Об установлении цен на товары (работы, услуги), реализуемые государственными архивами
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 502-НҚ
1. В соответствии с подпунктом 328) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Утвердить:
1) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Национальный архив Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Центральный государственный архив" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Центральный государственный архив кино-фотодокументов и звукозаписи" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Центральный государственный архив научно-технической документации" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Национальный центр рукописей и редких книг" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 12 февраля 2021 года № 37 "Об установлении цен на товары (работы, услуги), реализуемые государственными архивами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22207).
3. Комитету архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Мемлекеттік архивтер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 502-НҚ бұйрығы
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 328) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік архив" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік кино-фото құжаттар мен дыбыс жазбалары архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік ғылыми-техникалық құжаттама архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің "Қолжазбалар және сирек кітаптар ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар бекітілсін.
2. "Мемлекеттік архивтер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 12 ақпандағы № 37 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22207 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение трех рабочих дней направления организациям, находящимся в ведении Министерства культуры и информации Республики Казахстан и его ведомств указанных в пункте 1 настоящего приказа для работы и размещения на их интернет-ресурсе после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты күшіне енгеннен кейін үш жұмыс күн ішінде осы бұйрықтың 1-тармағында көрсетілген Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдарға жұмыс үшін және олардың интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Согласован
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Национальный архив Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Индекс
Наименование видов товаров
(работ, услуг)
Единица измерения
В стоимостном выражении, в тенге
1
2
3
4

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар
Индексі
Тауарлар
(жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің атауы
Өлшем бірлігі
Құндық мәнінде, теңгемен
1
2
3
4

950
Раздел 8. Выявление по заказам (заявкам) физических и юридических лиц информации генеалогического и тематического характеров
8.1.
Научное консультирование пользователя по интересующей тематике (история вопроса, историческая эпоха или период, персоналии, генеалогические изыскания и другие)
1 час
3 331
8.2.
Составление ответа на запрос генеалогического характера, информационного письма с рекомендацией о возможных местах хранения документов по запросу, в том числе ответ на запрос с отрицательным результатом
1 страница
3 353
8.3.
Информационное обеспечение пользователей по их обращениям (исполнение тематических и биографических запросов, тематическое выявление документов (информации)
1 лист
26 670
8.4.
Выявление информации по теме запроса по научно-справочному аппарату:
8.4.1
каталоги/картотеки
1 карточка
167
8.4.2.
автоматизирования информационно-поисковая система
1запись (по результатам поиска)
222
8.5.
Просмотр научно-справочного аппарата для выявления дел по теме запроса (машинописные описи, каталоги, базы данных)
1 запись
167
Раздел 9. Издание и реализация методической литературы, сборников архивных документов, учебной и других публикаций
9.1.
Подготовка научных и научно-популярных сборников документов
1 страница
50
9.2.
Перевод на казахский (русский) язык (описей дел, номенклатуры дел, правил, положений, справок, актов и других)
1 лист/страница
4 441
9.3.
Машинописные работы по составлению описей дел, номенклатуры дел, правил, положений, справок, актов и других
1 лист/страница
1 110
9.4.
Перевод с иностранных языков архивных документов
1 машинописный лист
8 883
9.5.
Подготовка:
9.5.1.
историко-документальной выставки (разработка концепции, подготовка тематико-экспозиционного плана, составление позальной описи, выявление и сканирование документов для экспозиции и каталога и другие)
1 выставка
150 000
9.5.2.
публикации в печатном, электронном средствах массовой информации
1 статья
4 500
9.6.
Удостоверение аутентичности документа с заверением гербовой печатью архива
1 экземпляр
167
9.7.
Подготовка тематической подборки архивных дел, документов и их предоставление для киновидеофотосъемки техническими средствами заказчика
1 лист
14 804
Раздел 10. Депозитарное хранение архивных документов
10.1.
Депозитарное хранение
1 единица хранения/год
8589
Раздел 11. Копия архивного документа (в стоимость товара включены услуги обследование, обработка, реставрация, подготовка, оцифровка (копирование) и перезапись)
11.1.
Копии кинодокументов в формате FullHD
1 минута

950
8-бөлім. Жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша генеалогиялық және тақырыптық сипаттағы ақпаратты анықтау
8.1.
Пайдаланушыға қызықтырған тақырып бойынша ғылыми кеңес беру (сұрақ тарихы, тарихи дәуір немесе кезең, персоналийлар, генеалогиялық іздестіру және басқалары.)
1 сағат
3 331
8.2.
Генеалогиялық сипаттағы сұрау салуға, сұрау салу бойынша құжаттардың болуы мүмкін жерлері туралы ұсыныммен ақпараттық хатқа жауап, оның ішінде теріс нәтижесімен жауап құрастыру
1 бет
3 353
8.3.
Пайдаланушыларды олардың өтініштері бойынша ақпараттық қамтамасыз ету (тақырыптық және биографиялық сұрауларын орындау, құжаттарды (ақпаратты) тақырыптық анықтау)
1 парақ
26 670
8.4.
Ғылыми-анықтамалық аппарат арқылы сұрау салу тақырыбы бойынша ақпаратты анықтау:
8.4.1
каталогтар/картотекалар
1 карточка
167
8.4.2.
автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйесі
1 жазба (іздеу нәтижелері бойынша)
222
8.5.
Сұрау салу тақырыбы бойынша істерді айқындау үшін ғылыми-анықтамалық аппаратты қарау (машинкамен жазылған тізімдемелерді, каталогтарды, деректер базаларын
1 жазба
167
9-бөлім. Әдістемелік әдебиетті, архивтік құжаттар жинақтарын, оқыту және басқа да жариялымдарды басып шығару және өткізу
9.1.
Құжаттардың ғылыми және ғылыми-танымал жинақ дайындау
1 парақ
50
9.2.
Қазақ (орыс) тіліне аудару (істер тізімдемелерін, істер номенклатураларын, қағидаларды, ережелерді, анықтамаларды, актілерді және басқаларын)
1 парақ /бет
4441
9.3.
Істер тізімдемелерін, істер номенклатураларын, қағидаларды, ережелерді, анықтамаларды, актілерді және басқаларын құрастыру жөніндегі машинкамен жазу жұмыстары
1 парақ /бет
1 110
9.4.
Архивтік құжаттарды шетел тілдерінен аудару
1 машинажазба парағы
8 883
9.5.
Дайындау:
9.5.1.
тарихи-құжаттық көрмені (тұжырымдамасын әзірлеу, тақырыптық-экспозициялық жоспарды дайындау, залдар бойынша тізімдемесін құрастыру, экспозициялауға және каталогына құжаттарды анықтау және сканирлеу және тағы басқалар)
1 көрме
150 000
9.5.2.
бұқаралық ақпарат құралдарына баспа, электронды жариялымдар
1 мақала
4 500
9.6.
Архивтің елтаңбалық мөрімен растау арқылы құжаттың дәлме-дәлдігін куәландыру
1 дана
167
9.7.
Архивтік істерді, құжаттарды тақырыптық іріктеп дайындау және оларды тапсырыс берушінің техникалық құралдарымен кинобейнетүсірілім жасауға ұсыну
1 парақ
14 804
10-бөлім. Архивтік құжаттарды депозитарлық сақтау
10.1.
Депозитарлық сақтау
сақтау бірлігі/жыл
келісім бойынша
11-бөлім. Архив құжаттарының көшірмесі (тауардың құнына тексеру, өңдеу қызметтері енгізілген,қалпына келтіру, дайындау, цифрландыру (көшіру) және қайта жазу)
11.1.
Архив қорының FullHD форматындағы киноқұжаттардың көшірмесі
1 минут