"Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2025-2029 годы"
Решение маслихата Мендыкаринского района Костанайской области от 28 июля 2025 года № 210
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Мендыкаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2025-2029 годы, согласно приложениям, к настоящему решению.
2. Решение маслихата от 24 апреля 2024 года № 110 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024-2025 годы" отменить.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата К. Рахметкалиев
Приложение
к решению маслихата
от 28 июля 2025 года
№ 210
План по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2025-2029 годы
Настоящий "План по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2025-2029 годы" (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Настоящий План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;

"Меңдіқара ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы"
Қостанай облысы Меңдіқара ауданы мәслихатының 2025 жылғы 28 шілдедегі № 210 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабы 1 - тармағы 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 - бабының 1 - тармағына сәйкес, Меңдіқара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімге қосымшаларға сәйкес, қоса беріліп отырған Меңдіқара ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Мәслихаттың 2024 жылғы 24 сәуірдегі № 110 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" шешімі жойылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Қ. Рахметқалиев
Мәслихаттың
2025 жылғы 28 шілдесіндегі
№ 210 шешіміне
қосымша
Меңдіқара ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы "Меңдіқара ауданының 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары" (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Бұл Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданған.
Жоспарды әзірлеу кезінде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес аймақтың жер балансының және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылымдардың геоботаникалық зерттеу мәліметтері;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес иелерін көрсете отырып, малды бірдейлендіру дерекқорынан алынған мал басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жас-жыныстық топтары бойынша қалыптасқан табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған мал басының саны туралы мәліметтер;

C-2а, С-2б,С-2а, 9Б, С-2г,С-4а, С-4в,С-5а,С-5в,С-4в, 12А С-4в, С-5а, С-4а, С-5а, С-6а, 25Бб, С-4в, С-4а, С-6а, С-2а, С-4а,С-4в, С-5а
1-101 (1-20)
Слабоволнистая равнина
Ковыльно-типчаково-полынные со спиреей на черноземах обыкновенных маломощные легкосуглинистых почвах (ковыль волосатик, овсянница бороздчатая, полынь Эстрагон, полынь шелковистая) на черноземах обыкновенных злаково-полынная (овсяница бороздчатая, тонконог стройный, житняк, полынь Эстрагон, полынь шелковистая)
Злаково-разнотравье на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (ковыль волосатик, овсец пустынный, земляника зеленая, лабазник вязолистый)
Ковыльно-пырейные со спиреей на пойменных луговых черноземных солонцеватых легкоглинистых почвах (ковыль волосатик, пырей ползучий, спирея зверобоелистная)
пастбища

C-2а, С-2б,С-2а, 9Б, С-2г,С-4а, С-4в,С-5а,С-5в,С-4в, 12А С-4в, С-5а, С-4а, С-5а, С-6а, 25Бб, С-4в, С-4а, С-6а, С-2а, С-4а,С-4в, С-5а
1-101 (1-20)
Жайлап толқынды жазық
Кәдімгі қара топырақта спиреялы қауырсынды-бетеге-жусан, қуаттылығы аз жеңіл сазды топырақтар (түкті қауырсынды шөп, борозда, эстрагон жусан, жібек жусан), кәдімгі қара топырақта, шөпті жусан (бұрқасты бетеге, жіңішке, жіңішке жусан) жусан, жібек жусан)
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтардағы шөптесін шөптер (түкті қауырсынды шөп, шөлді сұлы шөпі, жасыл құлпынай, шалғынды)
Жазық шалғынды қара топырақты сортаң жеңіл сазды топырақтарда спиреясы бар қауырсынды шөптер мен диванды шөптер (түкті қауырсынды шөптер, жайма шөптер, спиреа)
жайылым

10-100
6756
выпас частного скота
12,7
Буденновский сельский округ
C-2г, С-2а, 5А, С-5а, С-5в, с-5а,16Ба, С-5в, С-5а, С-4а, С-5а, С-4а, 25Бб, С-5а, С-6а, С-4в, С-4а, С-2а, С-2г
1-112 (1-75)
Слабоволнистая равнина
Злаково-разнотравные (пырей ползучий, вейник наземный, мятлик луговой, ковыль волосатик, земляника зеленая, подмаренник настоящий) на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах, вейниково-пырейно-разнотравные (вейник наземный, пырей ползучий, подмаренник северный, лабазник вязолистый) на лугово-черноземных легкоглинистых почвах
Осоково-вейниковые (осока острая, осока ранняя, вейник наземный) на пойменных лугово-болотных легкоглинистых почвах
пастбища

10-100
6756
жеке малды жаю
12,7
Буденный ауылдық округі
C-2г, С-2а, 5А, С-5а, С-5в, с-5а,16Ба, С-5в, С-5а, С-4а, С-5а, С-4а, 25Бб, С-5а, С-6а, С-4в, С-4а, С-2а, С-2г
1-112 (1-75)
Жайлап толқынды жазық
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдікте жеңіл сазды топырақта шөптесін (сорғыш бидай, ұнтақталған қамыс, шалғынды көк шөп, түкті қауырсын шөп, жасыл құлпынай, төсеніш) сазды топырақтар
Жайылымдық шалғынды-батпақты жеңіл сазды топырақта қырық қамысты шөп (өткір қырық, ерте қырық, ұнтақталған қамыс шөп)
жайылым

10-100
2787
выпас частного скота
11,3
Введенский сельский округ
21Ба, С-2б, 21Ба, С-4а, 14А, С-2г, 9Б, С-4в, 9А, С-2а, 14А, С-2а, С-4а, 9А, С-2а, С-5а, 22б, С-5а,
1-116 (1-17)
Слабоволнистая равнина
Тырсово-вейниково-поолинные со спиреей (ковыль волосатик, вейник наземный, полынь Эстрагон, полынь шелковистая, спирея зверобоелистная) на черноземах обыкновенных слабосолонцеватых маломощных легкоглинистых
Злаково-разнотравно-полынные (костер безостый, пырей ползучий, овсяница бороздчатая, земляника зеленая, морковник Бессера, полынь понтийская) на черноземах обыкновенных маломощных легкоглинистых
Ковыльно-тонконогово-полынные (ковыль волосатик, тонконог стройный, полынь Эстрагон, полынь Шренковская) на черноземах обыкновенных слабосмытых легкоглинистых
пастбища

10-100
2787
жеке малды жаю
11,3
Введен ауылдық округі
21Ба, С-2б, 21Ба, С-4а, 14А, С-2г, 9Б, С-4в, 9А, С-2а, 14А, С-2а, С-4а, 9А, С-2а, С-5а, 22б, С-5а,
1-116 (1-17)
Жайлап толқынды жазық
Кәдімгі сәл сортаң, жіңішке, ашық сазды қара топырақтарда спиреясы бар қауырсынды-қамыс шөп-полигонум (түкті қауырсынды шөп, ұнтақталған қамыс шөп, эстрагон, жібек жусан, сусланды спиреа)
Кәдімгі қуаттылығы аз жеңіл сазды қара топырақтардағы шөпті-бұзық-жусан (төссіз брома, сойылған бидай шөпі, борозда бетеге, жасыл құлпынай, Бессер сәбізі, понтикалық жусан)
Кәдімгі сәл шайылған ашық сазды қара топырақтарда қауырсынды-жіңішке-жусан (түкті қауырсынды шөп, жіңішке қауырсынды шөп, эстрагон жусаны, Шренков жусаны)
жайылым

10-100
5365
выпас частного скота
9,8
Каракогинский сельский округ
С-2а, С-4а, С-4в,С-2г, 16Б, С-4а,С-4В, 25А, С-5в,С-5а, С-6а, С-5в, С-6а, 16, С-4а, 25Ба, С-5а, 6Ба, С-2г, 7Ба, 24Ва, С-6а, 25Бб, С-5а
1-130 (1-22)
Слабоволнистая равнина
Злаково-разнотравные (ковыль волосатик, овсец пустынный, земляника зеленая, лабазник вязолистый) на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых
Злаково-полынно-осоковые (овсяница бороздчатая, тонконог стройный, полынь Эстрагон, полынь шелковистая, осока приземистая) на пойменных луговых черноземных легкоглинистых почвах
Ковыльно-разнотравно-полынные со спиреей (ковыль волосатик, грудница мохнатая, жабрица Ледебура, полынь Шренковская, полынь Эстрагон, спирея зверобоелистная) на черноземах обыкновенных среднесолонцеватых слабосмытых легкоглинистых
пастбища

10-100
5365
жеке малды жаю
9,8
Қарақоға ауылдық округі
С-2а, С-4а, С-4в,С-2г, 16Б, С-4а,С-4В, 25А, С-5в,С-5а, С-6а, С-5в, С-6а, 16, С-4а, 25Ба, С-5а, 6Ба, С-2г, 7Ба, 24Ва, С-6а, 25Бб, С-5а
Жайлап толқынды жазық
Орташа тереңдіктегі ақшыл сазды шалғынды қара топырақты шөпті (түкті қауырсынды шөп, шөлді сұлы шөпі, жасыл құлпынай, шалғынды)
Жайылма шалғынды қара топырақта шалғынды-жусанды-шөпті (борозды бетеге, жіңішке жіңішке бетеге, эстрагон жусан, жібек жусан, шалқақ)
Кәдімгі орташа сортаң аздап шайылған ақшыл сазды қара топырақтарда спиреясы бар қауырсынды шөпті-бауырды-жусан (түкті қауырсынды шөп, түкті төс шөп, ледебур, шренковская жусан, эстрагон жусан, сусланды спиреа) черноземаларда қарапайым орташа сортаң әлсіз жуылған жеңіл сазды
жайылым

10-100
9857
выпас частного скота
9,6
Краснопресненский сельский округ
С-2г,С-2а, С-2а, С-4а,15 А С-4а, С-4в,С-4б, 25Ба, С-6а, С-4в,С-4а, С-4в,6А, С-4а, С-4в, С-4в,С-4а, С-4а,С-6а, С-7Ба, 4г, С-4в,С-4а, С-2г, С-4а, С-4в
1-139 (1-29)
Слабоволнистая равнина
Ковыльно-полынно-разнотравие на черноземах обыкновенных слабосолонцеватых среднемощных легкоглинистых (ковыль Лессинга, полынь широколистная, морковник обыкновенный), типчаково-разнотравные на солонцах черноземных легкоглинистых (овсяница бороздчатая, грудница мохнатая, полынь нитрозная), разнотравно-злаково-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (земляника зеленая, лабазник вязолистый, ковыль Лессинга, вейник наземный, полынь понтийская)
пастбища
10-100
8683
выпас частного скота
16,8
Ломоносовский сельский округ

10-100
9857
жеке малды жаю
9,6
Краснопреснен ауылдық округі
С-2г,С-2а, С-2а, С-4а,15 А С-4а, С-4в,С-4б, 25Ба, С-6а, С-4в,С-4а, С-4в,6А, С-4а, С-4в, С-4в,С-4а, С-4а,С-6а, С-7Ба, 4г, С-4в,С-4а, С-2г, С-4а, С-4в
1-139 (1-29)
Жайлап толқынды жазық
Қарапайым аздап сортаңды орташа тереңдікте ашық сазды қара топырақтарда (Лессинг қауырсынды шөп, жалпақ жапырақты жусан, кәдімгі сәбіз), ақшыл сазды қара топырақтарда бетегелі шөпті жусанды.
(шалғынды бетеге, түкті лопух, азот жусан), шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтарда (жасыл құлпынай, шалғынды, Лессинг қауырсынды шөп, қамыс шөбі, понтикалық жусан)
жайылым
10-100
8683
жеке малды жаю
16,8
Ломоносов ауылдық округі

С-2г, С-4а, С-4в,С-2г, 16Б, С-4а,С-4В, 25А, С-5в,С-5а, С-6а, С-5в, С-6а, 16, С-4а, 25Ба, С-5а, 6Ба, С-2г, 7Ба, 24Ва, С-6а, 25Бб, С-5а
1-114
(1-18)
Слабоволнистая равнина
Злаково-разнотравные (ковыль волосатик, овсец пустынный, земляника зеленая, лабазник вязолистый) на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых
Злаково-полынно-осоковые (овсяница бороздчатая, тонконог стройный, полынь Эстрагон, полынь шелковистая, осока приземистая) на пойменных луговых черноземных легкоглинистых почвах
Ковыльно-разнотравно-полынные со спиреей (ковыль волосатик, грудница мохнатая, жабрица Ледебура, полынь Шренковская, полынь Эстрагон, спирея зверобоелистная) на черноземах обыкновенных среднесолонцеватых слабосмытых легкоглинистых
пастбища

С-2г, С-4а, С-4в,С-2г, 16Б, С-4а,С-4В, 25А, С-5в,С-5а, С-6а, С-5в, С-6а, 16, С-4а, 25Ба, С-5а, 6Ба, С-2г, 7Ба, 24Ва, С-6а, 25Бб, С-5а
1-114
(1-18)
Жайлап толқынды жазық
Орташа тереңдіктегі ақшыл сазды шалғынды қара топырақты шөпті (түкті қауырсынды шөп, шөлді сұлы шөпі, жасыл құлпынай, шалғынды)
Жайылма шалғынды қара топырақта шалғынды-жусанды-шөпті (борозды бетеге, жіңішке жіңішке бетеге, эстрагон жусан, жібек жусан, шалқақ)
Кәдімгі орташа сортаң аздап шайылған ақшыл сазды қара топырақтарда спиреясы бар қауырсынды шөпті-бауырды-жусан (түкті қауырсынды шөп, түкті төс шөп, ледебур, шренковская жусан, эстрагон жусан
жайылым

10-100
8976
выпас частного скота
16,8
Михайловский сельский округ
13а, С-2а, 20, С-4а, С-4д, С-2а, 22Ва, С-4в, С-4а, С-4а, 9Аб, С-2а, 41Ав, 9Аа, С-2а, 22Ва, С-4в, 30Аа, С-2г, 9Ва, 44А, 31А, С-6а, 9Ва, 22Б, С-2б, 31Ба, С-4б, 9А, 41Ба, 42Ба, 44Ва, 10а, 44Бб, 41Аб, С-2г, С-4в
1-129
(1-69)
Слабоволнистая равнина Разнотравно-злаково-полынные на лугово-черноземные среднемощные легкоглинистых почвах (земляника зеленая, лабазник вязолистный, ковыль Лессинга, вейник наземный, полынь понтийская)
Ковыльно-овсецовые с шалфеем на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (ковыль волосатик, овсец пустынный, шалфей степной)
Осоково-полынно-злаковые на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (осока приземистая, полынь шелковистая, тонконог стройный, овсяница бороздчатая)
пастбища
10-100
26062
выпас частного скота
7,9
Первомайский сельский округ
С-4а, С-4в, С-4б, С-2г, 21Ба, 16А, 21А, С-4в, С-4а, С-2а,С-6а, 14б, С-4д, С-4б, 9а, 5а, 30Аа, С-2а, С-6а, 30Аб, 30Ба, 16А, 18а, С-2а, С-4б, С-6а, С-4в, 30Аб, С-2г
1-103 (1-18)
Злаково-разнотравно-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземных, мятлик луговой, лабазник шестилепестной, солонечник эстрагоновидный, полынь понтийская)
Слабоволнистая равнина Острецово-полынно-солонечниковые на солонцах луговых черноземных тяжелосуглинистых (пырей ветвистый, полынь нитрозная, солонечник обыкновенный) Сведово-бескильницево-ситниковые на солонцах черноземных луговых легкоглинистых (сведа простертая, бескильница тончайшая, ситник Жерара)
пастбища
20-100
3495
выпас частного скота
9,7
Сосновский сельский округ

10-100
8976
жеке малды жаю
16,8
Михайлов ауылдық округі
13а, С-2а, 20, С-4а, С-4д, С-2а, 22Ва, С-4в, С-4а, С-4а, 9Аб, С-2а, 41Ав, 9Аа, С-2а, 22Ва, С-4в, 30Аа, С-2г, 9Ва, 44А, 31А, С-6а, 9Ва, 22Б, С-2б, 31Ба, С-4б, 9А, 41Ба, 42Ба, 44Ва, 10а, 44Бб, 41Аб, С-2г, С-4в
1-129
(1-69)
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтарда сәл толқынды жазық Форб-шөпті-жусан (жасыл құлпынай, шалғынды, Лессинг қауырсынды шөп, қамыс шөп, понтикалық жусан)
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдікте жеңіл сазды топырақтарда шалфей қосылған қауырсынды-сұлы шөптері (түкті қауырсынды шөптер, шөлді сұлы шөптері, дала шалфейлері)
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтағы қырық-жусанды-дәнді дақылдар (қоян, жібек жусан, жіңішке жіңішке жусан, борозды бетеге)
жайылым
10-100
26062
жеке малды жаю
7,9
Первомай ауылдық округі
С-4а, С-4в, С-4б, С-2г, 21Ба, 16А, 21А, С-4в, С-4а, С-2а,С-6а, 14б, С-4д, С-4б, 9а, 5а, 30Аа, С-2а, С-6а, 30Аб, 30Ба, 16А, 18а, С-2а, С-4б, С-6а, С-4в, 30Аб, С-2г
1-103 (1-18)
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтардағы шөпті-бұғалы-жусан (қамысты шөп, шалғынды көк шөп, алты жапырақты шалғынды, эстрагон сортаңы, понтикалық жусан)
Шалғынды қара топырақты ауыр саздақ сортаң топырақтардағы аздап толқынды жусанды-салицилді топырақты жазық (бұтақты бидай, азот жусан, кәдімгі сортаң)
Сортаң шалғынды ашық сазды қара топырақтағы(жайылған сведа, ең жіңішке қияқ, Жерар қияғы)
жайылым
20-100
3495
жеке малды жаю
9,7
Соснов ауылдық округі

5Б, С-2г, С-4а, 28Б, 7Ба, 28Б, 59Ба, С-4в, 38Б, С-4а, 2Б, 57Ба, С-4в, С-2г, 59Бб, С-2а, 28А, 5Ба, 38А, 58Аг, 56а, С-4г, 19а, С-6а, 5Аб, 5Бб, 27Б, С-4в, 58Аб, С-4а, 56б, С-4д, С-4г, 54Б, 54А, С-6а, 59Бб, 56а, 58Ба, С-2а, 59Бб, 58Аг, 5Бв, С-4г, 51а, 57Ба, С-2г, 7Аа,
1-204
(1-82)
Слабоволнистая равнина Вейниково-разнотравно-полынные (вейник газемный, лабазник шестилепестной, солонечник обыкновенный, земляника зеленая, полынь понтийская) на луговых черноземных солончаковых легкоглинистых почвах
Злаково-разнотравно-полынные (пырей ползучий, вейник наземный, костер безостый, подорожник большое, кермек Гмелина, полынь Шренковская, полынь понтийская) на лугово-черноземных среднесолонцеватых среднемощных легкоглинистых
Лебедово-бескильницево-полынные с кермеком (лебеда стебельчатая, бескильница расставленная, полынь Шренковская, керемек Гмелина) на солонцах луговых черноземных мелких легкоглинистых
пастбища
10-100
36879
выпас частного скота
8,5
Село Тенизовское
С-4а, 2а, 10В, С-4а, С-4б, 10В, С-2г, 17Аа, С-5а, 17Б, С-2а, 16а, 10Б, 6А, С-5в, 16б, С-2г, С-4а, 10Ва, 6Ба, С-5а, С-6а, 10А, С-2а, 10Ва, 6Ва, С-4б, С-4в, С-6а, С-2г, 10В
1-75
(1-10)
Слабоволнистая равнина Злаково-полынные (овсяница бороздчатая, житняк, мятлик луговой, полынь шелковистая, полынь Эстрагон) на черноземах обыкновенных маломощных легкоглинистых
Злаково-разнотравно-полынные (пырей ползучий, овсяница бороздчатая, мятлик луговой, вероника колосистая, подмаренник настоящий, земляника зеленая, полынь шелковистая, полынь Эстрагон) на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах
Ковыльно-пырейные со спиреей (ковыль волосатик, пырей ползучий, спирея зверобоелистная) на пойменных луговых черноземных солонцеватых легкоглинистых почвах
пастбища

