О районном бюджете на 2026– 2028 годы
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 22 декабря 2025 года № 36/175
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026–2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 297 459,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 8 624 768,0 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 36 386,0 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 50 876,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 585 429,0 тысяч тенге;
2) затраты – 8 877 459,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -121 711,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 43 250,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 164 961,0 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 541 711,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -541 711,0 тысячи тенге;
поступление займов –43 250,0 тысячи тенге;
погашение займов – 584 961,0 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районногобюджета в бюджеты города районного значения, сел, сельского округа в сумме 600,0 тысяч тенге, в том числе:
город Форт-Шевченко – 100,0 тысяч тенге;
село Акшукур – 100,0 тысяч тенге;
село Баутино – 100,0 тысяч тенге;
сельский округ Сайын Шапагатов – 100,0 тысяч тенге;
село Таушык – 100,0 тысяч тенге;
село Кызылозен – 100,0 тысяч тенге.

2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 36/175 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5- тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мелекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 297 459,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 8 624 768,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 36 386,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 50 876,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 585 429,0 мың теңге;
2) шығындар – 8 877 459,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -121 711,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 43 250,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 164 961,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо –0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 541 711,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -541 771,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 43 250,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 584 961,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қаланың, ауылдардың, ауылдық округтің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 600,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Форт-Шевченко қаласына – 100,0 мың теңге;
Ақшұқыр ауылына – 100,0 мың теңге;
Баутино ауылына – 100,0 мың теңге;
Сайын Шапағатов ауылдық округіне – 100,0 мың теңге;
Таушық ауылына – 100,0 мың теңге;
Қызылөзен ауылы – 100,0 мың теңге.

3. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены кредиты использования которых определяются на основании постановления акимата Тупкараганского района:
43 250,0 тысячи тенге – на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
4. Утвердить резерв акимата района в сумме 100 000,0 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Тупкараганского районного маслихата А.Байбатырова
Приложение 1
к решению Тупкараганского
районного маслихата

3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте пайдалану тәртібі Түпқараған ауданы әкімдігінің қаулысының негізінде айқындалатын кредиттердің көзделгені ескерілсін:
43 250,0 мың теңге - мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
4. Аудан әкімдігінің резерві 100 000,0 мың теңге көлемінде бекітілсін.
5. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Түпқараған аудандық мәслихатының төрағасы А.Байбатырова
Түпқараған аудандық мәслихатының

53 422,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
53 422,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
477 132,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
477 132,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
2 870 959,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
74 669,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
2 789 990,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
3 150,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
3 150,0
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
70 167,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
70 167,0
02
Оборона
35 844,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
35 844,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
35 844,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
14 030,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
14 030,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
14 030,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
914 419,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
909 169,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
16 335,0
005
Государственная адресная социальная помощь
111 296,0
006
Оказание жилищной помощи
552,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
299 218,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 733,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
56 553,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

53 422,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 422,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
477 132,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
477 132,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
2 870 959,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 669,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
2 789 990,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
3 150,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
3 150,0
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
70 167,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
70 167,0
02
Қорғаныс
35 844,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
35 844,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
35 844,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
14 030,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
14 030,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14 030,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
914 419,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
909 169,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
16 335,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
111 296,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
552,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
299 218,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 733,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
56 553,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу

4 500,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
285 903,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52 762,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
57 596,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
20 721,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 250,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
5 250,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 077 848,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
864 734,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
600 000,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
264 734,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
213 114,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
213 114,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
552 251,0
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
552 251,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
215 790,0
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
19 280,0
015
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
20 661,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
11 748,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
113 670,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области внутренней политики, культуры, развития языков и спорта
72 889,0
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
98 213,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
22 575,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
22 575,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов

4 500,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
285 903,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 762,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
57 596,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
20 721,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 250,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
5 250,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 077 848,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
864 734,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
600 000,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
264 734,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
213 114,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
213 114,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
552 251,0
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
552 251,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
215 790,0
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
19 280,0
015
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
20 661,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
11 748,0
007
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
113 670,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
72 889,0
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
98 213,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
22 575,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
22 575,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру