Об утверждении профессионального стандарта "Разработка строительных проектов (в строительстве)"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 28 ноября 2025 года № 511
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Разработка строительных проектов (в строительстве)".
2. Департаменту градостроительной и жилищно-коммунальной политики Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в электронном виде на казахском и русском языках в течение пяти рабочих дней со дня его подписания в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Нагаспаев
Утвержден приказом
Министерства промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 511
Профессиональный стандарт: "Разработка строительных проектов (в строительстве)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Разработка строительных проектов (в строительстве)" разрабатывается в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и переподготовки кадров и предназначены для использования широким кругом пользователей.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС) – справочник, предназначенный для тарификации работ и присвоения тарифных разрядов рабочим;
2) квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих (КС) – в соответствии с законодательством о труде в Республике Казахстан является основой для установления квалификационных требований к работникам и применяется для решения вопросов, связанных с регулированием трудовых отношений, обеспечением эффективной системы управления персоналом в организациях различных видов экономической деятельности независимо от организационно-правовых форм;

"Құрылыс жобаларын (құрылыста) әзірлеу" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 28 қарашадағы № 511 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Құрылыс жобаларын (құрылыста) әзірлеу" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Нағаспаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігінің
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 511 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіптік стандарт: "Құрылыс жобаларын (құрылыста) әзірлеу"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Құрылыс жобаларын (құрылыста) әзірлеу" кәсіби стандарты бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілікті растау, кадрларды даярлау және қайта даярлау үшін негіз ретінде әзірленеді және пайдаланушылардың кең ауқымына арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА) – жұмыстарды тарификациялауға және жұмысшыларға тарифтік разрядтар беруге арналған анықтамалық
2) басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (БА) – Қазақстан Республикасында еңбек заңнамасына сәйкес жұмыскерлерге біліктілік талаптарын белгілеу үшін негіз болып табылады және еңбек қатынастарын реттеуге, ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына қарамастан әртүрлі экономикалық қызмет түрлерінің ұйымдарында персоналды басқарудың тиімді жүйесін қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді шешу үшін қолданылады

3) нормативная документация – документация, устанавливающая комплекс норм, правил, положений, требований, обязательных при проектировании, инженерных изысканиях и строительстве, реконструкции, капитальном ремонте зданий и сооружений, расширении и техническом перевооружении предприятий, а также при изготовлении строительных конструкций, изделий и материалов;
4) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности
5) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – отраслевая рамка квалификаций разрабатывается на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирует требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли. Разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций осуществляются отраслевыми государственными органами в порядке, определенном уполномоченным органом. Отраслевые рамки квалификаций утверждаются отраслевыми советами по профессиональным квалификациям
6) проектно-сметная документация (ПСД) – комплекс документов, раскрывающих сущность проекта и содержащих обоснование его целесообразности и реализуемости; документация, содержащая текстовые и графические материалы и определяющая архитектурные, функционально-технологические, конструктивные и инженерно-технические решения для обеспечения строительства, реконструкции и/или технического перевооружения объектов капитального строительства и инженерных коммуникаций
7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности
8) сметная документация – документация в составе проекта строительства, определяющая сметную стоимость строительства
9) эксплуатация здания или сооружения – использование здания или сооружения по функциональному назначению с проведением необходимых мероприятий по сохранению состояния конструкций, при котором они способны выполнять заданные функции с параметрами, установленными требованиями технической документации
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;

3) нормативтік құжаттама – жобалау, инженерлік ізденістер және ғимараттар мен құрылыстарды салу, реконструкциялау, күрделі жөндеу, кәсіпорындарды кеңейту және техникалық қайта жарақтандыру кезінде, сондай-ақ құрылыс конструкцияларын, бұйымдар мен материалдарды дайындау кезінде міндетті нормалар, қағидалар, ережелер, талаптар кешенін белгілейтін құжаттама
4) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін анықтайтын жіктеуіш
5) салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – салалық біліктілік шеңбері Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы мен Ұлттық біліктілік шеңберіне негізделіп әзірленеді және маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды орындалатын жұмыстардың күрделілігі мен салада қолданылатын білім, білік және құзыреттіліктердің сипатына қарай деңгейлер бойынша жіктейді. Салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеуді және (немесе) өзектендіруді уәкілетті орган айқындаған тәртіппен салалық мемлекеттік органдар жүзеге асырады. Салалық біліктілік шеңберлерін кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңестер бекітеді
6) жобалық-сметалық құжаттама (ЖСҚ) – жобаның мәнін ашатын және оның орындылығы мен іске асырылуының негіздемесін қамтитын құжаттар кешені; мәтіндік және графикалық материалдарды қамтитын және күрделі құрылыс және инженерлік коммуникация объектілерін салуды, реконструкциялауды және/немесе техникалық қайта жарақтандыруды қамтамасыз ету үшін архитектуралық, функционалдық-технологиялық, конструктивтік және инженерлік-техникалық шешімдерді айқындайтын құжаттама
7) кәсіби стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) бейресми білімді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіби қызметтің нақты саласындағы білімге, біліктерге, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат
8) сметалық құжаттама – құрылыстың сметалық құнын анықтайтын құрылыс жобасының құрамындағы құжаттама
9) ғимаратты немесе құрылысты пайдалану – техникалық құжаттама талаптарымен белгіленген параметрлермен берілген функцияларды орындай алатын конструкциялардың күйін сақтау бойынша қажетті іс-шараларды жүргізе отырып ғимаратты немесе құрылысты функционалдық мақсаты бойынша пайдалану
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
5) ПСД – проектно-сметная документация
6) САПР – система автоматизированного проектирования
7) ТИМСО – технология информационного моделирования строительных объектов
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Разработка строительных проектов (в строительстве)
5. Код профессионального стандарта: F41100055
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
F Строительство
41 Строительство зданий
41.1 Разработка строительных проектов
41.10 Разработка строительных проектов
41.10.0 Разработка строительных проектов
7. Краткое описание профессионального стандарта: Определяет требования к уровню квалификации, профессионального образования и содержанию деятельности инженеров по разработке проектной (проектно-сметной) документации.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инженер по проектированию - 6 уровень ОРК
2) Инженер по проектно-сметной работе - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженер по проектированию":
Код группы:
2164-9
Код наименования занятия:
2164-9-001
Наименование профессии:
Инженер по проектированию
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003). Параграф 3 раздела 2. Инженер по проектно-сметной работе.
Инженер по проектно-сметной работе.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Инженер по проектированию (инженер-проектировщик) I категории – стаж работы в должности инженера по проектированию (инженера-проектировщика) не менее 2 лет; Инженер по проектированию (инженер-проектировщик) II категории – стаж работы в должности инженера по проектированию (инженера-проектировщика) без категории не менее 3 лет; Инженер по проектированию (инженер-проектировщик) без категории – стаж работы не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения.
Другие возможные наименования профессии:

2) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
5) ЖСҚ – жобалық-сметалық құжаттама
6) АЖЖ – автоматтандырылған жобалау жүйесі
7) ҚОАМТ – құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиялары
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Құрылыс жобаларын (құрылыста) әзірлеу
5. Кәсіптік стандарттың коды: F41100055
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
F Құрылыс
41 Ғимараттар салу
41.1 Құрылыс жобаларын әзірлеу
41.10 Құрылыс жобаларын әзірлеу
41.10.0 Құрылыс жобаларын әзірлеу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеу жөніндегі инженерлердің біліктілік деңгейіне, кәсіптік біліміне және қызметінің мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Жобалау жөніндегі инженер - СБШ-нің 6-деңгейі
2) Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер - СБШ-нің 6-деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Жобалау жөніндегі инженер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2164-9
Қызмет атауының коды:
2164-9-001
Кәсіптің атауы:
Жобалау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді). 3-параграфтың 2-тарауы. Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер.
Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты бар жобалау жөніндегі инженер (жобалаушы-инженер) – жобалау жөніндегі инженер (жобалаушы-инженер) лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 2 жыл; II санатты жобалау жөніндегі инженер (жобалау жөніндегі инженер) - санаты жоқ жобалау жөніндегі инженер (жобалау жөніндегі инженер) лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; Жобалау жөніндегі инженер (жобалаушы инженер) санаты жоқ - жұмыс өтілі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2149-5-001 - Инженер по проектно-сметной работе
Основная цель деятельности:
Разработка проектной и рабочей документации на объекты промышленного и гражданского назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение расчета оснований, строительных конструкций, инженерных систем и сетей для объектов капитального строительства.
2. Разработка проектной и рабочей документации на объекты капитального строительства промышленного и гражданского назначения.
3. Проектирование на основе применения технологий информационного моделирования строительного объекта (ТИМСО).
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение расчета оснований, строительных конструкций, инженерных систем и сетей для объектов капитального строительства.
Навык 1:
Расчет и проверка несущей способности конструктивных элементов и подготовка исходных данных для применения ТИМСО
Умения:
1. Применять соответствующее программное обеспечение для выполнения конструктивных и инженерных расчетов на объект капитального строительства;
2. Применять ТИМСО для решения специализированных задач на протяжении всего жизненного цикла объекта капитального строительства;
3. Использовать рекомендуемые форматы для обмена данных в ТИМСО.
Знания:
1. Требования к оформлению конструктивных и инженерных расчетов в проектной документации на строительство объектов;
2. Возможности программного обеспечения, применяемого с учетом ТИМСО;
3. Основные виды требований к организации рациональной и логической взаимосвязи процессов проектирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ и оценка климатических, инженерно-геологических особенностей района строительства, сбор нагрузок и воздействий для расчета проектируемых объектов.
Умения:
1. Определять порядок сбора и подготовки исходных данных для проектирования объектов;
2. Применять программное обеспечение для расчета соответствующих разделов проектной документации на строительство объектов капитального строительства.
Знания:
1. Нормативные правовые акты и нормативно-технические документы в области архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан;
2. Система стандартизации и технического регулирования в строительстве;
3. Требования государственных нормативов к порядку разработки, согласования и утверждения проектно-сметной документации на строительство;
4. Основные положения иностранных нормативно-технических документов по строительному проектированию и особенности их применения при адаптации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проектирование конструктивной системы объекта строительства, разработка расчетной схемы зданий и сооружений, выполнение расчетов с применением программного обеспечения.
Умения:

2149-5-001 - Жобалық-сметалық жұмыс жөніндегі инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілердің жобалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі құрылыс объектілеріне арналған негіздерді, құрылыс конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен желілерді есептеуді орындау.
2. Өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы күрделі құрылыс объектілеріне жобалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу
3. Құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану негізінде жобалау (ҚОАМТ).
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Күрделі құрылыс объектілеріне арналған негіздерді, құрылыс конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен желілерді есептеуді орындау.
1-дағды:
ҚОАМТ-ны қолдану үшін конструктивті элементтердің көтергіштік қабілетін есептеу және тексеру және бастапқы деректерді дайындау
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектісіне конструктивтік және инженерлік есептеулерді орындау үшін тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану;
2. Күрделі құрылыс объектісінің бүкіл өмірлік циклі бойында мамандандырылған міндеттерді шешу үшін ҚОАМТ-ны қолдану;
3. ҚОАМТ-да деректермен алмасу үшін ұсынылған пішімдерді пайдалану
Білімдер:
1. Объектілер құрылысының жобалау құжаттамасында конструктивтік және инженерлік есептерді ресімдеуге қойылатын талаптар;
2. ҚОАМТ-ны ескере отырып қолданылатын бағдарламалық қамтылымның мүмкіндіктері;
3. Жобалау үдерістерінің рационалды және логикалық өзара байланысын ұйымдастыруға қойылатын талаптардың негізгі түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Құрылыс ауданының климаттық инженерлік-геологиялық ерекшеліктерін талдау және бағалау жобаланатын объектілерді есептеу үшін жүктемелер мен әсерлерді жинау.
Машықтар:
1. Объектілерді жобалау үшін бастапқы деректерді жинау және дайындау тәртібін анықтау;
2. Күрделі құрылыс объектілерін салуға арналған жобалау құжаттамасының тиісті бөлімдерін есептеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік-техникалық құжаттар;
2. Құрылыстағы стандарттау және техникалық реттеу жүйесі;
3. Құрылыстың жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібіне қойылатын мемлекеттік нормативтердің талаптары;
4. Құрылысты жобалау бойынша шетелдік нормативтік-техникалық құжаттардың негізгі қағидалары және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бейімдеу кезінде қолдану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Құрылыс объектісінің конструктивтік жүйесін жобалау ғимараттар мен құрылыстардың есептік сұлбасын әзірлеу бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып есептеулерді орындау.
Машықтар:

1. Выбирать оптимальное программное обеспечение для выполнения расчетов при разработке соответствующего раздела проектной документации на объект капитального строительства;
2. Определять надежный и оптимальный метод расчета строительных конструкций в соответствии с требованиями нормативно-технических документов.
Знания:
1. Правила работы с программным обеспечением при выполнении расчетов по строительным конструкциям, инженерным коммуникациям, сетям и системам, а также при использовании ТИМСО;
2. Методы и правила расчетов строительных конструкций различного вида;
3. Требования к защите строительных конструкций от негативного воздействия в процессе эксплуатации в целях обеспечения надежности функционирования объекта;
4. Перечень мероприятий по обеспечению надежной работы строительных конструкций при вероятном возникновении отрицательных воздействий на них (удар, пожар, взрыв при ЧС).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Разработка проектной и рабочей документации на объекты капитального строительства промышленного и гражданского назначения.
Навык 1:
Составление ведомости элементов конструкций и объемов работ в составе проектной (рабочей) документации на объекты капитального строительства, а также внесение изменений в проектную документация на основании выявленных несоответствий.
Умения:
1. Выбирать алгоритмы и способы применения программного обеспечения для оформления графической и текстовой частей проектной (рабочей) документации на объекты капитального строительства;
2. Подбирать способ применения САПР для создания чертежей проектной (рабочей) документации на объекты капитального строительства;
3. Просматривать материалы ТИМСО в графическом и табличном виде, извлекать инфоданные ТИМСО, созданные другими проектировщиками;
4. Анализировать и компоновать необходимые материалы общей ТИМСО при разработке проектной (рабочей) документации на объекты капитального строительства.
Знания:
1. Способы и правила проектирования узлов, стыков и соединений элементов строительных конструкций, инженерных систем и сетей;
2. Требования к порядку составления и оформления ведомостей элементов строительных конструкций и объемов работ в составе проектной документации;
3. Правила и порядок подготовки исходных данных для внесения изменений проектную документацию после выявления в проектных решениях несоответствий нормативным требованиям;
4. Правила и порядок подготовки исходных данных, проектной документации на объекты капитального строительства, являющихся уникальными.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль исходных данных для проектирования объектов капитального строительства и оформление графической и текстовой частей проектной и рабочей документации.
Умения:

1. Күрделі құрылыс объектісіне жобалау құжаттамасының тиісті бөлімін әзірлеу кезінде есептеулерді орындау үшін оңтайлы бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау;
2. Нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс конструкцияларын есептеудің сенімді және оңтайлы әдісін анықтау.
Білімдер:
1. Құрылыс конструкциялары, инженерлік коммуникациялар, желілер мен жүйелер бойынша есептеулерді орындау кезінде, сондай-ақ ҚОАМТ-ны пайдалану кезінде бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу қағидалары;
2. Әртүрлі типтегі құрылыс конструкцияларын есептеу әдістері мен қағидалары;
3. Объектінің жұмыс істеу сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында құрылыс конструкцияларын пайдалану процесінде жағымсыз әсерден қорғауға қойылатын талаптар;
4. Құрылыс конструкцияларына ықтимал жағымсыз әсерлер (ТЖ кезіндегі соққы, өрт, жарылыс) туындаған кезде олардың сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы күрделі құрылыс объектілеріне жобалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу
1-дағды:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық (жұмыс) құжаттамасының құрамындағы конструкциялардың элементтері мен жұмыс көлемдерінің ведомосын жасау, сондай-ақ анықталған сәйкессіздіктер негізінде жобалық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілеріне жобалық (жұмыс) құжаттаманың графикалық және мәтіндік бөліктерін рәсімдеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану алгоритмдері мен тәсілдерін таңдау;
2. Күрделі құрылыс объектісінің жобалық (жұмыс) құжаттамасының сызбаларын жасау үшін АЖЖ қолдану тәсілін таңдау;
3. ҚОАМТ материалдарын графикалық және кестелік түрде қарау басқа жобалаушылар жасаған ҚОАМТ инфодеректерін алу;
4. Күрделі құрылыс объектісінің жобалық (жұмыс) құжаттарын әзірлеу кезінде жалпы ҚОАМТ қажетті материалдарын талдау және құрастыру.
Білімдер:
1. Құрылыс конструкцияларының элементтерінің тораптарын, түйістерін және қосылыстарын инженерлік жүйелер мен желілерді жобалау әдістері мен қағидалары;
2. Жобалау құжаттамасы құрамындағы құрылыс конструкцияларының элементтері мен жұмыс көлемдерінің ведомостарын жасау және ресімдеу тәртібіне қойылатын талаптар;
3. Жобалық шешімдерде нормативтік талаптарға сәйкессіздіктер анықталғаннан кейін жобалау құжаттамасына өзгерістер енгізу үшін бастапқы деректерді дайындау қағидалары мен тәртібі;
4. Бірегей болып табылатын күрделі құрылыс объектілеріне бастапқы деректерді, жобалау құжаттарын дайындау қағидалары мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Күрделі құрылыс объектілерін жобалау үшін бастапқы деректерді бақылау және жобалық және жұмыс құжаттамасының графикалық және мәтіндік бөліктерін рәсімдеу.
Машықтар:

1. Контролировать наличие необходимых исходных материалов для проектирования в соответствии с нормативными требованиями;
2. Оформлять и подготавливать к выпуску проектную (рабочую) документацию для объектов капитального строительства;
3. Подбирать алгоритм и методы разработки и оформления проектной (рабочей) документации в соответствии с требованиями нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства;
4. Выбирать методы и способы проектирования узлов, соединений и стыков при разработке строительных конструкций, инженерных сетей и систем.
Знания:
1. Система нормативных документов в строительстве, в т.ч. стандарты к оформлению графической и текстовой частей проектной (рабочей) документации на объекты капитального строительства;
2. Правила применения систем автоматизированного проектирования (САПР) для графической части проектной (рабочей) документации на объекты капитального строительства;
3. Возможности программного обеспечения и технических средств для оформления графической и текстовой частей проектной (рабочей) документации, в т.ч. и с применением ТИМСО.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проектирование на основе применения технологий информационного моделирования строительного объекта (ТИМСО).
Навык 1:
Сбор исходных данных для использования ТИМСО в период разработки проектной документации с применением программного обеспечения и конструирования строительных изделий в зависимости от уровня детализации, параметров и инфоданных.
Умения:
1. Определять перечень необходимых исходных данных для применения ТИМСО;
2. Определять алгоритм работы с программным обеспечением, используемого при работе с ТИМСО;
3. Подбирать метод и способ проектирования основных узлов строительных конструкций в ТИМСО в зависимости от уровня детализации, параметров и инфоданных.
Знания:
1. Строительная терминология и терминология цифрового моделирования;
2. Система технического регулирования и метрологии в строительстве;
3. Строительные нормы и своды правил ТИМСО;
4. Требования нормативно-технических документов к разработке и оформлению проектной документации на объекты капитального строительства;
5. Возможности программного обеспечения при применении ТИМСО.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Передача данных ТИМСО другим участникам, использующих ТИМСО, выпуск технической документации, разработанной с применением ТИМСО.
Умения:
1. Выбирать механизм передачи данных ТИМСО другим участникам, использующих ТИМСО;
2. Подбирать способ выпуска технической документации, разработанной с применением ТИМСО;

1. Нормативтік талаптарға сәйкес жобалау үшін қажетті бастапқы материалдардың болуын бақылау;
2. Күрделі құрылыс объектілері үшін жобалау (жұмыс) құжаттамасын ресімдеу және шығаруға дайындау;
3. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жобалық (жұмыс) құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу алгоритмі мен әдістерін таңдау;
4. Құрылыс конструкцияларын инженерлік желілер мен жүйелерді әзірлеу кезінде тораптарды, қосылыстар мен түйіспелерді жобалау әдістері мен тәсілдерін таңдау.
Білімдер:
1. Құрылыстағы нормативтік құжаттар жүйесі, оның ішінде күрделі құрылыс объектілеріне арналған жобалық (жұмыс) құжаттаманың графикалық және мәтіндік бөліктерін рәсімдеуге арналған стандарттар;
2. Күрделі құрылыс объектілеріне арналған жобалау (жұмыс) құжаттамасының графикалық бөлігі үшін автоматтандырылған жобалау жүйелерін (АЖЖ) қолдану қағидалары;
3. Жобалық (жұмыс) құжаттаманың графикалық және мәтіндік бөліктерін, оның ішінде ҚОАМТ-ны қолдана отырып рәсімдеуге арналған бағдарламалық қамтылымның және техникалық құралдардың мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану негізінде жобалау (ҚОАМТ).
1-дағды:
Бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып жобалық құжаттаманы дайындау және егжей-тегжей деңгейіне, параметрлерге және ақпарат деректеріне байланысты құрылыс бұйымдарын әзірлеу кезеңінде ҚОАМТ пайдалану үшін бастапқы мәліметтерді жинақтау
Машықтар:
1. ҚОАМТ қолдану үшін қажетті бастапқы деректердің тізбесін анықтау;
2. ҚОАМТ-мен жұмыс істеу кезінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу алгоритмін анықтау;
3. Бөлшектеу деңгейіне, параметрлерге және ақпараттық деректерге байланысты ҚОАМТ-да құрылыс конструкцияларының негізгі түйіндерін жобалау әдісі мен тәсілін таңдау.
Білімдер:
1. Құрылыс терминологиясы цифрлық модельдеу терминологиясы;
2. Құрылыстағы техникалық реттеу және метрология жүйесі;
3. Құрылыс нормалары мен ҚОАМТ қағидалар жинақтары;
4. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасын әзірлеу және ресімдеу бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
5. ҚОАМТ пайдалану кезіндегі бағдарламалық қамтамасыз ету мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
ҚОАМТ деректерін ҚОАМТ пайдаланушы басқа қатысушыларға беру, ҚОАМТ көмегімен әзірленген техникалық құжаттаманы шығару.
Машықтар:
1. ҚОАМТ деректерін ҚОАМТ пайдаланушы басқа қатысушыларға беру механизмін таңдау;
2. ҚОАМТ пайдалана отырып әзірленген техникалық құжаттаманы шығару әдісін таңдау;

3. Использовать ТИМСО при решении специализированных задач на протяжении жизненного цикла объекта капитального строительства.
Знания:
1. Цели, задачи, принципы и методы создания отдельных компонентов ТИМСО (в рамках своей специализации);
2. Инструментарий оформления и выпуска технической документации, разработанной с применением ТИМСО;
3. Форматы передачи инфоданных ТИМСО в среде общих данных и уровни детализации ТИМСО;
4. Основные требования к составу технической документации на протяжении жизненного цикла объекта капитального строительства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер проекта (ГИП)
8
Руководитель (управляющий) проектной организацией
10. Карточка профессии "Инженер по проектно-сметной работе":
Код группы:
2149-5
Код наименования занятия:
2149-5-001
Наименование профессии:
Инженер по проектно-сметной работе
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003). Параграф 3 раздела 2.
Инженер по проектно-сметной работе.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Архитектура и строительство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Инженер по проектированию (инженер-проектировщик) I категории – стаж работы в должности инженера по проектированию (инженера-проектировщика) не менее 2 лет; Инженер по проектированию (инженер-проектировщик) II категории – стаж работы в должности инженера по проектированию (инженера-проектировщика) без категории не менее 3 лет; Инженер по проектированию (инженер-проектировщик) без категории – стаж работы не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения.
Другие возможные наименования профессии:

3. Күрделі құрылыс обьектісінің бүкіл өмірлік циклі барысында мамандандырылған мәселелерді шешу кезінде ҚОАМТ пайдалану.
Білімдер:
1. ҚОАМТ жекелеген компоненттерін құрудың мақсаттары, міндеттері, принциптері мен әдістері (өз мамандандырылуы шеңберінде);
2. ҚОАМТ пайдалана отырып әзірленген техникалық құжаттаманы рәсімдеу және шығару құралдары;
3. ҚОАМТ ақпараттық деректерін жалпы деректер ортасында және ҚОАМТ егжей-тегжейлі деңгейлерінде беру форматтары;
4. Күрделі құрылыс обьектісінің бүкіл өмірлік циклі бойында техникалық құжаттаманың құрамына қойылатын негізгі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас инженері (ЖБИ)
8
Жобалау ұйымының басшысы (басқарушысы)
10. "Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2149-5
Қызмет атауының коды:
2149-5-001
Кәсіптің атауы:
Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді). 3-параграфтың 2-тарауы.
Жобалау-сметалық жұмыс жөніндегі инженер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Сәулет және құрылыс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты жобалау жөніндегі инженер (жобалаушы-инженер) – жобалау жөніндегі инженер (жобалаушы-инженер) лауазымындағы еңбек өтілі кемінде 2 жыл; II санаттағы жобалау жөніндегі инженер (жобалау жөніндегі инженер) - санаты жоқ жобалау жөніндегі инженер (жобалау жөніндегі инженер) лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл; Жобалау жөніндегі инженер (жобалаушы инженер) санаты жоқ - жұмыс өтілі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2164-9-001 - Инженер по проектированию
Основная цель деятельности:
Разработка проектно-сметной документации на строительство объектов промышленного и гражданского назначения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение расчета оснований, строительных конструкций, инженерных систем и сетей для объектов капитального строительства.
2. Разработка проектно-сметной документации на объекты капитального строительства.
3. Проектирование на основе применения технологий информационного моделирования строительного объекта (ТИМСО).
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение расчета оснований, строительных конструкций, инженерных систем и сетей для объектов капитального строительства.
Навык 1:
Анализ и оценка климатических, инженерно-геологических особенностей района строительства, сбор нагрузок и воздействий для расчета проектируемых объектов, а также сбор исходных данных для разработки сметных расчетов.
Умения:
1. Определять порядок сбора и подготовки исходных данных для выполнения проектных решений и сметных расчетов в проектно-сметной документации;
2. Выбирать способы расчета в программных и технических средствах для выполнения расчетов при разработке соответствующего раздела проектно-сметной документации на объекты капитального строительства.
Знания:
1. Профессиональная строительная терминология;
2. Система нормативной документации по ценообразованию и сметам;
3. Требования нормативных правовых актов и нормативных документов системы технического регулирования в области архитектуры, градостроительства и строительства к проектированию объектов капитального строительства;
4. Система стандартизации и технического регулирования в строительстве;
5. Основные положения иностранных нормативно-технических документов по строительному проектированию и особенности их применения при адаптации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проектирование конструктивной системы объекта строительства, разработка расчетной схемы зданий и сооружений, выполнение, с применением программного обеспечения, проектных расчетов, в т.ч. и сметных.
Умения:
1. Выбирать оптимальное программное обеспечение для выполнения расчетов, в т.с. и сметных, при разработке соответствующего раздела проектно-сметной документации на объект строительства;
2. Определять надежный и оптимальный метод расчета строительных конструкций и объемов работ в соответствии с требованиями нормативно-технических документов.
Знания:

2164-9-001 - Жобалау жөніндегі инженерлер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілерді салуға жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі құрылыс объектілері үшін негіздерді, құрылыс конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен желілерді есептеуді орындау.
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу.
3. Құрылыс объектісін ақпараттық модельдеу технологияларын (ҚОАМТ) қолдану негізінде жобалау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Күрделі құрылыс объектілері үшін негіздерді, құрылыс конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен желілерді есептеуді орындау.
1-дағды:
Құрылыс ауданының климаттық, инженерлік-геологиялық ерекшеліктерін талдау және бағалау, жобаланатын объектілерді есептеу үшін жүктемелер мен әсерлерді жинау, сондай-ақ сметалық есептерді әзірлеу үшін бастапқы деректерді жинау.
Машықтар:
1. Жобалау-сметалық құжаттамада жобалық шешімдер мен сметалық есептерді орындау үшін бастапқы деректерді жинау және дайындау тәртібін айқындау;
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасының тиісті бөлімін әзірлеу кезінде есептеулерді орындау үшін бағдарламалық және техникалық құралдарда есептеу тәсілдерін таңдау.
Білімдер:
1. Кәсіби құрылыс терминологиясы;
2. Баға белгілеу және смета бойынша нормативтік құжаттама жүйесі;
3. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құжаттарының күрделі құрылыс объектілерін жобалауға қойылатын талаптары;
4. Құрылыстағы стандарттау және техникалық реттеу жүйесі;
5. Құрылысты жобалау жөніндегі шетелдік нормативтік-техникалық құжаттардың негізгі қағидалары және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бейімдеу кезінде қолдану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Құрылыс объектісінің конструктивтік жүйесін жобалау, ғимараттар мен құрылыстардың есептік схемасын әзірлеу, бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, жобалық есептерді, оның ішінде сметалық есептерді орындау.
Машықтар:
1. Құрылыс объектісінің жобалау-сметалық құжаттамасының тиісті бөлімін әзірлеу кезінде есептеулерді, оның ішінде сметалық есептеулерді орындау үшін оңтайлы бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау;
2. Нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес құрылыс конструкцияларын және жұмыс көлемін есептеудің сенімді және оңтайлы әдісін анықтау.
Білімдер:

1. Правила работы с программным обеспечением при выполнении расчетов по строительным конструкциям, инженерным коммуникациям, сетям и системам, в т.ч. и по сметному разделу проектно-сметной документации, а также при использовании ТИМСО;
2. Методы и правила расчетов строительных конструкций различного вида, а также расчетов объемов работ и сметных расчетов;
3. Требования к защите строительных конструкций от негативного воздействия в процессе эксплуатации в целях обеспечения надежности функционирования объекта;
4. Перечень мероприятий по обеспечению надежной работы строительных конструкций при вероятном возникновении отрицательных воздействий на них (удар, пожар, взрыв при ЧС).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Расчет и проверка несущей способности конструктивных элементов, сметных расчетов, а также подготовка исходных данных для применения ТИМСО.
Умения:
1. Использовать технологии информационного моделирования при решении специализированных задач на этапе всего жизненного цикла объекта капитального строительства;
2. Использовать регламентированные форматы файлов, в т.ч. и содержащих сметные расчеты, для обмена данными ТИМСО.
Знания:
1. Требования к оформлению конструктивных, инженерных и сметных расчетов в проектно-сметной документации на строительство объектов;
2. Возможности программного обеспечения, применяемого с учетом ТИМСО;
3. Основные виды требований к организации рациональной и логической взаимосвязи процессов проектирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Разработка проектно-сметной документации на объекты капитального строительства.
Навык 1:
Контроль исходных данных для проектирования объектов капитального строительства и оформление графической, текстовой частей и сметного раздела проектно-сметной документации.
Умения:
1. Контролировать наличие необходимых исходных материалов для проектирования и разработки сметного раздела в соответствии с нормативными требованиями;
2. Оформлять и подготавливать к выпуску проектно-сметную документацию для объектов капитального строительства;
3. Подбирать алгоритм и методы разработки и оформления проектно-сметной документации в соответствии с требованиями нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства;
4. Выбирать методы и способы проектирования узлов, соединений и стыков при разработке строительных конструкций, инженерных сетей и систем.
Знания:
1. Система нормативных документов в строительстве, в т.ч. стандарты к оформлению графической, текстовой частей и сметного раздела проектно-сметной документации на объекты капитального строительства;

1. Құрылыс конструкциялары, инженерлік коммуникациялар, желілер мен жүйелер, оның ішінде жобалық-сметалық құжаттаманың сметалық бөлімі бойынша есептеулерді орындау кезінде, сондай-ақ ҚОАМТ-ны пайдалану кезінде бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу қағидалары;
2. Әртүрлі типтегі құрылыс конструкцияларын есептеу, сондай-ақ жұмыс көлемдерін есептеу және сметалық есептеу әдістері мен қағидалары;
3. Объектінің жұмыс істеу сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында құрылыс конструкцияларын пайдалану процесінде жағымсыз әсерден қорғауға қойылатын талаптар;
4. Құрылыс конструкцияларына ықтимал жағымсыз әсерлер (ТЖ кезіндегі соққы, өрт, жарылыс) туындаған кезде олардың сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Конструктивтік элементтердің, сметалық есептердің көтергіштік қабілетін есептеу және тексеру, сондай-ақ ҚОАМТ-ны қолдану үшін бастапқы деректерді дайындау.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектісінің бүкіл өмірлік циклінің кезеңінде мамандандырылған міндеттерді шешу кезінде ақпараттық модельдеу технологияларын пайдалану;
2. ҚОАМТ деректерін алмасу үшін файлдардың регламенттелген форматтарын, оның ішінде сметалық есептерді қамтитын файлдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттамада конструктивтік, инженерлік және сметалық есептерді ресімдеуге қойылатын талаптар;
2. ҚОАМТ-ны ескере отырып қолданылатын бағдарламалық қамтылымның мүмкіндіктері;
3. Жобалау процестерінің рационалды және логикалық өзара байланысын ұйымдастыруға қойылатын талаптардың негізгі түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу.
1-дағды:
Күрделі құрылыс объектілерін жобалау үшін бастапқы деректерді бақылау және жобалау-сметалық құжаттаманың графикалық, мәтіндік бөліктерін және сметалық бөлімін ресімдеу.
Машықтар:
1. Нормативтік талаптарға сәйкес сметалық бөлімді жобалау және әзірлеу үшін қажетті бастапқы материалдардың болуын бақылау;
2. Күрделі құрылыс объектілері үшін жобалау-сметалық құжаттаманы ресімдеу және шығаруға дайындау;
3. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу мен ресімдеудің алгоритмі мен әдістерін таңдау;
4. Құрылыс конструкцияларын, инженерлік желілер мен жүйелерді әзірлеу кезінде тораптарды, қосылыстар мен түйістерді жобалау әдістері мен тәсілдерін таңдау.
Білімдер:
1. Құрылыстағы нормативтік құжаттар жүйесі, оның ішінде күрделі құрылыс объектілеріне жобалау-сметалық құжаттаманың графикалық, мәтіндік бөліктерін және сметалық бөлімін ресімдеуге арналған стандарттар;

2. Правила применения систем автоматизированного проектирования (САПР) для графической части проектно-сметной документации на объекты капитального строительства;
3. Возможности программного обеспечения и технических средств для оформления графической, текстовой частей и сметного раздела проектно-сметной документации, в т.ч. и с применением ТИМСО.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Составление ведомости элементов конструкций, объемов работ и смет в составе проектно-сметной документации на объекты капитального строительства, а также внесение изменений в проектную документация на основании выявленных несоответствий.
Умения:
1. Выбирать алгоритмы и способы применения программного обеспечения для оформления графической, текстовой частей и сметного раздела проектно-сметной документации на объекты капитального строительства;
2. Подбирать способ применения САПР для создания чертежей проектной (рабочей) документации на объекты капитального строительства;
3. Просматривать материалы ТИМСО в графическом и табличном виде, извлекать инфоданные ТИМСО, созданные другими проектировщиками;
4. Анализировать и компоновать необходимые материалы общей ТИМСО при разработке проектно-сметной документации на объекты капитального строительства.
Знания:
1. Способы и правила проектирования узлов, стыков и соединений элементов строительных конструкций, инженерных систем и сетей, а также разработки смет;
2. Требования к порядку составления и оформления ведомостей элементов строительных конструкций, объемов работ и сметных расчетов в составе проектно-сметной документации;
3. Правила и порядок подготовки исходных данных для внесения изменений проектно-сметную документацию после выявления в проектных решениях несоответствий нормативным требованиям;
4. Правила и порядок подготовки исходных данных, проектно-сметной документации на объекты капитального строительства, являющихся уникальными.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проектирование на основе применения технологий информационного моделирования строительного объекта (ТИМСО).
Навык 1:
Сбор исходных данных для использования ТИМСО в период разработки проектно-сметной документации с применением программного обеспечения и конструирования строительных изделий в зависимости от уровня детализации, параметров и инфоданных.
Умения:
1. Определять перечень необходимых исходных данных для применения ТИМСО;
2. Определять алгоритм работы с программным обеспечением, используемого при работе с ТИМСО;

2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасының графикалық бөлігі үшін автоматтандырылған жобалау жүйелерін (АЖЖ) қолдану қағидалары;
3. Жобалық-сметалық құжаттаманың графикалық, мәтіндік бөліктерін және сметалық бөлімін, оның ішінде ҚОАМТ-ны қолдана отырып ресімдеу үшін бағдарламалық қамтылымның және техникалық құралдардың мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасының құрамындағы конструкциялар элементтерінің, жұмыс көлемдерінің және сметалардың ведомосын жасау, сондай-ақ анықталған сәйкессіздіктер негізінде жобалау құжаттамасына өзгерістер енгізу.
Машықтар:
1. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасының графикалық, мәтіндік бөліктерін және сметалық бөлімін ресімдеу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану алгоритмдері мен тәсілдерін таңдау;
2. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық (жұмыс) құжаттамасының сызбаларын жасау үшін АЖЖ қолдану тәсілін таңдау;
3. ҚОАМТ материалдарын графикалық және кестелік түрде қарау, басқа жобалаушылар жасаған ҚОАМТ инфодеректерін алу;
4. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу кезінде жалпы ҚОАМТ-ның қажетті материалдарын талдау және құрастыру.
Білімдер:
1. Құрылыс конструкциялары элементтерінің, инженерлік жүйелер мен желілердің тораптарын, түйістері мен қосылыстарын жобалау, сондай-ақ сметаларды әзірлеу тәсілдері мен қағидалары;
2. Жобалық-сметалық құжаттама құрамында құрылыс конструкцияларының элементтерінің, жұмыс көлемдерінің және сметалық есептердің ведомостарын жасау және рәсімдеу тәртібіне қойылатын талаптар;
3. Жобалық шешімдерде нормативтік талаптарға сәйкессіздіктер анықталғаннан кейін жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізу үшін бастапқы деректерді дайындау қағидалары мен тәртібі;
4. Бірегей болып табылатын күрделі құрылыс объектілеріне бастапқы деректерді, жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау қағидалары мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Құрылыс объектісін ақпараттық модельдеу технологияларын (ҚОАМТ) қолдану негізінде жобалау.
1-дағды:
Бөлшектеу деңгейіне, параметрлеріне және инфодеректерге байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, құрылыс бұйымдарын құрастыру және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде ҚОАМТ-ны пайдалану үшін бастапқы деректерді жинау.
Машықтар:
1. ҚОАМТ қолдану үшін қажетті бастапқы деректердің тізбесін анықтау;
2. ҚОАМТ-мен жұмыс істеу кезінде қолданылатын бағдарламалық жасақтамамен жұмыс істеу алгоритмін анықтау;

3. Подбирать метод и способ проектирования основных узлов строительных конструкций в ТИМСО в зависимости от уровня детализации, параметров и инфоданных.
Знания:
1. Строительная терминология и терминология цифрового моделирования;
2. Система технического регулирования и метрологии в строительстве;
3. Строительные нормы и своды правил ТИМСО, в т.ч. и по ценообразованию в строительстве;
4. Требования нормативно-технических документов к разработке и оформлению проектно-сметной документации на объекты капитального строительства;
5. Возможности программного обеспечения при применении ТИМСО.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Передача данных ТИМСО другим участникам, использующих ТИМСО, выпуск технической и сметной документации, разработанной с применением ТИМСО.
Умения:
1. Выбирать механизм передачи данных ТИМСО другим участникам, использующих ТИМСО;
2. Подбирать способ выпуска технической и сметной документации, разработанной с применением ТИМСО;
3. Использовать ТИМСО при решении специализированных задач на протяжении жизненного цикла объекта капитального строительства.
Знания:
1. Цели, задачи, принципы и методы создания отдельных компонентов ТИМСО (в рамках своей специализации);
2. Инструментарий оформления и выпуска технической и сметной документации, разработанной с применением ТИМСО;
3. Форматы передачи инфоданных ТИМСО в среде общих данных и уровни детализации ТИМСО;
4. Основные требования к составу технической и сметной документации на протяжении жизненного цикла объекта капитального строительства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный инженер проекта (ГИП)
8
Руководитель (управляющий) проектной организацией
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Исполнитель: Кулушев Ерлан Кабдушевич, +7 (702) 202 6566, er.kulushev@mps.gov.kz.
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке: Республиканское государственное предприятие "Государственная вневедомственная экспертиза проектов".
Руководитель проекта: Карагойшин Тимур Джиенбаевич.
E-mail: gosexpertiza@gosexpertiza.kz.
Номер телефона: +7 (777) 475 57 08.
Исполнители: Аканов Елик Балтабекович, +7 (777) 475 57 08, gosexpertiza@gosexpertiza.kz.

3. ҚОАМТ-да құрылыс конструкцияларының негізгі тораптарын жобалау әдісі мен тәсілін детализация деңгейіне, параметрлеріне және инфомәліметтерге байланысты таңдау.
Білімдер:
1. Құрылыс терминологиясы және цифрлық модельдеу терминологиясы;
2. Құрылыстағы техникалық реттеу және метрология жүйесі;
3. ҚОАМТ құрылыс нормалары мен қағидалар жинағы, оның ішінде құрылыстағы баға белгілеу бойынша;
4. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеуге және ресімдеуге қойылатын нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары;
5. ҚОАМТ-ны қолдану кезіндегі бағдарламалық қамтылымның мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
ҚОАМТ деректерін ҚОАМТ пайдаланатын басқа қатысушыларға беру, ҚОАМТ қолдана отырып әзірленген техникалық және сметалық құжаттаманы шығару.
Машықтар:
1. ҚОАМТ деректерін ҚОАМТ пайдаланатын басқа қатысушыларға беру механизмін таңдау;
2. ҚОАМТ-ны қолдана отырып әзірленген техникалық және сметалық құжаттаманы шығару тәсілін таңдау;
3. Күрделі құрылыс объектісінің өмірлік циклі бойы мамандандырылған міндеттерді шешу кезінде ҚОАМТ-ны пайдалану.
Білімдер:
1. ҚОАМТ-ның жекелеген компоненттерін құрудың мақсаттары, міндеттері, принциптері мен әдістері (өзінің мамандануы шеңберінде);
2. ҚОАМТ-ны қолдана отырып әзірленген техникалық және сметалық құжаттаманы ресімдеу және шығару құралы;
3. Жалпы деректер ортасында ҚОАМТ инфодеректерін беру форматтары және ҚОАМТ егжей-тегжейлілік деңгейлері;
4. Күрделі құрылыс объектісінің өмірлік циклі бойы техникалық және сметалық құжаттама құрамына қойылатын негізгі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жобаның бас инженері (ЖБИ)
8
Жобалау ұйымының басшысы (басқарушысы)
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Орындаушы: Кулушев Ерлан Кабдушевич, +7 (702) 202 6566, er.kulushev@mps.gov.kz.
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Жобаларды мемлекеттік ведомстводан тыс сараптау" республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Жоба жетекшісі: Карагойшин Тимур Джиенбаевич.
E-mail: gosexpertiza@gosexpertiza.kz.
Телефон нөмірі: +7 (777) 475 57 08.
Орындаушылар: Аканов Елик Балтабекович, +7 (777) 475 57 08, gosexpertiza@gosexpertiza.kz.

13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 08.09.2025 г.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 03.10.2025 г.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": - 14.11.2025 г.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 30.10.2028 г.

13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 08.09.2025 г.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 03.10.2025 г.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: - 14.11.2025 г.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2025 ж.
17. Болжамды қайта қарау күні: 30.10.2028 г.