Об утверждении профессионального стандарта "Управление отходами (управление опасными и неопасными отходами)"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 12 декабря 2025 года № 345-П
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Управление отходами (управление опасными и неопасными отходами)" согласно приложению к настоящему приказу;
2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Алиева Ж. Ш.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Профессиональный стандарт: "Профессиональный стандарт "Управление отходами (управление опасными и неопасными отходами)""
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление отходами (управление опасными и неопасными отходами)" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", предназначен для определения функций и формирования образовательных программ, в том числе: для обучения персонала в организациях (на специализированных предприятиях по управлению отходами), для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом, определения функций персонала на специализированных предприятиях по управлению отходами.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда
2) Трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда

"Қалдықтарды басқару (қауіпті және қауіпті емес қалдықтарды басқару)" кәсіби стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 345-Ө бұйрығы
"Кәсіби біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалдықтарды басқару (қауіпті және қауіпті емес қалдықтарды басқару)" кәсіби стандарты осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі Қалдықтарды басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесінің Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Экология және табиғи ресурстар вице-министрі Ж. Ш. Әлиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нысанбаев
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Бұйрыққа қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кәсіби стандарт "Қалдықтарды басқару (қауіпті және қауіпті емес қалдықтарды басқару)""
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіби стандарт "Қалдықтарды басқару (қауіпті және қауіпті емес қалдықтарды басқару)" Қазақстан Республикасының "Кәсіптік біліктілік туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген, функцияларды анықтауға және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға арналған, оның ішінде: ұйымдарда (қалдықтарды басқару жөніндегі мамандандырылған кәсіпорындарда) кадрларды даярлау, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерін аттестациялау, персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу, қалдықтарды басқару жөніндегі мамандандырылған кәсіпорындардағы персоналдың функцияларын анықтау.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Кәсіптік стандарт – кәсіптік қызметтің нақты саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыреттеріне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт
2) Еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше мәселелерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-әрекеттер жиынтығы

3) Отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли
4) Национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда
5) Экология – это наука, изучающая взаимоотношения между живыми организмами и их окружающей средой, а также закономерности организации и функционирования экологических систем
6) Процесс – совокупность взаимосвязанных и последовательных действий (работ) в целях достижения какого-либо заданного результата, включая процессы жизненного цикла продукции
7) Возобновляемые ресурсы – часть природных ресурсов в пределах круговорота веществ в биосфере, способная к самовосстановлению в сроки, соизмеримые со сроками хозяйственной деятельности человека (растительность, животный мир, кислород атмосферы и др.)
8) Невозобновляемые ресурсы – ресурсы, которые не могут быть использованы повторно или потребляются быстрее, чем воспроизводятся в природе
9) Наилучшие доступные техники – наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду
10) Малоотходная технология – процесс производства продукции, в котором при производстве единицы продукции образуется меньшее количество отходов по сравнению с существующими способами получения этой продукции
11) Организация производства – совокупность правил, ресурсов, процессов и действий, обеспечивающих форму и порядок труда для преобразования вещественных элементов производства в целях создания продукции, оказания услуг с повышением эффективности производства, увеличением прибыли, безопасности и ресурсосбережения
12) Организационно-технологическая подготовка производства – комплекс работ, включающий анализ технологичности конструкции изделий, разработку и типизацию технологических процессов, создание технологического оснащения, нормирование потребности в ресурсах, организацию обеспечения производства, оперативное управление подготовкой производства
13) Природопользование – использование природных ресурсов в процессе человеческой деятельности
14) Ремонт объекта – восстановление качественных характеристик объекта в целях его нормальной дальнейшей эксплуатации и (или) потребления
15) Технологическое оборудование – средства технологического оснащения, в которых для выполнения определенной части технологического процесса размещаются материалы или заготовки, средства воздействия на них, а также технологическая оснастка

3) Салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы
4) Ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы
5) Экология – тірі организмдер мен олардың қоршаған ортасының өзара байланысын, сондай-ақ экологиялық жүйелердің ұйымдастырылуы мен қызмет ету заңдылықтарын зерттейтін ғылым
6) Үдеріс – өнімнің өмірлік циклінің процестерін қоса алғанда, қандай да бір белгіленген нәтижеге қол жеткізу мақсатындағы өзара байланысты және дәйекті іс-әрекеттердің (жұмыстардың) жиынтығы
7) Жаңартылатын ресурстар – табиғи ресурстардың биосферадағы заттар айналымы шеңберіндегі, адамның шаруашылық әрекетінің (өсімдік жамылғысы, жануарлар дүниесі, атмосфералық оттегі және т.б.) мерзіміне сәйкес уақытында өзін-өзі сауықтыруға қабілетті бөлігі
8) Қалпына келмейтін ресурстар – табиғатта өндірілгеннен гөрі қайта пайдалануға болмайтын немесе тезірек тұтынылатын ресурстар
9) Ең жақсы қолжетімді әдістер – бұл іс-шараларды дамытудың ең тиімді және озық кезеңі және оларды жүзеге асыру әдістері, бұл олардың алдын алуға бағытталған технологиялық стандарттарды және басқа да экологиялық жағдайларды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын көрсетеді. немесе, егер бұл іс жүзінде мүмкін болмаса, қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді барынша азайту
10) Қалдығы аз технология – өнім бірлігін өндіру кезінде осы өнімді өндірудің қолданыстағы әдістерімен салыстырғанда қалдықтардың аз мөлшері түзілетін өнім өндіру процесі
11) Өндірісті ұйымдастыру – өндіріс тиімділігін арттыру, пайданы арттыру, қызметтерді көрсету мақсатында өндірістің материалдық элементтерін түрлендіруге арналған еңбектің нысаны мен тәртібін қамтамасыз ететін ережелердің, ресурстардың, процестердің және әрекеттердің жиынтығы. , қауіпсіздік және ресурстарды үнемдеу
12) Өндірісті ұйымдастырушылық-технологиялық дайындау – бұйым конструкциясының технологиялық тиімділігін талдауды, технологиялық процестерді әзірлеуді және типтеуді, технологиялық жабдықтарды жасауды, ресурстарға қажеттілікті нормалауды, өндірісті қамтамасыз етуді ұйымдастыруды, өндірісті дайындауды жедел басқаруды қамтитын жұмыстар кешені.
13) Табиғатты пайдалану – табиғи ресурстарды адам әрекеті процесінде пайдалану
14) Объектіні жөндеу – объектінің одан әрі қалыпты пайдаланылуы және (немесе) тұтынылуы мақсатында оның сапалық сипаттамаларын қалпына келтіру
15) Технологиялық жабдық – технологиялық процестің белгілі бір бөлігін жүзеге асыру үшін материалдар немесе дайындамалар, оларға әсер ету құралдары, сондай-ақ технологиялық жабдықтар орналастырылатын технологиялық жабдық құралдары

16) Отходы – любые вещества, материалы или предметы, образовавшиеся в процессе производства, выполнения работ, оказания услуг или в процессе потребления (в том числе товары, утратившие свои потребительские свойства), которые их владелец прямо признает отходами либо должен направить на удаление или восстановление в силу требований закона или намеревается подвергнуть, либо подвергает операциям по удалению или восстановлению
17) Отходы производства – остатки сырья, материалов, веществ, изделий, предметов, образовавшиеся в процессе производства продукции, выполнения работ (услуг) и утратившие полностью или частично исходные потребительские свойства
18) Отходы потребления – отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился, либо документально перевел в разряд отходов потребления
19) Управление отходами – операции, осуществляемые в отношении отходов с момента их образования до окончательного удаления
20) Утилизация отходов – процесс использования отходов в иных, помимо переработки, целях, в том числе в качестве вторичного энергетического ресурса для извлечения тепловой или электрической энергии, производства различных видов топлива, а также в качестве вторичного материального ресурса для целей строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах или в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов
21) Уничтожение отходов – способ удаления отходов путем термических, химических или биологических процессов, в результате применения которого существенно снижаются объем и (или) масса и изменяются физическое состояние и химический состав отходов, но который не имеет в качестве своей главной цели производство продукции или извлечение энергии
22) Захоронение отходов – складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия
23) Удаление отходов – любая, не являющаяся восстановлением операция по захоронению или уничтожению отходов, включая вспомогательные операции по подготовке отходов к захоронению или уничтожению (в том числе по их сортировке, обработке, обезвреживанию)
24) Сортировка отходов – операции по разделению отходов по их видам и (или) фракциям либо разбору отходов по их компонентам, осуществляемые отдельно или при накоплении отходов до их сбора, в процессе сбора и (или) на объектах, где отходы подвергаются операциям по восстановлению или удалению

16) Қалдықтар – өндіріс, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету немесе тұтыну процесінде (соның ішінде тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан тауарларды қоса алғанда) пайда болған, олардың иесі тікелей қалдықтар деп танитын немесе заң талаптарына сәйкес кәдеге жаратуға немесе қалпына келтіруге жіберуге тиіс заттар, материалдар немесе заттар. немесе кәдеге жарату немесе қалпына келтіру операцияларына ұшыратуға ниетті немесе ұшырайды
17) Өндіріс қалдықтары – өнімдерді өндіру, жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындау процесінде түзілген және бастапқы тұтынушылық қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан шикізаттың, материалдардың, заттардың, бұйымдардың, заттардың қалдықтары
18) Тұтыну қалдықтары – адам өмірінің нәтижесінде пайда болған қалдықтар, тұтыну қасиеттерін, өнімдерін және (немесе) бұйымдарын, олардың қаптамаларын және басқа заттарды немесе олардың қалдықтарын толығымен немесе ішінара жоғалтқан, жарамдылық мерзімі немесе пайдалану мерзімі өткен агрегаттық күйіне қарамастан, сондай-ақ меншік иесі өз бетінше физикалық түрде құтылған, немесе тұтыну қалдықтарының санатына құжатпен аударылған
19) Қалдықтарды басқару – қалдықтар пайда болған сәттен бастап түпкілікті жойылғанға дейін оларға қатысты жүзеге асырылатын операциялар
20) Қалдықтарды кәдеге жарату – қалдықтарды өңдеуден басқа өзге мақсаттарда, оның ішінде жылу немесе электр энергиясын алу, отынның әртүрлі түрлерін өндіру үшін қайталама энергетикалық ресурс ретінде, сондай-ақ жер немесе жер қойнауындағы игерілген кеңістіктерді (бос жерлерді) салу, толтыру (салу, көму) мақсаттары үшін қайталама материалдық ресурс ретінде немесе ландшафттарды құру немесе өзгерту кезінде инженерлік мақсаттарда пайдалану процесі
21) Қалдықтарды құрту – қолдану нәтижесінде көлемі және (немесе) массасы елеулі түрде төмендейтін және қалдықтардың физикалық жай-күйі мен химиялық құрамы өзгеретін, бірақ өзінің басты мақсаты ретінде өнім өндіру немесе энергия алу жоқ термиялық, химиялық немесе биологиялық процестер арқылы қалдықтарды жою тәсілі
22) Қалдықтарды көму – қалдықтарды алып қою ниетінсіз, оларды шектеусіз мерзімге қауіпсіз сақтау үшін арнайы белгіленген орындарда сақтау
23) Қалдықтарды жою – қалдықтарды көмуге немесе жоюға дайындау жөніндегі (оның ішінде оларды сұрыптау, өңдеу, залалсыздандыру жөніндегі)қосалқы операцияларды қоса алғанда, қалдықтарды көму немесе жою жөніндегі кез келген, қалпына келтірілмейтін операция
24) Қалдықтарды сұрыптау – қалдықтарды олардың түрлері және (немесе) фракциялары бойынша бөлу не қалдықтарды олардың құрамдас бөліктері бойынша бөлшектеу жөніндегі, қалдықтарды жинау процесінде және (немесе) қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларға ұшырайтын объектілерде оларды жинағанға дейін жеке немесе жинақтаған кезде жүзеге асырылатын операциялар

25) Обработка отходов – операции, в процессе которых отходы подвергаются физическим, термическим, химическим или биологическим воздействиям, изменяющим характеристики отходов, в целях облегчения дальнейшего управления ими и которые осуществляются отдельно или при накоплении отходов до их сбора, в процессе сбора и (или) на объектах, где отходы подвергаются операциям по восстановлению или удалению
26) Обезвреживание отходов – механическая, физико-химическая или биологическая обработка отходов для уменьшения или устранения их опасных свойств
27) Переработка отходов – механические, физические, химические и (или) биологические процессы, направленные на извлечение из отходов полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ вне зависимости от их назначения, за исключением случаев утилизации отходов
28) Подготовка отходов к повторному использованию – процессы проверки состояния, очистки и (или) ремонта, посредством которых ставшие отходами продукция или ее компоненты подготавливаются для повторного использования без проведения какой-либо иной обработки
29) Восстановление отходов – любая операция, направленная на сокращение объемов отходов, главным назначением которой является использование отходов для выполнения какой-либо полезной функции
30) Транспортировка отходов – деятельность, связанная с перемещением отходов с помощью специализированных транспортных средств между местами их образования, накопления в процессе сбора, сортировки, обработки, восстановления и (или) удаления
31) Сбор отходов – деятельность по организованному приему отходов от физических и юридических лиц специализированными организациями в целях дальнейшего направления таких отходов на восстановление или удаление
32) Раздельный сбор отходов – сбор отходов раздельно по видам или группам в целях упрощения дальнейшего специализированного управления ими
33) Накопление отходов – временное складирование отходов в специально установленных местах в течение сроков, указанных в пункте 2 настоящей статьи, осуществляемое в процессе образования отходов или дальнейшего управления ими до момента их окончательного восстановления или удаления
34) Вид отходов – совокупность отходов, имеющих общие признаки в соответствии с их происхождением, свойствами и технологией управления ими
35) Вторичные материальные ресурсы; ВМР – отходы производства и потребления, в отношении которых проведены операции по восстановлению
36) Вторичное сырье; (Ндп. Утиль, Утильсырье) – вторичные материальные ресурсы, которые могут повторно использоваться в отраслях экономики

25) Қалдықтарды өңдеу – процесінде қалдықтарды одан әрі басқаруды жеңілдету мақсатында қалдықтар өздерінің сипаттамасын өзгертетін физикалық, термиялық, химиялық немесе биологиялық әсер етуге ұшырайтын және жинау процесінде және (немесе) қалдықтар қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларға ұшырайтын объектілерде жеке жүзеге асырылатын немесе жинауға дейін қалдықтарды жинақтау кезінде жүзеге асырылатын операциялар
26) Қалдықтарды залалсыздандыру – қалдықтардың қауіпті қасиеттерін азайту немесе жою үшін оларды механикалық, физика-химиялық немесе биологиялық өңдеу
27) Қалдықтарды қайта өңдеу – қалдықтарды кәдеге жарату жағдайларын қоспағанда, олардың мақсатына қарамастан өнімді, материалдарды немесе заттарды өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдалануға жарамды пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды қалдықтардан алуға бағытталған механикалық, физикалық, химиялық және (немесе) биологиялық процестер
28) Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау – қалдықтарға айналған өнім немесе оның компоненттері қандай да бір өзге өңдеуді жүргізбей қайта пайдалану үшін дайындалатын жай-күйін тексеру, тазалау және (немесе) жөндеу процестері
29) Қалдықтарды қалпына келтіру – қалдықтарды азайтуға бағытталған кез келген операция, оның негізгі мақсаты кез келген пайдалы функцияны орындау үшін қалдықтарды пайдалану болып табылады
30) Қалдықтарды тасымалдау – қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, қалпына келтіру және (немесе) жою процесінде олардың пайда болу, жинақталу орындары арасында мамандандырылған көлік құралдарының көмегімен олардың орнын ауыстыруға байланысты қызмет
31) Қалдықтарды жинау – мұндай қалдықтарды одан әрі қалпына келтіруге немесе жоюға жіберу мақсатында мамандандырылған ұйымдардың жеке және заңды тұлғалардан қалдықтарды ұйымдасқан түрде қабылдауы жөніндегі қызмет
32) Қалдықтарды бөлек жинау – оларды одан әрі мамандандырылған басқаруды жеңілдету мақсатында Қалдықтарды түрлері немесе топтары бойынша бөлек жинау
33) Қалдықтарды жинақтау – қалдықтарды түпкілікті қалпына келтіру немесе жою сәтіне дейін оларды қалыптастыру немесе одан әрі басқару процесінде жүзеге асырылатын, осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімдер ішінде арнайы белгіленген орындарда қалдықтарды уақытша жинақтау
34) Қалдықтардың түрі – олардың шығу тегіне, қасиеттеріне және оларды басқару технологиясына сәйкес ортақ белгілері бар қалдықтардың жиынтығы
35) Қайталама материалдық ресурстар, ҚМР – қалпына келтіру жөніндегі операциялар жүргізілген өндіріс және тұтыну қалдықтары
36) Қайталама шикізат; (ХДП. Кәдеге жарату, кәдеге жарату) – экономика салаларында қайта пайдалануға болатын қайталама материалдық ресурстар

37) Сбор вторичного сырья – деятельность по организованному приему или вывозу вторичного сырья из мест образования и накопления его с целью последующего использования
38) Обработка вторичного сырья – совокупность технологических операций по подготовке вторичного сырья для его последующего использования
39) Сортировка вторичного сырья – разделение вторичного сырья по определенным признакам на классы, группы, марки
40) Загрязнение окружающей среды – присутствие в атмосферном воздухе, поверхностных и подземных водах, почве или на земной поверхности загрязняющих веществ, тепла, шума, вибраций, электромагнитных полей, радиации в количествах (концентрациях, уровнях), превышающих установленные государством экологические нормативы качества окружающей среды
41) Топливо – первичный или вторичный материал, используемый для производства продукции
42) Энергия – общая количественная мера, связывающая воедино все явления природы, различные формы движения материи
43) Эффективность объекта – результативность создания и использования объекта как отношение суммарного полезного эффекта к совокупным затратам за его жизненный цикл
44) Вторичные ресурсы – отходы производства и потребления, подвергнутые операциям по восстановлению, которые могут быть использованы повторно в качестве материальных или энергетических ресурсов в том же или другом производстве
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
2) ПС – профессиональный стандарт
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) НПА – нормативно-правовой акт
5) GPS – Global Positioning System
6) ERP – Enterprise Resource Planning
7) BI – Business Intelligence
8) ГИС – геоинформационная система
9) CAD – Computer-Aided Design
10) МСУ – Органы местного самоуправления
11) СТ РК – Национальные стандарты Республики Казахстан
12) ГОСТ – Межгосударственные стандарты
13) СанПиН – санитарные правила и нормы
14) RCA – Root Cause Analysis
15) ISO – Международные стандарты International Organization for Standardization
16) IoT – Internet of Things
17) SCADA – Supervisory Control And Data Acquisition
18) FMEA – Failure Mode and Effects Analysis
19) HAZOP – Hazard and Operability Study
20) СНиП – строительные нормы и правила
21) ОВОС – оценка воздействия на окружающую среду
22) ПЭК – план экологического контроля
23) ПДК – предельно допустимые концентрации
24) ПДВ – предельно допустимые выбросы
25) ПДС – предельно допустимые сбросы
26) LCA – Life-cycle assessment

37) Қайталама шикізатты жинау – кейіннен пайдалану мақсатында қайталама шикізатты қалыптастыру және жинақтау орындарынан ұйымдасқан түрде қабылдау немесе әкету жөніндегі қызмет
38) Қайталама шикізатты өңдеу – кейіннен пайдалану үшін қайталама шикізатты дайындау жөніндегі технологиялық операциялардың жиынтығы
39) Қайталама шикізатты сұрыптау – қайталама шикізатты белгілі бір белгілер бойынша сыныптарға, топтарға, маркаларға бөлу
40) Қоршаған ортаның ластануы – атмосфералық ауада, жер үсті және жер асты суларында, топырақта немесе жер бетінде ластаушы заттардың, жылудың, шудың, дірілдің, электромагниттік өрістердің, радиацияның мемлекет белгілеген қоршаған орта сапасының экологиялық нормативтерінен асатын мөлшерде (концентрацияларда, деңгейлерде) болуы
41) Отын – өнім өндіру үшін пайдаланылатын бастапқы немесе қайталама материал
42) Энергия – табиғаттың барлық құбылыстарын, материя қозғалысының әртүрлі нысандарын біріктіретін жалпы сандық өлшем
43) Объектінің тиімділігі – жиынтық пайдалы әсердің оның өмірлік циклі үшін жиынтық шығындарға қатынасы ретінде объектіні құру және пайдалану нәтижелілігі
44) Қайталама ресурстар – сол немесе басқа өндірісте материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретінде қайта пайдалануға болатын қалпына келтіру операцияларына ұшыраған өндіріс және тұтыну қалдықтары
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) КС – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
2) КС – кәсіптік стандарт
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
4) НҚА – нормативтік-құқықтық акт
5) GPS – Global Positioning System
6) ERP – Enterprise Resource Planning
7) BI – Business Intelligence
8) ГАЖ – геоақпараттық жүйе
9) CAD – Computer-Aided Design
10) ЖӨБ – жергілікті өзін-өзі басқару органдары
11) ҚР СТ – Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарттары
12) МЕМСТ – мемлекетаралық стандарттар
13) СанЕмН – санитарлық ережелер мен нормалар
14) RCA – Root Cause Analysis
15) ISO – халықаралық стандарттар International fganization for Standardization
16) IoT – Internet of Things
17) SCADA – Supervisory Control And Data Acquisition
18) FMEA – Failure Mode and Effects Analysis
19) HAZOP – Hazard and Operability Study
20) ҚНмЕ – құрылыс нормалары мен ережелері
21) ҚОӘБ – қоршаған ортаға әсерді бағалау
22) ӨЭБ – өндірістік экологиялық бақылау
23) ШРК – шекті рұқсат етілген концентрациялар
24) ШРШ – шекті рұқсат етілген шығарындылар
25) ШРҚК – шекті рұқсат етілген қалпына келтіру
26) LCA – Life-cycle assessment

27) ESG – Environmental, Social, Governance
28) НДТ – наилучшие доступные техники
29) НВОС – государственный учҰт объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление отходами (управление опасными и неопасными отходами)"
5. Код профессионального стандарта: E006
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
38.1 Сбор отходов
38.12 Сбор опасных отходов
38.12.0 Сбор опасных отходов
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
38.1 Сбор отходов
38.11 Сбор неопасных отходов
38.11.0 Сбор неопасных отходов
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
38.2 Обработка и удаление отходов
38.21 Обработка и удаление неопасных отходов
38.21.0 Обработка и удаление неопасных отходов
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
38.2 Обработка и удаление отходов
38.22 Обработка и удаление опасных отходов
38.22.0 Обработка и удаление опасных отходов
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
38.3 Утилизация (восстановление) материалов
38.31 Разборка машин и оборудования, не подлежащих восстановлению
38.31.0 Разборка машин и оборудования, не подлежащих восстановлению
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
38.3 Утилизация (восстановление) материалов
38.32 Переработка отсортированных материалов
38.32.1 Переработка отходов и лома черных металлов
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
38.3 Утилизация (восстановление) материалов
38.32 Переработка отсортированных материалов
38.32.2 Переработка отходов и лома цветных металлов
E Водоснабжение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
38 Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов

27) ESG – Environmental, Social, Governance
28) ҚЖЕЖӘ – қол жетімді ең жақсы әдістер
29) ҚОТӘ – қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектілерді мемлекеттік есепке алу
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кәсіби стандарт "Қалдықтарды басқару (қауіпті және қауіпті емес қалдықтарды басқару)"
5. Кәсіптік стандарттың коды: E006
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.1 Қалдықтарды жинау
38.12 Қауіпті қалдықтарды жинау
38.12.0 Қауіпті қалдықтарды жинау
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.1 Қалдықтарды жинау
38.11 Қауіпсіз қалдықтарды жинау
38.11.0 Қауіпсіз қалдықтарды жинау
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.2 Қалдықтарды өңдеу және жою
38.21 Қауіпсіз қалдықтарды өңдеу және жою
38.21.0 Қауіпсіз қалдықтарды өңдеу және жою
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.2 Қалдықтарды өңдеу және жою
38.22 Қауіпті қалдықтарды өңдеу және жою
38.22.0 Қауіпті қалдықтарды өңдеу және жою
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.3 Материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.31 Қалпына келтіруге жатпайтын, машиналар және жабдықтарды бөлшектеу
38.31.0 Қалпына келтіруге жатпайтын, машиналар және жабдықтарды бөлшектеу
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.3 Материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.32 Сұрыпталған материалдарды қайта өңдеу
38.32.1 Қара металдың қалдықтары мен сынықтарын қайта өңдеу
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.3 Материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.32 Сұрыпталған материалдарды қайта өңдеу
38.32.2 Түсті металдардың қалдықтары мен сынықтарын қайта өңдеу
E Сумен жабдықтау; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
38 Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)

38.3 Утилизация (восстановление) материалов
38.32 Переработка отсортированных материалов
38.32.3 Переработка неметаллических отходов
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление отходами (управление опасными и неопасными отходами)" определяет функции квалификационные требования, обязанности и навыки специалистов, работающих в сфере управления отходами.
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор по переработке и сортировке отходов - 3 уровень ОРК
3) Техник по минимизации отходов - 4 уровень ОРК
4) Техник по экологии - 4 уровень ОРК
5) Инженер-эколог - 6 уровень ОРК
6) Техник по инфицированным отходам - 4 уровень ОРК
7) Оператор уничтожения отходов - 3 уровень ОРК
8) Инженер по организации сбора и удаления отходов - 6 уровень ОРК
9) Эколог - 5 уровень ОРК
10) Мастер смены по переработке и сортировке отходов - 5 уровень ОРК
11) Инженер-технолог по переработке и использованию отходов - 6 уровень ОРК
12) Техник по охране окружающей среды - 4 уровень ОРК
13) Инженер по управлению опасными отходами - 6 уровень ОРК
14) Специалист в области защиты окружающей среды - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор по переработке и сортировке отходов":
Код группы:
8189
Код наименования занятия:
8189-0-038
Наименование профессии:
Оператор по переработке и сортировке отходов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Переработка отходов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Переработка и сортировка отходов по видам и категориям; Обеспечение их последующей переработки или безопасного удаления; Повышение доли вторичных материальных ресурсов в производственном цикле.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

38.3 Материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
38.32 Сұрыпталған материалдарды қайта өңдеу
38.32.3 Металл емес қалдықтарды қайта өңдеу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Қалдықтарды басқару (қауіпті және қауіпті емес қалдықтарды басқару)" Кәсіби стандарты қалдықтарды басқару саласында жұмыс істейтін мамандардың функцияларын, біліктілік талаптарын, міндеттері мен дағдыларын айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау жөніндегі оператор - 3 СБШ-нің деңгейі
3) Қалдықтарды азайту жөніндегі техник - 4 СБШ-нің деңгейі
4) Экология жөніндегі техник - 4 СБШ-нің деңгейі
5) Инженер-эколог - 6 СБШ-нің деңгейі
6) Инфекцияланған қалдықтар жөніндегі техник - 4 СБШ-нің деңгейі
7) Қалдықтарды жою жөніндегі оператор - 3 СБШ-нің деңгейі
8) Қалдықтарды жинауды және жоюды ұйымдастыру жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
9) Эколог - 5 СБШ-нің деңгейі
10) Қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау жөніндегі ауысым шебері - 5 СБШ-нің деңгейі
11) Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану жөніндегі инженер-технолог - 6 СБШ-нің деңгейі
12) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник - 4 СБШ-нің деңгейі
13) Қауіпті қалдықтарды өңдеуді басқару жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
14) Қоршаған ортаны қорғау саласындағы маман - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау жөніндегі оператор":
Топтың коды:
8189
Қызмет атауының коды:
8189-0-038
Кәсіптің атауы:
Қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау жөніндегі оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Қалдықтарды қайта өңдеу
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жалпы орта білім немесе негізгі орта білім негізінде техникалық және кәсіптік білім немесе практикалық тәжірибесіз жалпы орта білім болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік оқыту бағдарламалары бойынша білім беру ұйымына негізделген курстар немесе кәсіпорында оқыту).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қалдықтарды түрлері мен санаттары бойынша өңдеу және сұрыптау; Оларды кейіннен өңдеуді немесе қауіпсіз жоюды қамтамасыз ету; Өндірістік циклдегі қайталама материалдық ресурстардың үлесін арттыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Систематическое ведение оперативного учета хода производственного процесса обработки отходов на машинах агрегата обработки отходов и прессования их в тюки установленного образца на автоматическом прессе и других видов основной деятельности предприятия, сдачи выполненных работ
2. Выполнение работ по переработке и сортировке отходов при помощи оборудования
3. Обеспечение своевременного и высококачественного выполнения утвержденных планов работ; внесение предложений непосредственному руководству по эффективности переработки и сортировке отходов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение вспомогательных операций при сортировке отходов
Трудовая функция 1:
Систематическое ведение оперативного учета хода производственного процесса обработки отходов на машинах агрегата обработки отходов и прессования их в тюки установленного образца на автоматическом прессе и других видов основной деятельности предприятия, сдачи выполненных работ
Навык 1:
Ведение учҰта и контроль производственного процесса обработки отходов на оборудовании, включая прессование, передачу готовой продукции и сдачу выполненных работ.
Умения:
1. Выполнять операции по обработке и прессованию отходов под руководством оператора более высокой квалификации.
2. Вести первичный учҰт объҰмов и результатов производственного процесса.
3. Управлять оборудованием для обработки и прессования отходов в автоматическом и ручном режимах.
4. Контролировать качество продукции и фиксировать данные производственного учҰта.
Знания:
1. Основы устройства и принцип действия оборудования для обработки отходов.
2. Правила безопасной работы и обращения с прессовым оборудованием.
3. Технологические параметры процесса обработки и прессования отходов.
4. Нормативные требования к качеству продукции и правила ведения отчҰтности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проведение профилактического обслуживания, текущего ремонта и устранение мелких неисправностей.
Умения:
1. Выполнять простейшие операции по техническому обслуживанию оборудования (очистка, смазка, проверка креплений).
2. Сообщать о выявленных неисправностях и участвовать в устранении мелких дефектов под руководством старшего оператора.
3. Проводить профилактическое обслуживание и мелкий ремонт оборудования без привлечения ремонтных служб.
4. Заменять неисправные детали, регулировать механизмы и проверять работоспособность после ремонта.
Знания:
1. Основные узлы и элементы обслуживаемого оборудования.
2. Правила безопасного обращения с инструментом и смазочными материалами.

1. Қалдықтарды өңдеу агрегатының машиналарында қалдықтарды өңдеудің өндірістік процесінің барысын жедел есепке алуды және оларды автоматты престе белгіленген үлгідегі бумаларға престеуді және кәсіпорынның негізгі қызметінің басқа да түрлерін жүйелі түрде жүргізу, орындалған жұмыстарды тапсыру
2. Жабдықтардың көмегімен қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау бойынша жұмыстарды орындау
3. Бекітілген жұмыс жоспарларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету; қалдықтарды өңдеу және сұрыптау тиімділігі бойынша тікелей басшылыққа ұсыныстар енгізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қалдықтарды сұрыптау кезінде қосалқы операцияларды орындау
Еңбек функциясы 1:
Қалдықтарды өңдеу агрегатының машиналарында қалдықтарды өңдеудің өндірістік процесінің барысын жедел есепке алуды және оларды автоматты престе белгіленген үлгідегі бумаларға престеуді және кәсіпорынның негізгі қызметінің басқа да түрлерін жүйелі түрде жүргізу, орындалған жұмыстарды тапсыру
Дағды 1:
Престеуді, дайын өнімді беруді және орындалған жұмыстарды тапсыруды қоса алғанда, жабдықтағы қалдықтарды өңдеудің өндірістік процесінің есебін жүргізу және бақылау.
Машықтар:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен қалдықтарды өңдеу және престеу операцияларын орындау.
2. Өндіріс процесінің көлемі мен нәтижелерінің бастапқы есебін жүргізу.
3. Қалдықтарды өңдеуге және престеуге арналған жабдықты автоматты және қолмен жұмыс режимінде басқару.
4. Өнімнің сапасын бақылау және өндірістік есепке алу деректерін есепке алу.
Білімдер:
1. Қалдықтарды өңдеуге арналған жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципінің негіздері.
2. Пресс жабдығын қауіпсіз пайдалану және пайдалану ережелері.
3. Қалдықтарды өңдеу және престеу процесінің технологиялық параметрлері.
4. Өнім сапасына қойылатын нормативтік талаптар және есеп беру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Профилактикалық қызмет көрсетуді, ағымдағы жөндеуді жүргізу және ұсақ ақауларды жою.
Машықтар:
1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетудің қарапайым операцияларын орындау (тазалау, майлау, бекітпелерді тексеру).
2. Аға оператордың басшылығымен анықталған ақаулар туралы хабарлау және ұсақ ақауларды жоюға қатысу.
3. Жөндеу қызметтерін тартпай, жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсетуді және кішігірім жөндеу жұмыстарын жүргізу.
4. Ақаулы бөлшектерді ауыстырыңыз, механизмдерді реттеңіз және жөндеуден кейін жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың негізгі тораптары мен элементтері.
2. Құрал-саймандармен және майлау материалдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.

3. Конструкцию, принципы работы и технические параметры обслуживаемого оборудования.
4. Методы диагностики и устранения мелких неисправностей в механических и электрических узлах.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Сопоставление результатов работы с планами и производственными заданиями.
Умения:
1. Сравнивать фактические объҰмы выполненных операций с установленными заданиями под контролем старшего оператора.
2. Передавать данные о ходе выполнения работ для последующего учҰта и анализа.
3. Анализировать результаты производственной деятельности и сопоставлять их с установленными планами.
4. Вносить предложения по устранению отклонений и повышению производительности.
Знания:
1. Основы планирования производственного процесса.
2. Формы и порядок ведения первичной отчҰтности.
3. Методы производственного анализа и учҰта выполнения заданий.
4. Нормативные показатели и критерии оценки эффективности работы оборудования и персонала.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ по переработке и сортировке отходов при помощи оборудования
Навык 1:
Переработка и сортировка отходов с использованием оборудования.
Умения:
1. Выполнять операции по загрузке, сортировке и подаче отходов на переработку под руководством оператора более высокой квалификации.
2. Использовать оборудование по установленным инструкциям и соблюдать требования безопасности при работе.
3. Управлять оборудованием для переработки и сортировки отходов в автоматическом и ручном режимах.
4. Контролировать качество сортировки и соответствие технологическому регламенту.
Знания:
1. Основные типы отходов и принципы их разделения.
2. Устройство и назначение оборудования, применяемого для сортировки и переработки.
3. Технологические процессы переработки и сортировки отходов различных категорий.
4. Методы контроля качества переработки и требования к безопасности при эксплуатации оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Контроль технологических процессов переработки.
Умения:
1. Выполнять операции по загрузке, сортировке и подаче отходов на переработку под руководством оператора более высокой квалификации.
2. Использовать оборудование по установленным инструкциям и соблюдать требования безопасности при работе.
3. Управлять оборудованием для переработки и сортировки отходов в автоматическом и ручном режимах.
4. Контролировать качество сортировки и соответствие технологическому регламенту.
Знания:
1. Основные типы отходов и принципы их разделения.

3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, жұмыс істеу принциптері және техникалық параметрлері.
4. Механикалық және электрлік тораптардағы ұсақ ақауларды диагностикалау және жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Жұмыс нәтижелерін жоспарлармен және өндірістік тапсырмалармен салыстыру.
Машықтар:
1. Орындалған операциялардың нақты көлемін аға оператордың бақылауымен белгіленген тапсырмалармен салыстыру.
2. Жұмыстардың орындалу барысы туралы деректерді кейіннен есепке алу және есепке алу үшін беру талдау.
3. Өндірістік қызметтің нәтижелерін талдау және оларды белгіленген жоспарлармен салыстыру.
4. Ауытқуларды жою және өнімділікті арттыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Өндірістік процесті жоспарлау негіздері.
2. Бастапқы есептілікті жүргізудің нысандары мен тәртібі.
3. Өндірістік талдау және тапсырмалардың орындалуын есепке алу әдістері.
4. Жабдықтар мен персоналдың жұмыс тиімділігін бағалаудың нормативтік көрсеткіштері мен критерийлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтардың көмегімен қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау бойынша жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Жабдықтарды пайдалана отырып, қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау.
Машықтар:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен қалдықтарды тиеу, сұрыптау және қайта өңдеуге жіберу операцияларын орындау.
2. Жабдықты белгіленген нұсқауларға сәйкес пайдалану және жұмыс кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
3. Қалдықтарды өңдеуге және сұрыптауға арналған жабдықты автоматты және қолмен жұмыс режимінде басқару.
4. Сұрыптау сапасын және технологиялық регламентке сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
1. Қалдықтардың негізгі типтері және оларды бөлу принциптері.
2. Сұрыптау және өңдеу үшін қолданылатын жабдықтың құрылғысы мен мақсаты.
3. Әр түрлі санаттағы қалдықтарды қайта өңдеу мен сұрыптаудың технологиялық процестері.
4. Қайта өңдеу сапасын бақылау әдістері және жабдықты пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қайта өңдеудің технологиялық процестерін бақылау.
Машықтар:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен қалдықтарды тиеу, сұрыптау және қайта өңдеуге жіберу операцияларын орындау.
2. Жабдықты белгіленген нұсқауларға сәйкес пайдалану және жұмыс кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
3. Қалдықтарды өңдеуге және сұрыптауға арналған жабдықты автоматты және қолмен жұмыс режимінде басқару.
4. Сұрыптау сапасын және технологиялық регламентке сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
1. Қалдықтардың негізгі типтері және оларды бөлу принциптері.

2. Устройство и назначение оборудования, применяемого для сортировки и переработки.
3. Технологические процессы переработки и сортировки отходов различных категорий.
4. Методы контроля качества переработки и требования к безопасности при эксплуатации оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Обеспечение выполнения производственных задач и поддержание стабильности процесса
Умения:
1. Выполнять поставленные производственные задания в соответствии с установленной технологической последовательностью.
2. Поддерживать стабильную работу оборудования под контролем оператора более высокой квалификации.
3. Организовывать выполнение производственных задач с соблюдением установленных параметров и графиков работы.
4. Контролировать стабильность технологического процесса и устранять отклонения в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Основные этапы производственного процесса и их взаимосвязь.
2. Требования технологического регламента и нормы производственной дисциплины.
3. Принципы обеспечения непрерывности производственного цикла.
4. Методы анализа и регулирования технологических параметров для поддержания стабильности процесса.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Техническое обслуживание оборудования и обеспечение его исправности
Умения:
1. Выполнять простейшие операции по обслуживанию оборудования (очистка, смазка, проверка креплений и соединений).
2. Сообщать о выявленных неисправностях и участвовать в их устранении под руководством старшего оператора.
3. Проводить профилактическое обслуживание и регулировку оборудования согласно графику.
4. Обеспечивать исправное состояние оборудования и устранять мелкие неисправности без привлечения ремонтных служб.
Знания:
1. Основные узлы и элементы обслуживаемого оборудования.
2. Правила безопасного обращения с инструментом и материалами при обслуживании.
3. Конструкцию, принципы работы и технические характеристики обслуживаемого оборудования.
4. Методы диагностики, обслуживания и поддержания работоспособности технологических установок.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение своевременного и высококачественного выполнения утвержденных планов работ; внесение предложений непосредственному руководству по эффективности переработки и сортировке отходов.
Навык 1:
Выполнение производственных заданий в установленные сроки
Умения:
1. Выполнять порученные операции в соответствии с установленным графиком и технологическими инструкциями.
2. Рационально организовывать собственное рабочее время для своевременного выполнения заданий.

2. Сұрыптау және өңдеу үшін қолданылатын жабдықтың құрылғысы мен мақсаты.
3. Әр түрлі санаттағы қалдықтарды қайта өңдеу мен сұрыптаудың технологиялық процестері.
4. Қайта өңдеу сапасын бақылау әдістері және жабдықты пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өндірістік міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету және процестің тұрақтылығын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өндірістік тапсырмаларды белгіленген технологиялық реттілікке сәйкес орындау.
2. Біліктілігі жоғары оператордың бақылауымен жабдықтың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету.
3. Белгіленген параметрлер мен жұмыс кестелеріне сәйкес өндірістік міндеттерді орындауды ұйымдастыру.
4. Технологиялық процестің тұрақтылығын бақылау және өз құзыреті шегінде ауытқуларды жою.
Білімдер:
1. Өндірістік процестің негізгі кезеңдері және олардың өзара байланысы.
2. Технологиялық регламенттің талаптары және өндірістік тәртіптің нормалары.
3. Өндірістік циклдің үздіксіздігін қамтамасыз ету принциптері.
4. Процестің тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін технологиялық параметрлерді талдау және реттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және оның жұмысқа жарамдылығын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетудің қарапайым операцияларын орындау (тазалау, майлау, бекіткіштер мен қосылыстарды тексеру).
2. Аға оператордың басшылығымен анықталған ақаулар туралы хабарлау және оларды жоюға қатысу.
3. Жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсетуді және кестеге сәйкес реттеуді жүзеге асыру.
4. Жабдықтың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету және жөндеу қызметтерін тартпай-ақ ұсақ ақауларды жою.
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың негізгі тораптары мен элементтері.
2. Техникалық қызмет көрсету кезінде құралдармен және материалдармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, жұмыс істеу принциптері және техникалық сипаттамалары.
4. Технологиялық қондырғыларды диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Бекітілген жұмыс жоспарларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету; қалдықтарды өңдеу және сұрыптау тиімділігі бойынша тікелей басшылыққа ұсыныстар енгізу.
Дағды 1:
Өндірістік тапсырмаларды белгіленген мерзімде орындау
Машықтар:
1. Тапсырылған операцияларды белгіленген кестеге және технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес орындау.
2. Тапсырмаларды уақытында орындау үшін жеке жұмыс уақытын ұтымды ұйымдастыру.

3. Обеспечивать выполнение производственных заданий в установленные сроки с соблюдением качества и технологических параметров.
4. Координировать выполнение работ в составе смены и своевременно устранять причины возможных задержек.
Знания:
1. Последовательность выполнения производственных операций и нормы времени.
2. Требования внутреннего трудового распорядка и принципы планирования рабочего дня.
3. Методы нормирования труда и планирования производственных процессов.
4. Правила оперативного управления выполнением заданий и учҰта производственных показателей.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Внесение предложений по повышению эффективности производственных процессов
Умения:
1. Наблюдать за ходом производственного процесса и выявлять случаи простоев, отклонений или неэффективных действий.
2. Передавать руководителю смены или оператору более высокой квалификации предложения по улучшению работы
3. Анализировать производственные операции и выявлять участки с низкой производительностью.
4. Разрабатывать и вносить предложения по улучшению организации работ, снижению потерь и повышению эффективности оборудования.
Знания:
1. Основные этапы производственного процесса и факторы, влияющие на его эффективность.
2. Принципы рациональной организации труда и использования рабочего времени.
3. Методы анализа производственных процессов (сравнительный, хронометражный, технологический).
4. Основы бережливого производства и принципы оптимизации технологических циклов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Выполнение вспомогательных операций при сортировке отходов
Навык 1:
Проверка работоспособности инструментов, оборудования, средств механизации и индивидуальной защиты для выполнения вспомогательных операций при сортировке отходов
Умения:
1. Проверять исправность ручного инструмента, инвентаря и средств индивидуальной защиты перед началом работы.
2. Сообщать ответственному лицу о выявленных неисправностях и неисправных элементах оборудования.
3. Осуществлять проверку технического состояния оборудования и средств механизации перед началом сортировочных операций.
4. Устранять мелкие неисправности, не требующие участия ремонтных служб, и оформлять результаты проверки в журнале.
Знания:
1. Основные виды инструментов, применяемых при сортировке отходов, и их назначение.
2. Правила безопасной эксплуатации оборудования и средств индивидуальной защиты.
3. Конструктивные особенности и принципы работы оборудования для сортировки отходов.
4. Методы проверки исправности и технического обслуживания средств механизации и индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Координация выгрузки отходов из мусоровозов в зоне приемки отходов
Умения:

3. Сапа мен технологиялық параметрлерді сақтай отырып, өндірістік тапсырмалардың белгіленген мерзімде орындалуын қамтамасыз ету.
4. Ауысым құрамындағы жұмыстардың орындалуын үйлестіру және мүмкін болатын кідірістердің себептерін уақтылы жою.
Білімдер:
1. Өндірістік операцияларды орындау реттілігі және уақыт нормалары.
2. Ішкі еңбек тәртібінің талаптары және жұмыс күнін жоспарлау принциптері.
3. Еңбекті нормалау және өндірістік процестерді жоспарлау әдістері.
4. Тапсырмаларды орындауды жедел басқару және өндірістік көрсеткіштерді есепке алу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Өндірістік процестердің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Машықтар:
1. Өндіріс процесінің барысын қадағалап, тоқтап қалу, ауытқу немесе тиімсіздік жағдайларын анықтау.
2. Ауысым жетекшісіне немесе біліктілігі жоғары операторға жұмысты жақсарту бойынша ұсыныстар беру
3. Өндірістік процестерді талдау және өнімділігі төмен аймақтарды анықтау.
4. Жұмысты ұйымдастыруды жақсарту, ысыраптарды азайту және жабдықтың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Өндіріс процесінің негізгі кезеңдері және оның тиімділігіне әсер ететін факторлар.
2. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру және жұмыс уақытын пайдалану принциптері.
3. Өндірістік процестерді талдау әдістері (салыстырмалы, хронометраждық, технологиялық).
4. Үнемді өндіріс негіздері және технологиялық циклдарды оңтайландыру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қалдықтарды сұрыптау кезінде қосалқы операцияларды орындау
Дағды 1:
Қалдықтарды сұрыптау кезінде қосалқы операцияларды орындау үшін құрал-саймандардың, жабдықтардың, механикаландыру және жеке қорғаныс құралдарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру
Машықтар:
1. Жұмысқа кіріспес бұрын қол құралдарының, құрал-саймандардың және жеке қорғаныс құралдарының жұмысқа жарамдылығын тексеру.
2. Жабдықтың анықталған ақаулары мен ақаулы элементтері туралы жауапты тұлғаға хабарлау.
3. Сұрыптау операцияларын бастамас бұрын жабдықтар мен механикаландыру құралдарының техникалық жағдайын тексеруді жүзеге асыру.
4. Жөндеу қызметтерінің қатысуын қажет етпейтін ұсақ ақауларды жою және тексеру нәтижелерін журналға тіркеу.
Білімдер:
1. Қалдықтарды сұрыптауда қолданылатын құралдардың негізгі түрлері және олардың мақсаты.
2. Жабдықтар мен жеке қорғаныс құралдарын қауіпсіз пайдалану ережелері.
3. Қалдықтарды сұрыптауға арналған жабдықтың құрылымдық ерекшеліктері мен жұмыс істеу принциптері.
4. Механикаландыру және жеке қорғаныс құралдарының жарамдылығы мен техникалық қызмет көрсетуін тексеру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтарды қабылдау аймағындағы қоқыс таситын көліктерден қалдықтарды шығаруды үйлестіру
Машықтар:

1. Помогать при организации выгрузки отходов из мусоровозов и направлять транспортные средства на разгрузочную площадку.
2. Следить за соблюдением правил безопасности и чистоты в зоне приҰмки отходов.
3. Координировать процесс выгрузки отходов, обеспечивая равномерность потока и предотвращая заторы.
4. Контролировать соблюдение технологической последовательности и правил безопасности при выгрузке мусоровозов.
Знания:
1. Общие правила организации выгрузки отходов и безопасного передвижения техники на площадке.
2. Основные требования охраны труда при обращении с транспортом и отходами.
3. Порядок приҰма отходов и требования к зонам разгрузки.
4. Технологические схемы обращения с отходами и нормы промышленной и экологической безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Загрузка технологического оборудования (ленточного транспортера (конвейера), шредера (дробилки), пресса, пресс-компактора, сепаратора, барабанного грохота) отходами в пределах расчетных норм, установленных в эксплуатационной документации
Умения:
1. Выполнять загрузку отходов в приҰмные устройства оборудования под руководством оператора более высокой квалификации.
2. Соблюдать нормы загрузки и следить за равномерностью подачи материалов на транспортер или в дробилку.
3. Осуществлять самостоятельную загрузку отходов в технологическое оборудование с контролем объҰмов и равномерности подачи.
4. Регулировать скорость и объҰм подачи в соответствии с установленными расчҰтными нормами и эксплуатационными инструкциями.
Знания:
1. Основные типы и назначение технологического оборудования для переработки отходов.
2. Правила безопасной загрузки отходов и предотвращения перегрузки оборудования.
3. Технологические параметры работы конвейеров, прессов, дробилок и сепараторов.
4. Требования эксплуатационной документации по расчҰтным нормам загрузки и мерам безопасности при работе.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Подготовка рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, экологической, пожарной и промышленной безопасности
Умения:
1. Подготавливать рабочее место с соблюдением требований охраны труда и санитарных норм.
2. Проверять наличие и исправность средств индивидуальной защиты и первичных средств пожаротушения.
3. Организовывать рабочее место в соответствии с требованиями промышленной и экологической безопасности.
4. Контролировать соблюдение норм безопасности при выполнении технологических операций и эксплуатации оборудования.
Знания:
1. Основные требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности.

1. Қоқыс таситын көліктерден қалдықтарды шығаруды ұйымдастыруға көмектесу және көлік құралдарын түсіру алаңына бағыттау.
2. Қалдықтарды қабылдау аймағындағы қауіпсіздік және тазалық ережелерінің сақталуын қадағалау.
3. Ағынның біркелкілігін қамтамасыз ету және кептелістердің алдын алу арқылы қалдықтарды шығару процесін үйлестіру.
4. Қоқыс таситын көліктерді түсіру кезінде технологиялық реттілік пен қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Қалдықтарды шығаруды және алаңдағы техниканың қауіпсіз қозғалысын ұйымдастырудың жалпы ережелері.
2. Көлікпен және қалдықтармен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғаудың негізгі талаптары.
3. Қалдықтарды қабылдау тәртібі және түсіру аймақтарына қойылатын талаптар.
4. Қалдықтармен жұмыс істеудің технологиялық сызбалары және өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Технологиялық жабдықты (таспалы транспортер (конвейер), шредер (ұсатқыш), пресс, пресс-компактор, сепаратор, барабанды елек) пайдалану құжаттамасында белгіленген есептік нормалар шегінде қалдықтармен тиеу
Машықтар:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жабдықтың қабылдау құрылғыларына қалдықтарды тиеуді орындау.
2. Тиеу нормаларын сақтау және материалдардың тасымалдағышқа немесе ұсатқышқа біркелкі берілуін қадағалау.
3. Қалдықтардың көлемін және біркелкі берілуін бақылай отырып, технологиялық жабдыққа өздігінен тиеуді жүзеге асыру.
4. Белгіленген жобалау нормалары мен пайдалану нұсқауларына сәйкес жеткізу жылдамдығы мен көлемін реттеу.
Білімдер:
1. Қалдықтарды өңдеуге арналған технологиялық жабдықтардың негізгі типтері мен тағайындалуы.
2. Қалдықтарды қауіпсіз тиеу және жабдықтың шамадан тыс жүктелуіне жол бермеу ережелері.
3. Конвейерлер, престер, ұсатқыштар мен сепараторлар жұмысының технологиялық параметрлері.
4. Тиеудің есептік нормалары және жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шаралары бойынша пайдалану құжаттамасының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Еңбекті қорғау, экологиялық, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын дайындау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау және санитарлық нормалар талаптарын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындау.
2. Жеке қорғаныс құралдары мен алғашқы өрт сөндіру құралдарының болуын және жұмысқа жарамдылығын тексеру.
3. Өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру.
4. Технологиялық операцияларды орындау және жабдықты пайдалану кезінде қауіпсіздік стандарттарының сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғаудың, өрт және экологиялық қауіпсіздіктің негізгі талаптары.

11. Карточка профессии "Техник по минимизации отходов":
Код группы:
3114-2
Код наименования занятия:
3114-2-003
Наименование профессии:
Техник по минимизации отходов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Переработка отходов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3114-1-006 - Техник по мониторингу загрязнения окружающей среды
3114-1-007 - Техник по охране окружающей среды
3114-1-008 - Техник по природопользованию
3114-1-010 - Техник по экологической безопасности
3114-1-011 - Техник по экологическому просвещению
3114-1-009 - Техник по экологии
Основная цель деятельности:
Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в разработке и внедрении мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды
2. Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов
3. Осуществление ведения учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, создание данных экологического мониторинга, документации по ликвидации отходов и прочей информации экологического характера, предоставляемой в распоряжение координатора природоохранной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в разработке и внедрении мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды
Навык 1:
Оценка соответствия производственных процессов требованиям природоохранного законодательства
Умения:
1. Проводить первичную инвентаризацию источников отходов.
2. Выявлять нарушения природоохранных требований.
3. Готовить предложения по корректировке технологических схем.
4. Участвовать в разработке планов мероприятий по снижению загрязнения.
Знания:
1. Требования к обращению с отходами.
2. Нормативы допустимых выбросов и размещения отходов.

11. Кәсіптің карточкасы "Қалдықтарды азайту жөніндегі техник":
Топтың коды:
3114-2
Қызмет атауының коды:
3114-2-003
Кәсіптің атауы:
Қалдықтарды азайту жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Қалдықтарды қайта өңдеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3114-1-006 - Қоршаған ортаның ластануына мониторинг жүргізу жөніндегі техниктер
3114-1-007 - Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник
3114-1-008 - Табиғатты пайдалану жөніндегі техник
3114-1-010 - Экологиялық қауіпсіздік жөніндегі техник
3114-1-011 - Экологиялық ағарту жөніндегі техник
3114-1-009 - Экология жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптардың орындалуын бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу
2. Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және алмастыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, аз қалдықты қалдықтарды енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологиясы, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану
3. Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштерді есепке алуды жүзеге асыру, экологиялық мониторинг деректерін, қалдықтарды кәдеге жарату құжаттамасын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі үйлестірушінің қарауына ұсынылатын басқа да экологиялық ақпаратты жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу
Дағды 1:
Өндірістік процестердің табиғатты қорғау заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау
Машықтар:
1. Қалдықтар көздеріне бастапқы түгендеу жүргізу.
2. Табиғатты қорғау талаптарының бұзылуын анықтау.
3. Технологиялық сызбаларды түзету бойынша ұсыныстар дайындау.
4. Ластануды азайту бойынша іс-шаралар жоспарларын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Қалдықтармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар.
2. Жол берілетін шығарындылар мен қалдықтарды орналастыру нормативтері.

3. Методика экологической оценки воздействия ОВОС (оценки воздействия на окружающую среду).
4. Санитарные правила и гигиенические нормативы.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Участие в разработке внутренних инструкций и экологических регламентов
Умения:
1. Готовить проекты инструкций и положений по обращению с отходами.
2. Адаптировать стандарты и процедуры к специфике организации.
3. Участвовать в утверждении внутренней экологической документации.
4. Согласовывать проекты с ответственными подразделениями.
Знания:
1. Структура внутренних нормативных актов.
2. Требования к оформлению экологической документации.
3. Принципы системы экологического менеджмента.
4. Требования стандартов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Контроль выполнения природоохранных требований на производственных объектах
Умения:
1. Проводить регулярные осмотры объектов и территорий.
2. Фиксировать нарушения и составлять акты проверок.
3. Информировать ответственных лиц о несоответствиях.
4. Разрабатывать корректирующие действия.
Знания:
1. Требования охраны окружающей среды и техники безопасности.
2. Порядок проведения производственного экологического контроля.
3. Методы оценки экологических рисков.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Применение экологических нормативов и стандартов в практической деятельности
Умения:
1. Определять применимые экологические нормы и стандарты.
2. Анализировать производственные процессы на соответствие требованиям.
3. Участвовать в разработке мер по снижению негативного воздействия на окружающую среду.
4. Оформлять предложения по улучшению экологических показателей.
Знания:
1. Основные положения экологического законодательства.
2. Классификация отходов.
3. Правила сбора, хранения и транспортировки.
4. Нормативно-правовые акты в сфере управления отходами.
5. Методологическая основа оценки соответствия.
6. Принципы наилучших доступных техник (НДТ).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов
Навык 1:
Анализ эффективности технологических процессов с точки зрения образования отходов
Умения:
1. Выявлять источники образования отходов.
2. Анализировать объҰмы и состав отходов.
3. Предлагать меры по их сокращению.

3. ҚОӘБ әсерін экологиялық бағалау әдістемесі (қоршаған ортаға әсерді бағалау).
4. Санитарлық ережелер мен гигиеналық нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Ішкі нұсқаулықтар мен экологиялық регламенттерді әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықтар мен ережелердің жобаларын дайындау.
2. Стандарттар мен процедураларды ұйымның ерекшеліктеріне бейімдеу.
3. Ішкі экологиялық құжаттаманы бекітуге қатысу.
4. Жобаларды жауапты бөлімшелермен келісу.
Білімдер:
1. Ішкі нормативтік актілердің құрылымы.
2. Экологиялық құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар.
3. Экологиялық менеджмент жүйесінің принциптері.
4. Стандарттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өндірістік объектілерде табиғатты қорғау талаптарының орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Объектілер мен аумақтарға тұрақты тексерулер жүргізу.
2. Бұзушылықтарды тіркеу және тексеру актілерін құрастыру.
3. Сәйкессіздіктер туралы жауапты тұлғаларды хабардар ету.
4. Түзету әрекеттерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаны қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары.
2. Өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу тәртібі.
3. Экологиялық тәуекелдерді бағалау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Экологиялық нормативтер мен стандарттарды практикалық қызметте қолдану
Машықтар:
1. Қолданылатын экологиялық нормалар мен стандарттарды анықтау.
2. Өндірістік процестердің талаптарға сәйкестігін талдау.
3. Қоршаған ортаға кері әсерді азайту шараларын әзірлеуге қатысу.
4. Экологиялық көрсеткіштерді жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Экологиялық заңнаманың негізгі ережелері.
2. Қалдықтардың жіктелуі.
3. Жинау, сақтау және тасымалдау ережелері.
4. Қалдықтарды басқару саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
5. Сәйкестікті бағалаудың әдіснамалық негізі.
6. Ең жақсы қолжетімді әдістердің принциптері (ОҚТ).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және алмастыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, аз қалдықты қалдықтарды енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологиясы, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану
Дағды 1:
Қалдықтардың пайда болуы тұрғысынан технологиялық процестердің тиімділігін талдау
Машықтар:
1. Қалдықтардың пайда болу көздерін анықтау.
2. Қалдықтардың көлемі мен құрамын талдау.
3. Оларды қысқарту шараларын ұсыну.

4. Участвовать в подготовке предложений по модернизации технологий.
Знания:
1. Основные положения экологического законодательства.
2. Классификация отходов.
3. Правила сбора, хранения и транспортировки.
4. Нормативно-правовые акты в сфере управления отходами.
5. Методологическая основа оценки соответствия.
6. Принципы наилучших доступных техник (НДТ).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Участие в проектах по повторному использованию и переработке отходов
Умения:
1. Определять виды отходов, пригодных для повторного использования.
2. Подбирать методы сортировки и подготовки к переработке.
3. Вести учҰт объҰмов вторичного использования.
4. Взаимодействовать с организациями-переработчиками.
Знания:
1. Методы сортировки и подготовки отходов к повторному использованию.
2. Принципы обращения с вторичными ресурсами.
3. Национальные требования по обращению с отходами производства.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка предложений по внедрению экологически безопасных и ресурсосберегающих технологий
Умения:
1. Анализировать возможные альтернативы применяемым технологиям.
2. Обосновывать выбор малоотходных или безотходных решений.
3. Участвовать в составлении планов внедрения.
4. Оценивать экологическую и экономическую эффективность предложений.
Знания:
1. Основные положения экологического законодательства.
2. Классификация отходов.
3. Правила сбора, хранения и транспортировки.
4. Нормативно-правовые акты в сфере управления отходами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Разработка предложений по экономии и замещению невозобновляемых ресурсов
Умения:
1. Анализировать потребление ресурсов (вода, энергия, сырьҰ).
2. Выявлять участки с наибольшими потерями.
3. Предлагать мероприятия по их снижению.
4. Участвовать в разработке планов ресурсосбережения.
Знания:
1. Принципы рационального использования и экономии невозобновляемых ресурсов.
2. Методы замещения невозобновляемых ресурсов альтернативными материалами.
3. Современные технологии и подходы к ресурсосбережению на производстве.
4. Нормативные документы и стандарты, регулирующие использование и охрану природных ресурсов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Осуществление ведения учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, создание данных экологического мониторинга, документации по ликвидации отходов и прочей информации экологического характера, предоставляемой в распоряжение координатора природоохранной деятельности.
Навык 1:
Сбор и систематизация данных экологического мониторинга
Умения:

4. Технологияларды жаңғырту бойынша ұсыныстарды дайындауға қатысу.
Білімдер:
1. Экологиялық заңнаманың негізгі ережелері.
2. Қалдықтардың жіктелуі.
3. Жинау, сақтау және тасымалдау ережелері.
4. Қалдықтарды басқару саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
5. Сәйкестікті бағалаудың әдіснамалық негізі.
6. Ең жақсы қолжетімді әдістердің (ОҚТ) принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтарды қайта пайдалану және қайта өңдеу жобаларына қатысу
Машықтар:
1. Қайта пайдалануға жарамды қалдықтардың түрлерін анықтау.
2. Сұрыптау және өңдеуге дайындау әдістерін таңдау.
3. Қайталама пайдалану көлемдерінің есебін жүргізу.
4. Қайта өңдеуші ұйымдармен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Қалдықтарды сұрыптау және қайта пайдалануға дайындау әдістері.
2. Қайталама ресурстармен жұмыс істеу қағидаттары.
3. Өндіріс қалдықтарымен жұмыс істеу бойынша ұлттық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Экологиялық қауіпсіз және ресурс үнемдейтін технологияларды енгізу бойынша ұсыныстар дайындау
Машықтар:
1. Қолданылатын технологияларға ықтимал баламаларды талдау.
2. Қалдығы аз немесе қалдықсыз ерітінділерді таңдауды негіздеу.
3. Енгізу жоспарларын жасауға қатысу.
4. Ұсыныстардың экологиялық және экономикалық тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Экологиялық заңнаманың негізгі ережелері.
2. Қалдықтардың жіктелуі.
3. Жинау, сақтау және тасымалдау ережелері.
4. Қалдықтарды басқару саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Қалпына келмейтін ресурстарды үнемдеу және ауыстыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Машықтар:
1. Ресурстарды (су, энергия, шикізат) тұтынуды талдау.
2. Ең көп шығынға ұшыраған учаскелерді анықтау.
3. Оларды азайту бойынша іс-шараларды ұсыну.
4. Ресурстарды үнемдеу жоспарларын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Жаңартылмайтын ресурстарды ұтымды пайдалану және үнемдеу қағидаттары.
2. Жаңартылмайтын ресурстарды баламалы материалдармен алмастыру әдістері.
3. Өндірістегі ресурстарды үнемдеудің заманауи технологиялары мен тәсілдері.
4. Табиғи ресурстарды пайдалану мен қорғауды реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштерді есепке алуды жүзеге асыру, экологиялық мониторинг деректерін, қалдықтарды кәдеге жарату құжаттамасын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі үйлестірушінің қарауына ұсынылатын басқа да экологиялық ақпаратты жасау.
Дағды 1:
Экологиялық мониторинг деректерін жинау және жүйелеу
Машықтар:

1. Отбирать и систематизировать данные по выбросам, сбросам и отходам.
2. Использовать измерительные приборы и лабораторные данные.
3. Оформлять результаты наблюдений.
4. Обеспечивать достоверность и полноту сведений.
5. Отбирать и систематизировать данные по выбросам, сбросам и отходам.
6. Использовать измерительные приборы и лабораторные данные.
7. Оформлять результаты наблюдений.
8. Обеспечивать достоверность и полноту сведений.
Знания:
1. Структура системы экологического мониторинга.
2. Методы контроля загрязнения воздуха, воды, почвы.
3. Требования ГОСТ, СТ РК.
4. Экологический кодекс РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Ведение учҰта отходов и составление документации по их обращению
Умения:
1. Вести журналы образования и движения отходов.
2. Готовить акты передачи отходов сторонним организациям.
3. Формировать отчҰтные формы по установленным шаблонам.
4. Проверять соответствие данных фактическим показателям.
Знания:
1. Порядок учҰта отходов.
2. Классификация отходов.
3. Формы отчҰтности по отходам.
4. Экологический кодекс РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка и представление экологической информации координатору природоохранной деятельности
Умения:
1. Оформлять аналитические и сводные отчҰты.
2. Готовить графики, таблицы и диаграммы.
3. Представлять материалы в электронном и бумажном виде.
4. Соблюдать сроки и порядок предоставления данных.
Знания:
1. Экологический кодекс РК.
2. Требования к экологической отчҰтности и внутреннему документообороту.
3. Правила подготовки аналитических отчҰтов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальные стандарты на отдельные виды отходов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по экологии
4
Техник по контролю выбросов
4
Техник по охране окружающей среды
4
Техник по организации сбора отходов
4
Техник по инфицированным отходам
5
Эколог
5
Мастер смены по переработке отходов
5
Мастер полигона ТБО
5
Мастер смены по сортировке отходов
6
Инженер-эколог
6
Специалист в области защиты окружающей среды
6
Инженер по организации сбора и транспортирования отходов
6
Инженер по сортировке отходов
6
Специалист в области защиты окружающей среды
6
Инженер по переработке отходов
6
Инженер по удалению отходов
6
Инженер по вторичному использованию ресурсов
6
Инженер-эколог

1. Шығарындылар, төгінділер және қалдықтар бойынша деректерді іріктеу және жүйелеу.
2. Өлшеу аспаптары мен зертханалық деректерді пайдалану.
3. Бақылау нәтижелерін рәсімдеу.
4. Мәліметтердің анықтығы мен толықтығын қамтамасыз ету.
5. Шығарындылар, төгінділер және қалдықтар бойынша деректерді іріктеу және жүйелеу.
6. Өлшеу аспаптары мен зертханалық деректерді пайдалану.
7. Бақылау нәтижелерін рәсімдеу.
8. Мәліметтердің анықтығы мен толықтығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Экологиялық мониторинг жүйесінің құрылымы.
2. Ауаның, судың, топырақтың ластануын бақылау әдістері.
3. МЕМСТ, ҚР СТ талаптары.
4. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтардың есебін жүргізу және олардың айналымы бойынша құжаттама жасау
Машықтар:
1. Қалдықтардың пайда болуы мен қозғалысының журналдарын жүргізу.
2. Қалдықтарды бөгде ұйымдарға беру актілерін дайындау.
3. Белгіленген шаблондар бойынша есеп беру формаларын қалыптастыру.
4. Деректердің нақты көрсеткіштерге сәйкестігін тексеру.
Білімдер:
1. Қалдықтарды есепке алу тәртібі.
2. Қалдықтардың жіктелуі.
3. Қалдықтар бойынша есептілік нысандары.
4. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Табиғатты қорғау қызметін үйлестірушіге экологиялық ақпаратты дайындау және ұсыну
Машықтар:
1. Талдамалық және жиынтық есептерді ресімдеу.
2. Графиктерді, кестелерді және диаграммаларды дайындау.
3. Материалдарды электронды және қағаз түрінде ұсыну.
4. Деректерді ұсыну мерзімдері мен тәртібін сақтау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі.
2. Экологиялық есептілікке және ішкі құжат айналымына қойылатын талаптар.
3. Талдамалық есептерді дайындау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қалдықтардың жекелеген түрлеріне арналған ұлттық стандарттар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Экология бойынша техник
4
Шығарындыларды бақылау жөніндегі техник
4
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник
4
Қалдықтарды жинауды ұйымдастыру жөніндегі техник
4
Инфекцияланған қалдықтар бойынша техник
5
Эколог
5
Қалдықтарды қайта өңдеу бойынша ауысым шебері
5
ҚТҚ полигонының шебері
5
Қалдықтарды сұрыптау бойынша ауысым шебері
6
Инженер-эколог
6
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы маман
6
Қалдықтарды жинауды және тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды сұрыптау жөніндегі инженер
6
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы маман
6
Қалдықтарды қайта өңдеу жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды жою жөніндегі инженер
6
Ресурстарды қайталама пайдалану жөніндегі инженер
6
Инженер-эколог

12. Карточка профессии "Техник по экологии":
Код группы:
3114-1
Код наименования занятия:
3114-1-009
Наименование профессии:
Техник по экологии
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Переработка отходов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3114-1-006 - Техник по мониторингу загрязнения окружающей среды
3114-1-007 - Техник по охране окружающей среды
3114-1-008 - Техник по природопользованию
3114-1-010 - Техник по экологической безопасности
3114-1-011 - Техник по экологическому просвещению
3114-2-003 - Техник по минимизации отходов
Основная цель деятельности:
Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в разработке и внедрении мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды
2. Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов
3. Осуществление ведения учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, создание данных экологического мониторинга, документации по ликвидации отходов и прочей информации экологического характера, предоставляемой в распоряжение координатора природоохранной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление разрешительной документации в области охраны окружающей среды
2. Оформление отчетной документации о природоохранной деятельности организации
Трудовая функция 1:
Участие в разработке и внедрении мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды
Навык 1:
Реализация текущих и перспективных планов по охране окружающей среды.
Умения:
1. Осуществлять выполнение текущих мероприятий по охране окружающей среды в соответствии с планом.
2. Принимать участие в реализации перспективных программ и проектов по экологической безопасности.

12. Кәсіптің карточкасы "Экология жөніндегі техник":
Топтың коды:
3114-1
Қызмет атауының коды:
3114-1-009
Кәсіптің атауы:
Экология жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Қалдықтарды қайта өңдеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3114-1-006 - Қоршаған ортаның ластануына мониторинг жүргізу жөніндегі техниктер
3114-1-007 - Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник
3114-1-008 - Табиғатты пайдалану жөніндегі техник
3114-1-010 - Экологиялық қауіпсіздік жөніндегі техник
3114-1-011 - Экологиялық ағарту жөніндегі техник
3114-2-003 - Қалдықтарды азайту жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптардың орындалуын бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу
2. Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және ауыстыру, қалдықтарды барынша азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, өндірістің аз қалдықты, қалдықсыз және экологиялық таза технологиясын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу.
3. Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштердің есебін жүргізуді, экологиялық мониторинг деректерін, қалдықтарды жою жөніндегі құжаттаманы және табиғат қорғау қызметінің үйлестірушісінің қарамағына берілетін экологиялық сипаттағы өзге де ақпаратты жасауды жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы рұқсат беру құжаттамасын ресімдеу
2. Ұйымның табиғатты қорғау қызметі туралы есеп беру құжаттарын рәсімдеу
Еңбек функциясы 1:
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу
Дағды 1:
Қоршаған ортаны қорғаудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын іске асыру.
Машықтар:
1. Жоспарға сәйкес қоршаған ортаны қорғау бойынша ағымдағы іс-шараларды жүзеге асыру.
2. Экологиялық қауіпсіздік бойынша перспективалық бағдарламалар мен жобаларды іске асыруға қатысу.

3. Контролировать соблюдение установленных норм и стандартов при выполнении мероприятий.
4. Формировать отчеты о выполнении планов и предоставлять их руководству.
Знания:
1. Требования законодательства и нормативных актов по охране окружающей среды.
2. Порядок планирования и реализации экологических мероприятий на предприятии.
3. Методы контроля и оценки эффективности реализации планов.
4. Основы экологического менеджмента и стратегического планирования природоохранной деятельности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Участие в разработке мер по экологической безопасности продукции и технологий.
Умения:
1. Анализировать экологические риски, связанные с продукцией и технологическими процессами.
2. Разрабатывать предложения по снижению негативного воздействия на окружающую среду.
3. Оценивать эффективность предлагаемых мер экологической безопасности.
4. Подготавливать материалы и обоснования для внедрения экологически безопасных решений.
Знания:
1. Требования экологической безопасности к продукции и технологиям.
2. Методы оценки экологических рисков и негативного воздействия.
3. Подходы к разработке и внедрению мероприятий по снижению воздействия на окружающую среду.
4. Нормативные документы и стандарты в области экологической безопасности и устойчивого развития.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Проведение экологической экспертизы проектов и внедрение систем экологической маркировки.
Умения:
1. Оценивать проекты на соответствие экологическим требованиям и нормативам.
2. Анализировать потенциальное воздействие проектов на окружающую среду.
3. Подготавливать заключения по результатам экологической экспертизы.
4. Оценивать продукцию и процессы на соответствие требованиям системы экологической маркировки.
Знания:
1. Порядок проведения экологической экспертизы и требования природоохранного законодательства.
2. Методики оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) и критерии экологической безопасности проектов.
3. Стандарты и правила экологической маркировки продукции и услуг.
4. Процедуры подтверждения соответствия и документальные требования при внедрении систем экологической маркировки.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Ведение учета образования, движения и переработки отходов и вторсырья.
Умения:
1. Собирать и систематизировать данные о количестве и видах отходов и вторичных ресурсов.
2. Вести учет движения отходов и вторсырья на предприятии.
3. Оформлять документацию по переработке и передаче отходов специализированным организациям.

3. Іс-шараларды жүзеге асыру кезінде белгіленген нормалар мен стандарттардың сақталуын бақылау.
4. Жоспарлардың орындалуы туралы есептер құрастырып, басшылыққа ұсыну.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің талаптары.
2. Кәсіпорындағы экологиялық іс-шараларды жоспарлау және жүзеге асыру тәртібі.
3. Жоспарларды іске асырудың тиімділігін бақылау және бағалау әдістері.
4. Экологиялық менеджмент және табиғатты қорғау қызметін стратегиялық жоспарлау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Өнімдер мен технологиялардың экологиялық қауіпсіздігі бойынша шараларды әзірлеуге қатысу.
Машықтар:
1. Өнімдерге және технологиялық процестерге байланысты экологиялық тәуекелдерді талдау.
2. Қоршаған ортаға кері әсерді азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Ұсынылып отырған экологиялық қауіпсіздік шараларының тиімділігін бағалау.
4. Экологиялық қауіпсіз шешімдерді енгізу үшін материалдар мен негіздемелерді дайындау.
Білімдер:
1. Өнімдер мен технологияларға қойылатын экологиялық қауіпсіздік талаптары.
2. Экологиялық тәуекелдер мен жағымсыз әсерлерді бағалау әдістері.
3. Қоршаған ортаға әсерді азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу тәсілдері.
4. Экологиялық қауіпсіздік және орнықты даму саласындағы нормативтік құжаттар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Жобаларға экологиялық сараптама жүргізу және экологиялық таңбалау жүйелерін енгізу.
Машықтар:
1. Жобалардың экологиялық талаптар мен нормативтерге сәйкестігін бағалау.
2. Жобалардың қоршаған ортаға ықтимал әсерін талдау.
3. Экологиялық сараптама нәтижелері бойынша қорытындылар дайындау.
4. Өнімдер мен процестердің экологиялық таңбалау жүйесінің талаптарына сәйкестігін бағалау.
Білімдер:
1. Экологиялық сараптама жүргізу тәртібі және экологиялық заңнаманың талаптары.
2. Қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесі (ҚОӘБ) және жобалардың экологиялық қауіпсіздігінің өлшемдері.
3. Өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді экологиялық таңбалау стандарттары мен қағидалары.
4. Экологиялық таңбалау жүйелерін енгізу кезіндегі сәйкестікті растау рәсімдері мен құжаттамалық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Қалдықтар мен қайталама шикізаттың түзілуін, қозғалысын және қайта өңделуін есепке алуды жүргізу.
Машықтар:
1. Қалдықтар мен қайталама ресурстардың мөлшері мен түрлері туралы мәліметтерді жинау және жүйелеу.
2. Кәсіпорындағы қалдықтар мен қайта өңделетін материалдардың қозғалысын есепке алуды жүргізу.
3. Қалдықтарды қайта өңдеу және мамандандырылған ұйымдарға беру жөніндегі құжаттаманы ресімдеу.

4. Контролировать полноту и корректность внесенных учетных данных.
Знания:
1. Порядок учета образования, движения и переработки отходов и вторичных ресурсов.
2. Классификация отходов и требования к их обращению.
3. Формы первичной учетной документации и правила еҰ ведения.
4. Нормативные акты и правила по учету, хранению и передаче отходов и вторсырья.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Мониторинг состояния окружающей среды при эксплуатации технологических установок.
Умения:
1. Проводить регулярные наблюдения за состоянием окружающей среды в зоне работы технологических установок.
2. Замерять и фиксировать показатели окружающей среды (воздух, вода, почва, шум, вибрация и др.).
3. Выявлять отклонения от нормативных значений и информировать ответственных специалистов.
4. Оформлять и систематизировать данные мониторинга для последующего анализа.
Знания:
1. Нормативные показатели и критерии оценки состояния окружающей среды.
2. Методы мониторинга и средства измерения экологических параметров.
3. Порядок обработки, анализа и документирования результатов наблюдений.
4. Требования природоохранного законодательства и внутренних регламентов предприятия по экологическому контролю.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов
Навык 1:
Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов
Умения:
1. Разрабатывать меры по предотвращению загрязнения окружающей среды, соблюдению экологических норм, обеспечивающих благоприятные условия труда, а также по предупреждению возможности аварий и катастроф.
2. Участвовать в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов.

4. Енгізілген есептік деректердің толықтығы мен дұрыстығын бақылау.
Білімдер:
Білімдер:
1. Қалдықтар мен қайталама ресурстардың түзілуін, қозғалысын және өңделуін есепке алу тәртібі.
2. Қалдықтардың жіктелуі және олардың айналымына қойылатын талаптар.
3. Бастапқы есепке алу құжаттамасының нысандары және оны жүргізу ережелері.
4. Қалдықтар мен қайта өңделетін материалдарды есепке алу, сақтау және беру жөніндегі нормативтік құқықтық актілер мен ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Технологиялық қондырғыларды пайдалану кезінде қоршаған ортаның жай-күйін бақылау.
Машықтар:
1. Технологиялық қондырғылардың жұмыс аймағындағы қоршаған ортаның жай-күйіне жүйелі түрде бақылау жүргізу.
2. Қоршаған ортаның көрсеткіштерін (ауа, су, топырақ, шу, діріл және т.б.) өлшеу және тіркеу.
3. Нормативтік мәндерден ауытқуларды анықтау және жауапты мамандарға хабарлау.
4. Кейінгі талдау үшін мониторинг деректерін рәсімдеу және жүйелеу.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаның жай-күйін бағалаудың нормативтік көрсеткіштері мен өлшемдері.
2. Мониторинг әдістері және экологиялық параметрлерді өлшеу құралдары.
3. Бақылау нәтижелерін өңдеу, талдау және құжаттау тәртібі.
4. Экологиялық заңнаманың және кәсіпорынның экологиялық бақылау жөніндегі ішкі ережелерінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және ауыстыру, қалдықтарды барынша азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, өндірістің аз қалдықты, қалдықсыз және экологиялық таза технологиясын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу.
Дағды 1:
Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және ауыстыру, қалдықтарды барынша азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, өндірістің аз қалдықты, қалдықсыз және экологиялық таза технологиясын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Қоршаған ортаның ластануын болғызбау, қолайлы еңбек жағдайларын қамтамасыз ететін экологиялық нормаларды сақтау, сондай-ақ авариялар мен апаттар ықтималдығының алдын алу жөніндегі шараларды әзірлеу.
2. Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және ауыстыру, қалдықтарды барынша азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, өндірістің аз қалдықты, қалдықсыз және экологиялық таза технологиясын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу.

3. Организовывать расследования причин и последствий выбросов вредных веществ в окружающую среду, подготовка предложений по их предупреждению на предприятии.
4. Разрабатывать меры по улучшению охраны окружающей среды на основе изучения и обобщения передового опыта отечественных и зарубежных организаций.
Знания:
1. Формы отчета по инвентаризации отходов и инструкции по ее заполнению.
2. Правил ведения государственного кадастра захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сточных вод в недра.
3. Правил обращения со стойкими органическими загрязнителями и отходами, их содержащими.
4. Правил и норм по безопасности и охране труда, производственной санитарии; пожарной безопасности.
5. Методологии системного анализа и проектирования профессиональных ситуаций, способы принятия управленческих решений, коллективо- и командообразование.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Самостоятельный анализ ситуации, принятие решений и создание условия их реализации, контроль и корректировка деятельности в контексте командной работы, опережающего повышения управленческого и исполнительского профессионализма
Умения:
1. Анализировать текущую ситуацию и выявлять ключевые задачи и риски.
2. Принимать решения и организовывать условия для их эффективной реализации.
3. Контролировать выполнение задач и корректировать действия команды при необходимости.
4. Стремиться к повышению собственного и командного профессионализма, совершенствуя управленческие и исполнительские навыки.
Знания:
1. Методы анализа производственных и управленческих ситуаций.
2. Принципы принятия решений и организации работы команды.
3. Методы контроля, оценки и корректировки деятельности исполнителей.
4. Подходы к развитию профессиональных компетенций и повышению эффективности работы команды.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Осуществление ведения учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, создание данных экологического мониторинга, документации по ликвидации отходов и прочей информации экологического характера, предоставляемой в распоряжение координатора природоохранной деятельности.
Навык 1:
Ведение учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, создание данных экологического мониторинга, документации по ликвидации отходов и прочей информации экологического характера, предоставляемой в распоряжение координатора природоохранной деятельности.
Умения:
1. Обеспечивать составление установленной отчетности.

3. Қоршаған ортаға зиянды заттар шығарындыларының себептері мен салдарын тергеуді ұйымдастыру, кәсіпорында олардың алдын алу бойынша ұсыныстар дайындау.
4. Отандық және шетелдік ұйымдардың озық тәжірибелерін зерделеу және жинақтау негізінде қоршаған ортаны қорғауды жақсарту жөніндегі шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есептің нысандары және оны толтыру жөніндегі нұсқаулық.
2. Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды және сарқынды суларды жер қойнауына көмудің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы.
3. Жойылуы қиын органикалық ластауыштармен және олар құрамында бар қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормалар.
5. Кәсіби мамандарды жүйелік талдау және жобалау әдіснамасы жағдайларды, басқарушылық шешімдерді қабылдау тәсілдерін, ұжым- және команда құру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жағдайды өз бетінше талдау, шешім қабылдау және оларды жүзеге асыру үшін жағдай жасау, басқарушылық және орындаушылық кәсіпқойлықты озық түрде арттыра отырып, командалық жұмыс контекстіндегі іс-әрекеттерді бақылау және түзету
Машықтар:
1. Ағымдағы жағдайды талдау және негізгі міндеттер мен тәуекелдерді анықтау.
2. Шешімдер қабылдау және оларды тиімді жүзеге асыру үшін жағдайларды ұйымдастыру.
3. Тапсырмалардың орындалуын бақылау және қажет болған жағдайда команданың әрекеттерін реттеу.
4. Басқарушылық және орындаушылық дағдыларын жетілдіре отырып, өзінің және командалық кәсібилігін арттыруға ұмтылу.
Білімдер:
1. Өндірістік және басқарушылық жағдайларды талдау әдістері.
2. Шешімдер қабылдау және топ жұмысын ұйымдастыру принциптері.
3. Орындаушылардың қызметін бақылау, бағалау және түзету әдістері.
4. Кәсіби құзыреттілікті дамыту және ұжым жұмысының тиімділігін арттыру тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштердің есебін жүргізуді, экологиялық мониторинг деректерін, қалдықтарды жою жөніндегі құжаттаманы және табиғат қорғау қызметінің үйлестірушісінің қарамағына берілетін экологиялық сипаттағы өзге де ақпаратты жасауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштердің есебін жүргізуді, экологиялық мониторинг деректерін, қалдықтарды жою жөніндегі құжаттаманы және табиғат қорғау қызметінің үйлестірушісінің қарамағына берілетін экологиялық сипаттағы өзге де ақпаратты жасауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Белгіленген есептіліктің жасалуын қамтамасыз ету.

2. Обосновывать направления новых исследований, внесение предложений по планам работ.
3. Обеспечивать своевременное и высококачественное выполнение утвержденных планов работ.
4. Обобщать полученные результаты работы и применять их.
5. Участвовать в повышении квалификации.
6. Обеспечивать соблюдение правил трудового распорядка предприятия.
Знания:
1. Правила формирования ликвидационных фондов полигонов размещения отходов.
2. Инструкции по ведению государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.
3. Перечень наилучших доступных техник и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере экологии, экологической экспертизы; экологического контроля; экологических разрешений; государственного учета участков загрязнения окружающей среды; государственного кадастра отходов производства и потребления; государственного кадастра захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.
4. Правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требований пожарной безопасности; современных информационных технологии в области переработки и сортировки отходов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оформление разрешительной документации в области охраны окружающей среды
Навык 1:
Определение категории предприятия по степени негативного воздействия на окружающую среду.
Умения:
1. Определять ключевые источники негативного воздействия предприятия на окружающую среду.
2. Собирать и анализировать данные о выбросах, сбросах, отходах и других показателях воздействия.
3. Сравнивать показатели предприятия с нормативными требованиями для отнесения к соответствующей категории НВОС.
4. Оформлять результаты анализа и присвоения категории в установленной форме.
Знания:
1. Критерии классификации предприятий по степени негативного воздействия на окружающую среду (НВОС).
2. Нормативные акты и методические рекомендации по отнесению предприятий к категориям НВОС.
3. Виды источников воздействия и показатели для оценки экологической нагрузки.
4. Методы анализа и обработки экологических данных для определения категории предприятия.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Выбор и оформление необходимой разрешительной документации.
Умения:
1. Определять перечень разрешительной документации, необходимой для деятельности предприятия в области охраны окружающей среды.
2. Подготавливать и оформлять документы в соответствии с установленными требованиями и стандартами.
3. Проверять полноту и корректность оформленных документов перед подачей в органы надзора.

2. Жаңа зерттеулердің бағыттарын негіздеу, жұмыс жоспарлары бойынша ұсыныстар енгізу.
3. Бекітілген жұмыс жоспарларының уақытылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету.
4. Алынған жұмыс нәтижелерін қорытындылау және оларды қолдану.
5. Біліктілікті арттыруға қатысу.
6. Кәсіпорынның еңбек тәртібі ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қалдықтарды орналастыру полигондарының жою қорларын қалыптастыру қағидалары.
2. Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің және сарқынды суларды ағызудың мемлекеттік кадастрын жүргізу жөніндегі нұсқаулық.
3. Экология, экологиялық сараптама; экологиялық бақылау; экологиялық рұқсаттар; қоршаған ортаның ластану учаскелерін мемлекеттік есепке алу; өндіріс және тұтыну қалдықтарының мемлекеттік кадастры; зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көмудің мемлекеттік кадастры саласындағы Қазақстан Республикасының ең жақсы қолжетімді әдістерінің және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі. қалдықтарды жер қойнауына төгу.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік қауіпсіздік қағидалары мен нормалары. санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары; қалдықтарды өңдеу және сұрыптау саласындағы заманауи ақпараттық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы рұқсат беру құжаттамасын ресімдеу
Дағды 1:
Кәсіпорынның санатын қоршаған ортаға кері әсер ету дәрежесі бойынша анықтау.
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қоршаған ортаға кері әсерінің негізгі көздерін анықтау.
2. Шығарындылар, төгінділер, қалдықтар және басқа да әсер ету көрсеткіштері туралы мәліметтерді жинау және талдау.
3. Кәсіпорынның қызметін ҚОТӘ-тың тиісті санатына жатқызу үшін нормативтік талаптармен салыстыру.
4. Талдау нәтижелерін ресімдеу және санатты белгіленген нысанда беру.
Білімдер:
1. Кәсіпорындарды қоршаған ортаға кері әсер ету дәрежесі бойынша жіктеу критерийлері (қоршаған ортаға кері әсер ету).
2. Кәсіпорындарды ҚОТӘ санаттарына жатқызуға арналған нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдар.
3. Әсер ету көздерінің түрлері және экологиялық жүктемені бағалауға арналған көрсеткіштер.
4. Кәсіпорын категориясын анықтау үшін экологиялық мәліметтерді талдау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қажетті рұқсат құжаттарын таңдау және рәсімдеу.
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметіне қажетті рұқсат беру құжаттарының тізбесін анықтау.
2. Белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкес құжаттарды дайындау және рәсімдеу.
3. Қадағалау органдарына ұсынбас бұрын ресімделген құжаттардың толықтығы мен дұрыстығын тексеру.

4. Обеспечивать своевременную подачу разрешительной документации в распоряжение ответственных лиц.
Знания:
1. Виды и требования к разрешительной документации в области природоохранной деятельности.
2. Порядок подготовки, подачи и ведения разрешительных документов.
3. Нормативные акты и стандарты, регулирующие оформление разрешений и согласований.
4. Ответственность и последствия несоблюдения правил оформления документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка материалов для получения лицензий и экологических разрешений.
Умения:
1. Определять перечень документов и материалов, необходимых для получения лицензий и экологических разрешений.
2. Собирать, систематизировать и анализировать информацию для подготовки пакета документов.
3. Оформлять материалы в соответствии с требованиями законодательства и нормативных актов.
4. Обеспечивать своевременную подачу подготовленных материалов в органы лицензирования и контроля.
Знания:
1. Виды лицензий и экологических разрешений, порядок их получения.
2. Требования законодательства и нормативных документов к пакету документов для лицензирования.
3. Формы и правила оформления материалов для подачи в контролирующие органы.
4. Последствия несоблюдения требований при подготовке и подаче документов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Формирование заявок для постановки организации на учет объектов НВОС
Умения:
1. Определять объекты предприятия, подлежащие постановке на учет по НВОС.
2. Собирать и систематизировать сведения, необходимые для подачи заявки.
3. Формировать заявку в соответствии с установленными требованиями и регламентами.
4. Проверять корректность и полноту данных перед отправкой в орган учета.
Знания:
1. Порядок постановки объектов на учет по степени негативного воздействия на окружающую среду (НВОС).
2. Нормативные акты и требования к оформлению учетной документации.
3. Показатели и характеристики объектов, влияющие на их экологическую классификацию.
4. Последствия несоблюдения требований при постановке объектов на учет.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Использование электронных систем и текстовых редакторов для подготовки документов.
Умения:
1. Создавать, редактировать и форматировать документы с использованием текстовых редакторов.
2. Использовать электронные системы для ввода, хранения и обработки данных.
3. Подготавливать документы в соответствии с установленными требованиями и шаблонами.
4. Организовывать и систематизировать электронные файлы для удобного доступа и обмена информацией.
Знания:

4. Рұқсат беру құжаттамасының жауапты тұлғалардың қарамағына уақтылы берілуін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Табиғатты қорғау қызметі саласындағы рұқсат беру құжаттамасының түрлері мен талаптары.
2. Рұқсат құжаттарын дайындау, тапсыру және жүргізу тәртібі.
3. Рұқсаттар мен келісімдердің орындалуын реттейтін нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар.
4. Құжаттаманы рәсімдеу ережелерін сақтамаудың жауапкершілігі мен салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Лицензиялар мен экологиялық рұқсаттарды алу үшін материалдарды дайындау.
Машықтар:
1. Лицензиялар мен экологиялық рұқсаттарды алуға қажетті құжаттар мен материалдардың тізбесін айқындау.
2. Құжаттар пакетін дайындау үшін ақпаратты жинау, жүйелеу және талдау.
3. Заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес материалдарды рәсімдеу.
4. Дайындалған материалдардың лицензиялау және бақылау органдарына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Лицензиялар мен экологиялық рұқсаттардың түрлері, оларды алу тәртібі.
2. Лицензиялауға арналған құжаттар пакетіне заңнаманың және нормативтік құжаттардың талаптары.
3. Бақылаушы органдарға ұсыну үшін материалдарды рәсімдеу нысандары мен ережелері.
4. Құжаттарды дайындау және тапсыру кезінде талаптарды сақтамаудың салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Ұйымды ҚОҚЖ объектілерін есепке қою үшін өтінімдерді қалыптастыру
Машықтар:
1. НВОС бойынша тіркеуге жататын кәсіпорын объектілерін анықтау.
2. Өтінім беру үшін қажетті мәліметтерді жинау және жүйелеу.
3. Белгіленген талаптар мен регламенттерге сәйкес өтінімді қалыптастыру.
4. Есепке алу органына жібермес бұрын деректердің дұрыстығы мен толықтығын тексеру.
Білімдер:
1. Объектілерді қоршаған ортаға жағымсыз әсер ету дәрежесі бойынша есепке алу тәртібі (қоршаған ортаға кері әсер ету).
2. Нормативтік құқықтық актілер және есеп құжаттамасын ресімдеуге қойылатын талаптар.
3. Объектілердің экологиялық жіктелуіне әсер ететін көрсеткіштері мен сипаттамалары.
4. Объектілерді есепке алу кезінде талаптарды сақтамаудың салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Құжаттарды дайындау үшін электронды жүйелер мен мәтіндік редакторларды қолдану.
Машықтар:
1. Мәтіндік редакторлардың көмегімен құжаттарды құру, редакциялау және форматтау.
2. Деректерді енгізу, сақтау және өңдеу үшін электрондық жүйелерді пайдалану.
3. Белгіленген талаптар мен үлгілерге сәйкес құжаттарды дайындау.
4. Ақпаратқа оңай қол жеткізу және алмасу үшін электрондық файлдарды жүйелеу және жүйелеу.
Білімдер:

1. Основные функции текстовых редакторов и возможностей электронных систем документооборота.
2. Правила оформления документов и стандарты деловой переписки.
3. Способы хранения, резервного копирования и защиты электронных данных.
4. Требования к форматированию, структуре и подготовке документов для официального использования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Оформление отчетной документации о природоохранной деятельности организации
Навык 1:
Подготовка, ведение и предоставление экологической отчетности в электронном виде.
Умения:
1. Оформлять материалы по объемам выбросов, сбросов загрязняющих веществ и по управлению отходами для предоставления статистической и отчетной документации по природоохранной деятельности организации.
2. Вести отчетную документацию по природоохранной деятельности организации в электронном виде.
3. Представлять отчетную документацию по природоохранной деятельности организации.
Знания:
1. Формы, правила заполнения, сроки представления статистической отчетности в области охраны окружающей среды.
2. Форма, правила заполнения, сроки представления отчета об организации и о результатах осуществления производственного экологического контроля в организации.
3. Виды экологических платежей.
4. Нормативы утилизации продукции (товаров), утратившей свои потребительские свойства.
5. Порядок представления отчетности по природоохранной деятельности организации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Систематизация данных первичного учета отходов и производственного контроля.
Умения:
1. Собирать и систематизировать данные первичного учета отходов и результатов производственного контроля.
2. Вести учет и оформлять соответствующую документацию по установленным формам.
3. Проводить проверку полноты и корректности внесенных данных.
4. Формировать сводные отчеты и предоставлять их ответственным специалистам.
Знания:
1. Формы и порядок ведения первичного учета отходов и производственного контроля.
2. Классификация отходов и показатели для учета и контроля.
3. Требования к документированию данных и ведению отчетности.
4. Нормативные акты и правила обращения с отходами, контроль за их соблюдением.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальные стандарты на отдельные виды отходов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник по охране окружающей среды
4
Техник по контролю выбросов
4
Техник по минимизации отходов
4
Техник по организации сбора отходов
4
Техник по инфицированным отходам
5
Эколог
5
Мастер смены по переработке отходов
5
Мастер полигона ТБО
5
Мастер смены по сортировке отходов
5
Мастер участка прессования и брикетирования
5
Мастер участка сортировочной линии
6
Специалист в области защиты окружающей среды
6
Инженер-эколог
6
Инженер по вторичному использованию ресурсов

1. Мәтіндік редакторлардың негізгі функциялары және электрондық құжат айналымы жүйелерінің мүмкіндіктері.
2. Іс қағаздарын жүргізу ережелері және іскери хат алмасу стандарттары.
3. Электрондық деректерді сақтау, резервтік көшіру және қорғау әдістері.
4. Құжаттарды форматтауға, құрылымына және ресми пайдалануға дайындауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ұйымның табиғатты қорғау қызметі туралы есеп беру құжаттарын рәсімдеу
Дағды 1:
Экологиялық есептілікті электронды түрде дайындау, жүргізу және ұсыну.
Машықтар:
1. Ұйымның табиғатты қорғау қызметі бойынша статистикалық және есептік құжаттаманы ұсыну үшін ластаушы заттардың шығарындылары, төгінділері және қалдықтарды басқару бойынша материалдарды рәсімдеу.
2. Ұйымның табиғатты қорғау қызметі бойынша есеп беру құжаттарын электронды түрде жүргізу.
3. Ұйымның экологиялық қызметі туралы есеп беру құжаттарын ұсыну.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы статистикалық есептіліктің нысандары, толтыру қағидалары, ұсыну мерзімдері.
2. Ұйым туралы және ұйымда өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асыру нәтижелері туралы есептің нысаны, толтыру қағидалары, ұсыну мерзімдері.
3. Экологиялық төлемдердің түрлері.
4. Өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан өнімдерді (тауарларды) кәдеге жарату нормативтері.
5. Ұйымның экологиялық қызметі туралы есеп беру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтарды бастапқы есепке алу және өндірістік бақылау деректерін жүйелеу.
Машықтар:
1. Қалдықтарды бастапқы есепке алу және өндірістік бақылау нәтижелері туралы мәліметтерді жинау және жүйелеу.
2. Есепке алуды жүргізу және белгіленген нысандар бойынша тиісті құжаттаманы ресімдеу.
3. Енгізілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына тексеру жүргізу.
4. Жиынтық есептерді қалыптастыру және оларды жауапты мамандарға ұсыну.
Білімдер:
1. Қалдықтардың бастапқы есебін және өндірістік бақылауды жүргізудің нысандары мен тәртібі.
2. Қалдықтардың жіктелуі және есепке алу мен бақылауға арналған көрсеткіштер.
3. Деректерді құжаттауға және есеп беруге қойылатын талаптар.
4. Қалдықтармен жұмыс істеудің нормативтік актілері мен ережелері, олардың сақталуын бақылау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қалдықтардың жекелеген түрлеріне арналған ұлттық стандарттар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник
4
Шығарындыларды бақылау жөніндегі техник
4
Қалдықтарды азайту жөніндегі техник
4
Қалдықтарды жинауды ұйымдастыру жөніндегі техник
4
Инфекцияланған қалдықтар бойынша техник
5
Эколог
5
Қалдықтарды қайта өңдеу бойынша ауысым шебері
5
ҚТҚ полигонының шебері
5
Қалдықтарды сұрыптау бойынша ауысым шебері
5
Престеу және брикеттеу учаскесінің шебері
5
Сұрыптау желісінің учаске шебері
6
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы маман
6
Инженер-эколог
6
Ресурстарды қайталама пайдалану жөніндегі инженер

13. Карточка профессии "Инженер-эколог":
Код группы:
2143-0
Код наименования занятия:
2133-1-003
Наименование профессии:
Инженер-эколог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Параграф 64. Инженер по охране окружающей среды (Эколог) Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003)
Инженер-эколог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Окружающая среда
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Окружающая среда
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
• Инженер по охране окружающей среды (эколог) I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) II категории не менее 2 лет; • инженер по охране окружающей среды (эколог) II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по охране окружающей среды (эколога) без категории не менее 3 лет; • инженер по охране окружающей среды (эколог): высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2133-1-004 - Специалист в области защиты окружающей среды
2133-1-005 - Специалист по экологическому просвещению
Основная цель деятельности:
Предотвращение (минимизация) негативного воздействия производственной деятельности специализированной организации на окружающую среду
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и внедрение мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов
2. Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения не возобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов.
Дополнительные трудовые функции:

13. Кәсіптің карточкасы "Инженер-эколог":
Топтың коды:
2143-0
Қызмет атауының коды:
2133-1-003
Кәсіптің атауы:
Инженер-эколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Параграф 64. Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженері (Эколог) (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді)
Инженер-эколог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Қоршаған орта
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Қоршаған орта
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
• І санатты қоршаған ортаны қорғау инженері (эколог): кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және II санатты қоршаған ортаны қорғау инженері (эколог) лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 2 жыл; • қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог) II санат: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ қоршаған ортаны қорғау инженері (эколог) лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 3 жыл; • қоршаған ортаны қорғау жөніндегі инженер (эколог): еңбек өтіліне талап қойылмай, кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2133-1-004 - Қоршаған ортаны қорғау саласындағы маман
2133-1-005 - Экологиялық ағарту жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мамандандырылған ұйымның өндірістік қызметінің қоршаған ортаға кері әсерін болдырмау (азайту)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу
2. Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және алмастыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, қалдығы аз, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологияларын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:

1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Разработка и внедрение мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов
Навык 1:
Разработка программ по снижению воздействия
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в подготовке простых планов природоохранных мероприятий под руководством специалиста.
2. Вести первичную документацию по экологическим мероприятиям.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать комплексные программы по снижению техногенного воздействия на окружающую среду.
2. Внедрять новые технологии и методы, обеспечивающие экологическую безопасность предприятия.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать планы мероприятий по рациональному природопользованию и снижению выбросов.
2. Контролировать выполнение природоохранных мероприятий и оценивать их эффективность.
Знания:
Без категории:
1. Основы экологического законодательства и природоохранных стандартов.
2. Порядок оформления первичных документов по охране окружающей среды.
Для 1 категории:
1. Современные методы экологического проектирования и оценки воздействия.
2. Нормативные требования к программам природоохранных мероприятий.
Для 2 категории:
1. Основы расчҰта нормативов выбросов, сбросов и образования отходов.
2. Требования к ведению отчҰтности по экологическим показателям.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Внедрение экотехнологий и методов
Умения:
Без категории:
1. Применять типовые экологические решения под руководством специалиста.
2. Использовать стандартные методы снижения отходов и энергопотребления.
Для 1 категории:
1. Внедрять современные экологически безопасные технологии и методы снижения негативного воздействия на окружающую среду.
2. Анализировать эффективность внедрҰнных экотехнологий и разрабатывать предложения по их совершенствованию.
Для 2 категории:
1. Участвовать в адаптации существующих технологий с целью уменьшения вредных выбросов и рационального использования ресурсов.
2. Контролировать соблюдение экологических требований при эксплуатации оборудования.
Знания:
Без категории:
1. Общие представления об экологически чистых технологиях.
2. Основные принципы рационального природопользования.
Для 1 категории:
1. Принципы малоотходных, безотходных и ресурсосберегающих технологий.
2. Нормативные требования и стандарты по экологическому проектированию и внедрению технологий.
Для 2 категории:
1. Основы технологических процессов переработки и очистки.

1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Әсерді азайту бойынша бағдарламаларды әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Маманның басшылығымен табиғатты қорғау шараларының қарапайым жоспарларын дайындауға қатысу.
2. Экологиялық іс-шаралар бойынша бастапқы құжаттаманы жүргізу.
1 санат үшін:
1. Қоршаған ортаға техногендік әсерді азайту бойынша кешенді бағдарламалар әзірлеу.
2. Кәсіпорынның экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жаңа технологиялар мен әдістерді енгізу.
2 санат үшін:
1. Табиғатты ұтымды пайдалану және шығарындыларды азайту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
2. Табиғатты қорғау іс-шараларының орындалуын бақылау және олардың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық заңнаманың және табиғатты қорғау стандарттарының негіздері.
2. Қоршаған ортаны қорғау бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдеу тәртібі.
1 санат үшін:
1. Экологиялық жобалаудың және әсерді бағалаудың заманауи әдістері.
2. Табиғатты қорғау іс-шараларының бағдарламаларына қойылатын нормативтік талаптар.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың шығарындылары, төгінділері және түзілу нормативтерін есептеу негіздері.
2. Экологиялық көрсеткіштер бойынша есептілікті жүргізуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Экотехнологиялар мен әдістерді енгізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Маманның басшылығымен типтік экологиялық шешімдерді қолдану.
2. Қалдықтар мен энергия тұтынуды азайтудың стандартты әдістерін қолдану.
1 санат үшін:
1. Қоршаған ортаға кері әсерді азайтудың заманауи экологиялық таза технологиялары мен әдістерін енгізу.
2. Енгізілген экотехнологиялардың тиімділігін талдау және оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Зиянды шығарындыларды азайту және ресурстарды ұтымды пайдалану мақсатында қолданыстағы технологияларды бейімдеуге қатысу.
2. Жабдықты пайдалану кезінде экологиялық талаптардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық таза технологиялар туралы жалпы түсініктер.
2. Табиғатты ұтымды пайдаланудың негізгі принциптері.
1 санат үшін:
1. Қалдығы аз, қалдықсыз және ресурс үнемдейтін технологиялардың принциптері.
2. Экологиялық жобалау және технологияларды енгізу бойынша нормативтік талаптар мен стандарттар.
2 санат үшін:
1. Қайта өңдеу мен тазалаудың технологиялық процестерінің негіздері.

2. Методы оценки экологической эффективности производственных технологий.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка регламентов и стандартов предприятия
Умения:
Без категории:
1. Собирать и систематизировать материалы для подготовки регламентов и стандартов.
2. Выполнять оформление и хранение документов по установленным шаблонам.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и актуализировать внутренние регламенты, стандарты и нормативно-техническую документацию предприятия.
2. Обеспечивать согласование и внедрение регламентов в производственные процессы.
Для 2 категории:
1. Готовить проекты регламентов и технологических инструкций под руководством ведущих специалистов.
2. Оформлять изменения в нормативно-техническую документацию предприятия.
Знания:
Без категории:
1. Общие принципы стандартизации и внутреннего контроля документации.
2. Основные формы и правила заполнения регламентирующих документов.
Для 1 категории:
1. Требования к структуре и оформлению нормативных документов предприятия.
2. Государственные и отраслевые стандарты в области экологии и управления отходами.
Для 2 категории:
1. Основы документооборота и стандартизации на предприятии.
2. Требования к оформлению технологических регламентов и производственных инструкций.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Проведения экологической экспертизы проектов
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в подготовке исходных данных для проведения экологической экспертизы.
2. Оформлять сопроводительную документацию и фиксировать результаты проверки.
Для 1 категории:
1. Организовывать и проводить полную экологическую экспертизу проектов и технологий, включая анализ ТЭО.
2. Разрабатывать рекомендации по повышению экологической безопасности и минимизации рисков.
Для 2 категории:
1. Проводить сбор, анализ и систематизацию данных, необходимых для экологической экспертизы проектов.
2. Подготавливать заключения по результатам оценки экологических рисков и соответствия нормативам.
Знания:
Без категории:
1. Основные положения экологического законодательства и принципы охраны окружающей среды.
2. Порядок оформления и хранения материалов экспертизы.
Для 1 категории:
1. Современные подходы и стандарты экологического проектирования и экспертизы.
2. Международные принципы экологической оценки и требования к отчҰтности.
Для 2 категории:
1. Правила проведения экологической экспертизы и классификации отходов.
2. Методы оценки воздействия на окружающую среду и требования к проектной документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Консультирование руководства и персонала
Умения:
Без категории:

2. Өндірістік технологиялардың экологиялық тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Экотехнологиялар мен әдістерді енгізу
Дағды 3:
Кәсіпорынның регламенттері мен стандарттарын дайындау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Регламенттер мен стандарттарды дайындау үшін материалдарды жинау және жүйелеу.
2. Белгіленген шаблондар бойынша құжаттарды рәсімдеу мен сақтауды жүзеге асыру.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорынның ішкі регламенттерін, стандарттарын және нормативтік-техникалық құжаттамасын әзірлеу және жаңарту.
2. Өндірістік процестерге регламенттердің келісілуін және енгізілуін қамтамасыз ету.
2 санат үшін:
1. Жетекші мамандардың басшылығымен регламенттер мен технологиялық нұсқаулықтардың жобаларын дайындау.
2. Кәсіпорынның нормативтік-техникалық құжаттамасына өзгерістер енгізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Құжаттаманы стандарттау мен ішкі бақылаудың жалпы принциптері.
2. Нормативтік құжаттарды толтырудың негізгі нысандары мен ережелері.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорынның нормативтік құжаттарының құрылымы мен ресімделуіне қойылатын талаптар.
2. Экология және қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік және салалық стандарттар.
2 санат үшін:
1. Кәсіпорындағы құжат айналымы және стандарттау негіздері.
2. Технологиялық регламенттерді және өндірістік нұсқаулықтарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Жобаларға экологиялық сараптама жүргізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық сараптаманы жүргізу үшін бастапқы деректерді дайындауға қатысу.
2. Ілеспе құжаттаманы ресімдеу және тексеру нәтижелерін тіркеу.
1 санат үшін:
1. Техникалық-экономикалық негіздемелерді талдауды қоса алғанда, жобалар мен технологиялардың толық экологиялық сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу.
2. Экологиялық қауіпсіздікті арттыру және тәуекелдерді азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Жобалардың экологиялық сараптамасына қажетті деректерді жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асыру.
2. Экологиялық тәуекелдерді бағалау нәтижелері мен стандарттарға сәйкестігі туралы қорытындылар дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық заңнаманың негізгі ережелері және қоршаған ортаны қорғау принциптері.
2. Сараптама материалдарын ресімдеу және сақтау тәртібі.
1 санат үшін:
1. Экологиялық жобалау мен сараптаманың заманауи тәсілдері мен стандарттары.
2. Экологиялық бағалаудың халықаралық принциптері және есептілікке қойылатын талаптар.
2 санат үшін:
1. Экологиялық сараптама жүргізу және қалдықтарды сыныптау қағидалары.
2. Қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістері және жобалық құжаттамаға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Басшылық пен персоналға кеңес беру
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Передавать руководству информацию о текущих экологических требованиях и нормативных изменениях.
2. Готовить краткие справочные материалы и разъяснения для сотрудников.
Для 1 категории:
1. Консультировать руководителей по вопросам внедрения экологичных технологий и улучшения экологических показателей.
2. Проводить разъяснительную работу среди персонала по применению стандартов экологической безопасности.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать рекомендации для руководства по совершенствованию экологической политики организации.
2. Организовывать внутренние консультации и обучающие мероприятия для персонала по экотехнологиям и обращению с отходами.
Знания:
Без категории:
1. Основные принципы экологического менеджмента и охраны окружающей среды.
2. Базовые требования законодательства в области обращения с отходами.
Для 1 категории:
1. Методики экологического аудита и внутреннего контроля.
2. Нормативно-правовая база по экологическим требованиям на уровне предприятия и государства.
Для 2 категории:
1. Современные подходы к управлению экологическими рисками и устойчивому развитию.
2. Международные стандарты экологического менеджмента (стандарты ISO 14001 и др.).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения не возобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов.
Навык 1:
Разработка комплексных планов внедрения ресурсосберегающих технологий
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в сборе исходных данных и подготовке материалов для планов внедрения ресурсосберегающих технологий.
2. Выполнять расчҰты и оформлять документацию под руководством специалиста.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять комплексные программы ресурсосбережения на уровне предприятия или отрасли.
2. Координировать реализацию мероприятий и оценивать их влияние на производственные и экологические показатели.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать разделы комплексных планов по ресурсосбережению и утилизации отходов.
2. Оценивать эффективность предлагаемых мероприятий и подготавливать предложения по оптимизации.
Знания:
1. Без категории:
2. Основы рационального использования природных и энергетических ресурсов.
3. Требования к оформлению и структуре планов внедрения технологий.
Для 1 категории:
1. Современные технологии ресурсосбережения, повторного использования и переработки.

1. Ағымдағы экологиялық талаптар мен нормативтік өзгерістер туралы ақпаратты басшылыққа жеткізу.
2. Қызметкерлерге қысқаша анықтамалық материалдар мен түсініктемелер дайындау.
1 санат үшін:
1. Экологиялық таза технологияларды енгізу және экологиялық көрсеткіштерді жақсарту мәселелері бойынша басшыларға кеңес беру.
2. Қызметкерлер арасында экологиялық қауіпсіздік стандарттарын қолдану бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
2 санат үшін:
1. Ұйымның экологиялық саясатын жетілдіру бойынша басшылыққа ұсыныстар әзірлеу.
2. Экотехнологиялар және қалдықтарды басқару бойынша персоналға ішкі консультациялар мен оқыту іс-шараларын ұйымдастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық менеджменттің және қоршаған ортаны қорғаудың негізгі принциптері.
2. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы заңнаманың негізгі талаптары.
1 санат үшін:
1. Экологиялық аудит және ішкі бақылау әдістемелері.
2. Кәсіпорын және мемлекет деңгейіндегі экологиялық талаптардың нормативтік-құқықтық базасы.
2 санат үшін:
1. Экологиялық тәуекелдерді басқарудың және тұрақты дамудың заманауи тәсілдері.
2. Экологиялық менеджменттің халықаралық стандарттары (ISO 14001 стандарттары және т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және алмастыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, қалдығы аз, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологияларын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу.
Дағды 1:
Ресурс үнемдейтін технологияларды енгізудің кешенді жоспарларын әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Ресурстарды үнемдейтін технологияларды енгізу жоспарлары үшін бастапқы деректерді жинауға және материалдарды дайындауға қатысу.
2. Маманның басшылығымен есептеулер жүргізу және құжаттаманы рәсімдеу.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе сала деңгейінде ресурстарды үнемдеудің кешенді бағдарламаларын әзірлеу және енгізу.
2. Іс-шаралардың орындалуын үйлестіру және олардың өндірістік және экологиялық көрсеткіштерге әсерін бағалау.
2 санат үшін:
1. Ресурстарды үнемдеу және қалдықтарды кәдеге жарату бойынша кешенді жоспарлардың бөлімдерін әзірлеу.
2. Ұсынылатын іс-шаралардың тиімділігін бағалау және дайындау оңтайландыру бойынша ұсыныстар беру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Табиғи және энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану негіздері.
2. Технологияларды енгізу жоспарларының дизайны мен құрылымына қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Ресурстарды үнемдеудің, қайта пайдаланудың және қайта өңдеудің заманауи технологиялары.

2. Национальные и международные стандарты в области энерго- и ресурсной эффективности (в т.ч. стандарт ISO 50001).
Для 2 категории:
1. Методы анализа материальных и энергетических потоков на предприятии.
2. Экономические и экологические критерии оценки ресурсосберегающих решений.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организация и координации проектов по переработке и утилизации отходов
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в выполнении отдельных операций по реализации проектов утилизации отходов.
2. Оформлять первичную документацию и отчҰтность по ходу выполнения проекта.
Для 1 категории:
1. Организовывать и координировать внедрение технологий по переработке и утилизации отходов на предприятии.
2. Разрабатывать комплексные планы внедрения ресурсосберегающих и экологичных технологий.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать предложения по внедрению технологий, направленных на сокращение отходов и повторное использование ресурсов.
2. Контролировать выполнение задач и сроки реализации проектов по переработке отходов.
Знания:
Без категории:
1. Основы производственного цикла и обращения с отходами.
2. Требования охраны труда и промышленной безопасности при переработке отходов.
Для 1 категории:
1. Принципы проектного управления и планирования производственных процессов.
2. Нормативно-техническая база и стандарты в области обращения с отходами.
Для 2 категории:
1. Методы планирования и контроля выполнения проектов.
2. Основы организации взаимодействия с подрядчиками и поставщиками оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка нормативно-технической документации и регламентов
Умения:
Без категории:
1. Собирать данные и материалы для подготовки регламентов.
2. Выполнять оформление документации по установленным шаблонам.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и актуализировать нормативно-техническую документацию и регламенты предприятия.
2. Обеспечивать соответствие документации требованиям экологических стандартов.
Для 2 категории:
1. Подготавливать проекты технических регламентов и инструкций.
2. Анализировать соответствие существующих процессов установленным нормам.
Знания:
Без категории:
1. Базовые принципы стандартизации и документооборота.
2. Основные формы нормативно-технических документов.
Для 1 категории:
1. Методологию подготовки нормативных документов.
2. Экологические и производственные стандарты в области обращения с отходами
Для 2 категории:
1. Основы технического нормирования и стандартизации.

2. Энергия және ресурс тиімділігі саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттар (соның ішінде ISO 50001 стандарты).
2 санат үшін:
1. Кәсіпорындағы материалдық және энергетикалық ағындарды талдау әдістері.
2. Ресурстарды үнемдейтін шешімдерді бағалаудың экономикалық және экологиялық критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі жобаларды ұйымдастыру және үйлестіру
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды кәдеге жарату жобаларын іске асыру бойынша жекелеген операцияларды орындауға қатысу.
2. Жобаның орындалу барысы бойынша бастапқы құжаттаманы және есептілікті құрастыру.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорында қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату технологияларын енгізуді ұйымдастыру және үйлестіру.
2. Ресурстарды үнемдейтін және экологиялық таза технологияларды енгізудің кешенді жоспарларын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды азайтуға және ресурстарды қайта пайдалануға бағытталған технологияларды енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2. Қалдықтарды қайта өңдеу жобаларының міндеттері мен мерзімдерінің орындалуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік цикл және қалдықтармен жұмыс істеу негіздері.
2. Қалдықтарды қайта өңдеу кезіндегі еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
1 санат үшін:
1. Жобалық басқару және өндірістік процестерді жоспарлау принциптері.
2. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы нормативтік-техникалық база және стандарттар.
2 санат үшін:
1. Жобалардың орындалуын жоспарлау және бақылау әдістері.
2. Мердігерлермен және жабдықты жеткізушілермен өзара әрекеттесуді ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Нормативтік-техникалық құжаттамалар мен регламенттерді дайындау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Регламенттерді дайындау үшін мәліметтер мен материалдарды жинау.
2. Белгіленген шаблондар бойынша құжаттаманы ресімдеуді жүзеге асыру.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорынның нормативтік-техникалық құжаттамасы мен регламенттерін әзірлеу және өзектендіру.
2. Құжаттаманың экологиялық стандарттар талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
2 санат үшін:
1. Техникалық регламенттер мен нұсқаулықтардың жобаларын дайындау.
2. Қолданыстағы процестердің белгіленген нормаларға сәйкестігін талдау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Стандарттау мен құжат айналымының негізгі принциптері.
2. Нормативтік-техникалық құжаттардың негізгі нысандары.
1 санат үшін:
1. Нормативтік құжаттарды дайындау әдіснамасы.
2. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы экологиялық және өндірістік стандарттар
2 санат үшін:
1. Техникалық нормалау және стандарттау негіздері.

2. Требования к оформлению технологических и экологических документов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Проведение экологической экспертизы и технико-экономической оценки технологий
Умения:
Без категории:
1. Собирать исходные данные для проведения экологической оценки.
2. Подготавливать документы и отчҰты по результатам анализа под руководством специалиста.
Для 1 категории:
1. Проводить полную экологическую и технико-экономическую оценку технологий и производственных процессов.
2. Разрабатывать рекомендации по снижению воздействия и повышению эффективности внедряемых решений.
Для 2 категории:
1. Участвовать в подготовке и проведении экологической экспертизы проектов и технологий.
2. Выполнять расчҰты и анализ данных для оценки экономической и экологической эффективности.
Знания:
Без категории:
1. Общие принципы экологической экспертизы.
2. Основы экономической оценки технологических процессов.
Для 1 категории:
1. Методики проведения экологической экспертизы и оценки воздействия на окружающую среду.
2. Принципы технико-экономического анализа и экологического аудита.
Для 2 категории:
1. Основы экологического нормирования и проектной экспертизы.
2. Методы технико-экономической оценки и экологического обоснования решений.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
Без категории:
1. Выполнять работу в соответствии с установленными правилами охраны труда и техники безопасности.
2. Использовать средства индивидуальной защиты и соблюдать порядок их хранения.
Для 1 категории:
1. Организовывать систему охраны труда и промышленной безопасности на уровне предприятия или участка.
2. Анализировать причины нарушений и разрабатывать меры по предотвращению производственного травматизма.
Для 2 категории:
1. Контролировать соблюдение требований охраны труда в подразделении.
2. Проводить первичные инструктажи и разъяснения для работников по безопасным методам работы.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования охраны труда, производственной санитарии и техники безопасности.
2. Правила поведения при возникновении аварийных и опасных ситуаций.
Для 1 категории:
1. Современные методы управления охраной труда и промышленной безопасностью.
2. Методические основы разработки инструкций и локальных нормативных актов по технике безопасности.
Для 2 категории:
1. Законодательные и нормативные документы в области охраны труда и пожарной безопасности.

2. Технологиялық және экологиялық құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Технологияларға экологиялық сараптама және техникалық-экономикалық бағалау жүргізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық бағалауды жүргізу үшін бастапқы деректерді жинау.
2. Маманның басшылығымен талдау нәтижелері бойынша құжаттар мен есептерді дайындау.
1 санат үшін:
1. Технологиялар мен өндірістік процестерге толық экологиялық және техникалық-экономикалық баға беру.
2. Әсерді азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізілетін шешімдердің тиімділігін арттыру.
2 санат үшін:
1. Жобалар мен технологиялардың экологиялық сараптамасын дайындауға және жүргізуге қатысу.
2. Экономикалық және экологиялық тиімділікті бағалау үшін есептеулер мен деректерді талдауды жүзеге асыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық сараптаманың жалпы принциптері.
2. Технологиялық процестерді экономикалық бағалау негіздері.
1 санат үшін:
1. Экологиялық сараптама жүргізу және қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесі.
2. Техникалық-экономикалық талдау және экологиялық аудит принциптері.
2 санат үшін:
1. Экологиялық нормалау және жобалық сараптама негіздері.
2. Шешімдерді техникалық-экономикалық бағалау және экологиялық негіздеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жұмысты еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша белгіленген ережелерге сәйкес орындау.
2. Жеке қорғаныс құралдарын қолдау және оларды сақтау тәртібін сақтау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе учаске деңгейінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жүйесін ұйымдастыру..
2. Бұзушылықтардың себептерін талдау және өндірістік жарақаттанудың алдын алу шараларын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Бөлімшеде еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау.
2. Қауіпсіз жұмыс тәжірибесі бойынша қызметкерлерге бастапқы нұсқаулықтар мен түсініктемелер беру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның және қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары.
2. Апаттық және қауіпті жағдайлар туындаған кездегі жүріс-тұрыс қағидалары.
1 санат үшін:
1. Еңбекті қорғау мен өнеркәсіптік қауіпсіздікті басқарудың заманауи әдістері.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар мен жергілікті ережелерді әзірлеудің әдістемелік негіздері.
2 санат үшін:
1. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттар.

2. Порядок проведения инструктажей, учҰта и оформления документации по технике безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение пожарной безопасности на рабочем месте
Умения:
Без категории:
1. Соблюдать установленные правила пожарной безопасности при выполнении работ.
2. Пользоваться первичными средствами пожаротушения и сообщать о признаках возгорания ответственным лицам.
Для 1 категории:
1. Организовывать и координировать систему обеспечения пожарной безопасности на уровне предприятия или объекта.
2. Разрабатывать и внедрять мероприятия по предупреждению пожаров и снижению пожарных рисков.
Для 2 категории:
1. Контролировать соблюдение работниками правил пожарной безопасности в подразделении.
2. Организовывать проверку состояния огнетушителей и путей эвакуации.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования пожарной безопасности на рабочем месте.
2. Местоположение и порядок использования средств пожаротушения.
Для 1 категории:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты в области пожарной безопасности.
2. Методы анализа пожарных рисков и планирования противопожарных мероприятий.
Для 2 категории:
1. Нормативные документы и инструкции по пожарной безопасности.
2. Порядок действий персонала при возгорании и проведение инструктажей по пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Соблюдение норм промышленной санитарии
Умения:
Без категории:
1. Соблюдать санитарные нормы при выполнении производственных операций.
2. Поддерживать чистоту на рабочем месте и использовать спецодежду по установленным требованиям.
Для 1 категории:
1. Организовывать и контролировать соблюдение санитарных норм на уровне подразделения или предприятия.
2. Разрабатывать и внедрять санитарные инструкции, графики уборки и санитарные регламенты.
Для 2 категории:
1. Контролировать санитарное состояние рабочих мест и оборудования.
2. Организовывать уборку и дезинфекцию производственных зон в соответствии с графиками.
Знания:
Без категории:
1. Основные санитарные правила и гигиенические требования для производственных помещений.
2. Порядок обращения с отходами, загрязнҰнной тарой и средствами индивидуальной защиты.
Для 1 категории:
1. Государственные санитарные правила, нормы и стандарты (СанПиН, ГОСТ, СТ РК).
2. Методики производственного контроля и обеспечения санитарно-гигиенической безопасности.
Для 2 категории:
1. Нормативные документы по промышленной санитарии и гигиене труда.
2. Требования к санитарному содержанию помещений, оборудования и инвентаря.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Эмоциональный интеллект
Устные коммуникативные навыки
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальные стандарты на отдельные виды отходов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер по управлению опасными отходами
7
Главный инженер по управлению неопасными отходами
7
Главный инженер по управлению строительными отходами
7
Главный инженер по управлению промышленными отходами
6
Инженер по управлению опасными отходами
6
Инженер по организации сбора и транспортирования отходов
6
Специалист в области защиты окружающей среды
6
Инженер по переработке отходов
6
Инженер по удалению отходов
6
Инженер по управлению неопасными отходами
6
Инженер по вторичному использованию ресурсов
6
Инженер по сортировке отходов

2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды жүргізу, есепке алу және құжаттаманы рәсімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жұмыс орнында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жұмыстарды орындау кезінде белгіленген өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалану және жауапты тұлғаларға өрт белгілері туралы хабарлау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе объект деңгейінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру және үйлестіру.
2. Өрттердің алдын алу және өрт қаупін азайту шараларын әзірлеу және енгізу.
2 санат үшін:
1. Бөлімшеде қызметкерлердің өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауын қадағалау.
2. Өрт сөндіргіштердің және эвакуациялау жолдарының жай-күйін тексеруді ұйымдастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Жұмыс орнындағы өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
2. Өрт сөндіру құралдарының орналасқан жері және оларды пайдалану тәртібі.
1 санат үшін:
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілер.
2. Өрт қаупін талдау және өртке қарсы іс-шараларды жоспарлау әдістері.
2 санат үшін:
1. Өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
2. Персоналдың өрт кезіндегі іс-қимыл тәртібі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өнеркәсіптік санитария нормаларын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік операцияларды орындау кезінде санитарлық нормаларды сақтау.
2. Жұмыс орнында тазалықты сақтау және белгіленген талаптарға сәйкес жұмыс киімдерін пайдалану.
1 санат үшін:
1. Бөлімше немесе кәсіпорын деңгейінде санитарлық нормалардың сақталуын ұйымдастыру және бақылау.
2. Санитарлық нұсқаулықтарды, тазалау кестелерін және санитарлық ережелерді әзірлеу және енгізу.
2 санат үшін:
1. Жұмыс орындары мен жабдықтардың санитарлық жағдайын бақылау.
2. Өндірістік аймақтарды тазалауды және дезинфекциялауды кестеге сәйкес ұйымдастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік үй-жайларға қойылатын негізгі санитарлық ережелер мен гигиеналық талаптар.
2. Қалдықтармен, ластанған ыдыстармен және жеке қорғаныс құралдарымен жұмыс істеу тәртібі.
1 санат үшін:
1. Мемлекеттік санитарлық ережелер, нормалар мен стандарттар.
2. Өндірісті бақылау және санитарлық-гигиеналық қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері.
2 санат үшін:
1. Өнеркәсіптік санитария және еңбек гигиенасы бойынша нормативтік құжаттар.
2. Үй-жайларды, жабдықтар мен жабдықтарды санитарлық күтіп ұстауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Эмоциялық парасат
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қалдықтардың жекелеген түрлеріне арналған ұлттық стандарттар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі бас инженер
7
Қауіпті емес қалдықтарды басқару жөніндегі бас инженер
7
Құрылыс қалдықтарын басқару жөніндегі бас инженер
7
Өнеркәсіптік қалдықтарды басқару жөніндегі бас инженер
6
Қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды жинауды және тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер
6
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы маман
6
Қалдықтарды қайта өңдеу жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды жою жөніндегі инженер
6
Қауіпті емес қалдықтарды басқару жөніндегі инженер
6
Ресурстарды қайталама пайдалану жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды сұрыптау жөніндегі инженер

14. Карточка профессии "Техник по инфицированным отходам":
Код группы:
3114-2
Код наименования занятия:
3114-2-002
Наименование профессии:
Техник по инфицированным отходам
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Переработка отходов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 2 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3114-1-007 - Техник по охране окружающей среды
3114-1-008 - Техник по природопользованию
3114-1-010 - Техник по экологической безопасности
3114-1-009 - Техник по экологии
Основная цель деятельности:
Выполнение операций по управлению инфицированными отходами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание и эксплуатация оборудования для обеззараживания/ обезвреживания инфицированных отходов
2. Организация системы управления инфицированными отходами
3. Контроль технологических процессов в сфере управления инфицированными отходами
Дополнительные трудовые функции:
1. Контроль санитарного состояния производственной площадки по обеззараживанию/ обезвреживанию медицинских и биологических отходов
2. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Техническое обслуживание и эксплуатация оборудования для обеззараживания/ обезвреживания инфицированных отходов
Навык 1:
Работа с оборудованием для термического, химического и механического обеззараживания отходов
Умения:
1. Подготавливать установки к запуску и контролировать режим работы.
2. Проверять герметичность камер и исправность узлов.
3. Обеспечивать безопасную загрузку и выгрузку отходов.
Знания:
1. Виды оборудования (автоклавы, инсинераторы, микроволновые установки).
2. Требования к температурным и временным режимам.
3. Правила безопасности при обращении с опасными отходами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проведение технического осмотра и профилактического обслуживания оборудования
Умения:

14. Кәсіптің карточкасы "Инфекцияланған қалдықтар жөніндегі техник":
Топтың коды:
3114-2
Қызмет атауының коды:
3114-2-002
Кәсіптің атауы:
Инфекцияланған қалдықтар жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Қалдықтарды қайта өңдеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі тиісті мамандық (біліктілік) бойынша (орта арнаулы, орта кәсіптік) білімі және өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3114-1-007 - Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник
3114-1-008 - Табиғатты пайдалану жөніндегі техник
3114-1-010 - Экологиялық қауіпсіздік жөніндегі техник
3114-1-009 - Экология жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекцияланған қалдықтарды басқару бойынша операцияларды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Залалданған қалдықтарды залалсыздандыруға/зарарсыздандыруға арналған жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және пайдалану
2. Инфекцияланған қалдықтарды басқару жүйесін ұйымдастыру
3. Инфекцияланған қалдықтарды басқару саласындағы технологиялық процестерді бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық және биологиялық қалдықтарды залалсыздандыру/зарарсыздандыру бойынша өндірістік алаңның санитарлық жағдайын бақылау
2. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Залалданған қалдықтарды залалсыздандыруға/зарарсыздандыруға арналған жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және пайдалану
Дағды 1:
Қалдықтарды термиялық, химиялық және механикалық зарарсыздандыруға арналған жабдықтармен жұмыс
Машықтар:
1. Қондырғыларды іске қосуға дайындау және жұмыс режимін бақылау.
2. Байналдыру камералардың герметикалығы және тораптардың жарамдылығы.
3. Қалдықтардың қауіпсіз тиелуін және шығарылуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жабдық түрлері (автоклавтар, инсинераторлар, микротолқынды қондырғылар).
2. Температуралық және уақыттық режимдерге қойылатын талаптар.
3. Қауіпті қалдықтармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жабдықтарға техникалық байқауды және профилактикалық қызмет көрсетуді жүргізу
Машықтар:

1. Проводить регулярную проверку состояния оборудования.
2. Заменять изношенные детали и фильтры.
3. Оформлять акты технического осмотра.
4. Выявлять и устранять мелкие неисправности.
Знания:
1. Порядок технического обслуживания.
2. Виды неисправностей и методы их устранения.
3. Требования охраны труда при ремонте.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Ведение журналов эксплуатации и технического контроля
Умения:
1. Оформлять записи о параметрах обеззараживания.
2. Учитывать проведҰнные профилактические работы.
3. Вести документацию в электронном или бумажном виде.
4. Готовить данные для отчҰтности.
Знания:
1. Формы учҰтных документов.
2. Требования к ведению журналов.
3. Внутренние инструкции предприятия.
4. Экологический Кодекс РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Соблюдение правил санитарно-эпидемиологической и производственной безопасности
Умения:
1. Использовать средства индивидуальной защиты.
2. Предотвращать перекрҰстное заражение и аварийные ситуации.
3. Соблюдать маршруты перемещения отходов.
4. Обеспечивать безопасное хранение дезинфицирующих веществ.
Знания:
1. Классификация отходов.
2. Основы эпидемиологической безопасности.
3. Принципы охраны труда и промышленной гигиены.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация системы управления инфицированными отходами
Навык 1:
Организация раздельного сбора и маркировки отходов
Умения:
1. Определять класс отходов.
2. Обеспечивать маркировку контейнеров и упаковки.
3. Организовывать схему раздельного сбора.
4. Контролировать наполнение и своевременный вывоз.
Знания:
1. Классификация отходов.
2. Требования к маркировке и цветовой идентификации.
3. Правила безопасности при обращении с отходами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организация временного хранения и транспортирования инфицированных отходов
Умения:
1. Выбирать безопасные зоны временного хранения.
2. Контролировать условия хранения (температура, изоляция).
3. Составлять графики вывоза отходов.
4. Взаимодействовать с подрядными организациями.
Знания:
1. Порядок транспортирования опасных отходов.
2. Требования к спецтранспорту.
3. Экологический Кодекс РК.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Ведение учҰта, отчетности и документации по управлению инфицированными отходами
Умения:
1. Вести журналы образования, перемещения и обеззараживания отходов.
2. Готовить отчҰтные формы для органов контроля.
3. Использовать цифровые системы учҰта.

1. Жабдықтың жай-күйіне жүйелі түрде тексеру жүргізу.
2. Тозған бөлшектер мен сүзгілерді ауыстырыңыз.
3. Техникалық байқау актілерін ресімдеу.
4. Ұсақ ақауларды анықтау және жою.
Білімдер:
1. Техникалық қызмет көрсету тәртібі.
2. Ақаулықтардың түрлері және оларды жою әдістері.
3. Жөндеу кезіндегі еңбекті қорғауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Пайдалану және техникалық бақылау журналдарын жүргізу
Машықтар:
1. Залалсыздандыру параметрлері туралы жазбаларды рәсімдеу.
2. Жүргізілген профилактикалық жұмыстарды ескеру.
3. Құжаттаманы электронды немесе қағаз түрінде жүргізу.
4. Есеп беру үшін деректерді дайындау.
Білімдер:
1. Есеп құжаттарының нысандары.
2. Журналдарды жүргізуге қойылатын талаптар.
3. Кәсіпорынның ішкі нұсқаулықтары.
4. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Санитариялық-эпидемиологиялық және өндірістік қауіпсіздік қағидаларын сақтау
Машықтар:
1. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
2. Айқаспалы ластанудың және апаттық жағдайлардың алдын алу.
3. Қалдықтарды тасымалдау маршруттарын сақтау.
4. Дезинфекциялау заттарының қауіпсіз сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қалдықтардың жіктелуі.
2. Эпидемиологиялық қауіпсіздік негіздері.
3. Еңбекті қорғау және өндірістік гигиена принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Инфекцияланған қалдықтарды басқару жүйесін ұйымдастыру
Дағды 1:
Қалдықтарды бөлек жинауды және таңбалауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Қалдықтардың класын анықтау.
2. Контейнерлер мен қаптамалардың таңбалануын қамтамасыз ету.
3. Бөлек жинау схемасын ұйымдастыру.
4. Толтырылуын және уақтылы шығарылуын қадағалау.
Білімдер:
1. Қалдықтардың жіктелуі.
2. Таңбалауға және түсті сәйкестендіруге қойылатын талаптар.
3. Қалдықтармен жұмыс істеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Залалданған қалдықтарды уақытша сақтауды және тасымалдауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Уақытша сақтаудың қауіпсіз аймақтарын таңдау.
2. Сақтау шарттарын (температура, оқшаулау) бақылау.
3. Қалдықтарды шығару кестесін құру.
4. Мердігерлік ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Қауіпті қалдықтарды тасымалдау тәртібі.
2. Арнайы көлікке қойылатын талаптар.
3. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Инфекцияланған қалдықтарды басқару бойынша есепке алуды, есептілікті және құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Қалдықтардың түзілу, орнын ауыстыру және залалсыздандыру журналдарын жүргізу.
2. Бақылау органдары үшін есеп беру нысандарын дайындау.
3. Есепке алудың цифрлық жүйелерін пайдалану.

4. Оформлять сопроводительные документы.
Знания:
1. Порядок ведения учета инфицированных и медицинских отходов.
2. Требования к оформлению документации и отчетности по управлению инфицированными отходами.
3. Классификация инфицированных отходов и требования к их сбору, хранению и транспортировке.
4. Нормативные акты и санитарно-эпидемиологические правила по обращению с инфицированными отходами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Организация обучения и инструктажа персонала по безопасному обращению с инфицированными отходами
Умения:
1. Проводить вводный инструктаж по обращению с отходами.
2. Разъяснять требования безопасности и охраны труда.
3. Организовывать повторные проверки знаний.
4. Контролировать соблюдение инструкций.
Знания:
1. Основные санитарные и трудовые инструкции.
2. Порядок действий при аварийных ситуациях.
3. Требования к использованию СИЗ (средства индивидуальной защиты).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Контроль технологических процессов в сфере управления инфицированными отходами
Навык 1:
Мониторинг параметров процесса обеззараживания
Умения:
1. Контролировать температуру, давление, время обработки.
2. Использовать контрольно-измерительные приборы.
3. Фиксировать отклонения от нормативов.
4. Останавливать процесс при нарушениях режима.
Знания:
1. Основные требования санитарных правил и норм.
2. Виды инфицированных отходов и их свойства.
3. Требования безопасного обращения с медицинскими отходами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Навык 2 Контроль качества и эффективности обеззараживания
Умения:
1. Отбирать пробы для микробиологического анализа.
2. Применять тест-индикаторы стерильности.
3. Оформлять результаты проверок.
4. Принимать меры при неудовлетворительных результатах.
Знания:
1. Правила ведения учетной и отчетной документации.
2. Методы контроля эффективности дезинфекции.
3. Микробиологические показатели стерильности.
4. Правила лабораторных испытаний.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка отчҰтных данных и внутренний аудит
Умения:
1. Собирать и анализировать технологические данные.
2. Оформлять внутренние акты и отчҰты.
3. Участвовать в аудитах системы управления отходами.
4. Разрабатывать корректирующие действия.
Знания:
1. Формы внутренней отчҰтности.
2. Порядок проведения аудита.
3. Принципы непрерывного улучшения процессов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Контроль санитарного состояния производственной площадки по обеззараживанию/ обезвреживанию медицинских и биологических отходов
Навык 1:
Контроль проведения дезинфекционных и уборочных мероприятий
Умения:

4. Ілеспе құжаттарды рәсімдеу.
Білімдер:
1. Инфекцияланған және медициналық қалдықтардың есебін жүргізу тәртібі.
2. Инфекцияланған қалдықтарды басқару жөніндегі құжаттама мен есептілікті ресімдеуге қойылатын талаптар.
3. Инфекцияланған қалдықтардың жіктелуі және оларды жинауға, сақтауға және тасымалдауға қойылатын талаптар.
4. Инфекцияланған қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі нормативтік құқықтық актілер мен санитарлық-эпидемиологиялық ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Залалданған қалдықтарды қауіпсіз басқару бойынша персоналды оқыту мен нұсқау беруді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу бойынша кіріспе нұсқаулықты жүргізу.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын түсіндіру.
3. Білімдерін қайта тексеруді ұйымдастыру.
4. Нұсқаулардың сақталуын қадағалау.
Білімдер:
1. Негізгі санитарлық және еңбек нұсқаулықтары.
2. Апаттық жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі.
3. ЖҚҚ (жеке қорғаныс құралдары) пайдалануға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Инфекцияланған қалдықтарды басқару саласындағы технологиялық процестерді бақылау
Дағды 1:
Залалсыздандыру процесінің параметрлерін мониторингілеу
Машықтар:
1. Температураны, қысымды, өңдеу уақытын бақылау.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану.
3. Нормативтерден ауытқуларды белгілеу.
4. Режим бұзылған жағдайда процесті тоқтату.
Білімдер:
1. Санитарлық ережелер мен нормалардың негізгі талаптары.
2. Инфекцияланған қалдықтардың түрлері және олардың қасиеттері.
3. Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Зарарсыздандырудың сапасы мен тиімділігін бақылау
Машықтар:
1. Микробиологиялық талдау үшін сынамаларды іріктеу.
2. Стерильділіктің тест-индикаторларын қолдану.
3. Тексерулердің нәтижелерін рәсімдеу.
4. Қанағаттанарлықсыз нәтижелер болған жағдайда шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Есепке алу және есептік құжаттаманы жүргізу қағидалары.
2. Дезинфекцияның тиімділігін бақылау әдістері.
3. Стерильділіктің микробиологиялық көрсеткіштері.
4. Зертханалық сынақтардың қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Есептік деректерді дайындау және ішкі аудит
Машықтар:
1. Технологиялық деректерді жинау және талдау.
2. Ішкі актілер мен есептерді ресімдеу.
3. Қалдықтарды басқару жүйесінің аудиттеріне қатысу.
4. Түзету әрекеттерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Ішкі есептіліктің нысандары.
2. Аудитті жүргізу тәртібі.
3. Процестерді үздіксіз жетілдіру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық және биологиялық қалдықтарды залалсыздандыру/зарарсыздандыру бойынша өндірістік алаңның санитарлық жағдайын бақылау
Дағды 1:
Дезинфекциялау және жинау іс-шараларының жүргізілуін бақылау
Машықтар:

1. Следить за соблюдением периодичности уборок и дезинфекции.
2. Проверять наличие дезинфицирующих средств.
3. Вести записи в журнале санитарного состояния.
4. Проверять правильность проведения дезинфекционных мероприятий.
5. Выявлять нарушения технологии уборки.
6. Планировать и контролировать дезинфекционные мероприятия.
Знания:
1. Требования и стандарты проведения дезинфекционных и уборочных мероприятий.
2. Методы и средства дезинфекции, уборки и санитарной обработки помещений.
3. Порядок контроля качества выполнения санитарных мероприятий.
4. Нормативные акты и правила охраны труда при проведении дезинфекционных и уборочных работ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проведение регулярных осмотров и оценки санитарного состояния производственных помещений и оборудования
Умения:
1. Проводить визуальные осмотры помещений и оборудования.
2. Выявлять загрязнения и несоответствия санитарным нормам.
3. Составлять графики и акты санитарных осмотров.
4. Контролировать проведение уборки и дезинфекции в соответствии с графиком.
5. Организовывать устранение выявленных нарушений.
6. Анализировать причины нарушений.
Знания:
1. Основные санитарные требования к помещениям для обеззараживания отходов.
2. Виды загрязнений и методы их устранения.
3. Требования к зонам чистоты и санитарным барьерам.
4. Порядок ведения журналов санитарного контроля.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Контроль соблюдения персоналом санитарно-гигиенических требований и правил охраны труда
Умения:
1. Следить за использованием работниками спецодежды и средств индивидуальной защиты.
2. Фиксировать случаи нарушений.
3. Контролировать выполнение персоналом санитарных норм и требований охраны труда.
4. Проводить инструктажи по личной гигиене.
5. Организовывать систему внутреннего санитарно-гигиенического контроля.
6. Анализировать соблюдение норм и разрабатывать корректирующие мероприятия.
Знания:
1. Санитарно-гигиенические требования к рабочим местам и производственным процессам.
2. Правила охраны труда, техники безопасности и промышленной безопасности на предприятии.
3. Методы контроля соблюдения санитарно-гигиенических и охранительных норм персоналом.
4. Нормативные акты и инструкции, регулирующие соблюдение требований охраны труда и санитарии.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Ведение санитарно-гигиенической документации и отчетности
Умения:
1. Заполнять журналы санитарных осмотров и уборок.

1. Тазалау және дезинфекциялау кезеңділігінің сақталуын қадағалау.
2. Дезинфекциялау құралдарының болуын тексеру.
3. Санитарлық жағдай журналына жазбалар жүргізу.
4. Дезинфекциялау іс-шараларын жүргізудің дұрыстығын тексеру.
5. Тазалау технологиясының бұзылуын анықтау.
6. Дезинфекциялау іс-шараларын жоспарлау және бақылау.
Білімдер:
1. Дезинфекциялау және жинау іс-шараларын жүргізуге қойылатын талаптар мен стандарттар.
2. Үй-жайларды дезинфекциялау, жинау және санитарлық тазарту әдістері мен құралдары.
3. Санитарлық шаралардың орындалу сапасын бақылау тәртібі.
4. Дезинфекциялау және жинау жұмыстарын жүргізу кезіндегі нормативтік құқықтық актілер мен еңбекті қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Өндірістік үй-жайлар мен жабдықтардың санитарлық жағдайына жүйелі түрде тексерулер мен бағалау жүргізу
Машықтар:
1. Үй-жайлар мен жабдықтарға визуалды тексерулер жүргізу.
2. Ластануларды және санитарлық нормаларға сәйкессіздіктерді анықтау.
3. Санитарлық тексерулердің кестелері мен актілерін құрастыру.
4. Кестеге сәйкес тазалау мен дезинфекцияның жүргізілуін бақылау.
5. Анықталған бұзушылықтарды жоюды ұйымдастыру.
6. Бұзушылықтардың себептерін талдау.
Білімдер:
1. Қалдықтарды залалсыздандыруға арналған үй-жайларға қойылатын негізгі санитарлық талаптар.
2. Ластанулардың түрлері және оларды жою әдістері.
3. Тазалық аймақтарына және санитарлық кедергілерге қойылатын талаптар.
4. Санитарлық бақылау журналдарын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Персоналдың санитарлық-гигиеналық талаптарды және еңбекті қорғау ережелерін сақтауын бақылау
Машықтар:
1. Қызметкерлердің жұмыс киімдері мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалануын қадағалау.
2. Бұзушылық жағдайларын тіркеу.
3. Персоналдың санитарлық нормалар мен еңбекті қорғау талаптарының орындалуын бақылау.
4. Жеке гигиена бойынша нұсқаулықтар жүргізу.
5. Ішкі санитарлық-гигиеналық бақылау жүйесін ұйымдастыру.
6. Нормалардың сақталуын талдау және түзету шараларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Жұмыс орындары мен өндірістік процестерге қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар.
2. Кәсіпорындағы еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік қауіпсіздік ережелері.
3. Персоналдың санитарлық-гигиеналық және қауіпсіздік нормаларын сақтауын бақылау әдістері.
4. Еңбекті қорғау және санитария талаптарының сақталуын реттейтін нормативтік құқықтық актілер мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Санитариялық-гигиеналық құжаттаманы және есептілікті жүргізу
Машықтар:
1. Санитарлық тексерулер мен тазалау журналдарын толтыру.

2. Формировать итоговые отчеты по санитарному состоянию.
3. Участвовать в проверках контролирующих органов.
4. Готовить сводные отчеты для надзорных органов.
Знания:
1. Формы и порядок ведения санитарной документации.
2. Правила записи результатов осмотров.
3. Требования к отчетности и внутреннему документообороту.
4. Порядок оформления актов и предписаний.
5. Основы санитарного аудита.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
1. Выполнять работу в соответствии с установленными правилами охраны труда и техники безопасности.
2. Использовать средства индивидуальной защиты и соблюдать порядок их хранения.
3. Организовывать систему охраны труда и промышленной безопасности на уровне предприятия или участка.
4. Анализировать причины нарушений и разрабатывать меры по предотвращению производственного травматизма.
5. Контролировать соблюдение требований охраны труда в подразделении.
6. Проводить первичные инструктажи и разъяснения для работников по безопасным методам работы.
Знания:
1. Основные требования охраны труда, производственной санитарии и техники безопасности.
2. Правила поведения при возникновении аварийных и опасных ситуаций.
3. Порядок проведения инструктажей, учҰта и оформления документации по технике безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение пожарной безопасности на рабочем месте
Умения:
1. Соблюдать установленные правила пожарной безопасности при выполнении работ.
2. Пользоваться первичными средствами пожаротушения и сообщать о признаках возгорания ответственным лицам.
3. Организовывать и координировать систему обеспечения пожарной безопасности на уровне предприятия или объекта.
4. Разрабатывать и внедрять мероприятия по предупреждению пожаров и снижению пожарных рисков.
5. Контролировать соблюдение работниками правил пожарной безопасности в подразделении.
6. Организовывать проверку состояния огнетушителей и путей эвакуации.
Знания:
1. Правила и нормы пожарной безопасности на рабочем месте.
2. Способы предотвращения возникновения пожара и действия при его обнаружении.
3. Использование первичных средств пожаротушения и систем оповещения.
4. Нормативные акты и инструкции по пожарной безопасности и охране труда.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Соблюдение норм промышленной санитарии
Умения:
1. Соблюдать санитарные нормы при выполнении производственных операций.

2. Санитарлық жағдайы бойынша қорытынды есептерді қалыптастыру.
3. Бақылаушы органдардың тексерулеріне қатысу.
4. Қадағалау органдары үшін жиынтық есептерді дайындау.
Білімдер:
1. Санитариялық құжаттаманы жүргізудің нысандары мен тәртібі.
2. Қарап-тексеру нәтижелерін жазу қағидалары.
3. Есептілікке және ішкі құжат айналымына қойылатын талаптар.
4. Актілер мен ұйғарымдарды ресімдеу тәртібі.
5. Санитарлық аудит негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 2:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
1. Жұмысты еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша белгіленген ережелерге сәйкес орындау.
2. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану және оларды сақтау тәртібін сақтау.
3. Кәсіпорын немесе учаске деңгейінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жүйесін ұйымдастыру.
4. Бұзушылықтардың себептерін талдау және өндірістік жарақаттанудың алдын алу шараларын әзірлеу.
5. Бөлімшеде еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау.
6. Қауіпсіз жұмыс тәжірибесі бойынша қызметкерлерге бастапқы нұсқаулықтар мен түсініктемелер беру.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның және қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары.
2. Апаттық және қауіпті жағдайлар туындаған кездегі жүріс-тұрыс қағидалары.
3. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды жүргізу, есепке алу және құжаттаманы рәсімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жұмыс орнында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жұмыстарды орындау кезінде белгіленген өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалану және жауапты тұлғаларға өрт белгілері туралы хабарлау.
3. Кәсіпорын немесе объект деңгейінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру және үйлестіру.
4. Өрттердің алдын алу және өрт қаупін азайту шараларын әзірлеу және енгізу.
5. Бөлімшеде қызметкерлердің өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауын қадағалау.
6. Өрт сөндіргіштердің және эвакуациялау жолдарының жай-күйін тексеруді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жұмыс орнындағы өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормалары.
2. Өрттің алдын алу жолдары және ол анықталған кездегі әрекеттер.
3. Алғашқы өрт сөндіру құралдары мен құлақтандыру жүйелерін пайдалану.
4. Өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілер мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өнеркәсіптік санитария нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Өндірістік операцияларды орындау кезінде санитарлық нормаларды сақтау.

2. Организовывать и контролировать соблюдение санитарных норм на уровне подразделения или предприятия.
3. Разрабатывать и внедрять санитарные инструкции, графики уборки и санитарные регламенты.
4. Контролировать санитарное состояние рабочих мест и оборудования.
5. Организовывать уборку и дезинфекцию производственных зон в соответствии с графиками.
Знания:
1. Нормативы и требования промышленной санитарии к рабочим местам и производственным процессам.
2. Методы поддержания чистоты, вентиляции и санитарного контроля на производстве.
3. Правила личной гигиены и использования средств индивидуальной защиты.

2. Бөлімше немесе кәсіпорын деңгейінде санитарлық нормалардың сақталуын ұйымдастыру және бақылау.
3. Санитарлық нұсқаулықтарды, тазалау кестелерін және санитарлық ережелерді әзірлеу және енгізу.
4. Жұмыс орындары мен жабдықтардың санитарлық жағдайын бақылау.
5. Өндірістік аймақтарды тазалауды және дезинфекциялауды кестеге сәйкес ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Өндірістік санитарияның жұмыс орындары мен өндірістік процестерге қойылатын нормалары мен талаптары.
2. Өндірістегі тазалықты, желдетуді және санитарлық бақылауды сақтау әдістері.
3. Жеке гигиена және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.

15. Карточка профессии "Оператор уничтожения отходов":
Код группы:
8184-1
Код наименования занятия:
8184-1-025
Наименование профессии:
Оператор уничтожения отходов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Переработка отходов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выполнение операций по уничтожению отходов, обеспечение технического обслуживания и режимов эксплуатации оборудования для уничтожения отходов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Техническое наблюдение за работой оборудования для уничтожения отходов
2. Организация и проведение работ по подготовке к эксплуатации оборудования для уничтожения отходов
3. Выполнение операций по уничтожению отходов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Техническое наблюдение за работой оборудования для уничтожения отходов
Навык 1:
Подготовка рабочего места и оборудования к процессу уничтожения отходов
Умения:
1. Проверять исправность оборудования и средств защиты перед началом работы.
2. Подготавливать площадку и материалы в соответствии с инструкцией.
3. Сообщать о неисправностях или нарушениях технологического режима.
4. Проверка технического состояния оборудования перед началом эксплуатации.
5. Выполнять запуск, опробование и регулировку оборудования под руководством специалиста более высокой квалификации.
Знания:
1. Основы производственной санитарии и охраны труда.
2. Требования к подготовке оборудования и средств защиты.
3. Порядок допуска к работам с отходами различных классов опасности.
4. Требования нормативных документов по эксплуатации и техническому осмотру оборудования.
5. Порядок проведения визуального и функционального контроля перед запуском.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Выполнение операций по уничтожению отходов
Умения:

15. Кәсіптің карточкасы "Қалдықтарды жою жөніндегі оператор":
Топтың коды:
8184-1
Қызмет атауының коды:
8184-1-025
Кәсіптің атауы:
Қалдықтарды жою жөніндегі оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Қалдықтарды қайта өңдеу
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік дайындық (бір жылға дейінгі кәсіптік даярлық бағдарламалары бойынша білім беру ұйымының базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту) жалпы орта білім немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білім немесе практикалық тәжірибесі жоқ жалпы орта білім болған кезде
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қалдықтарды жою жөніндегі операцияларды орындау, техникалық қызмет көрсетуді және қалдықтарды жоюға арналған жабдықты пайдалану режимдерін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қалдықтарды жоюға арналған жабдықтардың жұмысын техникалық қадағалау
2. Қалдықтарды жоюға арналған жабдықтарды пайдалануға дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
3. Қалдықтарды жою бойынша операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қалдықтарды жоюға арналған жабдықтардың жұмысын техникалық қадағалау
Дағды 1:
Жұмыс орны мен жабдықты қалдықтарды жою процесіне дайындау
Машықтар:
1. Жұмысты бастамас бұрын жабдық пен қорғаныс құралдарының жұмысқа жарамдылығын тексеру.
2. Сайт пен материалдарды нұсқаулыққа сәйкес дайындау.
3. Технологиялық режимнің ақаулары немесе бұзылулары туралы хабарлау.
4. Пайдалануды бастамас бұрын жабдықтың техникалық жағдайын тексеру
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен жабдықты іске қосуды, сынамалауды және реттеуді орындау.
Білімдер:
1. Өндірістік санитария және еңбекті қорғау негіздері.
2. Жабдықтар мен қорғаныс құралдарын дайындауға қойылатын талаптар.
3. Қауіптіліктің әртүрлі кластарының қалдықтарымен жұмыс істеуге рұқсат беру тәртібі.
4. Жабдықты пайдалану және техникалық байқау бойынша нормативтік құжаттардың талаптары.
5. Іске қосу алдында визуалды және функционалдық бақылауды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтарды жою бойынша операцияларды орындау
Машықтар:

1. Осуществлять загрузку отходов в установку с соблюдением инструкций по безопасности.
2. Контролировать параметры процесса (время, температура, объем).
3. Вести учҰт выполненных операций в установленной форме.
4. Выполнять полный цикл операций по уничтожению отходов в соответствии с технологическим регламентом.
5. Управлять процессом загрузки, сжигания, деструкции или прессования отходов в камере реактора.
6. Производить выгрузку остатков, шлаков или газоочищенных веществ после завершения цикла.
7. Вести запись показателей и результатов работы оборудования в установленной форме.
Знания:
1. Основные способы уничтожения отходов (термический, механический и др.).
2. Правила безопасного обращения с отходами при их уничтожении.
3. Порядок утилизации остатков и обращение с образующимися продуктами.
4. Устройство и принцип работы установок и оборудования для уничтожения отходов.
5. Технологические режимы уничтожения отходов разных типов.
6. Требования промышленной, экологической и пожарной безопасности при работе с отходами.
7. Порядок контроля параметров и документирования выполненных операций.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Соблюдение технологической и производственной дисциплины
Умения:
1. Работать строго по утверждҰнным инструкциям и под руководством оператора более высокого разряда.
2. Сообщать мастеру или инженеру о любых нарушениях технологического процесса.
3. Поддерживать порядок в зоне ответственности.
4. Выполнять производственные операции строго в соответствии с установленными технологическими картами и регламентами.
5. Соблюдать последовательность технологических процессов и режимов работы оборудования.
6. Поддерживать порядок на рабочем месте и не допускать нарушений правил внутреннего трудового распорядка.
7. Фиксировать нарушения или отклонения в работе оборудования и сообщать мастеру или оператору более высокой квалификации.
8. Соблюдать нормы расхода материалов, топлива и энергоресурсов в ходе работы.
Знания:
1. Внутренние регламенты предприятия.
2. Основы трудовой дисциплины и культуры производства.
3. Правила взаимодействия с другими членами смены.
4. Технологические инструкции, режимы и параметры процессов уничтожения отходов.
5. Основные требования охраны труда, пожарной и промышленной безопасности.
6. Ответственность за нарушение технологического регламента и производственных инструкций.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Ремонт отдельных узлов оборудования, не требующих привлечения работников ремонтных служб
Умения:

1. Қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарды сақтай отырып, қалдықтарды қондырғыға тиеуді жүзеге асыру.
2. Процесс параметрлерін (уақыт, температура, көлем) бақылау.
3. Орындалған операциялардың есебін белгіленген нысанда жүргізу
4. Технологиялық регламентке сәйкес қалдықтарды кәдеге жарату операцияларының толық циклін орындау.
5. Реактор камерасында қалдықтарды тиеу, жағу, жою немесе престеу процесін басқару.
6. Цикл аяқталғаннан кейін қалдықтарды, токсиндерді немесе газбен тазартылған заттарды түсіруді жүргізу.
7. Жабдықтың жұмысының көрсеткіштері мен нәтижелерін белгіленген тәртіпте есепке алуды жүргізу.
Білімдер:
1. Қалдықтарды жоюдың негізгі әдістері (термиялық, механикалық және т.б.).
2. Қалдықтарды жою кезінде оларды қауіпсіз пайдалану ережелері.
3. Қалдықтарды кәдеге жарату және түзілетін өнімдермен жұмыс істеу тәртібі.
4. Қалдықтарды жоюға арналған қондырғылар мен жабдықтардың құрылғысы және жұмыс принципі.
5. Әр түрлі типтегі қалдықтарды жоюдың технологиялық режимдері.
6. Қалдықтармен жұмыс істеу кезіндегі өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігінің талаптары.
7. Параметрлерді бақылау және орындалған операцияларды құжаттау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Технологиялық және өндірістік тәртіпті сақтау
Машықтар:
1. Қатаң түрде бекітілген нұсқауларға сәйкес және жоғары санаттағы оператордың басшылығымен жұмыс жасау.
2. Технологиялық процестің кез келген бұзушылықтары туралы шеберге немесе инженерге хабарлау.
3. Жауапкершілік аймағында тәртіпті сақтау.
4. Өндірістік операцияларды белгіленген технологиялық кестелер мен ережелерге сәйкес қатаң түрде орындау.
5. Технологиялық процестердің реттілігін және жабдықтың жұмыс режимдерін сақтау.
6. Жұмыс орнындағы тәртіпті сақтау және ішкі еңбек тәртібінің бұзылуына жол бермеу.
7. Жабдықтың жұмысындағы бұзушылықтарды немесе ауытқуларды тіркеу, шеберге немесе біліктілігі жоғары операторға хабарлау.
8. Жұмыс барысында материалдарды, отынды және энергия ресурстарын тұтыну нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның ішкі регламенттері.
2. Еңбек тәртібі мен өндіріс мәдениетінің негіздері.
3. Ауысымның басқа мүшелерімен өзара әрекеттесу ережелері.
4. Технологиялық нұсқаулықтар, қалдықтарды жою процестерінің режимдері мен параметрлері.
5. Еңбекті қорғаудың, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздіктің негізгі талаптары.
6. Технологиялық регламент пен өндірістік нұсқаулықтарды бұзғаны үшін жауапкершілік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Жөндеу қызметтерінің жұмыскерлерін тартуды талап етпейтін жабдықтардың жекелеген тораптарын жөндеу
Машықтар:

1. Выполнять простейшие работы по техническому обслуживанию оборудования (очистка, смазка, замена фильтров).
2. Участвовать в осмотрах оборудования и сообщать о выявленных неисправностях.
3. Использовать ручной инструмент и приспособления по указанию более квалифицированного работника.
4. Выполнять мелкий ремонт и регулировку отдельных узлов оборудования без привлечения ремонтных служб.
5. Заменять уплотнения, прокладки, болтовые соединения, элементы креплений и фильтрующие материалы.
6. Определять причины незначительных неисправностей и устранять их в рамках своей компетенции.
7. Проверять работоспособность оборудования после ремонта и оформлять запись в журнале технического состояния.
Знания:
1. Конструкцию, принцип действия и назначение основных узлов оборудования для уничтожения отходов.
2. Технологию и последовательность выполнения мелкого ремонта и регулировки механизмов.
3. Правила охраны труда, пожарной безопасности и электробезопасности при проведении ремонтных работ.
4. Порядок ведения документации по техническому состоянию оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение работ по подготовке к эксплуатации оборудования для уничтожения отходов
Навык 1:
Проверка готовности рабочего места и оборудования
Умения:
1. Проверять наличие необходимого инвентаря, инструментов и средств индивидуальной защиты перед началом работы.
2. Подготавливать рабочее место в соответствии с установленными требованиями безопасности и санитарии.
3. Сообщать ответственному специалисту о выявленных неисправностях оборудования или отсутствии инструментов.
4. Проводить комплексную проверку исправности оборудования, механизмов и систем перед запуском.
5. Проверять готовность контрольно-измерительных приборов, вентиляции и систем удаления отходов.
6. Подготавливать оборудование к работе в соответствии с технологическим регламентом.
7. Устранять мелкие неисправности, не требующие участия ремонтных служб, и оформлять результаты проверки в журнале.
Знания:
1. Основные требования к организации рабочего места.
2. Правила проверки исправности инструмента и оборудования.
3. Порядок пользования средствами индивидуальной защиты и инструкциями по охране труда.
4. Конструкцию и принципы работы основного технологического оборудования.
5. Требования технологических инструкций по подготовке оборудования к эксплуатации.
6. Нормы охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при подготовке оборудования.
7. Порядок оформления результатов проверки и допуска оборудования к работе.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Подготовка установок к запуску и контролю параметров работы
Умения:

1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша қарапайым жұмыстарды орындау (тазалау, майлау, сүзгілерді ауыстыру).
2. Жабдықты тексеруге қатысу және анықталған ақаулар туралы хабарлау.
3. Біліктілігі жоғары жұмысшының нұсқауы бойынша қол құралдары мен құралдарды пайдалану.
4. Жөндеу қызметтерін тартпай-ақ, жабдықтың жекелеген бөліктерін кішігірім жөндеу және реттеуді жүзеге асыру.
5. Тығыздағыштарды, тығыздағыштарды, болтты қосылыстарды, бекіту элементтерін және сүзгі материалдарын ауыстыру.
6. Елеусіз ақаулардың себептерін анықтау және оларды өз құзыреті шегінде жою.
7. Жөндеуден кейін жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін тексеру және техникалық жай-күй журналына жазба енгізу.
Білімдер:
1. Қалдықтарды жоюға арналған жабдықтың негізгі тораптарының құрылымы, жұмыс істеу принципі және тағайындалуы.
2. Механизмдерді ұсақ жөндеу мен реттеудің технологиясы мен реттілігі.
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі ережелері.
4. Жабдықтың техникалық жай-күйі бойынша құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Қалдықтарды жоюға арналған жабдықтарды пайдалануға дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орны мен жабдықтың дайындығын тексеру
Машықтар:
1. Жұмысқа кіріспес бұрын қажетті құрал-саймандардың, құрал-саймандардың және жеке қорғаныс құралдарының болуын тексеру.
2. Белгіленген қауіпсіздік және санитарлық талаптарға сәйкес жұмыс орнын дайындау.
3. Жабдықтың анықталған ақаулары немесе құрал-саймандардың жоқтығы туралы жауапты маманға хабарлау.
4. Іске қосу алдында жабдықтың, механизмдердің және жүйелердің жұмысқа жарамдылығын кешенді тексеруден өткізу.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарының, желдеткіштердің және т.б. дайындығын тексеру қалдықтарды жою жүйелерінің.
6. Технологиялық регламентке сәйкес жабдықты жұмысқа дайындау.
7. Жөндеу қызметтерінің қатысуын қажет етпейтін ұсақ ақауларды жою және тексеру нәтижелерін журналға тіркеу.
Білімдер:
1. Жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптар.
2. Құрал-саймандар мен жабдықтардың жұмысқа жарамдылығын тексеру ережелері.
3. Жеке қорғаныш құралдарын пайдалану тәртібі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар.
4. Негізгі технологиялық жабдықтың құрылымы мен жұмыс істеу принциптері.
5. Жабдықты пайдалануға дайындау бойынша технологиялық нұсқаулықтардың талаптары.
6. Жабдықтарды дайындау кезіндегі еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік нормалары.
7. Тексеру нәтижелерін ресімдеу және жабдықты жұмысқа жіберу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қондырғыларды іске қосуға және жұмыс параметрлерін бақылауға дайындау
Машықтар:

1. Подготавливать вспомогательное оборудование и рабочее место к пуску установки.
2. Выполнять действия по указанию оператора более высокой квалификации при запуске оборудования.
3. Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов и сигнализировать об отклонениях от нормы.
4. Проводить полный цикл подготовки установки к запуску в соответствии с технологическим регламентом.
5. Проверять работу систем подачи, охлаждения, газоудаления и автоматического контроля.
6. Контролировать параметры температуры, давления, времени выдержки и корректировать режим при отклонениях.
7. Вести журнал пуска и контроля параметров работы установки.
Знания:
1. Основные этапы подготовки установки к работе.
2. Назначение и принцип действия основных элементов установки.
3. Правила пуска, останова и безопасной эксплуатации оборудования.
4. Порядок передачи информации и докладов о техническом состоянии оборудования.
5. Конструкцию, назначение и принципы функционирования установки для уничтожения отходов.
6. Нормативные технологические параметры запуска и работы оборудования.
7. Методы измерения и контроля параметров технологического процесса.
8. Требования охраны труда и промышленной безопасности при пусконаладочных операциях.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Поддержание безопасных условий и порядка на рабочем месте
Умения:
1. Содержать рабочее место, оборудование и инвентарь в чистоте и порядке.
2. Своевременно убирать отходы и загрязнения после выполнения операций.
3. Выполнять требования инструкций по охране труда и пожарной безопасности.
4. Пользоваться средствами индивидуальной защиты и соблюдать порядок их хранения.
5. Организовывать безопасное рабочее пространство для выполнения операций по уничтожению отходов.
6. Контролировать состояние оборудования, вентиляции, освещения и проходов в рабочей зоне.
7. Предупреждать образование загрязнений и загромождений, влияющих на безопасность труда.
8. Проводить ежедневный осмотр рабочего места и устранять выявленные нарушения.
Знания:
1. Основные требования промышленной санитарии и безопасности труда.
2. Правила уборки, хранения инструментов и материалов на рабочем месте.
3. Назначение и применение средств индивидуальной защиты.
4. Порядок действий при обнаружении нарушений условий безопасности.
5. Нормы и требования по организации безопасных рабочих мест на производстве.
6. Систему мероприятий по обеспечению пожарной, санитарной и промышленной безопасности.
7. Правила безопасного обращения с отходами, реагентами и инструментами.

1. Қосалқы жабдықты және жұмыс орнын қондырғыны іске қосуға дайындау.
2. Жабдықты іске қосу кезінде біліктілігі жоғары оператордың нұсқауы бойынша әрекеттерді орындау.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау және нормадан ауытқулар туралы сигнал беру.
4. Технологиялық регламентке сәйкес қондырғыны іске қосуға дайындаудың толық циклін жүргізу.
5. Қоректендіру, салқындату жүйелерінің жұмысын тексеру, газды жою және автоматты басқару.
6. Температура, қысым, ұстау уақытының параметрлерін бақылау және ауытқулар кезінде режимді реттеу.
7. Іске қосу журналын және қондырғының жұмыс параметрлерін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Қондырғыны жұмысқа дайындаудың негізгі кезеңдері.
2. Қондырғының негізгі элементтерінің мақсаты мен жұмыс істеу принципі.
3. Жабдықты іске қосу, тоқтату және қауіпсіз пайдалану ережелері.
4. Жабдықтың техникалық жағдайы туралы ақпараттар мен есептерді беру тәртібі.
5. Қалдықтарды жоюға арналған қондырғының құрылымы, мақсаты және жұмыс істеу принциптері.
6. Жабдықты іске қосу мен пайдаланудың нормативтік технологиялық параметрлері.
7. Технологиялық процестің параметрлерін өлшеу және бақылау әдістері.
8. Іске қосу-баптау операциялары кезіндегі еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Жұмыс орнында қауіпсіз жағдайлар мен тәртіпті сақтау
Машықтар:
1. Жұмыс орнын, құрал-жабдықтар мен құрал-саймандарды тазалық пен тәртіпте ұстау.
2. Операцияларды орындағаннан кейін қалдықтар мен ластануларды уақтылы тазалау.
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын орындау.
4. Жеке қорғаныш құралдарын пайдалану және оларды сақтау тәртібін сақтау.
5. Қалдықтарды жою операцияларын орындау үшін қауіпсіз жұмыс кеңістігін ұйымдастырыу.
6. Жабдықтың, желдетудің, жарықтандырудың және жұмыс аймағындағы жүру жолдарының жағдайын бақылау.
7. Еңбек қауіпсіздігіне әсер ететін ластанулар мен қоқыстардың пайда болуын болдырмау.
8. Жұмыс орнын күнделікті тексеріп отыру және анықталған бұзушылықтарды жою.
Білімдер:
1. Өнеркәсіптік санитария мен еңбек қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
2. Жұмыс орнында құрал-саймандар мен материалдарды жинау, сақтау ережелері.
3. Жеке қорғаныс құралдарының мақсаты мен қолданылуы.
4. Қауіпсіздік шарттарының бұзылғаны анықталған кездегі іс-қимыл тәртібі.
5. Өндірістегі қауіпсіз жұмыс орындарын ұйымдастырудың нормалары мен талаптары.
6. Өрт, санитарлық және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жүйесі.
7. Қалдықтармен, реагенттермен және құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.

8. Последовательность действий при аварийных и нештатных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Выполнение операций по уничтожению отходов
Навык 1:
Перегрузка отходов из контейнеров (емкостей) накопления отходов в камеру реактора
Умения:
1. Подготавливать контейнеры и площадку к перегрузке отходов.
2. Участвовать в подаче и перемещении контейнеров с отходами к месту загрузки.
3. Осуществлять ручную или механизированную перегрузку отходов под руководством оператора более высокой квалификации.
4. Соблюдать требования безопасности при обращении с отходами и работе с подъҰмно-транспортным оборудованием.
5. Организовывать процесс перегрузки отходов в камеру реактора в соответствии с технологическим регламентом.
6. Управлять механизмами подачи и загрузки отходов, контролировать равномерность и объҰм загрузки.
7. Проверять герметичность соединений и состояние загрузочных устройств перед началом работы.
8. Контролировать параметры температуры, давления и времени загрузки при автоматизированной подаче отходов.
9. Вести учҰт количества и состава отходов, направленных в реактор.
Знания:
1. Правила обращения с отходами различных категорий опасности.
2. Последовательность операций по перегрузке отходов в реактор.
3. Основные меры предосторожности при контакте с отходами и работе в зоне загрузки.
4. Назначение и устройство используемого подъҰмного и загрузочного оборудования.
5. Конструкцию и принцип действия систем загрузки и транспортировки отходов в установке.
6. Технологическую схему работы реактора и особенности загрузки отходов разных типов.
7. Нормативные требования по промышленной, пожарной и экологической безопасности при перегрузке отходов.
8. Методы контроля герметичности и исправности загрузочного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Определение морфологического состава отходов и выбор температурного режима камеры реактора
Умения:
1. Определять тип отходов по внешним признакам и сортировать их по категориям.
2. Передавать данные о составе отходов оператору более высокой квалификации для выбора температурного режима.
3. Осуществлять оценку морфологического состава отходов для определения оптимального режима работы реактора.
4. Устанавливать и контролировать параметры температуры в соответствии с технологическим регламентом.
Знания:
1. Основные группы отходов и их свойства при термическом воздействии.
2. Общие принципы безопасного подбора температурных режимов.
3. Методы морфологического анализа и классификации отходов.

8. Апаттық және штаттан тыс жағдайлар кезіндегі іс-қимылдардың реттілігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Қалдықтарды жою бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Қалдықтардың жиналатын контейнерлерінен (ыдыстарынан) реактор камерасына қалдықтарды қайта тиеу
Машықтар:
1. Контейнерлер мен алаңды қалдықтарды қайта тиеуге дайындау.
2. Қалдықтары бар контейнерлерді тиеу орнына жеткізуге және тасымалдауға қатысу.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен қалдықтарды қолмен немесе механикаландырылған қайта тиеуді жүзеге асыру.
4. Қалдықтармен жұмыс істеу және көтергіш-көлік жабдығымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.
5. Технологиялық регламентке сәйкес реактор камерасына қалдықтарды қайта тиеу процесін ұйымдастыру.
6. Қалдықтарды беру және тиеу механизмдерін басқару, тиеудің біркелкілігі мен көлемін бақылау.
7. Жұмысқа кіріспес бұрын қосылыстардың тығыздығын және тиеу құрылғыларының күйін тексеру.
8. Қалдықтарды автоматты түрде беру кезінде температура, қысым және тиеу уақытының параметрлерін бақылау.
9. Реакторға жіберілген қалдықтардың мөлшері мен құрамының есебін жүргізу.
Білімдер:
1. Қауіптіліктің әртүрлі санаттарындағы қалдықтармен жұмыс істеу ережелері.
2. Қалдықтарды реакторға қайта тиеу операцияларының реттілігі.
3. Қалдықтармен жанасу және тиеу аймағында жұмыс істеу кезіндегі негізгі сақтық шаралары.
4. Қолданылатын көтергіш және тиеу жабдықтарының мақсаты мен құрылғысы.
5. Қондырғыдағы қалдықтарды тиеу және тасымалдау жүйелерінің құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
6. Реактор жұмысының технологиялық сызбасы және әртүрлі типтегі қалдықтарды тиеу ерекшеліктері.
7. Қалдықтарды қайта тиеу кезіндегі өнеркәсіптік, өрт және экологиялық қауіпсіздік бойынша нормативтік талаптар.
8. Тиеу жабдығының герметикалығын және жарамдылығын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтардың морфологиялық құрамын анықтау және реактор камерасының температуралық режимін таңдау
Машықтар:
1. Қалдықтардың түрін сыртқы белгілері бойынша анықтау және оларды санаттары бойынша сұрыптау.
2. Температуралық режимді таңдау үшін қалдықтардың құрамы туралы мәліметтерді біліктілігі жоғары операторға беру.
3. Реактордың оңтайлы жұмысын анықтау үшін қалдықтардың морфологиялық құрамын бағалауды жүзеге асыру.
4. Технологиялық регламентке сәйкес температура параметрлерін орнату және бақылау.
Білімдер:
1. Қалдықтардың негізгі топтары және олардың термиялық әсердегі қасиеттері.
2. Температуралық режимдерді қауіпсіз таңдаудың жалпы принциптері.
3. Қалдықтарды морфологиялық талдау және жіктеу әдістері.

4. Влияние состава отходов на температуру и скорость термической обработки.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Обеспечение условий поддержания установленного температурного режима камеры реактора и контроля температурного режима
Умения:
1. Поддерживать стабильный температурный режим камеры реактора под контролем старшего оператора.
2. Выполнять корректировку работы оборудования в пределах допустимых отклонений по указанию специалиста.
3. Устанавливать, контролировать и корректировать температурный режим камеры реактора в соответствии с технологическим регламентом.
4. Анализировать показания контрольно-измерительных приборов, фиксировать отклонения и устранять их в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Основы термодинамики и теплофизики в процессе уничтожения отходов.
2. Нормативные параметры температуры и методы еҰ контроля.
3. Принципы работы термического оборудования и систем автоматического регулирования.
4. Методы обеспечения и контроля термических параметров процесса уничтожения отходов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Обеспечение условий запуска системы газоочистки в установленном режиме
Умения:
1. Подготавливать оборудование системы газоочистки к пуску под руководством оператора более высокой квалификации.
2. Проверять наличие и состояние фильтрующих элементов, соединений и запорной арматуры.
3. Запускать систему газоочистки и обеспечивать еҰ работу в соответствии с установленным технологическим режимом.
4. Контролировать давление, температуру и уровень загрязнения фильтров, устранять простые неисправности.
Знания:
1. Назначение и принцип работы системы газоочистки.
2. Основные требования безопасности при обращении с фильтрационными установками и газоходами.
3. Технологические схемы и последовательность запуска систем газоочистки.
4. Методы контроля параметров и технического обслуживания газоочистных установок.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Оператор сортировочной линии
3
Оператор по сортировке отходов
3
Оператор по переработке отходов
3
Оператор пресса
3
Оператор дробильной установки
4
Техник по экологии
4
Техник по инфицированным отходам
4
Техник по охране окружающей среды
4
Техник по минимизации отходов
5
Мастер смены по сортировке отходов
5
Мастер полигона ТБО
5
Мастер участка сортировочной линии
5
Мастер смены по переработке отходов
5
Мастер участка прессования и брикетирования
5
Эколог

4. Қалдықтардың құрамының термиялық өңдеудің температурасы мен жылдамдығына әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Реактор камерасының белгіленген температуралық режимін ұстау және температуралық режимді бақылау шарттарын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Аға оператордың бақылауымен реактор камерасының температуралық режимін тұрақты ұстау.
2. Маманның нұсқауы бойынша рұқсат етілген ауытқулар шегінде жабдықтың жұмысына түзетулер енгізу.
3. Технологиялық регламентке сәйкес реактор камерасының температуралық режимін орнату, бақылау және реттеу.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін талдау, ауытқуларды тіркеу және оларды өз құзыреті шегінде жою.
Білімдер:
1. Қалдықтарды жою процесіндегі термодинамика және жылуфизика негіздері.
2. Температураның нормативтік параметрлері және оны бақылау әдістері.
3. Термиялық жабдықтар мен автоматты реттеу жүйелерінің жұмыс істеу принциптері.
4. Қалдықтарды жою процесінің термиялық параметрлерін қамтамасыз ету және бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Газбен тазалау жүйесін белгіленген тәртіпте іске қосу шарттарын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жоғары білікті оператордың басшылығымен газды тазарту жүйесінің жабдықтарын іске қосуға дайындау.
2. Сүзгі элементтерінің, қосылыстардың және өшіру клапандарының болуын және күйін тексеру.
3. Газды тазарту жүйесін іске қосу және оның белгіленген технологиялық режимге сәйкес жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
4. Сүзгілердің қысымын, температурасын және ластану деңгейін бақылау, қарапайым ақауларды жою.
Білімдер:
1. Газды тазарту жүйесінің мақсаты мен жұмыс принципі.
2. Фильтрациялық қондырғылармен және газ құбырларымен жұмыс істеу кезіндегі негізгі қауіпсіздік талаптары.
3. Газды тазарту жүйелерін іске қосудың технологиялық сызбалары мен реттілігі.
4. Газ тазарту қондырғыларының параметрлерін бақылау және техникалық қызмет көрсету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Кеден одағының "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Сұрыптау желісінің операторы
3
Қалдықтарды сұрыптау жөніндегі оператор
3
Қалдықтарды қайта өңдеу жөніндегі оператор
3
Баспасөз операторы
3
Ұсату қондырғысының операторы
4
Экология бойынша техник
4
Инфекцияланған қалдықтар бойынша техник
4
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник
4
Қалдықтарды азайту жөніндегі техник
5
Қалдықтарды сұрыптау бойынша ауысым шебері
5
ҚТҚ полигонының шебері
5
Сұрыптау желісінің учаске шебері
5
Қалдықтарды қайта өңдеу бойынша ауысым шебері
5
Престеу және брикеттеу учаскесінің шебері
5
Эколог

16. Карточка профессии "Инженер по организации сбора и удаления отходов":
Код группы:
2143-2
Код наименования занятия:
2143-2-002
Наименование профессии:
Инженер по организации сбора и удаления отходов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог) Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003)
Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Окружающая среда
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Окружающая среда
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
• Инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога II категории не менее 2 лет; • инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога без категории не менее 3 лет; • инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и контроль работы по безопасному управлению отходами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение учета объема и (или) массы собранных твердых бытовых и промышленных отходов
2. Организация контроля графика вывоза накопившихся твердых бытовых и промышленных отходов специализированным транспортом
3. Организация контроля соблюдения участниками процесса управления отходами фракционного и морфологического состава отходов, складируемых на площадки накопления твердых бытовых и крупногабаритных отходов

16. Кәсіптің карточкасы "Қалдықтарды жинауды және жоюды ұйымдастыру жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2143-2
Қызмет атауының коды:
2143-2-002
Кәсіптің атауы:
Қалдықтарды жинауды және жоюды ұйымдастыру жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Параграф 49. Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының инженер-технологы (Технологы) (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді)
Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Қоршаған орта
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Қоршаған орта
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
• І санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және II санатты инженер-технолог лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 2 жыл; • II санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ инженер-технолог лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 3 жыл; • санаты жоқ инженер-технолог: еңбек өтіліне немесе техникалық және кәсіптік білім талаптарына сәйкес кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, орта білімнен кейінгі тиісті мамандық (біліктілік) бойынша (орта арнаулы, орта кәсіптік) білімі және І санатты техник лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 3 жыл болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қалдықтарды қауіпсіз басқару жөніндегі жұмыстарды жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жиналған қатты тұрмыстық қалдықтар мен өнеркәсіптік қалдықтардың көлемін және (немесе) массасын есепке алуды жүргізу
2. Жинақталған қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару кестесін бақылауды ұйымдастыру және өнеркәсіптік қалдықтарды мамандандырылған көлікпен тасымалдау
3. Қатты тұрмыстық, ірі габаритті және өнеркәсіптік қалдықтарды жинақтау алаңдарына жиналатын қалдықтардың фракциялық және морфологиялық құрамды қалдықтарды басқару процесіне қатысушыларды бақылауды ұйымдастыру

4. Контроль размещения емкостей (контейнеров, бункеров) в необходимом количестве в соответствии с утвержденной схемой размещения мест (площадок) сбора и накопления твердых бытовых и промышленных отходов
5. Проведение оценки качества поставляемых на контейнерную площадку емкостей для сбора, накопления твердых бытовых, крупногабаритных и промышленных отходов (наличие крышек и колес, надлежащая прочность материала)
6. Контроль наличия на контейнерах маркировки, соответствующей единому стандарту оформления системы раздельного накопления твердых бытовых и промышленных отходов
Дополнительные трудовые функции:
1. Составление дефектных ведомостей в случае поставки технически неисправных контейнеров и стандарта их оформления
2. Организация контроля устранения хозяйствующими субъектами дефектов технического состояния и маркировки емкостей для накопления твердых бытовых и крупногабаритных отходов
3. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Ведение учета объема и (или) массы собранных твердых бытовых и промышленных отходов
Навык 1:
Использование цифровых систем слежения (GPS, ERP, экоплатформы)
Умения:
Без категории:
1. Отслеживать перемещение транспорта через готовые интерфейсы систем слежения.
2. Передавать информацию о сбоях и неточностях оператору или инженеру.
Для 1 категории:
1. Настраивать и контролировать работу цифровых систем слежения и аналитических модулей.
2. Анализировать данные мониторинга и формировать отчҰты по эффективности транспортировки и утилизации.
Для 2 категории:
1. Пользоваться системами GPS-мониторинга и корпоративными экоплатформами для контроля маршрутов и загрузки транспорта.
2. Формировать сводные отчҰты и вносить данные в цифровые журналы.
Знания:
Без категории:
1. Назначение и базовые функции цифровых систем мониторинга.
2. Правила безопасной работы с пользовательскими интерфейсами и отчҰтными формами.
Для 1 категории:
1. Принципы интеграции GPS-и ERP-систем с производственными процессами.
2. Методы анализа данных и построения логистических показателей в цифровых платформах.
Для 2 категории:
1. Пользоваться системами GPS-мониторинга и корпоративными экоплатформами для контроля маршрутов и загрузки транспорта.
2. Формировать сводные отчҰты и вносить данные в цифровые журналы.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка и оптимизация логистических схем и графиков перевозок
Умения:
Без категории:

4. Қатты тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды жинау және жинақтау орындарын (алаңдарын) орналастырудың бекітілген сызбасына сәйкес қажетті мөлшерде ыдыстарды (контейнерлерді, бункерлерді) орналастыруды бақылау
5. Қатты тұрмыстық, ірі габаритті және өнеркәсіптік қалдықтарды жинауға, жинауға арналған контейнерлік алаңға жеткізілетін ыдыстардың сапасына бағалау жүргізу, (қақпақтар мен дөңгелектердің болуы, материалдың тиісті беріктігі)
6. Қатты тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды бөлек жинақтау жүйесін ресімдеудің бірыңғай стандартына сәйкес келетін контейнерлерде таңбалаудың болуын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Техникалық ақауы бар контейнерлер жеткізілген жағдайда ақау ведомостарын және оларды ресімдеу стандартын жасау
2. Шаруашылық жүргізуші субъектілердің қатты тұрмыстық, ірі габаритті және өнеркәсіптік қалдықтарды жинақтау үшін техникалық жай-күйінің ақауларын жоюды және сыйымдылықтарды таңбалауды бақылауды ұйымдастыру
3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Жиналған қатты тұрмыстық қалдықтар мен өнеркәсіптік қалдықтардың көлемін және (немесе) массасын есепке алуды жүргізу
Дағды 1:
Пайдалану цифрлық жүйелердің қадағалау (GPS, ERP, экоплатформалар)
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Бақылау жүйелерінің дайын интерфейстері арқылы көлік қозғалысын бақылау.
2. Ақаулар мен дәлсіздіктер туралы ақпаратты операторға немесе инженерге жіберу.
1 санат үшін:
1. Цифрлық бақылау жүйелері мен аналитикалық модульдердің жұмысын конфигурациялау және бақылау.
2. Мониторинг деректерін талдау және тасымалдау мен кәдеге жаратудың тиімділігі туралы есептерді қалыптастыру.
2 санат үшін:
1. Маршруттарды бақылау және көлікті тиеу үшін GPS-мониторинг жүйелерін және корпоративтік экоплатформаларды пайдалану.
2. Жиынтық есептерді қалыптастыру және деректерді цифрлық журналдарға енгізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Цифрлық мониторинг жүйелерінің мақсаты мен негізгі функциялары.
2. Пайдаланушылық интерфейстермен және есептік нысандармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
1 санат үшін:
1. GPS және ERP жүйелерін өндірістік процестермен интеграциялау принциптері.
2. Деректерді талдау және логистикалық жүйелерді құру әдістері. цифрлық платформалардағы көрсеткіштер.
2 санат үшін:
1. Маршруттарды бақылау және көлікті тиеу үшін GPS-мониторинг жүйелерін және корпоративтік экоплатформаларды пайдалану.
2. Жиынтық есептерді қалыптастыру және деректерді цифрлық журналдарға енгізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Тасымалдаудың логистикалық схемалары мен кестелерін әзірлеу және оңтайландыру
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Применять утверждҰнные схемы и графики перевозок при выполнении операций.
2. Вести учҰт выполненных рейсов и фиксировать отклонения в графике.
Для 1 категории:
1. Планировать маршруты и графики вывоза.
2. Учитывать динамику образования отходов.
3. Перераспределять ресурсы.
Для 2 категории:
1. Составлять и корректировать схемы перевозки отходов с учҰтом производственных маршрутов и расписаний.
2. Оптимизировать графики движения транспорта для сокращения простоев и повышения эффективности перевозок.
Знания:
Без категории:
1. Типовые маршруты и схемы перевозки отходов.
2. Правила внутреннего транспортного взаимодействия и учҰта перевозок.
Для 1 категории:
1. Основы логистики.
2. Нормы и требования по обращению с отходами.
3. Принципы оптимизации транспортных маршрутов.
Для 2 категории:
1. Основы планирования транспортных потоков.
2. Методы расчҰта времени и маршрутов движения транспортных средств.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Аналитическая обработка данных
Умения:
Без категории:
1. Вводить и систематизировать исходные данные в стандартные формы учҰта.
2. Использовать готовые отчҰтные шаблоны для визуализации данных.
Для 1 категории:
1. Применять аналитические инструменты (Excel, ERP, экоплатформы) для обработки больших массивов данных.
2. Разрабатывать модели и рекомендации на основе выявленных тенденций и закономерностей.
Для 2 категории:
1. Проводить базовый анализ производственных и транспортных показателей.
2. Составлять сводные таблицы и диаграммы для внутренней отчҰтности.
Знания:
Без категории:
1. Основы статистической обработки и учҰта данных.
2. Форматы и правила заполнения отчҰтной документации.
Для 1 категории:
1. Методы анализа, визуализации и прогнозирования данных.
2. Алгоритмы оценки эффективности технологических и логистических процессов.
Для 2 категории:
1. Методы первичного статистического анализа и структурирования информации.
2. Принципы формирования аналитических отчҰтов и расчҰтных таблиц.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Планирование и прогнозирование потоков отходов
Умения:
Без категории:
1. Следовать утверждҰнным планам и графикам вывоза отходов.
2. Вести учҰт поступающих и вывезенных объҰмов по стандартным формам.
Для 1 категории:
1. Оценивать объемы на период.
2. Составлять прогнозные таблицы и планы.
Для 2 категории:
1. Анализировать динамику накопления отходов и сезонные изменения.
2. Формировать расчҰты потребностей в ресурсах.
Знания:
Без категории:
1. Базовые правила обращения и накопления отходов.

1. Операцияларды орындау кезінде тасымалдаудың бекітілген сызбалары мен кестелерін қолдану.
2. Орындалған рейстердің есебін жүргізу және кестедегі ауытқуларды тіркеу.
1 санат үшін:
1. Әкету маршруттары мен кестелерін жоспарлау.
2. Қалдықтардың түзілу динамикасын ескеру.
3. Ресурстарды қайта бөлу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік маршруттар мен кестелерді ескере отырып, қалдықтарды тасымалдау сызбаларын құрастыру және түзету.
2. Тоқтап қалуды азайту және тасымалдау тиімділігін арттыру үшін қозғалыс кестелерін оңтайландыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды тасымалдаудың үлгілік маршруттары мен схемалары.
2. Ішкі көліктік өзара іс-қимыл және тасымалдарды есепке алу қағидалары.
1 санат үшін:
1. Логистика негіздері.
2. Қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі нормалар мен талаптар.
3. Көлік маршруттарын оңтайландыру принциптері.
2 санат үшін:
1. Көлік ағындарын жоспарлау негіздері.
2. Көлік құралдарының жүру уақыты мен бағыттарын есептеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Деректерді аналитикалық өңдеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Бастапқы деректерді бухгалтерлік есептің стандартты нысандарына енгізу және жүйелеу.
2. Деректерді визуализациялау үшін дайын есеп үлгілерін пайдалану.
1 санат үшін:
1. Үлкен деректер массивтерін өңдеу үшін аналитикалық құралдарды (Excel, ERP, экоплатформалар) қолдану.
2. Анықталған тенденциялар мен заңдылықтар негізінде модельдер мен ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік және көліктік көрсеткіштерге базалық талдау жүргізу.
2. Ішкі есеп беру үшін жиынтық кестелер мен диаграммаларды құрастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Деректерді статистикалық өңдеу және есепке алу негіздері.
2. Есептік құжаттаманы толтырудың форматтары мен ережелері.
1 санат үшін:
1. Деректерді талдау, визуалдау және болжау әдістері.
2. Тиімділікті бағалау алгоритмдері технологиялық және логистикалық процестері.
2 санат үшін:
1. Бастапқы статистикалық талдау және ақпаратты құрылымдау әдістері.
2. Аналитикалық есептер мен есептеу кестелерін қалыптастыру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Қалдықтар ағынын жоспарлау және болжау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды шығарудың бекітілген жоспарлары мен кестелерін орындау.
2. Келіп түскен және әкетілген көлемдердің есебін стандартты нысандар бойынша жүргізу.
1 санат үшін:
1. Кезеңдегі көлемдерді бағалау.
2. Болжамды кестелер мен жоспарларды құрастыру.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың жинақталу динамикасын және маусымдық өзгерістерді талдау.
2. Ресурстарға қажеттіліктердің есептеулерін қалыптастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды өңдеу мен жинақтаудың негізгі ережелері.

2. Формы и порядок ведения первичной отчҰтной документации.
Для 1 категории:
1. Учет сезонности и производственных циклов.
2. Нормативы накопления отходов.
Для 2 категории:
1. Методы статистического прогнозирования и нормирования отходов.
2. Принципы планирования производственных и транспортных потоков.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Мониторинг работы транспорта
Умения:
Без категории:
1. Осуществлять контроль выполнения рейсов.
2. Проводить анализ отклонений в работе транспорта.
Для 1 категории:
1. Сравнивать маршруты.
2. Оптимизировать порядок объезда.
Для 2 категории:
1. Сверять фактическое время вывоза с установленными сроками.
2. Выявлять и документировать отклонения.
Знания:
Без категории:
1. Показатели эффективности транспорта.
2. Требования к учету движения отходов.
Для 1 категории:
1. Основы логистики маршрутов.
2. Основы документации по учету и мониторингу движения транспортных средств.
Для 2 категории:
1. Регламент контроля графика транспортировки отходов.
2. Правила ведения контрольной документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 6:
Разработка предложений по улучшению логистики
Умения:
Без категории:
1. Наблюдать за выполнением логистических операций и фиксировать выявленные отклонения.
2. Передавать информацию и предложения о возможных улучшениях старшему специалисту.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и обосновывать предложения по повышению эффективности логистических процессов.
2. Применять цифровые инструменты для моделирования и оценки экономической выгоды изменений.
Для 2 категории:
1. Анализировать логистические маршруты и выявлять узкие места в процессе перевозки отходов.
2. Формулировать предложения по корректировке графиков и оптимизации использования транспорта.
Знания:
Без категории:
1. Основы производственной логистики и маршрутизации.
2. Правила внутренней отчҰтности и взаимодействия при передаче информации.
Для 1 категории:
1. Принципы стратегического планирования и оптимизации логистических систем.
2. Методы экономического и ресурсного анализа эффективности логистических решений.
Для 2 категории:
1. Методы анализа транспортных потоков и расчҰта маршрутов.
2. Порядок разработки и согласования предложений по улучшению логистических схем.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 7:
Координация подразделений и подрядчиков
Умения:
Без категории:
1. Передавать информацию между исполнителями по установленным каналам связи.
2. Выполнять указания ответственных лиц при взаимодействии с другими подразделениями.
Для 1 категории:
1. Организовывать взаимодействие между подразделениями и подрядчиками в рамках комплексных проектов.

2. Бастапқы есептік құжаттаманы жүргізудің нысандары мен тәртібі.
1 санат үшін:
1. Маусымдылық пен өндірістік циклдарды есепке алу.
2. Қалдықтардың жинақталу нормативтері.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды статистикалық болжау және нормалау әдістері.
2. Өндірістік және көлік ағындарын жоспарлау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Көлік жұмысының мониторингі
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Рейстердің орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Көлік жұмысындағы ауытқуларға талдау жүргізу.
1 санат үшін:
1. Маршруттарды салыстыру.
2. Айналып өту тәртібін оңтайландыру.
2 санат үшін:
1. Шығарудың нақты уақытын белгіленген мерзімдермен салыстыру.
2. Ауытқуларды анықтау және құжаттау.
Білімдер:
Санаты жоқ;
1. Көлік тиімділігінің көрсеткіштері.
2. Қалдықтардың қозғалысын есепке алуға қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Маршруттар логистикасының негіздері.
2. Көлік құралдарының қозғалысын есепке алу және мониторингі жөніндегі құжаттаманың негіздері.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды тасымалдау кестесін бақылау регламенті.
2. Бақылау құжаттамасын жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 6:
Логистиканы жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Логистикалық операциялардың орындалуын қадағалау және анықталған ауытқуларды тіркеу.
2. Мүмкін болатын жақсартулар туралы ақпарат пен ұсыныстарды аға маманға жіберу.
1 санат үшін:
1. Логистикалық процестердің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және негіздеу.
2. Өзгерістердің экономикалық тиімділігін модельдеу және бағалау үшін цифрлық құралдарды қолдану.
2 санат үшін:
1. Логистикалық маршруттарды талдау және қалдықтарды тасымалдау процесіндегі кедергілерді анықтау.
2. Кестелерді түзету және көлікті пайдалануды оңтайландыру бойынша ұсыныстарды тұжырымдау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік логистика және маршруттау негіздері.
2. Ақпаратты беру кезіндегі ішкі есептілік және өзара іс-қимыл ережелері.
1 санат үшін:
1. Стратегиялық жоспарлау және логистикалық жүйелерді оңтайландыру принциптері.
2. Логистикалық шешімдердің тиімділігін экономикалық және ресурстық талдау әдістері.
2 санат үшін:
1. Көлік ағындарын талдау және маршруттарды есептеу әдістері.
2. Логистикалық схемаларды жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және келісу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 7:
Бөлімшелер мен мердігерлерді үйлестіру
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Орындаушылар арасында ақпаратты белгіленген байланыс арналары арқылы беру.
2. Басқа бөлімшелермен өзара әрекеттесу кезінде жауапты тұлғалардың нұсқауларын орындау.
1 санат үшін:
1. Кешенді жобалар шеңберінде бөлімшелер мен мердігерлердің өзара іс-қимылын ұйымдастыру.

2. Разрабатывать схемы и регламенты взаимодействия для оптимизации логистических и технологических процессов.
Для 2 категории:
1. Согласовывать графики и этапы выполнения работ с подрядными организациями и внутренними службами.
2. Контролировать своевременность обмена данными и соблюдение сроков выполнения задач.
Знания:
Без категории:
1. Внутренние регламенты взаимодействия между подразделениями.
2. Основы служебной коммуникации и отчҰтности.
Для 1 категории:
1. Методы управления межфункциональными процессами и подрядными структурами.
2. Принципы делегирования, коммуникации и контроля в производственных системах.
Для 2 категории:
1. Порядок взаимодействия с подрядными организациями и смежными подразделениями.
2. Документационные и отчҰтные процедуры при координации работ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 8:
Управление проектами в сфере транспортной логистики отходов
Умения:
Без категории:
1. Выполнять отдельные поручения в рамках проекта под руководством ответственного специалиста.
2. Соблюдать установленные сроки и порядок предоставления отчҰтной информации.
Для 1 категории:
1. Руководить проектами по развитию и оптимизации транспортной логистики отходов.
2. Оценивать эффективность реализованных решений и формировать предложения по их улучшению.
Для 2 категории:
1. Участвовать в планировании и реализации этапов проектов по транспортировке отходов.
2. Контролировать выполнение задач исполнителями и обеспечивать взаимодействие с внутренними службами.
Знания:
Без категории:
1. Общие принципы проектной деятельности и документооборота.
2. Требования к дисциплине и последовательности выполнения проектных задач.
Для 1 категории:
1. Принципы управления проектами и адаптация их к сфере экологии и логистики.
2. Методы оценки рисков, ресурсов и результатов проектной деятельности.
Для 2 категории:
1. Основы управления проектами и построения графиков.
2. Порядок распределения задач, мониторинга сроков и отчҰтности по проектам.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация контроля графика вывоза накопившихся твердых бытовых и промышленных отходов специализированным транспортом
Навык 1:
Организация графиков вывоза отходов специализированным транспортом
Умения:
Без категории:
1. Выполнять работы по установленным графикам вывоза отходов.
2. Сообщать ответственному лицу об отклонениях или задержках в графике.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать комплексные схемы и графики вывоза отходов, интегрированные в производственный цикл предприятия.

2. Логистикалық және технологиялық процестерді оңтайландыру үшін өзара әрекеттесу схемалары мен ережелерін әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Жұмыстарды орындау кестелері мен кезеңдерін мердігерлік ұйымдармен және ішкі қызметтермен үйлестіру.
2. Деректермен алмасудың уақтылығын және тапсырмалардың орындалу мерзімдерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Бөлімшелер арасындағы өзара іс-қимылдың ішкі регламенттері.
2. Қызметтік коммуникация және есептілік негіздері.
1 санат үшін:
1. Функцияаралық процестер мен мердігерлік құрылымдарды басқару әдістері.
2. Өндірістік жүйелердегі өкілдік, коммуникация және бақылау принциптері.
2 санат үшін:
1. Мердігерлік ұйымдармен және сабақтас бөлімшелермен өзара іс-қимыл тәртібі.
2. Жұмыстарды үйлестіру кезіндегі құжаттамалық және есептік рәсімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 8:
Қалдықтардың көліктік логистикасы саласындағы жобаларды басқару
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жауапты маманның басшылығымен жоба аясында жеке тапсырмаларды орындау.
2. Есептік ақпаратты ұсынудың белгіленген мерзімдері мен тәртібін сақтау.
1 санат үшін:
1. Қалдықтардың көліктік логистикасын дамыту және оңтайландыру бойынша жобаларды басқару.
2. Іске асырылған шешімдердің тиімділігін бағалау және оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды тасымалдау жобаларының кезеңдерін жоспарлауға және жүзеге асыруға қатысу.
2. Орындаушылардың тапсырмаларды орындауын бақылау және ішкі қызметтермен өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Жобалық іс-әрекеттің және құжат айналымының жалпы принциптері.
2. Жобалық тапсырмаларды орындау тәртібі мен реттілігіне қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Жобаларды басқару принциптері және олардың экология және логистика саласына бейімделуі.
2. Тәуекелдерді, ресурстарды және жобалық қызметтің нәтижелерін бағалау әдістері.
2 санат үшін:
1. Жобаларды басқару және жоспарлау негіздері.
2. Міндеттерді бөлу, мерзімдерді мониторингілеу және жобалар бойынша есептілік тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жинақталған қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару кестесін бақылауды ұйымдастыру және өнеркәсіптік қалдықтарды мамандандырылған көлікпен тасымалдау
Дағды 1:
Мамандандырылған көлікпен қалдықтарды шығару кестесін ұйымдастыру
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды шығарудың белгіленген кестесі бойынша жұмыстарды орындау.
2. Жауапты тұлғаға кестедегі ауытқулар немесе кідірістер туралы хабарлау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорынның өндірістік циклына кіріктірілген қалдықтарды жоюдың кешенді схемалары мен кестелерін әзірлеу.

2. Анализировать эффективность исполнения графиков и предлагать меры по их оптимизации.
Для 2 категории:
1. Составлять и корректировать графики вывоза отходов с учҰтом загруженности транспорта и приоритетных направлений.
2. Контролировать соблюдение графиков и оперативно вносить изменения при необходимости.
Знания:
Без категории:
1. УтверждҰнные маршруты и расписания вывоза отходов.
2. Основы внутренней производственной дисциплины и документооборота.
Для 1 категории:
1. Методы стратегического планирования и управления транспортными потоками.
2. Инструменты цифрового моделирования и анализа логистических процессов (ERP, экоплатформы и др.).
Для 2 категории:
1. Принципы планирования и оптимизации графиков транспортных операций.
2. Порядок взаимодействия с диспетчерскими и производственными службами при изменении расписания.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Прогнозирование объҰмов отходов и планирование ресурсов
Умения:
Без категории:
1. Вести учҰт поступающих отходов по установленным формам.
2. Передавать сведения о накопленных объҰмах для составления планов вывоза.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать прогнозы объҰмов отходов с использованием аналитических и цифровых инструментов.
2. Планировать распределение ресурсов (транспорт, персонал, Ұмкости) с учҰтом динамики и производственных рисков.
Для 2 категории:
1. Проводить анализ объҰмов накопления отходов и сезонных изменений.
2. Определять потребность в транспорте и оборудовании для обеспечения плановых объҰмов вывоза.
Знания:
Без категории:
1. Основы учҰта и классификации отходов.
2. Формы первичной отчҰтности и порядок передачи данных.
Для 1 категории:
1. Методы прогнозирования на основе статистических и цифровых моделей (ERP, BI, экоплатформы).
2. Принципы стратегического планирования ресурсного обеспечения в логистических системах.
Для 2 категории:
1. Методы статистического прогнозирования и нормирования отходов.
2. Принципы планирования производственных ресурсов и логистических мощностей.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Управление цифровыми системами мониторинга
Умения:
Без категории:
1. Работать с интерфейсом систем мониторинга по установленным инструкциям.
2. Передавать данные о неполадках и отклонениях ответственным специалистам.
Для 1 категории:
1. Управлять комплексом цифровых систем мониторинга, интегрированных в производственные процессы.
2. Анализировать данные для оценки эффективности и разработки решений по оптимизации работы оборудования и логистики.
Для 2 категории:
1. Настраивать параметры цифровых систем мониторинга и контролировать корректность их работы.

2. Кестелердің орындалу тиімділігін талдау және оларды оңтайландыру шараларын ұсыну.
2 санат үшін:
1. Көлік жүктемесі мен басым бағыттарды ескере отырып, қалдықтарды шығару кестесін құру және түзету.
2. Кестелердің сақталуын қадағалау және қажет болған жағдайда шұғыл өзгерістер енгізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды шығарудың бекітілген маршруттары мен кестелері.
2. Ішкі өндірістік тәртіптің және құжат айналымының негіздері.
1 санат үшін:
1. Стратегиялық жоспарлау және көлік ағындарын басқару әдістері.
2. Логистикалық процестерді цифрлық модельдеу және талдау құралдары (ERP, экоплатформалар және т.б.).
2 санат үшін:
1. Көлік операцияларының кестесін жоспарлау және оңтайландыру принциптері.
2. Кесте өзгерген кезде диспетчерлік және өндірістік қызметтермен өзара әрекеттесу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтардың көлемін болжау және ресурстарды жоспарлау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Келіп түсетін қалдықтардың есебін белгіленген нысандар бойынша жүргізу.
2. Әкету жоспарларын жасау үшін жинақталған көлемдер туралы мәліметтерді беру.
1 санат үшін:
1. Аналитикалық және цифрлық құралдарды пайдалана отырып, қалдықтар көлемінің болжамдарын әзірлеу.
2. Динамика мен өндірістік тәуекелдерді ескере отырып, ресурстарды (көлік, персонал, контейнерлер) бөлуді жоспарлау.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың жинақталу көлеміне және маусымдық өзгерістерге талдау жүргізу.
2. Жоспарланған экспорт көлемін қамтамасыз ету үшін көлік пен жабдыққа қажеттілікті анықтау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды есепке алу және жіктеу негіздері.
2. Бастапқы есептіліктің нысандары және деректерді беру тәртібі.
1 санат үшін:
1. Статистикалық және цифрлық модельдерге негізделген болжау әдістері (ERP, BI, экоплатформалар).
2. Логистикалық жүйелердегі ресурстарды қамтамасыз етуді стратегиялық жоспарлау принциптері.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды статистикалық болжау және нормалау әдістері.
2. Өндірістік ресурстар мен логистикалық қуаттарды жоспарлау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Мониторингтің цифрлық жүйелерін басқару
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Орнатылған нұсқаулықтар бойынша мониторинг жүйелерінің интерфейсімен жұмыс істеу.
2. Ақаулар мен ауытқулар туралы деректерді жауапты мамандарға жіберу.
1 санат үшін:
1. Өндірістік процестерге интеграцияланған цифрлық бақылау жүйелерінің кешенін басқару.
2. Тиімділікті бағалау және жабдық пен логистиканың жұмысын оңтайландыру бойынша шешімдерді әзірлеу үшін деректерді талдау.
2 санат үшін:
1. Сандық бақылау жүйелерінің параметрлерін конфигурациялау және олардың жұмысының дұрыстығын бақылау.

2. Формировать отчҰты о производственных показателях и выявленных отклонениях.
Знания:
Без категории:
1. Основные функции цифровых систем мониторинга и их назначение.
2. Правила безопасной работы с пользовательскими интерфейсами.
Для 1 категории:
1. Методы управления и интеграции цифровых систем мониторинга на уровне предприятия.
2. Инструменты аналитики и автоматизации процессов.
Для 2 категории:
1. Принципы функционирования систем мониторинга (GPS, ERP, экоплатформы).
2. Порядок сбора, хранения и обработки данных в цифровых системах.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Аналитическая обработка больших данных
Умения:
Без категории:
1. Вводить и систематизировать первичные данные в установленные цифровые формы.
2. Использовать стандартные инструменты для просмотра и сортировки информации.
Для 1 категории:
1. Применять методы интеллектуального анализа данных (data mining, машинное обучение) для прогнозирования и оптимизации процессов.
2. Разрабатывать аналитические модели для оценки эффективности и планирования ресурсов.
Для 2 категории:
1. Обрабатывать большие объҰмы данных с использованием аналитических инструментов (Excel, Power BI, ERP).
2. Проводить сводный анализ показателей и выявлять основные тенденции.
Знания:
Без категории:
1. Основы работы с электронными таблицами и базами данных.
2. Требования к точности и полноте ввода информации.
Для 1 категории:
1. Современные технологии работы с Big Data и инструментами анализа (Python, SQL, BI-платформы).
2. Методы прогнозной аналитики и построения цифровых моделей производственных процессов.
Для 2 категории:
1. Методы статистического анализа и визуализации данных.
2. Принципы организации и хранения больших массивов информации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Управление взаимодействием подразделений и подрядчиков
Умения:
Без категории:
1. Выполнять указания руководителя при взаимодействии с другими подразделениями и подрядчиками.
2. Передавать информацию и отчҰтные данные по установленным каналам связи.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять схемы взаимодействия между подразделениями и подрядчиками для реализации комплексных проектов.
2. Координировать деятельность внешних исполнителей и оценивать эффективность взаимодействия.
Для 2 категории:
1. Организовывать текущие взаимодействия между внутренними службами и подрядными организациями.
2. Контролировать выполнение договорных сроков и условий в пределах своей зоны ответственности.
Знания:
Без категории:

2. Өндірістік көрсеткіштер және анықталған ауытқулар туралы есептерді қалыптастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Цифрлық мониторинг жүйелерінің негізгі функциялары және олардың мақсаты.
2. Пайдаланушы интерфейстерімен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде цифрлық бақылау жүйелерін басқару және интеграциялау әдістері.
2. Аналитика және процестерді автоматтандыру құралдары.
2 санат үшін:
1. Қағидаттар жұмыс істеуі жүйелердің мониторингілеу (GPS, ERP, экоплатформалар).
2. Цифрлық жүйелерде деректерді жинау, сақтау және өңдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Үлкен деректерді аналитикалық өңдеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Бастапқы деректерді белгіленген цифрлық нысандарға енгізу және жүйелеу.
2. Ақпаратты қарау және сұрыптау үшін стандартты құралдарды пайдалану.
1 санат үшін:
1. Деректерді зияткерлік талдау әдістерін қолдану (data mining, машиналық оқыту) процестерді болжау және оңтайландыру үшін.
2. Ресурстардың тиімділігі мен жоспарлануын бағалау үшін аналитикалық модельдерді әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Деректердің үлкен көлемін өңдеу аналитикалық құралдарды (Excel, Power BI, ERP) пайдалану арқылы.
2. Көрсеткіштерге жиынтық талдау жүргізу және негізгі тенденцияларды анықтау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Электрондық кестелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу негіздері.
2. Ақпаратты енгізудің дәлдігі мен толықтығына қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Big Data және талдау құралдарымен (Python, SQL Structured Query Language), BI-платформалар (Business Intelligence) жұмыс істеудің заманауи технологиялары.
2. Болжамды аналитика әдістері және өндірістік процестердің цифрлық модельдерін құру
2 санат үшін:
1. Статистикалық талдау және деректерді визуализациялау әдістері.
2. Ақпараттың үлкен көлемін ұйымдастыру және сақтау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Бөлімшелер мен мердігерлердің өзара іс-қимылын басқару
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Басқа бөлімшелермен және мердігерлермен өзара әрекеттесу кезінде басшының нұсқауларын орындау.
2. Ақпаратты және есептік деректерді белгіленген байланыс арналары арқылы беру.
1 санат үшін:
1. Кешенді жобаларды жүзеге асыру үшін бөлімшелер мен мердігерлер арасындағы өзара іс-қимыл схемаларын әзірлеу және енгізу.
2. Сыртқы орындаушылардың қызметін үйлестіру және өзара әрекеттесудің тиімділігін бағалау.
2 санат үшін:
1. Ішкі қызметтер мен мердігерлік ұйымдар арасындағы ағымдағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
2. Өзінің жауапкершілік саласы шегінде шарттық шарттар мен талаптардың орындалуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:

1. Основы внутренней коммуникации и служебной субординации.
2. Регламент обмена информацией между подразделениями предприятия.
Для 1 категории:
1. Методы управления партнҰрскими и межфункциональными процессами.
2. Принципы построения организационных структур и регламентов взаимодействия.
Для 2 категории:
1. Порядок координации и документооборота при взаимодействии с подрядчиками.
2. Правила составления отчҰтных и контрольных документов по результатам совместных работ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Организация контроля соблюдения участниками процесса управления отходами фракционного и морфологического состава отходов, складируемых на площадки накопления твердых бытовых и крупногабаритных отходов
Навык 1:
Разработка нормативных и методических материалов
Умения:
Без категории:
1. Использовать действующие нормативные и методические документы при выполнении производственных задач.
2. Подготавливать исходные данные и справочные материалы для последующей разработки документов.
Для 1 категории:
1. Организовывать разработку, актуализацию и внедрение нормативных и методических документов на уровне предприятия.
2. Координировать работу по стандартизации и обеспечению единообразия документации.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать проекты методических инструкций и технологических карт на основе установленных требований.
2. Вносить предложения по корректировке действующих нормативных документов.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды нормативных и методических документов, применяемых в организации.
2. Требования к оформлению и учҰту внутренней документации.
Для 1 категории:
1. Методы нормирования, стандартизации и документирования производственных процессов.
2. Нормативно-правовые основы разработки и внедрения методических документов.
Для 2 категории:
1. Структура и правила составления нормативных и методических материалов.
2. Порядок согласования и утверждения организационно-технической документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Подготовка аналитической отчетности и предложений.
Умения:
Без категории:
1. Собирать и оформлять данные для включения в отчҰты по установленной форме.
2. Передавать подготовленные сведения ответственным специалистам для анализа.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать комплексные аналитические отчҰты с использованием цифровых инструментов обработки данных.
2. Представлять аналитические материалы и рекомендации руководству для принятия управленческих решений.
Для 2 категории:
1. Подготавливать аналитические отчҰты на основе собранных данных и производственных показателей.

1. Ішкі коммуникация және қызметтік бағыныштылық негіздері.
2. Кәсіпорын бөлімшелері арасында ақпарат алмасу ережелері.
1 санат үшін:
1. Серіктестік қатынастарды басқару әдістері және функцияаралық процестермен жүзеге асырылады.
2. Ұйымдық құрылымдар мен өзара іс-қимыл регламенттерін құру принциптері.
2 санат үшін:
1. Мердігерлермен өзара іс-қимыл кезінде үйлестіру және құжат айналымы тәртібі.
2. Бірлескен жұмыстардың нәтижелері бойынша есеп беру және бақылау құжаттарын рәсімдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Қатты тұрмыстық, ірі габаритті және өнеркәсіптік қалдықтарды жинақтау алаңдарына жиналатын қалдықтардың фракциялық және морфологиялық құрамды қалдықтарды басқару процесіне қатысушыларды бақылауды ұйымдастыру
Дағды 1:
Нормативтік және әдістемелік материалдарды әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік міндеттерді орындау кезінде қолданыстағы нормативтік және әдістемелік құжаттарды қолдану.
2. Құжаттарды кейіннен әзірлеу үшін бастапқы деректер мен анықтамалық материалдарды дайындау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде нормативтік-әдістемелік құжаттарды әзірлеуді, өзектендіруді және енгізуді ұйымдастыру.
2. Стандарттау және құжаттаманың біркелкілігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды үйлестіру.
2 санат үшін:
1. Белгіленген талаптар негізінде әдістемелік нұсқаулықтар мен технологиялық карталардың жобаларын әзірлеу.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға түзетулер енгізу бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Ұйымда қолданылатын нормативтік және әдістемелік құжаттардың негізгі түрлері.
2. Ішкі құжаттаманы ресімдеуге және есепке алуға қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Өндірістік процестерді нормалау, стандарттау және құжаттау әдістері.
2. Әдістемелік құжаттарды әзірлеу мен енгізудің нормативтік-құқықтық негіздері.
2 санат үшін:
1. Нормативтік және әдістемелік материалдарды құрастырудың құрылымы мен ережелері.
2. Ұйымдастырушылық-техникалық құжаттаманы келісу және бекіту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Талдамалық есептер мен ұсыныстарды дайындау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Белгіленген нысандағы есептерге енгізу үшін деректерді жинау және рәсімдеу.
2. Дайындалған мәліметтерді талдау үшін жауапты мамандарға тапсыру.
1 санат үшін:
1. Деректерді өңдеудің цифрлық құралдарын пайдалана отырып, кешенді талдамалық есептерді әзірлеу.
2. Басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін басшылыққа аналитикалық материалдар мен ұсыныстарды ұсыну.
2 санат үшін:
1. Жиналған деректер мен өндірістік көрсеткіштер негізінде аналитикалық есептерді дайындау.

2. Формулировать обоснованные предложения по улучшению технологических и логистических процессов.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды внутренней отчҰтности и требования к их оформлению.
2. Правила ведения учҰтных форм и передачи отчҰтных документов.
Для 1 категории:
1. Принципы подготовки управленческой и стратегической отчҰтности.
2. Методы аналитического обоснования и разработки предложений по повышению эффективности деятельности.
Для 2 категории:
1. Методы анализа и систематизации производственных и транспортных данных.
2. Порядок составления аналитических справок и предложений.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Контроль состояния контейнерных площадок.
Умения:
Без категории:
1. Осматривать контейнерные площадки и фиксировать видимые загрязнения или повреждения.
2. Сообщать ответственным лицам о нарушениях санитарного состояния и необходимости уборки.
Для 1 категории:
1. Планировать и координировать работу по контролю состояния контейнерных площадок на уровне предприятия.
2. Анализировать результаты проверок и разрабатывать предложения по улучшению санитарного и технического состояния площадок.
Для 2 категории:
1. Организовывать регулярные проверки состояния контейнерных площадок и оборудования.
2. Вести учҰт выявленных нарушений и контролировать их устранение.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к санитарному содержанию контейнерных площадок.
2. Правила фиксации и передачи информации о нарушениях.
Для 1 категории:
1. Методики контроля и оценки состояния контейнерных площадок.
2. Нормативно-правовые акты и стандарты в сфере обращения с отходами и санитарного содержания территорий.
Для 2 категории:
1. Нормативы содержания и эксплуатации контейнерных площадок.
2. Формы внутренней отчҰтности и порядок документирования результатов осмотров.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Межведомственное взаимодействие (с органами управления отходами, муниципалитетами, подрядчиками).
Умения:
Без категории:
1. Передавать служебную и отчҰтную информацию по установленным каналам связи.
2. Выполнять поручения руководителя при взаимодействии с представителями сторонних организаций.
Для 1 категории:
1. Координировать работу по взаимодействию с органами власти, подрядчиками и партнҰрами на уровне предприятия.
2. Представлять организацию в переговорах и при согласовании проектов, договоров и отчҰтных материалов.
Для 2 категории:
1. Организовывать обмен данными и документами с органами управления отходами, муниципальными структурами и подрядными организациями.

2. Технологиялық және логистикалық процестерді жетілдіру бойынша негізделген ұсыныстарды тұжырымдау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Ішкі есептіліктің негізгі түрлері және оларды ресімдеуге қойылатын талаптар.
2. Есеп нысандарын жүргізу және есептік құжаттарды тапсыру ережелері.
1 санат үшін:
1. Басқарушылық және стратегиялық есептілікті дайындау принциптері.
2. Қызметтің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды аналитикалық негіздеу және әзірлеу әдістері.
2 санат үшін:
1. Өндірістік және көліктік деректерді талдау және жүйелеу әдістері.
2. Талдамалық анықтамалар мен ұсыныстарды жасау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Контейнерлік алаңдардың жағдайын бақылау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Контейнер алаңдарын тексеріп көрінетін ластануды немесе зақымдануды жазып алу.
2. Жауапты тұлғаларға санитарлық жағдайдың бұзылуы және тазалау қажеттілігі туралы хабарлау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде контейнерлік алаңдардың жағдайын бақылау бойынша жұмыстарды жоспарлау және үйлестіру.
2. Тексерулердің нәтижелерін талдау және алаңдардың санитарлық және техникалық жағдайын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Контейнерлік алаңдар мен жабдықтардың жай-күйін жүйелі түрде тексеруді ұйымдастыру.
2. Анықталған бұзушылықтардың есебін жүргізеді және олардың жойылуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Контейнерлік алаңдарды санитарлық күтіп ұстауға қойылатын негізгі талаптар.
2. Бұзушылықтар туралы ақпаратты тіркеу және беру ережелері.
1 санат үшін:
1. Контейнерлік алаңдардың жағдайын бақылау және бағалау әдістемесі.
2. Қалдықтарды басқару және аумақтарды санитарлық күтіп ұстау саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар.
2 санат үшін:
1. Контейнерлік алаңдарды күтіп ұстау және пайдалану нормативтері.
2. Ішкі есептіліктің нысандары және тексеру нәтижелерін құжаттау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Ведомствоаралықөзара әрекеттесу (қалдықтарды басқару органдарымен, муниципалитеттермен, мердігерлермен).
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қызметтік және есептік ақпаратты белгіленген байланыс арналары арқылы беру.
2. Бөгде ұйымдардың өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде басшының тапсырмаларын орындау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде билік органдарымен, мердігерлермен және серіктестермен өзара әрекеттесу бойынша жұмысты үйлестіру.
2. Келіссөздерде және жобаларды, келісім-шарттарды және есеп беру материалдарын келісу кезінде ұйымның атынан өкілдік ету.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды басқару органдарымен, муниципалдық құрылымдармен және мердігерлік ұйымдармен мәліметтер мен құжаттармен алмасуды ұйымдастыру.

2. Контролировать соблюдение сроков предоставления отчҰтности и согласований.
Знания:
Без категории:
1. Основы делового и служебного общения.
2. Регламент взаимодействия предприятия с внешними организациями.
Для 1 категории:
1. Законодательные и нормативно-правовые основы межведомственного взаимодействия в сфере экологии и обращения с отходами.
2. Методы организации партнҰрского и административного взаимодействия между предприятиями и государственными структурами.
Для 2 категории:
1. Порядок межведомственного взаимодействия в сфере обращения с отходами.
2. Требования к документальному оформлению и отчҰтности при взаимодействии с государственными и коммерческими структурами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Контроль размещения емкостей (контейнеров, бункеров) в необходимом количестве в соответствии с утвержденной схемой размещения мест (площадок) сбора и накопления твердых бытовых и промышленных отходов
Навык 1:
Анализ и оптимизация схем размещения контейнеров
Умения:
Без категории:
1. Выполнять осмотр контейнерных площадок и фиксировать фактическое размещение контейнеров.
2. Передавать информацию о несоответствиях установленным схемам ответственным специалистам.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и оптимизировать схемы размещения контейнеров на основе анализа потоков отходов и логистических маршрутов.
2. Использовать цифровые инструменты моделирования для обоснования и визуализации оптимальных решений.
Для 2 категории:
1. Проводить анализ соответствия фактического размещения контейнеров утверждҰнным схемам.
2. Разрабатывать предложения по корректировке расположения контейнеров с учҰтом удобства и безопасности эксплуатации.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к размещению контейнеров на площадках.
2. Правила заполнения форм учҰта и передачи данных по результатам осмотров.
Для 1 категории:
1. Принципы пространственного планирования и логистической оптимизации.
2. Инструменты цифрового проектирования и анализа (ГИС, CAD, экоплатформы и др.).
Для 2 категории:
1. Методики оценки эффективности размещения контейнеров.
2. Нормативные требования к проектированию и эксплуатации контейнерных площадок.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка методических материалов и инструкций
Умения:
Без категории:
1. Использовать действующие инструкции и методические документы при выполнении производственных заданий.
2. Собирать исходные данные и наблюдения для подготовки методических материалов.
Для 1 категории:

2. Есептілікті және келісімдерді ұсыну мерзімдерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Іскерлік және қызметтік қарым-қатынас негіздері.
2. Кәсіпорынның сыртқы ұйымдармен өзара іс-қимылын реттеу.
1 санат үшін:
1. Экология және қалдықтарды басқару саласындағы ведомствоаралық өзара іс-қимылдың заңнамалық және нормативтік-құқықтық негіздері.
2. Кәсіпорындар мен мемлекеттік органдар арасындағы серіктестік және әкімшілік өзара іс-қимылды ұйымдастыру әдістері.
2 санат үшін:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл тәртібі.
2. Мемлекеттік және коммерциялық құрылымдармен өзара іс-қимыл кезінде құжаттамалық қамтамасыз етуге және есеп беруге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Қатты тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды жинау және жинақтау орындарын (алаңдарын) орналастырудың бекітілген сызбасына сәйкес қажетті мөлшерде ыдыстарды (контейнерлерді, бункерлерді) орналастыруды бақылау
Дағды 1:
Контейнерлерді орналастыру сызбаларын талдау және оңтайландыру
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Контейнерлік алаңдарды тексеруді орындау және контейнерлердің нақты орналасуын белгілеу.
2. Белгіленген сызбаларға сәйкессіздіктер туралы ақпаратты жауапты мамандарға беру.
1 санат үшін:
1. Қалдықтар ағыны мен логистикалық маршруттарды талдау негізінде контейнерлерді орналастыру сызбаларын әзірлеу және оңтайландыру.
2. Оңтайлы шешімдерді негіздеу және визуализациялау үшін цифрлық модельдеу құралдарын пайдалану.
2 санат үшін:
1. Контейнерлердің нақты орналастырылуының бекітілген сызбаларға сәйкестігіне талдау жүргізу.
2. Пайдаланудың ыңғайлылығы мен қауіпсіздігін ескере отырып, контейнерлердің орналасуын реттеу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Алаңдарда контейнерлерді орналастыруға қойылатын негізгі талаптар.
2. Тексеру нәтижелері бойынша деректерді есепке алу және беру нысандарын толтыру ережелері.
1 санат үшін:
1. Кеңістікті жоспарлау және логистикалық оңтайландыру принциптері.
2. Цифрлық жобалау және талдау құралдары (ГАЖ, CAD, экоплатформалар және т.б.).
2 санат үшін:
1. Контейнерлерді орналастырудың тиімділігін бағалау әдістемесі.
2. Контейнерлік алаңдарды жобалауға және пайдалануға қойылатын нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Әдістемелік материалдар мен нұсқаулықтарды әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік тапсырмаларды орындау кезінде қолданыстағы нұсқаулықтар мен әдістемелік құжаттарды қолдану.
2. Әдістемелік материалдарды дайындау үшін бастапқы мәліметтер мен бақылауларды жинау.
1 санат үшін:

1. Организовывать разработку, согласование и внедрение методических материалов на уровне подразделений и предприятия.
2. Разрабатывать комплексные инструкции и руководства по технологическим процессам и обращению с отходами.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать проекты инструкций и методических указаний по отдельным производственным операциям.
2. Участвовать в актуализации и корректировке существующих методических документов.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды и назначение методических документов.
2. Требования к оформлению служебных инструкций и технологических карт.
Для 1 категории:
1. Методы нормирования, стандартизации и документирования производственных процессов.
2. Нормативно-правовые основы и стандарты разработки методических документов.
Для 2 категории:
1. Разработка методических материалов и инструкций.
2. Структура и содержание методических материалов и инструкций.
3. Порядок согласования и утверждения документации на предприятии.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Взаимодействие с органами МСУ (местного самоуправления) и операторами по управлению отходами
Умения:
Без категории:
1. Передавать установленную отчҰтную информацию представителям МСУ и операторам по поручению руководства.
2. Соблюдать порядок и формы взаимодействия, установленные внутренними инструкциями.
Для 1 категории:
1. Организовывать и координировать взаимодействие предприятия с органами МСУ и операторами по вопросам обращения с отходами.
2. Представлять предприятие на совещаниях, переговорах и при согласовании нормативных или технических решений.
Для 2 категории:
1. Осуществлять рабочие контакты с представителями МСУ и операторами по вопросам сбора и вывоза отходов.
2. Готовить и предоставлять сведения, отчҰты и согласования в установленные сроки.
Знания:
Без категории:
1. Основы служебной и деловой переписки.
2. Правила внутреннего документооборота при взаимодействии с внешними организациями.
Для 1 категории:
1. Законодательство и нормативно-правовые акты в области обращения с отходами и полномочий органов МСУ.
2. Принципы межведомственного и партнҰрского взаимодействия в экологической и коммунальной сферах.
Для 2 категории:
1. Порядок взаимодействия с МСУ и региональными операторами по управлению отходами.
2. Требования к содержанию и оформлению отчҰтных документов, направляемых внешним организациям.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Подготовка аналитической отчетности
Умения:
Без категории:

1. Бөлімшелер мен кәсіпорындар деңгейінде әдістемелік материалдарды әзірлеуді, үйлестіруді және енгізуді ұйымдастыру.
2. Технологиялық процестер мен қалдықтарды басқару бойынша кешенді нұсқаулықтар мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Жекелеген өндірістік операциялар бойынша нұсқаулықтар мен нұсқаулықтардың жобаларын әзірлеу.
2. Қолданыстағы әдістемелік құжаттарды өзектендіруге және түзетуге қатысу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Әдістемелік құжаттардың негізгі түрлері мен тағайындалуы.
2. Қызметтік нұсқаулықтар мен технологиялық карталарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Өндірістік процестерді нормалау, стандарттау және құжаттау әдістері.
2. Әдістемелік құжаттарды әзірлеудің нормативтік-құқықтық негіздері мен стандарттары.
2 санат үшін:
1. Әдістемелік материалдар мен нұсқаулықтарды әзірлеу
2. Әдістемелік материалдар мен нұсқаулықтардың құрылымы мен мазмұны.
3. Кәсіпорындағы құжаттаманы келісу және бекіту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
ЖӨБ (жергілікті өзін-өзі басқару) органдарымен және қалдықтарды басқару операторларымен өзара әрекеттесу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Белгіленген есептік ақпаратты басшылықтың тапсырмасы бойынша ЖӨБ органдарының өкілдеріне және операторларға беру.
2. Ішкі нұсқаулықтарда белгіленген өзара іс-қимыл тәртібі мен нысандарын сақтау.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды басқару мәселелері бойынша кәсіпорынның ЖӨБ органдарымен және операторлармен өзара іс-қимылын ұйымдастырады және үйлестіруі.
2. Жиналыстарда, келіссөздерде және нормативтік немесе техникалық шешімдерді келісу кезінде кәсіпорынның атынан өкілдік ету.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды жинау және шығару мәселелері бойынша ЖӨБ органдармен және операторлармен жұмыс байланыстарын жүзеге асыру.
2. Мәліметтерді, есептерді және келісімдерді белгіленген мерзімде дайындайды және ұсыну.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қызметтік және іскерлік хат алмасу негіздері.
2. Сыртқы ұйымдармен өзара іс-қимыл кезіндегі ішкі құжат айналымының ережелері.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды басқару саласындағы заңнамалар мен нормативтік құқықтық актілер және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өкілеттіктері.
2. Экологиялық және коммуналдық салалардағы ведомствоаралық және серіктестік өзара іс-қимыл принциптері.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды басқару жөніндегі ЖӨБ органдарымен және аймақтық операторлармен өзара әрекеттесу тәртібі.
2. Сыртқы ұйымдарға жіберілетін есептік құжаттардың мазмұны мен ресімделуіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Талдамалық есептілікті дайындау
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Собирать исходные данные и заполнять отчҰтные формы по установленным шаблонам.
2. Передавать подготовленные отчҰтные материалы ответственным специалистам.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать комплексные аналитические отчҰты с использованием цифровых инструментов обработки данных (Excel, ERP, BI-системы).
2. Представлять результаты анализа и рекомендации руководству для принятия управленческих решений.
Для 2 категории:
1. Обрабатывать и анализировать производственные данные для составления аналитических отчҰтов.
2. Подготавливать пояснительные записки и предложения на основе отчҰтных данных.
Знания:
Без категории:
1. Формы и требования к внутренней отчҰтной документации.
2. Основы систематизации и хранения отчҰтных данных.
Для 1 категории:
1. Принципы стратегического анализа и формирования управленческой отчҰтности.
2. Современные методы обработки, визуализации и интерпретации аналитических данных.
Для 2 категории:
1. Методы статистического и аналитического анализа информации.
2. Порядок оформления и представления аналитических отчҰтов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 5:
Проведение оценки качества поставляемых на контейнерную площадку емкостей для сбора, накопления твердых бытовых, крупногабаритных и промышленных отходов (наличие крышек и колес, надлежащая прочность материала)
Навык 1:
Контроль соответствия емкостей техническим условиям и стандартам
Умения:
Без категории:
1. Осматривать Ұмкости и контейнеры на предмет видимых повреждений и загрязнений.
2. Сообщать ответственному специалисту о выявленных несоответствиях и нарушениях состояния тары.
Для 1 категории:
1. Организовывать контроль соответствия Ұмкостей требованиям стандартов и технической документации.
2. Разрабатывать предложения по улучшению конструкции, маркировки и условий эксплуатации тары.
Для 2 категории:
1. Проверять соответствие Ұмкостей установленным техническим условиям и маркировке.
2. Вести журнал учҰта результатов проверок и контролировать устранение несоответствий.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды и назначение Ұмкостей для временного хранения отходов.
2. Общие требования безопасности и санитарного состояния при эксплуатации тары.
Для 1 категории:
1. Технические стандарты (СТ РК, СанПиН) в области обращения с отходами.
2. Методики испытаний и оценки соответствия Ұмкостей нормативным требованиям.
Для 2 категории:
1. Нормативные документы и стандарты, регулирующие конструкцию и эксплуатацию Ұмкостей.
2. Порядок проведения визуального и инструментального контроля.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организация системы оценки качества контейнеров
Умения:
Без категории:

1. Бастапқы деректерді жинау және белгіленген үлгілер бойынша есеп беру нысандарын толтыру.
2. Дайындалған есептік материалдарды жауапты мамандарға тапсыру.
1 санат үшін:
1. Деректерді өңдеудің цифрлық құралдарын (Excel, ERP, BI-жүйелерін пайдалана отырып, кешенді аналитикалық есептерді әзірлеу.
2. Басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін талдау нәтижелері мен ұсыныстарды басшылыққа ұсыну.
2 санат үшін:
1. Аналитикалық есептерді құрастыру үшін өндірістік деректерді өңдеу және талдау.
2. Есептік мәліметтер негізінде түсіндірме жазбалар мен ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Ішкі есептік құжаттаманың нысандары мен талаптары.
2. Есептік деректерді жүйелеу және сақтау негіздері.
1 санат үшін:
1. Стратегиялық талдау және басқарушылық есептілікті қалыптастыру принциптері.
2. Аналитикалық мәліметтерді өңдеудің, визуализациялаудың және интерпретациялаудың заманауи әдістері.
2 санат үшін:
1. Ақпаратты статистикалық және аналитикалық талдау әдістері.
2. Талдамалық есептерді ресімдеу және ұсыну тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 5:
Қатты тұрмыстық, ірі габаритті және өнеркәсіптік қалдықтарды жинауға, жинауға арналған контейнерлік алаңға жеткізілетін ыдыстардың сапасына бағалау жүргізу, (қақпақтар мен дөңгелектердің болуы, материалдың тиісті беріктігі)
Дағды 1:
Сыйымдылықтардың техникалық шарттар мен стандарттарға сәйкестігін бақылау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Ыдыстар мен контейнерлерді көзге көрінетін зақымданулар мен ластанулардың бар-жоғын тексеру.
2. Ыдыстың жай-күйінің анықталған сәйкессіздіктері мен бұзушылықтары туралы жауапты маманға хабарлау.
1 санат үшін:
1. Сыйымдылықтардың стандарттар мен техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылауды ұйымдастыру.
2. Ыдыстардың конструкциясын, таңбалануын және пайдалану шарттарын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Ыдыстардың белгіленген техникалық шарттарға және таңбалауға сәйкестігін тексеру.
2. Тексерулердің нәтижелерін есепке алу журналын жүргізу және сәйкессіздіктердің жойылуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды уақытша сақтауға арналған ыдыстардың негізгі түрлері мен мақсаты.
2. Ыдыстарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік пен санитарлық жағдайдың жалпы талаптары.
1 санат үшін:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы техникалық стандарттар (ҚР СТ, СанЕмН).
2. Резервуарлардың нормативтік талаптарға сәйкестігін сынау және бағалау әдістері.
2 санат үшін:
1. Резервуарлардың конструкциясы мен жұмысын реттейтін нормативтік құжаттар мен стандарттар.
2. Көзбен шолып және аспаптық бақылауды жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Контейнерлердің сапасын бағалау жүйесін ұйымдастыру
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Выполнять осмотр контейнеров по установленным чек-листам и фиксировать видимые дефекты.
2. Передавать результаты первичной проверки ответственному специалисту.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять систему внутреннего контроля качества контейнеров на уровне предприятия.
2. Анализировать результаты проверок и формировать предложения по улучшению конструкции и долговечности тары.
Для 2 категории:
1. Организовывать проведение регулярных проверок качества контейнеров и составлять акты осмотра.
2. Контролировать устранение выявленных дефектов и несоответствий.
Знания:
Без категории:
1. Основные критерии визуальной оценки состояния контейнеров.
2. Правила ведения записей в формах осмотра и отчҰтности.
Для 1 категории:
1. Методики организации системы контроля качества и стандартизации.
2. Нормативно-техническая база и современные подходы к управлению качеством контейнерного оборудования.
Для 2 категории:
1. Порядок проведения оценки качества и технического состояния контейнеров.
2. Нормативные документы, регламентирующие требования к материалам и конструкции контейнеров.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Разработка методических материалов и инструкций
Умения:
Без категории:
1. Применять действующие инструкции и методические материалы при выполнении рабочих задач.
2. Собирать исходные данные и предложения для последующей разработки инструкций.
Для 1 категории:
1. Руководить процессом разработки, согласования и внедрения методических документов.
2. Разрабатывать комплексные инструкции и руководства по технологическим и организационным процессам.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать проекты инструкций и методических материалов по отдельным производственным процессам.
2. Участвовать в пересмотре и корректировке действующих методических документов.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды и назначение методических документов на предприятии.
2. Правила оформления и хранения технологической документации.
Для 1 категории:
1. Методы нормирования и стандартизации производственных процессов.
2. Нормативно-правовые требования к разработке и утверждению методических документов.
Для 2 категории:
1. Структура и содержание методических материалов и инструкций.
2. Порядок согласования и утверждения производственной документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Взаимодействие с поставщиками и подрядчиками для устранения системных дефектов
Умения:
Без категории:
1. Сообщать ответственным лицам о выявленных неисправностях оборудования или контейнеров.
2. Передавать информацию о замеченных дефектах поставленных материалов или изделий.
Для 1 категории:

1. Контейнерлерді белгіленген чек-парақтар бойынша тексеруді орындау және көзге көрінетін ақауларды тіркеу.
2. Бастапқы тексеру нәтижелерін жауапты маманға тапсыру.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде контейнерлердің сапасын ішкі бақылау жүйесін әзірлеу және енгізу.
2. Тексерулердің нәтижелерін талдау және контейнерлердің құрылымы мен беріктігін жақсарту бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
2 санат үшін:
1. Контейнерлердің сапасына жүйелі түрде тексерулер жүргізуді ұйымдастыру және тексеру актілерін жасау.
2. Анықталған ақаулар мен сәйкессіздіктердің жойылуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Контейнерлердің жағдайын визуалды бағалаудың негізгі критерийлері.
2. Тексеру және есеп беру нысандарында жазбаларды жүргізу ережелері.
1 санат үшін:
1. Сапаны бақылау және стандарттау жүйесін ұйымдастырудың әдістемесі.
2. Нормативтік-техникалық база және контейнерлік жабдықтардың сапасын басқарудың заманауи тәсілдері.
2 санат үшін:
1. Контейнерлердің сапасы мен техникалық жай-күйін бағалауды жүргізу тәртібі.
2. Контейнерлердің материалдары мен конструкцияларына қойылатын талаптарды реттейтін нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Әдістемелік материалдар мен нұсқаулықтарды әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жұмыс тапсырмаларын орындау кезінде қолданыстағы нұсқаулықтар мен әдістемелік материалдарды қолдану.
2. Бастапқы деректер мен ұсыныстарды жинау нұсқаулықтарды кейіннен әзірлеу.
1 санат үшін:
1. Әдістемелік құжаттарды әзірлеу, бекіту және енгізу үдерісіне басшылық жасау.
2. Технологиялық және ұйымдастырушылық процестер бойынша кешенді нұсқаулықтар мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Жекелеген өндірістік процестер бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелік материалдардың жобаларын әзірлеу.
2. Қолданыстағы әдістемелік құжаттарды қайта қарауға және түзетуге қатысу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Кәсіпорындағы әдістемелік құжаттардың негізгі түрлері мен мақсаты.
2. Технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және сақтау ережелері.
1 санат үшін:
1. Өндірістік процестерді нормалау және стандарттау әдістері.
2. Әдістемелік құжаттарды әзірлеуге және бекітуге қойылатын нормативтік-құқықтық талаптар.
2 санат үшін:
1. Әдістемелік материалдар мен нұсқаулықтардың құрылымы мен мазмұны.
2. Өндірістік құжаттаманы келісу және бекіту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Жүйелік ақауларды жою үшін жеткізушілермен және мердігерлермен өзара әрекеттесу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жабдықтың немесе контейнерлердің анықталған ақаулары туралы жауапты тұлғаларға хабарлау.
2. Жеткізілген материалдардың немесе бұйымдардың байқалған ақаулары туралы ақпарат беру.
1 санат үшін:

1. Координировать работу с поставщиками и подрядчиками по системному устранению дефектов оборудования и материалов.
2. Анализировать причины повторяющихся неисправностей и разрабатывать корректирующие меры.
Для 2 категории:
1. Участвовать в работе с подрядными организациями и поставщиками для устранения выявленных дефектов.
2. Составлять акты, заявки и отчҰты о результатах устранения неисправностей.
Знания:
Без категории:
1. Основные принципы служебного взаимодействия и отчҰтности.
2. Порядок фиксации и передачи информации о технических проблемах.
Для 1 категории:
1. Методы анализа дефектов и управления качеством поставок.
2. Нормативно-договорные основы взаимодействия с поставщиками и подрядными организациями.
Для 2 категории:
1. Порядок взаимодействия с поставщиками и подрядчиками при выявлении несоответствий.
2. Требования к оформлению актов, заявок и технических отчҰтов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Подготовка аналитических отчетов о качестве контейнеров
Умения:
Без категории:
1. Выполнять визуальный осмотр контейнеров и фиксировать данные о состоянии.
2. Заполнять стандартные формы первичной отчҰтности по результатам проверки.
Для 1 категории:
1. Формировать аналитические материалы и отчҰты о качестве контейнеров для органов управления отходами и надзорных структур.
2. Разрабатывать предложения по повышению надҰжности и эффективности эксплуатации контейнеров.
Для 2 категории:
1. Проводить технический осмотр и прочностные испытания контейнеров, оформлять результаты проверок.
2. Анализировать данные по дефектам и готовить предложения по их устранению.
Знания:
Без категории:
1. Требования к эксплуатации контейнеров для отходов.
2. Основы санитарной и экологической оценки технического состояния тары.
Для 1 категории:
1. Санитарные и экологические требования к эксплуатации контейнерного оборудования.
2. Национальные стандарты Республики Казахстан и методики оценки технического состояния контейнеров.
Для 2 категории:
1. Методики приҰмочного и периодического контроля качества контейнерного оборудования.
2. Типовые дефекты контейнерных конструкций и методы их выявления.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 6:
Контроль наличия на контейнерах маркировки, соответствующей единому стандарту оформления системы раздельного накопления твердых бытовых и промышленных отходов
Навык 1:
Разработка методических материалов по маркировке
Умения:
Без категории:
1. Определять наличие обязательной маркировки на контейнерах.

1. Жабдықтар мен материалдардағы ақауларды жүйелі түрде жою бойынша жеткізушілермен және мердігерлермен жұмысты үйлестіру.
2. Қайталанатын ақаулардың себептерін талдау және түзету шараларын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Анықталған ақауларды жою бойынша мердігерлік ұйымдармен және жеткізушілермен жұмысқа қатысу.
2. Ақаулықтарды жою нәтижелері туралы актілерді, өтінімдерді және есептерді құрастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қызметтік өзара іс-қимыл мен есептіліктің негізгі принциптері.
2. Техникалық ақаулар туралы ақпаратты тіркеу және беру тәртібі.
1 санат үшін:
1. Ақауларды талдау және жеткізу сапасын басқару әдістері.
2. Жабдықтаушылармен және мердігерлік ұйымдармен өзара іс-қимылдың нормативтік-шарттық негіздері.
2 санат үшін:
1. Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда жеткізушілермен және мердігерлермен өзара іс-қимыл тәртібі.
2. Актілерді, өтінімдерді және техникалық есептерді ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Контейнерлердің сапасы туралы талдамалық есептерді дайындау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Контейнерлерді көзбен шолып тексеруді орындау және жай-күйі туралы деректерді жазып алу.
2. Тексеру нәтижелері бойынша бастапқы есептіліктің стандартты нысандарын толтыру.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды басқару органдары мен қадағалау құрылымдары үшін контейнерлердің сапасы туралы талдамалық материалдар мен есептерді қалыптастыру.
2. Контейнерлерді пайдаланудың сенімділігі мен тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Контейнерлерге техникалық байқаулар мен беріктік сынақтарын жүргізу, тексеру нәтижелерін рәсімдеу.
2. Ақаулар бойынша деректерді талдау және оларды жою бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарға арналған контейнерлерді пайдалануға қойылатын талаптар.
2. Ыдыстардың техникалық жағдайын санитарлық және экологиялық бағалау негіздері.
1 санат үшін:
1. Контейнерлік жабдықты пайдалануға қойылатын санитарлық және экологиялық талаптар.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарттары және контейнерлердің техникалық жағдайын бағалау әдістері.
2 санат үшін:
1. Контейнерлік жабдықты қабылдау және мерзімді сапаны бақылау әдістері.
2. Контейнерлік конструкциялардың типтік ақаулары және оларды анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 6:
Қатты тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды бөлек жинақтау жүйесін ресімдеудің бірыңғай стандартына сәйкес келетін контейнерлерде таңбалаудың болуын бақылау
Дағды 1:
Таңбалау бойынша әдістемелік материалдарды әзірлеу
Машықтар:
Санат жоқ:
1. Контейнерлерде міндетті таңбалаудың болуын анықтау.

2. Сверять маркировку с утвержденными образцами и стандартами.
3. Фиксировать выявленные несоответствия и оформлять акты проверок.
Для 1 категории:
1. Проводить регулярные проверки маркировки на местах накопления отходов.
2. Проверять читаемость, стойкость и корректность обозначений.
3. Вести учет нарушений и анализировать результаты.
4. Разрабатывать предложения по улучшению информирования населения и повышению читаемости маркировки.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать инструкции и методические материалы по системе маркировки.
2. Контролировать соответствие маркировки государственным и отраслевым стандартам.
3. Организовывать комплексный контроль маркировки на уровне предприятия или муниципалитета.
Знания:
Без категории:
1. Требования к маркировке контейнеров для раздельного накопления отходов.
2. Базовые понятия об организации контроля маркировки.
Для 1 категории:
1. Регламенты контроля и документооборота при проверках маркировки.
2. Методы анализа эффективности информационных обозначений.
Для 2 категории:
1. Нормативные правовые акты и методологическая основа маркировки контейнеров.
2. Требования государственных и отраслевых стандартов по оформлению маркировки.
3. Порядок взаимодействия с контролирующими организациями.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обучение персонала правилам маркировки
Умения:
Без категории:
1. Ознакомляться с инструкциями по маркировке и применять их на практике.
2. Передавать информацию коллегам о правилах маркировки под руководством ответственного специалиста.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и проводить обучающие программы и методические занятия по правилам маркировки.
2. Оценивать уровень усвоения требований и готовить предложения по улучшению системы обучения персонала.
Для 2 категории:
1. Проводить инструктажи и разъяснения для работников по применению правил маркировки.
2. Контролировать соблюдение требований при работе с маркированными контейнерами.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к маркировке контейнеров и обозначениям фракций отходов.
2. Внутренние регламенты предприятия по обращению с маркированной тарой.
Для 1 категории:
1. Современные методы обучения и проверки знаний работников в сфере обращения с отходами.
2. Нормативно-правовые акты, регулирующие требования к маркировке и подготовке персонала.
Для 2 категории:
1. Порядок проведения первичных и повторных инструктажей на рабочем месте.
2. Методические материалы и стандарты по маркировке контейнеров и знакам раздельного сбора.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка аналитических отчетов и совершенствование системы маркировки
Умения:
Без категории:

2. Таңбалауды бекітілген үлгілермен және стандарттармен салыстыру.
3. Анықталған сәйкессіздіктерді тіркеу және тексеру актілерін ресімдеу
1 санат үшін:
1. Қалдықтар жиналатын жерлерде таңбалауды үнемі тексеріп отыру.
2. Белгілердің оқылуын, беріктігін және дұрыстығын тексеру.
3. Бұзушылықтардың есебін жүргізу және нәтижелерді талдау.
4. Халықты ақпараттандыруды жақсарту және таңбалаудың оқылуын арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Таңбалау жүйесі бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелік материалдарды әзірлеу.
2. Таңбалаудың мемлекеттік және салалық стандарттарға сәйкестігін бақылау.
3. Кәсіпорын немесе муниципалитет деңгейінде таңбалауды кешенді бақылауды ұйымдастыру.
Білімдер:
Санат жоқ:
1. Қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді таңбалауға қойылатын талаптар.
2. Таңбалауды бақылауды ұйымдастыру туралы негізгі ұғымдар.
1 санат үшін:
1. Таңбалауды тексеру кезінде бақылау және құжат айналымы регламенттері.
2. Ақпараттық белгілердің тиімділігін талдау әдістері.
2 санат үшін:
1. Нормативтік құқықтық актілер және контейнерлерді таңбалаудың әдіснамалық негізі.
2. Таңбалауды ресімдеу бойынша мемлекеттік және салалық стандарттардың талаптары.
3. Бақылаушы ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Персоналды таңбалау ережелеріне үйрету
Машықтар:
Санат жоқ:
1. Таңбалау нұсқауларымен танысыңыз және оларды іс жүзінде қолдану.
2. Әріптестерге жауапты маманның басшылығымен таңбалау ережелері туралы ақпарат беру.
1 санат үшін:
1. Таңбалау ережелері бойынша оқыту бағдарламалары мен әдістемелік сабақтарды әзірлеу және өткізу.
2. Талаптарды меңгеру деңгейін бағалау және персоналды оқыту жүйесін жақсарту бойынша ұсыныстар дайындау.
2 санат үшін:
1. Қызметкерлерге таңбалау ережелерін қолдану бойынша нұсқаулықтар мен түсініктемелер беру.
2. Таңбаланған контейнерлермен жұмыс істеу кезінде талаптардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
Санат жоқ:
1. Контейнерлерді таңбалауға және қалдықтар фракцияларын белгілеуге қойылатын негізгі талаптар.
2. Таңбаланған ыдыспен жұмыс істеу бойынша кәсіпорынның ішкі регламенттері.
1 санат үшін:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы қызметкерлерді оқытудың және білімдерін тексерудің заманауи әдістері.
2. Персоналды таңбалау мен даярлауға қойылатын талаптарды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
2 санат үшін:
1. Жұмыс орнында бастапқы және қайталама нұсқамалар жүргізу тәртібі.
2. Контейнерлерді таңбалау және бөлек жинау белгілері бойынша әдістемелік материалдар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Аналитикалық есептерді дайындау және таңбалау жүйесін жетілдіру
Машықтар:
Санат жоқ:

1. Собирать данные о фактическом состоянии маркировки контейнеров.
2. Вносить информацию в установленные формы внутренней отчҰтности.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать аналитические материалы и предложения по совершенствованию системы маркировки на уровне предприятия или региона.
2. Использовать цифровые инструменты для анализа данных и оценки эффективности внедрҰнных решений.
Для 2 категории:
1. Анализировать результаты проверок маркировки и составлять сводные отчҰты.
2. Выявлять повторяющиеся ошибки и предлагать меры по их устранению.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к маркировке контейнеров и правила ведения учҰта.
2. Формы внутренней отчҰтности и порядок передачи данных для анализа.
Для 1 категории:
1. Методики анализа качества маркировки и показателей еҰ эффективности.
2. Нормативно-правовая и методическая база совершенствования систем маркировки отходов.
Для 2 категории:
1. Методы анализа данных и формирования аналитических отчҰтов.
2. Критерии оценки корректности и эффективности системы маркировки.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Организация системы контроля маркировки на территории предприятия/региона
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в визуальной проверке маркировки контейнеров и фиксировать результаты осмотра.
2. Передавать информацию о несоответствиях ответственным лицам или в отчетные формы.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять систему контроля маркировки на уровне предприятия или региона.
2. Анализировать результаты проверок и вырабатывать предложения по совершенствованию системы.
Для 2 категории:
1. Организовывать регулярные проверки маркировки на площадках накопления отходов.
2. Составлять отчеты и акты по результатам контроля на уровне подразделений.
Знания:
Без категории:
1. Базовые требования к маркировке контейнеров и знакам раздельного накопления отходов.
2. Порядок ведения журнала контроля и фиксации нарушений.
Для 1 категории:
1. Методологическая база, нормативные акты и стандарты в области маркировки контейнеров.
2. Принципы организации комплексного контроля маркировки на уровне предприятия/муниципалитета.
Для 2 категории:
1. Государственные и корпоративные требования к маркировке контейнеров и системам учета.
2. Методы документирования несоответствий и ведения базы данных контроля маркировки.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Контроль соответствия маркировки государственным и отраслевым стандартам
Умения:
Без категории:
1. Проверять наличие маркировки на контейнерах по утверждҰнным формам и шаблонам.
2. Фиксировать случаи отсутствия или повреждения маркировки в контрольных листах.
Для 1 категории:

1. Контейнерлерді таңбалаудың нақты күйі туралы деректерді жинау.
2. Ішкі есептіліктің белгіленген нысандарына ақпарат енгізу.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе аймақ деңгейінде таңбалау жүйесін жетілдіру бойынша аналитикалық материалдар мен ұсыныстар әзірлеу.
2. Деректерді талдау және енгізілген шешімдердің тиімділігін бағалау үшін сандық құралдарды пайдалану.
2 санат үшін:
1. Таңбалауды тексеру нәтижелерін талдану және жиынтық есептер жасау.
2. Қайталанатын қателерді анықтану және оларды жою шараларын ұсыну.
Білімдер:
Санат жоқ:
1. Контейнерлерді таңбалауға қойылатын негізгі талаптар және есепке алу ережелері.
2. Ішкі есеп беру нысандары және талдау үшін деректерді беру тәртібі.
1 санат үшін:
1. Таңбалау сапасын және оның тиімділік көрсеткіштерін талдау әдістері.
2. Қалдықтарды таңбалау жүйесін жетілдірудің нормативтік-құқықтық және әдістемелік базасы.
2 санат үшін:
1. Деректерді талдау және аналитикалық есептерді қалыптастыру әдістері.
2. Таңбалау жүйесінің дұрыстығы мен тиімділігін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Кәсіпорын/өңір аумағында таңбалауды бақылау жүйесін ұйымдастыру
Машықтар:
Санат жоқ:
1. Контейнерлердің таңбалануын визуалды тексеруге қатысу және тексеру нәтижелерін тіркеу.
2. Сәйкессіздіктер туралы ақпаратты жауапты тұлғаларға немесе есепті нысандарға жіберу.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе аймақ деңгейінде таңбалауды бақылау жүйесін әзірлеу және енгізу.
2. Тексеру нәтижелерін талдау және жүйені жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды жинақтау алаңдарында таңбалауды тұрақты тексеруді ұйымдастыру.
2. Бөлімшелер деңгейінде бақылау нәтижелері бойынша есептер мен актілер жасау.
Білімдер:
Санат жоқ:
1. Контейнерлерді таңбалауға және қалдықтарды бөлек жинақтау белгілеріне қойылатын негізгі талаптар.
2. Бұзушылықтарды бақылау және тіркеу журналын жүргізу тәртібі.
1 санат үшін:
1. Контейнерлерді таңбалау саласындағы әдіснамалық база, нормативтік актілер және стандарттар.
2. Кәсіпорын/Муниципалитет деңгейінде таңбалауды кешенді бақылауды ұйымдастыру принциптері.
2 санат үшін:
1. Контейнерлерді таңбалауға және есепке алу жүйелеріне қойылатын мемлекеттік және корпоративтік талаптар.
2. Сәйкессіздіктерді құжаттау және таңбалауды бақылау дерекқорын жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Таңбалаудың мемлекеттік және салалық стандарттарға сәйкестігін бақылау
Машықтар:
Санат жоқ:
1. Бекітілген нысандар мен шаблондар бойынша контейнерлерде таңбалаудың болуын тексеру.
2. Бақылау парақтарында таңбалаудың болмауы немесе бүлінуі жағдайларын жазып алу.
1 санат үшін:

1. Организовывать комплексный контроль соответствия маркировки требованиям стандартов и технической документации.
2. Разрабатывать рекомендации по совершенствованию системы маркировки в рамках региональных или корпоративных программ.
Для 2 категории:
1. Сравнивать элементы маркировки с действующими государственными и отраслевыми стандартами.
2. Составлять акты несоответствия и контролировать корректировку ошибок в маркировке.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к маркировке контейнеров в сфере обращения с отходами.
2. Правила визуальной проверки и документирования результатов контроля.
Для 1 категории:
1. Методологическая база и требования к маркировке контейнеров для раздельного накопления отходов.
2. Современные стандарты и практики контроля маркировки на уровне предприятия или муниципалитета.
Для 2 категории:
1. Государственные стандарты (ГОСТ, СТ РК ) и отраслевые регламенты, регулирующие маркировку контейнеров.
2. Порядок проведения проверки и документирования несоответствий.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Составление дефектных ведомостей в случае поставки технически неисправных контейнеров и стандарта их оформления
Навык 1:
Контроль правильности оформления дефектных ведомостей
Умения:
Без категории:
1. Заполнять установленные формы дефектных ведомостей под руководством специалиста.
2. Передавать документы на проверку и уточнение ответственным лицам.
Для 1 категории:
1. Организовывать систему контроля правильности оформления дефектных ведомостей на уровне подразделения или предприятия.
2. Анализировать данные ведомостей для подготовки предложений по повышению надҰжности оборудования и устранению системных дефектов.
Для 2 категории:
1. Проверять правильность заполнения дефектных ведомостей по установленным шаблонам.
2. Контролировать полноту сведений о выявленных неисправностях и их классификацию.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к оформлению производственной и технической документации.
2. Назначение и структура дефектных ведомостей.
Для 1 категории:
1. Методики анализа дефектов и оценки технического состояния оборудования.
2. Стандарты документооборота и внутреннего контроля технической документации.
Для 2 категории:
1. Нормативные требования к оформлению технических документов и дефектных актов.
2. Порядок внесения исправлений и согласования ведомостей.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработки и внедрения требований оформления документации
Умения:
Без категории:
1. Применять действующие инструкции и шаблоны при оформлении документов.

1. Таңбалаудың стандарттар мен техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін кешенді бақылауды ұйымдастыру.
2. Аймақтық немесе корпоративтік бағдарламалар шеңберінде таңбалау жүйесін жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Таңбалау элементтерін қолданыстағы мемлекеттік және салалық стандарттармен салыстыру.
2. Сәйкессіздік актілерін жасау және таңбалаудағы қателерді түзетуді бақылау.
Білімдер:
Санат жоқ:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы контейнерлерді таңбалауға қойылатын негізгі талаптар.
2. Бақылау нәтижелерін көзбен шолып тексеру және құжаттау қағидалары.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді таңбалауға қойылатын әдіснамалық база және талаптар.
2. Кәсіпорын немесе муниципалитет деңгейінде таңбалауды бақылаудың заманауи стандарттары мен тәжірибелері.
2 санат үшін:
1. Контейнерлерді таңбалауды реттейтін мемлекеттік стандарттар (МЕМСТ, ҚР СТ ) және салалық регламенттер.
2. Сәйкессіздіктерді тексеру және құжаттау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Техникалық ақауы бар контейнерлер жеткізілген жағдайда ақау ведомостарын және оларды ресімдеу стандартын жасау
Дағды 1:
Ақау ведомостарын ресімдеудің дұрыстығын бақылау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Маманның басшылығымен ақаулар туралы есептердің белгіленген нысандарын толтыру.
2. Құжаттарды тексеруге және нақтылауға жауапты тұлғаларға тапсыру.
1 санат үшін:
1. Бөлім немесе кәсіпорын деңгейінде ақаулық туралы мәлімдемелердің дұрыс толтырылуын бақылау жүйесін ұйымдастыру.
2. Жабдықтардың сенімділігін арттыру бойынша ұсыныстар дайындау үшін ведомостардың деректерін талдау және жүйелік ақауларды жою.
2 санат үшін:
1. Белгіленген шаблондар бойынша ақау ведомостарының дұрыс толтырылуын тексеру.
2. Анықталған ақаулар туралы ақпараттың толықтығын және олардың жіктелуін бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік және техникалық құжаттаманы ресімдеуге қойылатын негізгі талаптар.
2. Ақаулы ведомостардың мақсаты мен құрылымы.
1 санат үшін:
1. Ақауларды талдау және жабдықтың техникалық жағдайын бағалау әдістері.
2. Құжат айналымы және техникалық құжаттаманы ішкі бақылау стандарттары
2 санат үшін:
1. Техникалық құжаттарды және ақау актілерін ресімдеуге қойылатын нормативтік талаптар.
2. Түзетулерді енгізу және ведомостарды келісу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Құжаттаманы ресімдеу талаптарын әзірлеу және енгізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Құжаттарды рәсімдеу кезінде қолданыстағы нұсқаулықтар мен шаблондарды қолдану.

2. Проверять наличие обязательных реквизитов и правильность заполнения форм.
Для 1 категории:
1. Организовывать разработку, внедрение и актуализацию требований по оформлению документации на уровне предприятия.
2. Осуществлять методическое руководство и аудит соблюдения стандартов оформления.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать проекты внутренних инструкций по оформлению документации.
2. Контролировать соблюдение установленных требований при подготовке технических и отчҰтных материалов.
Знания:
Без категории:
1. Основные правила делопроизводства и внутреннего документооборота.
2. Требования к оформлению первичных производственных и технических документов.
Для 1 категории:
1. Государственные и корпоративные стандарты (ГОСТ, СТ РК, ISO) по оформлению технической документации.
2. Методики стандартизации, унификации и автоматизации документооборота.
Для 2 категории:
1. Стандарты оформления служебной, производственной и отчҰтной документации.
2. Порядок утверждения и внедрения организационно-распорядительных документов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Анализ статистики неисправностей и системных проблем
Умения:
Без категории:
1. Собирать первичные данные о выявленных неисправностях и заполнять стандартные формы учҰта.
2. Передавать информацию о повторяющихся дефектах ответственному специалисту.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать аналитические отчҰты по результатам анализа статистики неисправностей.
2. Формировать предложения по устранению системных проблем и повышению надҰжности оборудования.
Для 2 категории:
1. Проводить обработку и группировку данных по видам и причинам неисправностей.
2. Подготавливать сводные отчҰты и выявлять тенденции повторяющихся системных проблем.
Знания:
Без категории:
1. Основы статистического учҰта и классификации неисправностей.
2. Порядок ведения журналов и форм регистрации технических проблем.
Для 1 категории:
1. Методы прогнозирования и анализа отказов (Pareto, ABC-анализ, RCA и др.).
2. Принципы управления надҰжностью и предупреждения повторяющихся неисправностей.
Для 2 категории:
1. Методы статистического анализа и построения аналитических сводок.
2. Основы диагностики и классификации технических дефектов оборудования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Организация контроля устранения хозяйствующими субъектами дефектов технического состояния и маркировки емкостей для накопления твердых бытовых и крупногабаритных отходов
Навык 1:
Организации взаимодействия с хозяйствующими субъектами и проверка контейнеров после устранения дефектов
Умения:
Без категории:

2. Міндетті деректемелердің болуын және нысандарды толтырудың дұрыстығын тексеру.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптарды әзірлеуді, енгізуді және жаңартуды ұйымдастыру.
2. Ресімдеу стандарттарының сақталуына әдістемелік басшылықты және аудитті жүзеге асыру.
2 санат үшін:
1. Құжаттаманы рәсімдеу бойынша ішкі нұсқаулықтардың жобаларын әзірлеу.
2. Техникалық және есептік материалдарды дайындау кезінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Іс қағаздарын жүргізудің және ішкі құжат айналымының негізгі ережелері.
2. Бастапқы өндірістік және техникалық құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Мемлекеттік және корпоративтік стандарттар, халықаралық стандарттар, техникалық құжаттаманы ресімдеу бойынша.
2. Құжат айналымын стандарттау, біріздендіру және автоматтандыру әдістері.
2 санат үшін:
1. Қызметтік, өндірістік және есептік құжаттаманы ресімдеу стандарттары.
2. Ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды бекіту және енгізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Ақаулық статистикасын және жүйелік ақауларды талдау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Анықталған ақаулар туралы бастапқы деректерді жинау және стандартты есепке алу нысандарын толтыру.
2. Қайталанатын ақаулар туралы ақпаратты жауапты маманға беру.
1 санат үшін:
1. Ақаулар статистикасын талдау нәтижелері бойынша аналитикалық есептерді әзірлеу.
2. Жүйелік ақауларды жою және жабдықтың сенімділігін арттыру бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
2 санат үшін:
1. Ақаулардың түрлері мен себептері бойынша деректерді өңдеуді және топтастыруды жүзеге асыру.
2. Жиынтық есептерді дайындау және қайталанатын жүйелік мәселелердің тенденцияларын анықтау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Ақауларды статистикалық есепке алу және жіктеу негіздері.
2. Журналдарды жүргізу тәртібі және техникалық мәселелерді тіркеу нысандары.
1 санат үшін:
1. Істен шығуды болжау және талдау әдістері (Pareto, ABC-талдау, RCA және т.б.).
2. Сенімділікті басқару және қайталанатын ақаулардың алдын алу принциптері.
2 санат үшін:
1. Статистикалық талдау және аналитикалық есептерді құрастыру әдістері.
2. Жабдықтың техникалық ақауларын диагностикалау және жіктеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 2:
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің қатты тұрмыстық, ірі габаритті және өнеркәсіптік қалдықтарды жинақтау үшін техникалық жай-күйінің ақауларын жоюды және сыйымдылықтарды таңбалауды бақылауды ұйымдастыру
Дағды 1:
Шаруашылық жүргізуші субъектілермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру және ақауларды жойғаннан кейін контейнерлерді тексеру
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Принимать участие в проверке контейнеров после проведения ремонтных или восстановительных работ.
2. Сообщать ответственным лицам о выявленных повторных дефектах и несоответствиях.
Для 1 категории:
1. Координировать работу по контролю устранения дефектов и взаимодействию с подрядными организациями на уровне предприятия или региона.
2. Разрабатывать и внедрять систему проверки качества восстановленных контейнеров и оценки эффективности ремонтных работ.
Для 2 категории:
1. Организовывать взаимодействие с хозяйствующими субъектами и подрядчиками при проведении ремонтных работ.
2. Проверять качество устранения дефектов и составлять акты по результатам повторных осмотров.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к техническому состоянию контейнеров.
2. Порядок фиксации результатов проверки и передачи информации.
Для 1 категории:
1. Методы контроля качества выполненных работ и оценки долговечности контейнерного оборудования.
2. Нормативно-правовые акты и стандарты взаимодействия с хозяйствующими субъектами в сфере обращения с отходами.
Для 2 категории:
1. Порядок взаимодействия с подрядными организациями при устранении неисправностей.
2. Требования нормативных документов к приҰмке контейнеров после ремонта.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Составление актов и отчҰтности. Фото- и видеофиксации
Умения:
Без категории:
1. Выполнять фото- и видеофиксацию контейнерных площадок и оборудования по установленным инструкциям.
2. Заполнять стандартные формы актов осмотра и передавать их ответственным специалистам.
Для 1 категории:
1. Организовывать систему фото- и видеофиксации технического состояния контейнеров и площадок.
2. Контролировать качество и полноту оформления актов и аналитической отчҰтности на уровне предприятия или региона.
Для 2 категории:
1. Составлять акты обследования и дефектные ведомости с приложением фото- и видеоматериалов.
2. Оформлять и систематизировать отчҰты по результатам проверок и устранения нарушений.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к составлению актов и внутренней отчҰтности.
2. Правила использования фото- и видеооборудования при производственных проверках.
Для 1 категории:
1. Стандарты документооборота, фотофиксации и электронного архива данных.
2. Методы интеграции фото- и видеоотчҰтности в систему внутреннего контроля и мониторинга.
Для 2 категории:
1. Нормативные требования к оформлению актов и отчҰтных документов.
2. Порядок хранения и использования фото- и видеоматериалов в отчҰтной документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
Без категории:

1. Жөндеу немесе қалпына келтіру жұмыстарынан кейін контейнерлерді тексеруге қатысу.
2. Анықталған қайталама ақаулар мен сәйкессіздіктер туралы жауапты тұлғаларға хабарлау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе аймақ деңгейінде ақауларды жоюды бақылау және мердігерлермен өзара әрекеттесу бойынша жұмысты үйлестіру.
2. Қалпына келтірілген контейнерлердің сапасын тексеру және жөндеу жұмыстарының тиімділігін бағалау жүйесін әзірлеу және енгізу.
2 санат үшін:
1. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде шаруашылық жүргізуші субъектілермен және мердігерлермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
2. Ақауларды жою сапасын тексеріп, қайталама тексерулердің нәтижелері бойынша актілер жасау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Контейнерлердің техникалық жағдайына қойылатын негізгі талаптар.
2. Тексеру нәтижелерін тіркеу және ақпаратты беру тәртібі.
1 санат үшін:
1. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау және контейнерлік жабдықтардың беріктігін бағалау әдістері.
2. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы шаруашылық жүргізуші субъектілермен өзара іс-қимылдың нормативтік-құқықтық актілері мен стандарттары.
2 санат үшін:
1. Ақаулықтарды жою кезінде мердігерлік ұйымдармен өзара әрекеттесу тәртібі.
2. Контейнерлерді жөндеуден кейін қабылдауға қойылатын нормативтік құжаттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Актілер мен есептілікті құрастыру. Фото- және бейнетіркеулер
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Белгіленген нұсқаулықтар бойынша контейнерлік алаңдар мен жабдықтарды фото- және бейнетіркеуді орындау.
2. Тексеру актілерінің стандартты нысандарын толтырыңыз және оларды жауапты мамандарға тапсыру.
1 санат үшін:
1. Контейнерлер мен алаңдардың техникалық жай-күйін фото- және бейнетіркеу жүйесін ұйымдастыру.
2. Кәсіпорын немесе аймақ деңгейінде актілер мен аналитикалық есептердің сапасы мен толықтығын бақылау.
2 санат үшін:
1. Фото- және бейнематериалдарды қоса бере отырып, тексеру актілері мен ақау ведомостарын жасау.
2. Тексерулер нәтижелері және бұзушылықтарды жою бойынша есептерді ресімдеу және жүйелеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Актілерді және ішкі есептерді құрастыруға қойылатын негізгі талаптар.
2. Өндірістік тексерулер кезінде фото және бейне жабдықтарды пайдалану ережелері.
1 санат үшін:
1. Құжат айналымы, фототүсірілім және электронды мәліметтер мұрағатының стандарттары.
2. Фото- және интеграциялау әдістері бейнеесеп берушілік ішкі бақылау және мониторинг жүйесіне.
2 санат үшін:
1. Актілер мен есептік құжаттарды ресімдеуге қойылатын нормативтік талаптар.
2. Есептік құжаттамада фото- және бейнематериалдарды сақтау және пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 3:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:

2133-2-001 - Специалисты-профессионалы по отходам
Основная цель деятельности:
Предотвращение (минимизация) негативного воздействия производственной деятельности специализированной организации на окружающую среду
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и внедрение мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов
2. Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения не возобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Разработка и внедрение мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов
Навык 1:
Проведение анализа экологических рисков и ОВОС (оценки воздействия на окружающую среду)
Умения:
Без категории:
1. Собирать исходные данные о воздействии деятельности предприятия на окружающую среду.
2. Определять основные источники загрязнения и потенциальные экологические риски.
3. Оформлять результаты наблюдений в простых формах отчетности.
Для 1 категории:
1. Организовывать проведение комплексной оценки воздействия на окружающую среду на уровне предприятия.
2. Анализировать экологические риски и разрабатывать мероприятия по их снижению.
3. Представлять результаты оценки в государственных и контролирующих органах
Для 2 категории:
1. Проводить инвентаризацию источников выбросов, сбросов и отходов.
2. Участвовать в подготовке разделов ОВОС (оценки воздействия на окружающую среду).
3. Разрабатывать предложения по снижению негативного воздействия.
Знания:
Без категории:
1. Основы экологического мониторинга.
2. Основные виды воздействия на окружающую среду.
3. Требования законодательства РК в области охраны окружающей среды.
Для 1 категории:
1. Методологические основы экологического аудита и ОВОС (оценки воздействия на окружающую среду).
2. Международные стандарты в области экологического менеджмента (ISO 14001 и др.).
3. Методы количественной оценки экологического риска.
Для 2 категории:
1. Методики проведения оценки воздействия на окружающую среду.

2133-2-001 - Қалдықтар жөніндегі кәсіби маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мамандандырылған ұйымның өндірістік қызметінің қоршаған ортаға кері әсерін болдырмау (азайту)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу
2. Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және алмастыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу аз қалдықты, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологиялары, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Экологиялық тәуекелдер мен ҚОӘБ талдауын жүргізу (қоршаған ортаға әсерді бағалау)
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Кәсіпорын қызметінің қоршаған ортаға әсері туралы бастапқы деректерді жинау.
2. Ластанудың негізгі көздерін және ықтимал экологиялық қауіптерді анықтау.
3. Бақылау нәтижелерін есеп берудің қарапайым нысандарында рәсімдеу.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде қоршаған ортаға әсерді кешенді бағалауды ұйымдастыру.
2. Экологиялық тәуекелдерді талдау және оларды азайту шараларын әзірлеу.
3. Мемлекеттік және бақылаушы органдарда бағалау нәтижелерін ұсыну.
2 санат үшін:
1. Шығарындылар, төгінділер және қалдықтар көздеріне түгендеу жүргізу.
2. ҚОӘБ бөлімдерін дайындауға қатысу (қоршаған ортаға әсерді бағалау).
3. Жағымсыз әсерлерді азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық мониторинг негіздері.
2. Қоршаған ортаға әсер етудің негізгі түрлері.
3. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасының талаптары.
1 санат үшін:
1. Экологиялық аудиттің және ҚОӘБ әдіснамалық негіздері (қоршаған ортаға әсерді бағалау).
2. Экологиялық менеджмент саласындағы халықаралық стандарттар (ISO 14001 және т.б.).
3. Экологиялық тәуекелді сандық бағалау әдістері.
2 санат үшін:
1. Қоршаған ортаға әсерді бағалауды жүргізу әдістемесі.

2. Порядок подготовки экологических отчетов и деклараций.
3. Требования санитарных, природоохранных и отраслевых нормативов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка и внедрение мероприятий по охране окружающей среды
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в подготовке планов природоохранных мероприятий.
2. Исполнять отдельные поручения по контролю за их реализацией.
3. Фиксировать факты выполнения природоохранных действий.
Для 1 категории:
1. Организовывать комплексную систему природоохранных мероприятий на предприятии.
2. Внедрять программы повышения экологической эффективности.
3. Разрабатывать внутренние стандарты предприятия по охране окружающей среды.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать конкретные мероприятия по снижению негативного воздействия.
2. Контролировать ход реализации утвержденных природоохранных планов.
3. Подготавливать отчеты по выполнению природоохранных мероприятий.
Знания:
Без категории:
1. Основные направления природоохранной деятельности предприятия.
2. Формы экологической отчетности.
3. Требования производственной и экологической безопасности.
Для 1 категории:
1. Методологические основы разработки и внедрения природоохранных программ.
2. Государственные и международные требования в области экологического менеджмента.
3. Принципы и методы устойчивого природопользования.
Для 2 категории:
1. Порядок разработки планов ПЭК (плана экологического контроля).
2. Методики расчета эффективности природоохранных мероприятий.
3. Нормативные правовые акты РК в области рационального природопользования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Контроль соблюдения стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды
Умения:
Без категории:
1. Проводить простые проверки состояния оборудования и территории.
2. Вести учет нарушений и фиксировать результаты в журналах.
3. Передавать информацию руководителю или ответственному экологу.
Для 1 категории:
1. Организовывать и координировать систему внутреннего экологического контроля.
2. Анализировать результаты проверок и разрабатывать корректирующие мероприятия.
3. Подготавливать сводные отчеты для контролирующих органов.
Для 2 категории:
1. Проводить контрольные замеры параметров воздействия.
2. Составлять акты и отчеты по результатам проверок.
3. Разрабатывать предложения по устранению выявленных нарушений.
Знания:
Без категории:
1. Основные экологические нормативы (ПДК, ПДВ, ПДС).
2. Формы отчетности и журналы производственного экологического контроля.
3. Правила внутреннего контроля на предприятии.
Для 1 категории:
1. Методологические основы производственного экологического контроля (ПЭК).

2. Экологиялық есептер мен декларацияларды дайындау тәртібі.
3. Санитарлық, экологиялық және салалық стандарттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Табиғатты қорғау іс-шараларының жоспарларын дайындауға қатысу.
2. Олардың орындалуын бақылау бойынша жеке тапсырмаларды орындау.
3. Табиғатты қорғау іс-шараларын орындау фактілерін тіркеу.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорында табиғатты қорғау іс-шараларының кешенді жүйесін ұйымдастыру.
2. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларын енгізу.
3. Кәсіпорынның қоршаған ортаны қорғаудың ішкі стандарттарын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Жағымсыз әсерлерді азайту бойынша нақты іс-шараларды әзірлеу.
2. Бекітілген табиғатты қорғау жоспарларының орындалу барысын бақылау.
3. Табиғатты қорғау іс-шараларын орындау бойынша есептерді дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Кәсіпорынның табиғатты қорғау қызметінің негізгі бағыттары.
2. Экологиялық есептіліктің нысандары.
3. Өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
1 санат үшін:
1. Табиғатты қорғау бағдарламаларын әзірлеу мен енгізудің әдіснамалық негіздері.
2. Экологиялық менеджмент саласындағы мемлекеттік және халықаралық талаптар.
3. Табиғатты тұрақты пайдаланудың принциптері мен әдістері.
2 санат үшін:
1. ӨЭК жоспарларын (экологиялық бақылау жоспарын) әзірлеу тәртібі.
2. Табиғатты қорғау іс-шараларының тиімділігін есептеу әдістемесі.
3. Табиғатты ұтымды пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттар мен нормативтердің сақталуын бақылау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жабдықтар мен аумақтың жай-күйіне қарапайым тексерулер жүргізу.
2. Бұзушылықтарды есепке алуды жүргізу және нәтижелерін журналдарда тіркеу.
3. Ақпаратты басшыға немесе жауапты экологқа жіберу.
1 санат үшін:
1. Ішкі экологиялық бақылау жүйесін ұйымдастыру және үйлестіру.
2. Тексерулердің нәтижелерін талдау және түзету шараларын әзірлеу.
3. Бақылаушы органдар үшін жиынтық есептерді дайындау.
2 санат үшін:
1. Әсер ету параметрлерінің бақылау өлшемдерін жүргізу.
2. Тексерулер нәтижелері бойынша актілер мен есептер құрастыру.
3. Анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Негізгі экологиялық стандарттар (ШРК, ШРШ, ШРШ).
2. Өндірістік экологиялық бақылаудың есептілік нысандары мен журналдары.
3. Кәсіпорындағы ішкі бақылау ережелері. Кәсіпорындағы ішкі бақылау ережелері.
1 санат үшін:
1. Өндірістік экологиялық бақылаудың әдіснамалық негіздері (ӨЭБ).

2. Национальные и международные стандарты по экологическому контролю.
3. Методы системного анализа показателей экологической безопасности.
Для 2 категории:
1. Порядок проведения внутреннего экологического контроля.
2. Требования к ведению документации по экоконтролю.
3. Нормативные акты РК и методики измерений загрязняющих веществ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Участие в разработке нормативной и проектной документации в области экологии
Умения:
Без категории:
1. Подготавливать справочные данные и материалы для включения в проекты.
2. Выполнять технические поручения при оформлении документов.
3. Проверять корректность реквизитов и ссылок на нормативные документы.
Для 1 категории:
1. Руководить разработкой и экспертизой экологической документации.
2. Организовывать взаимодействие с государственными органами при согласовании.
3. Разрабатывать внутренние стандарты предприятия по оформлению экологических проектов.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать отдельные разделы экологической документации.
2. Проверять соответствие проектов требованиям законодательства.
3. Участвовать в согласовании и утверждении проектных документов.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды экологической документации.
2. Требования к оформлению проектных и отчетных материалов.
3. Порядок согласования документов внутри предприятия.
Для 1 категории:
1. Методологические основы нормотворческой и проектной деятельности в экологии.
2. Законодательство РК о нормировании и стандартизации в области охраны окружающей среды.
3. Международные подходы к разработке экологических стандартов и регламентов.
Для 2 категории:
1. Экологические нормативы и стандарты.
2. Методики оформления отчетных материалов.
3. Порядок утверждения проектных решений и согласования с госорганами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения не возобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов.
Навык 1:
Анализ технологических процессов на предмет экологической эффективности
Умения:
Без категории:
1. Определять основные источники загрязнения и нерационального использования ресурсов.
2. Собирать первичные данные о выбросах, сбросах и отходах производства.
3. Сопоставлять показатели технологического процесса с экологическими нормативами.
Для 1 категории:

2. Экологиялық бақылаудың ұлттық және халықаралық стандарттары.
3. Экологиялық қауіпсіздік көрсеткіштерін жүйелі талдау әдістері.
2 санат үшін:
1. Ішкі экологиялық бақылауды жүргізу тәртібі.
2. Экобақылау жөніндегі құжаттаманы жүргізуге қойылатын талаптар.
3. Қазақстан Республикасының нормативтік актілері және ластаушы заттарды өлшеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Экология саласындағы нормативтік және жобалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу
Машықтар:
Санаты жоқ
1. Жобаларға енгізу үшін анықтамалық мәліметтер мен материалдарды дайындау.
2. Құжаттарды рәсімдеу кезінде техникалық тапсырмаларды орындау.
3. Нормативтік құжаттарға деректемелер мен сілтемелердің дұрыстығын тексеру.
1 санат үшін:
1. Экологиялық құжаттаманы әзірлеуге және сараптауға жетекшілік ету.
2. Келісу кезінде мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
3. Экологиялық жобаларды рәсімдеу бойынша кәсіпорынның ішкі стандарттарын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Экологиялық құжаттаманың жекелеген бөлімдерін әзірлеу.
2. Жобалардың заңнама талаптарына сәйкестігін тексеру.
3. Жобалық құжаттарды бекітуге және бекітуге қатысу.
Білімдер:
Санаты жоқ
1. Экологиялық құжаттаманың негізгі түрлері.
2. Жобалық және есептік материалдарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
3. Кәсіпорын ішінде құжаттарды келісу тәртібі.
1 санат үшін:
1. Экологиядағы нормашығармашылық және жобалық қызметтің әдіснамалық негіздері.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормалау және стандарттау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы.
3. Экологиялық стандарттар мен ережелерді әзірлеудегі халықаралық тәсілдер.
2 санат үшін:
1. Экологиялық нормативтер мен стандарттар.
2. Есептік материалдарды рәсімдеу әдістемесі.
3. Жобалық шешімдерді бекіту және мемлекеттік органдармен келісу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және алмастыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, енгізу жоспарларын әзірлеуге қатысу аз қалдықты, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологиялары, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану.
Дағды 1:
Экологиялық тиімділік тұрғысынан технологиялық процестерді талдау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Ресурстарды ластаудың және ұтымсыз пайдаланудың негізгі көздерін анықтау.
2. Өндірістің шығарындылары, төгінділері және қалдықтары туралы бастапқы деректерді жинау.
3. Технологиялық процестің көрсеткіштерін экологиялық стандарттармен салыстыру.
1 санат үшін:

1. Руководить комплексным анализом технологических процессов и разрабатывать стратегические меры по их экологизации.
2. Оценивать экономическую и экологическую целесообразность внедряемых решений.
3. Координировать внедрение экологически безопасных технологий.
Для 2 категории:
1. Проводить оценку эффективности внедряемых технологий по снижению отходов.
2. Разрабатывать предложения по улучшению технологических схем с экологической точки зрения.
3. Анализировать материалы производственного контроля и мониторинга.
Знания:
Без категории:
1. Основы экологии и охраны окружающей среды.
2. Основные принципы ресурсосбережения.
3. Показатели экологической эффективности производств.
Для 1 категории:
1. Международные принципы устойчивого производства (ISO 14001, 14045 и др.).
2. Инструменты оценки жизненного цикла продукции (LCA-Life-cycle assessment).
Для 2 категории:
1. Методы оценки экологического риска и энергоэффективности.
2. Национальные и международные стандарты экологического менеджмента.
3. Основы производственного экологического контроля (ПЭК).
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка предложений по внедрению малоотходных и экологически чистых технологий
Умения:
Без категории:
1. Собирать и систематизировать информацию о современных методах переработки отходов.
2. Участвовать в подготовке технических заданий и планов внедрения.
3. Оценивать экологическую безопасность новых материалов.
Для 1 категории:
1. Руководить разработкой и внедрением экологически безопасных технологий на предприятии.
2. Участвовать в стратегическом планировании ресурсной политики компании.
3. Координировать взаимодействие с научными и инженерными организациями.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать проекты внедрения новых технологий с оценкой экологических показателей.
2. Применять методы расчета экологической и ресурсной эффективности.
3. Подготавливать разделы экологического обоснования проектов.
Знания:
Без категории:
1. Нормативно-техническая документация по охране окружающей среды.
2. Формы отчетности по экологии.
3. Основы производственного контроля.
Для 1 категории:
1. Стратегическое управление экологической безопасностью.
2. Инструменты ESG-отчетности.
3. Международные принципы экологического комплаенса.
Для 2 категории:
1. Методы экологического аудита.
2. Стандарты ПЭК и отчетность перед госорганами.
3. Система экологического менеджмента на предприятии.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
Без категории:

1. Технологиялық процестерді кешенді талдауға жетекшілік ету және оларды жасылдандыру бойынша стратегиялық шараларды әзірлеу.
2. Енгізілетін шешімдердің экономикалық және экологиялық орындылығын бағалау.
3. Экологиялық қауіпсіз технологияларды енгізуді үйлестіру.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды азайту бойынша енгізілетін технологиялардың тиімділігіне бағалау жүргізу.
2. Экологиялық тұрғыдан технологиялық сызбаларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Өндірістік бақылау және мониторинг материалдарын талдау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экология және қоршаған ортаны қорғау негіздері.
2. Ресурстарды үнемдеудің негізгі принциптері.
3. Өндірістердің экологиялық тиімділігінің көрсеткіштері.
1 санат үшін:
1. Орнықты өндірістің халықаралық қағидаттары (ISO 14001, 14045 және т.б.).
2. Өнімнің өмірлік циклін бағалау құралдары (LCA-Life-cycle assessment).
2 санат үшін:
1. Экологиялық тәуекелді және энергия тиімділігін бағалау әдістері.
2. Экологиялық менеджменттің ұлттық және халықаралық стандарттары.
3. Өндірістік экологиялық бақылау негіздері (ӨЭБ).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Аз қалдықты және қалдықтарды енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу экологиялық таза технологиялар
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды қайта өңдеудің заманауи әдістері туралы ақпаратты жинау және жүйелеу.
2. Техникалық тапсырмаларды және енгізу жоспарларын дайындауға қатысу.
3. Жаңа материалдардың экологиялық қауіпсіздігін бағалау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорында экологиялық таза технологияларды әзірлеуге және енгізуге жетекшілік ету.
2. Компанияның ресурстық саясатын стратегиялық жоспарлауға қатысу.
3. Ғылыми және инженерлік ұйымдармен өзара іс-қимылды үйлестіру.
2 санат үшін:
1. Экологиялық көрсеткіштерді бағалай отырып, жаңа технологияларды енгізу жобаларын әзірлеу.
2. Экологиялық және ресурстық тиімділікті есептеу әдістерін қолдану.
3. Жобалардың экологиялық негіздемесінің бөлімдерін дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттама.
2. Экология бойынша есептілік нысандары.
3. Өндірістік бақылау негіздері.
1 санат үшін:
1. Экологиялық қауіпсіздікті стратегиялық басқару.
2. Аспаптар ESG-есептілік.
3. Экологиялық комплаенстің халықаралық қағидаттары.
2 санат үшін:
1. Экологиялық аудиттің әдістері.
2. ӨЭБ стандарттары және мемлекеттік органдар алдындағы есептілік.
3. Кәсіпорындағы экологиялық менеджмент жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Систематическое ведение оперативного учета хода производственного процесса обработки отходов на машинах агрегата обработки отходов и прессования их в тюки установленного образца на автоматическом прессе и других видов основной деятельности предприятия, передачи готовой продукции, сдачи выполненных работ
2. Выполнение работ по переработке и сортировке отходов при помощи оборудования
3. Обеспечение своевременного и высококачественного выполнения утвержденных планов работ; внесение предложений непосредственному руководству по эффективности переработки и сортировке отходов.
4. Планирование и контроль деятельности персонала по сортировке отходов
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Систематическое ведение оперативного учета хода производственного процесса обработки отходов на машинах агрегата обработки отходов и прессования их в тюки установленного образца на автоматическом прессе и других видов основной деятельности предприятия, передачи готовой продукции, сдачи выполненных работ
Навык 1:
Ведения учета производственных операций и технологических процессов обработки отходов
Умения:
Без категории:
1. Заполнять журналы и формы учета по установленным инструкциям.
2. Фиксировать данные о ходе производственного процесса под контролем старшего специалиста.
3. Передавать информацию о готовой продукции и выполненных работах в установленной форме.
Для 1 категории:
1. Организовывать и контролировать процесс ведения учета хода производственного процесса обработки и прессования отходов.
2. Анализировать результаты учета и выявлять отклонения.
3. Формировать аналитические отчеты и предложения по оптимизации процессов.
Для 2 категории:
1. Самостоятельно вести журналы и электронные формы учета.
2. Проверять достоверность и полноту внесенных данных.
3. Подготавливать сводные данные для внутренней отчетности.
Знания:
Без категории:
1. Методологическая основа фиксации данных и ведения простого учета.
2. Основные понятия производственного процесса обработки отходов.
3. Требования к первичным документам учета.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа производственного анализа и контроля.
2. Порядок составления сводных отчетов и представления данных руководству.
3. Нормативные требования к учету и отчетности в области переработки отходов.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа производственного учета в сфере обращения с отходами.
2. Структура технологических карт и отчетных форм.
3. Порядок внутреннего документооборота и отчетности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Фиксация данных о ходе производственного процесса в журналах и электронных формах
Умения:
Без категории:

1. Қалдықтарды өңдеу агрегатының машиналарында қалдықтарды өңдеудің өндірістік процесінің барысын жедел есепке алуды және оларды автоматты престе және кәсіпорынның негізгі қызметінің басқа да түрлерінде белгіленген үлгідегі бумаларға престеуді, дайын өнімді беруді, орындалған жұмыстарды тапсыруды жүйелі жүргізу
2. Жабдықтардың көмегімен қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау бойынша жұмыстарды орындау
3. Бекітілген жұмыс жоспарларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету; қалдықтарды өңдеу және сұрыптау тиімділігі бойынша тікелей басшылыққа ұсыныстар енгізу.
4. Қалдықтарды сұрыптау жөніндегі персоналдың қызметін жоспарлау және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Қалдықтарды өңдеу агрегатының машиналарында қалдықтарды өңдеудің өндірістік процесінің барысын жедел есепке алуды және оларды автоматты престе және кәсіпорынның негізгі қызметінің басқа да түрлерінде белгіленген үлгідегі бумаларға престеуді, дайын өнімді беруді, орындалған жұмыстарды тапсыруды жүйелі жүргізу
Дағды 1:
Өндірістік операциялардың және қалдықтарды өңдеудің технологиялық процестерінің есебін жүргізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Есепке алу журналдары мен нысандарын белгіленген нұсқаулықтар бойынша толтыру.
2. Аға маманның бақылауымен өндірістік процестің барысы туралы мәліметтерді жазып алу.
3. Дайын өнім және орындалған жұмыстар туралы ақпаратты белгіленген нысанда беру.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды өңдеу мен престеудің өндірістік процесінің барысын есепке алу процесін ұйымдастыру және бақылау.
2. Бухгалтерлік есеп нәтижелерін талдау және ауытқуларды анықтау.
3. Процестерді оңтайландыру бойынша аналитикалық есептер мен ұсыныстар қалыптастыру.
2 санат үшін:
1. Есепке алудың журналдары мен электрондық нысандарын дербес жүргізу.
2. Енгізілген деректердің дұрыстығы мен толықтығын тексеру.
3. Ішкі есептілік үшін жиынтық деректерді дайындау
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Деректерді тіркеудің және қарапайым есеп жүргізудің әдіснамалық негізі.
2. Қалдықтарды өңдеудің өндірістік процесінің негізгі түсініктері.
3. Бастапқы есепке алу құжаттарына қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Өндірістік талдау мен бақылаудың әдіснамалық негізі.
2. Жиынтық есептерді құрастыру және басшылыққа мәліметтерді ұсыну тәртібі
3. Қалдықтарды қайта өңдеу саласындағы есепке алу мен есептілікке қойылатын нормативтік талаптар.
2 санат үшін:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы өндірістік есепке алудың әдіснамалық негізі.
2. Технологиялық карталар мен есеп беру нысандарының құрылымы.
3. Ішкі құжат айналымы мен есептіліктің тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Өндірістік процестің барысы туралы мәліметтерді журналдарда және электронды нысандарда тіркеу
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Вносить показатели работы оборудования и выполненных операций в бумажные и электронные формы.
2. Пользоваться простыми средствами фиксации данных (таблицы, журналы, ведомости).
Для 1 категории:
1. Организовывать и контролировать процесс фиксации данных на всем производственном участке.
2. Осуществлять проверку и анализ достоверности внесенных данных.
Для 2 категории:
1. Контролировать полноту и своевременность внесения данных в электронные журналы.
2. Вести фиксацию показателей в автоматизированных системах учета.
Знания:
Без категории:
1. Основы электронного документооборота.
2. Требования к корректности и точности первичных данных.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа верификации и контроля качества данных.
2. Принципы цифровизации производственного учета.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа электронного учета производственных данных.
2. Основы работы с базами данных и системами производственного контроля.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Передача информации о готовой продукции и выполненных работах
Умения:
Без категории:
1. Передавать информацию о количестве готовой продукции старшему специалисту.
2. Соблюдать установленную форму отчетности при передаче данных.
Для 1 категории:
1. Организовывать процесс передачи данных о производственной деятельности между подразделениями.
2. Контролировать полноту и точность информации, направляемой в вышестоящие инстанции.
Для 2 категории:
1. Формировать и направлять внутренние отчеты по результатам смены.
2. Согласовывать передаваемую информацию с ответственными лицами.
Знания:
Без категории:
1. Основы документооборота при передаче продукции и работ.
2. Правила внутреннего взаимодействия на производстве.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа отчетности и аналитического учета.
2. Правила представления информации руководству и контролирующим органам.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа формирования сменных отчетов.
2. Порядок согласования и утверждения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Соблюдение инструкций по оформлению и хранению производственной документации
Умения:
Без категории:
1. Оформлять записи в соответствии с утвержденными инструкциями.
2. Своевременно сдавать заполненные формы в архив или ответственному лицу.
Для 1 категории:
1. Контролировать соблюдение инструкций по оформлению и хранению документов на всем участке.
2. Разрабатывать предложения по улучшению системы учета и хранения.
Для 2 категории:
1. Проверять правильность оформления документации другими работниками участка.

1. Жабдықтың жұмысының көрсеткіштерін және орындалған операцияларды қағаз және электронды түрде енгізу.
2. Деректерді (кестелер, журналдар, ведомостар) тіркеудің қарапайым құралдарын пайдалану.
1 санат үшін:
1. Бүкіл өндірістік аумақта деректерді тіркеу процесін ұйымдастыру және бақылау.
2. Енгізілген деректердің дұрыстығын тексеруді және талдауды жүзеге асыру.
2 санат үшін:
1. Деректерді электрондық журналдарға енгізудің толықтығы мен уақтылығын бақылау.
2. Автоматтандырылған есепке алу жүйелерінде көрсеткіштерді тіркеуді жүргізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Электрондық құжат айналымының негіздері.
2. Бастапқы деректердің дұрыстығы мен дәлдігіне қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Деректердің сапасын тексеру мен бақылаудың әдіснамалық негізі.
2. Өндірістік есепті цифрландырудың принциптері.
2 санат үшін:
1. Өндірістік деректерді электрондық есепке алудың әдіснамалық негізі.
2. Деректер базаларымен және өндірістік бақылау жүйелерімен жұмыс істеу негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Дайын өнім және орындалған жұмыстар туралы ақпаратты беру
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Дайын өнімнің мөлшері туралы ақпаратты аға маманға беру.
2. Деректерді беру кезінде белгіленген есептілік нысанын сақтау.
1 санат үшін:
1. Бөлімшелер арасында өндірістік қызмет туралы мәліметтерді беру процесін ұйымдастыу.
2. Жоғары тұрған органдарға жіберілетін ақпараттың толықтығы мен дәлдігін бақылау.
2 санат үшін:
1. Ауысым нәтижелері бойынша ішкі есептерді қалыптастыру және бағыттау.
2. Берілетін ақпаратты жауапты тұлғалармен келісу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өнімдер мен жұмыстарды беру кезіндегі құжат айналымының негіздері.
2. Өндірістегі ішкі өзара іс-қимыл қағидалары.
1 санат үшін:
1. Есептілік пен аналитикалық есептің әдіснамалық негізі.
2. Басшылыққа және бақылаушы органдарға ақпарат беру ережесі.
2 санат үшін:
1. Ауысымдық есептерді қалыптастырудың әдіснамалық негізі.
2. Есептік құжаттаманы келісу және бекіту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Өндірістік құжаттаманы ресімдеу және сақтау жөніндегі нұсқаулықтардың сақталуы
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Бекітілген нұсқаулықтарға сәйкес жазбаларды рәсімдеу.
2. Толтырылған нысандарды мұрағатқа немесе жауапты тұлғаға уақтылы тапсыру.
1 санат үшін:
1. Барлық учаскеде құжаттарды рәсімдеу және сақтау бойынша нұсқаулықтардың сақталуын бақылау.
2. Есепке алу және сақтау жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Учаскенің басқа қызметкерлерінің құжаттаманың дұрыстығын тексеру.

2. Подготавливать документы к передаче для внутреннего контроля.
Знания:
Без категории:
1. Основы документооборота и архивного хранения.
2. Требования к заполнению производственных журналов и ведомостей.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа стандартизации производственной документации.
2. Нормативные акты по хранению, архивированию и учету документов в области переработки отходов.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа документооборота на производственных предприятиях.
2. Правила хранения, учета и передачи отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Выполнение работ по переработке и сортировке отходов при помощи оборудования
Навык 1:
Управление оборудованием для переработки и сортировки отходов
Умения:
Без категории:
1. Запускать и останавливать оборудование под контролем оператора.
2. Наблюдать за работой машин и сигнализировать о неисправностях.
3. Соблюдать инструкции по эксплуатации оборудования.
Для 1 категории:
1. Организовывать работу операторов по эксплуатации оборудования.
2. Контролировать эффективность технологических процессов и вносить корректировки.
3. Анализировать причины простоев и сбоев, разрабатывать меры по их предотвращению.
Для 2 категории:
1. Самостоятельно управлять оборудованием при выполнении производственных задач.
2. Регулировать режимы работы оборудования в зависимости от характеристик отходов.
3. Контролировать техническое состояние оборудования и выполнять простое техническое обслуживание.
Знания:
Без категории:
1. Основные принципы работы сортировочного и перерабатывающего оборудования.
2. Требования техники безопасности при эксплуатации оборудования.
3. Методологическая основа производственных операций.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа анализа эффективности производственного оборудования.
2. Принципы оптимизации технологических процессов.
3. Требования к организации безопасного труда при эксплуатации сложных механизмов.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа технологических процессов переработки отходов.
2. Устройство, принципы действия и правила технической эксплуатации оборудования.
3. Нормативные документы по безопасности и охране труда.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Контроль качества сортировки и переработки отходов
Умения:
Без категории:
1. Отбирать визуально отходы по основным признакам (пластик, металл, бумага и т.д.).
2. Соблюдать правила ручной сортировки и укладки.
3. Передавать информацию о выявленных несоответствиях старшему смены.
Для 1 категории:
1. Организовывать систему контроля качества сортировки на производственном участке.

2. Ішкі бақылау үшін құжаттарды тапсыруға дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Құжат айналымы және мұрағаттық сақтау негіздері.
2. Өндірістік журналдар мен ведомостарды толтыруға қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Өндірістік құжаттаманы стандарттаудың әдіснамалық негізі.
2. Қалдықтарды қайта өңдеу саласындағы құжаттарды сақтау, мұрағаттау және есепке алу жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2 санат үшін:
1. Өндірістік кәсіпорындардағы құжат айналымының әдіснамалық негізі.
2. Есептік құжаттаманы сақтау, есепке алу және тапсыру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жабдықтардың көмегімен қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау бойынша жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Қалдықтарды өңдеуге және сұрыптауға арналған жабдықтарды басқару
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Оператордың бақылауымен жабдықты іске қосу және тоқтату.
2. Машиналардың жұмысын бақылау және ақаулар туралы сигнал беру.
3. Жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықты сақтау.
1 санат үшін:
1. Жабдықтарды пайдалану бойынша операторлардың жұмысын ұйымдастыру.
2. Технологиялық процестердің тиімділігін бақылау және түзетулер енгізу.
3. Тоқтап қалулар мен іркілістердің себептерін талдау, олардың алдын алу шараларын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік тапсырмаларды орындау кезінде жабдықты өз бетінше басқару.
2. Қалдықтардың сипаттамаларына байланысты жабдықтың жұмыс режимін реттеу.
3. Жабдықтың техникалық жағдайын бақылау және қарапайым техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Сұрыптау және қайта өңдеу жабдықтарының жұмысының негізгі принциптері.
2. Жабдықты пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы талаптары.
3. Өндірістік операциялардың әдіснамалық негіздері.
1 санат үшін:
1. Өндірістік құрал-жабдықтардың тиімділігін талдаудың әдіснамалық негізі.
2. Технологиялық процестерді оңтайландыру принциптері.
3. Күрделі механизмдерді пайдалану кезінде қауіпсіз еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық процестерінің әдіснамалық негізі.
2. Жабдықтың құрылғысы, жұмыс істеу принциптері және техникалық пайдалану ережелері.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу сапасын бақылау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды негізгі белгілері бойынша (пластик, металл, қағаз және т.б.) көзбен шолып іріктеп алу.
2. Қолмен сұрыптау және төсеу ережелерін сақтау.
3. Анықталған сәйкессіздіктер туралы ақпаратты ауысым бастығына беру.
1 санат үшін:
1. Өндіріс орнында сұрыптау сапасын бақылау жүйесін ұйымдастыру.

2. Разрабатывать и внедрять мероприятия по улучшению сортировки.
3. Подготавливать аналитические отчеты и рекомендации по повышению эффективности.
Для 2 категории:
1. Осуществлять контроль качества сортировки по технологическим параметрам.
2. Фиксировать несоответствия и принимать меры по их устранению.
3. Анализировать причины ухудшения качества сортировки.
Знания:
Без категории:
1. Основы классификации и морфологического состава отходов.
2. Правила раздельного накопления и сортировки отходов.
3. Методологическая основа визуального контроля.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа оценки качества технологических процессов.
2. Нормативные требования к сортировке отходов.
3. Методы контроля фракционного состава и качества переработки.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа анализа качества переработки отходов.
2. Требования национальных и международных стандартов в области сортировки.
3. Принципы организации производственного контроля.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Ведение производственной документации и учет выполненных операций
Умения:
Без категории:
1. Заполнять сменные листы и простые формы учета.
2. Вносить данные о количестве обработанных отходов.
3. Передавать заполненные документы ответственному лицу.
Для 1 категории:
1. Организовывать и контролировать ведение производственной документации.
2. Анализировать производственные показатели и представлять сводные отчеты.
3. Разрабатывать предложения по улучшению системы учета.
Для 2 категории:
1. Вести электронный учет производственных операций.
2. Проверять корректность заполненных данных.
3. Формировать промежуточные отчеты по результатам смены.
Знания:
Без категории:
1. Основы оформления первичной производственной документации.
2. Правила заполнения учетных форм.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа анализа производственных данных.
2. Принципы отчетности и внутреннего контроля.
3. Нормативные требования к документированию производственных процессов.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа производственного учета и контроля.
2. Формы отчетности и порядок их ведения.
3. Основы внутреннего документооборота предприятия.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Соблюдение требований охраны труда и производственной безопасности
Умения:
Без категории:
1. Выполнять операции в соответствии с инструкциями по технике безопасности.
2. Использовать индивидуальные средства защиты.
3. Сообщать о выявленных нарушениях безопасности.
Для 1 категории:
1. Организовывать систему охраны труда и безопасности на участке.
2. Разрабатывать предложения по улучшению условий труда и снижению рисков.
3. Контролировать выполнение предписаний надзорных органов.
Для 2 категории:

2. Сұрыптауды жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
3. Тиімділікті арттыру бойынша талдамалық есептер мен ұсыныстар дайындау.
2 санат үшін:
1. Технологиялық параметрлер бойынша сұрыптау сапасын бақылауды жүзеге асыру.
2. Сәйкессіздіктерді анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
3. Сұрыптау сапасының нашарлау себептерін талдау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардың классификациясы мен морфологиялық құрамының негіздері.
2. Қалдықтарды бөлек жинақтау және сұрыптау ережелері.
3. Көзбен шолып бақылаудың әдіснамалық негізі.
1 санат үшін:
1. Технологиялық процестердің сапасын бағалаудың әдіснамалық негізі.
2. Қалдықтарды сұрыптауға қойылатын нормативтік талаптар.
3. Өңдеудің фракциялық құрамы мен сапасын бақылау әдістері.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеу сапасын талдаудың әдіснамалық негізі.
2. Сұрыптау саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттардың талаптары.
3. Өндірістік бақылауды ұйымдастыру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өндірістік құжаттаманы жүргізу және орындалған операциялардың есебін жүргізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Ауыспалы парақтарды және қарапайым есеп нысандарын толтыру.
2. Өңделген қалдықтардың мөлшері туралы мәліметтерді енгізу.
3. Толтырылған құжаттарды жауапты тұлғаға тапсыру.
1 санат үшін:
1. Өндірістік құжаттаманың жүргізілуін ұйымдастырады және бақылау.
2. Өндірістік көрсеткіштерді талдау және жиынтық есептерді ұсыну.
3. Бухгалтерлік есеп жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік операциялардың электрондық есебін жүргізу.
2. Толтырылған деректердің дұрыстығын тексеру.
3. Ауысым нәтижелері бойынша аралық есептерді қалыптастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Бастапқы өндірістік құжаттаманы ресімдеу негіздері.
2. Есепке алу нысандарын толтыру қағидалары.
1 санат үшін:
1. Өндірістік деректерді талдаудың әдіснамалық негізі.
2. Есептілік және ішкі бақылау принциптері.
3. Өндірістік процестерді құжаттауға қойылатын нормативтік талаптар.
2 санат үшін:
1. Өндірістік есеп пен бақылаудың әдіснамалық негізі.
2. Есеп беру нысандары және оларды жүргізу тәртібі.
3. Кәсіпорынның ішкі құжат айналымының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Еңбекті қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Операцияларды қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес орындау.
2. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
3. Анықталған қауіпсіздік бұзушылықтары туралы хабарлау.
1 санат үшін:
1. Учаскеде еңбекті қорғау және қауіпсіздік жүйесін ұйымдастыру.
2. Еңбек жағдайларын жақсарту және тәуекелдерді азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Қадағалау органдарының ұйғарымдарының орындалуын қадағалау.
2 санат үшін:

1. Контролировать соблюдение правил техники безопасности при сортировке и переработке.
2. Обеспечивать правильное использование средств защиты другими работниками.
3. Участвовать в инструктажах и проверках знаний по охране труда.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования охраны труда на производстве.
2. Порядок применения средств индивидуальной защиты.
3. Методологическая основа безопасного выполнения работ.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа производственной безопасности.
2. Порядок проведения инструктажей и проверки знаний.
3. Требования нормативных документов по охране труда и промышленной санитарии.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа системы управления охраной труда.
2. Нормативные документы и стандарты безопасности труда.
3. Принципы оценки и минимизации производственных рисков.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение своевременного и высококачественного выполнения утвержденных планов работ; внесение предложений непосредственному руководству по эффективности переработки и сортировке отходов.
Навык 1:
Планирование и организация выполнения производственных заданий
Умения:
Без категории:
1. Выполнять производственные задания в соответствии с установленным планом.
2. Своевременно информировать руководителя о ходе выполнения работ.
3. Соблюдать последовательность операций и технологические инструкции.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и утверждать планы производственных работ по переработке и сортировке отходов.
2. Контролировать их выполнение, анализировать отклонения и причины несоблюдения сроков.
3. Разрабатывать мероприятия по повышению эффективности производственного планирования.
Для 2 категории:
1. Организовывать выполнение плановых заданий на участке.
2. Контролировать соблюдение сроков и последовательности операций.
3. Вносить предложения по оптимизации графика работ.
Знания:
Без категории:
1. Основы производственного планирования и распределения задач.
2. Методологическая основа выполнения плановых операций.
3. Внутренние регламенты и графики производственного участка.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа организации производственных процессов.
2. Принципы рационального распределения трудовых ресурсов.
3. Порядок составления и корректировки планов работ.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа стратегического и оперативного планирования.
2. Методы анализа и прогнозирования производственной деятельности.
3. Принципы формирования отчетности и анализа план-факт показателей.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Контроль качества и эффективности технологического процесса
Умения:
Без категории:

1. Сұрыптау және өңдеу кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау.
2. Басқа қызметкерлердің қорғаныс құралдарын дұрыс пайдалануын қамтамасыз ету.
3. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар мен білімді тексеруге қатысу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістегі еңбекті қорғаудың негізгі талаптары.
2. Жеке қорғаныш құралдарын қолдану тәртібі.
3. Жұмыстарды қауіпсіз орындаудың әдіснамалық негізі.
1 санат үшін:
1. Өндірістік қауіпсіздіктің әдіснамалық негіздері.
2. Нұсқамаларды өткізу және білімдерін тексеру тәртібі.
3. Еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша нормативтік құжаттарға қойылатын талаптар.
2 санат үшін:
1. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің әдіснамалық негізі.
2. Нормативтік құжаттар және еңбек қауіпсіздігінің стандарттары.
3. Өндірістік тәуекелдерді бағалау және азайту принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Бекітілген жұмыс жоспарларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету; қалдықтарды өңдеу және сұрыптау тиімділігі бойынша тікелей басшылыққа ұсыныстар енгізу.
Дағды 1:
Өндірістік тапсырмаларды орындауды жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік тапсырмаларды белгіленген жоспарға сәйкес орындау.
2. Жұмыстың орындалу барысы туралы басшыны уақтылы хабардар ету.
3. Операциялардың реттілігін және технологиялық нұсқаулықтарды сақтау.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеу және сұрыптау бойынша өндірістік жұмыстардың жоспарларын әзірлеу және бекіту.
2. Олардың орындалуын бақылау, ауытқуларды және мерзімдерді сақтамау себептерін талдау.
3. Өндірісті жоспарлаудың тиімділігін арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Учаскеде жоспарланған тапсырмаларды орындауды ұйымдастыру.
2. Операциялардың мерзімдері мен реттілігінің сақталуын бақылау.
3. Жұмыс кестесін оңтайландыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірісті жоспарлау және міндеттерді бөлу негіздері.
2. Жоспарлы операцияларды орындаудың әдіснамалық негізі.
3. Өндірістік учаскенің ішкі регламенттері мен кестелері.
1 санат үшін:
1. Өндірістік процестерді ұйымдастырудың әдіснамалық негізі.
2. Еңбек ресурстарын ұтымды бөлу принциптері.
3. Жұмыс жоспарларын құру және түзету тәртібі.
2 санат үшін:
1. Стратегиялық және операциялық жоспарлаудың әдіснамалық негізі.
2. Өндірістік қызметті талдау және болжау әдістері.
3. Есептілікті қалыптастыру және жоспар-фактілік көрсеткіштерді талдау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Технологиялық процестің сапасы мен тиімділігін бақылау
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Проверять качество выполненных работ по установленным критериям.
2. Своевременно сообщать о выявленных нарушениях.
3. Соблюдать инструкции по контролю качества.
Для 1 категории:
1. Руководить системой контроля качества и эффективности переработки отходов.
2. Анализировать результаты и разрабатывать предложения по повышению производительности.
3. Представлять аналитические отчеты руководству.
Для 2 категории:
1. Организовывать контроль качества на своем участке.
2. Оценивать соответствие технологических параметров утвержденным нормативам.
3. Фиксировать результаты проверок и предлагать корректирующие меры.
Знания:
Без категории:
1. Основные показатели качества переработки и сортировки отходов.
2. Методологическая основа контроля качества.
3. Требования производственных инструкций и стандартов предприятия.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа производственного контроля.
2. Методы измерения и анализа производственных показателей.
3. Нормативные документы в области управления качеством.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа оценки эффективности производственных процессов.
2. Стандарты качества в области управления отходами.
3. Методы статистического и аналитического контроля.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Анализ и внесение предложений по повышению эффективности переработки и сортировки отходов
Умения:
Без категории:
1. Сообщать руководителю о проблемах, снижающих эффективность работы.
2. Участвовать в обсуждениях по улучшению процессов.
3. Выполнять корректирующие действия по указанию руководителя.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и обосновывать предложения по повышению эффективности сортировки и переработки отходов.
2. Проводить анализ производственных данных и внедрять меры по оптимизации.
3. Представлять аналитические записки и предложения руководству организации.
Для 2 категории:
1. Анализировать эффективность производственных операций.
2. Предлагать меры по улучшению производственного процесса.
3. Вести учет предложений и их реализации.
Знания:
Без категории:
1. Основы анализа производственной деятельности.
2. Методологическая основа выявления узких мест в технологическом процессе.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа анализа производственных показателей.
2. Методы оценки производительности труда.
3. Принципы оптимизации технологических процессов.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа разработки и внедрения инновационных решений.
2. Методы анализа эффективности технологических систем.
3. Принципы экономической оценки эффективности мероприятий.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Ведение производственной документации и отчетности по выполнению планов
Умения:
Без категории:

1. Орындалған жұмыстардың сапасын белгіленген критерийлер бойынша тексеру.
2. Анықталған бұзушылықтар туралы уақтылы хабарлау.
3. Сапаны бақылау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтау.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды өңдеудің сапасы мен тиімділігін бақылау жүйесін басқару.
2. Нәтижелерді талдау және өнімділікті арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Басшылыққа аналитикалық есептерді ұсыну.
2 санат үшін:
1. Өз учаскеңізде сапаны бақылауды ұйымдастыру.
2. Технологиялық параметрлердің бекітілген стандарттарға сәйкестігін бағалау.
3. Тексерулердің нәтижелерін жазып алу және түзету шараларын ұсыну.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды өңдеу және сұрыптау сапасының негізгі көрсеткіштері.
2. Сапаны бақылаудың әдіснамалық негізі.
3. Кәсіпорынның өндірістік нұсқаулықтары мен стандарттарының талаптары
1 санат үшін:
1. Өндірістік бақылаудың әдіснамалық негізі.
2. Өндірістік көрсеткіштерді өлшеу және талдау әдістері.
3. Сапаны басқару саласындағы нормативтік құжаттар.
2 санат үшін:
1. Өндірістік процестердің тиімділігін бағалаудың әдіснамалық негізі.
2. Қалдықтарды басқару саласындағы сапа стандарттары.
3. Статистикалық және аналитикалық бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Қалдықтарды өңдеу және сұрыптау тиімділігін арттыру бойынша талдау және ұсыныстар енгізу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Басшыға жұмыс тиімділігін төмендететін мәселелер туралы хабарлау.
2. Процестерді жақсарту бойынша талқылауларға қатысу.
3. Басшының нұсқауы бойынша түзету шараларын орындау
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды сұрыптау мен қайта өңдеудің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және негіздеу.
2. Өндірістік деректерге талдау жүргізу және оңтайландыру шараларын енгізу.
3. Ұйым басшылығына талдамалық жазбалар мен ұсыныстар енгізу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік операциялардың тиімділігін талдау.
2. Өндіріс процесін жақсарту бойынша шараларды ұсыну.
3. Ұсыныстар мен олардың орындалуын есепке алуды жүргізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік қызметті талдау негіздері.
2. Технологиялық процестегі кедергілерді анықтаудың әдіснамалық негізі.
1 санат үшін:
1. Өндірістік көрсеткіштерді талдаудың әдіснамалық негізі.
2. Еңбек өнімділігін бағалау әдістері.
3. Технологиялық процестерді оңтайландыру принциптері.
2 санат үшін:
1. Инновациялық шешімдерді әзірлеу мен енгізудің әдіснамалық негізі.
2. Технологиялық жүйелердің тиімділігін талдау әдістері.
Іс-шаралардың тиімділігін экономикалық бағалау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Өндірістік құжаттаманы жүргізу және жоспарларды орындау бойынша есептілік
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Заполнять формы учета выполненных работ.
2. Передавать информацию о результатах смены.
3. Хранить документацию в установленном порядке.
Для 1 категории:
1. Организовывать систему ведения отчетности и производственного учета.
2. Анализировать результаты выполнения планов и представлять сводные отчеты.
3. Разрабатывать предложения по совершенствованию документооборота.
Для 2 категории:
1. Вести и проверять учет выполнения производственных планов.
2. Составлять краткие отчеты по результатам работ.
3. Контролировать своевременность передачи данных.
Знания:
Без категории:
1. Основы документооборота производственного предприятия.
2. Методологическая основа ведения первичного учета.
3. Требования к оформлению производственных отчетов.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа анализа производственной отчетности.
2. Принципы план-факт анализа.
3. Нормативные документы по отчетности и внутреннему контролю.
Для 2 категории:
1. Методологическая основа учета и отчетности.
2. Формы и требования внутренней документации.
3. Принципы сбора и анализа производственных данных.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Планирование и контроль деятельности персонала по сортировке отходов
Навык 1:
Организация и распределение работы персонала участка
Умения:
Без категории:
1. Получать задания и выполнять поручения мастера.
2. Оказывать помощь при распределении сортировочных работ.
3. Следить за порядком и своевременностью выполнения простых операций.
Для 1 категории:
1. Планировать сменные задания и контролировать их выполнение.
2. Координировать работу смен, распределяя обязанности по уровню квалификации.
3. Анализировать производительность труда и выдвигать предложения по еҰ повышению.
Для 2 категории:
1. Распределять задания между рабочими с учетом технологического процесса.
2. Проверять готовность рабочих мест и оборудования.
3. Вести учҰт выполненных заданий по смене.
Знания:
Без категории:
1. Основы организации труда на производственном участке.
2. Назначение и общие принципы работы сортировочного оборудования.
3. Правила внутреннего трудового распорядка.
Для 1 категории:
1. Основы планирования производственных заданий.
2. Порядок ведения сменной документации.
3. Требования к рациональной организации рабочего места.
Для 2 категории:
1. Методологические основы планирования производственного процесса.
2. Методы анализа производительности труда.
3. Основы управления персоналом и производственным процессом.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Контроль соблюдения технологических режимов сортировки отходов
Умения:
Без категории:

1. Орындалған жұмыстарды есепке алу нысандарын толтыру.
2. Ауысым нәтижелері туралы ақпаратты беру.
3. Құжаттаманы белгіленген тәртіпте сақтау.
1 санат үшін:
1. Есеп беру және өндірістік есеп жүргізу жүйесін ұйымдастыру.
2. Жоспарлардың орындалу нәтижелерін талдау және жиынтық есептерді ұсыну.
3. Құжат айналымын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік жоспарлардың орындалу есебін жүргізеді және тексеру.
2. Жұмыс нәтижелері бойынша қысқаша есептер құрастыру.
3. Деректерді берудің уақтылығын бақылау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік кәсіпорынның құжат айналымының негіздері.
2. Бастапқы есепке алуды жүргізудің әдіснамалық негізі.
3. Өндірістік есептерді ресімдеуге қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Өндірістік есептілікті талдаудың әдіснамалық негізі.
2. Жоспар-фактілік талдаудың принциптері.
3. Есеп беру және ішкі бақылау бойынша нормативтік құжаттар.
2 санат үшін:
1. Есеп пен есептіліктің әдіснамалық негізі.
2. Ішкі құжаттаманың нысандары мен талаптары.
3. Өндірістік деректерді жинау және талдау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Қалдықтарды сұрыптау жөніндегі персоналдың қызметін жоспарлау және бақылау
Дағды 1:
Учаске персоналының жұмысын ұйымдастыру және бөлу қалдықтарды сұрыптау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Тапсырмаларды қабылдау және шебердің тапсырмаларын орындау.
2. Сұрыптау жұмыстарын бөлу кезінде көмек көрсету.
3. Қарапайым операциялардың орындалу реті мен уақтылығын қадағалау.
1 санат үшін:
1. Ауысымдық тапсырмаларды жоспарлау және олардың орындалуын бақылау.
2. Ауысымдардың жұмысын үйлестіру, біліктілік деңгейі бойынша міндеттерді бөлу.
3. Еңбек өнімділігін талдау және оны арттыру бойынша ұсыныстар енгізу.
2 санат үшін:
1. Технологиялық процесті ескере отырып, жұмысшылар арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Жұмыс орындары мен жабдықтардың дайындығын тексеру.
3. Ауысым бойынша орындалған тапсырмалардың есебін жүргізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік учаскедегі еңбекті ұйымдастыру негіздері.
2. Сұрыптау жабдығының мақсаты және жалпы жұмыс принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары.
1 ссанат үшін:
1. Өндірістік тапсырмаларды жоспарлау негіздері.
2. Ауысымдық құжаттаманы жүргізу тәртібі.
3. Жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2 санат үшін:
1. Өндірістік процесті жоспарлаудың әдіснамалық негіздері.
2. Еңбек өнімділігін талдау әдістері.
3. Персоналды және өндірістік процесті басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Технологиялық талаптардың сақталуын бақылау. қалдықтарды сұрыптау режимдерінің
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Проверять визуально качество сортируемых фракций.
2. Следить за правильной загрузкой отходов на линию.
3. Сообщать мастеру о неполадках в процессе работы.
Для 1 категории:
1. Организовывать контроль соблюдения технологических режимов сортировки.
2. Анализировать результаты контроля и готовить предложения по оптимизации.
3. Разрабатывать корректирующие мероприятия при выявлении.
Для 2 категории:
1. Контролировать соблюдение установленных норм сортировки.
2. Проверять технологическую дисциплину на участке.
3. Вести журнал учета и отчетности по качеству сортировки.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды отходов и принципы их разделения.
2. Правила безопасной эксплуатации сортировочного оборудования.
3. Основы производственного контроля.
Для 1 категории:
1. Методологическая основа производственного контроля.
2. Методы анализа стабильности технологического процесса.
3. Требования национальных и корпоративных стандартов по сортировке отходов.
Для 2 категории:
1. Нормативные требования к сортировке отходов.
2. Методы контроля технологических параметров.
3. Порядок ведения отчетной документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Контроль выполнения норм выработки и качества работ персонала
Умения:
Без категории:
1. Выполнять индивидуальные нормы выработки.
2. Фиксировать результаты труда в простых формах учета.
3. Поддерживать установленное качество выполнения операций.
Для 1 категории:
1. Анализировать показатели выработки по персоналу и по сменам.
2. Разрабатывать меры по повышению эффективности труда.
3. Представлять отчеты и предложения руководству.
Для 2 категории:
1. Проверять выполнение норм выработки по смене.
2. Контролировать качество работы сортировщиков.
3. Составлять отчеты о результатах смены.
Знания:
Без категории:
1. Нормы производительности труда и показатели выработки.
2. Основные принципы учета и отчетности.
3. Влияние качества сортировки на производственный результат.
Для 1 категории:
1. Методологические основы производственного анализа.
2. Методы расчета и нормирования производительности труда.
3. Системы мотивации и оценки эффективности персонала.
Для 2 категории:
1. Методы оценки качества работы персонала.
2. Порядок оформления сменных отчетов.
3. Основы анализа производственных показателей.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
Без категории:
1. Выполнять работу в соответствии с установленными правилами охраны труда и техники безопасности.

1. Сұрыпталатын фракциялардың сапасын көзбен тексеру.
2. Қалдықтардың желіге дұрыс тиелуін қадағалау.
3. Шеберге жұмыс барысындағы ақаулар туралы хабарлау.
1 санат үшін:
1. Сұрыптаудың технологиялық режимдерінің сақталуын бақылауды ұйымдастыру.
2. Бақылау нәтижелерін талдау және оңтайландыру бойынша ұсыныстар дайындау.
3. Ауытқулар анықталған жағдайда түзету шараларын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Сұрыптаудың белгіленген нормаларының сақталуын бақылау.
2. Учаскедегі технологиялық тәртіпті тексеру.
3. Сұрыптау сапасы бойынша есеп және есептілік журналын жүргізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардың негізгі түрлері және оларды бөлу принциптері.
2. Сұрыптау жабдығын қауіпсіз пайдалану қағидалары.
3. Өндірістік бақылау негіздері.
1 санат үшін:
1. Өндірістік бақылаудың әдіснамалық негізі.
2. Технологиялық процестің тұрақтылығын талдау әдістері.
3. Қалдықтарды сұрыптау бойынша ұлттық және корпоративтік стандарттардың талаптары.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды сұрыптауға қойылатын нормативтік талаптар.
2. Технологиялық параметрлерді бақылау әдістері.
3. Есептік құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Персоналдың жұмыс сапасын және әзірлеу нормаларының орындалуын бақылау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Өндірістің жеке нормаларын орындау.
2. Еңбек нәтижелерін бухгалтерлік есептің қарапайым формаларында есепке алу.
3. Операцияларды орындаудың белгіленген сапасын қамтамасыз ету.
1 санат үшін:
1. Персонал бойынша және ауысым бойынша өндірістік көрсеткіштерді талдау.
2. Еңбек тиімділігін арттыру шараларын әзірлеу.
3. Басшылыққа есептер мен ұсыныстар беру.
2 санат үшін:
1. Ауысым бойынша өндіру нормаларының орындалуын тексеру.
2. Сұрыптаушылардың жұмыс сапасын бақылау.
3. Ауысым нәтижелері туралы есептер құрастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Еңбек өнімділігінің нормалары және өнімділік көрсеткіштері.
2. Бухгалтерлік есеп пен есептіліктің негізгі принциптері.
3. Сұрыптау сапасының өндіріс нәтижесіне әсері.
1 санат үшін:
1. Өндірістік талдаудың әдіснамалық негіздері.
2. Еңбек өнімділігін есептеу және нормалау әдістері.
3. Персоналды ынталандыру және тиімділігін бағалау жүйелері.
2 санат үшін:
1. Персоналдың жұмыс сапасын бағалау әдістері.
2. Ауысымдық есептерді рәсімдеу тәртібі.
3. Өндірістік көрсеткіштерді талдау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жұмысты еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша белгіленген ережелерге сәйкес орындау.

• Инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога II категории не менее 2 лет; • инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога без категории не менее 3 лет; • инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Переработка отходов и вторичных материалов с целью их повторного использования в производстве.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение анализа различных типов отходов, чтобы определить их состав и возможности переработки.
2. Разрабатывает новые технологии и методы переработки отходов и оптимизирует существующие процессы переработки, чтобы повысить их эффективность и снизить затраты.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация контроля качества продукции, получаемой из переработанных отходов, и соответствия еҰ установленным стандартам.
2. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Проведение анализа различных типов отходов, чтобы определить их состав и возможности переработки.
Навык 1:
Проведение морфологического и химического анализа отходов, применения стандартных лабораторных методов.
Умения:
Без категории:
1. Подготавливать пробы отходов для анализа и проводить простейшие измерения под руководством специалиста.
2. Выполнять стандартные лабораторные процедуры по утверждҰнным инструкциям.
Для 1 категории:
1. Организовывать проведение морфологических и химических анализов отходов, обеспечивая контроль точности и достоверности результатов.
2. Разрабатывать и совершенствовать лабораторные методики исследования сложных отходов.
Для 2 категории:
1. Проводить морфологический и химический анализ отходов с применением стандартных методик.
2. Оформлять результаты исследований в соответствии с установленными требованиями.
Знания:
Без категории:
1. Основы морфологической классификации отходов.
2. Правила безопасной работы с химическими веществами и лабораторным оборудованием.
Для 1 категории:

• І санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және II санатты инженер-технолог лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 2 жыл; • II санатты инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санаты жоқ инженер-технолог лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 3 жыл; • санаты жоқ инженер-технолог: еңбек өтіліне немесе техникалық және кәсіптік білім талаптарына сәйкес кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, орта білімнен кейінгі тиісті мамандық (біліктілік) бойынша (орта арнаулы, орта кәсіптік) білімі және І санатты техник лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 3 жыл болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қалдықтарды және қайталама материалдарды өндірісте қайта пайдалану мақсатында оларды қайта өңдеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қалдықтардың құрамы мен қайта өңдеу мүмкіндіктерін анықтау үшін олардың әртүрлі түрлеріне талдау жүргізу.
2. Қалдықтарды қайта өңдеудің жаңа технологиялары мен әдістерін әзірлейді және олардың тиімділігін арттыру және шығындарды азайту үшін қолданыстағы қайта өңдеу процестерін оңтайландырады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қайта өңделген қалдықтардан алынатын өнімдердің сапасын және олардың белгіленген стандарттарға сәйкестігін бақылауды ұйымдастыру.
2. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Қалдықтардың құрамы мен қайта өңдеу мүмкіндіктерін анықтау үшін олардың әртүрлі түрлеріне талдау жүргізу.
Дағды 1:
Қалдықтарға морфологиялық және химиялық талдау жүргізу, стандартты зертханалық әдістерді қолдану.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Маманның басшылығымен қалдықтардың сынамаларын талдауға дайындау және ең қарапайым өлшемдерді жүргізу.
2. Бекітілген нұсқауларға сәйкес стандартты зертханалық процедураларды орындау.
1 санат үшін:
1. Нәтижелердің дәлдігі мен дұрыстығын бақылауды қамтамасыз ете отырып, қалдықтарға морфологиялық және химиялық талдау жүргізуді ұйымдастыру.
2. Күрделі қалдықтарды зерттеудің зертханалық әдістерін әзірлеу және жетілдіру.
2 санат үшін:
1. Стандартты әдістерді қолдана отырып, қалдықтарға морфологиялық және химиялық талдау жүргізу.
2. Зерттеу нәтижелерін белгіленген талаптарға сәйкес рәсімдеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардың морфологиялық классификациясының негіздері.
2. Химиялық заттармен және зертханалық жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
1 санат үшін:

1. Современные методы аналитической химии, спектрального и инструментального анализа отходов.
2. Нормативно-методическая база и стандарты лабораторного контроля в сфере обращения с отходами.
Для 2 категории:
1. Методы анализа физико-химических свойств отходов (влажность, зольность, состав, плотность и др.).
2. Нормативные документы и методические указания по лабораторному контролю отходов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка методик анализа сложных отходов.
Умения:
Без категории:
1. Подготавливать образцы отходов для анализа по установленным инструкциям.
2. Выполнять простейшие лабораторные операции под руководством специалиста.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять методики анализа сложных и многокомпонентных отходов.
2. Оценивать достоверность результатов и разрабатывать меры по повышению точности анализа.
Для 2 категории:
1. Проводить лабораторные исследования состава отходов с использованием стандартных методик.
2. Участвовать в апробации и корректировке существующих аналитических методов.
Знания:
Без категории:
1. Основные виды отходов и их классификация по опасности.
2. Правила отбора проб и обращения с образцами отходов.
Для 1 категории:
1. Современные методы аналитической химии, спектрометрии и хроматографии, применяемые для анализа отходов.
2. Нормативно-методическая база и стандарты по исследованию сложных отходов.
Для 2 категории:
1. Методики анализа химического и физико-химического состава отходов.
2. Требования к оформлению лабораторных журналов и протоколов испытаний.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Комплексная оценка свойств для выбора технологий переработки.
Умения:
Без категории:
1. Отбирать образцы отходов для анализа в соответствии с установленными инструкциями.
2. Передавать результаты измерений и наблюдений ответственным специалистам для последующей оценки.
Для 1 категории:
1. Выполнять комплексную оценку свойств отходов с целью выбора оптимальных технологий их переработки.
2. Разрабатывать рекомендации по применению технологических процессов с учҰтом состава и свойств отходов.
Для 2 категории:
1. Проводить оценку физико-химических свойств отходов для определения их пригодности к переработке.
2. Сравнивать полученные данные с нормативными показателями и техническими условиями.
Знания:
Без категории:
1. Основные характеристики отходов и их классификация по видам и классам опасности.
2. Порядок отбора и хранения проб для оценки переработки.
Для 1 категории:

1. Аналитикалық химияның заманауи әдістері, қалдықтарды спектрлік және аспаптық талдау.
2. Нормативтік-әдістемелік база және қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы зертханалық бақылау стандарттары.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың физика-химиялық қасиеттерін (ылғалдылығы, күлділігі, құрамы, тығыздығы және т.б.) талдау әдістері.
2. Қалдықтарды зертханалық бақылауға арналған нормативтік құжаттар мен әдістемелік нұсқаулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Күрделі қалдықтарды талдау әдістемелерін әзірлеу.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Белгіленген нұсқаулықтар бойынша талдау үшін қалдықтардың үлгілерін дайындау.
2. Маманның басшылығымен ең қарапайым зертханалық операцияларды орындау
1 санат үшін:
1. Күрделі және көп компонентті қалдықтарды талдау әдістемелерін әзірлеу және енгізу.
2. Нәтижелердің дұрыстығын бағалау және талдаудың дәлдігін арттыру бойынша шараларды әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Стандартты әдістерді қолдана отырып, қалдықтардың құрамына зертханалық зерттеулер жүргізу.
2. Қолданыстағы аналитикалық әдістерді сынауға және түзетуге қатысу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардың негізгі түрлері және олардың қауіптілігі бойынша жіктелуі.
2. Сынамаларды іріктеу және қалдықтардың үлгілерімен жұмыс істеу қағидалары.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды талдау үшін қолданылатын аналитикалық химияның, спектрометрияның және хроматографияның заманауи әдістері.
2. Нормативтік-әдістемелік база және стандарттар күрделі қалдықтарды зерттеуге арналған.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың химиялық және физика-химиялық құрамын талдау әдістемесі.
2. Зертханалық журналдарды және сынақ хаттамаларын ресімдеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өңдеу технологияларын таңдау үшін қасиеттерді кешенді бағалау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Белгіленген нұсқаулықтарға сәйкес талдау үшін қалдықтардың сынамаларын алу.
2. Өлшеулер мен бақылаулардың нәтижелерін кейіннен бағалау үшін жауапты мамандарға беру.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды өңдеудің оңтайлы технологияларын таңдау мақсатында олардың қасиеттерін кешенді бағалауды жүзеге асыру.
2. Қалдықтардың құрамы мен қасиеттерін ескере отырып, технологиялық процестерді қолдану бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың қайта өңдеуге жарамдылығын анықтау үшін олардың физика-химиялық қасиеттерін бағалауды жүргізу.
2. Алынған мәліметтерді нормативтік көрсеткіштермен және техникалық шарттармен салыстыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардың негізгі сипаттамалары және олардың қауіптілік түрлері мен сыныптары бойынша жіктелуі.
2. Қайта өңдеуді бағалау үшін сынамаларды іріктеу және сақтау тәртібі.
1 санат үшін:

1. Методы технико-технологической оценки отходов и критерии выбора технологий переработки.
2. Нормативные и методические документы, регулирующие обращение с отходами и их утилизацию
Для 2 категории:
1. Методики анализа свойств отходов (влажность, плотность, зольность, состав).
2. Основы выбора технологических схем переработки различных типов отходов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Подготовка заключений о возможности вторичного использования.
Умения:
Без категории:
1. Собирать и передавать информацию о составе и состоянии отходов для последующей оценки возможности их использования.
2. Заполнять установленные формы первичных данных по результатам отбора проб и осмотра.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и оформлять заключения о возможности вторичного использования отходов на основе лабораторных и технико-экономических данных.
2. Формировать рекомендации по направлениям переработки и повторного применения материалов.
Для 2 категории:
1. Проводить анализ свойств отходов и определять потенциальную возможность их повторного применения.
2. Подготавливать технические справки и материалы для оформления заключений.
Знания:
Без категории:
1. Основные категории отходов, пригодных для повторного использования.
2. Правила заполнения первичной учҰтной документации.
Для 1 категории:
1. Критерии оценки вторичных ресурсов и методы технико-экономического обоснования повторного использования.
2. Нормативно-методическая база по обращению с отходами и вторичными материальными ресурсами.
Для 2 категории:
1. Методики анализа пригодности отходов для вторичного использования.
2. Требования нормативных документов к оценке и классификации вторичных ресурсов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Формирование предложений по совершенствованию технологий переработки.
Умения:
Без категории:
1. Наблюдать за технологическими процессами переработки отходов и фиксировать выявленные отклонения.
2. Передавать предложения и замечания по улучшению работы оборудования ответственным специалистам.
Для 1 категории:
1. Формировать стратегические предложения по совершенствованию технологий переработки отходов с учҰтом передовых практик и инновационных решений.
2. Оценивать экономическую и экологическую эффективность предлагаемых изменений.
Для 2 категории:
1. Анализировать производственные процессы и выявлять участки с низкой эффективностью или потерями ресурсов.
2. Разрабатывать предложения по модернизации оборудования и оптимизации технологических режимов.
Знания:
Без категории:

1. Қалдықтарды техникалық-технологиялық бағалау әдістері және қайта өңдеу технологияларын таңдау критерийлері.
2. Қалдықтармен жұмыс істеуді және оларды кәдеге жаратуды реттейтін нормативтік және әдістемелік құжаттар.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың қасиеттерін (ылғалдылығы, тығыздығы, күлділігі, құрамы) талдау әдістемесі.
2. Қалдықтардың әртүрлі түрлерін өңдеудің технологиялық сызбаларын таңдау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Қайталама пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындылар дайындау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды пайдалану мүмкіндігін кейіннен бағалау үшін олардың құрамы мен жай-күйі туралы ақпаратты жинау және беру.
2. Сынамаларды іріктеу және тексеру нәтижелері бойынша бастапқы деректердің белгіленген нысандарын толтыру.
1 санат үшін:
1. Зертханалық және техникалық-экономикалық мәліметтер негізінде қалдықтарды қайта пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындыларды әзірлеу және рәсімдеу.
2. Материалдарды қайта өңдеу және қайта пайдалану бағыттары бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың қасиеттеріне талдау жүргізу және оларды қайта пайдалану әлеуетін анықтау.
2. Қорытындыларды рәсімдеу үшін техникалық анықтамалар мен материалдарды дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қайта пайдалануға жарамды қалдықтардың негізгі санаттары.
2. Бастапқы есепке алу құжаттамасын толтыру қағидалары.
1 санат үшін:
1. Қайталама ресурстарды бағалау критерийлері және қайта пайдаланудың техникалық-экономикалық негіздемесінің әдістері.
2. Қалдықтармен және қайталама материалдық ресурстармен жұмыс істеудің нормативтік-әдістемелік базасы.
2 санат үшін:
1. Қалдықтардың қайталама пайдалануға жарамдылығын талдау әдістемесі.
2. Қайталама ресурстарды бағалауға және жіктеуге қойылатын нормативтік құжаттарға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Қайта өңдеу технологияларын жетілдіру бойынша ұсыныстарды қалыптастыру.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық процестерін қадағалау және анықталған ауытқуларды тіркеу.
2. Жабдықтың жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар мен ескертулерді жауапты мамандарға беру.
1 санат үшін:
1. Озық тәжірибелер мен инновациялық шешімдерді ескере отырып, қалдықтарды қайта өңдеу технологияларын жетілдіру бойынша стратегиялық ұсыныстарды қалыптастыру.
2. Ұсынылып отырған өзгерістердің экономикалық және экологиялық тиімділігін бағалау.
2 санат үшін:
1. Өндірістік процестерді талдау және тиімділігі төмен немесе ресурстарды ысырап ететін учаскелерді анықтау.
2. Жабдықтарды жаңарту және технологиялық режимдерді оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:

1. Основы технологических процессов переработки отходов.
2. Внутренний порядок передачи информации и предложений по улучшениям.
Для 1 категории:
1. Современные технологии переработки отходов и методы их модернизации.
2. Методики технико-экономического анализа инновационных решений и экологической эффективности.
Для 2 категории:
1. Методы анализа технологических процессов и выявления узких мест.
2. Принципы оптимизации технологических линий и снижения производственных затрат.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Разрабатывает новые технологии и методы переработки отходов и оптимизирует существующие процессы переработки, чтобы повысить их эффективность и снизить затраты.
Навык 1:
Разработка и внедрение новых технологий переработки.
Умения:
Без категории:
1. Выполнять производственные операции по установленным технологическим схемам.
2. Наблюдать за процессом переработки отходов и фиксировать отклонения от регламентов.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять новые технологии переработки с учҰтом ресурсосбережения и экологической безопасности.
2. Проводить технико-экономическую и экологическую оценку внедряемых решений.
Для 2 категории:
1. Участвовать в апробации и внедрении усовершенствованных технологических решений.
2. Вносить предложения по корректировке режимов переработки и оптимизации параметров оборудования.
Знания:
Без категории:
1. Основы технологических процессов переработки различных видов отходов.
2. Требования охраны труда и промышленной безопасности при обращении с отходами.
Для 1 категории:
1. Современные технологии переработки и утилизации отходов, включая термические, механические и биотехнологические методы.
2. Методики инновационного проектирования, оценки эффективности и внедрения новых технологических процессов.
Для 2 категории:
1. Принципы построения технологических схем переработки и утилизации отходов.
2. Нормативно-техническая документация, регламентирующая переработку отходов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Оптимизация процессов с использованием цифровых инструментов.
Умения:
Без категории:
1. Вводить данные в цифровые формы учҰта и контролировать корректность заполнения.
2. Использовать базовые функции цифровых платформ по установленным инструкциям.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять решения по оптимизации производственных процессов с использованием цифровых технологий и аналитических платформ.
2. Анализировать эффективность цифровизации процессов и формировать предложения по их совершенствованию
Для 2 категории:

1. Қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық процестерінің негіздері.
2. Ақпаратты берудің ішкі тәртібі және жақсарту бойынша ұсыныстар.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеудің заманауи технологиялары және оларды жаңғырту әдістері.
2. Инновациялық шешімдер мен экологиялық тиімділікті техникалық-экономикалық талдау әдістері.
2 санат үшін:
1. Технологиялық процестерді талдау және кедергілерді анықтау әдістері.
2. Технологиялық желілерді оңтайландыру және өндіріс шығындарын азайту принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Қалдықтарды қайта өңдеудің жаңа технологиялары мен әдістерін әзірлейді және олардың тиімділігін арттыру және шығындарды азайту үшін қолданыстағы қайта өңдеу процестерін оңтайландырады.
Дағды 1:
Қайта өңдеудің жаңа технологияларын әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік операцияларды белгіленген технологиялық схемалар бойынша орындау.
2. Қалдықтарды қайта өңдеу процесін қадағалау және регламенттерден ауытқуларды тіркеу.
1 санат үшін:
1. Ресурстарды үнемдеу мен экологиялық қауіпсіздікті ескере отырып, қайта өңдеудің жаңа технологияларын әзірлеу және енгізу.
2. Енгізілетін шешімдерге техникалық-экономикалық және экологиялық бағалау жүргізу.
2 санат үшін:
1. Жетілдірілген технологиялық шешімдерді сынақтан өткізуге және енгізуге қатысу.
2. Жабдықтың параметрлерін оңтайландыру және қайта өңдеу режимдерін түзету бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардың әртүрлі түрлерін қайта өңдеудің технологиялық процестерінің негіздері.
2. Қалдықтармен жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
1 санат үшін:
1. Термиялық, механикалық және биотехнологиялық әдістерді қоса алғанда, қалдықтарды өңдеу мен кәдеге жаратудың заманауи технологиялары.
2. Инновациялық жобалау, тиімділікті бағалау және жаңа технологиялық процестерді енгізу әдістері.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың технологиялық сызбаларын құру принциптері.
2. Қалдықтарды қайта өңдеуді реттейтін нормативтік-техникалық құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Цифрлық құралдарды пайдалана отырып, процестерді оңтайландыру.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Деректерді цифрлық есепке алу нысандарына енгізу және толтырудың дұрыстығын бақылау.
2. Цифрлық платформалардың негізгі функцияларын белгіленген нұсқауларға сәйкес пайдалану.
1 санат үшін:
1. Цифрлық технологиялар мен аналитикалық платформаларды пайдалана отырып, өндірістік процестерді оңтайландыру бойынша шешімдерді әзірлеу және енгізу.
2. Процестерді цифрландырудың тиімділігін талдау және оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар қалыптастыру
2 санат үшін:

1. Применять цифровые инструменты для анализа производственных процессов и выявления неэффективных операций.
2. Разрабатывать предложения по оптимизации технологических и логистических процессов на основе данных цифрового мониторинга.
Знания:
Без категории:
1. Основы работы с цифровыми системами учҰта и мониторинга (ERP, Excel, специализированные платформы).
2. Правила хранения и передачи данных в электронном виде.
Для 1 категории:
1. Современные цифровые инструменты управления производством и логистикой (BI, IoT, ERP, SCADA).
2. Методики анализа данных и проектирования цифровых систем для повышения эффективности переработки и управления отходами.
Для 2 категории:
1. Методы цифрового анализа данных (диспетчеризация, контроль производительности, анализ показателей).
2. Принципы интеграции цифровых систем в процессы переработки и логистики отходов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Оценка экономической и экологической эффективности.
Умения:
Без категории:
1. Собирать исходные данные для расчҰтов по расходу ресурсов и показателям воздействия на окружающую среду.
2. Фиксировать показатели, отражающие динамику производственного процесса и эффективности.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать комплексные оценки экономической и экологической эффективности внедряемых технологий и процессов.
2. Формировать рекомендации по оптимизации технологий с учҰтом снижения затрат и экологических рисков.
Для 2 категории:
1. Оценивать экономическую и экологическую эффективность существующих процессов переработки отходов.
2. Проводить анализ затрат и ресурсов при изменении технологических параметров.
Знания:
Без категории:
1. Основы технико-экономических расчҰтов и показателей производительности.
2. Базовые принципы экологической оценки производственных процессов.
Для 1 категории:
1. Современные методы технико-экономического анализа и экологического аудита.
2. Нормативно-методическая база Республики Казахстан в области экологического регулирования и рационального природопользования.
Для 2 категории:
1. Методики расчҰта экономической эффективности внедряемых технологий.
2. Принципы экологического нормирования и оценки воздействия на окружающую среду.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Управление инновационными проектами.
Умения:
Без категории:
1. Выполнять вспомогательные операции при реализации нововведений.
2. Собирать и систематизировать данные о ходе работ.
Для 1 категории:

1. Өндірістік процестерді талдау және тиімсіз операцияларды анықтау үшін цифрлық құралдарды қолдану.
2. Цифрлық мониторинг деректері негізінде технологиялық және логистикалық процестерді оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Бухгалтерлік есеп пен мониторингтің цифрлық жүйелерімен жұмыс істеу негіздері (ERP, Excel, мамандандырылған платформалар).
2. Деректерді электронды түрде сақтау және беру ережелері.
1 санат үшін:
1. Өндірісті және логистиканы басқарудың заманауи цифрлық құралдары (BI (Business Intelligence), IoT (Internet Of Things), ERP (Enterprise Resource Planning), SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition).
2. Қалдықтарды қайта өңдеу және басқару тиімділігін арттыру үшін деректерді талдау және цифрлық жүйелерді жобалау әдістері.
2 санат үшін:
1. Деректерді цифрлық талдау әдістері (диспетчерлеу, өнімділікті бақылау, көрсеткіштерді талдау).
2. Қалдықтарды қайта өңдеу және логистика процестеріне цифрлық жүйелерді интеграциялау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Экономикалық және экологиялық тиімділікті бағалау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Ресурстарды тұтыну және қоршаған ортаға әсер ету көрсеткіштері бойынша есептеулер үшін бастапқы деректерді жинау.
2. Өндіріс процесі мен тиімділігінің динамикасын көрсететін көрсеткіштерді бекіту.
1 санат үшін:
1. Енгізілетін технологиялар мен процестердің экономикалық және экологиялық тиімділігін кешенді бағалауды әзірлеу.
2. Шығындар мен экологиялық тәуекелдерді азайтуды ескере отырып, технологияларды оңтайландыру бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеудің қолданыстағы процестерінің экономикалық және экологиялық тиімділігін бағалау.
2. Технологиялық параметрлер өзгерген кезде шығындар мен ресурстарға талдау жүргізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Техникалық-экономикалық есептеулер мен өнімділік көрсеткіштерінің негіздері.
2. Өндірістік процестерді экологиялық бағалаудың негізгі принциптері.
1 санат үшін:
1. Техникалық-экономикалық талдаудың және экологиялық аудиттің заманауи әдістері.
2. Қазақстан Республикасының экологиялық реттеу және табиғатты ұтымды пайдалану саласындағы нормативтік-әдістемелік базасы.
2 санат үшін:
1. Енгізілетін технологиялардың экономикалық тиімділігін есептеу әдістемесі.
2. Экологиялық нормалау және қоршаған ортаға әсерді бағалау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Инновациялық жобаларды басқару.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Инновацияларды енгізу кезінде қосалқы операцияларды орындау.
2. Жұмыс барысы туралы мәліметтерді жинау және жүйелеу.
1 санат үшін:

1. Планировать и координировать этапы реализации инновационных проектов в сфере переработки отходов.
2. Организовывать взаимодействие участников проекта, контролировать сроки и ресурсы.
Для 2 категории:
1. Участвовать в выполнении отдельных этапов инновационных проектов.
2. Анализировать результаты испытаний и предлагать корректировки.
Знания:
Без категории:
1. Базовые понятия инновационной деятельности.
2. Виды проектной документации и правила еҰ ведения.
Для 1 категории:
1. Основы проектного и инновационного менеджмента, методы оценки эффективности инноваций.
2. Нормативные требования и стандарты в области внедрения экологических технологий.
Для 2 категории:
1. Принципы проектного планирования и документооборота.
2. Основы технологического обновления производственных процессов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация контроля качества продукции, получаемой из переработанных отходов, и соответствия еҰ установленным стандартам.
Навык 1:
Разработка методик контроля качества
Умения:
Без категории:
1. Проводить визуальную проверку продукции, получаемой из переработанных отходов.
2. Фиксировать результаты контроля и передавать данные ответственному специалисту.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять методики контроля качества продукции, производимой из вторичных ресурсов.
2. Определять критерии оценки качества и соответствия стандартам экологической и промышленной безопасности.
Для 2 категории:
1. Проводить испытания продукции по установленным методикам контроля качества.
2. Анализировать отклонения параметров и подготавливать предложения по корректировке технологических процессов.
Знания:
Без категории:
1. Основные показатели качества продукции, получаемой из отходов.
2. Правила ведения записей и заполнения форм первичного контроля.
Для 1 категории:
1. Принципы стандартизации и сертификации продукции переработки отходов.
2. Методики разработки и апробации систем контроля качества, включая лабораторные и инструментальные методы.
Для 2 категории:
1. Методы контроля качества продукции переработки (физико-химические, механические, визуальные).
2. Нормативные документы и стандарты на продукцию, производимую из отходов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Анализ соответствия продукции стандартам
Умения:
Без категории:
1. Проверять наличие маркировки, сопроводительной документации и основных признаков соответствия продукции установленным требованиям.
2. Сообщать ответственному специалисту о выявленных несоответствиях.
Для 1 категории:
1. Организовывать и координировать процесс оценки соответствия продукции установленным стандартам.

1. Қалдықтарды қайта өңдеу саласындағы инновациялық жобаларды іске асыру кезеңдерін жоспарлау және үйлестіру.
2. Жобаға қатысушылардың өзара іс-қимылын ұйымдастыру, мерзімдері мен ресурстарын бақылау.
2 санат үшін:
1. Инновациялық жобалардың жекелеген кезеңдерін орындауға қатысу.
2. Сынақ нәтижелерін талдау және түзетулерді ұсыну.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Инновациялық қызметтің базалық түсініктері.
2. Жобалық құжаттаманың түрлері және оны жүргізу ережелері.
1 санат үшін:
1. Жобалық және инновациялық менеджмент негіздері, инновациялардың тиімділігін бағалау әдістері.
2. Экологиялық технологияларды енгізу саласындағы нормативтік талаптар мен стандарттар.
2 санат үшін:
1. Жобалық жоспарлау және құжат айналымының принциптері.
2. Өндірістік процестерді технологиялық жаңарту негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қайта өңделген қалдықтардан алынатын өнімдердің сапасын және олардың белгіленген стандарттарға сәйкестігін бақылауды ұйымдастыру.
Дағды 1:
Сапаны бақылау әдістемелерін әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Қайта өңделген қалдықтардан алынатын өнімдерге визуалды тексеру жүргізу.
2. Бақылау нәтижелерін жазып алу және деректерді жауапты маманға беру.
1 санат үшін:
1. Қайталама ресурстардан өндірілетін өнімнің сапасын бақылау әдістемелерін әзірлеу және енгізу.
2. Сапаны бағалау және экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарына сәйкестік критерийлерін анықтау.
2 санат үшін:
1. Сапаны бақылаудың белгіленген әдістеріне сәйкес өнімдерге сынақтар жүргізу.
2. Параметрлердің ауытқуларын талдау және дайындау технологиялық процестерді түзету бойынша ұсыныстар дайындалу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардан алынатын өнім сапасының негізгі көрсеткіштері.
2. Жазбаларды жүргізу және бастапқы бақылау нысандарын толтыру ережелері.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеу өнімдерін стандарттау және сертификаттау принциптері.
2. Зертханалық және аспаптық әдістерді қоса алғанда, сапаны бақылау жүйелерін әзірлеу және сынақтан өткізу әдістері.
2 санат үшін:
1. Қайта өңдеу өнімдерінің сапасын бақылау әдістері (физика-химиялық, механикалық, визуалды).
2. Қалдықтардан алынатын өнімдерге арналған нормативтік құжаттар мен стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Өнімдердің стандарттарға сәйкестігін талдау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Таңбалаудың, ілеспе құжаттаманың және өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігінің негізгі белгілерінің болуын тексеру.
2. Анықталған сәйкессіздіктер туралы жауапты маманға хабарлау.
1 санат үшін:
1. Өнімдердің белгіленген стандарттарға сәйкестігін бағалау процесін ұйымдастыру және үйлестіру.

2. Разрабатывать внутренние регламенты и критерии контроля качества в соответствии с нормативными требованиями.
Для 2 категории:
1. Проводить анализ продукции на соответствие государственным и отраслевым стандартам.
2. Оформлять результаты проверок в виде актов, заключений и отчҰтов.
Знания:
Без категории:
1. Основные стандарты качества и безопасности продукции, получаемой из отходов.
2. Правила визуальной оценки и оформления результатов проверки.
Для 1 категории:
1. Нормативно-методическая база сертификации и оценки соответствия продукции.
2. Методы анализа, классификации и документирования результатов экспертизы соответствия.
Для 2 категории:
1. Государственные и отраслевые стандарты (ГОСТ, СТ РК, ISO) по качеству продукции из переработанных материалов.
2. Методики отбора проб, проведения испытаний и оценки показателей соответствия.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Улучшение качества и оптимизации процессов
Умения:
Без категории:
1. Выполнять производственные операции в соответствии с утверждҰнными инструкциями и стандартами качества.
2. Сообщать руководителю о выявленных нарушениях технологического процесса или качестве продукции.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять программы повышения качества и оптимизации процессов на уровне предприятия.
2. Координировать работу подразделений по реализации мероприятий, направленных на улучшение показателей эффективности и устойчивости.
Для 2 категории:
1. Анализировать технологические операции и выявлять причины ухудшения качества продукции.
2. Предлагать меры по устранению выявленных проблем и повышению эффективности процессов.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования к качеству производственных процессов и продукции.
2. Правила контроля и фиксации несоответствий в ходе работы.
Для 1 категории:
1. Системы менеджмента качества (международные стандарты ISO 9001, ISO 14001).
2. Методики оценки эффективности технологических и организационных улучшений.
Для 2 категории:
1. Методы анализа производственных показателей и отклонений (Pareto, диаграмма Исикавы и др.).
2. Принципы оптимизации технологических процессов и контроля качества.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
Без категории:
1. Выполнять работу в соответствии с установленными правилами охраны труда и техники безопасности.
2. Использовать средства индивидуальной защиты и соблюдать порядок их хранения.
Для 1 категории:

2. Нормативтік талаптарға сәйкес сапаны бақылаудың ішкі ережелері мен өлшемдерін әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Өнімдердің мемлекеттік және салалық стандарттарға сәйкестігіне талдау жүргізу.
2. Тексерулер нәтижелерін актілер, қорытындылар және есептер түрінде ресімдеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтардан алынатын өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігінің негізгі стандарттары.
2. Көзбен шолып бағалау және тексеру нәтижелерін ресімдеу қағидалары.
1 санат үшін:
1. Өнімнің сәйкестігін сертификаттау мен бағалаудың нормативтік-әдістемелік базасы.
2. Сәйкестікті растау нәтижелерін талдау, жіктеу және құжаттау әдістері.
2 санат үшін:
1. Қайта өңделген материалдардан жасалған өнімнің сапасы бойынша мемлекеттік және салалық стандарттар (МЕМСТ (мемлекетаралық стандарттар), ҚР СТ (ұлттық стандарттар), ISO (халықаралық стандарттар).
2. Сынамаларды іріктеу, сынақтар жүргізу және сәйкестік көрсеткіштерін бағалау әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Сапаны жақсарту және процестерді оңтайландыру
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік операцияларды бекітілген нұсқаулықтар мен сапа стандарттарына сәйкес орындау.
2. Басшыға технологиялық процестің немесе өнім сапасының анықталған бұзушылықтары туралы хабарлау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын деңгейінде сапаны жақсарту және процестерді оңтайландыру бағдарламаларын әзірлеу және енгізу.
2. Тиімділік пен тұрақтылық көрсеткіштерін жақсартуға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру бойынша бөлімшелердің жұмысын үйлестіру.
2 санат үшін:
1. Технологиялық операцияларды талдау және өнім сапасының нашарлау себептерін анықтау.
2. Анықталған проблемаларды жою және процестердің тиімділігін арттыру бойынша шараларды ұсыну.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Өндірістік процестер мен өнімдердің сапасына қойылатын негізгі талаптар.
2. Жұмыс барысындағы сәйкессіздіктерді бақылау және тіркеу ережелері.
1 санат үшін:
1. Сапа менеджменті жүйелері (ISO 9001, ISO 14001 халықаралық стандарттары).
2. Технологиялық және ұйымдастырушылық жетілдірулердің тиімділігін бағалау әдістемесі.
2 санат үшін:
1. Өндірістік көрсеткіштер мен ауытқуларды талдау әдістері (Pareto, Исикава диаграммасы және т.б.).
2. Технологиялық процестерді оңтайландыру және сапаны бақылау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 2:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жұмысты еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша белгіленген ережелерге сәйкес орындау.
2. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз және оларды сақтау тәртібін сақтау.
1 санат үшін:

20. Карточка профессии "Техник по охране окружающей среды":
Код группы:
3114-1
Код наименования занятия:
3114-1-007
Наименование профессии:
Техник по охране окружающей среды
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Переработка отходов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по оперативному управлению производством не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
3114-1-006 - Техник по мониторингу загрязнения окружающей среды
3114-1-009 - Техник по экологии
3114-1-008 - Техник по природопользованию
3114-1-010 - Техник по экологической безопасности
3114-1-011 - Техник по экологическому просвещению
3114-2-003 - Техник по минимизации отходов
Основная цель деятельности:
Контроль выполнения в организации требований в области охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в разработке и внедрении мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды
2. Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов
3. Осуществление ведения учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, создание данных экологического мониторинга, документации по ликвидации отходов и прочей информации экологического характера, предоставляемой в распоряжение координатора природоохранной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Определение категории предприятия по степени негативного воздействия на окружающую среду
2. Оформление отчетной документации о природоохранной деятельности организации
3. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Участие в разработке и внедрении мероприятий, направленных на выполнение требований законодательства по соблюдению стандартов и нормативов в области охраны окружающей среды
Навык 1:
Мониторинг состояния окружающей среды при эксплуатации технологий
Умения:

20. Кәсіптің карточкасы "Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник":
Топтың коды:
3114-1
Қызмет атауының коды:
3114-1-007
Кәсіптің атауы:
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Қалдықтарды қайта өңдеу
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі тиісті мамандық (біліктілік) бойынша (орта арнаулы, орта кәсіптік) білімі және өндірісті жедел басқару бойынша жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3114-1-006 - Қоршаған ортаның ластануына мониторинг жүргізу жөніндегі техниктер
3114-1-009 - Экология жөніндегі техник
3114-1-008 - Табиғатты пайдалану жөніндегі техник
3114-1-010 - Экологиялық қауіпсіздік жөніндегі техник
3114-1-011 - Экологиялық ағарту жөніндегі техник
3114-2-003 - Қалдықтарды азайту жөніндегі техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымдағы қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы талаптардың орындалуын бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу
2. Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және ауыстыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, қалдығы аз, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологияларын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу
3. Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштерді есепке алуды жүзеге асыру, экологиялық деректерді құру мониторинг, қалдықтарды жою жөніндегі құжаттама және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі үйлестірушінің қарауына ұсынылатын басқа да экологиялық ақпарат.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кәсіпорынның санатын қоршаған ортаға кері әсер ету дәрежесі бойынша анықтау
2. Ұйымның табиғатты қорғау қызметі туралы есеп беру құжаттарын рәсімдеу
3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы стандарттар мен нормативтерді сақтау жөніндегі заңнама талаптарын орындауға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге қатысу
Дағды 1:
Технологияларды пайдалану кезіндегі қоршаған орта жағдайының мониторингі
Машықтар:

1. Проводить наблюдения за состоянием окружающей среды при эксплуатации технологического оборудования.
2. Оценивать влияние производственных процессов на экологические показатели и оформлять результаты мониторинга.
3. Вести учет и документирование полученных данных мониторинга.
4. Определять отклонения показателей от установленных нормативов.
5. Оповещать ответственных специалистов и предлагать первичные меры реагирования при выявлении. нарушений.
Знания:
1. Методы контроля состояния воздуха, почвы и воды при эксплуатации технологических установок.
2. Нормативы и показатели оценки состояния окружающей среды при эксплуатации технологического оборудования.
3. Правила работы с контрольно-измерительными приборами и средствами экологического контроля.
4. Требования природоохранного законодательства и производственных регламентов по экологическому мониторингу.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Ведение учета отходов и вторичных ресурсов.
Умения:
1. Вести количественный и качественный учҰт образования, движения, переработки и утилизации отходов и вторичных ресурсов.
2. Составлять отчҰтность по обращению с отходами в соответствии с установленными формами и сроками.
3. Систематизировать данные по видам отходов и направлениям их использования или передачи.
4. Контролировать корректность и своевременность внесения учетных данных.
Знания:
1. Порядок ведения учҰта и отчҰтности в области обращения с отходами.
2. Нормативно-правовые акты и классификаторы отходов, применяемые при документировании.
3. Классификацию отходов и правила отнесения к видам и категориям.
4. Формы первичной учетной документации и правила еҰ ведения.
5. Требования к обращению с отходами и их вторичным использованием или передачей специализированным организациям.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Проведение экологической экспертизы проектов и внедрения систем экологической маркировки.
Умения:
1. Анализировать проектные решения на соответствие требованиям экологического законодательства.
2. Участвовать во внедрении и сопровождении систем экологической сертификации и маркировки продукции.
3. Анализировать потенциальное воздействие проекта на окружающую среду.
4. Подготавливать заключения по результатам экологической экспертизы.
5. Оценивать продукцию и процессы на соответствие требованиям системы экологической маркировки.
Знания:
1. Порядок проведения экологической экспертизы и требования природоохранного законодательства и сертификации продукции.
2. Международные и национальные стандарты экологической маркировки (ISO 14020, ISO 14024 и др.).

1. Технологиялық жабдықты пайдалану кезінде қоршаған ортаның жай-күйіне бақылау жүргізу.
2. Өндірістік процестердің экологиялық көрсеткіштерге әсерін бағалау және мониторинг нәтижелерін рәсімдеу.
3. Алынған мониторинг деректерінің есебін және құжаттамасын жүргізу.
4. Көрсеткіштердің белгіленген нормативтерден ауытқуын анықтау.
5. Жауапты мамандарды хабардар ету және бұзушылықтар анықталған жағдайда алғашқы әрекет ету шараларын ұсыну.
Білімдер:
1. Технологиялық қондырғыларды пайдалану кезінде ауаның, топырақтың және судың күйін бақылау әдістері.
2. Технологиялық жабдықты пайдалану кезіндегі қоршаған ортаның жай-күйін бағалаудың стандарттары мен көрсеткіштері.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарымен және экологиялық бақылау құралдарымен жұмыс істеу қағидалары.
4. Экологиялық мониторинг бойынша экологиялық заңнаманың және өндірістік регламенттердің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтар мен қайталама ресурстардың есебін жүргізу.
Машықтар:
1. Қалдықтар мен қайталама ресурстардың түзілуіне, қозғалысына, өңделуіне және кәдеге жаратылуына сандық және сапалық есеп жүргізу.
2. Қалдықтарды басқару бойынша есептілікті белгіленген нысандар мен мерзімдерге сәйкес құрастыру.
3. Деректерді қалдықтардың түрлері және оларды пайдалану немесе тасымалдау бағыттары бойынша жүйелеу.
4. Есептік деректерді енгізудің дұрыстығы мен уақтылығын бақылау.
Білімдер:
1. Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы есепке алу мен есептілікті жүргізу тәртібі.
2. Құжаттау кезінде қолданылатын нормативтік-құқықтық актілер және қалдықтардың сыныптауыштары.
3. Қалдықтардың сыныптамасы және түрлері мен санаттарына жатқызу қағидалары.
4. Бастапқы есепке алу құжаттамасының нысандары және оны жүргізу ережелері.
5. Қалдықтармен жұмыс істеуге және оларды қайта өңдеуге немесе мамандандырылған ұйымдарға беруге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Жобаларға экологиялық сараптама жүргізу және экологиялық таңбалау жүйелерін енгізу.
Машықтар:
1. Жобалық шешімдердің экологиялық заңнама талаптарына сәйкестігін талдау.
2. Экологиялық сертификаттау және өнімді таңбалау жүйелерін енгізуге және жүргізуге қатысу.
3. Жобаның қоршаған ортаға ықтимал әсерін талдау.
4. Экологиялық сараптама нәтижелері бойынша қорытындылар дайындау.
5. Өнімдер мен процестердің экологиялық таңбалау жүйесінің талаптарына сәйкестігін бағалау.
Білімдер:
1. Экологиялық сараптаманы жүргізу тәртібі және экологиялық заңнаманың талаптары мен өнімді сертификаттау.
2. Экологиялық таңбалаудың халықаралық және ұлттық стандарттары (ISO 14020, ISO 14024 және т.б.).

3. Методики оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) и критерии экологической безопасности проектов.
4. Стандарты и правила экологической маркировки продукции и услуг.
5. Процедуры подтверждения соответствия и документальные требования при внедрении систем экологической маркировки.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Участие в разработке мер по экологической безопасности продукции и технологий.
Умения:
1. Участвовать в подготовке предложений по снижению негативного воздействия продукции и технологий на окружающую среду.
2. Анализировать экологические риски, связанные с продукцией и технологическими процессами и предлагать меры по их минимизации.
3. Оценивать эффективность предлагаемых мер экологической безопасности.
4. Подготавливать материалы и обоснования для внедрения экологически безопасных решений.
Знания:
1. Основы экологической безопасности и устойчивого развития.
2. Нормативные требования к экологичности продукции и технологических процессов.
3. Требования экологической безопасности к продукции и технологиям.
4. Методы оценки экологических рисков и негативного воздействия.
5. Подходы к разработке и внедрению мероприятий по снижению воздействия на окружающую среду.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Участие в разработке планов внедрения новых технологий, основанных на экологических материалах, сбережения и замещения невозобновляемых ресурсов, минимизации, повторном использовании, переработке и утилизации отходов, внедрении малоотходной, безотходной и экологически чистой технологии производства, рациональному использованию природных ресурсов
Навык 1:
Анализ экологичности и ресурсосбережения технологических процессов
Умения:
1. Анализировать технологические процессы на предмет экологичности и эффективности использования ресурсов.
2. Определять участки, где возможно внедрение экологичных материалов и технологий.
3. Оценивать объҰм потребления невозобновляемых ресурсов и предлагать пути его сокращения.
4. Составлять аналитические материалы по результатам оценки процессов.
Знания:
1. Принципы ресурсосбережения и экологического проектирования технологий.
2. Свойства экологичных материалов и их области применения.
3. Методы замещения невозобновляемых ресурсов альтернативными материалами и решениями.
4. Требования экологических стандартов к технологическим процессам.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка предложений по минимизации образования отходов и повышению эффективности их использования
Умения:

3. Қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесі (ҚОӘБ) және жобалардың экологиялық қауіпсіздігінің өлшемдері.
4. Өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді экологиялық таңбалау стандарттары мен қағидалары.
5. Экологиялық таңбалау жүйелерін енгізу кезіндегі сәйкестікті растау рәсімдері мен құжаттамалық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Өнімдер мен технологиялардың экологиялық қауіпсіздігі бойынша шараларды әзірлеуге қатысу.
Машықтар:
1. Өнімдер мен технологиялардың қоршаған ортаға кері әсерін азайту бойынша ұсыныстар дайындауға қатысу.
2. Өнімдерге және технологиялық процестерге байланысты экологиялық тәуекелдерді талдау және оларды азайту шараларын ұсыну.
3. Ұсынылып отырған экологиялық қауіпсіздік шараларының тиімділігін бағалау.
4. Экологиялық қауіпсіз шешімдерді енгізу үшін материалдар мен негіздемелерді дайындау.
Білімдер:
1. Экологиялық қауіпсіздік және орнықты даму негіздері.
2. Өнімдердің және технологиялық процестердің экологиялылығына қойылатын нормативтік талаптар.
3. Өнімдер мен технологияларға қойылатын экологиялық қауіпсіздік талаптары.
4. Экологиялық тәуекелдер мен жағымсыз әсерлерді бағалау әдістері.
5. Қоршаған ортаға әсерді азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Экологиялық материалдарға негізделген жаңа технологияларды енгізу, жаңартылмайтын ресурстарды үнемдеу және ауыстыру, қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату, қалдығы аз, қалдықсыз және экологиялық таза өндіріс технологияларын енгізу, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жоспарларын әзірлеуге қатысу
Дағды 1:
Технологиялық процестердің экологиялылығын және ресурс үнемдеуін талдау
Машықтар:
1. Технологиялық процестерді экологиялылық және ресурстарды пайдалану тиімділігі тұрғысынан талдау.
2. Экологиялық таза материалдар мен технологияларды енгізуге болатын аумақтарды анықтау.
3. Жаңартылмайтын ресурстарды тұтыну көлемін бағалау және оны азайту жолдарын ұсыну.
4. Процестерді бағалау нәтижелері бойынша аналитикалық материалдарды құрастыру.
Білімдер:
1. Ресурстарды үнемдеу және технологияларды экологиялық жобалау принциптері.
2. Экологиялық таза материалдардың қасиеттері және олардың қолданылу аясы.
3. Қалпына келмейтін ресурстарды баламалы материалдармен және шешімдермен алмастыру әдістері.
4. Технологиялық процестерге қойылатын экологиялық стандарттардың талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтардың пайда болуын азайту және оларды пайдалану тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Машықтар:

1. Разрабатывать предложения по минимизации образования отходов в производственных процессах.
2. Определять возможности повторного использования и переработки отходов.
3. Анализировать существующие схемы обращения с отходами и выявлять точки оптимизации.
4. Подготавливать обоснования для внедрения методов утилизации и вторичного использования.
Знания:
1. Методы минимизации, повторного использования, переработки и утилизации отходов.
2. Технологии обращения с различными видами отходов.
3. Нормативные требования по обращению с отходами на производстве.
4. Основы оценки эффективности внедряемых решений в сфере обращения с отходами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Осуществление ведения учета показателей, характеризующих состояние окружающей среды, создание данных экологического мониторинга, документации по ликвидации отходов и прочей информации экологического характера, предоставляемой в распоряжение координатора природоохранной деятельности.
Навык 1:
Ведение учета показателей состояния окружающей среды
Умения:
1. Собирать и фиксировать показатели состояния окружающей среды.
2. Заполнять учетные формы и журналы в установленном порядке.
3. Систематизировать данные по видам контролируемых параметров.
4. Проверять корректность внесенных сведений.
Знания:
1. Нормативные показатели и критерии оценки состояния окружающей среды.
2. Правила ведения учетной экологической документации.
3. Методы сбора и регистрации данных экологического мониторинга.
4. Требования к документированию экологической информации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование данных экологического мониторинга
Умения:
1. Анализировать собранные данные и формировать сводные отчҰты.
2. Подготавливать материалы для систем мониторинга.
3. Выявлять отклонения от нормативных показателей.
4. Оформлять результаты мониторинга для передачи координатору.
Знания:
1. Основы экологического мониторинга и его показатели.
2. Методы обработки и анализа экологических данных.
3. Требования к оформлению отчҰтных материалов.
4. Средства измерения и способы их применения в мониторинге.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка документации по ликвидации отходов и экологической информации
Умения:
1. Оформлять документацию по ликвидации отходов и результатам обращения с ними.
2. Составлять сводные данные для предоставления ответственным специалистам.
3. Вести учет объемов и видов отходов, подлежащих ликвидации.
4. Подготавливать экологическую информацию по установленным формам.
Знания:

1. Өндірістік процестерде қалдықтардың пайда болуын барынша азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2. Қалдықтарды қайта пайдалану және қайта өңдеу мүмкіндіктерін анықтау.
3. Қалдықтарды басқарудың қолданыстағы схемаларын талдау және оңтайландыру нүктелерін анықтау.
4. Кәдеге жарату және қайталама пайдалану әдістерін енгізу үшін негіздемелерді дайындау
Білімдер:
1. Қалдықтарды азайту, қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату әдістері.
2. Қалдықтардың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу технологиялары.
3. Өндірістегі қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі нормативтік талаптар.
4. Қалдықтармен жұмыс істеу саласында енгізілетін шешімдердің тиімділігін бағалау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Қоршаған ортаның жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштерді есепке алуды жүзеге асыру, экологиялық деректерді құру мониторинг, қалдықтарды жою жөніндегі құжаттама және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі үйлестірушінің қарауына ұсынылатын басқа да экологиялық ақпарат.
Дағды 1:
Қоршаған ортаның жай-күйі көрсеткіштерінің есебін жүргізу
Машықтар:
1. Қоршаған ортаның жай-күйінің көрсеткіштерін жинау және есепке алу.
2. Белгіленген тәртіпте бухгалтерлік есеп нысандары мен журналдарын толтыру.
3. Деректерді бақыланатын параметрлер түрлері бойынша жүйелеу.
4. Енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаның жай-күйін бағалаудың нормативтік көрсеткіштері мен өлшемдері.
2. Есептік экологиялық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
3. Экологиялық мониторинг деректерін жинау және тіркеу әдістері.
4. Экологиялық ақпаратты құжаттауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Экологиялық мониторинг деректерін қалыптастыру
Машықтар:
1. Жиналған деректерді талдау және жиынтық есептерді қалыптастыру.
2. Мониторинг жүйелері үшін материалдарды дайындау.
3. Нормативтік көрсеткіштерден ауытқуларды анықтау.
4. Үйлестірушіге тапсыру үшін мониторинг нәтижелерін рәсімдеу.
Білімдер:
1. Экологиялық мониторинг негіздері және оның көрсеткіштері.
2. Экологиялық деректерді өңдеу және талдау әдістері.
3. Есептік материалдарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
4. Өлшеу құралдары және оларды мониторингте қолдану тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Қалдықтарды жою жөніндегі құжаттаманы және экологиялық ақпаратты дайындау
Машықтар:
1. Қалдықтарды жою және олармен жұмыс істеу нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдеу.
2. Жауапты мамандарға ұсыну үшін жиынтық мәліметтерді құрастыру.
3. Жойылуға жататын қалдықтардың көлемі мен түрлерінің есебін жүргізу.
4. Экологиялық ақпаратты белгіленген нысандар бойынша дайындау.
Білімдер:

1. Требования законодательства по обращению и ликвидации отходов.
2. Формы и порядок подготовки экологической и отчетной документации.
3. Порядок учета отходов, подлежащих утилизации или ликвидации.
4. Нормативные требования к предоставлению экологической информации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Определение категории предприятия по степени негативного воздействия на окружающую среду
Навык 1:
Определение категории предприятия по степени негативного воздействия на окружающую среду
Умения:
1. Определять ключевые показатели негативного воздействия предприятия на окружающую среду.
2. Сравнивать параметры деятельности предприятия с установленными нормативами и критериями категорий НВОС.
3. Анализировать данные производственных процессов для расчҰта уровня воздействия.
4. Оформлять результаты определения категории НВОС в соответствии с требованиями законодательства.
Знания:
1. Критерии категорий предприятий по уровню негативного воздействия на окружающую среду.
2. Нормативные документы, регулирующие порядок отнесения объектов к категориям НВОС.
3. Виды источников воздействия (выбросы, сбросы, отходы, шум, вибрация и др.).
4. Методы и показатели оценки экологического воздействия деятельности предприятия.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Выбор и оформление необходимой разрешительной документации.
Умения:
1. Определять перечень разрешительной документации, необходимой для деятельности предприятия в области охраны окружающей среды.
2. Подготавливать и оформлять документы в соответствии с установленными требованиями и стандартами.
3. Проверять полноту и корректность оформленных документов перед подачей в органы надзора.
4. Обеспечивать своевременное предоставление разрешительной документации в распоряжение ответственных лиц.
Знания:
1. Виды и требования к разрешительной документации в области природоохранной деятельности.
2. Порядок подготовки, подачи и ведения разрешительных документов.
3. Нормативные акты и стандарты, регулирующие оформление разрешений и согласований.
4. Ответственность и последствия несоблюдения правил оформления документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка материалов для получения лицензий и экологических разрешений.
Умения:
1. Определять перечень документов и материалов, необходимых для получения лицензий и экологических разрешений.
2. Собирать и систематизировать данные и информацию для подготовки пакета документов.
3. Оформлять материалы в соответствии с требованиями законодательства и нормативных актов.

1. Қалдықтарды өңдеу және жою туралы заңнама талаптары.
2. Экологиялық және есептік құжаттаманы дайындаудың нысандары мен тәртібі.
3. Кәдеге жаратуға немесе жоюға жататын қалдықтарды есепке алу тәртібі.
4. Экологиялық ақпаратты ұсынуға қойылатын нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Кәсіпорынның санатын қоршаған ортаға кері әсер ету дәрежесі бойынша анықтау
Дағды 1:
Кәсіпорынның санатын қоршаған ортаға кері әсер ету дәрежесі бойынша анықтау
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қоршаған ортаға кері әсерінің негізгі көрсеткіштерін анықтау.
2. Кәсіпорын қызметінің параметрлерін ҚОТӘ санаттарының белгіленген стандарттары мен өлшемдерімен салыстыру.
3. Әсер ету деңгейін есептеу үшін өндірістік процестердің мәліметтерін талдау.
4. Заңнама талаптарына сәйкес ҚОТӘ санатын анықтау нәтижелерін рәсімдеу.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ету деңгейі бойынша кәсіпорындар санаттарының өлшемдері.
2. Объектілерді НВОС санаттарына жатқызу тәртібін реттейтін нормативтік құжаттар.
3. Әсер ету көздерінің түрлері (шығарындылар, төгінділер, қалдықтар, шу, діріл және т.б.).
4. Кәсіпорын қызметінің экологиялық әсерін бағалау әдістері мен көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қажетті рұқсат құжаттарын таңдау және рәсімдеу.
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметіне қажетті рұқсат беру құжаттарының тізбесін анықтау.
2. Белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкес құжаттарды дайындау және рәсімдеу.
3. Қадағалау органдарына ұсынбас бұрын ресімделген құжаттардың толықтығы мен дұрыстығын тексеру.
4. Рұқсат беру құжаттамасының жауапты тұлғалардың қарамағына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Табиғатты қорғау қызметі саласындағы рұқсат беру құжаттамасының түрлері мен талаптары.
2. Рұқсат құжаттарын дайындау, тапсыру және жүргізу тәртібі.
3. Рұқсаттар мен келісімдердің орындалуын реттейтін нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар.
4. Құжаттаманы рәсімдеу ережелерін сақтамаудың жауапкершілігі мен салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Лицензиялар мен экологиялық рұқсаттарды алу үшін материалдарды дайындау.
Машықтар:
1. Лицензиялар мен экологиялық рұқсаттарды алуға қажетті құжаттар мен материалдардың тізбесін айқындау.
2. Құжаттар пакетін дайындау үшін мәліметтер мен ақпараттарды жинау және жүйелеу.
3. Заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес материалдарды рәсімдеу.

4. Обеспечивать своевременную подачу подготовленных материалов в органы лицензирования и контроля.
Знания:
1. Виды лицензий и экологических разрешений, порядок их получения.
2. Требования законодательства и нормативных документов к пакету документов для лицензирования.
3. Формы и правила оформления материалов для подачи в контролирующие органы.
4. Последствия несоблюдения требований при подготовке и подаче документов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Формирование заявок для постановки организации на учет объектов НВОС
Умения:
1. Определять объекты производственной деятельности, подлежащие постановке на учет по НВОС.
2. Собирать и систематизировать необходимые сведения для подачи заявки.
3. Формировать заявку в соответствии с установленными требованиями и стандартами.
4. Контролировать полноту и корректность подготовленных данных перед отправкой в орган учета.
Знания:
1. Критерии и порядок постановки объектов на учет по НВОС.
2. Нормативные акты и правила оформления заявок и учетных документов.
3. Показатели и характеристики объектов, влияющие на их экологическую классификацию.
4. Последствия несоблюдения требований при постановке объектов на учет.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Использование электронных систем и текстовых редакторов для подготовки документов.
Умения:
1. Создавать, редактировать и форматировать документы с использованием текстовых редакторов.
2. Использовать электронные системы для ввода, хранения и обработки данных.
3. Подготавливать документы в соответствии с установленными требованиями и шаблонами.
4. Организовывать и систематизировать электронные файлы для удобного доступа и обмена
Знания:
1. Основные функции текстовых редакторов и возможностей электронных систем документооборота.
2. Правила оформления документов и стандарты деловой переписки.
3. Способы хранения, резервного копирования и защиты электронных данных.
4. Требования к форматированию, структуре и подготовке документов для официального использования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Оформление отчетной документации о природоохранной деятельности организации
Навык 1:
Подготовка, ведение и предоставление экологической отчетности в электронном виде.
Умения:
1. Оформлять материалы по объемам выбросов, сбросов загрязняющих веществ и по управлению отходами для предоставления статистической и отчетной документации по природоохранной деятельности организации.
2. Вести отчетную документацию по природоохранной деятельности организации в электронном виде.

4. Дайындалған материалдардың лицензиялау және бақылау органдарына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Лицензиялар мен экологиялық рұқсаттардың түрлері, оларды алу тәртібі.
2. Лицензиялауға арналған құжаттар пакетіне заңнаманың және нормативтік құжаттардың талаптары.
3. Бақылаушы органдарға ұсыну үшін материалдарды рәсімдеу нысандары мен ережелері.
4. Құжаттарды дайындау және тапсыру кезінде талаптарды сақтамаудың салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Ұйымды ҚОҚЖ объектілеріне есепке қою үшін өтінімдерді қалыптастыру
Машықтар:
1. НВОС бойынша тіркеуге жататын өндірістік қызметтің объектілерін анықтау.
2. Өтінім беру үшін қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу.
3. Өтінімді белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкес қалыптастыру.
4. Есепке алу органына жібермес бұрын дайындалған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын бақылау.
Білімдер:
1. ҚОТӘ бойынша объектілерді есепке алудың өлшемдері мен тәртібі.
2. Нормативтік құқықтық актілер және өтінімдер мен есеп құжаттарын рәсімдеу ережелері.
3. Объектілердің экологиялық жіктелуіне әсер ететін көрсеткіштері мен сипаттамалары.
4. Объектілерді есепке алу кезінде талаптарды сақтамаудың салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Құжаттарды дайындау үшін электронды жүйелер мен мәтіндік редакторларды қолдану.
Машықтар:
1. Мәтіндік редакторлардың көмегімен құжаттарды құру, редакциялау және форматтау.
2. Деректерді енгізу, сақтау және өңдеу үшін электрондық жүйелерді пайдалану.
3. Белгіленген талаптар мен үлгілерге сәйкес құжаттарды дайындау.
4. Электрондық файлдарды ыңғайлы қол жетімділік пен алмасу үшін жүйелеу және жүйелеу.
Білімдер:
1. Мәтіндік редакторлардың негізгі функциялары және электрондық құжат айналымы жүйелерінің мүмкіндіктері.
2. Іс қағаздарын жүргізу ережелері және іскери хат алмасу стандарттары
3. Электрондық деректерді сақтау, резервтік көшіру және қорғау әдістері.
4. Құжаттарды форматтауға, құрылымына және ресми пайдалануға дайындауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ұйымның табиғатты қорғау қызметі туралы есеп беру құжаттарын рәсімдеу
Дағды 1:
Экологиялық есептілікті электронды түрде дайындау, жүргізу және ұсыну.
Машықтар:
1. Ұйымның табиғатты қорғау қызметі бойынша статистикалық және есептік құжаттаманы ұсыну үшін ластаушы заттардың шығарындылары, төгінділері және қалдықтарды басқару бойынша материалдарды ресімдеу.
2. Ұйымның табиғатты қорғау қызметі бойынша есеп беру құжаттарын электронды түрде жүргізу.

3. Представлять отчетную документацию по природоохранной деятельности организации.
Знания:
1. Формы, правила заполнения, сроки представления статистической отчетности в области охраны окружающей среды.
2. Форма, правила заполнения, сроки представления отчета об организации и о результатах осуществления производственного экологического контроля в организации.
3. Виды экологических платежей.
4. Нормативы утилизации продукции (товаров), утратившей свои потребительские свойства.
5. Порядок представления отчетности по природоохранной деятельности организации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Систематизация данных первичного учета отходов и производственного контроля.
Умения:
1. Собирать и систематизировать данные первичного учета отходов и результатов производственного контроля.
2. Вести учет и оформлять соответствующую документацию по установленным формам.
3. Проводить проверку полноты и корректности внесенных данных.
4. Формировать сводные отчеты и предоставлять их ответственным специалистам.
Знания:
1. Формы и порядок ведения первичного учета отходов и производственного контроля.
2. Классификация отходов и показатели для учета и контроля.
3. Требования к документированию данных и ведению отчетности.
4. Нормативные акты и правила обращения с отходами, контроль за их соблюдением.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
1. Выполнять производственные операции с соблюдением инструкций по охране труда.
2. Использовать средства индивидуальной защиты в соответствии с установленными требованиями.
3. Реагировать на потенциально опасные ситуации в рамках должностных обязанностей.
Знания:
1. Нормативные акты по охране труда и технике безопасности.
2. Инструкции и регламенты безопасного ведения работ.
3. Правила использования средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение пожарной безопасности на рабочем месте
Умения:
1. Контролировать соблюдение противопожарных требований на производственном участке.
2. Знать расположение и правила использования первичных средств пожаротушения.
3. Действовать в соответствии с планом эвакуации при чрезвычайных ситуациях.
Знания:
1. Основные требования пожарной безопасности.
2. Правила эксплуатации оборудования с точки зрения пожарной опасности.
3. Порядок действий персонала при возникновении пожара
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Соблюдение норм промышленной санитарии
Умения:

3. Ұйымның экологиялық қызметі туралы есептік құжаттарды ұсыну.
Білімдер:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы статистикалық есептіліктің нысандары, толтыру қағидалары, ұсыну мерзімдері.
2. Ұйым туралы және ұйымда өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асыру нәтижелері туралы есептің нысаны, толтыру қағидалары, ұсыну мерзімдері.
3. Экологиялық төлемдердің түрлері.
4. Өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан өнімдерді (тауарларды) кәдеге жарату нормативтері.
5. Ұйымның экологиялық қызметі туралы есептілікті ұсыну тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қалдықтарды бастапқы есепке алу және өндірістік бақылау деректерін жүйелеу.
Машықтар:
1. Қалдықтарды бастапқы есепке алу және өндірістік бақылау нәтижелері туралы мәліметтерді жинау және жүйелеу.
2. Есепке алуды жүргізу және белгіленген нысандар бойынша тиісті құжаттаманы ресімдеу.
3. Енгізілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына тексеру жүргізу.
4. Жиынтық есептерді қалыптастыру және оларды жауапты мамандарға ұсыну.
Білімдер:
1. Қалдықтардың бастапқы есебін және өндірістік бақылауды жүргізудің нысандары мен тәртібі.
2. Қалдықтардың жіктелуі және есепке алу мен бақылауға арналған көрсеткіштер.
3. Деректерді құжаттауға және есеп беруге қойылатын талаптар.
4. Қалдықтармен жұмыс істеудің нормативтік актілері мен ережелері, олардың сақталуын бақылау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 3:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтай отырып, өндірістік операцияларды орындау.
2. Жеке қорғаныс құралдарын белгіленген талаптарға сәйкес пайдалану.
3. Лауазымдық міндеттер шеңберінде ықтимал қауіпті жағдайларға ден қою.
Білімдер:
1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құқықтық актілер.
2. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу нұсқаулықтары мен регламенттері.
3. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жұмыс орнында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өндірістік учаскеде өртке қарсы талаптардың сақталуын бақылау.
2. Бастапқы өрт сөндіру құралдарының орналасуын және пайдалану ережелерін білу.
3. Төтенше жағдайлар кезінде эвакуациялау жоспарына сәйкес әрекет ету.
Білімдер:
1. Өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
2. Өрт қауіптілігі тұрғысынан жабдықты пайдалану ережелері.
3. Өрт туындаған кезде персоналдың іс-қимыл тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өнеркәсіптік санитария нормаларын сақтау
Машықтар:

1. Проектирование производственных процессов в сфере управления опасными отходам
2. Разработка технологической документации.
3. Разработка порядка выполнения работ и пооперационного маршрута управления отходами
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Трудовая функция 1:
Проектирование производственных процессов в сфере управления опасными отходам
Навык 1:
Проектирование комплексных процессов
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в проектировании технологических процессов под руководством специалиста.
2. Подготавливать данные и выполнять простые расчҰты по режимам работы оборудования.
Для 1 категории:
1. Проектировать и оптимизировать комплексные технологические процессы переработки отходов.
2. Руководить разработкой и внедрением проектных решений на всех стадиях технологического
Для 2 категории:
1. Разрабатывать отдельные элементы технологических схем и маршрутов.
2. Оценивать эффективность и безопасность предлагаемых решений.
Знания:
Без категории:
1. Основы проектирования технологических процессов.
2. Правила оформления технической документации и требований охраны труда.
Для 1 категории:
1. Правила проектирования и технологической подготовки производства.
2. Принципы организации труда, охраны труда и экологической безопасности при проектировании.
Для 2 категории:
1. Методы анализа и оценки технологических процессов.
2. Средства технологического оснащения и принципы нормирования операций
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка инновационных решений.
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в сборе данных и подготовке предложений по улучшению технологических процессов.
2. Применять типовые методы поиска и оценки инновационных идей.
Для 1 категории:
1. Руководить разработкой и внедрением инновационных решений, направленных на повышение эффективности и экологической безопасности.
2. Организовывать апробацию, анализ результатов и корректировку внедрҰнных технологий.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать и обосновывать инновационные решения в пределах существующих технологических процессов.
2. Оценивать технические и экологические преимущества новых подходов.
Знания:
Без категории:
1. Основы инновационной деятельности и технического творчества.
2. Базовые принципы рационализаторских предложений и бережливого производства.
Для 1 категории:
1. Современные подходы к управлению инновационными проектами.
2. Национальные и международные стандарты инновационной и научно-технической деятельности.
Для 2 категории:
1. Методы поиска, отбора и оценки инноваций.
2. Основы технико-экономического анализа и прогнозирования внедрения инноваций.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка технико-экономического обоснования.
Умения:
Без категории:

1. Қауіпті қалдықтарды басқару саласындағы өндірістік процестерді жобалау
2. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу.
3. Жұмыстарды орындау тәртібін және қалдықтарды басқарудың операциялық бағытын әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Еңбек функциясы 1:
Қауіпті қалдықтарды басқару саласындағы өндірістік процестерді жобалау
Дағды 1:
Кешенді процестерді жобалау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Маманның басшылығымен технологиялық процестерді жобалауға қатысу.
2. Деректерді дайындау және жабдықтың жұмыс режимдері бойынша қарапайым есептеулерді орындау.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеудің кешенді технологиялық процестерін жобалау және оңтайландыру.
2. Технологиялық процестің барлық кезеңдерінде жобалық шешімдерді әзірлеуге және енгізуге жетекшілік ету
2 санат үшін:
1. Технологиялық схемалар мен маршруттардың жеке элементтерін әзірлеу.
2. Ұсынылатын шешімдердің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Технологиялық процестерді жобалау негіздері.
2. Техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидалары және еңбекті қорғау талаптары.
1 санат үшін:
1. Өндірісті жобалау және технологиялық дайындау ережелері.
2. Жобалау кезіндегі еңбекті ұйымдастыру, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік принциптері.
2 санат үшін:
1. Технологиялық процестерді талдау және бағалау әдістері.
2. Технологиялық жабдықтау құралдары және операцияларды нормалау принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Инновациялық шешімдерді әзірлеу.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Деректерді жинауға және технологиялық процестерді жақсарту бойынша ұсыныстарды дайындауға қатысу.
2. Іздеудің типтік әдістерін қолдану және инновациялық идеяларды бағалау.
1 санат үшін:
1. Тиімділік пен экологиялық қауіпсіздікті арттыруға бағытталған инновациялық шешімдерді әзірлеуге және енгізуге жетекшілік ету.
2. Апробацияны, нәтижелерді талдауды және енгізілген технологияларды түзетуді ұйымдастыру.
2 санат үшін:
1. Қолданыстағы технологиялық процестер шеңберінде инновациялық шешімдерді әзірлеу және негіздеу.
2. Жаңа тәсілдердің техникалық және экологиялық артықшылықтарын бағалау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Инновациялық қызмет және техникалық шығармашылық негіздері.
2. Рационализаторлық ұсыныстар мен үнемді өндірістің негізгі принциптері.
1 санат үшін:
1. Инновациялық жобаларды басқарудың заманауи тәсілдері.
2. Ұлттық және халықаралық стандарттар инновациялық және ғылыми-техникалық қызмет.
2 санат үшін:
1. Инновацияларды іздеу, іріктеу және бағалау әдістері.
2. Техникалық-экономикалық талдау және инновацияларды енгізуді болжау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Техникалық-экономикалық негіздемені дайындау.
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Собирать исходные данные для расчҰтов технико-экономических показателей.
2. Подготавливать таблицы и документы по установленным шаблонам.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать полные технико-экономические обоснования проектов и технологий.
2. Анализировать взаимосвязь технических, экономических и экологических показателей.
Для 2 категории:
1. Выполнять расчҰты экономической и экологической эффективности технологий.
2. Участвовать в разработке технико-экономических обоснований проектов.
Знания:
Без категории:
1. Основы экономики предприятия и производственных расчҰтов.
2. Формы и структура технико-экономической документации.
Для 1 категории:
1. Методики технико-экономического обоснования, финансового моделирования и экологического анализа.
2. Нормативные требования к подготовке проектно-экономической документации.
Для 2 категории:
1. Методы анализа себестоимости и энергоэффективности.
2. Основы финансово-экономических оценок и экологических критериев.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Экспертиза проектной документации
Умения:
Без категории:
1. Читать проектную документацию и выявлять несоответствия типовым требованиям.
2. Подготавливать замечания и предложения по доработке проектов.
Для 1 категории:
1. Выполнять полную экспертизу проектной документации по технологическим, экономическим и экологическим критериям.
2. Давать заключения о соответствии проектов требованиям безопасности и устойчивого развития.
Для 2 категории:
1. Проводить анализ проектных решений на соответствие стандартам и нормативам.
2. Составлять экспертные заключения по проектной документации.
Знания:
Без категории:
1. Основы технической документации и проектного согласования.
2. Структура проектных разделов и требования к оформлению.
Для 1 категории:
1. Методики комплексной экспертизы проектных материалов.
2. Национальные и международные стандарты оценки проектной документации.
Для 2 категории:
1. Методы технической и экологической экспертизы проектов.
2. Нормативно-правовые акты и регламенты по экспертизе документации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Разработка проектных решений
Умения:
Без категории:
1. Выполнять простые проектные чертежи и схемы по заданию специалиста.
2. Использовать шаблоны и типовые решения при проектировании.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать комплексные проектные решения с учетом технических, экономических и экологических факторов.
2. Обосновывать применяемые технологии и материалы.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать проектные решения средней сложности с учетом производственных требований.
2. Проводить расчеты для выбора оборудования и параметров технологических процессов.
Знания:
Без категории:

1. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу үшін бастапқы деректерді жинау.
2. Белгіленген шаблондар бойынша кестелер мен құжаттарды дайындау.
1 санат үшін:
1. Жобалар мен технологиялардың толық техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу.
2. Техникалық, экономикалық және экологиялық көрсеткіштердің өзара байланысын талдау.
2 санат үшін:
1. Технологиялардың экономикалық және экологиялық тиімділігін есептеуді орындау.
2. Жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Кәсіпорын экономикасының негіздері және өндірістік есептеулер.
2. Техникалық-экономикалық құжаттаманың нысандары мен құрылымы.
1 санат үшін:
1. Техникалық-экономикалық негіздеменің әдістемелері, қаржылық модельдеу және экологиялық талдау.
2. Жобалық-экономикалық құжаттаманы дайындауға қойылатын нормативтік талаптар.
2 санат үшін:
1. Өзіндік құн мен энергия тиімділігін талдау әдістері.
2. Қаржылық-экономикалық бағалау және экологиялық критерийлер негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Жобалық құжаттаманы сараптау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жобалық құжаттаманы оқып, үлгілік талаптарға сәйкессіздіктерді анықтау.
2. Жобаларды пысықтау бойынша ескертулер мен ұсыныстар дайындау.
1 санат үшін:
1. Технологиялық, экономикалық және экологиялық критерийлер бойынша жобалық құжаттамаға толық сараптама жүргізу.
2. Жобалардың қауіпсіздік және тұрақты даму талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беру.
2 санат үшін:
1. Жобалық шешімдердің стандарттар мен стандарттарға сәйкестігіне талдау жүргізу.
2. Жобалық құжаттама бойынша сараптамалық қорытындыларды құрастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Техникалық құжаттаманың және жобалық мақұлдаудың негіздері.
2. Жобалық бөлімдердің құрылымы және жобалауға қойылатын талаптар.
1 санат үшін:
1. Жобалық материалдарды кешенді сараптау әдістемесі.
2. Жобалық құжаттаманы бағалаудың ұлттық және халықаралық стандарттары.
2 санат үшін:
1. Жобаларды техникалық және экологиялық сараптау әдістері.
2. Құжаттаманы сараптау бойынша нормативтік-құқықтық актілер мен регламенттер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Жобалық шешімдерді әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Маманның нұсқауы бойынша қарапайым жобалық сызбалар мен сызбаларды орындау.
2. Жобалау кезінде үлгілер мен үлгілік шешімдерді пайдалану.
1 санат үшін:
1. Техникалық, экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып, кешенді жобалық шешімдерді әзірлеу.
2. Қолданылатын технологиялар мен материалдарды негіздеу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік талаптарды ескере отырып, күрделілігі орташа жобалық шешімдерді әзірлеу.
2. Технологиялық процестердің жабдықтары мен параметрлерін таңдау үшін есептеулер жүргізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:

1. Основы проектирования и правила оформления проектной документации.
2. Типовые технологические схемы и элементы оборудования.
Для 1 категории:
1. Современные методы проектирования технологических систем.
2. Стандарты и методики оценки эффективности проектных решений.
Для 2 категории:
1. Основы инженерных расчетов и проектирования.
2. Нормативные требования к составу и оформлению проектных решений.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 6:
Проведение оценки рисков и предложения мер защиты.
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в сборе исходных данных для оценки рисков.
2. Выполнять простые расчҰты и оформлять результаты под руководством специалиста.
Для 1 категории:
1. Организовывать проведение комплексной оценки рисков и разрабатывать планы мероприятий по защите персонала и окружающей среды.
2. Оценивать эффективность реализованных мер защиты и разрабатывать предложения по совершенствованию системы безопасности.
Для 2 категории:
1. Проводить анализ производственных рисков и оценку вероятности аварийных ситуаций.
2. Разрабатывать предложения по снижению опасных факторов и улучшению условий труда.
Знания:
Без категории:
1. Основы охраны труда и промышленной безопасности.
2. Виды рисков и общие меры защиты персонала и оборудования.
Для 1 категории:
1. Современные подходы к управлению рисками и безопасности технологических процессов.
2. Международные стандарты в области промышленной и экологической безопасности.
Для 2 категории:
1. Методы идентификации и оценки рисков FMEA, HAZOP, контрольные листы и др.).
2. Нормативные документы по охране труда, экологии и промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Разработка технологической документации.
Навык 1:
Разработка технической документации.
Умения:
Без категории:
1. Оформлять простые технические документы по установленным шаблонам.
2. Вносить изменения в документацию под руководством специалиста.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать полный комплект технической документации для внедрения и эксплуатации технологий.
2. Координировать подготовку и согласование технических документов между подразделениями.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать технические документы для отдельных процессов и оборудования.
2. Обеспечивать соответствие документации требованиям стандартов и норм.
Знания:
Без категории:
1. Основные формы и правила оформления технической документации.
2. Общие требования к структуре и обозначению документов.
Для 1 категории:
1. Государственные, межгосударственные и международные стандарты по технической документации.
2. Методики разработки, согласования и утверждения проектно-технических документов.
Для 2 категории:

1. Жобалау негіздері және жобалық құжаттаманы рәсімдеу ережелері.
2. Жабдықтардың типтік технологиялық сызбалары мен элементтері.
1 санат үшін:
1. Технологиялық жүйелерді жобалаудың заманауи әдістері.
2. Жобалық шешімдердің тиімділігін бағалаудың стандарттары мен әдістемелері.
2 санат үшін:
1. Инженерлік есептеулер мен жобалаудың негіздері.
2. Жобалық шешімдердің құрамы мен дизайнына қойылатын нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 6:
Тәуекелдерді бағалауды жүргізу және қорғау шараларын ұсыну.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Тәуекелдерді бағалау үшін бастапқы деректерді жинауға қатысу.
2. Маманның басшылығымен қарапайым есептеулерді орындау және нәтижелерді құрастыру.
1 санат үшін:
1. Тәуекелдерді кешенді бағалауды жүргізуді ұйымдастыру және персоналды және қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар жоспарларын әзірлеу.
2. Іске асырылған қорғау шараларының тиімділігін бағалау және қауіпсіздік жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Өндірістік тәуекелдерді талдауды және төтенше жағдайлардың ықтималдығын бағалауды жүзеге асыру.
2. Қауіпті факторларды азайту және еңбек жағдайларын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздері.
2. Тәуекелдердің түрлері және персонал мен жабдықты қорғаудың жалпы шаралары.
1 санат үшін:
1. Тәуекелдерді басқарудың және технологиялық процестердің қауіпсіздігінің заманауи тәсілдері.
2. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық стандарттар.
2 санат үшін:
1. Тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалау әдістері (FMEA, HAZOP, бақылау парақтары және т.б.).
2. Еңбекті қорғау, экология және өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық құжаттаманы әзірлеу.
Дағды 1:
Техникалық құжаттаманы әзірлеу.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Белгіленген шаблондар бойынша қарапайым техникалық құжаттарды рәсімдеу.
2. Маманның басшылығымен құжаттамаға өзгерістер енгізу.
1 санат үшін:
1. Технологияларды енгізу және пайдалану үшін техникалық құжаттаманың толық жиынтығын әзірлеу.
2. Бөлімшелер арасында техникалық құжаттарды дайындауды және келісуді үйлестіру.
2 санат үшін:
1. Жекелеген процестер мен жабдықтар үшін техникалық құжаттарды әзірлеу.
2. Құжаттаманың стандарттар мен нормалардың талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Техникалық құжаттаманы ресімдеудің негізгі нысандары мен ережелері.
2. Құжаттардың құрылымы мен белгіленуіне қойылатын жалпы талаптар.
1 санат үшін:
1. Техникалық құжаттама бойынша мемлекеттік және халықаралық стандарттар (МЕМСТ (мемлекетаралық стандарттар), ISO (халықаралық стандарттар), IEC (International electrotechnical Commission стандарттары).
2. Жобалық-техникалық құжаттарды әзірлеу, келісу және бекіту әдістемесі.
2 санат үшін:

1. Основы стандартизации и технического нормирования.
2. Правила составления чертежей, схем и описаний технологических процессов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Интеграции с нормативами и стандартами.
Умения:
Без категории:
1. Использовать действующие нормативные документы и стандарты при выполнении рабочих заданий.
2. Оформлять техническую документацию в соответствии с установленными требованиями.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять процедуры обеспечения соответствия нормативным требованиям.
2. Контролировать применение стандартов при проектировании и эксплуатации технологий.
Для 2 категории:
1. Сопоставлять внутренние процедуры предприятия с требованиями нормативов и стандартов.
2. Вносить корректировки в документацию для обеспечения соответствия установленным нормам.
Знания:
Без категории:
1. Основные отраслевые, межгосударственные, международные и государственные стандарты.
2. Порядок применения нормативных документов в производственной деятельности.
Для 1 категории:
1. Международные стандарты управления качеством, безопасностью и экологией.
2. Принципы гармонизации национальных стандартов с международными нормами.
Для 2 категории:
1. Систему национальных и международных стандартов и технических регламентов.
2. Методы интеграции стандартов в технологические процессы и документацию.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Разработка порядка выполнения работ и пооперационного маршрута управления отходами
Навык 1:
Разработка комплексных маршрутов
Умения:
Без категории:
1. Применять стандартные карты и инструкции при составлении маршрутов.
2. Выполнять базовую оптимизацию простых транспортных операций.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать комплексные маршруты и интегрированные схемы транспортировки отходов по регионам.
2. Устанавливать критерии эффективности, анализировать риски и управлять внедрением маршрутов.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать и корректировать схемы транспортировки отходов с учҰтом технических ограничений и маршрутов.
2. Составлять документацию и схемы передвижения, проводить оценку эффективности маршрутов.
Знания:
Без категории:
1. Основы логистики и организации транспортных потоков.
2. Нормативные документы по обращению и перевозке отходов.
Для 1 категории:
1. Принципы системной логистики и моделирования потоков.
2. Современные цифровые инструменты для анализа и управления маршрутами (ERP, GPS, экоплатформы).
Для 2 категории:
1. Методы планирования логистических схем и принципов маршрутизации.
2. Требования к транспортировке отходов и оптимизации графиков движения.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Формирование интегрированных схем
Умения:
Без категории:

1. Стандарттау және техникалық нормалау негіздері.
2. Технологиялық процестердің сызбаларын, схемаларын және сипаттамаларын жасау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Нормативтермен және стандарттармен интеграциялау.
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жұмыс тапсырмаларын орындау кезінде қолданыстағы нормативтік құжаттар мен стандарттарды қолдану.
2. Техникалық құжаттаманы белгіленген талаптарға сәйкес рәсімдеу.
1 санат үшін:
1. Нормативтік талаптарға сәйкестікті қамтамасыз ету процедураларын әзірлеу және енгізу.
2. Технологияларды жобалау және пайдалану кезінде стандарттардың қолданылуын бақылау.
2 санат үшін:
1. Кәсіпорынның ішкі процедураларын стандарттар мен стандарттардың талаптарымен салыстыру.
2. Белгіленген нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін құжаттамаға түзетулер енгізу.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Негізгі салалық және мемлекеттік стандарттар.
2. Өндірістік қызметте нормативтік құжаттарды қолдану тәртібі.
1 санат үшін:
1. Сапаны, қауіпсіздікті және экологияны басқарудың халықаралық стандарттары (халықаралық стандарттар ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001).
2. Ұлттық стандарттарды халықаралық стандарттармен үйлестіру принциптері.
2 санат үшін:
1. Ұлттық және халықаралық стандарттар мен техникалық регламенттер жүйесі.
2. Стандарттарды технологиялық процестер мен құжаттамаға интеграциялау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Жұмыстарды орындау тәртібін және қалдықтарды басқарудың операциялық бағытын әзірлеу
Дағды 1:
Кешенді маршруттарды әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Маршруттарды құрастыру кезінде стандартты карталар мен нұсқауларды қолдану.
2. Қарапайым көлік операцияларын негізгі оңтайландыруды жүзеге асыру.
1 санат үшін:
1. Аймақтар бойынша қалдықтарды тасымалдаудың кешенді маршруттары мен кешенді схемаларын әзірлеу.
2. Тиімділік критерийлерін белгілеу, тәуекелдерді талдау және маршруттардың орындалуын басқару.
2 санат үшін:
1. Техникалық шектеулер мен маршруттарды ескере отырып, қалдықтарды тасымалдау схемаларын әзірлеу және реттеу.
2. Құжаттама мен қозғалыс сызбаларын құрастырады, маршруттардың тиімділігін бағалауды жүзеге асыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Логистика және көлік ағындарын ұйымдастыру негіздері.
2. Қалдықтарды өңдеу және тасымалдау бойынша нормативтік құжаттар.
1 санат үшін:
1. Жүйелік логистика және ағындарды модельдеу принциптері.
2. Маршруттарды талдауға және басқаруға арналған заманауи цифрлық құралдар (ERP, GPS, экоплатформалар).
2 санат үшін:
1. Логистикалық схемалар мен маршруттау принциптерін жоспарлау әдістері.
2. Қалдықтарды тасымалдауға және қозғалыс кестесін оңтайландыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Интеграцияланған схемаларды қалыптастыру
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Составлять простые инструкции и схемы маршрутов обращения с отходами.
2. Оформлять технологические маршруты в табличной или схематической форме.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и формировать интегрированные схемы обращения с отходами.
2. Руководить процессом внедрения маршрутов и определять критерии эффективности.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать маршруты для транспортировки, сортировки и хранения отходов.
2. Определять контрольные точки и составлять инструкции по операциям.
Знания:
Без категории:
1. Основы управления отходами и принципы построения технологических маршрутов.
2. Базовые требования к оформлению технологической документации и карт.
Для 1 категории:
1. Методы проектирования комплексных маршрутов и интегрированных схем.
2. Правила согласования маршрутов с надзорными органами и требования экобезопасности.
Для 2 категории:
1. Нормативные стандарты РК и принципы построения комплексных маршрутов.
2. Методы анализа и корректировки технологических схем.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Соблюдение правил охраны труда и техники безопасности
Умения:
Без категории:
1. Выполнять работу в соответствии с установленными правилами охраны труда и техники безопасности.
2. Использовать средства индивидуальной защиты и соблюдать порядок их хранения.
Для 1 категории:
1. Организовывать систему охраны труда и промышленной безопасности на уровне предприятия или участка.
2. Анализировать причины нарушений и разрабатывать меры по предотвращению производственного травматизма.
Для 2 категории:
1. Контролировать соблюдение требований охраны труда в подразделении.
2. Проводить первичные инструктажи и разъяснения для работников по безопасным методам работы.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования охраны труда, производственной санитарии и техники безопасности.
2. Правила поведения при возникновении аварийных и опасных ситуаций.
Для 1 категории:
1. Современные методы управления охраной труда и промышленной безопасностью.
2. Методические основы разработки инструкций и локальных нормативных актов по технике безопасности.
Для 2 категории:
1. Законодательные и нормативные документы в области охраны труда и пожарной безопасности.
2. Порядок проведения инструктажей, учҰта и оформления документации по технике безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение пожарной безопасности на рабочем месте
Умения:
Без категории:

1. Қалдықтармен жұмыс істеу маршруттарының қарапайым нұсқаулықтары мен сызбаларын құрастыру.
2. Технологиялық маршруттарды кестелік немесе схемалық түрде құрастыру.
1 санат үшін:
1. Қалдықтармен жұмыс істеудің интеграцияланған схемаларын әзірлеу және қалыптастыру.
2. Маршруттарды енгізу үдерісіне жетекшілік ету және тиімділік критерийлерін анықтау.
2 санат үшін:
1. Қалдықтарды тасымалдау, сұрыптау және сақтау бағыттарын әзірлеу.
2. Бақылау нүктелерін анықтау және операциялар бойынша нұсқаулықтар құрастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Қалдықтарды басқару негіздері және технологиялық маршруттарды құру принциптері.
2. Технологиялық құжаттама мен карталарды ресімдеуге қойылатын негізгі талаптар.
1 санат үшін:
1. Кешенді маршруттар мен интеграцияланған схемаларды жобалау әдістері.
2. Маршруттарды қадағалау органдарымен келісу ережелері және экоқауіпсіздік талаптары.
2 санат үшін:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері және интеграцияланған маршруттарды құру принциптері.
2. Технологиялық сызбаларды талдау және түзету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша белгіленген ережелерге сәйкес жұмысты орындау.
2. Жеке қорғаныс құралдарын белгіленген талаптарға пайдалану.
1 санат үшін:
1. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік жүйесін кәсіпорын немесе учаске деңгейінде ұйымдастыру.
2. Бұзушылықтардың себептерін талдау және өндірістік жарақаттанудың алдын алу шараларын әзірлеу.
2 санат үшін:
1. Бөлімшеде еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау.
2. Қауіпсіз жұмыс тәжірибесі бойынша қызметкерлерге алғашқы нұсқаулықтар мен түсініктемелер беру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның және қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары.
2. Туындаған кездегі мінез-құлық қағидалары апаттық және қауіпті жағдайлардың алдын алу.
1 санат үшін:
1. Еңбекті қорғау мен өнеркәсіптік қауіпсіздікті басқарудың заманауи әдістері.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар мен жергілікті ережелерді әзірлеудің әдістемелік негіздері.
2 санат үшін:
1. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттар.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды жүргізу, есепке алу және құжаттаманы рәсімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жұмыс орнында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
Санаты жоқ:

1. Применять экологичные приемы и технологии в процессе работы.
2. Соблюдать требования по снижению негативного воздействия на окружающую среду.
Для 1 категории:
1. Оценивать экологическую эффективность применяемых технологий.
2. Подбирать методы снижения выбросов и образования отходов
Для 2 категории:
1. Разрабатывать и внедрять экологичные технологические решения.
2. Организовывать мероприятия по повышению экологической эффективности производства.
Знания:
Без категории:
1. Основы экологически безопасных технологий.
2. Нормы и правила охраны окружающей среды на производстве.
Для 1 категории:
1. Современные методы и технологии переработки и утилизации отходов.
2. Требования природоохранного законодательства и нормативов экологической безопасности.
Для 2 категории:
1. Принципы экологического менеджмента и устойчивого развития.
2. Международные стандарты и инновационные подходы к внедрению "зеленых" технологий.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разработка комплексных экопрограмм
Умения:
Без категории:
1. Участвовать в сборе данных и подготовке материалов для экологических программ.
2. Оформлять документацию и отчҰтность под руководством специалиста.
Для 1 категории:
1. Разрабатывать и внедрять комплексные экопрограммы на уровне предприятия или региона.
2. Координировать реализацию экологических мероприятий и оценивать их эффективность.
Для 2 категории:
1. Разрабатывать разделы экопрограмм по снижению негативного воздействия на окружающую среду.
2. Анализировать результаты и готовить предложения по улучшению экологических показателей.
Знания:
Без категории:
1. Основы экологии и рационального природопользования.
2. Структура и назначение типовых экологических программ.
Для 1 категории:
1. Современные подходы к экологическому проектированию и устойчивому развитию.
2. Нормативно-правовая база и международные стандарты в области охраны окружающей среды.
Для 2 категории:
1. Методы экологического нормирования и оценки воздействия.
2. Требования к разработке и реализации природоохранных мероприятий.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение требований охраны труда, пожарной безопасности, промышленной санитарии
Навык 1:
Обеспечение пожарной безопасности на рабочем месте
Умения:
Без категории:
1. Соблюдать установленные правила пожарной безопасности при выполнении работ.
2. Пользоваться первичными средствами пожаротушения и сообщать о признаках возгорания ответственным лицам.
Для 1 категории:
1. Организовывать и координировать систему обеспечения пожарной безопасности на уровне предприятия или объекта.

1. Жұмыс барысында экологиялық таза әдістер мен технологияларды қолдану.
2. Қоршаған ортаға кері әсерді азайту жөніндегі талаптарды сақтау.
1 санат үшін:
1. Қолданылатын технологиялардың экологиялық тиімділігін бағалау.
2. Шығарындылар мен қалдықтардың түзілуін азайту әдістерін таңдау
2 санат үшін:
1. Экологиялық таза технологиялық шешімдерді әзірлеу және енгізу.
2. Өндірістің экологиялық тиімділігін арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экологиялық қауіпсіз технологиялар негіздері.
2. Өндірістегі қоршаған ортаны қорғаудың нормалары мен ережелері.
1 санат үшін:
1. Қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың заманауи әдістері мен технологиялары.
2. Табиғатты қорғау заңнамасының және экологиялық қауіпсіздік нормативтерінің талаптары.
2 санат үшін:
1. Экологиялық менеджмент және орнықты даму қағидаттары.
2. "Жасыл" технологияларды енгізудің халықаралық стандарттары мен инновациялық тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Кешенді экобағдарламаларды әзірлеу
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Деректерді жинауға және экологиялық бағдарламаларға арналған материалдарды дайындауға қатысу.
2. Маманның басшылығымен құжаттама мен есептілікті рәсімдеу.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе аймақ деңгейінде кешенді экобағдарламаларды әзірлеу және енгізу.
2. Экологиялық іс-шаралардың орындалуын үйлестіру және олардың тиімділігін бағалау.
2 санат үшін:
1. Бөлімдерді әзірлеу экобағдарламалар қоршаған ортаға кері әсерді азайту бойынша.
2. Нәтижелерді талдау және экологиялық көрсеткіштерді жақсарту бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Экология және табиғатты тиімді пайдалану негіздері.
2. Типтік экологиялық бағдарламалардың құрылымы мен мақсаты.
1 санат үшін:
1. Экологиялық жобалауға және тұрақты дамуға заманауи тәсілдер.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік-құқықтық база және халықаралық стандарттар.
2 санат үшін:
1. Экологиялық нормалау және әсерді бағалау әдістері.
2. Табиғатты қорғау іс-шараларын әзірлеуге және іске асыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария талаптарын сақтау
Дағды 1:
Жұмыс орнында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
Санаты жоқ:
1. Жұмыстарды орындау кезінде белгіленген өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалану және жауапты тұлғаларға өрт белгілері туралы хабарлау.
1 санат үшін:
1. Кәсіпорын немесе объект деңгейінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру және үйлестіру.

2. Проводить первичные инструктажи и разъяснения для работников по безопасным методам работы.
Знания:
Без категории:
1. Основные требования охраны труда, производственной санитарии и техники безопасности.
2. Правила поведения при возникновении аварийных и опасных ситуаций.
Для 1 категории:
1. Современные методы управления охраной труда и промышленной безопасностью.
2. Методические основы разработки инструкций и локальных нормативных актов по технике безопасности.
Для 2 категории:
1. Законодательные и нормативные документы в области охраны труда и пожарной безопасности.
2. Порядок проведения инструктажей, учҰта и оформления документации по технике безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Эмоциональный интеллект
Устные коммуникативные навыки
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальные стандарты на отдельные виды отходов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер по управлению опасными отходами
7
Главный инженер по управлению неопасными отходами
7
Главный инженер по управлению строительными отходами
7
Главный инженер по управлению промышленными отходами
6
Инженер-эколог
6
Инженер по управлению опасными отходами
6
Инженер по организации сбора и транспортирования отходов
6
Инженер по переработке отходов
6
Инженер по удалению отходов
6
Инженер по управлению неопасными отходами
6
Специалист в области защиты окружающей среды
6
Инженер по вторичному использованию ресурсов
6
Инженер по сортировке отходов
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
23. Наименование государственного органа:
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Исполнитель:
Рахымова Асель Рахымовна, +7 (771) 244 77 31, a.rakhymova@ecogeo.gov.kz
24. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Руководитель проекта:
Тукенов Руслан Каримович
E-mail: r.tukenov@ecogeo.gov.kz
Номер телефона: +7 (778) 493 72 31
Исполнители:
Рахымова Асель Рахымовна, +7 (771) 244 77 31, a.rakhymova@ecogeo.gov.kz
25. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 1 , 06.11.2025 г.
26. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 08.12.2025 г.
27. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
28. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
29. Дата ориентировочного пересмотра: 01.09.2028 г.

2. Қауіпсіз жұмыс тәжірибесі бойынша қызметкерлерге бастапқы нұсқаулықтар мен түсініктемелер беру.
Білімдер:
Санаты жоқ:
1. Еңбекті қорғаудың, өндірістік санитарияның және қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары.
2. Апаттық және қауіпті жағдайлар туындаған кездегі жүріс-тұрыс қағидалары.
1 санат үшін:
1. Еңбекті қорғау мен өнеркәсіптік қауіпсіздікті басқарудың заманауи әдістері.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар мен жергілікті ережелерді әзірлеудің әдістемелік негіздері.
2 санат үшін:
1. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттар.
2. Нұсқамаларды жүргізу, есепке алу және есепке алу тәртібі қауіпсіздік техникасы бойынша құжаттаманы ресімдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Эмоциялық парасат
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қалдықтардың жекелеген түрлеріне арналған ұлттық стандарттар
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі бас инженер
7
Қауіпті емес қалдықтарды басқару жөніндегі бас инженер
7
Құрылыс қалдықтарын басқару жөніндегі бас инженер
7
Өнеркәсіптік қалдықтарды басқару жөніндегі бас инженер
6
Инженер-эколог
6
Қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды жинауды және тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды қайта өңдеу жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды жою жөніндегі инженер
6
Қауіпті емес қалдықтарды басқару жөніндегі инженер
6
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы маман
6
Ресурстарды қайталама пайдалану жөніндегі инженер
6
Қалдықтарды сұрыптау жөніндегі инженер
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
23. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Экология және табиғи ресурстары министрлігі
Орындаушы:
Рахымова Асель Рахымовна, +7 (771) 244 77 31, a.rakhymova@ecogeo.gov.kz
24. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Жоба жетекшісі:
Тукенов Руслан Каримович
E-mail: r.tukenov@ecogeo.gov.kz
Телефон нөмірі: +7 (778) 493 72 31
Орындаушылар:
Рахымова Асель Рахымовна, +7 (771) 244 77 31, a.rakhymova@ecogeo.gov.kz
25. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 1 , 06.11.2025 г.
26. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 08.12.2025 г.
27. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
28. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2025 г.
29. Болжамды қайта қарау күні: 01.09.2028 г.