О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 "Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 ноября 2025 года № 127
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 "Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов" следующие изменения и дополнения:
в Правилах планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2:
дополнить подпунктом 51-1) следующего содержания:
"51-1) участники финансовой схемы – юридические лица, участвующие в получении и распределении кредита по проекту строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию путем принятия государственных обязательств по проекту строительства "под ключ";
дополнить подпунктами 68-1), 68-2), 68-3), 68-4), 68-5), 68-6), 68-7) следующего содержания:
"68-1) проект строительства "под ключ" – совокупность последовательных мероприятий, направленных на создание и (или) развитие активов, включая создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств на основании договора о строительстве "под ключ";

"Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 28 қарашадағы № 127 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларында:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 51-1) тармақшамен толықтырылсын:
"51-1) қаржылық схемаға қатысушылар – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау жолымен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша кредит алуға және бөлуге қатысатын заңды тұлғалар;
мынадай мазмұндағы 68-1), 68-2), 68-3), 68-4), 68-5), 68-6), 68-7) тармақшалармен толықтырылсын:
68-1) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы шарт негізінде жаңа өндірістерді құруды, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді және (немесе) жаңартуды қоса алғанда, активтерді құруға және (немесе) дамытуға бағытталған дәйекті іс-шаралар жиынтығы;

68-2) расчетная стоимость строительства "под ключ" – стоимость реализации проекта строительства, определяемая на предпроектной стадии для проведения конкурсных процедур и заключения договоров о строительстве "под ключ" в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Расчетная стоимость строительства "под ключ" определяется с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов, протяженности линейного сооружения и других технических характеристик, учитывающих функциональное назначение здания, сооружения. При необходимости применяются укрупненные показатели стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ (в том числе укрупненные показатели стоимости на основе проектно-сметной документации объектов-аналогов);
68-3) финансовое закрытие по проектам строительства "под ключ" – заключение поставщиком соглашений, договоров с физическими или юридическими лицами, их объединениями на привлечение заемных средств, необходимых для реализации проекта строительства "под ключ" в инвестиционный период, и доступность получения финансирования по ним;
68-4) заемщик по проекту строительства "под ключ" – сторона договора о строительстве "под ключ" с государством и кредитного договора, получающая кредит по проекту строительства "под ключ", которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором для проекта строительства "под ключ";
68-5) государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" – совокупность прав и обязанностей заказчика и поставщика по сумме, выделяемой из бюджета, на определенную дату принятых и неисполненных заказчиком финансовых обязательств по заключенным договорам о строительстве "под ключ", которые одобрены Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа;
68-6) объект по проекту строительства "под ключ" – здания и сооружения, которые создаются (в том числе проектируются и строятся) и (или) реконструируются, вводятся в эксплуатацию в рамках реализации проекта строительства "под ключ" и передаются заказчику, согласно договору о строительстве "под ключ";
68-7) поставщик по проектам строительства "под ключ" – юридическое лицо, выступающее в качестве контрагента заказчика в заключенном с ним договоре, в том числе консорциум;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

68-2) "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстық рәсімдерді өткізу және "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар жасасу үшін жобалау алдындағы кезеңде айқындалатын құрылыс жобасын іске асыру құны. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны ғимараттар мен құрылысжайларды салу құнының объектілердің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне шаққандағы ірілендірілген көрсеткіштері, желілік құрылысжайдың ұзақтығы және ғимараттың, құрылысжайдың функционалдық мақсаты ескерілетін басқа да техникалық сипаттамалар пайдаланылып айқындалады. Қажет болған кезде ғимараттардың (құрылысжайлардың) конструкциялық элементтері мен жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштері (оның ішінде ұқсас объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы негізінде құнның ірілендірілген көрсеткіштері) қолданылады;
68-3) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қаржылық жабу – өнім берушінің жеке немесе заңды тұлғалармен, олардың бірлестіктерімен инвестициялық кезеңде "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асыру үшін қажетті қарыз қаражатын тартуға келісімдер, шарттар жасасуы және олар бойынша қаржыландыру алуға қол жетімділігі;
68-4) ""толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша қарыз алушы – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы үшін кредиттік шартқа сәйкес негізгі борышты өтеу және сыйақы, сондай-ақ басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді мойнына алатын, мемлекетпен "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы шарттың және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша кредит алатын кредиттік шарттың тарабы;
68-5) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер – Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жасалған шарттар бойынша тапсырыс беруші қабылдаған және орындамаған қаржылық міндеттемелердің белгілі бір күніне тапсырыс берушінің және өнім берушінің бюджеттен бөлінген сома бойынша құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы;
68-6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының объектісі – "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асыру шеңберінде жасалатын (соның ішінде жобаланатын және салынатын) және (немесе) қайта жаңғыртылатын, пайдалануға берілетін, сондай-ақ "кілтке тапсырылатын" құрылыс туралы шартқа сәйкес тапсырыс берушіге берілетін ғимараттар мен құрылыстар;
68-7) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша өнім беруші – онымен жасалған шартта тапсырыс берушінің контрагенті ретінде әрекет ететін заңды тұлға, оның ішінде консорциум;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. ГИП подразделяются на следующие виды:
1) бюджетные инвестиции;
2) проекты ГЧП;
3) проекты, реализуемые субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии;
4) проекты, реализуемые за счет внебюджетного фонда, Национального фонда Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 3 статьи 59 Кодекса;
5) бюджетное кредитование;
6) проекты строительства "под ключ".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. ГИП могут быть направлены на:
1) создание (строительство) и реконструкцию объектов, которые могут быть технически сложными и (или) уникальными, и технически несложными и (или) типовыми, а также создание и развитие объектов информатизации;
2) институциональное развитие отрасли (отраслей), включая создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств, посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики, государственной гарантии по негосударственному займу, предоставленному субъекту квазигосударственного сектора, реализации юридическими лицами проектов строительства "под ключ".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Способы финансирования ГИП:
1) финансирование бюджетного инвестиционного проекта, в том числе за счет средств государственных внешних займов и софинансирования внешних займов из республиканского бюджета;
2) бюджетное кредитование;
3) участие государства в уставном капитале субъектов квазигосударственного сектора;
4) выполнение государственных обязательств по проектам ГЧП;
5) привлечение субъектами квазигосударственного сектора негосударственного займа под государственную гарантию.
6) финансирование или выполнение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Основанием для планирования ГИП является инвестиционное предложение, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве, а также положениями о строительстве "под ключ", установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Планирование ГИП осуществляется в четыре этапа:
1) разработка и проведение экспертиз инвестиционных предложений;
2) разработка документации в зависимости от специфики государственного инвестиционного проекта и проведение экспертиз по:
бюджетному инвестиционному проекту, по которому разрабатывается инвестиционное предложение с последующей разработкой технико-экономического обоснования и (или) проектно-сметной документации;
бюджетному инвестиционному проекту, предусматривающему создание и развитие объектов информатизации, по которому разрабатывается техническое задание в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
проектам, финансируемым за счет привлеченных правительственных займов, по которым в случае необходимости разрабатываются технико-экономические обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
негосударственному займу под государственную гарантию, по которому разрабатывается технико-экономическое обоснование;
бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, бюджетному кредитованию на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами, по которым разрабатываются финансово-экономические обоснования в соответствии с настоящими Правилами;
проекту строительства "под ключ" разрабатываются инвестиционное предложение и технико-экономическое обоснование, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ";
проекту строительства "под ключ", реализуемого субъектами квазигосударственного сектора, предоставляются инвестиционное предложение и финансово-экономическое обоснование с технико-экономическим обоснованием, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ";

"4. МИЖ мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бюджеттік инвестициялар;
2) МЖӘ жобалары;
3) мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жобалар;
4) Кодекстің 59-бабының 3-тармағына сәйкес бюджеттен тыс қор, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры есебінен іске асырылатын жобалар;
5) бюджеттік кредит беру;
6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МИЖ мыналарға бағытталуы мүмкін:
1) техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей және техникалық жағынан күрделі емес және (немесе) үлгілік болуы мүмкін объектілерді құру (салуға) және реконструкциялау, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту;
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы, мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеу, квазимемлекеттік сектор субъектісіне берілген мемлекеттік емес қарыз бойынша мемлекеттік кепілдік, заңды тұлғалардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын іске асыруы арқылы жаңа өндірістер құруды, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуді және (немесе) жаңартуды қоса алғанда, саланы (салаларды) институционалдық дамыту.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. МИЖ қаржыландыру тәсілдері:
1) бюджеттік инвестициялық жобаны, оның ішінде мемлекеттік сыртқы қарыздар қаражаты және республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен қаржыландыру;
2) бюджеттік кредиттеу;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілердің жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекет кепілдігімен мемлекеттік емес қарыз тартуы;
6) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру және олар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы ережелерде өзгеше көзделмесе, инвестициялық ұсыныс МИЖ-ді жоспарлаудың негізі болып табылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. МИЖ жоспарлау төрт кезеңмен жүзеге асырылады:
1) инвестициялық ұсыныстарға сараптамалар әзірлеу және жүргізу;
2) мемлекеттік инвестициялық жобаның ерекшелігіне байланысты құжаттаманы әзірлеу және мыналар:
кейіннен техникалық-экономикалық негіздемені және (немесе) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлей отырып, инвестициялық ұсыныс әзірленетін бюджеттік инвестициялық жоба;
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес техникалық тапсырма әзірленетін ақпараттандыру объектілерін құру мен дамытуды көздейтін бюджеттік инвестициялық жоба;
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздемелері әзірленетін, тартылған үкіметтік қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар;
техникалық-экономикалық негіздеме әзірленетін мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз;
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, осы Қағидаларға сәйкес қаржылық-экономикалық негіздемелер әзірленетін қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруы үшін бюджеттік кредиттеу бойынша сараптама жүргізу;
құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасына инвестициялық ұсыныс және техникалық-экономикалық негіздеме әзірленеді. Қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздеменің орнына тапсырыс беруші техникалық тапсырманы әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының есептік құнын бекітеді;
құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасына инвестициялық ұсыныс және техникалық-экономикалық негіздемесі бар қаржылық-экономикалық негіздеме ұсынылады. Қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздеменің орнына тапсырыс беруші техникалық тапсырманы әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын бекітеді;

3) формирование центральным уполномоченным органом по бюджетной политике портфеля государственных инвестиционных проектов;
4) определение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию государственных инвестиционных проектов на стадии планирования бюджета на основании отобранных предложений администраторами бюджетных программ.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. При планировании и реализации государственных инвестиционных проектов должны соблюдаться следующие требования:
начало реализации, сроки и объемы финансирования государственных инвестиционных проектов, а также сроки осуществления и объемы закупок должны соответствовать срокам и объемам финансирования, отраженным в утвержденной в установленном порядке документации;
строительная деятельность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
объем финансирования государственных инвестиционных проектов, включаемый в проект бюджета, срок реализации которого более одного года, в первый год реализации не может быть ниже трети его стоимости, отраженной в утвержденной в установленном порядке документации, за исключением проектов строительства "под ключ";
строительная деятельность осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Разработка инвестиционного предложения на строительство новых объектов осуществляется с применением технико-экономических обоснований, типовых проектов и проектной (проектно-сметной) документации из государственного банка проектов строительства, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
По проекту строительства "под ключ" при необходимости вместо технико-экономического обоснования заказчик разрабатывает техническое задание и утверждает расчетную стоимость строительства "под ключ".
По проектам строительства "под ключ" заказчиками выступают государственные органы, государственные учреждения, а также государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству.
Проекты строительства "под ключ" подразделяются на следующие виды:
1) проведение комплекса работ по проектированию, закупкам и реализации (строительству и (или) реконструкции), предполагаемых к финансированию за счет бюджетных средств;
2) проведение комплекса работ по проектированию, закупкам и реализации (строительству и (или) реконструкции), предполагаемых к финансированию за счет средств поставщика с последующим выполнением государственных обязательств в срок до 15 лет со дня подписания акта введения в эксплуатацию объекта строительства "под ключ".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

3) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыруы;
4) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалар әкімшілері іріктеп алған ұсыныстардың негізінде бюджетті жоспарлау сатысында мемлекеттік инвестициялық жобаларды айқындауы.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың бастапқы кезеңі, мерзімдері мен қаржыландыру көлемдері, сондай-ақ олар бойынша сатып алуларды жүзеге асыру мерзімдері мен көлемдері белгіленген тәртіппен бекітілген құжаттамада көрсетілген мерзімдер мен қаржыландыру көлемдеріне сәйкес болуы тиіс;
құрылыс қызметі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
іске асыру мерзімі бір жылдан астам, бюджет жобасына енгізілетін мемлекеттік инвестициялық жобалардың қаржыландыру көлемі "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қоспағанда, белгіленген тәртіппен бекітілген құжаттамада көрсетілген оның құнының үштен бірінен төмен болмауға тиіс;
құрылыс қызметі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жаңа объектілерді салуға арналған инвестициялық ұсынысты әзірлеу техникалық-экономикалық негіздемелерді, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік құрылыс жобалары банкінен үлгілік жобаларды және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы қолдана отырып жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша қажет болған жағдайда техникалық-экономикалық негіздеменің орнына тапсырыс беруші техникалық тапсырманы әзірлейді және "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын бекітеді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша тапсырыс берушілер мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындар мен дауыс беруші акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар болып табылады."
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары мынадай түрлерге бөлінеді:
"бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру көзделген жобалау, сатып алу және іске асыру (құрылыс және (немесе) реконструкция) бойынша жұмыстар кешенін жүргізу;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға беру актісіне қол қойылған күннен бастап 15 жылға дейінгі мерзімде мемлекеттік міндеттемелерді орындау көзделетін жобалау, сатып алу және іске асыруды (құрылыс және (немесе) реконструкция) өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыру жоспарланған жұмыстар кешенін жүргізу.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Инвестиционные предложения ГИП включают следующие документы:
1) информационный лист инвестиционного предложения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения;
3) базовые параметры финансово-экономической модели проекта и расчет показателей экономического эффекта от реализации проекта по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) расчеты и обоснования стоимости ГИП согласно строительным нормативам либо коммерческим предложениям, за исключением проектов строительства "под ключ";
5) письмо-согласование центрального уполномоченного органа в области труда и занятости инвестиционного предложения, подтверждающее обоснованность данных по количеству планируемых к созданию рабочих мест в рамках реализации ГИП;
6) в случае если бюджетный инвестиционный проект не требует разработки ТЭО к инвестиционному предложению дополнительно представляется техническое задание на проектирование;
6-1) в случае если ГИП планируется к реализации в виде проекта строительства "под ключ" к инвестиционному предложению дополнительно представляются техническое задание и утвержденная заказчиком расчетная стоимость строительства "под ключ";
7) в случае корректировки ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменений технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций (при осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе утвержденного ФЭО Инвестиций представляется утвержденное ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или утвержденная проектно-сметная документация (далее – ПСД);
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования, в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) ПСД бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо недостижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин недостижения;

"25. МИЖ инвестициялық ұсыныстары мынадай құжаттарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы;
2) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы;
3) жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жобаны іске асырудан экономикалық тиімділіктің көрсеткіштерін есептеу;
4) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қоспағанда, құрылыс нормативтеріне не коммерциялық ұсыныстарға сәйкес МИЖ құнының есеп-қисаптары мен негіздемелері;
5) хат – МИЖ-ді іске асыру шеңберінде құрылуы жоспарланған жұмыс орындарының саны бойынша деректердің негізділігін растайтын еңбек және жұмыспен қамту саласындағы орталық уәкілетті органның инвестициялық ұсынысты келісуі;
6) егер бюджеттік инвестициялық жоба инвестициялық ұсыныстың ТЭН-ін әзірлеуді талап етпесе, жобалауға арналған техникалық тапсырма қосымша ұсынылады;
6-1) егер МИЖ "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары түрінде іске асыру жоспарланған жағдайда инвестициялық ұсынысқа техникалық тапсырма және тапсырыс беруші бекіткен "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны қосымша ұсынылады;
7) БИЖ ТЭН-ін, Инвестициялар ҚЭН-ін, ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін түзеткен жағдайда:
БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша техникалық шешімдердің және (немесе) қосымша шығыстардың болжамды өзгерістері көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН (жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында бекітілген ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе бекітілген жобалау-сметалық құжаттама (бұдан әрі – ЖСҚ) ұсынылады;
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін не Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есеп-негіздемесі;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда оның аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген көрсетілген заңнаманың мәтінін қоса бере отырып, мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып, МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады;
бұрын бекітілген бюджеттік инвестициялар ТЭН-інің және (немесе) ЖСҚ-сының жобалық шешімдеріне енгізілетін болжамды өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптаманың хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде не Инвестициялардың ҚЭН-інде, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-інде не ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның ішінде бөлінген бюджет қаражатын толық игерген кезде қол жеткізбеу себептері көрсетілген түсіндірме жазба;

8) в случае приобретения субъектами квазигосударственного сектора активов, в частности долей уставного капитала юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
9) в случае если АБП предлагается реализовать ГИП путем увеличения уставного капитала юридического лица, дополнительно представляется инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам на пятилетний период, которая представляется на электронном носителе по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
10) в случае формирования уставного капитала юридического лица, более 50% акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежит государству, дополнительно представляется решение антимонопольного органа согласно нормам Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
11) в случае убыточности юридического лица в периодах, предшествующих планируемому периоду, представляется план по финансово-экономическому оздоровлению юридического лица, утвержденный исполнительным органом юридического лица;
12) в случае реализации бюджетных инвестиций, направленных на завершение объекта незавершенного строительства, дополнительно представляются сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и заключением технического надзора.";
дополнить пунктами 25-1, 25-2, 25-3, 25-4 и 25-5 следующего содержания:
"25-1. По проектам строительства "под ключ", реализуемым в рамках Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов" (далее – МЭКС), при необходимости финансирования из соответствующего бюджета разрабатывается инвестиционное предложение, включающее в себя документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 6-1) пункта 25 настоящих Правил, заключение уполномоченных органов в сфере естественных монополий, технического и финансового операторов, определенных МЭКС.
25-2. В случае принадлежности проекта строительства "под ключ" к сферам естественных монополий, уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, до разработки АБП инвестиционного предложения ГИП утверждает инвестиционную программу субъекта естественных монополий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях".

8) квазимемлекеттік сектор субъектілері заңды тұлғалардың активтерін, атап айтқанда жарғылық капиталының үлестерін сатып алған жағдайда:
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары;
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары дайындаған осы активтердің құнын бағалаудың қорытындысын ұсыну қажет;
9) егер ББӘ МИЖ-ді заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайту арқылы іске асыруды ұсынған жағдайда, электрондық порталға, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіште ұсынылатын бес жылдық кезеңге арналған іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалар бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы қосымша ұсынылады;
10) акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) 50%-нан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастырған жағдайда, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің нормаларына сәйкес монополияға қарсы органның шешімі қосымша ұсынылады;
11) заңды тұлға жоспарланатын кезең алдындағы кезеңдерде шығынды болған жағдайда заңды тұлғаның атқарушы органы бекіткен заңды тұлғаны қаржылық-экономикалық сауықтыру жоспары ұсынылады;
12) аяқталмаған құрылыс объектісін аяқтауға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асырған жағдайда техникалық зерттеп-қараумен және техникалық қадағалау қорытындысымен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер қосымша ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 25-1, 25-2, 25-3, 25-4 және 25-5-тармақтармен толықтырылсын:
"25-1. "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы (бұдан әрі – ЭКСЖ) шеңберінде іске асырылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша тиісті бюджеттен қаржыландыру қажеттілігі туындаған жағдайда осы Қағидалардың 25-тармағының 1), 2) және 6-1) тармақшаларында көзделген құжаттарды, сондай-ақ табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органдардың, ЭКСЖ айқындаған техникалық және қаржы операторларының қорытындыларын қамтитын инвестициялық ұсыныс әзірленеді.
25-2. Егер "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы табиғи монополиялар салаларына жататын болса, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган МИЖ инвестициялық ұсынысының ББӘ әзірленгенге дейін табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" Заңына сәйкес бекітеді.

25-3. По итогам разработки и прохождения АБП необходимых экспертиз финансово-экономического обоснования, уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, направляет АБП гарантийное письмо о предоставлении по проекту строительства "под ключ" соответствующего тарифа в целях дальнейшего проведения конкурсных процедур по отбору поставщика.
25-4. По проектам строительства "под ключ" при наличии объектов информатизации оценка технологических, технических решений, предусмотренных проектом, в том числе графика реализации, проводится в том числе и на соответствие требованиям законодательства об информатизации. В случае если проект строительства "под ключ" предусматривает создание информационных систем, уполномоченный орган в сфере информатизации при согласовании проекта рассматривает вопрос целесообразности принятия программного обеспечения в государственную собственность.
25-5. По проекту строительства "под ключ" проводится отраслевая экспертиза уполномоченным органом соответствующей отрасли. В случае если проект строительства "под ключ" затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз по проекту строительства "под ключ".
По результатам отраслевой экспертизы по проекту строительства "под ключ" уполномоченными органами соответствующей отрасли составляется отраслевое заключение.
По результатам экспертизы проекта строительства "под ключ" по вопросам целесообразности, срокам реализации, объемам, стоимости и механизму реализации, достижению конечных результатов по проекту строительства "под ключ", подготавливается положительное или отрицательное отраслевое заключение.";
главу 3 дополнить параграфами 1-1, 1-2 и 1-3 следующего содержания:
"Параграф 1-1. Планирование государственных инвестиционных проектов, предполагаемых к финансированию проектов строительства "под ключ"
34-1. Планирование ГИП, предполагаемых к финансированию проектов строительства "под ключ" (далее – ГИП по финансированию строительства "под ключ") осуществляется на основании экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение ГИП и ТЭО, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности или технического задания и утверждҰнной расчетной стоимости строительства.

25-3. ББӘ-нің қаржылық-экономикалық негіздемені әзірлеп, қажетті сараптамадан өту қорытындысы бойынша табиғи монополия саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орган ББӘ-ге "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша өнім берушіні іріктеу жөнінде одан әрі конкурстық рәсімдер өткізу мақсатында тиісті тарифті ұсыну туралы кепілдік хат жолдайды.
25-4. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша ақпараттандыру объектілері болған кезде жобада көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін бағалау ақпараттандыру туралы заңнаманың талаптарына сәйкестігіне де жүргізіледі. Егер "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы ақпараттық жүйелер құруды көздейтін болса ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жобаны қарау кезінде бағдарламалық қамтамасыз етуді мемлекеттік меншікке қабылдаудың орындылығы мәселесін қарайды.
25-5. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша тиісті саланың уәкілетті органы салалық сараптама жүргізеді. Егер "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауапкершілік саласын қозғаған жағдайда аталған салалық мемлекеттік органдар "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша тиісті салалық сараптамалардың қорытындыларын қосымша ұсынады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша жүргізілген салалық сараптама нәтижелері бойынша тиісті саланың уәкілетті органдары салалық қорытынды дайындайды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының орындылығы, іске асыру мерзімдері, көлемі, құны және іске асыру тетігі мәселелері бойынша сараптамасының нәтижелері, түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша оң немесе теріс салалық қорытынды дайындалады.";
3-тарау мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2 және 1-3-параграфтармен толықтырылсын:
"1-1-параграф. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыруға болжанатын мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау"
34-1. Құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес ТЭН-ді немесе техникалық тапсырманы және құрылыстың бекітілген есептік құнын әзірлеуді талап етпейтін жобалардың тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру болжанатын МИЖ-ді жоспарлау (бұдан әрі – "толық бітіріп берілетін" құрылысты қаржыландыру бойынша МИЖ) МИЖ және ТЭН инвестициялық ұсынысына бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.

34-2. Разработка и проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения ГИП осуществляется в соответствии с параграфами 1 и 2 главы 3 настоящих Правил.
34-3. Разработка и проведение необходимых экспертиз технико-экономического обоснования осуществляется в соответствии с параграфами 3 и 4 главы 3 настоящих Правил.
34-4. Наличие положительных экономических заключений на инвестиционное предложение ГИП и ТЭО, за исключением случая отнесения проекта строительства к перечню проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, является основанием для включения ГИП по финансированию строительства "под ключ" в Портфель ГИП, формируемого в соответствии с пунктом 3 статьи 149 Кодекса.
34-5. Планирование ГИП по финансированию строительства "под ключ" осуществляется без применения лимитов государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
34-6. Определение проектов строительства "под ключ" для включения в проект соответствующего бюджета и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании портфеля ГИП.
34-7. Конкурсные процедуры по отбору поставщика осуществляются в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", статьей 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" в зависимости от специфики проекта.
34-8. По проектам строительства "под ключ", по которым АБП является заказчиком, договор о строительстве "под ключ" заключается между АБП и поставщиком.";
Параграф 1-2. Планирование государственных инвестиционных проектов со способом финансирования выполнение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ"
34-9. К исключительным признакам проекта строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств относятся:
1) построение отношений государственного органа, субъектов квазигосударственного сектора и поставщика путем заключения договора о строительстве "под ключ";
2) максимальный срок принятия государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" до 15 лет в зависимости от особенностей проекта строительства "под ключ";

34-2. "МИЖ инвестициялық ұсынысын әзірлеу және оған қажетті сараптамаларды жүргізу осы Қағидалардың 3-тарауының 1 және 2-параграфтарына сәйкес жүзеге асырылады.
34-3. Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және оған қажетті сараптамаларды жүргізу осы Қағидалардың 3 және 4-параграфтарына сәйкес жүзеге асырылады.
34-4. Құрылыс жобасын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар тізбесіне жатқызу жағдайын қоспағанда, МИЖ және ТЭН инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындылардың болуы "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру бойынша МИЖ-ді Кодекстің 149-бабының 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын МИЖ портфеліне енгізу үшін негіз болып табылады.
34-5. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру бойынша МИЖ жоспарлау Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің лимиттерін қолданбай жүзеге асырылады.
34-6. Тиісті бюджеттің жобасына енгізу үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын айқындауды және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды МИЖ портфелі негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
34-7. Өнім берушіні іріктеу жөніндегі конкурс рәсімдері жобаның ерекшеліктеріне қарай Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңының 19-бабына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-2-бабына, Қазақстан Республикасының "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алулары туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
34-8. ББӘ тапсырыс беруші болып табылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт ББӘ мен өнім беруші арасында жасалады.";
"1-2-параграф. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындауды қарыжалындыру тәсіліндегі мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау.
34-9. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының ерекше белгілеріне:
1) мемлекеттік органның, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және өнім берушінің қарым-қатынастарын "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт жасасу жолымен құру;
2) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдаудың ең ұзақ мерзімі "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының ерекшеліктеріне байланысты 3 жылдан 15 жылға дейін;

3) осуществление инвестиций поставщиком для реализации проекта строительства "под ключ" и принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" с выплатой инвестиционных затрат и операционных расходов (при необходимости);
4) наличие инвестиционного периода, в том числе включая этапы проектирования, строительства, введения в эксплуатацию объекта по проекту строительства "под ключ".
Введение в эксплуатацию включает ввод объекта по проекту строительства "под ключ" в эксплуатацию путем утверждения заказчиком акта приемки объекта в эксплуатацию и регистрации в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
34-10. Планирование проектов строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств осуществляется при наличии экономического заключения центрального уполномоченного органа по бюджетной политике или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение ГИП о целесообразности реализации проекта строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств, согласно положительному отраслевому заключению АБП и иных заключении и экспертиз, а также предоставленных документов, согласно пункту 25 настоящих Правил в зависимости от специфики проекта.
34-11. Разработка и проведение необходимых экспертиз технико-экономического и финансово-экономического обоснований осуществляется в соответствии с параграфами 4, 5, 10 и 11 главы 3 настоящих Правил.
34-12. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
34-13. Объемы принимаемых государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами ограничиваются лимитами государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и соответствующих местных исполнительных органов.
Лимиты государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждаются законом о республиканском бюджете.
Методика определения лимитов государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.

3) өнім берушінің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асыру үшін инвестицияларды жүзеге асыруы және инвестициялық шығындарды және/немесе операциялық шығыстарды төлей отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы (қажет болған жағдайда);
4) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша объектіні жобалау, салу, пайдалануға беру кезеңдерін қоса алғанда, инвестициялық кезеңнің болуы жатады.
Пайдалануға беруге тапсырыс берушінің объектіні пайдалануға қабылдау актісін бекітуі және оны "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында тіркеуі арқылы "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының объектісін пайдалануға енгізу кіреді.
34-10. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын жоспарлау ББӘ-нің оң салалық қорытындысына және өзге де қорытындылар мен сараптамаларға сәйкес мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын іске асырудың орындылығы туралы МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы, сондай-ақ жобаның ерекшелігіне байланысты осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар болған кезде жүзеге асырылады.
34-11. Техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу және оларға қажетті сараптамаларды жүргізу осы Қағидалардың 3-тарауының 4, 5, 10 және 11-параграфтарына сәйкес жүзеге асырылады.
34-12. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
34-13. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша қабылдайтын мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң көлемi Қазақстан Республикасының Үкiметi мен тиiстi жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң лимиттерiмен шектеледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң лимиттерi республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттiк мiндеттемелерiнiң лимиттерiн айқындау әдiстемесiн бюджет саясаты жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бекiтедi.

34-14. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" должно быть одобрено Республиканской бюджетной комиссией или бюджетной комиссией местного исполнительного органа до объявления конкурсных процедур по отбору поставщика.
34-15. Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" осуществляется путем подписания договоров о строительстве "под ключ".
Государственные обязательства по проектам строительства "под ключ" подлежат регистрации по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" в пределах сумм и сроков, установленных договором, и не могут пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства согласно решению соответствующей бюджетной комиссии или решению маслихата.
Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" Правительством Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьей 147-1 Кодекса.
34-16. В случае отсутствия государственных обязательств по проекту строительства "под ключ", вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту строительства "под ключ" не требуется.
Отсутствие государственных обязательств по проекту строительства "под ключ" подтверждается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по государственному планированию с оформлением соответствующего письма.
34-17. Договоры о строительстве "под ключ" вступают в силу после их регистрации государственным казначейством или органами государственного казначейства в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сумма договора о строительстве "под ключ" не может пересматриваться в сторону увеличения обязательств государства.
34-18. Объем финансирования проектов строительства "под ключ" и исполнения обязательств государства по проектам строительства "под ключ", направленных на возмещение инвестиционных расходов по проектам строительства "под ключ", не может превышать стоимость строительства и (или) реконструкции объекта строительства "под ключ".
Средства займа, привлекаемого под обязательства государства по проекту строительства "под ключ", используются на создание (реконструкцию) объектов по проекту строительства "под ключ".
К расчету по исполнению государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" принимается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан + (плюс) 2 (два) процентных пункта на день подачи конкурсной заявки.
Предельно допустимый размер внутренней нормы доходности (IRR) по проекту строительства "под ключ" равен ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта для проектов строительства "под ключ", в которых возмещение затрат и получение доходов поставщиком обеспечиваются выплатами по государственным обязательствам.

34-14. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау өнім берушіні айқындау жөніндегі конкурс рәсімдерін жариялауға дейін Республикалық бюджеттік комиссияның немесе жергілікті атқарушы органның бюджеттік комиссиясының мақұлдауына жатады.
34-15. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау Республикалық бюджет комиссиясы немесе жергілікті атқарушы органның бюджет комиссиясы мақұлдаған "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттарға қол қою арқылы жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартта айқындалған сомалар мен мерзімдер шегінде әрбір жекелеген "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша тіркелуге жатады және тиісті бюджет комиссиясының немесе мәслихаттың шешімі бойынша мемлекет міндеттемелерін ұлғайту бөлігінде қайта қарауға жатпайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды Кодекстің 147-1-бабына сәйкес жүзеге асырады.
34-16. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару талап етілмейді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқтығын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе жергілікті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тиісті хат ресімдеу арқылы растайды.
34-17. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелгеннен кейін, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен күшіне енеді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы туралы шарттың сомасы мемлекеттің міндеттемелерін ұлғайту жағына қарай қайта қаралмайды.
34-18. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша инвестициялық шығыстарды өтеуге бағытталған "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекет міндеттемелерін орындау көлемі "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін салу және (немесе) реконструкциялау құнынан аспауы тиіс.
Мемлекеттің "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша міндеттемелеріне тартылатын қарыз қаражаты "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша объектілерді құруға (реконструкциялауға) ғана пайдаланылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау бойынша есеп айырысуға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлеме, оған қоса конкурстық өтінім берілген күнге 2 (екі) пайыздық тармақ қабылданады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша кірістіліктің ішкі нормасының (IRR) жол берілетін шекті мөлшері өнім берушінің шығындарды өтеуі мен кірістерді алуы мемлекеттік міндеттемелер бойынша төлемдермен қамтамасыз етілетін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін дисконттау мөлшерлемесіне қосылған3 (үш) пайыздық тармаққа тең.

34-19. При планировании проекта строительства "под ключ" не допускается разделение периодов одного проекта на несколько проектов строительства "под ключ".
Уполномоченные лица/Заказчик обеспечивают комплексный подход к формированию технических, финансовых, юридических решений по проекту строительства "под ключ".
34-20. Конкурсные процедуры по отбору поставщика осуществляются в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", статьей 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" в зависимости от специфики проекта.
34-21. Договор о строительстве "под ключ" заключается между АБП, заказчиком и поставщиком при принятии государственных обязательств по проектам строительства "под ключ", реализуемых в рамках МЭКС либо по которым заказчиком является субъект естественных монополии с государственным участием либо субъект квазигосударственного сектора.
34-22. При финансировании проектов строительства "под ключ" рекомендуется поэтапное (потраншевое) финансирование поставщика.
34-23. Оригиналы договора о строительстве "под ключ" хранятся в структурном подразделении АБП, ответственном за хранение, в специально отведенном сейфе.;
Параграф 1-3. Определение стоимости проекта строительства "под ключ" для принятия государственных обязательств
34-24. Определение стоимости проекта строительства "под ключ" для принятия государственных обязательств, в том числе привлечения займов осуществляется с соблюдением единых требований к расчету стоимости создания объекта по проектам строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика, инвестиционных и/или операционных затрат, а также предполагаемых размеров возмещения затрат и получения доходов по проекту строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика.
34-25. Стоимость создания объекта по проектам строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика определяется как размер инвестиций, рассчитанный в соответствии с расчетной стоимостью строительства "под ключ".
34-26. Расчет предполагаемых размеров принятия обязательств по проекту строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика, производится с использованием финансово-экономической модели.
34-27. При разработке финансово-экономической модели используется предположение, что:

34-19. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын жоспарлаған кезде бір жобаның кезеңдерін бірнеше "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларына бөлуге жол берілмейді.
Уәкілетті тұлғалар/Тапсырыс беруші "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша техникалық, қаржылық, заңдық шешімдерді қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз етеді.
34-20. Өнім берушіні іріктеу жөніндегі конкурстық рәсімдер Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңының 19-бабына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-2-бабына, Қазақстан Республикасының "Квазимелекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
34-21. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарт ЭКСЖ шеңберінде іске асырылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдаған кезде не тапсырыс беруші мемлекеттік қатысуы бар табиғи монополия субъектісі не квазимемлекеттік сектор субъектісі болып табылатын жағдайларда ББӘ, тапсырыс беруші мен өнім берушінің арасында жасалады.
34-22. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру кезінде өнім берушіні кезең-кезеңімен (траншты) қаржыландыру ұсынылады.
34-23. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттардың түпнұсқалары ББӘ-нің сақтау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесінде арнайы бөлінген сейфте сақталады.;
1-3-параграф. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының құнын айқындау
34-24. Мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау, оның ішінде қарыздар тарту үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының құнын айқындау өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша объектіні құру құнын есептеудің бірыңғай талаптарын, инвестициялық және/немесе операциялық шығындарды, сондай-ақ өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша шығындарды өтеудің және кіріс алудың болжамды көлемдерін сақтай отырып жүзеге асырылады.
34-25. Өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларының объектісін құру құны "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнына сәйкес есептелген инвестициялар көлемі ретінде айқындалады.
34-26. Өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша міндеттемелерді қабылдаудың болжамды көлемдерін есептеу қаржылық-экономикалық модельді пайдалану арқылы жүргізіледі.
34-27. Қаржылық-экономикалық модельді әзірлеу кезінде мынадай:

1) проект осуществляется при отсутствии/наличии государственной поддержки;
2) проект финансируется из коммерческих источников по рыночной стоимости заимствования (процентной ставке) либо с льготным заимствованием;
3) меры финансовой поддержки.
В рамках финансово-экономической модели вычисляется чистая приведенная стоимость проекта (далее – базовая NPV).
В случае если базовая NPV проекта отрицательна, разрабатывается расширенная финансово-экономическая модель путем включения в базовую финансово-экономическую модель возмещения затрат поставщика и получения доходов с соблюдением положений законодательства о строительстве "под ключ", установленных лимитов государственных обязательств по проектам строительства "под ключ", соотношения выгод и затрат, институциональной схемы и других особенностей проекта строительства "под ключ" с целью обеспечения коммерческой эффективности проекта строительства "под ключ".
34-28. Предельно допустимый размер внутренней нормы доходности (IRR) по проекту строительства "под ключ" равен ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта для проектов строительства "под ключ", в которых возмещение затрат и получение доходов поставщиком обеспечиваются выплатами по государственным обязательствам.
34-29. На стадии планирования проекта строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика, предполагаемый размер инвестиций при создании объекта строительства "под ключ" определяется как сумма всех расходов поставщика по следующей формуле:
I – предполагаемый размер инвестиций при создании объекта строительства "под ключ";
t – период (год) создания объекта строительства "под ключ";
n – длительность создания объекта строительства "под ключ";
Ct – суммарный размер всех затрат поставщика на создание объекта строительства "под ключ" в период t;
, где:
1) Ct cмр – расходы в период t на создание объекта строительства "под ключ" определяются в соответствии с Правилами определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 707 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12527);

1) жоба мемлекеттік қолдаудың болмауы/болуы жағдайында іске асырылады;
2) жоба коммерциялық көздерден қарыз алудың нарықтық құны (пайыздық мөлшерлеме) бойынша не жеңілдікпен қарыз алу арқылы қаржыландырылады;
3) қаржылай қолдау шаралары сияқты жорамалдар пайдаланылады.
Қаржылық-экономикалық модель шеңберінде жобаның таза дисконтталған құны (бұдан әрі – базалық NPV) есептеледі.
Жобаның базалық NPV көрсеткіші теріс болған жағдайда "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы заңнама ережелері, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттері, пайдалар мен шығындардың арақатынасын, институционалдық схема және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының коммерциялық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының өзге де ерекшеліктері сақтала отырып, базалық қаржылық-экономикалық модельге өнім берушінің шығындарын өтеуді қосу және табыс алу тетіктерін енгізу арқылы кеңейтілген қаржылық-экономикалық модель әзірленеді.
34-28. Өнім берушінің шығындарды өтеуі мен кіріс алуы мемлекеттік міндеттемелер бойынша төлемдер арқылы қамтамасыз етілетін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша ішкі кірістілік нормасының (IRR) рұқсат етілетін шекті мөлшері дисконттау мөлшерлемесіне + (қосу) 3 (үш) пайыздық тармаққа тең.
34-29. Өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылған "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын жоспарлау кезеңінде "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезінде болжамды инвестициялар мөлшері өнім берушінің барлық шығыстарының сомасы ретінде келесі формула бойынша айқындалады:
I – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезіндегі инвестициялардың болжамды мөлшері;
t – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезеңі (жылы);
n – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру ұзақтығы;
Ct – t кезеңінде "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға өнім берушінің барлық шығындарының жиынтық мөлшері;
С_t=С_(t смр)+С_(t сыйақы)+С_(t сақ)+С_(t өзге) (2), мұндағы:
1) Ct cрм – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға арналған t кезеңіндегі шығыстар Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12527 болып тіркелген) Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылыс құнын айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады.

2) Сt возн – расходы в период t на вознаграждения, определяемые согласно следующей формуле:
, где:
Rt займ – начисляемые вознаграждения по привлекаемым займам, рассчитываемые по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан + (плюс) 2 (два) процентных пункта.
При привлечении иностранного капитала – расходы по выплате вознаграждений рассчитываются с учетом ставки EURIBOR (European Interbank Offered Rate - Европейская межбанковская ставка предложения - усредненная процентная ставка по межбанковским кредитам, предоставляемым в евро, далее – Euribor) + (плюс) 2 (два) процентных пункта.
Rt облиг – начисляемые вознаграждения по инфраструктурным облигациям (при необходимости их выпуска) в период создания объекта строительства "под ключ", которые определяются как уровень инфляции (потребительских цен), прогнозируемый в финансово-экономической модели на момент расчетов, согласно соответствующему одобренному прогнозу социально-экономического развития и бюджетных параметров, размещенному на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан (http://economy.gov.kz), и фиксированной маржи, действующей на протяжении всего срока обращения облигаций;
Cзаяв – расходы на рассмотрение кредитной заявки;
3) Сt страх – расходы в период t на все виды страхования, связанные с созданием объекта строительства "под ключ";
4) Сt проч – прочие расходы в период t, определяемые согласно следующей формуле:
, где:
Сt привл – расходы по привлечению займов, которые определяются как средние тарифы на услуги банков-участников Соглашения KASE (официальный список акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа") о формировании индикатора KazPrime (индикатор KazPrime отражает среднее значение по ставкам размещения денег на казахстанском рынке межбанковских депозитов). Тарифы являются публичной информацией и размещены на интернет-ресурсах соответствующих финансовых организаций;
Сt облиг – организация выпуска инфраструктурных облигаций (при необходимости их выпуска), согласно рыночным ценам на соответствующие услуги по результатам обследования рынка;
Сt ком – платные банковские услуги и комиссия по банковским гарантиям, согласно рыночным ценам на услуги банковского гарантирования по результатам обследования рынка услуг банковского гарантирования;
Сt лиц – получение лицензий, патентов, разрешений и документов, предусмотренных в соответствии с действующим законодательством, до начала эксплуатации объекта строительства "под ключ";
Сt бюд – обязательные сборы и платежи, взимаемые уполномоченными государственными органами;
Сt ауд – аудиторские проверки, согласно ценовым предложениям аудиторских компаний.

2) Сt сыйақы – келесі формулаға сәйкес айқындалатын сыйақыларға
t кезеңіндегі шығыстар:
∁_(tсыйақы = ) R_(t қарыз)+R_(t облиг)+C_өтін (3), мұндағы:
Rt қарыз – тартылатын қарыздар бойынша есептелетін сыйақылар, олар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі + (қосу) 2 (екі) пайыздық тармақ бойынша есептеледі.
Шетелдік капитал тартылған жағдайда сыйақы төлеуге арналған шығыстар EURIBOR мөлшерлемесін (European Interbank Offered Rate – еуропалық банкаралық ұсыныс мөлшерлемесі – еурода берілетін банкаралық кредиттер бойынша орташа пайыздық мөлшерлеме, бұдан әрі – Euribor) + (қосу) 2 (екі) пайыздық тармақты ескере отырып есептеледі.
Rt облиг – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономикасы министрлігінің ресми интернет-ресурсында (http://economy.gov.kz) орналастырылған әлеуметтік-экономикалық дамудың және бюджеттік параметрлердің тиісті мақұлданған болжамына және облигациялар айналысының бүкіл мерзімі ішінде қолданылатын тіркелген маржаға сәйкес есеп айырысу сәтіндегі қаржылық-экономикалық модельде болжанатын инфляция (тұтыну бағалары) деңгейі ретінде айқындалатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезеңінде инфрақұрылымдық облигациялар (оларды шығару қажет болған кезде) бойынша есептелетін сыйақылар;
Cөтін – кредиттік өтінімді қарауға арналған шығыстар;
3) Сt сақ – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға байланысты сақтандырудың барлық түрлеріне t кезеңіндегі шығыстар;
4) Сt өзге – t кезеңіндегі мынадай формулаға сәйкес айқындалатын өзге де шығыстар:
С_(t өзге)=С_(t тарту)+С_(t облиг)+С_(t ком)+С_(t лиц)+С_(t бюд)+С_(t ауд) (4), мұндағы:
Сt тарту – KazPrime индикаторын қалыптастыру туралы KASE ("Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми тізімі) келісіміне қатысушы банктердің көрсетілетін қызметтеріне орташа тарифтер ретінде айқындалатын қарыздарды тарту бойынша шығыстар (KazPrime индикаторы қазақстандық банкаралық депозиттер нарығында ақшаны орналастыру мөлшерлемелері бойынша орташа мәнді көрсетеді). Тарифтер жария ақпарат болып табылады және тиісті қаржы ұйымдарының интернет-ресурстарында орналастырылған;
Сt облиг – нарықты зерттеп-қарау нәтижелері бойынша тиісті көрсетілетін қызметтердің нарықтық бағасына сәйкес инфрақұрылымдық облигациялар шығаруды ұйымдастыру (қажет болған жағдайда оларды шығару);
Сt ком – банктің ақылы көрсетілетін қызметтері және банктің кепілдік беру көрсетілетін қызметтері нарығын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша банктің кепілдік беру көрсетілетін қызметтерінің нарықтық бағасына сәйкес банктің кепілдіктері бойынша комиссия;
Сt лиц – "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалану басталғанға дейін қолданыстағы заңнамаға сәйкес көзделген лицензияларды, патенттерді, рұқсаттарды және құжаттарды алу;
Сt бюд – уәкілетті мемлекеттік органдар алатын міндетті алымдар мен төлемдер;
Сt ауд – аудиторлық компаниялардың баға ұсыныстарына сәйкес аудиторлық тексерулер;

34-30. Исполнение обязательств государства по выплате инвестиционных затрат осуществляется после ввода объекта строительства "под ключ", со дня утверждения акта ввода в эксплуатацию объекта строительства "под ключ" и регистрации в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
При этом не допускается перенос сроков выплат обязательств государства по выплатам инвестиционных затрат, установленных договором о строительстве "под ключ", на более ранние периоды.
34-31. При расчете предполагаемого размера операционных затрат по проекту строительства "под ключ" учитываются следующие группы операционных затрат:
1) затраты, связанные с вводом в эксплуатацию объекта строительства "под ключ", обучение для работы на уникальном оборудовании при передаче объекта в эксплуатацию;
2) прочие операционные затраты, в том числе: натуральные нормы или материальные запасы, необходимые отраслевые расходы для функционирования объекта строительства "под ключ".
Затраты по проекту строительства "под ключ" покрывают расходы на организацию финансирования и расходы на вознаграждение по займам, связанным с созданием объекта строительства "под ключ".";
пункт 231 изложить в следующей редакции:
"231. Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту при реализации инвестиционных проектов определяется в последовательности: для конечного заемщика - для заемщиков. АБП представляются расчеты и обоснования по ставке доходности, позволяющей реализовать проект, и величинам параметров, закладываемых в маржу заемщиков.
Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика при реализации инвестиционных проектов устанавливается расчетным путем, исходя из финансово-экономической эффективности проекта, и равно значению внутренней нормы доходности.
При этом, размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый специализированной организацией, за исключением ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым субъектам агропромышленного комплекса, не превышает двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой на уровне не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.

34-30. Мемлекеттің инвестициялық шығыстарды өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындау "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға беру актісі бекітілген және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында тіркелгеннен күннен бастап "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға бергеннен кейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шартта белгіленген инвестициялық шығыстарды өтеу жөніндегі мемлекеттік міндеттемелерді төлеу мерзімдерін неғұрлым ертерек кезеңдерге ауыстыруға жол берілмейді.
34-31. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы жоба бойынша операциялық шығындардың болжамды мөлшерін есептеу кезінде операциялық шығындардың мынадай топтары:
1) "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін пайдалануға беруге байланысты шығындар, объектіні пайдалануға беру кезінде бірегей жабдықта жұмыс істеу үшін оқыту;
2) өзге де операциялық шығындар, оның ішінде: заттай нормалар немесе материалдық қорлар, "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісінің жұмыс істеуі үшін қажетті салалық шығыстар ескеріледі.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша шығындар "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құруға байланысты қаржыландыруды ұйымдастыру шығыстарын және қарыздар бойынша сыйақы төлеу шығыстарын қамтиды.";
231-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"231. Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі мынадай: соңғы қарыз алушы үшін – қарыз алушылар үшін реттілігімен айқындалады. ББӘ жобаны іске асыруға мүмкіндік беретін кірістілік мөлшерлемесі және қарыз алушылардың маржасына салынатын параметрлердің шамалары бойынша есептер мен негіздемелер ұсынады.
Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігі негізге алына отырып, есеп айырысу жолымен белгіленеді және кірістіліктің ішкі нормасының мәніне тең болады.
Бұл ретте агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін қоспағанда, соңғы қарыз алушы үшін мамандандырылған ұйым белгілейтін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері бюджеттік кредит мерзіміне сәйкес келетін айналыс мерзімімен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмиссиялаған, тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістіліктің орташа өлшемді мөлшерлемесінің қайталама бағалы қағаздар нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша алдыңғы тоқсанда қалыптасқан деңгейден төмен емес деңгейде белгіленетін екі еселенген сыйақы мөлшерлемесінен аспайды.

При бюджетном кредитовании на решение задач социальной политики государства и на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами маржа заемщика, за исключением финансовых агентств, осуществляющих деятельность по предоставлению вкладчикам промежуточных жилищных займов и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий, кредитование в сфере агропромышленного комплекса на реализацию инвестиционных проектов, определяется расчетным путем, исходя из величины закладываемых операционных расходов, и составляет от 0% до 1,5% от суммы бюджетного кредита ежегодно. При этом, в составе маржи заемщика уровень административных расходов не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно, оценка риска не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно.
Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика финансовых агентств, осуществляющих деятельность по предоставлению промежуточных жилищных и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий не превышает 9,5 % годовых с учетом маржи, кредитование в сфере агропромышленного комплекса на реализацию инвестиционных проектов не превышает 6% годовых с учетом маржи.
По результатам комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО или ПСД, по бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия в проект соответствующего бюджета включаются общая стоимость реализации проектов.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития отраслей экономики и мониторинга инвестиционных проектов Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Заместителя Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 127
Приложение 1
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма
Информационный лист инвестиционного предложения

Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредит беру кезінде тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге салымшыларға аралық тұрғын үй қарыздарын және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін қоспағанда, агроөнеркәсіптік кешен саласында инвестициялық жобаларды іске асыруға кредит беру салынатын операциялық шығыстардың шамасын негізге ала отырып айқындалады және жыл сайын бюджеттік кредит сомасынан 0%-дан 1,5%-ға дейін құрайды. Бұл ретте қарыз алушы маржасының құрамында әкімшілік шығыстардың деңгейі жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1%-нан аспайды, тәуекелді бағалау жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1%-нан аспайды.
Тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерінің соңғы қарыз алушысы үшін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері маржаны ескере отырып, жылдық 9,5%-дан аспайды, агроөнеркәсіптік кешен саласында инвестициялық жобаларды іске асыруға кредит беру маржаны ескере отырып, жылдық 6%-дан аспайды.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялар бойынша ТЭН-ге немесе ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың нәтижелері бойынша тиісті бюджет жобасына жобаларды іске асырудың жалпы құны енгізіледі.";
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Экономика салаларын дамыту және инвестициялық жобаларды мониторингтеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 127 Бұйрыққа 1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаларды жоспарлау және іске
асыру, инвестициялық
ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің
орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы

1. Данные по администратору бюджетной программы и предлагаемому к реализации государственного инвестиционного проекта (далее – ГИП)
Администратор бюджетной программы __________________________
Наименование ГИП____________________________________________
Наименование документов Системы государственного планирования, включая планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора в составе которых предусмотрена реализация ГИП (ссылки на конкретные пункты).
Наименование юридического лица получателя инвестиций (при наличии таковой)
Период реализации ГИП (если неизвестны, указать приблизительно):
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
Начало реализации ГИП: год: ________ месяц: ________
Предполагаемое завершение реализации ГИП: год: ______ месяц: __
Период эксплуатации (службы) ГИП
Предполагаемая максимальная доходность поставщика по проекту строительства "под ключ": _____ тыс. тенге/% (для проектов строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств)
Ставка заимствования: ___ % (для проектов строительства "под ключ" с принятием государственных обязательств)
Общая стоимость ГИП: _________ тысяч тенге, в том числе
(заполняется в случае необходимости):
стоимость разработки технико-экономического обоснования (далее – ТЭО): __________ тысяч тенге
стоимость корректировки ТЭО: ___________ тысяч тенге
Ежегодные затраты на содержание объекта, а также в постинвестиционный период (с указанием источника финансирования)
Место реализации ГИП:
(укажите место реализации ГИП, его основных компонентов и распределение затрат по ГИП по регионам)
Населенный пункт (село, район, город, область, страна)
Балансодержатель* (заполняется при необходимости)
Наличие отведенной земли для ГИП* (заполняется при необходимости)
да (указывается дата и номер решения, в соответствии с которым выделен земельный участок и недвижимое имущество, находящееся на нем);
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа земельного участка).
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры (железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами, трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и другой инфраструктурой)
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается будущий собственник, в случае реконструкции указывается действующий собственник
2. Ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных средствах по ГИП, в том числе по текущим программам)
Наименование
Годы, предшествующие году осуществления Инвестиции
Номер бюджетной программы (подпрограммы)
20_год
20_год
20_год
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Стратегическое направление
номер
название
Цель
номер
название
Задача
номер
название
Сумма бюджетной программы (подпрограммы), тысяч тенге
Нормативный правовой акт, которым утверждена бюджетная программа (подпрограмма)
Вид
дата принятия
номер
Результат
№ п/п
Целевой индикатор
Единица измерения
план
факт
план
факт
план
факт
Конечный результат (показатели результата)
1.

1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі және іске асыруға ұсынылатын мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – МИЖ) бойынша деректер
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі __________________________
МИЖ атауы ____________________________________________
Мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, құрамында МИЖ іске асыру көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын және (немесе) іс-шараларын қоса алғанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының атауы (нақты тармақтарға сілтемелер).
Инвестициялар алушы заңды тұлғаның атауы (бар болса)
МИЖ-ді іске асыру кезеңі (егер белгісіз болса, шамамен көрсету):
Іске асыру ұзақтығы: ____________ ай
МИЖ-ді іске асырудың басталуы: жылы: ________ айы: ________
МИЖ-ді іске асыруды болжамды аяқтау: жылы: ______ айы: __
МИЖ пайдалану (қызмет) кезеңі
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша өнім берушінің болжамды ең жоғары кірістілігі: _____ мың теңге/% (мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін)
Қарыз алу мөлшерлемесі: _____% (мемлекеттік міндеттемелерді қабылдай отырып, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары үшін)
МИЖ-дің жалпы құны: _________ мың теңге, оның ішінде
(қажет болған жағдайда толтырылады):
техникалық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі – ТЭН) әзірлеу құны: __________ мың теңге
ТЭН-ді түзету құны: ___________ мың теңге
Объектіні ұстауға, сондай-ақ инвестициялаудан кейінгі кезеңге арналған жыл сайынғы шығындар (қаржыландыру көзін көрсете отырып)
МИЖ іске асырылатын орын:
(МИЖ-ді, оның негізгі құрамдауыштарын іске асыру орнын және МИЖ бойынша шығындарды өңірлер бойынша бөлуді көрсетіңіз)
Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
Баланс ұстаушы * (қажет болған жағдайда толтырылады)
МИЖ үшін бөлінген жердің болуы * (қажет болған жағдайда толтырылады)
иә (жер учаскесі және ондағы жылжымайтын мүлік соған сәйкес бөлінген шешімнің күні мен нөмірі көрсетіледі);
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажетті сома көрсетіледі).
4) инженерлік-көлік инфрақұрылымның болуы (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа инфрақұрылым)
иә (қандай екені көрсетіледі)
жоқ (қанша қосымша шығын қажет екені көрсетіледі)
Ескертпе:
* жаңа объект құрылған (салынған) жағдайда болашақ меншік иесі көрсетіледі, реконструкцияланған жағдайда қазіргі меншік иесі көрсетіледі
2. Ретроспектива (МИЖ бойынша, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы ақпарат)
Атауы
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы жылдар
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нөмірі
20_жыл
20_жыл
20_жыл
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Стратегиялық бағыт
нөмір
атауы
Мақсаты
нөмір
атауы
Міндеті
нөмір
атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сомасы, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бекітілген нормативтік құқықтық акт
Түрі
қабылданған күн
нөмір
Нәтиже
Р/с №
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
Түпкілікті нәтиже (нәтиже көрсеткіштері)
1.

3. Маркетинговый анализ отрасли
1) для ГИП предполагающих создание (строительство) и реконструкцию объектов отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом (проектами) продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
2) для ГИП, предполагающих институциональное развитие отрасли (отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора отражает анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий.
4. Общее описание предполагаемых к реализации ГИП (общее описание ГИП излагается индивидуально (по-проектно) в приоритетном порядке)
Цель и задачи ГИП:
1) цель (цель должна отражать более широкие задачи/приоритеты развития отрасли (сферы) экономики, установленные документами Системы государственного планирования Республики Казахстан);
2) количественные задачи (укажите количественно измеряемые задачи проекта, посредством которых можно определить масштаб проекта. Представьте определенные числовые показатели, например, проектная мощность, и другие);
3) конечные результаты (эффект от производимой продукции/услуги для их получателей в результате реализации проекта, а также влияние на субъектов бизнеса (в том числе малого и среднего бизнеса), достижение долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации проекта на основании ключевых показателей эффективности/целевых индикаторов плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы в пределах предусмотренных бюджетных средств).
Обоснование проекта: (обоснуйте необходимость реализации данного проекта; укажите насколько повыситься показатель данной отрасли, в случае если проект будет реализован).
Описание ГИП:
(опишите содержание проекта и всех его мероприятии и компонентов согласно таблице 1 и 2)
Таблица 1
Период и стоимость реализации мероприятии
Наименование мероприятий и компонентов
Период
Период
Период
Итого
Стоимость, тыс. тенге
Стоимость, тыс. тенге
Стоимость, тыс.тенге
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
Таблица 2
Отдельные компоненты и этапы реализации
Количественные показатели
Единица измерения
По Проекту
Стоимость (тысяч тенге)
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
5. Институциональная схема управления ГИП
Описание основных участников, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат, схема управления проектом в инвестиционном и постинвестиционном периодах, также выгодополучатели (укажите количество людей и целевые группы, которые выиграют от реализации проекта).

3. Саланы маркетингтік талдау
1) объектілерді құруды (салуды) және реконструкциялауды болжайтын МИЖ үшін қаралатын өңірде жобада (жобаларда) болжанатын өнімге (тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қазіргі және перспективалық сұранысты не жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін талдауды көрсетеді.
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланы (салаларды) институционалдық дамытуды болжайтын МИЖ үшін іс-шараларды іске асыру әсер ететін негізгі көрсеткіштерді және даму серпінін көрсете отырып, іс-шараларды іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдауды көрсетеді.
4. Іске асыруға болжанатын МИЖ-дің жалпы сипаттамасы (МИЖ-дің жалпы сипаттамасы басым тәртіппен жеке (жобалау бойынша) жазылады)
МИЖ-дің мақсаты мен міндеттері:
1) мақсаты (мақсаты Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамытудың неғұрлым кең міндеттерін/басымдықтарын көрсетуі тиіс);
2) сандық міндеттер (жобаның масштабын ауқымын айқындауға болатын жобаның сандық өлшенетін міндеттерін көрсетіңіз. Белгілі бір сандық көрсеткіштерді, мысалы, жобалық қуатты және басқаларды елестетіңіз);
3) түпкілікті нәтижелер (жобаны іске асыру нәтижесінде өндірілетін өнімнің/көрсетілетін қызметтің оларды алушылар үшін әсері, сондай-ақ бизнес субъектілеріне (оның ішінде шағын және орта бизнеске) әсері, мемлекеттік органдар тиімділігінің түйінді көрсеткіштері негізінде жобаны іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымның ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу).
Жобаның негіздемесі: (осы жобаны іске асыру қажеттілігін негіздеңіз; егер жоба іске асырылатын болса, осы саланың көрсеткіші қаншалықты артатынын көрсетіңіз).
МИЖ сипаттамасы:
(1 және 2-кестелерге сәйкес жобаның мазмұнын және оның барлық іс-шаралары мен құрамдауыштарын сипаттаңыз)
1-кесте
Іс-шараны іске асыру кезеңі мен құны
Іс-шаралар мен құрамдауыштардың атауы
Құны,
мың теңге
Құны,
мың теңге
Құны,
мың теңге
Жиыны
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
2-кесте
Жекелеген құрамдауыштар мен іске асыру кезеңдері
Сандық көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Жоба бойынша
Құны (мың теңге)
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
5. МИЖ-ді басқарудың институционалдық сызбасы
Негізгі қатысушылардың сипаттамасы, олардың өзара іс-қимыл сызбасы, пайда мен шығындарды бөлу, инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңдерде жобаны басқару сызбасы, сондай-ақ пайда алушылар (жобаны іске асырудан ұтатын адамдар санын және нысаналы топтарды көрсетіңіз).

6. Социальное и экологическое воздействие:
(кратко опишите, воздействие проекта на население и окружающую среду)
Влияние на занятость населения (представьте оценку количества людей, которые прямо или косвенно будут задействованы в реализации проекта).
7. Альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам финансирования.
Опишите возможность (невозможность) реализации ГИП по следующим видам и способам финансирования с приложением соответствующих обосновывающих расчетов:
1) бюджетный инвестиционный проект (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги, наличие социально-экономического эффекта, балансодержателем является непосредственно администратор бюджетной программы);
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги и (или) производство Получателем Инвестиций продукции определенного объема и качества);
3) бюджетный кредит (отражение информации на соответствие принципам бюджетного кредитования, в том числе: возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором; обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами; платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита; срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита);
4) проект государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) (отражение информации на соответствие): соблюдения принципов ГЧП, установленных Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве"; социальной эффективности реализации проекта по схеме ГЧП; экономической эффективности реализации проекта по схеме ГЧП; обоснованности предлагаемых решений по схеме ГЧП);
5) негосударственный заем под государственную гарантию (отражение информации на соответствие субъекта квазигосударственного сектора установленным требованиям, в том числе по отсутствию задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных гарантированных государством займов и отсутствию просроченной задолженности перед кредиторами, не подлежать ликвидации, на их имущество не должен быть наложен арест, их финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан);

6. Әлеуметтік және экологиялық әсер:
(жобаның халық пен қоршаған ортаға әсерін қысқаша сипаттаңыз)
Халықтың жұмыспен қамтылуына әсері (жобаны іске асыруға тікелей немесе жанама тартылатын адамдар санын бағалауды елестетіңіз).
7. МИЖ-ді қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша іске асырудың баламалы нұсқалары.
Тиісті негіздеуші есептерді қоса бере отырып, МИЖ-ді қаржыландырудың мынадай түрлері мен тәсілдері бойынша іске асыру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) сипаттаңыз:
1) бюджеттік инвестициялық жоба (орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көзделген бюджет қаражаты шегінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу толығымен осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне байланысты болады, әлеуметтік-экономикалық тиімділіктің болуы, балансы ұстаушысы тікелей бюджеттік бағдарламалар әкімшісі болып табылады);
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялар (орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер және көзделген бюджет қаражаты шегінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу толығымен осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе Инвестициялар Алушының белгілі бір көлемі мен сапасы бар өнім өндіретін ұйымның қызметіне байланысты болады);
3) бюджеттік кредит (бюджеттік кредит беру қағидаттарына сәйкестігіне ақпаратты көрсету, оның ішінде: кредиттік шартқа сәйкес бюджеттік кредитті өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық; Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәсілдермен міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу; қарыз алушының бюджеттік кредит бергені үшін сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық; бюджеттік кредит беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік);
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасы (ақпараттың сәйкестігін көрсету): "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген МЖӘ қағидаттарын сақтау; МЖӘ сызба бойынша жобаны іске асырудың әлеуметтік тиімділігі; МЖӘ сызба бойынша жобаны іске асырудың экономикалық тиімділігі; МЖӘ сызба бойынша ұсынылатын шешімдердің негізділігі;
5) мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз (квазимемлекеттік сектор субъектісінің белгіленген талаптарға сәйкестігіне, оның ішінде бұрын мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша берешегінің болмауы және кредиторлар алдында мерзімі өткен берешегінің болмауы бойынша ақпаратты көрсету) шаруашылық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс);

6) частные инвестиции (отражение информации на соответствие высокой окупаемости ГИП);
7) проект строительства "под ключ" (отражение информации на соответствие проекта установленным требованиям, предусмотренным Кодексом и настоящими Правилами, в том числе лимитам государственных обязательств по договорам о строительстве "под ключ" Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов).
Реквизиты контактного лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): ________________________
Должность: ___________________________________________________
Подразделение/организация: ____________________________________
Адрес: _______________________________________________________
Контактный телефон: __________________________________________
Электронная почта: ____________________________________________
Место печати (при наличии) _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) должность подпись ___________
Приложение 2
к приказу Заместителя Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 127
Приложение 2
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения, технико-
экономического и финансово-
экономического обоснований,
определения целесообразности
бюджетного кредитования,
формирования портфеля
государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров, отбора,
мониторинга и оценки
реализации государственных
инвестиционных проектов
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/economy.
Наименование административной формы: Базовые параметры финансово-экономической модели проекта ____________________.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-БПФЭМП.
Периодичность: единовременная.
Отчетный период: __ число ___ месяц __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Бизнес - идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица 1
№ п/п
Наименование параметра
Значение параметра
Обоснование
1
2
3
4
1.
Общая стоимость проекта
тысяч тенге
2.
Инвестиционный период
год
3.
Постинвестиционный период
год
4.
Ставка (коэффициент) дисконтирования
%
5.
Уровень инфляции
%
6.
Ставки налогов
%
7.
Нормы амортизации
Таблица 2
Наименование
Примечание (обоснование)
20_ год
20_ год
20_ год
n
1.
Экономические выгоды

6) жеке инвестициялар (МИЖ-дің жоғары өтімділігіне сәйкес ақпаратты көрсету).
7) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы (жобаның Кодексте және осы Қағидаларда көзделген белгіленген талаптарға, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер лимиттеріне сәйкестігін көрсету).
Байланысушы тұлғаның деректемелері
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ________________________
Лауазымы: ___________________________________________________
Бөлімше/ұйым: ____________________________________
Мекенжайы:__________________________________________________
Байланыс телефоны: _________________________________________
Электрондық пошта:______________________________________
Мөрдің орны (бар болса) _____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы қолы ___________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 127 Бұйрыққа 2-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Мына: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысан https://www.gov.kz/memleket/entities/economy интернет-ресурсында орналастырылған:
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері ____________________.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі: 2-ЖҚЭМБП.
Кезеңділігі: біржолғы.
Есепті кезең: күн, ай, жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттілігіне қарай.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде.
1-кесте
Р/с №
Параметр атауы
Параметр мәні
Негіздеме
1
2
3
4
1.
Жобаның жалпы құны
мың теңге
2.
Инвестициялық кезең
жыл
3.
Инвестициядан кейінгі кезең
жыл
4.
Дисконттау мөлшерлемесі (коэффициенті)
%
5.
Инфляция деңгейі
%
6.
Салық мөлшерлемелері
%
7.
Амортизация нормалары
2-кесте
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
n
1.
Экономикалық пайда

1)
Прямые денежные притоки
в том числе:
поступления в консолидированный бюджет от реализации проекта
2)
Косвенные экономические выгоды
2.
Экономические затраты
1)
Инвестиционные затраты/Компенсация инвестиционных затрат*
2)
Эксплуатационные затраты/Компенсация операционных затрат*
3)
Косвенные экономические затраты/Вознаграждение за управление*
3.
Итого чистый экономический поток
4.
Итого чистый дисконтированный экономический поток
5.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
6.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
7.
Срок окупаемости (РР)
Наименование ______________________ Адрес_______________________
___________________________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Базовые параметры финансово-
экономической модели проекта"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Базовые параметры финансово-экономической модели проекта" (индекс: 2-БПФЭМП, периодичность: единовременная)
По таблице 1:
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 заполняется наименование параметра;
в графе 3 заполняется значение параметра;
в графе 4 указывается обоснование;
в строке 1 указывается общая стоимость проекта, в тысячах тенге;
в строке 2 указывается инвестиционный период;
в строке 3 указывается постинвестиционный период;
в строке 4 указывается базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан, применяемая в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности;
в строке 5 указывается уровень инфляции, в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики и/или макроэкономических показателей Республики Казахстан, применяемый в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности. При этом в течение последующего постинвестиционного периода принимается уровень инфляции на последний год, указанный в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики или макроэкономических показателей Республики Казахстан;
в строке 6 указываются ставки налогов в соответствии с действующим Налоговым кодексом Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности;
в строке 7 указываются нормы амортизации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
По таблице 2:
Данная форма заполняется отдельно по каждому способу финансирования ГИП (как бюджетный инвестиционный проект, как бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, как проект государственно-частного партнерства, как бюджетный кредит, как частные инвестиции, как проект, реализуемый субъектами квазигосударственного сектора за счет негосударственных займов под государственные гарантии, как проект строительства "под ключ").

1)
Тікелей ақша ағындары
оның ішінде:
жобаны іске асырудан шоғырландырылған бюджетке түсетін түсімдер
2)
Жанама экономикалық пайдалар
2.
Экономикалық шығындар
1)
Инвестициялық шығындар/Инвестициялық шығындарды өтеу *
2)
Пайдалану шығындары/Операциялық шығындардың өтемақысы *
3)
Жанама экономикалық шығындар/Басқару үшін сыйақы *
3.
Таза экономикалық ағынның жиыны
4.
Таза дисконтталған экономикалық ағынның жиыны
5.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV)
6.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
7.
Өтелімділік мерзімі (РР)
Атауы Мекенжайы _______________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы __________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің
базалық параметрлері"
өтеусіз негізде әкімшілік
деректер жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері" өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 2-ЖҚЭМБП, кезеңділігі: біржолғы)
1-кесте бойынша:
1-бағанда "№" реті бойынша нөмір толтырылады;
2-бағанда параметрдің атауы толтырылады;
3-бағанда параметрдің мәні толтырылады;
4-бағанда негіздеме көрсетіледі;
1-жолда жобаның жалпы құны мың теңгемен көрсетіледі;
2-жолда инвестициялық кезең көрсетіледі;
3-жолда инвестициядан кейінгі кезең көрсетіледі;
4-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептеулерінде қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі көрсетіледі;
5-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептерінде қолданылатын Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты және/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес инфляция деңгейі көрсетіледі. Бұл ретте инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес көрсетілген соңғы жылға арналған инфляция деңгейі қабылданады;
6-жолда Қазақстан Республикасының қолданыстағы Салық кодексіне сәйкес қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын салық мөлшерлемелері көрсетіледі;
7-жолда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын амортизация нормалары көрсетіледі.
2-кесте бойынша:
Осы нысан МИЖ-ді қаржыландырудың әрбір тәсілі бойынша жеке толтырылады (бюджеттік инвестициялық жоба ретінде, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар ретінде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы ретінде, бюджеттік кредит ретінде, жеке инвестициялар ретінде, мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздар есебінен квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын жоба ретінде, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы ретінде).

В подпункте 1) пункта 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В подпункте 2) пункта 1 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тысяч тенге).
В пункте 1 указываются суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
В подпункте 1) пункта 2 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В подпункте 2) пункта 2 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В подпункте 3) пункта 2 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).
В пункте 2 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат проекта.
В пункте 3 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
В пункте 4 указываются величины, полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
k = 1/(1+r)i, где:
k – ставка дисконтирования;
r - ставка дисконтирования, приведенная в таблице 1 настоящего приложения;
i - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
В пункте 5 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в пункте 4.
В пункте 6 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
В пункте 7 указывается срок окупаемости, рассчитываемый по формуле:
PP = min n, при котором
CFi > IC, где:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
CFi = NP + A,
Или
CFi = Доход – Операционные издержки – Налоговые платежи и выплаты по заемному капиталу,
где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.
* Выбрать нужное

1-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақшалай түсімдер мен төлемдер көрсетіледі.
1-тармақтың 2) тармақшасында жобаны іске асыруға байланысты барлық пайдалар, оның ішінде инвестициялаудан кейінгі барлық кезең үшін айқындалатын экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) қосымша әлеуметтік-экономикалық, экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайда ақшалай баламада (мың теңге) келтіріледі.
1-тармақта тікелей ақша ағындары мен жанама экономикалық пайдалардың жиынтық құны көрсетіледі.
2-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялық кезеңдегі барлық ақшалай салымдар ескерілген жобаның құны, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалдау, оны құрылысқа бөлу және игеру құны, аумақты құрылысқа дайындау жөніндегі жұмыстардың және құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтардың құны және басқалары көрсетіледі.
2-тармақтың 2) тармақшасында объектіні пайдалануға беру сәтінен бастап оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
2-тармақтың 3) тармақшасында барлық болжамды шығындар, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда, жобаны іске асырудың салдарларына байланысты экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақшалай баламада (мың теңге) келтіріледі.
2-тармақта инвестициялық және пайдалану шығындарының, жобаның жанама экономикалық шығындарының жиынтық құны көрсетіледі.
3-тармақта экономикалық пайдалар мен шығындар арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
4-тармақта таза экономикалық ағынды коэффициентке көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
k = 1/(1+r)i, мұндағы:
k – дисконттау мөлшерлемесі;
r – осы қосымшаның 1-кестесінде келтірілген дисконттау мөлшерлемесі;
i – жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
5-тармақта 4-тармақта келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды қосу арқылы алынған шама көрсетіледі.
6-тармақта экономикалық таза дисконтталған кіріс нөлге тең болған кезде дисконттау мөлшерлемесін табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
7-тармақта мынадай формула бойынша есептелетін өтелу мерзімі көрсетіледі:
PP = min n, мұнда
CFi > IC, мұндағы:
IC (Invest Capital) – жобадағы бастапқы инвестициялық шығындар;
CFi (Cash Flow) – таза пайда мен амортизация сомасын білдіретін уақыттың і-кезеңіндегі жобадан ақша ағыны.
Ақша ағынын есептеу үшін мынадай формулаларды пайдалану қажет:
CFi = NP + A,
Немесе
CFi = Кіріс – Операциялық шығасылар – Салық төлемдері мен қарыз капиталы бойынша төлемдер,
мұнадғы:
А (Amortization) – амортизация, шығын болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profit) – инвестициялық жобаның таза пайдасы.
*Қажеттісін таңдау