"О бюджете города Семей на 2026-2028 годы"
Решение маслихата города Семей области Абай от 18 декабря 2025 года № 52/277-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьей 88 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Семей РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 86 996 881,0 тысяч тенге:
налоговые поступления – 56 781 203,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 480 530,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 18 022 300,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 712 848,0 тысяч тенге;
2) затраты – 72 223 955,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - -455 761,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 455 761,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 15 228 687,0 тысяч тенге;

"Семей қаласының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы"
Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 52/277-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 88-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1,2,3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға арналған мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 86 996 881,0 мың теңге:
салықтық түсімдер – 56 781 203,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 480 530,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 18 022 300,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 11 712 848,0 мың теңге;
2) шығындар – 72 223 955,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – -455 761,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 455 761,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 15 228 687,0 мың теңге;

6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -15 228 687,0 тысяч тенге:
поступление займов – 0,0 тысяч тенге;
погашение займов – 15 228 687,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге;
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа (города областного значения) – 1 500 000,0 тыс. тенге.
3. Принять к исполнению на 2026 год:
норматив распределения доходов в бюджет города по социальному налогу в размере 1 процента.

6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -15 228 687,0 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15 228 687,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0,0 мың теңге.
2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органның резерві – 1 500 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2026 жылға арналған:
әлеуметтік салық бойынша қала бюджетіне кірістерді бөлу нормативі – 1 пайыз орындалсын.

655  290,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
895  742,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
3  024  062,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
350  000,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
350  000,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1  057  298,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
884  798,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
343  674,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
11  235,0
021
Капитальные расходы государственного органа
21  089,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
259  714,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
228  808,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
20  278,0
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)
172  500,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
172  500,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
21  120  947,0
1
Жилищное хозяйство
7  131  466,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
3  886  397,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
3  034  000,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
852  397,0
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
894  137,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства
151  925,0
003
Капитальные расходы государственного органа
1  050,0
005
Организация сохранения государственного жилищного фонда

655  290,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
895  742,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
3  024  062,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
350  000,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
350  000,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1  057  298,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
884  798,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
343  674,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
11  235,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
21  089,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
259  714,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
228  808,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
20  278,0
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
172  500,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
172  500,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
21  120  947,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
7  131  466,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
3  886  397,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
3  034  000,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
852  397,0
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
894  137,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
151  925,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1  050,0
005
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру

228  307,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
228  307,0
02
Оборона
238  435,0
1
Военные нужды
210  245,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
210  245,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
210  245,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
28  190,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
28  190,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
28  190,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
1  004  850,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
1  004  850,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1  004  850,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
1  004  850,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
9  641  228,0
1
Социальное обеспечение
1  198  543,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1  198  543,0
005
Государственная адресная социальная помощь
874  970,0
018
Предоставление специальных социальных услуг в условиях полустационара в области социальной защиты
323  573,0
2
Социальная помощь
7  516  361,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
7  166  361,0
006
Оказание жилищной помощи
18  853,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1  742  417,0
010
Материальное обеспечение детей с ивалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
133  206,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
281  274,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
677  977,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
904  597,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
3  408  037,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
350  000,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов

228  307,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
228  307,0
02
Қорғаныс
238  435,0
1
Әскери мұқтаждар
210  245,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
210  245,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
210  245,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
28  190,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
28  190,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
28  190,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
1  004  850,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
1  004  850,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1  004  850,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
1  004  850,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
9  641  228,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1  198  543,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1  198  543,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
874  970,0
018
Әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
323  573,0
2
Әлеуметтiк көмек
7  516  361,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
7  166  361,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
18  853,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
1  742  417,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
133  206,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
281  274,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
677  977,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
904  597,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
3  408  037,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
350  000,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау