О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Абайского районного маслихата Карагандинской области от 18 декабря 2025 года № 43/390
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 162 613 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 6 042 696 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 193 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 554 335 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 465 389 тысяч тенге;
2) затраты – 12 882 578 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – – 17 742 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 77 850 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 95 592 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 297 777 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – – 297 777 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 77 850 тысяч тенге;
погашение займов – 375 627 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Учесть в составе поступлений районного бюджета на 2026 год целевые трансферты и бюджетные кредиты из вышестоящих бюджетов согласно приложению 4.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, поселков, сельских округов, в сумме 1 587 123 тыс. тенге, в том числе:
г.Абай – 1 057 899 тыс.тенге;
п.Топар – 56 727 тыс.тенге;
п.Карабас – 10 022 тыс.тенге;
п.Южный – 28 977 тыс.тенге;
Дубовский сельский округ – 38 453 тыс.тенге;
Акбастауский сельский округ – 38 302 тыс.тенге;
Есенгельдинский сельский округ – 50 887 тыс.тенге;
Карагандинский сельский округ – 47 456 тыс.тенге;
Коксунский сельский округ – 18 231 тыс.тенге;
Курминский сельский округ – 16 511 тыс.тенге;
Кулаайгырский сельский округ – 74 286 тыс.тенге;
Мичуринский сельский округ – 44 158 тыс.тенге;

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 43/390 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 162 613 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 6 042 696 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 100 193 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 554 335 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 6 465 389 мың теңге;
2) шығындар – 12 882 578 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттер – – 17 742 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 77 850 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 95 592 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 297 777 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – – 297 777 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 77 850 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 375 627 мың теңге;
бюджет қаражаттарының пайдаланатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Аудандық бюджет түсімдерінің құрамында 2026 жылға арналған жоғары тұрған бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялардың мөлшері 1 587 123 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Абай қаласына – 1 057 899 мың теңге;
Топар кентіне – 56 727 мың теңге;
Қарабас кентіне – 10 022 мың теңге;
Южный кентіне – 28 977 мың теңге;
Дубовка ауылдық округіне – 38 453 мың теңге;
Ақбастау ауылдық округіне – 38 302 мың теңге;
Есенгелді ауылдық округіне – 50 887 мың теңге;
Қарағанды ауылдық округіне – 47 456 мың теңге;
Көксу ауылдық округіне – 18 231 мың теңге;
Курмин ауылдық округіне – 16 511 мың теңге;
Құлаайғыр ауылдық округіне – 74 286 мың теңге;
Мичурин ауылдық округіне – 44 158 мың теңге;

Самарский сельский округ – 32 857 тыс.тенге;
с.Сарепта – 41 464 тыс.тенге;
с.Юбилейное – 30 893 тыс.тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам города районного значения, сел, поселков, сельских округов согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам города районного значения, сел, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Абайского района.

Самарка ауылдық округіне – 32 857 мың теңге;
Сәрепті ауылына – 41 464 мың теңге;
Юбилейное ауылына – 30 893 мың теңге.
4. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 2026 жылға арналған аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
Аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Абай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
8 000
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
95 551
9
Прочие государственные услуги общего характера
2 131 038
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 836 253
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
53 336
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1 782 917
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
138 446
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
138 446
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
43 541
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
43 541
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
112 798
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
112 798
02
Оборона
84 246
1
Военные нужды
31 836
122
Аппарат акима района (города областного значения)
31 836
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
31 836
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
52 410
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52 410
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
38 402
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
14 008
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
13 906
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
13 906
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
13 906
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
13 906
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 385 156
1
Социальное обеспечение
38 630
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
38 630
005
Государственная адресная социальная помощь

010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
8 000
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
95 551
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
2 131 038
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 836 253
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 336
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
1 782 917
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
138 446
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
138 446
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
43 541
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 541
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
112 798
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
112 798
02
Қорғаныс
84 246
1
Әскери мұқтаждар
31 836
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
31 836
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
31 836
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
52 410
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52 410
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
38 402
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
14 008
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
13 906
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
13 906
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
13 906
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
13 906
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 385 156
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
38 630
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
38 630
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек

38 630
2
Социальная помощь
1 172 081
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 172 081
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28 226
006
Оказание жилищной помощи
4 300
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
213 302
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 635
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
228 199
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
681 284
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
15 135
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
174 445
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
174 445
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
103 497
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 500
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
65 000
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
4 448
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
4 207 598
1
Жилищное хозяйство
427 918
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
20 873
005
Снос аварийного и ветхого жилья
20 873
467
Отдел строительства района (города областного значения)
388 355
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
388 355
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
18 690
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
18 690
2
Коммунальное хозяйство
3 727 139
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
952 516
011
Обеспечение бесперебойного теплоснабжения малых городов

38 630
2
Әлеуметтік көмек
1 172 081
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 172 081
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28 226
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
4 300
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
213 302
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 635
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
228 199
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
681 284
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
15 135
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
174 445
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
174 445
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
103 497
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 500
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
65 000
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
4 448
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
4 207 598
1
Тұрғын үй шаруашылығы
427 918
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
20 873
005
Авариялық және ескі тұрғын үйлерді бұзу
20 873
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
388 355
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
388 355
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
18 690
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
18 690
2
Коммуналдық шаруашылық
3 727 139
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
952 516
011
Шағын қалаларды жылумен жабдықтауды үздіксіз қамтамасыз ету

137 600
Обеспечение санитарии населенных пунктов
43 000
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
781 853
Обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах
77 661
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах
742 803

137 600
Елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету
43 000
Елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру
781 853
Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
77 661
Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу
742 803