Об утверждении технического регламента "Требования безопасности высоковольтного оборудования"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 7 ноября 2025 года № 481
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования безопасности высоковольтного оборудования".
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в электронном виде на казахском и русском языках в течение пяти рабочих дней со дня его подписания в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
И. Шархан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и
интеграции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Т Е Х Н И Ч Е С К И Й Р Е Г Л А М Е Н Т
"Требования безопасности высоковольтного оборудования"
I. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования безопасности высоковольтного оборудования" (далее – Технический регламент) разработан в соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании".
2. Настоящий технический регламент устанавливает минимальные и обязательные для применения и исполнения на территории Республики Казахстан требования к безопасности высоковольтного оборудования, выпускаемого в обращение на территории Республики Казахстан, а также формы, схемы и процедуры оценки соответствия, правила идентификации, требования к маркировке и правила ее нанесения.
3. Настоящий технический регламент распространяется на следующее высоковольтное оборудование, выпускаемое в обращение на территории Республики Казахстан и предназначенное для производства, преобразования, распределения электрической энергии или для использования при передаче электрической энергии:
а) комплектные распределительные устройства (в том числе камеры сборные одностороннего обслуживания, комплектные распределительные устройства наружной установки и комплектные распределительные устройства с элегазовой изоляцией);
б) комплектные трансформаторные подстанции;
в) конденсаторы (в том числе предназначенные для обеспечения высокочастотной связи по линиям электропередачи, для делителей напряжения и отбора мощности, для продольной компенсации, для повышения коэффициента мощности);
г) машины электрические вращающиеся (электродвигатели, генераторы, компенсаторы реактивной мощности, преобразователи электромашинные);
д) реакторы электрические (в том числе токоограничивающие реакторы, шунтирующие реакторы, дугогасящие реакторы);
е) токопроводы;
ж) трансформаторы силовые (в том числе автотрансформаторы, линейные и регулировочные трансформаторы);
з) трансформаторы напряжения;
и) трансформаторы тока.

"Жоғары вольтті жабдықтардың қауіпсіздік талаптары" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 7 қарашадағы № 481 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Жоғары вольтті жабдықтардың қауіпсіздік талаптары" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы И. Шархан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
бұйрығымен бекітілген
"ЖОҒАРЫ ВОЛЬТТЫ ЖАБДЫҚТАРДЫҢ ҚАУІПСІЗДІК ТАЛАПТАРЫ" техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Жоғары вольтты жабдықтардың қауіпсіздік талаптары" техникалық регламенті (бұдан әрі – техникалық регламент) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы техникалық регламент Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын жоғары вольтты жабдықтың қауіпсіздігіне қойылатын минималды және Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға және орындауға міндетті талаптарды, сондай-ақ сәйкестікті бағалау нысандарын, схемалары мен рәсімдерін, сәйкестендіру қағидаларын, таңбалауға қойылатын талаптарды және оны қолдану қағидаларын белгілейді.
3. Осы техникалық регламент Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын және электр энергиясын өндіруге, түрлендіруге, таратуға немесе электр энергиясын беру кезінде пайдалануға арналған мынадай жоғары вольтты жабдықтарға қолданылады:
1) жиынтық тарату құрылғылары (оның ішінде бір жақты қызмет көрсететін құрама камералар, сыртқы қондырғының жиынтық тарату құрылғылары және элегазды оқшаулағышы бар жиынтық тарату құрылғылары);
2) жиынтық трансформаторлық қосалқы станциялар;
3) конденсаторлар (оның ішінде электр беру желілері бойынша жоғары жиілікті байланысты қамтамасыз етуге, кернеу бөлгіштер мен қуатты іріктеуге, бойлық өтемақыға, қуат коэффициентін арттыруға арналған);
4) айналмалы электр машиналары (электр қозғалтқыштары, генераторлар, реактивті қуат компенсаторлары, электр машиналық түрлендіргіштер);
5) электр реакторлары (оның ішінде токты шектеуші реакторлар, шунттаушы реакторлар, доғалық сөндіруші реакторлар);
6) ток өткізгіштер;
7) күштік трансформаторлар (оның ішінде автотрансформаторлар, сызықтық және реттеу трансформаторлары);
8) кернеу трансформаторлары;
9) ток трансформаторлары.

4. Настоящий технический регламент распространяется, в том числе на высоковольтное оборудование, представляющее собой комбинацию из любых перечисленных в пункте 3 настоящего технического регламента видов высоковольтного оборудования, объединенных конструктивно в одно устройство (например, комбинированный трансформатор тока и напряжения, и т.д.).
5. Идентификация высоковольтного оборудования производится путем использования кодов Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности (далее – ТН ВЭД) и соответствующих им кодов по Национальному классификатору продукции по видам экономической деятельности Республики Казахстан 04-2008, а также путем установления соответствия наименований и характеристик высоковольтного оборудования, указанных в маркировке или товаросопроводительных документах, наименованиями характеристик высоковольтного оборудования, указанным в пунктах 3 и 4 настоящего технического регламента.
6. Идентификация объектов высоковольтного оборудования проводится в соответствии с Правилами оценки соответствия, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23364).
7. Настоящий технический регламент не распространяется на высоковольтное оборудование, предназначенное специально для применения в установках оборонного назначения, радиотехнических установках, средствах связи (кроме высокочастотной связи по линиям электропередачи), медицинской технике, железнодорожном подвижном составе и инфраструктуре железнодорожного транспорта, электрифицированном транспорте и инфраструктуре электрифицированного транспорта (попадающих в сферу действия технических регламентов Таможенного союза "О безопасности железнодорожного подвижного состава" (ТР ТС 001/2011), "О безопасности высокоскоростного железнодорожного транспорта" (ТР ТС 002/2011), "О безопасности инфраструктуры железнодорожного транспорта" (ТР ТС 003/2011), принятых Решением Комиссии Таможенного союза от 15 июля 2011 г. № 710), на судах, в космических и летательных аппаратах, а также предназначенное для использования в иных целях, не указанных в абзаце первом пункта 3 настоящего технического регламента.
II. Основные понятия
8. В настоящем техническом регламенте применяются следующие термины и определения:
1) безопасность высоковольтного оборудования – состояние высоковольтного оборудования, при котором отсутствует недопустимый риск в процессе его производства, монтажа, наладки, эксплуатации, хранения, перевозки и утилизации, связанный с причинением вреда жизни и (или) здоровью человека, имуществу, окружающей среде;

4. Осы техникалық регламент сонымен қатар осы техникалық регламенттің 3-тармағында аталған конструктивті түрде бір құрылғыға біріктірілген жоғары вольтты жабдықтардың кез келген түрлерінің (мысалы, ток пен кернеудің аралас трансформаторы және т.б.) комбинациясы болып табылатын жоғары вольтты жабдықтарға қолданылады.
5. Жоғары вольтты жабдықтарды сәйкестендіру Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – СЭҚ ТН) кодтарын және Қазақстан Республикасының 04-2008 Экономикалық қызмет түрлері жөніндегі ұлттық өнім жіктеуіші бойынша оларға сәйкес кодтарды пайдалану жолымен, сондай-ақ таңбалауда немесе тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген жоғары вольтты жабдықтардың атаулары мен сипаттамаларының осы техникалық регламенттің 3 және 4-тармақтарында көрсетілген жоғары вольтты жабдықтардың атаулары мен сипаттамаларына сәйкестігін белгілеу жолымен жүргізіледі.
6. Жоғары вольтты жабдық объектілерін сәйкестендіру 2021 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығымен бекітілген сәйкестікті бағалау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
7. Осы техникалық регламент қорғаныс мақсатындағы қондырғыларда, радиотехникалық қондырғыларда, байланыс құралдарында (электр беру желілері бойынша жоғары жиілікті байланысты қоспағанда), медициналық техникада, теміржол жылжымалы құрамында және теміржол көлігінің инфрақұрылымында, электрлендірілген көлікте және электрлендірілген көліктің инфрақұрылымында (Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 15 шілдедегі № 710 шешімімен қабылданған "Теміржол жылжымалы құрамының қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 001/2011), "Жоғары жылдамдықты теміржол көлігінің қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 002/2011), "Теміржол көлігі инфрақұрылымының қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 003/2011) Кеден одағы техникалық регламенттерінің қолданылу аясына сай келетін), кемелерде, ғарыш және ұшу аппараттарында, сондай-ақ осы техникалық регламенттің 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілмеген өзге де мақсаттарда пайдалануға арналған.
II. Негізгі ұғымдар
8. Осы техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) жоғары вольтты жабдықтың қауіпсіздігі – адамның өміріне және (немесе) денсаулығына, мүлкіне, қоршаған ортаға зиян келтірумен байланысты оны өндіру, құрастыру, баптау, пайдалану, сақтау, тасымалдау және кәдеге жарату процесінде жол берілмейтін тәуекел болмаған кездегі жоғары вольтты жабдықтың жай-күйі;

2) высоковольтное оборудование – совокупность взаимосвязанных электротехнических изделий, находящихся в конструктивном и (или) функциональном единстве, отдельное электротехническое изделие или устройство с номинальным напряжением выше 1000 В переменного тока и 1500 В постоянного тока;
3) идентификация высоковольтной продукции - процедура, обеспечивающая однозначное распознавание определенной высоковольтной продукции по отличительным признакам;
4) изготовитель - зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющее от своего имени производство или производство и реализацию продукции;
5) комплектная трансформаторная (преобразовательная) подстанция – подстанция, состоящая из трансформаторов (преобразователей) и блоков (комплектное распределительное устройство или комплектная распределительная устройство наружной установки и других элементов), поставляемых в собранном или полностью подготовленном для сборки виде. Комплектные трансформаторные (преобразовательные) подстанции или части их, устанавливаемые в закрытом помещении, относятся к внутренним установкам, устанавливаемые на открытом воздухе – к наружным установкам;
6) комплектное распределительное устройство – распределительное устройство, состоящее из полностью или частично закрытых шкафов или блоков со встроенными в них аппаратами, устройствами защиты и автоматики, поставляемое в собранном или полностью подготовленном для сборки виде;
7) конденсатор – электротехническое устройство, предназначенное для использования его электрической емкости;
8) машина электрическая вращающаяся – электромеханическое устройство, предназначенное для преобразования механической энергии в электрическую или электрической энергии в механическую с использованием электромагнитной индукции;
9) реактор электрический – электротехническое устройство, основным элементом которого является индуктивная катушка;
10) токопровод – устройство, предназначенное для передачи и распределения электроэнергии, состоящее из неизолированных или изолированных проводников и относящихся к ним изоляторов, защитных оболочек, ответвительных устройств, поддерживающих и опорных конструкций. Токопроводы, в зависимости от вида проводников, подразделяются на гибкие (при использовании проводов) и жесткие (при использовании жестких шин);
11) трансформатор – статическое электромагнитное устройство, имеющее две индуктивно связанные обмотки или более и предназначенное для преобразования посредством электромагнитной индукции одной или нескольких систем переменного тока в одну или несколько других систем переменного тока;

2) жоғары вольтты жабдық – конструктивті және (немесе) функционалдық бірліктегі өзара байланысты электр техникалық бұйымдардың жиынтығы, номиналды кернеуі 1000 В айнымалы токтан және 1500 В тұрақты токтан жоғары жеке электр техникалық бұйым немесе құрылғы;
3) жоғары вольтты өнімді сәйкестендіру – белгілі бір жоғары вольтты өнімді айрықша белгілері бойынша бір мәнді тануды қамтамасыз ететін рәсім;
4) дайындаушы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген заңды тұлға немесе өз атынан өндірісті немесе өнім өндіру мен өткізуді жүзеге асыратын, дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға;
5) жиынтық трансформаторлық (түрлендіргіш) қосалқы станция – құрастырылған немесе құрастыруға толық дайындалған түрде жеткізілетін трансформаторлардан (түрлендіргіштерден) және блоктардан (жиынтық тарату құрылғысы немесе сыртқы қондырғының және басқа элементтердің жиынтық тарату құрылғысы) тұратын қосалқы станция. Жабық орын-жайда орнатылатын жиынтық трансформаторлық (түрлендіргіш) қосалқы станциялар немесе олардың бөліктері ашық ауада орнатылатын ішкі қондырғыларға – сыртқы қондырғыларға жатады;
6) жиынтық тарату құрылғысы – толық немесе ішінара жабық шкафтардан немесе оларға кіріктірілген аппараттары, қорғаныс және автоматика құрылғылары бар блоктардан тұратын, құрастырылған немесе құрастыруға толық дайындалған түрде жеткізілетін тарату құрылғысы;
7) конденсатор – оның электр сыйымдылығын пайдалануға арналған электр-техникалық құрылғы;
8) айналмалы электр машина – электр-магниттік индукцияны қолдана отырып, механикалық энергияны электр энергиясына немесе электр энергиясын механикалық энергияға айналдыруға арналған электр-механикалық құрылғы;
9) электр реактор - негізгі элементі индуктивті шарғы болып табылатын электр-техникалық құрылғы;
10) ток сымы – оқшауланбаған немесе оқшауланған өткізгіштерден және оларға жататын оқшаулағыштардан, қорғаныс қабықшалардан, ұстап тұратын және тірек конструкцияларынан тұратын, электр энергиясын беруге және таратуға арналған құрылғы. Өткізгіштердің түріне байланысты ток сымдары икемді (сымдарды пайдалану кезінде) және қатты (қатты шиналарды пайдалану кезінде) түрлерге бөлінеді;
11) трансформатор – екі немесе одан да көп индуктивті байланысқан орамдары бар және бір не бірнеше айнымалы ток жүйелерін бір не бірнеше басқа айнымалы ток жүйелеріне электр-магниттік индукция арқылы түрлендіруге арналған статикалық электр-магниттік құрылғы;

12) трансформатор силовой – трансформатор, предназначенный для преобразования электрической энергии в электрических сетях и установках, предназначенных для приема и использования электрической энергии;
13) трансформатор тока (напряжения) – устройство, которое предназначено для передачи информации о первичном токе (первичном напряжении) приборам измерения, защиты, автоматики, сигнализации и управления и в котором вторичный ток (вторичное напряжение) практически пропорционален первичному току (первичному напряжению) и при правильном включении сдвинут относительно него по фазе на угол, близкий к нулю;
III. Правила обращения высоковольтного оборудования на рынке Республики Казахстан
9. Высоковольтное оборудование, указанное в пунктах 3 и 4 настоящего технического регламента, выпускается в обращение на территории Республики Казахстан при условии, что оно прошло подтверждение соответствия требованиям настоящего технического регламента.
10. Высоковольтное оборудование, указанное в пунктах 3 и 4 настоящего технического регламента, соответствие которого требованиям настоящего технического регламента не подтверждено, не допускается к выпуску в обращение на рынке Республики Казахстан.
IV. Требования безопасности высоковольтного оборудования
11. Безопасность высоковольтного оборудования должна обеспечиваться посредством:
а) информирования изготовителем, уполномоченным изготовителем лицом, продавцом и (или)импортером потребителя о требованиях к перевозке, хранению, монтажу, наладке, эксплуатации (вводу в эксплуатацию, техническому обслуживанию и ремонту, контролю технических характеристик (объему диагностики, испытаниям) в период эксплуатации), которые обеспечат безопасную работу высоковольтного оборудования в заявленный изготовителем срок службы, а также о возможности и условиях безопасной эксплуатации высоковольтного оборудования за пределами установленного изготовителем срока службы и условиях безопасной утилизации;
б) информирования изготовителем, уполномоченным изготовителем лицом, продавцом и (или) импортером потребителя об опасных свойствах высоковольтного оборудования и (или) отдельных его элементов в отношении жизни и (или) здоровья человека, имущества, окружающей среды, в том числе путем нанесения на высоковольтное оборудование знаков безопасности.
12. Степень защиты, обеспечиваемая оболочкой, должна быть достаточной для обеспечения безопасности высоковольтного оборудования в условиях эксплуатации, предусмотренных технической документацией.
13. Конструкция высоковольтного оборудования должна обеспечивать необходимый уровень электрической прочности изоляции.

12) күштік трансформатор – электр энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған электр желілері мен қондырғыларындағы электр энергиясын түрлендіруге арналған трансформатор;
13) ток (кернеу) трансформаторы – өлшеу, қорғау, автоматика, сигнал беру және басқару аспаптарына бастапқы ток (бастапқы кернеу) туралы ақпаратты беруге арналған және онда қайталама ток (қайталама кернеу) іс жүзінде бастапқы токқа (бастапқы кернеуге) пропорционал болатын және дұрыс қосылған кезде оған қатысты фаза бойынша нөлге жақын бұрышқа жылжитын құрылғы;
III. Қазақстан Республикасының нарығында жоғары вольтты жабдықтардың айналымы қағидалары
9. Осы техникалық регламенттің 3 және 4-тармақтарында көрсетілген жоғары вольтты жабдықтар, осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растаудан өткен жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылады.
10. Осы техникалық регламенттің 3 және 4-тармақтарында көрсетілген, осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі расталмаған жоғары вольтты жабдықтар Қазақстан Республикасының нарығында айналымға шығаруға жіберілмейді.
IV. Жоғары вольтты жабдықтардың қауіпсіздік талаптары
11. Жоғары вольтты жабдықтардың қауіпсіздігі мыналар арқылы қамтамасыз етілуге тиіс:
а) дайындаушы, уәкілетті дайындаушы тұлға, сатушы және (немесе) импорттаушы тасымалдауға, сақтауға, монтаждауға, баптауға, пайдалануға (пайдалануға беруге, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге, пайдалану кезеңінде техникалық сипаттамаларды бақылауға (диагностикалау көлеміне, сынақтарға) қойылатын, дайындаушы мәлімдеген қызмет ету мерзімде жоғары вольтты жабдықтардың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ететін талаптар туралы, сондай-ақ өндіруші белгілеген қызмет ету мерзімінен тыс мерзімде жоғары вольтты жабдықтарды қауіпсіз пайдалану мүмкіндігі мен шарттары және қауіпсіз кәдеге жарату шарттары туралы тұтынушыны хабардар ету;
б) дайындаушы, уәкілетті дайындаушы тұлға, сатушы және (немесе) импорттаушы тұтынушыны жоғары вольтты жабдықтардың және (немесе) оның жекелеген элементтерінің адамның өміріне және (немесе) денсаулығына, мүлкіне, қоршаған ортаға қатысты қауіпті қасиеттері туралы, оның ішінде жоғары вольтты жабдықтарға қауіпсіздік белгілерін салу жолымен хабардар ету.
12. Қабықшамен қамтамасыз етілетін қорғаныс дәрежесі техникалық құжаттамада көзделген пайдалану жағдайларында жоғары вольтты жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жеткілікті болуға тиіс.
13. Жоғары вольтты жабдықтардың конструкциясы оқшаулағыштың электрлік беріктігінің қажетті деңгейін қамтамасыз етуге тиіс.

14. Температура нагрева элементов высоковольтного оборудования (кроме заменяемого элемента предохранителей) не должна превышать максимально допустимых для них значений во всех предусмотренных режимах работы оборудования (номинальном режиме, режиме перегрузок, при протекании токов короткого замыкания нормируемой величины и длительности).
15. Конструкция высоковольтного оборудования должна обеспечивать его пожарную безопасность и взрывобезопасность.
16. Исполнение высоковольтного оборудования должно исключать утечку, испарение и распыление вредных химических веществ (при наличии) в количествах, опасных для жизни и (или) здоровья человека, окружающей среды.
17. Конструкция высоковольтного оборудования должна обеспечивать его безопасность при монтаже и эксплуатации (в том числе для персонала, осуществляющего монтаж и эксплуатацию высоковольтного оборудования) и иметь элементы конструкции, предназначенные для использования грузоподъемных механизмов.
18. Конструкция блокировок высоковольтного оборудования, а также используемые схемы защиты (при наличии) должны обеспечивать его безопасную эксплуатацию, исключать выполнение неправильных операций и ложное срабатывание блокировок.
19. Высоковольтное оборудование должно быть оснащено элементами, обеспечивающими его безопасность при монтаже (в том числе при подъеме и перемещении) и эксплуатации (в том числе при техническом обслуживании и ремонте).
20. Уровень электромагнитного поля (в том числе рентгеновского излучения, шума и вибрации), создаваемого высоковольтным оборудованием, не должен превышать установленные нормы.
21. Эксплуатационные документы на высоковольтное оборудование составляются на русском языке и на государственном языке. Единицы измерения, буквенные товарные знаки (при наличии), имена собственные, названия населенных пунктов в эксплуатационных документах могут приводиться на других языках.
22. Высоковольтное оборудование должно обладать необходимым уровнем стойкости к воздействию климатических факторов внешней среды.
23. Высоковольтное оборудование должно обладать достаточной стойкостью в условиях возникновения электрической дуги вследствие внутреннего короткого замыкания.
24. Высоковольтное оборудование должно иметь необходимый уровень механической прочности и стойкости к воздействию механических факторов внешней среды.
25. Эксплуатационные документы на высоковольтное оборудование должны содержать следующую информацию:
а) техническое описание конструкции;
б) описание работы высоковольтного оборудования и его составных частей;
в) описание условных обозначений, используемых в маркировке;
г) основные технические параметры и характеристики;
д) месяц и год изготовления и (или) информация о месте нанесения и способе определения даты изготовления;
е) срок службы;
ж) характеристики системы охлаждения или подогрева (при наличии);
з) требования к хранению, перевозке, монтажу, наладке и эксплуатации (в том числе вводу в эксплуатацию, техническому обслуживанию и ремонту, контролю технических характеристик (объему диагностики и испытаний) в период эксплуатации), которые обеспечат безопасную работу высоковольтного оборудования в заявленный изготовителем срок службы;
и) указания о возможности и условиях безопасной эксплуатации высоковольтного оборудования за пределами установленного изготовителем срока службы, в том числе о необходимых объемах диагностики и испытаний;
к) указания по безопасной утилизации высоковольтного оборудования;
л) требования к квалификации персонала, выполняющего монтаж, наладку, техническое обслуживание и ремонт высоковольтного оборудования;
м) информация об опасных факторах высоковольтного оборудования и (или) отдельных его элементов в отношении жизни и (или) здоровья человека, имущества, окружающей среды, в том числе информация о нанесенных на высоковольтное оборудование знаках безопасности;
н) требования по ограничению доступа к работающему высоковольтному оборудованию, в том числе к его открытым токоведущим частям, и иные требования, обеспечивающие безопасность высоковольтного оборудования;
о) предельно допустимые значения внешних воздействующих факторов (механических и климатических);
п) информация о создаваемых высоковольтным оборудованием электромагнитных полях, тепловом, рентгеновском излучении, шуме и вибрациях и указания по снижению их влияния до безопасного уровня;
р) информация о влиянии на работоспособность высоковольтного оборудования, содержащего электронные компоненты, внешних электромагнитных полей и указания по обеспечению его защищенности от помех;
с) информация о потенциальной пожарной и (или) экологической опасности высоковольтного оборудования и указания по ее снижению до допустимого уровня;
т) габаритные и установочные размеры высоковольтного оборудования (при наличии);
у) требования к установке и фундаментам (опорам) высоковольтного оборудования (если применимо);
ф) сведения о местонахождении изготовителя и (или) уполномоченного изготовителем лица, а также сервисной службы изготовителя, контактная информация для связи с ними;
х) гарантии изготовителя;
ц) ведомость поставляемых с оборудованием запасных частей, инструментов и принадлежностей (при наличии);
ч) обозначение и наименование документа (документов), в соответствии с которым изготовлено высоковольтное оборудование (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ) (при наличии);
ш) сведения о результатах приемо-сдаточных или аналогичных испытаниях (по требованию потребителя и исключительно в отношении генераторов, компенсаторов реактивной мощности, трансформаторов силовых, шунтирующих реакторов, трансформаторов тока, трансформаторов напряжения).

14. Жоғары вольтты жабдықтардың элементтерінің (сақтандырғыштардың ауыстырылатын элементін қоспағанда) қызу температурасы жабдықтардың барлық көзделген жұмыс режимдерінде (номиналды режимде, шамадан тыс жүктеме режимінде, нормаланатын шама мен ұзақтықтың қысқа тұйықталу токтарының ағымы кезінде) олар үшін максималды жол берілетін мәндерден аспауға тиіс.
15. Жоғары вольтты жабдықтардың конструкциясы оның өрт қауіпсіздігі мен жарылыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тиіс.
16. Жоғары вольтты жабдықтарды орындау адамның өміріне және (немесе) денсаулығына, қоршаған ортаға қауіпті мөлшерде зиянды химиялық заттардың (бар болса) жылыстап таралуын, булануын және тозаңдалуын болғызбауға тиіс.
17. Жоғары вольтты жабдықтардың конструкциясы монтаждау және пайдалану кезінде оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге (оның ішінде жоғары вольтты жабдықтарды монтаждауды және пайдалануды жүзеге асыратын персонал үшін) және онда жүк көтергіш механизмдерді пайдалануға арналған конструкция элементтері болуға тиіс.
18. Жоғары вольтты жабдықтардың бұғаттау конструкциясы, сондай-ақ пайдаланылатын қорғау схемалары (бар болса) оның қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз етуге, бұрыс операциялардың орындалуын және бұғаттаулардың жалған іске қосылуын болдырмауға тиіс.
19. Жоғары вольтты жабдықтар монтаждау (оның ішінде көтеру және орын ауыстыру кезінде) және пайдалану (оның ішінде техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде) кезінде оның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін элементтермен жабдықталуға тиіс.
20. Жоғары вольтты жабдықтар шығаратын электр-магниттік өрістің деңгейі (оның ішінде рентген сәулесі, шу және діріл) белгіленген нормалардан аспауға тиіс.
21. Жоғары вольтты жабдықтарға арналған пайдалану құжаттары орыс тілінде және мемлекеттік тілде жасалады. Өлшем бірліктері, әріптік тауар белгілері (бар болса), жалқы атаулар, пайдалану құжаттарындағы елді мекендердің атаулары басқа тілдерде берілуі мүмкін.
22. Жоғары вольтты жабдықтардың төзімділік деңгейі сыртқы ортаның климаттық факторларының әсеріне қажетті төзімділік деңгейінде болуға тиіс.
23. Жоғары вольтты жабдықтардың төзімділігі ішкі қысқа тұйықталу салдарынан электр доғасы пайда болған жағдайда жеткілікті төзімді болуға тиіс.
24. Жоғары вольтты жабдықтардың механикалық беріктігі пен сыртқы ортаның механикалық факторларының әсеріне төзімділігі қажетті деңгейде болуға тиіс.
25. Жоғары вольтты жабдықтарға арналған пайдалану құжаттарында мынадай ақпарат болуға тиіс:
а) конструкцияның техникалық сипаттамасы;
б) жоғары вольтты жабдықтардың және оның құрамдас бөлшектерінің жұмыс сипаттамасы;
в) таңбалауда қолданылатын шартты белгіленулердің сипаттамасы;
г) негізгі техникалық параметрлер мен сипаттамалар;
д) дайындалған айы мен жылы және (немесе) дайындалған күні басылған орын мен оны анықтау тәсілі туралы ақпарат;
е) қызмет ету мерзімі;
ж) салқындату немесе жылыту жүйесінің сипаттамалары (бар болса);
з) дайындаушы мәлімдеген қызмет ету мерзімінде жоғары вольтты жабдықтың қауіпсіз жұмыс жасауын қамтамасыз ететін, сақтауға, тасымалдауға, монтаждауға, баптауға және пайдалануға (оның ішінде пайдалануға беруге, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге, пайдалану кезеңіндегі техникалық сипаттамаларды бақылауға (диагностикалау және сынау көлеміне) қойылатын талаптар;
и) дайындаушы белгілеген қызмет ету мерзімінен тыс мерзімде жоғары вольтты жабдықтарды қауіпсіз пайдалану мүмкіндігі мен шарттары туралы, оның ішінде қажетті диагностикалау мен сынау көлемі туралы нұсқаулар;
к) жоғары вольтты жабдықтарды қауіпсіз кәдеге жарату жөніндегі нұсқаулар;
л) жоғары вольтты жабдықтарды монтаждауды, баптауды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындайтын персоналдың біліктілігіне қойылатын талаптар;
м) адамның өміріне және (немесе) денсаулығына, мүлкіне, қоршаған ортаға қатысты жоғары вольтты жабдықтардың және (немесе) оның жекелеген элементтерінің қауіпті факторлары туралы ақпарат, оның ішінде жоғары вольтты жабдықтарға салынған қауіпсіздік белгілері туралы ақпарат;
н) жұмыс істеп тұрған жоғары вольтты жабдықтарға, оның ішінде оның ашық ток өткізгіш бөлшектеріне қол жеткізуді шектеу жөніндегі талаптар және жоғары вольтты жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін өзге де талаптар;
о) сыртқы әсер етуші факторлардың (механикалық және климаттық) шекті жол берілетін мәндері;
п) жоғары вольтты жабдықтар жасайтын электр-магниттік өрістер, жылу, рентген сәулелері, шу мен діріл туралы ақпарат және олардың әсерін қауіпсіз деңгейге дейін төмендету жөніндегі нұсқаулар;
р) электрондық компоненттері бар жоғары вольтты жабдықтардың, сыртқы электр-магниттік өрістердің жұмыс қабілеттілігіне әсері туралы ақпарат және оның кедергілерден қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулар;
с) жоғары вольтты жабдықтардың әлеуетті өрт және (немесе) экологиялық қауіптілігі туралы ақпарат және оны жол берілетін деңгейге дейін төмендету жөніндегі нұсқаулар;
т ) жоғары вольтты жабдықтардың габариттік және орнату өлшемдері (бар болса);
у) жоғары вольтты жабдықтарды орнатуға және олардың іргетастарына (тіректеріне) қойылатын талаптар (егер бар болса);
ф) дайындаушының және (немесе) дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаның, сондай-ақ дайындаушының сервистік қызметінің орналасқан жері туралы мәліметтер, олармен байланысуға арналған байланыс ақпараты;
х) өндірушінің кепілдіктері;
ц) жабдықтармен бірге жеткізілетін қосалқы бөлшектердің, құрал-саймандар мен керек-жарақтардың ведомосы (бар болса);
ч) жоғары вольтты жабдықтарды дайындауда басшылыққа алынған құжаттың (құжаттардың) (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) белгіленуі мен атауы (бар болса);
ш) қабылдау-тапсыру немесе ұқсас сынақтардың нәтижелері туралы мәліметтер (тұтынушының талабы бойынша және тек генераторларға, реактивті қуат компенсаторларына, күштік трансформаторларға, шунттаушы реакторларға, ток трансформаторларына, кернеу трансформаторларына қатысты).

26. При хранении и перевозке все части высоковольтного оборудования (включая запасные части), подверженные воздействию факторов внешней среды, должны быть законсервированы или приняты иные меры для их защиты от воздействия внешней среды.
V. Маркировка знаком соответствия продукции на рынке Республики Казахстан
27. Высоковольтное оборудование должно иметь маркировку знаком соответствия продукции на рынке Республики Казахстан, нанесенную в установленном законодательством порядке.
28. Способ нанесения маркировки должен обеспечивать читаемость надписей в течение всего срока службы высоковольтного оборудования.
29. Составные части высоковольтного оборудования, перевозимого в разобранном виде, должны иметь маркировку и инструкцию по сборке, обеспечивающую его правильную сборку на месте монтажа.
Комплектующие приборы, аппараты, а также ряды зажимов, соединительная проводка и элементы заземления высоковольтного оборудования должны быть маркированы. Информация, содержащаяся в маркировке, должна соответствовать информации, содержащейся в прилагаемых к высоковольтному оборудованию эксплуатационных документах.
VI. Обеспечение соответствия высоковольтного оборудования требованиям технического регламента
30. Соответствие высоковольтного оборудования требованиям настоящего технического регламента обеспечивается путем выполнения требований, указанных в разделах IV и V настоящего технического регламента, и путем выполнения требований стандартов, включенных в перечень взаимосвязанных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований настоящего технического регламента (далее – перечень стандартов).
31. Методы исследований (испытаний) и измерений высоковольтного оборудования устанавливаются в стандартах, включенных в перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции.
32. Неприменение взаимосвязанных нормативных документов и документов по стандартизации не рассматривается как несоблюдение требований Технического регламента.
В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О стандартизации" допускается прямое применение международных, региональных документов по стандартизации и документов по стандартизации иностранных государств для выполнения требований Технического регламента для промышленных предприятий на территории специальных экономических зон, а также включенных в республиканскую карту индустриализации.
Документы по стандартизации, по которым объекты стандартизации выпускаются в обращение на территории Республики Казахстан, не противоречат законодательству Республики Казахстан.
В случае неприменения взаимосвязанных документов по стандартизации, включенных в перечни документов по стандартизации к техническим регламентам, оценка соответствия осуществляется на основе анализа рисков.
VII. Подтверждение соответствия требованиям Технического регламента

26. Сақтау және тасымалдау кезінде жоғары вольтты жабдықтардың сыртқы орта факторларының әсеріне ұшыраған барлық бөлшектері (қосалқы бөлшектерді қоса алғанда) консервациялануға немесе оларды сыртқы ортаның әсерінен қорғау үшін өзге де шаралар қолданылуға тиіс.
V. Қазақстан Республикасының нарығында өнімнің сәйкестік белгісімен таңбалануы
27. Жоғары вольтты жабдықтар заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының нарығында өнімнің сәйкестік белгісімен таңбалануға тиіс.
28. Таңбалау салу тәсілі жоғары вольтты жабдықтардың бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде жазулардың оқылуын қамтамасыз етуге тиіс.
29. Бөлшектелген түрде тасымалданатын жоғары вольтты жабдықтардың құрамдас бөлшектерінде таңбалау және оларды монтаждау орнында дұрыс құрастыруды қамтамасыз ететін құрастыру жөніндегі нұсқаулық болуға тиіс.
Жоғары вольтты жабдықтардың жинақтаушы аспаптары, аппараттары, сондай-ақ бірқатар қысқыштары, жалғағыш сымдары және жерге қосу элементтері таңбалануға тиіс. Таңбалаудағы ақпарат жоғары вольтты жабдықтарға қоса берілетін пайдалану құжаттарындағы ақпаратқа сәйкес келуге тиіс.
VI. Жоғары вольтты жабдықтардың техникалық регламент талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
30. Жоғары вольтты жабдықтардың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі осы техникалық регламенттің IV және V тарауларында көрсетілген талаптарды орындау арқылы және қолдану нәтижесінде осы техникалық регламенттің талаптарын ерікті негізде сақтау қамтамасыз етілетін өзара байланысты стандарттар тізбесіне (бұдан әрі – стандарттар тізбесі) енгізілген стандарттардың талаптарын орындау арқылы қамтамасыз етіледі.
31. Жоғары вольтты жабдықтарды зерттеу (сынау) және өлшеу әдістері техникалық регламенттің талаптарын қолдану және орындау және өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесіне енгізілген стандарттарда белгіленеді.
32. Өзара байланысты нормативтік құжаттар мен стандарттау жөніндегі құжаттарды қолданбау Техникалық регламенттің талаптарын сақтамау ретінде қарастырылмайды.
"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына сәйкес арнайы экономикалық аймақтар аумағындағы өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін, сондай-ақ республикалық Индустрияландыру картасына енгізілген Техникалық регламенттің талаптарын орындау үшін стандарттау жөніндегі халықаралық, өңірлік құжаттарды және шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі құжаттарын тікелей қолдануға жол беріледі.
Стандарттау объектілері Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын стандарттау жөніндегі құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейді.
Техникалық регламенттерге қатысты стандарттау жөніндегі құжаттар тізбесіне енгізілген стандарттау жөніндегі өзара байланысты құжаттар қолданылмаған жағдайда, сәйкестікті бағалау тәуекелдерді талдау негізінде жүзеге асырылады.
VII. Техникалық регламент талаптарына сәйкестігін растау

