О внесении дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 601/НҚ "Об утверждении Правил цифровой трансформации государственного управления"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 26 мая 2025 года № 251 НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 601/НҚ "Об утверждении Правил цифровой трансформации государственного управления" следующие дополнения:
в Правилах цифровой трансформации государственного управления, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Карта цифровой трансформации составляется по форме согласно приложению к настоящим Правилам. Форма предназначена для обеспечения единообразия структуры, полноты информации и сопоставимости цифровых инициатив.";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту цифровизации отраслей Министерства цифрового развития инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня подписания приказа для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр Ж. Мадиев
приложение к приказу
приложение к Правилам
цифровой трансформации
государственного управления
Форма
Карта цифровой трансформации отрасли
Указать наименование отрасли
Указать наименование центрального государственного органа
Паспорт
Наименование карты цифровой трансформации
указывается полное наименование
Цель
указывается цель карты
Документ СГП
указываются документы системы государственного планирования использованные при составлении карты
Сферы, охваченные картой цифровой трансформации
перечисляются сферы (из Положения или стратегические направления из планов развития)

"Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 601/НҚ бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 26 мамырдағы № 251 НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 601/НҚ бұйрығына келесідей толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау Қағидаларында:
келесідей мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Цифрлық трансформация картасы осы Қағидалардағы қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады. Нысан құрылымның біркелкілігін, ақпараттың толықтығын және цифрлық бастамалардың салыстырмалылығын қамтамасыз етуге арналған.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің салаларды цифрландыру департаменті:
1) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберу
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мәдиев
Бұйрыққа қосымша
Мемлекеттік басқаруды
цифрлық трансформациялау
қағидалары ережесіне
қосымша
Нысан
Саланың цифрлық трансформация картасы Саланың атауын көрсету Орталық мемлекеттік органның атауын көрсету
Паспорт
Цифрлық трансформация картасының атауы
толық атауы көрсетіледі
Мақсаты
картаның мақсаты көрсетіледі
МЖЖ құжаты
карта әзірлеуде пайдаланылған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары көрсетіледі
Цифрлық трансформация картасы қамтитын салалар
салалар тізімі (Ережеден немесе даму жоспарларындағы стратегиялық бағыттардан)

1. Сфера 1
2. Сфера 2
3. Сфера 3
4.…
Принципы
При разработке карты цифровой трансформации отрасли учитываются следующие принципы цифровой трансформации, отраженные в Правилах цифровой трансформации государственного управления. Ключевыми задачами являются:
1) перевод входящих сведений и документов в цифровые записи сведений в государственные базы данных, что позволит сократить объемы поступающей информации и обеспечить быструю передачу сведений между государственными органами;
2) выдача выходных документов в виде цифровых документов с цифровой идентификацией;
3) автоматизация процессов, с сокращением количества решений принимаемых экспертно и/или коллегиально, с целью ускорения времени на выполнение процесса;
4) внедрение инструментов видеонаблюдения и цифровых датчиков, с целью снижения коррупционных рисков и обеспечения достоверности сведений;
5) внедрение скоринговых моделей для распределения очередей, для транспарентного и справедливого распределения;
6) централизация очередей в национальной системе, с целью исключения недобросовестного использования очередей местного уровня;
7) внедрение электронного обращения во всех процессах, в целях снижения персональных контактов между участниками процессами.
Государственные органы,
ответственные за разработку
карты
наименование государственного органа
Государственные органы и организации,
ответственные за реализацию
карты
перечисление государственных органов, принимающих участие в реинжиниринге и реализации (другие государственные учреждения: комитеты, территориальные департаменты и квазигосударственные и подведомственные организации, местные исполнительные органы)
Основание для разработки
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан, Правила цифровой трансформации государственного управления, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 601/НҚ
Сроки реализации
2025-2029 годы
1. Сфера 1 - Наименование сферы
Данный раздел формируется для каждой сферы государственного органа указанных в Положении государственного органа.
1.1. Описание
Общее описание сферы в один абзац с указанием и разбором ключевых индикатора (и/или макроиндикаторов) стратегических целей из Планов развития или иных документов стратегического планирования. Каждый индикатор характеризуется измеримыми критериями.
Субъекты / объекты регулирования
Предмет регулирования
Кол-во
Вклад в ВВП
Жизненный цикл
Название субъекта или объекта
Количество субъектов или объектов
Вклад в экономику (затратах или иных экономических показателях).
Процессы в рамках жизненного цикла субъектов или объектов регулирования (по согласованию с Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Центром поддержки цифрового Правительства" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан )
Проблемы сферы
Перечислить проблемы в сферах в том числе по поступающим жалобам от граждан или иных инцидентов.
Перспективные технологии
Перечислить перспективные технологии в сферах в том числе с применением ИИ
Наименования Кейсы (группы бизнес-процессов) сферы
Наименование кейса 1
Бизнес-процессы
Перечисление бизнес-процессов
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
-…
Перспективное использование Искусственного интеллекта
перечисление наиболее перспективных технологий

1. Сала 1
2. Сала 2
3. Сала 3
4.…
Принциптері
Цифрлық трансформация картасын әзірлеу кезінде мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау Ережелерінде көрсетілген келесі принциптер ескерілуі тиіс. Негізгі міндеттер:
1) Кіріс мәліметтері мен құжаттарды мемлекеттік деректер базасына цифрлық жазбалар түрінде енгізу, бұл мәлімет көлемін азайтып, мемлекеттік органдар арасында ақпарат алмасуды жеделдетуге мүмкіндік береді;
2) Шығыс құжаттарды цифрлық сәйкестендірілген түрде беру;
3) Процестерді автоматтандыру, сараптамалық және/немесе ұжымдық шешімдер қабылдау санын азайту арқылы орындау мерзімін қысқарту;
4) Бейнебақылау мен цифрлық датчиктер арқылы – жемқорлық тәуекелдерін төмендету және мәліметтердің шынайылығын қамтамасыз ету үшін;
5) Кезектерді әділ және ашық тарату үшін скорингтік модельдер енгізу;
6) Жергілікті деңгейдегі кезектерді теріс пайдалану тәуекелдерін жою мақсатында кезектерді ұлттық деңгейде орталықтандыру;
7) Процестердің барлығында электрондық өтініш форматын енгізу – қатысушылар арасындағы жеке байланысты азайту үшін.
Картаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органдары
мемлекеттік органның атауы
Картаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
реинжиниринг пен іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдар (комитеттер, аумақтық департаменттер және т.б.; квазимемлекеттік және бағынысты ұйымдар, жергілікті атқарушы органдар)
Дайындау негізі
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі, Мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушысының 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 601/НҚ бұйрығы
Іске асыру мерзімі
2025–2029 жылдар
1. Сала 1 – Сала атауы
Аталған бөлім мемлекеттік органның Ережесінде көрсетілген әрбір саласы бойынша қалыптастырылады.
1.1. Сипаттама
Саланың жалпы сипаттамасы бір абзац көлемінде жазылады, стратегиялық мақсаттарға сәйкес негізгі көрсеткіштер мен (немесе макрокөрсеткіштер) даму жоспарларындағы немесе басқа стратегиялық құжаттардағы индикаторлар келтіріледі. Әрбір индикатор өлшенетін критерийлермен сипатталуы тиіс.
Реттеудің субьектілері/ объектілері
Реттеу нысаны
Саны
ЖІӨ-ге қосқан үлесі
Өмірлік циклі
Субъекттің немесе объекттің атауы
Субъектшлердің немесе объектілердің саны
Экономикаға қосқан үлесі (шығындар немесе өзге де экономикалық көрсеткіштер).
Субъектшлердің немесе объектілердің өмірлік циклі аясындағы үдерістер ("Цифрлық үкіметті қолдау орталығы" Шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорынменкелісу бойынша)
Саладағы проблемалар
Азаматтардан келіп түскен шағымдар мен басқа да жағдайлар бойынша, саладағы негізгі проблемалар тізбесі жазылады.
Перспективалық технологиялар
Салада қолданылуы мүмкін перспективалық технологиялар, соның ішінде жасанды интеллект пайдаланатын технологиялар тізбесі беріледі.
1.2. Кейстер (саладағы бизнес-процестер топтары)
Кейс атауы 1
Бизнес-процестер
Бизнес-процестер тезімі
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
-…
Жасанды интеллектті
перспективалық пайдалану
Ең перспективалық техналогиялар тізімі:

1. Технология 1
2. Технология 2
3.…
Ответственные структурные подразделения
1. Департаменты
2. Подведомственные организаций…
3.….
Связанные функции центрального государственного органа
Перечисление функций государственного органа регулирующих данный процесс (из Положения)
- …
- …
- …
Связанные государственные услуги
Перечисление связанных государственных услуг (из Реестра государственных услуг утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19982)
- …
- …
- …
Статус автоматизации
Да (наименование информационных систем)/ нет
Наименования связанных ИС
Субъект / объект
Наименования субъекта или объекта регулирования
Статус реинжиниринга
Одно из перечисленных (планируется, в работе, внедрено)
Наименование кейса 2
Бизнес-процессы
Перечисление бизнес-процессов
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
-…
Перспективное использование Искусственного интеллекта
перечисление наиболее перспективных технологий
4. Технология 1
5. Технология 2
6.…
Ответственные структурные подразделения
4. Департаменты
5. Подведомственные организации…
6.….
Связанные функции ЦГО
Перечисление функций государственного органа регулирующих данный процесс (из Положения государственного органа)
- …
- …
- …
Связанные государственные услуги
Перечисление связанных государственных услуг (из Реестра государственных услуг утвержденных Приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ. Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19982).
- …
- …
Статус автоматизации
Да (наименование информационных систем)/ нет
Наименования связанных ИС
Субъект / объект
Наименования субъекта или объекта регулирования
Статус реинжиниринга
Одно из перечисленных (планируется, в работе, внедрено)
Раздел 1.2 охватывает все кейсы (группы бизнес-процессов) сферы по жизненному циклу.
1.2. План график Сферы
Наименование мероприятия
2025
2026
2027
2028
2029
Название кейса (процесса)
Ответственное подразделение
I кв
II кв
III кв
IV кв
I кв
II кв
III кв
IV кв
I кв
II кв
III кв
IV кв
I кв
II кв
III кв
IV кв
I кв
II кв
III кв
IV кв
Процесс 1
R
R
F
F
F
F
F
F
Процесс 2
R
R
F
F
F
F
F
F
D
D
Процесс 3
R
R
F
F
F
F
Процесс 4
R
R
F
F
F
F
F
F
R - реинжиниринг, F – реализация целевого варианта процесса, D – реализация оптимального варианта процесса
1.4 Приоритетные проекты (Проекты Fast Track)
Необходимо перечислить наиболее важные процессы с точки зрения бюджетных затрат, потенциального экономического эффекта или наиболее трудоемкие или с наибольшим количеством жалоб от пользователей из перечисленных выше (по одному на каждую сферу).
Сфера
Наименование сферы
Наименование кейса
Наименование процесса
Сложности и важность кейса
описание почему именно этот процесс заслуживает особого внимания (траты, жалобы, сложность, долгие сроки)
Потенциальные эффекты
Какие потенциальные эффекты от внедрения
Перспективные решения или технологии
Примеры успешного применения в других странах
Сводный график трансформации сфер (Диаграмма Ганта)

1. Технология 1
2. Технология 2
3.…
Жауапты құрылымдық бөлімшелер
1. Департаменттер
2. Ведомствлық бағынысты ұйымдар…
3.….
Орталық мемлекеттік органның байланысты функциялары
Осы үдерісті реттейтін мемлекеттік органның функияларының тізімі (Мемлекеттік қызметтер тізілімінен)
- …
- …
- …
Байланысты мемлекеттік қызметтер
Байланысты мемлекеттік қызметтер тізімі (Мемлекеттік қызметтер тізілімінен Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін бекіту туралы Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелді).
- …
- …
- …
Автоматтандыру мәртебесі
Иә (ақпараттық жүйе атауы)/ жоқ
Байланысты ақпараттық жүйе атаулары
Субъект / объект
Реттеуге жататын субъекттің немесе объекттің атаулары
Реинжиниринг мәртебесі
Төмендегілердің бірі (жоспарлануда,жұмыс барысында, енгізілген)
Кейс атауы 2
Бизнес-процесстер
Бизнес-процестердің тізімі
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
- бизнес-процесс …
-…
Перспективтік Жасанды интеллектті пайдалану
Ең перспективті технологиялардың тізімі
4. Технология 1
5. Технология 2
6.…
Жауапты құрылымдық бөлімшелер
4. Департаментер
5. Ведомствлық бағынысты ұйымдар …
6.….
Орталық мемлекеттік органның байланысты функциялары
Мемлекеттік органның осы процесті реттейтің функцияларының тізімі (Мемлекеттік қызметтер тізілімінен)
- …
- …
- …
Байланаысты мемлекеттік кызметтер
Байланысты мемлекеттік кызметтердің тізімі (Мемлекеттік қызметтер тізілімінен Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін бекіту туралы Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелді).
- …
- …
- …
- …
- …
Автоматтандыру мәртебесі
Иә (ақпараттық жүйе атауы)/ жоқ
Байланысты ақпараттық жүйелердің атауы
Субъект / объект
Реттеу субъекттің немесе объекттің атауы
Реинжиниринг мәртебесі
Тізімдегі біреу (жоспарлануда,жұмыс барысында, енгізілді)
1.2 бөлім барлық кейстерді ( бизнес-процестер топтарын) өмірлік цикл бойынша қамтуы тиіс.
1.3. Сфера бойынша жоспар -кесте
Іс шара атауы
2025
2026
2027
2028
2029
Кейс (үдеріс) атауы
Жауапты бөлімше
I тқ
II тқ
III тқ
IV тқ
I тқ
II тқ
III тқ
IV тқ
I тқ
II тқ
III тқ
IV тқ
I тқ
II тқ
III тқ
IV тқ
I тқ
II тқ
III тқ
IV тқ
Удеріс 1
R
R
F
F
F
F
F
F
Удеріс 2
R
R
F
F
F
F
F
F
D
D
Удеріс 3
R
R
F
F
F
F
Удеріс 4
R
R
F
F
F
F
F
F
R - реинжиниринг, F – үдерістің мақсатты нұсқасың іске асыру, D – үдерістің онтайлы нұсқасың іске асыру
1.4 Басым жобалар (Fast Track жобалары)
Цифрлық трансформацияда бюджеттік шығындар, ықтимал экономикалық әсері, еңбек сыйымдылығы немесе пайдаланушылардан келіп түскен шағымдар саны жағынан ең маңызды процестер тізімі. Әр сала үшін кемінде бір процесс көрсетілуі тиіс.
Сала
Сала атауы
Кейстің атауы
Процесстің атауы
Кейс бойынша күрделікпен өзеклілік
Неліктен дәл осы процес ерекшк назар аударуға лайық (шығындар, шығымдар, күрделілік, ұзақ мерзім т.б..)
Ықтимал әселер
Еңгізу нәтижесінде қандай ықтимал әсерлер болады
Перспективалық шешімдер немесе техналогиялар
Басқа елдердегі сәтті қолдану мысалдары
Салалар трансформациясының жиынтық трафигі ( Гант диаграммасы)

Диаграмма Ганта с отражением перечисленных кейсов, ответственного структурного департамента и отраженном поквартально пятилетним периодом с приоритезацией реинжиниринга и внедрения технологий. В разделе реализация рекомендуется включить мероприятия по внедрению целевых вариантов бизнес-процессов (кейсов), по которым ранее проведен реинжиниринг (в 2021-2024 годах).
Название сферы
Ответственное подразделение
(Департамент / Комитет)
2025
2026

Гант диаграммасы көрсетілген кейстермен, жауапты құрылымдық департаментпен және тоқсымдық-бесжылдықкезеңмен бейнеленген; ренжиниринг пе технологияларды нгізу басымдығымен. Іске асыру бөлімінде: 2021 -2024 жылдары бұрын ренжиниринг жүргізілген бинес-процестердің мақсатты нұсқаларын енгізу бойынша іс –шараларды қамту ұсыналады (кейстер бойынша).
Саланың атауы
Жауапты бөліімше (Департамент / Комитет)
2025
2026

2027
2028
2029
Сфера 1
R
R и F
F
D
D
Сфера 2
R
F
D
D
Сфера 3
R
R и F
F
D
D
Сфера 4
R
R и F
F
D
D
Сфера 5
R
F
D
D
Сфера 6
R и F
F
D
D
Сфера 7
R
F
D
D
Сфера 8
R
F
D
D
R и F
D
D
R - реинжиниринг, F – реализация целевого варианта процесса, D – реализация оптимального варианта процесса

2027
2028
2029
Сала 1
R
R и F
F
D
D
Сала 2
R
F
D
D
Сала 3
R
R и F
F
D
D
Сала 4
R
R и F
F
D
D
Сала 5
R
F
D
D
Сала 6
R и F
F
D
D
Сала 7
R
F
D
D
Сала 8
R
F
D
D
R и F
D
D
R - реинжиниринг, F – үдерістің мақсатты нұсқасың іске асыру, D – үдерістің онтайлы нұсқасың іске асыру процесса