Об утверждении норматива субсидий, а также критериев получения субсидий, формы заявки и срока подачи заявки на приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
Постановление акимата Костанайской области от 1 июля 2025 года № 178
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18404) акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) норматив субсидий, а также критерии получения субсидий и срок подачи заявки на приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму заявки на получение субсидий на приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление сельского хозяйства и земельных отношений акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Костанайской области К. Аксакалов
Приложение 1
к постановлению акимата
Костанайской области
от 1 июля 2025 года
№ 178
Норматив субсидий, а также критерии получения субсидий и срок подачи заявки на приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
Единица измерения
Норматив субсидий на 1 единицу, тенге*
Критерии получения субсидии
Сроки подачи заявки
Приобретенная голова

Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларын сатып алуға субсидиялар нормативін, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттарын, өтінім нысанын және өтінім беру мерзімін бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 1 шілдедегі № 178 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларын сатып алуға cубсидиялар нормативі, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттары және өтінім беру мерзімі;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларын сатып алуға бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімінің нысаны бекітілсін.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінең бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облысының әкімі Қ. Ақсақалов
Қостанай облысы әкімдігінің
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 178 қаулысына
1-қосымша
Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларын сатып алуға субсидиялар нормативі, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттары және өтінім беру мерзімі
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге *
Субсидиялар алу өлшемшарттары
Өтінім беру мерзімі
Сатып алынған бас

7 500 000
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации приобретенных жеребцов-производителей в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных и информационной базой селекционной и племенной работы на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенных жеребцов-производителей (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 18–60 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию жеребца-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
* приобретение субсидируется до 50% от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.
Приложение 2
к постановлению акимата
Костанайской области
от 1 июля 2025 года
№ 178
Форма
Заявка на получение субсидий на приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
ГУ "Управление сельского хозяйства и земельных отношений акимата Костанайской области"
Номер заявки: ________
Дата формирования заявки:________

7 500 000
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім беру сәтінде сатып алынған тұқымдық айғырларды ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқормен және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорымен тіркелген болуы.
4. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда – асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда – малды сатушыда экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18–60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Тұқымдық айғырды қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
* сатып алу құнының 50%-на дейін, бірақ белгіленген нормативтен аспайтын мөлшері субсидияланады.
Қостанай облысы әкімдігінің
2025 жылғы 1 шілдедегі
№ 178 қаулысына
2-қосымша
Нысан
Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларын сатып алуға бойынша субсидиялар алуға арналған өтінім
"Қостанай облысы әкімдігінің ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" ММ
Өтінім нөмірі: _______
Өтінімнің қалыптастырылған күні: ________

1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________ _________________________________________________________________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _______________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________ (область, район, город/село/улица, номер дома)

1. Тауар өндірушінің атауы ______________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________ (жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:_____________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________ (облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)

3. ИИН/БИН _____________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК)): ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Сведения о земельных участках заявителя:
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
7. Номер телефона товаропроизводителя _______________________________________________________________
8. Список приобретенного поголовья:
№ п/п
ИНЖ в ИСЖ
Дата регистрации в ИСЖ на имя покупателя
Регистрационный номер в ИБСПР
Дата регистрации в ИБСПР на имя покупателя
Возраст, месяцев (на дату покупки, при импорте на дату постановки на карантин)
Сумма субсидий, тенге
1
2
3
4
5
6
7

3. ЖСН/БСН ______________________________________________________________
4. Банктік реквизиттер (ЖСК, Кбе, БСК): _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі: _______________________________________________________________________________
6. Өтінім берушінің жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы алаңы, га
Жер санаты
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі __________________________________________
8. Сатып алынған мал басының тізімі:
Р/с №
АЖБ-дағы ЖСН-сы
Сатып алушының атына АЖБ-да тіркелген күні
САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
Сатып алушының атына САТЖАҚ-да тіркелген күні
Жасы, айы (сатып алу күніне, импорттау кезінде карантинге қою күніне)
Субсидиялар сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7

9. Электронная копия акта карантинирования у продавца (при импорте).
10. Электронная копия договора купли-продажи.
11. Электронная счет-фактура (не требуется при импорте):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
БИН продавца
Наименование продавца
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
12. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/приходный кассовый ордер; при приобретении за рубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств).

9. Сатушыда (импорт кезінде) карантиндеу актісінің электрондық көшірмесі.
10. Сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі.
11. Электрондық шот-фактура (импорт кезінде талап етілмейді):
Р/с
ЭШФ беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатушының БСН
Сатушының атауы
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
12. Құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінен сатып алған жағдайда: төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме/бақылау кассалық аппараттың чектері/кіріс кассалық ордер; шетелден сатып алған кезде: тауарларға арналған кедендік декларация /тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге арналған өтініш(тер) және ақша аударуға өтініш).

13. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________ тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного поголовья жеребцов производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
В случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье животных.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Расшифровка аббревиатур:
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
БИК – банковский идентификационный код;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
Кбе – код бенефициара;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы;
ЭСФ – электронная счет-фактура.

13. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай АЖБ және САТЖАҚ-та өндірушілердің айғырларының мәлімделген басының сақталуын қамтамасыз ететінімді растаймын.
Сақтауды қамтамасыз етпеген жағдайда, алынған субсидияларды сақталмаған мал басына қайтаруға келісемін.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактураларды бұғаттау туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
Кбе – бенефициар коды;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЭШФ – электрондық шот-фактура.