О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 18 декабря 2025 года № 257.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026 – 2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, соответственно, в том числе на 2026 год, в следующих объемах:
1) доходы – 13 535 002 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 7 744 141 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 44 874 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 67 648 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 5 678 339 тысяч тенге;
2) затраты – 18 458 060 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 40 690 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40 690 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 4 882 368 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 4 882 368 тысяч тенге:
поступление займов – 2 999 160 тысяч тенге;
погашение займов – 33 647 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 916 855 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 26.05.2026 № 296 (вводится в действие с 01.01.2026).

2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 257 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026 - 2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға, келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 535 002 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 7 744 141 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 44 874 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 67 648 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 5 678 339 мың теңге;
2) шығындар – 18 458 060 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 40 690 мың теңге;
бюджеттік кредиттер– 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 40 690 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 4 882 368 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 4 882 368 мың теңге:
қарыздар түсімі – 2 999 160 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 33 647 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 916 855 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 26.05.2026 № 296 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

2. Учесть в составе поступлений городского бюджета на 2026 год целевые трансферты из вышестоящих бюджетов, согласно приложению 4.
3. Предусмотреть в городском бюджете объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет поселка Актас, в том числе:
на 2026 год – 391 446 тысяч тенге;
на 2027 год – 391 006 тысяч тенге;
на 2028 год – 416 579 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата города Сарани на 2026 год в размере 174 544 тысяч тенге.

2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында 4-қосымшаға сәйкес жоғарғы бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.
3. Қалалық бюджетте қалалық бюджеттен Ақтас кентінің бюджетіне берілетін субвенциялар көлемі ескерілсін, оның ішінде:
2026 жылға – 391 446 мың теңге;
2027 жылға – 391 006 мың теңге;
2028 жылға – 416 579 мың теңге.
4. Саран қаласы әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 174 544 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

1 269 950
1
Социальное обеспечение
25 276
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
25 276
005
Государственная адресная социальная помощь
25 276
2
Социальная помощь
1 078 547
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 078 547
006
Оказание жилищной помощи
3 404
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
191 241
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 354
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
224 990
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
621 586
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
34 972
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
166 127
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
166 127
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
108 003
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 280
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
50 804
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
5 040
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
10 422 386
1
Жилищное хозяйство
4 633 218
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 691 125
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20 000
005
Снос аварийного и ветхого жилья
12 376
053
Кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
2 999 160
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
659 589
467
Отдел строительства района (города областного значения)
918 248
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
78 818
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
839 430
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)

1 269 950
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
25 276
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
25 276
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
25 276
2
Әлеуметтiк көмек
1 078 547
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 078 547
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 404
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
191 241
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 354
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
224 990
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
621 586
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
34 972
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
166 127
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
166 127
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
108 003
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 280
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
50 804
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
5 040
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
10 422 386
1
Тұрғын үй шаруашылығы
4 633 218
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 691 125
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
20 000
005
Авариялық және ескі тұрғын үйлерді бұзу
12 376
053
Жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беру
2 999 160
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
659 589
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
918 248
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
78 818
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
839 430
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі

51 402
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
51 402
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
240 399
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
122 999
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
117 400
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
77 180
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
77 180
02
Оборона
72 113
1
Военные нужды
33 528
122
Аппарат акима района (города областного значения)
33 528
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
33 528
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
38 585
122
Аппарат акима района (города областного значения)
38 585
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
37 680
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
905
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
63 053
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
63 053
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
63 053
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
63 053
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 178 763
1
Социальное обеспечение
26 406
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
26 406
005
Государственная адресная социальная помощь
26 406
2
Социальная помощь
1 016 670
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 016 670
006
Оказание жилищной помощи
3 713
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
204 628
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2471
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
227 398
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

51 402
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 402
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
240 399
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
122 999
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
117 400
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
77 180
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77 180
02
Қорғаныс
72 113
1
Әскери мұқтаждар
33 528
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
33 528
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
33 528
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
38 585
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
38 585
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
37 680
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
905
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
63 053
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
63 053
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
63 053
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
63 053
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 178 763
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
26 406
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
26 406
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
26 406
2
Әлеуметтiк көмек
1 016 670
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 016 670
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 713
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
204 628
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2471
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
227 398
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

3 723 198
в том числе:
Целевые текущие трансферты
1 771 169
за счет областного бюджета
1 771 169
на капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и улиц населенных пунктов
733 406
на жилищно-коммунальное хозяйство
477 000
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения
560 763
Целевые трансферты на развитие:
1 952 029
за счет областного бюджета
1 952 029
Реконструкция водопроводных сетей города Сарани, 3 очередь
218 280
Реконструкция канализационных сетей города Сарани, 2 очередь
1 362 486
Строительство физкультурно-оздоровительного комплекса на 150 зрительских мест, расположенного в районе дома №16 "Б" по ул. Первомайская, поселок Актас, Карагандинской области
371 263
за счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов
2 999 160
Строительство магистральных сетей водоснабжения, резервуара и повысительной насосной станции в районе РТИ города Сарани Карагандинской области
1 868 291
Строительство магистральных канализационных сетей в районе РТИ города Сарани
1 130 869

3 723 198
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
1 771 169
облыстық бюджеттен, оның ішінде:
1 771 169
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекендер көшелерін күрделі, орташа және кезекті жөндеу
733 406
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
477 000
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін тұрғын үй коммуналдық тұрғын үй қорын сатып алуға
560 763
Дамуға арналған нысаналы трансферттер:
1 952 029
облыстық бюджет есебінен
1 952 029
Саран каласының су құбыры желілерін реконструкциялау, 3-кезең
218 280
Саран қаласының кәріз желілерін реконструкциялау, 2-кезек
1 362 486
Қарағанды облысының Ақтас кенті, Первомайск көшесінің №16 үйінің аймағына 150 көрермен орнына арналған дене шынықтыру-сауықтыру кешенін салу
371 263
облыстық бюджеттен ішкі қарыздар қаражатынан берілетін кредиттер есебінен
2 999 160
Қарағанды облысы, Саран қаласы, РТИ ауданында сумен жабдықтаудың магистральдық желілерін, резервуар мен көтергіш сорғы станциясының құрылысы
1 868 291
Саран қаласы, РТИ ауданында магистральдық кәріз желілерін салу
1 130 869