Об утверждении Правил составления отчетности об использовании целевого вклада, форм и сроков ее представления, а также требований к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 27 августа 2025 года № 193
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п .3.
В соответствии с пунктом 10 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления отчетности об использовании целевого вклада, форм и сроков ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует по 31 декабря 2025 года.
Министр Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Правила составления отчетности об использовании целевого вклада, форм и сроков ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления отчетности об использовании целевого вклада, форм и сроков ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок составления отчетности об использовании целевого вклада (далее – отчет) , форм и сроков ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада автономной организацией образования ( далее – АОО).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

Нысаналы салымды пайдалану туралы есептілікті жасау қағидаларын, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы салымды пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 193 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 168-бабының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Нысаналы салымды пайдалану туралы есептілікті жасау қағидаларын, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы салымды пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесі қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Министр Ғ. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
бұйрығымен бекітілген
Нысаналы салымды пайдалану туралы есептілікті жасау қағидалары, оны ұсыну нысандары мен мерзімдері, сондай-ақ нысаналы салымды пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нысаналы салымды пайдалану туралы есептілікті жасау қағидалары, оны ұсыну нысандары мен мерзімдері, сондай-ақ нысаналы салымды пайдаланудың барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 168-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және нысаналы салымның пайдаланылуы туралы есептілікті (бұдан әрі – есеп) жасау тәртібін, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ дербес білім беру ұйымы (бұдан әрі – ДББҰ) ұсынатын нысаналы салымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ақпаратқа қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) уполномоченный орган в области образования (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования;
2) отчет – отчетность об использовании целевого вклада АОО;
3) АОО – не имеющая членства некоммерческая организация, учреждаемая Правительством Республики Казахстан, правовой статус и особый правовой режим деятельности которой определяются Законом "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд"".
Глава 2. Порядок составления и представления, формы и сроки представления отчетности об использовании целевого вклада
3. АОО составляет и предоставляет отчет по форме согласно приложению к настоящим Правилам в уполномоченный орган.
4. Отчет заполняется в точном соответствии с предусмотренными в ней показателями.
Изменения данных отчета, относящихся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в отчете, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
5. Отчет подписывается первым руководителем АОО или лицом, замещающим его и главным бухгалтером с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии). К отчету прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей.
6. АОО представляет сканированную копию подписанного и заверенного печатью бумажного варианта отчета уполномоченному органу посредством системы электронного документооборота в сроки, установленные пунктом 7 настоящих Правил.
7. Отчет представляется АОО:
1) ежеквартально, не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) ежегодно, не позднее последнего рабочего дня второго месяца, следующего за отчетным годом.
8. При составлении отчета АОО руководствуется требованиями пункта 10 статьи 168 Бюджетного кодекса и пунктом 9 настоящих Правил.
Глава 3. Требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада
9. Требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого вклада:
1) отражает все операции АОО, осуществляемые на кассовой основе по расходам соответствующего бюджета за отчетный период;
2) содержит полные и достоверные данные (цифры) по статьям затрат, финансируемых за счет выделенных средств, в том числе о результатах использования целевого вклада.
Приложение к Правилам
составления отчетности
об использовании целевого
вклада, форм и сроков
ее представления, а также
требования к предоставляемой
информации о ходе и
результатах использования
целевого вклада
Отчет об использовании целевого вклада
Администратор бюджетной программы
224 Министерство просвещения Республики Казахстан
Бюджетная программа
010 Целевой вклад в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
Юридическое лицо
автономная организация образования – не имеющая членства некоммерческая организация, учреждаемая Правительством Республики Казахстан, правовой статус и особый правовой режим деятельности которой определяются Законом "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд"
Периодичность
Ежеквартально, ежегодно
Вид бюджета
республиканский бюджет
Наименование
Единица измерения
План
Фактическое исполнение
Остаток
Процент выполнения показателя
годовой
на отчетный период
на отчетный период
годовой
на отчетный период
с начала года
(графа 5 / графа 3*100)
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего расходы,
в том числе:
Профессиональное развитие педагогов и работников автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы":
Повышение квалификации педагогов Интеллектуальных школ
тысяч тенге
количество работников Интеллектуальных школ, участвовавших в курсах повышения квалификации
единицы
Методологическое сопровождение:
Пересмотр учебных программ и планов
тысяч тенге
количество пересмотренных учебных планов по образовательной программе автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" - NIS-Programme
единицы
Пересмотр учебников и учебно-методических комплексов (руководство для учителя) по Образовательной программе NIS-Programme в 9 классе
тысяч тенге
количество пересмотренных учебников и учебно-методических комплексов (руководство для учителя) по образовательной программе NIS-Programme в 9 классе
единицы
Обучающие тренинги для учителей Интеллектуальных школ
тысяч тенге
количество учителей Интеллектуальных школ, участвовавших на тренингах и семинарах по Образовательной программе NIS-Programme
единицы
Регистрация учащихся IB на экзаменах, ежегодный взнос за авторизацию программы MYP, DP, ежегодный взнос в Ассоциацию МБ СНГ, стран Кавказа и Средней Азии,
продление подписок на Atlas Rubicon, IB Questionbank, Turnitin, InThinhking, ascTimetables, OutOf7
тысяч тенге
количество учащихся 10 классов, зарегистрированных на экзамены IB DP
единицы
Образовательный процесс:
Привлечение иностранных педагогов
тысяч тенге
количество привлеченных иностранных педагогов
единицы
Участие в олимпиадах
тысяч тенге
количество учащихся, охваченных подготовкой и участием в республиканских, международных олимпиадах и научных соревнованиях
единицы
количество призеров, участвоваших в республиканских, международных олимпиадах и научных соревнованиях
единицы
Система оценивания:
Конкурсный отбор учащихся
тысяч тенге
количество претендентов, принявших участие на конкурсном отборе учащихся
единицы
количество разработанных инструментов оценивания конкурсного отбора учащихся
единицы
Внешнее суммативное оценивание учащихся
тысяч тенге
количество разработанных инструментов оценивания внешнего суммативного оценивания
единицы
количество учащихся, прошедших внешнее суммативное оценивание
единицы
Конкурсный отбор педагогов
тысяч тенге
количество разработанных и прошедших экспертизу тестовых заданий и ресурсов конкурсного отбора педагогов
единицы
прирост количества претендентов на прохождение конкурсного отбора педагогов в сравнении с предыдущим годом
доля (%)

1) білім беру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
2) есеп – ДББҰ-ның нысаналы салымды пайдалануы туралы есептілігі;
3) ДББҰ – Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын, құқықтық мәртебесі және қызметінің айрықша құқықтық режимі "Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" мәртебесі туралы" Заңмен айқындалатын, мүше болмайтын коммерциялық емес ұйым.
2-тарау. Нысаналы салымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау және ұсыну тәртібі, оның нысандары мен ұсыну мерзімдері
3. ДББҰ уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес есепті жасайды және ұсынады.
4. Есеп онда көзделген көрсеткіштерге дәл сәйкестікпен толтырылады.
Ағымдағы есепті кезеңге де, сол сияқты алдыңғы кезеңге де (олар бекітілгеннен кейін) қатысты есеп деректерін өзгерту деректердің бұрмалануы анықталған кезеңде жасалған есепте жүргізіледі.
5. Есепке тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіле отырып, ДББҰ-ның бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам және бас бухгалтер қол қояды. Есепке бірінші және екінші қол қою құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
6. ДББҰ осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген мерзімдерде электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы уәкілетті органға есептің қол қойылған және мөрмен расталған қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін ұсынады.
7. Есепті ДББҰ:
1) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі екінші айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
8. Есепті жасау кезінде ДББҰ Бюджет кодексінің 168-бабы 10-тармағының және осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарын басшылыққа алады.
3-тарау. Нысаналы салымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар
9. Нысаналы салымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар:
1) ДББҰ-ның есепті кезеңдегі тиісті бюджеттің шығыстары бойынша кассалық негізде жүзеге асырылатын барлық операциялары көрсетіледі;
2) бөлінген қаражат есебінен қаржыландырылатын шығындар баптары бойынша, оның ішінде нысаналы салымды пайдалану нәтижелері туралы толық және анық деректерді (цифрларды) қамтиды.
Нысаналы салымды пайдалану
туралы есептілікті жасау
қағидаларын, оны ұсыну
нысандары мен мерзімдерін,
сондай-ақ нысаналы салымды
пайдаланудың барысы мен
нәтижелері туралы ұсынылатын
ақпаратқа қойылатын талаптарға
қосымша
Нысаналы салымның пайдаланылуы туралы есеп
Бюджеттік бағдарламаның
әкімшісі
224 Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
010 "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына нысаналы үлес
Заңды тұлға
дербес білім беру ұйымы – Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын, құқықтық мәртебесі және қызметінің айрықша құқықтық режимі "Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" мәртебесі туралы Заңмен айқындалатын, мүшелігі болмайтын коммерциялық емес ұйымы
Кезеңділігі
тоқсан сайын, жыл сайын
Бюджет түрі
республикалық бюджет
Атауы
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзінде орындау
Қалдық
Көрсеткішті орындау пайызы
жылдық
есепті кезеңге
есепті кезеңге
жылдық
есепті кезеңге
жыл басынан бастап
(5-баған / 3-баған 3*100)
1
2
3
4
5
6
7
8
Жалпы шығыстар, оның ішінде:
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымының педагогтері мен қызметкерлерінің кәсіби дамуы:
Педагогтердің біліктілігін арттыру
мың теңге
біліктілікті арттыру курстарына қатысқан Зияткерлік мектеп қызметкерлерінің саны
бірліктер
Әдістемелік сүйемелдеу:
Оқу бағдарламалары мен жоспарларын қайта қарау
мың теңге
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымының білім беру бағдарламасы бойынша қайта қаралған оқу жоспарларының саны - NIS-Programme
бірліктер
9-сыныптағы NIS-Programme білім беру бағдарламасы бойынша оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді қайта қарау (мұғалімге арналған нұсқаулық)
мың теңге
9-сыныптағы NIS-Programme білім беру бағдарламасы бойынша қайта қаралған оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендердің саны (мұғалімге арналған нұсқаулық)
бірліктер
Зияткерлік мектеп мұғалімдеріне арналған оқыту тренингтері
мың теңге
NIS-Programme білім беру бағдарламасы бойынша тренингтер мен семинарларға қатысқан Зияткерлік мектеп мұғалімдерінің саны
бірліктер
IB оқушыларын емтихандарға тіркеу,
MYP, DP бағдарламасына авторизация үшін жылдық жарна, ТМД ХБ қауымдастығына, Кавказ және Орта Азия елдеріне жылдық жарна,
Atlas Rubicon, IB Questionbank, Turnitin, InThinhking, ascTimetables, outof7 жазылуды ұзарту
мың теңге
IB DP емтихандарына тіркелген 10 сынып оқушыларының саны
бірліктер
Білім беру процесі:
Шетелдік педагогтерді тарту
мың теңге
тартылған шетелдік педагогтардың саны
бірліктер
Олимпиадаларға қатысу
мың теңге
республикалық, халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстарға дайындықпен және қатысумен қамтылған оқушылар саны
бірліктер
республикалық, халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстарға қатысқан жүлдегерлер саны
бірліктер
Бағалау жүйесі:
Оқушыларды конкурстық іріктеу
мың теңге
оқушыларды конкурстық іріктеуге қатысқан үміткерлер саны
бірліктер
оқушыларды конкурстық іріктеуді бағалаудың әзірленген құралдарының саны
бірліктер
Оқушыларды сыртқы жиынтық бағалау
мың теңге
сыртқы жиынтық бағалауды бағалаудың әзірленген құралдарының саны
бірліктер
сыртқы жиынтық бағалаудан өткен оқушылар саны
бірліктер
Педагогтерді конкурстық іріктеу
мың теңге
әзірленген және сараптамадан өткен тест тапсырмаларының және педагогтерді конкурстық іріктеу ресурстарының саны
бірліктер
өткен жылмен салыстырғанда педагогтердің конкурстық іріктеуінен өтуге үміткерлер санының өсуі
үлесі (%)
Білім беруді бағалау жөніндегі халықаралық қауымдастыққа мүшелік (БББЖХҚ), Еуропалық білім беруді бағалау қауымдастығына мүшелік
(ЕБББҚ)

Членство в Международную ассоциацию по оцениванию в образовании (МАОО), в Европейскую ассоциацию по оцениванию в образовании (ЕАОО) (ЕАОО - 650 евро, МАОО - 1200 долларов)
тысяч тенге
количество предметов, подтвердивших соответствие международным квалификациям AS/A level, по результатам аккредитации внешнего оценивания
единицы
Прохождение международной аккредитации CIS Интеллектуальными школами/ежегодный взнос за аккредитацию/за статус "Кандидат на аккредитацию", взнос за членство CIS
тысяч тенге
количество Интеллектуальных школ, аккредитованных CIS и являющихся кандидатом на аккредитацию CIS
единицы
Участие в Международном исследовании (PISA)
тысяч тенге
количество 15-летних учащихся Интеллектуальных школ, зарегистрированных для участия в международном исследовании PISA-2025
единицы
количество 15-летних учащихся Интеллектуальных школ, принявшие участие в международном исследовании PISA-2025
Организация и проведение международного экзамена IELTS
тысяч тенге
количество учащихся, сдавших IELTS
единицы
Сопровождение и развитие информационных систем автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы":
Центр информационных технологий и сервиса NIS
тысяч тенге
количество функционирующих информационных систем и подсистем
единицы
Администрирование и обеспечение функционирования системы автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы":
Автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", Центр информационных технологий и сервиса NIS
тысяч тенге
уровень удовлетворенности работников автономной организации образования и центров
доля (%)
уровень удовлетворенности работников Интеллектуальных школ
доля (%)
уровень удовлетворенности учащихся
доля (%)
уровень вовлеченности работников автономной организации образования
доля (%)
Направление: трансляция опыта Назарбаев Интеллектуальных школ в систему среднего образования
Сопровождение и развитие информационных систем общеобразовательных школ
тысяч тенге
количество зарегистрированных пользователей общеобразовательных школ
единицы
Полученный эффект от вложенных средств (экономический, социальный, экологический)
Наименование
Пояснение
1
2

(БББЖХҚ -650 еуро, ЕБББҚ -1200 доллар)
мың теңге
сыртқы бағалауды аккредиттеу нәтижелері бойынша AS / a level халықаралық біліктіліктеріне сәйкестігін растаған пәндер саны
бірліктер
Зияткерлік мектептердің CIS халықаралық аккредиттеуден өтуі / аккредиттеу / "аккредиттеуге Кандидат" мәртебесі үшін жыл сайынғы жарна, CIS мүшелігі үшін жарна
мың теңге
CIS аккредиттелген және CIS аккредиттеуге үміткер болып табылатын Зияткерлік мектептер саны
бірліктер
Халықаралық зерттеуге қатысу (PISA)
мың теңге
PISA-2025 халықаралық зерттеуіне тіркелген 15 жастағы Зияткерлік мектеп оқушыларының саны
бірліктер
PISA-2025 халықаралық зерттеуіне қатысқан 15 жастағы Зияткерлік мектеп оқушыларының саны
бірліктер
IELTS халықаралық емтиханын ұйымдастыру және өткізу
мың теңге
IELTS тапсырған оқушылар саны
бірліктер
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы ақпараттық жүйелерін сүйемелдеу және дамыту:
NIS Ақпараттық технологиялар және қызмет көрсету орталығы
мың теңге
жұмыс істейтін ақпараттық жүйелер мен ішкі жүйелердің саны
бірліктер
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы жүйесінің жұмыс істеуін әкімшілендіру және қамтамасыз ету:
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы, NIS Ақпараттық технологиялар және қызмет көрсету орталығы
мың теңге
дербес білім беру ұйымының және орталықтар қызметкерлерінің қанағаттану деңгейі
үлесі (%)
Зияткерлік мектеп қызметкерлерінің қанағаттану деңгейі
үлесі (%)
оқушылардың қанағаттану деңгейі
үлесі (%)
дербес білім беру ұйымының қызметкерлерінің қатысу деңгейі
үлесі (%)
Бағыт: Назарбаев Зияткерлік мектептерінің тәжірибесін орта білім беру жүйесіне тарату
Жалпы білім беретін мектептердің ақпараттық жүйелерін сүйемелдеу және дамыту
мың теңге
жалпы білім беретін мектептердің тіркелген пайдаланушыларының саны
бірліктер
Инвестицияланған қаражаттың әсері (экономикалық, әлеуметтік, экологиялық)
Атауы
Түсіндіру
1
2