Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел экономики и финансов Осакаровского района"
Постановление акимата Осакаровского района Карагандинской области от 7 октября 2025 года № 91/01
В соответствии с подпунктом 8) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", подпунктом 1) пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Осакаровского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Отдел экономики и финансов Осакаровского района".
2. Руководителю государственного учреждения "Отдел экономики и финансов Осакаровского района" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего Положения в органах юстиции;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Осакаровского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района Р. Нурмуханбетов
УТВЕРЖДЕНО
постановлением акимата
Осакаровского района
от "07" октября 2025 года
№ 91/01
Положение о государственном учреждении "Отдел экономики и финансов Осакаровского района"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел экономики и финансов Осакаровского района" (далее - Учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере проведения макроэкономической политики государства, разработки программных документов по социально-экономическому развитию Осакаровского района, планирования и исполнения бюджета района, управления районным коммунальным имуществом, осуществления единых государственных закупок товаров, работ и услуг.
2. Учреждение не имеет ведомств.
3. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Осакаров ауданы экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Осакаров ауданының әкімдігінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 91/01 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 8) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес Осакаров ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Осакаров ауданы экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қоса беріліп отырған Ережесі бекітілсін.
2. "Осакаров ауданы экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы Ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкіне енгізу және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау үшін қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Осакаров аудан әкімінің жетекшілік орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғышқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Р. Нурмуханбетов
Осакаров ауданы әкімдігінің
2025 жылдың "07" қазандағы
№ 91/01
қаулысымен бекітілген
"Осакаров ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Осакаров ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Мекеме) мемлекеттің макроэкономикалық саясатын жүргізу, мемлекеттің макроэкономикалық саясатын жүргізу, Осакаров ауданының әлеуметтік-экономикалық дамуы бойынша бағдарламалық құжаттарды әзірлеу, аудан бюджетін жоспарлау және атқару, аудандық коммуналдық мүлікті басқару, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді бірыңғай мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 101000, Карагандинская область, Осакаровский район, поселок Осакаровка, улица Хайруллы Байгабылова 48.
10. Настоящее положение является учредительным документом Учреждения.
11. Финансирование деятельности Учреждения осуществляется из республиканского и местного бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Учреждения.
Если Учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) формирование основных направлений социально – экономического развития района;
2) формирование единой бюджетной политики района и обеспечение ее реализации;
3) разработка, уточнение показателей планов развития экономики района;
4) координация деятельности исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета по вопросам социально-экономического развития и бюджета района;
5) регулирование межбюджетных отношений;
6) эффективное управление коммунальной государственной собственностью в интересах государства;
7) предоставление мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.

4. Мекеме мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан жасайды.
6. Мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мекеме басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 101000, Қарағанды облысы, Осакаров ауданы, Осакаровка кенті, Хайрулла Байғабылов көшесі, 48.
10. Осы Ереже Мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен Мекеменің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Мекемеге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарын қалыптастыру;
2) ауданның бірыңғай бюджеттік саясатын қалыптастыру және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
3) аудан экономикасын дамыту жоспарларының көрсеткіштерін әзірлеу, нақтылау;
4) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың әлеуметтік-экономикалық даму және аудан бюджеті мәселелері бойынша қызметін үйлестіру;
5) бюджетаралық қатынастарды реттеу;
6) мемлекет мүддесі үшін коммуналдық мемлекеттік меншікті тиімді басқару;
7) ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне, денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну.

14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от предприятий, организаций и учреждений (по согласованию) сведения, справки, финансовые и иные документы, необходимые для выполнения возложенных на Учреждение задач;
предъявлять иски и выступать в судах самостоятельно и через представителя в качестве истца, ответчика, свидетелей по делам, связанных с функциями Учреждения;
организовывать прием граждан по вопросам относящимся к компетенции Учреждения, рассматривать поступающие предложения и заявления граждан и принимать решения по ним;
создавать комиссии, предусмотренные действующим законодательством и нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
обращаться за дополнительной информацией по вопросам, входящим в компетенцию Учреждения, в соответствующие государственные органы;
в пределах своей компетенции осуществлять контроль за соблюдением финансовой дисциплины бюджетными учреждениями района, которые финансируются из местного бюджета;
проводить в установленном порядке семинары, совещания по вопросам бюджетной политики, бухгалтерского учета, государственных закупок, управления районным коммунальным имуществом;
осуществлять иные права, установленные законодательством.
2) обязанности:
соблюдать законодательство Республики Казахстан;
отвечать по своим обязательствам и нести ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
вносить на рассмотрение акима района предложения по решению вопросов, относящихся к компетенции Учреждения;
обеспечивать доступность правил государственных услуг;
обеспечение информированности потребителей государственных услуг о порядке оказания государственных услуг;
предоставлять соответствующие информации в вышестоящий орган по вопросам, отнесенным к компетенции Учреждения, в том числе по оценке качества оказания государственных услуг и контроля за качеством оказания государственных услуг;
обеспечивать повышение квалификации сотрудников с целью поддержания и развития их профессиональных знаний, навыков и компетенций, необходимых для эффективного выполнения должностных обязанностей;
осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) осуществление на соответствующей территории функции в сфере экономического и бюджетного планирования;
2) ежегодная разработка, уточнение прогнозных параметров социально – экономического развития района;
3) проведение постоянного мониторинга социально-экономического развития района;
4) разработка, корректировка, мониторинг показателей, целевых индикаторов включенных в план развития области и план мероприятий по ее реализации;

14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
кәсіпорындардан, ұйымдардан және мекемелерден (келісім бойынша) Мекемеге жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті мәліметтерді, анықтамаларды, қаржылық және өзге де құжаттарды сұрату және алу;
сотта өз бетінше және өкіл арқылы талапкер, жауапкер, Мекеменің функцияларына байланысты істер бойынша куәгерлер ретінде талап қою және сөз сөйлеу;
Мекеменің құзыретіне жататын мәселелер бойынша азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру, азаматтардың келіп түскен ұсыныстары мен өтініштерін қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында және нормативтік құқықтық актілерінде көзделген комиссиялар құру;
Мекеменің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдарға қосымша ақпарат алу үшін жүгіну;
өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ауданның бюджеттік мекемелерінің қаржылық тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
бюджеттік саясат, бухгалтерлік есеп, мемлекеттік сатып алу, аудандық коммуналдық мүлікті басқару мәселелері бойынша белгіленген тәртіппен семинарлар, кеңестер өткізу;
заңнамада белгіленген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
өз міндеттемелері бойынша жауап беру және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауаптылықта болу;
Мекеменің құзыретіне жататын мәселелерді шешу бойынша аудан әкімінің қарауына ұсыныстар енгізу;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтер қағидаларының қолжетімділігін қамтамасыз ету;
мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы мемлекеттік қызмет тұтынушыларының хабардар болуын қамтамасыз ету;
мекеменің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша, оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бақылау бойынша жоғары тұрған органға тиісті ақпарат беру;
лауазымдық міндеттерін тиімді орындау үшін қажетті кәсіби білімдерін, дағдылары мен құзыреттерін қолдау және дамыту мақсатында қызметкерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) тиісті аумақта экономикалық және бюджеттік жоспарлау саласындағы функцияны жүзеге асыру;
2) ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін жыл сайын әзірлеу, нақтылау;
3) ауданның әлеуметтік-экономикалық дамуына тұрақты мониторинг жүргізу;
4) облыстың даму жоспарына және оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына енгізілген көрсеткіштерді, нысаналы индикаторларды әзірлеу, түзету, мониторингілеу;

5) разработка социально-экономического паспорта Осакаровского района;
6) мониторинг развития сельских территорий и реализация мер, направленных на развитие экономической, инженерной и социальной инфраструктуры в рамках Плана мероприятий;
7) мониторинг развития местного самоуправления;
8) разработка проекта районного бюджета на плановый период, внесение предложений по уточнению, корректировке бюджета района на текущий финансовый год, внесение на рассмотрение районной бюджетной комиссии;
9) рассмотрение проектов бюджетов сельских округов и поселков, согласование поступлений в бюджеты сельских округов и поселков, а так же других вопросов четвертого уровня бюджета в пределах компетенции;
10) прогнозирование поступлений в районный бюджет на трехлетний период;
11) мониторинг поступлений доходов в бюджет района, бюджеты сельских округов;
12) определение лимитов расходов по районным бюджетным программам и программам сельских округов и поселков;
13) рассмотрение бюджетных заявок администраторов районных бюджетных программ и сельских округов, подготовка заключений по ним;
14) формирование перечня приоритетных инвестиционных проектов, подготовка экономических заключений по ним;
15) разработка проектов решений сессий районного маслихата, постановлений акимата района, распоряжений акима по утверждению районного бюджета, уточнениям районного бюджета и другим вопросам, в пределах компетенции;
16) организация деятельности районной бюджетной комиссии;
17) мониторинг инвестиционных проектов;
18) мониторинг текущих и капитальных затрат районного бюджета;
19) оказание государственной услуги по предоставлению мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты;
20) формирование сводных материалов, докладов, пояснительных записок, информационно - аналитических материалов и справок по социально – экономическому развитию района, бюджету и другим вопросам в пределах компетенции;
21) обеспечение организации бухгалтерского учета и отчетности, формирование, утверждение и исполнение планов финансирования, администратором которых является Учреждение;
22) проведение мониторинга и анализа реализации проектов в рамках государственно – частного партнерства;
23) проведение единых государственных закупок, товаров, работ и услуг в соответствии с действующим законодательством, мониторинг по государственным закупкам и составление сводной отчетности;

5) Осакаров ауданының әлеуметтік-экономикалық паспортын әзірлеу;
6) ауылдық аумақтарды дамыту мониторингі және іс-шаралар жоспары шеңберінде экономикалық, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамытуға бағытталған шараларды іске асыру;
7) жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мониторингі;
8) жоспарлы кезеңге арналған аудандық бюджеттің жобасын әзірлеу, ағымдағы қаржы жылына арналған аудан бюджетін нақтылау, түзету жөнінде ұсыныстар енгізу, аудандық бюджет комиссиясының қарауына енгізу;
9) құзыреті шегінде ауылдық округтер мен кенттер бюджеттерінің жобаларын қарау, ауылдық округтер мен кенттер бюджеттеріне түсімдерді, сондай-ақ бюджеттің төртінші деңгейінің басқа да мәселелерін келісу;
10) үш жылдық кезеңге арналған аудандық бюджетке түсетін түсімдерді болжау;
11) аудан бюджетіне, ауылдық округ бюджеттеріне кірістер түсімдерінің мониторингі;
12) аудандық бюджеттік бағдарламалар және ауылдық округтер мен кенттердің бағдарламалары бойынша шығыстар лимиттерін айқындау;
13) аудандық бюджеттік бағдарламалар және ауылдық округтер әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарау, олар бойынша қорытындылар дайындау;
14) басым инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру, олар бойынша экономикалық қорытындылар дайындау;
15) құзыреті шегінде аудандық мәслихат сессиялары шешімдерінің, аудан әкімдігі қаулыларының, аудан бюджетін бекіту, аудандық бюджетті нақтылау және басқа да мәселелер бойынша әкім өкімдерінің жобаларын әзірлеу;
16) аудандық бюджет комиссиясының қызметін ұйымдастыру;
17) инвестициялық жобалардың мониторингі;
18) аудандық бюджеттің ағымдағы және күрделі шығындарының мониторингі;
19) ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну бойынша мемлекеттік қызмет көрсету;
20) құзыреті шегінде ауданның әлеуметтік – экономикалық дамуы, бюджет және басқа да мәселелер бойынша жиынтық материалдарды, баяндамаларды, түсіндірме жазбаларды, ақпараттық - талдамалық материалдар мен анықтамаларды қалыптастыру;
21) Мекеме әкімшісі болып табылатын қаржыландыру жоспарларын қалыптастыру, бекіту және орындау, бухгалтерлік есеп пен есептілікті ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
22) мемлекеттік – жекешелік әріптестік шеңберінде жобалардың іске асырылуына мониторинг және талдау жүргізу;
23) қолданыстағы заңнамаға сәйкес бірыңғай мемлекеттік сатып алуды, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу, мемлекеттік сатып алу бойынша мониторинг және жиынтық есептілікті жасау;

24) разработка и утверждение конкурсной или аукционной документации на основании представленного заказчиком задания;
25) размещение на веб-портале государственных закупок объявления о проведении государственных закупок;
26) организация работы конкурсной (аукционной) комиссии по проверке соответствия конкурсной (аукционной) документации потенциальных поставщиков и процедур проведения конкурсов (аукционов) по государственным закупкам товаров, работ, услуг и иных процедур действующему законодательству Республики Казахстан;
27) проведение мероприятия по закреплению районного коммунального имущества за районными коммунальными юридическими лицами;
28) управляет районным коммунальным имуществом, осуществляет меры по его защите;
29) подготавливает документы на продажу объектов государственной коммунальной собственности, в том числе государственных пакетов акций и долей участия в хозяйственных товариществах, и осуществляет мониторинг;
30) участвует в подписании договоров, а также обеспечивает соблюдение условий и исполнение договоров имущественного найма (аренды), доверительного управления, купли-продажи государственной собственности;
31) представляет интересы государства по вопросам коммунальной государственной собственности и защиты его имущественных прав;
32) осуществляет проведение анализа по вопросу сохранности и использования коммунального государственного имущества на территории района;
33) организует учет, хранение, оценку и дальнейшее использование районного коммунального имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, признанного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, бесхозяйным;
34) осуществляет сбор, свод и предоставление отчетности и другой информации по государственным закупкам в уполномоченный орган и местные исполнительные органы области;
35) разрабатывает нормативные правовые акты, регулирующие отношения в сфере управления районным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
36) подготавливает перечень объектов районного коммунального имущества, приватизация которых может производиться с предварительного согласия местного исполнительного органа района;
37) предоставляет районное коммунальное имущество в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа, с правом последующего выкупа или правом последующей передачи в собственность субъекта;
38) осуществляет приватизацию районного коммунального имущества, в том числе привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли – продажи;

