Об утверждении Плана по управлению пастбищами города Шахтинска, поселков Долинка, Новодолинский, Шахан и их использованию на 2025-2029 годы
Решение Шахтинского городского маслихата Карагандинской области от 18 июня 2025 года № 427/20
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Шахтинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами города Шахтинск и прилегающих поселков и их использованию на 2025-2029 годы, согласно приложениям.
2. Признать утратившим силу решение Шахтинского городского маслихата от 29 ноября 2023 года за № 291/6 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами города Шахтинск и прилегающих поселков и их использованию на 2024-2025 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Шахтинского городского маслихата Ж. Мамерханова
Приложение к решению
Шахтинского городского
маслихата № 427/20
от "18" июня 2025 года
План по управлению пастбищами города Шахтинска, поселков Долинка, Новодолинский, Шахан и их использованию на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий План по управлению пастбищами города Шахтинска, поселков Долинка, Новодолинский, Шахан и их использованию на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34831).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитывались:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);

Шахтинск қаласының, Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінің жайылымдарын басқару және оларды пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Шахтинск қалалық мәслихатының 2025 жылғы 18 маусымдағы № 427/20 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Шахтинск қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шахтинск қаласының, Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінің жайылымдарын басқару және оларды пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Шахтинск қалалық мәслихатының 2023 жылғы 29 қарашадағы № 291/6 "Шахтинск қаласы мен іргелес кенттердің жайылымдарын басқару және оларды пайдаланудың 2024-2025 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шахтинск қалалық мәслихатының төрағасы Ж. Мамерханова
Шахтинск қалалық
мәслихатының 2025 жылғы
"18" маусымдағы № 427/20
шешіміне қосымша
Шахтинск қаласының, Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінің жайылымдарын басқару және оларды пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған жоспары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Шахтинск қаласының, Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінің жайылымдарын басқару және оларды пайдаланудың 2025-2029 жылдарға арналған осы Жоспары (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының (бұдан әрі Заң) 6- бабының 4-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2 тарау. Жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
3. Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 03 ақпандағы № 35 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану. Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялось местными исполнительными органами города и поселков;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных на территории Карагандинской области и подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) схемы пастбищеоборотов согласно приложению 7 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, приложение 5 к настоящему Плану;

4) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес олардың иелері көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды қала мен кенттердің жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырды;
8) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі бұйрығымен бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үлгілік қағидалары негізінде Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес Қарағанды облысының аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаюдың қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 95, 119, 125-баптарымен, Қазақстан Республикасының "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 баптарына сәйкес жүзеге асырылады;
9) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда келесі қосымшалар бар:
1) жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдардың түрлері, олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетілетін жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың әкімшілік-аумақтық бірліктің орналасу схемасы (картасы), осы жосспарға 5-қосымша;

2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, приложение 6 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ, приложение 8 к настоящему Плану;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям), приложение 9 к настоящему Плану;
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, не была составлена в связи с отсутствием пастбищ, которые могли бы быть предоставлены пастбищепользователям в городе Шахтинске, поселках Долинка, Новодолинский, Шахан;
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, не была составлена в связи с отсутствием таковых;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам, приложение 10 к настоящему Плану.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827).
Пастбищные угодья города Шахтинска и прилегающих поселков Долинка, Новодолинский, Шахан обеспечены водой;
8) в связи с отсутствием отгонных пастбищ в городе Шахтинске, поселков Долинка, Новодолинский, Шахан схема размещения сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах не разрабатывалась;

2) Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілеу схемасы (картасы) осы жоспарға 6-қосымша;
3) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген схема (карта), осы жоспарға 8-қосымша;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), осы жоспарға 9-қосымша;
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілеу схемасы (картасы) Шахтинск қаласында, Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінде жайылым пайдаланушыларға берілуі мүмкін жайылымдардың болмауына байланысты жасалмаған;
6) жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта) ондайлардың болмауына байланысты жасалмады;
7) су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталық құдықтарға) қол жеткізу схемасы, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған, онда жануарлардың су көздеріне жылжу маршруттары көрсетіледі, осы жоспарға 10-қосымша.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады.
Шахтинск қаласының және оған іргелес Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінің жайылымдық жерлері сумен қамтамасыз етілген;
8) Шахтинск қаласында, Долинка, Новодолинский, Шахан кенттерінде шалғайдағы жайылымдардың болмауына байланысты шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру схемасы әзірленбеген;

9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами не разрабатывалась, в связи с отсутствием сельских округов;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
города Шахтинска, поселков Долинка,
Новодолинский, Шахан и их использованию

9) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілетін ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) ауылдық округтердің болмауына байланысты әзірленбеген;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын сақтау (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген);
жайылым айналымын және су пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
жайылым учаскелерін жыл мезгілдері бойынша кеңістіктегі және уақыттағы (маусымішілік, жылдық) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жыл сайын ауыл шаруашылығы жануарларын жаймай қалдыру.
Шахтинск қаласының, Долинка, Новодолинский,
Шахан кенттерінің жайылымдарын басқару және