5Б, С-2г, С-4а, 28Б, 7Ба, 28Б, 59Ба, С-4в, 38Б, С-4а, 2Б, 57Ба, С-4в, С-2г, 59Бб, С-2а, 28А, 5Ба, 38А, 58Аг, 56а, С-4г, 19а, С-6а, 5Аб, 5Бб, 27Б, С-4в, 58Аб, С-4а, 56б, С-4д, С-4г, 54Б, 54А, С-6а, 59Бб, 56а, 58Ба, С-2а, 59Бб, 58Аг, 5Бв, С-4г, 51а, 57Ба, С-2г, 7Аа,
1-204
(1-82)
Шалғынды қара топырақты сортаң ашық сазды топырақтарда аздап толқынды жайпақ қамыс шөпті-жусанды (қамысты шөп, алты жапырақты шалғынды, кәдімгі сортаң, жасыл құлпынай, понтикалық жусан)
Шалғынды-қара топырақты орташа сортаңды орташа тереңдікте жеңіл сазды топырақтарда шөптесін-шөпті-жусан (сүйермелі бидай, қамыс шөп, қырықбауыр, ірі жолжелкен, Гмелин қынасы, Шренков жусаны, понт жусаны)
Шалғынды қара топырақта кермекпен (сабақты жусан, аралық жусан, Шренковский жусаны, Гмелин кермек) жусанды-сілті-жусанды ұсақ ашық сазды сортаң.
жайылым
10-100
36879
жеке малды жаю
8,5
Теңіз ауылы
С-4а, 2а, 10В, С-4а, С-4б, 10В, С-2г, 17Аа, С-5а, 17Б, С-2а, 16а, 10Б, 6А, С-5в, 16б, С-2г, С-4а, 10Ва, 6Ба, С-5а, С-6а, 10А, С-2а, 10Ва, 6Ва, С-4б, С-4в, С-6а, С-2г, 10В
1-75
(1-10)
Кәдімгі қуаттылығы аз жеңіл сазды қара топырақтардағы аздап толқынды жайпақ жусан (бұзылған бетеге, бидай шөпі, шалғынды көк шөп, жібек жусан, эстрагон жусаны)
Шалғынды-қара топырақты орташа тереңдіктегі жеңіл сазды топырақтарда шөпті-шөпті-жусан (сорғыш бидай, борозда бетеге, шалғынды көк шөп, масақ спидвелл, төсеніш, жасыл құлпынай, жібек жусан, эстрагон жусан)
Жазық шалғынды қара топырақты сортаң жеңіл сазды топырақтарда спиреясы бар қауырсынды шөпті шөптер (түкті қауырсынды шөптер, сусымалы шөптер, спиреа)
жайылым

на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
1
2
3
4
Первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
Третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
Четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пятый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
План содержит следующие приложения:
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, с указанием схем пастбищеоборотов, рекомендуемых на основании геоботанического обследования пастбищ
4. Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), с указанием сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс, объектов пастбищной инфраструктуры, месторасположения скотомогильников (биометрических ям)
5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);

2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ұсынылатын жайылымдқ айналым схемалары
Жылдар
Участке нөмірлері
1
2
3
4
Бірінші жыл
Көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Екінші жыл
Демалыс учаскесі
күзгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Бесінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Жоспар келесі қосымшаларды қамтиды:
1. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың шекаралары аумақтары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы жайылымдық, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдар көрсетілген, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетілген, жер санаттары бойынша бөлінген әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу сызба (карта)
2. Жеке шаруашылықтардың ауылшаруашылық жануарларын жаюға арналған халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдарды, оның ішінде жалпыға ортақ жайылымдарды көрсететін сызба (карта), онда жайылымдардың шекаралары мен аудандары, оның ішінде жеке шаруашылықтардың ауылшаруашылық жануарларын жаюға арналған халықтың қажеттіліктеріне арналған қоғамдық жайылымдар көрсетіледі.
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымы схемаларын көрсететін ұсынылатын жайылым айналымы схемаларын көрсететін сызба (карта)
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттарды, мал айдау жолдарын және жайылым инфрақұрылымының басқа объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) көрсететін сызба (карта), ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар, мал айдау жолдары, жайылым инфрақұрылымы объектілері, мал қорымдарының орналасқан жері (биометриялық шұңқырлар)
5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға беруге болатын жайылымдарды көрсететін сызба (карта).
Меншікке немесе ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы No 518 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 18048 болып тіркелген) шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

6. Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, с указанием границ и площадей пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337)
7. Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, с указанием маршрутов передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827)
8. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, с указанием границ и площадей отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных
9. Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами - не требуется;
10. Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
- соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
- использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
- разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
- чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
- ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ по Мендыкаринскому району
Область
Природная зона
Экологогеографический район (подзона)
Тип пастбищ (преобладающий)
Продолжительность пастбищного периода, дней
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Костанайская
Степная
Колочная подзонаумеренно-засушливой степи
Злаково-разнотравные с березовыми колками

6. Халықтың жеке шаруашылықтардың ауылшаруашылық жануарларын жаюға қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды көрсететін диаграмма (карта), жеке шаруашылықтардың ауылшаруашылық жануарларын жаюға халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервтелуге жататын жайылымдардың шекаралары мен көлемдері көрсетілген.
Жерді резервте қалдыру Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы No 178 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11337 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы бұйрығымен бекітілген Жерді резервте қалдыру қағидаларына сәйкес Кодекстің 49-2-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Жануарлардың су көздеріне өту жолдарын көрсете отырып, су тұтыну нормасы бойынша ресімделген су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, арықтарға, суару немесе сумен жабдықтау каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су шығыны Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген, суды тұтынудың және су бұрудың нақты нормативтерін әзірлеу әдістемесіне 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес анықталады.
8. Малды орналастыру үшін шалғай жайылымдар шекаралары мен аудандарын көрсете отырып, малды шалғай жайылымдарға орналастыру сызбасы
9. Ауылдық округтің құрамына кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) жобасында жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың мал басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілген - талап етілмейді;
10. Тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшiн қажеттi талаптар, олар:
- "Жайылымдардың жалпы алаңына шекті рұқсат етілген жүктемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына шекті рұқсат етілген жүктемені сақтау (Заң тізілімінде № 11064 болып тіркелген);
- жайылымдарды жайылым айналымы мен су көздерін ескере отырып пайдалану;
- жайылымдық аумақтарды бөлек жайылымдық аймақтарға бөлу;
- жайылымдық алқаптарды жыл маусымдарына сәйкес кеңістікте және уақытта (маусым, жыл шегінде) ауыстыру;
- жайылымдық ауыспалы егіс алқаптарының бірін жайылымсыз және ауылшаруашылық малдарын жыл сайын қалдыру.
Меңдіқара ауданы бойынша жайылымдардың жалпы көлеміне шекті рұқсат етілген жүктеме
Облыс
Табиғи аймақ
Экологиялық-географиялық аймақ (қосалқы аймақ)
Жайылым түрі (басымдық)
Жайылым кезеңінің ұзақтығы, күн
Қалпына келтірілген және бұзылған жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына шаққандағы жайылым алаңының нормасы, гектар
ірі қара мал
қой және ешкі
жылқы
түйе
қалпына келтірілді
нашарлаған е
қалпына келтірілді
нашарлаған
қалпына келтірілді
нашарлаған
қалпына келтірілді
нашарлаған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қостанай
Далалық
Аймаққа қарасты қалыпты құрғақ дала
Қайың тоғайларымен әртүрлі жармалар