О внесении изменений в решение Мангистауского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 17/126 "О районном бюджете на 2025 - 2027 годы"
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 14 августа 2025 года № 21/160
Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского районного маслихата от 23 декабря 2024 года №17/126 "О районном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 15 марта 2025 года, Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан"  Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:".
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 10 598 456,2 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 10 370 611,2 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 32 624,0 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 14 748,0 тысяч тенге; поступлениям трансфертов – 180 473,0 тысяч тенге;
2) затраты – 11 376 736,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 326 322,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 507 228,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –180 906,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 104 602,4 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 104 602,4 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 876 228,0 тысяч тенге;
погашение займов – 180 907,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 409 281,4 тысяч тенге;";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что из районного бюджета на 2025 год в бюджеты сел и сельских округов выделена субвенция в сумме 3 629 713,7 тысяч тенге, в том числе:
села Шетпе – 701 247,6 тысяча тенге;
села Жынгылды – 196 693,6 тысяч тенге;
сельского округа Сайотес – 482 439,8 тысячи тенге;
сельского округа Тущыкудук – 242 720,2 тысячи тенге;
села Кызан – 403 419,6 тысячи тенге;
сельского округа Актобе – 292 315,5 тысячи тенге;
сельского округа Шайыр – 235 795,8 тысяч тенге;
села Жармыш – 257 536,3 тысяч тенге;
села Акшымырау – 182 853,1 тысячи тенге;
сельского округа Онды – 284 090,9 тысячи тенге;
сельского округа Шебир – 222 566,4 тысячи тенге;
сельского округа Отпан – 128 034,9 тысяч тенге;";
пункт 3 изложить в новой редакции:

Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 17/126 "2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 14 тамыздағы № 21/160 шешімі
Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Маңғыстау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы №17/126 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының 2025 жылғы 15 наурыздағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:".
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 10 598 456,2 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 10 370 611,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 32 624,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша– 14 748,0 мың теңге; трансферттер түсімдері бойынша – 180 473,0 мың теңге;
2) шығындар – 11 376 736,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 326 322,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 507 228,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 180 906,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 104 602,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 104 602,4 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 876 228,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 180 907,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 409 281,4 мың теңге;";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2025 жылға арналған бюджеттен ауылдар мен ауылдық округтердің бюджеттеріне 3 629 713,7 мың теңге сомасында субвенция бөлінгені ескерілсін, оның ішінде:
Шетпе ауылы – 701 247,6 мың теңге;
Жыңғылды ауылы – 196 693,6 мың теңге;
Сайөтес ауылдық округі – 482 439,8 мың теңге;
Тұщықұдық ауылдық округі – 242 720,2 мың теңге;
Қызан ауылы – 403 419,6 мың теңге;
Ақтөбе ауылдық округі – 292 315,5 мың теңге;
Шайыр ауылдық округі – 235 795,8 мың теңге;
Жармыш ауылы – 257 536,3 мың теңге;
Ақшымырау ауылы – 182 853,1 мың теңге;
Онды ауылдық округі – 284 090,9 мың теңге;
Шебір ауылдық округі – 222 566,4 мың теңге;
Отпан ауылдық округі – 128 034,9 мың теңге,";
3 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"3. Установить нормативы распределения доходов в районный бюджет на 2025 год в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора – 100 процентов;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты – 36,6 процентов;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты –0 процентов;
5) социальный налог – 43 процентов;";
в пункте 4:
абзац третий изложить в новой редакции:
"419 400,0 тысяч тенге – на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

"3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 пайыз;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 36,6 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы – 100 пайыз;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы – 0 пайыз;
5) әлеуметтік салық – 43 пайыз;";
4 тармақта:үшінші абзац жаңа редакцияда жазылсын:
"419 400,0 мың теңге – халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;";
көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 176 015,4
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 615,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 615,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 169 400,4
005
Государственная адресная социальная помощь
186 112,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
46 864,0
006
Оказание жилищной помощи
1 103,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
369 572,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 827,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
114 533,4
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
228 301,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
62 465,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 536,0
021
Капитальные расходы государственног о органа
14 000,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
62 306,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
28 482,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
47 299,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 830 273,1
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 018 369,8
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
50 400,0
028
Развитие коммунального хозяйства
207 760,8
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
391 209,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)

021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 176 015,4
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 615,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 615,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 169 400,4
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
186 112,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
46 864,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 103,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
369 572,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 827,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
114 533,4
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
228 301,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 465,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 536,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
14 000,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
62 306,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
28 482,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
47 299,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 830 273,1
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 018 369,8
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
50 400,0
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
207 760,8
029
Сумен жабдықтау және субұру жүйелерін дамыту
391 209,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
369 000,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі