О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 18 декабря 2025 года № 24/191.
В соответствии Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 12 758 715,9 тысяча тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 12 190 142,8 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 19 789,5 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 34 669,7 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 514 113,9 тысяч тенге;
2) затраты – 18 743 934,8 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -6 363,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 508 188,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –514 551,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -5 978 855,9 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 5 978 855,9 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 6 554 633,0 тысяч тенге;
погашение займов – 920 751,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 344 973,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.05.2026 № 29/221 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что из районного бюджета на 2026 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 2 603 281,4 тысяч тенге, в том числе:
села Шетпе – 554 345,8 тысяча тенге;
села Жынгылды – 105 111,5 тысяч тенге;
сельского округа Сайотес – 176 171,4 тысячи тенге;
сельского округа Тущыкудук – 127 268,8 тысячи тенге;
села Кызан – 194 455,0 тысячи тенге;
сельского округа Актобе – 269 364,5 тысячи тенге;
сельского округа Шайыр – 254 941,3 тысяч тенге;
села Жармыш – 338 544,5 тысяч тенге;
села Акшымырау – 119 153,1 тысячи тенге;
сельского округа Онды – 193 828,4 тысячи тенге;
сельского округа Шебир – 197 188,7 тысячи тенге;
сельского округа Отпан – 72 908,4 тысяч тенге;
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.05.2026 № 29/221 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Установить нормативы распределения доходов в районный бюджет на 2026 год в следующих размерах:

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 24/191 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексі, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 12 758 715,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 12 190 142,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 19 789,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 34 669,7 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 514 113,9 мың теңге;
2) шығындар – 18 743 934,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -6 363,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 508 188,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 514 551,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -5 978 855,9 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 5 978 855,9 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 6 554 633,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 920 751,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 344 973,9 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 08.05.2026 № 29/221 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 2 603 281,4 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Шетпе ауылы – 554 345,8 мың теңге;
Жыңғылды ауылы – 105 111,5 мың теңге;
Сайөтес ауылдық округі – 176 171,4 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі – 127 268,8 мың теңге;
Қызан ауылы – 194 455,0 мың теңге;
Ақтөбе ауылдық округі – 269 364,5 мың теңге;
Шайыр ауылдық округі – 254 941,3 мың теңге;
Жармыш ауылы – 338 544,5 мың теңге;
Ақшымырау ауылы – 119 153,1 мың теңге;
Онды ауылдық округі – 193 828,4 мың теңге;
Шебір ауылдық округі – 197 188,7 мың теңге;
Отпан ауылдық округі – 72 908,4 мың теңге.
Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 08.05.2026 № 29/221 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:

1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 100 процентов;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;

1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 пайыз;
2) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета в следующем размере:
508 188,0 тысяч тенге – на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
5. Учесть, что из районого бюджета на 2026 год в областной бюджет предусмотрен объем изъятий в сумме 3 739 195,0 тысяч тенге;
6. Утвердить резерв акимата района на 2026 год в сумме 100 000,0 тысяч тенге.

4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке келесідей мөлшерде республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
508 188,0 мың теңге – мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
5. 2026 жылға арналған аудан бюджетінен облыстық бюджетке алып қоюлар көлемі 3 739 195,0 мың теңге қаралғаны ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған аудан әкімдігінің резерві 100 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата Е.Махмутов
Приложение 1 к решению Мангистауского районного маслихата от "18" декабря 2025 года № 24/191
Районный бюджет на 2026 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 08.05.2026 № 29/221 (вводится в действие с 01.01.2026).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование

7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е.Махмутов
Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 24/191 шешіміне 1 қосымша
2026 жылға арналған аудандық бюджет
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 08.05.2026 № 29/221 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
А т а у ы

31 457,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
31 457,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
89 700,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0
492
Отдел жилищно-коммун ального хозяйства , пассажирского транспорта, автомобильных дороги жилищной инспекции района (города областного значения)
89 700,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
89 700,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 031 601,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0
492
Отдел жилищно-коммун ального хозяйства , пассажирского транспорта, автомобильных дороги жилищной инспекции района (города областного значения)
6 946,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 946,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 024 655,0
005
Государственная адресная социальная помощь
72 946,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 565,0
006
Оказание жилищной помощи
1 150,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
364 707,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 866,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
96 754,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
275 295,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
60 505,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 717,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия

31 457,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
31 457,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
89 700,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
89 700,0
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
89 700,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 031 601,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 946,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 946,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 024 655,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
72 946,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
47 565,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 150,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
364 707,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 866,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
96 754,0
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
275 295,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 505,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 717,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер