Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2025-2029 годы
Решение Абайского районного маслихата Карагандинской области от 26 июня 2025 года № 34/322
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Абайского районного маслихата Д.Сакенов
Утвержден решением Абайского
районного маслихата
от 26 июня 2025 года № 34/322
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2025-2029 годы
Общие сведения
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий План обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
План разработан с учетом:
- данных земельного баланса;
- cведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
- cведений о скотомогильниках (биометрических ямах);
- сведений об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
- данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных в
населенных пунктах;
- данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
- сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
- cведений о ветеринарно-санитарных объектах.
План содержит:
1. Схему расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных сезонных, культурных, с отображением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, приложение 13, 22, 31, 40, 49, 58, 67, 76, 85, 94, 103, 112, 121, 130, 139;
2. Схему с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ на территории административно-территориальной единицы, приложение 14, 23, 32, 41, 50, 59, 68, 77, 86, 95, 104, 113, 122, 131, 140;

Абай ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 26 маусымдағы № 34/322 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Абай ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Абай ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай аудандық мәслихатының төрағасы Д.Сакенов
Абай аудандық мәслихатының
2025 жылғы 26 маусымдағы
№ 34/322 шешімімен бекітілген
Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025- 2029 жылдарға арналған жоспар
Жалпы мәліметтер
Абай ауданында жайылымдарды басқару және пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 13-бабына сәйкес әзірленді. Бұл Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, жем-шөпке деген қажеттілікті қамтамасыз етуді және жайылымдардың деградация процестерінен алдын алуды қамтамасыз етеді.
Жоспар мыналарды ескере отырып әзірленген:
- жер балансының деректері;
- жайылымдарды геоботаникалық жағдайы туралы мәліметтер;
- мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
- жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
- елді мекендерде мал басы саны туралы мәліметтер;
- ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жас-жыныстық топтары бойынша қалыптасқан табындар, отарлар саны туралы мәліметтер;
- шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған мал басының қалыптасуы туралы мәліметтер;
- ветеринариялық-санитариялық нысандар туралы мәліметтер.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1. Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы; 13, 22, 31, 40, 49, 58, 67, 76, 85, 94, 103, 112, 121, 130, 139 қосымша;
2. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схеманы; 14, 23, 32, 41, 50, 59, 68, 77, 86, 95, 104, 113, 122, 131, 140 қосымша;

3. Схему с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов на территории административно-территориальной единицы, приложение 15, 24, 33, 42, 51, 60, 69, 78, 87, 96, 105, 114, 123, 132, 141;
4. Схему с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям) на территории административно-территориальной единицы, приложение 16, 25, 34, 43, 52, 61, 70, 79, 88, 97, 106, 115, 124, 133, 142;
5. Схему с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, приложение 17, 26, 35, 44, 53, 62, 71, 80, 89, 98, 107, 116,125, 134 143;
6. Схему с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья на территории административно-территориальной единицы, приложение18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90, 99, 108, 117, 126, 135, 144;
7. Схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норм потребления воды на территории административно-территориальной единицы, приложение 19, 28, 37, 46, 55, 64, 73, 82, 91, 100, 109, 118, 127, 136, 145;
8. Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах на территории административно-территориальной единицы, приложение 20, 29, 38, 47,56, 65, 74, 83, 92, 101, 110, 119, 128, 137, 146;
9. Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, приложение 21, 30, 39, 48, 57, 66, 75, 84, 93, 102, 111, 120, 129, 138, 147.
Абайский район расположен в Карагандинской области в центральной части Казахского мелкосопочника. Рельеф равнинно-мелкосопочный. Климат континентальный. Почвы преимущественно каштановые, частично солонцеватые. Произрастают ковыль, овсяница, полынь; в долинах рек и межсопочных пространствах – розовый ковыль; на возвышенных участках - карагана, таволга и другие.
Административно-территориальное деление представлено городом Абай, поселками Топар, Южный, Карабас, 11 сельскими округами, 24 сельскими населенными пунктами. Общая площадь пастбищ по району составляет 509,277 тысяч гектаров, в том числе в населенных пунктах - 70, 805 тысяч гектаров, приложение 1.
Площадь пастбищ, предназначенных для удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья составляет 105,861 тысяч гектаров, в том числе отгонные пастбища – 35,056 тысяч гектаров, приложение 2.
Сведения о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок приведены в приложении 3.

3. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы ;15, 24, 33, 42, 51, 60, 69, 78, 87, 96, 105, 114, 123, 132, 141 қосымша;
4. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схеманы; 16, 25, 34, 43, 52, 61, 70, 79, 88, 97, 106, 115, 124, 133, 142 қосымша;
5. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы 17, 26, 35, 44, 53, 62, 71, 80, 89, 98, 107, 116, 125, 134, 143 қосымша;
6. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схеманы; 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90, 99, 108, 117, 126, 135, 144 қосымша;
7. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын; 19, 28, 37, 46, 55, 64, 73, 82, 91, 100, 109, 118, 127, 136, 145 қосымша;
8. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын; 20, 29, 38, 47, 56, 65, 74, 83, 92, 101, 110, 119, 128, 137, 146 қосымша;
9. Жайылымдарды ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жобалық бөлуді (қайта бөлуді); 21, 30, 39, 48, 57, 66, 75, 84, 93, 102, 111, 120, 129, 138, 147 қосымша.
Абай ауданы Қарағанды облысындағы қазақтың ұсақ шоқыларының орталық бөлігінде орналасқан. Рельефі тегіс, ұсақ шоқылық. Климаты континенттік. Топырақтары негізінен каштан, тұзды. Шөміш шөп, бетеге, жусан өседі; өзен аңғарларында және төбеаралық аймақтарда – қызғылт қауырсынды шөп; биік аймақтарда – қараған, шалғынды және т.б өсімдіктер өседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісінде Абай қаласы, Топар, Южный, Қарабас ауылдары, 11 ауылдық округ, 24 ауылдық елді мекен бар. Аудандағы жайылымдардың жалпы көлемі 509,277 мың га, оның ішінде елді мекендерде 70,805 мың га, 1-қосымшада көрсетілген.
Тұрғындардың жеке қосалқы шаруашылықтардағы ауылшаруашылық малдарын жаюға қажеттілігін қанағаттандыруға арналған жайылымдық жер көлемі 105 861 мың га, оның ішінде шалғайдағы жайылымдар – 35,056 мың га, 2-қосымшада көрсетілген.
Жер учаскесіне құқық және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер 3-қосымшада келтірілген.

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 165,867 тысяч гектаров пастбищ. В районе предоставлено для выпаса сельскохозяйственных животных 105,861 тысяч гектаров пастбищ, приложение 4. Для 100% обеспечения пастбищами сельскохозяйственных животных, требуется дополнительно 60,006 тысяч гектаров пастбищ, приложение 5.
Согласно геоботаническому обследованию пастбища района расположены в степной природной зоне, эколого-географическая подзона – умеренно-сухая степь. Пастбища характеризуются как низкодерновинные с преобладанием типчака. Преобладающий тип пастбищ – ковыльно-типчаково- кустарниковые иногда с полынью и тырсиково-типчаково-ковыльные с разнотравьем, встречается засорение австрийской полынью. Качество травостоя среднее. Пастбища являются весенне-летне-осенними пастбищами для всех видов скота, приложение 6. Согласно Приложению к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 произведен расчет потребности в пастбищных угодьях:
-1 голова КРС – 9,5 га;
-1 голова МРС – 1,9 га;
-1 голова лошади – 11,4 га.
Данные о численности сельскохозяйственных животных, приведенные в приложении 7, взяты с базы данных идентификации сельскохозяйственных животных. Поголовье по видам сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов организованы в 51 гурт, 36 отар и 26 табунов, приложение 8. В границах населенных пунктов для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья имеется всего 70,805 тысяч гектаров. Для стопроцентного обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищами необходима площадь 165,867 тысяч гектаров. Для увеличения процента обеспеченности пастбищными угодьями в сельских округах 8373 голов сельскохозяйственных животных закреплены на отгонных земельных участках на площади 35,056 тысяч гектаров. Закрепление поголовья животных на отгонных земельных участках согласовано с акимами сельских округов, приложение 9.
На естественных пастбищах предусматривается организация трехпольного пастбищеоборота со сроками стравливания с 15 апреля по 15 октября. Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов пастбищ представлены в приложении 10.
Водопойные пункты размещают с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования, рельефа местности. Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой. Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 "Об утверждении методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения" утверждена среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:
для крупного рогатого скота

Ауыл шаруашылығы малдарын жаю үшін 165,867 мың га жайылым қажет. Аудан бойынша ауылшаруашылық малдарын жаюға 105,861 мың га жайылымдық жер қарастырылған, 4-қосымша. Ауыл шаруашылығы малдарын жайылыммен 100% қамтамасыз ету үшін қосымша 60,006 мың га жайылым қажет, 5-қосымша.
Геоботаникалық зерттеу мәліметтері бойынша облыстың жайылымдық жерлері далалық табиғи аймақта орналасқан, экология-географиялық субзонасы орташа құрғақ дала болып табылады. Жайылымдар бетеге басым болатын аласа шөпті болып табылады. Жайылымдардың басым түрі – қауырсынды-бетегелі-бұталы, кейде жусанды, ал тырсика-бетегелі аралас австрийялық арамшөптермен ластануы да байқалады; Шөптің сапасы орташа. Жайылымдар барлық мал түрлеріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар болып табылады, 6-қосымша. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі No 3-3/332 бұйрығына қосымшаға сәйкес жайылымдық жерлерге қажеттілік есептелді:
-1 бас ірі қара – 9,5 га;
-1 бас ұсақ мал – 1,9 га;
-1 жылқы басы – 11,4 га.
7-қосымшада келтірілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынды. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша мал басы ауылдық округтер бөлінісінде 51 гурт, 36 отар және 26 табын болып ұйымдастырылды, 8-қосымша
Елді мекендер шегінде жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға небәрі 70,805 мың гектар жер бар. Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылыммен 100% қамтамасыз ету үшін 165,867 мың гектар аумақ қажет. Ауылдық округтердегі жайылымдық жерлердің пайыздық үлесін ұлғайту үшін 35,056 мың гектар аумақта 8 373 бас ауыл шаруашылығы малдары шалғайдағы жер учаскелеріне бекітілді. Шалғайдағы жер учаскелеріне мал басын беру ауылдық округ әкімдерімен келісілген, 9-қосымша.
Табиғи жайылымдарда 15 сәуірден 15 қазанға дейін жайылым кезеңдері бар үш танапты жайылым айналымын ұйымдастыру жоспарлануда. Жайылымдардың ұсынылатын жайылым ауыспалы сызбаларын белгілеумен диаграмма 10-қосымшада көрсетілген.
Суару пункттері жайылымдық жануарлардың түрлері мен топтарын, аумақтарды пайдаланудың маусымдылығын, жер бедерін ескере отырып орналастырылады. Жайылымдарды сумен қамтамасыз етудің ең жақсы көздері ағын суы бар өзендер, көлдер және тоғандар болып табылады. "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы №545 бұйрығымен ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша орташа тәуліктік су тұтыну нормасы бекітілді:
ірі қара мал үшін

45-55 литров;
для молодняка КРС в возрасте 1-2 года
30 литров;
для молодняка младше одного года
10-15 литров;
для овец и коз
5-8 литров;
для ягнят до 1 года
3 литра;
для лошадей
40-50 литров;
для жеребят в возрасте до 1,5 лет
30-40 литров;
для жеребят в возрасте до 7месяцев
6-10 литров.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя для коров – 1,5 км, для телят - 1 км, для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км, для овец и коз – до 5 км, для лошадей и верблюдов до - 6-7 км.
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, ветеринарно-санитарных объектах на территории района представлены в приложении 11.
Для передвижения сельскохозяйственных животных запроектированы скотопрогоны. Общая площадь земли под скотопрогонами 830 га. Скотопрогоны предусматриваются для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур. Сведений о наличии сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных не имеется, так как передвижение сельскохозяйственных животных производится вне территорий землепользователей.

45-55 литр;
1-2 жас аралығындағы жас малға
30 литр;
бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін
10-15 литр;
қой мен ешкі үшін
5-8 литр;
1 жасқа дейінгі қозыларға
3 л.
жылқылар үшін
40-50 литр
1,5 жасқа дейінгі құлындарға
30-40 л
7 айға дейінгі құлындарға
6-10 л.
Жайылымнан сиыр суаратын жерге дейін рұқсат етілген қашықтық -1,5 км, бұзаулар үшін - 1 км, жас ірі қара - 2,5 км, қой мен ешкі үшін - 5 км, жылқы мен түйе үшін 6-7 км-ге дейін.
Аудан аумағындағы жайылымдық инфрақұрылым объектілері мен ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттар, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер 11-қосымшада көрсетілген.
Мал өткелдері. Ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған өткелдер жобаланған. Жалпы мал айдау жер алаңы 830 гектарды құрайды. Табиғи шөптер мен ауылшаруашылық дақылдарының тапталмауы үшін мал өткелдері қарастырылған. Ауыл шаруашылығы жануарларының қозғалысы жер пайдаланушылардың аумақтарынан тыс жерлерде жүзеге асырылатындықтан, ауыл шаруашылығы жануарларын өткізуге арналған сервитуттардың болуы туралы мәліметтер жоқ.

Процент обеспеченности сельскохозяйственных животных пастбищами по району составляет 64%. Для восполнения недостающих пастбищных угодий необходимо дополнительно 60,006 тысяч гектаров приложение 12.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий, возможно восполнить заключив с пастбищепользователями меморандум о частичном использовании их пастбищ для выпаса сельскохозяйственных животных населения, или путем изъятия неиспользуемых пастбищных угодий согласно пункту 3, статьи 14 Закона РК "О пастбищах".
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Абайскому району

Облыста ауылшаруашылық жануарларына арналған жайылымдық жерлердің үлесі 64% құрайды. Жетіспейтін жайылымдық жерлерді толықтыру үшін қосымша 60,006 мың га жер қажет, 12-қосымша.
Жайылымдық жерлер қажеттілігін жайылым пайдаланушылармен олардың жайылымдарын халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ішінара пайдалануы туралы меморандум жасасу арқылы немесе "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 3-тармағына сәйкес пайдаланылмай жатқан жайылымдық жерлерді алып қою арқылы қанағаттандыру мүмкін.