О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 18 декабря 2025 года № 257.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026 – 2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, соответственно, в том числе на 2026 год, в следующих объемах:
1) доходы – 11 858 267 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 8 488 918 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 44 874 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 67 648 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 3 256 827 тысяч тенге;
2) затраты – 13 666 601 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 40 690 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40 690 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 767 644 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 767 644 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 33 647 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 801 291 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 12.02.2026 № 270 (вводится в действие с 01.01.2026).

2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 257 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026 - 2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға, келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 11 858 267 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 8 488 918 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 44 874 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 67 648 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 3 256 827 мың теңге;
2) шығындар – 13 666 601 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 40 690 мың теңге;
бюджеттік кредиттер– 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 40 690 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 767 644 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 767 644 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 33 647 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 801 291 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 12.02.2026 № 270 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

2. Учесть в составе поступлений городского бюджета на 2026 год целевые трансферты из вышестоящих бюджетов, согласно приложению 4.
3. Предусмотреть в городском бюджете объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет поселка Актас, в том числе:
на 2026 год – 391 446 тысяч тенге;
на 2027 год – 391 006 тысяч тенге;
на 2028 год – 416 579 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата города Сарани на 2026 год в размере 174 544 тысяч тенге.

2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында 4-қосымшаға сәйкес жоғарғы бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.
3. Қалалық бюджетте қалалық бюджеттен Ақтас кентінің бюджетіне берілетін субвенциялар көлемі ескерілсін, оның ішінде:
2026 жылға – 391 446 мың теңге;
2027 жылға – 391 006 мың теңге;
2028 жылға – 416 579 мың теңге.
4. Саран қаласы әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 174 544 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

25 276
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
25 276
005
Государственная адресная социальная помощь
25 276
2
Социальная помощь
1 085 278
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 085 278
006
Оказание жилищной помощи
3 404
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
191 241
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 354
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
242 466
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
610 841
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
34 972
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
146 489
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
146 489
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
89 274
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 280
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
50 804
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
4 131
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6 594 777
1
Жилищное хозяйство
812 814
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
214 965
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20 000
005
Снос аварийного и ветхого жилья
12 376
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
182 589
467
Отдел строительства района (города областного значения)
572 004
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
293 337
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
278 667
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
25 845
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда

25 276
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
25 276
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
25 276
2
Әлеуметтiк көмек
1 085 278
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 085 278
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 404
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
191 241
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 354
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
242 466
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
610 841
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
34 972
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
146 489
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
146 489
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
89 274
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 280
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
50 804
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
4 131
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
6 594 777
1
Тұрғын үй шаруашылығы
812 814
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
214 965
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
20 000
005
Авариялық және ескі тұрғын үйлерді бұзу
12 376
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
182 589
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
572 004
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
293 337
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
278 667
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
25 845
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

240 399
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
122 999
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
117 400
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
77 180
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
77 180
02
Оборона
72 113
1
Военные нужды
33 528
122
Аппарат акима района (города областного значения)
33 528
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
33 528
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
38 585
122
Аппарат акима района (города областного значения)
38 585
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
37 680
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
905
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
63 053
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
63 053
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
63 053
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
63 053
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 178 763
1
Социальное обеспечение
26 406
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
26 406
005
Государственная адресная социальная помощь
26 406
2
Социальная помощь
1 016 670
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 016 670
006
Оказание жилищной помощи
3 713
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
204 628
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2471
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
227 398
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

240 399
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
122 999
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
117 400
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
77 180
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77 180
02
Қорғаныс
72 113
1
Әскери мұқтаждар
33 528
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
33 528
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
33 528
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
38 585
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
38 585
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
37 680
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
905
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
63 053
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
63 053
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
63 053
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
63 053
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 178 763
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
26 406
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
26 406
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
26 406
2
Әлеуметтiк көмек
1 016 670
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 016 670
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 713
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
204 628
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2471
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
227 398
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету