Об утверждение плана по управлению и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025–2029 годы
Решение Панфиловского районного маслихата области Жетісу от 11 августа 2025 года № 8-45-196
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Панфиловский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025–2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Отменить решение решение Панфиловского районного маслихата от 21 января 2025 года № 8-37-157 "Об утверждении плана по управлению и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025–2029 годы" (опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 29 января 2025 года за № 206826).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима Панфиловского района.
4. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Е. Шокпаров
Приложение к решению Панфиловского районного маслихата от 11 августа 2025 года № 8-45-196 "Об утверждении и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025-2029 годы"
План по управлению и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025–2029 годы
1. Схема (карта) размещения пастбищ по категориям земель на территории административно-территориальной единицы, с указанием границ, площадей и типов пастбищ, включая отдалҰнные, сезонные, засушливые и культурные пастбища, а также сведения о правообладателях или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов;
2. Схема (карта), определяющая пастбища, предназначенные для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на личных подворьях, включая общественные пастбища, с указанием их границ и площадей;
3. Схема (карта) предлагаемого пастбищеоборота, разработанная на основе геоботанического обследования пастбищ;
4. Схема (карта) сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и других объектов пастбищной инфраструктуры, включая скотомогильники (биотермические ямы), с указанием их местоположения;
5. Схема (карта) пастбищ, которые могут быть предоставлены пастбищепользователям для землепользования Передача запасных земель в собственность или землепользование для сельскохозяйственных нужд осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан и Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, утверждҰнными приказом вице-премьер-министра – министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18048);
6. Схема (карта) пастбищ, подлежащих резервированию для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на личных подворьях, с указанием границ и площадей этих пастбищ Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьҰй 49-2 Кодекса и Правилами резервирования земель, утверждҰнными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован под № 11337);
7. Схема доступа к источникам водопоя (озҰрам, рекам, прудам, котлованам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно нормам водопотребления, с указанием маршрутов движения животных к источникам воды Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется по таблице 10 приложения 6 к Методике разработки удельных норм водопотребления и водоотведения, утверждҰнной приказом вице-премьер-министра – министра сельского хозяйства РК от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован под № 14827);
8. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отдалҰнных пастбищах с указанием границ и площадей таких пастбищ;
9. Схема проектного распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населҰнными пунктами, входящими в состав сельского округа, с учҰтом обеспечения пастбищами физических и юридических лиц, не имеющих собственного доступа к пастбищам;
10. Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице: – соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства РК от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован под № 11064); – использование пастбищ с учҰтом пастбищеоборота и источников водопоя; – деление пастбищных площадей на отдельные участки; – чередование пастбищных участков по сезонам и во времени (в течение сезона, года); – ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса животных
Территория Панфиловского района состоит из одного основного участка Кадастровые н округ и 42 сельских населҰнных пункта
Общая площадь района – 1 058 252 га, из них: – пастбищные земли – 304 302 га; – орошаемые земли – 44 078 га
Распределение земель по категориям: – земли сельскохозяйственного назначения – 358 821 га; – земли населҰнных пунктов – 30 402 га; – земли промышленности, транспорта, связи, обороны, нацбезопасности и иные несельхозземли – 35 072 га; – земли водного фонда – 346 га; – земли особо охраняемых природных территорий – 69 420 га; – земли лесного фонда – 187 171 га; – земли запаса – 377 020 га

Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Панфилов аудандық мәслихатының 2025 жылғы 11 тамыздағы № 8-45-196 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Панфилов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Панфилов аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 қантардағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 8-37-157 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2025 жылдың 29 қаңтарында № 206826 болып тіркелген) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е. Шоқпаров
Панфилов аудандық мәслихатының 2025 жылғы 11 тамыздағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 8-45-196 шешіміне қосымша
Панфилов ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Панфилов ауданының жері бір негізгі учаскеден тұрады Кадастрлық кварталдар 24-262-006, 24-262-012, 24-262-014, 24-262-040, 24-262-051, 24262-052, 24-262-032, 24-262-068, 24-262-073, 24-262-078, 24-262-085, 24-262-088, 24262-063, 242-62-091, 24-262-131, 24-262-033, 24-262-026 Панфилов ауданы Жетісу облысының шығыс бөлігінде орналасқан Панфилов ауданы әкімшілік орталығы –Жаркент қаласы Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Панфилов ауданында 13 ауылдық, 1 қалалық округтер, 42 ауылдық-мекендер орналасқан
(Панфилов ауданының жалпы көлемі 1058252 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-304302 га, суармалы жерлер-44 078 га )
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 358 821 га;
Елді мекен жерлері-30402 га;
Өнеркәсіп көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзгеде жерлер-35 072 га;
су қорының жерлері-346 га;
Ерекше қоғалатынтабиғы аймақтар 69 420 га;
Орманқоры жерлер 187 171;
қордағы жерлер- 377 020 га

Климат района резко континентальный: зима сравнительно прохладная, лето жаркое и сухое Средняя температура: январь — от -22 до -40°С, июль — от +15 до +30°С Среднемесячное количество осадков — 49 мм, годовое — 199 мм.
Растительный покров разнообразен, насчитывается около 120 видов Преобладают злаковые, бобовые и разнотравье.
В районе функционируют: 14 ветеринарных пунктов, 17 карантинных пунктов, 14 скотомогильников и 19 могильников сибирской язвы.
По состоянию на сегодняшний день в Панфиловском районе имеется: – крупный рогатый скот – 64 218 голов, – овцы и козы – 260 968 голов, – лошади – 19 625 голов, – верблюды – 384 головы, – свиньи – 130 голов, – птица – 43 584 головы
Целью принятия плана является рациональное использование пастбищ, стабильное обеспечение кормовой базы и предотвращение деградации пастбищ
В пределах каждого сельского округа действует по 1 ветеринарному пункту и 1 скотомогильнику Один очаг сибирской язвы находится на балансе сельского акимата.
Орошение пастбищ обеспечивается за счҰт природных источников, буровых и шахтных колодцев В районе насчитывается 44 колодца, из них 2 – недавно пробурены Животные получают воду из рек Усек, Бурхан, Тышкан, Бархудзур и Коктерек Дефицита воды нет.
На территории района имеется 470 зимовок для скота
По видам скота: – КРС – 428 табунов (205 в населҰнных пунктах, 223 в хозяйствах); – мелкий скот – 473 отары; – лошади – 726 косяков; – верблюды – 2 табуна
По состоянию на 1 января 2025 года: – КРС – 64 218 голов (в том числе 39 707 коров), – лошади – 19 625 голов, – мелкий скот – 260 968 голов, – верблюды – 384 головы

Ауданның климаттық зонасы күртконтинеталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ Ауаның жылдық орташасы температурасы қаңтар айында- -22; -40°С, шілде айында - +15; +30°С Жауынның орташа түсімі 49мм, ал жылдық 199 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен қоса алғанда 120 түрлері Олардың ішінде ең көп таралған түрлері астық тұқымдас, бұршақ және әр түрлі шөптері.
Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 17 қашырым пункті және 14 мал көмінділері және 19 сібір жарасы қорымдары бар.
Кәзіргі уақытта Панфилов ауданы бойынша ірі қара 64218 бас, қой және ешкі 260968 бас, жылқы 19625 бас, түйе 384 бас, 130 шошқа және 43584 құс саналады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді Сібір ошағы -1, ауылдық әкімдіктің теңгерімінде тұр.
Жайылымды суландыру табиғи бұлақтар, бұрғыламалы және шахталы құдықтармен қамтамасыз етілген Панфилов ауданы бойынша шаруа қожалықтарда 44 құдық бар, оның ішінде 2 бұрғыланған құдық жаңадан қазылып қойылды Шаруа қожалықтары мен ауыл тұрғындарының малдары Өсек, Бурхан, Тышкан, Бархудзур, Көктерек өзенінен су ішеді Су тапшылығы мәселесі жоқ.
Панфилов ауданында учаскесінде 470 мал қыстауы бар
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал - 428 табын (оның ішінде ауылдың ішіндегі табын –205 , шаруа қожалықтарда табын-223);
-ұсақ мал – 473 отар;
-жылқылар – 726 үйір
-Түйе – 2 табын.
2025 жылғы 01 қаңтардағы Панфилов ауданы аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 64218 бас ірі қара мал, оның ішінде 39707 бас аналық мал, 19625 бас жылқы және ұсақ мал - 260968 бас, түйе - 384 бас.

Допустимые нормы нагрузки на пастбища: – КРС – 4,0 га/голова, – мелкий скот – 0,8 га/голова, – лошади – 4,5 га/голова, – верблюды – 5 га/голова
В 2021 году для населҰнных пунктов Панфиловского района было выделено 5784,6 га пастбищ для размещения дойного КРС В 2025–2030 годах площадь увеличена на 3148 га, потребность возросла с 5264 га до 7126 га Поголовье увеличилось с 376 до 509 голов Обеспеченность выросла с 110% до 125,3%
Площадь пастбищ района – 156 290 га Из них 88 324,43 га принадлежат 45 крестьянским хозяйствам, ТОО и ГККП "Жаркентское лесное хозяйство" В том числе ГККП "Жаркентское лесное хозяйство" – 38 102 га В хозяйствах района содержится: – КРС – 34 775 голов, – мелкий скот – 153 575 голов, – лошади – 11 970 голов, – верблюды – 384 головы
Необходимая площадь пастбищ – 64 417,7 га Избыточная площадь – 317 745 га, используется по схеме пастбищеоборота
По данным о частной собственности в районе зарегистрирован один землепользователь с пастбищем площадью 10 га, имеющий 30 голов мелкого скота и 8 лошадей Потребность в пастбище составляет 219,2 га Недостаток – 209 га.

Жайлымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілген нормасы ІҚМ – 4,0 га/бас, ҰММ – 0,8 га/бас, жылқы – 4,5 га/бас, түйе -5 га/бас.
Панфилов ауданы бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін 2021 жылы бекітілген жайылым бойынша елді мекенде жалпы 5784,6 гектар болса, 2025-2030 жылғы жайылымға 3148 гектар жайылым жерге ұлғайды, жайылымдардың қажеттілігі 5264 гектардан 7126 гектарға көбейді, жайылымға шығатын елді мекен мал басы 376 бастан 509 басқа көбейді, қажеттіліктің қамтамасыз етілуі 110%-дан 125,3 %-ға артты.
Панфилов ауданы бойынша жайлым жер көлемі 156 290 гектар, оның ішінде 45 шаруа қожалығына, ЖШС және "Бөрлітөбе орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тиесілі -88 324, 43гектар жайылым жері бар Оның ішінде "Бөрлітөбе орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 38 102 гектар тиесілі Аудан бойынша шаруа қожалықтарда барлығы: 34775 бас ірі қара малы, 153575 бас ұсақ мүйізді мал, 11970 бас жылқы, түйе- 384 бас Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі -64 417,7 гектарды құрайды Артық жайлым жер көлемі -317745 гектар жайлым айналым схемеасы бойынша пайдаланылады.
Жер учаскелерінің жеке меншік иелері бойынша Панфилов ауданы аумағында 1 жер пайдаланушы бар Жайылым алаңы 10гектар жерді құрайды Мал саны: МҰМ – 30 бас, Жылқы – 8 бас Жалпы жайылымға қажеттілік 219,2 гектар Жетіспейтін жайылым жер көлемі 209 гектар.

Для выпаса сельскохозяйственных животных требуется 86,8 тыс гектаров пастбищ На пастбищах общего пользования, занимающих площадь 5,8 тыс гектаров, выпасается 509 голов скота На пастбищах, принадлежащих крестьянским хозяйствам и юридическим лицам и занимающих площадь 82,6 тыс гектаров, выпасается 7664 головы скота
Таблица 5 Требуемые дополнительные пастбища:
Р/с №
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-
Примечание: По Коктерекскому сельскому округу отсутствует потребность в пастбищах, которые могут быть предоставлены пастбищепользователям для землепользования, а также в пастбищах, подлежащих резервированию для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на личных подворьях
Приложение 2 к решению Панфиловского районного маслихата от 11 августа 2025 года № 8-45-196 "Об утверждении и использованию пастбищ по Панфиловскому району на 2025-2029 годы"
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний ( скобках)))
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сенокос
косимые пастбищажайылымдар
Весна
лето
Осень
Зима
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 86,8 мың гектар жайылым қажет 5,8 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 509 мал басы жайылады, 82,6 мың гектар алаңды алып жатқан шаруа қожалық және заңды тұлғаларға тиесілі жайылымдарда 7664 мал басы жайылады
5-кесте Қосымша қажет етілетін жайылымдар:
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
-
-
-
Ескертпе: Көктерек ауылдық округі бойыншажайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды және жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдарға қажеттілік жоқ
Панфилов аудандық мәслихатының 2025 жылғы 11 тамыздағы "Панфилов ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 8-45-196 шешіміне 2- қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдаланылуы
Жалпы түсімділік, гектарына центнерден (зерттеп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабындық
шабылатын жайылымжайылымдар
көктем
жаз
күз
қыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14