24) Тапсырыс беруші ұсынған тапсырма негізінде конкурстық немесе аукциондық құжаттаманы әзірлеу және бекіту;
25) Мемлекеттік сатып алу веб-порталында мемлекеттік сатып алуды өткізу туралы хабарландыруды орналастыру;
26) әлеуетті өнім берушілердің конкурстық (аукциондық) құжаттамасының және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді және өзге де рәсімдерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстарды (аукциондарды) өткізу рәсімдерінің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін тексеру жөніндегі конкурстық (аукциондық) комиссияның жұмысын ұйымдастыру;
27) аудандық коммуналдық мүлікті аудандық коммуналдық заңды тұлғаларға бекіту бойынша іс-шаралар өткізу;
28) аудандық коммуналдық мүлікті басқарады, оны қорғау бойынша шараларды жүзеге асырады;
29) мемлекеттік коммуналдық меншік объектілерін, оның ішінде акциялардың мемлекеттік пакеттерін және шаруашылық серіктестіктердегі қатысу үлестерін сатуға құжаттар дайындайды және мониторингті жүзеге асырады;
30) шарттарға қол қоюға қатысады, сондай-ақ мүліктік жалдау (жалға алу), сенімгерлік басқару, мемлекеттік меншікті сатып алу-сату шарттарының талаптары мен орындалуын қамтамасыз етеді;
31) коммуналдық мемлекеттік меншік және оның мүліктік құқықтарын қорғау мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді;
32) аудан аумағында коммуналдық мемлекеттік мүлікті сақтау және пайдалану мәселесі бойынша талдау жүргізуді жүзеге асырады;
33) коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен), Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесіз деп танылған аудандық коммуналдық мүлікті есепке алуды, сақтауды, бағалауды және одан әрі пайдалануды ұйымдастырады;
34) уәкілетті органға және облыстың жергілікті атқарушы органдарына мемлекеттік сатып алу бойынша есептілікті және басқа да ақпаратты жинауды, жинақтауды және беруді жүзеге асырады;
35) өз құзыреті шегінде аудандық коммуналдық мүлікті басқару саласындағы қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
36) жекешелендіру ауданның жергілікті атқарушы органының алдын ала келісімімен жүргізілуі мүмкін аудандық коммуналдық мүлік объектілерінің тізбесін дайындайды;
37) аудандық коммуналдық мүлікті кейіннен сатып алу құқығынсыз, кейіннен сатып алу құқығымен немесе кейіннен субъектінің меншігіне беру құқығымен жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
38) аудандық коммуналдық мүлікті жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындауды және жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

39) ведет реестр коммунального имущества;
40) выполнение функции по управлению районным коммунальным имуществом, в том числе разработка правовых актов в пределах своей компетенции;
41) иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Учреждением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Учреждение задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Учреждения назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Учреждения имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Учреждения:
1) осуществляет общее руководство, координирует и контролирует работу Учреждения;
2) без доверенности действует от имени Учреждения;
3) представляет интересы Учреждения в государственных органах, иных организациях;
4) заключает договоры;
5) выдает доверенности;
6) утверждает смету расходов Учреждения и в ее пределах распоряжается финансовыми средствами;
7) открывает банковские счета;
8) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
9) в соответствии с законодательством назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Учреждения;
10) принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11) в установленном законодательством порядке применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Учреждения;
12) утверждает должностные инструкции сотрудников Учреждения;
13) принимает меры по противодействию коррупции, несет персональную ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение должностных обязанностей по предупреждению совершения коррупционных правонарушений подчиненными сотрудниками;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

39) коммуналдық мүлік тізілімін жүргізеді;
40) аудандық коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі функцияны орындау, оның ішінде өз құзыреті шегінде құқықтық актілерді әзірлеу;
41) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функциялар.
3-тарау. Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мекемені басқаруды басшы жүзеге асырады, ол Мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Мекеме басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады..
18. Мекеме басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Мекеме басшысының өкілеттіктері:
1) жалпы басшылықты жүзеге асырады, Мекеменің жұмысын үйлестіреді және бақылайды;
2) Мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
3) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Мекеменің мүдделерін білдіреді;
4) шарттар жасайды;
5) сенімхат береді;
6) мекеме шығыстарының сметасын бекітеді және оның шегінде қаржы қаражатына билік етеді;
7) банктік шоттар ашады;
8) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
9) заңнамаға сәйкес мекеме қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген бюджет қаражатын және (немесе) түсімдерді үнемдеу есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлерді қабылдайды;
11) заңнамада белгіленген тәртіппен Мекеме қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;
12) Мекеме қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдайды, бағынысты қызметкерлердің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауының алдын алу жөніндегі лауазымдық міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін дербес жауапты болады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Мекеме басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Заңнамада көзделген жағдайларда мекеменің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

22. Имущество, закрепленное за Учреждением, относится к коммунальной собственности.
23. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Учреждения осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. Мекемеге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Мекеме өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.