О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 725 "Об утверждении Перечня железнодорожных вокзалов согласно их классу"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 19 сентября 2025 года № 304
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникации Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 725 "Об утверждении Перечня железнодорожных вокзалов согласно их классу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8830) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 34-2) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", ПРИКАЗЫВАЮ:";
Перечень железнодорожных вокзалов согласно их классу, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра Министерства транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
М. Калиакпаров
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 304
Утвержден
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 сентября 2013 года № 725
Перечень железнодорожных вокзалов согласно их класса
1. К классу "Внекласный" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Железнодорожный вокзальный комплекс "Нұрлы жол";
2) Астана;
3) Караганда;
4) Алматы 1;
5) Алматы 2;
6) Актобе;
7) Шымкент
2. К классу "1" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Орал;
2) Кызылорда;
3) Атырау;
4) Мангистау;
5) Бейнеу;
6) Кокшетау;
7) Костанай;
8) Павлодар нов.зд;
9) Тараз;
10) Шу;
11) Семей;
12) Курорт-Боровое;
13) Жезказган;
14) Туркестан;
15) Шалкар.
3. К классу "2" относятся следующие железнодорожные вокзалы:

"Теміржол вокзалдарының тізбесін олардың класына сәйкес бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 18 кыркүйектегі № 725 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 19 қыркүйектегі № 304 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Теміржол вокзалдарының тізбесін олардың класына сәйкес бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 18 кыркүйектегі № 725 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8830 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-2) тармақшасына БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теміржол вокзалдарының класына сәйкес тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрінің міндетін атқарушы М. Қалиақпаров
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 304 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2013 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 725 бұйрығымен
бекітілген
Теміржол вокзалдарының класына сәйкес тізбесі
1. "Кластан тыс" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:
1) "Нұрлы жол" теміржол вокзалы кешені;
2) Астана;
3) Қарағанды;
4) Алматы 1;
5) Алматы 2;
6) Ақтөбе;
7) Шымкент
2. "1" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:
1) Орал;
2) Қызылорда;
3) Атырау;
4) Маңғыстау;
5) Бейнеу;
6) Көкшетау;
7) Қостанай;
8) Павлодар жаңа ғимарат;
9) Тараз;
10) Шу;
11) Семей;
12) Бурабай курорты;
13) Жезқазған;
14) Түркістан;
15) Шалқар.
3. "2" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:

1) Аркалык;
2) Аягоз;
3) Оскемен-1;
4) Арал тенизи;
5) Кульсары;
6) Кандыагаш;
7) Казалы;
8) Балхаш-2;
9) Актогай.
4. К классу "3" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Есиль;
2) Екибастуз;
3) Макинка;
4) Акколь;
5) Ерейментау;
6) Железорудная;
7) Тобол;
8) Акадыр;
9) Түрксіб;
10) Уштобе;
11) Тюлькубас;
12) Отар;
13) Сарыагаш;
14) Сарышаған;
15) Жем;
16) Торетам;
17) Шиели;
18) Жаңақорған;
19) Сексеул;
20) Атбасар;
21) Казахстан;
22) Достык;
23) Жангиз Тобе;
24) Бесколь;
25) Ганюшкино;
26) Жаланашколь;
27) Арыс-2.
5. К классу "Производственные здания с пунктом обслуживания пассажиров 1 типа" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Караганда сорт чет;
2) Караганда сорт неч;
3) Аманкарагай;
4) Еркеншилик;
5) Жарык;
6) Жаңаесіл;
7) Саяк;
8) Мойынты;
9) Сарыбел;
10) Шар;
11) Шыганак;
12) Манкент;
13) Шубаркудык;
14) Шынгырлау;
15) Шетпе;
16) Хромтау;
17) Алга;
18) Макат;
19) Сагиз;
20) Жанаарка;
21) Боранды;
22) Бершугир;
23) Доссор;
24) Бозщаколь
25) Кушмурун;
26) Жосалы.
6. К классу "Производственные здания с пунктом обслуживания пассажиров 2 "типа" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Пресногорьковская;
2) Кзыл Ту;
3) Саумалкөл;
4) Тайынша;
5) Сулы;
6) Тальщик;
7) Нилды;
8) Мырза;
9) Нура;
10) Босага;
11) Карабас;
12) Құлайғыр;
13) Женыс;
14) Каражал;
15) Дария;
16) Шокай;
17) Киик;
18) Донгал;
19) Кокпекты;
20) Анар;
21) Челгаши;
22) Сарыколь;
23) Аксу-2;
24) Үшбиік;
25) Жарма;
26) Матай;
27) Сары Озек;
28) Жалагаш;
29) Капчагай;
30) Тимур;
31) Мугалжар;
32) Таскала;
33) Дегелен;
34) Котыртас;
35) Томенарык;
36) Тогыз;
37) Копмола;
38) Мукур;
39) Айтеке-би.
40) Жалтыр;
41) Аршалы;
42) Жаңаөзен;
43) Караулкелды;
44) Державинская;
45) Шортанды;
46) Кайдауыл
47) Жаксы;
48) Ельтай;
49) Ирченко;
50) Сары Оба;
51) Жана Караганды;
52) Арыс 1;
53) Боранқұл;
54) Смирново;
55) Янко;
56) Перекатная;
57) Саумалколь;
58) Ащыозек;
59) Акжайдак;
60) Апановка;
61) Житикара;
62) Казанбасы;
63) Ковыльная;
64) Темиртау;
65) Алтай;
66) Тансык;
67) Жетыген;
68) Лепсы;
69) Коктума;
70) Тамды;
71) Исатай;
72) Аккистау;
73) Лисаковск;
74) Алтынколь;
75) Ақши;
76) Болашак.
7. К классу "Производственные здания с пунктом обслуживания пассажиров 3 "типа" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Аксуат;
2) Азат;
3) Кайранкуль;
4) Киялы;
5) Ащи Голь;
6) Карагай;
7) Уголки;
8) Чкалово;
9) Золоторунная;
10) Октябрь;
11) Белоградовка;
12) Бауманская;
13) Ботакара;
14) Ащысу;
15) Буркитты;
16) Карагайлы;
17) Актасты;
18) Атасу;
19) Орта - Дересин;
20) Мынадыр;
21) Теректы;
22) Уленты;
23) Тургай;
24) Селеты;
25) Енбекшильдер;
26) Айсары;
27) Калкаман;
28) Шидерты;
29) Таскудык;
30) Карасор;
31) Майкайын;
32) Спутник;
33) Красноармейка;

1) Арқалық;
2) Аягөз;
3) Өскемен-1;
4) Арал теңізі;
5) Құлсары;
6) Қандыағаш;
7) Қазалы;
8) Балқаш-2;
9) Ақтоғай.
4. "3" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:
1) Есіл;
2) Екібастұз;
3) Макинка;
4) Ақкөл;
5) Ерейментау;
6) Железорудное;
7) Тобыл;
8) Ақадыр;
9) Түрксіб;
10) Үштөбе;
11) Түлкібас;
12) Отар;
13) Сарыағаш;
14) Сарышыған;
15) Жем;
16) Төретам;
17) Шиелі;
18) Жаңақорған;
19) Сексеул;
20) Атбасар;
21) Қазақстан;
22) Достық;
23) Жаңғызтөбе;
24) Бескөл;
25) Ганюшкино;
26) Жалаңашкөл;
27) Арыс 2.
5. "1" типті жолаушыларға қызмет көрсету пункті бар өндірістік ғимараттар" класына мынадай теміржол вокзалдары жатады:
1) Қарағанды-Сұрыптау жұп
2) Қарағанды-Сұрыптау тақ
3) Аманқарағай;
4) Еркіншілік;
5) Жарық;
6) Жаңаесіл;
7) Саяқ;
8) Мойынты;
9) Сарыбел;
10) Шар;
11) Шығанақ;
12) Манкент;
13) Шұбарқұдық;
14) Шыңғырлау;
15) Шетпе;
16) Хромтау;
17) Алға;
18) Мақат;
19) Сағыз;
20) Жаңаарқа;
21) Боранды;
22) Бершүгір;
23) Доссор;
24) Бозшакөл
25) Кұсмұрын;
26) Жосалы.
6. "2" типті жолаушыларға қызмет көрсету пункті бар өндірістік ғимараттар" сыныбына мынадай теміржол вокзалдары жатады:
1) Пресногорьковская;
2) Қызылту;
3) Саумалкөл;
4) Тайынша;
5) Сулы;
6) Талшық;
7) Нілді;
8) Мырза;
9) Нұра;
10) Босаға;
11) Қарабас;
12) Құлайғыр;
13) Жеңіс;
14) Қаражал;
15) Дария;
16) Шоқай;
17) Киік;
18) Доңғал;
19) Көкпекті;
20) Анар;
21) Шалғышы;
22) Сарыкөл;
23) Ақсу-2;
24) Үшбиік;
25) Жарма;
26) Матай;
27) Сарыөзек;
28) Жалағаш;
29) Қапшағай;
30) Тимур;
31) Мұғалжар;
32) Тасқала;
33) Дегелен;
34) Қотыртас;
35) Төменарық;
36) Тоғыз;
37) Көпмола;
38) Мұқыр;
39) Әйтеке би.
40) Жалтыр;
41) Аршалы;
42) Жаңаөзен;
43) Қарауылкелді;
44) Державинская;
45) Шортанды;
46) Қайдауыл
47) Жақсы;
48) Елтай;
49) Ирченко;
50) Сарыоба;
51) Жаңа Қарағанды;
52) Арыс 1;
53) Боранқұл;
54) Смирново;
55) Янко;
56) Перекатная;
57) Саумалкөл;
58) Ащыөзек;
59) Ақжайдақ;
60) Апановка;
61) Жітіқара;
62) Қазанбасы;
63) Ковыльная;
64) Теміртау;
65) Алтай;
66) Таңсық;
67) Жетіген;
68) Лепсі;
69) Көктума;
70) Тамды;
71) Исатай;
72) Аққыстау;
73) Лисаковск;
74) Алтынкөл;
75) Ақши;
76) Болашақ.
7. "3" типті жолаушыларға қызмет көрсету пункті бар өндірістік ғимараттар" сыныбына мынадай теміржол вокзалдары жатады:
1) Ақсуат;
2) Азат;
3) Қайранкөл;
4) Қиялы;
5) Ащыкөл;
6) Қарағай;
7) Уголки;
8) Чкалов;
9) Золоторунная;
10) Октябрь;
11) Белоградов;
12) Бауман;
13) Ботақара;
14) Ащысу;
15) Бүркітті;
16) Қарағайлы;
17) Ақтасты;
18) Атасу;
19) Орта - Дересін;
20) Мыңадыр;
21) Теректі;
22) Өленті;
23) Торғай;
24) Селеті;
25) Еңбекшілдер;
26) Айсары;
27) Қалқаман;
28) Шідерті;
29) Тасқұдық;
30) Қарасор;
31) Майқайын;
32) Спутник;
33) Красноармейка;

34) Елимай;
35) Жолкудук;
36) Койбагар;
37) Коскуль;
38) Сурган;
39) Тасты Талды;
40) Баранкульская;
41) Кенская;
42) Приишимская;
43) Арыстансор;
44) Озерная;
45) Селекционная;
46) Ермаковка;
47) Черемшанка;
48) Предгорная;
49) Күмістау;
50) Аул;
51) Усть Таловка;
52) Иртышзавод;
53) Бель Агач;
54) Тургусун;
55) Коршуново;
56) Таусамалы;
57) Көкжиек;
58) Текели;
59) Коксу;
60) Малай Сары;
61) Разъезд 5;
62) Айна Булак;
63) Тентек;
64) Жетысу;
65) Карабулак;
66) Копа;
67) Разъезд 2;
68) Қазыбек Бек;
69) Саз;
70) Кызылтан;
71) Жирен Айгыр;
72) Талдыкорган;
73) Жайпак;
74) Бурундай;
75) Чемолган;
76) Бірлік-1;
77) Жайык;
78) Деркул;
79) Белес;
80) Пойма;
81) Амангельды;
82) Коркыт;
83) Дирментобе;
84) Мартук;
85) Темир;
86) Калмаккырган;
87) Кенжалы;
88) Курайлы;
89) Жетыбай;
90) Боздақ;
91) Баксай;
92) Нарын;
93) Таскескен;
94) Искине;
95) Жамансор;
96) Жантерек;
97) Кенбай;
98) Кызылжар;
99) Фурмановск;
100) Денисовка;
101) Перелески;
102) Алажиде;
103) Коскудук;
104) Рзд.315;
105) Махамбет;
106) Оазис;
107) Акжигит;
108) Кызыласкер.
109) Куркамыс;
110) Семиглавый Мар;
111) Кыргыз;
112) Кауылжыр;
113) Даут;
114) Танкерыс;
115) Адыр;
116) Джемантуз;
117) Джаркуль;
118) Каерак;
119) Шарбакты;
120) Маралды;
121) Шоккарагай;
122) Тогузак;
123) Каратау;
124) Жаңатас;
125) Шемонаиха;
126) Бадам;
127) Переметная;
128) Алгабас;
129) Сапак;
130) Бекбауыл;
131) Журын;
132) Жарлы;
133) Каратогай;
134) Бестамак;
135) Изимбет;
136) Устюрт;
137) Коркол;
138) Теренозек;
139) Риддер;
140) Каракия;
141) Аккемер.

34) Елімай;
35) Жолқұдық;
36) Қойбағар;
37) Қоскөл;
38) Сұрған;
39) Тасты -талды;
40) Баранкөл;
41) Кенді;
42) Приишимская;
43) Арыстансор;
44) Озерная;
45) Селекционная;
46) Ермаковка;
47) Черемшанка;
48) Предгорная;
49) Күмістау;
50) Ауыл;
51) Усть Таловка;
52) Ертіс зауыты;
53) Белағаш;
54) Тұрғысын;
55) Коршуново;
56) Таусамалы;
57) Көкжиек;
58) Текелі;
59) Көксу;
60) Малайсары;
61) Разъезд 5;
62) Айнабұлақ;
63) Тентек;
64) Жетісу;
65) Қарабұлак;
66) Қопа;
67) Разъезд 2;
68) Қызыбек Бек;
69) Саз;
70) Қызылтаң;
71) Жиренайғыр;
72) Талдықорған;
73) Жайпақ;
74) Боралдай;
75) Шамалған;
76) Бірлік-1;
77) Жайық;
78) Дерқұл;
79) Белес;
80) Пойма;
81) Амангелді;
82) Қорқыт;
83) Дерментөбе;
84) Мартұқ;
85) Темір;
86) Қалмаққырған;
87) Кенжалы;
88) Құрайлы;
89) Жетібай;
90) Боздақ;
91) Бақсай;
92) Нарын;
93) Таскескен;
94) Ескене;
95) Жамансор;
96) Жантерек;
97) Кенбай;
98) Қызылжар;
99) Фурманов;
100) Денисовка;
101) Перелески;
102) Алажиде;
103) Қосқұдық;
104) Рзд.315;
105) Махамбет;
106) Оазис;
107) Акжігіт;
108) Қызыл әскер.
109) Құрқамыс;
110) Семиглавый Мар;
111) Қырғыз;
112) Қауылжыр;
113) Дәуіт;
114) Төңкеріс;
115) Адыр;
116) Жамантұз;
117) Жаркөл;
118) Кайрақ;
119) Шарбақты;
120) Маралды;
121) Шоққарағай;
122) Тоғызақ;
123) Қаратау;
124) Жаңатас;
125) Шемонаиха;
126) Бадам;
127) Переметная;
128) Алғабас;
129) Сапақ;
130) Бекбауыл;
131) Жұрын;
132) Жарлы;
133) Қаратоғай;
134) Бестамақ;
135) Ізімбет;
136) Үстірт;
137) Қорқол;
138) Тереңөзек;
139) Риддер;
140) Қарақия;
141) Ақкемер.