Об утверждении профессионального стандарта "Коучинговая деятельность (коуч)"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 декабря 2025 года № 409
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Коучинговая деятельность (коуч)" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр С. Жакупова
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 декабря 2025 года № 409
Профессиональный стандарт "Коучинговая деятельность (коуч)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Коучинговая деятельность (коуч)" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях".
Настоящий профессиональный стандарт применяется при оценке и признании профессиональной квалификации коучей, разработке стандартов качества услуг и развитии человеческого капитала в различных сферах — бизнесе, образовании, здравоохранении, социальной сфере, государственном управлении и личностном развитии.
Стандарт предназначен для:
- организаций, предоставляющих услуги коучинга;
- организаций, готовящих (обучающих/реализующих программы подготовки и повышения квалификации) коучей;
- ассоциаций и профессиональных объединений коучей;
- работодателей и организаций, использующих коучинг в своей деятельности;
- клиентов и заказчиков коучинговых услуг;
- органов, отвечающих за сертификацию, аккредитацию и признание квалификаций.
Коучинг представляет собой профессиональное партнерство, направленное на развитие мышления, осознанности и потенциала клиента, содействие достижению личных и профессиональных целей.
Деятельность коуча базируется на этических принципах, компетенциях и стандартах качества, признанных в международном сообществе профессиональными ассоциациями/федерациями коучинга
Настоящий стандарт устанавливает:
требования к квалификации и уровням профессиональной подготовки коучей);
̶обязательные компетенции, знания и умения;
̶требования к этическому поведению и профессиональной ответственности;
̶критерии для оценки квалификации и признания неформального образования.
Коучинговая деятельность строится на принципах уважения, партнерства, профессиональной ответственности и этического поведения.
Коучинговые услуги оказываются на добровольной основе, в безопасной и конфиденциальной среде.
Профессиональная деятельность коуча основывается на международных компетенциях и включает обязательное развитие профессиональных и личностных качеств.
Квалификация коуча подтверждается через сертификацию и регулярное повышение уровня мастерства (супервизия, менторинг, обучение, членство в профессиональных сообществах).
Коуч обязан соблюдать границы профессии, отличая коучинг от консультирования, психотерапии, наставничества и других смежных видов деятельности.
Коуч несет личную ответственность за соблюдение Кодекса этики коуча профессиональной ассоциации/федерации и за предоставление услуг в соответствии с принципами честности, равноправия и недискриминации.
Настоящий стандарт учитывает возможность признания неформального образования, подтвержденного документально или через портфолио профессиональных достижений.
Для поддержания квалификации коуч должен проходить непрерывное профессиональное развитие – не менее 40 часов коучингового специализированного обучения каждые три года.
Ассоциации и профессиональные объединения коучей обеспечивают систему этического надзора и рассмотрения обращений клиентов.

"Коучинг қызметі (коуч)" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 409 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Коучинг қызметі (коуч)" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Жақыпова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2025 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 409 бұйрығына қосымша
"Коучинг қызметі (коуч)" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Коучинг (коуч)" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген.
Осы кәсіптік стандарт коучтердің кәсіптік біліктілігін бағалау және тану кезінде, қызмет көрсету сапасының стандарттарын әзірлеуде және бизнес, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік сала, мемлекеттік басқару және тұлғалық даму сияқты түрлі салаларда адами капиталды дамытуда қолданылады.
Стандарт мыналарға арналған:
- коучинг қызметтерін көрсететін ұйымдар;
- коучтарды дайындайтын (оқытатын/біліктілікті арттыру және даярлау бағдарламаларын іске асыратын) ұйымдар;
- коучтар қауымдастықтары мен кәсіптік бірлестіктері;
- коучингті өз қызметінде пайдаланатын жұмыс берушілер мен ұйымдар;
- коучинг қызметтерінің клиенттері мен тапсырыс берушілері;
- сертификаттау, аккредиттеу және біліктілікті тану үшін жауапты органдар.
Коучинг клиенттің ойлау қабілетін, зейінін және әлеуетін дамытуға, жеке және кәсіптік мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған кәсіптік серіктестік.
Коучтың қызметі халықаралық қауымдастықтағы кәсіптік коучинг қауымдастықтары/федерациялары мойындаған әдеп қағидаттарына, құзыреттер мен сапа стандарттарына негізделген.
Осы стандарт мынадай:
коучтардың біліктілігі мен кәсіптік даярлық деңгейлеріне қойылатын талаптарды;
- міндетті құзыреттерді, білім және дағдыларды;
- әдептік мінез-құлқына және кәсіптік жауапкершілігіне қойылатын талаптарды;
- біліктілікті бағалау және бейресми білімді тану критерийлерін белгілейді.
Коучинг қызметі өзара құрмет, серіктестік, кәсіптік жауапкершілік және әдептік мінез-құлқы қағидаттарына негізделеді.
Коучинг қызметтері ерікті түрде, қауіпсіз және құпиялылығы сақталған ортада көрсетіледі.
Коучтың кәсіптік қызметі халықаралық құзыреттерге негізделеді және кәсіптік пен тұлғалық жеке қасиеттерін міндетті түрде дамытуды қамтиды.
Коучтың біліктілігі сертификаттау және шеберлік деңгейін үнемі жетілдіру (супервизия, менторинг, оқыту, кәсіптік қауымдастықтарға мүше болу) арқылы расталады.
Коуч кеңес беру, психотерапия, тәлімгерлік және басқа да аралас қызмет түрлерінен коучингті ажырата отырып, кәсіптік шекараларды сақтауға міндетті.
Коуч кәсіптік қауымдастықтың/федерацияның коучтік әдеп кодексін сақтауға және қызметтерді адалдық, тең құқықтылық және кемсітпеушілік қағидаттарына сәйкес көрсетуге жеке жауапкершілік алады.
Осы стандарт құжатпен немесе кәсіптік жетістіктер портфолиосымен расталатын бейресми білім беруді тану мүмкіндігін ескереді.
Біліктілікті сақтау үшін коуч үздіксіз кәсіптік дамудан өтуі тиіс - әрбір үш жыл сайын кемінде 40 сағаттық коучингтік мамандандырылған оқытудан өтуі тиіс.
Коучтердің қауымдастықтары мен кәсіптік бірлестіктері әдептік қадағалау және клиенттердің өтініштерін қарау жүйесін қамтамасыз етеді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профессиональная коучинговая ассоциация или федерация – зарегистрированное в Республике Казахстан объединение профессиональных коучей, имеющее статус некоммерческой организации, объединяющее выпускников различных коучинговых школ, и (или) компаний и организаций;
2) профессиональная уровневая сертификация – официальное подтверждение квалификации коуча на основе международных стандартов от профессиональных международных ассоциаций или федераций коучей, которые могут быть зачтены на уровне настоящего Профессионального стандарта:
̶первый уровень сертификации - демонстрация компетенций коуча в результате обучения коучингу не менее 50 академических часов по аккредитованной программе в международной коучинговой ассоциации или федерации, подтвержденной коучинговой практики после завершения обучения не менее 50 часов;
̶второй уровень сертификации - демонстрация устойчивого владения коучинговыми навыками и зрелой этической позиции в результате обучения коучингу не менее 100 часов по аккредитованной программе в международной коучинговой ассоциации или федерации, подтвержденной коучинговой практики не менее 100 часов после завершения обучения, сдачи международного экзамена;
̶третий уровень сертификации - демонстрация глубины, осознанности и внутренней устойчивости коуча в результате обучения коучингу не менее 120 часов по аккредитованной программе в международной коучинговой ассоциации или федерации, подтвержденной коучинговой практики не менее 500 часов после завершения обучения, сдачи международного экзамена;
̶уровень сертификации "Командный коучинг" - демонстрация устойчивого владения коучинговыми навыками работы с командами и зрелой этической позиции в результате обучения командному коучингу не менее 60 часов дополнительно к коучинговому образованию, подтвержденной коучинговой практики после завершения обучения не менее пяти успешных кейсов, сдачи международного экзамена на уровень "Командный коучинг";
3) клиент – физическое лицо или группа лиц, получающие коучинговую услугу в индивидуальном, групповом или командном или организационном формате;
4) коуч – специалист, профессионально сопровождающий клиента в процессе личностного и/или профессионального развития с применением методов коучинга;
5) коучинг – профессиональное партнерство коуча с клиентом, направленное на стимулирование мышления, развитие осознанности, раскрытие потенциала для достижения значимых целей клиента;
6) супервизия и менторинг коучей – формы профессиональной поддержки коуча, направленные на обеспечение качества работы, развитие компетенций и соблюдение этических норм;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) кәсіптік коучинг қауымдастығы немесе федерациясы – Қазақстан Республикасында тіркелген, әртүрлі коучингтік мектептердің және (немесе) компаниялар мен ұйымдардың түлектерін біріктіретін коммерциялық емес ұйым мәртебесі бар кәсіптік коучтер бірлестігі;
2) кәсіптік деңгейлік сертификаттау – осы Кәсіптік стандарт деңгейінде есепке алынуы мүмкін коучтардың халықаралық қауымдастықтары немесе федерациялары беретін халықаралық стандарттарға негізделген коучтың біліктілігін ресми растау:
- сертификаттаудың бірінші деңгейі – халықаралық коучинг қауымдастығында немесе федерацияда аккредиттелген бағдарлама бойынша кемінде 50 академиялық сағат коучингке оқыту нәтижесінде коучтың құзыреттерін көрсету, оқу аяқталғаннан кейін кемінде 50 сағат расталған коучинг тәжірибесі;
- сертификаттаудың екінші деңгейі – халықаралық коучинг қауымдастығы немесе федерациясы аккредиттелген бағдарлама бойынша кемінде 100 сағат коучинг оқуынан өту, оқуды аяқтағаннан кейін кемінде 100 сағат расталған коучингтік тәжірибені жүзеге асыру, халықаралық емтиханды тапсыру нәтижесінде коучингтік дағдыларды тұрақты меңгергенін және жетілген әдеп ұстанымды көрсетуі;
- сертификаттаудың үшінші деңгейі – халықаралық коучинг қауымдастығы немесе федерациясы аккредиттелген бағдарлама бойынша кемінде 120 сағат коучинг оқуынан өту нәтижесінде, оқуды аяқтағаннан кейін кемінде 500 сағат расталған коучингтік тәжірибені өтуі, халықаралық емтиханды тапсыруы арқылы коучтың тереңдігін, саналы көзқарасын және ішкі тұрақтылығын көрсетуі;
3) сертификаттаудың "Командалық коучинг" деңгейі - коучингтік білімге қосымша ретінде командалық коучинг бойынша кемінде 60 сағат оқудан өту, оқуды аяқтағаннан кейін кемінде бес сәтті кейспен расталған коучингтік тәжірибені жүзеге асыру, "Командалық коучинг" деңгейі бойынша халықаралық емтиханды тапсыру нәтижесінде командалармен жұмыс істеуге арналған коучинг дағдыларын тұрақты меңгергенін және жетілген әдеп ұстанымын көрсетуі; клиент – жеке, топтық немесе командалық немесе ұйымдық форматта коучинг қызметін алатын жеке тұлға немесе адамдар тобы;
4) коуч – коучинг әдістерін қолдана отырып, жеке және/немесе кәсіптік даму процесіне клиентті кәсіптік тұрғыда сүйемелдейтін маман;
5) коучинг – коучтың клиентпен ойлауды ынталандыруға, саналы көзқарасты дамытуға және клиенттің маңызды мақсаттарына қол жеткізуі үшін оның әлеуетін ашуға бағытталған кәсіптік әріптестігі;
6) коучтардың супервизия және менторингі – коучтың жұмысының сапасын қамтамасыз етуге, құзыреттерін дамытуға және әдеп нормаларын сақтауға бағытталған кәсіптік қолдау нысандары;

7) этические принципы – нормы профессионального поведения коуча, определяющие ответственность, конфиденциальность, уважение к клиенту, честность и прозрачность взаимодействия.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевые рамки квалификаций;
3) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
4) РЭА – разъяснения этических аспектов Кодекса этики международной профессиональной ассоциации коучинга;
5) ESG (Environment, Social, Governance) – (экология, социальная сфера, управление) – это набор критериев для оценки деятельности компании с точки зрения ее воздействия на окружающую среду, социальную сферу и качества корпоративного управления.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: "Коучинговая деятельность (коуч)"
5. Код профессионального стандарта:
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
P – Образование;
85 – Образование;
85.5 - Прочие виды образования;
85.59 - Прочие виды образования, не включенные в другие группировки;
85.59.9 - Прочая деятельность в области образования, не включенная в другие группировки.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Коучинговая деятельность (коуч)" определяет требования к специалистам, осуществляющим профессиональную деятельность в области коучинга, включая индивидуальную, групповую или командную и организационную работу.
Цель стандарта – обеспечить качество и безопасность коучинговых услуг, укрепить доверие общества к профессии и создать основу для формирования программ обучения и сертификаций коучей в Республике Казахстан.
8. Перечень карточек профессий:
1) Бизнес-коуч (Executive / Business Coach) – 6 уровень ОРК;
2) Карьерный коуч (Career Coach) – 6 уровень ОРК;
3) Лайф-коуч (Life Coach) – 6 уровень ОРК;
4) Командный коуч (Team Coach) – 6 уровень ОРК;
5) Коуч по лидерству (Leadership Coach) – 7 уровень ОРК;
6) Коуч по здоровью и благополучию (Health & Wellness Coach) – 6 уровень ОРК;
7) Коуч в спортивной подготовке (Sport Coach) – 6 уровень ОРК;
8) Коуч для предпринимателей (Entrepreneur Coach) – 6 уровень ОРК;
9) Коуч в образовании (Education Coach) – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9.Карточка профессии "Бизнес-коуч":
Код группы:
2379-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Бизнес-коуч
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее образование (бакалавриат, специалитет)
Специальность:
Квалификация:
послевузовское образование (магистратура, докторантура, ординатура, резидентура)
Требования к опыту работы:

7) әдеп қағидаттары – жауапкершілікті, құпиялылықты, клиентке деген құрметті, адалдық пен өзара әрекеттестіктің ашықтығын анықтайтын коучтың кәсіптік мінез-құлқына қатысты нормалар.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ — Ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ — Салалық біліктілік шеңбері;
3) БТБА — Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) ӘАТ — Халықаралық кәсіптік коучинг қауымдастығының Әдеп кодексінің әдеп аспектілеріне түсіндірмелер;
5) ESG (Environment, Social, Governance) – (экология, әлеуметтік мәселелер, басқару) — бұл компанияның қоршаған ортаға, әлеуметтік салаға және корпоративтік басқару сапасына әсері тұрғысынан бағалауға арналған критерийлер жиынтығы.
2-тарау. Кәсіптік стандарт паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Коучинг қызметі (коуч)"
5. Кәсіптік стандарттың коды:
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
P - Білім беру;
85 - Білім беру;
85.5 - Басқа білім беру түрлері;
85.59 - Басқа топтарға кірмейтін білім берудің өзге түрлері;
85.59.9 - Басқа топтарға кірмейтін өзге білім беру қызметтері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Коучинг (коуч)" кәсіптік стандарты коучинг саласындағы кәсіптік қызметпен айналысатын мамандарға, соның ішінде жеке, топтық немесе командалық және ұйымдық жұмыстарға қойылатын талаптарды анықтайды.
Стандарттың мақсаты – коучинг қызметтерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, мамандыққа деген қоғамдық сенімді нығайту және Қазақстан Республикасында білім беру бағдарламаларын дамыту мен коучтарды сертификаттаудың негізін қалыптастыру.
8. Мамандық карталарының тізбесі:
1) Бизнес-коуч (Executive / Business Coach) – СБШ 6 деңгейі;
2) Мансаптық коуч (Career Coach) – СБШ 6 деңгейі;
3) Лайф-коуч (Life Coach) – СБШ 6 деңгейі;
4) Командалық коуч (Team Coach) – СБШ 6 деңгейі;
5) Көшбасшылық жөніндегі коуч (Leadership Coach) – СБШ 7 деңгейі;
6) Денсаулық және сауықтыру жөніндегі коуч (Health & Wellness Coach) – СБШ 6 деңгейі;
7) Спорттық дайындықтағы коуч (SportCoach) –СБШ 6 деңгейі;
8) Кәсіпкерлерге арналған коуч (Entrepreneur Coach) – СБШ 6 деңгейі;
9) Білім берудегі коуч (Education Coach) – СБШ 6 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карталары
10."Бизнес-коуч" мамандығының жұмыс сипаттамасы:
Топ коды:
2379-9
Курс атауы коды:
-
Кәсіп атауы:
Бизнес-коуч
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавриат, мамандық бойынша)
Мамандығы:
Біліктілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, докторантура, ординатура, резидентура)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

не менее 7 лет (из них не менее 5 лет в области бизнеса или корпоративного сектора)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Дополнительное профессиональное образование в области коучинга не менее 120 академических часов обучения по аккредитованной программе и подтвержденные часы практики не менее 500, участие в профессиональных сообществах, программы непрерывного обучения коучингу и иные формы профессионального развития, подтвержденное сертификатом на третий уровень сертификации.
Другие возможные наименования профессий:
Основная цель деятельности:
Содействие развитию ключевых сотрудников, групп и команд, укреплению их лидерского потенциала, управленческой зрелости и способности принимать стратегические решения, влияющих на бизнес с помощью коучинговых методов.
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Проведение индивидуальных и групповых или командных коучинговых сессий.
2.Оказание содействия развитию профессиональной эффективности и достижению рабочих целей сотрудников через коучинг.
3. Сопровождение организационных изменений и управленческих решений через коучинг.
Дополнительные трудовые функции:
1.Интеграция коучинга в процессы организации при проявлении потребности.
2.Проведение групповых коучинговых программ и фасилитация командного развития.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Проведение индивидуальных и групповых или командных коучинговых сессий.
Навык 1:
Установление и поддержание коучингового партнерства
Умения:
1.Устанавливать доверительные отношения с клиентом, создавая безопасное пространство для открытого диалога.
2.Формировать ясное соглашение о целях, ролях и ожиданиях от коучингового процесса.
3.Демонстрировать уважение к уникальности и опыту клиента.
4.Поддерживать равенство позиций и партнерство на всех этапах взаимодействия.
Знания:
1.Принципы этичного взаимодействия и границы профессии коуча.
2.Особенности построения доверия и ощущения безопасности.
3.Элементы культуры и контекста клиента, влияющие на коммуникацию.
4.Основы профессиональной коммуникации и нейтральности коуча, включая навыки удержания границ, управления ожиданиями и предотвращения влияния личных убеждений на процесс
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Проведение коучинговых сессий с использованием эффективных методик
Умения:
1.Применять структуру коучинговой сессии в соответствии с профессиональными компетенциями.
2.Использовать активное слушание и сильные вопросы, способствующие осознанию и расширению перспектив клиента.
3.Отслеживать динамику клиента, его эмоции и энергию, вовремя отражать и возвращать наблюдения.
4.Поддерживать фокус клиента на цели и при этом оставаться гибким к изменениям в ходе сессии.
Знания:
1.Модель компетенций и маркеры уровней сертификаций.
2.Техники активного слушания, рефлексии, метафор и фокусирования.
3.Методы фасилитации и работы с группами.
4.Основы управления процессом коучинга, включая работу с темпом, структурой, фазами сессии и групповыми динамиками для обеспечения эффективности и результата.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Содействие развитию осознанности и ответственности клиента
Умения:
1.Задавать вопросы, побуждающие клиента к самоанализу и поиску собственных решений.
2.Поддерживать клиента в выявлении внутренних ресурсов, ценностей и ограничений.
3.Осуществлять помощь клиенту выстраивать план действий и развивать личную ответственность.
4.Отмечать и усиливать прогресс, достигнутый в процессе коучинга.
Знания:
1.Различия между коучингом, консалтингом и терапией.
2.Виды и теории мотивации
3.Подходы к развитию индивидуальной эффективности
4.Понимание подходов и видов обратной связи, исходя из метрик прогресса клиента.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Трудовая функция 2:
Содействие развитию профессиональной эффективности и достижению рабочих целей сотрудников через коучинг
Навык 1:
Поддержка сотрудников в определении рабочих целей и профессиональных приоритетов
Умения:
1.Оказывать содействие сотруднику в формулировании профессиональных целей в соответствии с задачами подразделения и организации.
2.Предоставлять поддержку в выявлении приоритетов и распределению внимания и ресурсов.
3.Применять коучинговые вопросы для исследования актуальных рабочих задач и зон ответственности.
4.Оказывать поддержку сотрудника в уточнении критериев успешности и ожидаемых результатов деятельности.
Знания:
1.Основы постановки целей и методов SMART, OKR и других инструментов целеполагания и планирования.
2.Принципы управления приоритетами и рабочей нагрузкой.

кемінде 7 жыл (оның кемінде 5 жылы бизнес немесе корпоративтік секторда болуы тиіс)
Формалды емес және информалды білім берумен байланыс:
Коучинг саласындағы қосымша кәсіптік білім, аккредиттелген бағдарлама бойынша кемінде 120 академиялық оқу сағаты және кемінде 500 расталған тәжірибелік сағат, кәсіптік қауымдастықтарға қатысу, коучинг бойынша үздіксіз оқыту бағдарламалары және сертификаттаудың үшінші деңгейіне сертификатпен расталған кәсіптік дамудың өзгне де нысандары.
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Коучинг әдістерін қолдану арқылы негізгі қызметкерлердің, топтардың және командалардың дамуын дамуына ықпал ету, олардың көшбасшылық әлеуетін, басқарушылық жетілуін және бизнеске әсер ететін стратегиялық шешімдер қабылдау қабілетін нығайту.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Жеке және топтық немесе командалық коучинг сессияларын өткізу.
2.Коучинг арқылы қызметкерлердің кәсіптік тиімділігін арттыру және жұмыс мақсаттарына жетуді қолдау.
3. Коучинг арқылы ұйымдық өзгерістер мен басқару шешімдерін қолдау.
Қосымша еңбек функциялары:
1.Қажеттілік пайда болған кезде коучингті ұйымдастыру процестеріне интеграциялау.
2.Топтық коучинг бағдарламаларын өткізу және команданы дамытуды фасилитациялау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы 1:
Жеке және топтық немесе командалық коучинг сессияларын өткізу.
Дағды 1:
Коучинг серіктестігін құру және сақтау
Машықтар:
1.Ашық диалог үшін қауіпсіз кеңістік құра отырып, клиентпен сенімді қарым-қатынас орнату.
2.Коучинг процесінің мақсаттары, рөлдері мен күтілетін нәтижелері туралы нақты келісім жасау.
3.Клиенттің бірегейлігі мен тәжірибесіне құрметпен қарауды көрсету.
4.Өзара әрекеттестіктің барлық кезеңдерінде позиция теңдігі мен серіктестікті сақтау.
Білімдер:
1.Әдептің өзара әрекеттесу қағидаттары және коучинг мамандығының шекаралары.
2.Сенім мен қауіпсіздік сезімін қалыптастырудың ерекшеліктері.
3. Қарым-қатынасқа әсер ететін клиенттің мәдениеті мен контекстінің элементтері.
4.Кәсіптік қарым-қатынастың негіздері мен коуч бейтараптылығы, соның ішінде шекараларды сақтау, күтілімдерді басқару және жеке сенімдердің үдеріске әсер етуіне жол бермеу дағдылары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Тиімді әдістемелерді қолдана отырып коучинг сессияларын өткізу
Машықтар:
1.Кәсіптік құзыреттерге сәйкес коучинг сессиясының құрылымын қолдану.
2.Клиенттің перспективаларын ұғынуға және кеңейтуге ықпал ететін активті тыңдау мен күшті сұрақтарды қолдану.
3.Клиенттің динамикасын, оның эмоциялары мен энергиясын қадағалау, бақылауларды уақытында көрсету және қайтару.
4.Клиенттің мақсатқа шоғырлануын қолдау және сессия барысында өзгерістерге икемді болу.
Білімдер:
1.Құзыреттілік моделі және сертификаттау деңгейінің маркерлері.
2.Белсенді тыңдау, рефлексия, метафора және фокустау әдістері.
3.Фасилитациялау және топтық жұмыс әдістері.
4.Коучинг процесінің басқару негіздері, оның ішінде тиімділік пен нәтижеге қол жеткізу үшін қарқын, құрылым, сессия кезеңдері және топтық динамикамен жұмыс істеу.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Клиенттің саналы түсінуі мен жауапкершілігін дамытуға жәрдемдесу
Машықтар:
1.Клиентті өзін-өзі талдауға және өз шешімдерін табуға ынталандыратын сұрақтар қою.
2.Клиентке ішкі ресурстарды, құндылықтарды және шектеулерді анықтауда қолдау көрсету.
3.Клиентке іс-қимыл жоспарын құруға және жеке жауапкершілігін дамытуға көмек көрсету.
4.Коучинг процесі барысында қол жеткізілген прогресті атап өту және күшейту.
Білімдер:
1.Коучинг, консалтинг және терапия арасындағы айырмашылықтар.
2.Мотивация түрлері мен теориялары
3.Жеке тиімділікті дамыту тәсілдері
4.Клиенттің прогресс көрсеткіштеріне негізделген кері байланыс тәсілдері мен түрлерін түсіну.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Еңбек функциясы 2:
Коучинг арқылы қызметкерлердің кәсіптік тиімділігін дамытуға және жұмыс мақсаттарына қол жеткізуге жәрдемдесу
Дағды 1:
Қызметкерлерге жұмыс мақсаттары мен кәсіптік басымдықтарды анықтауда қолдау көрсету
Машықтар:
1.Қызметкерге бөлімше мен ұйымның міндеттеріне сәйкес кәсіптік мақсаттарды нақтылауға көмек көрсету.
2.Басымдықтарды анықтауға және назар мен ресурстарды бөлуге қолдау көрсету.
3.Өзекті жұмыс міндеттері мен жауапкершілік аймақтарын зерттеу үшін коучинг сұрақтарын қолдану.
4.Қызметтің табыстылық критерийлері мен күтілетін нәтижелерін нақтылауда қолдау көрсету.
Білімдер:
1.Мақсаттар мен SMART, OKR әдістерін қоюдың негіздері және басқа да мақсат қою мен жоспарлау құралдары.
2.Басымдықтар мен жұмыс жүктемесін басқару қағидаттары.

3.Модели профессиональной эффективности и результативности (GRPI (Goals, Roles, Processes, Interpersonal relationships), модель 7T (Team Goals, Team Roles, Team Norms, Team Trust, Team Leadership, Team Communication, Team Conflict).
4.Подходы к определению критериев работы и измеримых показателей.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Содействие развитию навыков саморегуляции и устойчивого рабочего поведения
Умения:
1.Оказывать содействие сотруднику в осознании факторов, влияющих на его рабочее состояние и продуктивность.
2.Предоставлять поддержку в формировании здоровых профессиональных привычек и рабочих ритмов.
3.Поддерживать применение техник саморегуляции в рабочем процессе.
4.Способствовать развитию ответственности за собственные решения и действия в профессиональной деятельности.
Знания:
1.Основы саморегуляции, управления вниманием и устойчивого поведения.
2.Принципы формирования привычек и рабочих паттернов.
3.Методы профилактики эмоционального выгорания и снижения стресса.
4.Основы эмоционального интеллекта и осознанности в рабочей среде.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Оказание содействия развитию профессиональных компетенций и рабочих навыков сотрудника
Умения:
1.Предоставлять поддержку сотруднику в осознании зон профессионального роста и необходимых компетенций.
2.Оказывать содействие анализу текущих навыков и способов повышения эффективности.
3.Осуществлять помощь в формировании индивидуальных планов развития профессиональных навыков.
4.Использовать коучинг для укрепления уверенности и самостоятельности сотрудника в освоении новых задач.
Знания:
1.Основы моделей профессиональных компетенций и их оценки.
2.Методы развития профессиональных навыков и повышения квалификации.
3.Подходы к созданию индивидуальных планов развития сотрудников.
4.Принципы поддержки персональной эффективности и профессионального роста.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 4:
Корректное ведение профессиональной документации
Умения:
1.Вести записи, отражающие цели, результаты и структуру коучинговых взаимодействий с соблюдением границ профессии с согласия клиента.
2.Систематизировать данные по клиентским процессам в удобном и безопасном формате.
3.Обеспечивать порядок хранения документов, включая электронные записи, переписку и договоры.
4.Обновлять документацию по мере хода работы, соблюдая согласованный формат и требования организации и клиента.
Знания:
1.Принципы структурирования профессиональной документации в сфере услуг.
2.Требования к содержанию и объему записей в коучинговой практики.
3.Основы защиты информации при электронном и бумажном хранении данных.
4.Правила хранения, архивирования и уничтожения клиентских материалов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Сопровождение организационных изменений и управленческих решений через коучинг
Навык 1:
Оказание содействия в анализе и осмыслении стратегических решений
Умения:
1.Предоставлять поддержку клиенту в исследовании стратегических задач и их влияния на бизнес-систему.
2.Задавать вопросы, помогающие увидеть альтернативы и расширить рамки анализа.
3.Оказывать содействие формированию осознанных управленческих решений, основанных на фактах, ценностях и целях.
4.Осуществлять помощь клиенту выявлять риски, ресурсы и возможные последствия выбранных вариантов.
Знания:
1.Теории стратегического мышления и системного восприятия.
2.Принципы анализа управленческих решений в условиях неопределенности.
3.Основы теории организаций и элементов организационной динамики.
4.Факторы, влияющие на принятие решений в корпоративной среде.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Сопровождение клиента в адаптации к изменениям и повышении устойчивости
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту распознавать реакции на изменения и факторы сопротивления.
2.Предоставлять поддержку клиенту в развитии устойчивости и способности сохранять ясность мыслей.
3.Использовать вопросы и инструменты, помогающие смягчать стресс и неопределенность.
4.Оказывать содействие выработке индивидуальных стратегий адаптации для разных ситуаций.
Знания:
1.Основы теории адаптивного поведения.
2.Модели управления изменениями (ADKAR, Kotter и другие).
3.Принципы стрессоустойчивости, саморегуляции и эмоциональной гибкости.
4.Факторы, влияющие на вовлеченность и работоспособность в период трансформаций.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Работа с группами и командами в условиях организационных изменений
Умения:
1.Отслеживать групповые процессы, роли и взаимодействия в группе или команде.
2.Оказывать содействие развитию общих целей, согласованности действий и командного доверия.
3.Осуществлять помощь группам или командам в формулировании решений и распределении ответственности.
4.Управлять динамикой обсуждений и поддерживать конструктивную коммуникацию.
Знания:
1.Основы групповой динамики и командного развития.
2.Методики фасилитации для групп и команд.
3.Механизмы формирования ответственности и совместного лидерства.
4.Особенности поведения команд при переходе через этапы изменений.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Взаимодействие с корпоративными стейкхолдерами (заинтересованные стороны) и интеграция коучинга в процессы организации
Навык 1:
Эффективное взаимодействие с корпоративными стейкхолдерами и заказчиками коучинга
Умения:
1.Устанавливать рабочие отношения с корпоративными клиентами и внутренними заказчиками, учитывая их цели, ожидания и специфику бизнес-контекста.
2.Проводить контрактинг со всеми заинтересованными сторонами процесса, согласовывая условия, роли, границы и ожидаемые результаты взаимодействия.
3.Обеспечивать соблюдение этических норм при работе с несколькими стейкхолдерами, поддерживая баланс интересов и приоритет прав клиента.
4.Учитывать структуру корпоративных бизнес-процессов и систем развития персонала для согласования коучинговой работы с внутренними корпоративными требованиями и регламентами.
Знания:
1.Основы взаимодействия с корпоративными клиентами и внутренними заказчиками.
2.Принципы контрактинга в индивидуальном и групповом или командном коучинге.
3.Этические требования при работе с несколькими стейкхолдерами.
4.Структура бизнес-процессов и корпоративных систем развития персонала.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Включение коучинговых подходов в корпоративные программы развития
Умения:
1.Оказывать содействие проектированию программ развития руководителей с применением коучинга.
2.Встраивать коучинговые элементы в существующие HR-инструменты, процессы и программы развития.
3.Использовать результаты коучинговых сессий (с разрешения клиента) для развития управленческой культуры.
4.Вносить предложения по улучшению корпоративных программ на основе наблюдений и анализа.
Знания:
1.Основы проектирования корпоративных программ обучения.
2.Подходы к интеграции коучинга в культуру организации.
3.Принципы развития лидерства и управленческих компетенций.
4.Методы оценки результатов развития сотрудников и эффективности программ.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Оценка эффективности коучинга в корпоративной среде
Умения:
1.Определять показатели и критерии эффективности коучинга совместно с заказчиком.
2.Проводить анализ результатов коучингового сопровождения с соблюдением конфиденциальности клиента.
3.Подготавливать отчеты по итогам работы, согласованные с корпоративными требованиями.
4.Оказывать содействие организации в использовании результатов коучинга для развития процессов и управленческих практик.
Знания:
1.Методы оценки результатов коучинга в организациях.
2.Модели измерения эффективности программ развития.
3.Принципы прозрачной отчетности при работе с юридическими лицами.
4.Основы формирования базы результатов коучинга.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 2:
Содействие развитию профессиональной саморефлексии и осознанности сотрудников для повышения качества рабочих решений
Навык 1:
Оказание содействия развитию саморефлексии и анализа профессионального опыта
Умения:
1.Осуществлять помощь сотруднику осознавать собственные модели поведения в профессиональных ситуациях.
2.Использовать коучинговые методы для анализа предыдущего опыта и извлечения уроков.
3.Предоставлять поддержку в формировании навыков наблюдения за собственными реакциями и решениями.
4.Оказывать содействие выявлению внутренних установок, влияющих на рабочие действия.
Знания:
1.Основы профессиональной рефлексии и анализа опыта.
2.Подходы к исследованию внутренних установок и когнитивных паттернов.
3.Модели осознанного поведения в профессиональной среде.
4.Методы структурированного анализа действий и результатов.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Оказание содействия развитию осознанности в рабочих ситуациях
Умения:
1.Осуществлять помощь сотруднику замечать влияние эмоций, убеждений и восприятия на рабочие решения.
2.Оказывать содействие формированию навыков концентрации внимания и присутствия в моменте.
3.Использовать коучинг для повышения качества восприятия рабочих процессов и взаимодействий.
4.Предоставлять поддержку в развитии способности осознавать выбор и варианты действия.
Знания:
1.Основы осознанности в профессиональной деятельности.
2.Подходы к наблюдению за эмоциями, восприятием и внутренними реакциями.
3.Техники повышения внимания и присутствия.
4.Принципы формирования осознанного выбора в рабочих ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Оказание содействия повышению качества рабочих решений через развитие осмысленности
Умения:
1.Осуществлять помощь сотруднику в выявлении логических оснований принимаемых решений.
2.Оказывать поддержку в анализе мотивации, целей и последствий рабочего выбора.
3.Оказывать содействие рассмотрению альтернативных точек зрения.
4.Использовать коучинговые вопросы для укрепления глубины и взвешенности решений.
Знания:
1.Основы принятия решений и когнитивных процессов.
2.Модели анализа вариантов и последствий решений.
3.Подходы к развитию гибкости мышления.
4.Принципы осмысленного выбора в профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Требования к личностным компетенциям:
высокий уровень саморегуляции, эмоционального интеллекта и эмпатии;
умение сохранять нейтральность и профессиональное присутствие;
честность, уважение к клиенту, прозрачность коммуникации;
осознанное отношение к контексту, культуре и индивидуальности клиента;
готовность к постоянному обучению и саморефлексии.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Карьерный коуч (Career Coach)
6
Командный коуч (Team Coach)
6
Коуч для предпринимателей (Entrepreneur Coach)
10. Карточка профессии "Карьерный коуч":
Код группы:

3.Кәсіптік тиімділік пен нәтижеліліктің модельдері (GRPI (Goals, Roles, Processes, Interpersonal relationships), модель 7T (Team Goals, Team Roles, Team Norms, Team Trust, Team Leadership, Team Communication, Team Conflict).
4.Жұмыс критерийлері мен өлшенетін көрсеткіштерді анықтау тәсілдері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Өзін-өзі реттеу дағдылары мен тұрақты жұмыс мінез-құлқын дамытуға ықпал ету
Машықтар:
1.Қызметкерге оның жұмыс жағдайына және өнімділігіне әсер ететін факторларды түсінуге көмек көрсету.
2.Салауатты кәсіптік дағдылар мен жұмыс ритмін қалыптастыруға қолдау көрсету.
3.Жұмыс процесінде өзін-өзі реттеу әдістерін қолдануға қолдау көрсету.
4.Кәсіптік қызметтегі өз шешімдері мен әрекеттері үшін жауапкершілікті дамытуға ықпал ету.
Білімдер:
1.Өзін-өзі реттеудің, назарды басқарудың және тұрақты мінез-құлықтың негіздері.
2.Әдет қалыптастыру және жұмыс үлгілерінің қағидаттары.
3.Эмоционалдық шаршаудың алдын алу және стрессті төмендету әдістері.
4.Жұмыс ортасындағы эмоционалдық интеллект пен саналы қабылдаудың негіздері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Қызметкердің кәсіптік құзыреттілігі мен жұмыс дағдыларын дамытуға көмек көрсету
Машықтар:
1.Қызметкерге кәсіптік өсу аймақтарын және қажетті құзыреттерді түсінуге қолдау көрсету.
2.Ағымдағы дағдылар мен тиімділікті арттыру жолдарын талдауға көмек көрсету.
3.Кәсіптік дағдыларды дамытуға арналған жеке даму жоспарларын құруға көмек көрсету.
4.Жаңа міндеттерді меңгеруде қызметкердің сенімі мен дербестігін нығайту үшін коучингті пайдалану.
Білімдер:
1.Кәсіптік құзыреттілік модельдерінің негіздері және оларды бағалау.
2.Кәсіптік дағдыларды дамыту және біліктілікті арттыру әдістері.
3.Қызметкерлерді дамыту жеке жоспарларын құру тәсілдері.
4.Жеке тиімділік пен кәсіптік өсуді қолдау қағидаттары.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 4:
Кәсіптік құжаттаманы дұрыс жүргізу
Машықтар:
1. Клиенттің келісімімен кәсіптің шекараларын сақтай отырып, коучингтік өзара іс-қимылдың мақсаттарын, нәтижелерін және құрылымын көрсететін жазбаларды жүргізу.
2. Клиенттік процестер бойынша деректерді ыңғайлы және қауіпсіз форматта жүйелеу.
3. Құжаттарды, соның ішінде электрондық жазбаларды, хат алмасуды және шарттарды сақтау тәртібін қамтамасыз ету.
4. Ұйым мен клиенттің келісілген форматы мен талаптарын сақтай отырып, жұмыс барысында құжаттаманы жаңарту.
Білімдер:
1. Қызмет көрсету саласындағы кәсіптік құжаттаманы құрылымдау қағидаттары.
2. Коучингтік практикадағы жазбалардың мазмұны мен көлеміне қойылатын талаптар.
3. Деректерді электрондық және қағаз жүзінде сақтау кезінде ақпаратты қорғау негіздері.
4. Клиенттік материалдарды сақтау, мұрағаттау және жою қағидалары.
Еңбек функциясы 3:
Коучинг арқылы ұйымдастырушылық өзгерістер мен басқару шешімдерін сүйемелдеу.
Дағды 1:
Стратегиялық шешімдерді талдауға және түсіндіруге жәрдемдесу
Машықтар:
1.Клиентке стратегиялық міндеттерді және олардың бизнес жүйесіне әсерін зерттеуге қолдау көрсету.
2.Баламаларды көруге және талдау ауқымын кеңейтуге көмектесетін сұрақтар қою.
3.Фактілерге, құндылықтарға және мақсаттарға негізделген саналы басқарушылық шешімдер қабылдауға көмек көрсету.
4.Клиентке таңдаған нұсқалардың тәуекелдерін, ресурстарын және мүмкін салдарын анықтауға қолдау көрсету.
Білімдер:
1.Стратегиялық ойлау мен жүйелік қабылдау теориялары.
2.Сансыздық жағдайында басқару шешімдерін талдау қағидаттары.
3.Ұйымдық теорияның негіздері және ұйымдық динамика элементтері.
4.Корпоративтік ортада шешім қабылдауға әсер ететін факторлар.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Клиенттерге өзгерістерге бейімделуге және төзімділікті арттыруға қолдау көрсету
Машықтар:
1.Клиентке өзгерістерге реакцияларды және кедергі факторларын анықтауға көмек көрсету.
2.Клиенттің төзімділігін дамытуда және ойдың айқындығын сақтау қабілетінде қолдау көрсету.
3.Стрессті және белгісіздікті жеңілдетуге көмектесетін сұрақтар мен құралдарды қолдану.
4.Әртүрлі жағдайларға арналған жеке бейімделу стратегияларын әзірлеуге көмек көрсету.
Білімдер:
1.Адаптивті мінез-құлық теориясының негіздері.
2.Өзгерістерді басқару модельдері (ADKAR, Kotter және басқалар).
3.Стресске төзімділік, өзін-өзі реттеу және эмоционалдық икемділік қағидаттары.
4.Трансформация кезеңдерінде қатысу мен өнімділікке әсер ететін факторлар.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Ұйымдық өзгерістер жағдайында топтар мен командалармен жұмыс істеу
Машықтар:
1.Топтағы немесе командадағы топтық процестерді, рөлдерді және өзара іс-қимылды қадағалау.
2.Жалпы мақсаттарды, іс-қимылдардың үйлесімділігін және командалық сенімділікті дамытуға көмек көрсету.
3.Топтарға немесе командаларға шешімдер қабылдауды және жауапкершілікті бөлуді нақтылауға көмек көрсету.
4.Талқылау динамикасын басқару және конструктивті қарым-қатынасты қолдау.
Білімдер:
1.Топтық динамика мен команданы дамыту негіздері.
2.Топтар мен командалар үшін фасилитациялау әдістері.
3.Жауапкершілік пен ортақ көшбасшылықты қалыптастыру механизмдері.
4.Өзгеріс кезеңдерінен өту кезінде команда мінез-құлқының ерекшеліктері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Корпоративтік стейкхолдерлермен (мүдделі тараптармен) өзара әрекеттесу және коучингті ұйымдық процестерге интеграциялау
Дағды 1:
Корпоративтік стейкхолдерлермен және коучингке тапсырыс берушілермен тиімді өзара әрекеттесу
Машықтар:
1.Корпоративтік клиенттер мен ішкі тапсырыс берушілермен олардың мақсаттары, күтілімдері және іскерлік контекстінің ерекшеліктерін ескере отырып жұмыс қарым-қатынастарын орнату.
2.Процеске қатысатын барлық мүдделі тараптармен келісімшарт жасап, өзара іс-қимылдың шарттарын, рөлдерін, шекараларын және күтілетін нәтижелерін келісу.
3.Көптеген стейкхолдерлермен жұмыс істегенде әдеп нормаларының сақталуын қамтамасыз ете отырып, мүдделер балансын және клиент құқықтарының басымдығын сақтау.
4.Коучинг жұмысын ішкі корпоративтік талаптар мен регламенттерге сәйкестендіру үшін корпоративтік бизнес-процестер мен персоналды дамыту жүйелерінің құрылымын ескеру.
Білімдер:
1.Корпоративтік клиенттермен және ішкі тапсырыс берушілермен өзара іс-қимыл негіздері.
2.Жеке және топтық немесе командалық коучингте келісімшарт жасау қағидаттары.
3.Көптеген стейкхолдерлермен жұмыс істеген кезіндегі әдеп талаптары.
4.Бизнес-процестер мен корпоративтік персоналды дамыту жүйелерінің құрылымы.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Коучинг тәсілдерін корпоративтік даму бағдарламаларына енгізу
Машықтар:
1.Коучингті пайдалана отырып, көшбасшылықты дамыту бағдарламаларын жобалауды жеңілдету.
2.Коучинг элементтерін қолданыстағы HR-құралдарға, процестерге және даму бағдарламаларына біріктіру.
3.Коучинг сессияларының нәтижелерін (клиенттің рұқсатымен) басқару мәдениетін дамыту үшін пайдалану.
4.Бақылаулар мен талдау негізінде корпоративтік бағдарламаларды жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1.Корпоративтік оқыту бағдарламасын жобалау негіздері.
2.Коучингті ұйымдық мәдениетке интеграциялау тәсілдері.
3.Көшбасшылық пен басқару құзыреттерін дамыту қағидаттары.
4.Қызметкерлердің даму нәтижелерін және бағдарламаның тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Корпоративтік ортада коучингтің тиімділігін бағалау
Машықтар:
1.Тапсырыс берушімен бірлесіп коучингтің тиімділік көрсеткіштері мен критерийлерін анықтау.
2.Клиенттің құпиялылығын сақтай отырып, коучинг сүйемелдеуінің нәтижелеріне талдау жүргізу.
3.Корпоративтік талаптарға сәйкес жұмыс қорытындылары бойынша есептер дайындау.
4.Ұйымға коучинг нәтижелерін процестер мен басқару тәжірибелерін дамыту үшін пайдалануға көмек көрсету.
Білімдер:
1.Ұйымдардағы коучинг нәтижелерін бағалау әдістері.
2.Даму бағдарламаларының тиімділігін өлшеу модельдері.
3.Заңды тұлғалармен жұмыс істеген кезде ашық есеп беру қағидаттары.
4.Коучинг нәтижелерінің базасын құру негіздері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша еңбек функциясы 2:
Қызметкерлердің кәсіптік өзіндік рефлексиясы мен саналы ойлау қабілетін дамытуға жәрдемдесу арқылы жұмыс шешімдерінің сапасын арттыру
Дағды 1:
Кәсіптік тәжірибені талдау мен өзіндік рефлексияны дамытуға жәрдемдесу
Машықтар:
1.Қызметкерге кәсіптік жағдайларда өз мінез-құлық үлгілерін саналы түрде ұғынуға көмек көрсету.
2.Алдыңғы тәжірибені талдау және одан сабақ алу үшін коучинг әдістерін қолдану.
3.Өз реакциялары мен қабылдайтын шешімдерін бақылау дағдыларын қалыптастыруға қолдау көрсету.
4.Жұмыс әрекетіне ықпал ететін ішкі ұстанымдарды анықтауға көмек көрсету.
Білімдер:
1.Кәсіптік өзіндік рефлексиясы мен тәжірибені талдау негіздері.
2.Ішкі көзқарастар мен когнитивтік паттерндерді зерттеу тәсілдері.
3.Кәсіптік ортадағы саналы мінез-құлық үлгілері.
4.Іс-қимыл мен нәтижелерді құрылымдық талдау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Жұмыс жағдайларында саналы болуды дамытуға көмек көрсету
Машықтар:
1.Қызметкерге эмоциялардың, сенімдер және қабылдаудың жұмыс шешімдеріне әсерін байқауға көмектесу.
2.Назарды шоғырландыру және қазіргі сәтте болу дағдыларын қалыптастыруға қолдау көрсету.
3.Жұмыс процестері мен өзара іс-қимылды қабылдаудың сапасын арттыру үшін коучинг әдістерін қолдану.
4.Таңдауды және іс-қимыл нұсқаларын түсінуге қабілеттілікті дамытуға қолдау көрсету.
Білімдер:
1.Кәсіптік қызметтегі саналылық негіздері.
2.Эмоцияларды, қабылдауды және ішкі реакцияларды бақылау тәсілдері.
3.Назар мен қазіргі сәтте болуды арттыру әдістері.
4.Жұмыс жағдайларында саналы таңдау жасау қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Зейінділікті дамыту арқылы жұмыс шешімдерінің сапасын жақсартуға үлес қосу
Машықтар:
1.Қызметкерге қабылданған шешімдердің логикалық негіздерін анықтауға көмек көрсету.
2.Жұмыс таңдауының мотивациясын, мақсаттарын және салдарын талдауға қолдау көрсету.
3.Балама көзқарастарды қарастыруға көмек көрсету.
4.Шешімдердің тереңдігі мен негізділігін нығайту үшін коучинг сұрақтарын қолдану.
Білімдер:
1.Шешім қабылдау және когнитивтік процестердің негіздері.
2.Шешімдердің нұсқалары мен салдарын талдау модельдері.
3.Икемді ойлауды дамыту тәсілдері.
4.Кәсіптік қызметтегі мағыналы таңдау қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жеке құзырет талаптары:
өзін-өзі реттеудің, эмоциялық интеллекттің және эмпатияның жоғары деңгейі.
бейтараптылықты және кәсіптілікке сай болуды сақтау қабілеті;
шынайылық, клиентке құрметпен қарау, қарым-қатынаста ашықтық;
клиенттің контекстіне, мәдениетіне және жеке ерекшеліктеріне саналы қатынас;
үздіксіз оқуға және өзін-өзі талдауға дайын болу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтарға сілтемелер:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
6
Мансаптық коуч (CareerCoach)
6
Командалық коуч (TeamCoach)
6
Кәсіпкерлерге арналған коуч (EntrepreneurCoach)
11."Мансаптық коуч" мамандығының жұмыс сипаттамасы:
Топ коды:

2379-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Карьерный коуч
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее образование (бакалавриат, специалитет)
Специальность:
Квалификация:
послевузовское образование (магистратура, докторантура, ординатура, резидентура)
Требования к опыту работы:
не менее 7 лет (из них не менее 5 лет в области управления человеческими ресурсами или управления персоналом)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Дополнительное профессиональное образование в области коучинга (не менее 120 академических часов обучения в аккредитованной программе) и подтвержденные часы практики (не менее 500), участие в профессиональных сообществах, программы непрерывного обучения коучингу и иные формы профессионального развития, подтвержденное сертификатом на третий уровень сертификации.
Другие возможные наименования профессий:
Основная цель деятельности:
Поддержка клиентов в определении профессиональных целей, осознании своих сильных сторон, выстраивании карьерных стратегий и повышении адаптивности к изменениям рынка труда через методы коучинга.
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Проведение индивидуальных карьерных коучинг-сессий.
2.Содействие клиенту в осознании профессиональных ценностей, целей и возможностей.
3.Формирование стратегии карьерного развития и личного бренда клиента.
Дополнительные трудовые функции:
1.Содействие клиенту в навигации рынка труда и принятии карьерных решений.
2.Содействие развитию карьерных навыков и инструментов продвижения клиента.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Проведение индивидуальных карьерных коучинг-сессий
Навык 1:
Диагностика профессиональных целей и потенциала клиента
Умения:
1.Выявлять ключевые мотиваторы, ценности и сильные стороны клиента.
2.Осуществлять помощь клиенту определить профессиональные приоритеты и ориентиры развития.
3.Использовать инструменты самооценки и рефлексии для осознания потенциала.
4.Применять открытые вопросы, стимулирующие исследование возможностей клиента.
Знания:
1.Основы карьерного консультирования и профессиональной диагностики.
2.Принципы мотивации, самоопределения и профессионального роста.
3.Методы исследования ценностей и интересов клиента.
4.Методика активного слушания.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Формирование и сопровождение карьерных стратегий
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту в разработке стратегии профессионального развития.
2.Содействовать в определении шагов, необходимых для достижения карьерных целей.
3.Поддерживать клиента в принятии решений в условиях неопределенности.
4.Использовать коучинговые техники для прояснения барьеров и страхов, связанных с изменениями.
Знания:
1.Современные модели карьерного развития и переходов.
2.Особенности казахстанского рынка труда и тенденций занятости.
3.Подходы к построению личного бренда и профессионального позиционирования.
4.Основы управления изменениями
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Поддержка клиента в процессе профессиональной адаптации и изменений
Умения:
1.Содействовать клиенту в осознании своих реакций на перемены.
2.Осуществлять помощь в выстраивании устойчивости и внутренней мотивации.
3.Поддерживать баланс между личными и профессиональными целями.
4.Создавать пространство для осмысления опыта и поиска новых возможностей.
Знания:
1. Основы адаптации и стрессоустойчивости в профессиональной деятельности.
2.Аспекты переходных периодов.
3.Методы коучинга в работе с профессиональными кризисами.
4.Основы управления изменениями.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 4:
Корректное ведение профессиональной документации
Умения:
1.Вести записи, отражающие цели, результаты и структуру коучинговых взаимодействий с соблюдением границ профессии с согласия клиента.
2.Систематизировать данные по клиентским процессам в удобном и безопасном формате.
3.Обеспечивать порядок хранения документов, включая электронные записи, переписку и договоры.
4.Обновлять документацию по мере хода работы, соблюдая согласованный формат и требования организации и клиента.
Знания:
1.Принципы структурирования профессиональной документации в сфере услуг.
2.Требования к содержанию и объему записей в коучинговой практики.
3.Основы защиты информации при электронном и бумажном хранении данных.
4.Правила хранения, архивирования и уничтожения клиентских материалов.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Содействие клиенту в осознании профессиональных ценностей, целей и возможностей
Навык 1:
Выявление профессиональных ценностей и мотивации клиента
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту распознавать свои ключевые ценности и факторы внутренней мотивации.
2.Использовать вопросы, ориентированные на исследование опыта, интересов и предпочтений клиента.
3.Поддерживать клиента в определении значимых профессиональных ориентиров и критериев удовлетворенности карьерой.
4.Структурировать выводы клиента в виде ценностной карты или модели мотивации.
Знания:
1.Принципы мотивации и профессионального самоопределения.
2.Модели ценностей и карьерных интересов (например, RIASEC, Values Inventory).
3.Основы психологии личности, влияющие на профессиональный выбор.
4.Особенности выявления скрытых и неосознаваемых мотивов.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Определение профессиональных целей и карьерных направлений
Умения:
1.Поддерживать клиента в формулировании долгосрочных и краткосрочных карьерных целей.
2.Оказывать содействие оценке клиентом реальных возможностей и ограничений в выбранной сфере.
3.Применять коучинговые структуры и модели (SMART, GROW, CLEAR) для системного формирования целей.
4.Осуществлять помощь клиенту выстраивать приоритеты и соотносить их с личными ценностями и ресурсами.
Знания:
1.Современные подходы к постановке целей и планированию.
2.Модели карьерного развития, переходов и профессионального роста.
3.Принципы стратегического мышления в контексте индивидуальной карьеры.
4.Особенности казахстанского рынка труда, востребованных навыков и тенденций занятости.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Трудовая функция 3:
Формирование стратегии карьерного развития и профиля клиента
Навык 1:
Анализ карьерного контекста и профессиональной траектории клиента
Умения:
1.Собирать информацию о профессиональной биографии клиента и выделять ключевые закономерности развития.
2.Определять карьерные ресурсы, ограничения и внешние факторы, влияющие на выбор траектории.
3.Анализировать соответствие опыта клиента требованиям выбранных сфер и позиций.
4.Формировать структурированную картину карьерного контекста клиента (опыт, компетенции, ценности, условия).
Знания:
1.Принципы анализа карьерного пути и профессиональных переходов.
2.Структура компетенций, профессиональных ролей и типовых карьерных моделей.
3.Факторы карьерного контекста: отраслевые требования, региональные особенности, уровень конкуренции.
4.Подходы к формированию "карьерной карты" как аналитического инструмента.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Проектирование карьерной стратегии и целевого направления развития
Умения:
1.Формировать возможные направления карьерного развития на основе анализа профиля клиента.
2.Совместно с клиентом уточнять долгосрочные цели и стратегические профессиональные ориентиры.
3.Определять ключевые условия и компетенции, необходимые для выхода на целевой уровень.
4.Разрабатывать реалистичную и пошаговую стратегию развития с учетом рисков и ресурсов клиента.
Знания:
1.Модели стратегического карьерного планирования (линейные, экспертные, гибридные, горизонтальные траектории).
2.Требования рынка труда к компетенциям в различных профессиональных ролях.
3.Принципы стратегического анализа (SWOT, сценарное мышление, GAP-анализ) применительно к карьере.
4.Подходы к управлению рисками и ресурсами в карьерном планировании.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Умения:
Формирование профессионального позиционирования и карьерного профиля клиента
1.Определять ключевые ценностные предложения клиента для будущего работодателя или профессионального сообщества.
2.Формировать карьерный профиль клиента (роль, уникальность, сильные стороны, достижения).
3.Осуществлять помощь клиенту переводить достижения в измеримые результаты и профессиональные аргументы.
4.Содействовать созданию целостного профессионального позиционирования для резюме, портфолио и публичных профилей.
Знания:
1.Основы карьерного брендинга и профессионального позиционирования.
2.Методики описания достижений (KPI, STAR, достижения/вклад/результат).
3.Текущие форматы карьерных коммуникаций (CV, LinkedIn, профессиональные платформы).
4.Принципы формирования профессиональной репутации и карьерной идентичности.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 4:
Разработка индивидуального плана карьерного развития и маршрута реализации стратегии
Умения:
1.Совместно с клиентом определять набор практических шагов для реализации карьерной стратегии.
2.Выстраивать индивидуальный план развития компетенций с учетом профессиональных стандартов выбранной области.
3.Определять источники развития: обучение, проекты, наставники, нетворкинг, опыт.
4.Осуществлять помощь клиенту устанавливать критерии прогресса и систему отслеживания результатов.
Знания:

2379-9
Курс атауы коды:
-
Кәсіп атауы:
Мансаптық коуч
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавриат, мамандық бойынша)
Мамандығы:
Біліктілігі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, докторантура, ординатура, резидентура)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 7 жыл (оның кемінде 5 жылы адами ресурстарды басқару немесе персоналды басқару саласында)
Формалды емесжәне бейресми біліммен байланыс:
Коучинг саласындағы қосымша кәсіптік білім (аккредиттелген бағдарламада кемінде 120 академиялық сағат оқыту), расталған тәжірибелік сағаттары (кемінде 500), кәсіптік қауымдастықтарға қатысу, коучинг және сертификаттаудың үшінші деңгейіне сертификатпен расталған кәсіптік дамудың өзге де нысандары.
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Коучинг әдістерін қолдану арқылы клиенттерге кәсіптік мақсаттарын анықтауға, күшті жақтарын тануға, мансаптық стратегиялар құруға және еңбек нарығындағы өзгерістерге бейімділігін арттыруға қолдау көрсету.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Жеке карьералық коучинг сессияларын өткізу.
2.Клиенттерге кәсіптік құндылықтары, мақсаттары мен мүмкіндіктерін анықтауға көмектесу.
3.Клиенттің мансаптық даму стратегиясын және жеке брендін қалыптастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1.Клиентке еңбек нарығын түсінуге және мансаптық шешімдер қабылдауға көмектесу.
2.Клиенттің мансаптық дағдыларын және ілгерілеу құралдарын дамытуға көмек көрсету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы 1:
Жеке карьералық коучинг сессияларын "өткізу
Дағды 1:
Клиенттің кәсіптік мақсаттары мен әлеуетін диагностикалау
Машықтар:
1.Клиенттің негізгі мотиваторларын, құндылықтары мен күшті жақтарын анықтау.
2.Клиентке кәсіптік басымдықтар мен даму бағдарын анықтауға көмектеуді жүзеге асыру.
3.Өз әлеуетін түсіну үшін өзін-өзі бағалау және рефлексия құралдарын пайдалану .
4.Клиенттерді өз мүмкіндіктерін зерттеуге ынталандыру үшін ашық сұрақтарды пайдалану.
Білімдер:
1.Кәсіптік кеңес беру және кәсіптік диагностика негіздері.
2.Мотивация, өзін-өзі анықтау және кәсіптік өсу қағидаттары.
3.Клиенттің мүмкіндіктерін зерттеуге ынталандыратын құндылықтары мен қызығушылықтарын зерттеу әдістері.
4.Белсенді тыңдау әдістемесі
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Кәсіптік стратегияларды қалыптастыру және сүйемелдеу
Машықтар:
1.Клиентке кәсіптік даму стратегиясын әзірлеуге көмектесуді жүзеге асыру.
2.Карьералық мақсаттарға қол жеткізу үшін қажетті қадамдарды анықтауға көмектесу.
3.Клиенттерге белгісіздік жағдайларында шешім қабылдауда қолдау көрсету.
4.Өзгерістермен байланысты кедергілер мен қорқыныштарды анықтау үшін коучинг техникаларын қолдану.
Білімдер:
1.Мансаптық даму мен ауысудың заманауи модельдері.
2.Қазақстандағы еңбек нарығының ерекшеліктері мен жұмыспен қамту тенденциялары.
3.Жеке брендті қалыптастыру және кәсіптік позициялау тәсілдері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиенттерге кәсіптік бейімделу мен өзгерістер кезінде қолдау көрсету
Машықтар:
1.Клиенттерге өзгерістерге реакцияларын түсінуге көмектесу.
2.Төзімділік пен ішкі мотивацияны қалыптастыруға көмектесуді жүзеге асыру.
3.Жеке және кәсіптік мақсаттар арасында тепе-теңдікті сақтау.
4.Тәжірибелерді ой елегінен өткізуге және жаңа мүмкіндіктерді іздеуге арналған кеңістік жасау.
Білімдер:
1.Кәсіптік қызметте бейімделу мен стресске төзімділіктің негіздері.
2.Өту кезеңдерінің аспектілері.
3.Кәсіптік дағдарыстармен жұмыс істеу бойынша коучинг әдістері.
4.Өзгерістерді басқару негіздері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиентті кәсіптік бейімделу және өзгерістер үдерісінде қолдау көрсету.
Машықтар:
1. Клиентке өзгерістерге деген өз реакцияларын саналы түрде түсінуіне жәрдемдесу.
2. Тұрақтылық пен ішкі мотивацияны қалыптастыруға көмек көрсету.
3. Жеке және кәсіптік мақсаттар арасындағы тепе-теңдікті сақтау.
4. Тәжірибені зерделеу және жаңа мүмкіндіктерді іздеу үшін кеңістік қалыптастыру.
Білімдер:
1. Кәсіптік қызметтегі бейімделу мен стресске төзімділіктің негіздері.
2. Өтпелі кезеңдердің аспектілері.
3. Кәсіптік дағдарыстармен жұмыс істеудегі коучинг әдістері.
4. Өзгерістерді басқарудың негіздері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Кәсіптік құжаттарды дұрыс жүргізу.
Машықтар:
1. Мамандық шектерін сақтай отырып, клиенттің келісімімен коучингтік өзара іс-қимылдың мақсаттарын, нәтижелерін және құрылымын көрсететін жазбаларды жүргізу.
2. Клиенттік процестер бойынша деректерді қолайлы және қауіпсіз форматта жүйелеу.
3. Электрондық жазбаларды, хат алмасуларды және шарттарды қоса алғанда, құжаттардың сақталу тәртібін қамтамасыз ету.
4. Жұмыс барысына сәйкес құжаттаманы уақтылы жаңартып отыру, ұйым мен клиент талаптарына және келісілген форматқа сәйкес жүргізу.
Білімдер:
1. Қызмет көрсету саласындағы кәсіптік құжаттаманы құрылымдаудың қағидаттары.
2. Коучинг тәжірибесіндегі жазбалардың мазмұны мен көлеміне қойылатын талаптар.
3. Деректерді электрондық және қағаз нұсқада сақтау кезінде ақпаратты қорғаудың негіздері.
4. Клиент материалдарын сақтау, архивтеу және жою қағидалары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жұмыс функциясы 2:
Клиентке кәсіптік құндылықтар, мақсаттар мен мүмкіндіктерді тануға көмектесу
Дағды 1:
Клиенттің кәсіптік құндылықтары мен мотивациясын анықтау
Машықтар:
1.Клиентке өзінің негізгі құндылықтары мен ішкі мотивация факторларын тануға көмек көрсету.
2.Клиентке таңдаған саласындағы нақты мүмкіндіктер мен шектеулерді бағалауға көмек көрсету.
3.Клиентке мағыналы кәсіптік мақсаттар мен мансаптық қанағаттану критерийлерін анықтауда қолдау көрсету.
4.Клиенттің қорытындыларын құндылық картасы немесе мотивациялық модель түрінде құрылымдау.
Білімдер:
1.Мотивация және кәсіптік өзін-өзі анықтау қағидаттары.
2.Құндылықтар мен мансаптық қызығушылық модельдері (мысалы, RIASEC, ValuesInventory).
3.Кәсіпті таңдауға әсер ететін тұлға психологиясының негіздері.
4.Жасырын және байыпталмаған мотивтерді анықтаудың ерекшеліктері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Кәсіптік мақсаттар мен мансаптық бағыттарды анықтау
Машықтар:
1.Клиентке ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мансаптық мақсаттарды қалыптастыруда қолдау көрсету.
2.Клиенттерге өздері таңдаған саладағы нақты мүмкіндіктері мен шектеулерін бағалауға көмектесу.
3.Мақсаттарды жүйелі түрде қалыптастыру үшін коучинг құрылымдары мен модельдерін (SMART, GROW, CLEAR) қолдану.
4.Клиентке басымдықтарды белгілеуге және оларды жеке құндылықтары мен ресурстарымен үйлестіруге көмектесу.
Білімдер:
1.Мақсат қою мен жоспарлаудың заманауи тәсілдері.
2.Мансаптық даму, ауысулар және кәсіптік өсу модельдері.
3.Жеке мансаптар контекстінде стратегиялық ойлау қағидаттары.
4.Қазақстан еңбек нарығының ерекшеліктері, сұранысқа ие дағдылар және жұмыспен қамту тенденциялары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жұмыс функциясы 3:
Кәсіптік даму стратегияларын және клиент профильдерін қалыптастыру
Дағды 1:
Клиенттің мансаптық контексті мен кәсіптік траекториясын талдау
Машықтар:
1.Клиенттің кәсіптік өмірбаяны туралы ақпарат жинап, дамудың негізгі үлгілерін анықтау.
2.Мансаптық ресурстарды, шектеулерді және траекторияны таңдауға әсер ететін сыртқы факторларды айқындау.
3.Таңдалған салалар мен позициялардың талаптарына клиенттің тәжірибесін сәйкестендіруді талдау.
4.Клиенттің мансаптық контекстінің құрылымдық бейнесін қалыптастыру (тәжірибе, құзыреттер, құндылықтар, жағдайлар).
Білімдер:
1.Мансаптық жол мен кәсіптік өтуді талдау қағидаттары.
2.Құзыреттердің, кәсіптік рөлдердің және типтік мансаптық модельдердің құрылымы.
3.Мансаптық контекст факторлары: сала талаптары, өңірлік ерекшеліктер, бәсекелестік деңгейі.
4."Карьера картасын" аналитикалық құрал ретінде құру тәсілдері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Карьера стратегиясын жобалау және дамудың мақсатты бағытын анықтау
Машықтар:
1.Клиенттің профилін талдау негізінде мүмкін болатын мансаптық даму жолдарын анықтау.
2.Клиентпен бірлесіп ұзақ мерзімді мақсаттар мен стратегиялық кәсіптік міндеттерді нақтылау.
3.Мақсатты деңгейге жету үшін қажетті негізгі шарттар мен құзыреттерді анықтау.
4.Клиенттің тәуекелдері мен ресурстарын ескере отырып, нақты, қадамдық даму стратегиясын әзірлеу.
Білімдер:
1.Стратегиялық мансаптық жоспарлау модельдері (сызықты, сарапшылық, гибридті, көлденең траекториялар).
2.Әртүрлі кәсіптік рөлдердегі құзыреттерге қойылатын еңбек нарығының талаптары.
3.Карьераға қолданылатын стратегиялық талдау қағидаттары (SWOT, сценарийлік ойлау, GAP талдауы).
4.Карьераны жоспарлауда тәуекелдер мен ресурстарды басқару тәсілдері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Машықтар:
Клиенттің кәсіптік позициясын және мансаптық профилін дамыту
1.Клиенттің болашақ жұмыс беруші немесе кәсіптік қауымдастық үшін негізгі құндылық ұсыныстарын анықтау.
2.Клиенттің мансаптық профилін қалыптастыру (лауазымы, мансаптық ерекшеліктері, күшті жақтары, жетістіктері).
3.Клиентке жетістіктерін өлшенетін нәтижелер мен кәсіптік аргументтерге айналдыруға көмектесу.
4.Резюмелерге, портфолиоларға және қоғамдық профильдерге біртұтас кәсіптік позициялауды қалыптастыруға жәрдемдесу.
Білімдер:
1.Карьера брендингі мен кәсіптік позициялаудың негіздері.
2.Жетістіктерді сипаттау әдістері (KPI, STAR, жетістіктер/үлестер/нәтижелер).
3.Кәсіптік коммуникацияның қазіргі форматтары (резюме, LinkedIn, кәсіптік платформалар).
4.Кәсіптік бедел мен мансаптық болмысты қалыптастыру қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 4:
Жеке мансаптық даму жоспарын әзірлеу және стратегияны іске асыру маршруты
Машықтар:
1.Клиентпен бірлесіп мансаптық стратегияны іске асыруға арналған практикалық қадамдар жиынтығын анықтау.
2.Таңдалған саланың кәсіптік стандарттарын ескере отырып, жеке құзыреттерді дамыту жоспарын құру.
3.Даму көздерін анықтау: оқыту, жобалар, тәлімгерлер, нетворкинг, тәжірибе.
4.Клиентке прогресті бағалау критерийлерін және нәтижелерді бақылау жүйесін құруға көмектесу.
Білімдер:

1.Модели индивидуального развития (IDP, 70/20/10, компетентностная матрица).
2.Методы оценки и развития профессиональных навыков.
3.Формы профессионального роста: обучение, стажировки, проекты, горизонтальные переходы.
4.Механизмы мониторинга карьерного прогресса и корректировки стратегии.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Содействие клиенту в навигации рынка труда и принятии карьерных решений
Навык 1:
Анализ тенденций рынка труда и требований профессий
Умения:
1.Анализировать текущие тренды рынка труда и прогнозировать влияние изменений на карьерные возможности клиента.
2.Оценивать требования к профессиональным ролям в разных отраслях.
3.Сопоставлять профиль клиента с требованиями вакансиям и карьерным траекториям.
4.Осуществлять помощь клиенту определять зоны развития, которые повышают конкурентоспособность.
Знания:
1.Структура современного рынка труда и ключевые тенденции занятости.
2.Особенности профессиональных ролей, компетенций и требований работодателей.
3.Инструменты анализа рынка труда (аналитика вакансий, отраслевые обзоры, профстандарты).
4.Принципы оценки конкурентоспособности специалистов.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Поддержка клиента в процессе принятия карьерных решений
Умения:
1.Оказывать содействие проектированию программ развития руководителей с применением коучинга.
2.Встраивать коучинговые элементы в существующие HR-инструменты, процессы и программы развития.
3.Использовать результаты коучинговых сессий (с разрешения клиента) для развития управленческой культуры.
4.Вносить предложения по улучшению корпоративных программ на основе наблюдений и анализа.
Знания:
1.Модели принятия решений (рациональная, ценностно-ориентированная, гибридная).
2.Подходы к анализу последствий и рисков в карьерном выборе.
3.Психологические механизмы неопределенности и выбора.
4.Принципы сопоставления целей, ресурсов и ограничений при выборе карьерной траектории.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Сопровождение клиента в процессе карьерных переходов
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту адаптироваться к новым профессиональным требованиям и условиям.
2.Оказывать содействие развитию устойчивости в переходных периодах (смена отрасли, роли, уровня).
3.Поддерживать анализ опыта перехода и формирование новых стратегий поведения.
4.Создавать пространство для рефлексии и интеграции полученного опыта.
Знания:
1.Модели карьерных переходов и профессиональных циклов.
2.Особенности адаптации в новых профессиональных контекстах.
3.Факторы устойчивости и психологические механизмы переходов.
4.Принципы поддержки клиента в периоды изменений.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 2:
Содействие развитию карьерных навыков и инструментов продвижения клиента
Навык 1:
Подготовка клиента к поиску работы и продвижению на рынке
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту в формировании стратегии поиска работы в соответствии с рынком.
2.Оказывать содействие осознанию клиентом своих преимуществ и конкурентных качеств.
3.Определять инструменты продвижения: резюме, портфолио, профили.
4.Оказывать содействие формированию краткого профессионального позиционирования (career pitch).
Знания:
1.Стратегии поиска работы и каналы привлечения работодателей.
2.Требования к резюме, CV, cover letter и профессиональным профилям.
3.Принципы формирования конкурентного карьерного предложения.
4.Основы подготовки профессионального портфолио.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Поддержка клиента в развитии коммуникационных и презентационных навыков
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту формировать четкий и уверенный карьерный месседж.
2.Поддерживать развитие навыков самопрезентации (в интервью, встречах, переговорах).
3.Оказывать содействие клиенту в подготовке к собеседованиям через коучинг.
4.Осуществлять помощь клиенту осознавать собственный стиль коммуникации и адаптировать его под контекст.
Знания:
1.Основы переговорных и презентационных навыков.
2.Модели поведения в интервью и методы самопрезентации.
3.Типологии коммуникации и их влияние на профессиональные взаимодействия.
4.Принципы эффективной деловой коммуникации.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Содействие развитию профессионального нетворкинга клиента
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту в формировании стратегии профессиональных контактов.
2.Содействовать развитию навыков установления и поддержания профессиональных связей.
3.Поддерживать клиента в определении ценных контактов и профессиональных сообществ.
4.Осуществлять помощь клиенту в использовании нетворкинг для достижения карьерных целей.
Знания:
1.Принципы профессионального нетворкинга и построения деловых отношений.
2.Подходы к развитию социальной капитальности и расширению контактов.
3.Платформы и форматы профессиональных сообществ.
4.Методы оценки качества и полезности профессиональных связей.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Требования к личностным компетенциям:
этичность, открытость, доброжелательность;
способность сохранять нейтральность и уважать выбор клиента;
умение выстраивать доверие и эмоциональную безопасность;
культура общения и уважение к различию мировоззрений;
готовность к постоянному развитию и обновлению профессиональных знаний
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Бизнес-коуч (Executive / Business Coach)
6
Коуч для предпринимателей (Entrepreneur Coach)
6
Командный коуч (Team Coach)
11. Карточка профессии "Лайф-коуч":
Код группы:

1.Жеке даму модельдері (IDP, 70/20/10, құзыреттілік матрицасы).
2.Кәсіптік дағдыларды бағалау және дамыту әдістері.
3.Кәсіптік өсудің түрлері: оқыту, тағылымдамалар, жобалар, көлденең ауысулар.
4.Карьералық прогресті мониторингтеу және стратегияны түзету механизмдері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша жұмыс функциясы 1:
Клиенттерге еңбек нарығында өз жолын табуға және мансаптық шешімдер қабылдауға көмектесу
Дағды 1:
Еңбек нарығындағы тенденциялар мен мамандықтық талаптарды талдау
Машықтар:
1.Ағымдағы еңбек нарығындағы үрдістерді талдау және өзгерістердің клиенттің мансаптық мүмкіндіктеріне әсерін болжау.
2.Әртүрлі салалардағы кәсіптік рөл талаптарын бағалау.
3.Клиенттің профилін жұмыс талаптары мен мансаптық бағыттарға сәйкестендіру.
4.Клиентке бәсекеге қабілеттілікті арттыратын даму бағыттарын анықтауға көмек көрсету.
Білімдер:
1.Қазіргі еңбек нарығының құрылымы және негізгі жұмыспен қамту тенденциялары.
2.Кәсіптік рөлдердің, құзыреттердің және жұмыс берушінің талаптарының ерекшеліктері.
3.Еңбек нарығын талдау құралдары (жұмыс орындарының анатиликасы, салалық шолулар, кәсіптік стандарттар).
4.Мамандардың бәсекеге қабілеттілігін бағалау қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Клиенттерге мансаптық шешім қабылдау процесінде қолдау көрсету
Машықтар:
1.Коучингті қолдана отырып, басшыларды дамыту бағдарламаларын жобалауға көмек көрсету.
2.Коучинг элементтерін қолданыстағы HR-құралдарға, процестерге және даму бағдарламаларына біріктіру.
3.Коучинг сессияларының нәтижелерін (клиенттің рұқсатымен) басқару мәдениетін дамыту үшін пайдалану.
4.Бақылаулар мен талдау негізінде корпоративтік бағдарламаларды жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1.Шешім қабылдау (рационалды, құндылыққа бағдарланған, гибридті) модельдері.
2.Кәсіптік таңдаулардың салдары мен тәуекелдерін талдау тәсілдері.
3.Сенімсіздік пен таңдаудың психологиялық механизмдері.
4.Кәсіптік траекторияны таңдауда мақсаттар, ресурстар және шектеулерді үйлестіру қағидаттары.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиенттерге мансаптық өзгерістер кезінде қолдау көрсету
Машықтар:
1.Клиентке жаңа кәсіптік талаптар мен жағдайларға бейімделуге көмек көрсету.
2.Өтпелі кезеңдерде (сала, рөл немесе деңгей өзгерісі) төзімділікті дамытуға қолдау көрсету.
3.Өтпелі тәжірибені талдау және жаңа мінез-құлық стратегияларын қалыптастыруға көмек көрсету.
4.Алынған тәжірибені рефлексиялау және интеграциялау үшін жағдай жасау.
Білімдер:
1.Кәсіптік өту модельдері мен кәсіптік циклдер.
2.Жаңа кәсіптік контекстерде бейімделу ерекшеліктері.
3.Тұрақтылық факторлары және өтудің психологиялық механизмдері.
4.Өзгеріс кезеңдерінде клиентке қолдау көрсету қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша жұмыс функциясы 2:
Клиенттің мансаптық дамуы үшін кәсіптік дағдылар мен құралдарды дамытуды ілгерілету
Дағды 1:
Клиенттерді жұмыс іздеуге және нарықтағы мансаптық өсуге дайындау
Машықтар:
1.Клиентке нарыққа сәйкес жұмыс іздеу стратегиясын қалыптастыруға көмек көрсету.
2.Клиенттің өзінің артықшылықтары мен бәсекеге қабілетті қасиеттерін түсінуіне қолдау көрсету.
3.Ілгерілету құралдарын анықтау: түйіндеме, портфолио, профильдер.
4.Қысқа кәсіби позициялау (career pitch) қалыптастыруға көмек көрсету.
Білімдер:
1.Жұмыс іздеу стратегиялары мен жұмыс берушілерді тарту арналары.
2.Резюмелерге, CV, coverletter және кәсіптік профильдерге қойылатын талаптар.
3.Бәсекеге қабілетті мансаптық ұсыныс жасау қағидаттары.
4.Кәсіптік портфолио дайындау негіздері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Міндетті емес.
Дағды 2:
Клиенттерге коммуникация және презентация дағдыларын дамытуда қолдау көрсету
Машықтар:
1.Клиентке нақты және сенімді карьерлік хабарламаны қалыптастыруға көмек көрсету.
2.Өзін-өзі ұсыну дағдыларын дамытуға (сұхбат беруде, кездесулерде, келіссөздерде) қолдау көрсету.
3.Коучинг арқылы клиентті сұхбатқа дайындалуға көмек көрсету.
4.Клиентке өзінің коммуникация стилін түсінуге және оны контекстке бейімдеуге көмек көрсету.
Білімдер:
1.Келіссөз жүргізу және презентация дағдыларының негіздері.
2.Сұхбат жүргізу мінез-құлық үлгілері және өзін-өзі таныстыру әдістері.
3.Қарым-қатынас түрлері және олардың кәсіптік өзара әрекеттесуге әсері.
4.Тиімді іскерлік қарым-қатынас қағидаттары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиенттің кәсіптік нетворкингін дамытуға жәрдемдесу
Машықтар:
1.Клиентке кәсіптік байланыстар стратегиясын қалыптастыруға көмек көрсету.
2.Кәсіптік байланыстарды орнату және қолдауға арналған дағдыларды дамытуға қолдау көрсету.
3.Клиентті құнды байланыстар мен кәсіптік қауымдастықтарды анықтауда қолдау көрсету.
4.Клиентке нетворкингті карьерлік мақсаттарға жету үшін қолдануға көмек көрсету.
Білімдер:
1.Кәсіптік нетворкингін құру және іскерлік қатынастарды орнату қағидаттары.
2.Әлеуметтік капиталды дамыту және байланыстарды кеңейту тәсілдері.
3.Кәсіптік қауымдастықтарға арналған платформалар мен форматтар.
4.Кәсіптік байланыстардың сапасы мен пайдалылығын бағалау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жеке құзырет талаптары:
әдептілік, ашықтық, ізгі ниеттілік;
бейтараптықты сақтау және клиенттің таңдауын құрметтеу қабілеті;
сенім мен эмоциалық қауіпсіздікті қалыптастыру қабілеті;
қарым-қатынас мәдениеті және әртүрлі дүниетанымдарға құрметпен қарау;
кәсіптік білімді үздіксіз дамытуға және жаңартуға дайын болуы
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
6
Бизнес-коуч (Executive / Business Coach)
6
Кәсіпкерлерге арналған коуч
(EntrepreneurCoach)
6
Командалық коуч (TeamCoach)
12."Лайф-коуч" мамандығының жұмыс сипаттамасы:
Топ коды:

Не менее 10 лет (из них не менее 5 лет на руководящих позициях)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Дополнительная профессиональная подготовка в области коучинга не менее 120 академических часов в аккредитованной международными профессиональными ассоциациями программе, подтвержденные часы практики не менее 500 часов, членство в профессиональных сообществах, программы непрерывного обучения коучингу и иные формы профессионального развития, подтвержденное сертификатом на третий уровень сертификации.
Другие возможные наименования профессий:
Основная цель деятельности:
Содействие развитию лидеров и руководителей в осознании их влияния на окружение, эффективном принятии решений и формировании ценностного, этичного и устойчивого лидерства в организациях и сообществах.
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Проведение индивидуальных и групповых лидерских коучинг-сессий.
2.Поддержка клиента в развитии самоосознанности, лидерской зрелости и этического поведения.
3.Содействие формированию стратегического мышления и лидерского влияния.
Дополнительные трудовые функции:
1.Разработка и проведение корпоративных программ по развитию лидерства.
2.Сопровождение лидеров в период организационных трансформаций и кризисов.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Проведение индивидуальных и групповых лидерских коучинг-сессий
Навык 1:
Развитие лидерской осознанности и саморефлексии
Умения:
1.Оказывать поддержку лидера в осознании его влияния на людей и систему.
2.Предоставлять помощь в раскрытии внутренних ценностей и источников мотивации.
3.Задавать вопросы, помогающие углублять понимание целей и ролей.
4.Предоставлять сопровождение лидера в анализе прошлого опыта и выработке новых моделей поведения.
Знания:
1.Принципы осознанного лидерства и эмоционального интеллекта.
2.Модели рефлексивной практики и самоуправления.
3.Подходы к внутренней мотивации и ценностному управлению.
4.Подходы к изучению личных лидерских паттернов и их влияния на качество управленческих решений
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Развитие стратегического мышления и системного восприятия
Умения:
1.Оказывать содействие лидеру в анализе влияния системных факторов на решения.
2.Поддерживать формирование долгосрочного видения и приоритетов.
3.Применять вопросы и инструменты, способствующие широкому восприятию контекста.
4.Развивать навыки координации групп и эффективных коммуникаций на уровне системы.
Знания:
1.Основы системного мышления и организационного развития.
2.Теории лидерства (адаптивное, сервисное, ценностное).
3.Принципы управления изменениями и модели Kotter, ADKAR и другие.
4.Методы анализа сложных систем и причинно-следственных взаимосвязей в организационных структурах.
Навык 3:
Формирование этичного и ответственного лидерства
Умения:
1.Оказывать содействие формированию ценностно -ориентированных решений.
2.Осуществлять помощь лидерам выстраивать отношения на основе доверия и прозрачности.
3.Предоставлять поддержку баланса между результатом и человеческим фактором.
4.Работать с вопросами власти, ответственности и служения организации.
Знания:
1.Этика управления и принципы социальной ответственности.
2.Кодекс этики международных профессиональных ассоциаций и этические разъяснения аспектов.
3.Международные и казахстанские подходы к корпоративной этике и устойчивому развитию.
4.Принципы управления рисками в этических дилеммах и моделями принятия ответственных решений.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Корректное ведение профессиональной документации
Умения:
1.Вести записи, отражающие цели, результаты и структуру коучинговых взаимодействий с соблюдением границ профессии с согласия клиента.
2.Систематизировать данные по клиентским процессам в удобном и безопасном формате.
3.Обеспечивать порядок хранения документов, включая электронные записи, переписку и договоры.
4.Обновлять документацию по мере хода работы, соблюдая согласованный формат и требования организации и клиента.
Знания:
1.Принципы структурирования профессиональной документации в сфере услуг.
2.Требования к содержанию и объему записей в коучинговой практики.
3.Основы защиты информации при электронном и бумажном хранении данных.
4.Правила хранения, архивирования и уничтожения клиентских материалов.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Трудовая функция 2:
Поддержка клиента в развитии самоосознанности, лидерской зрелости и этического поведения
Навык 1:
Развитие саморефлексии и лидерской идентичности
Умения:
1.Осуществлять помощь лидеру исследовать свои ценности, убеждения и внутренние драйверы.
2.Оказывать содействие пониманию личного стиля лидерства и его влияния на команду.
3.Предоставлять поддержку в осознании поведенческих паттернов и их влияния на результаты.
4.Осуществлять помощь лидеру в выработке моделей поведения, согласованных с ценностями.
Знания:
1.Модели лидерской идентичности и самоосознанности.
2.Аспекты лидерских ролей и влияния.
3.Подходы к рефлексии и работе с личными установками.
4.Основы этичного лидерства и морального выбора.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Укрепление эмоциональной устойчивости и лидерского присутствия
Умения:
1.Осуществлять помощь лидеру осознавать эмоциональные триггеры и реактивные паттерны.
2.Оказывать содействие развитию навыков саморегуляции и устойчивости.
3.Предоставлять поддержку в работе с внимательностью, присутствием и ясностью мышления.
4.Оказывать содействие формированию здоровых границ и ответственного поведения.
Знания:
1.Модели эмоционального интеллекта (Goleman, Boyatzis).
2.Механизмы стрессоустойчивости и адаптивности.
3.Принципы лидерского присутствия (Executive presence).
4.Факторы поддержания персональной устойчивости руководителей.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Развитие этичного и ценностно-ориентированного лидерства
Умения:
1.Оказывать содействие формированию решений, основанных на ценностях и долгосрочном эффекте.
2.Осуществлять помощь лидерам удерживать баланс между задачами, людьми и этикой
3.Предоставлять поддержку в развитии поведения, основанного на доверии и прозрачности.
4.Содействовать распознаванию этических дилемм и поиску экологичных решений.
Знания:
1.Этика управления и ответственность лидера в системах.
2.Принципы ESG и современного ответственного управления.
3.Типовые этические дилеммы в управленческой практике.
4.Модели морального лидерства и служащего лидерства.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Трудовая функция 3:
Содействие формированию стратегического мышления и лидерского влияния
Навык 1:
Развитие стратегического видения и анализа контекста
Умения:
1.Осуществлять помощь лидеру определять долгосрочные цели и сценарии развития.
2.Оказывать содействие анализу внутренних и внешних факторов, влияющих на организацию.
3.Предоставлять поддержку в работе с неопределенностью и сложными системами.
4.Осуществлять помощь лидеру выстраивать стратегические приоритеты.
Знания:
1.Модели стратегического мышления и системного анализа.
2.Основы организационной динамики и управления сложностью.
3.Подходы к прогнозированию и анализу будущих сценариев.
4.Методы стратегического выбора и расстановки приоритетов.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Формирование лидерского влияния и межличностного воздействия
Умения:
1.Осуществлять помощь развивать навыки доверия, авторитетности и убеждения.
2.Оказывать содействие осознанию модели коммуникации и ее влияния на сотрудников.
3.Предоставлять поддержку в формировании конструктивной обратной связи.
4.Оказывать содействие развитию способности вдохновлять людей.
Знания:
1.Модели влияния (Cialdini, Keller, Kouzes & Posner).
2.Основы лидерской коммуникации и управления восприятием.
3.Принципы командной динамики.
4.Подходы к мотивации людей в сложных условиях.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Развитие управленческой гибкости и адаптивности
Умения:
1.Осуществлять помощь лидеру распознавать собственные поведенческие стратегии.
2.Содействовать работе с альтернативами и вариативным мышлением.
3.Поддерживать формирование новых поведенческих моделей в меняющихся условиях.
4.Содействовать укреплению способности принимать решения в неопределенности.
Знания:
1.Модели адаптивного лидерства (Heifetz).
2.Принципы управленческой гибкости и situational leadership.
3.Влияние систематических ошибок на решения.
4.Подходы к развитию организационной адаптивности.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Разработка и проведение корпоративных программ по развитию лидерства
Навык 1:
Проектирование лидерских программ
Умения:
1.Анализировать потребности организации в лидерских компетенциях.
2.Создавать программы развития, основанные на коучинговом подходе.
3.Учитывать уровни развития руководителей в проектировании программы.
4.Работать с запросами HR и бизнеса.
Знания:
1.Модели лидерских компетенций.
2.Принципы проектирования обучения.
3.Структура корпоративного обучения.
4.Методы оценки лидерских программ.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Проведение корпоративных лидерских сессий и групповых процессов
Умения:
1.Вести групповую работу с топ-менеджерами.
2.Управлять динамикой больших групп.
3.Поддерживать обсуждение сложных, стратегических вопросов.
4.Оказывать содействие формированию общих управленческих стандартов.
Знания:
1.Групповая динамика
2.Фасилитационные методы.
3.Социометрия организационных групп.
4.Подходы к работе с управленческими командами.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Оценка лидерского потенциала и эффективности развития
Умения:
1.Анализировать прогресс руководителей.

кемінде 10 жыл, оның кемінде 5 жылы басқарушылық лауазымдарда болуы тиіс.
Бейформалды және бейресми біліммен байланыс:
Халықаралық кәсіптік қауымдастықтар аккредиттеген бағдарлама бойынша кем дегенде 120 академиялық сағаттық қосымша кәсіптік коучинг даярлығы, кем дегенде 500 сағаттық расталған практикалық тәжірибе, кәсіптік қауымдастықтарға мүше болу, коучинг және басқа да кәсіптік даму түрлері бойынша үздіксіз білім беру бағдарламалары, үшінші деңгейлі сертификатпен расталған.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көшбасшылар мен менеджерлерге өздерінің қоршаған ортаға әсерін түсінуге, тиімді шешімдер қабылдауға және ұйымдар мен қауымдастықтарда құндылыққа негізделген, этикалық және тұрақты көшбасшылықты қалыптастыруға көмектесу.
Жұмыс функцияларының тізімі:
Міндетті жұмыс функциялары:
1.Жеке және топтық көшбасшылық коучинг сессияларын өткізу.
2.Клиенттерге өзін-өзі тануды, көшбасшылық пісіп-жетілуді және этикалық мінез-құлықты дамытуда қолдау көрсету.
3.Стратегиялық ойлау мен көшбасшылық ықпалын дамытуды ілгерілету.
4.
5.
6.
Қосымша жұмыс функциялары:
1.Корпоративтік көшбасшылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
2.Ұйымдық трансформация мен дағдарыс кезеңдерінде көшбасшыларға қолдау көрсету
Жұмыс сипаттамасы
Жұмыс функциясы 1:
Жеке және топтық көшбасшылық коучинг сессияларын өткізу
Дағды 1:
Көшбасшылықты түсіну мен өзін-өзі талдауды дамыту
Машықтар:
1.Көшбасшыға адамдарға және жүйеге әсерін түсінуге қолдау көрсету.
2.Ішкі құндылықтар мен мотивация көздерін ашуға көмек көрсету.
3.Мақсаттар мен рөлдерді тереңірек түсінуге көмектесетін сұрақтар қою.
4.Көшбасшыға өткен тәжірибені талдауға және жаңа мінез-құлық үлгілерін қалыптастыруға қолдау көрсету.
Білімдер:
1.Саналы көшбасшылық қағидаттары және
эмоционалдық интеллект.
2.Рефлексиялық тәжірибе мен өзін-өзі басқару модельдері.
3.Ішкі мотивация мен құндылықтарды басқару тәсілдері.
4.Жеке көшбасшылық үлгілерін зерттеу және олардың басқару шешімдерінің сапасына әсерін талдау тәсілдері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Стратегиялық ойлау мен жүйелі қабылдауды дамыту
Машықтар:
1.Жетекшіге жүйелік факторлардың шешімдерге әсерін талдауда көмек көрсету.
2.Ұзақ мерзімді көзқарас пен басымдықтарды қалыптастыруға қолдау көрсету.
3.Контексті кең көлемде қабылдауға ықпал ететін сұрақтар мен құралдарды пайдалану.
4.Жүйелік деңгейде топтық үйлестіру мен тиімді қарым-қатынас дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1.Жүйелік ойлау мен ұйымдық даму негіздері.
2.Көшбасшылық теориялары (бейімделгіш, қызметтік, құндылыққа негізделген).
3.Өзгерістерді басқару қағидаттары және Kotter, ADKAR және т.б. модельдер.
4.Ұйымдық құрылымдардағы күрделі жүйелер мен себеп-салдар байланыстарын талдау әдістері.
Дағды 3:
Этикалық және жауапты көшбасшылықты қалыптастыру
Машықтар:
1.Құндылықтарға негізделген шешімдерді қабылдауға көмек көрсету.
2.Көшбасшыларға сенім мен ашықтық негізінде қатынастар құруға қолдау көрсету.
3.Нәтиже мен адами фактор арасындағы тепе-теңдікті сақтауға қолдау көрсету.
4.Билік, жауапкершілік және ұйымға қызмет ету мәселелерімен жұмыс істеу.
Білімдер:
1.Менеджмент этикасы және әлеуметтік жауапкершілік қағидаттары.
2.Халықаралық кәсіптік қауымдастықтардың этика кодексі және аспектілерге қатысты этикалық түсіндірмелер.
3.Корпоративтік этика мен тұрақты дамуға халықаралық және қазақстандық тәсілдер.
4.Этикалық дилеммалардағы тәуекелдерді басқару қағидаттары және жауапты шешім қабылдау модельдері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 4:
Кәсіби құжаттаманы дұрыс әрі сауатты жүргізу
1.Клиенттің келісімімен, кәсіби шектерді сақтай отырып, коучингтік өзара іс-қимылдың мақсаттарын, нәтижелерін және құрылымын айқындайтын жазбаларды жүргізу.
2.Клиенттік процестер бойынша деректерді қолайлы және қауіпсіз форматта жүйелеу.
3.Құжаттардың, оның ішінде электрондық жазбалардың, хат-хабар алмасудың және шарттардың сақталу тәртібін қамтамасыз ету
4.Жұмыс барысы бойынша ұйым мен клиент талаптары және келісілген формат сақтала отырып, құжаттаманы уақтылы жаңартып отыру.
Білімдер:
1.Қызмет көрсету саласындағы кәсіптік құжаттаманы құрылымдау қағидаттары.
2.Коучингтік практика жазбаларының мазмұны мен көлеміне қойылатын талаптар.
3. Деректерді электрондық және қағаз түрінде сақтау кезіндегі ақпаратты қорғаудың негізгі қағидаттары.
4. Клиенттік материалдарды сақтау, мұрағаттау және жою қағидалары.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жұмыс функциясы 2:
Клиенттерге өзін-өзі тануды, көшбасшылық пісіп-жетілуін және этикалық мінез-құлықты дамытуда қолдау көрсету
Дағды 1:
Өзін-өзі ой елегінен өткізуді және көшбасшылық болмысты дамыту
Машықтар:
1.Көшбасшыларға өз құндылықтары, сенімдері және ішкі қозғаушы күштерін зерттеуге көмектесуді жүзеге асыру.
2.Жеке көшбасшылық стильді түсінуге және оның командаға әсерін анықтауға жәрдемдесу.
3.Мінез-құлық үлгілері мен олардың нәтижелерге әсері туралы хабардар болуға қолдау көрсету.
4.Көшбасшыларға өз құндылықтарына сәйкес мінез-құлық үлгілерін дамытуға көмектесу.
Білімдер:
1.Көшбасшылық болмыс пен өзін-өзі санау моделдері.
2.Көшбасшылық рөлдері мен ықпал ету аспектілері.
3.Өзін-өзі ой елегінен өткізу және жеке көзқарастармен жұмыс істеу тәсілдері.
4.Этикалық көшбасшылық пен моральдық таңдау негіздері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Эмоционалдық төзімділікті нығайту және көшбасшылық бейнесін қалыптастыру
Машықтар:
1.Көшбасшыларға эмоционалдық триггерлер мен реактивті үлгілерді анықтауға көмектесу.
2.Өзін-өзі реттеу және төзімділік дағдыларын дамытуды ынталандыру.
3.Зейінді, қазіргі және анық ойлауды қолдау.
4.Денсаулыққа пайдалы шекараларды қалыптастыруды және жауапты мінез-құлықты ынталандыру.
Білімдер:
1.Эмоционалдық интеллект модельдері (Goleman, Boyatzis).
2.Стресске төзімділік пен бейімделу механизмдері.
3.Атқарушының болу қағидаттары (Executivepresence).
4.Басшылардың жеке төзімділігін қолдаушы факторлар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Этикалық және құндылыққа бағдарланған көшбасшылықты дамыту
Машықтар:
1.Құндылықтар мен ұзақ мерзімді әсер негізінде шешім қабылдауды жеңілдету.
2.Жетекшілерге тапсырмалар, адамдар және этика арасындағы тепе-теңдікті сақтауға көмектесу
3.Сенім мен ашықтыққа негізделген мінез-құлықты дамытуға қолдау көрсету.
4.Этикалық дилеммаларды тануды және экологиялық таза шешімдер іздеуді ынталандыру.
Білімдер:
1.Жүйелердегі басқару этикасы және көшбасшылық жауапкершілігі.
2.​ESG қағидаттары және заманауи жауапты басқару.
3.Менеджмент тәжірибесіндегі типтік этикалық дилеммалар.
4.Моральдық көшбасшылық пен қызметші көшбасшылық үлгілері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жұмыс функциясы 3:
Стратегиялық ойлауды және көшбасшылық ықпалын ілгерілету
Дағды 1:
Стратегиялық көзқарасты дамыту және контекстті талдау
Машықтар:
1.Көшбасшыға ұзақ мерзімді мақсаттар мен даму сценарийлерін анықтауда көмектесуді жүзеге асыру.
2.Ұйымға әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды талдауды жеңілдету.
3.Белгісіздік пен күрделі жүйелермен жұмыс істеуді қолдау.
4.Көшбасшыға стратегиялық басымдықтарды анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Стратегиялық ойлау және жүйелік талдау модельдері.
2.Ұйымдық динамика мен күрделілікті басқару негіздері.
3.Болашақ сценарийлерді болжау және талдау тәсілдері.
4.Стратегиялық таңдау және басымдық беру әдістері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Көшбасшылық ықпалын және адамдармен қарым-қатынас әсерін қалыптастыру
Машықтар:
1.Сенім, бедел және сендіру дағдыларын дамытуға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Қарым-қатынас модельдері мен олардың қызметкерлерге әсері туралы хабардарлықты арттыру.
3.Конструктивті кері байланысты дамытуға қолдау көрсету.
4.Адамдарды шабыттандыру қабілетін дамытуды ынталандыру.
Білімдер:
1.Әсер ету модельдері (Cialdini, Keller, Kouzes & Posner).
2.Көшбасшылық коммуникация және қабылдауды басқарудың негіздері.
3.Командалық динамика қағидаттары.
4.Қиын жағдайларда адамдарды ынталандыру тәсілдері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Менеджерлік икемділік пен бейімделгіштікті дамыту
Машықтар:
1.Көшбасшыға өз мінез-құлық стратегияларын тануға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Басқа нұсқалармен жұмыс істеуді және өзгермелі ойлауды жеңілдету.
3.Өзгермелі жағдайларда жаңа мінез-құлық үлгілерін қалыптастыруға қолдау көрсету.
4.Сенімсіз жағдайларда шешім қабылдау қабілеттерін нығайтуға ықпал ету.
Білімдер:
1.Адаптивті көшбасшылық модельдері (Heifetz).
2.Басқарушылық икемділік пен жағдайлық көшбасшылық қағидаттары.
3.Шешімдерге жүйелі қателіктердің әсері.
4.Ұйымның бейімделу қабілетін дамыту тәсілдері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша жұмыс функциясы 1:
Корпоративтік көшбасшылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Дағды 1:
Көшбасшылық бағдарламаларды жобалау
Машықтар:
1.Ұйымның көшбасшылық құзыреттеріне деген қажеттіліктерін талдау.
2.Коучинг тәсіліне негізделген даму бағдарламаларын құру.
3.Бағдарламаларды жобалау кезінде басшылардың даму деңгейлерін ескеру.
4.Кадрлар бөлімі мен бизнес сұраныстарымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1.Көшбасшылық құзыреттілік модельдері.
2.Оқыту жобалауының қағидаттары.
3.Корпоративтік оқыту құрылымы.
4.Көшбасшылық бағдарламаларын бағалау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Корпоративтік көшбасшылық сессиялары мен топтық процестерді өткізу
Машықтар:
1.Жоғары деңгейдегі топ-менеджерлермен жұмысты жүргізу.
2.Үлкен топтардың динамикасын басқару.
3.Күрделі стратегиялық мәселелерді талқылауды жеңілдету.
4.Бірдей басқару стандарттарын қалыптастыруды ілгерілету.
Білімдер:
1.Топтық динамика
2.Фасилитациялық әдістері.
3.Ұйымдық топтардың социометриясы.
4.Басқарма командаларымен жұмыс істеу тәсілдері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Көшбасшылық әлеуетін және даму тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Басшылардың прогресін талдау.

2.Использовать оценочные инструменты (поведенческие, 360, самооценка).
3.Составлять отчеты по итогам программ.
4.Участвовать в формировании кадрового резерва.
Знания:
1.Модели лидерского потенциала.
2.Методы оценки развития.
3.Требования корпоративных систем HR.
4.Лидерские KPI и OKR.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 2:
Сопровождение лидеров в период организационных трансформаций и кризисов
Навык 1:
Сопровождение при стратегических изменениях
Умения:
1.Осуществлять помощь лидеру определять роль в трансформации.
2.Поддерживать работу с неопределенностью.
3.Оказывать содействие анализу рисков.
4.Осуществлять помощь вырабатывать ясные шаги.
Знания:
1.Модели изменений (ADKAR, Kotter).
2.Принципы управления трансформациями.
3.Влияние изменений на людей.
4.Поведенческие реакции на реформы.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Поддержка в условиях кризиса
Умения:
1.Осуществлять помощь лидерам сохранять устойчивость в стрессовых ситуациях.
2.Оказывать содействие управлению напряжением команды.
3.Поддерживать принятие взвешенных решений.
4.Осуществлять помощь в удержании фокуса на людях
Знания:
1.Эмоциональный интеллект в управлении кризисами.
2.Системные реакции организаций на стресс.
3.Модели кризисного лидерства.
4.Принципы коммуникации в критических ситуациях.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Работа с конфликтами и сложными взаимодействиями
Умения:
1.Осуществлять помощь лидеру анализировать конфликтные ситуации.
2.Оказывать содействие поиску стратегий урегулирования.
3.Поддерживать понимание позиций и интересов участников.
4.Осуществлять помощь в развитии модели конструктивного влияния.
Знания:
1.Модели конфликтологии.
2.Принципы медиации.
3.Типология власти и влияния.
4.Особенности коммуникации в напряженных условиях.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Требования к личностным компетенциям:
высокий уровень саморегуляции, эмоционального интеллекта и эмпатии;
умение сохранять нейтральность и профессиональное присутствие;
честность, уважение к клиенту, прозрачность коммуникации;
осознанное отношение к контексту, культуре и индивидуальности клиента;
готовность к постоянному обучению и саморефлексии.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Коуч в образовании (Coach in Education)
6
Бизнес-коуч (Executive / Business Coach)
6
Командный коуч (Team Coach)
14. Карточка профессии "Коуч по здоровью и благополучию":
Код группы:

2.Бағалау құралдарын пайдалану (мінез-құлықтық, 360°, өзін-өзі бағалау).
3.Бағдарлама нәтижелері туралы есептер дайындау.
4.Кадрлық резервті қалыптастыруға қатысу.
Білімдер:
1.Көшбасшылық әлеуетінің модельдері.
2.Дамуды бағалау әдістері.
3.Корпоративтік HR жүйелеріне қойылатын талаптар.
4.Көшбасшылықтың KPI-лары мен СБШ-леры.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша жұмыс функциясы 2:
Ұйымдық трансформациялар мен дағдарыстар кезінде көшбасшыларға қолдау көрсету
Дағды 1:
Стратегиялық өзгерістер кезінде сүйемелдеу
Машықтар:
1.Көшбасшыларға трансформациядағы өз рөлін анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Сенімсіздік жағдайында жұмыс істеуге қолдау көрсету.
3.Тәуекелдерді талдауды жеңілдету.
4.Анық қадамдарды әзірлеуге көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Өзгеріс модельдері (ADKAR, Kotter).
2.Трансформацияны басқару қағидаттары.
3.Өзгерістің адамдарға әсері.
4.Реформаларға мінез-құлықтық жауаптар.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Дағдарыс жағдайларында қолдау
Машықтар:
1.Көшбасшыларға стресс жағдайларында төзімділікті сақтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Команданың шиеленісін басқаруға көмек көрсету.
3.Негізделген шешімдер қабылдауға қолдау көрсету.
4.Адамдарға назар аударуды сақтауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Дағдарысты басқарудағы эмоционалдық интеллект.
2.Ұйымдардың стреске жүйелік жауаптары.
3.Дағдарыс көшбасшылығының модельдері.
4.Қиын жағдайлардағы қарым-қатынас қағидаттары.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
3-дағды:
Шиеленістер мен қиын өзара әрекеттесулерді шешу
Машықтар:
1.Лидерге шиеленіс жағдайларын талдауда көмектесуді жүзеге асыру.
2.Шешім табу стратегияларын іздеуге көмек көрсету.
3.Қатысушылардың ұстанымдары мен мүдделерін түсінуге қолдау көрсету.
4.Конструктивті ықпал ету модельдерін әзірлеуге көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Шиеленісті шешу модельдері.
2.Медиация қағидаттары.
3.Билік пен ықпал типологиясы.
4.Қиын жағдайлардағы қарым-қатынастың ерекшеліктері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өзін-өзі реттеудің жоғары деңгейі, эмоционалдық интеллект пен эмпатия;
бейтараптылықты және кәсіптілік ұстанымын сақтау қабілеті;
Шынайылық, клиентке құрметпен қарау, қарым-қатынаста ашықтық;
Клиенттің контекстіне, мәдениетіне және даралығына саналы қатынас;
үздіксіз оқуға және өзін-өзі талдауға дайын болу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтарға сілтемелер:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
6
Білім беру коучі (Coachin Education)
6
Бизнес-коуч (Executive/Business Coach)
6
Командалық коуч (TeamCoach)
15."Денсаулық және сауықтыру коучі" мамандығының жұмыс сипаттамасы:
Топ коды:

2379-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Коуч по здоровью и благополучию
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура),
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское образование (магистратура, докторантура, ординатура, резидентура)
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет релевантного опыта по вопросам благополучия, устойчивого и здорового образа жизни, программах общего оздоровления (без выполнения медицинских функций)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Дополнительное профессиональное образование в области коучинга, не менее 100 академических часов обучения в аккредитованной программе, подтвержденные часы практики не менее 100, участие в профессиональных сообществах, программы непрерывного обучения коучингу и иные формы профессионального развития, подтвержденное сертификатом на второй уровень сертификации и выше.
Другие возможные наименования профессий:
Основная цель деятельности:
Поддержка клиентов в достижении личных целей, связанных с физическим, эмоциональным и психологическим благополучием, формировании устойчивых привычек, баланса и качества жизни через применение методов коучинга.
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Проведение индивидуальных и групповых коучинг-сессий по вопросам здоровья и благополучия
2.Содействие клиенту в укреплении баланса, жизненной стабильности и устойчивого образа жизни
3.Содействие клиенту в поддержании долгосрочного благополучия и устойчивых изменений.
Дополнительные трудовые функции:
1.Содействие клиенту в формировании здоровых поведенческих практик и привычек.
2.Сопровождение клиента в укреплении жизненной устойчивости и ресурсов благополучия.
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Проведение индивидуальных и групповых коучинг-сессий по вопросам здоровья и благополучия
Навык 1:
Создание условий для осознанного исследования клиентом своего состояния
Умения:
1.Оказание поддержки клиента в осознании текущего жизненного состояния и факторов, на него влияющих.
2.Оказывать содействие исследованию привычек и повседневных паттернов поведения.
3.Осуществлять помощь клиенту выявлять области, требующие внимания.
4.Предоставление поддержки в структурировании мыслей о здоровье и благополучии.
Знания:
1.Основы жизненного баланса и ресурсного состояния.
2.Факторы, влияющие на состояние благополучия.
3.Подходы к анализу повседневных привычек.
4.Методы самонаблюдения и отслеживания состояния.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Содействие формированию устойчивых и поддерживающих привычек
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту выявлять неполезные паттерны поведения.
2.Поддерживать формирование реалистичных действий для укрепления благополучия.
3.Оказывать содействие выбору небольших шагов, которые создают устойчивый эффект.
4.Осуществлять помощь в анализе влияния привычек на качество жизни
Знания:
1.Принципы формирования поведенческих привычек.
2.Механизмы закрепления новых моделей поведения.
3.Факторы, влияющие на устойчивость привычек.
4.Методы мягкого внедрения изменений в повседневную жизнь.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Поддержка клиента в укреплении ресурсности и жизненной энергии
Умения:
1.Осуществлять помощь выявлять источники ресурса и восстановления.
2.Оказывать содействие
формированию действий, поддерживающих энергию.
3.Предоставление поддержки клиента в создании своего ритма дня.
4.Осуществлять помощь интегрировать восстановительные практики в повседневность.
Знания:
1.Особенности ресурсных циклов человека.
2.Принципы поддержания жизненной энергии.
3.Факторы, влияющие на снижение ресурса.
4.Подходы к формированию индивидуальных восстановительных стратегий.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 4:
Корректное ведение профессиональной документации
Умения:
1.Вести записи, отражающие цели, результаты и структуру коучинговых взаимодействий с соблюдением границ профессии с согласия клиента.
2.Систематизировать данные по клиентским процессам в удобном и безопасном формате.
3.Обеспечивать порядок хранения документов, включая электронные записи, переписку и договоры.
4.Обновлять документацию по мере хода работы, соблюдая согласованный формат и требования организации и клиента.
Знания:

2379-9
Сынып атауы коды:
-
Жұмыс атауы:
Денсаулық және сауықтыру коучі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейінің кіші деңгейі:
БТБА, БА стандартты біліктілік сипаттамаларына сәйкес біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавриат, мамандық бойынша, ординатура),
Мамандық:
Квалификация:
Білім деңгейі:
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, докторантура, ординатура, резидентура)
Мамандық:
Квалификация:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 5 жыл (оның ішінде кемінде 3 жылы әл-ауқат, тұрақты және салауатты өмір салты, жалпы сауықтыру бағдарламалары бойынша сәйкес тәжірибе болуы тиіс (медициналық функцияларды орындаусыз).
Бейформалды және бейресми біліммен байланыс:
Коучинг бойынша қосымша кәсіптік білім, аккредиттелген бағдарлама аясында кемінде 100 академиялық сағаттық оқыту, кемінде 100 сағаттық расталған практикалық тәжірибе, кәсіптік қауымдастықтарға қатысу, коучинг және басқа да кәсіптік даму түрлері бойынша үздіксіз білім беру бағдарламалары, екінші деңгейлі сертификат және одан жоғары сертификатпен расталған.
Басқа ықтимал лауазым атаулары:
Әрекеттің негізгі мақсаты:
Коучинг әдістерін қолдана отырып, клиенттерге физикалық, эмоционалдық және психологиялық әл-ауқатқа қатысты жеке мақсаттарға жетуге, тұрақты әдеттер қалыптастыруға, өмірде тепе-теңдік пен сапаны арттыруға қолдау көрсету.
Жұмыс функцияларының тізімі:
Міндетті жұмыс функциялары:
1.Денсаулық пен әл-ауқат мәселелері бойынша жеке және топтық коучинг сессияларын өткізу.
2.Клиенттерге тепе-теңдікті, өмір тұрақтылығын және тұрақты өмір салтын нығайтуға көмектесу.
3.Клиенттерге ұзақ мерзімді әл-ауқатты және тұрақты өзгерістерді сақтауға көмектесу.
Қосымша жұмыс функциялары:
1.Клиенттерге салауатты мінез-құлық тәжірибелері мен әдеттерін қалыптастыруға көмектесу.
2.Клиенттердің әл-ауқатын нығайту үшін төзімділігі мен ресурстарын арттыруға қолдау көрсету.
Жұмыс сипаттамасы
Жұмыс функциясы 1:
Денсаулық пен әл-ауқат мәселелері бойынша жеке және топтық коучинг сессияларын өткізу
Дағды 1:
Клиенттерге өз жағдайларын саналы түрде зерттеуге жағдай жасау
Машықтар:
1.Клиенттерге өздерінің қазіргі өмірлік жағдайы мен оған әсер ететін факторларды түсінуге көмектесу.
2.Әдеттер мен күнделікті мінез-құлық үлгілерін зерттеуді көмек көрсету.
3.Клиентке назар аударуды қажет ететін салаларды анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
4.Денсаулық пен әл-ауқат туралы ойларды құрылымдауға қолдау көрсету.
Білімдер:
1.Өмір тепе-теңдігі мен ресурстар жағдайының негіздері.
2.Жақсы күйге әсер ететін факторлар.
3.Күнделікті әдеттерді талдау тәсілдері.
4.Өзін-өзі бақылау және жағдайды бақылау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Тұрақты және қолдаушы әдеттерді қалыптастыруды ілгерілету
Машықтар:
1.Клиентке пайдасыз мінез-құлық үлгілерін анықтауға көмек көрсету.
2.Әл-ауқатты нығайту үшін нақты іс-қимылдарды қалыптастыруға қолдау көрсету.
3.Тұрақты әсер беретін кішігірім қадамдарды таңдауға көмек көрсету.
4.Әдеттердің өмір сапасына әсерін талдауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Мінез-құлық әдеттерін қалыптастыру қағидаттары.
2.Жаңа мінез-құлық үлгілерін нығайту механизмдері.
3.Әдеттердің тұрақтылығына әсер ететін факторлар.
4.Күнделікті өмірге өзгерістерді біртіндеп енгізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиенттің ресурстары мен өмірлік күш-қуатын нығайтуға қолдау көрсету
Машықтар:
1.Ресурстар мен қалпына келу көздерін анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Энергияны қолдайтын әрекеттерді қалыптастыруға қолдау көрсету.
3.Клиентке өзінің күн тәртібін құруға қолдау көрсету.
4.Қалпына келтіру тәжірибелерін күнделікті өмірге енгізуге көмектесуді жүзеге асыру.
Білім:
1.Адам ресурстары циклдерінің ерекшеліктері.
2.Өмірлік энергияны сақтау қағидаттары.
3.Ресурстардың сарқылуына әсер ететін факторлар.
4.Жеке қалпына келтіру стратегияларын әзірлеу тәсілдері.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 4:
Кәсіптік құжаттарды дұрыс жүргізу
Машықтар:

1. Принципы структурирования профессиональной документации в сфере услуг.
2.Требования к содержанию и объему записей в коучинговой практики.
3.Основы защиты информации при электронном и бумажном хранении данных.
4.Правила хранения, архивирования и уничтожения клиентских материалов.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Трудовая функция 2:
Содействие клиенту в укреплении баланса, жизненной стабильности и устойчивого образа жизни
Навык 1:
Содействие формированию целей в сфере здоровья и благополучия
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту определять значимые цели в сфере благополучия.
2.Оказывать содействие анализу текущего состояния и желаемых изменений.
3.Предоставление поддержки в создании реалистичных планов действий.
4.Осуществлять помощь в анализе связи целей с ресурсами.
Знания:
1.Основы формирования целей в сфере образа жизни.
2.Принципы сопоставления целей и возможностей.
3.Факторы, влияющие на достижимость изменений.
4.Методы оценки прогресса в сфере благополучия.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Поддержка клиента в выработке устойчивых моделей поведения
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту выявлять шаблоны поведения, влияющие на благополучие.
2.Предоставление поддержки выработку новых действий, укрепляющих здоровье.
3.Оказывать содействие созданию поддерживающих привычек.
4.Осуществлять помощь в отслеживании результативность выбранных моделей.
Знания:
1.Принципы изменения поведения.
2.Факторы влияния внешней среды на образ жизни.
3.Подходы к созданию поддерживающих привычек.
4.Методы наблюдения за устойчивостью поведения.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Содействие управлению повседневной нагрузкой
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту выявлять источники перегрузки.
2.Предоставлять поддержку создание более сбалансированного ритма дня.
3.Оказывать содействие определению действий, уменьшающих нагрузку.
4.Осуществлять помощь клиенту выбирать способы восстановления.
Знания:
1.Основы распределения нагрузки в повседневной жизни.
2.Факторы, влияющие на устойчивость при нагрузке.
3.Принципы организации ритма дня.
4.Методы восстановления жизненного ресурса.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Трудовая функция 3:
Содействие клиенту в поддержании долгосрочного благополучия и устойчивых изменений
Навык 1:
Поддержка клиента в адаптации к изменениям образа жизни
Умения:
1.Осуществлять помощь определять, какие изменения наиболее приоритетны.
2.Оказывать содействие планированию действий в новых условиях.
3.Предоставлять поддержку клиенту в период изменения привычек.
4.Осуществлять помощь в корректировке процесса внедрения изменений.
Знания:
1.Основы адаптивного поведения.
2.Факторы влияния перемен на устойчивость.
3.Подходы к созданию благоприятной среды для изменений.
4.Методы удержания мотивации при долгосрочных изменениях.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Содействие укреплению внутренней устойчивости и уверенности в изменениях
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту выявлять элементы, поддерживающие устойчивость.
2.Оказывать содействие развитию полезных действий в сложные периоды.
3.Предоставлять поддержку анализ успешных стратегий.
4.Осуществлять помощь в формировании уверенности в выбранном направлении.
Знания:
1.Основы устойчивого поведения.
2.Факторы, поддерживающие стабильность выбранного пути.
3.Подходы к развитию уверенного поведения.
4.Методы закрепления полезных моделей действий.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Поддержка клиента в укреплении жизненной гармонии и повседневного баланса
Умения:
1.Осуществлять помощь в выявлении области дисбаланса.
2.Оказывать содействие расстановке приоритетов в повседневной жизни.
3.Предоставлять поддержку в создании условий для гармоничного ритма.
4.Осуществлять помощь клиенту вырабатывать поддерживающие решения
Знания:
1.Принципы жизненного баланса.
2.Факторы, влияющие на гармонию в повседневности.
3.Подходы к определению жизненных приоритетов.
4.Методы формирования устойчивого образа жизни.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Содействие клиенту в формировании здоровых поведенческих практик и ритуалов
Навык 1:
Содействие исследованию текущих привычек
Умения:
1.Осуществлять помощь выявлять привычки, влияющие на благополучие.
2.Предоставлять поддержку в анализе последствий привычек на благополучие.
3.Оказывать содействие выявлению ключевых точек для изменений.
4.Осуществлять помощь клиенту выбирать приоритетные направления развития.
Знания:
1.Основы анализа привычек.
2.Факторы устойчивости поведенческих моделей.
3.Подходы к внедрению обновленных действий.
4.Методы наблюдения за поведенческими изменениями.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Развитие поддерживающих поведенческих стратегий
Умения:
1.Осуществлять помощь в выборе действий, поддерживающие образ жизни.
2.Оказывать поддержку в создании микрошагов изменений.
3.Предоставление содействия в формировании полезных ритуалов дня.
4.Осуществлять помощь закреплять новые стратегии поведения.
Знания:
1.Принципы создания устойчивых поведенческих изменений.
2.Факторы, влияющие на закрепление ритуалов.
3.Подходы к формированию новых моделей действий.
4.Методы отслеживания устойчивости изменений.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Поддержка клиента в формировании ресурсной среды
Умения:
1.Осуществлять помощь определять элементы окружения, усиливающие ресурсность.
2.Поддерживать создание условий, способствующих изменениям.
3.Оказание содействия в корректировке повседневных факторов.
4.Осуществлять помощь клиенту сохранять устойчивый ритм жизни.
Знания:
1.Принципы создания поддерживающей среды.
2.Факторы влияния окружения на образ жизни.
3.Подходы к усилению позитивных условий.
4.Методы формирования ресурсных пространств.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Дополнительная трудовая функция 2:
Сопровождение клиента в укреплении жизненной устойчивости и ресурсов благополучия
Навык 1:
Развитие устойчивого образа жизни
Умения:
1.Осуществлять помощь выявлять элементы, усиливающие устойчивость.
2.Оказывать содействие в формировании регулярных действий.
3.Поддерживать анализ влияющих факторов.
4.Осуществлять помощь корректировать образ жизни под изменяющиеся условия.
Знания:
1.Основы устойчивого поведения.
2.Факторы влияния на долгосрочные изменения.
3.Подходы к закреплению устойчивых привычек.
4.Методы определения индивидуальной стратегии устойчивости.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 2:
Поддержка клиента в укреплении самостоятельности в вопросах благополучия
Умения:
1.Осуществлять помощь клиенту в формировании ответственности за собственное состояние.
2.Оказывать содействие в выработке самостоятельных решений.
3.Предоставление поддержки в анализе собственных ресурсов.
4.Осуществлять помощь формировать уверенность в способности поддерживать изменения.
Знания:
1.Принципы формирования самостоятельности.
2.Факторы, влияющие на устойчивое самообслуживание.
3.Подходы к развитию личной инициативности.
4.Методы формирования уверенного поведения.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Навык 3:
Поддержка клиента в развитии устойчивого взгляда на жизненные приоритеты
Умения:
1.Осуществлять помощь выявлять значимые жизненные направления.
2.Поддерживать приоритизацию.
3.Оказывать содействие формированию долгосрочных ориентиров.
4.Осуществлять помощь в интеграции приоритетов в повседневность.
Знания:
1.Основы формирования жизненных ориентиров.
2.Факторы влияния на устойчивость выбора.
3.Подходы к формированию долгосрочных решений.
4.Методы согласования действий с жизненными приоритетами.
Возможность признания навыка:
Не требуется.
Требования к личностным компетенциям:
эмпатия и способность выстраивать доверие;
высокий уровень эмоциональной устойчивости;
осознанность, этичность и принятие индивидуальности клиента;
интерес к человеческому развитию и здоровому образу жизни;
готовность к постоянному саморазвитию и обновлению знаний.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Коуч в спортивной подготовке (Sport Coach)
6
Лайф-коуч (Life Coach)
6
Командный коуч (Team Coach)
15. Карточка профессии "Коуч в спортивной подготовке":
Код группы:

1. Клиенттің келісімімен кәсіптік шекараны сақтай отырып, коучинг өзара әрекеттесулерінің мақсаттары, нәтижелері және құрылымын жазып отыру.
2. Клиенттік процестерге қатысты деректерді ыңғайлы және қауіпсіз форматта жүйелеу.
3. Құжаттарды, оның ішінде электрондық жазбалар, хат алмасулар және келісімшарттарды сақтау тәртібін қамтамасыз ету.
4. Жұмыс барысына сәйкес құжаттаманы жаңартып отыру, келісілген формат пен ұйым мен клиент талаптарын сақтау.
Білімдер:
1.Қызмет көрсету саласындағы кәсіби құжаттаманы құрылымдау қағидаттары.
2.Коучинг тәжірибесінде жазбалардың мазмұны мен көлеміне қойылатын талаптар.
3.Деректерді электрондық және қағаз нұсқада сақтау кезінде ақпаратты қорғаудың негіздері.
4. Клиент материалдарын сақтау, архивтеу және жою қағидалары.
Құзыреттілікті тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жұмыс функциясы 2:
Клиентке тепе-теңдікті, өмір тұрақтылығын және тұрақты өмір салтын нығайтуға көмектесу
Дағды 1:
Денсаулық пен әл-ауқат мақсаттарын қоюға көмектесу
Машықтар:
1.Клиенттерге мағыналы әл-ауқат мақсаттарын анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Ағымдағы жағдай мен қажетті өзгерістерді талдауды жеңілдету.
3.Реалистік іс-қимыл жоспарларын құруға қолдау көрсету.
4.Мақсаттар мен ресурстар арасындағы байланысты талдауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Өмір салты мақсаттарын қою негіздері.
2.Мақсаттар мен мүмкіндіктерді сәйкестендіру қағидаттары.
3.Өзгеріске қол жеткізуге әсер ететін факторлар.
4.Жақсылық саласындағы ілгерілеуді бағалау әдістері.
Дағдыларды тану:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Клиенттерге тұрақты мінез-құлық үлгілерін қалыптастыруда қолдау көрсету
Машықтар:
1.Клиенттерге өз әл-ауқатына әсер ететін мінез-құлық үлгілерін анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Жаңа денсаулықты қолдайтын мінез-құлық үлгілерін дамытуға қолдау көрсету.
3.Қолдаушы әдеттерді қалыптастыруға ықпал ету.
4.Таңдалған үлгілердің тиімділігін бақылауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Құлықты өзгерту қағидаттары.
2.Өмір салтына әсер ететін факторлар.
3.Қолдаушы әдеттерді қалыптастыру тәсілдері.
4.Құлықтылықты ұзақ мерзімді сақтауды бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Күнделікті жұмыс жүктемесін басқаруға көмек көрсету
Машықтар:
1.Клиентке артық жүктеме көздерін анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Күнделікті режимді теңгерімдірек етуге қолдау көрсету.
3.Стресті азайтатын әрекеттерді анықтауға көмектесу.
4.Клиенттерге қалпына келудің жолдарын таңдауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Күнделікті өмірде жүктемені бөлу негіздері.
2.Стресс кезінде төзімділікке әсер ететін факторлар.
3.Күнделікті тәртіпті ұйымдастыру қағидаттары.
4.Өмірлік ресурстарды қалпына келтіру әдістері.
Құзыреттерді тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жұмыс функциясы 3:
Клиентке ұзақ мерзімді әл-ауқатты және тұрақты өзгерісті сақтауға көмек көрсету
Дағды 1:
Клиенттерге өмір салтының өзгерістеріне бейімделуге қолдау көрсету
Машықтар:
1.Қай өзгерістер ең маңызды екенін анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Жаңа жағдайларда іс-қимылды жоспарлауға ықпал ету.
3.Әдет өзгерістері кезеңінде клиенттерге қолдау көрсету.
4.Өзгерістерді енгізу процесін реттеуге көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Адаптивті мінез-құлық негіздері.
2.Өзгерістің тұрақтылығына әсер ететін факторлар.
3.Өзгеріске қолайлы ортаны қалыптастыру тәсілдері.
4.Ұзақ мерзімді өзгерістер кезінде мотивацияны сақтау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Ішкі төзімділікті және өзгеріске деген сенімділікті күшейтуге қолдау көрсету
Машықтар:
1.Клиентке төзімділікті қолдайтын элементтерді анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Қиын кезеңдерде пайдалы әрекеттерді дамытуға ықпал ету.
3.Сәтті стратегияларды талдауға қолдау көрсету.
4.Таңдалған бағытқа сенімділік туғызуға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Тұрақты мінез-құлық негіздері.
2.Таңдалған жолдағы тұрақтылықты қолдайтын факторлар.
3.Өзіне сенімді мінез-құлықты дамыту тәсілдері.
4.Пайдалы мінез-құлық үлгілерін нығайту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиентке өмір үйлесімділігі мен күнделікті тепе-теңдікті нығайтуда қолдау көрсету
Машықтар:
1.Теңгерімсіздік саласын анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Күнделікті өмірде басымдықтарды белгілеуге жәрдемдесу.
3.Гармониялы ырғақ үшін жағдай жасауға қолдау көрсету.
4.Клиенттерге қолдау көрсететін шешімдер әзірлеуге көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Өмір тепе-теңдігінің қағидаттары.
2.Күнделікті өмірде үйлесімділікке әсер ететін факторлар.
3.Өмірлік басымдықтарды анықтау тәсілдері.
4.Тұрақты өмір салтын қалыптастыру әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша жұмыс функциясы 1:
Клиенттерге салауатты мінез-құлық әдеттері мен рәсімдерін қалыптастыруға көмек көрсету
Дағды 1:
Ағымдағы әдеттерді зерттеуге көмек көрсету
Машықтар:
1.Жағдайына әсер ететін әдеттерді анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Олардың салдарын талдауға қолдау көрсету.
3.Өзгерістерге бағытталған негізгі тұстарды анықтауға жәрдемдесу.
4.Клиентке дамудың басым бағыттарын таңдауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Әдеттерді талдау негіздері.
2.Құлық үлгілерінің тұрақтылығына әсер ететін факторлар.
3.Жаңартылған әрекеттерді іске асыру тәсілдері.
4.Мінез-құлық өзгерістерін бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Қолдаушы мінез-құлық стратегияларын әзірлеу
Машықтар:
1.Өмір салтын қолдайтын әрекеттерді таңдауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Өзгерістің микроқадамдарын жасауға қолдау көрсету.
3.Пайдалы ритуалдардың қалыптасуына қолдау көрсету.
4.Жаңа мінез-құлық стратегияларын нығайтуға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Тұрақты мінез-құлық өзгерістерін жасау қағидаттары.
2.Ритуалдарды нығайтуға әсер ететін факторлар.
3.Жаңа мінез-құлық үлгілерін қалыптастыру тәсілдері.
4.Өзгерістің тұрақтылығын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиентке ресурстық ортаны қалыптастыруда қолдау көрсету
Машықтар:
1.Ресурстарды тиімді пайдалану қабілетін арттыратын қоршаған орта элементтерін анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Өзгерістерге қолайлы жағдайлар жасауға қолдау көрсету.
3.Күнделікті факторларды бейімдеуді жеңілдету.
4.Клиентке өмірдің тұрақты ырғағын сақтауға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Қолдаушы ортаны қалыптастыру қағидаттары.
2.Өмір салтына әсер ететін факторлар.
3.Оң жағдайларды нығайту тәсілдері.
4.Ресурстық кеңістіктерді құру әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Қосымша жұмыс функциясы 2:
Клиенттердің әл-ауқаты үшін төзімділігі мен ресурстарын нығайтуға қолдау көрсету
Дағды 1:
Тұрақты өмір салтын қалыптастыру
Машықтар:
1.Төзімділікті арттыратын элементтерді анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Тұрақты әрекеттерді қалыптастыруға көмек көрсету.
3.Әсер ететін факторларды талдауға қолдау көрсету.
4.Өмір салтын өзгермелі жағдайларға бейімдеуге көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Тұрақты мінез-құлық негіздері.
2.Ұзақ мерзімді өзгерістерге әсер ететін факторлар.
3.Тұрақты әдеттерді қалыптастыру тәсілдері.
4.Жеке тұрақтылық стратегияларын анықтау әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 2:
Клиенттердің әл-ауқат мәселелерінде өзіндік тәуелсіздігін нығайтуға қолдау көрсету
Машықтар:
1.Клиенттерге өз жағдайларына жауапкершілікті дамытуға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Тәуелсіз шешім қабылдауға көмек көрсету.
3.Өз ресурстарын талдауға қолдау көрсету.
4.Өзгерісті ұзақ мерзімді сақтап қалу қабілетіне сенімділік туғызуға көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Тәуелсіздікті дамыту қағидаттары.
2.Тұрақты өзін-өзі қызмет көрсетуге әсер ететін факторлар.
3.Жеке бастаманы дамыту тәсілдері.
4.Сенімді мінез-құлықты дамыту әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Дағды 3:
Клиентке өмірлік басымдықтарға тұрақты көзқарас қалыптастыруда қолдау көрсету
Машықтар:
1.Мағыналы өмірлік бағыттарды анықтауға көмектесуді жүзеге асыру.
2.Басымдықтарды белгілеуге қолдау көрсету.
3.Ұзақ мерзімді мақсаттардың қалыптасуына көмек көрсету.
4.Басымдықтарды күнделікті өмірге енгізуге көмектесуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Өмірлік бағыттарды қалыптастырудың негіздері.
2.Таңдаулардың тұрақтылығына әсер ететін факторлар.
3.Ұзақ мерзімді шешімдер қабылдау тәсілдері.
4.Әрекеттерді өмірлік басымдықтарға сәйкестендіру әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді.
Жеке құзыреттілік талаптары:
эмпатия және сенім орнату қабілеті;
жоғары деңгейдегі эмоционалдық тұрақтылық;
клиенттің даралығын түсіну, этика және оны қабылдау;
адамның дамуы мен салауатты өмір салтына қызығушылық;
үздіксіз өзін-өзі дамытуға және білімді жаңартуға дайын болу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
6
Спорттық дайындық коучі (SportCoach)
6
Лайф-коуч (LifeCoach)
6
Командалық коуч (TeamCoach)
16."Спорттық дайындық коучі" мамандығының жұмыс сипаттамасы картасы:
Топ коды:

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
19. Наименование государственного органа: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Исполнитель: Амиралиева Мейрамкуль Маратовна – главный эксперт управления нормирования труда и национальной системы квалификаций Департамента труда и социального партнерства, +7 (717) 274 35 22.
20. Организации (предприятия) участвующие в разработке: Общественное объединение "ICF Kazakhstan" (International Coaching Federation), Объединение юридических лиц "Ассоциация по связям бизнеса, общества и государства"
21. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 19 декабря 2025 года.
22. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
23. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен":
24. Номер версии и год выпуска: версия 1, 22 декабря 2025 года.
25. Дата ориентировочного пересмотра: 22 декабря 2028 года.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық сипаттамалары
19. Мемлекеттік орган атауы: Қазакстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі;
Орындаушы: Амиралиева Мейрамкуль Маратқызы - Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаментінің еңбек нормалау және ұлттық біліктілік жүйесі басқармасының бас сарапшысы, +7 (717) 274 35 22.
20. Дамуға қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар): "ICF Kazakhstan" қоғамдық бірлестігі (International Coaching Federation), "Бизнес, қоғам және мемлекет байланыстары қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі.
21. Кәсіптік біліктіліктер бойынша салалық кеңес: 2025 жылғы 19 желтоқсан
22. Ұлттық кәсіптік біліктілік органы:
23. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасы:
24. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2025 жылғы 22 желтоқсан.
25. Жоспарланған қайта қарау күні: 2028 жылғы 22 желтоқсан.