О районном бюджете на 2026-2028 годы
Решение Бородулихинского районного маслихата области Абай от 18 декабря 2025 года № 41-2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Бородулихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 4045289 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2853987 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 19618 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 767 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1170917 тысяч тенге;
2) затраты – 3512876,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 36049 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 110287 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 74238 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 496363,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -496363,5 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 110287 тысяч тенге;
погашение займов – 822238 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 215587,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Бородулихинского районного маслихата области Абай от 13.02.2026 № 44-2-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Принять к исполнению на 2026 год норматив распределения доходов в бюджет района по социальному налогу 1%, установленный решением маслихата области Абай от 8 декабря 2025 года № 32/212-VIII "Об областном бюджете на 2026-2028 годы".
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты городов районного значения, села, поселка, сельского округа, в сумме 283556 тысяч тенге, в том числе:
Андреевскому сельскому округу
32764 тысяч тенге;
Бакинскому сельскому округу
10230 тысяч тенге
Бель-Агачскому сельскому округу
9608 тысяч тенге;
Дмитриевскому сельскому округу
11706 тысяч тенге;
Жерновскому сельскому округу
21899 тысяч тенге;
Зубаирскому сельскому округу
16095 тысяч тенге;
Кунарлинскому сельскому округу
20153 тысяч тенге;
Красноярскому сельскому округу
24710 тысяч тенге;
Новодворовскому сельскому округу
15637 тысяч тенге;
Новошульбинскому сельскому округу
38295 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу
26243 тысяч тенге;
Переменовскому сельскому округу
667 тысяч тенге;
Подборному сельскому округу
12894 тысяч тенге;
Степному сельскому округу
17220 тысяч тенге;
Таврическому сельскому округу
25435 тысяч тенге.

2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Абай облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 41-2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-баптарына, "Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына Бородулиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4045289 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 2853987 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 19618 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 767 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 1170917 мың теңге;
2) шығындар – 3512876,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 36049 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 110287 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 74238 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 496363,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -496363,5 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 110287 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 822238 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 215587,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 13.02.2026 № 44-2-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "2026-2028 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Абай облысы мәслихатының 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 32/212-VIII шешімімен белгіленген, 2026 жылға аудан бюджетіне әлеуметтік салық 1%, мөлшерінде нормативтерді орындауға қабылдансын.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтерге берілетін бюджеттік субвенцияның көлемі 283556 мың теңге сомасында ескерілсін, соның ішінде:
Андреевка ауылдық округіне
32764 мың теңге;
Бақы ауылдық округіне
10230 мың теңге;
Белағаш ауылдық округіне
9608 мың теңге;
Дмитриевка ауылдық округіне
11706 мың теңге;
Жерновка ауылдық округіне
21899 мың теңге;
Зубаир ауылдық округіне
16095 мың теңге;
Құнарлы ауылдық округіне
20153 мың теңге;
Красный Яр ауылдық округіне
24710 мың теңге;
Новодворовка ауылдық округіне
15637 мың теңге;
Новошульба ауылдық округіне
38295 мың теңге;
Новопокровка ауылдық округіне
26243 мың теңге;
Переменовка ауылдық округіне
667 мың теңге;
Подборный ауылдық округіне
12894 мың теңге;
Степной ауылдық округіне
17220 мың теңге;
Таврия ауылдық округіне
25435 мың теңге.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 57488 тысяч тенге.
5. Распределение целевых трансфертов из районного бюджета бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2026 год определяется постановлением акимата Бородулихинского района.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 727817 тысяч тенге.
Распределение целевых трансфертов из областного бюджета бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2026 год определяется постановлением акимата Бородулихинского района.

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 57488 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу Бородулиха ауданы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 727817 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
Облыстық бюджеттен аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне 2026 жылға арналған нысаналы трансферттерді бөлу Бородулиха ауданы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

7. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 210466 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 110287 тысяч тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата С. Урашева
Приложение 1 к решению
Бородулихинского районного
маслихата

7. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттері 210466 мың теңге сомасында көзделсін.
8. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен 110287 мың теңге сомасында кредиттер көзделсін.
9. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы С. Урашева
Бородулиха аудандық
мәслихатының

93853
006
Оказание жилищной помощи
120
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
88869
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
19463
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
255171
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
29857
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
176582
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
176582
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
63868
011
Оплата услуг по зачислению выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1294
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
13162
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
98258
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
402559,2
1
Жилищное хозяйство
173000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
173000
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
30000
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
143000
2
Коммунальное хозяйство
229559,5
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
19093,5
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
19093,5
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
210466
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
210466
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
740890
1
Деятельность в области культуры
153317
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
153317
003
Поддержка культурно-досуговой работы
153317
2
Спорт
7105
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)

93853
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
120
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi
бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
88869
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
19463
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
255171
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
29857
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
176582
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
176582
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63868
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1294
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
13162
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
98258
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
402559,2
1
Тұрғын үй шаруашылығы
173000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
173000
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
30000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу
143000
2
Коммуналдық шаруашылық
229559,5
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
19093,5
026
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
19093,5
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
210466
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
210466
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
740890
1
Мәдениет саласындағы қызмет
153317
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
153317
003
Мәдени - демалыс жұмысын қолдау
153317
2
Спорт
7105
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі

40062
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
40062
9
Прочие государственные услуги общего характера
75955
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
49196
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
49196
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
26759
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
26759
02
Оборона
26976
1
Военные нужды
13141
122
Аппарат акима района (города областного значения)
13141
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
13141
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
13835
122
Аппарат акима района (города областного значения)
13835
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5074
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
8761
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
405219
1
Социальное обеспечение
11318
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
11318
005
Государственная адресная социальная помощь
11318
2
Социальная помощь
319317
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
319317
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
99951
006
Оказание жилищной помощи
120
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
44356
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
20727
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
120613
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

40062
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40062
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
75955
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
49196
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49196
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
26759
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26759
02
Қорғаныс
26976
1
Әскери мұқтаждар
13141
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
13141
005
Жалпыға бiрдей әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар
13141
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
13835
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
13835
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5074
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерге өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
8761
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
405219
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
11318
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
11318
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
11318
2
Әлеуметтік көмек
319317
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
319317
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
99951
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
120
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi
бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
44356
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
20727
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
120613
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету