Об утверждении профессиональных стандартов в сфере химической промышленности
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 3 июня 2025 года № 195
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Производство и восстановление резиновых шин, покрышек и камер" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Производство изделий из пластмассы" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Производство линолеума и прочих эластичных покрытий для пола" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Производство резиновых санитарно-гигиенических и медицинских изделий" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Производство резинотехнических изделий" согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
О. Сапарбеков
Приложение 1
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 3 июня 2025 года № 195
Профессиональный стандарт: "Производство и восстановление резиновых шин, покрышек и камер"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт (далее - ПС) "Производство и восстановление резиновых шин, покрышек и камер" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий. Данный ПС разработан на основе ОРК "Химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий".

Химия өнеркәсібі саласындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 3 маусымдағы № 195 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Резеңке шиналар, покрышкалар және камералар өндіру және қалпына келтіру" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Пластмассадан жасалған бұйымдар өндірісі" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Еденге арналған линолеум және өзге эластикалық жабындылар өндіру" кәсіптік стандарты бекітілсін;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Санитарлық-гигиеналық және медициналық резеңке бұйымдарын өндіру" кәсіптік стандарты бекітілсін;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Резеңке техникалық бұйымдар өндірісі" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
О. Сапарбеков
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 3 маусымдағы
№ 195 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Резеңке шиналар, покрышкалар және камералар өндіру және қалпына келтіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: кәсіби стандарт (бұдан әрі - КС) "Резеңке шиналарды, шиналар мен камераларды өндіру және қалпына келтіру" "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді, химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда. Бұл КС "Химия өнеркәсібі және резеңке мен пластмасса бұйымдарын өндіру" СБШ негізінде әзірленді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) вулканизация – технологический процесс взаимодействия каучуков с вулканизирующим реагентом, при котором происходит сшивание молекул каучука в единую пространственную сетку;
2) прессование – процесс обработки материалов давлением, производимый с целью увеличения плотности, изменения формы, перераспределения фаз материала, для изменения механических или иных его свойств;
3) покрышка – внешняя часть камерной шины транспортного средства;
4) шприцмашина – установка для приготовления пастообразного модельного состава и запрессовки его в пресс формы;
5) трубка (она же шина-однотрубка) – тип велосипедной камерной шины,
6) технологический процесс – последовательность операций, которые необходимо выполнить, чтобы из исходного сырья получить готовый продукт. Является частью производственного процесса, который может иметь несколько различных технологических процессов;
7) формование – это процесс придания расплаву полимера конечной формы.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СИЗ – Средства индивидуальной защиты;
2) СТ РК – Стандарт Республики Казахстан;
3) ГОСТ – Государственный стандарт.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство и восстановление резиновых шин, покрышек и камер.
5. Код профессионального стандарта: C22111058.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.1 Производство резиновых изделий;
22.11 Производство резиновых шин, покрышек и камер; восстановление резиновых шин и покрышек;
22.11.1 Производство резиновых шин, покрышек и камер.
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.1 Производство резиновых изделий;
22.11 Производство резиновых шин, покрышек и камер; восстановление резиновых шин и покрышек;
22.11.2 Восстановление резиновых шин и покрышек.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Производство и восстановление резиновых шин, покрышек и камер (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности "Производство резиновых изделий" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда.
8. Перечень карточек профессий:
1) Сборщик покрышек - 2 уровень ОРК;
2) Сборщик покрышек - 3 уровень ОРК;
3) Машинист автокамерного агрегата - 3 уровень ОРК;
4) Прессовщик-вулканизаторщик - 2 уровень ОРК;
5) Прессовщик-вулканизаторщик - 3 уровень ОРК;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) вулканизация – каучуктардың вулканизациялаушы агентпен өзара әрекеттесуінің технологиялық процесі, онда каучук молекулалары бір кеңістіктік торға айқасады;
2) престеу – механикалық немесе басқа қасиеттерін өзгерту үшін материалдың тығыздығын арттыру, пішінін өзгерту, фазаларын қайта бөлу мақсатында өндірілетін материалдарды қысыммен өңдеу процесі;
3) шина қақпағы – көлік құралының камералық шинасының сыртқы бөлігі;
4) шприц машинасы – паста тәрізді модель құрамын дайындауға және оны қалыптарға сығуға арналған қондырғы;
5) түтік (ол біртүтікті шина) – спортта қолданылатын велосипед камерасының шинасының түрі;
6) технологиялық процесс – бастапқы шикізаттан дайын өнімді алу үшін орындалуы керек операциялар тізбегі. Бұл бірнеше түрлі технологиялық процестерге ие болуы мүмкін өндіріс процесінің бөлігі;
7) қалыптау – бұл балқымаға соңғы пішінді полимер беру процесі.
Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
2) МЕМСТ – Мемлекетаралық стандарт;
3) ҚР СТ – Қазақстан Республикасының стандарты.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
3. Кәсіптік стандарттың атауы: Резеңке шиналар, покрышкалар және камералар өндіру және қалпына келтіру.
4. Кәсіптік стандарттың коды: C22111058.
5. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.1 Резеңке өнімдерін өндіру;
22.11 Резеңке шиналар, дөңгелекқаптар мен камералар өндіру; резеңке шиналар мен дөңгелекқаптардың қалпына келтіру;
22.11.1 Резеңке шиналар, покрышкалар және камералар өндіру.
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.1 Резеңке өнімдерін өндіру;
22.11 Резеңке шиналар, дөңгелекқаптар мен камералар өндіру; резеңке шиналар мен дөңгелекқаптардың қалпына келтіру;
22.11.2 Резеңке шиналар мен тыстарды қалпына келтіру.
Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Резеңке шиналарды, шиналар мен камераларды өндіру және қалпына келтіру" кәсіби стандарты "Резеңке бұйымдарын өндіру" кәсіби қызмет саласында біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды.
Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Қақпақтарды қалыптап жинаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Қақпақтарды қалыптап жинаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Автокамералық агрегат машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Престеуші–вулканизаторшы - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Престеуші–вулканизаторшы - 3 СБШ-нің деңгейі;

6) Техник-технолог (общий профиль) - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Сборщик покрышек":
Код группы:
8219-3
Код наименования занятия:
8219-3-008
Наименование профессии:
Сборщик покрышек
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Сборщик покрышек, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8219-3-004 - Сборщик безбандажных шин;
8219-3-005 - Сборщик восстанавливаемых покрышек;
8219-3-010 - Сборщик резиновых изделий;
8141-2-040 - Формовщик покрышек.
Основная цель деятельности:
Сборка и формование различных типов покрышек
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение операций по сборке покрышек;
2. Проведение операций по формовке покрышек.
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение правил нормативной и технологической документации
Трудовая функция 1:
Проведение операций по сборке покрышек;
Навык 1:
Сборка покрышек
Умения:
2 разряд
1. Собирать на барабане каркаса для спортивной велосипедной шины;
2. Одевать на барабан предварительно промазанных клеем браслетов в установленном порядке, накладывать брокера и протектора;
3. Выполнять прикатку деталей без пузырей и складок;
4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
5. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
3-разряд
1. Собирать спортивные однотрубки и спортивные шины из велотреда на специальных сборочных станках или вручную;
2. При сборке спортивных шин из велотреда - вести разметку и раскрой велотреда;
3. Дублировать слои;
4. Пропудривать тальком;
5. Выполнять стыковку заготовок в браслет, одевать его на барабан, заворачивать кромки браслета;
6. При сборке спортивной однотрубки-пропудривать каркас тальком;
7. Отжимать из камер воздух;
8. Пришивать каркас тесьмы на край борта на машине;
9. Соединять скрепками и прошивать стык трубки на машине "зиг-заг";

6) Техник-технолог (жалпы бейін) - 5 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қақпақтарды қалыптап жинаушы":
Топтың коды:
8219-3
Қызмет атауының коды:
8219-3-008
Кәсіптің атауы:
Қақпақтарды қалыптап жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Қақпақтарды жинаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8219-3-004 - Құрсаусыз шиналарды жинаушы;
8219-3-005 - Қалпына келтірілетін қақпақтарды жинаушы;
8219-3-010 - Резеңке бұйымдарды жинақтаушы;
8141-2-040 - Қақпақтарды қалыптаушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әр түрлі шина қақпақтарын құрастыру және қалыптау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шиналарды жинау бойынша операциялар жүргізу;
2. Шиналарды қалыптау бойынша операциялар жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нормативтік және технологиялық құжаттама ережелерін сақтау
Еңбек функциясы 1:
Шиналарды жинау бойынша операциялар жүргізу;
Дағды 1:
Шина қақпақтарын жинаушы
Машықтар:
2 разряд
1. Арабанда спорт велосипед шинасы үшін қаңқа жинау;
2. Барабанға алдын ала анықталған тәртіпте желім жағылған браслеттерді кигізу, брокер мен протекторды салу;
3. Көпіршіктерсіз және бүрмелерсіз бөлшектерді домалату;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
5. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
3-разряд
1. Арнайы жинау станоктарында немесе қолмен велотредтен спорттық бір түтікті және спорттық шиналарды жинау;
2. Велотредтен спорттық шиналарды жинау кезінде - велотредті ашу және пішу;
3. Қабаттарды қайталау;
4. Талькпен ұнтақ жағу;
5. Дайындамаларды браслетке түйістіру, оны барабанға кигізу, браслеттік жиектерін түю;
6. Велотредтен спорттық бір түтікті жинаған кезде - қаңқаны талькпен жағу;
7. Камералардан ауаны сығу;
8. Тоқыма баудың қаңқасын машинада борттың шетіне тігу;
9. түйреуіштермен қосу және түтіктің жапсарын "зиг – заг" машинасында тігу;

10. Отсоединять скрепки;
11. Подвертывать прижимные гайки вентиля;
12. Одевать на вентиль прокладки;
13. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
14. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
4 разряд
1. Выполнять сборку-клейку авиационных покрышек типа "Кубышка" вручную на мягком дорне лепестковым методом;
2. Собирать мотопокрышки, резино-кордных оболочки, велосипедные покрышки;
3. Поддувать камеры воздухом, проверять окружности камеры, последовательно надевать слои корда в виде лепестков, заворот кромок, обрезать излишки, проводить прикатку всех деталей ручным роликом, устранять дефекты, снимать покрышки с камеры;
4. При сборке мотопокрышек и резинокордных оболочек - одевать или накладывать на барабан или на диафрагму слоев корда или браслетов, брекера, протектора, герметизирующего слоя;
5. Заворачивать слои корда на крыло;
6. Выполнять прикатку механическими прикатчиками всех деталей покрышки и резино-кордной оболочки, удалять воздушные пузыри, маркировать изделия и снимать их со станка;
7. При сборке велосипедных покрышек - укладывать проволочные кольца на барабан, разводить барабана до требуемого расстояния, устанавливать шпули с тканью, выполнять пуск станка и собирать каркас, накладывать протектора, обрезать излишки, устранять дефекты;
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
2 разряд
1. Технологический процесс формования покрышек в вакуум-форматоре;
2. Требования, предъявляемые к качеству варочных камер и сырых покрышек;
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
4. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
3-разряд
1. Технологический процесс на обслуживаемом участке;
2. Сорта и особенности обработки резины, тканей и полуфабрикатов;
3. Конструкцию и порядок сборки покрышек;
4. Устройство сборочных станков и приспособлений к ним;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
4 разряд
1. Технологический процесс сборки покрышек типа "Кубышка", мотопокрышек, резино-кордных оболочек и велосипедных покрышек;
2. Размеры, конструкцию и спецификацию покрышек, резинокордных оболочек;
3. Назначение и последовательность наложения отдельных деталей;
4. Требования, предъявляемые к качеству продукции и полуфабрикатов;
5. Устройство сборочных станков и приспособлений к ним;

10. Түйреуіштерді ағыту;
11. Шұраның қысатын гайкаларын бұрау;
12. Бұрандаға жабын кигізу;
13. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
14. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
4 разряд
1. "Кубышка" типті авиациялық шиналарды жұмсақ дорнада жапырақшалы әдіспен қолмен құрастыруды-желімдеуді орындау;
2. Мотор шиналарын, резеңке-кордты қабықтарды, велосипед шиналарын жинау;
3. Камераларды ауамен үрлеу, камераның шеңберлерін тексеру, сым қабаттарын жапырақшалар түрінде дәйекті түрде кию, жиектерді бұрау, артық бөлігін кесу, барлық бөлшектерді қол ролигімен айналдыру, ақауларды жою, камерадан шиналарды алу;
4. Мотоцикл шиналары мен резеңке-кордты қабықтарды құрастыру кезінде-сым немесе білезік қабаттарын, брекерді, протекторды, герметикалық қабатты кию немесе барабанға немесе диафрагмаға салу;
5. Сым қабаттарын қанатқа орау;
6. Шинаның және резеңке-кордалы қабықтың барлық бөлшектерін механикалық домалатқыштармен домалату, ауа көпіршіктерін алып тастау, бұйымдарды таңбалау және оларды станоктан шығару;
7. Велосипед шиналарын жинау кезінде-барабанға сым сақиналарын төсеу, барабанды қажетті қашықтыққа дейін сұйылту, шүберекпен орауыштарды орнату, машинаны іске қосу және жақтауды жинау, протекторларды қолдану, артық мөлшерін кесу, ақауларды жою;
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқауларын қолдану.
Білімдер:
2 разряд
1. Вакуум-форматорда шиналарды қалыптаудың технологиялық процесі;
2. Пісіру камералары мен шикі шиналардың сапасына қойылатын талаптар;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
3-разряд
1. Қызмет көрсетілетін учаскедегі технологиялық процесс;
2. Резеңке, маталар мен жартылай фабрикаттарды өңдеудің сорттары мен ерекшеліктері;
3. Шиналарды құрастыру құрылымы мен тәртібі;
4. Құрастыру станоктары мен оларға арналған құрылғылардың құрылысы;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
4 разряд
1. "Кубышка" типті шиналарды, мотоцикл шиналарын, резеңке-кордты қабықтарды және велосипед шиналарын Құрастырудың технологиялық процесі;
2. Шиналардың, резеңке қабықшалардың өлшемдері, құрылымы және сипаттамасы;
3. Жеке бөлшектерді қабаттастырудың мақсаты мен реттілігі;
4. Өнім мен жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар;
5. Құрастыру станоктары мен оларға арналған құрылғылардың құрылысы;

6. Конструкцию рабочей камеры (мягкого дорна) и особенности приемов работы на ней;
7. Правила техники безопасности и нормы охраны труда.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение операций по формовке покрышек.
Навык 1:
Формовка покрышек
Умения:
3 разряд
1. Выполнять отдельные операции по формованию покрышек в вакуум-форматоре;
2. Готовить варочные камеры и сырой покрышки к формованию;
3. Делать расправку камеры и борта покрышки с помощью специальных приспособлений;
4. Выполнять навеску или подачу сформованной покрышки на транспортное устройство для доставки ее на вулканизацию;
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
3 разряд
1. Технологический процесс формования покрышек в вакуум-форматоре;
2. Требования, предъявляемые к качеству варочных камер и сырых покрышек.
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
4. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение правил нормативной и технологической документации
Навык 1:
Работа с нормативной и технологической документацией
Умения:
1. Вести журнал приема и сдачи смены;
2. Вести документацию по пуску и остановке оборудования;
3. Вести журнал по приемке сырья и отгрузке готовой продукции.
Знания:
1. Государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
2. Правила эксплуатации применяемого производственного оборудования;
3. Технические требования, предъявляемые к качеству ингредиентов резиновых смесей;
4. Порядок приема и сдачи смены;
5. Инструкция по охране труда на рабочем месте;
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) СТ РК 2187-2023. Отходы. Шины автотранспортные. Требования безопасности при управлении; 2) ГОСТ 5513–97 Межгосударственный стандарт. Шины пневматические для грузовых автомобилей, прицепов к ним, автобусов; 3) ГОСТ 8430-2003 Межгосударственный стандарт. Шины пневматические для строительных, дорожных, подъҰмно-транспортных и рудничных машин; 4) ГОСТ 5511-2014 Шины пневматические автомобильные общего назначения. Общие технические условия; 5) ГОСТ 17565-2001 Покрышки пневматические для автомобилей, тракторов и прицепов. Общие технические условия; 6) ГОСТ 16050-2002 Шины пневматические. Методы испытаний на износостойкость.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Сборщики пластмассовых и резиновых изделий
2-4
Операторы по производству резины
5
Техники-технологи

6. Жұмыс камерасының дизайны (жұмсақ Дорн) және ондағы жұмыс әдістерінің ерекшеліктері;
7. Қауіпсіздік ережелері және еңбекті қорғау нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Шиналарды қалыптау бойынша операциялар жүргізу.
Дағды 1:
Шиналарды қалыптау
Машықтар:
3 разряд
1. Вакуум-форматорда шиналарды қалыптау бойынша жекелеген операцияларды орындау;
2. Пісіру камерасы мен шикі шинаны қалыптауға дайындау;
3. Арнайы құрылғылардың көмегімен камера мен шинаның бортын түзету;
4. Вулканизацияға жеткізу үшін қалыпталған шинаны көлік құрылғысына іледі немесе беру;
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
6. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
3 разряд
1. Вакуум-форматорда шиналарды қалыптаудың технологиялық процесі;
2. Пісіру камералары мен шикі шиналардың сапасына қойылатын талаптар;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Нормативтік және технологиялық құжаттама ережелерін сақтау
Дағды 1:
Нормативтік және технологиялық құжаттамамен жұмыс
Машықтар:
1. Қалыптау құралдары мен жабдықтарының әртүрлі түрлерін қолдану;
2. Резеңкені түрлері мен сорттары бойынша анықтау;
3. Қалыптау қондырғысының жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтайды және жою;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
5. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Дайын өнімге арналған мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
2. Қолданылатын өндірістік жабдықты пайдалану ережесі;
3. Резеңке қоспалар ингредиенттерінің сапасына қойылатын техникалық талаптар;
4. Ауысымды қабылдау және тапсыру тәртібі;
5. Жұмыс орнындағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық;
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ҚР СТ 2187-2023. Қалдықтар. Автокөлік шиналары. Басқару кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 5513-97 мемлекетаралық стандарт. Жүк автомобильдеріне, оларға тіркемелерге, автобустарға арналған пневматикалық шиналар;
3) МЕМСТ 8430-2003 мемлекетаралық стандарт. Құрылыс, жол, көтеру-көлік және кеніш машиналарына арналған пневматикалық шиналар;
4) МЕМСТ 5511-2014 жалпы мақсаттағы пневматикалық автомобиль шиналары. Жалпы техникалық шарттар;
5) МЕМСТ 17565-2001 автомобильдерге, Тракторларға және тіркемелерге арналған пневматикалық шиналар. Жалпы техникалық шарттар;
6) МЕМСТ 16050-2002 пневматикалық шиналар. Тозуға төзімділікті сынау әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Пласмасс және резеңке бұйымдарды құрастырушылар
2-4
Резеңке өндіру жөніндегі операторлар
5
Техник-технологтар

10. Карточка профессии "Сборщик покрышек":
Код группы:
8219-3
Код наименования занятия:
8219-3-008
Наименование профессии:
Сборщик покрышек
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Сборщик покрышек, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Производство шин
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8219-3-004 - Сборщик безбандажных шин;
8219-3-005 - Сборщик восстанавливаемых покрышек;
8219-3-010 - Сборщик резиновых изделий;
8141-2-040 - Формовщик покрышек.
Основная цель деятельности:
Сборка и формование различных типов покрышек
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение операций по сборке покрышек
2. Проведение операций по формовке покрышек
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение правил нормативной и технологической документации
Трудовая функция 1:
Проведение операций по сборке покрышек
Навык 1:
Сборка покрышек
Умения:
5 разряд
1. Собирать-формовать легковые покрышки и выполнять 2-я стадию сборки грузовых покрышек с радиальным расположением нитей корда в каркасе
2. Собирать большие авиационные покрышки на станках с мягким и жестким дорном
3. Собирать грузовые покрышки для передних колес на механизированных и немеханизированных полуплоских и полудорновых сборочных станках с полуавтоматическим управлением
4. Собирать легковые покрышки на станках с полуавтоматическим управлением
5. Собирать резино-кордные элементы для высоко-эластичных муфт на немеханизированных станках
6. Собирать грузовые покрышки на одном из позиционных станков поточной линии
7. Накладывать протектора методом навивки с предварительной сборкой и формованием каркаса покрышки или на готовый каркас покрышки под руководством сборщика высшей квалификации
8. Одевать или накладывать на барабан или диафрагму станка браслетов, слоев корда, крыльев, протектора и иных деталей

10. Кәсіптің карточкасы "Қақпақтарды қалыптап жинаушы":
Топтың коды:
8219-3
Қызмет атауының коды:
8219-3-008
Кәсіптің атауы:
Қақпақтарды қалыптап жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Қақпақтарды жинаушы, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Шина өндірісі
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8219-3-004 - Құрсаусыз шиналарды жинаушы;
8219-3-005 - Қалпына келтірілетін қақпақтарды жинаушы;
8219-3-010 - Резеңке бұйымдарды жинақтаушы;
8141-2-040 - Қақпақтарды қалыптаушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әр түрлі шиналарды құрастыру және қалыптау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шина қақпақтарын жинау бойынша операциялар жүргізу
2. Шина қақпақтарын қалыптау бойынша операциялар жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нормативтік және технологиялық құжаттама ережелерін сақтау
Еңбек функциясы 1:
Шина қақпақтарын жинау бойынша операциялар жүргізу
Дағды 1:
Шина қақпақтарын жинаушы
Машықтар:
5 разряд
1. Жинау-қалыптау жеңіл шиналар және жүк шиналарын құрастырудың 2-ші сатысы, рамадағы сым жіптерінің радиалды орналасу;
2. Жұмсақ және қатты дорнмен станоктарда үлкен авиациялық шиналарды жинау;
3. Алдыңғы дөңгелектерге арналған жүк шиналарын механикаландырылған және механикаландырылмаған жартылай жалпақ және жартылай порт құрастыру станоктарында жартылай автоматты басқарумен жинау;
4. Жартылай автоматты басқарылатын машиналарда жеңіл шиналарды жинау;
5. Механикаландырылмаған станоктарда жоғары серпімді муфталар үшін резеңке-сым элементтерін жинау;
6. Жүк шиналарын ағындық желінің позициялық станоктарының бірінде жинау;
7. Алдын ала құрастыру және шинаның қаңқасын қалыптау арқылы орау әдісімен немесе біліктілігі жоғары құрастырушының басшылығымен дайын шинаның қаңқасына протекторды жағу;
8. Білезіктерді, сым қабаттарын, қанаттарды, протекторды және басқа бөлшектерді станоктың барабанына немесе диафрагмасына кию немесе жағу;

9. Передвигать все детали, посадку крыльев, затяжку бортов без складок и перекосов
10. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены
11. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
6 разряд
1. Выполнять клейку-сборку автомобильных грузовых, авиационных покрышек на полудорновых станках, а также на станках с полуавтоматическим управлением послойным или браслетным методом, выполнять сборку покрышек для задних колес на полуплоских и полудорновых сборочных станках, сборку-формование покрышек с радиальным расположением нитей в каркасе на станках с мягким дорном, сборку грузовых покрышек на каждом из пооперационных станков поточной линии;
2. Накладывать протектора методом навивки с предварительной сборкой и формованием каркаса покрышки или на готовый каркас покрышки;
3. Доставлять каркас покрышки к установке навивки протектора, устанавливать каркас с барабаном (или без барабана) на станцию вращения, выверять его правильное положение относительно центра установки;
4. Набирать номера заданной программы в микропроцессоре;
5. Вести проводку и заправку резиновой ленты на узел аппликатора;
6. Включать установки в автоматический режим навивки;
7. Наблюдать за технологическим процессом по показаниям контрольно-измерительных приборов;
8. После навивки протектора на каркас для сверх крупногабаритной шины - передавать покрышки вместе со сборочным барабаном на станок для демонтажа барабана и съема собранной покрышки;
9. Управлять станками при помощи различных приспособлений, проводить наладку сборочного станка, участвовать в его ремонте;
10. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
11. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
5 разряд
1. Технологический процесс на обслуживаемом участке;
2. Спецификацию, размеры, конструкцию покрышек, отдельных ее частей;
3. Последовательность сборки, возможные дефекты сборки, методы их предупреждения;
4. Устройство, правила наладки и регулирования станков;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
6 разряд
1. Технологический процесс на обслуживаемом участке;
2. Спецификацию, размеры и конструкцию покрышек, отдельных ее частей и деталей;
3. Последовательность сборки покрышки;
4. Возможные дефекты в выполнении отдельных операций;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Работа со станками и установками
Умения:

9. Барлық бөлшектерді жылжыту, қанаттарды отырғызу, бүйірлерді қатайту және бұрмаланбау;
10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқауларын қолдану.
6 разряд
1. Автомобильдік жүк, авиациялық шиналарды жартылай торлы станоктарда, сондай-ақ қабатты немесе білезік әдісімен жартылай автоматты басқарылатын станоктарда желімдеу-құрастыру, жартылай жалпақ және жартылай торлы құрастыру станоктарында артқы доңғалақтарға арналған шиналарды құрастыру, жұмсақ торлы станоктарда жақтауда жіптердің радиалды орналасуы бар шиналарды құрастыру-қалыптау, операция жасау станоктарының әрқайсысында жүк шиналарын құрастыру;
2. Алдын ала құрастыру және шинаның жақтауын қалыптау арқылы немесе шинаның дайын жақтауына орау әдісімен протекторды қолдану;
3. Шинаның қаңқасын протектордың орамасын орнатуға жеткізу, айналу станциясына барабанмен (немесе барабансыз) қаңқаны орнату, оның орнату орталығына қатысты дұрыс орнын салыстыру;
4. Микропроцессорда берілген бағдарламаның нөмірін теру;
5. Резеңке таспаны аппликатор жинағына сымдау және толтыру;
6. Орнатуды автоматты орау режиміне қосу;
7. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылау;
8. Протекторды үлкен шинаның жақтауына орағаннан кейін-шинаны құрастыру барабанымен бірге барабанды бөлшектеу және жиналған шинаны алу үшін машинаға беру;
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
10. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
5 разряд
1. Қызмет көрсетілетін учаскедегі технологиялық процесс;
2. Шиналардың, оның жекелеген бөліктерінің сипаттамасы, өлшемдері, конструкциясы;
3. Құрастыру реттілігі, ықтимал құрастыру ақаулары, олардың алдын алу әдістері;
4. Станоктардың құрылысы, баптау және реттеу ережесі;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық.
6 разряд
1. Қызмет көрсетілетін учаскедегі технологиялық процесс;
2. Шиналардың, оның жекелеген бөліктері мен бөлшектерінің сипаттамасы, өлшемдері және конструкциясы;
3. Шинаны құрастыру реті;
4. Жеке операцияларды орындаудағы мүмкін ақаулар;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Станоктармен және қондырғылармен жұмыс
Машықтар:

1. Проверять исправности установки, наличия теплоносителей и исходных полуфабрикатов;
2. Участвовать в наладке установки совместно с инженерными службами;
3. Обслуживать установки, с агрегированной с двумя сборочными станками;
4. Управлять станками при помощи различных приспособлений, производить наладку сборочного станка, участвовать в его ремонте.
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
1. Устройство сборочного станка;
2. Принцип работы установки, пультов управления и точек аварийной остановки.
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
4. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение операций по формовке покрышек
Навык 1:
Формовка покрышек
Умения:
5 разряд
1. Формовать покрышки в воздушном форматоре или вакуум-форматоре диаметром 90 градусов и более;
2. Промазывать варочную камеру и покрышки перед формованием;
3. Заправлять варочную камеру в цилиндр-плунжер посредством пневматики, устанавливать и центровать покрышки на станке, включать сжатый воздух, зажимать плунжера;
4. Формовать покрышки, по окончании формования - выключать станок;
5. Выгружать покрышки с варочной камерой из форматора, подавать на транспортер для доставки на вулканизацию;
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
5 разряд
1. Технологический процесс формования покрышек в воздушном форматоре;
2. Виды, размеры и особенности обрабатываемых покрышек;
3. Требования, предъявляемые к качеству формованных и неформованных покрышек;
4. Устройство и принцип работы воздушного форматора;
5. Принцип действия автоматических приборов;
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Соблюдение правил нормативной и технологической документации
Навык 1:
Работа с нормативной и технологической документацией
Умения:
1. Вести журнал приема и сдачи смены;
2. Вести документацию по пуску и остановке оборудования;
3. Вести журнал по приемке сырья и отгрузке готовой продукции.
Знания:
1. Государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
2. Правила эксплуатации применяемого производственного оборудования;

1. Қондырғының жарамдылығын, жылу тасымалдағыштардың және бастапқы жартылай фабрикаттардың болуын тексеру;
2. Инженерлік қызметтермен бірлесіп қондырғыны баптауға қатысу;
3. Екі құрастыру станоктарымен агрегатталған қондырғыға қызмет көрсету;
4. Станоктарды әртүрлі құрылғылардың көмегімен басқару, құрастыру станогын баптау, оны жөндеуге қатысу;
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
6. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Құрастыру машинасының құрылғысы;
2. Орнату, басқару пульттері және апаттық тоқтату нүктелерінің жұмыс принципі;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Шина қақпақтарын қалыптау бойынша операциялар жүргізу
Дағды 1:
Шина қақпақтарын қалыптау
Машықтар:
5 разряд
1. Диаметрі 90 градус және одан жоғары ауа форматорында немесе вакуум-форматорда шиналарды қалыптау;
2. Пісіру камерасы мен шиналарды қалыптау алдында майлау;
3. Пісіру камерасын пневматика арқылы цилиндр-плунжерге толтыру, шинаны станокта орнату және туралау, сығылған ауаны қосу, плунжер қысқышы;
4. Шинаны қалыптау, қалыптау аяқталғаннан кейін-машинаны өшіру;
5. Пісіру камерасы бар шинаны форматордан түсіру, вулканизацияға жеткізу үшін тасымалдаушыға беру;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
7. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
6 разряд
1. Ауа форматорында шиналарды қалыптаудың технологиялық процесі;
2. Өңделетін шиналардың түрлері, өлшемдері және ерекшеліктері;
3. Қалыпталған және қалыпталмаған шиналардың сапасына қойылатын талаптар;
4. Ауа форматорының құрылғысы және жұмыс принципі;
5. Автоматты құрылғылардың жұмыс принципі;
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Нормативтік және технологиялық құжаттама ережелерін сақтау
Дағды 1:
Нормативтік және технологиялық құжаттамамен жұмыс
Машықтар:
1. Қалыптау құралдары мен жабдықтарының әртүрлі түрлерін қолдану;
2. Резеңкені түрлері мен сорттары бойынша анықтау;
3. Қалыптау қондырғысының жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтау және жою.
Білімдер:
1. Дайын өнімге арналған мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
2. Қолданылатын өндірістік жабдықты пайдалану ережесі;

1. Подготовка и настройка оборудования
2. Управление автокамерным агрегатом
Дополнительные трудовые функции:
1. Контроль качества
Трудовая функция 1:
Подготовка и настройка оборудования
Навык 1:
Поддержание работоспособности и техническое обслуживание автокамерного агрегата
Умения:
5-6 разряд
1. Настраивать и запускать агрегат в соответствии с заданными параметрами;
2. Настраивать шприцмашины на заданный калибр и диаметр сечения рукава;
3. Подбирать и менять мундштук и шайбы шприцмашины;
4. Регулярно проверять состояние оборудования, смазывать и заменять детали при необходимости;
5. Участвовать в ремонте агрегата;
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
5-6 разряд
1. Устройство и принцип работы агрегата;
2. Устройство и принцип работы коммуникаций и контрольно-измерительных приборов;
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
4. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление автокамерным агрегатом
Навык 1:
Контроль работы автокамерного агрегата
Умения:
5-6 разряд
1. Вести технологический процесс изготовления ездовых автомобильных и авиационных камер на автокамерном агрегате;
2. Регулировать температуру и скорости транспортера;
3. Наблюдать за качеством резиновых смесей и выпускаемых заготовок;
4. Наблюдать за режимом питания шприцмашины;
5. Контролировать работу отдельных узлов агрегата;
6. Калибровать заготовок с помощью контрольно-измерительных приборов;
7. Проводить чистку машины при смене размеров и рецептуры камер;
8. Руководить работой бригады автокамерного агрегата
9. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
10. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
5-6 разряд
1. Сущность технологического процесса изготовления ездовых камер;
2. Шифры и рецепты обрабатываемых резиновых смесей;
3. Технологическая схема производства камер;
4. Размеры и спецификацию допускаемых заготовок;
5. Приемы рационального использования возвратных отходов;
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Контроль качества
Навык 1:
Контроль качества выполненных работ
Умения:
6 разряд
1. Контролировать процесс производства;
2. Контролировать соответствие установленным стандартам и требованиям;

1. Жабдықты дайындау және баптау
2. Автокамера агрегатын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сапаны бақылау
Еңбек функциясы 1:
Жабдықты дайындау және баптау
Дағды 1:
Автокамера агрегатының жұмыс қабілеттілігін сақтау және техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1. Берілген параметрлерге сәйкес құрылғыны орнату және іске қосу;
2. Жабдықтың күйін үнемі тексеріп отыру, қажет болған жағдайда бөлшектерді майлаңыз және ауыстыру;
3. Агрегатты жөндеуге қатысу;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
7. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау;
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
9. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Құрылғының құрылымы және жұмыс принципі;
2. Коммуникациялар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принципі;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Автокамера агрегатын басқару
Дағды 1:
Автокамералық агрегаттың жұмысын бақылау
Машықтар:
1. Тасымалдаушының температурасы мен жылдамдығын реттеу;
2. Шприц машинасын берілген калибрге және жеңнің көлденең қимасының диаметріне орнату;
3. Шприц машинасының ауыз қуысы мен шайбаларын алу және ауыстыру;
4. Резеңке қоспалар мен шығарылатын дайындамалардың сапасын бақылау, шприцмашинаның қоректену режимін бақылау;
5. Агрегаттың жекелеген тораптарының жұмысын бақылау;
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен дайындамалардың калибрін тексеру;
7. Камералардың өлшемдері мен рецептурасын өзгерткен кезде машиналарды тазалау;
8. Автокамералық агрегат бригадасының жұмысын басқару;
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
10. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Жүргізу камераларын өндірудің технологиялық процесінің мәні;
2. Өңделетін Резеңке қоспалардың шифрлары мен рецептері;
3. Камералар өндірісінің технологиялық схемасы;
4. Рұқсат етілген дайындамалардың өлшемдері мен спецификациясы;
5. Қайтарылатын қалдықтарды ұтымды пайдалану тәсілдері;
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сапаны бақылау
Дағды 1:
Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
Машықтар:
1. Өндіріс процесін бақылау;
2. Белгіленген стандарттар мен талаптарға сәйкестігін бақылау;

8141-2-003 – Вулканизаторщик;
8141-2-004 – Девулканизаторщик.
Основная цель деятельности:
обеспечение эффективного и качественного производства резинотехнических изделий и шин путем управления процессами прессования и вулканизации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к производству вулканизации сырья, материалов, резиновых изделий, и оборудования
2. Управление технологическими процессами вулканизации и прессования
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение требований нормативной и технологической документации.
Трудовая функция 1:
Подготовка к производству вулканизации сырья, материалов, резиновых изделий, и оборудования
Навык 1:
Выполнение работ по подготовке к вулканизации резиновых изделий
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять работы по подготовке к вулканизации резиновых изделий;
2. Подготовить оборудование к работе. Вести техническое обслуживание вулканизационного оборудования, прессов и приспособлений;
3. Контролировать технологический режим и работу оборудования;
4. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
5. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
2-3 разряд
1. Конструктивные элементы вулканизационного оборудования и пресс-форм; классификация оборудования для процессов вулканизации и прессования-вулканизации изделий;
2. Диагностирование и устранение типичных дефектов оборудования для вулканизации и прессования изделий, выбирать оптимальные способы работы и аргументировать свой выбор;
3. Особенности наладки вулканизационного оборудования, прессов и приспособлений под различные технологические режимы вулканизации изделий;
4. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
5. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление технологическими процессами вулканизации и прессования
Навык 1:
Ведение технологических процессов вулканизации и прессования
Умения:
2 разряд
1. Выполнять простые работы при прессовании-вулканизации: промазка и подпрессовка стыка изделий, опрессовка сырых покрышек на специальном станке, подвулканизация стыка колец из одиночной проволоки, промазка ячеек формы смазкой, последовательная вставка колец в ячейку формы пресса, закрытие пресса;
2. Наблюдать за процессом вулканизации колец;
3. Выгружать кольца из форм;
4. При прессовании формовой подошвенной пластины и каблуков - снимать заготовки с конвейера или подноска от места складирования к прессам, закладывать заготовки в прессформы, маркировать готовые изделия и передавать их на дальнейшую обработку;

8141-2-003 – Вулканизаторшы;
8141-2-004 – Вулкансыздандырушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
престеу және вулканизация процестерін басқару арқылы резеңке техникалық бұйымдар мен шиналардың тиімді және сапалы өндірісін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шикізатты, материалдарды, резеңке бұйымдар мен жабдықтарды вулканизациялауға дайындау
2. Вулканизация және престеу технологиялық процестерін басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нормативтік және технологиялық құжаттама талаптарын орындау.
Еңбек функциясы 1:
Шикізатты, материалдарды, резеңке бұйымдар мен жабдықтарды вулканизациялауға дайындау
Дағды 1:
Резеңке бұйымдарды вулканизациялауға дайындау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
2-3 разряд
1. Резеңке бұйымдарды вулканизациялауға дайындау бойынша жұмыстарды орындау;
2. Жабдықты жұмысқа дайындау. Вулканизациялық жабдыққа, престер мен құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану.
5. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Вулканизациялық жабдықтар мен қалыптардың құрылымдық элементтері; бұйымдарды вулканизациялау және престеу-вулканизациялау процестеріне арналған жабдықтардың жіктелуі;
2. Бұйымдарды вулканизациялау және престеу жабдығының типтік ақауларын диагностикалау және жою, жұмыс істеудің оңтайлы тәсілдерін таңдау және өз таңдауыңызды дәлелдеу;
3. Бұйымдарды вулканизациялаудың әртүрлі технологиялық режимдеріне Вулканизациялық жабдықтарды, престер мен құрылғыларды баптау ерекшеліктері.
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Вулканизация және престеу технологиялық процестерін басқару
Дағды 1:
Вулканизация және престеудің технологиялық процестерін жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Престеу-вулканизациялау кезінде қарапайым жұмыстарды орындау: бұйымдардың жапсарын майлау және престеу, дымқыл қақпақтарды арнайы станокта престеу, шығыршықтардың жапсарын жалғыз сымнан вулканизациялау, қалыптың ұяшықтарын майлаумен жағу, шығыршықтарды прес қалпының ұяшығына ретпен қою, престі жабу;
2. Вулканизациялау процесін бақылау;
3. Шығыршықтарды қалыптан түсіру;
4. Қалыптық табан пластинасын және өкшелерді престеу кезінде - дайындамаларды конвейерден алу немесе жинау жерінен престерге әкелу, дайындамаларды пресқалыптарға салу, дайын өнімдерді таңбалау және оларды одан әрі өңдеуге жіберу

5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
3 разряд
1. Выполнять работы при прессовании-вулканизации формовых резино-технических изделий в прессформах несложной конструкции на вулканизационных гидравлических прессах различной конструкции с паровым или электрическим обогревом, а также при прессовании-вулканизации на эксцентриковых прессах и прессах, оборудованных кассетированными прессформами;
2. Закладывать заготовки в прессформы;
3. Закрывать прессформы и устанавливать их на плиты пресса, закрывать пресса;
4. Вести процесс прессования-вулканизации согласно технологическому регламенту по показаниям контрольно-измерительных приборов;
5. По окончании вулканизации - выгружать формы, вынимать изделия из них вручную или при помощи приспособлений;
6. Под руководством прессовщика-вулканизаторщика высшего разряда выполнять работы по прессованию-вулканизации резиновых деталей и изделий в прессформах конструкции средней сложности.
Знания:
2-3 разряд
1. Рациональные приемы ведения процесса прессования-вулканизации;
3. Типы, размеры, номенклатуру и назначение изделий;
4. Требования, предъявляемые к качеству продукции;
5. Устройство оборудования и приспособлений;
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Выполнение требований нормативной и технологической документации.
Навык 1:
Соблюдение установленных стандартов и процедур в процессе производства
Умения:
1. Осуществлять контроль за технологическим процессом в соответствии с установленными параметрами (температура, давление, время);
2. Обеспечивать точность выполнения всех процессов по прессованию и вулканизации, следуя инструкциям и рецептам;
3. Вести точные записи о проведенных процессах, включая параметры работы оборудования, результаты проверок, а также данные о всех отклонениях и их устранении. Оформлять отчетность в соответствии с требованиями документации;
4. Регулярно проверять и калибровать оборудование для прессования и вулканизации, чтобы оно соответствовало установленным стандартам. Выполнять плановое техническое обслуживание и ремонт при необходимости;
5. Проводить контроль качества на всех этапах процесса, начиная от подготовки смеси до конечного продукта;
6. Выполнять требования охраны труда и техники безопасности, указанные в нормативной документации, для предотвращения несчастных случаев и обеспечения безопасных условий труда.
Знания:

5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану.
6. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
3 разряд
1. Бумен немесе электрмен жылытылатын әртүрлі конструкциялы вулканизациялық гидравликалық престерде күрделі емес конструкциялы прессформаларда қалыптық резеңке-техникалық бұйымдарды престеу-вулканизациялау кезінде, сондай-ақ престеу кезінде-эксцентриктік престерде және кассеталанған прессформалармен жабдықталған престерде вулканизациялау жұмыстарын орындау;
2. Дайындамаларды қалыптарға салу;
3. Пресс-қалыптарды жабыңыз және оларды пресс тақталарына орнатыңыз, престі жабу;
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық регламентке сәйкес престеу-вулканизация процесін жүргізу;
5. Вулканизация аяқталғаннан кейін-қалыптарды түсіру, олардан бұйымдарды қолмен немесе құрылғылардың көмегімен шығару;
6. Жоғары разрядты престеуші-вулканизатордың басшылығымен күрделілігі орташа конструкцияның прессформаларында Резеңке бөлшектер мен бұйымдарды престеу-вулканизациялау бойынша жұмыстарды орындау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Престеу-вулканизациялау процесін жүргізудің ұтымды тәсілдері;
2. Өнімнің түрлері, мөлшерлері, номенклатурасы мен белгіленуі;
3. Өнімнің сапасына қойылатын талаптар;
4. Жабдық пен құралдың құрылысы.
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Нормативтік және технологиялық құжаттама талаптарын орындау.
Дағды 1:
Өндіріс процесінде белгіленген стандарттар мен рәсімдерді сақтау
Машықтар:
1. Белгіленген параметрлерге (температура, қысым, уақыт) сәйкес технологиялық процесті бақылауды жүзеге асыру;
2. Нұсқаулар мен рецепттерді орындау арқылы барлық престеу және вулканизация процестерінің дәлдігін қамтамасыз ету;
3. Жабдықтың жұмыс параметрлерін, тексеру нәтижелерін, сондай-ақ барлық ауытқулар мен оларды жою туралы деректерді қоса алғанда, жүргізілген процестер туралы нақты жазбаларды жүргізу. Құжаттама талаптарына сәйкес есептілікті ресімдеу;
4. Белгіленген стандарттарға сәйкес келетін престеу және вулканизация жабдықтарын үнемі тексеріп, калибрлеу. Қажет болған жағдайда жоспарлы техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
5. Қоспаны дайындаудан бастап соңғы өнімге дейін процестің барлық кезеңдерінде сапаны бақылауды жүзеге асыру;
6. Жазатайым оқиғалардың алдын алу және қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін нормативтік құжаттамада көрсетілген еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау.
Білімдер:

8141-2-004 – Девулканизаторщик.
Основная цель деятельности:
обеспечение эффективного и качественного производства резинотехнических изделий и шин путем управления процессами прессования и вулканизации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к производству вулканизации сырья, материалов, резиновых изделий, и оборудования
2. Управление технологическими процессами вулканизации и прессования
Дополнительные трудовые функции:
1. Выполнение требований нормативной и технологической документации.
Трудовая функция 1:
Подготовка к производству вулканизации сырья, материалов, резиновых изделий, и оборудования
Навык 1:
Подготовка оборудования к производству вулканизации и прессования
Умения:
1. Работать с технологическими картами, инструкциями по эксплуатации оборудования, стандартами качества и другими нормативными документами, относящимися к производству;
2. Проверять состояние прессового и вулканизационного оборудования;
3. Проводить необходимое техническое обслуживание и настройку оборудования перед началом работы. Выполнять калибровку и проверку точности параметров;
4. Готовить и взвешивать ингредиенты в соответствии с рецептурами и технологическими инструкциями;
5. Организовывать рабочее место;
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
1. Конструктивные элементы вулканизационного оборудования и пресс-форм; классификация оборудования для процессов вулканизации и прессования-вулканизации изделий;
2. Диагностирование и устранение типичных дефектов оборудования для вулканизации и прессования изделий, выбирать оптимальные способы работы и аргументировать свой выбор;
3. Особенности наладки вулканизационного оборудования, прессов и приспособлений под различные технологические режимы вулканизации изделий;
4. Требования к материалам, параметрам процесса и конечным характеристикам изделий;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление технологическими процессами вулканизации и прессования
Навык 1:
Ведение технологических процессов вулканизации и прессования
Умения:
4 разряд
1. Выполнять работы по прессованию-вулканизации формовых резиновых, резино-технических изделий, изделий медицинского назначения или асбестотехнических изделий в прессформах конструкции средней сложности на гидравлических прессах различной конструкции с паровым или гидравлическим обогревом с разборными или кассетированными прессформами средней сложности;
5. Прессовать-формовать велопокрышки и туфли в электромеханических прессах-полуавтоматах;
6. При необходимости - разогревать заготовки в генераторе токами высокой частоты;
7. Выполнять особо сложные работы по прессованию-вулканизации резиновых изделий и деталей под руководством прессовщика-вулканизаторщика высшей квалификации;
8. Выполнять работы по прессованию-вулканизации изделий с использованием различных заготовок;
9. Укладывать в матрицу прессформы пластин, заготовки различными методами: пластиной, поштучно и выполнять сборку резиновых деталей на формах;
10. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
11. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
5 разряд

8141-2-004 – Вулкансыздандырушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
престеу және вулканизация процестерін басқару арқылы резеңке техникалық бұйымдар мен шиналардың тиімді және сапалы өндірісін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шикізатты, материалдарды, резеңке бұйымдар мен жабдықтарды вулканизациялауға дайындау
2. Вулканизация және престеу технологиялық процестерін басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нормативтік және технологиялық құжаттама талаптарын орындау.
Еңбек функциясы 1:
Шикізатты, материалдарды, резеңке бұйымдар мен жабдықтарды вулканизациялауға дайындау
Дағды 1:
Вулканизация және престеу өндірісіне жабдықтарды дайындау
Машықтар:
1. Технологиялық карталармен, жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтармен, сапа стандарттарымен және өндіріске қатысты басқа да нормативтік құжаттармен танысу;
2. Престеу және вулканизациялық жабдықтардың жай-күйін тексеру;
3. Жұмысты бастамас бұрын қажетті техникалық қызмет көрсету және жабдықты баптау. Параметрлерді калибрлейді және дәлдігін тексеру;
4. Ингредиенттерді рецептуралар мен технологиялық нұсқауларға сәйкес дайындау және өлшеу;
5. Жұмыс орнын ұйымдастыру және жеке қорғаныс құралдарын дайындау.
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану.
5. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұм
ысын бақылау.
Білімдер:
1. Вулканизациялық жабдықтар мен қалыптардың құрылымдық элементтері; бұйымдарды вулканизациялау және престеу-вулканизациялау процестеріне арналған жабдықтардың жіктелуі;
2. Бұйымдарды вулканизациялау және престеу жабдығының типтік ақауларын диагностикалау және жою, жұмыс істеудің оңтайлы тәсілдерін таңдау және өз таңдауыңызды дәлелдеу;
3. Бұйымдарды вулканизациялаудың әртүрлі технологиялық режимдеріне вулканизациялық жабдықтарды, престер мен құрылғыларды баптау ерекшеліктері;
4. Материалдарға, процесс параметрлеріне және өнімнің соңғы сипаттамаларына қойылатын талаптар.
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Вулканизация және престеу технологиялық процестерін басқару
Дағды 1:
Вулканизация және престеудің технологиялық процестерін жүргізу
Машықтар:
4 разряд
1. Булық және электрлық қыздырумен орта күрделі жиналатын және кассеталанған пресформалармен әр түрлі конструкциялы гидравликалық престерде орта күрделі конструкциялық пресформаларда резеңке, резеңке-техникалық бұйымдарды, медициналық маұсаттағы бұйымдарды немесе асбесттехникалық бұйымдарды престеу-вулканизациялау бойынша күрделі жұмыстарды орындау;
2. Электрмеханикалық прес-жарты атоматтарда велоқақпақтарды және туфляларды престеу-қалыптау;
3. Қажет болса – геренаторда дайындамаларды жоғар жиілікті тоқтармен қыздыру;
4. Анағұрлым жоғары білікті престеуші-вулканизаторшының басшылығымен резеңке бұйымдардың және бөлшектерді престеу-вулканизациялау бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау;
5. Әр түрлі дайындамаларды пайдаланумен бұйымдарды престеу-вулканизациялау;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
7. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
5 разряд

1. Выполнять особо сложные работы по прессованию-вулканизации на гидравлических прессах различной конструкции при обслуживании нескольких прессов со сложными прессформами и разъемными приспособлениями при многочисленном ассортименте резино-технических изделий;
2. Осуществлять прессование и формование резиновой обуви на гидравлических прессах-полуавтоматах;
3. Осуществлять прессование клиновидных ремней и авиамоноблоков на гидравлических прессах;
4. Осуществлять прессование-вулканизацию ремневых пластин, эскалаторных поручней, односторонних и двухсторонних транспортерных лент на больших гидравлических прессах;
5. Осуществлять прессование-вулканизацию диэлектрических матов на крупногабаритных одноэтажных прессах;
6. Осуществлять прессование-вулканизацию изделий литья под давлением;
7. Осуществлять прессование-вулканизацию эбонитовых изделий (аккумуляторных баков и деталей к ним);
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
4 разряд
1. Технологический процесс прессования-вулканизации;
2. Режим вулканизации;
3. Виды, конструкцию и назначение изделий и прессформ;
4. Особенности обработки материалов;
5. Устройство прессов, приспособлений и контрольно-измерительных приборов;
6. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
5 разряд
1. Технологический процесс прессования-вулканизации;
2. Рациональные маршруты обслуживания прессов;
3. Конструкцию, назначение и размеры изделий и заготовок;
4. Режимы вулканизации и способы перезарядки прессов и прессформ;
5. Расчет, количества ограничительных линеек и подбор их по ширине и калибру;
6. Технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и продукции;
7. Устройство оборудования и приспособлений;
8. Правила их наладки, устройство контрольно-измерительных приборов;
9. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
10. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль качества выполненных работ
Умения:
4-5 разряд
1. Проводить визуальный и измерительный контроль промежуточных изделий на различных этапах процесса для выявления возможных дефектов;
2. Проверять готовую продукцию на наличие видимых дефектов;
3. При выявлении несоответствий проводить анализ причин и вносить коррективы в процесс или рецептуру;
4. Разрабатывать и внедрять меры по устранению выявленных проблем;
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
4-5 разряд

1. Резеңке-техникалық бұйымдардың көптеген ассортименті кезінде күрделі пресс-қалыптары мен ажыратылатын құрылғылары бар бірнеше престерге қызмет көрсету кезінде Әртүрлі конструкциялы гидравликалық престерде престеу-вулканизациялау бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау;
2. Жартылай автоматты гидравликалық престерде резеңке аяқ киімді престеу және қалыптау;
3. Гидравликалық престерде сына тәрізді белдіктер мен авиамоноблоктарды престеуді жүзеге асыру;
4. Үлкен гидравликалық престерде белдік пластиналарды, эскалаторлық тұтқаларды, бір жақты және екі жақты Транспортерлік таспаларды престеу-вулканизациялауды жүзеге асыру;
5. Ірі габаритті бір қабатты престерде диэлектрлік төсеніштерді престеу-вулканизациялауды жүзеге асыру;
6. Қысыммен құю бұйымдарын престеу-вулканизациялауды жүзеге асыру;
7. Эбонит бұйымдарын (аккумуляторлық бактар мен олардың бөлшектерін)престеу-вулканизациялауды жүзеге асыру;
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
9. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқауларын қолдану.
Білімдер:
4 разряд
1. Престеу-вулканизацияның технологиялық процесі;
2. Вулканизация режимі;
3. Бұйымдар мен зеңдердің түрлері, конструкциясы және мақсаты;
4. Материалдарды өңдеу ерекшеліктері;
5. Престердің, құрылғылардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы.
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
5 разряд
1. Престеу-вулканизацияның технологиялық процесі;
2. Баспасөзге қызмет көрсетудің ұтымды бағыттары;
3. Бұйымдар мен дайындамалардың конструкциясы, мақсаты және өлшемдері;
4. Вулканизация режимдері және престер мен қалыптарды қайта зарядтау әдістері;
5. Шектеу сызғыштарының санын есептеу және оларды ені мен калибрі бойынша таңдау;
6. Дайындамалар мен өнімдердің сапасына қойылатын техникалық талаптар;
7. Жабдықтар мен құрылғылардың құрылысы;
8. Оларды баптау ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
9. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі Нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
Машықтар:
4-5 разряд
1. Ықтимал ақауларды анықтау үшін процестің әртүрлі кезеңдерінде аралық өнімдерге визуалды және өлшеу бақылауын жүргізу;
2. Дайын өнімді көрінетін ақауларға тексеру;
3. Сәйкессіздіктер анықталған кезде себептерге талдау жасау және процеске немесе рецептураға түзетулер енгізу;
4. Анықталған проблемаларды жою бойынша шараларды әзірлейді және енгізу.
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану.
6. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
4-5 разряд

4) ГОСТ 5511-2014 Шины пневматические автомобильные общего назначения.
Общие технические условия;
5) ГОСТ 17565-2001 Покрышки пневматические для автомобилей, тракторов и прицепов.
Общие технические условия;
6) ГОСТ 16050-2002 Шины пневматические.
Методы испытаний на износостойкость.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Сборщики пластмассовых и резиновых изделий
2-4
Операторы по производству резины
2-4
Операторы по производству резиновых изделий
15. Карточка профессии "Техник-технолог (общий профиль)":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-005
Наименование профессии:
Техник-технолог (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Химическая технология и производство (по видам)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Химическая технология и производство (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; Техник-технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет; Техник-технолог без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3112-1-002 - Техник (общий профиль);
3112-9-003 - Техник по технологии производства.
Основная цель деятельности:
Организация и управление технологическими процессами на производстве
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Технологический контроль и регулирование производственной деятельности цеха
2. Организация текущего документооборота, ведения производственно-технической документации при производстве
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Технологический контроль и регулирование производственной деятельности цеха
Навык 1:
Контроль и регулирование параметров технологических процессов производства
Умения:

4) МЕМСТ 5511-2014 жалпы мақсаттағы пневматикалық автомобиль шиналары. Жалпы техникалық шарттар;
5) МЕМСТ 17565-2001 автомобильдерге, Тракторларға және тіркемелерге арналған пневматикалық шиналар. Жалпы техникалық шарттар;
6) МЕМСТ 16050-2002 пневматикалық шиналар. Тозуға төзімділікті сынау әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Пласмасс және резеңке бұйымдарды құрастырушылар
2-4
Резеңке өндіру жөніндегі операторлар
2-4
Резеңке бұйымдарды өндіру жөніндегі операторлар
14. Кәсіптің карточкасы "Техник-технолог (жалпы бейін)":
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-005
Кәсіптің атауы:
Техник-технолог (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3112-1-002 - Техник (жалпы бейін);
3112-9-003 - Өндіріс технологиясы жөніндегі техник.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістегі технологиялық процестерді ұйымдастыру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Цехтың өндірістік қызметін технологиялық бақылау және реттеу
2. Ағымдағы құжат айналымын ұйымдастыру, Өндіріс кезінде өндірістік-техникалық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Цехтың өндірістік қызметін технологиялық бақылау және реттеу
Дағды 1:
Өндірістің технологиялық процестерінің параметрлерін бақылау және реттеу
Машықтар:

1. Разрабатывать технологические инструкции и регламенты производства;
2. Вносить корректировки в технологический регламент при изменении
контрольных характеристик процесса производства;
3. Готовить технологические карты и маршрутные листы на производство смесей при апробации новых видов ингредиентов;
4. Анализировать причины выпуска продукции, несоответствующей нормативно-технической документации, и разрабатывать мероприятия по устранению и предупреждению выпуска некачественной продукции;
5. Моделировать технологический процесс производства смесей;
6. Составлять план проведения технологической подготовки производства;
7. Составлять отчетные документы по производственной деятельности цеха;
8. Составлять рецептуры смесей.
9. Соблюдать и контролировать соблюдение работниками правил техники безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Процесс проведения технологической подготовки производства;
2. Нормативно-техническая и технологическая документация на производство смесей;
3. Способы эффективного использования сырья, материалов и производственного оборудования;
4. Состав и свойства ингредиентов для производства смесей;
5. Технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции;
6. Нормативы расходов сырья, материалов, топлива и энергии;
7. Формы и методы производственно-хозяйственной деятельности цеха производства смесей;
8. Методика составления рецептуры смеси;
9. Процедура постановки на производство новых видов продукции;
10. Тенденции развития технологии и оборудования процессов производства смесей, передовой опыт в производстве.
11. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация текущего документооборота, ведения производственно-технической документации при производстве
Навык 1:
Ведение производственно-технической документации
Умения:
1. Вести учет выполненного объема работ, контролировать соответствие выполненного объема работ сменному заданию, учет фактов возникновения продукции ненадлежащего качества
2. Заполнять документы по организации производства;
3. Вести учет простоев оборудования;
4. Применять в работе передовой отечественный и зарубежный опыт;
5. Пользоваться компьютерной, офисной и коммуникационной техникой с соблюдением требований информационной безопасности;
6. Составлять отчетную документацию.
Знания:
1. Технологические процессы и режимы производства;
2. Устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики;

1. Технологиялық нұсқаулықтар мен өндіріс регламенттерін әзірлеу;
2. Өзгерту кезінде технологиялық регламентке түзетулер енгізу
өндіріс процесінің сипаттамаларын бақылау;
3. Ингредиенттердің жаңа түрлерін сынау кезінде қоспаларды өндіруге арналған технологиялық карталар мен маршруттық парақтарды дайындау;
4. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес келмейтін өнім шығарудың себептерін талдау және сапасыз өнім шығаруды жою және алдын алу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
5. Қоспаларды өндірудің технологиялық процесін модельдеу;
6. Өндірістің технологиялық дайындығын жүргізу жоспарын жасау;
7. Цехтың өндірістік қызметі бойынша есеп беру құжаттарын жасау;
8. Қоспалардың рецептураларын жасау;
9. Қызметкерлердің қауіпсіздік ережелері мен еңбекті қорғау стандарттарын сақтауын қадағалау және бақылау.
Білімдер:
1. Өндірістің технологиялық дайындығын жүргізу процесі;
2. Қоспаларды өндіруге арналған нормативтік-техникалық және технологиялық құжаттама;
3. Шикізатты, материалдарды және өндірістік жабдықты тиімді пайдалану тәсілдері;
4. Қоспаларды өндіруге арналған ингредиенттердің құрамы мен қасиеттері;
5. Шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар;
6. Шикізат, материалдар, отын және энергия шығыстарының нормативтері;
7. Қоспаларды өндіру цехының өндірістік-шаруашылық қызметінің нысандары мен әдістері;
8. Қоспаның рецептурасын жасау әдістемесі;
9. Өнімнің жаңа түрлерін өндіруге қою рәсімі;
10. Қоспаларды өндіру процестерінің технологиясы мен жабдықтарының даму тенденциялары, өндірістегі озық тәжірибелер;
11. Санитарлық режимге, еңбекті қорғауға, өндірістік және өрт қауіпсіздігіне, қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Ағымдағы құжат айналымын ұйымдастыру, Өндіріс кезінде өндірістік-техникалық құжаттаманы жүргізу
Дағды 1:
Өндірістік-техникалық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Орындалған жұмыс көлемінің есебін жүргізу, орындалған жұмыс көлемінің ауысымдық тапсырмаға сәйкестігін бақылау, сапасыз өнімнің пайда болу фактілерін есепке алу;
2. Өндірісті ұйымдастыру бойынша құжаттарды толтыру;
3. Жабдықтың тоқтап қалуын есепке алуды жүргізу;
4. Жұмыста отандық және шетелдік озық тәжірибені қолдану;
5. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, компьютерлік, офистік және коммуникациялық техниканы пайдалану;
6. Есеп беру құжаттамасын жасау.
Білімдер:
1. Технологиялық процестер және өндіріс режимдері;
2. Негізгі және қосалқы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматиканың құрылысы мен жұмыс принципі;

3. Марки и виды химических материалов, каучуков и их назначение, особенности работы автоматических линий развески ингредиентов;
4. Нормы и допуски контроля технологических параметров процесса резиносмешения;
7. Виды и причины возникновения продукции ненадлежащего качества;
8. Технологические регламенты и производственные инструкции;
9. Требования санитарного режима, охраны труда, пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Умение быстро принимать решения
Аккуратность
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) СТ РК 2187-2023.
Отходы.
Шины автотранспортные.
Требования безопасности при управлении;
2) ГОСТ 5513–97 Межгосударственный стандарт.
Шины пневматические для грузовых автомобилей, прицепов к ним, автобусов;
3) ГОСТ 8430-2003 Межгосударственный стандарт.
Шины пневматические для строительных, дорожных, подъҰмно-транспортных и рудничных машин;
4) ГОСТ 5511-2014 Шины пневматические автомобильные общего назначения.
Общие технические условия;
5) ГОСТ 17565-2001 Покрышки пневматические для автомобилей, тракторов и прицепов.
Общие технические условия;
6) ГОСТ 16050-2002 Шины пневматические.
Методы испытаний на износостойкость.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Сборщики пластмассовых и резиновых изделий
2-4
Операторы по производству резиновых изделий
4
Супервайзеры (бригадиры) над операторами производственного стационарного оборудования
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
Арыстанова А.Н., +7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
АО "Центр развития трудовых ресурсов", 07.10.2024 г.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
21. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 01.01.2027 г.
Приложение 2
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 3 июня 2025 года № 195
Профессиональный стандарт: "Производство изделий из пластмассы"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Производство изделий из пластмассы" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере химическая промышленность и производство изделий из пластмассы. Данный ПС разработан на основе ОРК "Химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий".

3. Химиялық материалдардың, каучуктардың маркалары мен түрлері және олардың мақсаты, ингредиенттерді автоматты ілу желілерінің жұмыс ерекшеліктері;
4. Резеңке араластыру процесінің технологиялық параметрлерін бақылау нормалары мен рұқсаттары;
7. Сапасыз өнімнің түрлері мен себептері;
8. Технологиялық регламенттер және өндірістік нұсқаулықтар;
9. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тез шешім қабылдай білу
Дәлдік
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ҚР СТ 2187-2023. Қалдықтар. Автокөлік шиналары. Басқару кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 5513-97 мемлекетаралық стандарт. Жүк автомобильдеріне, оларға тіркемелерге, автобустарға арналған пневматикалық шиналар;
3) МЕМСТ 8430-2003 мемлекетаралық стандарт. Құрылыс, жол, көтеру-көлік және кеніш машиналарына арналған пневматикалық шиналар;
4) МЕМСТ 5511-2014 жалпы мақсаттағы пневматикалық автомобиль шиналары. Жалпы техникалық шарттар;
5) МЕМСТ 17565-2001 автомобильдерге, Тракторларға және тіркемелерге арналған пневматикалық шиналар. Жалпы техникалық шарттар;
6) МЕМСТ 16050-2002 пневматикалық шиналар. Тозуға төзімділікті сынау әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Пласмасс және резеңке бұйымдарды құрастырушылар
2-4
Резеңке бұйымдарды өндіру жөніндегі операторлар
4
Өндірістік стационалық жабдық операторларының үстінен қарайтын супервайзерлер (бригадирлер)
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы: Арыстанова А.Н.,
+7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz.
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар).
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ, 07.10.2024 г.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2025 г.
23. Болжалды қайта қарау күні: 01.01.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 3 маусымдағы
№ 195 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Пластмассадан жасалған бұйымдар өндірісі"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Пластмассадан жасалған бұйымдар өндірісі" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді, ұйымдарда және кәсіпорындарда, химия өнеркәсібі және резеңке санитарлық-гигиеналық және медициналық бұйымдар өндірісі саласындағы қызметті жүзеге асырады. Бұл КС "Химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" СБШ негізінде әзірленді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) ротационное литье – метод изготовления тонкостенных полых изделий во вращающейся форме: заполненная порошкообразным или гранулированным материалом закрытая металлическая форма вращается вокруг двух и более пересекающихся осей;
2) термопластавтомат (ТПА) – автоматизированная инжекционно-литьевая машина, применяемая для изготовления деталей из термопластов методом литья под давлением;
3) компаунд – это разнообразные полимерные композиции, смеси жидких сополимеров или расплавов, которые имеют заданные физико-химические характеристики;
4) литье под давлением – процесс формования пластмасс, при котором расплавленный материал вводится под давлением в замкнутую форму (пресс-форму) и охлаждается до затвердевания;
5) пластмасса – это синтетический материал, состоящий из полимеров и различных добавок, который может формоваться в изделия различной формы при нагревании;
6) пресс-форма – сложное устройство для получения изделий различной конфигурации из металлов, пластмасс, резины и других материалов под действием давления, создаваемого на литьевых машинах.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ГОСТ – государственный стандарт;
2) СИЗ – средства индивидуальной защиты.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство изделий из пластмассы.
5. Код профессионального стандарта: C22210061.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
С Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.2 Производство пластмассовых изделий;
22.21 Производство пластмассовых плит, листов, труб и профилей;
22.21.0 Производство пластмассовых плит, листов, труб и профилей.
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.2 Производство пластмассовых изделий;
22.22 Производство пластмассовых упаковок для товаров;
22.22.0 Производство пластмассовых упаковок для товаров.
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.2 Производство пластмассовых изделий;
22.23 Производство строительных пластмассовых изделий;
22.23.1 Производство пластмассовых изделий, используемых в строительстве.
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.2 Производство пластмассовых изделий;
22.29 Производство прочих пластмассовых изделий;
22.29.0 Производство прочих пластмассовых изделий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Производство изделий из пластмассы определяет в области профессиональной деятельности "Производство резиновых и пластмассовых изделий" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) айналмалы құйма – айналмалы қалыпта жұқа қабырғалы қуыс бұйымдарды өндіру әдісі: ұнтақ немесе түйіршікті материалмен толтырылған жабық металл қалып екі немесе одан да көп қиылысатын осьтердің айналасында айналады;
2) инъекциялық қалыптау машинасы (ИҚМ) – бүрку көмегімен термопластикадан бөлшектерді жасау үшін қолданылатын автоматтандырылған бүрку машинасы;
3) компаунд – бұл белгілі физикалық және химиялық сипаттамалары бар әртүрлі полимерлі композициялар, сұйық сополимерлер немесе балқымалар қоспалары;
4) қысыммен қалып құю – пластмассаны қалыптау процесі, онда балқытылған материал жабық қалыпқа (пресс-форма) қысыммен енгізіліп, қатайғанша салқындатылады;
5) пластмасса – бұл полимерлерден және әртүрлі қоспалардан тұратын синтетикалық материал, оны қыздырған кезде әртүрлі пішіндегі өнімдерге айналдыруға болады;
6) пресс-форма – құю машиналары жасаған қысымның әсерінен металдардан, пластмассадан, резеңкеден және басқа материалдардан әртүрлі конфигурациядағы бұйымдарды алуға арналған күрделі құрылғы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) МЕМСТ – Мемлекеттік стандарт;
2) СИЗ – средства индивидуальной защиты.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Пластмассадан жасалған бұйымдар өндірісі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C22210061.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.2 Пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.21 Пластмасса тақталар, табақтар, құбырлар мен профильдер өндіру;
22.21.0 Пластмасса тақталар, табақтар, құбырлар мен профильдер өндіру;
C Өңдеу өнеркәсібі;
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.2 Пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.22 Тауарларға арналған пластмасса қаптамалар өндіру;
22.22.0 Тауарларға арналған пластмасса қаптамалар өндіру.
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.2 Пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.23 Пластмасса құрылыс материалдарын өндіру;
22.23.1 Құрылыста пайдаланылатын пластмасса бұйымдарын өндіру.
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.2 Пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.29.0 Өзге де пластмасса бұйымдарын өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Пластмассадан жасалған бұйымдар өндірісі "Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" кәсіптік қызмет саласында біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды.

8. Перечень карточек профессий:
1) Литейщик пластмасс - 2 уровень ОРК;
2) Литейщик пластмасс - 3 уровень ОРК;
3) Сборщик изделий из пластмасс - 2 уровень ОРК;
4) Сборщик изделий из пластмасс - 3 уровень ОРК;
5) Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс - 3 уровень ОРК;
6) Техник-технолог - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Литейщик пластмасс":
Код группы:
8142-1
Код наименования занятия:
8142-1-027
Наименование профессии:
Литейщик пластмасс
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Литейщик пластмасс, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8121-4-027 - Литейщик на машинах для литья под давлением;
8121-4-047 - Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях;
8121-3-002 - Оператор литейной машины для литья под давлением.
Основная цель деятельности:
Получение готовых изделий из пластических масс путем экструзивного литья
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Литье под давлением на термопластавтоматах
2. Контроль качества готовых изделий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Литье под давлением на термопластавтоматах
Навык 1:
Литье изделий и деталей на термопластавтоматах
Умения:
2 разряд
1. Выполнять литье под давлением на термопластавтоматах (литьевых машинах) различных типов изделий и деталей с применением простых пресс-форм, без съемных знаков, а также литье художественные изделий простых обобщенных форм;
2. Выполнять литье деталей без арматуры, резьбы и элементов, препятствующих свободному снятию их с формы;
3. Загружать бункера литьевой машины сырьем;
4. Проверять смыкание пресс-формы;
5. Регулировать режимы литья;
6. Обрабатывать отлитые изделия (удаление литников, зачистка заусенцев);
7. Чистить и смазывать пресс-формы;

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Пластмассаларды құюшы - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Пластмассаларды құюшы - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
4) Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Пластикалық массадан өнім өндіру жөніндегі роторлы желінің операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Техник-технолог (жалпы бейін) - 5 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Пластмассаларды құюшы":
Топтың коды:
8142-1
Қызмет атауының коды:
8142-1-027
Кәсіптің атауы:
Пластмассаларды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Пластмассаларды құюшы, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8121-4-027 - Қысыммен құюға арналған машиналарда істейтін құюшы;
8121-4-047 - Автоматтар мен автомат желілерде құюшы-оператор;
8121-3-002 - Қысыммен құюға арналған құю машинасының операторы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Экструзивті құю арқылы пластикалық массалардан дайын өнімдерді алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Термопластавтоматтарда қалып құю;
2. Дайын өнімнің сапасын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Термопластавтоматтарда қалып құю
Дағды 1:
Термопластавтоматтарда бұйымдар мен бөлшектерді құю
Машықтар:
2 разряд
1. Қысыммен қарапайым өнімдерді және орташа күрделіліктегі бөлшектерді термопластавтоматтарында орташа күрделі пресс-формаларды пайдаланып құю, түсірілім белгісіз, қарапайым жинақталған қалыпты көркем өнімдерді құю;
2. Бөлшектерді арматурасыз, жіптерсіз және оларды қалыптан еркін шығаруға кедергі келтіретін элементтерсіз құюды орындау;
3. Құю машинасының бункерлерін шикізатпен жүктеу;
4. Пресс-формалардың тығыз орналасқанын тексеру;
5. Құю режимдерін реттеу;
6. Құйылған бұйымдарды өңдеу (шыршаларды алып тастау, бөренелерді тазалау);
7. Пресс-формаларды тазарту және майлау;

8. Укладывать изделия и детали в тару;
9. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
3 разряд
1. Выполнять литье под давлением изделий и деталей сложной формы, с резьбой различного диаметра, с развитой поверхностью (имеющих выступы), крупных деталей на автоматических и полуавтоматических литьевых машинах (термопластавтоматах) различных типов с применением сложных пресс-форм, без съемных знаков, с запрессованной арматурой и без арматуры;
2. Выполнять литье под давлением и без давления (заливка компаундом) художественных изделий декоративно-прикладного искусства, скульптуры однофигурных композиций, состоящих из нескольких частей, без тонко проработанных деталей в точном цветовом соотношении с эскизом художника или эталоном;
3. Выполнять многослойную заливку форм для получения декоративного рисунка; поверхностное окрашивание в растворах красителя для получения тонированного рисунка;
4. Готовить пресс-формы, дозирующих и защитных устройств, приспособлений и инструментов;
5. Выполнять чистку пресс-форм;
6. Регулировать режим литья в зависимости от вида изделий;
7. Выполнять укладку изделий и деталей в тару;
8. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Выполнять литье под давлением на литьевых машинах (термопластавтоматах) и ротационное литье на ротационных литьевых машинах различных видов крупногабаритных изделий и деталей из пластмасс, деталей и изделий сложной конфигурации с применением многогнездных и малогнездных форм с запрессовкой арматуры, съемными знаками;
2. Выполнять литье под давлением на литьевых машинах и вручную без давления (свободная заливка компаундом) художественных изделий декоративно-прикладного искусства сложных форм, портретной скульптуры, фигур людей в движениях с проработанными деталями сложного композиционного и цветового решений в соответствии с эскизами художников или моделями;
3. Выполнять подготовку и установку пресс-форм;
4. Выполнять подготовку литьевого материала и компаунда по заданным рецептам;
5. Настраивать механизмы машины на заданный режим литья;
6. Разогревать машины по зонам;
7. Устанавливать технологическую последовательность и режимы литья согласно технологической карте;
8. Делать пробную отливку изделий и переключение машины на автоматический режим работы;
9. Выполнять фиксирование арматуры и оформляющих знаков;
10. Наблюдать за установленным режимом литья по контрольно-измерительным приборам;

8. Бұйымдар мен бөлшектерді ыдысқа салу;
9. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
3 разряд
1. Қысыммен күрделі өнімдерді немесе пластмассадан бөлшектерді автоматты немесе жартылай автоматты әртүрлі құятын машиналарда күрделі пресс-формаларды пайдаланып құю, түсірілім белгісіз пресстелген арматурамен немесе арматурасыз құю, сонымен қоса қысыммен құятын машиналарда декоративті-қолданбалы көркем өнімдерді, бірнеше шебер өнделген бөлшектерді түсі жағынан суретшінің эскизіне немесе эталонға сәйкес келетін бірпішінді композициялы мүсіндерді құю;
2. Автоматикаларды, қуат беретін мөлшерлейтін және қорғайтын құрылығыларды, пресс-формаларды, құрылғыларды және құралдарды икемдеу және жұмысқа дайындау;
3. Сәндік үлгіні алу үшін қалыптарды көп қабатты құюды орындау; тоналды үлгіні алу үшін бояу ерітінділерінде беттік бояу;
4. Қалыптарды, мөлшерлеу және қорғау құрылғыларын, құрылғылар мен құралдарды дайындау;
5. Қалыптарды тазалауды орындау;
6. Өнімнің түріне байланысты құю режимін реттеу;
7. Калибрлер, шаблондар көмегімен құю сапасы мен бұйымдардың геометриялық өлшемдерін бақылауды орындау;
8. Бұйымдар мен бөлшектерді ыдысқа салуды орындау;
9. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
4 разряд
1. Қысыммен құятын машиналарда (термопласавтоматты) әртүрлі ірі габаритті өнімдерді немесе пластмассадан бөлшектерді, күрделі конфигурациялы бөлшектерді және өнімдерді күрделі көпұялы немесе азұялы пресс-формаларды пайдаланып арматураны пресстеп, түсірілім белгілермен, сонымен қоса қысыммен құятын машиналарда көркем өнімдерді және декоративті-қолданбалы өнердің туындысын;
2. Күрделі формалы портретті мүсінді, суретшінің эскизі немесе моделімен түсті таңдауда және өте күрделі шебер өнделген композициялы бөлшекті шұғыл қозғалыстағы адамдар мүсінің құю;
3. Қалыптарды дайындау және орнату;
4. Берілген рецепт бойынша құятын материалдарды дайындау;
5. Құюдын берілген режиміне машинаның барлық механизмдерін икемдеу;
6. Машинаны аймақтар бойынша қыздыру;
7. Технологиялы карта бойынша құюдыңрежимін және технологиялы бірізділігін бекіту;
8. Өнімдерді сынақтан өткізіңіз және машинаны автоматты жұмыс режиміне ауыстыру;
9. Арматура мен ресімдеу белгілерін тіркеуді орындау;
10. Бақылау-өлшеу құралдары арқылы құюдың бегітілген режимін бақылау;

11. Выполнять разборку форм, съем изделий, заделку раковин;
12. Выполнять чистку и смазку пресс-форм;
13. Устранять неполадки в работе машины.
14. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
2-4 разряд
1. Технологический процесс литья;
2. Устройство и принцип работы литьевых машин;
3. Правила эксплуатации сложных пресс-форм;
4. Способы регулирования режимов литья;
5. Требования, предъявляемые к литьевым материалам и готовым изделиям;
6. Основы цветоведения;
7. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества готовых изделий
Навык 1:
Соблюдение норм и стандартов
Умения:
2-4 разряд
1. Контролировать процесс производства;
2. Соблюдать нормы и стандарты;
4. Контролировать качество выпускаемого продукта;
5. Выполнять контроль качества литья и геометрических размеров изделий с помощью калибров, шаблонов;
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
2-4 разряд
1. Стандарты и нормы по охране труда и предотвращению аварийных ситуаций;
2. Возможные дефекты при смешении и способы их предотвращения;
3. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 24105-80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 3) ГОСТ 27358-87. Межгосударственный стандарт. Прессформы для изготовления изделий из пластмасс. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Изготовитель форм по производству пластмасс и пластмассовых изделий
3
Сборщик изделий из пластмасс
10. Карточка профессии "Литейщик пластмасс":
Код группы:
8142-1
Код наименования занятия:
8142-1-027
Наименование профессии:
Литейщик пластмасс
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.

11. Қалыптарды бөлшектеу, бұйымдарды алу, Раковиналарды тығыздау;
12. Пресс-формаларды тазарту және майлау;
13. Машинаның жұмысындағы ақауларды жою.
14. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
2-4 разряд
1. Құю технологиялық процесі;
2. Құю машиналарының құрылысы және жұмыс принципі;
3. Күрделі қалыптарды, литниктік жүйені пайдалану ережелері;
4. Құю режимдерін реттеу әдістері;
5. Құю материалдары мен дайын бұйымдарға қойылатын талаптар;
6. Түстану негіздері;
7. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Дайын өнімнің сапасын бақылау
Дағды 1:
Нормалар мен стандарттарды сақтау
Машықтар:
2-4 разряд
1. Өндіріс процесін бақылау;
2. Нормалар мен стандарттарды сақтау;
4. Шығарылатын өнімнің сапасын бақылау;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқауларын қолдану.
Білімдер:
2-4 разряд
1. Еңбекті қорғау және авариялық жағдайлардың алдын алу жөніндегі стандарттар мен нормалар;
2. Араластыру кезіндегі ықтимал ақаулар және олардың алдын алу жолдары;
3. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы;
2) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары;
3) МЕМСТ 27358–87. Мемлекетаралық стандарт. Пластмасса бұйымдарын өндіруге арналған қалыптар. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Пластмасса және пластмасса бұйымдарынан форма жасаушы
3
Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы
10. Кәсіптің карточкасы "Пластмассаларды құюшы":
Топтың коды:
8142-1
Қызмет атауының коды:
8142-1-027
Кәсіптің атауы:
Пластмассаларды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.

Литейщик пластмасс, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8121-4-027 - Литейщик на машинах для литья под давлением;
8121-4-047 - Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях;
8121-3-002 - Оператор литейной машины для литья под давлением.
Основная цель деятельности:
Получение готовых изделий из пластических масс путем экструзивного литья
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Литье на различном оборудовании
2. Контроль и улучшение качества продукции
Дополнительные трудовые функции:
1. Соблюдение правил нормативной и технологической документации
Трудовая функция 1:
Литье на различном оборудовании
Навык 1:
Подготовка к литью
Умения:
5-6 разряд
1. Подготавливать машины к работе;
2. Выполнять наладку и подготовку пресс-форм;
3. Готовить литьевой материал по заданным рецептам;
4. Выполнять настройку механизмов литьевой машины на заданный режим литья;
5. Корректировать технологические программы;
6. Предупреждать отклонения параметров процесса литья от установленного технологического режима;
7. Устранять неполадки в работе обслуживаемого оборудования;
8. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
5-6 разряд
1. Правила эксплуатации литьевых машин, пресс-форм и контрольно-измерительных приборов;
2. Правила приводки типографских шрифтов, типографскую систему измерения, стандарты типографских шрифтов;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Литье деталей различной формы
Умения:
5 разряд
1. Выполнять литье ротационное на ротационных литьевых машинах, литье под давлением на литьевых машинах и шрифтолитейных машинах крупнокегельных (титульных, афишных, плакатных) типографских шрифтов всех сложностей на русской и латино-греческой графических основах;
2. Выполнять операции приводки типографских шрифтов с точностью до 0,01 миллиметров по чертежам и контрольным приводам по всем размерам (рост, литер, кегель литер, провес очка);
3. Устанавливать толщины литер в зависимости от ширины отливаемой буквы;

Пластмассаларды құюшы, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8121-4-027 - Қысыммен құюға арналған машиналарда істейтін құюшы;
8121-4-047 - Автоматтар мен автомат желілерде құюшы-оператор;
8121-3-002 - Қысыммен құюға арналған құю машинасының операторы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Экструзивті құю арқылы пластикалық массалардан дайын өнімдерді алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Түрлі жабдықтарға құю
2. Өнім сапасын бақылау және жақсарту
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нормативтік және технологиялық құжаттама ережелерін сақтау
Еңбек функциясы 1:
Түрлі жабдықтарға құю
Дағды 1:
Құюға дайындық
Машықтар:
5-6 разряд
1. Машиналарды жұмысқа дайындау;
2. Қалыптарды баптау және дайындау;
3. Инъекциялық материалды берілген рецепттер бойынша дайындау;
4. Инъекциялық машинаның механизмдерін берілген құю режиміне келтіру;
5. Технологиялық бағдарламаларды түзету;
6. Белгіленген технологиялық режимнен құю процесінің параметрлерінің ауытқуын болдырмау;
7. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою;
8. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Құю машиналарын, пресс-қалыптарды және бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану қағидалары;
2. Типографиялық қаріптерді келтіру ережелері, Типографиялық өлшеу жүйесі, типографиялық қаріптер стандарттары;
3.Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Түрлі пішінді бөлшектерді құю
Машықтар:
5 разряд
1. Қысыммен құятын машиналарда немесе шрифтоқұятын машиналарда ірікегельді әртүрлі күрделі ( титулды, афишалы, плакатты) орыс тіліндегі және латын-грек графиялы негізінде типорафиялы шрифтерді құю;
2. Сызба және бақылау жетегімен барлық өлшемдер (ұзындық, литер, кегель, ұпайдың кемдігін, шрифтің сызбасын) бойынша 0,01 миллиметр дәлдіктегі типографиялы шрифттерді жетегінің операциясын орындау;
3. Құйылымның қалыңдығын құйылатын әріптің еніне байланысты бекіту;

4. Определять смещение матриц специальным приспособлением;
5. Выполнять установку заданных технологических режимов литья;
6. Регулировать давление, температуру, подачу литьевого материала;
7. Предупреждать отклонения параметров процесса литья от установленного технологического режима;
8. Устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.;
9. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
6 разряд
1. Выполнять литье под давлением на литьевых машинах (термопластавтоматах) и ротационное литье на ротационных литьевых машинах с системами управления оборудованием на базе микропроцессорной техники крупногабаритных изделий и деталей сложной конфигурации с применением особо сложных пресс-форм;
2. Выполнять литье под давлением на литьевых машинах (термопластавтоматах) художественных изделий декоративно-прикладного искусства особо сложных форм, портретной скульптуры, фигур людей в резких движениях с тонко проработанными деталями особо сложного композиционного и цветового решений в точном соответствии с эскизами художников или моделями;
3. Выполнять вывод программирующих контроллеров, микро- и мини- электронно-вычислительных машин на заданные параметры работы;
4. Выполнять диагностирование электромеханических, гидравлических и управляющих систем оборудования с помощью специальных тестовых программ;
5. Корректировать технологические программы;
6. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
5-6 разряд
1. Технология процесса литья под давлением;
2. Правила эксплуатации литьевых машин различных типов, систем управления на базе микропроцессорной техники;
3. Физико-химические и технологические свойства применяемых сырья и материалов;
4. Основы программирования;
5. Способы ведения технологических и тестовых программ;
6. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль и улучшение качества продукции
Навык 1:
Проведение контроля качества готовых изделий
Умения:
5-6 разряд
1. Контролировать толщины литер, чистоты поверхности литер с помощью контрольно-измерительных приборов: микрометров, индикаторов, лекальной приводной линейки, ростовых плашек, калибров для измерения кегель;
2. Проводить визуальный контроль качества и съем отлитых изделий;
3. Выполнять контроль и регулирование параметров процесса литья: давления, температуры, состояния литьевой формы и количества литьевого материала;

4. Арнайы құрылығымен матрицалардың тығыздығын анықтау, машиналарды жұмысқа дайындау;
5. Орындау құюдың Берілген технологиялық режимдерін орнату;
6. Инъекциялық материалдың қысымын, температурасын, берілуін реттеу;
7. Бекітілген техникалы режимнен ауытқуларды жою және алдын-алу;
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою.;
9. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
6 разряд
1. Аса күрделі пресс-формаларды қолдану арқылы ірі габаритті бұйымдарды микропроцессормен жабдықтармен жабдықталған техника жүйелерімен ротациалық құю мен құю машиналарындағы қысым арқылы (термопластавтоматтарында) құю;
2. Суретшінің бастапқы үлгісіне немесе моделіне сәйкес аса күрделі композицияларды, адам фигурасын, портретті мүсіндер, аса күрделі пішінді декоративті-қолданбалы көркем бұйымдарды құю машиналарының қысымында құю;
3. Бағдарламалаушы контроллерлерді, микро және шағын электронды есептеу машиналарын берілген жұмыс параметрлеріне шығаруды орындау;
4. Арнайы тесттік бағдарламалар арқылы электрмеханикалық, гидравликалық және басқару жүйесінің жабдықтарын диагностикалау;
5. Технологиялық бағдарламаларды түзету;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Инъекциялық қалыптау процесінің технологиясы;
2. Әр түрлі типтегі құю машиналарын, Микропроцессорлық техника негізінде басқару жүйелерін пайдалану ережелері;
3. Қолданылатын шикізат пен материалдардың физика-химиялық және технологиялық қасиеттері;
4. Бағдарламалау негіздері;
5. Технологиялық және тестілік бағдарламаларды жүргізу тәсілдері;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Өнім сапасын бақылау және жақсарту
Дағды 1:
Дайын бұйымдардың сапасына бақылау жүргізу
Машықтар:
5-6 разряд
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен көшбасшының қалыңдығын, литердін бетінің тазалығын және бақылау: микрометрлер, индикаторлар, лекальды жетек сызғышы, өсу плашкалары, кегельді өлшеуге арналған калибрлер;
2. Құйылған бұйымдардың сапасын көзбен шолып бақылауды және түсіруді жүргізу;
3. Құю процесінің параметрлерін бақылау және реттеу: қысым, температура, құю формасының күйі және құю материалының мөлшері;

Сборщик изделий из пластмасс, 1-5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8219-3-003 - Ремонтировщик полимеризационного инвентаря;
8219-3-009 - Сборщик полимеризационного инвентаря.
Основная цель деятельности:
Сборка и монтаж изделий из пластмасс, проверка качества и испытание изделий на герметичность
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сборка изделий из пластмасс
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сборка изделий из пластмасс
Навык 1:
Выполнение сборочных работ
Умения:
1 разряд
1. Собирать простые изделия из неармированных деталей;
2. Выполнять отдельные вспомогательные сборочные работы;
3. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
2 разряд
1. Собирать изделия средней сложности из неармированных пластмассовых деталей;
2. Выполнять сборочные работы, связанные со склейкой, клепкой или электроподогревом собираемых деталей;
3. Готовить клей;
4. Устанавливать приспособления для сборки изделий;
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
3 разряд
1. Собирать сложные бытовые и технические изделия из пластмасс, состоящих из различного количества армированных и неармированных деталей, с применением или без применения деталей или изделий, связанных с комплектацией;
2. Собирать художественные изделия, состоящие из более чем трех частей;
3. Собирать изделия вручную или при помощи приспособлений и инструмента, при массовой сборке - склеивать изделия на специальном столе;
4. Доставлять детали к месту сборки;
5. Подготавливать детали к сборке: наносить на стыки клеящий материал, обтирать, зачищать стыкуемые поверхности, герметизировать торцы уплотнителем, полировать детали и др;
7. Выбирать вид сборки и проводить соединения деталей склейкой, электроподогревом, клепкой, навинчиванием;
8. Участвовать в ремонте обслуживаемого оборудования.
9. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
1 разряд
1. Правила сборки и разборки простых изделий из неармированных деталей;

Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы, 1-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8219-3-003 - Полимеризациялық керек-жарақтарды жөндеуші;
8219-3-009 - Полимеризациялық керек-жарақтарды жинақтаушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру және монтаждау, бұйымдардың сапасын тексеру және герметикалығын сынау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру
Дағды 1:
Құрастыру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1 разряд
1. Арматураланбаған бөлшектерден қарапайым өнімдерді жинау;
2. Жеке қосалқы құрастыру жұмыстарын орындау;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
2 разряд
1. Арматураланбаған пластикалық бөлшектерден күрделілігі орташа бұйымдарды жинау;
2. Жиналатын бөлшектерді желімдеу, тойтару немесе электрмен жылытуға байланысты құрастыру жұмыстарын орындау;
3. Желімді дайындау;
4. Бұйымдарды құрастыруға арналған құрылғыларды орнату;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
3 разряд
1. Арматураланған және арматураланбаған бөлшектердің әртүрлі санынан тұратын Пластмассадан жасалған күрделі тұрмыстық және техникалық бұйымдарды жинақтауға байланысты бөлшектерді немесе бұйымдарды қолдана отырып немесе қолданбай жинау;
2. Үш бөліктен тұратын өнер туындыларын жинау;
3. Бұйымдарды қолмен немесе айлабұйымдар мен құралдардың көмегімен жинау, жаппай жинау кезінде - бұйымдарды арнайы үстелге желімдеу;
4. Бөлшектерді құрастыру орнына жеткізу;
5. Бөлшектерді құрастыруға дайындау: буындарға желім материалын жағу, сүрту, түйісетін беттерді тазалау, ұштарын тығыздағышпен жабу, бөлшектерді жылтырату және т. б;
7. Құрастыру түрін таңдап, бөлшектерді желімдеу, электр жылыту, тойтару, бұрау арқылы қосу;
8. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
9. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
1 разряд
1. Арматураланбаған бөлшектерден Қарапайым бұйымдарды құрастыру және бөлшектеу ережесі;

2. Требования, предъявляемые к качеству сборки простых изделий;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
2 разряд
1. Технология сборки изделий из пластмассовых деталей и приготовления клея;
2. Назначение собираемых изделий;
3. Правила работы с приспособлениями для сборки изделий из пластмасс.
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
3 разряд
1. Устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования, правила пользования контрольно-измерительными приборами, инструментом и приспособлениями;
2. Технология процесса сборки;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль качества
Умения:
3 разряд
1. Проверять качество деталей;
2. Испытывать собранные изделия на давление, герметичность;
3. Проверять оптические показатели и светопрозрачность изделий;
4. Сдавать и передавать на упаковку готовые изделия;
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд
1. Назначение и свойства применяемых материалов, номенклатуру собираемых изделий;
2. Правила проведения испытаний изделий из пластмасс;
3. Требования, предъявляемые к готовым изделиям;
Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 24105-80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 3) ГОСТ 27358-87. Межгосударственный стандарт. Прессформы для изготовления изделий из пластмасс. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Литейщики пластмасс
12. Карточка профессии "Сборщик изделий из пластмасс":
Код группы:
8219-3
Код наименования занятия:
8219-3-006
Наименование профессии:
Сборщик изделий из пластмасс
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.

2. Қарапайым бұйымдарды құрастыру сапасына қойылатын талаптар;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
2 разряд
1. Пластикалық бөлшектерден Бұйымдарды құрастыру және Желім дайындау технологиясы;
2. Жиналатын бұйымдардың мақсаты;
3. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыруға арналған құрылғылармен жұмыс істеу ережесі.
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
3 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен пайдалану ережесі, бақылау-өлшеу аспаптарын, аспаптар мен құрылғыларды пайдалану ережесі;
2. Құрастыру процесінің технологиясы;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Сапаны бақылау
Машықтар:
3 разряд
1. Бөлшектердің сапасын тексеріңіз;
2. Жиналған бұйымдарды қысымға, герметикалыққа сынау;
3. Өнімдердің оптикалық көрсеткіштері мен жарық мөлдірлігін тексеріңіз;
4. Дайын бұйымдарды тапсыруға және орауға беруге;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3 разряд
1. Қолданылатын материалдардың мақсаты мен қасиеттері, жиналатын бұйымдардың номенклатурасы;
2. Пластмассадан жасалған бұйымдарға сынақ жүргізу ережесі;
3. Дайын өнімге қойылатын талаптар;
Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы;
2) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары;
3) МЕМСТ 27358–87. Мемлекетаралық стандарт. Пластмасса бұйымдарын өндіруге арналған қалыптар. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Пластмассаларды құюшы
12. Кәсіптің карточкасы "Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы":
Топтың коды:
8219-3
Қызмет атауының коды:
8219-3-006
Кәсіптің атауы:
Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.

Сборщик изделий из пластмасс, 1-5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8219-3-003 - Ремонтировщик полимеризационного инвентаря;
8219-3-009 - Сборщик полимеризационного инвентаря.
Основная цель деятельности:
Сборка и монтаж изделий из пластмасс, проверка качества и испытание изделий на герметичность
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сборка изделий из пластмасс
2. Контроль качества сборки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сборка изделий из пластмасс
Навык 1:
Подготовка к сборочным работам
Умения:
4-5 разряд
1. Доставлять детали к месту сборки;
2. Подготавливать детали к сборке;
3. Наносить клеящийся материал на стыки;
4. Зачищать стыкуемые поверхности;
5. Герметизировать торцы уплотнителем;
6. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
4-5 разряд
1. Назначение и свойства применяемых материалов, номенклатуру собираемых изделий;
2. Правила проведения испытаний изделий из пластмасс;
3. Требования, предъявляемые к готовым изделиям;
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение сборочных работ
Умения:
4 разряд
1. Выполнять сборку-монтаж изделий из пластмасс сложного композиционного и цветового решения из нескольких деталей или блоков в соответствии с утвержденным эталоном, моделью или эскизом;
2. Выполнять сборку-монтаж изделий, состоящих из шести и более частей, при помощи клеящих материалов в соответствии с чертежами;
3. Выполнять подбор деталей (блоков) по конфигурации и цветовым соотношениям;
4. Заделывать места крепления и швов;
5. Выполнять разметку, ручную и механическую обработку сопрягаемых деталей;
6. Выполнять сборку узлов;
7. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
5 разряд
1. Выполнять специфическую сборку и монтаж изделий из пластмасс в металлические рамки с соблюдением параметров сборки на герметичность и точность;

Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы, 1-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8219-3-003 - Полимеризациялық керек-жарақтарды жөндеуші;
8219-3-009 - Полимеризациялық керек-жарақтарды жинақтаушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру және монтаждау, бұйымдардың сапасын тексеру және герметикалығын сынау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру;
2. Құрастыру сапасын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру
Дағды 1:
Құрастыру жұмыстарына дайындық
Машықтар:
4-5 разряд
1. Бөлшектерді құрастыру орнына жеткізу;
2. Бөлшектерді құрастыруға дайындау;
3. Жабысқақ материалды буындарға жағу;
4. Түйісетін беттерді тазалау;
5. Ұштарын тығыздағышпен жабу;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Қолданылатын материалдардың мақсаты мен қасиеттері, жиналатын бұйымдардың номенклатурасы;
2. Пластмассадан жасалған бұйымдарға сынақ жүргізу ережесі;
3. Дайын өнімге қойылатын талаптар;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Құрастыру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
4 разряд
1. Бекітілген эталонға, модельге немесе эскизге сәйкес бірнеше бөлшектерден немесе блоктардан күрделі композициялық және түсті шешім Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру-монтаждауды орындау;
2. Сызбаларға сәйкес желімдеу материалдарының көмегімен алты және одан да көп бөліктерден тұратын Бұйымдарды құрастыру-монтаждауды орындау;
3. Конфигурация мен түс қатынасы бойынша бөлшектерді (блоктарды) таңдау;
4. Бекіткіштер мен тігістерді жабу;
5. Тіркесетін бөлшектерді таңбалауды, қолмен және механикалық өңдеуді орындау;
6. Түйіндерді құрастыруды орындау;
7. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
5 разряд
1. Пластмассадан жасалған бұйымдарды герметикалығы мен дәлдігіне құрастыру параметрлерін сақтай отырып, металл жақтауларға нақты құрастыруды және монтаждауды орындау;

2. Выполнять разметку деталей или изделий, механическую обработка на фрезерном и сверлильном станках и ручную обработка с помощью ленточной пилы и наждака;
3. Выполнять сборку узлов;
4. Устранять мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
4 разряд
1. Технология процесса сборки изделий из пластмасс;
2. Устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
3. Правила пользования контрольно-измерительными приборами, инструментом и приспособлениями;
4. Методы подбора деталей изделий из пластмасс для проведения сборки;
5. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
5 разряд
1. . Способы достижения заданной точности обработки изделий;
2. Физико-механические свойства используемых материалов из пластмасс;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества сборки
Навык 1:
Выявление и устранение дефектов на разных этапах сборочного процесса
Умения:
4-5 разряд
1. Контролировать качество собранных изделий, выявлять и устранять дефекты;
2. Испытывать собранные изделия на давление, герметичность;
3. Проверять оптические показатели и светопрозрачность изделий;
4. Выполнять сдачу и передачу на упаковку готовых изделий;
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
4-5 разряд
1. Способы достижения заданной точности обработки изделий;
2. Правила проведения испытаний изделий из пластмасс;
3. Требования, предъявляемые к готовым изделиям;
4. Номенклатуру изделий;
5. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Целеустремленность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 24105-80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 3) ГОСТ 27358-87. Межгосударственный стандарт. Прессформы для изготовления изделий из пластмасс. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Литейщик пластмасс
13. Карточка профессии "Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс":
Код группы:

2. Бөлшектерді немесе бұйымдарды белгілеуді, фрезерлік және бұрғылау станоктарында механикалық өңдеуді және таспалы арамен және зімпарамен қолмен өңдеуді орындау;
3. Түйіндерді құрастыруды орындау;
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
4 разряд
1. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құрастыру процесінің технологиясы;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен пайдалану ережесі;
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын, аспаптар мен құрылғыларды пайдалану қағидалары;
4. Құрастыруды жүргізу үшін пластмассадан жасалған бұйымдардың бөлшектерін іріктеу әдістері;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
5 разряд
1. Бұйымдарды өңдеудің берілген дәлдігіне қол жеткізу жолдары;
2. Қолданылатын пластмасса материалдарының физика-механикалық қасиеттері;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Құрастыру сапасын бақылау
Дағды 1:
Құрастыру процесінің әртүрлі кезеңдеріндегі ақауларды анықтау және жою
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жиналған өнімдердің сапасын бақылау, ақауларды анықтау және жою;
2. Жиналған бұйымдарды қысымға, герметикалыққа сынау;
3. Өнімдердің оптикалық көрсеткіштері мен жарық мөлдірлігін тексеру;
4. Дайын бұйымдарды тапсыруды және орауға беруді орындау;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Бұйымдарды өңдеудің берілген дәлдігіне қол жеткізу жолдары;
2. Пластмассадан жасалған бұйымдарға сынақ жүргізу ережесі;
3. Дайын өнімге қойылатын талаптар;
4. Бұйымдар номенклатурасы;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы;
2) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары;
3) МЕМСТ 27358–87. Мемлекетаралық стандарт. Пластмасса бұйымдарын өндіруге арналған қалыптар. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Пластмассаларды құюшы
13.Кәсіптің карточкасы "Пластикалық массадан өнім өндіру жөніндегі роторлы желінің операторы":
Топтың коды:

Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс, 3-4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8121-4-047 - Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях;
8142-1-027 - Литейщик пластмасс.
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса производства изделий из пластических масс на автоматизированной роторной линии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к технологическому процессу
2. Производство изделий на автоматизированной роторной линии
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к технологическому процессу
Навык 1:
Подготовительные работы
Умения:
3-4 разряд
1. Готовить линию к работе;
2. Загружать прессовочный материал в бункер питателя;
3. Готовить тару для укладки готовых изделий из пластических масс;
4. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3-4 разряд
1. Основные этапы технологического процесса производства изделий из пластических масс на автоматизированной роторной линии;
2. Устройство и принцип действия автоматизированной роторной линии;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Производство изделий на автоматизированной роторной линии
Навык 1:
Ведение технологического процесса
Умения:
3 разряд
1. Выполнять пуск линии;
2. Наблюдать за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и регулирование параметров таблетирования, прессования, механической обработки.
3. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Вести контроль температуры подогрева таблеток токами высокой частоты;
2. Выполнять визуальный контроль качества изготовленных изделий из пластических масс;
3. Вести учет расхода прессовочных материалов и выпуска изделий из пластических масс;
4. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд
1. Основные этапы технологического процесса производства изделий из пластических масс на автоматизированной роторной линии;
2. Устройство и принцип действия автоматизированной роторной линии;
3. Физико-механические свойства прессовочных материалов.
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Технология процесса производства изделий из пластических масс на автоматизированной роторной линии и правила его регулирования;
2. Устройство и принцип действия оборудования автоматизированной линии;
3. Физико-механические свойства прессовочных материалов;
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 24105-80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 3) ГОСТ 27358-87. Межгосударственный стандарт. Прессформы для изготовления изделий из пластмасс. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Оператор машины по производству пластмасс
3
Машинист по изготовлению изделий из пластмасс

Пластикалық массадан өнім өндіру жөніндегі роторлы желінің операторы, 3-4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8121-4-047 - Автоматтар мен автомат желілерде құюшы-оператор;
8142-1-027 - Пластмассаларды құюшы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автоматтандырылған айналмалы желіде пластмасса бұйымдарын өндірудің технологиялық процесін жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске дайындау;
2. Автоматтандырылған айналмалы желіде бұйымдар өндіру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске дайындау
Дағды 1:
Дайындық жұмыстары
Машықтар:
3-4 разряд
1. Жұмысқа сызықтарды дайындау;
2. Престеу материалын фидер бункеріне салу;
3. Дайын пластмасса бұйымдарын сақтауға арналған ыдыстарды дайындау;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өндірістік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Автоматтандырылған айналмалы желіде пластмасса бұйымдарын өндірудің технологиялық процесінің негізгі кезеңдері;
2. Автоматтандырылған айналмалы желінің құрылымы және жұмыс істеу принципі;
3. Санитарлық режимге, еңбекті қорғауға, өндірістік және өрт қауіпсіздігіне, қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Производство изделий на автоматизированной роторной линии
Дағды 1:
Технологиялық процесті басқару
Машықтар:
3 разряд
1. Жолды бастаңыз;
2. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүру барысын бақылау және таблеткалау, престеу, механикалық өңдеу параметрлерін реттеу.
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өндірістік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау.
4 разряд
1. Жылыту таблеткаларының температурасын жоғары жиілікті токтарды пайдаланып бақылау;
2. Өндірілетін пластмасса бұйымдарының сапасын визуалды бақылауды орындау;
3. Престеу материалдарының шығыны мен пластмасса бұйымдарының өндірісінің есебін жүргізу;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өндірістік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы; 2) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары; 3) МЕМСТ 27358–87. Мемлекетаралық стандарт. Пластмасса бұйымдарын өндіруге арналған қалыптар. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Пластмасс өндірісі жөніндегі машина операторы
3
Пластмасс бұйымдар жасау жөніндегі машинист

14. Карточка профессии "Техник-технолог":
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-005
Наименование профессии:
Техник-технолог
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; Техник-технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет; Техник-технолог без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
3112-1-002 - Техник (общий профиль);
3112-1-003 - Техник по подготовке производства.
Основная цель деятельности:
Организация технологического процесса в производстве изделий из пластмассы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Данная карточка разработана в профессиональном стандарте "Производство и восстановление резиновых шин, покрышек и камер" отрасли "Химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий"
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Данная карточка разработана в профессиональном стандарте "Производство и восстановление резиновых шин, покрышек и камер" отрасли "Химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий"
Навык 1:
-
Умения:
-
Знания:
-
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Терпеливость
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:

14. Кәсіптің карточкасы "Техник-технолог (жалпы бейін)":
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-005
Кәсіптің атауы:
Техник-технолог (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және II санатты техник-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; II санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі және санаты жоқ Техник – технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл; Санаты жоқ техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3112-1-002 - Техник (жалпы бейін);
3112-1-003 - Өндірісті дайындау жөніндегі техник.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әзірленіп жатқан жобалардың техникалық тапсырмаларға және қолданыстағы жобалау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкестігін, өнімнің жоғары сапасын сақтауды, оны дайындауға материалдық және еңбек шығындарын қысқартуды қамтамасыз ете отырып, өнімнің қарапайым түрлеріне немесе оның элементтеріне прогрессивті технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бұл карточка "Химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" саласының "Резеңке шиналарды, шиналар мен камераларды өндіру және қалпына келтіру" кәсіби стандартында әзірленген
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бұл карточка "Химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" саласының "Резеңке шиналарды, шиналар мен камераларды өндіру және қалпына келтіру" кәсіби стандартында әзірленген
Дағды 1:
-
Машықтар:
-
Білімдер:
-
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 24105–80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 3) ГОСТ 27358–87. Межгосударственный стандарт. Прессформы для изготовления изделий из пластмасс. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Сборщик изделий из пластмасс
2-4
Литейщик пластмасс
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель: Арыстанова Акмарал Нурлановна,
+7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz;
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
АО "Центр развития трудовых ресурсов", 14.10.2024 г.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
20. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 01.01.2028 г.
Приложение 3
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 3 июня 2025 года № 195
Профессиональный стандарт: "Производство линолеума и прочих эластичных покрытий для пола"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Производство линолеума и прочих эластичных покрытий для пола" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере химическая промышленность и производство линолеума и прочих эластичных покрытий для пола. Данный ПС разработан на основе ОРК "Химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий".
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) линолеум – вид напольного покрытия, в настоящее время преимущественно из полимерных материалов. Выпускается в виде рулонов;
2) мастика – замазка, смесь разных веществ для склеивания, цементирования, заполнения трещин с целью сделать предмет непроницаемым для воды. – замазка, смесь разных веществ для склеивания, цементирования, заполнения трещин с целью сделать предмет непроницаемым для воды;

1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы; 2) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары; 3) МЕМСТ 27358–87. Мемлекетаралық стандарт. Пластмасса бұйымдарын өндіруге арналған қалыптар. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Техник (жалпы бейін)
2-4
Өндірісті дайындау жөніндегі техник
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы: Арыстанова Акмарал Нурлановна, +7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар).
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ, 14.10.2024 г.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2025 г.
21. Болжалды қайта қарау күні: 01.01.2028 г.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 3 маусымдағы
№ 195 бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Еденге арналған линолеум және өзге эластикалық жабындылар өндіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Еденге арналған линолеум және өзге эластикалық жабындылар өндіру" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді, ұйымдарда және кәсіпорындарда, химия өнеркәсібі және резеңке санитарлық-гигиеналық және медициналық бұйымдар өндірісі саласындағы қызметті жүзеге асырады. Бұл КС "Химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" СБШ негізінде әзірленді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) линолеум – қазіргі уақытта негізінен полимерлі материалдардан жасалған еден жабынының бір түрі. Орамдар түрінде қол жетімді;
2) мастика – шпаклевка, затты су өткізбейтін ету үшін желімдеуге, цементтеуге, жарықтарды толтыруға арналған әртүрлі заттардың қоспасы. - шпаклевка, затты су өткізбейтін ету үшін желімдеуге, цементтеуге, жарықтарды толтыруға арналған әртүрлі заттардың қоспасы;

3) релин – резиновый линолеум, материал для покрытия полов, изготовляемый на основе синтетических и натурального каучуков;
4) экструзия – технологический процесс, при котором материал (например, ПВХ) под высоким давлением и температурой выдавливается через форму, приобретая необходимую форму и размер;
5) эластичные покрытия для пола – это покрытия, обладающие высокой гибкостью и способностью к деформации без повреждений. К ним относятся линолеум, ПВХ-покрытия, резиновые покрытия и другие.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СИЗ – средства индивидуальной защиты;
2) ГОСТ – государственный стандарт;
3) ПВХ – поливинилхлорид.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство линолеума и прочих эластичных покрытий для пола.
5. Код профессионального стандарта: C22232060.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.2 Производство пластмассовых изделий;
22.23 Производство строительных пластмассовых изделий;
22.23.2 Производство линолеума и прочих эластичных покрытий для пола.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Производство линолеума и прочих эластичных покрытий для пола определяет в области профессиональной деятельности "Производство резиновых и пластмассовых изделий" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда.
8. Перечень карточек профессий:
1) Облицовщик синтетическими материалами - 2 уровень ОРК;
2) Облицовщик синтетическими материалами - 3 уровень ОРК;
3) Облицовщик синтетическими материалами - 4 уровень ОРК;
4) Машинист экструдера - 2 уровень ОРК;
5) Машинист экструдера - 3 уровень ОРК;
6) Машинист экструдера - 4 уровень ОРК;
7) Сушильщик линолеума - 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Облицовщик синтетическими материалами":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-005
Наименование профессии:
Облицовщик синтетическими материалами
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-004 - Настильщик полов;
7122-0-017 - Рабочий по укладке линолеума.
Основная цель деятельности:
Устройство и облицовка полов линолеумом, релином, синтетическими материалами и полимерной плиткой
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3) релин – резеңке линолеум, синтетикалық және табиғи резеңкеден жасалған еден жабыны материалы;
4) экструзия – бұл материал (мысалы, ПВХ) жоғары қысым мен температурада қалып арқылы сығылып, қажетті пішін мен өлшемге ие болатын технологиялық процесс;
5) серпімді еден жабындары – бұл икемділігі жоғары және зақымдалмай деформациялану қабілеті бар жабындар. Оларға линолеум, ПВХ жабындары, резеңке жабындар және т. б.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ЖҚҚ – жеке қорғаныс құралдары;
2) МЕМСТ – Мемлекеттік стандарт;
3) ПВХ – поливинилхлорид.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Еденге арналған линолеум және өзге эластикалық жабындылар өндіру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C22232060 .
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.2 Пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.23 Пластмасса құрылыс материалдарын өндіру;
22.23.2 Еденге арналған линолеум және өзге эластикалық жабындылар өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Еденге арналған линолеум және өзге эластикалық жабындылар өндіру "Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" кәсіптік қызмет саласында біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Синтетикалық материалдармен әрлеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Синтетикалық материалдармен әрлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Синтетикалық материалдармен әрлеуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
4) Экструдер машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Экструдер машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Экструдер машинисі - 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Линолеумді кептіруші - 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Синтетикалық материалдармен әрлеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-005
Кәсіптің атауы:
Синтетикалық материалдармен әрлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Синтетикалық материалдармен әрлеуші, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-004 - Еден төсеуші;
7122-0-017 - Линолеум төсеуші жұмысшы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Едендерді линолеуммен, релинмен, синтетикалық материалдармен және полимерлі плиткалармен қаптау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Облицовка синтетическими материалами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Облицовка синтетическими материалами
Навык 1:
Выполнение работ по облицовке синтетическими материалами
Умения:
2 разряд
1. Очищать основания от пыли с помощью компрессора;
2. Наносить грунтовку на основания кистью;
3. Раскатывать рулонные материалы;
4. Просеивать цемент вручную для приготовления шпатлевок и мастик;
5. Сортировать и подбирать полимерные плитки, стандартные отделочные изделия и элементы индустриального изготовления;
6. Снимать линолеум, релин, полимерные плитки;
7. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
2 разряд
1. Основные виды материалов, применяемых при устройстве наливных бесшовных полов, полов из линолеума, релина, синтетических материалов, полимерных плиток, стандартных отделочных изделий и элементов индустриального изготовления, применяемых для облицовки поверхностей;
2. Технологию процесса обработки изделий из пластмасс шлифованием и полированием на механических кругах;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 18108-80. Линолеум поливинилхлоридный на теплозвукоизолирующей подоснове. Технические условия; 2) ГОСТ 7251-2016. Линолеум поливинилхлоридный на тканой и нетканой подоснове. Технические условия; 3) ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения; 4) ГОСТ 34376.1-2017 "Пластмассы. Термопластичные полиуретаны для формирования и экструзии"; 5) ГОСТ 11529-2016 Материалы поливинилхлоридные для полов. Методы контроля.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3-4
Облицовщик синтетическими материалами
10. Карточка профессии "Облицовщик синтетическими материалами":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-005
Наименование профессии:
Облицовщик синтетическими материалами
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения на производстве
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-004 - Настильщик полов;
7122-0-017 - Рабочий по укладке линолеума.
Основная цель деятельности:
Устройство и облицовка полов линолеумом, релином, синтетическими материалами и полимерной плиткой
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ішкі және сыртқы қабырғалар мен едендерді синтетикалық материалдармен қаптау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ішкі және сыртқы қабырғалар мен едендерді синтетикалық материалдармен қаптау
Дағды 1:
Беттерді қаптауға дайындау, сұрыптау және полимерлі плиткаларды таңдау жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
2 разряд
1. Компрессордың көмегімен негізгі бөлікті шаңнан тазалау;
2. Щеткамен астарларға бояуларды жағу;
3. Прокат материалдарын жаю;
4. Шпаклевкалар мен мастикаларды дайындау үшін цементті қолмен електен өткізу;
5. Полимерлі плиткаларды, стандартты әрлеу бұйымдарын және өнеркәсіптік өндіріс элементтерін сұрыптау және таңдау;
6. Линолеумды, релинді, полимерлі плиткаларды алып тастау;
7. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Өздігінен тегістейтін жіксіз едендерді, линолеумнан, релиннен, синтетикалық материалдардан, полимерлі тақтайшалардан, стандартты әрлеу бұйымдарынан және бетті қаптау үшін қолданылатын өнеркәсіпте өндірілген элементтерден жасалған едендерді салу кезінде қолданылатын материалдардың негізгі түрлері;
2. Механикалық дөңгелектерде тегістеу және жылтырату арқылы пластмасса бұйымдарын өңдеудің технологиялық технологиясы;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 7338–90. Мемлекетаралық стандарт. Резеңке және резеңке-маталы пластиналар. Техникалық талаптар; 2) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы; 3) МЕМСТ 18829–2017. Мемлекетаралық стандарт. Гидравликалық және пневматикалық құрылғыларға арналған дөңгелек қимадағы резеңке тығыздағыш сақиналар. Техникалық талаптар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3-4
Тақтайшы - әрлеуші
10. Кәсіптің карточкасы "Синтетикалық материалдармен әрлеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-005
Кәсіптің атауы:
Синтетикалық материалдармен әрлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Синтетикалық материалдармен әрлеуші, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-004 - Еден төсеуші;
7122-0-017 - Линолеум төсеуші жұмысшы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Едендерді линолеуммен, релинмен, синтетикалық материалдармен және полимерлі плиткалармен қаптау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Подготовительные работы
2. Облицовка синтетическими материалами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовительные работы
Навык 1:
Выполнение работ по подготовке к процессу облицовки
Умения:
3 разряд
1. Предварительно готовить разметку;
2. Подготавливать синтетическую массу и холодные мастики;
3. Варить клей;
4. Шпатлевать вручную основания для полов;
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Выполнять разбивку и провешивание поверхности оснований для устройства полов и облицовки стандартными изделиями и элементами индустриального изготовления;
2. Шлифовать поверхности оснований шлифовальной машиной;
3. Готовить горячие мастики;
4. Подготавливать к работе сварочную машину для сварки линолеума;
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд
1. Основные свойства материалов, применяемых при устройстве полов и облицовке поверхностей;
2. Технология приготовления синтетической массы для наливных бесшовных полов, холодных мастик для наклейки рулонных материалов и облицовки поверхностей;
3. Способы варки клея и раскроя обоев.
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Технология приготовления горячих мастик;
2. Устройство и принцип действия обое-резательных машин.
3. Устройство и принцип действия сварочной машины для сварки линолеума;
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Облицовка синтетическими материалами
Навык 1:
Выполнение работ по облицовке синтетическими материалами
Умения:
3 разряд
1. Укладывать маячные рейки по готовой разметке;
2. Укладывать и разравнивать подготовительный слой при устройстве наливных бесшовных полов;
3. Сверлить отверстия в плитках;
4. Обрезать кромки обоев вручную;
5. Наносить клеевой состав на поверхности склеивания стен бумагой.
6. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Наклеивать рулонные материалы и резинового паркета на основания полов с разметкой, подгонкой и прирезкой полотнищ;
2. Настилать полы простого рисунка из синтетических, линолеумных релиновых плиток и паркета;
3. Укладывать насухо ковры линолеума, сваренных размером "на комнату";
4. Облицовывать плоские поверхности синтетической плиткой, стандартными отделочными изделиями и элементами индустриального изготовления;

1. Дайындық жұмыстары;
2. Синтетикалық материалдармен қаптау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық жұмыстары
Дағды 1:
Қаптау процесіне дайындық бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Белгілеуді алдын ала дайындау;
2. Синтетикалық масса мен суық мастиканы дайындау;
3. Желімді пісіру;
4. Еден негіздерін қолмен тегістеу;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
4 разряд
1. Стандартты бұйымдармен және өнеркәсіптік дайындау элементтерімен едендер мен қаптамаларды орнату үшін негіздердің бетін сындыру және ілу;
2. Негіз беттерін тегістеуішпен тегістеу;
3. Ыстық мастиканы дайындау;
4. Линолеум дәнекерлеу машинасын жұмысқа дайындау;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3 разряд
1. Едендерді орнату және Беттерді қаптау кезінде қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері;
2. Құйылмалы жіксіз едендерге арналған синтетикалық массаны, роликті материалдарды жапсыруға және Беттерді қаптауға арналған суық мастикаларды дайындау технологиясы;
3. Желімді пісіру және тұсқағазды кесу әдістері.
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
4 разряд
1. Ыстық мастиканы дайындау технологиясы;
2. Орау машиналарының құрылғысы және жұмыс принципі.
3. Линолеум дәнекерлеу машинасының құрылғысы және жұмыс принципі;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Синтетикалық материалдармен қаптау
Дағды 1:
Синтетикалық материалдармен қаптау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Дайын таңбалау бойынша Маяк рельстерін төсеу;
2. Толтырғыш жіксіз едендерді орнату кезінде дайындық қабатын төсеу және тегістеу;
3. Плиткалардағы тесіктерді бұрғылау;
4. Тұсқағаздың шеттерін қолмен кесу;
5. Қабырғаларды қағазбен желімдеу бетіне желім композициясын жағу;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
4 разряд
1. Орамдық материалдар мен резеңке паркетті едендердің негізіне жапсырып, төсемдерді белгілеп, қиып, қиып алу;
2. Синтетикалық, линолеум релин плиткалары мен паркеттің қарапайым үлгісіндегі едендерді төсеу;
3. "Бөлмеге" дәнекерленген линолеум кілемдерін құрғату;
4. Тегіс беттерді синтетикалық плиткалармен, стандартты әрлеу өнімдерімен және өнеркәсіптік өндіріс элементтерімен қаптау;

5. Сваривать швы линолеума;
6. Устанавливать пластмассовые плинтуса и поручни;
7. Склеивать стены внахлестку обоями простыми и средней плотности, тканями;
8. Обрезать кромки обоев на обое-резательных машинах;
9. Выполнять пакетный раскрой обоев на станке;
10. Удалять пятна на оклеенных поверхностях;
11. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд
1. Основные свойства материалов, применяемых при устройстве полов и облицовке поверхностей;
2. Требования, предъявляемые к основаниям для устройства полов и облицовки поверхностей;
3. Способы сверления отверстий в полимерных плитах;
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Требования, предъявляемые к качеству применяемых материалов и выполняемых работ;
2. Способы крепления стандартных отделочных изделий и элементов индустриального изготовления;
3. Способы укладки синтетической массы при устройстве наливных бесшовных полов;
4. Способы наклейки рулонных материалов и облицовки поверхностей синтетическими материалами;
5. Правила эксплуатации для сварки линолеума;
6. Способы сварки швов линолеума;
7. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Умение быстро принимать решения
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 18108-80. Линолеум поливинилхлоридный на теплозвукоизолирующей подоснове. Технические условия; 2) ГОСТ 7251-2016. Линолеум поливинилхлоридный на тканой и нетканой подоснове. Технические условия; 3) ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения; 4) ГОСТ 34376.1-2017 "Пластмассы. Термопластичные полиуретаны для формирования и экструзии"; 5) ГОСТ 11529-2016 Материалы поливинилхлоридные для полов. Методы контроля.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Облицовщики синтетическими материалами
11. Карточка профессии "Облицовщик синтетическими материалами":
Код группы:
7122-0
Код наименования занятия:
7122-0-005
Наименование профессии:
Облицовщик синтетическими материалами
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 388 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 3)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19169.
Облицовщик синтетическими материалами, 2-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Практический опыт не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7122-0-004 - Настильщик полов;
7122-0-017 - Рабочий по укладке линолеума.
Основная цель деятельности:
Облицовка синтетическими материалами внутренних и внешних стен, полов, подбор цвета и оттенков синтетических масс по заданному рисунку
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

5. Линолеум тігістерін дәнекерлеу;
6. Пластикалық тақтайшалар мен тұтқаларды орнату;
7. Қабырғаларды қарапайым және орташа тығыздықтағы тұсқағаздармен, маталармен жабыстыру;
8. Тұсқағаздың шеттерін кескіш машиналарда кесу;
9. Станокта тұсқағазды пакеттік кесуді орындау;
10. Желімделген беттердегі дақтарды кетіру;
11. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3 разряд
1. Едендерді орнату және Беттерді қаптау кезінде қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері;
2. Едендерді орнатуға және Беттерді қаптауға арналған негіздерге қойылатын талаптар;
3. Полимерлі плиталардағы тесіктерді бұрғылау әдістері;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
4 разряд
1. Қолданылатын материалдар мен орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар;
2. Стандартты әрлеу бұйымдары мен өнеркәсіптік өндіріс элементтерін бекіту әдістері;
3. Толтырғыш жіксіз едендерді орнату кезінде синтетикалық массаны төсеу әдістері;
4. Орам материалдарын жапсыру және Беттерді синтетикалық материалдармен қаптау тәсілдері;
5. Линолеумды дәнекерлеуге арналған пайдалану ережелері;
6. Линолеум тігістерін дәнекерлеу әдістері;
7. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тез шешім қабылдай білу
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 18108-80. Поливинилхлоридті линолеум жылу дыбыс өткізбейтін негізде. Техникалық шарттар;
2) МЕМСТ 7251-2016. Тоқылған және тоқылмаған негіздегі поливинилхлоридті Линолеум. Техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Заттар мен материалдардың өрт-жарылыс қаупі. Көрсеткіштердің номенклатурасы және оларды анықтау әдістері;
4) МЕМСТ 34376.1-2017 "Пластмассалар. Қалыптастыру және экструзияға арналған термопластикалық полиуретандар";
5) МЕМСТ 11529-2016 еденге арналған поливинилхлоридті материалдар. Бақылау әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Тақтайшы - әрлеуші
11. Кәсіптің карточкасы "Синтетикалық материалдармен әрлеуші":
Топтың коды:
7122-0
Қызмет атауының коды:
7122-0-005
Кәсіптің атауы:
Синтетикалық материалдармен әрлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
3-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (3-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 30 шілдедегі № 388 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19169 болып тіркелді.
Синтетикалық материалдармен әрлеуші, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7122-0-004 - Еден төсеуші;
7122-0-017 - Линолеум төсеуші жұмысшы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Едендерді линолеуммен, релинмен, синтетикалық материалдармен және полимерлі плиткалармен қаптау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Облицовка синтетическими материалами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Облицовка синтетическими материалами
Навык 1:
Выполнение работ по облицовке синтетическими материалами
Умения:
5 разряд
1. Наносить лицевой слой синтетической массы при устройстве многоцветных наливных бесшовных полов;
2. Подбор цвета и оттенков синтетических масс по заданному рисунку;
3. Наклеивать ковры линолеума, сваренных размеров "на комнату";
4. Настилать полы сложного рисунка (по эскизам) из синтетической, линолеумной, релиновой плитки и резинового паркета;
5. Облицовывать криволинейные поверхности синтетическими и полимерными плитками, стандартными отделочными изделиями и элементами индустриального изготовления;
6. Заменять и ремонтировать покрытия полов из линолеума и релина и облицовки поверхностей из полимерных плиток, стандартных отделочных изделий и элементов индустриального изготовления;
7. Обклеивать стены впритык высококачественными и древесными обоями, дерматином и иными аналогичными материалами;
8. Склеивать потолки обоями;
9. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
6 разряд
1. Выполнять разметку и облицовку вертикальных цилиндрических и овальных поверхностей синтетическими материалами;
2. Устанавливать фризы, плинтуса в помещениях цилиндрической и овальной формы;
3. Заменять и ремонтировать облицовку из синтетических материалов цилиндрических и овальных поверхностей;
4. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
5 разряд
1. Свойства красителей, применяемых при изготовлении синтетических масс;
2. Правила подбора цветовых сочетаний для получения различных оттенков синтетических масс;
3. Способы облицовки криволинейных поверхностей;
4. Способы ремонта и смены покрытий и облицовки;
5. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
6 разряд
1. Способы разметки под облицовку синтетическими материалами;
2. Способы ремонта и смены облицовки вертикальных цилиндрических и овальных поверхностей;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Управление изменениями
Дисциплинированность
Структурированное решение проблем
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Синтетикалық материалдармен қаптау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Синтетикалық материалдармен қаптау
Дағды 1:
Синтетикалық материалдармен қаптау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Көп түсті құйылатын жіксіз едендерді орнату кезінде синтетикалық массаның бет қабатын жағу;
2. Берілген үлгі бойынша синтетикалық массалардың түсі мен реңктерін таңдау;
3. "Бөлмеге" дәнекерленген линолеум кілемдерін жабыстыру;
4. Синтетикалық, линолеум, релин плиткалары мен резеңке паркеттен жасалған күрделі үлгідегі (эскиз бойынша) едендерді төсеу;
5. Қисық сызықты беттерді синтетикалық және полимерлі плиткалармен, стандартты әрлеу бұйымдарымен және өнеркәсіптік өндіріс элементтерімен қаптау;
6. Линолеум мен релиннен жасалған еден жабындарын және полимерлі плиткалардың, стандартты әрлеу бұйымдарының және өнеркәсіптік өндіріс элементтерінің бетін қаптауды ауыстыру және жөндеу;
7. Қабырғаларды жоғары сапалы және ағаш тұсқағаздармен, дерматинмен және басқа да ұқсас материалдармен тығыз жабыстыру;
8. Төбелерді тұсқағаздармен жабыстыру;
9. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
6 разряд
1. Тік Цилиндрлік және сопақ беттерді синтетикалық материалдармен белгілеу және қаптау;
2. Цилиндрлік және сопақ пішінді бөлмелерде фриздер, юбка тақталарын орнату;
3. Синтетикалық материалдардан Цилиндрлік және сопақ беттерден жасалған қаптаманы ауыстыру және жөндеу;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
5 разряд
1. Синтетикалық массаларды өндіруде қолданылатын бояғыштардың қасиеттері;
2. Синтетикалық массалардың әртүрлі реңктерін алу үшін түс комбинацияларын таңдау ережелері;
3. Қисық беттерді қаптау әдістері;
4. Жабындар мен қаптамаларды жөндеу және ауыстыру тәсілдері;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
6 разряд
1. Синтетикалық материалдармен қаптау үшін белгілеу әдістері;
2. Тік Цилиндрлік және сопақ беттердің қаптамасын жөндеу және ауыстыру әдістері;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Өзгерістерді басқару
Тәртіптілік
Құрылымдық мәселелерді шешу
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 18108-80. Линолеум поливинилхлоридный на теплозвукоизолирующей подоснове. Технические условия; 2) ГОСТ 7251-2016. Линолеум поливинилхлоридный на тканой и нетканой подоснове. Технические условия; 3) ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения; 4) ГОСТ 34376.1-2017 "Пластмассы. Термопластичные полиуретаны для формирования и экструзии"; 5) ГОСТ 11529-2016 Материалы поливинилхлоридные для полов. Методы контроля.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Сушильщик линолеума
2-3
Облицовщик синтетическими материалами
12. Карточка профессии "Машинист экструдера":
Код группы:
8142-3
Код наименования занятия:
8142-3-010
Наименование профессии:
Машинист экструдера
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 27. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Машинист экструдера, 2-6 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8142-3-008 - Машинист микструдера;
8142-3-019 - Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс;
8142-3-016 - Оператор машины по производству пластмасс;
8142-3-017 - Оператор по производству отделочных материалов на поливинилхлоридной основе.
Основная цель деятельности:
Управление экструдером, поддержание необходимых параметров работы (температура, скорость подачи материала, давление газа), контроль за процессом выдавливания, замену и регулировку экструзионных насадок, обеспечение качества готовой продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка оборудования и материалов
2. Ведение технологического процесса
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка оборудования и материалов
Навык 1:
Подготовка композиций и загрузка их в экструдер
Умения:
2-3 разряд
1. Выполнять наладку экструдера;
2. Подготавливать композиции;

1) МЕМСТ 18108-80. Поливинилхлоридті линолеум жылу дыбыс өткізбейтін негізде. Техникалық шарттар;
2) МЕМСТ 7251-2016. Тоқылған және тоқылмаған негіздегі поливинилхлоридті Линолеум. Техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Заттар мен материалдардың өрт-жарылыс қаупі. Көрсеткіштердің номенклатурасы және оларды анықтау әдістері;
4) МЕМСТ 34376.1-2017 "Пластмассалар. Қалыптастыру және экструзияға арналған термопластикалық полиуретандар";
5) МЕМСТ 11529-2016 еденге арналған поливинилхлоридті материалдар. Бақылау әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Экструдер машинисі
2-3
Синтетикалық материалдармен әрлеуші
12. Кәсіптің карточкасы "Экструдер машинисі":
Топтың коды:
8142-3
Қызмет атауының коды:
8142-3-010
Кәсіптің атауы:
Экструдер машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
27-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Экструдер машинисі, 2-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8142-3-008 - Микструдер машинисi;
8142-3-019 - Пластикалы массадан өнім өндіру жөніндегі роторлы желінің операторы;
8142-3-016 - Пластмасс өндірісі жөніндегі машина операторы;
8142-3-017 - Поливинилхлор негізіндегі өңдеу материалдарының өндіру жөніндегі оператор.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Экструдерді басқару, қажетті жұмыс параметрлерін сақтау (температура, материалды беру жылдамдығы, газ қысымы), экструзия процесін бақылау, экструзия саптамаларын ауыстыру және реттеу, дайын өнімнің сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Синтетикалық материалдармен қаптау;
2. Технологиялық процесті жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Синтетикалық материалдармен қаптау
Дағды 1:
Синтетикалық материалдармен қаптау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
2-3 разряд
1. Экструдерді баптауды орындау;
2. Композициялар дайындау;

3. Подготавливать соду или тальк для опудривания;
4. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
2-3 разряд
1. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
2. Правила работы с подъемно-транспортными механизмами;
3. Правила опудривания;
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологического процесса
Навык 1:
Выполнение процесса изготовления на экструдерах
Умения:
2 разряд
1. Проводить технологический процесс изготовления на экструдерах простых профилей или профилей средней сложности под руководством машиниста экструдера более высокой квалификации;
2. Регулировать технологические параметры процесса экструзии;
3. Транспортировать изготовленные профили в установленное место;
4. Чистить и смазывать механизмы экструдера;
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
3 разряд
1. Проводить технологический процесс изготовления на экструдерах профилей средней сложности или труб пленочных, искусственных нитей и щетины из полихлорвиниловых, полистирольных, полиэтиленовых смесей под руководством машиниста экструдера более высокой квалификации;
2. Регулировать технологические параметры процесса экструзии;
3. Обслуживать оборудование по приготовлению соды или талька;
4. Проводить смену намоточных барабанов, штанг;
5. Контролировать отдельные геометрические размеры изделий;
6. Транспортировать изготовленные изделия в установленное место;
7. Взвешивать сырье;
8. Оформлять этикетки;
9. Чистить и смазывать механизмы экструдера;
10. Вести записи в технологическом журнале;
11. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
2 разряд
1. Основы технологического процесса экструзии и правила его регулирования;
2. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
3. Правила работы с подъемно-транспортными механизмами;
4. Требования, предъявляемые к качеству простых профилей.
5. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
3 разряд
1. Требования, предъявляемые к качеству профилей средней сложности;
2. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Ұнтақтау үшін сода немесе тальк дайындау;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
2-3 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
2. Көтеру-тасымалдау тетіктерімен жұмыс істеу қағидалары;
3. Шаңдандыру ережелері;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процесті жүргізу
Дағды 1:
Экструдерлерде дайындау процесін жүзеге асыру
Машықтар:
2 разряд
1. Біліктілігі жоғары экструдер машинисінің басшылығымен орташа күрделікті профильдерді дайындау;
2. Экструзия процесінің технологиялық параметрлерін реттеу;
3. Дайындалған профильдерді белгіленген орынға тасымалдау;
4. Экструдер механизмдерін тазалаңыз және майлаңу;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
3 разряд
1. Біліктілігі жоғары экструдер машинисінің басшылығымен экструдерлерде орташа күрделі профильді немесе пленка құбырын және қабатты материалдарды дайындау, жасанды жіпті және полихлорвинилды, полистирольды, полиэтиленды және қосылыстардан талшықтарды дайындау;
2. Экструзия процесінің технологиялық параметрлерін реттеу;
3. Сода немесе тальк дайындау жабдығына қызмет көрсету;
4. Орамалы барабандарды, штангаларды ауыстыруды жүргізу;
5. Бұйымдардың жеке геометриялық өлшемдерін бақылау;
6. Дайындалған бұйымдарды белгіленген орынға тасымалдау;
7. Шикізатты өлшеу;
8. Жапсырмаларды рәсімдеу;
9. Экструдер механизмдерін тазалаңыз және майлаңыз;
10. Технологиялық журналда жазбалар жүргізу;
11. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Экструзияның технологиялық процесінің негіздері және оны реттеу ережелері;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
3. Көтеру-тасымалдау тетіктерімен жұмыс істеу қағидалары;
4. Қарапайым профильдердің сапасына қойылатын талаптар.
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
3 разряд
1. Күрделілігі орташа профильдердің сапасына қойылатын талаптар;
2. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Подготавливать экструдер к работе: выполнять чистку, подбор и установку головки и фильеры, настройку зазоров головки, разогрев зон цилиндра и головки до заданной температуры;
2. Выполнять наладку агрегатов экструдера под руководством машиниста экструдера более высокой квалификации на заданные параметры: экструдера, раздувочного, резательного и приемно-намоточного устройств, системы охлаждения и контрольно-измерительной аппаратуры;
3. Подготавливать используемые приспособления и инструменты;
4. Подготавливать смеси для экструзии и периодически загружать ее в экструдер;
5. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
4-5 разряд
1. Технология процесса экструзии и правила его регулирования;
2. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
3. Правила пользования контрольно-измерительными приборами и инструментом;
4. Физико-химические свойства используемого сырья;
5. Требования, предъявляемые к качеству выпускаемых материалов и изделий.
6. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологического процесса
Навык 1:
Выполнение процесса изготовления на экструдерах
Умения:
4 разряд
1. Вести технологический процесс изготовления и калибровки на экструдерах и экструзионных роторных автоматизированных линиях профилей сложного сечения (полых, монолитных, плоских и гофрированных), декоративных накладок, полозок, пленок и изделий из них, листов, искусственных нитей и щетины, труб диаметром до 110 мм и других изделий из полихлорвиниловых, полистирольных, полиэтиленовых и других смесей;
2. Обеспечивать синхронную работу агрегатов экструдера и экструзионной роторной линии под руководством машиниста экструдера более высокой квалификации;
3. Регулировать число оборотов шнека, толщину материала, работу приемно-намоточного и резательного механизмов;
4. Вести контроль за установленным технологическим режимом по показаниям контрольно-измерительных приборов;
5. Вести периодический контроль за соответствием изготавливаемых материалов и изделий образцам и чертежам;
6. Снимать готовые изделия и бобины с готовыми материалами с намоточного устройства;
7. Взвешивать, маркировать готовую продукцию и изделия, передавать их на разбраковку, сортировку, упаковку;
8. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
5 разряд

1. Экструдерді жұмысқа дайындау: бас пен иіргішті тазалауды, сәйкестендіруді және орнатуды, бастың саңылауларын реттеуді, цилиндр мен бастың аймақтарын белгіленген температураға дейін қыздыруды орындау;
2. Жоғары білікті экструдер машинисінің басшылығымен экструдер агрегаттарын берілген параметрлерге баптауды орындау: экструдер, үрлеу, кесу және қабылдау-орау құрылғылары, салқындату жүйесі және бақылау-өлшеу аппаратурасы;
3. Қолданылатын құрылғылар мен құралдарды дайындаңыз;
4. Қоспаларды экструзияға дайындаңыз және оны мезгіл мезгіл экструдерге салыңыз;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Экструзия процесінің технологиясы және оны реттеу ережелері;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану қағидалары;
4. Қолданылатын шикізаттың физика-химиялық қасиеттері;
5. Шығарылатын материалдар мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процесті жүргізу
Дағды 1:
Экструдерлерде дайындау процесін жүзеге асыру
Машықтар:
4 разряд
1. Экструдер және экструзиялы автоматты роторлы желіден полихлорвинилді, полистиролды, полиэтиленді және тағы басқа қосылыстардан күрделі қималы (қуыс, монолитті, жалпақ, гофрирлі) профиль, декоративті жапсырма, табандар, пленка және одан парақ, жасанды жіп және талшық, 110 мм диметрге дейін құбыр және тағы басқа да өнімдер жасау, экструзияға материал дайындау және оны экструдерға мерзімді салып тұру;
2. Жоғары білікті экструдер машинисінің басшылығымен экструдер агрегаттары мен экструзиялық роторлық желінің синхронды жұмысын қамтамасыз ету;
3. Бұранданың айналу санын, материалдың қалыңдығын, қабылдау-орау және кесу механизмдерінің жұмысын реттеу;
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша белгіленген технологиялық режимге бақылау жүргізу;
5. Дайындалатын материалдар мен бұйымдардың үлгілер мен сызбаларға сәйкестігіне мерзімді бақылау жүргізу;
6. Дайын бұйымдар мен орауыштарды дайын материалдармен орау құрылғысынан алу;
7. Дайын өнім мен бұйымдарды өлшеуге, таңбалауға, оларды ақаудан шығаруға, сұрыптауға, буып-түюге беру;
8. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
5 разряд

1. Вести технологический процесс изготовления и калибровки на экструдерах различных конструкций и экструзионных роторных автоматизированных линиях профилей с особо сложными сечениями, труб диаметром от 110 до 500 мм, сложных профилированных изделий, листов винипласта толщиной 1-5,0 мм, художественных изделий, искусственной щетины толщиной от 50 до 200 мкм из поливинилхлоридных, полиамидных, полистирольных и других смесей;
2. Выполнять наладку агрегатов экструдера, экструзионных роторных автоматических линий на заданные технологические режимы работы;
3. Выполнять ведение с пульта управления технологический процесса экструзии;
4. Выполнять пуск и остановку обслуживаемого оборудования;
5. Настраивать механизмы агрегата экструдера и экструзионной роторной линии на синхронную работу;
6. Вести контроль качества изготавливаемых изделий и материалов;
7. Заполнять паспорта на партии изготовленных изделий и материалов;
8. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
4-5 разряд
1. Технология процесса изготовления и калибровки различных изделий и материалов экструзией;
2. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
3. Правила наладки механизмов экструдера и экструзионной роторной линии на синхронную работу;
4. Схема электропитания агрегата экструдера;
5. Государственные стандарты и технические условия на изготовленные материалы и изделия;
6. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 18108-80. Линолеум поливинилхлоридный на теплозвукоизолирующей подоснове. Технические условия; 2) ГОСТ 7251-2016. Линолеум поливинилхлоридный на тканой и нетканой подоснове. Технические условия; 3) ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения; 4) ГОСТ 34376.1-2017 "Пластмассы. Термопластичные полиуретаны для формирования и экструзии"; 5) ГОСТ 11529-2016 Материалы поливинилхлоридные для полов. Методы контроля.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Машинист экструдера

1. Әртүрлі конструкциялы экструдер және экструзиялы автоматты роторлы желіден полихлорвинилді, полистиролды, полиэтиленді, полиамидті және тағы басқа қосылыстардан, өте күрделі қималы тектес профильдер (қуыс, монолитті, жалпақ, гофрирлі) профиль пленкаларынан, 110 мм-ден жоғары 500 мм диаметрге дейін құбыр және күрделі профильденген өнімдер, қалыңдығы 1 – 5.0 мм виниплас парақтарын, көркем бұйымдар, 50 ден 200 мк дейін қалыңдықта электрнды басқарумен автоматты жүйеде поливинилхлоридтан, полистиролдан жасанды талшық жасау;
2. Берілген технологиялық жұмыс режимдеріне экструдер агрегаттарын, экструзиялық роторлы Автоматты желілерді баптауды орындау;
3. Басқару пультінен экструзияның технологиялық процесін жүргізуді орындау;
4. Қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосуды және тоқтатуды орындау;
5. Синхронды жұмыс үшін экструдер агрегаты мен экструзиялық ротор желісінің механизмдерін теңшеу;
6. Дайындалатын бұйымдар мен материалдардың сапасын бақылауды жүргізу;
7. Дайындалған бұйымдар мен материалдардың партияларына паспорттарды толтыру;
8. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Экструзиямен әртүрлі бұйымдар мен материалдарды дайындау және калибрлеу процесінің технологиясы;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
3. Экструдер және экструзиялық Роторлық желі механизмдерін синхронды жұмысқа баптау ережесі;
4. Экструдер қондырғысының қуат схемасы;
5. Дайындалған материалдар мен бұйымдарға арналған мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 18108-80. Поливинилхлоридті линолеум жылу дыбыс өткізбейтін негізде. Техникалық шарттар;
2) МЕМСТ 7251-2016. Тоқылған және тоқылмаған негіздегі поливинилхлоридті Линолеум. Техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Заттар мен материалдардың өрт-жарылыс қаупі. Көрсеткіштердің номенклатурасы және оларды анықтау әдістері;
4) МЕМСТ 34376.1-2017 "Пластмассалар. Қалыптастыру және экструзияға арналған термопластикалық полиуретандар";
5) МЕМСТ 11529-2016 еденге арналған поливинилхлоридті материалдар. Бақылау әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Экструдер машинисi

Сушильщик линолеума, 3-4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8142-2-002 - Оператор по производству линолеума.
Основная цель деятельности:
Выполнение процесса удаления избыточной влаги из линолеума, контроль температуры во время обработки, обработка защитным средством и подготовка к транспортировке.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к производственному процессу
2. Ведение процесса сушки линолеума
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к производственному процессу
Навык 1:
Подготовка к процессу сушки
Умения:
3 разряд
1. Подготавливать к работе сушильные камеры и съемное оборудование;
2. Заправлять полотна линолеума на направляющие валики съемного механизма;
3. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Подготавливать и выполнять наладку обслуживаемого оборудования;
2. Готовить камеры к загрузке: снижать температуры, выполнять разгерметизацию;
3. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
2. Способы наладки обслуживаемого оборудования;
3. Требования, предъявляемые к линолеуму до и после сушки.
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение процесса сушки линолеума
Навык 1:
Сушка линолеума в сушильных камерах
Умения:
3 разряд
1. Выполнять отдельные операции процесса сушки линолеума после грунтовки и печатания;
2. Заправлять полотна линолеума на направляющие валики съемного механизма;
3. Скреплять в процессе завешивания концов полотнищ линолеума рейками и сшивать их внахлестку;
4. Вести контроль за центровкой полотна, равномерным его перемещением и качеством лицевого слоя;
5. Устранять обрывы полотна и неисправностей в работе съемного оборудования;
6. Передавать бобины с линолеумом на сортировку и упаковку;
7. Участвовать в наладке и ремонте обслуживаемого оборудования;
8. Соблюдать правила охраны труда, промышленной и пожарной безопасности в процессе работы.
4 разряд

Линолеумді кептіруші, 3-4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8142-2-002 - Линолеум өндірісі жөніндегі оператор.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Линолеумнан артық ылғалды кетіру процесін орындау, өңдеу кезінде температураны бақылау, қорғанышпен өңдеу және тасымалдауға дайындық
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндіріс процесіне дайындық;
2. Линолеумды кептіру процесін жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өндіріс процесіне дайындық
Дағды 1:
Кептіру процесіне дайындық
Машықтар:
3 разряд
1. Кептіру камералары мен алынбалы жабдықты жұмысқа дайындау;
2. Линолеум кенептерін алынбалы механизмнің бағыттаушы роликтеріне салу;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты дайындау және баптауды орындау;
2. Камераларды жүктеуге дайындау: температураны төмендету, қысымды төмендету;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау тәсілдері;
3. Кептіруге дейін және кейін линолеумға қойылатын талаптар.
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Линолеумды кептіру процесін жүргізу
Дағды 1:
Кептіру камераларында линолеумды кептіру
Машықтар:
3 разряд
1. Праймер мен басып шығарудан кейін линолеумды кептіру процесінің жеке операцияларын орындау;
2. Линолеум кенептерін алынбалы механизмнің бағыттаушы роликтеріне салу;
3. Линолеум панельдерінің ұштарын рельстермен ілу процесінде бекітіңіз және оларды қабаттасып тігу;
4. Кенептің туралануын, оның біркелкі қозғалуын және бет қабатының сапасын бақылауды жүргізу;
5. Алынбалы жабдықтың жұмысындағы кенептің үзілуін және ақауларын жою;
6. Линолеум орауыштарын сұрыптауға және орауға жіберу;
7. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге және жөндеуге қатысу;
8. Жұмыс барысында еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
4 разряд

1. Вести процесс сушки линолеума после грунтовки и печатания;
2. Герметизация сушильной камеры, подача теплоносителя и подъем температуры до заданного уровня;
3. Регулировать вытяжные механизмы и намоточные устройства;
4. Вести контроль за подачей полотна линолеума в сушильную камеру, сушкой грунта и краски, съемом линолеума;
5. Корректировать технологические параметры сушки;
6. Отбирать пробы линолеума для анализа;
7. Участвовать в ремонте обслуживаемого оборудования;
9. Соблюдать правила охраны труда, промышленной и пожарной безопасности в процессе работы.
Знания:
3-4 разряд
1. Технология процесса сушки линолеума;
2. Устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
3. Правила пользования контрольно-измерительными приборами;
4. Требования, предъявляемые к линолеуму;
5. Основы теплотехники;
6. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 18108-80. Линолеум поливинилхлоридный на теплозвукоизолирующей подоснове. Технические условия; 2) ГОСТ 7251-2016. Линолеум поливинилхлоридный на тканой и нетканой подоснове. Технические условия; 3) ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения; 4) ГОСТ 34376.1-2017 "Пластмассы. Термопластичные полиуретаны для формирования и экструзии"; 5) ГОСТ 11529-2016 Материалы поливинилхлоридные для полов. Методы контроля.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3-4
Облицовщик синтетическими материалами
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
16. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель: Арыстанова Акмарал Нурлановна, +7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
АО "Центр развития трудовых ресурсов", 09.10.2024 г.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
21. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 01.01.2028 г.
Приложение 4
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 3 июня 2025 года № 195
Профессиональный стандарт: "Производство резиновых санитарно-гигиенических и медицинских изделий"
Глава 1. Общие положения

1. Праймер мен басып шығарудан кейін линолеумды кептіру процесін жүргізу;
2. Кептіру камерасын тығыздау, салқындатқышты беру және температураны белгіленген деңгейге дейін көтеру;
3. Шығару механизмдері мен орау құрылғыларын реттеу;
4. Линолеум төсемінің кептіру камерасына берілуін, топырақ пен бояуды кептіруді, линолеумды алуды бақылауды жүргізу;
5. Кептірудің технологиялық параметрлерін түзету;
6. Талдау үшін линолеум сынамаларын алу;
7. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу;
9. Жұмыс барысында еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Линолеумды кептіру процесінің технологиясы;
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және жұмыс принципі;
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану қағидалары;
4. Линолеумға қойылатын талаптар;
5. Жылу техникасының негіздері;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 18108-80. Поливинилхлоридті линолеум жылу дыбыс өткізбейтін негізде. Техникалық шарттар;
2) МЕМСТ 7251-2016. Тоқылған және тоқылмаған негіздегі поливинилхлоридті Линолеум. Техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Заттар мен материалдардың өрт-жарылыс қаупі. Көрсеткіштердің номенклатурасы және оларды анықтау әдістері;
4) МЕМСТ 34376.1-2017 "Пластмассалар. Қалыптастыру және экструзияға арналған термопластикалық полиуретандар";
5) МЕМСТ 11529-2016 еденге арналған поливинилхлоридті материалдар. Бақылау әдістері.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3-4
Қаңылтыр материалын пішуші
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы: Арыстанова Акмарал Нурлановна,
+7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz.
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар).
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ, 09.10.2024 г.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2025 г.
22. Болжалды қайта қарау күні: 01.01.2028 г.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 3 маусымдағы
№ 195 бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Санитарлық-гигиеналық және медициналық резеңке бұйымдарын өндіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Производство резиновых санитарно-гигиенических и медицинских изделий" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере химическая промышленность и производство резиновых санитарно-гигиенических и медицинских изделий. Данный ПС разработан на основе ОРК "Химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий".
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) вулканизация – технологический процесс резинового производства, при котором пластичный "сырой" каучук превращается в резину;
2) лабораторные испытания – тесты и анализы, проводимые для проверки свойств и качества резиновых изделий;
3) формование – это процесс создания формы изделия путем литья резиновой смеси в заранее подготовленную форму (форму);
4) латексная смесь – смесь на основе натурального или синтетического латекса, используемая для производства резиновых изделий;
5) латексные изделия – резиновые изделия, которые получают из водных дисперсий каучуков (латексов);
6) пресс-форма – инструмент, используемый для придания резиновому изделию необходимой формы путем формования;
7) термостат – это устройство, предназначенное для поддержания постоянной температуры.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – Квалификационный справочник;
2) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ГОСТ – государственный стандарт.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство резиновых санитарно-гигиенических и медицинских изделий.
5. Код профессионального стандарта: C22192073.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.1 Производство резиновых изделий;
22.19 Производство прочих резиновых изделий;
22.19.2 Производство резиновых санитарно-гигиенических и медицинских изделий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Производство резиновых санитарно-гигиенических и медицинских изделий определяет в области профессиональной деятельности "Производство резиновых и пластмассовых изделий" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда.

1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Санитарлық-гигиеналық және медициналық резеңке бұйымдарын өндіру" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді, ұйымдарда және кәсіпорындарда, химия өнеркәсібі және резеңке санитарлық-гигиеналық және медициналық бұйымдар өндірісі саласындағы қызметті жүзеге асырады. Бұл КС "Химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" СБШ негізінде әзірленді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) вулканизация – резеңке өндірісінің технологиялық процесі, онда пластикалық" шикі " резеңке резеңкеге айналады;
2) зертханалық сынақтар – резеңке бұйымдардың қасиеттері мен сапасын тексеру үшін жүргізілетін сынақтар мен талдаулар;
3) қалыптау – резеңке қоспаны алдын ала дайындалған қалыпқа (қалыпқа) құю арқылы бұйымның пішінін жасау процесі;
4) латексті қоспа – резеңке бұйымдарын өндіру үшін қолданылатын табиғи немесе синтетикалық латекс негізіндегі қоспасы;
5) латекс өнімдері – резеңкелердің (латекстердің)су дисперсиясынан алынатын резеңке бұйымдар;
6) пресс-форма – резеңке бұйымға қалыптау арқылы қажетті пішінді беру үшін қолданылатын құрал.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – Біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) МЕМСТ – Мемлекеттік стандарт.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Санитарлық-гигиеналық және медициналық резеңке бұйымдарын өндіру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C22192073.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.1 Резеңке өнімдерін өндіру;
22.19 Өзге де резеңке бұйымдарды өндіру;
22.19.2 Санитарлық-гигиеналық және медициналық резеңке бұйымдарын өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Санитарлық-гигиеналық және медициналық резеңке бұйымдарын өндіру "Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" кәсіптік қызмет саласында біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды.

8. Перечень карточек профессий:
1) Изготовитель латексных изделий - 2 уровень ОРК;
2) Аппаратчик приготовления латексной смеси - 2 уровень ОРК;
3) Аппаратчик приготовления латексной смеси - 3 уровень ОРК;
4) Оператор по изготовлению резиновых смесей - 3 уровень ОРК;
5) Прожигальщик медицинских изделий - 2 уровень ОРК;
6) Испытатель резиновых изделий - 3 уровень ОРК;
7) Испытатель резиновых изделий - 4 уровень ОРК;
8) Техник-технолог (общий профиль) - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Изготовитель латексных изделий":
Код группы:
8141-9
Код наименования занятия:
8141-9-019
Наименование профессии:
Изготовитель латексных изделий
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Обработчик материалов латексом
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требования к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8141-9-022 - Обработчик материалов латексом.
Основная цель деятельности:
Получение готовых изделий из клея, латекса и выполнение операций компонентов методом макания на механизированных поточных линиях и ручных аппаратах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Получение готовых изделий из клея и латекса
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Получение готовых изделий из клея и латекса
Навык 1:
Проведение работ по изготовлению изделий из клея и латекса
Умения:
3 разряд
1. Выполнять операции при изготовлении бесшовных изделий из клея, латекса и компонентов методом макания на механизированных поточных линиях и ручных аппаратах;
2. Заполнять ванны основным компонентом и коагулянтом;
3. Систематически удалять пузыри, пленки и посторонние включения с поверхности смеси;
4. Контролировать консистенцию смеси основного компонента;
5. Проверять пригодность форм и кассет к работе;
6. Очищать поверхности форм и кассет от пленки основного компонента и коагулянта;
7. Вести технологический процесс макания под руководством изготовителя маканых изделий высшей квалификации: загрузка рамок с формами в ванны, выгрузка их после выдержки и передача на последующую обработку;

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Латекстен бұйымдар жасаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы - 2 СБШ-нің деңгейі;
3) Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Резеңке қоспаларды дайындау операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Медициналық бұйымдарды тұтатушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
6) Резеңке бұйымдарын сынаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Резеңке бұйымдарды сынаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
8) Техник-технолог (жалпы бейін) - 5 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Латекстен бұйымдар жасаушы":
Топтың коды:
8141-9
Қызмет атауының коды:
8141-9-019
Кәсіптің атауы:
Латекстен бұйымдар жасаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Материалдарды латекспен өңдеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8141-9-022 - Материалдарды латекспен өңдеуші.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Желімнен, латекстен дайын бұйымдарды алу және механикаландырылған ағын желілері мен қол аппараттарында батыру әдісімен компоненттердің операцияларын орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайын желім мен латекс өнімдерін алу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайын желім мен латекс өнімдерін алу
Дағды 1:
Желім мен латекстен бұйымдар жасау бойынша жұмыстар жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Механикаландырылған ағын желілері мен қол аппараттарында батыру әдісімен желімнен, латекстен және компоненттерден жіксіз бұйымдар жасау кезінде операцияларды орындау;
2. Ванналарды негізгі компонентпен және коагулянтпен толтыру;
3. Қоспаның бетінен көпіршіктерді, пленкаларды және бөгде заттарды жүйелі түрде алып тастау;
4. Негізгі компонент қоспасының консистенциясын бақылау;
5. Пішіндер мен кассеталардың жұмысқа жарамдылығын тексеру;
6. Пішіндер мен кассеталардың беттерін негізгі компонент пен коагулянттың пленкасынан тазалау;
7. Біліктілігі жоғары батырылған бұйымдарды дайындаушының басшылығымен батырудың технологиялық процесін жүргізу: қалыптары бар рамаларды ванналарға тиеу, оларды ұстағаннан кейін түсіру және кейінгі өңдеуге беру;

8. Наблюдать за работой и обслуживанием механизмов: навешивания и съема кассет с формами с подвесок конвейера;
9. Перемещать, поднимать и переносить кассеты для загрузки в вагонетки и их выгрузки из них;
10. Наблюдать за работой установок воздушного и водного синерезиса, агрегата тепловой обработки форм и аналитического оборудования;
11. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд
1. Технологический процесс изготовления латексных изделий;
2. Приемы выполнения операций при обслуживании аппаратов и поточных механизированных линий;
3. Виды, свойства и назначение основного компонента, применяемого при изготовлении латексных изделий;
4. Требования, предъявляемые к качеству форм, основному компоненту (клею, латексу);
5. Устройство, назначение и эксплуатацию обслуживаемого оборудования и механизмов;
6. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль качества
Умения:
3 разряд
1. Изготавливать латексные изделия, следуя рецептурам и технологическим инструкциям;
2. Настраивать и эксплуатировать оборудование для производства латексных изделий, включая машины для формования и вулканизации;
3. Контролировать качество латексных изделий, выявлять дефекты и корректировать процессы для улучшения продукции;
4. Соблюдать правила охраны труда и использовать средства индивидуальной защиты при работе с латексными материалами и оборудованием.
Знания:
3 разряд
1. Технологические процессы производства латексных смесей, включая параметры смешивания и работу с оборудованием;
2. Государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 3.1409–86. Межгосударственный стандарт. Единая система технологической документации. Формы и требования к заполнению и оформлению документов на технологические процессы (операции) изготовления изделий из пластмасс и резины; 3) ГОСТ 24105–80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 4) ГОСТ 12.2.045-94. Система стандартов безопасности труда. Оборудование для производства резинотехнических изделий. Требования безопасности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Обработчик материалов латексом
3
Аппаратчик приготовления латексной смеси

8. Механизмдердің жұмысы мен қызмет көрсетуін бақылау: конвейердің аспаларынан қалыптары бар кассеталарды ілу және алу;
9. Вагонеткаларға тиеу және олардан түсіру үшін кассеталарды жылжыту, көтеру және тасымалдау;
10. Ауа және су синерезисі қондырғыларының, қалыптарды термиялық өңдеу агрегатының және талдамалық жабдықтың жұмысын бақылау;
11. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3 разряд
1. Латекс бұйымдарын жасаудың технологиялық процесі;
2. Аппараттар мен ағынды механикаландырылған желілерге қызмет көрсету кезінде операцияларды орындау тәсілдері;
3. Латекс бұйымдарын өндіруде қолданылатын негізгі компоненттің түрлері, қасиеттері және мақсаты;
4. Қалыптардың сапасына, негізгі компонентке (желім, латекс)қойылатын талаптар;
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен механизмдердің құрылысы, мақсаты және пайдаланылуы;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Сапаны бақылау
Машықтар:
3 разряд
1. Рецептуралар мен технологиялық нұсқауларға сәйкес латекс өнімдерін жасаңыз;
2. Қалыптау және вулканизация машиналарын қоса алғанда, латекс өнімдерін өндіруге арналған жабдықты теңшеу және пайдалану;
3. Латекс өнімдерінің сапасын бақылау, ақауларды анықтау және өнімді жақсарту процестерін реттеу;
4. Латекс материалдарымен және жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау ережелерін сақтау және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
3 разряд
1. Араластыру параметрлерін және жабдықпен жұмыс істеуді қоса алғанда, латекс қоспаларын өндірудің технологиялық процестері;
2. Дайын өнімге арналған мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы;
2) МЕМСТ 3.1409–86. Мемлекетаралық стандарт. Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пластмасса және резеңке бұйымдарын дайындаудың технологиялық процестеріне (операцияларына) құжаттарды толтыру және өңдеу нысандары мен талаптары;
3) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 12.2.045-94. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Резеңке бұйымдарын өндіруге арналған жабдықтар. Қауіпсіздік талаптары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Материалдарды латекспен өңдеуші
3
Қанықтыру аппаратшысы (резеңке бұйымдар өндіру жөніндегі)

10. Карточка профессии "Аппаратчик приготовления латексной смеси":
Код группы:
8141-1
Код наименования занятия:
8141-1-002
Наименование профессии:
Аппаратчик приготовления латексной смеси
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Аппаратчик приготовления латексной смеси, 2-4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8141-9-019 - Изготовитель латексных изделий
Основная цель деятельности:
Изготовление латексной смеси
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение процесса приготовления латексных смесей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение процесса приготовления латексных смесей
Навык 1:
Приготовление латексных смесей
Умения:
2 разряд
1. Выполнять фильтрацию растворов, залив латекса (вультекса) в смеситель, промывку барабанов, чистку аппаратуры;
2. Выполнять подачу латекса (вультекса) в ванны;
3. Наблюдать за работой дистиллятора;
4. При изготовлении губчатых изделий заливать латексную пену в пресс-формы;
5. Выполнять визуальное определение объема наполненных пресс-форм;
6. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
2 разряд
1. Приемы выполнения вспомогательных операций и чистки аппаратуры;
2. Методы наполнения пресс-форм латексной пеной;
3. Свойства, виды и назначение используемого сырья и материалов;
4. Ассортимент готовых изделий;
5. Технические требования, предъявляемые к качеству продукции;
6. Устройство аппаратуры и приборов.;
7. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты;
8. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:

10. Кәсіптің карточкасы "Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы":
Топтың коды:
8141-1
Қызмет атауының коды:
8141-1-002
Кәсіптің атауы:
Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы, 2-4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8141-9-019 - Латекстен бұйымдар жасаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Латекс қоспасын жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Латекс қоспаларын дайындау процесін жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Латекс қоспаларын дайындау процесін жүргізу
Дағды 1:
Латекс қоспаларын дайындау
Машықтар:
2 разряд
1. Ерітінділерді сүзуді, Латексті (вультексті) араластырғышқа құюды, барабандарды жууды, аппаратураны тазалауды орындау;
2. Ванналарға латекс (вультекс) беруді орындау;
3. Дистиллятордың жұмысын бақылау;
4. Губка бұйымдарын жасау кезінде латекс көбігін қалыпқа құю;
5. Толтырылған қалыптардың көлемін визуалды анықтауды орындау;
6. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
2 разряд
1. Көмекші операцияларды орындау және аппаратураны тазалау тәсілдері;
2. Қалыптарды латекс көбікпен толтыру әдістері;
3. Пайдаланылатын шикізат пен материалдардың қасиеттері, түрлері және мақсаты;
4. Дайын өнімдердің ассортименті;
5. Өнім сапасына қойылатын техникалық талаптар;
6. Аппаратура мен аспаптардың құрылысы.;
7. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғану құралдарын пайдалану нұсқаулығы;
8. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
не рекомендуется
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 3.1409–86. Межгосударственный стандарт. Единая система технологической документации. Формы и требования к заполнению и оформлению документов на технологические процессы (операции) изготовления изделий из пластмасс и резины; 3) ГОСТ 11808-88 Латекс синтетический БС-30. Технические условия; 4) ГОСТ 12.2.045-94. Система стандартов безопасности труда. Оборудование для производства резинотехнических изделий. Требования безопасности; 5) ГОСТ 11808-88* Латекс синтетический БС-30. Технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3-4
Испытатель резиновых изделий
3
Оператор по изготовлению резиновых смесей
3
Прожигальщик медицинских изделий
Код группы:
8141-1
Код наименования занятия:

1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы;
2) МЕМСТ 3.1409-86. Мемлекетаралық стандарт. Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пластмасса және резеңке бұйымдарын өндіру бойынша технологиялық процестерге (операцияларға) құжаттарды толтыруға және өңдеуге арналған нысандар мен талаптар;
3) МЕМСТ 24105-80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 12.2.045-94. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Резеңке бұйымдарын өндіруге арналған жабдықтар. Қауіпсіздік талаптары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3-4
Латекстен бұйымдар жасаушы
3
Резеңке желімдер мен жабындарды дайындау аппаратшысы
3
Медициналық бұйымдарды тұтатушы
11. Кәсіптің карточкасы "Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы":
Топтың коды:
8141-1
Қызмет атауының коды:

8141-1-002
Наименование профессии:
Аппаратчик приготовления латексной смеси
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Аппаратчик приготовления латексной смеси, 3-4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8141-9-019 - Изготовитель латексных изделий
Основная цель деятельности:
Изготовление латексной смеси
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение процесса приготовления латексных смесей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение процесса приготовления латексных смесей
Навык 1:
Приготовление латексных смесей на оборудовании
Умения:
3 разряд
1. Готовить навеску ингредиентов согласно заданной рецептуре;
2. Выполнять размол на шаровых мельницах;
3. Перемешивать и выдерживать растворыв и дисперсии в реакторе согласно установленным режимам и температуре;
4. Визуально определять качества продукта;
5. Готовить латексные пены в аппаратах периодического действия;
6. Вводить компоненты согласно их технологическому регламенту;
7. Визуально определять кратность по объему пены в бачке.;
8. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Загружать в реактор латексные смеси;
2. Перемешивать смеси согласно технологическому регламенту;
3. Добавлять желатинирующие и вулканизирующиех, вспенивающие компоненты в реактор;
4. Подавать смеси в производство насосами согласно технологическому регламенту;
5. Готовить латексные пены в аппаратах непрерывного действия;
6. Охлаждать или нагревать смеси до заданных температур, поддерживать температуры согласно заданному режиму;
7. Определять готовность продукта по приборам или визуально;
8. Сливать смеси в бачки;
9. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд

8141-1-002
Кәсіптің атауы:
Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Латексті қоспаны дайындау аппаратшысы, 3-4 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8141-9-019 - Латекстен бұйымдар жасаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Латекс қоспасын жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Латекс қоспаларын дайындау процесін жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Латекс қоспаларын дайындау процесін жүргізу
Дағды 1:
Жабдықта латекс қоспаларын дайындау
Машықтар:
3 разряд
1. Берілген рецепт бойынша ингредиенттер ілмегін дайындау;
2. Шар диірмендерінде ұнтақтауды орындау;
3. Белгіленген режимдер мен температураға сәйкес реактордағы ерітінді мен дисперсияны араластырыңыз және ұстау;
4. Өнімнің сапасын көзбен анықтау;
5. Мерзімді аппараттарда латекс көбіктерін дайындау;
6. Компоненттерді олардың технологиялық регламентіне сәйкес енгізу;
7. Резервуардағы көбік көлемінің көптігін көзбен анықтау;
8. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
4 разряд
1. Латекс қоспаларын реакторға салу;
2. Қоспаларды технологиялық регламентке сәйкес араластыру;
3. Реакторға желатинді және Вулканизациялық, көбіктенетін компоненттерді қосу;
4. Технологиялық регламентке сәйкес қоспаларды өндіріске сорғылармен беру;
5. Үздіксіз аппараттарда латекс көбіктерін дайындау;
6. Қоспаларды белгіленген температураға дейін салқындатыңыз немесе қыздырыңыз, температураны белгіленген режимге сәйкес ұстау;
7. Өнімнің дайындығын аспаптар арқылы немесе көзбен анықтау;
8. Қоспаларды резервуарларға құю;
9. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3 разряд

8141-3-002 - Каландровщик резиновых смесей
Основная цель деятельности:
Ведение процесса изготовления резиновых смесей и проверка исправности панелей управления
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение процесса изготовления резиновых смесей
2. Контроль и улучшение качества продукции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение процесса изготовления резиновых смесей
Навык 1:
Ведение процесса изготовления резиновых смесей
Умения:
4 разряд
1. Управлять процессом изготовления резиновых смесей с главного пульта управления;
2. Наблюдать по пневмосхемам за непрерывностью работы автоматических систем;
3. Проверять исправность панелей управления, автошифратора, наличие материалов в бункерах;
4. Включать панели в работу, следить за наличием рецептуры на все смеси в соответствии с техническим заданием;
5. Шифровать перфокарты на основании рецептурной карты;
6. Настраивать режимный контрольно-электронный прибор по рецепту;
7. Устанавливать минимумы и максимумы температуры смеси на электронном потенциометре;
8. Оформлять диаграммы;
9. Вести учет изготовленных резиновых смесей;
10. Переводить резиносмесители на ручное управление;
11. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
4 разряд
1. Технологический процесс изготовления резиновых смесей, их виды, шифры и назначение;
2. Устройство и принцип работы дешифратора, поточно-автоматической линии, системы управления автоматической развески и управления резиносместителями;
3. Элементы радиотехники, электроники, автоматики;
4. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль и улучшение качества продукции
Навык 1:
Проведение контроля качества резиновой смеси
Умения:
1. Контролировать качество подаваемого сырья;
2. Проводить контроль качества получаемой резиновой смеси;
3. Выполнять контроль и регулирование параметров процесса смешивания: давления, температуры, состояния формы и количества материала;
4. Соблюдать нормы охраны труда, использовать средства индивидуальной защиты и обеспечивать безопасные условия работы.
Знания:
1. Технологические процессы производства резиновых смесей, включая параметры смешивания и работу с оборудованием;
2. Государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:

8141-3-002 - Резеңке қоспаларды каландрлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Резеңке қоспаларды дайындау процесін жүргізу және басқару панельдерінің жарамдылығын тексеру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Резеңке қоспаларды дайындау процесін жүргізу
2. Өнім сапасын бақылау және жақсарту
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Резеңке қоспаларды дайындау процесін жүргізу
Дағды 1:
Резеңке қоспаларды дайындау процесін жүргізу
Машықтар:
4 разряд
1. Негізгі басқару пультінен Резеңке қоспаларды дайындау процесін жүргізу;
2. Пневматикалық схемалар бойынша автоматты жүйелердің үздіксіздігін бақылау;
3. Басқару панельдерінің, автошифратордың жарамдылығын, бункерлерде материалдардың болуын тексеру;
4. Панельдерді жұмысқа қосыңыз, техникалық тапсырмаға сәйкес барлық қоспаларға арналған рецептураның болуын қадағалау;
5. Рецепт картасының негізінде перфокарталарды шифрлау;
6. Рецепт бойынша режимдік бақылау-Электрондық аспапты теңшеу;
7. Қоспа температурасының минимумдары мен максимумдарын электронды потенциометрге орнату;
8. Диаграммаларды рәсімдеу;
9. Дайындалған резеңке қоспалардың есебін жүргізу;
10. Резеңке Араластырғыштарды қолмен басқаруға аудару;
11. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
4 разряд
1. Резеңке қоспаларды дайындаудың технологиялық процесі, олардың түрлері, шифрлары және мақсаты;
2. Дешифратордың, ағындық-автоматты желінің, Автоматты суспензияны басқару жүйесінің және резеңке ауыстырғыштарды басқарудың құрылғысы мен жұмыс принципі;
3. Радиотехника, Электроника, автоматика элементтері;
4. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Өнім сапасын бақылау және жақсарту
Дағды 1:
Резеңке қоспасының сапасына бақылау жүргізу
Машықтар:
1. Берілетін шикізаттың сапасын бақылау;
2. Алынған резеңке қоспаның сапасына бақылау жүргізу;
3. Араластыру процесінің параметрлерін бақылау және реттеу: қысым, температура, пішін күйі және материал мөлшері;
4. Еңбекті қорғау нормаларын сақтау, жеке қорғаныс құралдарын пайдалану және қауіпсіз жұмыс жағдайларын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Араластыру параметрлерін және жабдықпен жұмыс істеуді қоса алғанда, резеңке қоспалар өндірісінің технологиялық процестері;
2. Дайын өнімге арналған мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 3.1409–86. Межгосударственный стандарт. Единая система технологической документации. Формы и требования к заполнению и оформлению документов на технологические процессы (операции) изготовления изделий из пластмасс и резины; 3) ГОСТ 24105–80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 4) ГОСТ 12.2.045-94. Система стандартов безопасности труда. Оборудование для производства резинотехнических изделий. Требования безопасности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Каландровщик резиновых смесей
3
Вальцовщик резиновых смесей
13. Карточка профессии "Прожигальщик медицинских изделий":
Код группы:
8219-3
Код наименования занятия:
8219-3-002
Наименование профессии:
Прожигальщик медицинских изделий
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Прожигальщик медицинских изделий, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8219-3-006 - Сборщик изделий из пластмасс
Основная цель деятельности:
Прожигание-пробивание отверстий в катетерах, зондах, наконечниках и изделиях и подбор металлических стержней по заданном размерам, обеспечение стерильности и безопасности медицинских инструментов и материалов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Прожигание-пробивание изделий
2. Контроль и проверка качества
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Прожигание-пробивание изделий
Навык 1:
Выполнение процесса прожигания и пробивания
Умения:
3 разряд
1. Прожигать-пробивать отверстия в катетерах, зондах, наконечниках и изделиях;
2. Подбирать металлические стержни по заданным размерам отверстий в изделиях;
3. Включать муфельные печи, нагревать их до определенной температуры, накаливать в печи стержни;
4. Прожигать-пробивать отверстия в точном соответствии с техническими требованиями;

1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы;
2) МЕМСТ 3.1409–86. Мемлекетаралық стандарт. Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пластмасса және резеңке бұйымдарын дайындаудың технологиялық процестеріне (операцияларына) құжаттарды толтыру және өңдеу нысандары мен талаптары;
3) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 12.2.045-94. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Резеңке бұйымдарын өндіруге арналған жабдықтар. Қауіпсіздік талаптары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Резеңке қоспаларды каландрлаушы
3
Резеңке қоспалардың қақтаушы
13. Кәсіптің карточкасы "Медициналық бұйымдарды тұтатушы":
Топтың коды:
8219-3
Қызмет атауының коды:
8219-3-002
Кәсіптің атауы:
Медициналық бұйымдарды тұтатушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Медициналық бұйымдарды тұтатушы, 3 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8219-3-006 - Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жану-катетерлердегі, зондтардағы, ұштардағы және бұйымдардағы тесіктерді тесу және металл өзектерді берілген өлшемдер бойынша іріктеу, медициналық құралдар мен материалдардың стерильділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жану-бұйымдарды тесу
2. Сапаны бақылау және тексеру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жану-бұйымдарды тесу
Дағды 1:
Жану және тесу процесін орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Күйдіру-катетерлерде, зондтарда, Ұұштарда және бұйымдарда тесіктерді тесу;
2. Бұйымдардағы тесіктердің берілген өлшемдеріне сәйкес металл шыбықтарды таңдау;
3. Муфельді пештерді қосыңыз, оларды белгілі бір температураға дейін қыздырыңыз, пеште шыбықтарды жинау;
4. Күйдіру-техникалық талаптарға сәйкес тесіктерді тесу;

5. Проверять калибры отверстий;
6. Комплектовать изделия по партиям, прикладывать паспорта и передавать их на разбраковку;
7. Зачищать стержни напильником и готовить их к работе.;
8. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд
1. Приемы процесса прожигания отверстий;
2. Виды и свойства применяемых материалов;
3. Технические требования, предъявляемые к качеству продукции;
4. Устройство муфельной электропечи;
5. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Контроль и проверка качества
Навык 1:
Контроль процесса прожига и проверка медицинских изделий на соответствие требованиям по стерильности и качеству
Умения:
3 разряд
1. Осуществлять процессы прожига медицинских изделий, соблюдая технологические инструкции и температурные режимы;
2. Настраивать и обслуживать оборудование для прожига, проводить его профилактическое обслуживание;
3. Контролировать и проверять качество прожига, проводить тесты и анализы для подтверждения стерильности и соответствия стандартам;
4. Соблюдать правила охраны труда и использовать средства индивидуальной защиты при работе с оборудованием и медицинскими изделиями.
Знания:
3 разряд
1. Правила охраны труда, санитарных норм и требования безопасности при работе с оборудованием для прожига и медицинскими изделиями;
2. Правила использования средств индивидуальной защиты и обеспечения безопасных условий работы;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 3.1409–86. Межгосударственный стандарт. Единая система технологической документации. Формы и требования к заполнению и оформлению документов на технологические процессы (операции) изготовления изделий из пластмасс и резины; 3) ГОСТ 24105–80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов; 4) ГОСТ 12.2.045-94. Система стандартов безопасности труда. Оборудование для производства резинотехнических изделий. Требования безопасности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Сборщик изделий из пластмасс

5. Тесік калибрлерін тексеру;
6. Бұйымдарды партиялар бойынша жинақтау, паспорттарды қоса беру және оларды ақаудан шығаруға беру;
7. Шыбықтарды файлмен тазалаңыз және оларды жұмысқа дайындау;
8. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3 разряд
1. Тесіктерді жағу процесінің әдістері;
2. Қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері;
3. Өнім сапасына қойылатын техникалық талаптар;
4. Муфельді электр пешінің құрылғысы;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Сапаны бақылау және тексеру
Дағды 1:
Күйдіру процесін бақылау және медициналық бұйымдардың стерильділігі мен сапасы бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру
Машықтар:
3 разряд
1. Технологиялық нұсқаулықтар мен температуралық режимдерді сақтай отырып, медициналық бұйымдарды жағу процестерін жүзеге асыру;
2. Күйдіруге арналған жабдықты баптау және қызмет көрсету, оған профилактикалық қызмет көрсету;
3. Күйдіру сапасын бақылау және тексеру, стерильділік пен стандарттарға сәйкестікті растау үшін сынақтар мен сынақтар жүргізу;
4. Жабдықпен және медициналық бұйымдармен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау ережелерін сақтау және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
Білімдер:
3 разряд
1. Еңбекті қорғау қағидалары, санитарлық нормалар және күйдіруге арналған жабдықпен және медициналық бұйымдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
2. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану және қауіпсіз жұмыс жағдайларын қамтамасыз ету қағидалары;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы; 2) МЕМСТ 3.1409–86. Мемлекетаралық стандарт. Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пластмасса және резеңке бұйымдарын дайындаудың технологиялық процестеріне (операцияларына) құжаттарды толтыру және өңдеу нысандары мен талаптары; 3) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары; 4) МЕМСТ 12.2.045-94. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Резеңке бұйымдарын өндіруге арналған жабдықтар. Қауіпсіздік талаптары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Пластмассадан жасалған өнімдерді жинаушы

14. Карточка профессии "Испытатель резиновых изделий":
Код группы:
8214-9
Код наименования занятия:
8214-9-006
Наименование профессии:
Испытатель резиновых изделий
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Испытатель резиновых изделий, 3-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология полимерного производства
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт не менее 1 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
8214-9-010 - Испытатель-формировщик.
Основная цель деятельности:
Оценка и подтверждение качества, надежности и безопасности резинотехнических изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение контроля качества
2. Анализ и оценка результатов испытаний
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение контроля качества
Навык 1:
Осуществление процесса испытания резиновых изделий
Умения:
3 разряд
1. Испытывать на растяжение ремни и резиновую обувь;
2. Выполнять монтаж и демонтаж шин со снятием дисбаланса, весовых характеристик и обмер габаритов;
3. Выполнять испытание - обкатку готовых автомобильных или специальных шин на испытательной станции при помощи электрических, световых и ультразвуковых установок;
4. Взвешивать, комплектовать и делать монтаж шины на ободе стенда;
5. Настраивать станки и приборы на заданный регламент;
6. Вести наблюдение за испытаниями со снятием характеристик по показаниям контрольно-измерительных приборов, с помощью электросветовых установок, наблюдение за маслостойкостью, морозостойкостью и иными показателями;
7. Вести запись результатов испытаний в журнал или паспорт изделий;
8. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Проводить испытания - обкатку шин на скоростях до 200 километров в час со снятием характеристик на разрыв и продавливание, испытания на динамическую прочность, потери на качении или диффузии, а также испытания тормозных камер, бескамерных шин, шинопневматических муфт (при испытании готовых автомобильных или специальных шин) в термостатах или при иных условиях испытательных станций;

14. Кәсіптің карточкасы "Резеңке бұйымдарын сынаушы":
Топтың коды:
8214-9
Қызмет атауының коды:
8214-9-006
Кәсіптің атауы:
Резеңке бұйымдарын сынаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Резеңке бұйымдарын сынаушы, 3-6 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8214-9-010 - Сынаушы-қалыптаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Резеңке техникалық бұйымдардың сапасын, сенімділігі мен қауіпсіздігін бағалау және растау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сапаға бақылау жүргізу
2. Сынақ нәтижелерін талдау және бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сапаға бақылау жүргізу
Дағды 1:
Резеңке бұйымдарды сынау процесін жүзеге асыру
Машықтар:
3 разряд
1. Созылу белдіктерін, резеңке аяқ киімді сынау;
2. Тепе-теңдікті, салмақ сипаттамаларын және өлшемдерін алып тастай отырып, шиналарды монтаждау және бөлшектеу;
3. Электр, жарық және ультрадыбыстық қондырғылардың көмегімен сынақ станциясында дайын автомобиль немесе арнайы шиналарды сынау - сынауды орындау;
4. Стенд жиегіне шинаны өлшеу, жинақтау және монтаждау;
5. Берілген регламентке станоктар мен аспаптарды баптау;
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша, электр Жарық қондырғыларының көмегімен сипаттамаларды алып тастай отырып, сынақтарға бақылау жүргізу, майға төзімділікті, аязға төзімділікті және өзге де көрсеткіштерді бақылау;
7. Сынақ нәтижелерін журналға немесе бұйымдардың паспортына жазуды жүргізу;
8. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
4 разряд
1. Сынау - шиналарды үзілуге және итеруге сипаттамаларын алып тастай отырып, сағатына 200 километрге дейінгі жылдамдықта сынау, динамикалық беріктікке сынау, домалау немесе диффузияда жоғалту, сондай-ақ тежегіш камераларды, түтіксіз шиналарды, шинопневматикалық муфталарды (дайын автомобиль немесе арнайы шиналарды сынау кезінде) термостаттарда немесе сынақ станцияларының өзге де жағдайларында сынау;

2. Проводить испытания рукавов, гуммированных металлоизделий, изделий спецназначения, бензобаков (авиабаков) аккумуляторных баков, деталей к ним и мягких резервуаров на прочность, герметичность и электропробой на специальных стендах и станках с помощью приборов, электроустановок и приспособлений;
3. При испытании на прочность и герметичность - выполнять закрепление в зажимах испытательного стенда, наполнение жидкостью, газом или сжатым воздухом;
4. Выполнять выдержку под заданным давлением в течение определенного времени;
5. Фиксировать виды и причины брака;
6. При испытании электропробой - подбирать напряжение в зависимости от толщины резинового покрытия;
7. Погружать изделия в ванну с водой;
8. Делать отметку негерметичных мест;
9. Ликвидировать дефекты;
10. Зачищать наружную поверхность гуммировок наждачным полотном и выполнять окончательную отделку гуммированных изделий;
11. Выполнять подналадку оборудования
12. Соблюдать требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Знания:
3 разряд
1. Режим и правила ведения испытаний;
2. Технические требования на готовые изделия;
3. Устройство оборудования;
4. Правила пользования контрольно-измерительными приборами;
5. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
4 разряд
1. Технологический режим испытания резиновых изделий;
2. Правила и приемы проведения испытаний;
3. Технические требования, предъявляемые к качеству изделий;
4. Устройство оборудования и аппаратуры;
5. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Анализ и оценка результатов испытаний
Навык 1:
Анализ полученных данных, составление отчетов по результатам испытаний, интерпретация результатов
Умения:
3-4 разряд
1. Проводить испытания резиновых изделий по установленным методикам и стандартам;
2. Анализировать результаты испытаний, составлять отчеты и интерпретировать данные;
3. Калибровать и обслуживать испытательное оборудование для обеспечения точности измерений;
4. Соблюдать правила охраны труда и безопасности при работе с лабораторным оборудованием.
Знания:
3-4 разряд
1. Методы испытания резиновых изделий, включая стандартные и специальные тесты на прочность, эластичность, термостойкость и другие характеристики;
2. Принципы работы испытательного оборудования и методов анализа результатов;
3. Требования санитарного режима, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Умение быстро принимать решения
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Аспаптардың, электр қондырғылары мен құрылғылардың көмегімен арнайы стендтер мен станоктарда жеңдерге, гуммирленген металл бұйымдарына, арнайы мақсаттағы бұйымдарға, аккумуляторлық бактардың бензобактарына (авиабактарына), олардың бөлшектеріне және жұмсақ резервуарларға беріктікке, герметикалыққа және электр сынамасымен сынау жүргізу;
3. Беріктік пен герметикалыққа сынау кезінде-сынақ стендінің қысқыштарына бекітуді, сұйықтықпен, газбен немесе сығылған ауамен толтыруды орындау;
4. Белгілі бір уақыт ішінде берілген қысыммен ысырманы орындау;
5. Некенің түрлері мен себептерін жазу;
6. Электр сынамасын сынау кезінде-резеңке жабынның қалыңдығына байланысты кернеуді таңдау;
7. Өнімдерді ваннаға сумен батыру;
8. Ағып жатқан жерлерді белгілу;
9. Ақауларды жою;
10. Гуммирлеудің сыртқы бетін зімпарамен тазалаңыз және гуммирленген бұйымдардың соңғы әрлеуін орындау;
11. Жабдықты баптауды орындау
12. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтау.
Білімдер:
3 разряд
1. Сынақ жүргізу режимі мен ережелері;
2. Дайын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
3. Жабдық құрылғысы;
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану қағидалары;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
4 разряд
1. Резеңке бұйымдарды сынаудың технологиялық режимі;
2. Сынақтарды өткізу қағидалары мен тәсілдері;
3. Бұйымдардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
4. Жабдықтар мен аппаратуралардың құрылысы;
5. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Сынақ нәтижелерін талдау және бағалау
Дағды 1:
Алынған деректерді талдау, сынақ нәтижелері бойынша есептер жасау, нәтижелерді түсіндіру
Машықтар:
-4 разряд
1. Белгіленген әдістер мен стандарттар бойынша резеңке бұйымдарға сынақ жүргізу;
2. Сынақ нәтижелерін талдаңыз, есептер жасаңыз және деректерді түсіндіру;
3. Өлшеу дәлдігін қамтамасыз ету үшін сынақ жабдықтарын калибрлеу және техникалық қызмет көрсету;
4. Зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Резеңке бұйымдарды сынау әдістері, оның ішінде стандартты және арнайы беріктік, икемділік, ыстыққа төзімділік және басқа да сипаттамалар;
2. Сынақ жабдықтарының жұмыс принциптері және нәтижелерді талдау әдістері;
3. Санитарлық режим, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ ISO 2230–2013. Межгосударственный стандарт. Изделия резиновые. Руководство по хранению; 2) ГОСТ 3.1409–86. Межгосударственный стандарт. Единая система технологической документации. Формы и требования к заполнению и оформлению документов на технологические процессы (операции) изготовления изделий из пластмасс и резины; 3) ГОСТ 24105–80. Межгосударственный стандарт. Изделий из пластмасс. Термины и определения дефектов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Техник (общий профиль)
5
Техник по подготовке производства
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
17. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель: Арыстанова Акмарал Нурлановна, +7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz.
18. Организации (предприятия) участвующие в разработке.
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям.
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
АО "Центр развития трудовых ресурсов", 01.11.2024 г.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
22. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 01.01.2028 г.
Приложение 5
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 3 июня 2025 года № 195
Профессиональный стандарт: "Производство резинотехнических изделий"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Производство резинотехнических изделий" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) вальцевание – это процесс обработки материалов, при котором они проходят через пару или несколько валков, чтобы достичь желаемой толщины, формы и текстуры;
2) процесс листования тканей, резин и битумо-резиновых изоляционных материалов – это процесс создания и обработки этих материалов в форме листов или пленок;

1) МЕМСТ ISO 2230–2013. Мемлекетаралық стандарт. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Сақтау нұсқаулығы; 2) МЕМСТ 3.1409–86. Мемлекетаралық стандарт. Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі. Пластмасса және резеңке бұйымдарын дайындаудың технологиялық процестеріне (операцияларына) құжаттарды толтыру және өңдеу нысандары мен талаптары; 3) МЕМСТ 24105–80. Мемлекетаралық стандарт. Пластикалық өнімдер. Ақаулардың терминдері мен анықтамалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Техник (жалпы бейін)
5
Өндірісті дайындау жөніндегі техник
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы: Арыстанова Акмарал Нурлановна,
+7 (705) 770 43 81, a.arystanova@mps.gov.kz.
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар).
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ, 01.11.2024 г.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2025 г.
23. Болжалды қайта қарау күні: 01.01.2028 г.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 3 маусымдағы
№ 195 бұйрығына
5-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Резеңке техникалық бұйымдар өндірісі"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Резеңке техникалық бұйымдар өндірісі" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді, химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндірісі саласындағы қызметті жүзеге асырады. Бұл ҚС "Химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" СБШ негізінде әзірленді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) біліктеу – бұл материалдарды өңдеу процесі, онда олар қажетті қалыңдыққа, пішінге және құрылымға жету үшін жұп немесе бірнеше орамнан өтеді;
2) маталарды, резеңкелерді және битум-резеңке оқшаулағыш материалдарды профильдеу процесі – әртүрлі салаларда пайдалану үшін қажетті қасиеттер мен сипаттамаларға қол жеткізу үшін материалдарды жасауға және өңдеуге бағытталған технологиялық процестің бөлігі болып табылады;

3) процесс профилирования тканей, резин и битумо-резиновых изоляционных материалов – это часть технологического процесса, направленная на создание и обработку материалов, чтобы они достигли требуемых свойств и характеристик для использования в различных областях;
4) процесс сквиджевания (или сквизи) тканей, резин и битумо-резиновых изоляционных материалов – это технологическая операция, направленная на удаление излишков жидкостей и улучшение качества материала;
5) процесс фрикционирования тканей, резин и битумо-резиновых изоляционных материалов – это технологический процесс, используюмый для улучшения физических свойств материалов, таких как прочность, устойчивость к износу и сцепление;
6) навивка шпуль – это процесс намотки материалов (чаще всего проволоки или нити) на шпули или катушки, которые затем используются в различных промышленных и технических приложениях;
7) резиносмеситель –это специализированное оборудование, используемое для смешивания различных компонентов резиновых смесей, таких как резина, наполнители, пластификаторы, вулканизаторы и другие добавки;
8) резинотехнические рукава – это гибкие трубопроводные элементы, изготовленные из резины или резинотехнических материалов, которые используются для передачи жидкостей, газов и сыпучих материалов, а также для защиты и армирования различных компонентов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СИЗ – Средства индивидуальной защиты;
2) ГОСТ – государственный стандарт.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство резинотехнических изделий.
5. Код профессионального стандарта: C22191064.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность:
22 Производство резиновых и пластмассовых изделий;
22.1 Производство резиновых изделий;
22.19 Производство прочих резиновых изделий;
22.19.1 Производство резинотехнических изделий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Производство резинотехнических изделий определяет в области профессиональной деятельности "Производство резиновых изделий" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда. Профессиональный стандарт разработан на основе ОРК "Химическая промышленность и производство резиновых и пластмассовых изделий".
8. Перечень карточек профессий:
1) Заготовщик резиновых изделий и деталей - 2 уровень ОРК;
2) Заготовщик резиновых изделий и деталей - 3 уровень ОРК;

3) маталарды, резеңкені және битум-резеңке оқшаулағыш материалдарды сквиздеу (немесе сквизи) процесі – артық сұйықтықтарды кетіруге және материалдың сапасын жақсартуға бағытталған технологиялық операция болып табылады;
4) маталарды, резеңкені және битум-резеңке оқшаулағыш материалдарды фракциялау процесі – беріктік, тозуға төзімділік және адгезия сияқты материалдардың физикалық қасиеттерін жақсарту үшін қолданылатын технологиялық процесс;
5) орауыштарды орау – ұл материалдарды (көбінесе сым немесе жіп) орауыштарға немесе катушкаларға орау процесі, содан кейін олар әртүрлі өнеркәсіптік және техникалық қосымшаларда қолданылады;
6) резеңке араластырғыш-резеңке, толтырғыштар, пластификаторлар, вулканизаторлар және басқа қоспалар сияқты – Резеңке қоспалардың әртүрлі компоненттерін араластыру үшін қолданылатын арнайы жабдық;
7) резеңке жеңдер – бұл сұйықтықтарды, газдарды және сусымалы материалдарды беру және әртүрлі компоненттерді қорғау және нығайту үшін қолданылатын резеңкеден немесе резеңке материалдардан жасалған икемді құбыр элементтері;
8) резеңке сымды қаптау – бұл резеңке қабықты сымға жағу процесі, ол қосымша беріктік пен қаттылықты қажет ететін шиналар мен басқа да бұйымдарды өндіруде қолданылатын мата, тор немесе талшық түріндегі нығайтқыш элемент болып табылады.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – бұл резеңке қабықты сымға жағу процесі, ол қосымша беріктік пен қаттылықты қажет ететін шиналар мен басқа да бұйымдарды өндіруде қолданылатын мата, тор немесе талшық түріндегі нығайтқыш элемент болып табылады;
2) МЕМСТ – мемлекеттік стандарт.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Резеңке техникалық бұйымдар өндірісі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C22191064.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі:
22 Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру;
22.1 Резеңке өнімдерін өндіру;
22.19 Өзге де резеңке бұйымдарды өндіру;
22.19.1 Резеңке техникалық бұйымдарды өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Резеңке-техникалық бұйымдар өндірісі" Кәсіби стандарты кәсіби қызмет саласында біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды. Кәсіби стандарт "Химия өнеркәсібі және резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру" СБШ негізінде әзірленді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Резеңке бұйымдарды және детальдарды дайындаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Резеңке бұйымдарды және детальдарды дайындаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;

3) Вальцовщик резиновых смесей - 2 уровень ОРК;
4) Вальцовщик резиновых смесей - 3 уровень ОРК;
5) Машинист каландра - 2 уровень ОРК;
6) Машинист каландра - 3 уровень ОРК;
7) Техник-технолог (общий профиль) - 5 уровень ОРК;
8) Машинист резиносмесителя - 2 уровень ОРК;
9) Машинист резиносмесителя - 3 уровень ОРК;
10) Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов - 3 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Заготовщик резиновых изделий и деталей":
Код группы:
8141-2
Код наименования занятия:
8141-2-006
Наименование профессии:
Заготовщик резиновых изделий и деталей
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Заготовщик резиновых изделий и деталей, 1-5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требования к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Краткосрочные курсы или обучение на предприятии
Другие возможные наименования профессии:
8141-1-007 - Вырубщик заготовок и изделий;
8141-2-009 - Закройщик резиновых изделий и деталей.
Основная цель деятельности:
Подготовка резиновых изделий и деталей к проведению основного технологического процесса производства резинотехнических изделий и обуви
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ для производства резиновых изделий и деталей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ для производства резиновых изделий и деталей
Навык 1:
Подготовка резиновых изделий и деталей
Умения:
1 разряд
1. Выполнять простые работы при заготовке-пошиве резиновых деталей или изделий из прорезиненных и непрорезиненных текстильных заготовок;
2. Навивать шпули, шить тканевые детали для переговорных аппаратов, сшивать концы различных тканей, обшивать бинты;
3. Шить чехлы и мешкотару из прорезиненной ткани;
4. Делать несложный ремонт спецодежды;
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
2 разряд

3) Резеңке қоспалардың қақтаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
4) Резеңке қоспалардың қақтаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Каландр машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі;
6) Каландр машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Техник-технолог (жалпы бейін) - 5 СБШ-нің деңгейі;
8) Резеңке араластырғыштың машинисі - 2 СБШ-нің деңгейі;
9) Резеңке араластырғыштың машинисі - 3 СБШ-нің деңгейі;
10) Есу майысқақ түтіктерін дайындау агрегатының машинисi - 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Резеңке бұйымдарды және детальдарды дайындаушы":
Топтың коды:
8141-2
Қызмет атауының коды:
8141-2-006
Кәсіптің атауы:
Резеңке бұйымдарды және детальдарды дайындаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Резеңке бұйымдарды және детальдарды дайындаушы, 1-5 санат
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8141-1-007 - Дайындамалар мен бұйымдарды кесуші;
8141-2-009 - Резеңке бұйымдар мен детальдарды пішуші.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді резеңке техникалық бұйымдар мен аяқ киім өндірісінің негізгі технологиялық процесін жүргізуге дайындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді өндіру үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді өндіру үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді дайындау
Машықтар:
1 разряд
1. Резеңке бөлшектерді немесе резеңкеленген және резеңкеленбеген тоқыма дайындамалардан бұйымдарды дайындау - тігу кезінде қарапайым жұмыстарды орындау;
2. Шпульдарды есу, сөйлесу аппараттары үшін мата бөлшектерді тігу, әр түрлі маталардың ұштарын тігу, бинтті тігу;
3. Резеңкеленген матадан тыстар мен қап ыдыс тігу;
4. Арнайы киімді күрделі жөндеуҢ
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқауларын қолдану.
2 разряд

1. Выполнять работы средней сложности при пошиве резиновых деталей или изделии;
2. Заготавливать и шить детали резиновой обуви, обшивать и пришивать язычки, сшивать заготовки туфель, прошивать передки;
3. Сшивать косяки прорезиненной ткани, подшивать концы резинки для наголовников;
4. Прошивать мелкие вспомогательные деталей воздухоплавательного и инженерного имущества;
5. Шить вручную или на машине спецодежду;
6. Делать сложный ремонт спецодежды;
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
8. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
3 разряд
1. Выполнять сложные работы при пошиве резиновых деталей и изделий;
2. Заготавливать и шить резиновую обувь: обшивать заготовки, обшивать клюши, пришивать фигурные задники, пошивать заготовки формовой обуви;
3. Шить чулки для резиновой обуви, сшивать задний и передний швы, пришивать передки, вшивать стельки, вшивать прорезиненные текстильные и суконные детали резиновой обуви;
4. Пришивать отделочные воротнички, ремешки, пряжки, меховые опушки;
5. Сшивать прорезиненные текстильные детали резиновой обуви;
6. Прошивать вспомогательные детали инженерного имущества, вышки и цилиндры для аэростатов и газгольдеров;
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
8. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
1-3 разряд
1. Виды сырья, материалов, используемые в производстве;
2. Виды оборудования и инструментов; классификация оборудования для процесса заготовки;
3. Особенности наладки оборудования и инструментов;
4. Выбор оптимальных способов работы и умение аргументировать свой выбор;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Работа с нормативными документами
Умения:
1-3 разряд
1. Использовать СИЗ;
2. Основываться в работе на действующие стандарты и технические условия;
3. Применять требования, предъявляемые к качеству ингредиентов резиновых смесей;
4. Вести журнал приема и сдачи смены.
Знания:
1-3 разряд
1. Технологический процесс пошива резиновых изделий и деталей;
2. Конструкцию и назначение деталей и изделий; технические требования, предъявляемые к качеству заготовок и готовой продукции;
3. Устройство и наладку швейных машин и приспособлений.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Резеңке бөлшектерді немесе бұйымдарды тігу кезінде орта күрделі жұмыстарды орындау;
2. Резеңке аяқ киімнің бөлшектерін дайындау-тігу, тілшігін қаптау және тігу, туфлялардың дайындамаларын тігу;
3. Резеңкеленген матаның қисықтарын тігу, резеңкелердің ұштарын тігу;
4. Ауада ұшатын және инженер мүліктің ұсақ қосалқы бөлшектерін тігу;
5. Қолмен немесе арнайы киім машинасында тігу;
6. Арнайы киімді күрделі жөндеуҢ
7. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқауларын қолдану.
3 разряд
1. Резеңке бөлшектерді және бұйымдарды тігу кезінде күрделі жұмыстарды орындау;
2. Резеңке аяқ киімді дайындау-тігу: дайындамаларды тігу, клюштарды тігу, мүсінді сіріні тігу, қалыптық ачқ киімнің дайындамаларын тігу. резеңке аяқ киімдер үшін шұлықтарды тігу, алдыңғы және артқы тігісті тігу, алдын тігу, ұлтарақты тігу, резеңке аяқ киімнің резеңкеленген тоқыма және мауыт бөлшектерді тігу;
3. Өңдеу қыстырма жағаларды, бауларды, айылбастарды, тері шетін тігу;
4. Резеңке аяқ киімнің резеңкеленген тоқыма бөлшектерін тігу;
5. Инженерлік мүліктің көмекші бөлшектерін, аэростаттар мен газгольдерлер үшін мұнаралар мен цилиндрлер тігу.
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптарын сақтау;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарының нұсқауларын қолдану.
Білімдер:
1-3 разряд
1. Өндірісте пайдаланылатын шикізаттың, материалдардың түрлері;
2. Жабдықтар мен құралдардың түрлері; дайындау процесіне арналған жабдықтардың жіктелуі;
3. Жабдықтар мен құралдарды баптау ерекшеліктері;
4. Оңтайлы жұмыс тәсілдерін таңдау және өз таңдауыңызды дәлелдей білу;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Нормативтік құжаттармен жұмыс
Машықтар:
1-3 разряд
1. ЖҚҚ қолдану;
2. Жұмыста қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттарға негіздеу;
3. Резеңке қоспаларының ингредиенттерінің сапасына қойылатын талаптарды қолдану;
4. Ауысымды қабылдау және тапсыру журналын жүргізу.
Білімдер:
1-3 разряд
1. Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді тігудің технологиялық процесі;
2. Бөлшектер мен бұйымдардың конструкциясы мен мақсаты; дайындамалар мен дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар;
3. Тігін машиналары мен құрылғыларын орнату және баптау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) СТ РК 3202-2018. Резинотехнические изделия. Технические условия; 2) ГОСТ 12.2.045-94. Система стандартов безопасности труда. Оборудование для производства резинотехнических изделий. Требования безопасности; 3) ГОСТ 263-75 (CT СЭВ 1198-78); Резина. Метод определения твердости по Шору A; 4) ГОСТ 270-75. Межгосударственный стандарт. Резина. Метод определения упругопрочностных свойств при растяжении.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Операторы по производству резины
2-4
Операторы по производству резиновых изделий
5
Техник-технолог

1) ҚР СТ 3202-2018. Резеңкеден жасалған бұйымдар. Техникалық талаптар;
2) МЕМСТ 12.2.045-94. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі.
Резеңке бұйымдарын өндіруге арналған жабдықтар. Қауіпсіздік талаптары;
3) МЕМСТ 263-75 (CT SEV 1198-78); Резеңке. Шор А қаттылық әдісі;
4) МЕМСТ 270-75. Мемлекетаралық стандарт.
Резеңке. Кернеу кезіндегі серпімділік-беріктік қасиеттерін анықтау әдісі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Резеңке өндіру жөніндегі операторлар
2-4
Резеңке бұйымдарды өндіру жөніндегі операторлар
5
Техник-технолог

11. Карточка профессии "Вальцовщик резиновых смесей":
Код группы:
8141-1
Код наименования занятия:
8141-1-005
Наименование профессии:
Вальцовщик резиновых смесей
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 31. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15923.
Вальцовщик резиновых смесей, 3-6 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требования к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8141-3-003 - Машинист резиносмесителя;
8141-3-005 - Оператор по изготовлению резиновых смесей.
Основная цель деятельности:
Вальцевание резиновых смесей на вальцах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и настройка оборудования, сырья и материалов
2. Ведение технологического процесса вальцевания резиновых смесей
3. Контроль качества
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и настройка оборудования, сырья и материалов
Навык 1:
Подготовка к вальцеванию
Умения:
3-4 разряд
1. Выполнять операции по подготовке технологического оборудования к пуску;
2. Проверять на исправность сит, регулировать их наклон;
3. Проверять состояние технологического оборудования;
4. Оценивать состояние электрооборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики;
5. Устранять неисправности в работе устройств для просеивания, сушки, резки, дробления и фильтрации ингредиентов для приготовления резиновых смесей;
6. Уметь пользоваться простыми слесарными инструментами и приспособлениями;
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
8. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты
Знания:
3-4 разряд
1. Технологический процесс вальцевания смесей или каучука;
2. Марки, сорта и свойства применяемых материалов;
3. Технические требования, предъявляемые к качеству ингредиентов и готовой продукции;
4. Устройство и принцип работы оборудования и контрольно-измерительных приборов, механизмов для просеивания, резки, дробления и фильтрации;
5. Нормы дозирования и способы загрузки компонентов резиновых смесей, приемы работ;

11. Кәсіптің карточкасы "Резеңке қоспалардың қақтаушы":
Топтың коды:
8141-1
Қызмет атауының коды:
8141-1-005
Кәсіптің атауы:
Резеңке қоспалардың қақтаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
31-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15923 болып тіркелді.
Резеңке қоспалардың қақтаушы, 3-6 разряд.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8141-3-003 - Резеңке араластырғыштың машинисi;
8141-3-005 - Резеңке қоспаларды дайындау операторы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Резеңке қоспаларды жаныштап үгу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықты, шикізатты және материалдарды дайындау және баптау
2. Резеңке қоспаларды ораудың технологиялық процесін жүргізу
3. Сапаны бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жабдықты, шикізатты және материалдарды дайындау және баптау
Дағды 1:
Қақтауға дайындық
Машықтар:
3-4 разряд
1. Технологиялық жабдықты іске қосуға дайындау бойынша операцияларды орындау;
2. Електің жарамдылығын тексеру, олардың көлбеуін реттеу;
3. Технологиялық жабдықтың жай-күйін тексеру;
4. Электр жабдықтарының, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматиканың жай-күйін бағалау;
5. Резеңке қоспаларды дайындауға арналған ингредиенттерді елеу, кептіру, кесу, ұсақтау және сүзу құрылғыларының жұмысындағы ақауларды жою;
6. Қарапайым слесарлық құралдар мен құрылғыларды қолдана білу;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
8. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қоспаларды немесе Каучукты ораудың технологиялық процесі;
2. Қолданылатын материалдардың маркалары, сорттары және қасиеттері;
3. Ингредиенттер мен дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар;
4. Жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының, елеуге, кесуге, ұсақтауға және сүзуге арналған механизмдердің құрылысы мен жұмыс принципі;
5. Резеңке қоспалардың компоненттерін мөлшерлеу нормалары және тиеу тәсілдері, жұмыс тәсілдері;

6. Назначение компонентов резиновых смесей;
7. Инструкцию по охране труда на рабочем месте;
8. Требование промышленной безопасности на рабочем месте;
9. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологического процесса вальцевания резиновых смесей
Навык 1:
Пуск, ведение и остановка технологического процесса вальцевания
Умения:
1. Рассчитывать производительность вальцов по формуле, величины навесок (рагрузок) ингредиентов в соответствии с рецептурой;
2. Работать на оборудовании для взвешивания и дозирования ингредиентов;
3. Регулировать и обслуживать оборудование;
4. Составлять режимную карту смешения;
5. Подбирать пробы на анализ;
6. Выполнять требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Соблюдать инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
1. Назначение компонентов резиновых смесей;
2. Технологический процесс вальцевания смесей или каучука на вальцах с длиной валков до 800мм;
3. Марки, сорта и свойства применяемых материалов;
4. Порядок загрузки развешенных ингредиентов для приготовления резиновых смесей в тару;
5. Технические требования, предъявляемые к качеству ингредиентов резиновых смесей и комплектации загрузок (навесок) ингредиентов и продукции;
6. Общие принципы изготовления резиновых смесей;
7. Правила эксплуатации весов;
8. Устройство применяемого оборудования, контрольно-измерительных приборов;
9. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
10. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Вальцевание резиновых смесей на вальцах с различной длиной валков
Умения:
3 разряд
Вальцевание резиновых смесей на вальцах с длиной валков до 800 миллиметров:
1. Разогревать резиновые, резино-тряпичные смеси;
2. Проводить пластикацию каучука;
3. Рафинировать синтетический каучук;
4. Измельчать эбонит и тряпичные смеси на гладких вальцах;
5. Загружать резиновые, резино-тряпичные смеси, каучук и различные ингредиенты в вальцы;
6. Регулировать температуры валков и зазора между ними при помощи контрольно-измерительных приборов;
7. Надрезать ручным или механическим ножом обрабатываемый каучук или резиновые и резино-тряпичные смеси;

6. Резеңке қоспаларының компоненттерінің мақсаты;
7. Жұмыс орнындағы еңбекті қорғау жөніндегі Нұсқаулық;
8. Жұмыс орнындағы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
9. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Резеңке қоспаларды ораудың технологиялық процесін жүргізу
Дағды 1:
Вальцевание технологиялық процесін бастау, жүргізу және тоқтату
Машықтар:
1. Роликтердің өнімділігін формула бойынша есептеу, рецептураға сәйкес ингредиенттердің өлшемдері (жүктемелері) ;
2. Ингредиенттерді өлшеуге және мөлшерлеуге арналған жабдықта жұмыс істеу;
3. Жабдықты реттеу және техникалық қызмет көрсету;
4. Офсеттік режим картасын жасау;
5. Талдау үшін сынамаларды таңдау;
6. Өрт сөндіру және жеке қорғаныс құралдарын қолдана білу;
7. Қауіпсіз жұмыс орнын ұйымдастыра білу;
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
9. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Резеңке қоспаларының компоненттерінің мақсаты;
2. Роликтердің ұзындығы 800 мм дейінгі роликтерде қоспаларды немесе резеңкені ораудың технологиялық процесі;
3. Қолданылатын материалдардың маркалары, сорттары және қасиеттері;
4. Резеңке қоспаларды ыдысқа дайындау үшін рұқсат етілген ингредиенттерді тиеу тәртібі;
5. Резеңке қоспалар ингредиенттерінің сапасына және ингредиенттер мен өнімдердің жүктемелерін (ілмектерін) жинақтауға қойылатын техникалық талаптар;
6. Резеңке қоспаларын өндірудің жалпы принциптері;
7. Таразыны пайдалану ережелері;
8. Қолданылатын жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы;
9. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қораныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Резеңке қоспаларды роликтердің әр түрлі ұзындығы бар роликтерге орау
Машықтар:
3 разряд 800 миллиметрге дейін біліктер ұзындығымен резеңке қоспаларды жаныштап үгу:
1. Резеңке, резеңке-шүберек қоспаларды қыздыру;
2. Каучукты пластиктеу;
3. Синтетикалық каучукты тазарту;
4. Эбонитті және шүберектен жасалған қоспалардың тегістер білікшелерде ұсақтау;
5. Резеңке, резеңке-шүберек қоспаларды, каучуктарды және әртүрлі ингредиенттерді білікшелерге тиеу;
6. Бақылау - өлшеу аспаптарының көмегімен білікшелердің температурасын және олардың арасындағы саңылауды реттеу;
6. Өделетін каучуктарды немесе резеңке және резеңке-шүберектен жасалған қоспаларды қолдық немесе механикалық пышақпен кесу;
7. Қоспалардың физикалық - механикалық көрсеткіштерін орташалау және жақсарту мақсатымен қоспаларды соңына дейін жаныштап үгу;

8. Довальцовывать смеси в целях усреднения и улучшения физико-механических показателей смесей;
9. По окончании процесса - срезать смеси с вальцов, в отдельных случаях пропудривать или охлаждать;
10. Наблюдать за технической исправностью вальцов;
11. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
12. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
4 разряд
Вальцевание резиновых смесей на вальцах с длиной валков от 800 мм до 1100 миллиметров:
1. Изготовлять (красить) резиновые смеси, владеть процессом смягчения губчатой пластины;
2. Измельчать тряпичные смеси, гуттаперчи, жесткие смеси и полиизобутиленовой пластины на рифленых вальцах;
3. Выполнять простые работы по вальцеванию на вальцах с длиной валков свыше 1100 миллиметров: пластикация натурального каучука, разогрев резиновых смесей, усреднение термопластиката, рафинирование синтетического каучука, резиновых смесей, вальцевание регенерата;
4. Выполнять работы по изготовлению (крашению) резиновых смесей на вальцах с длиной валков свыше 1100 миллиметров под руководством вальцовщика более высокой квалификации;
5. Подрезать и повторное вальцевать смеси до требуемой температуры и степени пластичности;
6. Определять готовности смеси;
7. Обслуживать оборудование;
8. При рафинировании материала - накатывать его тонкими листами на барабан;
9. Срезать накатанный пласт с барабана и складывать его;
10. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
11. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
3 разряд
1. Технологический процесс вальцевания смесей или каучука на вальцах с длиной валков до 800 миллиметров;
2. Марки, сорта и свойства применяемых материалов;
3. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
4. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
4 разряд
1. Технологические режимы обработки каучуков, смесей и масс на вальцах;
2. Шифры, свойства и назначение смесей в производстве;
3. Технические требования, предъявляемые к качеству продукции;
4. Правила отбора проб;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль качества
Навык 1:
Контроль качества выполненных работ
Умения:
1. Контролировать процесс производства;
2. Проверять соблюдение норм и стандартов;

8. Процестің соңында – қоспаларды білікшелерден кесу, жекелеген жағдаларда ұнтақ жағу немесе суыту;
9. Білікшелердің техникалық ақаусыздығын қадағалау.;
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
11. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
4 разряд 800 миллиметрден 1100 миллиметрге дейін біліктердің ұзындығымен білікшелерде резеңке қоспаларды жаныштап үгу:
1. Резеңке қоспаларды дайындау (бояу), кеуекті пластинаны жұмсарту;
2. Шүберектен жасалған қоспаларды, гуттаперчиді, қатты қоспаларды және полиизобутилендік білікшелерде ұсату;
3. 1100 миллиметрге жоғары білік ұзындығымен білікшелерле жаныштап үгу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау:
табиғи каучукты пластикациялау, резеңке қоспаларды қыздыру, термопластикатты орталау, синтетикалық каучукты, резеңке қоспаларды тазарту, регенератты жаныштап үгу;
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары жаныштап үгушінің басшылығымен 1100 миллиметрге жоғары біліктер ұзындығымен біліктерде резеңке қоспаларды дайындау (бояу) бойынша жұмыстарды орындау;
5. Қоспаны қажетті температураға және иілгіштік деңгейіне дейін кесу және қайта жаныштап үгу;
6. Қоспаның дайындығын анықтау;
7. Біліктерден кесілген әрбір табақты маркалау және талдау үшін сынамалар іріктеу, жабдықты тазарту;
8. Материалды тазартқан кезде - оны жұқа табақтармен барабанға орау;
9. Барабаннан оралған қабатын кесу және оны жинап қою;
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
11. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
3 разряд
1. Роликтердің ұзындығы 800 миллиметрге дейінгі роликтерде қоспаларды немесе резеңкені ораудың технологиялық процесі;
2. Қолданылатын материалдардың маркалары, сорттары және қасиеттері;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
4. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
4 разряд
1. Резеңкелерді, қоспаларды және біліктердегі массаларды өңдеудің технологиялық режимдері;
2. Өндірістегі қоспалардың шифрлары, қасиеттері және мақсаты;
3. Өнім сапасына қойылатын техникалық талаптар;
4. Сынама алу ережелер;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Сапаны бақылау
Дағды 1:
Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
Машықтар:
1. Өндіріс процесін бақылау;
2. Нормалар мен стандарттардың сақталуын тексеру;
3. Шығарылатын өнімнің сапасын бақылау;

2. Ведение технологического процесса вальцевания резиновых смесей
3. Контроль качества
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и настройка оборудования, сырья и материалов
Навык 1:
Подготовка к вальцеванию
Умения:
5-6 разряд
1. Выполнять операции по подготовке технологического оборудования к пуску;
2. Проверять на исправность сита, регулировать их наклон;
3. Проверять состояние технологического оборудования;
4. Оценивать состояние электрооборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики;
5. Устранять неисправности в работе устройств для просеивания, сушки, резки, дробления и фильтрации ингредиентов для приготовления резиновых смесей;
6. Использовать простые слесарные инструменты и приспособления.
7. Соблюдать требования по охране труда и нормы промышленной безопасности.
Знания:
5-6 разряд
1. Технологический процесс вальцевания смесей или каучука;
2. Марки, сорта и свойства применяемых материалов;
3. Технические требования, предъявляемые к качеству ингредиентов и готовой продукции;
4. Устройство и принцип работы оборудования и контрольно-измерительных приборов, механизмов для просеивания, резки, дробления и фильтрации;
5. Нормы дозирования и способы загрузки компонентов резиновых смесей, приемы работ;
6. Назначение компонентов резиновых смесей;
7. Инструкцию по охране труда на рабочем месте;
8. Требование промышленной безопасности на рабочем месте;
9. Инструкции пользования средствами пожаротушения и СИЗ.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологического процесса вальцевания резиновых смесей
Навык 1:
Вальцевание резиновых смесей на вальцах с различной длиной валков
Умения:
5 разряд
Вальцевание резиновых смесей на вальцах с длиной валков от 1100 миллиметров до 2100 миллиметров или под руководством вальцовщика более высокой квалификации на вальцах с длиной валков 2100 миллиметров и свыше:
1. Выполнять смягчение губчатой пластины и листование резин;
2. Вводить серу и ингредиенты в порядке, предусмотренном технологическим регламентом;
3. Тщательно перемешивать смеси;
4. Определять готовность смеси по показаниям контрольно-измерительных приборов или по внешнему виду.
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
6 разряд
1. Вальцевание - изготовление (крашение) резиновых смесей на вальцах с длиной валков 2100 миллиметров и свыше;

2. Резеңке қоспаларды жаныштап үгунің технологиялық процесін жүргізу;
3. Сапа бақылауы.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жабдықты, шикізатты және материалдарды дайындау және баптау
Дағды 1:
Қақтауға дайындық
Машықтар:
5-6 разряд
1. Технологиялық жабдықты іске қосуға дайындау бойынша операцияларды орындау;
2. Електің жарамдылығын тексеру, олардың көлбеуін реттеу;
3. Технологиялық жабдықтың жай-күйін тексеру;
4. Электр жабдықтарының, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматиканың жай-күйін бағалау;
5. Резеңке қоспаларды дайындауға арналған ингредиенттерді елеу, кептіру, кесу, ұсақтау және сүзу құрылғыларының жұмысындағы ақауларды жою;
6. Қарапайым слесарлық құралдар мен құрылғыларды қолдана білу;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
8. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Қоспаларды немесе Каучукты ораудың технологиялық процесі;
2. Қолданылатын материалдардың маркалары, сорттары және қасиеттері;
3. Ингредиенттер мен дайын өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар;
4. Жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының, елеуге, кесуге, ұсақтауға және сүзуге арналған механизмдердің құрылысы мен жұмыс принципі;
5. Резеңке қоспалардың компоненттерін мөлшерлеу нормалары және тиеу тәсілдері, жұмыс тәсілдері;
6. Резеңке қоспаларының компоненттерінің мақсаты;
7. Жұмыс орнындағы еңбекті қорғау жөніндегі Нұсқаулық;
8. Жұмыс орнындағы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
9. Өрт сөндіру құралдары мен ЖҚҚ пайдалану нұсқаулығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Резеңке қоспаларды жаныштап үгунің технологиялық процесін жүргізу
Дағды 1:
Резеңке қоспаларды әртүрлі білікшелер ұзындығымен жаныштап үгу
Машықтар:
5 разряд
1. 1100 миллиметрден 2100 миллиметрге дейін біліктердің ұзындығымен білікшелерде немесе біліктілігі анағұрлым жоғары жаныштап үгушінің басшылығымен 2100 миллиметр және жоғарырақ білікшелер ұзындығымен біліктерде резеңке қоспаларды жаныштап үгу;
2. Кеуекті пластинаны жұмсарту және резеңкелерді табақтау;
3. Күкіртті және өзге ингредиенттерді технологиялық регламентпен қарастырылған тәртіпте енгізу;
4. Қоспаны мұқият араластыру;
5. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша немесе сыртқы түрі бойынша қоспаның дайындығын анықтауҢ
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
7. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
6 разряд
1. 2100 миллиметр білік ұзындығымен білікшелерде резеңке қоспаларды дайындау (бояу) – жаныштап үгу;

Машинист каландра, 3-6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без требования к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8141-3-002 - Каландровщик резиновых смесей;
8141-9-021 – Каландровщик;
8141-9-025 - Оператор каландровочной машины.
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса каландрирования резиновых смесей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка оборудования к запуску
2. Ведение технологических процессов каландрирования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка оборудования к запуску
Навык 1:
Управление процессом запуска и обслуживания оборудования
Умения:
1. Подготавливать технологическое оборудование к работе;
2. Проводить техническое обслуживание технологического оборудования при ведении технологического процесса;
3. Контролировать технологический режим и работы оборудования;
4. Проверять на исправность оборудование;
5. Проверять работу коммуникаций (подача ресурсов);
6. Выявлять и устранять мелкие неисправности в работе устройств каландра;
7. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
8. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
1. Требования инструкций по рабочему месту машиниста каландра;
2. Назначения, устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
3. Назначение компонентов резиновых смесей;
4. Инструкция по охране труда на рабочем месте;
5. Требование промышленной безопасности на рабочем месте;
6. Правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологических процессов каландрирования
Навык 1:
Выполнение работ по каландрированию
Умения:
3 разряд
1. Обеспечивать питание каландра резиновой смесью;
2. Настраивать и устанавливать кромочные ножи для определения ширины ручьев резины;
3. Отбирать пробы на анализ, исправлять мелкие неполадки в работе оборудования;
4. Заменять машиниста каландра более высокой квалификации во время его отсутствия;
5. Обслуживать шпорный и профильный каландр под руководством машиниста высшей квалификации;
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
4 разряд

Каландр машинисі, 3-6 санат
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8141-3-002 - Резеңке қоспаларды каландрлаушы;
8141-9-021 – Каландрлаушы;
8141-9-025 - Каландрлеу машинасының операторы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Резеңке қосылыстарын каландрлаудың технологиялық процесін жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықты іске қосуға дайындау;
2. Каландрлеудің технологиялық процесін жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жабдықты іске қосуға дайындау
Дағды 1:
Жабдықты іске қосу және техникалық қызмет көрсету процесін басқару
Машықтар:
1. Технологиялық жабдықты жұмысқа дайындау;
2. Технологиялық процесті жүргізу кезінде технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
3. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау;
4. Жабдықтың жарамдылығын тексеру;
5. Коммуникациялардың жұмысын тексеру (ресурстарды беру);
6. Каландр құрылғыларының жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтау және жою;
7. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
8. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
1. Каландр машинисінің жұмыс орны бойынша нұсқаулықтардың талаптары;
2. Негізгі және қосалқы жабдықтың мақсаты, құрылысы және жұмыс принципі;
3. Резеңке қоспаларының компоненттерінің мақсаты;
4. Жұмыс орнындағы еңбекті қорғау жөніндегі Нұсқаулық;
5. Жұмыс орнындағы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
6. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена ережелері мен нормалары;
7. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Каландрлеудің технологиялық процесін жүргізу
Дағды 1:
Каландрлау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Каландрды резеңке қоспамен қамтамасыз ету;
2. Резеңке ағындарының шири анықтау үшін жиек пышақтарын реттеу және орнату;
3. Талдау үшін сынама алу, жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
4. Ол болмаған кезде жоғары білікті каландр машинисін ауыстыру;
5. Жоғары білікті машинисттің басшылығымен шпор және бейінді каландрға қызмет көрсету;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
7. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
4 разряд

1. Выполнять работы средней сложности по обслуживанию каландров;
2. Управлять ленточным шпорным или профильным (в производстве резиновой обуви) каландрами;
3. Вести каландрование тряпичных смесей для внутренних обувных деталей при скорости каландров до 20 минут;
4. Вести процесс листования и профилирования на каландрах с длиной валков до 700 миллиметров;
5. Вести процессы: обкладка резиной корда, промазка тканей, профилирование и листование резин на лабораторных каландрах, изолирование кромок текстильного и металлического кордов;
6. Выполнять работы по обслуживанию фрикционного, листовального, профильного, накаточного и сквидж-каландров с длиной валков 700 миллиметров и более под руководством машиниста каландра более высокой квалификации, а также замена во время его отсутствия;
7. Настраивать каландр на заданный калибр, пуск каландра и вальцов, закрепленных за каландром, контроль качества продукции по показаниям контрольно-измерительных приборов и по внешнему виду;
8. Предупреждать и устранять причины отклонения от нормы технологического режима и устранение неисправностей в работе оборудования;
9. Под руководством машиниста более высокой квалификации вести листование смесей и пластиката, промазка и обкладка ткани смесью из пластиката;
10. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
11. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
3-4 разряд
1. Шифры, назначение и особенности обрабатываемых материалов,
2. Технические требования к качеству продукции,
3. Технологический процесс каландрования,
4. Режим работы оборудования, устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) СТ РК 3202-2018. Резинотехнические изделия. Технические условия; 2) ГОСТ 12.2.045-94. Система стандартов безопасности труда. Оборудование для производства резинотехнических изделий. Требования безопасности; 3) ГОСТ 263-75 (CT СЭВ 1198-78); Резина. Метод определения твердости по Шору A; 4) ГОСТ 270-75. Межгосударственный стандарт. Резина. Метод определения упругопрочностных свойств при растяжении.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2-4
Сборщики пластмассовых и резиновых изделий
2-4
Операторы по производству резины
5
Техник-технолог

1. Каландрларға қызмет көрсету бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау;
2. Таспалы шпор немесе бейінді (резеңке аяқ киім өндірісінде) каландрларды басқару;
3. 20 минутқа дейінгі каландр жылдамдығымен ішкі аяқ киім бөлшектеріне арналған шүберек қоспаларын каландрлауды жүргізу;
4. Роликтердің ұзындығы 700 миллиметрге дейінгі каландрларда парақтау және профильдеу процесін жүргізу;
5. Процестерді жүргізу: сымды резеңкемен қаптау, маталарды майлау, зертханалық каландрларда резеңкені профильдеу және парақтау, тоқыма және металл сымдардың шеттерін оқшаулау;
6. Біліктілігі анағұрлым жоғары каландр машинисінің басшылығымен 700 миллиметр және одан да көп орамдардың ұзындығы бар үйкеліс, табақша, бейінді, орама және сквидж-каландрларға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау, сондай-ақ ол болмаған кезде ауыстыру;
7. Каландрды берілген калибрге баптау, каландрға бекітілген каландр мен роликтерді іске қосу, Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және сыртқы түрі бойынша өнім сапасын бақылау;
8. Технологиялық режим нормасынан ауытқу себептерін алдын алу және жою және жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою;
9. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисттің басшылығымен қоспалар мен пластикатты парақтауды жүргізу, матаны пластикаттан жасалған қоспамен майлау және төсеу;
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
11. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Өңделетін материалдардың шифрлары, мақсаты және ерекшеліктері,
2. Өнім сапасына қойылатын техникалық талаптар,
3. Каландрлаудың технологиялық процесі,
4. Жабдықтың жұмыс режимі, жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ҚР СТ 3202-2018.
Резеңкеден жасалған бұйымдар.
Техникалық талаптар;
2) МЕМСТ 12.2.045-94.
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі.
Резеңке бұйымдарын өндіруге арналған жабдықтар.
Қауіпсіздік талаптары;
3) МЕМСТ 263-75 (CT SEV 1198-78);
Резеңке.
Шор А қаттылық әдісі;
4) МЕМСТ 270-75.
Мемлекетаралық стандарт.
Резеңке.
Кернеу кезіндегі серпімділік-беріктік қасиеттерін анықтау әдісі.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2-4
Пласмасс және резеңке бұйымдарды құрастырушылар
2-4
Резеңке өндіру жөніндегі операторлар
5
Техник-технолог

7. Требование промышленной безопасности на рабочем месте;
8. Правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
9. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологических процессов каландрования
Навык 1:
Выполнение работ по каландрированию
Умения:
5 разряд
1. Выполнять процесс профилирования, фрикционирования, листования, сквиджевания тканей, резин и битумо-резиновых изоляционных материалов, накатка эбонита на каландровых агрегатах различных типов в производстве шин.
2. Каландровать тряпичные смеси для внутренних обувных деталей при скорости каландров свыше 20 мин (-1).
3. Вести процесс листования и профилирования на каландрах с длиной валков 700 мм и более или обкладки тканей и сердечников транспортерных лент при скорости каландра до 20 мин (-1).
4. Вести процесс листования с длиной валков менее 700 мм с механизированным закроем деталей в потоке.
5. Вести процесс фрикционирования тканей при скорости каландров свыше 20 мин(-1) при небольшом ассортименте (менее 5 наименований тканей и 10 резиновых смесей);
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
6-разряд
1. Вести процесс обкладки корда (производство шин) или текстильных материалов и сердечников транспортерных лент или фрикционирования тканей и бестканевой пленки с большим ассортиментом и различными температурными режимами на каландрах со скоростью 20 мин(-1) и выше.
2. Управлять каландрами, работающими в блоке с дублером Чижова, заторцовочной машиной, печатными и текстильными машинами.
3. Управлять пуском и остановкой каландров и обслуживаемых агрегатов.
5. Наблюдать за синхронной работой оборудования на обслуживаемом участке. 6. Предупреждать и устранять причины отклонения от технологического режима. 7. Контролировать качество продукции.
8. Вести технологический процесс согласно регламенту по показаниям контрольно-измерительных приборов.
9. Устранять неисправности оборудования и коммуникаций.
10. Отбирать пробы для анализа.
11. Руководить рабочими, обслуживающими все оборудование на участке.
12. Вести учет работы;
13. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
14. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
5-6 разряд
1. Технологический режим каландрования,

7. Жұмыс орнындағы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена ережелері мен нормалары;
9. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Каландрлаудың технологиялық процесін жүргізу
Дағды 1:
Каландрлау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Маталарды, резеңкені және битум-резеңке оқшаулағыш материалдарды профильдеу, фракциялау, парақтау, скваждау, шиналар өндірісінде әртүрлі типтегі каландр агрегаттарында эбонитті илемдеу процесін орындау.
2. Ішкі аяқ киім бөлшектеріне арналған шүберек қоспаларын каландр жылдамдығы 20 мин (-1) жоғары болған кезде каландрлау.
3. Орамдардың ұзындығы 700 мм және одан асатын каландрларда парақтау және профильдеу немесе каландрдың жылдамдығы 20 минутқа дейін (-1) транспортер ленталарының маталары мен өзектерін төсеу процесін жүргізу.
4. Ағындағы бөлшектерді механикаландырылған жабумен орамдардың ұзындығы 700 мм-ден аз парақтау процесін жүргізу.
5. Каландрлардың жылдамдығы 20 минуттан(-1) жоғары болған кезде шағын ассортиментте (маталардың 5 атауынан және 10 резеңке қоспадан аз) маталарды фракциялау процесін жүргізу;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
7. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
6-разряд
1. 20 мин (-1) және одан жоғары жылдамдықпен каландрларда үлкен ассортименті және әртүрлі температуралық режимдері бар сымды төсеу(шиналар өндірісі) немесе тасымалдаушы таспалардың тоқыма материалдары мен өзектерін немесе маталар мен матасыз пленкаларды үйкелу процесін жүргізу.
2. Блокта жұмыс істейтін каландрларды Чижов дублерімен, тегістеу машинасымен, баспа және тоқыма машиналарымен басқарыңыз.
3. Каландрларды және қызмет көрсетілетін агрегаттарды іске қосу мен тоқтатуды басқару.
5. Қызмет көрсетілетін учаскедегі жабдықтың синхронды жұмысын бақылау.
6. Технологиялық режимнен ауытқу себептерін ескерту және жою.
7. Өнімнің сапасын бақылау.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша Регламентке сәйкес технологиялық процесті жүргізу.
9. Жабдықтар мен коммуникациялардың ақауларын жою.
10. Талдау үшін сынама алу.
11. Сайттағы барлық жабдықтарға қызмет көрсететін жұмысшыларға басшылық жасау.
12. Орындалған жұмыстардың есебін жүргізу;
13. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
14. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Каландрлаудың технологиялық режимі,

1. Ведение подготовительных работ по обслуживанию резиносмесителей;
2. Ведение технологических процессов сборки изделий.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение подготовительных работ по обслуживанию резиносмесителей
Навык 1:
Подготовка к производству
Умения:
3-4 разряд
1. Выполнять обслуживание резиносмесителя в соответствии с рабочей инструкцией;
2. Выполнять работу по транспортировке и загрузке необходимых ингредиентов в резиносмеситель;
3. В соответствии с технологическими требованиями определять количество и дозировку питающих ингредиентов погружаемых в резиносмеситель;
4. Выявлять и устранять мелкие неисправности в работе устройств подачи смесей;
5. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
3-4 разряд
1. Требования инструкций по рабочему месту машиниста резиносмесителя;
2. Назначения, устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
3. Виды и назначение резиновых смесей;
4. Основные принципы работы оборудования;
5. Требования, предъявляемые к качеству загружаемых ингредиентов;
6. Инструкцию по охране труда на рабочем месте;
7. Требование промышленной безопасности на рабочем месте;
8. Правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
9. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологических процессов сборки изделий
Навык 1:
Изготовление резиновых смесей в резиносмесителе
Умения:
3 разряд
1. Выполнять простые операции при работе на резиносмесителе: вести процесс разогрева резиновых смесей в резиносмесителях всех типов или процесс смешения (крашения) резиновых смесей под руководством машиниста более высокой квалификации;
2. Проверять правильность комплектовки навесок, взвешивать каучук, загружать питающие приспособления и;
3. В процессе работы проверять исправности и регулирование весового транспортера весов;
4. Проверять работы нижнего пресса и люка;
5. Вести технологический процесс смешения ингредиентов в резиносмесителе в соответствии с технологической документацией;
6. Контролировать соблюдение технологического режима работы резиносмесителя;
7. Исправлять мелкие неполадки в работе резиносмесителя;
8. Устранять причины отклонений от норм технологического режима работы оборудования;

1. Резеңке араластырғыштарға қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу;
2. Бұйымдарды Құрастырудың технологиялық процестерін жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Резеңке араластырғыштарға қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Өндіріске дайындау
Машықтар:
3-4 разряд
1. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес резеңке араластырғышқа техникалық қызмет көрсетуді орындау;
2. Қажетті ингредиенттерді резеңке араластырғышқа тасымалдау және тиеу бойынша жұмысты орындау;
3. Технологиялық талаптарға сәйкес резеңке араластырғышқа батырылған нәрлендіретін ингредиенттердің мөлшері мен мөлшерін анықтау;
4. Қоспаларды беру құрылғыларының жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтау және жою;
5. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
6. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
3-4 разряд
1. Резеңке араластырғыш машинистің жұмыс орны бойынша нұсқаулықтардың талаптары;
2. Негізгі және қосалқы жабдықтың мақсаты, құрылысы және жұмыс принципі;
3. Резеңке қоспаларының түрлері мен мақсаты;
4. Жабдықтың негізгі принциптері;
5. Жүктелетін ингредиенттердің сапасына қойылатын талаптар;
6. Жұмыс орнындағы еңбекті қорғау жөніндегі Нұсқаулық;
7. Жұмыс орнындағы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена ережелері мен нормалары;
9. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі Нұсқаулық;
10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Бұйымдарды Құрастырудың технологиялық процестерін жүргізу
Дағды 1:
Резеңке араластырғышта резеңке қоспалар жасау
Машықтар:
3 разряд
1. Резеңке араластырғышта жұмыс істеу кезінде қарапайым операцияларды орындау: резеңке қоспаларды барлық түрдегі резеңке араластырғыштарда қыздыру процесін немесе біліктілігі жоғары машинисттің басшылығымен резеңке қоспаларды араластыру (бояу) процесін жүргізу;
2. Аспалардың дұрыс жинақталуын тексеру, каучукты өлшеу, және құрылғыларын тиеу;
3. Жұмыс барысында таразы тасымалдаушысының жарамдылығы мен реттелуін тексеру;
4. Төменгі пресс пен люктің жұмысын тексеру;
5. Технологиялық құжаттамаға сәйкес ингредиенттерді резеңке араластырғышта араластырудың технологиялық процесін жүргізу;
6. Резеңке араластырғыштың технологиялық жұмыс режимінің сақталуын бақылау;
7. Резеңке араластырғыштың жұмысындағы ұсақ ақауларды түзету;
8. Жабдықтың технологиялық жұмыс режимінің нормаларынан ауытқу себептерін жою;

9. Очищать рабочие поверхности резиносмесителя;
10. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
11. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
4 разряд
1. Контролировать и регулировать параметры технологического процесса в ходе работы резиносмесителя;
2. Контролировать и регулировать расход сырья, вспомогательных материалов;
3. Отбирать пробы сред для проведения анализов в соответствии с требованиями производственной инструкции;
4. Предупреждать и устранять причины отклонений от норм технологического режима;
5. Производить последовательное повышение/понижение нагрузки технологического процесса;
6. Дозировать смеси питания резиносмесителя;
7. Вести учет продукции, маркировать и транспортировать на дальнейшую обработку;
8. Применять действующие технологические регламенты и технологические карты;
9. Применять для замеров контрольно-измерительные приборы;
10. Работать с автоматизированным рабочим местом;
11. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
12. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
3 разряд
1. Марки, сорта и свойства каучуков, ингредиентов и резиновых смесей;
2. Последовательность загрузки их в резиносмеситель;
3. Режимы изготовления или разогрева резиновых смесей;
4. Устройство оборудования и контрольно-измерительных приборов;
5. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
6. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
4 разряд
1. Параметры технологического процесса и правила их регулирования;
2. Устройство и принципы работы технологического оборудования, коммуникаций, контрольно-измерительных приборов и автоматики;
3. Физико-химические свойства используемого сырья, материалов, полупродуктов и готового продукта;
4. Технологические схемы, компоновка оборудования;
5. Нормативно-техническая документация по рабочему месту;
6. Технологический режим процесса смешивания и правила его регулирования;
7. Требования, предъявляемые к качеству продукции, смесей и материалов;
8. Последовательность пуска/остановки отдельных узлов оборудования;
9. Правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами;
10. Требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
11. Инструкции применения средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:

9. Резеңке араластырғыштың жұмыс беттерін тазалау;
10. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
11. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау;
12. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
13. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
4 разряд
1. Резеңке араластырғыштың жұмысы барысында Технологиялық процестің параметрлерін бақылау және реттеу;
2. Шикізаттың, қосалқы материалдардың шығынын бақылау және реттеу;
3. Өндірістік Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес талдау жүргізу үшін ортаның сынамаларын алу;
4. Технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерін алдын алу және жою;
5. Технологиялық процестің жүктемесін дәйекті арттыру/төмендету;
6. Резеңке араластырғыштың тағамдық қоспаларын мөлшерлеу;
7. Өнімнің есебін жүргізу, таңбалау және одан әрі өңдеуге тасымалдау;
8. Қолданыстағы технологиялық регламенттер мен технологиялық карталарды қолдану;
9. Өлшеу үшін Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
10. Автоматтандырылған жұмыс орнымен жұмыс істеу;
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
12. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
3 разряд
1. Резеңке, ингредиенттер мен резеңке қоспалардың маркалары, сорттары мен қасиеттері;
2. Оларды резеңке араластырғышқа жүктеу реті;
3. Резеңке қоспаларды дайындау немесе қыздыру режимдері;
4. Жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы:
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
4 разряд
1. Технологиялық процестің параметрлері және оларды реттеу ережелері;
2. Технологиялық жабдықтардың, коммуникациялардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматиканың құрылысы мен жұмыс принциптері;
3. Пайдаланылатын шикізаттың, материалдардың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері;
4. Технологиялық схемалар, жабдықтың орналасуы;
5. Жұмыс орны бойынша нормативтік-техникалық құжаттама;
6. Араластыру процесінің технологиялық режимі және оны реттеу ережелері;
7. Өнімнің, қоспалар мен материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
8. Жабдықтың жекелеген тораптарын іске қосу/тоқтату реттілігі;
9. Қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі;
10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена талаптары;
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын қолдану жөніндегі нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

7. Требование промышленной безопасности на рабочем месте;
8. Правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
9. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологических операций при работе на резиносмесителе
Навык 1:
Изготовление резиновых смесей в резиносмесителе
Умения:
5 разряд
1. Выполнять работы средней сложности при работе на резиносмесителе: вести процесс пластикации каучука или усреднения термопластика в резиносмесителях всех типов или процесс смешения (крашения) в смесителях малолитражного объема (менее 90 литров);
2. Вести прием на верхней площадке резиносмесителя каучука, технического углерода и ингредиентов;
3. Загружать их через воронку в резиносмеситель;
4. Наблюдать за ходом процесса пластикации или смешения по показаниям контрольно-измерительных приборов и согласно технологическому регламенту;
5. Вести процесс смешения в скоростных резиносмесителях под руководством машиниста более высокой квалификации.
6. Контролировать и регулировать параметры технологического процесса при ведении технологического процесса;
7. Контролировать и регулировать расход сырья, вспомогательных материалов и энергоресурсов;
8. Производить отбор проб;
9. Предупреждать и устранять причины отклонений от норм технологического режима;
10. Производить пуск оборудования после вывода из ремонта, простоя в резерве или непродолжительной остановки;
11. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
12. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
6 разряд
1. Выполнять сложные работы при работе на резиносмесителе: вести процессы изготовления резиновых или асбестовых смесей в скоростных резиносмесителях и смесителях большого объема (90 литров и более);
2. Руководить рабочими, обслуживающими резиносмеситель и сопряженное с ним оборудование;
3. Управлять смесителем с помощью автоматической аппаратуры;
4. Управлять верхними и нижними плунжерами;
5. Наблюдать за процессом смешения по показаниям контрольно-измерительных приборов и диаграмм;
6. Контролировать соблюдение технологического регламента, выход и качество продукции на всех обслуживаемых участках;
7. Исправлять мелкие неполадки в работе оборудования;
8. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
9. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
5 разряд

7. Жұмыс орнындағы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена ережелері мен нормалары;
9. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Резеңке араластырғышта жұмыс істеу кезінде технологиялық операцияларды жүргізу
Дағды 1:
Резеңке араластырғышта резеңке қоспалар жасау
Машықтар:
5 разряд
1. Резеңке араластырғышта жұмыс істеу кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау:
резеңкені пластиктендіру немесе термопластиканы барлық түрдегі резеңке араластырғыштарда орташалау процесін немесе шағын көлемді араластырғыштарда (90 литрден аз) араластыру (бояу)процесін жүргізу;
2. Резеңке араластырғыштың, техникалық көміртектің және ингредиенттердің жоғарғы алаңында қабылдауды жүргізу;
3. Оларды шұңқыр арқылы резеңке араластырғышқа салу;
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және технологиялық регламентке сәйкес пластиктендіру немесе араластыру процесінің барысын бақылау;
5. Жоғары білікті машинисттің басшылығымен жоғары жылдамдықты резеңке араластырғыштарда араластыру процесін жүргізу.
6. Технологиялық процесті жүргізу кезінде технологиялық процестің параметрлерін бақылау және реттеу;
7. Шикізаттың, қосалқы материалдар мен энергия ресурстарының шығынын бақылау және реттеу;
8. Сынама алуды жүргізу;
9. Технологиялық режим нормаларынан ауытқу себептерін алдын алу және жою;
10. Жабдықты жөндеуден шығарғаннан, резервте тұрып қалғаннан немесе қысқа тоқтағаннан кейін іске қосу;
11. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
12. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
6 разряд
1. Резеңке араластырғышта жұмыс істеу кезінде күрделі жұмыстарды орындау:
жоғары жылдамдықты резеңке араластырғыштарда және үлкен көлемді араластырғыштарда (90 литр немесе одан да көп)резеңке немесе асбест қоспаларын жасау процестерін жүргізу;
2. Резеңке араластырғышқа және онымен байланысты жабдыққа қызмет көрсететін жұмысшыларға басшылық жасау;
3. Араластырғышты автоматты жабдықтың көмегімен басқару;
4. Жоғарғы және төменгі поршеньдерді басқару;
5. Бақылау-өлшеу аспаптары мен диаграммалардың көрсеткіштері бойынша араластыру процесін бақылау;
6. Барлық қызмет көрсетілетін учаскелерде технологиялық регламенттің сақталуын, Өнімнің шығуы мен сапасын бақылау;
7. Жабдықтың жұмысындағы кішігірім ақауларды түзету;
8. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
9. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
5 разряд

1. Ведение подготовительных работ по обслуживанию навивочной конструкции;
2. Ведение технологических операций при работе на навивочной конструкции.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение подготовительных работ по обслуживанию навивочной конструкции
Навык 1:
Подготовка к производству
Умения:
4-5 разряд
1. Выполнять обслуживание навивочной конструкции в соответствии с рабочей инструкцией;
2. Осуществлять проверку работы коммуникаций (подача ресурсов);
3. Выполнять работу по транспортировке и загрузке необходимых ингредиентов в навивочную конструкцию;
4. В соответствии с технологическими требованиями определять количество и дозировку питающих ингредиентов, погружаемых в навивочную конструкцию;
5. Выявлять и устранять мелкие неисправности в работе устройств подачи смесей;
6. Соблюдать требования охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
7. Применять инструкции средств пожаротушения и средств индивидуальной защиты.
Знания:
4-5 разряд
1. Требования инструкций по рабочему месту машиниста агрегата по изготовлению навивочных рукавов;
2. Назначения, устройство и принцип работы основного и вспомогательного оборудования;
3. Виды и назначение резиновых смесей;
4. Основные принципы работы оборудования;
5. Требования, предъявляемые к качеству загружаемых ингредиентов;
6. Инструкцию по охране труда на рабочем месте;
7. Требование промышленной безопасности на рабочем месте;
8. Правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и гигиены;
9. Инструкции пользования средствами пожаротушения и средствами индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологических операций при работе на навивочной конструкции
Навык 1:
Работа на агрегате
Умения:
4 разряд
1. Изготовлять напорные рукава на агрегате под руководством машиниста более высокой квалификации;
2. Получать камеры для рукавов;
3. Устанавливать корзины с камерой рукавов на площадку с помощью кранбалки;
4. Продувать камеру воздухом;
5. Заправлять ее в навивочную планшайбу;
6. Облицовывать камеры рукава нитями методом навивки;
7. Заправлять рукава в шприцмашину;
8. Осуществлять наложение на машине промежуточного резинового слоя;
9. Подавать рукава для облицовки на вторую планшайбу;
10. Делать заправку первой навивочной планшайбы нитями;
11. Проверять натяжения нитей и шага навивки;
12. Вести поднастройку шприцмашины на заданный диаметр рукава и толщину стенки промежуточного слоя;
13. Делать подналадку шприцмашины;
14. Проводить перезарядку навивочной планшайбы нитями;
15. Устранять обрывы нитей;

1. Орау конструкциясына қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу;
2. Орау конструкциясында жұмыс істеу кезінде технологиялық операцияларды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Орау конструкциясына қызмет көрсету бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Өндіріске дайындау
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес орау құрылымына қызмет көрсетуді орындау;
2. Коммуникациялардың жұмысын тексеруді жүзеге асыру (ресурстарды беру);
3. Қажетті ингредиенттерді орау конструкциясына тасымалдау және тиеу бойынша жұмысты орындау;
4. Технологиялық талаптарға сәйкес орау конструкциясына батырылатын нәрлендіретін ингредиенттердің мөлшері мен мөлшерін анықтау;
5. Қоспаларды беру құрылғыларының жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтау және жою;
6. Өрт сөндіру құралдары мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдану;
7. Жабдықтың технологиялық режимі мен жұмысын бақылау.
Білімдер:
4-5 разряд
1. Орау жеңдерін дайындау бойынша агрегат машинисінің жұмыс орны бойынша нұсқаулықтардың талаптары;
2. Негізгі және қосалқы жабдықтың мақсаты, құрылысы және жұмыс принципі;
3. Резеңке қоспаларының түрлері мен мақсаты;
4. Жабдықтың негізгі принциптері;
5. Жүктелетін ингредиенттердің сапасына қойылатын талаптар;
6. Жұмыс орнындағы еңбекті қорғау жөніндегі Нұсқаулық;
7. Жұмыс орнындағы өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары;
8. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және гигиена ережелері мен нормалары;
9. Өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғаныс құралдарын пайдалану жөніндегі Нұсқаулық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Орау конструкциясында жұмыс істеу кезінде технологиялық операцияларды жүргізу
Дағды 1:
Агрегатта жұмыс жасау
Машықтар:
4 разряд
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары машинисттің басшылығымен Агрегатта қысымды жеңдерді дайындау;
2. Жең камераларын алу;
3. Кранның көмегімен жеңдер камерасы бар себеттерді алаңға орнату арқалықтар;
4. Камераны ауамен үрлеңу;
5. Оны орамалы планшетке салу;
6. Жең камераларын орау әдісімен жіппен қаптау;
7. Жеңдерді шприц машинасына салу;
8. Машинада аралық резеңке қабатын қолдану;
9. Екінші тақтайшаға қаптауға арналған жеңдерді ұсыну;
10. Бірінші орау тақтайшасын жіптермен толтыру;
11. Жіптердің керілуін және орау қадамын тексеру;
12. Машинаның шприцін берілген жеңнің диаметріне және аралық қабаттың қабырғасының қалыңдығына реттеу;
13. Шприц машинасын баптау;
14. Орау тақтайшасын жіптермен қайта зарядтау;
15. Жіптердің үзілуін жою;