Об утверждении Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 21 ноября 2025 года № 15-НҚ
В соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля.
2. Юридическому департаменту аппарата Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего нормативного постановления на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты после его официального публикования.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на курирующего члена Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Председателя
Р. Дильдаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден
нормативным постановлением
Высшей аудиторской палаты

Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 21 қарашадағы № 15-НҚ нормативтік қаулысы
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы бекітілсін.
2. Жоғары аудиторлық палата аппаратаның Заң департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулы қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы нормативтік қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның жетекшілік ететін мүшесіне жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы Р. Ділдаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Жоғары аудиторлық палатаның

от "21" ноября 2025 года
№ 15-НҚ
Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
Код нарушения
Вид нарушения
Перечень нарушений
Правовые нормы, регулирующие квалификацию нарушения
Способы устранения нарушений
Виды ответственности, установленные законами Республики Казахстан за нарушенные нормы права
1
2
3
4
5
6
Раздел 1. Нарушения в сфере формирования и поступления бюджетных доходов
1
1.1.1.1.
финансовое нарушение
Необеспечение достоверности и обоснованности возврата (зачҰта) излишне (ошибочно) уплаченных поступлений в бюджет (налоговых, неналоговых, от продажи основного капитала), повлекшее необоснованную выплату средств из бюджета.

2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 15-НҚ нормативтік
қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы
Бұзушылық коды
Бұзушылық түрі
Бұзушылықтар тізбесі
Бұзушылықтың сыныпталуын реттейтін құқықтық нормалар
Бұзушылықтарды жою тәсілдері
[MISSING IMAGE: , ]
Бұзылған құқық нормалары үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылық түрлері
1
2
3
4
5
6
1-бөлім. Бюджет кірістерін қалыптастыру және оның түсімдері саласындағы бұзушылықтар
1
1.​1.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Бюджеттен қаражатты негізсіз төлеуге әкеп соқтырған бюджетке артық (қате) төленген түсімдерді (салықтық, салықтық емес, негізгі капиталды сатудан) қайтарудың (есепке жатқызудың) анықтығы мен негізділігін қамтамасыз етпеу

Пункт 6 статьи 107 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 15 марта 2025 года (далее – Бюджетный кодекс),
подпункты 2), 3) пункта 1, пункт 2 статьи 48, статьи 101-104 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Кодекс о налогах),
пункт 1 статьи 120, пункты 1, 2 статьи 122, пункты 1, 2 статьи 123 , пункт 5 статьи 126 Налогового кодекса Республики Казахстан от 18 июля 2025 года (далее – Налоговый кодекс)1.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
2
1.1.1.2.
финансовое нарушение
Неполное зачисление в бюджет неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала (кроме средств связанных грантов), повлекшее недополучение доходов бюджета.
Пункт 7 статьи 52 Бюджетного кодекса, пункт 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (далее – Закон "Об акционерных обществах"),
пункт 4 статьи 140 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (далее – Закон "О государственном имуществе"),
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года "Об утверждении перечня уполномоченных органов по неналоговым поступлениям в республиканский бюджет, Национальный Фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд и уполномоченных государственных органов, ответственных за взимание и осуществляющих контроль за поступлениями от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов в разрезе неналоговых поступлений".
Возмещение
Административная ответственность. Статья 205 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП)
3
1.1.1.3.
финансовое нарушение
Неправомерный возврат уплаченного подоходного налога нерезиденту из бюджета на основании международного договора.
Статьи 672-675 Кодекса о налогах,
пункт 1 статьи 698, статьи 699, 700, пункты 1, 2 статьи 701, пункт 5 статьи 706 Налогового кодекса.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
4
1.1.1.4.
финансовое нарушение
Занижение арендной платы при передаче государственного имущества в имущественный наем (аренду).
Пункт 49, подпункт 2) пункта 17, подпункты 1), 2) пункта 52 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденные Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года (далее - Правила передачи государственного имущества в имущественный наем),
статья 74 Закона "О государственном имуществе".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
5
1.1.1.5.
финансовое нарушение
Несоблюдение органами государственных доходов, уполномоченными органами, ответственными за взимание поступлений в бюджет, установленных обязанностей по обеспечению полноты и своевременности взимания и перечисления доходов в бюджет.

2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 107-бабының 6-тармағы,
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық туралы кодекс) 48-бабы 1-тармағының 2), 3) тармақшалары, 2-тармағы, 101-104-баптары,
2025 жылғы 18 шілдедегі Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 120-бабының 1-тармағы, 122-бабының 1, 2-тармақтары, 123-бабының 1, 2-тармақтары, 126-бабының 5-тармағы1
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
2
1.​1.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Бюджет кірістерінің толық алынбауына әкеп соқтырған салықтық емес түсімдер мен негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің (байланысты гранттар қаражатынан басқа) бюджетке толық есепке алынбауы
Бюджет кодексінің 52-бабының 7-тармағы, "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Акционерлік қоғамдар туралы" Заң) 22-бабының 1-тармағы,
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Мемлекеттік мүлік туралы" Заң) 140-бабының 4-тармағы,
"Республикалық бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдардың және салықтық емес түсімдер бөлінісінде негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді, бюджеттік кредиттерді, қарыздарды өтеу сомаларына жауапты және олардың түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 15 мамырдағы бұйрығы
Өтеу
Әкімшілік жауаптылық. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 205-бабы
3
1.​1.​1.​3.
қаржылық бұзушылық
Халықаралық шарт негізінде бюджеттен бейрезидентке төленген табыс салығын құқыққа сыйымсыз қайтару
Салық туралы кодекстің 672-675-баптары,
Салық кодексінің 698-бабының 1-тармағы, 699, 700-баптары, 701-бабының 1, 2-тармақтары, 706-бабының 5-тармағы
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
4
1.​1.​1.​4.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалға беру төлемдерінің төмендетілуі
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларының (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға беру қағидалары) 49-тармағы, 17-тармағының 2) тармақшасы, 52-тармағының 1), 2) тармақшалары,
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 74-бабы
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
5
1.​1.​1.​5.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік кірістер органдарының, бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдардың кірістерді толық және уақытылы өндіріп алуды және бюджетке аударуды қамтамасыз ету бойынша белгіленген міндеттерді сақтамауы

Пункт 7 статьи 52 Бюджетного кодекса,
подпункт 2) пункта 1 статьи 18, подпункты 11), 13) пункта 2 статьи 19, пункты 1, 2 статьи 22, пункт 1 статьи 26 Кодекса о налогах,
статьи 174, 178 Налогового кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
6
1.1.1.6.
финансовое нарушение
Необоснованный возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачҰт, над суммой начисленного налога.
Глава 49 Кодекса о налогах, в том числе подпункты 1), 2) пункта 2 статьи 429, подпункт 1) статьи 430, статьи 431, 432, 434-436,
статьи 125-128, 510 Налогового кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
7
1.1.1.7.
финансовое нарушение
Неприменение установленных форм или мер таможенного контроля, повлекшее недостоверное декларирование объектов таможенного контроля.
Подпункт 1) пункта 2 статьи 12, подпункт 5) пункта 1 статьи 14, пункт 2 статьи 393, статья 394, статья 407, пункт 1 статьи 409 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Таможенный кодекс).
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
8
1.1.1.8.
финансовое нарушение
Неправомерное применение льгот по уплате таможенных платежей и налогов, повлекшее неполную уплату обязательных сумм.
Пункт 1 статьи 79, статья 80, пункт 1 статьи 124, пункт 11 статьи 202, подпункт 2) пункта 11 статьи 216, подпункт 1 пункта 2, пункт 4 статьи 221, подпункт 5) пункта 7 статьи 306, статья 400 Таможенного кодекса,
статьи 451, 479, 554 Налогового кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
9
1.1.1.9.
финансовое нарушение
Нарушение порядка контроля таможенной стоимости ввозимых товаров, повлекшее еҰ занижение.
Пункты 9-14 статьи 65, пункт 1 статьи 396 Таможенного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
10
1.1.1.10.
финансовое нарушение
Несвоевременное выявление неправильной классификации товаров, повлекшее недостоверное отнесение данных товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
Пункты 2-3 статьи 40, пункты 1, 3 статьи 41, пункт 9 статьи 409 Таможенного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
11
1.1.1.11.
финансовое нарушение
Занижение сумм налогов и (или) иных обязательных платежей в бюджет при их исчислении, повлекшее неполную уплату.

Бюджет кодексінің 52-бабының 7-тармағы,
Салық туралы кодекстің 18-бабының 1-тармағының 2) тармақшасы, 19-бабының 2-тармағының 11), 13) тармақшалары, 22-бабының 1, 2-тармақтары, 26-бабының 1-тармағы,
Салық кодексінің 174, 178-баптары
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
6
1.​1.​1.​6.
қаржылық бұзушылық
Есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есепке жазылған салық сомасынан асып кетуінің негізсіз қайтарылуы
Салық туралы кодекстің 49-тарауы, оның ішінде 429-бабының 2-тармағының 1), 2) тармақшалары, 430-бабының 1) тармақшасы, 431, 432, 434-436-баптары,
Салық кодексінің 125-128, 510-баптары
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
7
1.​1.​1.​7.
қаржылық бұзушылық
Кедендік бақылау объектілерінің дұрыс декларацияланбауына әкеп соқтырған кедендік бақылаудың белгіленген нысандарын немесе шараларын қолданбаудан көрінетін кедендік тексеруді тиісінше жүргізбеу
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кеден кодексі) 12-бабы 2-тармағының 1) тармақшасы, 14-бабы 1-тармағының 5) тармақшасы, 393-бабының 2-тармағы, 394-бабы, 407-бабы, 409-бабының 1-тармағы
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
8
1.​1.​1.​8.
қаржылық бұзушылық
Міндетті сомалардың толық төленбеуіне әкеп соқтырған кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктердің заңсыз қолданылуы
Кеден кодексінің 79-бабының 1-тармағы, 80-бабы, 124-бабының 1-тармағы, 202-бабының 11-тармағы, 216-бабының 11-тармағының 2) тармақшасы, 221-бабының 2-тармағының 1) тармақшасы, 4-тармағы, 306-бабының 7-тармағының 5) тармақшасы, 400-бабы,
Салық кодексінің 451, 479, 554-баптары
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
9
1.​1.​1.​9.
қаржылық бұзушылық
Әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнының төмендетiлуiне әкеп соқтырған бақылау тәртібін бұзу
Кеден кодексінің 65-бабының 9-14-тармақтары, 396-бабының 1-тармағы
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
10
1.​1.​1.​10.
қаржылық бұзушылық
Тауарлардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша дұрыс жатқызылмауына әкеп соқтырған тауарларды сыныптаудың дұрыстығына тиісінше кедендік бақылаудың қамтамасыз етілмеуі
Кеден кодексінің 40-бабының 2-3-тармақтары, 41-бабының 1, 3-тармақтары, 409-бабының 9-тармағы
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
11
1.​1.​1.​11.
қаржылық бұзушылық
Салықтарды және (немесе) бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді есептеу кезінде олардың толық төленбеуіне әкеп соққан сомаларын төмендету

Подпункты 3), 5) пункта 2 статьи 36, статьи 37, 57 Кодекса о налогах,
подпункты 1) 2) пункта 2 статьи 27, пункт 1 статьи 246 Социального Кодекса Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года (далее – Социальный Кодекс),
пункт 2 статьи 4, пункт 1 статьи 5, статья 26, пункт 2 статьи 30, статьи 59, 61, подпункты 3), 6) пункта 2, подпункт 1) пункта 3 статьи 62 Налогового кодекса.
Возмещение
Административная ответственность. Статья 278 КоАП.
12
1.​1.​1.​12.
финансовое нарушение
Неудержание либо неполное удержание налоговым агентом налогов, подлежащих перечислению в бюджет, либо несвоевременное перечисление удержанных сумм.
Пункт 2 статьи 308, пункт 1 статьи 311, пункты 2, 3 статьи 353, статья 647 Кодекса о налогах,
пункты 3, 4, 8 статьи 440, подпункты 1), 2) пункта 1, пункт 2 статьи 683, подпункты 1)-3) пункта 1 статьи 684 Налогового кодекса.
Возмещение
Административная ответственность. Статья 279 КоАП.
13
1.​1.​1.​13.
финансовое нарушение
Необеспечение полноты или своевременности зачисления и распределения поступлений бюджета, либо несоблюдение установленного порядка их реконвертации, возврата (зачҰта) излишне (ошибочно) уплаченных сумм, что привело к искажению доходов бюджета.
Статья 107 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
14
1.​1.​2.​1
нарушение процедурного характера
Неисполнение или ненадлежащее исполнение органами государственных доходов, уполномоченным органом полномочий по обеспечению поступлений налогов и платежей в бюджет, контролю за правильностью исчисления, полнотой взимания и своевременностью перечисления платежей в бюджет.
Пункты 2, 7 статьи 52, статья 107 Бюджетного кодекса,
подпункт 2) пункта 1 статьи 18 Кодекса о налогах,
подпункт 2) пункта 2 статьи 12 Таможенного кодекса,
Перечень уполномоченных органов по неналоговым поступлениям в республиканский бюджет, Национальный Фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Специальный государственный фонд и уполномоченных государственных органов, ответственных за взимание и осуществляющих контроль за поступлениями от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов в разрезе неналоговых поступлений, утвержденный приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года,
статья 42, пункт 2 статьи 43, пункт 1 статьи 90, пункт 1 статьи 178 Налогового кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
15
1.​1.​2.​2
нарушение процедурного характера
Нарушение норм отраслевого законодательства в области реабилитации и банкротства, государственного регулирования производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных товаров.
Законы Республики Казахстан:

Салық туралы кодекстің 36-бабы 2-тармағының 3), 5) тармақшалары, 37, 57-баптары,
2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 27-бабы 2-тармағының 1), 2) тармақшалары, 246-бабының 1-тармағы,
Салық кодексінің 4-бабының 2-тармағы, 5-бабының 1-тармағы, 26-бабы, 30-бабының 2-тармағы, 59, 61-баптары, 62-бабының 2-тармағының 3), 6) тармақшалары, 3-тармағының 1) тармақшасы
Өтеу
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 278-бабы
12
1.​1.​1.​12.
қаржылық бұзушылық
Салық агентінің бюджетке аударуға жататын салықтарды ұстамауы не толық ұстамауы не ұсталған сомаларды уақытылы аудармауы
Салық туралы кодекстің 308-бабының 2-тармағы, 311-бабының 1-тармағы, 353-бабының 2, 3-тармақтары, 647-бабы,
Салық кодексінің 440-бабының 3, 4, 8-тармақтары, 683-бабының 1-тармағының 1), 2) тармақшалары, 2-тармағы, 684-бабының 1-тармағының 1)-3) тармақшалары
Өтеу
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 279-бабы
13
1.​1.​1.​13.
қаржылық бұзушылық
Бюджет кiрiстерiнiң бұрмалануына әкеп соққан бюджет түсiмдерiн есепке алу мен бөлудiң толық немесе уақытылы қамтамасыз етiлмеуi не оларды қайта айырбастаудың, артық (қате) төленген сомаларды қайтарудың (есепке жатқызудың) белгiленген тәртiбiнiң сақталмауы
Бюджет кодексінің 107-бабы
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
14
1.​1.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік кірістер органдарының, уәкілетті органның салық және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету, төлемдердің дұрыс есептелуін, толық алынуын және бюджетке уақытылы аударылуын бақылау жөніндегі өкілеттіктерді тиісінше орындамауы
Бюджет кодексінің 52-бабының 2, 7-тармақтары, 107-бабы,
Салық туралы кодекстің 18-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы,
Кеден кодексінің 12-бабы 2-тармағының 2) тармақшасы,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 15 мамырдағы бұйрығымен бекітілген Республикалық бюджетке, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Арнаулы мемлекеттік қорға салықтық емес түсімдер жөніндегі уәкілетті органдардың және салықтық емес түсімдер бөлінісінде негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдерді, бюджеттік кредиттерді, қарыздарды өтеу сомаларына жауапты және олардың түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың тізбесі,
Салық кодексінің 42-бабы, 43-бабының 2-тармағы, 90-бабының 1-тармағы, 178-бабының 1-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
15
1.​1.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Оңалту және банкроттық, мұнай өнімдері мен акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы салалық заңнаманың нормаларын бұзу
Қазақстан Республикасының:

от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве",
от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов",
"О государственном имуществе",
от 15 ноября 2010 года "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива",
от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий",
от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции",
иные нормативные правовые акты.
Приведение в соответствие
Административная ответственность. Статьи 176-182, 281-283, 283-1 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
16
1.​1.​2.​3
нарушение процедурного характера
Несоблюдение правил проведения расчетов и перечислений средств в Национальный фонд Республики Казахстан.
Пункт 10 статьи 57, пункт 2 статьи 58, подпункт 2) пункта 2, пункт 6 статьи 107 Бюджетного кодекса,
Правила зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан, использования Национального фонда Республики Казахстан, а также форм и Правил составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2025 года.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
17
1.​1.​2.​4
нарушение процедурного характера
Предоставление государственного имущества в имущественный наем (аренду), безвозмездное пользование либо доверительное управление с нарушением установленных законом оснований, компетенции и (или) порядка договорного оформления.
Пункты 1, 2 статьи 73, пункты 1, 5 статьи 74, пункты 3, 6 статьи 75, пункты 2, 4 статьи 76 Закона "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
18
1.​1.​2.​5
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка зачисления средств, поступающих в республиканский и местные бюджеты, в том числе несвоевременное, неполное зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты.
Подпункт 1) пункта 4 статьи 104, пункт 1, подпункт 1) пункта 2, пункт 3 статьи 107 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Административная ответственность. Статья 234 часть 1 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
19
1.​1.​2.​6.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение установленных сроков перечисления социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов, включая обязательные пенсионные взносы работодателя и обязательные профессиональные пенсионные взносы; для налоговых агентов, применяющих единый платеж, - несоблюдение срока перечисления соответствующей доли единого платежа.

"Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы,
"Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі,
"Мемлекеттік мүлік туралы",
"Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2010 жылғы 15 қарашадағы,
"Темекі өнімдерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы,
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі заңдары,
өзге де нормативтік құқықтық актілер
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 176-182, 281-2836 283-1-баптары.
Тәртіптік жауаптылық
16
1.​1.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын есептеу және аудару қағидаларын сақтамау
Бюджет кодексінің 57-бабының 10-тармағы, 58-бабының 2-тармағы, 107-бабының 2-тармағының 2) тармақшасы, 6-тармағы,
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 шілдедегі қаулысымен бекітілген Активтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына есепке жатқызу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есептің нысандары мен оны жасау қағидалары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
17
1.​1.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Заңда белгіленген негіздерді, құзыретті және (немесе) шарттық ресімдеу тәртібін бұза отырып, мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға), өтеусіз пайдалануға не сенімгерлік басқаруға беру
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 73-бабының 1, 2-тармақтары, 74-бабының 1, 5-тармақтары, 75-бабының 3, 6-тармақтары, 76-бабының 2, 4-тармақтары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
18
1.​1.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін қаражатты есепке алу тәртібінің бұзылуы, оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдердің уақытылы, толық есепке алынбауы
Бюджет кодексінің 104-бабы 4-тармағының 1) тармақшасы, 107-бабының 1-тармағы, 2-тармағының 1) тармақшасы, 3-тармағы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 234-бабының 1-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық
19
1.​1.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоса алғанда, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын аударудың белгіленген мерзімдерін сақтамау; бірыңғай төлемді қолданатын салық агенттері үшін – бірыңғай төлемнің тиісті үлесін аудару мерзімін сақтамау

Статьи 246, 248 Социального кодекса,
пункт 5 статьи 823 Налогового кодекса, пункт 5 статьи 776-4 Кодекса о налогах.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
Раздел 2. Нарушения в сфере использования бюджетных средств и его учета.
Глава 1. Текущие расходы.
20
2.​1.​1.​1.
финансовое нарушение
Финансирование расходов одного уровня бюджета за счҰт средств другого уровня бюджета.
Пункты 2, 3 статьи 29, пункт 2 статьи 76 Бюджетного кодекса.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
21
2.​1.​1.​2.
финансовое нарушение
Осуществление платежей и переводов государственным учреждением без подтверждающих документов либо с иными отклонениями от требований, установленных бюджетным законодательством.
Пункты 3, 4 статьи 110 Бюджетного кодекса,
Пункт 228 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года (далее – Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год),
пункт 230 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга" (далее – Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания)2.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
22
2.​1.​1.​3.
финансовое нарушение
Нарушение порядка начисления, выплаты заработной платы, премий, надбавок, материальной помощи, компенсаций, социальных пособий и иных предусмотренных законодательством выплат, а также возмещения командировочных расходов.
Статьи 103, 107, 111, 112, 113, 127 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс),
подпункт 4) пункта 4 статьи 17, пункт 2 статьи 73, пункт 2 статьи 74, пункт 1 статьи 246 Социального кодекса,
статья 138 Закона "О государственном имуществе",
законы Республики Казахстан:
от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье",
от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне",
от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда";
Указ Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года "О единовременных выплатах родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих",
Постановления Правительства Республики Казахстан:

Әлеуметтік кодекстің 246, 248-баптары,
Салық кодексінің 823-бабының 5-тармағы, Салық туралы кодекстің 776-4-бабының 5-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
2-бөлім. Бюджет қаражатын пайдалану және оны есепке алу саласындағы бұзушылықтар
1-тарау. Ағымдағы шығыстар
20
2.​1.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Бюджеттің бір деңгейінің шығыстарын бюджеттің басқа деңгейінің қаражаты есебінен қаржыландыру
Бюджет кодексінің 29-бабының 2, 3-тармақтары, 76-бабының 2-тармағы
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
21
2.​1.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік мекеменің төлемдер мен аударымдарды растайтын құжаттарсыз не бюджет заңнамасында белгіленген талаптардан ауытқулармен жүзеге асыруы
Бюджет кодексінің 110-бабының 3, 4-тармақтары,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы бұйрығымен бекітілген 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының (бұдан әрі – 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары) 228-тармағы,
"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы бұйрығының (бұдан әрі – бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері) 230-тармағы2
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
22
2.​1.​1.​3.
қаржылық бұзушылық
Жалақыны, сыйлықақыларды, үстемеақыларды, материалдық көмекті, өтемақыларды, әлеуметтік жәрдемақыларды және заңнамада көзделген өзге де төлемдерді есептеу, төлеу, сондай-ақ іссапар шығыстарын өтеу тәртібін бұзу
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 103, 107, 111, 112, 113, 127-баптары,
Әлеуметтік кодекстің 17-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы, 73-бабының 2-тармағы, 74-бабының 2-тармағы, 246-бабының 1-тармағы,
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 138-бабы,
Қазақстан Республикасының:
"Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы,
"Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы,
"Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда жұмыс істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі заңдары;
"Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 13 желтоқсандағы Жарлығы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің:

от 15 января 2000 года "Об утверждении Правил осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих",
от 22 сентября 2000 года "Об утверждении правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан",
от 25 января 2008 года "Об утверждении Правил формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников",
от 31 декабря 2015 года "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий",
от 29 августа 2001 года "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан за счет средств государственного бюджета, а также выплаты бонусов административным государственным служащим",
от 11 мая 2018 года "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства";
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2014 года "Об утверждении размеров и Правил предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты",
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года "Об утверждении Правил назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности",
иные правовые акты, регулирующие сферу оплаты труда, пенсий, пособий и компенсаций (денежного содержания, довольствия), премий, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам, командировочных расходов работников, оплачиваемых за счет средств бюджета и Национального Банка Республики Казахстан.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
23

"Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тәртібін бекіту туралы" 2000 жылғы 15 қаңтардағы,
"Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" 2000 жылғы 22 қыркүйектегі,
"Білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге арналған қаражатты қалыптастыру, бағыттау және бөлу қағидаларын бекіту туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы,
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" 2015 жылғы 31 желтоқсандағы,
"Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге бонустар төлеу қағидаларын бекіту туралы" 2001 жылғы 29 тамыздағы,
"Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 11 мамырдағы қаулылары;
"Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну мөлшерін және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 6 қарашадағы,
"Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы бұйрығы,
бюджет және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаражаты есебінен жұмыскерлерге жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өтемақы (ақшалай жабдықталым, үлес), сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар, іссапар шығыстарын белгілеу саласын реттейтін өзге де құқықтық актілер
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
23

2.​1.​1.​4.
финансовое нарушение
Выплата дополнительной оплаты работникам, занятым на тяжҰлых (особо тяжҰлых), вредных (особо вредных) и опасных (особо опасных) работах, в нарушение установленного законодательством порядка.
Статья 105 Трудового кодекса,
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года "Об утверждении Списка производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и повышенный размер оплаты труда, а также правил их предоставления".
Возмещение
Дисциплинарная ответственность.
24
2.​1.​2.​1.
нарушение процедурного характера
Использование остатков бюджетных средств на цели, не предусмотренные бюджетным законодательством.
Пункт 5 статьи 101, пункты 5-7 статьи 116 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
25
2.​1.​2.​2.
нарушение процедурного характера
Внесение изменений (дополнений) в план развития государственного органа в случаях, не предусмотренных бюджетным законодательством.
Пункт 9 статьи 36, пункт 1 статьи 92 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
26
2.​1.​2.​3.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение установленных законодательством сроков принятия административных и управленческих решений при использовании бюджетных средств.
Подпункт 7) статьи 4 Бюджетного кодекса,
иные законы и подзаконные нормативные правовые акты.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
27
2.​1.​2.​4.
нарушение процедурного характера
Регистрация гражданско-правовых сделок после 20 декабря текущего финансового года, за исключением случаев выделения бюджетных денег из резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также регистрации договоров, срок действия которых превышает текущий финансовый год, и дополнительных соглашений к ранее зарегистрированным гражданско-правовым сделкам в органе государственного казначейства.
Пункт 8 статьи 109 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
28
2.​1.​2.​5.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение порядка и сроков использования сконвертированной иностранной валюты.
Пункт 5 статьи 110 Бюджетного кодекса,
пункты 339, 345 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 342, 348 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
29

2.​1.​1.​4.
қаржылық бұзушылық
Ауыр (аса ауыр), зиянды (аса зиянды) және қауіпті (аса қауіпті) жұмыстармен айналысатын қызметкерлерге заңнамада белгіленген тәртіпті бұза отырып, қосымша ақы төлеу
Еңбек кодексінің 105-бабы,
"Ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін, жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, сондай-ақ оларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылы 28 желтоқсандағы бұйрығы
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
24
2.​1.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджет қаражатының қалдықтарын бюджет заңнамасында көзделмеген мақсаттарға пайдалану
Бюджет кодексінің 101-бабының 5-тармағы, 116-бабының 5-7-тармақтары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
25
2.​1.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік органның даму жоспарына бюджет заңнамасында көзделмеген жағдайларда өзгерістер (толықтырулар) енгізу
Бюджет кодексінің 36-бабының 9-тармағы, 92-бабының 1-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
26
2.​1.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджет қаражатын пайдалану кезінде әкімшілік және басқару шешімдерін қабылдаудың заңнамада белгіленген мерзімдерін сақтамау
Бюджет кодексінің 4-бабының 7) тармақшасы,
өзге де заңдар мен заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
27
2.​1.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның бастамаларына резервтен бюджет ақшасын бөлу, сондай-ақ қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттарды және мемлекеттік қазынашылық органында бұрын тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілелерге қосымша келісімдерді тіркеу жағдайларын қоспағанда, азаматтық-құқықтық мәмілелерді ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кейін тіркеу
Бюджет кодексінің 109-бабының 8-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
28
2.​1.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Айырбасталған шетел валютасын пайдалану тәртібі мен мерзімдерін сақтамау
Бюджет кодексінің 110-бабының 5-тармағы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 339, 345-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 342, 348-тармақтары.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
29

2.​1.​2.​6.
нарушение процедурного характера
Осуществление корректировки бюджета в случаях, не предусмотренных Бюджетным кодексом.
Статья 98 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
30
2.​1.​2.​7.
нарушение процедурного характера
Нарушения порядка составления и представления отчетности об исполнении государственного бюджета.
Пункт 2 статьи 118, пункты 2, 3 статьи 120, пункты 1, 2 статьи 121, пункты 1, 2, 5 статьи 122, пункты 1, 3 статьи 124, пункты 1, 3 статьи 126, пункты 1, 3 статьи 127 Бюджетного кодекса,
пункты 35, 36 Правил составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2025 года.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
31
2.​1.​2.​8.
нарушение процедурного характера
Осуществление уточнения бюджета в случаях, не предусмотренных Бюджетным кодексом.
Пункт 2 статьи 94 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
32
2.​1.​2.​9.
нарушение процедурного характера
Осуществление секвестра бюджета в случаях, не предусмотренных Бюджетным кодексом.
Статья 97 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
33
2.​1.​2.​10.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение установленных требований по разработке, согласованию, утверждению, публикации, содержанию плана развития государственных органов, плана развития области, города республиканского значения, столицы, плана/плана мероприятий субъекта квазигосударственного сектора, долгосрочных стратегий автономных организаций образования, а также по обязательному содержанию паспортов бюджетных программ администратора бюджетных программ, не разрабатывающего планы развития.
Пункт 1 статьи 35 Бюджетного кодекса,
Система государственного планирования, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года (далее – Система государственного планирования).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
34
2.​1.​2.​11.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение требований по разработке проекта решения маслихата об областном бюджете, о бюджете города республиканского значения, столицы; о районном (города областного значения) бюджете; о бюджете города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Статьи 87-89 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
35
2.​1.​2.​12.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное закрепление областного (районного) коммунального имущества за областными (районными) коммунальными юридическими лицами.

2.​1.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджетті түзетуді Бюджет кодексінде көзделмеген жағдайларда жүзеге асыру
Бюджет кодексінің 98-бабы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
30
2.​1.​2.​7.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есептілікті жасау және ұсыну тәртібін бұзу
Бюджет кодексінің 118-бабының 2-тармағы, 120-бабының 2, 3-тармақтары, 121-бабының 1, 2-тармақтары, 122-бабының 1, 2, 5-тармақтары, 124-бабының 1, 3-тармақтары, 126-бабының 1, 3-тармақтары, 127-бабының 1, 3-тармақтары.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 29 шiлдедегi қаулысымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларының 35, 36-тармақтары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
31
2.​1.​2.​8.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджетті нақтылауды Бюджет кодексінде көзделмеген жағдайларда жүзеге асыру
Бюджет кодексінің 94-бабының 2-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
32
2.​1.​2.​9.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджетті секвестрлеуді Бюджет кодексінде көзделмеген жағдайларда жүзеге асыру
Бюджет кодексінің 97-бабы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
33
2.​1.​2.​10.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік органдардың даму жоспарын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын, квазимемлекеттік сектор субъектісінің жоспарын/ іс-шаралар жоспарын, дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді стратегияларын әзірлеу, келісу, бекіту, жариялау, оның мазмұнына қойылатын белгіленген талаптарды, сондай-ақ даму жоспарларын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалары паспорттарының міндетті мазмұнына қойылатын белгіленген талаптарды сақтамау
Бюджет кодексінің 35-бабының 1-тармағы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы қаулысымен бекітілген Мемлекеттік жоспарлау жүйесі (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі)
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
34
2.​1.​2.​11.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Облыстық бюджет туралы, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті туралы; аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы; аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу жөніндегі талаптарды сақтамау
Бюджет кодексінің 87-89-баптары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
35
2.​1.​2.​12.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Облыстық (аудандық) коммуналдық мүлікті облыстық (аудандық) коммуналдық заңды тұлғаларға уақытылы бекітпеу

Пункт 4 статьи 10 Закона "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
36
2.​1.​2.​13.
нарушение процедурного характера
Нарушение требований по обеспечению: составления паспорта бюджетной программы, обоснованности и полноты паспорта бюджетной программы, достоверности расчетов к бюджетной программе (подпрограмме), эффективному использованию бюджетных средств в соответствии с мероприятиями и конечными результатами в процессе реализации бюджетной программы (подпрограммы), достоверности и полноты отчета о реализации бюджетной программы.
Пункты 1-8 статьи 75 Бюджетного кодекса,
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года "Об утверждении Правил составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
37
2.​1.​2.​14.
нарушение процедурного характера
Осуществление расходов не в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов бюджета.
Пункт 2 статьи 10 Бюджетного кодекса,
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 4 апреля 2025 года "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан",
от 20 мая 2025 года "Об утверждении перечня специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной".
Дисциплинарная ответственность
38
2.​1.​2.​15.
нарушение процедурного характера
Принятие государственным учреждением денежных обязательств в нарушение бюджетного законодательства, в том числе утверждение (уточнение) годового плана государственных закупок в объеме, не соответствующему бюджету.
Статья 109 Бюджетного кодекса,
пункты 175-177 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 177-179 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания,
пункт 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках" (далее – Закон "О государственных закупках").
Возмещение
Административная ответственность.
Статья 207 часть 13 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
39
2.​1.​2.​16.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение условия о пропорциональном удержании ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг) в договорах, связанных со строительством.
Пункт 189 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 191 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга".
Восстановление
Дисциплинарная ответственность
40

"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 10-бабының 4-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
36
2.​1.​2.​13.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік бағдарламаның паспортын жасауды, бюджеттік бағдарлама паспортының негізділігі мен толықтығын, бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) есептеулердің анықтығын, бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) іске асыру процесіндегі іс-шаралар мен түпкілікті нәтижелерге сәйкес бюджет қаражатын тиімді пайдалануды, бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есептің анықтығы мен толықтығын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды бұзу
Бюджет кодексінің 75-бабының 1-8-тармақтары,
"Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі бұйрығы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
37
2.​1.​2.​14.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Шығыстарды Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес жүзеге асырмау
Бюджет кодексінің 10-бабының 2-тармағы,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" туралы 2025 жылғы 4 сәуірдегі,
"Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" 2025 жылғы 20 мамырдағы бұйрықтары
Тәртіптік жауаптылық
38
2.​1.​2.​15.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік мекеменің бюджет заңнамасын бұза отырып ақшалай міндеттемелер қабылдауы, оның ішінде бюджетке сәйкес келмейтін көлемде мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын бекіту (нақтылау).
Бюджет кодексінің 109-бабы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 175-177-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 177-179-тармақтары,
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заң) 6-бабының 4-тармағы.
Өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 13-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық
39
2.​1.​2.​16.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Құрылысқа байланысты шарттарда қабылданған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төленген авансты барабар ұстап қалу туралы шартты сақтамау.
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 189-тармағы,
"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы бұйрығының 191-тармағы.
Қалпына келтіру
Тәртіптік жауаптылық
40

2.​1.​2.​17.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение условия удержания и выплаты пяти процентов от общей суммы договора на последний год завершения объекта, по договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год.
Пункт 189 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 191 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга".
Восстановление
Дисциплинарная ответственность
Глава 2. Капитальные расходы.
41
2.​2.​1.​1.
финансовое нарушение
Неисполнение заказчиком обязанностей по предъявлению подрядчику требования о безвозмездном устранении выявленных недостатков в проектно-сметной документации и (или) в изыскательских работах, выявленных в ходе строительства, а также в процессе эксплуатации объекта, созданного на основе выполненной проектно-сметной документации и данных изыскательских работ.
Пункт 2 статьи 672 Гражданского кодекса /Особенная часть/, договорные обязательства (гарантии подрядчика и вытекающие из них обязанности заказчика).
Проведение претензионной работы в отношении проектировщика по безвозмездной корректировке проектно-сметной документации и выполнении необходимых дополнительных изыскательских работ.
Дисциплинарная ответственность
42
2.​2.​1.​2.
финансовое нарушение
Проведение работ по возведению, строительству (реконструкции, реставрации, расширению, техническому перевооружению, модернизации, капитальному ремонту) объектов и их комплексов без утверждҰнной проектной (проектно-сметной) документации либо по документации, не прошедшей обязательную экспертизу.
Пункт 8 статьи 149 Бюджетного кодекса,
Пункт 1-1 статьи 60, пункт 6 статьи 64-1 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Административная ответственность. Статьи 314, 316 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
43
2.​2.​1.​3.
финансовое нарушение
Несоответствие фактических объҰмов и видов выполненных работ принятым актам выполненных работ и проектно‑сметной документации.
Подпункт 2) пункта 1 статьи 34-2, пункт 2 статьи 73, пункт 5, подпункт 2) пункта 6 статьи 75 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности",
подпункты 14), 17) пункта 11, подпункты 1), 2) пункта 12 Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года,

2.​1.​2.​17.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша объектіні аяқтаудың соңғы жылына шарттың жалпы сомасының бес пайызын ұстап қалу және төлеу талаптарын сақтамау.
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 189-тармағы,
"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы бұйрығының 191-тармағы.
Қалпына келтіру
Тәртіптік жауаптылық
2-тарау. Күрделі шығыстар
41
2.​2.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Тапсырыс берушінің мердігерге жобалау-сметалық құжаттамада және (немесе) іздестіру жұмыстарында, құрылыс барысында, сондай-ақ орындалған жобалау-сметалық құжаттаманың және іздестіру жұмыстары деректерінің негізінде құрылған объектіні пайдалану процесінде анықталған кемшіліктерді өтеусіз жою туралы талап қою жөніндегі міндеттерді орындамауы
Азаматтық кодекстің /Ерекше бөлім/ 672-бабының 2-тармағы, шарттық міндеттемелер (мердігердің кепілдіктері және олардан туындайтын тапсырыс берушінің міндеттері)
Жобалаушыға қатысты жобалау-сметалық құжаттаманы өтеусіз түзету және қажетті қосымша іздестіру жұмыстарын орындау бойынша талап қою жұмыстарын жүргізу
Тәртіптік жауаптылық
42
2.​2.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Объектілерді және олардың кешендерін тұрғызу, салу (реконструкциялау, қалпына келтіру, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделі жөндеу) жөніндегі жұмыстарды бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасыз не міндетті сараптамадан өтпеген құжаттама бойынша жүргізу
Бюджет кодексінің 149-бабының 8-тармағы,
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 60-бабының 1-1-тармағы, 64-1-бабының 6-тармағы
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 314, 316-баптары. Тәртіптік жауаптылық
43
2.​2.​1.​3.
қаржылық бұзушылық
Орындалған жұмыстардың нақты көлемі мен түрлерінің орындалған жұмыстардың қабылданған актілеріне және жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес келмеуі
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 34-2-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы, 73-бабының 2-тармағы, 75-бабының 5-тармағы, 6-тармағының 2) тармақшасы,
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы бұйрығымен бекітілген Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-тармағының 14), 17) тармақшалары, 12-тармағының 1), 2) тармақшалары,

пункт 577 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года (далее – Правила осуществления государственных закупок).
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Административная ответственность.
Статьи 313 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
44
2.​2.​1.​4.
финансовое нарушение
Приемка государственной приемочной комиссией объектов строительства при его неполной готовности.
Статьи 17, 73 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Восстановление.
Административная ответственность.
Статья 318 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
45
2.​2.​2.​2
нарушение процедурного характера
Нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами, при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций.
Пункт 8 статьи 149 Бюджетного кодекса,
Подпункт 3) пункта 2 статьи 34-3 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Статья 315 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
46
2.​2.​2.​3
нарушение процедурного характера
Нарушение установленного законодательством порядка приемки и ввода в эксплуатацию завершенных строительством объектов, а также их содержания в процессе эксплуатации в том числе: использование не введенного в эксплуатацию объектов строительства, повлекшее затраты из бюджета.
Статьи 17, 73 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 318 КоАП.
Дисциплинарная ответственность
47
2.​2.​2.​4
нарушение процедурного характера
Осуществление строительства (производства строительно-монтажных работ) без разрешения на проведение строительно-монтажных работ, без уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль, о начале производства строительно-монтажных работ.
Подпункт 5) пункта 1 статьи 17, пункты 2, 12 статьи 68 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Статьи 463 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
48
2.​2.​2.​5
нарушение процедурного характера
Осуществление строительства без сопровождения архитектурного строительного контроля и надзора, технического и авторского надзоров.
Подпункт 6) пункта 1 статьи 17, статьи 34, 34-1 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Статья 321 КоАП.
49

Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалары) 577-тармағы
(Өтеу/қалпына келтіру/есеп бойынша көрсету)
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 313-бабы. Тәртіптік жауаптылық
44
2.​2.​1.​4.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік қабылдау комиссиясының толық бітпеген құрылыс объектiлерiн қабылдауы
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 17, 73-баптары.
Қалпына келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 318-бабы. Тәртіптік жауаптылық
45
2.​2.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Объектілерді тұрғызу және реконструкциялау, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын дайындау бойынша құрылыс-монтаждау, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде нормативтік құжаттарда көзделген атқарушылық техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидаларын бұзу
Бюджет кодексінің 149-бабының 8-тармағы,
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 34-3-бабы 2-тармағының 3) тармақшасы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 315-бабы. Тәртіптік жауаптылық
46
2.​2.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Құрылысы аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау және берудің, сондай-ақ пайдалану процесiнде оларды күтiп-ұстаудың заңнамада белгiленген тәртiбiн бұзу, соның ішінде:
бюджет шығынына әкеп соққан, пайдалануға берілмеген құрылыс объектiлерiн пайдалану;
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 17, 73-баптары
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 318-бабы. Тәртіптік жауаптылық
47
2.​2.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Құрылыстың (құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізудің) құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат алынбай, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізудің басталғаны туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдарды хабардар етпей жүзеге асырылуы
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 17-бабы 1-тармағының 5) тармақшасы, 68-бабының 2, 12-тармақтары
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 463-бабы. Тәртіптік жауаптылық
48
2.​2.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Құрылысты сәулет-құрылыс бақылауының және қадағалауының сүйемелдеуінсіз, техникалық және авторлық қадағалаусыз жүзеге асыру
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 17-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы, 34, 34-1-баптары
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 321-бабы
49

2.​2.​2.​6
нарушение процедурного характера
Отклонение от установленного в законодательном порядке выбора и предоставления (разрешения на использование), а также изъятия земельных участков для градостроительных целей, связанных с обеспечением государственных нужд.
Статья 658 Гражданского кодекса /Особенная часть/,
подпункт 3) пункта 1 статьи 17, статья 68 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
50
2.​2.​2.​7
нарушение процедурного характера
Осуществление строительства при отсутствии права собственности на земли и без государственной регистрации прав на недвижимое имущество в процессе строительства.
Подпункт 9) пункта 1 статьи 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (далее – Земельный кодекс),
статья 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 136 КоАП.
Дисциплинарная ответственность
51
2.​2.​2.​8.
нарушение процедурного характера
Принятие решения о предоставлении в частную собственность земельного участка, предоставленного во временное возмездное землепользование для строительства, до ввода объекта в эксплуатацию либо непринятие мер по принудительному изъятию земельного участка, предназначенного для строительства, не используемого по назначению в течение трех лет со дня принятия решения о его предоставлении (если более длительный срок не предусмотрен проектно-сметной документацией).
Пункт 2 статьи 92 Земельного кодекса.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 136 КоАП.
Дисциплинарная ответственность
52
2.​2.​2.​9.
нарушение процедурного характера
Передача на субподряд в совокупности более двух третей предусмотренных договором стоимости всех подрядных работ, не относящиеся к государственным закупкам.
Пункт 11 статьи 66 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
53
2.​2.​2.​10.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное утверждение и предоставление на утверждение технико-экономического обоснования и проектно-сметной документации.
Пункт 4 Правил утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года (далее – Правила утверждения проектов).
Приведение в соответствие в случае не завершения исполнения договора.
Дисциплинарная ответственность
54

2.​2.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекет мұқтаждарын қамтамасыз етуге байланысты қала салу мақсатында жер учаскелерін таңдау және беру (учаскені құрылысқа пайдалануға рұқсат алу), сондай-ақ алып қоюдың заңнамада белгiленген тәртiбiнен ауытқу
Азаматтық кодекстің /Ерекше бөлім/ 658-бабы,
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 17-бабы 1- тармағының 3) тармақшасы, 68-бабы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
50
2.​2.​2.​7.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Жерге меншік құқығы болмаса да, құрылыс процесінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркемей, құрылысты жүзеге асыру
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 43-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы,
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің
136-бабы.
Тәртіптік жауаптылық
51
2.​2.​2.​8.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Объект пайдалануға берілгенге дейін құрылыс үшін уақытша өтеулі жер пайдалануға берілген жер учаскесін жеке меншікке беру туралы шешім қабылдау не құрылыс салуға арналған, оны беру туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жыл ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмайтын жер учаскесін мәжбүрлеп алып қою жөнінде шаралар қолданбау (егер жобалау-сметалық құжаттамада неғұрлым ұзақ мерзім көзделмесе)
Жер кодексінің 92-бабының 2-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің
136-бабы.
Тәртіптік жауаптылық
52
2.​2.​2.​9.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік сатып алуға жатпайтын барлық мердігерлік жұмыстардың шартта көзделген құнының жиынтығында үштен екi бөлiгiнен астамын қосалқы мердiгерлiкке беру
"Cәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 66-бабының 11-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
53
2.​2.​2.​10.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Техникалық-экономикалық негіздемені және жобалау-сметалық құжаттаманы уақытылы бекітпеу және бекітуге ұсынбау
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілер салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларының (бұдан әрі – Жобаларды бекіту қағидалары) 4-тармағы
Шарттың орындалуы аяқталмаған жағдайда сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
54

2.​2.​2.​11.
нарушение процедурного характера
Утверждение технико-экономических обоснований и (или) проектно-сметной документации без указания утверждаемых основных технико-экономических показателей, в том числе расчетной (для технико-экономических обоснований) или сметной (для проектно-сметной документации) стоимости строительства.
Пункт 9 Правил утверждения проектов.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
55
2.​2.​2.​12.
нарушение процедурного характера
Проведение строительно-монтажных работ по Технико-экономическому обоснованию, по которому в течение трех лет после ее утверждения не была разработана и утверждена проектно-сметная документация.
Пункт 12 Правил утверждения проектов.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
56
2.​2.​2.​13.
нарушение процедурного характера
Проведение строительно-монтажных работ по устаревшей проектно-сметной документации.
Пункт 13 Правил утверждения проектов.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Глава 3. Трансферты, бюджетные субсидии, бюджетные кредиты.
57
2.​3.​1.​1.
финансовое нарушение
Невозврат в вышестоящий бюджет неиспользованных (недоиспользованных) сумм целевых трансфертов, полученных из него, при отсутствии предусмотренного бюджетным законодательством решения об их доиспользовании в текущем финансовом году.
Пункт 2 статьи 115, подпункт 2) пункта 5 статьи 116 Бюджетного кодекса,
пункты 314, 315 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 317, 318 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
58
2.​3.​1.​2.
финансовое нарушение
Нарушение порядка предоставления и (или) выплаты бюджетных субсидий, выразившееся, в том числе, в перечислении средств без документов, подтверждающих обоснованность платежа, что повлекло их необоснованное использование.
Пункт 3 статьи 14, пункт 3 статьи 110 Бюджетного кодекса,
пункты 318-320 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 321-323 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания,
порядок выделения бюджетных субсидий по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме)3.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
59
2.​3.​1.​3.
финансовое нарушение
Использование целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан не по их целевому назначению.
Пункты 2, 3 статьи 59, пункт 3 статьи 61, пункт 1 статьи 115 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
60

2.​2.​2.​11.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Техникалық-экономикалық негіздемелерді және (немесе) жобалау-сметалық құжаттаманы бекітілетін негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді, оның ішінде құрылыстың есеп айырысу (техникалық-экономикалық негіздемелер үшін) немесе сметалық (жобалау-сметалық құжаттама үшін) құнын көрсетпей бекіту
Жобаларды бекіту қағидаларының 9-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
55
2.​2.​2.​12.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бекітілгенінен кейін үш жыл ішінде жобалау-сметалық құжаттамасы әзірленбеген және бекітілмеген техникалық-экономикалық негіздеме бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу
Жобаларды бекіту қағидаларының 12-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
56
2.​2.​2.​13.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын ескірген жобалау-сметалық құжаттама бойынша жүргізу
Жобаларды бекіту қағидаларының 13-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
3-тарау. Трансферттер, бюджеттік субсидиялар, бюджеттік кредиттер.
57
2.​3.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Бюджет заңнамасында ағымдағы қаржы жылында нысаналы трансферттерді толық пайдалану туралы шешім көзделмеген кезде жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердің пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын жоғары тұрған бюджетке қайтармау.
Бюджет кодексінің 115-бабының 2-тармағы, 116-бабының 5-тармағының 2) тармақшасы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 314, 315-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 317, 318-тармақтары.
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
58
2.​3.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Бюджеттік субсидияларды беру және (немесе) төлеу тәртібін бұзу, соның ішінде қаражатты төлемнің негізділігін растайтын құжаттарсыз аудару, бұл олардың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқтырады.
Бюджет кодексінің 14-бабының 3-тармағы, 110-бабының 3-тармағы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 318-320-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 321-323-тармақтары,
тиісті бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша бюджеттік субсидиялар бөлу тәртібі3.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
59
2.​3.​1.​3.
қаржылық бұзушылық
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттерді мақсатына сай пайдаланбау.
Бюджет кодексінің 59-бабының 2, 3-тармақтары, 61-бабының 3-тармағы, 115-бабының 1-тармағы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
60

2.​3.​1.​4.
финансовое нарушение
Расходование средств Специального государственного фонда не по целевому назначению, установленному законодательством Республики Казахстан о возврате государству незаконно приобретҰнных активов.
Пункт 1 статьи 69 Бюджетного кодекса,
подпункт 2) пункта 2, пункты 14, 15, 22 Правил использования и мониторинга средств Специального государственного фонда, утвержденных приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
61
2.​3.​1.​5.
финансовое нарушение
Использование трансфертов общего характера, целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов не по их целевому назначению.
Пункт 5 статьи 77, пункт 6 статьи 83, статьи 157, 161 Бюджетного Кодекса,
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года "О некоторых вопросах бюджетного кредитования" (далее – приказ "О некоторых вопросах бюджетного кредитования").
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
62
2.​3.​1.​6.
финансовое нарушение
Предоставление бюджетных кредитов на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).
Пункты 2, 3 статьи 154, пункт 2 статьи 161 Бюджетного кодекса,
приказ "О некоторых вопросах бюджетного кредитования".
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
63
2.​3.​1.​7.
финансовое нарушение
Использование заҰмщиком или конечным заҰмщиком средств бюджетного кредита на цели, не предусмотренные кредитным договором, а также не соответствующие бюджетной программе и бюджетному законодательству.
Статьи 157, 161 Бюджетного кодекса,
пункты 22, 23 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
приказ "О некоторых вопросах бюджетного кредитования".
Возмещение
Административная ответственность. Статья 233 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
64
2.​3.​1.​8.
финансовое нарушение
Незачисление в соответствующий бюджет поступлений от погашения выданных из бюджета кредитов, займов.
Пункт 6 статьи 23, пункт 6 статьи 24, пункт 6 статьи 25, пункт 5 статьи 26, пункт 2 статьи 168 Бюджетного кодекса,
пункт 77 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 79 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
65
2.​3.​2.​1.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка перечисления трансфертов нижестоящим бюджетам.
Пункт 311 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 314 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
66

2.​3.​1.​4.
қаржылық бұзушылық
Арнаулы мемлекеттік қордың қаражатын Қазақстан Республикасының заңсыз сатып алынған активтерді мемлекетке қайтару туралы заңнамасында белгіленген мақсатқа сай жұмсамау.
Бюджет кодексінің 69-бабының 1-тармағы,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 29 қыркүйектегі бұйрығымен бекітілген Арнаулы мемлекеттік қор қаражатын пайдалану және мониторингтеу қағидаларының 2-тармағының 2) тармақшасы, 14, 15, 22-тармақтары.
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
61
2.​3.​1.​5.
қаржылық бұзушылық
Жалпы сипаттағы трансферттерді, ағымдағы нысаналы трансферттерді, нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттерді мақсатына сай пайдаланбау.
Бюджет кодексінің 77-бабының 5-тармағы, 83-бабының 6-тармағы, 157, 161-баптары,
"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы бұйрығына (бұдан әрі – "Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" бұйрық).
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
62
2.​3.​1.​6.
қаржылық бұзушылық
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсаттарына, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің шығындарын жабуға, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің) қызметтеріне ақы төлеуге бюджеттік кредиттер беру.
Бюджет кодексінің 154-бабының 2, 3-тармақтары, 161-бабының 2-тармағы,
"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
63
2.​3.​1.​7.
қаржылық бұзушылық
Қарыз алушының немесе түпкілікті қарыз алушының бюджеттік кредит қаражатын кредит шартында көзделмеген, сондай-ақ бюджеттік бағдарлама мен бюджет заңнамасына сәйкес келмейтін мақсаттарға пайдалануы.
Бюджет кодексінің 157, 161-баптары, 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 22, 23-тармақтары,
"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Өтеу
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 233-бабы. Тәртіптік жауаптылық.
64
2.​3.​1.​8.
қаржылық бұзушылық
Бюджеттен берілген кредиттерді, қарыздарды өтеуден түсетін түсімдерді тиісті бюджетке есептемеу.
Бюджет кодексінің 23-бабының 6-тармағы, 24-бабының 6-тармағы, 25-бабының 6-тармағы, 26-бабының 5-тармағы, 168-бабының 2-тармағы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 77-тармағы,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 79-тармағы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
65
2.​3.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін трансферттерді аудару тәртібін бұзу.
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 311-тармағы,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 314-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық
66

2.​3.​2.​2.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение требований по планированию трансфертов общего характера.
Статья 80 Бюджетного кодекса,
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года "Об утверждении Правил планирования трансфертов общего характера, включающий порядок взаимодействия центральных и местных исполнительных органов, других организаций, порядок представления и согласования центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) и местными исполнительными органами форм, перечней показателей, необходимых для расчета трансфертов общего характера, и порядок проведения мониторинга их использования".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
67
2.​3.​2.​3.
нарушение процедурного характера
Необеспечение участником бюджетного процесса публикации материалов, информации и документов бюджетного процесса.
Статья 40 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
68
2.​3.​2.​4.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение требований по составлению и представлению отчета о конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов.
Пункт 7 статьи 83 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
69
2.​3.​2.​5.
нарушение процедурного характера
Нарушение условия о софинансировании бюджетных инвестиций из нижестоящего местного бюджета при выделении целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета.
Пункт 3 статьи 83 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
70
2.​3.​2.​6.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение условий предоставления бюджетных кредитов.
Статья 154 Бюджетного кодекса,
пункт 41 Приложения 1 приказа "О некоторых вопросах бюджетного кредитования".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность Статья 236 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
71
2.​3.​2.​7.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное погашение бюджетного кредита.
Подпункты 1), 4) пункта 4, пункт 13 статьи 154, статьи 158, 159 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
72
2.​3.​2.​8.
нарушение процедурного характера
Нарушение процедур по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе документов, необходимых при их предоставлении.
Статья 156 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность Статья 236 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
73
2.​3.​2.​11.
нарушение процедурного характера
Непринятие, принятие несвоевременных мер заказчиком по взысканию штрафных санкций в случаях непогашения или несвоевременного погашения бюджетного кредита.

2.​3.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау жөніндегі талаптарды сақтамау.
Бюджет кодексінің 80-бабы,
"Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да ұйымдардың өзара іс-қимыл тәртібін, тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдарының және жергілікті атқарушы органдардың жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу үшін қажетті нысандарды, көрсеткіштер тізбелерін ұсыну және келісу тәртібін және олардың пайдаланылуына мониторинг жүргізу тәртібін қамтитын жалпы сипаттағы трансферттерді жоспарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы бұйрығы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
67
2.​3.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджет процесіне қатысушының бюджет процесінің материалдарын, ақпаратын және құжаттарын жариялауды қамтамасыз етпеуі.
Бюджет кодексінің 40-бабы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
68
2.​3.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген түпкілікті нәтижелер туралы есепті жасау және ұсыну жөніндегі талаптарды сақтамау.
Бюджет кодексінің 83-бабының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
69
2.​3.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерін бөлу кезінде төмен тұрған жергілікті бюджеттен бюджеттік инвестицияларды қоса қаржыландыру туралы шартты бұзу.
Бюджет кодексінің 83-бабының 3-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
70
2.​3.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік кредиттерді беру шарттарын сақтамау.
Бюджет кодексінің 154-бабы,
"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" бұйрықтың 1-қосымшаның 41-тармағы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 236-бабы. Тәртіптік жауаптылық.
71
2.​3.​2.​7.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік кредитті уақытылы өтемеу.
Бюджет кодексінің 154-бабы 4-тармағының 1), 4) тармақшалары, 13-тармағы, 158, 159-баптары,
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
72
2.​3.​2.​8.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік кредиттерді, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттарды беру рәсімдерін бұзу.
Бюджет кодексінің 156-бабы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 236-бабы. Тәртіптік жауаптылық.
73
2.​3.​2.​11.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік кредит өтелмеген немесе уақытылы өтелмеген жағдайларда тапсырыс берушінің айыппұл санкцияларын өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдамауы, уақытылы қабылдамауы.

Подпункты 1), 3) пункта 4, пункт 13 статьи 154, статьи 158, 159 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
74
2.​3.​2.​12.
нарушение процедурного характера
Нарушение норм и требований по целевому перечислению из республиканского бюджета.
Статья 83 Бюджетного кодекса,
пункт 310 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 313 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Глава 4. Связанные гранты, государственные и гарантированные государством займы, займы, привлекаемые под поручительство государства.
75
2.​4.​1.​1.
финансовое нарушение
Использование полученных связанных грантов государственными организациями - получателями связанных грантов на цели, не предусмотренные соглашением о связанном гранте.
Статья 161, пункт 3 статьи 163 Бюджетного кодекса,
пункт 601 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 594 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
76
2.​4.​1.​2.
финансовое нарушение
Нецелевое использование средств займа, обеспеченного государственной гарантией либо поручительством государства, и невозврат средств, отвлечҰнных из бюджета на исполнение соответствующих обязательств государства в случае невыполнения заҰмщиком долговых обязательств по займу.
Пункт 15 статьи 41, статья 142, пункт 8 статьи 145 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Административная ответственность.
Статья 233 часть 3 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
77
2.​4.​2.​1.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка отбора инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан.
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" (далее – Правила разработки или корректировки ГИП, 2014),
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства" (далее – Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства").
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
78

Бюджет кодексінің 154-бабы 4-тармағының 1), 3) тармақшалары, 13-тармағы, 158, 159-баптары,
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
74
2.​3.​2.​12.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Республикалық бюджеттен нысаналы аударым бойынша нормалар мен талаптарды бұзу.
Бюджет кодексінің 83-бабы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 310-тармағы,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 313-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
4-тарау. Байланысты гранттар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар,
мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздар.
75
2.​4.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Байланысты гранттарды алушы мемлекеттік ұйымдардың алынған байланысты гранттарды байланысты грант туралы келісімде көзделмеген мақсаттарға пайдалануы.
Бюджет кодексінің 161-бабы, 163-бабының 3-тармағы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 601-тармағы,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 594-тармағы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
76
2.​4.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік кепілдікпен не мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген қарыз қаражатын мақсатына сай пайдаланбау және қарыз алушы қарыз бойынша борыштық міндеттемелерін орындамаған жағдайда мемлекеттің тиісті міндеттемелерін орындауға бюджеттен бөлінген қаражатты қайтармау.
Бюджет кодексінің 41-бабының 15-тармағы, 142-бабы, 145-бабының 8-тармағы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің
233-бабының 3-бөлігі. Тәртіптік жауаптылық
77
2.​4.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздар қаражаты есебінен қаржыландыру үшін инвестициялық жобаларды іріктеу тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы бұйрығы (бұдан әрі – МИЖ әзірлеу немесе түзету қағидалары (2014),
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы бұйрығы (бұдан әрі – "Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық).
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
78

2.​4.​2.​2.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка формирования, рассмотрения и утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан.
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
79
2.​4.​2.​3.
нарушение процедурного характера
Нарушение процедур предоставления государственных гарантий по негосударственным займам.
Статья 141 Бюджетного кодекса,
Правила разработки или корректировки ГИП, 2014,
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
80
2.​4.​2.​4.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка заимствования местными исполнительными органами Республики Казахстан.
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
81
2.​4.​2.​5.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка мониторинга финансового состояния заемщика, получившего гарантированный государством заем, заем под поручительство государства.
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
82
2.​4.​2.​6.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка погашения, обслуживания, планирования платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, займов местных исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями, поручительствами государства, покупки выпущенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
83
2.​4.​2.​7.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, займов местных исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями, поручительствами государства, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов.
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
84

2.​4.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілетін мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыру үшін инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру, қарау және бекіту тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
79
2.​4.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру рәсімдерін бұзу.
Бюджет кодексінің 141-бабы.
МИЖ әзірлеу немесе түзету қағидалары (2014),
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
80
2.​4.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу тәртібін бұзуы.
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
81
2.​4.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекет кепілдік берген қарызды, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарызды алушының қаржылық жай-күйін мониторингтеу тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
82
2.​4.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында сатып алуды, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу, оларға қызмет көрсету, жоспарлау тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
83
2.​4.​2.​7.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жүзеге асыру тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
84

2.​4.​2.​8.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка осуществления финансовых операций за счет средств правительственных внешних займов, связанных грантов и средств софинансирования.
Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
85
2.​4.​2.​9.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка предоставления поручительства государства Республики Казахстан, а также возврата средств республиканского бюджета, выделенных на исполнение обязательств по поручительству государства.
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Глава 5. Бюджетные инвестиции.
86
2.​5.​1.​1.
финансовое нарушение
Разработка проектно-сметной документации по государственному инвестиционному проекту, не включҰнному в инвестиционный план, не внесҰнному в республиканский или местный бюджет, либо без подтверждҰнного уполномоченным органом финансирования.
Пункты 4-6 статьи 149 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
87
2.​5.​1.​2.
финансовое нарушение
Уменьшение сумм утверждҰнных или уточнҰнных параметров местного государственного инвестиционного проекта, приводящее к превышению предельного размера авансовой либо предварительной оплаты, установленного бюджетным законодательством.
Статья 150 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
88
2.​5.​2.​1.
нарушение процедурного характера
Представление администраторами бюджетных программ в уполномоченный орган по государственному планированию необоснованных инвестиционных предложений.
Пункт 5 статьи 149 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
89
2.​5.​2.​2.
нарушение процедурного характера
Реализация бюджетных инвестиционных проектов без проведения корректировки его технико-экономического обоснования с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, не повлекшее необоснованное использование средств.
Пункт 2 статьи 150 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
90
2.​5.​2.​3.
нарушение процедурного характера
Разработка проектно-сметной документации по бюджетным инвестиционным проектам, не включенным в республиканский или местный бюджет.

2.​4.​2.​8.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Үкіметтік сыртқы қарыздар, байланысты гранттар қаражаты және қоса қаржыландыру қаражаты есебінен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртібін бұзу.
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
85
2.​4.​2.​9.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасы мемлекетінің кепілгерлігін беру, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтару тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
5-тарау. Бюджеттік инвестициялар.
86
2.​5.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Инвестициялық жоспарға енгізілмеген, республикалық немесе жергілікті бюджетке енгізілмеген не уәкілетті органның қаржыландыруды растауынсыз мемлекеттік инвестициялық жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу.
Бюджет кодексінің 149-бабының 4-6-тармақтары.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
87
2.​5.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Бюджет заңнамасында белгіленген аванстық не алдын ала төлемнің шекті мөлшерінен асып кетуіне әкеп соғатын, жергілікті мемлекеттік инвестициялық жобаның бекітілген немесе нақтыланған параметрлері сомаларын азайту.
Бюджет кодексінің 150-бабы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
88
2.​5.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға инвестициялық ұсыныстарды негізсіз беруі.
Бюджет кодексінің 149-бабының 5-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
89
2.​5.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Техникалық шешімдердің өзгеруіне және қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқтырмаған қосымша шығыстарды қажет ететін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, бюджеттік инвестициялық жобаларды оның техникалық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізбей, кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жасай отырып іске асыру.
Бюджет кодексінің 150-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
90
2.​5.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Республикалық немесе жергiлiктi бюджетке енгiзiлмеген бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзiрлеу.

Пункт 6 статьи 149 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
91
2.​5.​2.​4.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов.
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 "Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов" (далее – Правила планирования и реализации ГИП, 2025).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
92
2.​5.​2.​5.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка финансирования экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и государственно-частного партнерства.
Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
93
2.​5.​2.​6.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение критериев определения республиканских и местных бюджетных инвестиций и проектов государственно-частного партнерства.
Пункт 3 статьи 148 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
94
2.​5.​2.​7.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение норм и требований по проведению экспертизы инвестиционных проектов.
Подпункт 1) пункта 1 статьи 149 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
95
2.​5.​2.​8.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение норм и требований при включении в проект бюджета бюджетных инвестиционных проектов.
Пункт 5 статьи 149 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
96
2.​5.​2.​9.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение условий при планировании бюджетных инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц.
Пункт 1 статьи 149 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
97
2.​5.​2.​10.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение норм отбора бюджетных инвестиций, планируемых посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц.

Бюджет кодексінің 149-бабының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
91
2.​5.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік инвестициялық жобаларды әзірлеуді немесе түзетуді қаржыландыруға қаражат бөлу, сондай-ақ олардың техникалық-экономикалық негіздемелеріне қажетті сараптама жүргізу тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығы (бұдан әрі – МИЖ жоспарлау және іске асыру қағидалары (2025).
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
92
2.​5.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша құжаттаманы сараптау мен бағалауды қаржыландыру тәртібін бұзу.
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
93
2.​5.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Республикалық және жергілікті бюджеттік инвестицияларды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын айқындау өлшемшарттарын сақтамау.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 148-бабының 3-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
94
2.​5.​2.​7.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Инвестициялық жобаларға сараптама жүргізу бойынша нормалар мен талаптарды сақтамау.
Бюджет кодексінің 149-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
95
2.​5.​2.​8.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бюджет жобасына бюджеттік инвестициялық жобаларды қосу кезінде нормалар мен талаптарды сақтамау.
Бюджет кодексінің 149-бабының 5-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
96
2.​5.​2.​9.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жоспарлау кезінде шарттарды сақтамау.
Бюджет кодексінің 149-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
97
2.​5.​2.​10.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жоспарланатын бюджеттiк инвестицияларды iрiктеу нормаларын сақтамау.

Пункт 2 статьи 149 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
98
2.​5.​2.​11.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка составления договоров государственно-частного партнерства.
Статьи 152, 153 Бюджетного кодекса,
Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон "О государственно-частном партнерстве").
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
99
2.​5.​2.​12.
нарушение процедурного характера
Отсутствие положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическим обоснованиям и (или) проектно-сметной документации на новое строительство, реконструкцию либо капитальный ремонт автомобильных дорог; и (или) отсутствие ведомственной экспертизы по технической документации среднего ремонта автомобильных дорог.
Пункт 4 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Глава 6. Государственный долг.
100
2.​6.​1.​1.
финансовое нарушение
Неисполнение обязательства Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов по погашению и обслуживанию государственного долга.
Пункты 3, 5 статьи 138 Бюджетного кодекса,
пункт 226 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 228 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
101
2.​6.​1.​2.
финансовое нарушение
Превышение объҰма расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа сверх предельного размера, установленного бюджетным законодательством относительно доходов соответствующего местного бюджета на соответствующий финансовый год.
Пункт 4 статьи 140 Бюджетного кодекса,
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
102
2.​6.​2.​1.
нарушение процедурного характера
Нарушение условий, требований и процедур предоставления государственных гарантий, поручительств.
Статьи 109, 145 Бюджетного кодекса,
Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Статья 236 КоАП.
103
2.​6.​2.​2.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка и требований к принятию обязательств государственными учреждениями.
Статья 109 Бюджетного кодекса,
Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
Процедуры казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Статья 236 КоАП.

Бюджет кодексінің 149-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
98
2.​5.​2.​11.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасау тәртібін бұзу.
Бюджет кодексінің 152, 153-баптары,
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Заң).
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
99
2.​5.​2.​12.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Автомобиль жолдарын жаңадан салуға, реконструкциялауға не күрделі жөндеуге арналған техникалық-экономикалық негіздемелер және (немесе) жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының болмауы; және (немесе) автомобиль жолдарын орташа жөндеудің техникалық құжаттамасы бойынша ведомстволық сараптаманың болмауы.
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 4-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
6-тарау. Мемлекеттік борыш
100
2.​6.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі міндеттемелерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы.
Бюджет кодексінің 138-бабының 3, 5-тармақтары,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 226-тармағы,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 228-тармағы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
101
2.​6.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар көлемінің тиісті жергілікті бюджеттің тиісті қаржы жылына арналған кірістеріне қатысты бюджеттік заңнамада белгіленген шекті мөлшерден асып кетуі.
Бюджет кодексінің 140-бабының 4-тармағы,
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
102
2.​6.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік кепілдіктерді, кепілгерліктерді беру шарттарын, талаптары мен рәсімдерін бұзу.
Бюджет кодексінің 109, 145-баптары,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары,
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 236-бабы.
103
2.​6.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауына қойылатын тәртіп пен талаптарды бұзу.
Бюджет кодексінің 109-бабы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 236-бабы.

104
2.​6.​2.​3.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка мониторинга государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства.
Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
105
2.​6.​2.​4.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка управления рисками государственного долга, гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства.
Приказ "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
106
2.​6.​2.​5.
нарушение процедурного характера
Непринятие уполномоченным органом в отношении подведомственных государственных предприятий мер по установлению нормативов положенности специальных транспортных средств по видам деятельности государственных предприятий по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом и (или) по определению критериев отнесения автотранспорта к специальным транспортным средствам по сферам деятельности, отнесенным к их компетенции.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года "Об определении механизма проведения мониторинга административных расходов государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, с целью их оптимизации".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Глава 7. Ведение бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности.
107
2.​7.​1.​1.
финансовое нарушение
Нарушение законодательства о бухгалтерском учҰте и финансовой отчҰтности, выражающееся в уклонении от ведения бухгалтерского учҰта, искажении (недостоверности) финансовой отчҰтности, сокрытии либо уничтожении учҰтных документов и программного обеспечения по ведению бухгалтерского учета, а также в назначении или подписи отчҰтности лицом а также в назначении либо подписи отчҰтности лицом, не обладающим сертификатом профессионального бухгалтера в случаях, когда требование о его наличии установлено законодательством.
Подпункты 1), 2) пункта 3 статьи 6, подпункт 2) пункта 1 статьи 8, статьи 9, 11 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учҰте и финансовой отчҰтности" (далее – Закон "О бухгалтерском учҰте и финансовой отчҰтности"),

104
2.​6.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борышты мониторингтеу тәртібін бұзу.
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары,
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
105
2.​6.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік борыштың және мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыштың тәуекелдерін басқару тәртібін бұзу.
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" бұйрық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
106
2.​6.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Уәкілетті органның ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша мемлекеттік кәсіпорындардың қызмет түрлері бойынша арнайы көлік құралдарының тиесілілік нормативтерін белгілеу жөнінде және (немесе) олардың құзыретіне жатқызылған қызмет салалары бойынша автокөлікті арнайы көлік құралдарына жатқызу өлшемшарттарын айқындау бойынша шаралар қабылдамауы.
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындарды, акционерлік қоғамдарды және олардағы мемлекеттік қатысу үлестерінің мөлшері қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін анықтауға мемлекетке мүмкіндік беретін жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді оңтайландыру мақсатымен олардың әкімшілік шығыстарының мониторингін жүргізу тетігін анықтау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы қаулысы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
7-тарау. Бухгалтерлік, бюджеттік есепті жүргізу және қаржылық, бюджеттік есептілікті жасау.
107
2.​7.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Бухгалтерлік есепті жүргізуден жалтару, қаржылық есептілікті бұрмалау (анық емес), бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі есепке алу құжаттары мен бағдарламалық қамтылымды жасыру не жою, сондай-ақ кәсіби бухгалтер сертификатының болуы туралы талап заңнамада белгіленген жағдайларда ондай сертификаты жоқ адамды тағайындау немесе ондай адамның есептілікке қол қоюы түрінде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнаманы бұзу.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң) 6-бабы 3-тармағының 1), 2) тармақшалары, 8-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы, 9, 11-баптары,

пункт 6 статьи 130 Бюджетного кодекса,
международные стандарты финансовой отчетности,
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (далее – Инструкция по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва),
приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года "Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности", приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (далее – Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях),
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года "Об утверждении Учетной политики" (далее – Учетная политика),
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (далее – План счетов бухгалтерского учета государственных учреждений),
приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета", иные нормативные правовые и правовые акты.
Отражение по учету.
Административная ответственность. Статья 238 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
108
2.​7.​1.​2.
финансовое нарушение
Недостача материальных ценностей или денежных средств, а также излишки основных средств, запасов, денежных средств и иных материальных ценностей.
Пункт 57 Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года (далее – Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях),
пункт 71 Правил ведения бухгалтерского учета, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года (далее – Правила ведения бухгалтерского учета),
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях,
Учетная политика.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность. Материальная ответственность.

