"Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2025-2029 годы"
Решение Приозерского городского маслихата Карагандинской области от 28 ноября 2025 года № 34/254
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приозерский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата А. Исатаев
СОГЛАСОВАНО:
Руководитель государственное
учреждение "Отдел предпринимательство
сельского хозяйства города Приозерск"
________________ А.А.Алтаев
"28" ноября 2025 год
Утвержден решением
Приозерского городского маслихата
От 28 ноября 2025 года № 34/254
"Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2025-2029 годы"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
2. План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2025-2029 годы
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, использовался официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;

Приозерск қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Приозерск қалалық мәслихатының 2025 жылғы 28 қарашадағы № 34/254 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына, сәйкес Приозерск қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2029 жылдарға арналған Приозерск қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А. Исатаев
КЕЛІСІЛДІ:
"Приозерск қаласы кәсіпкерлік
және ауыл шаруашылық бөлімі"
мемлекеттiк мекемесiнің басшысы
А.А. Алтаев
"28" қараша 2025 жыл
Приозерск қалалық
мәслихатының
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 34/254 шешімімен
бекітілген
Приозерск қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Приозерск қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау нәтижелері пайдаланылады;

5) схемы (карты), на которых определены пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пользователям пастбищ по городу Приозерск;
6) схемы (карты) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья по городу Приозерск;
7) схемы (карты) доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по городу Приозерск:
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных по городу Приозерск;
9) схема проектного распределения (перераспределения) пастбищ и чередования пастбищных участков в пространстве и времени (в течение июня, года) по сезонам года между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ по городу Приозерск;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
К требованиям, указанным в части первой настоящего подпункта, относятся:
- соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
- использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
- разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
- чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
- ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по городу
Приозерск на 2025-2029 годы
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель города Приозерск, тыс.га
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
сельско хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Прио зерск
352100000
385
5452
27
-
-
-
-
5864
Таблица 2. Распределение пастбищ населенного пункта, тысяч гектаров
Площадь и виды пастбищ
№ п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Общая площадь пастбищ, тысяч гектаров
Предназначенные для удовлетворения нужд населения и по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
Общественные, тысяч гектаров
Отгонные, тысяч гектаров
Сезонные, тысяч гектаров
Аридные, тысяч гектаров
Культурные, тысяч гектаров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Прио зерск
352100000
Прио зерск
385
27
-
-
-
-
-
Таблица 3. Сведения о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
№ п/п
Наименование собственников, землепользователей
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
Кадастровый номер земельного участка (10-153)
Площадь пастбищ, тысяч гектаров
1
Кенжеев Асхан Жекижанович
670120350037
09-111-007-121
150
Шакаржан Бакытгул
651122402717
09-111-007-134
151
1
Нурлибаева Жансилу Файзуллаевна
661222450247
09-111-007-133
84
Таблица 4. Распределение пастбищ
№ п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных условных голов, тысяч гектаров
Площадь общественных пастбищ, тысяч гектаров
Площадь отгонных пастбищ, тысяч гектаров
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Прио зерск

5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Приозерск қаласы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына № 1 қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Приозерск қаласы жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
Жерлер жиыны
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
1
2
3
5
6
7
8
9
10
Прио зерск
352100000
385
5452
27
-
-
-
-
5864
2-кесте. Елді мекеннің жайылымдарын бөлу, мың гектар
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекеннің атауы
Жайылымдардың жалпы алаңы, мың гектар
Жайылымдардың алаңдары мен түрлері
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыруға арналған, мың гектар
көпшілік пайдаланатын, мың гектар
шалғайдағы, мың гектар
маусымдық, мың гектар
аридтық, мың гектар
екпе жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Прио зерск
352100000
Прио зерск
385
27
-
-
-
-
-
3-кесте. Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
Р/с №
Меншік иелерінің, жер пайдаланушылардың атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жайылымдар алаңы, мың гектар
1
2
3
4
5
1
Кенжеев Асхан Жекижанович
670120350037
09-111-007-121
150
2
Шакаржан Бакытгул
651122402717
09-111-007-134
151
3
Нурлибаева Жансилу Файзуллаевна
661222450247
09-111-007-133
84
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекеннің атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, мың гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, мың гектар
Шалғайдағы жайылымдардың алаңы, мың гектар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Прио зерск