Об установлении цен на товары (работы, услуги), реализуемые государственными архивами
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 502-НҚ.
1. В соответствии с подпунктом 328) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Утвердить:
1) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Национальный архив Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Центральный государственный архив" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Центральный государственный архив кино-фотодокументов и звукозаписи" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Центральный государственный архив научно-технической документации" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Национальный центр рукописей и редких книг" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 12 февраля 2021 года № 37 "Об установлении цен на товары (работы, услуги), реализуемые государственными архивами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22207).
3. Комитету архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Мемлекеттік архивтер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 502-НҚ бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 328) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік архив" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік кино-фото құжаттар мен дыбыс жазбалары архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік ғылыми-техникалық құжаттама архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің "Қолжазбалар және сирек кітаптар ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар бекітілсін.
2. "Мемлекеттік архивтер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 12 ақпандағы № 37 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22207 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение трех рабочих дней направления организациям, находящимся в ведении Министерства культуры и информации Республики Казахстан и его ведомств указанных в пункте 1 настоящего приказа для работы и размещения на их интернет-ресурсе после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты күшіне енгеннен кейін үш жұмыс күн ішінде осы бұйрықтың 1-тармағында көрсетілген Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдарға жұмыс үшін және олардың интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Согласован
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Национальный архив Республики Казахстан" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Индекс
Наименование видов товаров
(работ, услуг)
Единица измерения
В стоимостном выражении, в тенге
1
2
3
4

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар
Индексі
Тауарлар
(жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің атауы
Өлшем бірлігі
Құндық мәнінде, теңгемен
1
2
3
4

150 000
10.5.2.
публикации в печатном, электронном средствах массовой информации
1 статья
4 500
10.6.
Удостоверение аутентичности документа с заверением гербовой печатью архива
1 экземпляр
167
10.7.
Подготовка тематической подборки архивных дел, документов и их предоставление для киновидеофотосъемки техническими средствами заказчика
1 лист
14 804
Раздел 11. Депозитарное хранение архивных документов
11.1.
Депозитарное хранение
1 единица хранения/год
8 589
Раздел 12. Научное программное финансирование реализации грантовых средств по изданию сборников архивных документов, учебной и других публикаций на основе фундаментальных научных исследований.
12.1
Научное программное финансирование реализации грантовых средств по изданию сборников архивных документов, учебной и других публикаций на основе фундаментальных научных исследований.
1 научный проект либо издание на историческую тему:
до 25 печатных листов
до 50 печатных листов
свыше 50 печатных листов
60 000 000
120 000 000
160 000 000
Приложение 3 к приказу
Цены на товары (работы, услуги), реализуемые республиканским государственным учреждением "Центральный государственный архив кино-фотодокументов и звукозаписи" Комитета архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 25.05.2026 № 242-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс
Наименование видов товаров (работ, услуг)
Единица измерения
В стоимостном выражении, в тенге
1
2
3
4
Раздел 1. Упорядочение архивных документов
1.1.
Упорядочение документов и дел:
1.1.1.
Составление исторических справок о фонде и фондообразователе аудиовизуальных документов за период:
1.1.1.2.
более 10 лет
1 историческая справка
56 413
1.1.1.3.
от 5 до 10 лет
28 209
1.1.1.4.
от 1 года до 5 лет
16 928
1.2.
Подготовка рабочей инструкции по упорядочению аудиовизуальных документов
1 рабочая инструкция
56 413
1.3.
Составление плана упорядочения аудиовизуальных документов
1 план упорядочения
11 295
1.4.
Подготовка к упорядочению аудиовизуальных документов
1 единица хранения/ час звучания
71
1.5.
Составление аннотации на фотодокументы
1 аннотация
164
1.6.
Составление аннотации на кинодокументы и видеодокументы
1 аннотация
6 002
1.7.
Оформление описей (составление титульного листа, оглавления, итоговой записи) аудиовизуальных документов
1 опись
710
1.8.
Составление описи аудиовизуальных документов
1 заголовок
710
1.9.
Составление акта о завершении упорядочения аудиовизуальных документов
1 акт

150 000
10.5.2.
бұқаралық ақпарат құралдарына баспа, электронды жариялымдар
1 мақала
4 500
10.6.
Архивтің елтаңбалық мөрімен растау арқылы құжаттың дәлме-дәлдігін куәландыру
1 дана
167
10.7.
Архивтік істерді, құжаттарды тақырыптық іріктеп дайындау және оларды тапсырыс берушінің техникалық құралдарымен кинобейнетүсірілім жасауға ұсыну
1 парақ
14 804
11-бөлім. Архивтік құжаттарды депозитарлық сақтау
11.1.
Депозитарлық сақтау
1 сақтау бірлігі/жыл
8 589
12-бөлім. Іргелі ғылыми зерттеулер негізінде архивтік құжаттар жинағын, оқу және басқа да жарияланымдарды шығару бойынша гранттық қаражатты іске асыруды ғылыми бағдарламалық қаржыландыру
12.1.
Іргелі ғылыми зерттеулер негізінде архивтік құжаттар жинағын, оқу және басқа да жарияланымдарды шығару бойынша гранттық қаражатты іске асыруды ғылыми бағдарламалық қаржыландыру
Тарихи тақырыптағы ғылыми жоба немесе басылым:
25 баспа парағына дейін
25 баспа парағына дейін
50-ден астам баспа парағы
60 000 000
120 000 000
160 000 000
бұйрыққа 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Архив, құжаттама және кітап ісі комитетінің "Орталық мемлекеттік кино-фото құжаттар мен дыбыс жазбалары архиві" республикалық мемлекеттік мекемесі өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалар
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 25.05.2026 № 242-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индексі
Тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) түрлерінің атауы
Өлшем бірлігі
Құндық мәнінде, теңгемен
1
2
3
4
1-бөлім. Архивтік құжаттарды ретке келтіру
1.1.
Құжаттар мен істерді ретке келтіру:
1.1.1.
Аудивизуалды құжаттардың қоры және қорқұрушы туралы тарихи анықтаманы құрастыру:
1. 1. 1. 1.
10 жылдан астам кезеңнің
1 тарихи анықтама
56 413
1. 1. 1. 2.
5 жылдан 10 жылға дейінгі кезеңнің
28 209
1. 1. 1. 3.
1 жылдан 5 жылға дейінгі кезеңнің
16 928
1.2.
Аудиовизуалды құжаттарды ретке келтіру бойынша жұмыс нұсқаулығын дайындау
1 жұмыс инструкциясы
56 413
1.3.
Аудиовизуалды құжаттарды ретке келтіру жоспарын құрастыру
1 ретке келтіру жоспары
11 295
1.4.
Аудиовизуалды құжаттарды ретке келтіруге даярлау
1 сақтау бірлігі/ дыбысталу сағаты
71
1.5.
Фотоқұжаттарға аннотация құрастыру
1 аннотация
164
1.6.
Киноқұжаттар мен бейнеқұжаттарға аннотация құрастыру
1 аннотация
6 002
1.7.
Аудиовизуалды құжаттардың тізімдемелерін ресімдеу (титулды парақты, тақырыбын, қорытынды жазбаны құрастыру)
1 тізімдеме
710
1.8.
Аудиовизуалды құжаттардың тізімдемесін құрастыру
1 тақырып
710
1.9.
Аудиовизуалды құжаттарды ретке келтірудің аяқталуы туралы акты құрастыру
1 акт

2027
5.6.
Копирование фотодокументов на пленочных носителях в формате TIFF, с разрешением до 4 440 пикселей
1 единица хранения
4054
5.7.
Копирование фотодокументов на цифровых носителях
1818
5.8.
Копирование фонодокументов
1 секунда
72
5.9.
Перезапись отсканированных аудиовизуальных документов на внешнее устройство хранения информации заказчика:
5.9.1.
жесткий диск или облако
1 минута (образ)
711
5.9.2.
DVD носитель
1 минута (образ)
1 041
5.10.
Запись аудиовизуальных документов на внешнее устройство хранения информации заказчика с форматов
5.10.1.
Betacam SP на жесткий диск
1 минута
736
5.10.2.
VHS (VHS SP) на DVD
1 минута
715
5.10.3.
Изготовление копий фонодокументов (грампластинки, магнитная фонограмма, компакт кассета, CD и DVD)
1 секунда
25
5.10.4.
Изготовление цифровых копий кинодокументов (сканирование 35 миллиметровой пленки) в формате FullHD
1 единица хранения (280 метр)
2 159
5.10.5.
Изготовление цифровых копий кинодокументов (сканирование 16 миллиметровой пленки) в формате FullHD
1 единица хранения (280 метр)
2 159
5.10.6.
Изготовление цифровых копий кинодокументов (сканирование 16 миллиметровой пленки) с совмещением фонограммы в формате FullHD
1 единица хранения (280 метр)
2 909
5.10.7
Изготовление цифровых копий кинодокументов (сканирование 35 миллиметровой пленки) в формате 4K (4096x3072 4:3) (3840 × 2160 16:9):
1 единица хранения (280 метр)
4600
5.10.8
Изготовление цифровых копий кинодокументов (сканирование 16 миллиметровой пленки) в формате 4K (4096x3072 4:3) (3840 × 2160 16:9):
1 единица хранения (280 метр)
4600
Раздел 6. Перевод по заказам (заявкам) физических и юридических лиц архивных документов в электронную форму
6.1.
Составление технических заданий на разработку программного продукта системы электронного документооборота и архива электронных документов
1 техническое задание
200 000
6.2.
Составление перечней документов, образующихся в деятельности организации только в электронном формате
1 перечень
5 438
6.3.
Перевод по заказам (заявкам) физических и юридических лиц архивных документов в электронную форму для физических лиц для юридических лиц
1 лист
1 818 2 361
Раздел 7. Организация и проведение по заказам (заявкам) физических и юридических лиц документальных выставок
7.1.
Выявление документов для выставок, сборников, обзоров
1 документ
200
7.2.
Организация и проведение по заказам (заявкам) физических и юридических лиц документальных выставок для физических лиц для юридических лиц
1 выставка
150 000 250 000
7.3.
Составление тематического перечня архивных документов с аннотированными заголовками
1 заголовок
950
Раздел 8. Выявление по заказам (заявкам) физических и юридических лиц информации генеалогического и тематического характеров
8.1.
Научное консультирование пользователя по интересующей тематике (история вопроса, историческая эпоха или период, персоналии, генеалогические изыскания и другие)
1 час

2027
5.6.
Көрсеткіші 4 440 пикселге дейінгі TIFF, форматына архив қорының фотоқұжаттарын көшірмелеу
1 сақтау бірлігі
4054
5.7.
Цифрлық тасымалдағыштардағы фотоқұжаттарын көшірмелеу
1 сақтау бірлігі
1 818
5.8.
Дыбыс құжаттарын көшірмелеу
1 секунд
72
5.9.
Сканирленген аудиовизуалды құжаттарды тапсырыс берушінің ақпаратының сыртқы сақтау құралына қайта жазу:
5.9.1.
қатты диск немесе интернет бұлтқа
1 минут (образ)
711
5.9.2.
DVD тасымалдағыш
1 минут (образ)
1 041
5.10.
Аудиовизуалды құжаттарды тапсырыс берушінің сыртқы сақтау құралына мына форматтардан жазу:
5.10.1.
Betacam SP қатты диск
1 минут
736
5.10.2.
VHS (VHS SP) –дан DVD-ге
1 минут
715
5.10.3
Дыбыс құжаттарының көшірмелерін жасау (грампластинкалар, магнитті фонограмма, компакт кассета, CD және DVD)
1 секунд
25
5.10.4.
Киноқұжаттардың цифрлық көшірмелерін жасау (35 мм үлдірді сканирлеу) FullHD форматында
1 сақтау бірлігі (280 метр)
2 159
5.10.5.
Киноқұжаттардың цифрлық көшірмелерін жасау (16 мм үлдірді сканирлеу) FullHD форматында
1 сақтау бірлігі
2 159
5.10.6.
Фонограммамен сәйкестендіріп киноқұжаттардың цифрлық көшірмелерін жасау (16 мм үлдірді сканирлеу) FullHD форматында
2 909
5.10.7.
Киноқұжаттардың цифрлық көшірмелерін жасау 35 мм үлдірді 4K форматпен (4096x3072 4:3) (3840 × 2160 16:9): сканерлеу
1 минут
4600
5.10.8.
Киноқұжаттардың цифрлық көшірмелерін жасау 16 мм үлдірді 4K форматпен (4096x3072 4:3) (3840 × 2160 16:9): сканерлеу
1 минут
4600
6-бөлім. Жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша архивтік құжаттарды электронды нысанға аудару
6.1.
Электронды құжат айналымы және электронды құжаттар архиві жүйесінің бағдарламалық өнімін әзірлеуге техниалық тапсырмалар құрастыру
1 техникалық тапсырма
200 000
6.2.
Ұйымның қызметінде тек қана электронды форматта құрылатын құжаттар тізбелерін құрастыру
1 тізім
5 438
6.3.
Жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша архивтік құжаттарды электронды нысанға аудару жеке тұлғалар үшін заңды тұлғалар үшін
1 парақ
1 818
2361
7-бөлім. Жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша құжаттық көрмелер ұйымдастыру және өткізу
7.1.
Көрмелер, жинақтар, шолулар үшін құжаттырды анықтау
1 құжат
200
7.2.
Жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша құжаттық көрмелер ұйымдастыру және өткізу жеке тұлғалар үшін заңды тұлғалар үшін
1 көрме
150000
250 000
7.3.
Аннотацияланған тақырыптарымен архивтік құжаттардың тақырыптық тізбелерін құрастыру
1 тақырып
950
8-бөлім. Жеке және заңды тұлғалардың тапсырыстары (өтінімдері) бойынша генеалогиялық және тақырыптық сипаттағы ақпаратты анықтау
8.1.
Пайдаланушыға қызықтырған тақырып бойынша ғылыми кеңес беру (сұрақ тарихы, тарихи дәуір немесе кезең, персоналийлар, генеалогиялық іздестіру және басқалары.)
1 сағат