О ликвидации кладбища, расположенного к югу от бывшего посҰлка Жезказган, (переносе) перезахоронении останков умерших и надмогильных сооружений
Постановление акимата города Сатпаев области Ұлытау от 19 декабря 2025 года № 83/01.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к кладбищам и объектам похоронного назначения", утвержденными приказом Министра здравоохранения РК от 19 августа 2021 года № ҚР ДСМ-81, Правилами погребения и организации дела по уходу за могилами в области Ұлытау, утверждҰнными маслихатом области Ұлытау от 10 мая 2024 года № 127, принимая во внимание отчет к научно-исследовательской работе "Разработка новой технологии управляемого погашения пустот Жезказганского месторождения" разработанного со стороны ТОО "КазНИМИ" от 2016 и 2024 годов, а также заключения геомеханического отдела Горно-обогатительного комплекса ТОО "Корпорация Казахмыс" № 01-7.10.2.4-9-152 от 17 апреля 2025 года о риске обрушения грунта на территории кладбища, расположенного к югу от бывшего поселка Жезказган, на основании заключения РГУ "Департамент Санитарно-эпидемиологического контроля области Ұлытау комитета санитарно эпидемиологического контроля министерства здравоохранения Республики Казахстан" от 9 декабря 2025 года № 23-29-2-9/2113, с учетом обращения родственников захороненных, в соответствии с протоклными решениями Совещания под председательством Акима области Ұлытау Рыспекова Д.А. по вопросу переноса (перезахоронения) кладбища, расположенного южнее бывшего поселка Жезкзаган от 8 декабря 2025 года, а также учитывая отчет "Инженерно-геодезические работы по определению расположения грунтовых вод и состояние грунта на территории кладбища г.Сатпаев" разработанного ТОО "Victoria-проект" от 2025 года, АКИМАТ ГОРОДА ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Приступить к работам по переносу захоронений и надмогильных сооружений старого кладбища в количестве 2146 могил, расположенного к югу от бывшего поселка Жезказган за кадастровым номером 25:122:020:1292.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления акимата города Сатпаев области Ұлытау от 20.03.2026 № 14/05 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики города Сатпаев" обеспечить публикацию в средствах массовой информации и социальных сетях информации о предстоящем перезахоронении;

Бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан зиратты жою, марқұмдардың сүйегін қайта жерлеу және бейіт құрылыстарын көшіру туралы
Ұлытау облысы Сәтбаев қаласының әкімдігінің 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 83/01 қаулысы.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 19 тамыздағы № ҚР ДСМ-81 бұйрығымен бекітілген "Зираттар мен жерлеу мақсатындағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына, Ұлытау облысы мәслихатының 2024 жылғы 10 мамырдағы № 127 шешімімен бекітілген Ұлытау облысындағы жерлеу және қабірлерді күтіп-ұстау ісін ұйымдастыру қағидаларына, сондай-ақ 2016 және 2024 жылдары "ҚазНИМИ" ЖШС әзірлеген "Жезқазған кен орны қуыстарын басқарылатын түрде жабудың жаңа технологиясын әзірлеу" ғылыми-зерттеу жұмысы жөніндегі есепке, "Қазақмыс корпорациясы" ЖШС Тау-кен байыту кешенінің геомеханикалық бөлімінің 2025 жылғы 17 сәуірдегі № 01-7.10.2.4-9-152 бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан зират аумағында топырақтың опырылу қаупі бар екендігі туралы қорытындысына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің Ұлытау облысы бойынша санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаментінің 2025 жылғы 9 желтоқсандағы № 23-29-2-9/2113 қорытындысына, жерленген азаматтардың туыстарының өтініштерін ескере отырып, Ұлытау облысының әкімі Д.А. Рысбеков төрағалық еткен 2025 жылғы 8 желтоқсандағы бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан зиратты көшіру (қайта жерлеу) мәселесі бойынша өткізілген кеңестің хаттамалық тапсырмасына, сондай-ақ 2025 жылы "Victoria-проект" ЖШС әзірлеген "Сәтбаев қаласындағы зират аумағында жер асты суларының орналасуын және топырақтың жай-күйін анықтау бойынша инженерлік-геодезиялық жұмыстар" есебін ескере отырып, ҚАЛА ӘКІМДІГІ ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан, кадастрлық нөмірі 25:112:020:1292 болатын ескі зираттағы 2146 жерлеу орнын және қабір үсті құрылыстарын көшіру (қайта жерлеу) жұмыстары басталсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ұлытау облысы Сәтбаев қаласының әкімдігінің 20.03.2026 № 14/05 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "Сәтбаев қаласының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі алдағы қайта жерлеу жұмыстары туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілерде жариялауды қамтамасыз етсін;

3. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики города Сатпаев" организовать информационно-разъяснительную работу с родственниками захороненных и общественностью города Сатпаев;
4. Обеспечить исполнение всех необходимых мероприятий, включая нормативно-правовую и разрешительную документацию в рамках своей компетенции, для реализации мероприятий по переносу (перезахоронению) кладбища, расположенного к югу от бывшего посҰлка Жезказган за кадастровым номером 25:112:020:1292;
5. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Сатпаев" после завершения работ по перезахоронению обеспечить прекращение прав на земельный участок под кладбищем, расположенным к югу от бывшего посҰлка Жезказган за кадастровым номером 25:112:020:1292;
6. Ответственным за работы по перезахоронению кладбища определить заместителя акима города Сатпаев Орманова Е.С;
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Сатпаев М. Бурибаев

3. "Сәтбаев қаласының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесі жерленгендердің туыстарымен және Сәтбаев қаласының жұртшылығымен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастырсын;
4. Бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан, кадастрлық нөмірі 25:112:020:1292 болатын зиратты көшіру (қайта жерлеу) жөніндегі іс-шараларды іске асыру үшін өз құзыреті шегінде барлық қажетті нормативтік-құқықтық және рұқсат беру құжаттамасының рәсімделуін қоса алғанда, қажетті іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етілсін;
5. "Сәтбаев қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі қайта жерлеу жұмыстары аяқталғаннан кейін бұрынғы Жезқазған кентінің оңтүстігінде орналасқан, кадастрлық нөмірі 25:112:020:1292 болатын зират орналасқан жер учаскесіне құқықтардың тоқтатылуын қамтамасыз етсін;
6. Зиратты қайта жерлеу жұмыстарына жауапты тұлға ретінде Сәтбаев қаласы әкімінің орынбасары Е.С. Орманов айқындалсын;
7. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сәтбаев қаласының әкімі М. Бурибаев