О ликвидации кладбища, расположенного к югу от бывшего посҰлка Жезказган, (переносе) перезахоронении останков умерших и надмогильных сооружений
Постановление акимата города Сатпаев области Ұлытау от 19 декабря 2025 года № 83/01
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к кладбищам и объектам похоронного назначения", утвержденными приказом Министра здравоохранения РК от 19 августа 2021 года № ҚР ДСМ-81, Правилами погребения и организации дела по уходу за могилами в области Ұлытау, утверждҰнными маслихатом области Ұлытау от 10 мая 2024 года № 127, принимая во внимание отчет к научно-исследовательской работе "Разработка новой технологии управляемого погашения пустот Жезказганского месторождения" разработанного со стороны ТОО "КазНИМИ" от 2016 и 2024 годов, а также заключения геомеханического отдела Горно-обогатительного комплекса ТОО "Корпорация Казахмыс" № 01-7.10.2.4-9-152 от 17 апреля 2025 года о риске обрушения грунта на территории кладбища, расположенного к югу от бывшего поселка Жезказган, на основании заключения РГУ "Департамент Санитарно-эпидемиологического контроля области Ұлытау комитета санитарно эпидемиологического контроля министерства здравоохранения Республики Казахстан" от 9 декабря 2025 года № 23-29-2-9/2113, с учетом обращения родственников захороненных, в соответствии с протоклными решениями Совещания под председательством Акима области Ұлытау Рыспекова Д.А. по вопросу переноса (перезахоронения) кладбища, расположенного южнее бывшего поселка Жезкзаган от 8 декабря 2025 года, а также учитывая отчет "Инженерно-геодезические работы по определению расположения грунтовых вод и состояние грунта на территории кладбища г.Сатпаев" разработанного ТОО "Victoria-проект" от 2025 года, АКИМАТ ГОРОДА ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Приступить к работам по переносу захоронении и надмогильных сооружении старого кладбища в количестве 1888 могил, расположенного к югу от бывшего поселка Жезказган за кадастровым номером 25:112:020:1292;
2. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики города Сатпаев" обеспечить публикацию в средствах массовой информации и социальных сетях информации о предстоящем перезахоронении;
3. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики города Сатпаев" организовать информационно-разъяснительную работу с родственниками захороненных и общественностью города Сатпаев;

Бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан зиратты жою, марқұмдардың сүйегін қайта жерлеу және бейіт құрылыстарын көшіру туралы
Ұлытау облысы Сәтбаев қаласының әкімдігінің 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 83/01 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 19 тамыздағы № ҚР ДСМ-81 бұйрығымен бекітілген "Зираттар мен жерлеу мақсатындағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына, Ұлытау облысы мәслихатының 2024 жылғы 10 мамырдағы № 127 шешімімен бекітілген Ұлытау облысындағы жерлеу және қабірлерді күтіп-ұстау ісін ұйымдастыру қағидаларына, сондай-ақ 2016 және 2024 жылдары "ҚазНИМИ" ЖШС әзірлеген "Жезқазған кен орны қуыстарын басқарылатын түрде жабудың жаңа технологиясын әзірлеу" ғылыми-зерттеу жұмысы жөніндегі есепке, "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС Тау-кен байыту кешенінің геомеханикалық бөлімінің 2025 жылғы 17 сәуірдегі № 01-7.10.2.4-9-152 бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан зират аумағында топырақтың опырылу қаупі бар екендігі туралы қорытындысына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаментінің 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 23-29-2-9/2113 қорытындысына, жерленген азаматтардың туыстарының өтініштерін ескере отырып, Ұлытау облысының әкімі Д.А. Рысбеков төрағалық еткен 2025 жылғы 8 желтоқсандағы бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан зиратты көшіру (қайта жерлеу) мәселесі бойынша өткізілген кеңестің хаттамалық тапсырмасына, сондай-ақ 2025 жылы "Victoria-проект" ЖШС әзірлеген "Сәтбаев қаласындағы зират аумағында жер асты суларының орналасуын және топырақтың жай-күйін анықтау бойынша инженерлік-геодезиялық жұмыстар" есебін ескере отырып, ҚАЛА ӘКІМДІГІ ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан, кадастрлық нөмірі 25:112:020:1292 болатын ескі зираттағы 1888 жерлеу орнын және қабір үсті құрылыстарын көшіру (қайта жерлеу) жұмыстары басталсын;
2. "Сәтбаев қаласының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі алдағы қайта жерлеу жұмыстары туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілерде жариялауды қамтамасыз етсін;
3. "Сәтбаев қаласының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі жерленгендердің туыстарымен және Сәтбаев қаласының жұртшылығымен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастырсын;

4. Обеспечить исполнение всех необходимых мероприятий, включая нормативно-правовую и разрешительную документацию в рамках своей компетенции, для реализации мероприятий по переносу (перезахоронению) кладбища, расположенного к югу от бывшего посҰлка Жезказган за кадастровым номером 25:112:020:1292;
5. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Сатпаев" после завершения работ по перезахоронению обеспечить прекращение прав на земельный участок под кладбищем, расположенным к югу от бывшего посҰлка Жезказган за кадастровым номером 25:112:020:1292;
6. Ответственным за работы по перезахоронению кладбища определить заместителя акима города Сатпаев Орманова Е.С;
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Сатпаев М. Бурибаев

4. Бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан, кадастрлық нөмірі 25:112:020:1292 болатын зиратты көшіру (қайта жерлеу) жөніндегі іс-шараларды іске асыру үшін өз құзыреті шегінде барлық қажетті нормативтік-құқықтық және рұқсат беру құжаттамасының рәсімделуін қоса алғанда, қажетті іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етілсін;
5. "Сәтбаев қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі қайта жерлеу жұмыстары аяқталғаннан кейін бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан, кадастрлық нөмірі 25:112:020:1292 болатын зират орналасқан жер учаскесіне құқықтардың тоқтатылуын қамтамасыз етсін;
6. Зиратты қайта жерлеу жұмыстарына жауапты тұлға ретінде Сәтбаев қаласы әкімінің орынбасары Е.С. Орманов айқындалсын;
7. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сәтбаев қаласының әкімі М. Бурибаев