Об утверждении Методики расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов и Методики определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 37.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приказа предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2026 № 20 (вводится в действие c 12.07.2026).
В соответствии с пунктом 3 статьи 47 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Методику расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2026 № 20 (вводится в действие c 12.07.2026).
2) Методику определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.

Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерді есептеу әдістемесін және Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерлігін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өлшемшарттарын айқындау және тізбесін қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 37 бұйрығы.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2026 № 20 (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 47-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерді есептеу әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерліктерін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өлшемшарттарын айқындау және тізбесін қалыптастыру әдістемесі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2026 № 20 (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджет саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін және алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Методика расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и применяется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике (далее – уполномоченный орган) для прогнозирования параметров государственных финансов, включая республиканский, государственный, и консолидированный бюджеты, параметры Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), долговые обязательства государственного сектора, а также пределы по бюджетным правилам и целевые ориентиры.
2. Сроки и периоды формирования прогноза параметров государственных финансов зависит от разработки долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан и прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан согласно пунктам 6 статей 50 и 51 Бюджетного кодекса.
3. Формирование прогнозных параметров государственных финансов осуществляется уполномоченным органом на основе прогнозных данных, предоставленных государственными органами.
Глава 2. Прогноз параметров бюджетов
Параграф 1. Прогноз параметров республиканского бюджета
4. Поступления республиканского бюджета (без учета поступления займов) на плановый период рассчитываются на основе прогнозных данных по доходам (без учета трансфертов), поступлениям трансфертов и суммам погашения бюджетных кредитов по следующей формуле:
R = I + RT + RBL, где
R – поступления республиканского бюджета (без учета поступления займов);
I – доходы республиканского бюджета (без учета трансфертов);
RT – поступления трансфертов;
RBL – погашение бюджетных кредитов.
5. Доходы республиканского бюджета (без учета трансфертов) рассчитываются в соответствии с пунктом 2 статьи 52 Бюджетного кодекса.
6. Поступления трансфертов рассчитываются по следующей формуле:
RT = GT+ TT + BW + SF, где
RT – поступления трансфертов;
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
BW – трансферты из бюджета столицы, областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения в республиканский бюджет;
SF – трансферт из Специального государственного фонда в республиканский бюджет.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Бұйрыққа 1-қосымша
Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерді есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерді есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 47-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық, мемлекеттік және шоғырландырылған бюджеттерді, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор) параметрлерін, мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерін, сондай-ақ бюджеттік қағидалар бойынша шектер мен нысаналы бағдарларды қоса алғанда, мемлекеттік қаржының параметрлерін болжау үшін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) қолданады.
2. Мемлекеттік қаржы параметрлерінің болжамын қалыптастыру мерзімдері мен кезеңдері Бюджет кодексінің 50 және 51-баптарының 6-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуге тәуелді болады.
3. Мемлекеттік қаржының болжамды параметрлерін қалыптастыруды уәкілетті орган мемлекеттік органдар ұсынған болжамды деректер негізінде жүзеге асырады.
2-тарау. Бюджет параметрлерінің болжамы
1-параграф. Республикалық бюджет параметрлерінің болжамы
4. Жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджеттің түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда) кірістер (трансферттерді есепке алмағанда), трансферттердің түсімдері мен бюджеттік кредиттерді өтеу сомалары бойынша болжамды деректер негізінде мынадай формула бойынша есептеледі:
R = I + RT + RBL, мұндағы
R – республикалық бюджеттің түсімдері (қарыздардың түсуін есепке алмағанда);
I – республикалық бюджеттің кірістері (трансферттерді есепке алмағанда);
RT – трансферттердің түсімдері;
RBL – бюджеттік кредиттерді өтеу.
5. Республикалық бюджеттің кірістері (трансферттерді есепке алмағанда) Бюджет кодексінің 52-бабының 2-тармағына сәйкес есептеледі.
6. Трансферттер түсімдері мынадай формула бойынша есептеледі:
RT = GT+ TT + BW + SF, мұндағы
RT – трансферттердің түсімдері;
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт;
BW – астана бюджетінен, облыстық бюджеттерден, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінен республикалық бюджетке трансферттер;
SF – Арнаулы мемлекеттік қордан республикалық бюджетке трансферт.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.06.2026 № 76 (01.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.

7. Целевой трансферт из Национального фонда выделяется по решению Президента Республики Казахстан на финансирование критически важных объектов и проектов общестранового значения в соответствии с пунктом 1 статьи 61 Бюджетного кодекса при отсутствии альтернативных источников финансирования.
8. Бюджетные изъятия из местного бюджета в республиканский бюджет рассчитываются в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Бюджетного кодекса.
Прогноз бюджетных изъятий осуществляется с применением индексации, предусмотренной законами Республики Казахстан, и прогнозной численности потребителей государственных услуг в регионе.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).
9. Суммами погашения бюджетных кредитов являются поступления в бюджет, связанные с возвратом основного долга по полученным из бюджета кредитам, а также юридическими лицами требований по оплаченным государственным гарантиям, государственным гарантиям по поддержке экспорта, определяемые центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
10. Отношение дефицита (профицита) республиканского бюджета к валовому внутреннему продукту (далее – ВВП) рассчитывается по следующей формуле:
%Def = Def / GDP * 100, где
%Def – дефицит (профицит) республиканского бюджета по отношению к ВВП;
Def – дефицит (профицит) республиканского бюджета;
GDP – номинальный объем ВВП.
11. Ненефтяной дефицит (профицит) республиканского бюджета равен разнице между поступлениями в республиканский бюджет (без учета поступления займов) с исключением поступлений трансфертов из Национального фонда, вывозной таможенной пошлины на сырую нефть и расходами республиканского бюджета (без учета погашения займов), и рассчитывается по следующей формуле:
NDef = R - GT- TT - ECDCO - E, где
NDef – ненефтяной дефицит (профицит) республиканского бюджета;
R – поступления республиканского бюджета (без учета поступления займов);
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
ECDCO – вывозная таможенная пошлина на сырую нефть;
E – расходы республиканского бюджета (без учета погашения займов).
12. Аналитический расширенный ненефтяной дефицит (профицит) республиканского бюджета (с учетом приобретений Национальным фондом облигаций казахстанских эмитентов) равен разнице между поступлениями в республиканский бюджет (без учета поступления займов) с исключением поступлений трансфертов из Национального фонда, вывозной таможенной пошлины на сырую нефть, поступлений республиканского бюджета от долевых инструментов казахстанских эмитентов, приобретенных Национальным фондом, поступлений республиканского бюджета, связанных с изменением перечня организаций нефтяного сектора, перечисляющих налоги в Национальный фонд, и расходами республиканского бюджета (без учета погашения займов), и рассчитывается по следующей формуле:
ENDef = R - GT- TT - ECDCO - RBIEI - ROS - E - RBNF, где
ENDef – расширенный ненефтяной дефицит (профицит) республиканского бюджета;
R – поступления республиканского бюджета (без учета поступления займов);
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
ECDCO – вывозная таможенная пошлина на сырую нефть;
RBIEI – поступления республиканского бюджета от долевых инструментов казахстанских эмитентов, приобретенных Национальным фондом;
ROS – поступления республиканского бюджета, связанные с изменением перечня организаций нефтяного сектора, перечисляющих налоги в Национальный фонд;
E – расходы республиканского бюджета (без учета погашения займов);
RBNF – приобретение Национальным фондом облигаций казахстанских эмитентов по стоимости сделки согласно данным Национального Банка Республики Казахстан.

7. Ұлттық қордан берілетін нысаналы трансферт Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша баламалы қаржыландыру көздері болмаған кезде Бюджет кодексінің 61-бабының 1-тармағына сәйкес жалпыелдік маңызы бар аса маңызды объектілер мен жобаларды қаржыландыруға бөлінеді.
8. Жергілікті бюджеттен республикалық бюджетке бюджеттік алып қоюлар Бюджет кодексінің 80-бабының 2-тармағына сәйкес есептеледі.
Бюджеттік алып қоюларды болжау Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген индекстеуді және өңірдегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың болжамды санын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.06.2026 № 76 (01.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
9. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, бюджеттен алынған кредиттер бойынша негізгі борышты қайтаруға, сондай-ақ заңды тұлғалардың төленген мемлекеттік кепілдіктер, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер жөніндегі талаптарды қайтаруына байланысты бюджетке түсетін түсімдер бюджеттік кредиттерді өтеу сомалары болып табылады.
10. Республикалық бюджет тапшылығының (профицитінің) жалпы ішкі өнімге (бұдан әрі – ЖІӨ) қатынасы мынадай формула бойынша есептеледі:
%Def = Def / GDP * 100, мұндағы
%Def – ЖІӨ-ге қатысты республикалық бюджеттің тапшылығы (профициті);
Def – республикалық бюджеттің тапшылығы (профициті);
GDP – ЖІӨ-нің номиналды көлемі.
11. Республикалық бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) Ұлттық қордан трансферттер түсімдерін, шикі мұнайды шығару кедендік бажын және республикалық бюджет шығыстарын (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда) қоспағанда, республикалық бюджетке түсетін түсімдер (қарыздар түсімін есепке алмағанда) арасындағы айырмаға тең және мынадай формула бойынша есептеледі:
NDef = R - GT- TT - ECDCO - E, мұндағы
NDef – республикалық бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті);
R – республикалық бюджеттің түсімдері (қарыздардың түсуін есепке алмағанда);
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт;
ECDCO – шикі мұнайды шығаруға кедендік баж;
E – республикалық бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда).
12. Республикалық бюджеттің аналитикалық кеңейтілген мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) (Ұлттық қордың қазақстандық эмитенттердің облигацияларын сатып алуын ескере отырып) Ұлттық қордан трансферттер түсімдерін, шикі мұнайды шығару кедендік бажын, Ұлттық қор сатып алған қазақстандық эмитенттердің үлестік құралдарынан республикалық бюджеттің түсімдерін, Ұлттық қорға салықтарды аударатын мұнай секторы ұйымдарының тізбесін өзгертуге байланысты республикалық бюджет түсімдерін және республикалық бюджет шығыстарын (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда) қоспағанда, республикалық бюджетке түсетін түсімдер (қарыздар түсімін есепке алмағанда) арасындағы айырмаға тең және мынадай формула бойынша есептеледі:
ENDef = R - GT - TT - ECDCO - RBIEI - ROS-E - RBNF, мұндағы
ENDef – республикалық бюджеттің кеңейтілген мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті);
R – республикалық бюджеттің түсімдері (қарыздардың түсуін есепке алмағанда);
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт;
ECDCO – шикі мұнайды шығаруға кедендік баж;
RBIEI – Ұлттық қор сатып алған қазақстандық эмитенттердің үлестік құралдарынан республикалық бюджеттің түсімдері;
ROS – Ұлттық қорға салықтарды аударатын мұнай секторы ұйымдарының тізбесін өзгертуге байланысты республикалық бюджет түсімдері;
E – республикалық бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда);
RBNF – Ұлттық қордың Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің деректеріне сәйкес мәміле құны бойынша қазақстандық эмитенттердің облигацияларын сатып алуы.

13. Расходы республиканского бюджета (без учета погашения займов) на плановый период рассчитываются по следующей формуле:
E = R - Def, где
Е – расходы республиканского бюджета (без учета погашения займов);
R – поступления республиканского бюджета (без учета поступления займов);
Def – дефицит (профицит) республиканского бюджета.
Параграф 2. Прогноз параметров государственного бюджета
14. Государственный бюджет объединяет республиканский и местные бюджеты без учета взаимопогашаемых операций между ними.
15. Поступления государственного бюджета (без учета поступления займов) на плановый период рассчитываются на основе прогнозных данных по доходам государственного бюджета (без учета трансфертов), поступлениям трансфертов и суммам погашения бюджетных кредитов по следующей формуле:
RS = IS + RTS + RBLS, где
RS – поступления государственного бюджета (без учета поступления займов);
IS – доходы государственного бюджета (без учета трансфертов);
RTS – поступления трансфертов;
RBLS – погашение бюджетных кредитов в государственный бюджет.
16. Доходы государственного бюджета (без учета трансфертов) рассчитываются в соответствии с пунктом 2 статьи 52 Бюджетного кодекса.
17. Поступления трансфертов рассчитываются по следующей формуле:
RTS = GT + TT + SF, где
RTS – поступления трансфертов;
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет.
SF – трансферт из Специального государственного фонда в республиканский бюджет.
18. Отношение дефицита (профицита) государственного бюджета к ВВП рассчитывается по следующей формуле:
%DefS = DefS / GDP * 100, где
%DefS – дефицит (профицит) государственного бюджета по отношению к ВВП;
DefS – дефицит (профицит) государственного бюджета;
GDP – номинальный объем ВВП.
19. Ненефтяной дефицит (профицит) государственного бюджета равен разнице между поступлениями в государственный бюджет (без учета поступления займов) с исключением поступлений трансфертов из Национального фонда, вывозной таможенной пошлины на сырую нефть и расходами государственного бюджета (без учета погашения займов), и рассчитывается по следующей формуле:
NDefS = RS - GT- TT - ECDCO - ES, где
NDefS – ненефтяной дефицит (профицит) государственного бюджета;
RS – поступления государственного бюджета (без учета поступления займов);
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
ECDCO – вывозная таможенная пошлина на сырую нефть;
ES – расходы государственного бюджета (без учета погашения займов).

13. Жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда) мынадай формула бойынша есептеледі:
E = R-Def, мұндағы
Е – республикалық бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда);
R – республикалық бюджеттің түсімдері (қарыздардың түсуін есепке алмағанда);
Def – республикалық бюджеттің тапшылығы (профициті).
2-параграф. Мемлекеттік бюджет параметрлерінің болжамы
14. Мемлекеттік бюджет олардың арасындағы өзара өтелетін операцияларды есепке алмағанда республикалық және жергілікті бюджеттерді біріктіреді.
15. Жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда) мемлекеттік бюджеттің кірістері (трансферттерді есепке алмағанда), трансферттердің түсімдері, бюджеттік кредиттерді өтеу сомалары және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсімдер бойынша болжамды деректер негізінде мынадай формула бойынша есептеледі:
RS = IS + RTS + RBLS, мұндағы
RS – мемлекеттік бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
IS – мемлекеттік бюджеттің кірістері (трансферттерді есепке алмағанда);
RTS – трансферттер түсімдері;
RBLS – мемлекеттік бюджетке бюджеттік кредиттерді өтеу.
16. Мемлекеттік бюджеттің кірістері (трансферттерді есепке алмағанда) Бюджет кодексінің 52-бабының 2-тармағына сәйкес есептеледі.
17. Трансферттер түсімдері мынадай формула бойынша есептеледі:
RTS = GT + TT + SF, мұндағы
RTS – трансферттер түсімдері;
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт.
SF – Арнаулы мемлекеттік қордан республикалық бюджетке трансферт.
18. Мемлекеттік бюджет тапшылығының (профицитінің) ЖІӨ-ге қатынасы мынадай формула бойынша есептеледі:
%Defs = Defs / GDP * 100, мұндағы
%Defs – ЖІӨ-ге қатысты мемлекеттік бюджеттің тапшылығы (профициті);
Defs – мемлекеттік бюджеттің тапшылығы (профициті);
GDP – ЖІӨ-нің номиналды көлемі.
19. Мемлекеттік бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) Ұлттық қордан трансферттер түсімдерін, шикі мұнайды шығаруға кедендік бажды және мемлекеттік бюджет шығыстарын (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда) қоспағанда, мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдер (қарыздар түсімін есепке алмағанда) арасындағы айырмаға тең және мынадай формула бойынша есептеледі:
Ndefs = RS - GT- TT - ECDCO - ES, мұндағы
Ndefs – мемлекеттік бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті);
RS – мемлекеттік бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт;
ECDCO – шикі мұнайды шығаруға кедендік баж;
ES – мемлекеттік бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда).

20. Аналитический расширенный ненефтяной дефицит (профицит) государственного бюджета (с учетом приобретений Национальным фондом облигаций казахстанских эмитентов) равен разнице между поступлениями в государственный бюджет (без учета поступления займов) с исключением поступлений трансфертов из Национального фонда, вывозной таможенной пошлины на сырую нефть, поступлений республиканского бюджета от долевых инструментов казахстанских эмитентов, приобретенных Национальным фондом, поступлений республиканского бюджета, связанных с изменением перечня организаций нефтяного сектора, перечисляющих налоги в Национальный фонд, и расходами государственного бюджета (без учета погашения займов), и рассчитывается по следующей формуле:
ENDefS = RS - GT- TT - ECDCO - RBIEI - ROS - ES - RBNF, где
ENDefS – расширенный ненефтяной дефицит (профицит) государственного бюджета;
RS – поступления государственного бюджета (без учета поступления займов);
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
ECDCO – вывозная таможенная пошлина на сырую нефть;
RBIEI – поступления республиканского бюджета от долевых инструментов казахстанских эмитентов, приобретенных Национальным фондом;
ROS – поступления республиканского бюджета, связанные с изменением перечня организаций нефтяного сектора, перечисляющих налоги в Национальный фонд;
ES – расходы государственного бюджета (без учета погашения займов);
RBNF – приобретение Национальным фондом облигаций казахстанских эмитентов по стоимости сделки согласно данным Национального Банка Республики Казахстан.
21. Расходы государственного бюджета (без учета погашения займов) на плановый период рассчитываются по следующей формуле:
ES = RS - Def, где
ЕS – расходы государственного бюджета (без учета погашения займов);
RS – поступления государственного бюджета (без учета поступления займов);
Def – дефицит (профицита) республиканского бюджета.
Параграф 3. Прогноз параметров консолидированного бюджета
22. Прогноз консолидированного бюджета объединяет государственный бюджет, поступления и расходы Национального фонда, поступления и расходы Государственного фонда социального страхования, Фонда социального медицинского страхования и Специального государственного фонда без учета взаимопогашаемых операций между ними.
23. Поступления консолидированного бюджета (без учета поступления займов) на плановый период рассчитываются по следующей формуле:
RCB = (RS + RNFRT + RSIF + RSHIF + RSSF) - GT- TT - TSSF, где
RCB – поступления консолидированного бюджета (без учета поступления займов);
RS – поступления государственного бюджета (без учета поступления займов);
RNFRT – поступления Национального фонда (без учета поступлений от возврата трансфертов из республиканского бюджета);
RSIF – поступления Государственного фонда социального страхования;
RSHIF – поступления Фонда социального медицинского страхования (без учета поступлений от взносов государства и трансфертов на возмещение затрат фонда на оплату услуг субъектам здравоохранения за оказание медицинской помощи военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов из республиканского бюджета);
RSSF – поступления Специального государственного фонда;
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TSSF – трансферт из Специального государственного фонда в республиканский бюджет.

20. Мемлекеттік бюджеттің аналитикалық кеңейтілген мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) (Ұлттық қордың қазақстандық эмитенттердің облигацияларын сатып алуын ескере отырып) Ұлттық қордан трансферттер түсімдерін, шикі мұнайды шығару кедендік бажын, Ұлттық қор сатып алған қазақстандық эмитенттердің үлестік құралдарынан республикалық бюджеттің түсімдерін, Ұлттық қорға салықтарды аударатын мұнай секторы ұйымдарының тізбесін өзгертуге байланысты республикалық бюджет түсімдерін және мемлекеттік бюджет шығыстарын (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда) қоспағанда, мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдер (қарыздар түсімін есепке алмағанда) арасындағы айырмаға тең және мынадай формула бойынша есептеледі:
ENDefS = RS - GT - TT - ECDCO - RBIEI - ROS- ES - RBNF, мұндағы
ENDefS – мемлекеттік бюджеттің кеңейтілген мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті);
RS – мемлекеттік бюджеттің түсімдері (қарыздардың түсуін есепке алмағанда);
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт;
ECDCO – шикі мұнайды шығаруға кедендік баж;
RBIEI – Ұлттық қор сатып алған қазақстандық эмитенттердің үлестік құралдарынан республикалық бюджеттің түсімдері;
ROS – Ұлттық қорға салықтарды аударатын мұнай секторы ұйымдарының тізбесін өзгертуге байланысты республикалық бюджет түсімдері;
ES – мемлекеттік бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда);
RBNF – Ұлттық қордың Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің деректеріне сәйкес мәміле құны бойынша қазақстандық эмитенттердің облигацияларын сатып алуы.
21. Жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда) мынадай формула бойынша есептеледі:
ES = RS - Def, мұндағы
ES – мемлекеттік бюджет шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда);
RS – мемлекеттік бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
Def – республикалық бюджеттің тапшылығы (профициті).
3-параграф. Шоғырландырылған бюджет параметрлерінің болжамы
22. Шоғырландырылған бюджеттің болжамы мемлекеттік бюджетті, Ұлттық қордың түсімдері мен шығыстарын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының және және Арнаулы мемлекеттік қордың түсімдері мен шығыстарын, олардың арасындағы өзара өтелетін операцияларды есепке алмай, біріктіреді.
23. Жоспарлы кезеңге шоғырландырылған бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда) мынадай формула бойынша есептеледі:
RCB = (RS + RNFRT + RSIF + RSHIF + RSSF) - GT- TT - TSSF, мұндағы
RCB – шоғырландырылған бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
RS – мемлекеттік бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
RNFRT – Ұлттық қордың түсімдері (республикалық бюджеттен трансферттерді қайтарудан түсетін түсімдерді есепке алмағанда);
RSIF – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының түсімдері;
RSHIF – Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері (мемлекеттік жарналардан түсетін түсімдерді және республикалық бюджеттен әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге арналған қордың шығындарын өтеуге арналған трансферттерді есепке алмағанда);
RSSF - Арнаулы мемлекеттік қордың түсімдері;
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт;
TSSF – Арнаулы мемлекеттік қордан республикалық бюджетке трансферт.

24. Расходы консолидированного бюджета (без учета погашения займов) на плановый период рассчитываются по следующей формуле:
ECB = ESS + TSt + ERMFAEA + ESIF + ESHIF, где
ECB – расходы консолидированного бюджета (без учета погашения займов);
ESS – расходы государственного бюджета (без учета погашения займов, расходов по возрату трансфертов из республиканского бюджета в Национальный фонд, взносам государства и трансфертам на возмещение затрат фонда на оплату услуг субъектам здравоохранения за оказание медицинской помощи военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов из республиканского бюджета в Фонд социального медицинского страхования);
TSt – обязательства, включающие сумму целевых требований;
ERMFAEA – расходы, связанные с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного аудита;
ESIF – расходы Государственного фонда социального страхования;
ESHIF – расходы Фонда социального медицинского страхования.
25. Баланс консолидированного бюджета рассчитывается по следующей формуле:
BCB = RCB - ECB, где
BCB – баланс консолидированного бюджета;
RCB – поступления консолидированного бюджета (без учета поступления займов);
ECB – расходы консолидированного бюджета (без учета погашения займов).
26. Ненефтяной баланс консолидированного бюджета (с учетом приобретений Национальным фондом облигаций казахстанских эмитентов) рассчитывается по следующей формуле:
NBCB = RCB - ECB - ORCB - RBNF, где
NBCB – ненефтяной баланс консолидированного бюджета;
RCB – поступления консолидированного бюджета (без учета поступления займов);
ECB – расходы консолидированного бюджета (без учета погашения займов);
ORCB – нефтяные поступления консолидированного бюджета;
RBNF – приобретение Национальным фондом облигаций казахстанских эмитентов по стоимости сделки согласно данным Национального Банка Республики Казахстан.
27. Нефтяные поступления консолидированного бюджета рассчитываются по следующей формуле:
ORCB = OS + ECDCO + RBIEI + ROS, где
ORCB – нефтяные поступления консолидированного бюджета;
OS – поступления от организаций нефтяного сектора;
ECDCO – вывозная таможенная пошлина на сырую нефть;
RBIEI – поступления республиканского бюджета от долевых инструментов казахстанских эмитентов, приобретенных Национальным фондом;
ROS – поступления республиканского бюджета, связанные с изменением перечня организаций нефтяного сектора, перечисляющих налоги в Национальный фонд.
28. Ненефтяные поступления консолидированного бюджета рассчитываются по следующей формуле:
NORCB = RCB - ORCB, где
NORCB – ненефтяные поступления консолидированного бюджета;
RCB – поступления консолидированного бюджета (без учета поступления займов);
ORCB – нефтяные поступления консолидированного бюджета.

24. Жоспарлы кезеңге шоғырландырылған бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда) мынадай формула бойынша есептеледі:
ECB = ESS + TSt + ERMFAEA + ESIF + ESHIF, мұндағы
ECB – шоғырландырылған бюджет шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда);
ESS – мемлекеттік бюджеттің шығыстары (қарыздарды өтеуді, республикалық бюджеттен Ұлттық қорға трансферттерді, мемлекет жарналарын және Қордың әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына медициналық көмек көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге жұмсаған шығындарын өтеуге арналған трансферттерді есептемегенде);
TSt – нысаналы талаптар сомасын қамтитын міндеттемелер;
ERMFAEA – Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы аудитті жүргізуге байланысты шығыстар;
Esif – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының шығыстары;
ESHIF – Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының шығыстары.
25. Шоғырландырылған бюджет балансы мынадай формула бойынша есептеледі:
BCB = RCB-ECB, мұндағы
BCB – шоғырландырылған бюджет балансы;
RCB – шоғырландырылған бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
ECB – шоғырландырылған бюджет шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда).
26. Шоғырландырылған бюджеттің мұнайға қатысты емес балансы (Ұлттық қордың қазақстандық эмитенттердің облигацияларын сатып алуын ескере отырып) мынадай формула бойынша есептеледі:
NBCB = RCB - ECB - ORCB - RBNF, мұндағы
NBCB – шоғырландырылған бюджеттің мұнайға қатысты емес балансы;
RCB – шоғырландырылған бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
ECB – шоғырландырылған бюджет шығыстары (қарыздарды өтеуді есепке алмағанда);
ORCB – шоғырландырылған бюджеттің мұнай түсімдері;
RBNF – Ұлттық қордың Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің деректеріне сәйкес мәміле құны бойынша қазақстандық эмитенттердің облигацияларын сатып алуы.
27. Шоғырландырылған бюджеттің мұнай түсімдері мынадай формула бойынша есептеледі:
ORCB = OS + ECDCO + RBIEI + ROS, мұндағы
ORCB – шоғырландырылған бюджеттің мұнай түсімдері;
OS – мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдер;
ECDCO – шикі мұнайды шығаруға кедендік баж.
RBIEI – Ұлттық қор сатып алған қазақстандық эмитенттердің үлестік құралдарынан республикалық бюджеттің түсімдері;
ROS – Ұлттық қорға салықтарды аударатын мұнай секторы ұйымдарының тізбесін өзгертуге байланысты республикалық бюджет түсімдері.
28. Шоғырландырылған бюджеттің мұнайға қатысты емес түсімдері мынадай формула бойынша есептеледі:
NORCB = RCB-ORCB, мұндағы
NORCB – шоғырландырылған бюджеттің мұнайға қатысты емес түсімдері;
RCB – шоғырландырылған бюджет түсімдері (қарыздар түсімін есепке алмағанда);
ORCB – шоғырландырылған бюджеттің мұнай түсімдері.

Глава 3. Прогноз параметров Национального фонда
29. Поступления Национального фонда на плановый период рассчитываются по следующей формуле:
RNF = OS + RP + II + OIINPL, где
RNF – поступления Национального фонда;
OS – поступления от организаций нефтяного сектора;
RP – поступления от приватизации республиканской собственности;
II – инвестиционные доходы от управления Национальным фондом;
OIINPL – иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством.
30. Поступления от организаций нефтяного сектора рассчитываются в соответствии с пунктом 2 статьи 52 Бюджетного кодекса.
31. Инвестиционные доходы от управления Национальным фондом на плановый период рассчитываются по следующей формуле:
II = K * (CAt * SR) / 100, где
II – инвестиционные доходы от управления Национальным фондом в миллиардах теңге;
K – среднегодовой уровень инвестиционного дохода Национального фонда на плановый период;
CAt – чистые валютные активы Национального фонда на конец года, предшествующего плановому периоду, в миллиардах долларах США;
SR – расчетный курс теңге к доллару США.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).
32. Использование Национального фонда на плановый период рассчитывается по следующей формуле:
U = GT + TT + TRt + ERMFAEA, где
U – использование Национального фонда;
GT – гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TT – целевой трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет;
TRt – расходы на выплату целевых требований;
ERMFAEA – расходы, связанные с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного аудита.
33. Расходы, связанные с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного аудита, на плановый период рассчитываются по следующей формуле:
ERMFAEA = ERMFAEAt / FRt-1 * FRt, где
ERMFAEA – расходы, связанные с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного аудита;
ERMFAEAt – расходы, связанные с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного аудита, финансового года, предшествующего плановому периоду;
FRt-1 – чистые средства Национального фонда на конец второго финансового года, предшествующего плановому периоду;
FRt – чистые средства Национального фонда на конец года, предшествующего плановому периоду.
34. Чистые поступления в Национальный фонд рассчитываются как разница между поступлениями в Национальный фонд и использованием Национального фонда по следующей формуле:
NIF = RNF - U, где
NIF – чистые поступления в Национальный фонд;
RNF – поступления Национального фонда;
U – использование Национального фонда.

3-тарау. Ұлттық қор параметрлерінің болжамы
29. Ұлттық қордың жоспарлы кезеңге түсетін түсімдері мынадай формула бойынша есептеледі:
RNF = OS + RP + II + OIINPL, мұндағы
RNF – Ұлттық қордың түсімдері;
OS – мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдер;
RP – республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер;
II – Ұлттық қорды басқарудан түскен инвестициялық кірістер;
OIINPL – заңмен тыйым салынбаған басқа да түсімдер мен кірістер.
30. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдер Бюджет кодексінің 52-бабының 2-тармағына сәйкес есептеледі.
31. Жоспарлы кезеңге Ұлттық қорды басқарудан түсетін инвестициялық кірістер мынадай формула бойынша есептеледі:
II = K * (CAt * SR) / 100, мұндағы
II – Ұлттық қорды басқарудан түскен инвестициялық кірістер миллиард теңгеде;
K – Ұлттық қордың жоспарлы кезеңге арналған инвестициялық табысының орташа жылдық деңгейі;
CAt – Ұлттық қордың жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың соңындағы таза валюталық активтері, миллиард АҚШ долларында;
SR – теңгенің АҚШ долларына шаққандағы есептік бағамы.
32. Ұлттық қорды жоспарлы кезеңге пайдалану мынадай формула бойынша есептеледі:
U = GT + TT + TRt + ERMFAEA, мұндағы
U – Ұлттық қорды пайдалану;
GT – Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт;
ТТ – Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт;
TRt – нысаналы талаптарды төлеуге арналған шығыстар;
ERMFAEA – Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы аудит жүргізуге байланысты шығыстар.
33. Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы аудитті жүргізуге байланысты шығыстар жоспарлы кезеңге мынадай формула бойынша есептеледі:
ERMFAEA = ERMFAEAt / FRt-1 * FRt, мұндағы
ERMFAEA – Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы аудитті жүргізуге байланысты шығыстар;
ERMFAEAt – Ұлттық қорды басқаруға және жоспарлы кезеңге дейінгі қаржы жылының жыл сайынғы аудитін жүргізуге байланысты шығыстар;
FRt-1 – жоспарлы кезеңнің алдындағы екінші қаржы жылының соңындағы Ұлттық қордың таза қаражаты;
FRt – жоспарлы кезеңнің алдындағы жылдың соңындағы Ұлттық қордың таза қаражаты.
34. Ұлттық қорға таза түсімдер Ұлттық қорға түсімдер мен Ұлттық қорды пайдалану арасындағы айырма ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
NIF = RNF - U, мұндағы
NIF – Ұлттық қорға таза түсімдер;
RNF – Ұлттық қордың түсімдері;
U – Ұлттық қорды пайдалану.

Глава 4. Прогноз долговых обязательств государственного сектора
39. Прогноз государственного долга на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
Sdt – прогноз государственного долга на соответствующий плановый период;
GRt – сумма полученных Правительством Республики Казахстан государственных займов на соответствующий плановый период;
GOt – сумма непогашенных Правительством Республики Казахстан государственных займов на соответствующий плановый период;
LREGt – сумма полученных займов местного исполнительного органа без учета полученных займов от Правительства Республики Казахстан на соответствующий плановый период;
LOEGt – сумма непогашенных займов местного исполнительного органа без учета непогашенных займов перед Правительством Республики Казахстан на соответствующий плановый период;
Sdt – ≤ % не должен превышать установленного ограничения к валовому внутреннему продукту, предусмотренного Концепцией;
t – период.
40. Прогноз правительственного долга на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
Gdt – прогноз правительственного долга на соответствующий плановый период;
GRt – сумма полученных Правительством Республики Казахстан государственных займов на соответствующий плановый период;
GOt – сумма непогашенных Правительством Республики Казахстан государственных займов на соответствующий плановый период;
Gdt – ≤ % не должен превышать установленного ограничения к валовому внутреннему продукту, предусмотренного Концепцией;
t – период.
41. Прогноз долга местных исполнительных органов на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
Ldt – прогноз долга местных исполнительных органов на соответствующий плановый период;
LRt – сумма полученных займов местного исполнительного органа на соответствующий плановый период;
LOt – сумма непогашенных займов местного исполнительного органа на соответствующий плановый период;
t – период.
Прогноз объема расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа не должен превышать размера, равного десяти процентам от суммы доходов местного бюджета (без учета целевых трансфертов из вышестоящего бюджета):
AERS​t ≤ 0,10×It, где
AERSt – объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа на соответствующий плановый период;
It – сумма доходов местного бюджета без учета целевых трансфертов из вышестоящего бюджета;
t – период.
42. Прогноз по гарантированному государством долгу на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
GGdt – прогноз гарантированного государством долга на соответствующий плановый период;
GGRt – сумма полученных негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями на соответствующий плановый период;
GGOt – сумма непогашенных негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями на соответствующий плановый период;
t – период.

4-тарау. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің болжамы
39. Тиісті жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік борыштың болжамы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Sdt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік қарыздың болжамы;
GRt – Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті жоспарлы кезеңге алған мемлекеттік қарыздардың сомасы;
GOt – Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті жоспарлы кезеңге өтемеген мемлекеттік қарыздардың сомасы;
LREGt – тиісті жоспарлы кезеңге Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған қарыздарды есепке алмағанда жергілікті атқарушы органның алынған қарыздарының сомасы;
LOEGt – тиісті жоспарлы кезеңге Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы өтелмеген қарыздарды есепке алмағанда жергілікті атқарушы органның өтелмеген қарыздарының сомасы;
Sdt – ≤ % Тұжырымдамада көзделген жалпы ішкі өнімге белгіленген шектен аспауы тиіс;
t – кезең.
40. Тиісті жоспарлы кезеңге арналған үкіметтік борыштың болжамды мәні мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Gdt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған үкіметтік борыш;
GRt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі алған мемлекеттік қарыздардың сомасы;
GOt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі өтемеген мемлекеттік қарыздардың сомасы;
Gdt – ≤ % Тұжырымдамада көзделген жалпы ішкі өнімге белгіленген шектен аспауы тиіс;
t – кезең.
41. Тиісті жоспарлы кезеңге арналған жергілікті атқарушы органдар борышының болжамды мәні мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Ldt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған жергілікті атқарушы органдардың борышы;
LRt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған жергілікті атқарушы органның алған қарыздарының сомасы;
LOt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған жергілікті атқарушы органның өтелмеген қарыздарының сомасы;
t – кезең.
Жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар көлемінің болжамы жергілікті бюджет кірістері (жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді есепке алмағанда) сомасының он пайызына тең мөлшерден аспауға тиіс:
AERSt​ ≤ 0,10×It, мұндағы
AERSt – тиісті жоспарлы кезеңге жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар көлемі;
It – жергілікті бюджет кірістерінің жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді есепке алмағанда сомасы;
t – кезең.
42. Тиісті жоспарлы кезеңге мемлекет кепілдік берген борыш бойынша болжамды мән мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
GGdt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған мемлекет кепілдік берген борыш;
GGRt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген, алынған мемлекеттік емес қарыздардың сомасы;
GGOt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген, өтелмеген мемлекеттік емес қарыздардың сомасы;
t – кезең.

43. Прогноз по гарантированному государством долгу по поддержке экспорта на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
GGEt – прогноз гарантированного государством обязательства по поддержке экспорта на соответствующий плановый период;
GGEIt – сумма непогашенных обязательств по договорам страхования, обеспеченным государственной гарантией Республики Казахстан по поддержке экспорта, по которым Экспортно-кредитным агентством Казахстана, не осуществлены страховые выплаты на соответствующий плановый период;
GGEGt – сумма непогашенных обязательств по договорам гарантии, обеспеченным государственной гарантией Республики Казахстан по поддержке экспорта, по которым Экспортно-кредитным агентством Казахстана, не осуществлены гарантийные выплаты на соответствующий плановый период;
t – период.
44. Прогноз долга субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
Dqt – прогноз долга субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий плановый период;
QRt – сумма полученных (освоенных) займов, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией, субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий плановый период;
QOt – сумма непогашенных займов, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией, субъектов квазигосударственного сектора на плановый период;
Dqt – ≤ % не должен превышать установленного ограничения к валовому внутреннему долгу, предусмотренного Концепцией;
t – период.
45. При расчете прогноза правительственного долга, гарантированного государством долга, внешнего долга квазигосударственного сектора необходимо соблюдать ограничения к валютным активам Национального фонда, предусмотренного Концепцией.
46. Прогнозное значение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
DPPPt – обязательства по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан;
GRPPPt – сумма принятых и непогашенных обязательств на соответствующий финансовый год по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан;
GOPPP – сумма обязательств к погашению на соответствующий финансовый год по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, по которым объявлены процедуры определения частного партнера в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон);
t – период.

43. Тиісті жоспарлы кезеңге экспортты қолдау бойынша мемлекет кепілдік берген борыш бойынша болжамды мән мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
GGEt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған экспортты қолдау жөніндегі мемлекет кепілдік берген міндеттемелер;
GGEIt – Қазақстан Республикасының Экспорттық-кредиттік агенттігі тиісті жоспарлы кезеңге арналған сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаған экспортты қолдау жөніндегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген сақтандыру шарттары бойынша өтелмеген міндеттемелердің сомасы;
GGEGt – Қазақстан Республикасының Экспорттық-кредиттік агенттігі тиісті жоспарлы кезеңге арналған кепілдік төлемдерін жүзеге асырмаған экспортты қолдау жөніндегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген кепілдік шарттары бойынша өтелмеген міндеттемелердің сомасы;
t – кезең.
44. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті жоспарлы кезеңге арналған борыштық міндеттемелері бойынша болжамды мәні мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Dqt – тиісті жоспарлы кезеңге арналған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы;
QRt – мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыздарды қоспағанда, тиісті жоспарлы кезеңге арналған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алынған (игерілген) қарыздарының сомасы;
QOt – мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыздарды қоспағанда, тиісті жоспарлы кезеңге арналған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өтелмеген қарыздарының сомасы;
Dqt – ≤ % Тұжырымдамада көзделген жалпы ішкі борышқа белгіленген шектен аспауға тиіс;
t – кезең.
45. Үкіметтік борыштың, мемлекет кепілдік берген борыштың, квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының болжамын есептеу кезінде Тұжырымдамада көзделген Ұлттық қордың валюталық активтеріне шектеуді сақтау қажет.
46. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тиісті жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік міндеттемелердің болжамды мәні мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
DPPPt – Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелері;
GRPPPt – Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тиісті қаржы жылына қабылданған және өтелмеген міндеттемелердің сомасы;
GOPPP – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабына сәйкес жекеше әріптесті айқындау рәсімдері жарияланған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тиісті қаржы жылына өтеуге арналған міндеттемелерінің сомасы;
t – кезең.

47. Прогнозное значение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов на соответствующий плановый период рассчитывается согласно следующей формуле:
LPPPt – обязательства по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов;
LRPPPt – сумма принятых и непогашенных обязательств на соответствующий финансовый год по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов;
LOPPP – сумма обязательств к погашению на соответствующий финансовый год по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, по которым объявлены процедуры определения частного партнера в соответствии со статьей 31 Закона;
t – период.
Глава 5. Пределы по бюджетным правилам и целевые ориентиры
48. Формирование прогноза параметров государственных финансов осуществляется с учетом пределов по бюджетным правилам и целевых ориентиров в соответствии со статьей 48 Бюджетного кодекса.
49. Объем гарантированного трансферта из Национального фонда планируется в размере, не превышающем объем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд от организаций нефтяного сектора при цене отсечения в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Бюджетного кодекса.
50. Темпы роста расходов республиканского бюджета без учета погашения займов на плановый период ограничиваются уровнем долгосрочного экономического роста, увеличенного на целевой ориентир по инфляции, и рассчитываются по следующей формуле:
LR = IGDP * (Iai +100) / 100, где
LR – предел по темпам роста расходов республиканского бюджета без учета погашения займов;
IGDP – уровень долгосрочного экономического роста;
Iai – целевой ориентир по инфляции, установленный Национальным Банком Республики Казахстан.
Уровень долгосрочного экономического роста определяется как среднее значение роста реального ВВП за десять лет, предшествующих плановому периоду, и рассчитывается по следующей формуле:
IGDP = (IGDP1+ IGDP2+…….+IGDP10) / 10, где
IGDP – уровень долгосрочного экономического роста;
IGDP1 – индекс физического объема ВВП за первый год;
IGDP2 – индекс физического объема ВВП за второй год;
IGDP10 – индекс физического объема ВВП за десятый год.
Предельный объем расходов республиканского бюджета рассчитывается по следующей формуле:
Еr = Еt * (LR / 100), где
Еr – предельный объем расходов республиканского бюджета без учета погашения займов;
Еt – расходы республиканского бюджета без учета погашения займов финансового года, предшествующего плановому периоду;
LR – предел по темпам роста расходов республиканского бюджета без учета погашения займов.

47. Тиісті жоспарлы кезеңге жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің болжамды мәні мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
LPPPt – жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелері;
LRPPPt – жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тиісті қаржы жылына қабылданған және өтелмеген міндеттемелерінің сомасы;
LOPPP – Заңның 31-бабына сәйкес жекеше әріптесті айқындау рәсімдері жарияланған жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша тиісті қаржы жылына өтеуге арналған міндеттемелерінің сомасы;
t – кезең.
5-тарау. Бюджеттік қағидалар бойынша шектер және нысаналы бағдарлар
48. Мемлекеттік қаржы параметрлерінің болжамын қалыптастыру Бюджет кодексінің 48-бабына сәйкес бюджеттік қағидалар бойынша шектер мен нысаналы бағдарлар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
49. Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферттің көлемі Бюджет кодексінің 48-бабының 2-тармағына сәйкес кесімді баға кезінде мұнай секторы ұйымдарынан Ұлттық қорға болжанатын түсімдердің көлемінен аспайтын мөлшерде жоспарланады.
50. Жоспарлы кезеңге арналған қарыздарды өтеуді есепке алмағанда республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны инфляция бойынша нысаналы бағдарға ұлғайтылған ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейімен шектеледі және мынадай формула бойынша есептеледі:
LR = IGDP * (Iai+100) / 100, мұндағы
LR – қарыздарды өтеуді есепке алмағанда республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны бойынша шек;
IGDP – ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейі;
Iai – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген инфляция бойынша нысаналы бағдар.
Ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейі жоспарлы кезеңге дейінгі он жылдағы нақты ЖІӨ өсуінің орташа мәні ретінде анықталады және келесі формула бойынша есептеледі:
IGDP = (IGDP+IGDP2+…….+IGDP10)/10, мұндағы
IGDP – ұзақ мерзімді экономикалық өсу деңгейі;
IGDP1 – бірінші жылдағы ЖІӨ-нің нақты көлемінің индексі;
IGDP2 – екінші жылдағы ЖІӨ-нің нақты көлемінің индексі;
IGDP10 – оныншы жылдағы ЖІӨ-нің нақты көлемінің индексі.
Республикалық бюджет шығыстарының шекті көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Еr = Еt * (LR / 100), мұндағы
Еr – қарыздарды өтеуді есепке алмағанда республикалық бюджет шығыстарының шекті көлемі;
Еt – жоспарлы кезеңнің алдындағы қаржы жылының қарыздарын өтеуді есепке алмағанда республикалық бюджеттің шығыстары;
LR – қарыздарды өтеуді есепке алмағанда республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны бойынша шек.

51. Расходование Национального фонда ограничивается целевыми ориентирами и объемом целевых требований в соответствии с пунктом 2 статьи 59 Бюджетного кодекса.
52. Целевые ориентиры определяются документом, разрабатываемым уполномоченным органом в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 47 Бюджетного кодекса.
53. Информация о соблюдении пределов по бюджетным правилам и целевых ориентиров отражается в составе прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
54. В случае отклонения от бюджетных правил и целевых ориентиров в кризисных ситуациях и в случаях чрезвычайного или военного положения в Республике Казахстан возврат к изначальным пределам бюджетных правил и целевым ориентирам осуществляется в течение последующих трех лет путем разработки плана действий в соответствии с пунктом 5 статьи 48 Бюджетного кодекса, с отражением корректируемых показателей в составе прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.
55. План действий разрабатывается уполномоченным органом один раз на последующий трехлетний период и содержит прогнозную траекторию временной корректировки пределов бюджетных правил и целевых ориентиров.
Приложение 2 к приказу
Методика определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2026 № 20 (вводится в действие c 12.07.2026).
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2026 № 20 (вводится в действие c 12.07.2026).
1. Настоящая Методика определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора, определения критериев и формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым предоставлено право привлечения внешних займов (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 137 и пунктом 3 статьи 146 Бюджетного кодекса Республики Казахстан в рамках ограничений, установленных Концепцией управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005 (далее – Концепция), за исключением сделок по внутригрупповому финансированию и негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2026 № 20 (вводится в действие c 12.07.2026).

51. Ұлттық қорды жұмсау Бюджет кодексінің 59-бабының 2-тармағына сәйкес нысаналы бағдарлармен және нысаналы талаптардың көлемімен шектеледі.
52. Нысаналы бағдарлар Бюджет кодексінің 47-бабының 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес уәкілетті орган әзірлейтін құжатпен айқындалады.
53. Бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарлар бойынша шектердің сақталуы туралы ақпарат Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында көрсетіледі.
54. Қазақстан Республикасындағы дағдарыс жағдайларында және төтенше немесе соғыс жағдайларында бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарлардан ауытқу болған жағдайда бюджет қағидаларының бастапқы шектеріне және нысаналы бағдарларға оралу Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында түзетілетін көрсеткіштер көрсетіле отырып, Бюджет кодексінің 48-бабының 5-тармағына сәйкес іс-қимылдар жоспарын әзірлеу арқылы кейінгі үш жыл ішінде жүзеге асырылады.
55. Іс-қимыл жоспарын уәкілетті орган келесі үш жылдық кезеңге бір рет әзірлейді және бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарлар шегін уақытша түзетудің болжамды бағытын қамтиды.
Бұйрыққа 2-қосымша
Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерліктерін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өлшемшарттарын айқындау және тізбесін қалыптастыру әдістемесі.
Ескерту. Әдістеменің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2026 № 20 (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерліктерін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау, сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өлшемшарттарын айқындау және тізбесін қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) топішілік қаржыландыру жөніндегі мәмілелерді және мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында (бұдан әрі – Тұжырымдама) белгіленген шектеулер шеңберінде Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 137-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына және 146-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2026 № 20 (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.

2. Сроки и периоды определения лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора зависит от разработки долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан и прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан согласно пунктам 6 статей 50 и 51 Бюджетного кодекса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2026 № 20 (вводится в действие c 12.07.2026).
3. Размер определенных лимитов правительственного долга, долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, предоставления государственных гарантий по поддержке частного предпринимательства, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан, государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов, предоставления поручительств государства, внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора округляется с точностью до тысячи теңге.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).
Глава 2. Определение лимитов долговых обязательств государственного сектора
Параграф 1. Определение лимита правительственного долга
4. Лимитом правительственного долга является фиксированная сумма полученных и непогашенных правительственных займов на соответствующий финансовый год, которую не должен превышать фактический долг Правительства Республики Казахстан на заданную дату (на конец соответствующего финансового года) и рассчитывается согласно следующей формуле:
LGdt – лимит правительственного долга на соответствующий финансовый год;
GRt – сумма полученных Правительством Республики Казахстан государственных займов на соответствующий финансовый год;
GOt – сумма непогашенных Правительством Республики Казахстан государственных займов на соответствующий финансовый год;
LGdt – ≤ % не должен превышать установленного ограничения к валовому внутреннему продукту, предусмотренного Концепцией;
t – период.

2. Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерліктерін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиттерін айқындау мерзімдері мен кезеңдері Бюджет кодексінің 50 және 51-баптарының 6-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуге тәуелді болады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2026 № 20 (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
3. Үкіметтік борыштың, жергілікті атқарушы органдар борышының, мемлекеттік кепілдіктер беру, экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, мемлекет кепілгерліктерін беру, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының айқындалған лимиттерінің мөлшері мың теңгеге дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2026 № 20 (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің лимиттерін айқындау
1-параграф. Үкіметтік борыш лимитін айқындау
4. Тиісті қаржы жылына алынған және өтелмеген үкіметтік қарыздың белгіленген сомасы үкіметтік борыштың лимиті болып табылады, ол Қазақстан Республикасы Үкіметінің белгіленген күнге (тиісті қаржы жылының соңына) нақты борышынан аспауға тиіс және мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
LGdt – тиісті қаржы жылына Үкіметтік борыш лимиті;
GRt – тиісті қаржы жылына Қазақстан Республикасының Үкіметі алған мемлекеттік қарыздардың сомасы;
GOt – тиісті қаржы жылына Қазақстан Республикасының Үкіметі өтемеген мемлекеттік қарыздардың сомасы;
LGdt – ≤ % Тұжырымдамада көзделген жалпы ішкі өнімге белгіленген шектен аспауға тиіс;
t – кезең.

5. Объем расходов на обслуживание правительственного долга не должен превышать размера, равного десяти процентам от расходов республиканского бюджета:
ASCGGt ≤ 0,10×ExGBt, где
ASCGGt – объем расходов на обслуживание долга правительственного долга на соответствующий финансовый год;
ExGBt – сумма расходов республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
t – период.
6. Уточнение лимита правительственного долга производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год в течение соответствующего финансового года.
Параграф 2. Определение лимита долга местных исполнительных органов
7. Лимитом долга местного исполнительного органа является фиксированная сумма полученных и непогашенных займов местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год, которую не должен превышать фактический долг местного исполнительного органа на заданную дату (на конец соответствующего финансового года) и рассчитывается согласно следующей формуле:
Ldlbt – лимит долга местных исполнительных органов на соответствующий финансовый год;
LRt – сумма полученных займов местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год;
LOt – сумма непогашенных займов местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год;
t – период.
8. Объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа не должен превышать размера, равного десяти процентам от суммы доходов местного бюджета без учета целевых трансфертов из вышестоящего бюджета:
AERSt ≤ 0,10×It, где
AERSt – объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год;
It – сумма доходов местного бюджета без учета целевых трансфертов из вышестоящего бюджета;
t – период.
9. Уточнение лимита долга местных исполнительных органов производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год в течение соответствующего финансового года.
Параграф 3. Определение лимита предоставления государственных гарантий
10. Лимит предоставления государственных гарантий на соответствующий финансовый год рассчитывается исходя из среднего темпа роста условных обязательств по гарантированному государством долгу за десять лет увеличенного на объем поступлений республиканского бюджета без учета целевых трансфертов из Национального фонда за вычетом объемов затрат на обслуживание и погашение гарантированного государством долга на соответствующий финансовый год и рассчитывается согласно следующей формуле:
LGGt = (IGBt*K) - SCt, где
LGGt – лимит предоставления государственных гарантий на соответствующий финансовый год;
IGBt – объем поступлений республиканского бюджета без учета целевых трансфертов из Национального фонда и поступления займов на соответствующий финансовый год;
K – средний темп роста условных обязательств по гарантированному государством долгу за десять лет, предшествующих плановому периоду;
SCt – объем затрат на обслуживание и погашение гарантированного государством долга на соответствующий финансовый год;
t – период.

5. Үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемі республикалық бюджет шығыстарының он пайызына тең мөлшерден аспауға тиіс:
ASCGGt ≤ 0,10×ExGBt, мұндағы
ASCGGt – тиісті қаржы жылына Үкіметтік борыш қарызына қызмет көрсету шығыстарының көлемі;
ExGBt – тиісті қаржы жылына республикалық бюджет шығыстарының сомасы;
t – кезең.
6. Үкіметтік борыш лимитін нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде бюджеттік параметрлер өзгерген жағдайда жүргізіледі.
2-параграф. Жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін айқындау
7. Жергілікті атқарушы орган борышының лимиті тиісті қаржы жылына жергілікті атқарушы органның алынған және өтелмеген қарыздарының тіркелген сомасы болып табылады, ол белгіленген күнге (тиісті қаржы жылының соңына) жергілікті атқарушы органның нақты борышынан аспауға тиіс және мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Ldlbt – тиісті қаржы жылына жергілікті атқарушы органдардың борышы;
LRt – тиісті қаржы жылына жергілікті атқарушы органның алған қарыздарының сомасы;
LOt – тиісті қаржы жылына жергілікті атқарушы органның өтелмеген қарыздарының сомасы;
t – кезең.
8. Жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемі жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді есепке алмағанда, жергілікті бюджет кірістері сомасының он пайызына тең мөлшерден аспауға тиіс:
AERSt ≤ 0,10×It, мұндағы
AERSt – тиісті қаржы жылына жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар көлемі;
It –жергілікті бюджет кірістерінің жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді есепке алмағанда сомасы;
t – кезең.
9. Жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде бюджеттік параметрлер өзгерген жағдайда жүргізіледі.
3-параграф. Мемлекеттік кепілдіктер беру лимитін айқындау
10. Тиісті қаржы жылына мемлекеттік кепілдіктерді беру лимиті тиісті қаржы жылына арналған мемлекет кепілдік берген борышқа қызмет көрсетуге және оны өтеуге жұмсалатын шығындар көлемін шегергендегі Ұлттық қордан нысаналы трансферттерді есепке алмағанда республикалық бюджет түсімдері көлеміне ұлғайтылған он жыл ішінде мемлекет кепілдік берген борыш бойынша шартты міндеттемелердің орташа өсу қарқыны негізге алына отырып есептеледі және мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
LGGt = (IGBt*K) – SCt, мұндағы
LGGt – тиісті қаржы жылына мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті;
IGBt – тиісті қаржы жылына Ұлттық қордан нысаналы трансферттерді және қарыздар түсімдерін есепке алмағанда республикалық бюджет түсімдерінің көлемі;
K – жоспарлы кезеңнің алдындағы он жыл ішінде мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша шартты міндеттемелердің орташа өсу қарқыны;
SCt – тиісті қаржы жылына мемлекет кепілдік берген борышқа қызмет көрсетуге және оны өтеуге арналған шығындар көлемі;
t – кезең.

11. Уточнение суммы лимита предоставления государственной гарантии производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год в течение соответствующего финансового года.
Параграф 4. Определение лимита предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта
12. Лимит предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта на соответствующий год рассчитывается исходя объема фактически осуществленных страховых и гарантийных выплат, который не должен превышать сорока процентов от объема собственного капитала на период действия государственных гарантий по поддержке экспорта, где объем страховых и гарантийных выплат указывается за вычетом суммы страховых и гарантийных выплат, которые возмещены в рамках суброгации, перестрахования и гарантирования:
LGGEt = (IPt + GPt) OC*40%, где
LGGEt – лимит предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта на соответствующий финансовый год;
IPt – фактически осуществленные страховые выплаты;
GPt – фактически осуществленные гарантийные выплаты;
OC – cобственный капитал;
t – период.
13. Уточнение суммы лимита предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год в течение соответствующего финансового года.
Примечание ИЗПИ!
Методика предусматривается дополнить параграфом 4-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2026 № 20 (вводится в действие c 12.07.2026).
Параграф 5. Определение лимита внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора
14. Лимитом внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора является фиксированная сумма полученных и непогашенных внешних займов субъектов квазигосударственного сектора, которую не должен превышать фактический внешний долг субъектов квазигосударственного сектора на заданную дату (на конец соответствующего финансового года).
LDqt – лимит внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год;
QRt – сумма полученных (освоенных) займов, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией, субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год;
QOt – сумма непогашенных займов, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией, субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год;
LDqt – ≤ % не должен превышать установленного ограничения к валовому внутреннему долгу, предусмотренного Концепцией;
t – период.

11. Мемлекеттік кепілдік беру лимитінің сомасын нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде бюджеттік параметрлер өзгерген жағдайда жүргізіледі.
4-параграф. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимитін айқындау
12. Тиісті жылға экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті нақты жүзеге асырылған сақтандыру және кепілдік төлемдерінің көлемі негізге алына отырып есептеледі, ол экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің қолданылу кезеңінде меншікті капитал көлемінің қырық пайызынан аспауы тиіс, мұнда сақтандыру және кепілдік төлемдерінің көлемі суброгация, қайта сақтандыру және кепілдік беру шеңберінде өтелген сақтандыру және кепілдік төлемдерінің сомасын шегергенде көрсетіледі:
LGGEt = (IPt+GPt) OC*40%, мұндағы
LGGEt – тиісті қаржы жылына экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті;
IPt – іс жүзінде жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері;
GPt – іс жүзінде жүзеге асырылған кепілдік төлемдері;
OC – меншікті капитал;
t – кезең.
13. Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимитінің сомасын нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде бюджеттік параметрлер өзгерген жағдайда жүргізіледі.
4-1-параграф. Жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимитін айқындау
Ескерту. 4-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2026 № 20 (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
13-1. Тиісті жылға арналған жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті қалыптастырылған кепілдік беруге арналған резервтің көлемі және жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктердің қолданылу кезеңінде жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорының меншікті капиталының мөлшері негізге алына отырып есептеледі, ол:
LGG = (GR+OC) * 15%, мұндағы
LGG – тиісті қаржы жылына жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті;
GR – қаржыландыру сомасы 7 (жеті) миллиард теңгеден асатын жобаларға кепілдік беруге қалыптастырылған резервтің мөлшері;
OC – жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорының меншікті капиталы.
13-2. Жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимитінің сомасын нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде бюджеттік параметрлер өзгерген жағдайда жүргізіледі.
5-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимитін айқындау
14. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының лимиті квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алынған және өтелмеген сыртқы қарыздарының белгіленген сомасы болып табылады, ол квазимемлекеттік сектор субъектілерінің берілген күнге (тиісті қаржы жылының соңына) нақты сыртқы борышынан аспау тиіс.
LDqt – квазимемлекеттік сектор субъектісінің номиналды құны бойынша теңгемен көрсетілген тиісті қаржы жылына сыртқы борышының лимиті;
QRt – мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыздарды қоспағанда, тиісті қаржы жылына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің алынған (игерілген) қарыздарының сомасы;
QOt – мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыздарды қоспағанда, тиісті қаржы жылына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің өтелмеген қарыздарының сомасы;
LDqt – ≤ % Тұжырымдамада көзделген жалпы ішкі борышқа белгіленген шектен аспауға тиіс;
t – кезең.

15. Уточнение лимита внешнего долга квазигосударственного сектора производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год в течение соответствующего финансового года.
16. При расчете лимитов по правительственному долгу, государственных гарантий, внешнего долга квазигосударственного сектора необходимо соблюдать ограничение к валютным активам Национального фонда, предусмотренного Концепцией.
Параграф 6. Определение критериев формирования перечня субъектов квазигосударственного сектора, которым представлено право привлечения внешних займов
17. Перечень субъектов квазигосударственного сектора, которым представлено право привлечения внешних займов на соответствующий финансовый год формируется на основе данных, представленных центральным уполномоченным орган по государственному имуществу о внешних займах с указанием плана привлечения займов на планируемый финансовый год.
Критерием включения субъектов квазигосударственного сектора в перечень, которым предоставлено право привлекать внешние займы является доля участия государства, превышающая 50%.
Параграф 7. Определение лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан
18. Принятие Правительством Республики Казахстан государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства ограничивается лимитом, установленным законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
19. Лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год формируется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике с учетом дохода республиканского бюджета и является предельным ограничением, ежегодно вносимым на утверждение в рамках закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
20. Лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан устанавливается по следующей формуле:
Scolgov <InRB * 0,20, где
Scolgov – лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, состоящий из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан;
InRB – доходы республиканского бюджета.
Лимит принятия государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств на соответствующий финансовый год производится по следующей формуле:
Lmocolgov <Scolgov – CLLG, где
Lmocolgov – лимит принятия государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год;
Scolgov – лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, состоящий из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан;
CLLG – принятые и непогашенные государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан на начало соответствующего финансового года.

15. Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борыш лимитін нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде бюджеттік параметрлер өзгерген жағдайда жүргізіледі.
16. Үкіметтік борыш, мемлекеттік кепілдіктер, квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышы бойынша лимиттерді есептеу кезінде Тұжырымдамада көзделген Ұлттық қордың валюталық активтеріне белгіленген шектен аспауға тиіс шектеулерді сақтау қажет.
6-параграф. Сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесін қалыптастыру өлшемшарттарын айқындау
17. Тиісті қаржы жылға сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесі жоспарланған қаржы жылына арналған қарыздарды тарту жоспарын көрсете отырып, мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті орган сыртқы қарыздар туралы ұсынған деректер негізінде қалыптастырылады.
Сыртқы қарыздарды тарту құқығы берілген тізбеге квазимемлекеттік сектор субъектілерін қосу өлшемшарты мемлекеттің 50%-дан асатын қатысу үлесі болып табылады.
7-параграф. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимитiн айқындау
18. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген лимитпен шектеледi.
19 Тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті республикалық бюджеттің кірісін ескере отырып, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган қалыптастырады және жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның шеңберінде бекітуге енгізілетін шекті шектеу болып табылады.
20. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті мынадай формулаға сәйкес белгіленеді:
Scolgov <InRB * 0,20, мұндағы
Scolgov – Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің қабылдау және қабылданған және өтелмеген лимиті сомасынан тұратын Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің тиісті қаржы жылына арналған лимиті;
InRB – республикалық бюджеттің кірістері.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді тиісті қаржы жылына қабылдау лимиті мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Lmocolgov <Scolgov – CLLG, мұндағы
Lmocolgov – Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін тиісті қаржы жылына қабылдау лимиті;
Scolgov – Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің қабылдау және қабылданған және өтелмеген лимиті сомасынан тұратын Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің тиісті қаржы жылына арналған лимиті;
CLLG – тиісті қаржылының басына қабылданған және өтелмеген Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері.

К государственным обязательствам по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан относятся виды государственной поддержки предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) пункта 2 статьи 9 и подпунктом 6) пункта 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон о ГЧП).
21. В случае необходимости, уточнение лимита государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства Правительства Республики Казахстан производится при уточнении республиканского бюджета в течение соответствующего финансового года.
Параграф 8. Определение лимитов государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов
22. Принятие местным исполнительным органом государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства ограничивается установленным лимитом государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства соответствующего местного исполнительного органа.
23. Лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов на соответствующий трехлетний плановый период формируются уполномоченным органом по государственному планированию на соответствующий трехлетний плановый период с учетом дохода бюджета столицы, бюджета области, бюджета города республиканского значения и является предельным ограничением.
Сноска. Пункт 23 – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).
24. Лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов формируется исходя из доходов бюджета местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, соответствующих объему налоговых и неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала с учетом трансфертов общего характера.
Сноска. Пункт 24 – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).
25. Лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов на соответствующий финансовый год устанавливается согласно следующему расчету на 3 (три) летний период:
ScolLG < InLB * k, где
ScolLG – лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год, состоящий из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа;
InLB – объем собственных доходов местного исполнительного органа c учетом трансфертов общего характера;
k – поправочный коэффициент для местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, в том числе:

Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелеріне "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – МЖӘ туралы Заң) 9-бабының 2-тармағының 2), 3), 4), 5) 6) тармақшаларында және 27-бабының 2-тармағының 6) тармақшасында көзделген мемлекеттік қолдау түрлері жатады.
21. Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимитін нақтылау тиісті қаржы жылының ішінде республикалық бюджетті нақтылау кезінде жүргізіледі.
8-параграф. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимитін айқындау
22. Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін қабылдауы тиісті жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің белгіленген лимитімен шектеледі.
23. Тиісті үш жылдық жоспарлы кезеңге арналған жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала бюджетінің кірісін ескере отырып, бюджеттік саясат жөніндегі уәкілетті орган тиісті үш жылдық жоспарлы кезеңге қалыптастырады және шекті шектеу болып табылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.06.2026 № 76 (01.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
24. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимиті салықтық және салықтық емес түсімдердің және жалпы сипаттағы трансферттерді есепке ала отырып, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің көлеміне сәйкес келетін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы бюджетінің кірістерін негізге ала отырып қалыптастырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.06.2026 № 76 (01.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
25. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің тиісті қаржы жылына арналған лимиті мынадай есептеуге сәйкес 3 (үш) жылдық кезеңге белгіленеді:
ScolLG < InLB * k, мұндағы
ScolLG – жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің қабылдау лимиті мен қабылданған және өтелмеген лимитінің сомасынан тұратын жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің тиісті қаржы жылына арналған лимиті;
InLB – жалпы сипаттағы трансферттер ескерілген жергілікті атқарушы органның меншікті кірістерінің көлемі;
k – астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары үшін түзету коэффициенті, оның ішінде:

k = 0,2 для местных исполнительных органов областей;
k = 0,5 для местных исполнительных органов столицы, области, а также для местных исполнительных органов городов республиканского значения в случае реализации ими проекта по строительству аэропорта с пропускной способностью аэровокзала не менее 400 пассажиров/час, созданию академического городка с инновационным центром, в том числе научно-исследовательского института.
В случае превышения лимита принятия государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа, при подготовке и реализации проектов по строительству линий легкорельсового транспорта, а также проектов по подведению инженерно-коммуникационных сетей города Қонаев и индустриальных зон Алматинской области применяется лимит, увеличенный на сумму превышения.
Лимит принятия государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства на соответствующий финансовый год производится согласно следующему расчету:
LmocolLG <ScolLG – CLLG, где
LmocolLG – лимит принятия государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год;
ScolLG – лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год, состоящий из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа;
CLLG – принятые и непогашенные государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа на начало соответствующего финансового года.
К государственным обязательствам по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа относятся виды государственной поддержки, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) пункта 2 статьи 9 и подпунктом 6) пункта 2 статьи 27 Закона о ГЧП.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета предоставляет информацию о принятых и непогашенных государственных обязательствах по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа на начало соответствующего финансового года.
В случае снижения прогнозных доходов местного исполнительного органа, которое ведет к снижению лимита принятия государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местного исполнительного органа, в случае если в рамках данного лимита приняты обязательства на всю сумму, применяется утвержденный лимит принятия предыдущего года.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).

облыстардың жергілікті атқарушы органдары үшін k = 0,2;
астананың, облыстың жергілікті атқарушы органдары үшін, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары үшін олар өткізу қабілеті сағатына 400 жолаушыдан кем емес аэровокзалы бар әуежай салу, инновациялық орталығы бар академиялық қалашық, оның ішінде ғылыми-зерттеу институтын құру бойынша жобаны іске асырған жағдайда k = 0,5.
Қонаев қаласында және Алматы облысының индустриялық аймақтарында жеңіл рельсті көлік желілерін салу бойынша жобаларды, сондай-ақ инженерлік-коммуникациялық желілерді жүргізу бойынша жобаларды дайындау және іске асыру кезінде жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау лимиті асып кеткен жағдайда асып кету сомасына ұлғайтылған лимит қолданылады.
Тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау лимиті мынадай есептеуге сәйкес жүргізіледі:
LmocolLG < ScolLG – CLLG, мұндағы
LmocolLG – тиісті қаржы жылына жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау лимиті;
ScolLG – жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің қабылдау лимиті мен қабылданған және өтелмеген лимитінің сомасынан тұратын жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің тиісті қаржы жылына арналған лимиті;
CLLG – жергілікті атқарушы органның тиісті қаржы жылының басындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған және өтелмеген мемлекеттік міндеттемелері.
Жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелеріне МЖӘ туралы заңның 9-бабының 2-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында және 27-бабының 2-тармағының 6) тармақшасында көзделген мемлекеттік қолдау түрлері жатады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті қаржы жылының басына жергілікті атқарушы органның қабылданған және өтелмеген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері туралы ақпарат береді.
Жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін қабылдау лимитінің төмендеуіне әкеп соғатын болжамды кірістері төмендеген жағдайда, егер осы лимит шеңберінде барлық сомаға міндеттемелер қабылданған жағдайда өткен жылдың бекітілген қабылдау лимиті қолданылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.06.2026 № 76 (01.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.

26. Объем расходов на погашение и обслуживание обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов не должен превышать размера, равного десяти процентам от доходов местного бюджета на соответствующий финансовый год.
27. В случае необходимости, уточнение лимита государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов производится при уточнении бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения в течение соответствующего финансового года.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2026 №249 (вводится в действие c 01.07.2026).
Параграф 9. Определение лимита предоставления поручительства государства
28. Лимитом предоставления поручительства государства является фиксированная сумма на соответствующий финансовый год, в пределах которой могут быть выданы поручительства государства.
29. Лимит предоставления поручительства государства на соответствующий финансовый год определяются по следующей формуле:
LРgov = (IGB *0,15) - SCt, где
LРgov – лимит предоставления поручительства государства на планируемый финансовый год;
IGB – объем доходов республиканского бюджета без учета целевых трансфертов на планируемый финансовый год;
SCt – объем затрат на обслуживание и погашение гарантированного государством долга на планируемый финансовый год.
30. Уточнение суммы лимита предоставления поручительства государства производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год в течение соответствующего финансового года.

26. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстарының көлемі тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет кірістерінің он пайызына тең мөлшерінен аспауы тиіс.
27. Қажет болған жағдайда жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің лимитін нақтылау тиісті қаржы жылы ішінде астананың бюджетін, облыстың бюджетін, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін нақтылау кезінде жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.06.2026 № 76 (01.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
9-тарау. Мемлекет кепілгерлігін беру лимитін айқындау
28. Мемлекет кепілгерлігін беру лимиті тиісті қаржы жылына арналған тіркелген сома болып табылады, оның шегінде мемлекет кепілгерлігі берілуі мүмкін.
29. Тиісті қаржы жылына мемлекет кепілгерлігін беру лимиті мынадай формула бойынша айқындалады:
LРgov = (IGB *0,15) - SCt, мұндағы
LРgov – жоспарланатын қаржы жылына арналған мемлекет кепiлгерлiгiн беру лимиті;
IGB – жоспарланатын қаржы жылына арналған нысаналы трансферттерді есепке алмағанда республикалық бюджет кірістерінің көлемі;
SCt – жоспарланатын қаржы жылына қызмет көрсетуге және мемлекет кепілдік берген борышты өтеуге арналған шығындар көлемі.
30. Мемлекет кепілгерлігін беру лимитінің сомасын нақтылау бюджеттік параметрлер өзгерген жағдайда, тиісті қаржы жылы ішінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде жүргізіледі.