Бюджет кодексінің 130-бабының 6-тармағы,
халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі бұйрығы (бұдан әрі – Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық).
"Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 15 мамырдағы бұйрығы,
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы бұйрығы (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары);
"Есепке алу саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі бұйрығы (бұдан әрі – Есепке алу саясаты),
"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі бұйрығы,
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 15 мамырдағы бұйрығы,
өзге де нормативтік құқықтық және құқықтық актілер.
Есеп бойынша көрсету
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 238-бабы. Тәртіптік жауаптылық.
108
2.​7.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Материалдық құндылықтардың немесе ақша қаражатының жетіспеушілігі, сондай-ақ негізгі құралдардың, запастардың, ақша қаражатының және өзге де материалдық құндылықтардың артық шығуы.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларының 57-тармағы (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары),
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары) 71-тармағы,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары
Есепке алу саясаты.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық. Материалдық жауаптылық.

109
2.​7.​1.​3.
финансовое нарушение
Необоснованное списание активов и обязательств, в том числе начисление амортизации по каждому объекту основного средства свыше ста процентов его стоимости либо списание пригодного к эксплуатации объекта исключительно из-за накопленной амортизации в размере ста процентов его стоимости.
Подпункт 2) пункта 190, пункт 301 Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях,
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 721 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий" (далее – Правила оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий),
Учетная политика,
Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях,
Правила ведения бухгалтерского учета.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
110
2.​7.​1.​4.
финансовое нарушение
Списание дебиторской, кредиторской задолженности без установленных законодательством оснований.
Пункт 190 Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях,
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
Правила оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий,
Учетная политика,
Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях,
Правила ведения бухгалтерского учета.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Административная ответственность. Статья 238 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
111
2.​7.​1.​5.
финансовое нарушение
Нарушение порядка учета и ведения кассовых операций.
Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях,
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Правила ведения бухгалтерского учета.
Отражение по учету
Дисциплинарная ответственность
112
2.​7.​1.​6.
финансовое нарушение
Нарушение классификации активов, обязательств при их первоначальном признании.
Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях,
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Правила ведения бухгалтерского учета,
Инструкция по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва.
Отражение по учету
Административная ответственность. Статья 238 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.

109
2.​7.​1.​3.
қаржылық бұзушылық
Активтер мен мiндеттемелердi негiзсiз есептен шығару, оның iшiнде негiзгi құралдың әрбiр объектiсi бойынша құнынан жүз пайыз асатын амортизацияны есептеу не пайдалануға жарамды объектiнi тек құнының жүз пайыз мөлшерiнде жиналған амортизациясына байланысты есептен шығару.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларының 190-тармағының 2) тармақшасы, 301-тармағы,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы бұйрығы (бұдан әрі – Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасы),
Есепке алу саясаты,
Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
110
2.​7.​1.​4.
қаржылық бұзушылық
Дебиторлық, кредиторлық берешекті заңнамада белгіленген негіздерсіз есептен шығару.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларының 190-тармағы,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасы,
Есепке алу саясаты,
Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 238-бабы. Тәртіптік жауаптылық.
111
2.​7.​1.​5.
қаржылық бұзушылық
Кассалық операцияларды есепке алу және жүргізу тәртібін бұзу
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары.
Есеп бойынша көрсету
Тәртіптік жауаптылық
112
2.​7.​1.​6.
қаржылық бұзушылық
Бастапқы тану кезінде активтерді, міндеттемелерді сыныптауды бұзу.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары,
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық.
Есеп бойынша көрсету
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 238-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.

113
2.​7.​1.​7.
финансовое нарушение
Непризнание в бухгалтерском учҰте активов, обязательств, доходов или расходов (прибыли либо убытков), которые отвечают установленным критериям признания.
Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях,
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Правила ведения бухгалтерского учета,
Инструкция по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва.
Отражение по учету
Административная ответственность. Статья 238 КоАП. Дисциплинарная ответственность.
114
2.​7.​1.​8.
финансовое нарушение
Нарушение начисления резервов.
Правила ведения бухгалтерского учҰта в государственных учреждениях,
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Правила ведения бухгалтерского учета.
Отражение по учету
Дисциплинарная ответственность
115
2.​7.​1.​9.
финансовое нарушение
Нарушение порядка начисления обесценения, переоценки активов, в том числе финансовых инструментов, производных финансовых инструментов.
Правила ведения бухгалтерского учҰта в государственных учреждениях,
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Правила ведения бухгалтерского учета.
Отражение по учету
Дисциплинарная ответственность
116
2.​7.​1.​10.
финансовое нарушение
Нарушение порядка ведения бюджетного учета и (или) требований к составлению и представлению бюджетной отчетности.
Пункт 5 статья 117 Бюджетного кодекса,
Правила ведения бюджетного учета, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
117
2.​7.​1.​11.
финансовое нарушение
Осуществление авансовой (предварительной) оплаты по специфике 151 "Оплата коммунальных услуг".
Пункт 196 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 год.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
118
2.​7.​1.​12.
финансовое нарушение
Необоснованное принятие на учет активов в составе основных средств или запасов и (или) применение бухгалтерских проводок, не соответствующих плану счетов и первичным документам.
Подпункт 1) пункта 5 статьи 117, пункт 3 статьи 130, пункт 4 статьи 131 Бюджетного кодекса,
пункт 54 Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность

113
2.​7.​1.​7.
қаржылық бұзушылық
Белгіленген тану өлшемшарттарына сәйкес келетін активтерді, міндеттемелерді, кірістерді немесе шығыстарды (пайданы не шығындарды) бухгалтерлік есепте танымау.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары,
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық.
Есеп бойынша көрсету
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 238-бабы. Тәртіптік жауаптылық.
114
2.​7.​1.​8.
қаржылық бұзушылық
Резервтерді есептеудегі бұзушылықтар.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу қағидалары,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары.
Есеп бойынша көрсету
Тәртіптік жауаптылық
115
2.​7.​1.​9.
қаржылық бұзушылық
Активтердің, соның ішінде қаржы құралдарының, туынды қаржы құралдарының құнсыздануын есептеу, қайта бағалау тәртібін бұзу.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу қағидалары,
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттары,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары.
Есеп бойынша көрсету
Тәртіптік жауаптылық
116
2.​7.​1.​10.
қаржылық бұзушылық
Бюджеттік есепке алуды жүргізу тәртібін және (немесе) бюджеттік есептілікті жасауға және ұсынуға қойылатын талаптарды бұзу.
Бюджет кодексінің 117-бабының 5-тармағы,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы бұйрығымен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
117
2.​7.​1.​11.
қаржылық бұзушылық
151 "Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу" ерекшелігі бойынша аванстық (алдын ала) төлемді жүзеге асыру.
2025 жылға арналған бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 196-тармағы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
118
2.​7.​1.​12.
қаржылық бұзушылық
Активтерді негізгі құралдардың немесе запастардың құрамында негізсіз есепке алу және (немесе) шоттар жоспарына және бастапқы құжаттарға сәйкес келмейтін бухгалтерлік жазбаларды қолдану.
Бюджет кодексінің 117-бабы 5-тармағының 1) тармақшасы, 130-бабының 3-тармағы, 131-бабының 4-тармағы,
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарының 54-тармағы.
(Өтеу / қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық

119
2.​7.​2.​1.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное представление финансовой отчетности в депозитарий организациями публичного интереса, являющимися объектами государственного аудита.
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
Правила сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий, утвержденные приказом Министра финансов от 28 января 2022 года.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Статья 239 КоАП. Дисциплинарная ответственность
120
2.​7.​2.​2.
нарушение процедурного характера
Выдача авансов под отчет при наличии задолженности по ранее выданным денежным средствам.
Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях.
Отражение по учету
Дисциплинарная ответственность
121
2.​7.​2.​3.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение установленного порядка и сроков проведения инвентаризации.
Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях,
Правила ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Глава 8. Иные.
122
2.​8.​1.​1.
финансовое нарушение
Направление или использование целевого вклада, целевого перечисления либо целевого взноса в нарушение целей, определҰнных законодательством.
Пункты 10, 11, 12 статьи 168 Бюджетного кодекса,
пункт 456 Правил ведения бухгалтерского учҰта в государственных учреждениях.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
123
2.​8.​1.​2.
финансовое нарушение
Использование средств резервов Правительства или местного исполнительного органа в нарушение целей, установленных бюджетным законодательством, и вопреки решениям Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении средств из резерва.
Пункты 2, 11 Правил распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2025 года,
пункты 1, 2, 5, 7-9 статьи 20 Бюджетного кодекса.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
124
2.​8.​1.​3.
финансовое нарушение
Неправомерное предоставление в аренду, безвозмездное пользование, доверительное управление объектов государственного имущества.
Статьи 72, 73, пункт 3 статьи 74, пункт 10 статьи 75, пункт 2 статьи 76 Закона "О государственном имуществе".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
125
2.​8.​1.​4.
финансовое нарушение
Выплата сумм, предусмотренных договором о государственных закупках, с включенным налогом на добавленную стоимость поставщику или исполнителю, не являющемуся плательщиком налога на добавленную стоимость.

119
2.​7.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік аудит объектілері болып табылатын жария мүдделі ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті уақытылы ұсынбауы.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 қаңтардағы бұйрығымен бекітілген Жария мүдделі ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті ұсыну қағидалары.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 239-бабы. Тәртіптік жауаптылық.
120
2.​7.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бұрын берілген ақша қаражаты бойынша берешек болған кезде есепке берумен аванстар беру.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары.
Есеп бойынша көрсету
Тәртіптік жауаптылық
121
2.​7.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Түгендеу жүргізудің белгіленген тәртібі мен мерзімдерін сақтамау.
Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары,
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
8-тарау. Өзгелер.
122
2.​8.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Нысаналы салымды, нысаналы аударымды не нысаналы жарнаны заңнамада айқындалған мақсаттарды бұза отырып жіберу немесе пайдалану
Бюджет кодексінің 168-бабының 10, 11, 12-тармақтары,
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу қағидаларының 456-тармағы
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
123
2.​8.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Үкімет немесе жергілікті атқарушы орган резервтерінің қаражатын бюджет заңнамасында белгіленген мақсаттарды бұза отырып және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың резервтен қаражат бөлу туралы шешімдеріне қарамастан пайдалану
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 шілдедегі қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидаларының 2, 11-тармақтары.
Бюджет кодексінің 20-бабының 1, 2, 5, 7-9-тармақтары
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
124
2.​8.​1.​3.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік мүлік объектілерін құқыққа қайшы жалға беру, оларды өтеусіз пайдалану, сенімгерлікпен басқару
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 72, 73-баптары, 74-бабының 3-тармағы, 75-бабының 10-тармағы, 76-бабының 2-тармағы
(Өтеу/ қалпына келтіру / есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
125
2.​8.​1.​4.
қаржылық бұзушылық
Қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын өнім берушіге немесе орындаушыға қосылған құн салығымен қоса мемлекеттік сатып алу туралы шартта көзделген сомаларды төлеу

Подпункт 1) пункта 1 статьи 367, пункт 1 статьи 369, подпункт 1) пункта 1 статьи 400, пункт 9 статьи 412 Кодекса о налогах,
подпункт 1) пункта 1 статьи 5 Закона "О государственных закупках",
пункты 1, 3 статьи 96, пункты 6, 6-1 статьи 97 Бюджетного Кодекса,
статьи 447, 449, пункт 1 статьи 491, пункт 2 статьи 494, пункт 1 статьи 495 Налогового кодекса.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
126
2.​8.​2.​1.
нарушение процедурного характера
Непринятие, принятие несвоевременных мер заказчиком по взысканию неустойки в случаях неисполнения либо ненадлежащего исполнения принятых поставщиком обязательств по договору о государственных закупках.
Пункт 9 статьи 17 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
127
2.​8.​2.​2.
нарушение процедурного характера
Установление в конкурсной документации к потенциальным поставщикам и (или) к привлекаемым ими субподрядчикам (соисполнителям) квалификационных требований, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Статья 11 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 5 статьи 207 КоАП.
128
2.​8.​2.​3.
нарушение процедурного характера
Невнесение потенциальным поставщиком обеспечения исполнения договора о государственных закупках в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Подпункт 3) пункта 8 статьи 15 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
129
2.​8.​2.​4.
нарушение процедурного характера
Отказ от осуществления государственных закупок в случаях, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 4 статьи 18 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие
Административная ответственность. Часть 3 статьи 207 КоАП.
130
2.​8.​2.​5.
нарушение процедурного характера
Уклонение заказчика от заключения договора о государственных закупках в предусмотренные сроки, согласно законодательству Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 5 статьи 17 Закона "О государственных закупках".
Устранение выявленных нарушений
Дисциплинарная ответственность
131
2.​8.​2.​6.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное размещение заказчиком годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок) на веб-портале государственных закупок.
Пункт 5 статьи 6 Закона "О государственных закупках".
Устранение выявленных нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Административная ответственность.

Салық туралы кодекстің 367-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы, 369-бабының 1-тармағы, 400-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы, 412-бабының 9-тармағы,
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 5-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы,
Бюджет кодексінің 96-бабының 1, 3-тармақтары, 97-бабының 6, 6-1-тармақтары,
Салық кодексінің 447, 449-баптары, 491-бабының 1-тармағы, 494-бабының 2-тармағы, 495-бабының 1-тармағы
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
126
2.​8.​2.​1.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өнім берушінің қабылдаған міндеттемелері орындалмаған не тиісінше орындалмаған жағдайларда тапсырыс берушінің тұрақсыздық айыбын өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдамауы, уақытылы қабылдамауы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 17-бабының 9-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
127
2.​8.​2.​2.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) қатысты конкурстық құжаттамада Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеу
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 11-бабы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 5-бөлігі.
128
2.​8.​2.​3.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда әлеуетті өнiм берушiнің мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудi енгiзбеуі
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 15-бабы 8-тармағының 3) тармақшасы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
129
2.​8.​2.​4.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген жағдайларда мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 18-бабының 4-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 3-бөлігі
130
2.​8.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес көзделген мерзімдерде мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасудан жалтаруы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 17-бабының 5-тармағы
Анықталған бұзушылықтарды жою
Тәртіптік жауаптылық
131
2.​8.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің мемлекеттiк сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) мемлекеттік сатып алу веб-порталына уақытылы орналастырмауы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 6-бабының 5-тармағы
Анықталған бұзушылықтарды жою
Тәртіптік жауаптылық.

Часть 13 статьи 207 КоАП.
132
2.​8.​2.​7.
нарушение процедурного характера
Внесение заказчиком изменения и (или) дополнения в годовой план государственных закупок более двух раз в месяц.
Пункт 6 статьи 6 "О государственных закупках".
Устранение выявленных нарушений
Дисциплинарная ответственность
133
2.​8.​2.​8.
нарушение процедурного характера
Неправомерное применение условных скидок.
Пункт 219 Правил осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Административная ответственность.
Часть 6 статьи 207 КоАП.
134
2.​8.​2.​9.
нарушение процедурного характера
Непредставление, несвоевременное представление заказчиком договора о государственных закупках, подлежащего регистрации, в соответствующее территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Пункт 4 статьи 17 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
135
2.​8.​2.​10.
нарушение процедурного характера
Необоснованное осуществление государственных закупок способом из одного источника путем прямого заключения.
Пункт 3 статьи 16 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 11 статьи 207 КоАП.
136
2.​8.​2.​11.
нарушение процедурного характера
Несвоевременный возврат внесенного обеспечения исполнения конкурсной заявки.
Пункт 112 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
137
2.​8.​2.​12.
нарушение процедурного характера
Неразмещение, несвоевременное размещение Заказчиком на веб-портале отчета о государственных закупках из одного источника путем прямого заключения договора. Отсутствие в отчете обоснования выбора поставщика, цены заключенного договора, а также иных условий договора.
Пункт 428 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
138
2.​8.​2.​13.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное рассмотрение замечаний к проекту конкурсной документации (аукционной документации), поступивших в рамках предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации), а равно несвоевременное размещение на веб-портале государственных закупок протокола предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации), а также текста конкурсной документации (аукционной документации).
Пункт 172 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 2 статьи 207 КоАП.

Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 13-бөлігі
132
2.​8.​2.​7.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды айына екі реттен көп енгізуі
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 6-бабының 6-тармағы
Анықталған бұзушылықтарды жою
Тәртіптік жауаптылық
133
2.​8.​2.​8.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Шартты жеңілдіктерді құқыққа қайшы қолдану
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 219-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 6-бөлігі
134
2.​8.​2.​9.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің тiркелуі тиіс мемлекеттiк сатып алу туралы шартты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесіне ұсынбауы, уақытылы ұсынбауы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 17-бабының 4-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
135
2.​8.​2.​10.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік сатып алуды тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен негізсіз жүзеге асыру
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 16-бабының 3-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 11-бөлігі
136
2.​8.​2.​11.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Конкурстық өтінімді орындауға енгізілген қамтамасыз етудің уақытылы қайтарылмауы
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 112-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
137
2.​8.​2.​12.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің шартты тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы есепті веб-порталға орналастырмауы, уақытылы орналастырмауы. Есепте өнім берушіні таңдау негіздемесінің, жасалған шарт бағасының, сондай-ақ шарттың өзге де талаптарының болмауы
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 428-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
138
2.​8.​2.​13.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасын алдын ала талқылау шеңберінде түскен конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына ескертулерді уақытылы қарамау, сол сияқты мемлекеттік сатып алудың веб-порталына конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасын алдын ала талқылау хаттамасын, сондай-ақ конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) мәтінін уақытылы орналастырмау
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 172-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 2-бөлігі

139
2.​8.​2.​14.
нарушение процедурного характера
Отсутствие в конкурсной документации критериев, влияющих на конкурсное ценовое предложение для определения участника конкурса, предлагающего наиболее качественные товар, работу, услугу.
Пункт 295 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 6 статьи 207 КоАП.
140
2.​8.​2.​15.
нарушение процедурного характера
Признание потенциального поставщика и (или) привлекаемых им субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг несоответствующими квалификационным требованиям и (или) требованиям конкурсной документации (аукционной документации) по основаниям, не предусмотренным законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 7 статьи 11 Закона "О государственных закупках",
пункт 152 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 7 статьи 207 КоАП.
141
2.​8.​2.​16.
нарушение процедурного характера
Неразделение в конкурсной документации при осуществлении государственных закупок способом конкурса нескольких видов однородных товаров, работ, услуг на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания).
Пункт 14 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 8 статьи 207 КоАП.
142
2.​8.​2.​17.
нарушение процедурного характера
Неразделение на лоты при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений нескольких видов однородных товаров, работ, услуг на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания).
Пункт 14 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 8 статьи 207 КоАП.
143
2.​8.​2.​18.
нарушение процедурного характера
Публикация информации способом запроса ценовых предложений только на одном языке.
Пункт 411 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
144
2.​8.​2.​19.
нарушение процедурного характера
Неправомерный допуск заявки потенциального поставщика.
Пункты 7, 8 статьи 11 Закона "О государственных закупках",
пункты 206, 207, 212 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
145
2.​8.​2.​20.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение сроков, предусмотренных законодательством о государственных закупках, при утверждении протоколов.
Пункт 208 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность

139
2.​8.​2.​14.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Неғұрлым сапалы тауарды, жұмысты, көрсетілетін қызметті ұсынатын конкурсқа қатысушыны айқындау үшін конкурстық құжаттамада конкурстық баға ұсынысына әсер ететін өлшемшарттардың болмауы
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 295-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 6-бөлігі
140
2.​8.​2.​15.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Әлеуетті өнім берушінің және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлердің (бірлесіп орындаушылардың) жұмыстарды не көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген негіздер бойынша біліктілік талаптарына және (немесе) конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) талаптарына сәйкес келмейді деп тануы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 11-бабының 7-тармағы,
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 152-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 7-бөлігі
141
2.​8.​2.​16.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірнеше түрлерін конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық құжаттамада олардың бiртектi түрлері бойынша және (немесе) оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлінбеуі
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 14-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 8-бөлігі
142
2.​8.​2.​17.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Бiртектi тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң бiрнеше түрлерiн баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде олардың бiртектi түрлері бойынша және (немесе) оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлінбеуі
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 14-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 8-бөлігі
143
2.​8.​2.​18.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен ақпараттың тек бір тілде жариялануы
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 411-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
144
2.​8.​2.​19.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Әлеуетті өнім беруші өтінімдерінің заңсыз жіберілуі
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 11-бабының 7, 8-тармақтары,
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 206, 207, 212-тармақтары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
145
2.​8.​2.​20.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Хаттамаларды бекіту кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген мерзімдердің сақталмауы
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 208-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық

146
2.​8.​2.​21.
нарушение процедурного характера
Утверждение заказчиком (организатором) конкурсной/аукционной документации с нарушением законодательства о государственных закупках" при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной/аукционной документации.
Пункт 168, 296, 304, подпункт 6) пункта 306 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
147
2.​8.​2.​22.
нарушение процедурного характера
Нарушение требований по участию в государственных закупках отдельных категорий потенциальных поставщиков.
Статья 27 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
148
2.​8.​2.​23.
нарушение процедурного характера
Неуказание в протоколах предварительного допуска на участие в конкурсе (аукционе), об итогах государственных закупок способом конкурса (аукциона) подробного описания причин отклонения заявки потенциального поставщика на участие в конкурсе (аукционе), в том числе сведений и документов, подтверждающих его несоответствие квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации (аукционной документации).
Пункт 207 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Часть 12 статьи 207 КоАП.
149
2.​8.​2.​24.
нарушение процедурного характера
Неправомерное применение (не применение) расчета демпинговой цены.
Пункты 85-96 Правила осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
150
2.​8.​2.​25.
нарушение процедурного характера
Необращение или несвоевременное обращение заказчика в суд с иском о признании потенциальных поставщиков, поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 4 статьи 8 Закона "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность. Части 10 и 10-2 статьи 207 КоАП.
151
2.​8.​2.​26.
нарушение процедурного характера
Установление по договору о государственных закупках срока поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее 15 календарных дней.
Пункт 6 статьи 17 Закона "О государственных закупках",
пункт 569 Правил осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
152
2.​8.​2.​27.
нарушение процедурного характера
Неразработка заказчиком отдельного годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок) товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты и (или) содержат служебную информацию ограниченного распространения, определенную Правительством Республики Казахстан, на основании соответствующего бюджета (плана развития), выделенных денег из Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан или индивидуального плана финансирования.

146
2.​8.​2.​21.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің (ұйымдастырушының) конкурстық/аукциондық құжаттаманы конкурстық/аукциондық құжаттаманың жобасына алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер бола тұра мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұза отырып бекітуі
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 168, 296, 304-тармақтары, 306-тармағының 6) тармақшасы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
147
2.​8.​2.​22.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Әлеуетті өнім берушілердің жекелеген санаттарының мемлекеттік сатып алуға қатысуы бойынша талаптардың бұзылуы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 27-бабы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
148
2.​8.​2.​23.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Конкурсқа қатысуға алдын ала жіберу, конкурс (акуцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттамаларда әлеуетті өнім берушінің конкурсқа (аукционға) қатысуға арналған өтінімін қабылдамау себептерінің егжей-тегжейлі сипатының, соның ішінде оның біліктілік талаптары мен конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) талаптарына сәйкес келмейтінін растайтын мәліметтер мен құжаттардың көрсетілмеуі
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 207-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 12-бөлігі
149
2.​8.​2.​24.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Демпингтік баға есептерінің құқыққа қайшы қолданылуы (қолданылмауы)
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 85-96-тармақтары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
150
2.​8.​2.​25.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда әлеуетті өнім берушіні, өнім берушіні мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушы деп тану туралы талап арызбен сотқа жүгінбеуі немесе уақытылы жүгінбеуі
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 8-бабының 4-тармағы
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 10 және 10-2-бөлігі
151
2.​8.​2.​26.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік сатып алу туралы шартта тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету бойынша күнтізбелік 15 күннен кем мерзімді белгілеу
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 17-бабының 6-тармағы,
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 569-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
152
2.​8.​2.​27.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті бюджеттің (даму жоспарының), Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан бөлінген ақшаның немесе жеке қаржыландыру жоспарының негізінде олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың жеке жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) әзірлемеуі

Правила осуществления государственных закупок с применением особого порядка, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 7 октября 2024 года.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
153
2.​8.​2.​28.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение заказчиком сроков подписания электронно-цифровой подписью актов приема-передачи товаров, актов выполненных работ и актов оказанных услуг (и связанных документов) на веб-портале государственных закупок.
Пункты 582, 578, 587 Правил осуществления государственных закупок.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
154
2.​8.​2.​29.
нарушение процедурного характера
Несоблюдение требований законодательства при выполнении экспертных работ и оказании инжиниринговых услуг.
Статьи 34, 34-1 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 317 КоАП.
Дисциплинарная ответственность
Раздел 3. Нарушения законодательства при управлении и использовании активов государстваи субъектов квазигосударственного сектора.
155
3.​1.​1.​1.
финансовое нарушение
Превышение утверждҰнных в установленном порядке натуральных норм по административным расходам4.
Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 145 "Об определении механизма проведения мониторинга административных расходов государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, с целью их оптимизации".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
156
3.​1.​1.​2.
финансовое нарушение
Превышение лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, входящих в состав национальных управляющих холдингов (за исключением группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов.
Пункты 1, 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266 "Об определении лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и механизма проведения их мониторинга и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Административная ответственность.
Статья 219 КоАП.
Дисциплинарная ответственность

Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 7 қазандағы бұйрығымен бекітілген Ерекше тәртіп қолданылатын, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
153
2.​8.​2.​28.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Тапсырыс берушінің мемлекеттік сатып алу веб-порталында тауарларды қабылдау-тапсыру актілеріне, орындалған жұмыстар актілеріне және көрсетілген қызметтер актілеріне (және байланысты құжаттарға) электрондық-цифрлық қолтаңбамен қол қою мерзімдерін сақтамауы
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 582, 578, 587-тармақтары
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
154
2.​8.​2.​29.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Сараптама жұмыстарын орындау және инжинирингтік қызметтер көрсету кезінде заңнама талаптарын сақтамау
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 34, 34-1-баптары
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 317-бабы. Тәртіптік жауаптылық
3-бөлім. Мемлекет және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін басқару және пайдалану кезіндегі заңнама бұзушылықтары
155
3.​1.​1.​1.
қаржылық бұзушылық
Әкімшілік шығыстар бойынша белгіленген тәртіппен бекітілген заттай нормалардан асып кету4.
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындарды, акционерлік қоғамдарды және олардағы мемлекеттік қатысу үлестерінің мөлшері қатысушылардың жалпы жиналысының шешімін анықтауға мемлекетке мүмкіндік беретін жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді оңтайландыру мақсатымен олардың әкімшілік шығыстарының мониторингін жүргізу тетігін анықтау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы қаулысының 1-тармағы
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
156
3.​1.​1.​2.
қаржылық бұзушылық
Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерінен асып түсу
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерін және оларға мониторинг жүргізу тетігін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысының 1, 3-тармақтары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 219-бабы. Тәртіптік жауаптылық

157
3.​1.​1.​3.
финансовое нарушение
Принятие денежных обязательств за счҰт средств бюджета с нарушением требований бюджетного законодательства: государственными учреждениями – сверх сумм, утверждҰнных индивидуальными планами по обязательствам и (или) без обязательной регистрации гражданско-правовых сделок; казҰнными предприятиями – по обязательствам, по которым законом установлена субсидиарная ответственность государства.
Пункты 175, 177 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 177, 179 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания,
пункт 13 статьи 41, подпункт 5) статьи 103, пункт 8 статьи 108 Бюджетного кодекса,
статья 44, пункт 6 статьи 104 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
Возмещение
Административная ответственность. Статья 267 КоАП.
158
3.​1.​1.​4.
финансовое нарушение
Необеспечение субъектом квазигосударственного сектора правомерности и обоснованности представления платежных поручений, достоверности их реквизитов и совершҰнных операций, своевременности и полноты платежей, а также представления в органы государственного казначейства документов, подтверждающих обоснованность платежа.
Пункт 14 статьи 41, пункты 1, 2 статьи 110 Бюджетного кодекса,
пункты 383, 386, 387, 400 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 387, 390, 391, 404 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания,
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
159
3.​1.​1.​5.
финансовое нарушение
Необеспечение предусмотренной законодательством предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление государственной гарантии, в том числе по поддержке экспорта.
Пункт 3 статьи 141, пункт 5 статьи 143 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
160
3.​1.​1.​6.
финансовое нарушение
Нарушение порядка размещения субъектами квазигосударственного сектора временно свободных бюджетных средств.
Пункт 10 статьи 113 Бюджетного кодекса,
пункты 436, 439, 443 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 439, 442, 446 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания,
пункты 1, 1-2 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года № 960 "О некоторых вопросах приобретения государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения и организациями, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству, финансовых услуг".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность

157
3.​1.​1.​3.
қаржылық бұзушылық
Бюджет заңнамасының талаптарын бұза отырып, бюджет қаражаты есебiнен ақшалай мiндеттемелер қабылдау: мемлекеттiк мекемелер – мiндеттемелер бойынша жеке жоспарлармен бекiтiлген сомадан асыра және (немесе) азаматтық-құқықтық мәмiлелердi мiндеттi тiркеусiз; қазыналық кәсіпорындар – заңмен мемлекеттің субсидиарлық жауаптылығы белгіленген міндеттемелер бойынша
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 175, 177-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 177, 179-тармақтары,
Бюджет кодексінің 41-бабының 13-тармағы, 103-бабының 5) тармақшасы, 108-бабының 8-тармағы
1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 44-бабы, 104-бабының 6-тармағы
Өтеу
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 267-бабы
158
3.​1.​1.​4.
қаржылық бұзушылық
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін, олардың деректемелері мен жасалған операциялардың анықтығын, төлемдердің уақытылығы мен толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік қазынашылық органдарына төлемдердің негізділігін растайтын құжаттарды ұсынуды қамтамасыз етпеуі
Бюджет кодексінің 41-бабының 14-тармағы, 110-бабының 1, 2-тармақтары,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 383, 386, 387, 400-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 387, 390, 391, 404-тармақтары.
(Өтеу / қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
159
3.​1.​1.​5.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік кепілдік бергені үшін, соның ішінде экспортты қолдау бойынша заңнамада көзделген алдын ала біржолғы төлемді (алымды) қамтамасыз етпеу
Бюджет кодексінің 141-бабының 3-тармағы, 143-бабының 5-тармағы
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
160
3.​1.​1.​6.
қаржылық бұзушылық
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын орналастыру тәртібін бұзуы
Бюджет кодексінің 113-бабының 10-тармағы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 436, 439, 443-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 439, 442, 446-тармақтары.
"Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың және акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың қаржылық көрсетілетін қызметтерді сатып алуының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 14 қыркүйектегі қаулысының 1, 1-2-тармақтары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық

161
3.​1.​1.​7.
финансовое нарушение
Необеспечение реконвертации неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты по истечении установленного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на код бюджетной классификации расходов государственного учреждения либо на контрольный счҰт наличности субъекта квазигосударственного сектора, с которого была осуществлена конвертация.
Пункт 5 статьи 110 Бюджетного кодекса,
пункты 287, 340, 397, 398 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункты 290, 343, 401, 402 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
162
3.​1.​1.​8.
финансовое нарушение
Совершение сделок с ценными бумагами, включая производные финансовые инструменты, с нарушением порядка и условий, установленных законодательством о рынке ценных бумаг, при распоряжении активами государства и субъектов квазигосударственного сектора.
Подпункт 8) пункта 2 статьи 3, пункт 2 статьи 28, пункт 1 статьи 29, пункт 1 статьи 33, пункты 1, 3 статьи 85 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон "О рынке ценных бумаг").
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
163
3.​1.​1.​9.
финансовое нарушение
Нарушение эмитентом установленных законодательством условий и порядка выпуска или размещения негосударственных эмиссионных ценных бумаг.
Пункт 2 статьи 6, пункты 1, 2, 4 статьи 8, пункт 1 статьи 9, пункт 1 статьи 10, пункты 1, 2, 7 статьи 22, Закона "О рынке ценных бумаг".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Административная ответственность. Статья 261 КоАП.
164
3.​1.​1.​10.
финансовое нарушение
Несоблюдение требований по перерасчету тарифов на фактически выполненный объем потребления регулируемых услуг по железнодорожным перевозкам по социально значимым маршрутам без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени.
Подпункт 5) пункта 439, пункты 454, 459 Правил формирования тарифов, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
165
3.​1.​1.​11.
финансовое нарушение
Извлечение доходов государственным предприятием от деятельности, запрещҰнной либо не соответствующей предмету и целям, закреплҰнным в уставе; установления и применения цен на товары (работы, услуги), создаваемые за счҰт бюджетного финансирования, с нарушением порядка их установления; использования государственного имущества без его отражения в учҰте, предусмотренном законодательством.

161
3.​1.​1.​7.
қаржылық бұзушылық
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасын белгіленген мерзім өткеннен кейін кейіннен ұлттық валютадағы соманы мемлекеттік мекеме шығыстарының бюджеттік сыныптамасының кодына не айырбастау жүзеге асырылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына қалпына келтіре отырып қайта айырбастауды қамтамасыз етпеу
Бюджет кодексінің 110-бабының 5-тармағы,
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 287, 340, 397, 398-тармақтары,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 290, 343, 401, 402-тармақтары.
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
162
3.​1.​1.​8.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтеріне билік ету кезінде бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамада белгіленген тәртіп пен шарттарды бұза отырып, туынды қаржы құралдарын қоса алғанда, бағалы қағаздармен мәмілелер жасау
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Заң) 3-бабы 2-тармағының 8) тармақшасы, 28-бабының 2-тармағы, 29-бабының 1-тармағы, 33-бабының 1-тармағы, 85-бабының 1, 3-тармақтары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
163
3.​1.​1.​9.
қаржылық бұзушылық
Эмитенттің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың немесе орналастырудың заңнамада белгіленген шарттары мен тәртібін бұзуы
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Заңның 6-бабының 2-тармағы, 8-бабының 1, 2, 4-тармақтары, 9-бабының 1-тармағы, 10-бабының 1-тармағы, 22-бабының 1, 2, 7-тармақтары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 261-бабы
164
3.​1.​1.​10.
қаржылық бұзушылық
Тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбай, әлеуметтік маңызы бар бағыттармен теміржол тасымалдары бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланудың іс жүзінде орындалған көлеміне тарифтерді қайта есептеу жөніндегі талаптардың сақталмауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы бұйрығымен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 439-тармағының 5) тармақшасы, 454, 459-тармақтары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
165
3.​1.​1.​11.
қаржылық бұзушылық
Мемлекеттік кәсіпорынның жарғыда бекітілген нысанасы мен мақсаттарына сәйкес келмейтін не тыйым салынған қызметтен табыс алуы; бюджеттік қаржыландыру есебінен құрылатын тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаны баға белгілеу тәртібін бұза отырып белгілеу және қолдану; мемлекеттік мүлікті заңнамада көзделген есепте көрсетпей пайдалану

Пункт 4 статьи 126, пункт 2 статьи 146, пункты 1, 2 статьи 155, статья 156, пункт 1 статьи 196, пункт 1 статьи 199 Закона "О государственном имуществе".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
166
3.​1.​1.​12.
финансовое нарушение
Субсидирование фактических убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям, не относящихся к субсидируемой деятельности.
Пункты 1, 3, 9, 12, 13, 18 Правил долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, утвержденным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года,
пункт 4 статьи 4 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
167
3.​1.​1.​13.
финансовое нарушение
Размещение средств Национального фонда в финансовые инструменты, не включҰнные в перечень разрешҰнных финансовых инструментов и сделок с ними.
Пункт 4 статьи 57, пункт 3 статьи 59 Бюджетного кодекса,
Перечень разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2025 года.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
168
3.​1.​1.​14.
финансовое нарушение
Действия или бездействие при управлении активами государства, повлекшие их обесценение, выбытие либо утрату, а также возникновение обязательств, не предусмотренных документами развития субъекта квазигосударственного сектора.
Пункт 2 статьи 84, статьи 85, 87, пункт 2 статьи 202 Закона "О государственном имуществе",
пункты 2, 3 статьи 35 Бюджетного кодекса.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
169
3.​1.​1.​15.
финансовое нарушение
Нарушение ведения бухгалтерского учета, выражающееся в: уклонении от его ведения; проведении операций без отражения в учете; ведении учета в нарушение требований законодательства и принципов бухгалтерского учета, повлекшем искажение финансовой отчетности; представлении искаженной, в том числе заведомо недостоверной, финансовой отчетности; сокрытии подлежащих отражению данных; уничтожении бухгалтерской документации и программного обеспечения для ведения учета.
Подпункты 7), 8) статьи 1, пункт 2 статьи 2, статья 4, пункт 1 статьи 5, пункты 1-3, 5 статьи 6, пункты 1, 4, 5 статьи 7, подпункт 2) пункта 1 статьи 8, статья 11, Закона "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",

"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 126-бабының 4-тармағы, 146-бабының 2-тармағы, 155-бабының 1, 2-тармақтары, 156-бабы, 196-бабының 1-тармағы, 199-бабының 1-тармағы
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
166
3.​1.​1.​12.
қаржылық бұзушылық
Тасымалдаушының субсидияланатын қызметке қатысы жоқ, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты нақты шығындарын субсидиялау
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларының 1, 3, 9, 12, 13, 18-тармақтары,
Бюджет кодексінің 4-бабының 4-тармағы
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
167
3.​1.​1.​13.
қаржылық бұзушылық
Ұлттық қордың қаражатын рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесіне енгізілмеген қаржы құралдарына орналастыру
Бюджет кодексінің 57-бабының 4-тармағы, 59-бабының 3-тармағы,
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 мамырдағы қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесі
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
168
3.​1.​1.​14.
қаржылық бұзушылық
Мемлекет активтерін басқару кезінде олардың құнсыздануына, істен шығуына не жоғалуына, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектісінің даму құжаттарында көзделмеген міндеттемелердің туындауына әкеп соққан іс-әрекеттер немесе әрекетсіздік
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 84-бабының 2-тармағы, 85, 87-баптары, 202-бабының 2-тармағы,
Бюджет кодексінің 35-бабының 2, 3-тармақтары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
169
3.​1.​1.​15.
қаржылық бұзушылық
Бухгалтерлік есепті жүргізуді бұзу: оны жүргізуден жалтару; есепте көрсетпей операциялар жүргізу; қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соқтырған заңнама талаптарын және бухгалтерлік есеп қағидаттарын бұза отырып, есеп жүргізу; бұрмаланған, соның ішінде әдейі анық емес қаржылық есептілікті ұсыну; көрсетуге жататын деректерді жасыру; бухгалтерлік құжаттаманы және есеп жүргізуге арналған бағдарламалық қамтылымды жою
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік" туралы Заңның 1-бабының 7), 8) тармақшалары, 2-бабының 2-тармағы, 4-бабы, 5-бабының 1-тармағы, 6-бабының 1-3, 5-тармақтары, 7-бабының 1, 4, 5-тармақтары, 8-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы, 11-бабы,

статьи 129, 130, пункт 5 статьи 131 Бюджетного кодекса,
пункты 5, 13, 16, 18, 22, 73, 75 Правил ведения бухгалтерского учҰта,
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)",
от 23 мая 2007 года № 185 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета",
от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов".
Отражение по учету
Административная ответственность. Статьи 238, 239 КоАП.
170
3.​1.​1.​16.
финансовое нарушение
Недостача денежных средств и материальных ценностей; излишки основных средств, запасов, денежных средств и иных материальных ценностей.
Пункты 58, 60, 61, 71, 71-1, 72 Правил ведения бухгалтерского учҰта,
Форма Инв-6 согласно приложению 37, форма Инв-8 согласно приложению 39, форма Инв-18 согласно приложению 49 Форм первичных учетных документов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 (далее – Формы первичных учетных документов),
международные стандарты финансовой отчетности,
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Учетная политика,
Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях.
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Административная ответственность. Статья 238 КоАП. Дисциплинарная ответственность. Материальная ответственность.
171
3.​1.​1.​17.
финансовое нарушение
Нарушение порядка начисления амортизации активов, в том числе необоснованное определения размера амортизационных отчислений.
Пункт 2 статьи 6 Закона "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
пункты 2, 3 статьи 130 Бюджетного кодекса,
форма ДА-1 согласно приложению 16, форма ОС-1 согласно приложению 23 Форм первичных учетных документов, счета 2420, 2320, 2450 Типового плана счетов бухгалтерского учета", утвержденного приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года,
пункт 84 Правил ведения бухгалтерского учета.
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
172
3.​1.​1.​18.
финансовое нарушение
Необеспечение субъектом квазигосударственного сектора полного перечисления дивидендов на принадлежащие Республике Казахстан акции и их выплаты, а также чистого дохода участниками товарищества с ограниченной ответственностью, доля участия в уставном капитале которого принадлежит Республике Казахстан.

Бюджет кодексінің 129, 130-баптары, 131-бабының 5-тармағы,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларының 5, 7, 13, 16, 18, 22, 73, 75-тармақтары,
халықаралық қаржылық есептілік стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің мынадай:
"Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404,
"Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын бекіту туралы" 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрықтары
Есеп бойынша көрсету
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 238, 239-баптары.
170
3.​1.​1.​16.
қаржылық бұзушылық
Ақша қаражаты мен материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі; негізгі құралдардың, запастардың, ақша қаражатының және өзге де материалдық құндылықтардың артық шығуы
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларының 58, 60, 61, 71, 71-1, 72-тармақтары,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген Бастапқы есепке алу құжаттары нысандарының (бұдан әрі – Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандары) 37-қосымшасына сәйкес Түг-6 нысаны, 39-қосымшасына сәйкес Түг-8 нысаны, 49-қосымшасына сәйкес Түг-18 нысаны,
халықаралық қаржылық есептілік стандарттары,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары,
Есепке алу саясаты,
Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 238-бабы. Тәртіптік жауаптылық. Материалдық жауаптылық
171
3.​1.​1.​17.
қаржылық бұзушылық
Активтердің амортизациясын есепке жазу тәртібінің бұзылуы, соның ішінде амортизациялық аударымдардың мөлшерін негізсіз айқындау
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заңның 6-бабының 2-тармағы,
Бюджет кодексінің 130-бабының 2, 3-тармақтары,
Бастапқы есепке алу құжаттары нысандарының 16-қосымшасына сәйкес ҰМА-1 нысаны, 23-қосымшасына сәйкес НҚ-1 нысаны,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 23 мамырдағы бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарының 2420, 2320, 2450-шоттары,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларының 84-тармағы
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
172
3.​1.​1.​18.
қаржылық бұзушылық
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің Қазақстан Республикасына тиесілі акцияларға дивидендтерді толық аударуды және олардың төленуін,
сондай-ақ жарғылық капиталындағы қатысу үлесі Қазақстан Республикасына тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қатысушылардың таза табысын толық есептеуді қамтамасыз етпеуі

Статьи 178, 186 Закона "О государственном имуществе".
(Возмещение / восстановление / отражение по учету)
Дисциплинарная ответственность
173
3.​1.​1.​19.
финансовое нарушение
Несоблюдение условий возврата средств мер государственного стимулирования промышленности при невыполнении встречных обязательств субъектом промышленно-инновационной деятельности.
Подпункт 7-2) статьи 1, пункт 4 статьи 27, пункт 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике".
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
174
3.​1.​1.​20.
финансовое нарушение
Необеспечение своевременного и (или) качественного исполнения субъектом естественной монополии мероприятий утверждҰнной инвестиционной программы.
Пункты 1, 2, 5, 8 статьи 21, подпункт 5) пункта 1 статьи 25, пункты 1, 2 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях" (далее – Закон "О естественных монополиях").
Возмещение
Дисциплинарная ответственность
175
3.​1.​2.​1
нарушение процедурного характера
Осуществление акционерным обществом, являющимся объектом государственного аудита, сделки, в результате которой приобретается либо отчуждается имущество на сумму десять и более процентов от размера активов общества, без учета рыночной стоимости данного имущества, определенной оценщиком в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Пункт 1 статьи 69 Закона "Об акционерных обществах".
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
176
3.​1.​2.​2
нарушение процедурного характера
Осуществление акционерным обществом, являющимся объектом государственного аудита, крупной сделки без соответствующего решения совета директоров.
Пункт 1 статьи 70 Закона "Об акционерных обществах".
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
177
3.​1.​2.​3
нарушение процедурного характера
Нарушения отраслевого законодательства при использовании активов государства и квазигосударственного сектора, повлекшие необоснованное использование активов государства.
Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения",
Земельный кодекс,
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года,
Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании",
законы Республики Казахстан: от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях",
от 1 февраля 2012 года "О фонде национального благосостояния",
"О государственном имуществе",
от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана",
"О естественных монополиях",

"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 178, 186-баптары
(Өтеу/ қалпына келтіру/ есеп бойынша көрсету)
Тәртіптік жауаптылық
173
3.​1.​1.​19.
қаржылық бұзушылық
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі қарсы міндеттемелерді орындамаған кезде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларының қаражатын қайтару шарттарын сақтамау
"Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 7-2) тармақшасы, 27-бабының 4-тармағы, 28-бабының 1-тармағы
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
174
3.​1.​1.​20.
қаржылық бұзушылық
Табиғи монополия субъектісінің бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын уақытылы және (немесе) сапалы орындалуын қамтамасыз етпеуі
"Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Табиғи монополиялар туралы" Заң) 21-бабының 1, 2, 5, 8-тармақтары, 25-бабы 1-тармағының 5) тармақшасы, 33-бабының 1, 2-тармақтары
Өтеу
Тәртіптік жауаптылық
175
3.​1.​2.​1
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік аудит объектісі болып табылатын акционерлік қоғамның нәтижесінде қоғам активтері мөлшерінің он және одан да көп пайызы сомасына мүлік сатып алынатын не иеліктен шығарылатын мәмілені Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамалық актісіне сәйкес бағалаушы айқындаған осы мүліктің нарықтық құнын ескермей жүзеге асыруы
"Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 69-бабының 1-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
176
3.​1.​2.​2
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік аудит объектісі болып табылатын акционерлік қоғамның директорлар кеңесінің тиісті шешімінсіз ірі мәмілені жүзеге асыруы
"Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 70-бабының 1-тармағы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
177
3.​1.​2.​3
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекет активтерінің негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерін пайдалану кезінде салалық заңнаманы бұзу.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексі,
Жер кодексі,
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі,
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі,
Қазақстан Республикасының:
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы,
"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы,
"Мемлекеттік мүлік туралы",
"Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі,
"Табиғи монополиялар туралы",

от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке",
иные нормативные правовые акты.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
178
3.​1.​2.​4
нарушение процедурного характера
Необеспечение использования по назначению иностранной валюты, сконвертированной со счета субъекта квазигосударственного сектора в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на его счет в иностранной валюте в банке второго уровня. Необеспечение реконвертации неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на код бюджетной классификации расходов государственного учреждения или на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Части 3 и 4 пункта 5 статьи 110 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
179
3.​1.​2.​5.
нарушение процедурного характера
Несообщение аудируемыми субъектами в лице государственных учреждений и государственных предприятий, юридических лиц с участием государства, а также субъектами квазигосударственного сектора органам государственного аудита и финансового контроля о нарушениях законодательства Республики Казахстан при использовании бюджетных средств, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, выявленных в результате аудита данных организаций, а также аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора.
Пункт 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности".
Приведение в соответствие
Административная ответственность. Часть 6 статьи 247 КоАП.
180
3.​1.​2.​6.
нарушение процедурного характера
Реализация товаров государственными предприятиями по ценам, не обеспечивающим полное возмещение понесенных государственным предприятием на праве хозяйственного ведения затрат на их производство, безубыточность его деятельности и финансирование за счет собственных доходов, а также установление ими цен на товары (работы, услуги), производимые в рамках объемов работ (услуг), финансируемых из бюджета, без согласования с уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Пункты 1, 2 статьи 146 Закона "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие путем согласования прейскуранта цен с администратором бюджетных программ.
Дисциплинарная ответственность

"Ұлттық Банк туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы заңдары.
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
178
3.​1.​2.​4
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан айырбасталған шетел валютасын екінші деңгейдегі банктегі оның шетел валютасындағы шотына есепке алынған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде мақсаты бойынша пайдалануының қамтамасыз етілмеуі.
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасының көрсетілген мерзім өткен соң мемлекеттік мекеме шығыстарының бюджеттік сыныптамасының кодына немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің шетел валютасы айырбасталған шотына кейіннен ұлттық валютадағы соманы қалпына келтіре отырып қайта айырбасталуының қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 110-бабы 5-тармағының 3 және 4-бөліктері.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
179
3.​1.​2.​5.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын заңды тұлғалар секілді аудиттелетін субъектілердің, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің аталған ұйымдарға аудит жүргізу, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу нәтижесінде анықталған бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына хабарламауы
"Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 3-тармағы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 247-бабының 6-бөлігі.
180
3.​1.​2.​6.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекеттік кәсiпорындардың тауарларды шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорынның оларды өндiруге жұмсаған шығындарын толық өтеуді, оның қызметінің залалсыздығын және өз табыстары есебiнен қаржыландырылуын қамтамасыз етпейтін бағалармен өткізуі, сондай-ақ олардың бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлемдері шеңберінде өндiрілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын тиісті саланың уәкілетті органымен немесе жергілікті атқарушы органмен не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратымен келіспей белгілеуі.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 146-бабының 1, 2-тармақтары.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бағалар прейскурантын келісу арқылы сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық

181
3.​1.​2.​7.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное утверждение годовой финансовой отчетности акционерного общества и не определения порядка распределения чистого дохода акционерного общества за истекший финансовый год и размер дивиденда в расчете на одну простую акцию общества.
Подпункты 1) и 2) пункта 2 статьи 35 Закона "Об акционерных обществах".
Приведение в соответствие путем принятия мер для утверждения годовой финансовой отчетности
Дисциплинарная ответственность
182
3.​1.​2.​8.
нарушение процедурного характера
Нарушение порядка разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий.
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению".
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность
183
3.​1.​2.​9.
нарушение процедурного характера
Несвоевременное представление финансовой отчетности в депозитарий организациями публичного интереса.
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
Правила сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий, утвержденные приказом Министра финансов от 28 января 2022 года.
Приведение в соответствие
Административная ответственность. Статья 239 КоАП. Дисциплинарная ответственность
184
3.​1.​2.​10.
нарушение процедурного характера
Нарушение процедур списания активов и обязательств.
Закон "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
Правила ведения бухгалтерского учета,
Инструкция по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность Материальная ответственность.
185
3.​1.​2.​11.
нарушение процедурного характера
Необеспечение субъектом ведения раздельного учета в случае, когда законодательством Республики Казахстан предусмотрено разделение в учете доходов, расходов, активов и обязательств по отдельным видам деятельности. Необеспечение получателем целевых поступлений из бюджета ведения раздельного учета доходов, расходов, активов и обязательств, полученных (понесенных) в рамках целевых поступлений. Необеспечение доверительным управляющим ведения раздельного учета доходов, расходов, активов и обязательств по деятельности доверительного управления и составления по нему отдельной финансовой отчетности.
Пункт 6 Правил ведения бухгалтерского учета.
Приведение в соответствие
Административная ответственность. Статья 238 КоАП. Дисциплинарная ответственность.

181
3.​1.​2.​7.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Акционерлік қоғамның жылдық қаржылық есептілігінің уақытылы бекітілмеуі және акционерлік қоғамның аяқталған қаржы жылы үшін таза кірісін бөлу тәртібінің және қоғамның бір жай акциясына есептелген дивиденд мөлшерінің айқындалмауы.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Заңының 35-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары.
Жылдық қаржылық есептілікті бекіту үшін шаралар қабылдау арқылы сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық
182
3.​1.​2.​8.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту тәртібін бұзу.
"Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі бұйрығы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
183
3.​1.​2.​9.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Жария мүдделі ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті уақытылы ұсынбауы.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 қаңтардағы бұйрығымен бекітілген Жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге тапсыру қағидалары.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 239-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
184
3.​1.​2.​10.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Активтер мен міндеттемелерді есептен шығару рәсімдерін бұзу.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заң,
шағын және орта кәсіпкерлікке арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары,
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық. Материалдық жауаптылық.
185
3.​1.​2.​11.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қазақстан Республикасының заңнамасында қызметтің жекелеген түрлері бойынша кірістерді, шығыстарды, активтер мен мiндеттемелерді есепке алуда бөлу көзделген жағдайда субъектінің бөлек есеп жүргiзудi қамтамасыз етпеуі.
Бюджеттен нысаналы түсімдерді алушылардың нысаналы түсімдер шеңберінде алынған (шеккен) кірістерді, шығыстарды, активтер мен мiндеттемелерді бөлек есепке алуды жүргізуді қамтамасыз етпеуі.
Сенiмгерлік басқарушының сенімгерлікпен басқару қызметі бойынша кірістерді, шығыстарды, активтер мен мiндеттемелерді есепке алуды бөлек жүргізбеуі және ол бойынша жеке қаржылық есептілікті жасамауы.
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 238-бабы. Тәртіптік жауаптылық.

186
3.​1.​2.​12.
нарушение процедурного характера
Недостижение показателей результатов деятельности, предусмотренных планами развития и (или) планами мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, акционером которых является государство.
Пункт 10 статьи 41 Бюджетного кодекса,
статья 184 Закона "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
187
3.​1.​2.​13.
нарушение процедурного характера
Недостижение результатов бюджетных инвестиций, предусмотренных финансово-экономическим обоснованием, в том числе при полном использовании выделенных бюджетных средств национальным управляющим холдингом, национальным холдингом и акционерными обществами, входящими в национальный управляющий холдинг, национальный холдинг.
Статья 184 Закона "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 216 КоАП.
188
3.​1.​2.​14.
нарушение процедурного характера
Назначение на должность главного бухгалтера организации публичного интереса лица без сертификата профессионального бухгалтера, а также подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером.
Статья 9, пункт 4 статьи 15 Закона "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
пункт 7 Правил ведения бухгалтерского учҰта.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 238, 239 КоАП.
Раздел 4. Неэффективность.
Глава 1. Неэффективное планирование бюджетных расходов.
189
4.​1.​3.​1.
неэффективное планирование
Планирование бюджетных расходов в объеме, превышающем утвержденные лимиты (или без их установления), без документального обоснования
Подпункт 4) статьи 4, пункт 1 статьи 41, пункт 3 статьи 70, пункты 1, 2 статьи 74 Бюджетного кодекса.
Дисциплинарная ответственность
190
4.​1.​3.​2.
неэффективное планирование
Планирование бюджетных расходов, не обеспечившее достижение соответствующих целей и (или) целевых индикаторов.
Подпункт 4) статьи 4, пункт 8 статьи 75 Бюджетного кодекса.
Дисциплинарная ответственность
191
4.​1.​3.​3.
неэффективное планирование
Планирование мероприятий без охвата всего объема планируемых бюджетных расходов
Подпункт 4) статьи 4, пункт 8 статьи 75 Бюджетного кодекса.
Дисциплинарная ответственность
192
4.​1.​3.​4.
неэффективное планирование
Некачественная подготовка бюджетного запроса, выразившаяся, в том числе, в неполной увязке с целями и целевыми индикаторами, составлении расчҰтов без учҰта базы данных цен и без проверки реалистичности, что привело к завышению планируемых расходов и последующей корректировке бюджета.

186
3.​1.​2.​12.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларында және (немесе) іс-шаралар жоспарында көзделген қызметтің нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілмеуі.
Бюджет кодексінің 41-бабының 10-тармағы, "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 184-бабы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық
187
3.​1.​2.​13.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Қаржы-экономикалық негіздемеде көзделген, оның ішінде бөлінген бюджет қаражатын ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг және ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке кіретін акционерлік қоғамдар толық пайдаланған кезде бюджеттік инвестициялар нәтижелеріне қол жеткізбеу.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 184-бабы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 216-бабы.
188
3.​1.​2.​14.
рәсімдік сипаттағы бұзушылық
Жария мүдделі ұйымның бас бухгалтері лауазымына кәсіби бухгалтер сертификаты жоқ адамды тағайындау, сондай-ақ жария мүдделі ұйымның кәсіби бухгалтер болып табылмайтын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Заңның 9-бабы, 15-бабының 4-тармағы,
Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 238, 239-баптары.
4-бөлім. Тиімсіздік.
1-тарау. Бюджет шығыстарын тиімсіз жоспарлау.
189
4.​1.​3.​1.
тиімсіз жоспарлау
Бюджет шығыстарының бекітілген лимиттерден асатын көлемде (немесе оларды белгілеусіз), құжаттамалық негіздеусіз жоспарлануы.
Бюджет кодексінің 4-бабының 4) тармақшасы, 41-бабының 1-тармағы, 70-бабының 3-тармағы, 74-бабының 1, 2-тармақтары.
Тәртіптік жауаптылық
190
4.​1.​3.​2.
тиімсіз жоспарлау
Бюджет шығыстарының тиісті мақсаттарға және (немесе) нысаналы индикаторларға қол жеткізілуі қамтамасыз етілмей жоспарлануы.
Бюджет кодексінің 4-бабының 4) тармақшасы, 75-бабының 8-тармағы.
Тәртіптік жауаптылық
191
4.​1.​3.​3.
тиімсіз жоспарлау
Іс-шараларды жоспарланатын бюджет шығыстарының барлық көлемін қамтымай жоспарлау
Бюджет кодексінің 4-бабының 4) тармақшасы, 75-бабының 8-тармағы.
Тәртіптік жауаптылық
192
4.​1.​3.​4.
тиімсіз жоспарлау
Бюджеттік сұранымның сапасыз дайындалуы, оның ішінде мақсаттармен және нысаналы индикаторлармен толық байланыстырылмауы, есеп-қисаптарды бағалардың дерекқорын ескермей және шынайылықты тексермей жасау, бұл жоспарланатын шығыстардың артуына және кейіннен бюджетті түзетуге әкелді.

Подпункт 4) статьи 4, пункты 1, 2 статьи 41, статья 75 Бюджетного кодекса.
Дисциплинарная ответственность
193
4.​1.​3.​5.
неэффективное планирование
Заключение (утверждение) проектов государственно-частного партнҰрства, фактически не относящихся к инвестиционной деятельности.
Подпункт 6) статьи 4, статья 151 Бюджетного кодекса,
статьи 3, 4 Закона Закон "О государственно-частном партнерстве",
пункты 9, 12 Правил планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства, утверждҰнных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года,
пункт 5 Правил разработки или корректировки ГИП, 2014.
Дисциплинарная ответственность
194
4.​1.​3.​6.
неэффективное планирование
Планирование расходов на объекты строительства на основании утратившей силу проектно-сметной документации, либо иных нарушений, связанных с ее оформлением.
Пункт 207 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год,
пункт 209 Процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания,
пункт 7 статьи 60 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности".
Дисциплинарная ответственность
195
4.​1.​3.​7.
неэффективное планирование
Планирование расходов по проектно-сметной документации, в которую после утверждения внесены изменения с нарушениями установленного порядка, что привело к завышению объҰмов (стоимости) либо к исключению существенных видов работ.
Подпункты 4-1), 4-2) статьи 17 Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности",
пункт 7 статьи 75 Бюджетного кодекса.
Дисциплинарная ответственность
196
4.​1.​3.​8.
неэффективное планирование
Превышение утвержденных натуральных норм.
Пункты 4, 5 статьи 29 Бюджетного кодекса.
Административная ответственность. Статья 234-1 КоАП.
197
4.​1.​3.​9.
неэффективное планирование
Отсутствие предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан документов (инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования, финансово-экономического обоснования, проектно-сметной документации) и (или) решений (заключений, экспертиз) по ним соответствующих органов и (или) организаций.
Пункты 5, 7 статьи 148, пункт 1 статьи 149 Бюджетного кодекса.

Бюджет кодексінің 4-бабының 4) тармақшасы, 41-бабының 1, 2-тармақтары, 75-бабы.
Тәртіптік жауаптылық
193
4.​1.​3.​5.
тиімсіз жоспарлау
Іс жүзінде инвестициялық қызметке жатпайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жасасу (бекіту).
Бюджет кодексінің 4-бабының 6) тармақшасы, 151-бабы,
"Мемлекеттік жекешелік әріптестік туралы" Заңның 3, 4-баптары,
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 25 қарашадағы бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларының 9, 12-тармақтары,
МИЖ әзірлеу немесе түзету қағидаларының (2014) 5-тармағы.
Тәртіптік жауаптылық
194
4.​1.​3.​6.
тиімсіз жоспарлау
Құрылыс объектілеріне арналған шығыстарды күшін жойған жобалау-сметалық құжаттама не оны ресімдеуге байланысты өзге де бұзушылықтар негізінде жоспарлау.
2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 207-тармағы,
бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерінің 209-тармағы.
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 60-бабының 7-тармағы.
Тәртіптік жауаптылық
195
4.​1.​3.​7.
тиімсіз жоспарлау
Бекiтiлгеннен кейiн белгiленген тәртiптi бұза отырып өзгерiстер енгiзiлген жобалау-сметалық құжаттама бойынша шығыстарды жоспарлау, бұл көлемнiң (құнның) өсуiне не жұмыстың елеулi түрлерiн алып тастауға әкеп соқты.
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңның 17-бабының 4-1), 4-2) тармақшалары,
Бюджет кодексінің 75-бабының 7-тармағы.
Тәртіптік жауаптылық
196
4.​1.​3.​8.
тиімсіз жоспарлау
Бекітілген заттай нормалардан асып кету.
Бюджет кодексінің 29-бабының 4, 5-тармақтары.
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 234-1-бабы.
197
4.​1.​3.​9.
тиімсіз жоспарлау
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген құжаттардың (инвестициялық ұсыныстың, техникалық-экономикалық негіздеменің, қаржы-экономикалық негіздеменің, жобалау-сметалық құжаттаманың) және (немесе) олар бойынша тиісті органдардың және (немесе) ұйымдардың шешімдерінің (қорытындыларының, сараптамаларының) болмауы.
Бюджет кодексінің 148-бабының 5, 7-тармақтары, 149-бабының 1-тармағы.

Административная ответственность. Статья 234-1 КоАП.
Глава 2. Неэффективное использование бюджетных средств.
198
4.​2.​4.​1.
неэффективное использование
Расходование бюджетных средств на создание (приобретение) объектов, проведение мероприятий, предоставление финансовой поддержки либо приобретение активов, не обеспечившее использование полученных результатов, предусмотренных планами развития государственных органов, планами развития областей, городов республиканского значения, столицы, планами развития или планами мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, либо показателями бюджетных программ и других документов системы государственного планирования.
Пункты 6, 7 статьи 4, пункты 1, 10 статьи 41 Бюджетного кодекса.
Дисциплинарная ответственность
199
4.​2.​4.​2.
неэффективное использование
Расходование бюджетных средств на содержание объектов, не числящихся на балансе соответствующего администратора бюджетных программ, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Подпункт 4) пункта 1 статьи 3, подпункты 6), 7) статьи 4, подпункт 19) статьи 5 Бюджетного кодекса.
Административная ответственность. Статья 234-1 КоАП.
200
4.​2.​4.​3.
неэффективное использование
Расходование бюджетных средств на содержание объектов, не введенных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в эксплуатацию, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Подпункт 4) пункта 1 статьи 3, подпункты 6), 7) статьи 4, подпункт 19) статьи 5 Бюджетного кодекса.
Административная ответственность. Статья 234-1 КоАП.
201
4.​2.​4.​4.
неэффективное использование
Отсутствие экономического эффекта от реализации государственных инвестиционных проектов, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан, недостижение конечных результатов, предусмотренных в паспортах бюджетных программ.
Абзац 12 пункта 8 статьи 148, пункт 3 статьи 149, пункты 8, 9 статьи 152, пункт 1 статьи 153 Бюджетного кодекса.
Дисциплинарная ответственность
1 - здесь и далее Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" действует до конца 2025 года, с 1 января 2026 года вводится в действие Налоговый кодекс Республики Казахстан от 18 июля 2025 года;
2 - здесь и далее утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года "Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год" действуют до конца 2025 года, с 1 января 2026 года вводится в действие приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга";
3 - при квалификации выявленного факта в качестве нарушения необходимо ссылаться на соответствующие нормы, установленные в нормативных правовых актах Республики Казахстан, которые регулируют порядок и условия предоставления бюджетных субсидий в соответствующей отрасли (сфере), утвержденными Правительством Республики Казахстан или уполномоченным государственным органом;
4 - в случае, если по натуральным нормам, утвержденным в установленном законодательством порядке, не допущено расходование бюджетных средств, данные факты подлежат квалификации как неэффективное планирование бюджетных расходов.
Примечание:
Настоящий Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, не являются исчерпывающим.
Квалификация выявляемых фактов в качестве нарушения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим на момент совершения соответствующей операции, решения, действия.
С учетом особенностей каждого индивидуального случая уточняется способ устранения финансовых нарушений, при этом:

Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 234-1-бабы.
2-тарау. Бюджет қаражатын тиімсіз пайдалану
198
4.​2.​4.​1.
тиімсіз пайдалану
Мемлекеттік органдардың даму жоспарларында, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларында, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларында және іс-шаралар жоспарларында не болмаса бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінде және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің басқа да құжаттарында көзделген объектілерді салуға (сатып алуға), іс-шаралар өткізуге, қаржылық қолдау көрсетуге не активтерді сатып алуға бюджет қаражатының алынған нәтижелердің пайдаланылуы қамтамасыз етілмей жұмсалуы
Бюджет кодексінің 4-бабының 6, 7-тармақтары, 41-бабының 1, 10-тармақтары.
Тәртіптік жауаптылық
199
4.​2.​4.​2.
тиімсіз пайдалану
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің балансында есепте тұрмаған объектілерді күтіп-ұстауға бюджет қаражатын жұмсау
Бюджет кодексінің 3-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы, 4-бабының 6), 7) тармақшалары, 5-бабының 19) тармақшасы.
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 234-1- бабы.
200
4.​2.​4.​3.
тиімсіз пайдалану
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен пайдалануға енгізілмеген объектілерді күтіп-ұстауға бюджет қаражатын жұмсау
Бюджет кодексінің 3-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы, 4-бабының 6), 7) тармақшалары, 5-бабының 19) тармақшасы.
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 234-1- бабы.
201
4.​2.​4.​4.
тиімсіз пайдалану
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудан экономикалық тиімділіктің болмауы, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізбеу.
Бюджет кодексінің 148-бабы 8-тармағының 12-абзацы, 149-бабының 3-тармағы, 152-бабының 8, 9-тармақтары, 153-бабының 1-тармағы.
Тәртіптік жауаптылық
1 - мұнда және бұдан әрі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі 2025 жылдың соңына дейін қолданылады, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 18 шілдедегі Қазақстан Республикасының Салық кодексі қолданысқа енгізіледі;
2 - мұнда және бұдан әрі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы бұйрығымен бекітілген 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары 2025 жылдың соңына дейін қолданылады, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап "Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы бұйрығы қолданысқа енгізіледі;
3 - анықталған фактіні бұзушылық ретінде саралау кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен тиісті салада (аяда) бюджеттік субсидиялар беру тәртібі мен шарттарын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тиісті нормаларға сілтеме жасау қажет;
4 - егер заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген заттай нормалар бойынша бюджет қаражатын жұмсауға жол берілмеген жағдайда, осы фактілер бюджет шығыстарын тиімсіз жоспарлау ретінде саралауға жатады.
Ескертпе:
Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы түпкілікті болып табылмайды.
Анықталған фактілерді бұзушылық ретінде саралау тиісінше операцияны, шешімді, іс-әрекетті жасау сәтінде қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір жеке жағдайдың ерекшеліктерін ескере отырып, қаржылық бұзушылықтарды жою тәсілі нақтыланады, бұл ретте:

1) возмещение выражается в перечислении сумм в соответствующий бюджет;
2) восстановление выражается в выполнении работ, оказании услуг, поставке товаров, уменьшении плана финансирования государственного учреждения по платежам и обязательствам;
3) отражение по учету выражается в отражении в бухгалтерском учете результатов фактически совершенной операции.
При отсутствии необоснованного и (или) нецелевого использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, выявленные факты нарушений соответствующих норм нормативных правовых актов квалифицируются как нарушения процедурного характера.
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности квалифицируются в качестве финансовых нарушений при не отражении на балансе.
Вид нарушения, указанный в графе 2, квалифицируется как финансовое нарушение при наличии необоснованного использования средств.
Виды ответственности, указанные в графе 5 настоящего Классификатора, применяются в случае отсутствия признаков уголовного правонарушения.
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан

1) өтеу сомалардың тиісті бюджетке аударылуынан көрінеді;
2) қалпына келтіру жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды жеткізуден, мемлекеттік мекеменің төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын төмендетуден көрінеді;
3) есеп бойынша көрсету бухгалтерлік есепте нақты жасалған операциялардың нәтижелерін көрсетуден көрінеді.
Бюджет қаражаты, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтері, байланысты гранттар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздар негізсіз және (немесе) мақсатынан тыс пайдаланылмаса нормативтік құқықтық актілердің тиісті нормаларын бұзудың анықталған фактілері рәсімдік сипаттағы бұзушылық ретінде сараланады.
Бухгалтерлік, бюджеттік есепке алуды жүргізу және қаржылық, бюджеттік есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары баланста көрсетілмеген кезде қаржылық бұзушылықтар ретінде сараланады.
2-бағанда көрсетілген бұзушылық түрі қаражат негізсіз пайдаланылған кезде қаржылық бұзушылық ретінде сараланады.
Осы сыныптауыштың 5-бағанында көрсетілген жауаптылық түрлері қылмыстық құқық бұзушылық белгілері болмаған жағдайда қолданылады.
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі