О внесении изменений в постановление акимата области от 16 мая 2025 года № 153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу"
Постановление акимата области Жетісу от 11 июля 2025 года № 220
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат области Жетісу ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата области от 16 мая 2025 года №153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу" следующие изменения:
приложения 5, 6, 23 указанного постановления изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему постановлению.
2. Государственным учреждениям указанным в приложениях настоящего постановления, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке произвести государственную перерегистрацию положений государственных учреждений в территориальных органах юстиции и принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. акима области А. Жаканбаев
Приложение 1 к постановлению акимата области Жетісу от "__" _________ 2025 года № ____
Положение государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере физической культуры и спорта на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3 Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" облыс әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 153 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы 11 шілдедегі № 220 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27, 37-баптарына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Жетісу облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" облыс әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы №153 қаулысына келесі өзгерістер енгізілсін:
аталған қаулының 5, 6, 23-қосымшалары осы қаулының 1, 2, 3- қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының қосымшаларында көрсетілген мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аумақтық әділет органдарында мемлекеттік мекемелердің ережелерін мемлекеттік қайта тіркеуден өткізсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің м.а. Ә. Жақанбаев
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы " " _________ № ____ қаулысына 1-қосымша
"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысы аумағында дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Желтоксан, №222.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта;
2) развитие национальных, технических и прикладных видов спорта;
3) содействие развитию всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
заключать договора на закупку работ и услуг по проведению спортивных мероприятий и контролировать их выполнение в установленном законодательством порядке;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
организовывать и проводить государственные закупки в установленном законодательством порядке;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
в установленном законодательством порядке разрабатывать и вносить предложения в акимат области по содержанию спортсменов, входящих в состав сборных команд Республики Казахстан по различным видам спорта;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления и утверждать их Уставов (положения), вносить в них изменений и дополнений;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Желтоқсан көшесі, №222.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;
2) ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерін дамыту;
3) әлеуметтік және білім беру функцияларын, сондай-ақ ерікті қызмет қағидатына негізделген олардың құрылымының ерекшелігін ескере отырып, спорттың барлық түрлерін дамытуға жәрдемдесу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан заңнамада белгіленген тәртіппен өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
спорттық шараларын өткізу бойынша жұмыстарды сатып алу шартын жасау және олардың заңнамада белгіленген тәртіппен орындалуын бақылау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
жедел басқару құқығындағы мүліктерді пайдалануды жүзеге асыру;
әртүрлі спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының құрамына кіретін спортшыларды ұстау бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен облыс әкімдігіне ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және олардың Жарғыларын (ережелерін) бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
1-1) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
2) проводит областные спортивные соревнования совместно с национальными и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
2-1) участвует в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями;
3) обеспечивает подготовку команд области по видам спорта и их участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;
4) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории области;
5) координирует деятельность физкультурно-спортивных организаций на территории области;
5-1) создает детско-юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
6) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
7) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
8) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;
9) утверждает единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;
10) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории области;
11) осуществляет сбор, анализ и предоставляет уполномоченному органу в области физической культуры и спорта информацию по развитию физической культуры и спорта на территории области по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

15. Функциялары:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым жасайды;
1-1) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) аккредиттелген ұлттық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесе отырып, облыстық спорттық жарыстарды өткізеді;
2-1) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесе отырып өткізетін республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткізуге қатысады;
3) спорт түрлері бойынша облыс командаларын даярлауды және олардың жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
4) облыс аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
5) облыс аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
5-1) балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы, оның ішінде бейімдік дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
6) білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын сабақтан тыс және кешкі уақытта халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шаралар өткізу мақсатында пайдалану жөнінде шаралар қолданады;
7) спортшыларға: "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
8) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;
9) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін бекiтедi және оның iске асырылуын қамтамасыз етеді;
10) облыс аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
11) облыс аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады;

12) осуществляет аккредитацию местных спортивных федераций;
13) реализует типовые образовательные учебные программы по видам спорта для областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
14) согласовывает типовые учебные планы областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
15) формирует и утверждает составы команд областей по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций;
15-1) утверждает индивидуальные планы подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан, а также команд области по видам спорта;
15-2) обеспечивает реализацию регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе области, утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
16) обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в соответствии с Законом "О физической культуре и спорте";
17) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
18) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
18-1) координирует использование физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
18-2) присваивает статусы "специализированная" спортивным школам, "специализированное" отделениям спортивных школ;
18-3) согласовывает с национальными аккредитованными спортивными федерациями техническую спецификацию и техническое задание на проектирование спортивных сооружений, предназначенных для проведения соревнований международного и республиканского уровня;
18-4) осуществляет выплату ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;
18-5) организует работу организаций спортивной медицины и реабилитации;
18-6) утверждает государственный спортивный заказ на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
18-7) обеспечивает размещение государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
18-8) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;

12) жергілікті спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асырады;
13) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын іске асырады;
14) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарының үлгілік оқу жоспарларын келіседі;
15) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстарымен спорт түрлері бойынша облыс командаларының құрамдарын қалыптастырады және бекітеді;
15-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының, сондай-ақ облыс командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
15-2) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен, облыс бөлінісіндегі спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін іске асыруды қамтамасыз етеді;
16) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңға сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
17) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
18) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
18-1) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын пайдалануды үйлестіреді;
18-2) спорт мектептеріне, спорт мектебінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе береді;
18-3) халықаралық және республикалық деңгейдегі жарыстарды өткізуге арналған спорттық ғимараттарды жобалау үшін техникалық өзіндік ерекшеліктер мен техникалық тапсырманы аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен келіседі;
18-4) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлеуді жүзеге асырады;
18-5) спорттық медицина және оңалту ұйымдарының жұмысын ұйымдастырады;
18-6) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға мемлекеттік спорттық тапсырысты бекітеді;
18-7) мемлекеттік спорттық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
18-8) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;

18-9) устанавливает цены на товары (работы, услуги), реализуемые государственными учреждениями в области физической культуры и спорта;
18-10) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в области;
18-11) обеспечивает достижение целевых индикаторов в области физической культуры и спорта в области;
19) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия сотрудников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления;
3) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания сотрудников Управления;
4) в пределах своей компетенции издает приказы;
5) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
6) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.

18-9) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды белгілейді;
18-10) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес облыста мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
18-11) облыста дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
19) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін өз құзыреті шегінде айқындайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарма қызметкерлерін заңнамада беліленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қоладанады;
4) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады;
5) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
6) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Аксуского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области области Жетісу";
2)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Алакольского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
3)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат для одаренных в спорте детей в селе Лепсинск Алакольского района" государственного учереждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
4)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Ескельдинского района" государственного учереждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
5)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Каратальского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
6)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Кербулакского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
7)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Коксуского района" государственного учреждения "Управление физической культуры спорта области Жетісу";
8)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа №1 Панфиловского района" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
9)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа Сарканского района" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
10)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва города Текели" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
11)"Дирекция развития спорта и проведения спортивно-массовых мероприятий" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";

22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ақсу ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Алакөл ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Алакөл ауданының Лепсі ауылындағы спортта дарынды балаларға арналған облыстық мамандырыған мектеп интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ескелді ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қаратал ауданының балалар мен жсөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Кербұлақ ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көксу ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Панфилов ауданының №1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Сарқан ауданының балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Текелі қаласының олимпиадалық резервтегі мамандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Спортты дамыту және бұқаралық-спорттық іс-шараларды өткізу дирекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

12)Коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа "Өркен" города Талдыкорган" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
13)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва №1" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
14)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеским школа олимпийского резерва единоборств области Жетісу" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
15)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по велоспорту имени Андрея Кивилева г.Талдыкорган" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта области Жетісу";
16)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная детско-юношеская спортивная школа по футболу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
17)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по настольным играм и спортивному туризму" государственного учреждения "Управления физической культуры и спорта";
18)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по хоккею на траве" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
19)Коммунальное государственное учреждение "Центр спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
20)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа №1" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
21)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по регби" государственное учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
22)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа по национальным и конным видам спорта города Талдыкорган" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области";
23)Государственное казенное коммунальное предприятие "Профессиональный регбийный клуб "Олимп" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
24)Коммунальное государственное учреждение "Центр подготовки олимпийского резерва области Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";

12)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі "Талдықорған қаласы "Өркен" балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "№1 олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдердің жекпе-жек түрлері бойынша мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының Андрей Кивилев атындағы облыстық велоспорттан олимпиадалық резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Облыстық футболдан мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Үстел ойындары және спорттық туризмнен мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көгалдағы хоккейден мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "№1 мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Регбиден мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемелекеттік мекемесі;
22)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған қаласының ұлттық және ат спорты түрлерінен мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Олимп" кәсіпқой регби клубы" мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорны;
24)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының Олимпиадалық резервтер дайындау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

25)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва в городе Талдыкорган имени Жаксылыка Ушкемпирова" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
26)Коммунальное государственное учреждение "Областная специализированная детско-юношеская спортивная школа по водным видам спорта "Центральный бассейн Талдыкорган" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
27)Коммунальное государственное казенное предприятие "Дворец спорта "Жастар" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
28)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по волейболу области Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
29)Коммунальное государственное учреждение "Областная школа высшего спортивного мастерства по неолимпийским видам спорта" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
30)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по боксу области Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
31)Коммунальное государственное учреждение "Специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по дзюдо области Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
32)Государственное казенное коммунальное предприятие "Волейбольный клуб "Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
33)Государственное казенное коммунальное предприятие "Спортивный клуб "Жетісу" по национальным видам спорта" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
34)Коммунальное государственное учреждение "Областная школа высшего спортивного мастерства по олимпийским видам спорта" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу";
35)Коммунальное государственное казенное предприятие "Спортивный клуб "Жетісу" государственного учреждения "Управление физической культуры и спорта области Жетісу".
Приложение 2 к постановлению акимата области Жетісу от "___" ___________ 2025 года № _____
Положение государственного учреждения "Управление здравоохранения области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление здравоохранения области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере систем здравоохранения и организации обеспечения населения области медицинским обслуживанием на территории области Жетісу.

25)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ж.Үшкемпіров атындағы Талдықорған қаласындағы олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Талдықорған орталық бассейні" су спорты түрлері бойынша облыстық мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жастар" спорт сарайы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
28)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының волейбол бойынша олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Олимпиадалық емес спорт түрлерінен облыстық жоғарғы спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
30)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының бокс бойынша олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу облысының дзюдо бойынша олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
32)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу" волейбол клубы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
33)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Ұлттық спорт түрлерінен "Жетісу" спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
34)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Олимпиадалық спорт түрлерінен облыстық жоғарғы спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
35)"Жетісу облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жетісу" спорт клубы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "____" ________ № ___ қаулысына 2-қосымша
"Жетісу облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысы аумағында денсаулық сақтау жүйелері және облыс халқын медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Управление не имеет ведомств.
3 Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, улица Гаухар Ана, №87.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области здравоохранения и обеспечение реализации региональных программ здравоохранения;
2) обеспечение исполнения законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) обеспечение граждан медицинской помощью и лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) обеспечение соблюдения качества, стандартов и регламентов, при оказании медицинских услуг;
5) повышение эффективности управления системой здравоохранения;

2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Гаухар Ана көшесі, № 87.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және денсаулық сақтаудың өңірлік бағдарламаларын іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының орындалуын қамтамасыз ету;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде азаматтарды медициналық көмекпен және дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету;
4) медициналық қызметтер көрсету кезінде сапаның, стандарттар мен регламенттердің сақталуын қамтамасыз ету;
5) денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру;

6) обеспечение населения области Жетісу медицинскими услугами, перечень которых определен в законодательстве.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
организовывать и проводить государственные закупки в установленном законодательством порядке;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления и утверждать их Уставов (положения), вносить в них изменений и дополнений;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1)организует и осуществляет мониторинг и контроль за деятельностью субъектов здравоохранения;
2)координирует и осуществляет контроль деятельности организаций здравоохранения по вопросам оказания медицинских услуг (помощи);
3)организует кадровое обеспечение государственных организаций здравоохранения;
4)организует проведение аттестации на профессиональную компетентность руководителей и специалистов подведомственных государственных организаций здравоохранения;
5)взаимодействует с общественными объединениями по вопросам государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
6)обеспечивает оснащение государственных организаций здравоохранения, организует закуп изделий медицинского назначения и медицинской техники, оборудования, санитарного транспорта, а также услуг, на проведение капитального ремонта государственных организаций здравоохранения;
7)принимает меры по развитию сети организаций здравоохранения, их финансовому и материально-техническому обеспечению, в том числе по развитию государственной сети аптек и созданию аптечных складов;
8)обеспечивает создание и функционирование региональных электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей в области здравоохранения;
9)организует оказание населению квалифицированной и специализированной медицинской помощи, в том числе профилактику и лечение социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
10)обеспечивает население области Жетісу и кандасов медицинской помощью и лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, включая медицинские услуги по временной адаптации и детоксикации;

6) тізбесі заңнамада айқындалған Жетісу облысының халқын медициналық қызметтермен қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан заңнамада белгіленген тәртіппен өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
жедел басқару құқығындағы мүлікті пайдалануды жүзеге асыру;
басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және олардың Жарғыларын (ережелерін) бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1)денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне мониторинг пен бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
2)денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық қызметтер (көмек) көрсету мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіреді және бақылауды жүзеге асырады;
3)мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4)ведомстволық бағынысты мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары мен мамандарының кәсіби құзыреттілегіне аттестаттау жүргізуді ұйымдастырады;
5)медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасайды;
6)мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын жабдықтауды қамтамасыз етеді, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, жабдықтарды, санитариялық көлікті, сондай-ақ мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына күрделі жөндеу жүргізу қызметтерін сатып алуды ұйымдастырады;
7)денсаулық сақтау ұйымдарының желісін дамыту, оларды қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде мемлекеттік дәріханалар желісін дамыту және дәріхана қоймаларын құру жөнінде шаралар қабылдайды;
8)денсаулық сақтау саласындағы өңірлік электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді құруды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
9)халыққа білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді, оның ішінде әлеуметтік мәні бар аурулардың және қоршаған адамдарға қауіп төндіретін аурулардың алдын алуды және емдеуді ұйымдастырады;
10)Жетісу облысының халқын және қандастарды тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмекпен және уақытша бейімдеу және детоксикация бойынша медициналық қызметтерді қоса алғанда, дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етеді;

11)организует оказание бесплатной медицинской помощи, обеспечение лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения при чрезвычайных ситуациях;
12)осуществляет выбор поставщика медицинских и фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещение его затрат;
13)осуществляет закуп лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан:
на амбулаторном уровне - в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом,
на стационарном уровне - в пределах лекарственных формуляров;
14)организует и координирует деятельность по подготовке, повышению квалификации и переподготовке медицинских и фармацевтических кадров;
15)осуществляет ведомственные статистические наблюдения в области здравоохранения в пределах, соответствующей административно-территориальной единицы с соблюдением требований статистической методологии;
16)осуществляет контроль за использованием и сохранностью имущества в организациях здравоохранения области Жетісу;
17)реализует исполнение законодательства Республики Казахстан о государственной службе в Управлении в пределах своей компетенции, с целью формирования целостной системы управления персоналом;
18)устанавливает и развивает связи с общественностью через средства массовой информации;
19)реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области государственно-частного партнерства;
20)реализует в пределах своей компетенции государственную политику в области гражданской защиты, государственных секретов, мобилизационной подготовки и мобилизации, противодействия терроризму;
21)обеспечивает стабильность в деятельности государственных организаций здравоохранения, финансируемых из местного бюджета и использование бюджетных средств для гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
22)принимает меры по повышению качества медицинских услуг;
23)обеспечивает реализацию мер по развитию добровольного безвозмездного донорства крови и ее компонентов;
24)организует проведение профилактических прививок населению;
25)осуществляет координацию и мониторинг деятельности по вопросам корпоративного управления в государственных юридических лицах в области здравоохранения на соответствующих административно-территориальных единицах, за исключением организаций, подведомственных Управлению;
26)осуществляет деятельность по формированию, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа в области охраны здоровья граждан для неправительственных организаций, в том числе для ключевых групп населения, за исключением организаций, подведомственных управлению;

11)төтенше жағдайлар кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
12)тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша медициналық және фармацевтикалық қызметтерді жеткізушіні таңдауды және оның шығындарын өтеуді жүзеге асырады;
13)Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету шеңберінде дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунды-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды сатып алуды жүзеге асырады:
амбулаториялық деңгейде - уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес;
стационарлық деңгейде - дәрілік формулярлар шегінде;
14)медицина және фармацевтика кадрларын даярлау, олардың біліктілігін жоғарылату және қайта даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастырады және үйлестіреді;
15)статистикалық әдіснама талаптарын сақтай отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде денсаулық сақтау саласындағы ведомстволық статистикалық бақылауларды жүзеге асырады;
16)Жетісу облысының денсаулық сақтау ұйымдарында мүліктің пайдаланылуын және сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
17)персоналды басқарудың біртұтас жүйесін қалыптастыру мақсатында өз құзыреті шегінде Басқармада Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасының орындалуын іске асырады;
18)бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қоғаммен байланыс орнатады және дамытады;
19)өз құзыреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
20)өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау, мемлекеттік құпиялар, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
21)жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің тұрақтылығын және бюджет қаражатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі үшін пайдалануды қамтамасыз етеді;
22)медициналық қызметтердің сапасын жоғарылату бойынша шаралар қабылдайды;
23)қан мен оның компоненттерінің ерікті өтеусіз донорлығын дамыту жөніндегі шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
24)халыққа профилактикалық екпелер жүргізуді ұйымдастырады;
25)Басқармаға ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік заңды тұлғалардағы корпоративтік басқару мәселелері жөніндегі қызметті үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асырады;
26)Басқармаға ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоспағанда, үкіметтік емес ұйымдар үшін, оның ішінде халықтың негізгі топтары үшін азаматтардың денсаулығын сақтау саласында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, оның іске асырылуын мониторингтеу және нәтижелерін бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асырады;

27)принимает меры и организуют работу по обеспечению биологической безопасности;
28)обеспечивает меры по предотвращению биологических угроз и ликвидации их последствий в рамках оперативных штабов, создаваемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите, при чрезвычайных ситуациях местного масштаба;
29)организация деятельности руководителей с привязкой к достигнутым результатам (KPI);
30)установление размера должностных окладов руководителей коммунальных государственных предприятий на праве хозяственного ведения, его заместителей, главного (старшего) бухгалтера, систему их премирования и иного вознагрождения;
31) осуществляет иные полномочия в отрасли здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
32) реализует государственную политику в области здравоохранения.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия сотрудников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления;
3) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания сотрудников Управления;
4) в пределах своей компетенции издает приказы;
5) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
6) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

27)биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдайды және жұмысты ұйымдастырады;
28)жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлар кезінде Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына сәйкес құрылатын жедел штабтар шеңберінде биологиялық қатерлерді болғызбау және олардың салдарын жою жөніндегі шараларды қамтамасыз етеді;
29)жеткен нәтижелерге (KPI) байланысты басшылардың қызметін ұйымдастыру;
30)шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың басшыларына, олардың орынбасарларына, бас (аға) бухгалтеріне лауазымдық жалақы мөлшерін, сыйақы беру және басқа да ынталандыру жүйесін айқындау;
31)Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
32)денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін өз құзыреті шегінде айқындайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарма қызметкерлерін заңнамада белгіленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қолданады;
4) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
5) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
6) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Аксуская центральная районная больница";
2)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Алакольская центральная районная больница";
3)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ескельдинская центральная районная больница";
4)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Каратальская центральная районная больница";
5)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кербулакская центральная районная больница";
6)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Коксуская центральная районная больница";
7)коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Панфиловская многопрофильная межрайонная больница";
8)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сарканская центральная районная больница";
9)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Текелийская городская больница";
10)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная больница г. Талдыкорган";
11)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Многопрофильная областная детская больница";
12)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной перинатальный центр";
13)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной кардиологический центр";
14)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная многопрофильная клиника";
15)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр фтизиопульмонологии области Жетісу";
16)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр психического здоровья";
17)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский кожно-венерологический диспансер";

21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Ақсу аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
2)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Алакөл аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
3)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Ескелді аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
4)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қаратал аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
5)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Кербұлақ аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
6)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Көксу аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
7)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Панфилов ауданаралық көпсалалы ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
8)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Сарқан аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
9)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Текелі қалалық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
10)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған қаласындағы облыстық аурухана" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
11)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Көпсалалы облыстық балалар ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
12)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық перинаталдық орталық" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
13)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық кардиологиялық орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
14)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық көпсалалы клиника" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
15)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жетісу облысының фтизиопульманология орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
16)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық психикалық денсаулық орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
17)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған тері-венерологиялық диспансері" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;

18)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр крови";
19)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганская городская поликлиника";
20)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганская городская поликлиника №2";
21)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганская городская многопрофильная больница";
22)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная станция скорой и неотложной медицинской помощи";
23)государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр по профилактике ВИЧ инфекции";
24)коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной детский реабилитационный центр "Куншуак";
25)коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная инфекционная больница";
26)коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Талдыкорганский высший медицинский колледж";
27)коммунальное государственное учреждение "Областной специализированный дом ребенка";
28)коммунальное государственное учреждение "База специального медицинского снабжения";
29)коммунальное государственное учреждение "Областной врачебно-физкультурный диспансер".
Приложение 3 к постановлению акимата области Жетісу от "___" ________2025 года № ____
Положение государственного учреждения "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

18)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық қан орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
19)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған қалалық емханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
20)шаруашылық жүргізу құқығындағы "№2 Талдықорған қалалық емханасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
21) "Талдықорған қалалық көпсалалы ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
22)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық жедел және шұғыл медициналық жәрдем көрсету станциясы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
23)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық АИТВ-ның алдын алу орталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
24)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Күншуақ" облыстық балаларды оңалу орталығы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
25)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Облыстық жұқпалы аурулар ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
26)шаруашылық жүргізу құқығындағы "Талдықорған жоғары медициналық колледжі" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
27)"Облыстық мамандандырылған балалар үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
28)"Арнайы медициналық жабдықтау базасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29)"Облыстық дәрігерлік-дене тәрбиесі диспансері" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" _______ №_____ қаулысына 3-қосымша
"Жетісу облысының энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысының энергетика және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі оның атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.

6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, ул. Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
13. Задачи:
1) реализация политики государственного управления в области энерго, тепло, водо-газоснабжения, участие в разработке, формировании и осуществлении планов, целевых программ;
2) реализация государственной политики в сфере жилищных отношений, обращения с коммунальными отходами в пределах границ (черты) населенных пунктов области и обеспечивает проведение государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
3) реализация политики государственного регулирования в области водоснабжения, газоснабжения, водоотведения в пределах границ (черты) населенных пунктов области;
4) осуществление иных задач предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) Права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения возложенных на него задач и функций;
внесение в установленном порядке проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима, решений маслихата по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
2) Обязанности:
исполнять поручения вышестоящих органов;
разработка и внедрение проектов программ по повышению качества обслуживания энергетической отрасли и жилищно-коммунального хозяйства, подведению инженерных коммуникаций к коммунальным услугам, а также сносу аварийного и ветхого жилья в населенных пунктах области Жетісу;
обращаться в судебные органы для защиты интересов государства в части соблюдения норм действующего законодательства;
осуществлять претензионно-исковую деятельность;
представлять интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, № 26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) мемлекеттік басқарудың энергия, жылу, сумен, газбен жабдықтау саласындағы саясатын жүзеге асыру, жоспарларды, мақсатты бағдарламаларды әзірлеуге, құрастыруға және жүзеге асыруға қатысу;
2) тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатын жүзеге асыру, облыстың елді мекендерінің (шегінде) шекарасы аясында коммуналдық қалдықтардың айналымын және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында мемлекеттік саясатты жүргізуді қамтамасыз ету;
3) облыстың елді мекендерінің (шегінде) шекарасы аясында суды бұру, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау саласында мемлекеттік реттеу саясатын жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, басқа ұйымдардан, сондай-ақ лауазымды адамдардан, азаматтардан өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін қажетті құжаттар мен ақпараттарды сұрау және алу;
белгіленген тәртіппен басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің, мәслихат шешімдерінің жобаларын енгізу;
2) міндеттері:
жоғары тұрған органдардың бұйрықтарын орындау;
энергетика саласына және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа қызмет көрсетудің сапасын арттыру, коммуналдық қызметтерді инженерлік коммуникацияларды жеткізу, сондай-ақ Жетісу облысының елді мекендеріндегі апатты және тозығы жеткен тұрғын үйлерді бұзу бойынша бағдарламалардың жобаларын әзірлеу және енгізу;
қолданыстағы заңнама нормаларын сақтау тұрғысынан мемлекет мүдделерін қорғау үшін сот органдарына жүгіну;
талап қою қызметін жүзеге асыру;
барлық құзыретті, мемлекеттік, әкімшілік органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында Басқарманың мүдделерін білдіру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1) разработка и представление на утверждение нормативно-правовых актов в сфере управления областным коммунальным имуществом в пределах своей компетенции;
2) рассмотрение и утверждение пред проектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов и комплексов, финансируемых за счет местного бюджета, а также республиканского бюджета, выделенного на финансирование местного бюджетного инвестиционного проекта;
3) организация строительства новых, а также расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте существующих строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций;
4) формирование бюджетных заявок и проекты бюджетных программ на очередной плановый период для обоснования объемов расходов согласно Бюджетного Кодекса Республики Казахстан.
5) организация и проведение государственных закупок для обеспечения функционирования деятельности и выполнения государственных функции государственного учреждения;
6) на основании соответствующего бюджета (плана развития) или индивидуального плана финансирования разрабатывает и утверждает годовой план государственных закупок в порядке и форме, определенных правилами осуществления государственных закупок в сфере газоснабжения, электроснабжения и жилищно-коммунального хозяйства;
7) в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан внесение для принятия решений о передаче областного коммунального имущества на уровень коммунального имущества района, города областного значения;
8) представление в уполномоченный орган прогноза потребления сжиженного нефтяного газа на территории области;
9) формирование и направление в уполномоченный орган сводные заявки на поставку сжиженного нефтяного газа на территорию области;
10) создание комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа;
11) утверждение нормы потребления товарного и сжиженного нефтяного газа;
12) участие в реализации генеральной схемы газификации Республики Казахстан;
13) согласование проектов строительства, модернизации и (или) реконструкции газораспределительных систем и объектов систем снабжения сжиженным нефтяным газом;
14) организация строительства газовых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности;
15) разработка и утверждение перечня систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию, в соответствии с критериями включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;

15. Функциялары:
1) өз құзыреті шегінде облыстық коммуналдық меншікті басқару саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекітуге ұсыну;
2) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын объектілер мен кешендерді, сондай-ақ жергілікті бюджеттің инвестициялық жобасын қаржыландыруға бөлінген республикалық бюджетті салуға арналған жобалау алдындағы және жобалық (жобалық-сметалық) құжаттаманы қарау және бекіту;
3) қолданыстағы құрылыстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуды, сондай-ақ кеңейтуді, техникалық қайта жарақтандыруды, модернизациялауды, реконструкциялауды, қалпына келтіруді және күрделі жөндеуді ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес шығыстар көлемін негіздеу үшін бюджеттік өтінімдер мен келесі жоспарлау кезеңіне арналған бюджеттік бағдарламалар жобаларын қалыптастыру;
5) мемлекеттік мекеменің қызметі мен мемлекеттік функцияларын орындауын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
6) тиісті бюджеттің (даму жоспарының) немесе жеке қаржыландыру жоспарының негізінде газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік сатып алуды өткізу қағидаларында айқындалған тәртіппен және нысанда жыл сайынғы мемлекеттік сатып алу жоспарын әзірлейді және бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіпте облыстық коммуналдық меншікті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың коммуналдық меншігі деңгейіне беру туралы шешім қабылдау үшін ұсыныс енгізу;
8) уәкілетті органға облыста сұйытылған мұнай газын тұтыну болжамын ұсыну;
9) облыс аумағына сұйытылған мұнай газын жеткізуге өтінімдерді қалыптастыру және уәкілетті органға жіберу;
10) сұйытылған мұнай газын жеткізуге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру үшін комиссия құру;
11) тауарлық және сұйытылған мұнай газының тұтыну нормаларын бекіту;
12) Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын іске асыруға қатысу;
13) газ тарату жүйелерін және сұйытылған мұнай газымен жабдықтау жүйелерін жабдықтау құрылыстарын салу, жаңғырту және (немесе) қайта жаңарту жобаларын келісу;
14) коммуналдық меншіктегі газ және электр желілері құрылысын ұйымдастыру;
15) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін енгізудің өлшемшарттарына сәйкес ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесін бекітеді;

16) разработка и представление на утверждение в местный представительный орган области размер платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, включенных в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;
17) реализация мероприятия по субсидированию стоимости услуг по подаче питьевой воды населению из систем водоснабжения, включенных в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию.
18) предоставление в уполномоченный орган в области коммунального хозяйства информации об утверждении перечня особо важных локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения, в том числе при внесении в него изменений и (или) дополнений.
19) организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для населенных пунктов;
20) организация проведения экспертизы проектных документов на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов;
21) согласование размещаемых на подведомственной территории проектов строительства объектов по использованию возобновляемых источников энергии для производства тепловой энергии, поставляемой в систему централизованного теплоснабжения;
22) мониторинг за подготовкой и осуществлению ремонтно-восстановительных работ по тепловым сетям и их функционирования в осенне-зимний период;
23) Субсидирования энергопроизводящих организаций и теплопроизводящих субъектов на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона.
24) согласование плановых ремонтов котельных и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных);
25) обеспечение включения мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в программу развития соответствующей территории, заключение соглашения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также осуществление информационной деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
26) обеспечение проведения государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
27) мониторинг работы районных, городских отделов жилищной инспекции по осуществлению государственного контроля объектов кондоминиума по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
28) организация разработки программ по управлению отходами и обеспечение их выполнения;
29) организация обеспечения строительства объектов по удалению и размещению отходов;
30) внесение на утверждение правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;

16) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метрі үшін төлемақы мөлшерін әзірлейді және облыстың жергілікті өкілді органына бекітуге ұсынады;
17) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен халыққа ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау жөніндегі іс-шараларды іске асырады;
18) коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті органға ауыз сумен жабдықтаудың баламалы емес көздері болып табылатын ерекше маңызды жергілікті сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесін бекіту туралы ақпарат беру, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде мәлімет ұсыну .
19) елді мекендер үшін жерасты суларын іздеу-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
20) елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған жер асты суларының жобалық құжаттарына сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
21) ведомстволық бағыныстағы аумақта орналасқан орталықтандырылған жылу жүйесіне берілетін жылу энергиясын өндіру үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін салу жобаларын келісу;
22) жылу желілеріндегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының дайындығы мен жүзеге асырылуын және олардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысын бақылау;
23) Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдар мен жылу өндіруші субъектілердің отын сатып алуға шығындарын субсидиялау;
24) қазандықтар мен жылу желілерін жоспарлы жөндеуді үйлестіру (магистральдық, кварталішілік);
25) энергияны үнемдеу және энергиялық тиімділікті жоғарылату шараларын тиісті аумақтың даму бағдарламасына енгізуді қамтамасыз ету, энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласында келісім жасау, сондай-ақ энергияны үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы ақпараттық қызметті жүзеге асыру;
26) энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін жоғарылату саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
27) тұрғын үй қорын сақтау және дұрыс пайдалану үшін кондоминиум объектілеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру бойынша тұрғын үй инспекциясының аудандық, қалалық бөлімдерінің жұмысына мониторинг жүргізу;
28) қалдықтарды басқару бағдарламаларын әзірлеуді ұйымдастыру және олардың орындалуын қамтамасыз ету;
29) қалдықтарды жою және орналастыру бойынша объектілерді салуды қамтамассыз етуді ұйымдастыру;
30) коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеу ережелерін бекітуге ұсыну;

31) организация осуществления раздельного сбора, переработки и утилизации коммунальных отходов;
32) осуществление мониторинга намечаемых к строительству (реконструкции, расширению, модернизации, капитальному ремонту) объектов на подведомственной территории объектов и комплексов;
33) разработка и представление на утверждение норм потребления коммунальных услуг по газоснабжению, электроснабжению, водоснабжению, водоотведению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета;
34) разработка и представление на утверждение в маслихат правила подготовки и проведения отопительного сезона;
35) реализация проектов по подведению инженерной инфраструктуры в рамках национального проекта по развитию предпринимательства;
36) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия своих заместителей и сотрудников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления.
3) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности руководителя государственных предприятий, находящихся в ведении Управления;
4) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности заместителей руководителя государственных предприятий, находящихся в ведении Управления;
5) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей и заместителей руководителей государственных, находящихся в ведении Управления;
6) в пределах своей компетенции издает приказы;
7) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
8) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

31) коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды, өңдеуді және көмуді ұйымдастыру;
32) объектілер мен кешендердің бағынысты аумағында салу (қайта құру, кеңейту, жаңарту, күрделі жөндеу) жоспарланған объектілердің мониторингін жүзеге асыру;
33) есепке алу құралдары жоқ тұтынушылар үшін газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәріз және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын әзірлеу және бекітуге ұсыну;
34) жылыту маусымына дайындалу және өткізу қағидаларын әзірлеу және мәслихатқа бекітуге ұсыну;
35) кәсіпкерлікті дамыту ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды жүргізу жөніндегі жобаларды іске асыру
36) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) өз құзыреті шегінде өзінің орынбасарлары мен басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Басқарма қызметкерлерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
3) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың басшыларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
4) Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың басшыларының орынбасарларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және босатады;
5) Басқарма қызметкерлерін, Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың басшысын және басшының орынбасарларын заңнамада белгіленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қолданады;
6) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады;
7) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүмдесін білдіреді;
8) басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "ЖетісуГазСервис".

4-тарау. Басқарманың мүлкі
20. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
23. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйым:
"ЖетісуГазСервис" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.