Об утверждении нормативов субсидий, критерии получения субсидий, сроков подачи заявки и формы заявки на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных по Мангистауской области на 2025 год
Постановление акимата Мангистауской области от 25 июня 2025 года № 146
В соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18404) акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить нормативы субсидий, критерии получения субсидий, сроков подачи заявки на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных по Мангистауской области на 2025 год согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Утвердить форму заявки на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных по Мангистауской области на 2025 год согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Мангистауской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н. Килыбай
Приложение 1
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "25" июня 2025 года № 146
Нормативы субсидий, критерии получения субсидий и сроки подачи заявки на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных по Мангистауской области на 2025 год
Направление субсидирования
Критерии
Единица измерения
Нормативы субсидий на единицу, тенге
Метод проверки в системе идентификации сельскохозяйственных животных на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
1
Маточное поголовье крупного рогатого скота
1) Наличие регистрации маточного поголовья в ИБСиПР и БДИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие пастбищ;
3)возраст субсидируемых животных коров и телок старше 18 месяцев, овец/коз старше 12 месяцев, лошадей старше 36 месяцев, верблюдов старше 18 месяцев;
4) обеспечение сохранности маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течении одного года с момента подачи заявки.
голова
25 194
Интеграционное взаимодействие с ИБСиПР и БДИСЖ
С 1 июля до 20 декабря (текущий год включительно)
2
Маточное поголовье мелкого рогатого скота
голова

2025 жылға Маңғыстау облысы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары аналық басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға арналған субсидиялар нормативтерін, субсидиялар алу өлшемшарттарын, өтінім беру мерзімдерін және өтінім нысанын бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 25 маусымдағы № 146 қаулысы
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнiмдiлiгiн және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1 қосымшаға сәйкес 2025 жылға Маңғыстау облысы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары аналық басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға арналған субсидиялар нормативтері, субсидиялар алу өлшемшарттары және өтінім беру мерзімдері бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2 қосымшаға сәйкес 2025 жылға Маңғыстау облысы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары аналық басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға арналған өтінім нысаны бекітілсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "25" маусымдағы
№ 146 қаулысына 1 қосымша
2025 жылға Маңғыстау облысы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары аналық басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға арналған субсидиялар нормативтері, субсидиялар алу өлшемшарттары және өтінім беру мерзімдері
Субсидиялау бағыты
Өлшем шарттары
Өлшем бірлігі
Бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жүйесінде субсидиялау шарттарына сәйкестігін тексеру әдісі
Өтінім беру мерзімі
1
Ірі қара малдың аналық басы
1) өтінім берген сәттінде СжАТЖАҚ және АШЖБЖД -да аналық мал басының тіркелген болуы;
2) жайылымдардың болуы:
3) субсидияланатын жануарлар жасы: сиырлар мен 18 айдан асқан қашарлар, 12 айдан асқан қой/ешкілер, 36 айдан асқан жылқылар, 18 айдан асқан түйелер;
4) Өтінім берген сәттен бастап бір жыл бойы аналық малдың (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) сақталуын қамтамасыз ету.
бас
25 194
СжАТЖАҚ және АШЖБЖД интеграцияланған өзара іс-қимыл
1 шілдеден
20 желтоқсанға дейін (ағымдағы жылды қоса алғанда)
2
Ұсақ малдың аналық басы
бас

6 298
3
Маточное поголовье лошадей
голова
25 194
4
Маточное поголовье верблюдов
голова
25 194
Расшифровка аббревиатур:
БДИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСиПР – информационная база селекционной и племенной работы.
Приложение 2
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "25" июня 2025 года № 146
Форма заявки на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных по Мангистауской области на 2025 год
Форма
Местный исполнительный орган
____________________________
(область)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости затрат на корма маточному поголовью сельскохозяйственных животных
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: __________

6 298
3
Жылқылардың аналық басы
бас
25 194
4
Түйелердің аналық басы
бас
25 194
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШЖБЖД – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
СжАТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2025 жылғы "25" маусымдағы
№ 146 қаулысына 2 қосымша
2025 жылға Маңғыстау облысы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары аналығы басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға арналған өтінім нысаны
Нысан
_________________________________
(облыс)
жергілікті атқарушы органы
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандатуға субсидия алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________

1. Наименование товаропроизводителя /сельскохозяйственного кооператива _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя/ сельскохозяйственного кооператива: ____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ____________________________________________________

1. Тауар өндірушінің/ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
______________________________________________________________ (жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің/ ауыл шаруашылығы кооперативінің мекен-жайы:
_____________________________________________________________ (облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН/БСН ___________________________________________________

4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): __________________________
5. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.
6. Номер телефона товаропроизводителя/ сельскохозяйственного кооператива _________________________________
7. Список маточного поголовья сельскохозяйственных животных на момент подачи заявки:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Возраст, в месяцах
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельскохозяйственного кооператива (для сельскохозяйственного кооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ___ голов
8. Норматив субсидирования ___________ тенге.
9. Общая сумма причитающейся субсидии ___________ тенге.
п/п
Источник данных
Необходимые сведения
Данные
1
2
3
4
1.
Акт об отводе земельного участка на кормовые культуры и (или) сенокосных (косимых) угодий (пашни, сенокосы, пастбища коренного улучшения)
Номер акта
Дата выдачи акта
Кадастровый номер
Площадь, гектар
2.
Площадь сева кормовых культур (при наличии) на соответствующий календарный год
Площадь засеянных под кормовые культуры, в том числе по видам, гектар
3.
Объем заготовленных кормов
Наименование и дата документа, подтверждающего заготовку кормов
Заготовлено кормов по видам за текущий год, тонн
4.
Документ, подтверждающий затраты на заготовку кормов
Сумма затрат на заготовку кормов, тенге
5.
Договор купли-продажи кормов
Наименование продавца
БИН продавца
Номер и дата заключения договора
Объем кормов, тонн
Номер и дата электронной счет-фактуры
Всего сумма по договору, тенге
6.
Справка банка второго уровня или национального оператора почты о наличии текущего счета
ИИН/БИН
ИИК
Кбе
Реквизиты банка или оператора почты: наименование банка или оператора почты:
БИК
БИН
Кбе
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленных данных, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений и документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также сбор, обработку персональных данных.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись;
п/п – по порядку.

4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК): _________________________
5. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы ауданы, гектар
Жердің категориясы
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.
6. Тауар өндірушінің/ ауыл шаруашылығы кооперативінің телефон нөмірі. ______________________________________________________________
7. Өтінім берген сәтіндегі субсидияланатын ауыл шаруашылығы жануарларының аналығының тізілімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Жасы, ай
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің (ауыл шаруашылығы кооператив үшін) БСН/ЖСН-і
Ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауыл шаруашылығы кооператив үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ___ бас
8. Субсидиялау нормативі _________ теңге.
9. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы ___________ теңге.
Р/с №
Деректер көзі
Қажетті мәліметтер
Деректер
1
2
3
4
1.
Азықтық дақылдарға арналған жер учаскелерін және (немесе) шабындық (жайылымдық) алқаптарды (егістіктер, шабындықтар, түбегейлі жақсартылған жайылымдар) бөлу туралы акт
Актінің нөмірі
Актінің берілген күні
Кадастрлық нөмірі
Алаң, гектар
2.
Тиісті күнтізбелік жылға азықтық дақылдарды себу алаңы (бар болса)
Азықтық дақылдар себілген алаң, оның ішінде түрлері бойынша, гектар
3
Дайындалған азықтың көлемі
Азықтың дайындалғанын растайтын құжаттың атауы мен күні
Ағымдағы жылы түрлері бойынша дайындалған азық, тонна
4.
Азық дайындауға жұмсалған шығынды растайтын құжат
Азық дайындауға жұмсалған шығындар сомасы, теңге
5.
Азықтың сатып алу-сату шарты
Сатушының атауы
Сатушының БСН-і
Шарттың нөмірі мен жасалған күні
Азықтың көлемі, тонна
Электрондық шот-фактураның нөмірі мен күні
Шарт бойынша барлық сома, теңге
6.
Екінші деңгейдегі банктің немесе Ұлттық почта операторының ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы анықтамасы
ЖСН/БСН
ЖСК
Кбе
банктің немесе почта операторының деректемелері: банктің немесе почта операторының атауы:
БСК
БСН
Кбе
Жыл бойы мәлімделген аналық малдың сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақтауды қамтамасыз етпеген жағдайда ауыл шаруашылығы жануарының сақталмаған басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын, дұрыс емес ақпарат және құжаттар бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, пайдалануға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба;
Р/с – реттік сан.