33. Перед выпуском в обращение на территории Республики Казахстан высоковольтное оборудование, в том числе для собственных нужд, подлежит подтверждению соответствия требованиям настоящего технического регламента.
34. Подтверждение соответствия высоковольтного оборудования требованиям настоящего технического регламента проводится в форме обязательной сертификации, с учетом особенностей, установленных настоящим техническим регламентом.
35. Подтверждение соответствия высоковольтного оборудования в форме сертификации проводится в соответствии с Правилами оценки соответствия, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23364).
36. Подтверждение соответствия высоковольтного оборудования требованиям, установленным настоящим техническим регламентом, проводится аккредитованным органом по подтверждению соответствия.
37. Обязательная сертификация в отношении высоковольтного оборудования, предусмотренного подпунктами д), ж) пункта 3 настоящего технического регламента, проводится по схеме 5.
38. Обязательная сертификация в отношении высоковольтного оборудования, предусмотренного подпунктами а), б), в), г), е), з), и) пункта 3 настоящего технического регламента, проводится по схемам 5, 7, 8, 9. При этом схему обязательной сертификации продукции определяет заявитель совместно с органом по подтверждению соответствия.
39. При проведении сертификации продукции выдача сертификата осуществляется на основании протокола испытаний испытательной лаборатории, аккредитованной в национальной системе аккредитации Республики Казахстан.
40. На сертификацию продукции серийного производства заявителем может быть изготовитель или уполномоченное изготовителем лицо.
41. При ввозе на территорию Республики Казахстан продукции серийного производства заявителем на ее сертификацию должно быть уполномоченное изготовителем лицо.
42. На сертификацию партии продукции (единичного изделия) заявителями могут быть изготовитель, продавец, импортер, уполномоченное изготовителем лицо.
43. При ввозе на территорию Республики Казахстан, выпускаемой партиями продукции (единичного изделия) заявителем на ее (его) сертификацию должен быть импортер.
44. Требования, предусмотренные пунктами 22, 23, 24 вступают в силу с 1 июля 2031 г.
45. При внесении в конструкцию высоковольтного оборудования или технологию его производства изменений, которые могут повлиять на соответствие такого оборудования требованиям настоящего технического регламента, заявитель до внесения таких изменений извещает об этом в письменной форме орган по подтверждению соответствия, выдавший сертификат соответствия. Указанный орган принимает решение о необходимости проведения дополнительных исследований (испытаний) и измерений высоковольтного оборудования и (или) анализа состояния производства.

33. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарар алдында, оның ішінде өз мұқтаждықтары үшін жоғары вольтты жабдықтар осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі расталуға жатады.
34. Жоғары вольтты жабдықтардың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растау осы техникалық регламентте белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, міндетті сертификаттау нысанында жүргізіледі.
35. Сертификаттау нысанындағы жоғары вольтты жабдықтардың сәйкестігін растау Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығымен бекітілген сәйкестікті бағалау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
36. Жоғары вольтты жабдықтардың осы техникалық регламентте белгіленген талаптарға сәйкестігін растауды сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген орган жүргізеді.
37. Осы техникалық регламенттің 3-тармағының д), ж) тармақшаларында көзделген жоғары вольтты жабдыққа қатысты міндетті сертификаттау 5-үлгі бойынша жүргізіледі.
38. Осы техникалық регламенттің 3-тармағының а), б), в), г), е), з), и) тармақшаларында көзделген жоғары вольтты жабдыққа қатысты міндетті сертификаттау 5, 7, 8, 9-үлгілер бойынша жүргізіледі. Бұл ретте өнімнің міндетті сертификаттау үлгісін өтініш беруші сәйкестікті растау органымен бірлесіп айқындайды.
39. Өнімді сертификаттауды жүргізу кезінде сертификат беру Қазақстан Республикасының ұлттық аккредиттеу жүйесінде аккредиттелген сынақ зертханасының сынақ хаттамасы негізінде жүзеге асырылады.
40. Сериялы өндірілетін өнімді сертификаттауға дайындаушы немесе дайындаушы уәкілеттік берген тұлға өтінім беруші бола алады.
41. Сериялы өндірілетін өнім Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген кезде дайындаушы уәкілеттік берген тұлға оны сертификаттауға өтінім беруші болуға тиіс.
42. Өнім партиясын (дара бұйымды) сертификаттауға дайындаушы, сатушы, импорттаушы, дайындаушы уәкілеттік берген тұлға өтінім берушілер бола алады.
43. Партиялармен шығарылатын өнім (дара бұйым) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген кезде импорттаушы оны сертификаттауға өтінім беруші болуға тиіс.
44. 22, 23, 24-тармақтарда көзделген талаптар 2031 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.
45. Жоғары вольтты жабдықтардың конструкциясына немесе оны өндіру технологиясына осындай жабдықтардың осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігіне әсер ететін өзгерістерді енгізу кезінде өтінім беруші мұндай өзгерістер енгізілгенге дейін бұл туралы сәйкестік сертификатын берген сәйкестікті растау жөніндегі органға жазбаша нысанда хабарлайды. Көрсетілген орган жоғары вольтты жабдықтарға қосымша зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер жүргізу және (немесе) өндіріс жай-күйін талдау қажеттігі туралы шешім қабылдайды.

46. Документы, составленные на иностранном языке, в том числе включенные в комплект доказательственных материалов, по согласованию заявителя с органом по подтверждению соответствия, сопровождаются переводом на русский и государственный языки.
VIII. Переходный период
47. Документы об оценке соответствия продукции, выданные или принятые до дня вступления в силу настоящего Технического регламента, действительны до окончания срока их действия.
48. Обращение продукции на территории Республики Казахстан, выпущенной в период действия ранее выданных документов об оценке соответствия продукции, допускается в течение срока службы и (или) срока эксплуатации этой продукции, установленного ее изготовителем.
49. Настоящий технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования безопасности
высоковольтного оборудования"
Перечень взаимосвязанных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента "Требования безопасности высоковольтного оборудования"
п/п
Элементы технического регламента
Обозначение взаимосвязанного стандарта
Наименование взаимосвязанного стандарта
Примечание
1
2
3
4
1
Раздел IV
пункт 22
п. 3.1, 3.2, 3.4
ГОСТ 1282-88
"Конденсаторы для повышения коэффициента мощности. Общие технические условия"
2
п. 5.2.1 – 5.2.2, 5.7.8, 5.7.9
ГОСТ 14695-97
"Подстанции трансформаторные комплектные мощностью от 25 до 2500 кВ·А на напряжение до 10 кВ. Общие технические условия"
3
п. 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.7, 2.8.12.2, 2.8.14.3, 7.2
ГОСТ 14693-90
"Устройства комплектные распределительные негерметизированные в металлической оболочке на напряжение до 10кВ. Общие технические условия"
4
п. 2.2.1 – 2.2.4
ГОСТ 14965-80
"Генераторы трехфазные синхронные мощностью свыше 100 кВт. Общие технические условия"
5
п. 2.2
ГОСТ 9630-80
"Двигатели трехфазные асинхронные напряжением свыше 1000 В. Общие технические условия" (с Изменениями №1, 2, 3)
6
п. 6.2 – 6.5
ГОСТ IEC 60034-1-2014
"Машины электрические вращающиеся. Часть 1. Номинальные значения параметров и эксплуатационные характеристики"
7
п. 2.4
ГОСТ 14794-79
"Реакторы токоограничивающие бетонные Технические условия" (с Изменениями №1, 2, 3)
8
п. 2.2.2 – 2.2.4
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторы и реакторы преобразовательные. Общие технические условия" (с Изменениями №1,2)
9
п. 1.2, 1.3, 3.7.4
ГОСТ 11677-85
"Трансформаторы силовые. Общие технические условия" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4)
10
п. 1.5.3
ГОСТ 11920-93
"Трансформаторы силовые масляные общего назначения напряжением до 35 кВ включительно. Технические условия"
11

46. Өтінім берушінің сәйкестікті растау жөніндегі органмен келісуі бойынша шет тілінде жасалған, оның ішінде дәлелдемелік материалдар жиынтығына енгізілген құжаттар орыс және мемлекеттік тілдердегі аудармасымен қоса беріледі.
VIII. Өтпелі кезең
47. Осы Техникалық регламент күшіне енген күнге дейін берілген немесе қабылданған, өнімнің сәйкестігін бағалау туралы құжаттар олардың қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін жарамды.
48. Өнімнің сәйкестігін бағалау туралы бұрын берілген құжаттардың қолданылу кезеңінде шығарылған өнімнің Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылуына оны дайындаушы белгілеген аталған өнімнің қызмет ету мерзімі және (немесе) пайдалану мерзімі ішінде жол беріледі.
49. Осы техникалық регламент алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
"Жоғары вольтты
жабдықтардың қауіпсіздік
талаптары" техникалық
регламентінің 1-қосымшасы
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде "Жоғары вольтты жабдықтардың қауіпсіздік талаптары" техникалық регламентінің талаптарын сақтау қамтамасыз етілетін өзара байланысты стандарттардың тізбесі
р/с
Техникалық регламенттің элементтері
Өзара байланысты стандарттың белгіленуі
Өзара байланысты стандарттың атауы
Ескертпе
1
2
3
4
1
IV тарау
22-тармақ
3.1, 3.2, 3.4-т.
ГОСТ 1282-88
"Қуат коэффициентін арттыруға арналған конденсаторлар. Жалпы техникалық шарттар"
2
5.2.1 – 5.2.2, 5.7.8, 5.7.9-т.
ГОСТ 14695-97
"Қуаты 25-тен 2500 кВ·А дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Жалпы техникалық шарттар"
3
2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.7, 2.8.12.2, 2.8.14.3, 7.2-т.
ГОСТ 14693-90
"10 кВ дейінгі кернеуге арналған металл қабықшадағы герметикаланбаған жиынтық тарату құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
4
2.2.1 – 2.2.4-т.
ГОСТ 14965-80
"Қуаты 100 кВт-тан жоғары үш фазалы синхронды генераторлар. Жалпы техникалық шарттар"
5
2.2-т.
ГОСТ 9630-80
"Кернеуі 1000 В жоғары үш фазалы асинхронды қозғалтқыштар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2, 3 өзгерістерімен)
6
6.2 – 6.5-т.
ГОСТ IEC 60034-1-2014
"Айналмалы электр машиналар. 1-бөлім. Параметрлердің номиналды мәндері және пайдалану сипаттамалары"
7
2.4-т.
ГОСТ 14794-79
"Ток шектейтін бетон реакторлар. Техникалық шарттар" (№1, 2, 3 өзгерістерімен)
8
2.2.2 – 2.2.4-т.
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторлар және түрлендіргіш реакторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1,2 өзгерістерімен)
9
1.2, 1.3, 3.7.4-т.
ГОСТ 11677-85
"Күштік трансформаторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№ 1, 2, 3, 4 өзгерістерімен)
10
1.5.3-т.
ГОСТ 11920-93
"Кернеуі 35 кВ дейін қоса алғандағы жалпы мақсаттағы күштік май трансформаторлары. Техникалық шарттар"
11

п. 4.1.1, 6.2.1, 6.2.2, 6.10.1.4, 6.10.10, 10.1.1, 10.2.1 ГОСТ 7746-2015
"Трансформаторы тока. Общие технические условия"
12
п. 4.1.1, 6.9.1, 6.9.2, 6.10.1.6, 6.10.1.9, 10.1.1, 10.2.1
ГОСТ 1983-2015
"Трансформаторы напряжения. Общие технические условия"
13
п. 1.2, 1.3, 1.3а, 1.4, 1.5, 2 – 9, Приложение 8 – 11
ГОСТ 15150-69
"Машины, приборы и другие технические изделия. Исполнения для различных климатических районов. Категории, условия эксплуатации, хранения и транспортирования в части воздействия климатических факторов внешней среды" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4, 5, с Поправкой)
14
п. 1 – 10, 13 – 14, Приложение 4
ГОСТ 15543.1-89
"Изделия электротехнические. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам" (с Изменением № 1)
15
п. 6.1 – 6.2.
ГОСТ 23216-78
"Изделия электротехнические. Хранение, транспортирование, временная противокоррозионная защита, упаковка. Общие требования и методы испытаний" (с Изменениями № 1, 2, 3, с Поправкой)
16
п. 8
ГОСТ 24753-81
"Выводы контактные электротехнических устройств. Общие технические требования" (с Изменениями № 1,2,3)
17
п. 2.2, 2.15
ГОСТ 15581-80
"Конденсаторы связи и отбора мощности для линий электропередач. Технические условия"
18
п. 4.1.4.1 – 4.1.4.3
ГОСТ 30259-97

ГОСТ 7746-2015-тің 4.1.1, 6.2.1, 6.2.2, 6.10.1.4, 6.10.10, 10.1.1, 10.2.1-т.
"Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
12
4.1.1, 6.9.1, 6.9.2, 6.10.1.6, 6.10.1.9, 10.1.1, 10.2.1-т.
ГОСТ 1983-2015
"Кернеу трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
13
1.2, 1.3, 1.3 а, 1.4, 1.5, 2 – 9-т., 8 - 11 қосымша
ГОСТ 15150-69
"Машиналар, аспаптар және басқа да техникалық бұйымдар. Әртүрлі климаттық аудандар үшін орындау. Санаттар, пайдалану, сақтау және сыртқы ортаның климаттық факторларының әсері бөлігінде тасымалдау шарттары" ( № 1, 2, 3, 4, 5 өзгерістерімен, Түзетуімен)
14
1 – 10, 13 – 14-т., 4-қосымша
ГОСТ 15543.1-89
"Электр-техникалық бұйымдар. Климаттық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділік бөлігіндегі жалпы талаптар" (№ 1 өзгерісімен)
15
6.1 – 6.2-т.
ГОСТ 23216-78
"Электр-техникалық бұйымдар. Сақтау, тасымалдау, уақытша жемірілуге қарсы қорғаныс, буып-түю. Жалпы талаптар және сынау әдістері" (№ 1, 2, 3 өзгерістерімен, Түзетуімен)
16
8-т.
ГОСТ 24753-81
"Контактілі электр-техникалық құрылғылардың шықпалары. Жалпы техникалық талаптар" (№1,2,3 өзгерістерімен)
17
2.2, 2.15-т.
ГОСТ 15581-80
"Электр беру желілеріне арналған байланыс және қуат іріктеу конденсаторлары. Техникалық шарттар"
18
4.1.4.1 – 4.1.4.3-т.
ГОСТ 30259-97

"Подстанции трансформаторные комплектные перевозимые мощностью от 250 до 630 кВА на напряжение до 10 кВ. Технические условия"
19
п. 5.1.3.2
ГОСТ 24126-97
"Устройства переключения ответвлений обмоток трансформаторов под нагрузкой. Общие технические условия"
20
п. 8
ГОСТ 20248-82
"Подстанции трансформаторные комплектные мощностью от 25 до 2500 кВ·А на напряжение до 10 кВ Методы испытаний" (с Изменением № 1)
21

"Қуаты 250-ден 630 кВА-ға дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған тасымалданатын трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Техникалық шарттар"
19
5.1.3.2-т.
ГОСТ 24126-97
"Трансформаторлар орамаларының тармақтарын жүктемемен ауыстырып қосу құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
20
8-т.
ГОСТ 20248-82
"Қуаты 25-тен 2500 кВ·А дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Сынау әдістері" (№ 1 өзгерісімен)
21

п. 3.1
ГОСТ 30297-95
"Трансформаторы силовые сухие. Технические требования"
22
п. 4.2, 4.3.3
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Трансформаторы измерительные. Часть 1. Общие требования"
23
СТ РК IEC 60076-1-2013
Трансформаторы силовые. Часть 1. Общие положения
24
СТ РК IEC 62271-1-2018
Высоковольтная коммутационная аппаратура и аппаратура управления Часть 1 Общие технические требования
25
ГОСТ 24754-2013
Электрооборудование рудничное нормальное. Общие технические требования и методы испытаний
26
ГОСТ 34433-2018
Магистральный трубопроводный транспорт нефти и нефтепродуктов. Подстанции трансформаторные комплектные напряжением от 35 до 220 кВ
27
Раздел IV
пункт 13
п. 1.2, 2.1, 3.6
ГОСТ 12.2.007.0-75
"Система стандартов безопасности труда. Изделия электротехнические. Общие требования безопасности" (с изменениями №1, 2, 3,4)
28
п. 3.3, 3.6, 3.7, 3.8
ГОСТ 12.2.007.4-96
"Система стандартов безопасности труда. Шкафы негерметизированных комплектных распределительных устройств и комплектных трансформаторных подстанций. Требования безопасности"
29
п. 1.2, 2.8.14.5
ГОСТ 14693-90
"Устройства комплектные распределительные негерметизированные в металлической оболочке на напряжение до 10кВ. Общие технические условия"
30
п. 2.4.2
ГОСТ 14965-80
"Генераторы трехфазные синхронные мощностью свыше 100 кВт. Общие технические условия"
31
п. 2.3, 3.12
ГОСТ 9630-80
"Двигатели трехфазные асинхронные напряжением свыше 1000 В. Общие технические условия" (с Изменениями №1,2,3)
32
п. 4, 5
ГОСТ IEC 60034-5-2011
"Машины электрические вращающиеся. Часть 5. Классификация степеней защиты, обеспечиваемых оболочками вращающихся электрических машин (Код IP)"
33
п. 3.11
ГОСТ 12.2.007.2-75
"Система стандартов безопасности труда (ССБТ). Трансформаторы силовые и реакторы электрические. Требования безопасности" (с Изменением № 1)
34
п. 4, 5
ГОСТ 24687-81
"Трансформаторы силовые и реакторы электрические. Степени защиты"
35
п. 2.6
ГОСТ 27360-87
"Трансформаторы силовые масляные герметизированные общего назначения мощностью до 1600 кВ·А напряжением до 22 кВ. Основные параметры и общие технические требования"
36
п. 6.10.2.1, 6.10.3.1, 6.10.3.4, 7.3
ГОСТ 7746-2015
"Трансформаторы тока. Общие технические условия"
37
п. 6.10.2.1, 6.10.3.1, 6.10.3.4, 6.10.6, 7.3
ГОСТ 1983-2015
"Трансформаторы напряжения. Общие технические условия"
38
п. 3.1
ГОСТ 15581-80
"Конденсаторы связи и отбора мощности для линий электропередач. Технические условия"
39
п. 5.1.4.21
ГОСТ 24126-97
"Устройства переключения ответвлений обмоток трансформаторов под нагрузкой. Общие технические условия"
40
п. 14

3.1-т.
ГОСТ 30297-95
"Құрғақ күштік трансформаторлар. Техникалық талаптар"
22
4.2, 4.3.3-т.
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Өлшеу трансформаторлары. 1-бөлім. Жалпы талаптар"
23
ҚР СТ IEC 60076-1-2013
Күштік трансформаторлар. 1-бөлім. Жалпы ережелер
24
ҚР СТ IEC 62271-1-2018
Жоғары вольтты коммутациялық аппаратура және басқару аппаратурасы 1-бөлім Жалпы техникалық талаптар
25
ГОСТ 24754-2013
Кенге арналған қалыпты электр жабдықтары. Жалпы техникалық талаптар және сынау әдістері
26
ГОСТ 34433-2018
Мұнайдың және мұнай өнімдерінің магистральдық құбыр тасымалы. Кернеуі 35-тен 220 кВ-қа дейінгі трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар
27
IV тарау
13-т.
1.2, 2.1, 3.6-т.
ГОСТ 12.2.007.0-75
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр-техникалық бұйымдар. Жалпы қауіпсіздік талаптары" (№ 1, 2, 3,4 өзгерістерімен)
28
3.3, 3.6, 3.7, 3.8-т.
ГОСТ 12.2.007.4-96
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Герметикаланбаған жиынтық тарату құрылғыларының және жиынтық трансформаторлық қосалқы станциялардың шкафтары. Қауіпсіздік талаптары"
29
1.2, 2.8.14.5-т.
ГОСТ 14693-90
"10 кВ дейінгі кернеуге арналған металл қабықшадағы герметикаланбаған жиынтық тарату құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
30
2.4.2-т.
ГОСТ 14965-80
"Қуаты 100 кВт-тан жоғары үш фазалы синхронды генераторлар. Жалпы техникалық шарттар"
31
2.3, 3.12-т.
ГОСТ 9630-80
"Кернеуі 1000 В жоғары үш фазалы асинхронды қозғалтқыштар. Жалпы техникалық шарттар" (№1,2,3 өзгерістерімен)
32
4, 5-т.
ГОСТ IEC 60034-5-2011
"Айналмалы электр машиналар. 5-бөлім. Айналмалы электр машиналарының қабықшаларымен қамтамасыз етілетін қорғаныс дәрежелерінің жіктелуі (IP коды)"
33
3.11-т.
ГОСТ 12.2.007.2-75
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі (ЕҚСЖ). Күштік трансформаторлар және электр реакторлары. Қауіпсіздік талаптары" (№1 өзгерісімен)
34
4, 5-т.
ГОСТ 24687-81
"Күштік трансформаторлар және электр реакторлар. Қорғаныс дәрежелері"
35
2.6-т.
ГОСТ 27360-87
"Қуаты 1600 кВ·А дейін болатын, 22 кВ дейінгі кернеуге арналған жалпы қолданылатын герметикаланған күштік май трансформаторлары. Негізгі параметрлер және жалпы техникалық талаптар"
36
6.10.2.1, 6.10.3.1, 6.10.3.4, 7.3-т.
ГОСТ 7746-2015
"Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
37
6.10.2.1, 6.10.3.1, 6.10.3.4, 6.10.6, 7.3-т.
ГОСТ 1983-2015
"Кернеу трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
38
3.1-т.
ГОСТ 15581-80
"Электр беру желілеріне арналған байланыс және қуат іріктеу конденсаторлары. Техникалық шарттар"
39
5.1.4.21-т.
ГОСТ 24126-97
"Трансформаторлар орамаларының тармақтарын жүктемемен ауыстырып қосу құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
40
14-т.

ГОСТ 30297-95
"Трансформаторы силовые сухие. Технические требования"
41
п. 6.10
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Трансформаторы измерительные. Часть 1. Общие требования"
42
Таблицы 1 – 4
ГОСТ 14254-2015 (IEC 60529:2013)
"Степени защиты, обеспечиваемые оболочками (Код IP)"
43
Раздел IV
пункт 13
п. 3.2.1
ГОСТ 12.2.007.0-75
"Система стандартов безопасности труда. Изделия электротехнические. Общие требования безопасности" (с изменениями №1,2,3,4)
44
п. 1.2
ГОСТ 12.2.007.3-75
"Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности" (с изменениями №1-4)
45
п. 1 – 10, Приложения 1, 6, 7
ГОСТ 1516.1-76
"Электрооборудование переменного тока на напряжения от 3 до 500 кВ. Требования к электрической прочности изоляции" (с Изменениями 1,2,3,4,5,6, с Поправкой)
46
п. 1 – 3, Приложение 4, 5
ГОСТ 20690-75
"Электрооборудование переменного тока на напряжение 750 кВ. Требования к электрической прочности изоляции" (с Изменениями № 1-6)
47
п. 4 – 13, Приложение В, Д
ГОСТ 1516.3-96
"Электрооборудование переменного тока на напряжения от 1 до 750 кВ. Требования к электрической прочности изоляции"
48
п. 1, 2, Приложение 1, 2
ГОСТ 9920-89
"Электроустановки переменного тока на напряжение от 3 до 750 кВ. Длина пути утечки внешней изоляции"
49
п. 2.2.2, 2.3.6
ГОСТ 12.2.007.5-75
"Система стандартов безопасности труда. Конденсаторы силовые. Установки конденсаторные. Требования безопасности" (с Изменениями №1,2
50
п. 3.6, 3.7, 3.9
ГОСТ 1282-88
"Конденсаторы для повышения коэффициента мощности. Общие технические условия"
51
п. 3.8
ГОСТ 12.2.007.4-96
"Система стандартов безопасности труда. Шкафы негерметизированных комплектных распределительных устройств и комплектных трансформаторных подстанций. Требования безопасности"
52
п. 5.3
ГОСТ 14695-97
"Подстанции трансформаторные комплектные мощностью от 25 до 2500 кВ·А на напряжение до 10 кВ. Общие технические условия"
53
п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3
ГОСТ 14693-90
"Устройства комплектные распределительные негерметизированные в металлической оболочке на напряжение до 10кВ. Общие технические условия"
54
п. 1.2, 1.3
ГОСТ 12.2.007.1-75
"Система стандартов безопасности труда. Машины электрические вращающиеся. Требования безопасности." (С Изменениями №1)
55
п. 2.4.9, 2.4.10
ГОСТ 14965-80
"Генераторы трехфазные синхронные мощностью свыше 100 кВт. Общие технические условия"
56
п. 2.12, 2.13, 3.4, 3.5, 3.11
ГОСТ 9630-80
"Двигатели трехфазные асинхронные напряжением свыше 1000 В. Общие технические условия" (с Изменениями №1,2,3)
57

ГОСТ 30297-95
"Құрғақ күштік трансформаторлар. Техникалық талаптар"
41
6.10-т.
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Өлшеу трансформаторлары. 1-бөлім. Жалпы талаптар"
42
1 – 4-кестелер
ГОСТ 14254-2015 (IEC 60529:2013)
"Қабықшалармен қамтамасыз етілген қорғаныс дәрежелері (IP коды)"
43
IV тарау
13-т.
3.2.1-т.
ГОСТ 12.2.007.0-75
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр-техникалық бұйымдар. Жалпы қауіпсіздік талаптары" (№1,2,3,4 өзгерістерімен)
44
1.2-т.
ГОСТ 12.2.007.3-75
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеуге арналған электр-техникалық құрылғылар Қауіпсіздік талаптары"
(№1-4 өзгерістерімен)
45
1-10-т., 1, 6, 7-қосымшалар
ГОСТ 1516.1-76
"3-тен 500 кВ-қа дейінгі кернеулерге арналған айнымалы ток электр жабдықтары. Оқшаулағыштың электрлік беріктігіне қойылатын талаптар" (1,2,3,4,5,6 өзгерістерімен, Түзетуімен)
46
1-3-т., 4, 5-қосымша
ГОСТ 20690-75
"750 кВ кернеуге арналған айнымалы ток электр жабдықтары. Оқшаулағыштың электрлік беріктігіне қойылатын талаптар" (№1-6 өзгерістерімен)
47
4 – 13-т., В, Д қосымшасы
ГОСТ 1516.3-96
"1-ден 750 кВ-қа дейінгі кернеулерге арналған айнымалы ток электр жабдықтары. Оқшаулағыштың электрлік беріктігіне қойылатын талаптар"
48
1, 2-т., 1, 2-қосымша
ГОСТ 9920-89
"3-тен 750 кВ-қа дейінгі кернеуге арналған айнымалы ток электр қондырғылары. Сыртқы оқшаулағыштан жылыстау жолының ұзындығы"
49
2.2.2, 2.3.6-т.
ГОСТ 12.2.007.5-75
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Күштік конденсаторлар. Конденсаторлық қондырғылар. Қауіпсіздік талаптары" (№1,2 өзгерістерімен)
50
3.6, 3.7, 3.9-т.
ГОСТ 1282-88
"Қуат коэффициентін арттыруға арналған конденсаторлар. Жалпы техникалық шарттар"
51
3.8-т.
ГОСТ 12.2.007.4-96
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Герметикаланбаған жиынтық тарату құрылғыларының және жиынтық трансформаторлық қосалқы станциялардың шкафтары. Қауіпсіздік талаптары"
52
5.3-т.
ГОСТ 14695-97
"Қуаты 25-тен 2500 кВ·А дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Жалпы техникалық шарттар"
53
2.3.1, 2.3.2, 2.3.3-т.
ГОСТ 14693-90
"10 кВ дейінгі кернеуге арналған металл қабықшадағы герметикаланбаған жиынтық тарату құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
54
1.2, 1.3-т.
ГОСТ 12.2.007.1-75
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электрлік айналмалы машиналар. Қауіпсіздік талаптары." (№1 өзгерісімен)
55
2.4.9, 2.4.10-т.
ГОСТ 14965-80
"Қуаты 100 кВт-тан жоғары үш фазалы синхронды генераторлар. Жалпы техникалық шарттар"
56
2.12, 2.13, 3.4, 3.5, 3.11-т.
ГОСТ 9630-80
"Кернеуі 1000 В жоғары үш фазалы асинхронды қозғалтқыштар. Жалпы техникалық шарттар" (№1,2,3 өзгерістерімен)
57

п. 7.4, 7.5, 9.2
ГОСТ IEC 60034-1-2014
"Машины электрические вращающиеся. Часть 1. Номинальные значения параметров и эксплуатационные характеристики"
58
п. 4.10
ГОСТ IEC 60034-3-2015
"Машины электрические вращающиеся. Часть 3. Специальные требования для синхронных генераторов, приводимых паровыми турбинами и турбинами на сжатом газе"
59
п. 3
ГОСТ IEC 60034-15-2014
"Машины электрические вращающиеся. Часть 15. Предельные уровни импульсного напряжения для вращающихся машин переменного тока с шаблонной катушкой статора"
60
п. 2.11
ГОСТ 14794-79
Реакторы токоограничивающие бетонные Технические условия" (с Изменениями №1,2,3)
61
п. 2.7
ГОСТ 14794-79
Реакторы токоограничивающие бетонные Технические условия" (с Изменениями №1,2,3)
62
п. 2.9.1 – 2.9.7
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторы и реакторы преобразовательные. Общие технические условия" (с Изменениями №1,2)
63
п. 3.2.2
ГОСТ 11677-85
"Трансформаторы силовые. Общие технические условия" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4)
64
п. 1.5.2
ГОСТ 12965-93
"Трансформаторы силовые масляные общего назначения классов напряжения 110 и 150 кВ. Технические условия"
65
п. 2.5
ГОСТ 16555-75
"Трансформаторы силовые трехфазные герметичные масляные. Технические условия" (с Изменениями № 1-7)
66
п. 1.5.2.2, 1.5.2.3
ГОСТ 17544-93
"Трансформаторы силовые масляные общего назначения классов напряжения 220, 330, 500 и 750 кВ. Технические условия"
67
п. 2.3, Таблица 2
ГОСТ 27360-87
"Трансформаторы силовые масляные герметизированные общего назначения мощностью до 1600 кВ·А напряжением до 22 кВ. Основные параметры и общие технические требования"
68
п. 6.3.1, 6.3.4, 6.3.5, 6.3.6, 6.3.7, 6.3.8, 6.3.9
ГОСТ 7746-2015
"Трансформаторы тока. Общие технические условия"
69
п. 6.10.2.11, 6.12.1, 6.12.2, 6.12.3, 6.12.5, 6.12.6, 6.12.7, 6.12.8, 6.12.9, 6.12.10, 6.12.11, 6.12.12
ГОСТ 1983-2015
"Трансформаторы напряжения. Общие технические условия"
70
п. 2.8 – 2.12, 2.18, 3.4
ГОСТ 15581-80
"Конденсаторы связи и отбора мощности для линий электропередач. Технические условия"
71
п. 7.5
ГОСТ 1516.2-97
"Электрооборудование и электроустановки переменного тока на напряжение 3 кВ и выше. Общие методы испытаний электрической прочности изоляции"
72
п. 5.4.2, 5.4.4
ГОСТ 30259-97
"Подстанции трансформаторные комплектные перевозимые мощностью от 250 до 630 кВ•А на напряжение до 10 кВ. Технические условия"
73
п. 2.8
ГОСТ 24409-80
"Материалы керамические электротехнические. Методы испытаний" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4)
74
п. 5.1.1.6, 5.1.1.7
ГОСТ 24126-97
"Устройства переключения ответвлений обмоток трансформаторов под нагрузкой. Общие технические условия"
75
п. 10

7.4, 7.5, 9.2-т.
ГОСТ IEC 60034-1-2014
"Айналмалы электр машиналар. 1-бөлім. Параметрлердің номиналды мәндері және пайдалану сипаттамалары"
58
4.10-т.
ГОСТ IEC 60034-3-2015
"Айналмалы электр машиналар. 3-бөлім. Бу турбиналары мен сығылған газ турбиналары басқаратын синхронды генераторларға арналған арнайы талаптар"
59
3-т.
ГОСТ IEC 60034-15-2014
"Айналмалы электр машиналар. 15-бөлім. Статор катушкасы бар айналмалы айнымалы ток машиналарына арналған импульстік кернеудің шекті деңгейлері"
60
2.11-т.
ГОСТ 14794-79
"Ток шектейтін бетон реакторлар. Техникалық шарттар" (№1, 2, 3 өзгерістерімен)
61
2.7-т.
ГОСТ 14794-79
"Ток шектейтін бетон реакторлар. Техникалық шарттар" (№1, 2, 3 өзгерістерімен)
62
2.9.1 – 2.9.7-т.
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторлар және түрлендіргіш реакторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1,2 өзгерістерімен)
63
3.2.2-т.
ГОСТ 11677-85
"Күштік трансформаторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2, 3, 4 өзгерістерімен)
64
1.5.2-т.
ГОСТ 12965-93
"110 және 150 кВ кернеу сыныптарының жалпы мақсаттағы күштік май трансформаторлары. Техникалық шарттар"
65
2.5-т.
ГОСТ 16555-75
"Үш фазалы герметикалық күштік май трансформаторлары. Техникалық шарттар" (№1-7 өзгерістерімен)
66
1.5.2.2, 1.5.2.3-т.
ГОСТ 17544-93
"220, 330, 500 және 750 кВ кернеу сыныптарының жалпы мақсаттағы күштік май трансформаторлары. Техникалық шарттар"
67
2.3-т., 2-кесте
ГОСТ 27360-87
"Қуаты 1600 кВ·А дейін болатын, 22 кВ дейінгі кернеуге арналған жалпы қолданылатын герметикаланған күштік май трансформаторлары. Негізгі параметрлер және жалпы техникалық талаптар"
68
6.3.1, 6.3.4, 6.3.5, 6.3.6, 6.3.7, 6.3.8, 6.3.9-т.
ГОСТ 7746-2015
"Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
69
6.10.2.11, 6.12.1, 6.12.2, 6.12.3, 6.12.5, 6.12.6, 6.12.7, 6.12.8, 6.12.9, 6.12.10, 6.12.11, 6.12.12-т.
ГОСТ 1983-2015
"Кернеу трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
70
2.8 – 2.12, 2.18, 3.4-т.
ГОСТ 15581-80
"Электр беру желілеріне арналған байланыс және қуат іріктеу конденсаторлары. Техникалық шарттар"
71
7.5-т.
ГОСТ 1516.2-97
"3 кВ және одан жоғары кернеуге арналған электр жабдықтары мен айнымалы ток электр қондырғылары. Оқшаулағыштың электрлік беріктігін сынаудың жалпы әдістері"
72
5.4.2, 5.4.4-т.
ГОСТ 30259-97
"Қуаты 250-ден 630 кВ•А-ға дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған тасымалданатын трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Техникалық шарттар"
73
2.8-т.
ГОСТ 24409-80
"Электр-техникалық қыш материалдар. Сынау әдістері" (№ 1, 2, 3, 4 өзгерістерімен)
74
5.1.1.6, 5.1.1.7-т.
ГОСТ 24126-97
"Трансформаторлар орамаларының тармақтарын жүктемемен ауыстырып қосу құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
75
10-т.

п. 2.4
ГОСТ 27360-87
"Трансформаторы силовые масляные герметизированные общего назначения мощностью до 1600 кВ·А напряжением до 22 кВ. Основные параметры и общие технические требования"
96
п. 5.6
ГОСТ 30830-2002
"Трансформаторы силовые. Часть 1. Общие положения"
97
п. 6.6.1, 6.6.2, 6.6.3, 6.6.4, 6.6.5
ГОСТ 7746-2015
"Трансформаторы тока. Общие технические условия"
98
п. 6.11.1, 6.11.2, 6.11.3, 6.11.4, 6.11.5
ГОСТ 1983-2015
"Трансформаторы напряжения. Общие технические условия"
99
п. 11
ГОСТ 15543.1-89
"Изделия электротехнические. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам" (с Изменением № 1)
100
п. 5
ГОСТ 24753-81
"Выводы контактные электротехнических устройств. Общие технические требования" (с Изменениями № 1, 2, 3)

2.4-т.
ГОСТ 27360-87
"Қуаты 1600 кВ·А дейін болатын, 22 кВ дейінгі кернеуге арналған жалпы қолданылатын герметикаланған күштік май трансформаторлары. Негізгі параметрлер және жалпы техникалық талаптар"
96
5.6-т.
ГОСТ 30830-2002
"Күштік трансформаторлар. 1-бөлім. Жалпы ережелер"
97
6.6.1, 6.6.2, 6.6.3, 6.6.4, 6.6.5-т.
ГОСТ 7746-2015
"Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
98
6.11.1, 6.11.2, 6.11.3, 6.11.4, 6.11.5-т.
ГОСТ 1983-2015
"Кернеу трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
99
11-т.
ГОСТ 15543.1-89
"Электр-техникалық бұйымдар. Климаттық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділік бөлігіндегі жалпы талаптар" (№ 1 өзгерісімен)
100
5-т.
ГОСТ 24753-81
"Контактілі электр-техникалық құрылғылардың шықпалары. Жалпы техникалық талаптар" (№1, 2, 3 өзгерістерімен)

124
п. 5.1.3.1
ГОСТ 24126-97
"Устройства переключения ответвлений обмоток трансформаторов под нагрузкой. Общие технические условия"
125
п. 7
ГОСТ 20248-82
"Подстанции трансформаторные комплектные мощностью от 25 до 2500 кВ·А на напряжение до 10 кВ. Методы испытаний" (с Изменением № 1)
126
п. 4.3.4, 4.3.5, 6.7
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Трансформаторы измерительные. Часть 1. Общие требования"
127
п. 4.1 – 4.3, 4.5, Приложение Б, В
ГОСТ 30631-99
"Общие требования к машинам, приборам и другим техническим изделиям в части стойкости к механическим внешним воздействующим факторам при эксплуатации"
128
п. 4.1 – 4.4
ГОСТ 30546.1-98
"Общие требования к машинам, приборам и другим техническим изделиям и методы расчета их сложных конструкций в части сейсмостойкости" (с Изменением № 1)
129
СТ РК IEC 60076-1-2013
Трансформаторы силовые. Часть 1. Общие положения
130
СТ РК IEC 62271-1-2018
Высоковольтная коммутационная аппаратура и аппаратура управления Часть 1 Общие технические требования
131
ГОСТ 24754-2013
Электрооборудование рудничное нормальное. Общие технические требования и методы испытаний
132

124
5.1.3.1-т.
ГОСТ 24126-97
"Трансформаторлар орамаларының тармақтарын жүктемемен ауыстырып қосу құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
125
7-т.
ГОСТ 20248-82
"Қуаты 25-тен 2500 кВ·А дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Сынау әдістері" (№1 өзгерісімен)
126
4.3.4, 4.3.5, 6.7-т.
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Өлшеу трансформаторлары. 1-бөлім. Жалпы талаптар"
127
4.1 – 4.3, 4.5-т., Б, В қосымшасы
ГОСТ 30631-99
"Пайдалану кезінде механикалық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділік бөлігінде машиналарға, аспаптарға және басқа да техникалық бұйымдарға қойылатын жалпы талаптар"
128
4.1 – 4.4-т.
ГОСТ 30546.1-98
"Машиналарға, аспаптарға және басқа да техникалық бұйымдарға қойылатын жалпы талаптар және олардың күрделі конструкцияларын сейсмикалық төзімділік бөлігінде есептеу әдістері" (№ 1 өзгерісімен)
129
ҚР СТ IEC 60076-1-2013
Күштік трансформаторлар. 1-бөлім. Жалпы ережелер
130
ҚР СТ IEC 62271-1-2018
Жоғары вольтты коммутациялық аппаратура және басқару аппаратурасы 1-бөлім Жалпы техникалық талаптар
131
ГОСТ 24754-2013
Кенге арналған қалыпты электр жабдықтары. Жалпы техникалық талаптар және сынау әдістері
132

189
п. 2.17
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторы и реакторы преобразовательные. Общие технические условия" (с Изменениями №1, 2)
190
п. 3.5.39, 3.5.40, 3.6.1.6, 3.6.1.9, 3.6.3.5, 3.6.7
ГОСТ 11677-85
"Трансформаторы силовые. Общие технические условия" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4)
191
п. 5.4.1
ГОСТ 30259-97
"Подстанции трансформаторные комплектные перевозимые мощностью от 250 до 630 кВ•А на напряжение до 10 кВ. Технические условия"
192

189
2.17-т.
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторлар және түрлендіргіш реакторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2 өзгерістерімен)
190
3.5.39, 3.5.40, 3.6.1.6, 3.6.1.9, 3.6.3.5, 3.6.7-т.
ГОСТ 11677-85
"Күштік трансформаторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№ 1, 2, 3, 4 өзгерістерімен)
191
5.4.1-т.
ГОСТ 30259-97
"Қуаты 250-ден 630 кВ•А-ға дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған тасымалданатын трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Техникалық шарттар"
192

220
п. 6.22.1, 6.22.3
ГОСТ 1983-2015
"Трансформаторы напряжения. Общие технические условия"
221
Приложение 5 п.2.
ГОСТ 17512-82
"Электрооборудование и электроустановки на напряжение 3кВ и выше. Методы измерения при испытаниях высоким напряжением" (с Изменением № 1)
222
п. 7.6
ГОСТ 1516.2-97
"Электрооборудование и электроустановки переменного тока на напряжение 3 кВ и выше. Общие методы испытаний электрической прочности изоляции"
223

220
6.22.1, 6.22.3-т.
ГОСТ 1983-2015
"Кернеу трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар"
221
5-қосымша 2-т.
ГОСТ 17512-82
"3кВ және одан жоғары кернеуге арналған электр жабдықтары мен электр қондырғылары. Жоғары кернеумен сынау кезіндегі өлшеу әдістері" (№ 1 өзгерісімен)
222
7.6-т.
ГОСТ 1516.2-97
"3 кВ және одан жоғары кернеуге арналған электр жабдықтары мен айнымалы ток электр қондырғылары. Оқшаулағыштың электрлік беріктігін сынаудың жалпы әдістері"
223

"Электрооборудование и электроустановки на напряжение 3кВ и выше. Методы измерения при испытаниях высоким напряжением" (с Изменением № 1)
290
ГОСТ 20247-81
"Трансформаторы и агрегаты трансформаторные силовые электропечные. Общие технические условия"
291
СТ РК IEC 60076-1-2013
"Трансформаторы силовые. Часть 1. Общие положения"
292
СТ РК IEC 62271-1-2018
"Высоковольтная коммутационная аппаратура и аппаратура управления. Часть 1. Общие технические требования"
293
ГОСТ 24754-2013
"Электрооборудование рудничное нормальное. Общие технические требования и методы испытаний"
294
ГОСТ 34433-2018
"Магистральный трубопроводный транспорт нефти и нефтепродуктов. Подстанции трансформаторные комплектные напряжением от 35 до 220 кВ"
Приложение 2
к Техническому регламенту
"Требования безопасности
высоковольтного оборудования"
Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента "Требования безопасности высоковольтного оборудования" и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции
п/п
Элементы технического регламента
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
5
1
Раздел IV
пункт 22

"3кВ және одан жоғары кернеуге арналған электр жабдықтары мен электр қондырғылары. Жоғары кернеулі сынақтар кезіндегі өлшеу әдістері " (№1 өзгерісімен)
290
ГОСТ 20247-81
"Трансформаторлар және трансформаторлық күштік электр пеші агрегаттары. Жалпы техникалық шарттар"
291
ҚР СТ IEC 60076-1-2013
"Күштік трансформаторлар. 1-бөлім. Жалпы ережелер"
292
ҚР СТ IEC 62271-1-2018
"Жоғары вольтты коммутациялық аппаратура және басқару аппаратурасы. 1-бөлім. Жалпы техникалық талаптар"
293
ГОСТ 24754-2013
"Кенге арналған қалыпты электр жабдықтары. Жалпы техникалық талаптар және сынау әдістері"
294
ГОСТ 34433-2018
"Мұнайдың және мұнай өнімдерінің магистральдық құбыржол тасымалы. Кернеуі 35-тен 220 кВ-қа дейінгі трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар"
"Жоғары вольтты
жабдықтардың қауіпсіздік
талаптары" техникалық
регламентінің 2-қосымшасы
"Жоғары вольтты жабдықтың қауіпсіздік талаптары" техникалық регламентінің талаптарын қолдану және орындау, өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттардың тізбесі
р/с
Техникалық регламенттің элементтері
Стандарттың белгіленуі
Стандарттың атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
1
IV тарау
22-тармақ

п. 2.2
ГОСТ 15581-80
"Конденсаторы связи и отбора мощности для линий электропередач. Технические условия" (с Изменениями № 1, 2)
5
п. 5.2.1, 7.3.1, таблица 4
ГОСТ 14695-97
"Подстанции трансформаторные комплектные мощностью от 25 до 2500 кВ·А на напряжение до 10 кВ. Общие технические условия"
6
п. 8
ГОСТ 20248-82
"Подстанции трансформаторные комплектные мощностью от 25 до 2500 кВ·А на напряжение до 10 кВ. Методы испытаний" (с Изменением № 1)
7
п. 4.1.4.1 – 4.1.4.3, 6 ГОСТ 30259-97
"Подстанции трансформаторные комплектные перевозимые мощностью от 250 до 630 кВ•А на напряжение до 10 кВ. Технические условия"
8
п. 6
ГОСТ 14694-76
"Устройства комплектные распределительные в металлической оболочке на напряжение до 10 кВ. Методы испытаний" (с Изменением № 1, 2, 3)
9
п. 5.1, Приложение 3
ГОСТ 14693-90
"Устройства комплектные распределительные негерметизированные в металлической оболочке на напряжение до 10кВ. Общие технические условия"
10
ГОСТ 14794-79
Реакторы токоограничивающие бетонные
Технические условия (с Изменениями №1,2,3) п.2.4, 6.13.1, 6.13.2
11
п. 5.5, 6.13.1 – 6.13.3, 5.7
ГОСТ 16772-77

2.2-т.
ГОСТ 15581-80
"Электр беру желілеріне арналған байланыс және қуат іріктеу конденсаторлары. Техникалық шарттар" (№1, 2 өзгерістерімен)
5
5.2.1, 7.3.1-т., 4-кесте
ГОСТ 14695-97
"Қуаты 25-тен 2500 кВ·А дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Жалпы техникалық шарттар"
6
8-т.
ГОСТ 20248-82
"Қуаты 25-тен 2500 кВ·А дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Сынау әдістері" (№1 өзгерісімен)
7
4.1.4.1 – 4.1.4.3, 6-т., ГОСТ 30259-97
"Қуаты 250-ден 630 кВ•А-ға дейін болатын, 10 кВ дейінгі кернеуге арналған тасымалданатын трансформаторлық жиынтық қосалқы станциялар. Техникалық шарттар"
8
6-т.
ГОСТ 14694-76
"10 кВ дейінгі кернеуге арналған металл қабықшадағы жиынтық тарату құрылғылары. Сынау әдістері" (№ 1, 2, 3 өзгерістерімен)
9
5.1-т., 3-қосымша
ГОСТ 14693-90
"10 кВ дейінгі кернеуге арналған металл қабықшадағы герметикаланбаған жиынтық тарату құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
10
ГОСТ 14794-79
Ток шектейтін бетон реакторлар
Техникалық шарттар (№1,2,3 өзгерістерімен) 2.4, 6.13.1, 6.13.2-т.
11
5.5, 6.13.1 – 6.13.3, 5.7-т.
ГОСТ 16772-77

п. 5.3
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Трансформаторы измерительные. Часть 1. Общие требования."
49
п. 1, 2.8
ГОСТ 24409-80
"Материалы керамические электротехнические. Методы испытаний" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4)
50
п. 7.4, 7.5, 9
ГОСТ IEC 60034-1-2014
"Машины электрические вращающиеся. Часть 1. Номинальные значения параметров и эксплуатационные характеристики"
51
п. 4.10, 4.16, 6.4
ГОСТ IEC 60034-3-2015
"Машины электрические вращающиеся. Часть 3. Специальные требования для синхронных генераторов, приводимых паровыми турбинами и турбинами на сжатом газе"
52
п. 2.4.9, 2.4.10
ГОСТ 14965-80
"Генераторы трехфазные синхронные мощностью свыше 100 кВт. Общие технические условия" (с Изменениями № 1, 2)
53
п. 3 – 7
ГОСТ 10169-77
"Машины электрические трехфазные синхронные. Методы испытаний" (с Изменениями № 1-4)
54
п. 2.12, 2.13, 3.4, 3.5, 3.11, 6.8
ГОСТ 9630-80
"Двигатели трехфазные асинхронные напряжением свыше 1000 В. Общие технические условия" (с Изменениями №1, 2, 3)
55
п. 5 – 8
ГОСТ 11828-86
"Машины электрические вращающиеся. Общие методы испытаний" (с Изменениями № 1, 2)
56
п. 3.2.2, 6, 7.2
ГОСТ 11677-85

5.3-т.
ГОСТ IEC 61869-1-2015
"Өлшеу трансформаторлары. 1-бөлім. Жалпы талаптар."
49
1, 2.8-т.
ГОСТ 24409-80
"Электр-техникалық қыш материалдар. Сынау әдістері" (№ 1, 2, 3, 4 өзгерістерімен)
50
7.4, 7.5, 9-т.
ГОСТ IEC 60034-1-2014
"Айналмалы электр машиналар. 1-бөлім. Параметрлердің номиналды мәндері және пайдалану сипаттамалары"
51
4.10, 4.16, 6.4-т.
ГОСТ IEC 60034-3-2015
"Айналмалы электр машиналар. 3-бөлім. Бу турбиналары мен сығылған газ турбиналары басқаратын синхронды генераторларға арналған арнайы талаптар"
52
2.4.9, 2.4.10-т.
ГОСТ 14965-80
"Қуаты 100 кВт-тан жоғары үш фазалы синхронды генераторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№ 1, 2 өзгерістерімен)
53
3 – 7-т.
ГОСТ 10169-77
"Үш фазалы синхронды электр машиналары. Сынау әдістері" (№ 1-4 өзгерістерімен)
54
2.12, 2.13, 3.4, 3.5, 3.11, 6.8-т.
ГОСТ 9630-80
"Кернеуі 1000 В жоғары үш фазалы асинхронды қозғалтқыштар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2, 3 өзгерістерімен)
55
5 – 8-т.
ГОСТ 11828-86
"Айналмалы электр машиналар. Жалпы сынау әдістері" (№ 1, 2 өзгерістерімен)
56
3.2.2, 6, 7.2-т.
ГОСТ 11677-85
"Күштік трансформаторлар. Жалпы техникалық шарттар"

п. 2.3.1, 2.4.9, 2.4.13,6.15
ГОСТ 14965-80
"Генераторы трехфазные синхронные мощностью свыше 100 кВт. Общие технические условия" (с Изменениями №1, 2)
82
п. 16
ГОСТ 10169-77
"Машины электрические трехфазные синхронные. Методы испытаний" (с Изменениями № 1 – 4)
83
п. 2.12
ГОСТ 9630-80
"Двигатели трехфазные асинхронные напряжением свыше 1000 В. Общие технические условия" (с Изменениями №1, 2, 3)
84
п. 10
ГОСТ 11828-86
"Машины электрические вращающиеся. Общие методы испытаний" (с Изменениями № 1, 2)
85
п. 3.2.1.1 – 3.2.1.6, 6.9, 7.2
ГОСТ 11677-85
"Трансформаторы силовые. Общие технические условия" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4)
86
п. 5.1,1.5
ГОСТ 24126-97
"Устройства переключения ответвлений обмоток трансформаторов под нагрузкой. Общие технические условия"
87
п. 9, 10
ГОСТ 8008-97
"Трансформаторы силовые. Методы испытаний устройств переключения ответвлений обмоток"
88
п. 6
ГОСТ 7217-87

2.3.1, 2.4.9, 2.4.13,6.15-т.
ГОСТ 14965-80
"Қуаты 100 кВт-тан жоғары үш фазалы синхронды генераторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2 өзгерістерімен)
82
16-т.
ГОСТ 10169-77
"Үш фазалы синхронды электр машиналары. Сынау әдістері" (№1 – 4 өзгерістерімен)
83
2.12-т.
ГОСТ 9630-80
"Кернеуі 1000 В жоғары үш фазалы асинхронды қозғалтқыштар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2, 3 өзгерістерімен)
84
10-т.
ГОСТ 11828-86
"Айналмалы электр машиналар. Жалпы сынау әдістері" (№ 1, 2 өзгерістерімен)
85
3.2.1.1 – 3.2.1.6, 6.9, 7.2-т.
ГОСТ 11677-85
"Күштік трансформаторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2, 3, 4 өзгерістерімен)
86
5.1, 1.5-т.
ГОСТ 24126-97
"Трансформаторлар орамаларының тармақтарын жүктемемен ауыстырып қосу құрылғылары. Жалпы техникалық шарттар"
87
9, 10-т.
ГОСТ 8008-97
"Күштік трансформаторлар. Орамалардың тармақтарын ауыстыру құрылғыларын сынау әдістері"
88
6-т.
ГОСТ 7217-87

100
ГОСТ 30546.1-98
"Общие требования к машинам, приборам и другим техническим изделиям и методы расчета их сложных конструкций в части сейсмостойкости" (с Изменением № 1)
101
ГОСТ 30546.2-98
"Испытания на сейсмостойкость машин, приборов и других технических изделий. Общие положения и методы испытаний" (с Изменением № 1)
102
ГОСТ 30546.3-98
"Методы определения сейсмостойкости машин, приборов и других технических изделий, установленных на месте эксплуатации, при их аттестации или сертификации на сейсмическую безопасность" (с Изменением № 1)
103

100
ГОСТ 30546.1-98
"Машиналарға, аспаптарға және басқа да техникалық бұйымдарға қойылатын жалпы талаптар және олардың күрделі конструкцияларын сейсмикалық төзімділік бөлігінде есептеу әдістері" (№ 1 өзгерісімен)
101
ГОСТ 30546.2-98
"Машиналардың, аспаптардың және басқа да техникалық бұйымдардың сесмикалық төзімділігін сынау. Жалпы ережелер мен сынау әдістері " (№ 1 өзгерісімен)
102
ГОСТ 30546.3-98
"Пайдалану орнында орнатылған машиналардың, аспаптардың және басқа да техникалық бұйымдардың сейсмикалық қауіпсіздігін аттестаттау немесе сертификаттау кезінде олардың сейсмикалық төзімділігін анықтау әдістері" (№1 өзгерісімен)
103

ГОСТ 30630.0.0-99
"Методы испытаний на стойкость к внешним воздействующим факторам машин, приборов и других технических изделий" (С Поправкой)
104
ГОСТ 30630.1.1-99
"Методы испытаний на стойкость к механическим внешним воздействующим факторам машин, приборов и других технических изделий. Определение динамических характеристик конструкции" (с Изменением № 1)
105
ГОСТ 30631-99
"Общие требования к машинам, приборам и другим техническим изделиям в части стойкости к механическим внешним воздействующим факторам при эксплуатации"
106

ГОСТ 30630.0.0-99
"Машиналардың, аспаптардың және басқа да техникалық бұйымдардың сыртқы әсер етуші факторларға төзімділігін сынау әдістері" (Түзетуімен)
104
ГОСТ 30630.1.1-99
"Машиналардың, аспаптардың және басқа да техникалық бұйымдардың механикалық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділігін сынау әдістері. Конструкцияның динамикалық сипаттамаларын анықтау" (№ 1 өзгерісімен)
105
ГОСТ 30631-99
"Пайдалану кезінде механикалық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділік бөлігінде машиналарға, аспаптарға және басқа да техникалық бұйымдарға қойылатын жалпы талаптар"
106

165
ГОСТ 11929-87
"Машины электрические вращающиеся. Общие методы испытаний. Определение уровня шума"
166
п.2.11, 4.7
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторы и реакторы преобразовательные. Общие технические условия" (с Изменениями №1, 2)
167
п.4.4
ГОСТ 11677-85
"Трансформаторы силовые. Общие технические условия" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4)
168
ГОСТ 12.2.024-87
"Система стандартов безопасности труда (ССБТ). Шум. Трансформаторы силовые масляные. Нормы и методы контроля."

165
ГОСТ 11929-87
"Айналмалы электр машиналар. Жалпы сынау әдістері. Шуыл деңгейін анықтау"
166
2.11, 4.7-т.
ГОСТ 16772-77
"Трансформаторлар және түрлендіргіш реакторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2 өзгерістерімен)
167
4.4-т.
ГОСТ 11677-85
"Күштік трансформаторлар. Жалпы техникалық шарттар" (№1, 2, 3, 4 өзгерістерімен)
168
ГОСТ 12.2.024-87
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі (ЕҚСЖ). Шуыл. Күштік май трансформаторлары. Бақылау нормалары мен әдістері."

182
ГОСТ 15150-69
"Машины, приборы и другие технические изделия. Исполнения для различных климатических районов. Категории, условия эксплуатации, хранения и транспортирования в части воздействия климатических факторов внешней среды" (с Изменениями № 1, 2, 3, 4, 5, с Поправкой)

182
ГОСТ 15150-69
"Машиналар, аспаптар және басқа да техникалық бұйымдар. Әртүрлі климаттық аудандар үшін орындау. Санаттар, пайдалану, сақтау және сыртқы ортаның климаттық факторларының әсері бөлігінде тасымалдау шарттары" (№ 1, 2, 3, 4, 5 өзгерістерімен, Түзетуімен)