"О районном бюджете на 2026 - 2028 годы"
Решение Таласского районного маслихата Жамбылской области от 22 декабря 2025 года № 50-7
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
Таласский районный маслихат РЕШИЛ:
"1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3, в том числе на 2026 год, в следующих объемах:
1) доходы – 8 772 201 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 726 000 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 36 000 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 002 201 тысяч тенге;
2) затраты – 8 772 201 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 43 055 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 86 500 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 43 445 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 43 055 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 43 055 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 86 500 тысяч тенге;
погашение займов –  43 445 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Установить объем субвенций передаваемые из районного бюджета в бюджеты города Каратау и сельским округам на 2026 год в размере 735 735 тысяч тенге, в том числе:
городу Каратау – 176 899 тысяч тенге
Ушаралскому сельскому округу – 57 081 тысяч тенге;
Акколскому сельскому округу – 41 321 тысяч тенге;
Бериккаринскому сельскому округу – 41 386 тысяч тенге;
Бостандыкскому сельскому округу – 49 344 тысяч тенге;
Кызылаутскому сельскому округу – 41 807 тысяч тенге;
Ойыкскому сельскому округу – 62 182 тысяч тенге;
С.Шакировскому сельскому округу – 44 643 тысяч тенге;
Аккумскому сельскому округу – 37 222 тысяч тенге;
Кокталскому сельскому округу – 29 362 тысяч тенге;
Кенесскому сельскому округу – 42 281 тысяч тенге;

"2026 - 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы"
Жамбыл облысы Талас аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 50-7 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5 тармағымен.
Талас аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026 – 2028 жылдарға арналған аудандық бюджет  тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3 – қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесідей көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 8 772 201 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 726 000 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 36 000 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 000 мың теңге;
трансферттер түсiмі – 6 002 201 мың теңге;
2) шығындар – 8 772 201 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 43 055 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 86 500 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 43 445 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 43 055 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 43 055 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 86 500 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 43 445 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын бос қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2026 жылы аудандық бюджеттен Қаратау қаласына және ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция мөлшері 735 735,0 мың теңге, оның ішінде:
Қаратау қаласына – 176 899 мың теңге;
Үшарал ауылдық округіне - 57 081 мың теңге;
Ақкөл ауылдық округіне – 41 321 мың теңге;
Берікқара ауылдық округіне – 41 386 мың теңге;
Бостандық ауылдық округіне – 49 344 мың теңге;
Қызыләуіт ауылдық округіне – 41 807 мың теңге;
Ойық ауылдық округіне – 62 182 мың теңге;
С.Шәкіров ауылдық округіне – 44 643 мың теңге;
Аққұм ауылдық округіне – 37 222 мың теңге;
Көктал ауылдық округіне – 29 362 мың теңге;
Кеңес ауылдық округіне – 42 281 мың теңге;

Тамдинскому сельскому округу – 40 138 тысяч тенге;
Каратаускому сельскому округу – 35 075 тысяч тенге;
Каскабулакскому сельскому округу – 36 994 тысяч тенге.
3. В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на 2026-2028 годы предусмотреть средства на выплату надбавки к заработной плате специалистам государственных учреждений и организаций социального обеспечения, культуры, спорта, финансируемых из районного бюджета, работающим в сельской местности в размере двадцати пяти процентов от оклада и тарифной ставки по сравнению со ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.

Тамды ауылдық округіне – 40 138 мың теңге;
Қаратау ауылдық округіне – 35 075 мың теңге;
Қасқабұлақ ауылдық округіне – 36 994 мың теңге.
3. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының  18 бабына сәйкес 2026-2028 жылдары аудандық бюджеттен қаржыландырылатын ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт мемлекеттік мекемелері мен ұйымдарының мамандарына қалалық жағдайында осы қызмет түрлерімен айналысатын мамандардың ставкаларымен салыстырғанда айлықақылары мен тарифтік ставкаларының жиырма бес проценті мөлшерінде үстеме ақы төлеу үшін қаржы көзделсін.

1 804
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
592
018
Капитальные расходы государственного органа
840
028
Приобретение имущества в коммунальную собственность
30 000
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
177 265
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
41 740
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
40 560
004
Капитальные расходы государственного органа
1 180
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
65 798
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
65 613
013
Капитальные расходы государственного органа
185
493
Отдел предпринимательства, промышленности и туризма района (города областного значения)
37 466
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, промышленности и туризма
37 466
02
Оборона
44 242
122
Аппарат акима района (города областного значения)
26 428
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
26 428
122
Аппарат акима района (города областного значения)
17 814
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
17 814
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
840 135
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
242 437
005
Государственная адресная социальная помощь
242 437
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
298 619
004
Оказание социальной помощи на приобретение  топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
34 600
006
Оказание жилищной помощи
7 500
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
70 010
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5 203
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
90 850
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

1 804
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
592
018
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
840
028
Коммуналдық меншікке мүлікті сатып алу
30 000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
177 265
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
41 740
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 560
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 180
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
65 798
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
65 613
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
185
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, өнеркәсіп және туризм бөлімі
37 466
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, өнеркәсіпті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 466
02
Қорғаныс
44 242
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
26 428
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
26 428
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
17 814
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
17 814
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
840 135
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
242 437
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
242 437
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
298 619
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34 600
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7 500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
70 010
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5 203
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
90 850
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

236 213
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
51 065
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
51 065
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
42 142
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
34 642
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
7 500
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
181 060
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
52 990
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
128 070
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
320 669
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
320 669
036
Развитие газотранспортной системы
320 669
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
132 152
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
57 457
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
56 957
006
Капитальные расходы государственного органа
500
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
4 795
010
Развитие объектов сельского хозяйства
4 795
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
34 900
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
31 400
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
3 500
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
35 000
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
35 000
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
41 036
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
41 036
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
41 036
12
Транспорт и коммуникации
642 312
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

236 213
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
51 065
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
51 065
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
42 142
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 642
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
7 500
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
181 060
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 990
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
128 070
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
320 669
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
320 669
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
320 669
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
132 152
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
57 457
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 957
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
4 795
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
4 795
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
34 900
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 400
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
3 500
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
35 000
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
35 000
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
41 036
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
41 036
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
41 036
12
Көлiк және коммуникация
642 312
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі