О бюджете города Темиртау на 2026-2028 годы
Решение Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2025 года № 38/4.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 15 марта 2025 года, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 67 367 785 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 60 414 108 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 302 305 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 461 046 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 6 190 326 тысяч тенге;
2) затраты – 80 011 029 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -21 868 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 21 868 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 12 621 376 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 12 621 376 тысяч тенге:
поступление займов – 9 736 673 тысяч тенге;
погашение займов – 1 811 813 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 4 696 516 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 21.05.2026 № 43/4 (вводится в действие с 01.01.2026).
1-1. Предусмотреть в бюджете города на 2026 год возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов в сумме 30 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 04.03.2026 № 41/4 (вводится в действие с 01.01.2026).
1-2. Предусмотреть в бюджете города на 2026 год погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом в сумме 1 811 813 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-2 в соответствии с решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 04.03.2026 № 41/4 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что объем бюджетных изъятий в областной бюджет на 2026 год установлен в сумме 31 381 578 тысяч тенге.
3. Учесть в составе поступлений городского бюджета на 2026 год целевые трансферты из вышестоящих бюджетов согласно приложению 4.

Теміртау қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 38/4 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған қала бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 67 367 785 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша – 60 414 108 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 302 305 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 461 046 мың тенге;
трансферттердің түсімдері бойынша – 6 190 326 мың теңге;
2) шығындар – 80 011 029 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 21 868 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 21 868 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 12 621 376 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын (профицитті пайдалану) қаржыландыру – 12 621 376 мың теңге.
қарыздар түсімдері – 9 736 673 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 811 813 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4 696 516 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 21.05.2026 № 43/4 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
1-1. 2026 жылға арналған қала бюджетінде 30 мың теңге сомасындағы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару көзделсін.
Ескерту. Шешім 1-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 04.03.2026 № 41/4 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
1-2. 2026 жылға арналған қала бюджетінде жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеуге 1 811 813 мың теңге көзделсін.
Ескерту. Шешім 1-2-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 04.03.2026 № 41/4 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған облыстық бюджетке бюджеттік алып қою көлемі 31 381 578 мың теңге сомасында белгіленгені ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған қалалық бюджеттің түсімдері құрамында жоғары тұрған бюджеттерден берілген нысаналы трансферттер 4-қосымшаға сәйкес ескерілсін.

4. Предусмотреть в составе расходов городского бюджета на 2026 год по программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" - 947 795 тысяч тенге, в том числе:
1) на оказание единовременной социальной помощи ко Дню Победы в Великой Отечественной войне – 82 200 тысяч тенге;
2) на оказание единовременной социальной помощи ко Дню вывода войска с Афганистана – 32 000 тысяч тенге;
3) на оказание единовременной социальной помощи ко Дню празднования 8 марта – 402 000 тысяч тенге;
4) на оказание единовременной социальной помощи ко Дню Республики Казахстан – 159 520 тысяч тенге;
5) на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации – 98 627 тысяч тенге;
6) на оказание единовременной социальной помощи многодетным матерям, награжденным подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" в честь празднования 8 марта – 60 000 тысяч тенге;
7) на оказание социальной помощи на возмещение затрат за коммунальные услуги и приобретение топлива – 14 013 тысяч тенге;
8) на оказание единовременной выплаты многодетным семьям, имеющим детей, воспитывающихся в дошкольных организациях образования – 73 664 тысяч тенге;
9) на обеспечение санаторно-курортным лечением ветеранов и приравненных к ним лицам – 3 866 тысяч тенге;
10) на оказание единовременной социальной помощи больным туберкулезом на период амбулаторного лечения к праздничным датам – 4 325 тысяч тенге;
11) на оказание единовременной социальной помощи ко Дню празднования 7 мая – 8 100 тысяч тенге;
12) на возмещение стоимости путевки за сопровождение лиц с инвалидностью первой группы в санаторий – 9 480 тысяч тенге.

4. 2026 жылға арналған қалалық бюджет шығындары құрамында "Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек" бағдарламасы бойынша 947 795 мың теңге көзделсін, оның ішінде:
1) Ұлы Отан соғысындағы Жеңіс күні қарсаңында біржолғы әлеуметтік көмек көрсетуге – 82 200 мың теңге;
2) Ауғанстаннан әскерлерді шығару күні қарсаңында біржолғы әлеуметтік көмек көрсетуге – 32 000 мың теңге;
3) 8 наурызды мерекелеу күні қарсаңында біржолғы әлеуметтік көмек көрсетуге – 402 000 мың теңге;
4) Қазақстан Республикасы күні қарсаңында біржолғы әлеуметтік көмек көрсетуге – 159 520 мың теңге;
5) өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге – 98 627 мың теңге;
6) 8 наурызды мерекелеу құрметіне "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларының иегерлері көп балалы аналарға біржолғы әлеуметтік көмек көрсетуге – 60 000 мың теңге;
7) коммуналдық қызметтер мен отын сатып алу шығындарын өтеуге әлеуметтік көмек көрсету – 14 013 мың теңге;
8) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін балалары бар көп балалы отбасыларға біржолғы төлем көрсетуге – 73 664 мың теңге;
9) ардагерлерді және оларға теңестірілген адамдарды санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге – 3 866 мың теңге;
10) туберкулезбен ауыратындарға мереке күндері амбулаторлық емдеу кезінде біржолғы әлеуметтік көмек көрсету үшін – 4 325 мың теңге;
11) 7 мамыр күні қарсаңында біржолғы әлеуметтік көмек көрсетуге – 8 100 мың теңге.
12) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды санаторийге алып жүргені үшін жолдама құнын өтеуге – 9 480 мың теңге.

Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 04.03.2026 № 41/4 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Предусмотреть в составе расходов городского бюджета объем субвенций в бюджет посҰлка Актау на 2026 год в сумме 1 347 835 тысяч тенге.
5-1. В составе расходов городского бюджета предусмотрены целевые текущие трансферты нижестоящему бюджету поселка Актау на 2026 год согласно приложению 6.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 04.03.2026 № 41/4 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Қалалық бюджет шығындары құрамында 2026 жылға Ақтау кентінің бюджетіне берілетін субвенциялардың көлемі 1 347 835 мың теңге сомасында көзделсін.
5-1. Теміртау қаласының бюджетінен Ақтау кентінің 2026 жылға арналған бюджетіне бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттер 6-қосымшаға сәйкес көзделді.

Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с решением Темиртауского городского маслихата Карагандинской области от 04.03.2026 № 41/4 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Предусмотреть в составе расходов городского бюджета на 2026 год установление стимулирующих надбавок к должностным окладам работников подведомственных организаций, финансируемых из бюджета города Темиртау в соответствии с постановлением акимата Карагандинской области от 11 июля 2023 года № 46/01 "Об утверждении порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из бюджета Карагандинской области", согласно приложению 5.

Ескерту. Шешім 5-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Теміртау қалалық мәслихатының 04.03.2026 № 41/4 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Қарағанды облысы әкімдігінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 46/01 "Қарағанды облысының бюджетінен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттарын бекіту туралы" қаулысына сәйкес 2026 жылға арналған қалалық бюджет шығыстарының құрамында Теміртау қаласының бюджетінен қаржыландырылатын ведомстволық бағыныстағы ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандыру үстемеақыларын белгілеу 5-қосымша сәйкес ескерілсін.

160 646
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
160 646
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 559 253
1
Социальное обеспечение
103 201
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
103 201
005
Государственная адресная социальная помощь
82 563
030
Предоставление специальных социальных услуг в условиях стационара в области социальной защиты
20 638
2
Социальная помощь
2 913 218
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 747 227
006
Оказание жилищной помощи
700
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
947 795
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 590
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
206 633
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
240 536
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 343 973
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
165 991
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
165 991
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
542 834
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
542 834
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
101 820
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
11 427
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
170 247
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
152 315
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
99 525
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 000

160 646
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
160 646
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 559 253
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
103 201
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
103 201
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
82 563
030
Әлеуметтік қорғау саласында стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
20 638
2
Әлеуметтiк көмек
2 913 218
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 747 227
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
700
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
947 795
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 590
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
206 633
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
240 536
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 343 973
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
165 991
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
165 991
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
542 834
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
542 834
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
101 820
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
11 427
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
170 247
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
152 315
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
99 525
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 000

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
71942
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам, в том числе:
71942
Организация водоснабжения населенных пунктов, в том числе на:
17169
капитальный ремонт водопровода улиц Абая, Первомайская, Лумумбы, Ауэзова, Шевченко, Менделеева в связи с увеличение ставки НДС
17169
Освещение улиц, в том числе на:
37111
восстановление уличного освещения
37111
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог всего, в том числе на:
17662
средний ремонт дорог в связи с увеличение ставки НДС
17662

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
71942
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
71942
Елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыру, оның ішінде:
17169
Абай, Первомайская, Лумумба, Әуезов, Шевченко, Менделеев көшелерінің су құбырын күрделі жөндеуге ҚҚС ставкасының өсуіне байланысты
17169
Көшелерді жарықтандыру, оның ішінде:
37111
көшелерді жарықтандыруды қалпына келтіру
37111
Автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу, оның ішінде:
17662
жолдарды орташа жөндеу ҚҚС ставкасының өсуіне байланысты
17662