"О бюджете города Семей на 2026-2028 годы"
Решение маслихата города Семей области Абай от 18 декабря 2025 года № 52/277-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 88 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Семей РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026 - 2028 годы согласно приложению 1, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 93 602 726,9 тысяч тенге:
налоговые поступления – 63 912 457,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 582 644,1 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 18 026 734,3 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 080 891,5 тысяч тенге;
2) затраты – 95 888 347,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - -455 761,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 455 761,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 829 859,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 829 859,3 тысяч тенге:
поступление займов – 9 500 000,0 тысяч тенге;
погашение займов – 15 228 687,0 тысяч тенге;

"Семей қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы"
Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 52/277-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 88-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
2026 - 2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1 - қосымшаға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 93 602 726,9 мың теңге:
салықтық түсімдер – 63 912 457,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 582 644,1 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 18 026 734,3 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 11 080 891,5 мың теңге;
2) шығындар – 95 888 347,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – -455 761,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 455 761,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 829 859,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 829 859,3мың теңге:
қарыздар түсімі – 9 500 000,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15 228 687,0 мың теңге;

используемые остатки бюджетных средств – 7 558 546,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Семей области Абай от 31.07.2026 № 58/315-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа (города областного значения) – 1 500 000,0 тыс. тенге.
3. Принять к исполнению на 2026 год:
норматив распределения доходов в бюджет города по социальному налогу в размере 13,7 процентов.

бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 7 558 546,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 31.07.2026 № 58/315-VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органның резерві – 1 500 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2026 жылға арналған:
әлеуметтік салық бойынша қала бюджетіне кірістерді бөлу нормативі – 13,7 пайыз орындалсын.

Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата города Семей области Абай от 31.07.2026 № 58/315-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
4. Учесть в бюджете города затраты на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата города Семей Е. Сагандыков
Приложение 1 к решению
от 18 декабря 2025 года
№ 52/277-VIII
Бюджет города Семей на 2026 год

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 31.07.2026 № 58/315-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Қала бюджетінде азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек ескерілсін.
5. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Семей қаласы мәслихатының төрағасы Е. Сагандыков
2025 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 52/277-VIII шешімге
1-қосымша
Семей қаласының 2026 жылға арналған бюджеті

285 865,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
655 840,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
898 332,3
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
2 980 674,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
350 000,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
350 000,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 076 351,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
853 851,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
370 510,6
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
11 235,0
021
Капитальные расходы государственного органа
694,7
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
260 114,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
191 408,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
19 889,2
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)
222 500,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
222 500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
38 752 960,2
1
Жилищное хозяйство
19 665 526,3
467
Отдел строительства района (города областного значения)
14 518 847,5
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
8 693 067,5
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
5 825 780,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
969 581,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
829 588,4
003
Капитальные расходы государственного органа

285 865,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
655 840,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
898 332,3
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
2 980 674,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
350 000,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
350 000,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1 076 351,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
853 851,5
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
370 510,6
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
11 235,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
694,7
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
260 114,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
191 408,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
19 889,2
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
222 500,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
222 500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
38 752 960,2
1
Тұрғын үй шаруашылығы
19 665 526,3
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
14 518 847,5
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
8 693 067,5
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
5 825 780,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
969 581,3
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
829 588,4
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары

467
Отдел строительства района (города областного значения)
1 896 454,6
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
732 323,2
017
Капитальные расходы государственного органа
664 131,4
124
Проведение мероприятий на расходы развития по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, устранению ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, общереспубликанского либо международного значения, а также в целях развития агломераций по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, а также по поручению Президента Республики Казахстан за счет целевых трансфертов из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
500 000,0
468
Отдел архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
1 075 346,4
001
Услуги по реализации государственной политики в области архитектуры и градостроительства на местном уровне
118 837,0
003
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
953 609,4
004
Капитальные расходы государственного органа
2 900,0
12
Транспорт и коммуникации
21 410 548,1
1
Автомобильный транспорт
12 959 459,1
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
12 959 459,1
022
Развитие транспортной инфраструктуры
71 083,8
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
9 898 600,1
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2 989 775,2
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
8 451 089,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
8 451 089,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области пассажирского транспорта и автомобильных дорог
168 965,0
024
Организация внутрипоселковых (внутригородских), пригородных и внутрирайонных общественных пассажирских перевозок
245 176,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
36 948,0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
8 000 000,0
13
Прочие
1 612 893,4
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
112 893,4
469
Отдел предпринимательства района (города областного значения)
112 893,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства

467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1 896 454,6
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
732 323,2
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
664 131,4
124
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен берілетін нысаналы трансферттердің есебінен әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң саяси, экономикалық және әлеуметтiк тұрақтылығына, адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауіп төндiретiн жалпы республикалық немесе халықаралық маңызы бар жағдайларды жою бойынша, сондай-ақ агломерацияларды дамыту мақсатында облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің өтініштері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша даму шығыстарына іс-шаралар өткізу
500 000,0
468
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет және қала құрылысы бөлімі
1 075 346,4
001
Жергілікті деңгейде сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
118 837,0
003
Аудан аумағында қала құрылысын дамыту схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
953 609,4
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 900,0
12
Көлiк және коммуникация
21 410 548,1
1
Автомобиль көлiгi
12 959 459,1
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
12 959 459,1
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
71 083,8
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
9 898 600,1
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2 989 775,2
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
8 451 089,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
8 451 089,0
001
Жергілікті деңгейде жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
168 965,0
024
Кентiшiлiк (қалаiшiлiк), қала маңындағы ауданiшiлiк қоғамдық жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру
245 176,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
36 948,0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
8 000 000,0
13
Басқалар
1 612 893,4
3
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау
112 893,4
469
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
112 893,4
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

1  004  850,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
9  641  228,0
1
Социальное обеспечение
1  198  543,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1  198  543,0
005
Государственная адресная социальная помощь
874  970,0
018
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
323  573,0
2
Социальная помощь
7  516  361,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
7  166  361,0
006
Оказание жилищной помощи
18  853,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1  742  417,0
010
Материальное обеспечение детей с ивалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
133  206,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
281  274,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
677  977,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
904  597,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
3  408  037,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
350  000,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
350  000,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
926  324,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
926  324,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
350  062,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
11  965,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
300  787,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
263  510,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
23  046  083,0
1
Жилищное хозяйство
7  210  677,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)

1  004  850,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
9  641  228,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1  198  543,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1  198  543,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
874  970,0
018
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
323  573,0
2
Әлеуметтiк көмек
7  516  361,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
7  166  361,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
18  853,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
1  742  417,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
133  206,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
281  274,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
677  977,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
904  597,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
3  408  037,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
350  000,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
350  000,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
926  324,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
926  324,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
350  062,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
11  965,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
300  787,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
263  510,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
23  046  083,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
7  210  677,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі