Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2025-2029 годы
Решение Жанааркинского районного маслихата области Ұлытау от 15 октября 2025 года № 32/189
В соответствии с Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", а также приказа заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан — Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План управления и использования пастбищ по Жанааркинскому району на 2025–2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата Жанааркинского района от 14 марта 2024 года №15/97 "Об утверждении плана управления и использования пастбищ по Жанааркинскому району на 2024–2025 годы" (опубликованного в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 28 марта 2024 года под № 194803).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня его первого официального опубликования.
Председатель Жанааркинского районного маслихата Ю.Беккожин
Приложение к решению
Жанааркинского районного маслихата
от 15 октября 2025 года №32/189
План по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2025 - 2029 годы
Глава 1. Введение
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) План по управлению пастбищами и их использованию Айнабулакского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 1-8 к настоящему Плану;
2) План по управлению пастбищами и их использованию Актауского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 9-16 к настоящему Плану;
3) План по управлению пастбищами и их использованию Актубекского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 17-24 к настоящему Плану;

Жаңаарқа ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ұлытау облысы Жаңаарқа аудандық мәслихатының 2025 жылғы 15 қазандағы № 32/189 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы Заңына сәйкес аудандық мәслихаты ШЕШТІ :
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Жаңаарқа ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Жаңаарқа ауданы мәслихатының 2024 жылғы 14 наурыздағы №15/97 "Жаңаарқа ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайлымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2024 жылдың 28 наурыздағы № 194803 болып жарияланған) шешімі жойылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жаңаарқа аудандық мәслихат төрағасы Ю.Бекқожин
Жаңаарқа аудандық мәслихатының
2025 жылғы 15 қазандағы №32/189
шешіміне қосымша
Жаңаарқа ауданы бойынша 2025 – 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1-Тарау. Кіріспе
Осы Жаңаарқа ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
1) осы Жоспардың 1-8 қосымшаларына сәйкес Айнабұлақ ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
2) осы Жоспардың 9-16 қосымшаларына сәйкес Ақтау ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
3) осы Жоспардың 17-24 қосымшаларына сәйкес Ақтүбек ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;

4) План по управлению пастбищами и их использованию Байдалы бийского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 25-32 к настоящему Плану;
5) План по управлению пастбищами и их использованию Бидаиыкского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 33-40 к настоящему Плану;
6) План по управлению пастбищами и их использованию Ералиевского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 41-48 к настоящему Плану;
7) План по управлению пастбищами и их использованию поселка Жанаарка на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 49-56 к настоящему Плану;
8) План по управлению пастбищами и их использованию Караагашского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 57-64 к настоящему Плану;
9) План по управлению пастбищами и их использованию поселка Кызылжар на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 65-72 к настоящему Плану;
10) План по управлению пастбищами и их использованию сельского округу Орынбай на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 73-80 к настоящему Плану;
11) План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа имени М.Мукажанова на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 81-88 к настоящему Плану;
12) План по управлению пастбищами и их использованию С.Сейфуллинского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 89-96 к настоящему Плану;
13) План по управлению пастбищами и их использованию Талдыбулакского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 97-104 к настоящему Плану;
14) План по управлению пастбищами и их использованию Тугускенского сельского округа на 2025 - 2029 годы согласно приложениям 105-112 к настоящему Плану;
15) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложения 113 к настоящему Плану;
16) Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов согласно приложения 114 к настоящему Плану;
17) Сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложения 115 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

4) осы Жоспардың 25-32 қосымшаларына сәйкес Байдалы би ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
5) осы Жоспардың 33-40 қосымшаларына сәйкес Бидайық ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
6) осы Жоспардың 41-48 қосымшаларына сәйкес Ералиев ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
7) осы Жоспардың 49-56 қосымшасына сәйкес Жаңаарқа кентінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
8) осы Жоспардың 57-64 қосымшасына сәйкес Қараағаш ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
9) осы Жоспардың 65-72 қосымшасына сәйкес Қызылжар кентінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
10) осы Жоспардың 73-80 қосымшасына сәйкес Орынбай ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
11) осы Жоспардың 81-88 қосымшасына сәйкес М.Жұмажанов атындағы ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
12) осы Жоспардың 89-96 қосымшасына сәйкес С.Сейфуллин ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
13) осы Жоспардың 97-104 қосымшасына сәйкес Талдыбұлақ ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
14) осы Жоспардың 105-112 қосымшасына сәйкес Түгіскен ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар;
15) осы Жоспардың 113 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік маусым.
16) осы Жоспардың 114 қосымшасына сәйкес ауылдық округтер бөлінісіндегі ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер.
17) осы Жоспардың 115 қосымшасына сәйкес ветеринариялық санитариялық объектілер туралы мәліметтер.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Глава 2. Рациональное использование пастбищ
В настоящее время значительная часть участков бывших пастбищ не используется по различным причинам. Частные владельцы, некоторые крестьянские хозяйства не уделяют внимания на вывоз животных на отгонные плодородные пастбища, на перемену пастбищ. Из-за нахождения скота на одном месте зимой и летом земля изнашивается, уменьшаются виды кормовых растений, пастбища выходят из хозяйственного оборота, подвергаясь эрозии.
Сельских округах большинство скотов содержатся на руках и в течение 6-7 месяцев в год пасутся в окрестностях села, то есть скот не отдаляется от села на дистанцию больше 2-5 километров. Большая часть этих земель практически повреждена и изношена. Из-за несоблюдения порядка использования пастбищ и выпаса большого количества поголовья скота фонд кормовых растений уменьшается из года в год. Вследствие этого, такие пастбища зарастают такими травами как брунец, ежовник безлистный, гармала, чертополох и другими крупностебельными растениями, которые животные не едят.
Поэтому на этом этапе планируем, в населенных пунктах, где много скота организовать выпас скота на отдаленных пастбищах с водопоем.
Для сохранения продуктивности пастбищ на долгие годы, пользователям пастбищ необходимо учитывать три основных требования:
1) соблюдать нормы количества скота на пастбищном участке;
2) 30-40 % валового продукта должны быть сохранены после использования пастбищ;
после выпаса скота на пастбище, высота растений должна быть 4-5 сантиметра;
3) строгое соблюдение срока выпаса скота. Выпас скота весной необходимо начинать после 10-12 дней после того, как многие многолетние травы начнут ворситься (семейства зерновых), а другие обрастать ветвями (частично кустарники).
Глава 3. Заключение
Реализация Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Жанааркинского района даст возможность эффективно и рационально использовать земли, повысить продуктивность пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных, повышению качества животноводческой продукции и увеличить поголовье скота.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Айнабулакского сельского округа на 2025 - 2029 годы
Айнабулакский сельский округ располагается в северной части Жанааркинского района практически на стыке с границей соседнего Нуринского района, находится на расстоянии 78 км северо-западнее районного центра поселка Жанаарка.
На территории месторасположения проектируемого населенного пункта с. Айнабулак преобладают светлокаштановые неполноразвитые почвы, солонцы степные солончаковатые, луговые каштановые обыкновенные почвы.

2-Тарау. Жайылымдарды тиімді пайдалану
Қазіргі уақытта бұрынғы жайылым учаскелерінің едәуір бөлігі әртүрлі себептер бойынша пайдаланылмайды. Жеке меншік иелері, кейбір шаруа қожалықтары малдарын құнарлы шалғай жайылымдарға шығаруға, жайылым ауыстырып отыруға көңіл бөлмейді. Малдың қысы-жазы бір орында болуынан жер тозып, азықтық өсімдіктердің түрлері азайып, жайылымдар шаруашылық айналымынан шығып, эрозияға ұшырауда.
Ауылдық округтерде малдың басым көпшілігі қолда ұсталады және жылына 6-7 ай бойы ауыл маңында жайылады, яғни мал ауылдан 2-5 километрден көп қашыққа ұзамайды. Бұл жерлердің басым бөлігі іс жүзінде бүлінген, әрі тозған. Жайылымды пайдалану тәртібінің сақталмауынан және көп мал бастарының сандарын жайғаннан азықтық өсімдіктер қоры жылдан-жылға азаюда. Мұның салдарынан ондай жайылымдарды есекмия, итсигек, адыраспан, ошаған сияқты және тағы басқа ірі сабақты жануарлар жемейтін өсімдіктер басып барады.
Сондықтан, осы кезеңде малы көп елді мекендерде суаты бар шалғай жайылымдарда малдарын бағуды ұйымдастыруды жоспарлап отырмыз.
Жайылымдардың өнімділігін ұзақ жылдарға сақтау үшін жайылым пайдаланушылар үш негізгі талапты ескерулері қажет:
1) жайылым учаскесінде малдың мөлшерлі санын сақтау;
2) жайылымды пайдаланып болғаннан кейін жалпы өнімнің 30-40% сақталуы тиіс;
жайылымда мал жайылып болғаннан кейін, өсімдіктердің биіктігі 4-5 сантиметр болуы қажет;
3) мал жаю мерзімін қатаң сақтау. Мал жаюды көктемде көп жылдық шөптер түктенуді (астық тұқымдастар), ал енді біреулері бұтақтануды (жартылай бұталар) бастаған соң 10-12 күннен кейін бастау керек.
3-Тарау. Қорытынды
Жаңаарқа ауданының аумағындағы жайылымдарды басқару, оларды пайдалану Жоспарын іске асыру жерлерді тиімді және ұтымды пайдалануға, жайылымдардың өнімділігін арттыруға, ұзақ уақыт ішінде шөп қабатының бағалы құрамын сақтауға, жайылым жемшөптерімен жануарлардың неғұрлым көп санын қамтуға, мал шаруашылығы өнімдерінің сапасын жоғарылатуға және мал басын арттыруға мүмкіндік береді.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Айнабұлақ ауылдық округі - Жаңаарқа ауданының солтүстік бөлігінде көршілес Нұра ауданының шекарасымен түйіскен жерде орналасқан, Жаңаарқа кентінің аудан орталығынан солтүстік-батысқа қарай 78 км қашықтықта орналасқан.

Поверхностные воды проектируемой территории села представлены оз. Шошкаколь, расположенным с северо-западной стороны на расстоянии 4,0 км от села. В северной части относительно села на расстоянии 90 метров растянут (с северо-востока на юго-запад) поверхностный водный объект, не имеющий названия. Питание происходит за счет родников.
Административный центр — село Айнабулак.
По категориям земель:
Общая площадь земли сельского округа составляет 132111 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 100133 гектар;
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 100133 гектар;
пашни – 5910 гектар, луга – 3783 гектар, пастбища – 79616 гектар, пустующие земли – 21100 гектар, прочие земли – 44980 гектар (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 10627 гектар, в том числе земли, отведенные под строительство – 4,8 гектар, земли пастбища 9678 гектар, земель водного запаса 19 гектар, прочие земли – 757 гектар.
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Айнабулакского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбище оборотов Айнабулакского сельского округа
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Айнабулакского сельского округа
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Айнабулакского сельского округа
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Айнабулакского сельского округа
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Айнабулакского сельского округа
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график (карта) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Айнабулакского сельского округа
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Актауского сельского округа на 2025-2029 годы
Ақтауский сельский округ расположен в центральной части Жанааркинского района, по правому берегу реки Атасу, в горно-степном и сухостепном районах.

Айнабұлақ ауылының жобаланатын елді мекені орналасқан аумақта ашық қыртысты толық дамымаған топырақ, сортаңдалған далалық сортаңдар, кәдімгі шалғынды қыртыстар басым. Ауылдың жобаланған аумағының жер үсті сулары ауылдан 4,0 км қашықтықта солтүстік-батыс жағында орналасқан Шошқакөл көлінен тұрады. Ауылға қатысты солтүстік бөлігінде атауы жоқ жерүсті су объектісі 90 метр қашықтықта (солтүстік-шығыстан оңтүстік-батысқа қарай) созылған. Су көзі бұлақтар есебінен.
Әкімшілік орталығы - Айнабұлақ ауылы.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 132111 гектар алаңды алып жатыр.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 100133 гектар;
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 100133 гектар;
егістік – 5910 гектар, шабындық – 3783 гектар, жайылым – 79616 гектар, бос жер – 21100 гектар, басқада жерлер – 44980 гектар (тау-тас, батпақ, екпеағаш су). Елді мекеннің барлық жерлері – 10627 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер – 4,8 гектар, жайлым жер - 9678 гектар, су қорының жері – 19 гектар, басқада жерлер - 757 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8-қосымша
Айнабұлақ ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 9-қосымша
Ақтау ауылдық округінің 2025 –2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ақтау ауылдық округі Жаңаарқа ауданының орталық бөлігінде Атасу өзенінің оң жақ жағалауын бойлай, таулы-дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография – Вдоль реки Атасу расположены пруды Кылыш и Дарат, По течению реки Атасу множество мелких рек Мыңбай, Кесік есть и другие водные источники и родники Талдыбулак, Өкімбулак, Телжанбулак, Құсайынбулак, Ақсай, Отаутас, Қандыбулақ.
Административный центр — село Ақтау. Центр района расположен в 140,0 км к юго от Жанаарки. Населенный пункт Айшырак.
По категориям земель:
Общая площадь земели сельского округа составляет 8444557 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 216212 гектар;
общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 216149 гектар;
пашни – 95 гектар, луга – 2312 гектар, пастбища – 213742 гектар, пустующие земли – 63 гектар, прочие земли – 62,8 гектар (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 37158 гектар, в том числе земли, отведенные под строительство – 23007 гектар, земли пастбища 36776 гектар, 4 га земель водного запаса, прочие земли – 1265 гектар.
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Актауского сельского округа
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Актауского сельского округа
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Актауского сельского округа
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Актауского сельского округа
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Актауского сельского округа
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Актауского сельского округа
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график (карта) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Актауского сельского округа
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Актубекского сельского округа на 2025- 2029 годы
Актубекскский сельский округ расположен в центральной части Жанааркинского района, по правому берегу реки Сарысу, в горно-степном и сухостепном районах.

Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, жай қара топырақты таулы сілтілі қара топырақты.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография - Атасу өзенінің бойында Қылыш, Дарат тоғандары орналасқан: Атасу өзенінің ағысы болып Мыңбай, Кесік, өзендері тараған және көптеген басқада су көзі бұлақтар бар Талдыбұлақ, Өкімбұлағы, Телжанбұлағы, Құсайынбұлағы, Қосбұлақ, Ақсай, Отаутас, Қандыбұлақ.
Әкімшілік орталығы - Ақтау ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен оңтүстікке қарай 140,0 шақырым жерде орналасқан. Айшырақ елді мекені бар.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 8444557 гектар алаңды алып жатыр.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі – 216212 гектар;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 216149 гектар; егістік – 95 гектар, шабындық – 2312 гектар, жайылым – 213742 гектар, бос жер – 63 гектар, басқада жерлер – 62,8 гектар (тау-тас, батпақ, су). Елді мекеннің барлық жерлері – 37158 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер – 23007 гектар, жайлым жер – 36776 гектар, су қорының жері – 4 гектар, басқада жерлер – 1265 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 10-қосымша
Ақтау ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 11-қосымша
Ақтау ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 12-қосымша
Ақтау ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 13-қосымша
Ақтау ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 14-қосымша
Ақтау ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 15-қосымша
Ақтау ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 16-қосымша
Актау ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 17-қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің 2025– 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ақтүбек ауылдық округі Жаңаарқа ауданының орталық бөлігінде Сарысу өзенінің оң жағалауын бойлай, таулы-дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография - бассейн реки Сарысу: русло реки Сарысу состоит из рек Манақа, Машақай, Құдайменде, и многих другие водные источники и родники Шиліқарасу, Бастаубұлақ, Ақбұлақ, Қызылбұлақ, Күдіңбұлақ, Тұма, гора Маңғадыр снежная вода.
Административный центр — село Актубек. Центр района расположен в 40,0 км к юго-востоку от Жанаарки. Населенные пункты Өркендеу, Бесмаршал станция Манадыр,Атасу.
По категориям земель:
Общая площадь земель сельского округа составляет 218199 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 86704 гектар;
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 95687 гектар;
пашни – 1500 гектар, луга – 2829 гектар, пастбища – 104823 гектар, прочие земли – 1120 гектар (горы, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 55610 гектар, в том числе земли, отведенные под строительство – 14 гектар, земли пастбища 53859 гектар, земель водного запаса – 7 гектар, прочие земли – 1082 гектар.
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Актубекского сельского округа
Приложение 19
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Актубекского сельского округа
Приложение 20
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Актубекского сельского округа
Приложение 21
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Актубекского сельского округа
Приложение 22
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Актубекского сельского округа
Приложение 23
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Актубекского сельского округа
Приложение 24
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график (карта) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Актубекского сельского округа
Приложение 25
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Байдалыбийского сельского округа на 2025 - 2029 годы
Байдалыбиский сельский округ расположен в центральной части Жанааркинского района, по левому берегу реки Сарысу, в степном и сухостепном районах.

Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.Топырағы қара-қоңыр, солтүстік таулы тастақ қоңыр топырақты, кәдімгі қоңыр топырақты, солтүстік қоңыр топырақты, жай қоңыр топырақты таулы сілтілі қоңыр топырақты.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография – Сарысу өзенінің бассейні болып табылады. Сарысу өзенінің ағысы болып Манақа, Машақай, Құдайменде, өзендерінен тұрады және көптеген басқада су көзі бұлақтар бар Шиліқарасу, Бастаубұлақ, Ақбұлақ, Қызылбұлақ, Күдіңбұлақ, Тұма, Маңғадыр тауы қарсуы.
Әкімшілік орталығы – Ақтүбек ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 40,0 шақырым жерде орналасқан. Өркендеу, Бесмаршал, Манадыр, Атасу стансасынан елді мекендері бар.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 218199 гектар алаңды алып жатыр.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 86704 гектар;
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 95687 гектар;
егістік –1600 гектар, шабындық – 3000 гектар, жайылым – 104823 гектар, басқада жерлер – 1120 гектар (тау-тас, батпақ,). Елді мекеннің барлық жерлері – 45642 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 14 гектар, жайлым жер - 15000 гектар, су қорының жері –7 гектар, басқада жерлер - 1082 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 18-қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 19-қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 20-қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 21-қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 22 - қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 23-қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 24-қосымша
Ақтүбек ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 25-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Байдалы би ауылдық округі Жаңаарқа ауданының орталық бөлігінде Сарысу өзенін бойлай, жазық-дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография - бассейн реки Сарысу, самые большие реки Сарысу, Балтабай, Кудайменді и многие другие источники.
Административный центр — село Атасу. Центр района расположен в 18,0 км к западу от Жанаарки. Населенный пункт рзд 117.
По категориям земель:
Общая площадь земли сельского округа составляет 57060 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 38033 га;
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 53033 га;
пашни – 4445 га, луга – 3221 га, пастбища – 30357 га, все земли населенного пункта – 33179 га;
Приложение 26
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Байдалыбийского сельского округа
Приложение 27
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Байдалыбийского сельского округа
Приложение 28
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Байдалыбийского сельского округа
Приложение 29
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Байдалыбийского сельского округа
Приложение 30
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Байдалыбийского сельского округа
Приложение 31
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Байдалыбийского сельского округа
Приложение 32
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Байдалыбийского сельского округа (карта)
Приложение 33
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Бидаикского сельского округа на 2025 - 2029 годы
Бидаикскии сельский округ расположен в северной части Жанааркинского района, по левому берегу реки Сарысу, в сопко-степном и сухостепном районах.

Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, жай қара топырақты таулы сілтілі қара топырақты.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-жусанды, бетегелі-түрлі шөпті, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті дәнді, бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография - Сарысу өзенінің бассейні болып табылады. Ең ірі өзендер: Сарысу, Балтабай, Құдайменді және көптеген басқа бұлақтар.
Әкімшілік орталығы - Атасу ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен батысқа қарай 18,0 шақырым жерде орналасқан. Рзд 117 елді мекені бар.
Жер санаттары бойынша:
Ауылдық округ бойынша барлық жер көлемі 57060 гектар құрайды.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 38033 гектар;
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 53033 гектар;
егістік – 4445 гектар, шабындық – 3221 гектар, жайылым – 30357 гектар, елді мекеннің барлық жерлері – 33179 гектар;
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 26-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 27-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 28-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 29-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 30-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 31-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 32-қосымша
Байдалы би ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 33-қосымша
Бидайық ауылдық округі 2025 – 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Бидайық ауылдық округі - Жаңаарқа ауданының солтүстік бөлігінде Сарысу өзенінің сол жағалауын бойлай, қырат- дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Сопко-степная зона делится на сопко-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография –бассейн реки Сарысу.
Административный центр — село Бидаик. Центр района расположен в 25,0 км к северу от Жанаарки.
По категориям земель:
Общая площадь земели сельского округа составляет 44442 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 23375 гектар;
общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 7413 гектар;
пашни – 200 гектар, луга – 270 гектар, пастбища – 22993 гектар, пустующие земли – 200 гектар, прочие земли – 1585 гектар (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 13285 гектар, в том числе земли, отведенные под строительство – 25 га, земли пастбища 11343 гектар, 3 гектар земель водного запаса.
Приложение 34
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Бидаикского сельского округа
Приложение 35
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Бидаикского сельского округа
Приложение 36
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Бидаикского сельского округа
Приложение 37
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Бидаикского сельского округа
Приложение 38
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Бидаикского сельского округа
Приложение 39
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Бидаикского сельского округа
Приложение 40
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Бидаикского сельского округа
Приложение 41
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Ералиевского сельского округа на 2025-2029 годы
Ералиевский сельский округ расположен в западной части Жанааркинского района в сухостепном районе.

Қырат-дала аймағы қыратты шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, жай қара топырақты таулы сілтілі қара топырақты.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі - бетегелі-жусанды, бетегелі- бетегелі-түрлі шөпті, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті дәнді, бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография - Сарысу өзенінің бассейні болып табылады.
Әкімшілік орталығы – Бидайық ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен солтүстікке қарай 25,0 шақырым жерде орналасқан.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 44442 гектар алаңды алып жатыр.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 26604 гектар;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 24513 гектар; егістік – 1045 гектар, шабындық – 1013 гектар, жайылым – 22993 гектар, бос жер – 956 гектар, басқада жерлер – 1220 гектар (тау-тас, батпақ, екпеағаш су). Елді мекеннің барлық жерлері – 13285 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 25 гектар, жайлым жер - 9856 гектар, су қорының жері – 4 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 34-қосымша
Бидайық ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 35-қосымша
Бидайық ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 36-қосымша
Бидайық ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 37-қосымша
Бидайық ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 38-қосымша
Бидайық ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 39-қосымша
Бидайық ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 40-қосымша
Бидайық ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 41-қосымша
Ералиев ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ералиев ауылдық округі Жаңаарқа ауданының батыс бөлігінде құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва : светлокаштановые, серобурые, бурые, песчаные почвы с различной степенью солонцеватости, солонцы, солончаки и пески.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография – реки Сарысу и Сөрті, а также другие родники. Административный центр — село Ералиева. Центр района расположен в 100,0 км к юго-западу от Жанаарки. Населенные пункты Кезен , Акбастау, Рзд 189, Жомарт.
По категориям земель:
Общая площадь земель сельского округа составляет 329841 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам 169536,98 га;
общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 162005,76 га;
пашни – 1004,79 га, луга – 4903,4 га, пастбища –156042,07 га, пустующие земли – 7531,22 га, прочие земли – 55,5 га (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 48619 га, в том числе земли, отведенные под строительство – 27 гектар, 47580 га земли пастбища, земель водного запаса -31 гектар, прочие земли – 234 гектар, общий объем свободных земель – 747 га.
Приложение 42
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Ералиевского сельского округа
Приложение 43
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Ералиевского сельского округа
Приложение 44
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Ералиевского сельского округа
Приложение 45
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Ералиевского сельского округа
Приложение 46
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Ералиевского сельского округа
Приложение 47
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Ералиевского сельского округа
Приложение 48
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график (карта) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Ералиевского сельского округа
Приложение 49
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Жанаарка на 2025-2029 годы
Поселок Жанаарка расположен к югу от области Ұлытау, по середине рек Сарысу в степном и сухостепном районах.

Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 ММ. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-батыс және шығыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Жері қоңыр,сұрғылт, құба топырақтар, сортандар мен құмдақтар .
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография - Сарысу , Сөрті өзендері және көптеген басқа бұлақтар.
Әкімшілік орталығы - Ералиев ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен оңтүстік-батысқа қарай 100,0 шақырым жерде орналасқан. Ералиев ауылдық округі Кезең, Ақбастау,Рзд 189, Жомарт елді мекендері бар.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 329841 гектар құрайды.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі – 169536,98 гектар;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 162005,76 гектар;
егістік – 1004,79 гектар, шабындық – 4903,4 гектар, жайылым – 156042,07 гектар, бос жер – 7531,22 гектар, басқада жерлер –55,5 гектар (тау-тас, батпақ, екпеағаш су). Елді мекеннің барлық жерлері – 349841 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 27 гектар, жайлым жер – 238521 гектар, су қорының жері – 3123 гектар, басқада жерлер – 234 гектар, босалқы жерлердің жалпы көлемі – 73166 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 42-қосымша
Ералиев ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 43-қосымша
Ералиев ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 44-қосымша
Ералиев ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 45-қосымша
Ералиев ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 46-қосымша
Ералиев ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 47-қосымша
Ералиев ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 48-қосымша
Ералиев ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 49-қосымша
Жаңаарқа кентінің 2025– 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жаңаарқа кенті Ұлытау облысынаң оң түстігіне қарай Сарысу өзеннің жағалауын бойлай, дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Степная зона делится на лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография - бассейн реки Сарысу:
Административный центр — поселок Жанаарка. Расположен от центра области города Жезказган 320,0 км к югу.
По категориям земель:
Общая площадь земель поселка составляет 16317 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам –0 га;
общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 13999 га;
пашни – 0 га, луга – 0 га, пастбища – 13999 га, пустующие земли – 0 га, прочие земли – 0 га . земли населенного пункта – 5317 гектар.
Приложение 50
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов поселка Жаңаарқа
Приложение 51
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов поселка Жанаарка
Приложение 52
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры поселка Жаңаарқа
Приложение 53
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, поселка Жаңаарқа
Приложение 54
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища поселка Жанаарка
Приложение 55
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории поселка Жаңаарқа
Приложение 56
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей поселка Жаңаарқа
Приложение 57
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Караагашского сельского округа на 2025-2029 годы
Караагашский сельский округ расположен в центральной части Жанааркинского района, по левому берегу реки Теренбутак, в горно-степном и сухостепном районах.

Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы. 2,7 м/сек.Топырағы қара-қоңыр.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография - Сарысу өзенінің бассейні болып табылады.
Әкімшілік орталығы – Жаңаарқа кенті. Облыс орталығы Жезқазған қаласынаң оң түстігіне 320,0 шақырым жерде орналасқан.
Жер санаттары бойынша:
Кент бойынша барлық жер көлемі 16317 гектар құрайды.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 0 гектар;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі –13999 гектар;
егістік –0 гектар, шабындық –0 гектар, жайылым –13999 гектар, бос жер – 0 гектар, басқада жерлер – 0.Елді мекеннің барлық жерлері 5317 гектар;
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 50-қосымша
Жаңаарқа кентінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 51-қосымша
Жаңаарқа кентінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 52-қосымша
Жаңаарқа кентінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 53-қосымша
Жаңаарқа кентінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 54-қосымша
Жаңаарқа кентінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 55-қосымша
Жаңаарқа кентінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 56-қосымша
Жаңаарқа кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 57-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қараағаш ауылдық округі Жаңаарқа ауданының орталық бөлігінде Тереңбұтақ өзенінің сол жағалауын бойлай, таулы-дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография - бассейн реки Теренбутак: русло реки Теренбутак состоит из рек Карасу, Бекбайбулак, Джосалы и рек Сарыколь, Ермек, Кудайменде, Узын и многих другие водные источники и родники Бекбайбулак, Бузаубулак, Кабайжанай, Карачик, Олжабай, Кызылбулак, Торайгыр.
Административный центр — село Ынталы. Центр района расположен в 70,0 км к юго-востоку от Жанаарки. Населенный пункт Жартас.
По категориям земель:
Общая площадь земели сельского округа составляет 115390 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 74670 га;
общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 73550 га;
пашни – 3309 га, луга – 1213 га, пастбища – 68048 га, пустующие земли – 980 га, прочие земли – 1120 га (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 21277 га, в том числе земли, отведенные под строительство – 27 га, 20164 га земли пастбища, земель водного запаса- 4 гектар, прочие земли – 1082 га, общий объем свободных земель – 4482 га.
Приложение 58
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Караагашского сельского округа
Приложение 59
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Караагашского сельского округа
Приложение 60
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Караагашского сельского округа
Приложение 61
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Караагашского сельского округа
Приложение 62
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Караагашского сельского округа
Приложение 63
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Караагашского сельского округа
Приложение 64
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Караагашского сельского округа
Приложение 65
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Кызылжар на 2025-2029 годы
Поселок Кызылжар находится в долине реки Сарысу в восточной части Жанааркинского района, который в свою очередь расположен в центральной части области Ұлытау.

Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, жай қара топырақты таулы сілтілі қара топырақты.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография - Тереңбұтақ өзенінің бассейні болып табылады. Тереңбұтақ өзенінің ағысы болып Қарасу, Бекбайбұлақ, Жосалы өзендері тараған және Сарыкөл, Ермек, Құдайменде, Ұзын өзендерінен тұрады және көптеген басқада су көзі бұлақтар бар. Олар: Бекбайбұлақ, Бұзаубұлақ, Қабайжанай, Қарашілік, Олжабай, Қызылбұлақ, Торайғыр.
Әкімшілік орталығы - Ынталы ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 70,0 шақырым жерде орналасқан. Елді мекені Жартас.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 115390 гектар алаңды алып жатыр.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 74670 гектар;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 73550 гектар;
егістік – 3309 гектар, шабындық – 1213 гектар, жайылым – 68048 гектар, бос жер – 980 гектар, басқада жерлер – 1120 гектар (тау-тас, батпақ, екпеағаш су). Елді мекеннің барлық жерлері – 21277 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 27 гектар, жайлым жер - 20164 гектар, су қорының жері – 4 гектар, басқада жерлер - 1082 гектар, босалқы жерлердің жалпы көлемі - 4482 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 58-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 59-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 60-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 61-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 62-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 63-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 64-қосымша
Қараағаш ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелікграфигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 65-қосымша
Қызылжар кентінің 2025 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қызылжар кенті Жаңаарқа ауданының шығыс бөлігіндегі Сарысу өзенінің аңғарында орналасқан, ол өз кезегінде Ұлытау облысының орталық бөлігінде орналасқан.

Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с.
Поселок Кызылжар расположен в пустынной, полупустынной и редко низкогорной части центрального Казахстана.
Особенность почвенного покрова – маломощный слой чернозема, в составе почв имеется много различных быстрорастворимых солей, из-за которых большинство земель рассматриваемой территории покрыто солончаками.
Растительность: Проектируемая территория расположена в пустынной, полупустынной и редкой горной местности. Растительность редкая, засухоустойчивая. В степной местности встречаются следующие виды растений: полынь, ковыль, клевер, тимофеевка, таволга, ячмень, чий и др.
Гидрография - река Сарысу формируется в Центральной части области Ұлытау от слияния двух рек – Жаксы Сарысу и Жаман Сарысу между которыми расположен поселок Жанаарка, на абсолютной отметке 479 м. Общая длина реки Сарысу 681 км.
Административный центр — поселок Кызылжар. Центр района расположен в 178,0 км к юго-востоку от Жанаарки.
По категориям земель:
Общая площадь земли поселка составляет 16982 гектар.
Общий объем земель сельскохозяйственного назначения в селе составляет 16982 га, в том числе земли, отведенные под строительство – 15 га,16329 га земли пастбища, земель водного запаса 142, прочие земли – 138 га, общий объем свободных земель – 3052 га.
Приложение 66
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов поселка Кызылжар
Приложение 67
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбище оборотов поселка Кызылжар
Приложение 68
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры поселка Кызылжар
Приложение 69
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, поселка Кызылжар
Приложение 70
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища поселка Кызылжар
Приложение 71
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории поселка Кызылжар
Приложение 72
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей поселка Кызылжар (карта)
Приложение 73
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Орынбай на 2025-2029 годы

Таулы-далалық аймақ таулы-шалғынды-далалық, орташа ылғалды далалық және орташа құрғақ далалық кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа құрғақ, орташа ыстық, жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 360-390 мм. Орташа жылдық температура + 10. Салыстырмалы ылғалдылық - 68%. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс желдері басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/с.
Қызылжар кенті орталық Қазақстанның шөлді, жартылай шөлді және сирек таулы бөлігінде орналасқан.
Топырақ жамылғысының ерекшелігі - қара топырақтың қуаттылығы аз қабаты, топырақтың құрамында тез еритін тұздар көп, соның салдарынан қаралып отырған аумақтағы жерлердің көпшілігі сортаң топырақпен жабылған.
Өсімдіктер: Жобаланатын аумақ тынық, жартылай шөлді және сирек таулы жерлер. Өсімдіктер сирек кездеседі, құрғақшылыққа төзімді. Далалық жерлерде өсімдіктердің мынадай түрлері кездеседі: жусан, шөміш, жөке, тимофеевка, таволга, арпа, шай және басқалары.
Гидрография - Сарысу өзені екі өзеннің - Жақсы Сарысу мен Жаман Сарысу қосылысынан Ұлытау облысының Орталық бөлігінде қалыптасады, олардың арасында Жаңаарка кенті орналасқан, абсолюттік белгіде 479 м, Сарысу өзенінің жалпы ұзындығы 681 км.
Әкімшілік орталығы - Қызылжар кенті. Аудан орталығы Жаңаарқадан оңтүстік-шығысқа қарай 178,0 км жерде орналасқан.
Жер санаттары бойынша:
Кент жерінің жалпы ауданы 16982 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің жалпы көлемі – 16982 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 15 гектар, оның ішінде жайлым жер - 16329 гектар, оның ішінде су қорының жері – 142 гектар, оның ішінде басқада жерлер - 138 гектар, босалқы жерлердің жалпы көлемі -3052 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 66-қосымша
Қызылжар кентінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 67-қосымша
Қызылжар кентінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 68-қосымша
Қызылжар кентінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
69-қосымша
Қызылжар кентінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 70-қосымша
Қызылжар кентінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 71-қосымша
Қызылжар кентінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
22025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 72-қосымша
Қызылжар кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 73-қосымша
Орынбай ауылдық округінің 2024 – 2025 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

Село Орынбай является административным центром сельского округа Орынбай Жанааркинского района. Располагается в центральной части Жанааркинского района, от районного центра поселка Жанаарка находится в 18 километрах в юго-восточном направлении. В сельский округ Орынбай входит населенные пункты Орынбай, Бидайык-2, Акшагат.
Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Почвенно-растительный покров. На территории месторасположения проектируемого населенного пункта с. Орынбай преобладают светло-каштановые с солонцами степными солончаковатыми. Растительность типчаково-ковыльно-полынная, с очень бедным разнотравьем, пятнистая, неоднородная.
Гидрография - Поверхностным водным объектом района расположения проектируемого населенного пункта Орынбай является протекающая с востока на расстоянии более 3-х км от села, река Курманака. Река Курманака относится к бассейну р. Сарысу, протекает по территории Шетского, Жанааркинского районов. За исток принято слияние родников с западных склонов г. Ортау, впадает на 7 км от устья слева в реку Жамансарысу близ поселка Жанаарка. Длина реки составляет 73 км. Площадь водосбора 1270 км2. У реки 4 притока длиной менее 10 км, общей длиной 8 км. Берега пологие, русло извилистое.
По категориям земель:
Общая площадь земли сельского округа составляет 96855 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 43300 га, общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 43300 га, пашни – 3309 га, угодье-1213 га, пастбища – 68048 га, пустующие земли – 980 га, прочие земли – 1120 га (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 40634 га,отведенные под строительство – 27 га, пастбище земли 20152 г, земель водного запаса 4 гектар, прочие земли – 1082 га.
Приложение 74
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов сельского округа Орынбай
Приложение 75
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов сельского округа Орынбай
Приложение 76
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры сельского округа Орынбай
Приложение 77
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, сельского округа Орынбай
Приложение 78
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Орынбай
Приложение 79
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории сельского округа Орынбай
Приложение 80
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Орынбай
Приложение 81
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План на 2025-2029 годы по управлению и использованию пастбищ сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Центр сельского округа имени Мукажана Жумажанова расположен на 2 км к югу от поселка Жанаарки. На территории района расположены Кужал, Жуманай, реки Манака, Аппаз, Кужал, горы Бурибай, Коксенгир и Кокбетти. Населенные пункты Мукажан Жумажанов и Байгул.
Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают ветры юго-восточного и северо-западного направления, среднегодовая скорость 2,7 м/сек. Почва темно-коричневая.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
По категориям земель:
Общая площадь земель по округу 171616 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 70917 га;
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения - 115995 га; Луга – 49392 га, пастбища – 69985 га, свободная земля – 5000 га, поле – 47455 га. Все земли населенного пункта – 19589 га, в том числе земли, отведенные под строительство – 29 га, земли пастбища -14040 га, земли водного запаса – 8 га, прочие земли – 575 га.
Приложение 82
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Приложение 83
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Приложение 84
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Приложение 85
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленую согласно норме потребления воды, сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Приложение 86
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Приложение 87
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Приложение 88
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа имени Мукажана Жумажанова
Приложение 89
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию С.Сейфуллинского сельского округа на 2025-2029 годы
С.Сейфуллинский сельский округ расположен Жанааркинского района, в горно-степном и сухостепном районах.
Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография: На территории округа есть водные источники и родники.

Орынбай ауылы Жаңаарқа ауданы Орынбай ауылдық округінің әкімшілік орталығы болып табылады. Жаңаарқа ауданының орталық бөлігінде, Жаңаарқа кентінің аудан орталығынан 18 километр оңтүстік-шығыс бағытта орналасқан. Орынбай ауылдық округі Орынбай, Бидайық-2, Ақшағат елді мекендері кіреді.
Таулы-далалық аймақ таулы-шалғынды-далалық, орташа ылғалды далалық және орташа құрғақ далалық кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа құрғақ, орташа ыстық, жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 360-390 мм. Орташа жылдық температура + 10. Салыстырмалы ылғалдылық - 68%. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс желдері басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/с. Қара қоңыр топырақ, оңтүстік таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, оңтүстік қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, таулы сілтілі қара топырақ.
Топырақ-өсімдік жамылғысы. Орынбай ауылының жобаланатын елді мекені орналасқан аумақта тұздалған далалық сортаңдығы бар ақшыл-каштан басым. Шөптер өте кедей, теңбіл, біртекті емес.
Гидрография - Жобаланатын Орынбай елді мекені орналасқан ауданның жерүсті су объектісі шығыстан ауылдан 3 км астам қашықтықта ағатын Құрманақ өзені болып табылады. Құрманақ өзені Сарысу өзенінің бассейніне жатады, Шет, Жаңаарқа аудандарының аумағы бойынша ағады. Бұлақтардың Ортау қаласының батыс беткейлерінен қосылуы бастау ретінде қабылданған, сол жақ сағадан Жанаарка кентінің маңындағы Жамансарыс өзеніне 7 км құяды. Өзеннің ұзындығы 73 км құрайды. Су жинау алаңы 1270 км2. Ұзындығы 4 км-ден кем, жалпы ұзындығы 10 км 8 өзен маңында. Жағалаулары жазық, арнасы қисық.
Жер санаттары бойынша:
Ауылдық округ жерінің жалпы ауданы 96855 гектарды құрайды.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 72324 гектар,ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 43300 гектар, егістік – 200 гектар, шабындық – 1127 гектар, жайылым – 70739 гектар, бос жер – 980 гектар, басқада жерлер – 1120 гектар (тау-тас, батпақ, екпеағаш су). Елді мекеннің барлық жерлері – 15398 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 17 гектар,оның ішінде жайлым жер - 14459 гектар,оның ішінде су қорының жері – 60 гектар, оның ішінде басқада жерлер - 113 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 74-қосымша
Орынбай ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 75-қосымша
Орынбай ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 76-қосымша
Орынбай ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 77-қосымша
Орынбай ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 78-қосымша
Орынбай ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 79-қосымша
Орынбай ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 80-қосымша
Орынбай ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 81-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
М.Жұмажанов атындағы ауылдық округі Жаңаарқа кентінен оңтүстігіне қарай 2-шақырым жерде орналасқан. Округ аумағында Қужал, Жұманай кен орындары, Маңақа, Аппаз, Қужал өзендерімен, Бөрібай, Көксеңгір және Көкбетті таулары бар. М.Жұмажанов ауылы және Байғұл елді мекендері бар.
Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 171616 гектар.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі – 70917га ;
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 115995 гектар;
Шабындық - 49392 га, жайылым – 69985 гектар, бос жер – 5000 га, егістік – 47455 га. Елді мекеннің барлық жерлері-19589 гектар, құрлысқа бөлінген жер - 29 гектар, жайылым жер - 14040 гектар, су қорының жері – 8 га, басқада жерлер – 575 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 82-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 83-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 84-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 85-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 86-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 87-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 88-қосымша
Мұқажан Жұмажанов атындағы ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 89-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
С.Сейфуллин ауылдық округі Жаңаарқа ауданының, таулы-дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.
Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, жай қара топырақты таулы сілтілі қара топырақты.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография – округ аумағында көлдер, тоғамдар және бұлақтар бар.

Административный центр — село Ынтымак. Центр района расположен в 25,0 км от Жанаарки. Населенные пункты Ынтымак и Жанаталап.
По категориям земель:
Общая площадь земли сельского округа составляет 190744 га.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 135996 га;
Общий объем земель сельскохозяйственного назначения в селе - 27579 га: пашни – 6000 га, пастбища –175000 га, все земли населенного пункта – 36005 га, в том числе земли, отведенные под строительство – 25 гектар, земли пастбища – 35229 га.
Приложение 90
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов С. Сейфуллинского сельского округа
Приложение 91
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов С.Сейфуллинского сельского округа
Приложение 92
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры С.Сейфуллинского сельского округа
Приложение 93
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, С.Сейфуллинского сельского округа
Приложение 94
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища С.Сейфуллинского сельского округа
Приложение 95
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории С.Сейфуллинского сельского округа
Приложение 96
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей С.Сейфуллинского сельского округа
Приложение 97
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Талдыбулакского сельского округа на 2025-2029 годы
Талдыбулакский сельский округ расположен в центральной части Жанааркинского района, по левому и правому берегу реки Талдыбулак, в горно-степном и сухостепном районах.

Әкімшілік орталығы - Ынтымақ ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен 25,0 шақырым жерде орналасқан. Ынтымақ және Жаңаталап елді мекендері бар.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 190744 гектар алаңды алып жатыр.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі – 135996 гектар;
Елді мекен ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің жалпы көлемі - 27579 гектар, егістік – 6000 гектар, жайылым – 175000 гектар, елді мекеннің барлық жерлері – 36005 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 25 гектар, жайлым жер – 35229 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 90-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша/
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 91-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 92-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 93-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 94-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жаылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 95-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 96-қосымша
С.Сейфуллин ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік маусым мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 97-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің 2024 – 2025 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Талдыбұлақ ауылдық округі Жаңаарқа ауданының орталық бөлігінде Ескене өзенінің сол және оң жағалауын бойлай, таулы-дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Горно-степная зона делится на горно-лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный горный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем горный щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография - состоит из рек Құланөтпес, Құдайменді, Ескене, Жаманадыр и многих других водных источников и родников Қошқарбай, Аққұнан, Үлкенбұлақ. Есть водный резервуар Ақтасты.
Административный центр — село Талдыбулак. Центр района расположен в 25,0 км к юго-востоку от Жанаарки. Населенные пункты Талдыбулак, Актасты, Алгабас.
По категориям земель:
Общая площадь земели сельского округа составляет 90755 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам –59451 гектар;
общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 58876 гектар;
пашни – 7230 га, луга –1717 га, пастбища – 46167 га, прочие земли – 4930 га (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 18909 гектар, в том числе земли, отведенные под строительство – 67 гектар, земли пастбища 17472 гектар, земель водного запаса – 38 гектар, прочие земли – 1517 гектар;
Приложение 98
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Талдыбулакского сельского округа
Приложение 99
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Талдыбулакского сельского округа
Приложение 100
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Талдыбулакского сельского округа
Приложение 101
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Талдыбулакского сельского округа
Приложение 102
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Талдыбулакского сельского округа
Приложение 103
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Талдыбулакского сельского округа
Приложение 104
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Талдыбулакского сельского округа
Приложение 105
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
План по управлению пастбищами и их использованию Тугускенского сельского округа на 2025-2029 годы
Тугускенский сельский округ расположен в юга-заподной части Жанааркинского района, по левому берегу реки Сарысу, в степном и сухостепном районах.

Таулы-дала аймағы таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік таулы қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, жай қара топырақты таулы сілтілі қара топырақты.
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография: Құланөтпес, Құдайменді, Ескене, Жаманадыр ұзын өзендерінен тұрады, және көптеген Қошқарбай, Аққұнан, Үлкенбұлақ су көзі бұлақтары бар. Сонымен қатар Ақтасты су қоймасы орналасқан.
Әкімшілік орталығы - Талдыбұлақ ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 25,0 шақырым жерде орналасқан. Талдыбұлақ, Ақтасты, Алғабас елді мекендерінен тұрады.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 90755 гектар құрайды.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 59451 гектар;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі – 58876 гектар;
егістік – 7230 гектар, шабындық – 1717 гектар, жайылым – 46167 гектар, басқада жерлер – 4930 гектар (тау-тас, батпақ, екпеағаш су). Елді мекеннің барлық жерлері – 18909 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер - 67 гектар; жайлым жер - 17472 гектар, су қорының жері – 38 гектар, басқада жерлер - 1517 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 98-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 99-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 100-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 101-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 102-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 103-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 104-қосымша
Талдыбұлақ ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі мен жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 105-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің 2025 – 2029 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Түгіскен ауылдық округі Жаңаарқа ауданының оңтүстк батыс бөлігінде Сарысу өзенінің сол жағалауын бойлай, дала және құрғақ дала аймақтарында орналасқан.

Степная зона делится на лугово-степную, средневлажную степную и среднесухую степную подзоны. Климат среднезасушливый, умеренно жаркий, среднегодовое количество осадков 360-390 мм. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68%. Преобладают юго-восточные и северо-западные ветры, среднегодовая скорость 2,7 м/с. Почва темно-бурая, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем южный, чернозем обыкновенный, чернозем щелочной.
Растительность: типчаково-типчаково-злаковая, типчаково-типчаково-разнотравная, разнотравно-зерновая, мягкие отводки и разнотравье - кустарниково-дерново-злаковые культуры.
Постоянный снежный покров устанавливается в середине ноября и исчезает в последный декаде марта. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография - бассейн реки Сарысу-Сорты и многих других водных источников и родников Бозкол,Каракол,Егиндибулак, Аякбулак, Бугули, Кокозек, Кенжебай-Самай, Карасай, Кызылеспе.
Административный центр — село Тугускен. Центр района расположен в 130,0 км к юго-запада от Жанаарки. Населенные пункты село Тугускен и Кенжебай-Самай.
По категориям земель:
Общая площадь земли сельского округа составляет 1522482 гектар.
Общая площадь земель, принадлежащих фермерским хозяйствам – 452761 гектар;
общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 528031 гектар;
луга – 2743.41 гектар, пастбища – 74017 гектар, пустующие земли – 954077 гектар, прочие земли – 1920 гектар (горы, болота, водно-болотные угодья). Все земли населенного пункта – 74017 гектар, в том числе земли, отведенные под строительство – 13,96 гектар, земли пастбища 70158 гектар, прочие земли – 1920 гектар.
Приложение 106
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов Тугускенскому сельского округа
Приложение 107
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов Тугускенского сельского округа
Приложение 108
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Тугускенского сельского округа
Приложение 109
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, Тугускенского сельского округа
Приложение 110
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Тугускенского сельского округа
Приложение 111
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории Тугускенского сельского округа
Приложение 112
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных для удовлетворения нужд населения личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Тугускенского сельского округа
Приложение 113
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименования сельских округов
Годы
номера пастбищ
1
2
3
1
Айнабулак
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
2
Актау
2025
выпас
отдыхаюший
выпас
2026
выпас
отдыхаюший
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
выпас
выпас
отдыхаюший
3
Актубек
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
выпас
отдыхаюши
выпас
2027
выпас
выпас
отдыхаюший
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
выпас
выпас
отдыхаюший
4
Поселок Жанаарка
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
выпас
отдыхаюший
выпас
2027
отдыхающий
выпас
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхающий
2029
выпас
отдыхаюший
выпас
5
Байдалы би
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
выпас
отдыхаюший
выпас
2027
выпас
выпас
отдыхаюший
2028
выпас
отдыхаюший
выпас
2029
выпас
выпас
отдыхаюший
6
Бидаик
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
7
М.Жумажанов
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
8
Ералиев
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
выпас
отдыхаюший
выпас
2027
выпас
выпас
отдыхающий
2028
выпас
отдыхающий
выпас
2029
выпас
выпас
отдыхающий
9
Тугускен
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
10
Сейфуллин
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
Выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
11
Караагаш
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
12
Орынбай
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
13
Талдыбулак
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
14
Кызылжар
2025
выпас
выпас
отдыхаюший
2026
отдыхаюший
выпас
выпас
2027
выпас
отдыхаюший
выпас
2028
выпас
выпас
отдыхаюший
2029
отдыхаюший
выпас
выпас
Приложение 114
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Жанааркинскому району
на 2025-2029 годы
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов
Наименование населенных пунктов
Разновидность скота
Поголовье скота
Нормы пастбища, гектар
Пастбища граничащие с населенными пунктами, гектар
Охват+, -
поголовье
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Айнабулакский сельский округ

Дала аймағы шалғынды-дала, далалық орташа-ылғалды және далалық орташа-құрғақ кіші аймақтарға бөлінеді. Климаты орташа-құрғақ, орташа ыстық, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Орташа жылдық температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдылығы - 68 %. Оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек. Топырағы қара-қоңыр, оңтүстік қара топырақты, кәдімгі қара топырақты, оңтүстік қара топырақты, жай қара топырақты .
Өсімдік жамылғысы: бетегелі-бетегелі-жусанды, бетегелі-бетегелі-түрлі шөпті, түрлі шөпті-дәнді, жұмсақ қабатты және түрлі шөпті бұта-шым-дәнді дақылдар болып табылады.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, наурыз айының соңғы он күндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрография – Сарысу-Сөрті өзендерінің бассейні болып табылады. Сарысу, Сөрті өзендерінен және көптеген басқада су көзі бұлақтары бар Бозкөл, Қаракөл, Егіндібұлақ, Аяқбұлақ, Бүгілі, Көкөзек, Кенжебай-Самай, Қарасай, Қызылеспе.
Әкімшілік орталығы - Түгіскен ауылы. Аудан орталығы Жаңаарқа кентінен оңтүстік-батысқа қарай 130,0 шақырым жерде орналасқан. Түгіскен ауылы және Кенжебай-Самай елді мекенінен тұрады.
Жер санаттары бойынша:
Округ бойынша барлық жер көлемі 1522482 гектар алаңды алып жатыр.
Шаруа қожалықтарына тиесілі барлық жер көлемі - 452761 гектар;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы пайдаланыстағы жалпы жер көлемі 528031 гектар;
шалғын –2743,41 гектар, шабындық – 74017 гектар, жайылым – 68048 гектар, бос жер – 954077 гектар, басқада жерлер – 1920 гектар (тау-тас, батпақ, екпеағаш су). Елді мекеннің барлық жерлері – 74017 гектар, оның ішінде құрлысқа бөлінген жер – 13,96 гектар, жайлым жер - 70158 гектар, су қорының жері – 4 гектар, басқада жерлер - 1920 гектар, босалқы жерлердің жалпы көлемі -4482 гектар.
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 106-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 107-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 108-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 109-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 110-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 111-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 112-қосымша
Түгіскен ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін (картасы)
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 113-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік маусым
Ауылдық округ атауы
Жылдар
Жайлымдардың нөмірлері
1
2
3
1
Айнабулак
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
2
Актау
2025
жаю
демалыс
жаю
2026
жаю
демалыс
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
жаю
жаю
демалыс
3
Актубек
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
жаю
Демалыс
Жаю
2027
жаю
жаю
демалыс
2028
жаю
Демалыс
Жаю
2029
жаю
жаю
демалыс
4
Поселок Жанаарка
2025
Жаю
Жаю
Демалыс
2026
Жаю
Демалыс
Жаю
2027
Демалыс
Жаю
Жаю
2028
Жаю
Жаю
Демалыс
2029
Жаю
Демалыс
Жаю
5
Байдалы би
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
жаю
Демалыс
Жаю
2027
жаю
жаю
демалыс
2028
жаю
Демалыс
Жаю
2029
жаю
жаю
демалыс
6
Бидаик
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
7
М.Жумажанов
жаю
жаю
демалыс
жаю
демалыс
жаю
жаю
демалыс
жаю
демалыс
жаю
жаю
жаю
жаю
демалыс
жаю
демалыс
жаю
жаю
демалыс
8
Ералиев
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
жаю
демалыс
жаю
2027
жаю
жаю
демалыс
2028
жаю
демалыс
жаю
2029
жаю
жаю
демалыс
9
Тугускен
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
10
Сейфуллин
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
11
Караагаш
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
12
Орынбай
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
13
Талдыбулак
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
14
Кызылжар
2025
жаю
жаю
демалыс
2026
демалыс
жаю
жаю
2027
жаю
демалыс
жаю
2028
жаю
жаю
демалыс
2029
демалыс
жаю
жаю
Жаңаарқа ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 114-қосымша
Ауылдық округтер бөлінісіндегі ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Елді мекендер атауы
Мал түрлері
Мал басы
Жайылым мөлшерлері, гектар
Елді мекендермен шекаралас жайылымдар, гектар
Қамтылуы +, -
мал басы
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Айнабұлақ ауылдық округі