О внесении изменений и дополнения в решение маслихата области Абай от 15 ноября 2023 года № 9/65-VIIІ "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов области Абай"
Решение маслихата области Абай от 10 апреля 2025 года № 25/174-VIII
Маслихат области Абай РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата области Абай от 15 ноября 2023 года № 9/65-VIIІ "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов области Абай" следующие изменения и дополнение:
в приложении к решению маслихата области Абай, утвержденного указанным решением:
заголовок главы 4 изложить в новой редакции:
"Глава 4. Меры по созданию, содержанию и защите зеленых насаждений";
пункт 27 изложить в новой редакции:
"27. Создание, содержание и защита зеленых насаждений делятся на следующие комплексы взаимосвязанных работ:
1) посадка деревьев, кустарников, многолетних цветов и живой изгороди (с заменой грунта при необходимости) с трехгодичным уходом за ними;
2) устройство однолетних цветников и газонов;
3) вырубка, пересадка деревьев;
4) компенсационная посадка деревьев с трехгодичным уходом за ними;
5) содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений);
6) мониторинг, инвентаризация зеленых насаждений.";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений), включает следующее:
устройство приствольных лунок и их рыхление, и прополка;
побелка штамба деревьев;
стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;
покос травы, прополка сорняков;
зимнее укрытие зеленных насаждений (деревья, кустарники, многолетние цветы);
полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода;
кронирование кроны деревьев;
формирование кроны деревьев;
омолаживающая обрезка производимое исходя из биологических особенностей древесно-кустарниковой растительности с сохранением скелетных и полускелетных частей;
санитарная обрезка аварийных, сухостойных деревьев и кустарников, выкорчевка пней;
внесение удобрений;
борьба с вредителями и болезнями зеленых насаждений;
зачистка и пломбировка дупел, обработка мест спилов.";
пункт 59 изложить в новой редакции:
"59. Размер вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, предусмотренный Базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 265 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33476), исчисляется уполномоченным органом.".

Абай облысы мәслихатының 2023 жылғы 15 қарашадағы № 9/65-VIII "Абай облысының елді мекендердің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Абай облысы мәслихатының 2025 жылғы 10 сәуірдегі № 25/174-VIII шешімі
Абай облысы мәслихаты ШЕШТІ:
1. Абай облысы мәслихатының 2023 жылғы 15 қарашадағы № 9/65-VIII "Абай облысының елді мекендердің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" шешіміне келесі өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Абай облысы мәслихатының көрсетілген шешімімен бекітілген қосымшасында:
4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жасыл желектерді құру, күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі шаралар";
27-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Жасыл екпелерді құру, күтіп ұстау және қорғау өзара байланысты жұмыстардың мынадай кешендеріне бөлінеді:
1) ағаштарды, бұталарды, көпжылдық гүлдер мен бұталы қоршауды үш жылдық күтіммен (қажет болса топырақты ауыстыру арқылы) отырғызу;
2) бір жылдық гүлзарлар мен көгалдардың құрылысы;
3) ағаштарды кесу, қайта отырғызу;
4) үш жылдық күтімімен ағаштарды өтемдік отырғызу;
5) жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету);
6) жасыл екпелерді мониторингтеу, түгендеу.";
келесі мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету) келесіні қамтиды:
ағаштардың діңгек қуысын орнатумен және оларды қопсыту және арамшөптерден тазарту;
ағаш діңін ақтау;
бұталы қоршауды кесу, ағаштардың діңін көтеру, өскінді алып тастау;
шөп шабу, арамшөптерді жою;
жасыл екпелерді қымтау (ағаштар, бұталар, көпжылдық гүлдер);
бүкіл вегетациялық кезеңде жасыл екпелерді суару;
ағаш тәжін тәждеу;
ағаштардың тәжін қалыптастыру;
қаңқа және жартылай қаңқа бөліктерін сақтай отырып, ағаш-бұта өсімдіктерінің биологиялық ерекшеліктеріне сүйене отырып жасартатын кесу;
апатты, қураған ағаштар мен бұталарды санитарлық кесу, діңгектерді тамырымен жұлу;
тыңайтқыштарды қолдану;
жасыл екпелердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу;
қуыстарды тазалау және пломбалау, аралау орындарын өңдеу.";
59 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 265 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33476 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті орган есептейді.".

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата области Абай Ш. Байбеков

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы маслихатының төрағасы Ш. Байбеков