Об утверждении профессиональных стандартов "Производство сахаристых кондитерских изделий и какао порошка", "Производство макаронных изделий", "Производство питьевой бутилированной воды", "Производство фасованного чая", "Производство напитков", "Производство дрожжей", "Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий", "Менеджмент в реализации произведенных продуктов питания", "Производство продуктов общественного питания", "Производство приготовленных пищевых продуктов и полуфабрикатов"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2025 года № 477
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить следующие профессиональные стандарты:
1) согласно приложению 1 "Производство сахаристых кондитерских изделий и какао порошка";
2) согласно приложению 2 "Производство макаронных изделий";
3) согласно приложению 3 "Производство питьевой бутилированной воды";
4) согласно приложению 4 "Производство фасованного чая";
5) согласно приложению 5 "Производство напитков";
6) согласно приложению 6 "Производство дрожжей";
7) согласно приложению 7 "Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий";
8) согласно приложению 8 "Менеджмент в реализации произведенных продуктов питания";
9) согласно приложению 9 "Производство продуктов общественного питания";
10) согласно приложению 10 "Производство приготовленных пищевых продуктов и полуфабрикатов".
2. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельхозпродукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
сельского Хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство сахаристых кондитерских изделий и какао порошка"

"Қантты кондитерлік өнімдер мен какао ұнтағын өндіру", "Макарон өнімдерін өндіру", "Бөтелкедегі ауыз суды өндіру", "Өлшеп оралған шәй өндіру", "Сусындар өндіру", "Ашытқы өндіру", "Нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру", "Өндірілген тамақ өнімдерін өткізу менеджменті", "Қоғамдық тамақ өнімдерін өндіру", "Дайындалған тамақ өнімдері мен жартылай фабрикаттарды өндіру" кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 477 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мынадай кәсіптік стандарттар бекітілсін:
1) 1-қосымшаға сәйкес "Қантты кондитерлік өнімдер мен какао ұнтағын өндіру";
2) 2-қосымшаға сәйкес "Макарон өнімдерін өндіру";
3) 3-қосымшаға сәйкес "Бөтелкедегі ауыз суды өндіру";
4) 4-қосымшаға сәйкес "Өлшеп оралған шәй өндіру";
5) 5-қосымшаға сәйкес "Сусындар өндіру";
6) 6-қосымшаға сәйкес "Ашытқы өндіру";
7) 7-қосымшаға сәйкес "Нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру";
8) 8-қосымшаға сәйкес "Өндірілген тамақ өнімдерін өткізу менеджменті";
9) 9-қосымшаға сәйкес "Қоғамдық тамақ өнімдерін өндіру";
10) 10-қосымшаға сәйкес "Дайындалған тамақ өнімдері мен жартылай фабрикаттарды өндіру".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның көшірмесінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
1-қосымша
"Қантты кондитерлік өнімдер мен какао ұнтағын өндіру" кәсіптік стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство сахаристых кондитерских изделий и какао порошка" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и применяется в области организации труда и профессиональной деятельности работников, занимающихся производством кондитерских изделий, в том числе шоколадных, карамельных, вафельных и других сахаристых продуктов, а также какао-порошка. Этот стандарт регламентирует требования к квалификации работников, описывает их обязанности, права, а также устанавливает необходимые знания, навыки и умения для эффективного и безопасного выполнения профессиональных функций в данной области. Он применяется на всех этапах производства — от закупки сырья до выпуска готовой продукции, а также включает в себя процессы контроля качества, упаковки и хранения продукции.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1. Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2. Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3. Масло какао – смесь триглицеридов жирных кислот и сопутствующих веществ, извлекаемая из какао-бобов или составных частей какао-бобов с содержанием свободных жирных кислот;
4. Какао-порошок – кондитерское изделие из тонкоизмельченного, частично обезжиренного тертого какао, которое содержит от 12% до 20% масла какао и не более 7,5% влаги;
5. Карамель – формованное сахаристое кондитерское изделие из карамельной массы на основе уваренной смеси сахара и патоки с добавлением или без добавления других видов сырья и пищевых добавок, ароматизаторов, с массовой долей влаги не более 4%, подразделяют на леденцовую или с начинками;
6. Карамельная масса – кондитерская масса, полученная увариванием карамельного сиропа с добавлением пищевых добавок, влажностью не более 4%;
7. Конфета – формованное сахаристое кондитерское изделие, небольшого размера, из одной или нескольких конфетных масс, определяющих основной идентификационный признак конфеты;
8. Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
9. Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
10. Кондитерское производство – промышленное изготовление кондитерских изделий;
11. умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
12. Сахаристое кондитерское изделие – кондитерское изделие с содержанием сахара не менее 20%;
13. Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
14. Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
15. Начинка – кондитерский полуфабрикат, используемый для прослойки и (или) наполнения внутренней полости кондитерского изделия;
16. Сироп – концентрированный раствор сахарозы или различных сахаров с добавлением другого кондитерского сырья, содержащий не менее 50% сухих веществ;
17. Шоколад – кондитерское изделие, получаемое на основе какао-продуктов и сахара, в состав которого входит не менее 35% общего сухого остатка какао-продуктов, в том числе не менее 18% масла какао и не менее 14% сухого обезжиренного остатка какао-продуктов;
18. Тертое какао (какао тертое) – продукт измельчения механически разрушенных, обжаренных и освобожденных от оболочки какао-бобов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Қантты кондитерлік өнімдер мен какао ұнтағын өндіру" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және кондитерлік өнімдерді, оның ішінде шоколадты, карамельді, вафельді және басқа да қантты өнімдерді, сондай-ақ какао ұнтағын өндірумен айналысатын жұмыскерлердің еңбегін және кәсіптік қызметін ұйымдастыру саласында қолданылады. Бұл стандарт жұмыскерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды регламенттейді, олардың міндеттерін, құқықтарын сипаттайды, сондай-ақ осы саладағы кәсіби функцияларды тиімді және қауіпсіз орындау үшін қажетті білім, дағды және машықты белгілейді. Ол өндірістің— шикізатты сатып алудан бастап дайын өнімді шығаруға дейін, сондай-ақ өнім сапасын бақылау, қаптау және сақтау үдерістерін қоса алғанда барлық кезеңдерінде қолданылады
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) Дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) Какао майы – құрамында май қышқылдары бар какао бұршақтарынан немесе какао бұршақтарының құрамдас бөліктерінен алынған май қышқылдары триглицеридтері мен ілеспе заттардың қоспасы;
4) Какао ұнтағы – құрамында 12–20 % какао майы және 7,5 %-дан аспайтын ылғал бар ұсақ ұнтақталған, жартылай майсыз үгітілген какаодан жасалған кондитерлік өнім;
5) Карамель – ылғалдың массалық үлесі 4%-дан аспайтын шикізат пен тағамдық қоспалардың, хош иістендіргіштердің басқа түрлерін қосып немесе қоспай, қант пен сірненің қайнатылған қоспасы негізінде карамель массасынан жасалған құйылған қантты кондитерлік өнім;
6) Карамель массасы – ылғалдылығы 4 %-дан аспайтын тағамдық қоспалар қосылған карамель шәрбатын қайнату арқылы алынған кондитерлік масса;
7) Кәмпит – кәмпиттің негізгі сәйкестендіру белгісін анықтайтын бір немесе бірнеше кәмпит массасынан жасалған, шағын мөлшердегі құйылған қантты кондитерлік өнім;
8) Кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
9) Кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат ;
10) Кондитерлік өндіріс – кондитерлік өнімдерді өнеркәсіптік өндіру;
11) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
12) Қантты кондитерлік өнім – құрамында қант мөлшері кемінде 20 % болатын кондитерлік өнім;
13) Құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
14) Кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі ;
15) Салынды – кондитерлік өнімнің ішкі қуысын қабаттау және (немесе) толтыру үшін қолданылатын кондитерлік жартылай фабрикат;
16) Шәрбат – құрамында кемінде 50% құрғақ заттар бар басқа кондитерлік шикізат қосылған сахарозаның немесе әртүрлі қанттардың концентрацияланған ерітіндісі;
17) Шоколад – какао өнімдері мен қант негізінде алынатын, оның құрамына какао өнімдерінің жалпы құрғақ қалдығының кемінде 35%-ы, оның ішінде какао майының кемінде 18%-ы және какао өнімдерінің майсыз құрғақ қалдығының кемінде 14%-ы кіретін кондитер өнімі;
18) Ұнтақталған какао – механикалық түрде бұзылған, қуырылған және қабығынан босатылған какао бұршақтарын ұнтақтау өнімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА –Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;

4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
5) ТиПО – Техническое и професиональное образование
6) ISO – ISO — International Organization for Standardization (Международная организация по стандартизации)
7) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points (Анализ рисков и критические контрольные точки)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство сахаристых кондитерских изделий и какао порошка
5. Код профессионального стандарта: C121
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность
10 Производство продуктов питания
10.8 Производство прочих продуктов питания
10.89 Производство прочих продуктов питания, не включенных в другие группировки
10.89.9 Производство прочих пищевых продуктов, не включенных в другие группировки
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по профессиям занятых производством какао, шоколада и сахаристых кондитерских изделий.
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор линии приготовления шоколадной массы - 3 уровень ОРК
2) Заведующий лабораторией - 6 уровень ОРК
4) Изготовитель кондитерских изделий - 3 уровень ОРК
5) Генеральный директор - 7 уровень ОРК
6) Укладчик-упаковщик - 2 уровень ОРК
7) Изготовитель конфет - 3 уровень ОРК
8) Инженеры-технологи пищевого производства - 6 уровень ОРК
9) Лаборант (средней квалификации) - 3 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор линии приготовления шоколадной массы":
Код группы:
8162-6
Код наименования занятия:
8162-6-003
Наименование профессии:
Оператор линии приготовления шоколадной массы
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 73. Оператор линии приготовления шоколадной массы, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 74. Оператор линии приготовления шоколадной массы, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
4 разряд: Не менее 1 года работы в должности оператора линии 3 разряда либо на смежных участках (измельчение, смешивание, темперирование или формование шоколадных масс). Работник должен иметь практические навыки управления технологическим оборудованием, соблюдать рецептуры и параметры температурных режимов, а также уметь проводить первичный контроль качества полуфабрикатов. Допускается сокращение стажа до 6 месяцев при наличии среднего специального образования по направлению "Технология кондитерского производства" или "Технология пищевых продуктов". 5 разряд: Не менее 2 лет работы в должности оператора линии 4 разряда. Работник должен обладать опытом самостоятельного ведения полного цикла приготовления шоколадной массы, включая настройку и обслуживание оборудования, контроль параметров вязкости и влажности, анализ качества продукта и ведение технологической документации. Обязателен опыт взаимодействия с лабораторией и технологической службой предприятия, участие в корректировке рецептур и повышении эффективности производственного процесса.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

4) БА – Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – Техникалық және кәсіптік білім;
6) ISO – International Organization for Standardization (Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым);
7) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points (Тәекелдерді талдау және сыни бақылау нүктелері ).
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Қантты кондитерлік өнімдер мен какао ұнтағын өндіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: C121
6. ЭҚЖЖ-ға сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
C Өңдеуші өнеркәсіп
10 Тамақ өнімдерін өндіру;
10.8 Басқа тамақ өнімдерін өндіру;
10.89 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру;
10.89.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тағам өнімдерін өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Какао, шоколад және қант кондитерлік өнімдерін өндірумен айналысатын кәсіптер бойынша қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Шоколад массасын әзірлеу желісінің операторы - СБШ 3 деңгейі;
2) Зертхана меңгерушісі - СБШ 6 деңгейі;
3) Кондитер өнімдерін даярлаушы - СБШ 3 деңгейі;
4) Бас директор - СБШ 7 деңгейі;
5) Қаптамашы-ораушы - СБШ 2 деңгейі;
6) Кәмпиттер жасаушы - СБШ 3 деңгейі;
7) Тағам өндірісінің инженер-технологтары - СБШ 6 деңгейі;
8) Зертханашы (біліктілігі орташа) - СБШ 3 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Шоколад массасын әзірлеу желісінің операторы" кәсіп карточкасы
Топ коды:
8162-6
Қызмет атауының коды:
8162-6-003
Кәсіп атауы:
Шоколад массасын әзірлеу желісінің операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа даүлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
73-параграф. Шоколад массасын дайындау желісінің операторы, 4-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
74-параграф . Шоколад массасын дайындау желісінің операторы, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4-разряд: 3-разрядтағы желі операторы немесе ұқсас учаскелерде (ұнтақтау, араластыру, темперлеу немесе шоколад массаларын қалыптау) кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Жұмысшы технологиялық жабдықты басқарудың тәжірибелік дағдыларына ие болуы, рецептура мен температуралық режим параметрлерін сақтауы және жартылай фабрикаттардың сапасына бастапқы бақылау жүргізе алуы қажет. "Кондитерлік өндіріс технологиясы" немесе "Азық-түлік өнімдерінің технологиясы" мамандығы бойынша орта арнаулы білімі болған жағдайда өтіл 6 айға дейін қысқартылуы мүмкін.
5-разряд: 4-разрядтағы желі операторы лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі. Жұмысшы шоколад массасын дайындаудың толық циклін өз бетінше жүргізу тәжірибесіне ие болуы тиіс, оның ішінде жабдықты баптау мен қызмет көрсету, тұтқырлық пен ылғалдылық параметрлерін бақылау, өнім сапасын талдау және технологиялық құжаттаманы жүргізу. Зертхана және кәсіпорынның технологиялық қызметімен өзара жұмыс тәжірибесі, рецептураларды түзету мен өндіріс тиімділігін арттыруға қатысу міндетті болып табылады.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

8162-6-001 - Машинист шоколадоотделочных машин
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса по производству какао-масла и какао-порошка на поточно-автоматизированной линии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка оборудования и сырья к работе линии
2. Ведение технологического процесса приготовления шоколадной массы
3. Завершение процесса и обслуживание линии
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка оборудования и сырья к работе линии
Навык 1:
Подготовка сырья и загрузка ингредиентов
Умения:
4 разряд:
1. Проверять качество и влажность какао-продуктов, сахара и жиров перед загрузкой.
2. Производить дозирование компонентов в соответствии с технологической картой.
3. Загружать ингредиенты в смесители и контролировать их равномерное распределение.
5 разряд:
1. Контролировать соответствие сырья техническим условиям и спецификациям.
2. Организовывать процесс дозирования и подачи ингредиентов на линию.
3. Контролировать расход сырья и вести учет загружаемых компонентов.
Знания:
4 разряд:
1. Виды и свойства какао-бобов, какао-порошка, жиров и сахара.
2. Правила хранения и подготовки сырья к переработке.
3. Нормы рецептур и закладки ингредиентов.
5 разряд:
1. Влияние качества сырья на свойства шоколадной массы.
2. Методы определения влажности и чистоты компонентов.
3. Стандарты и технические условия на сырье (ГОСТ, ТУ, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка и настройка технологического оборудования
Умения:
4 разряд:
1. Проверять исправность мельниц, смесителей и дозаторов перед запуском линии.
2. Настраивать параметры подачи, скорости и температуры согласно рецептуре.
3. Выполнять пробный пуск оборудования под контролем мастера.
5 разряд:
1. Производить полную настройку и регулировку параметров оборудования для различных рецептур.
2. Контролировать техническое состояние узлов и механизмов линии.
3. Анализировать причины отклонений и устранять незначительные неисправности.
Знания:
4 разряд:
1. Устройство мельниц, смесителей и темперирующих машин.
2. Последовательность технологической подготовки линии к работе.
3. Правила охраны труда при эксплуатации оборудования.
5 разряд:
1. Принципы автоматического управления и регулирования технологических процессов.
2. Методы диагностики и устранения неполадок.
3. Требования к энергоэффективной и безопасной эксплуатации машин.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Ведение технологического процесса приготовления шоколадной массы
Навык 1:
Управление процессом измельчения и перемешивания
Умения:
4 разряд:

8162-6-001 - Шоколад өңдейтін машиналардың машинисі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ағынды-автоматтандырылған желіде какао майы мен какао ұнтағын өндіру бойынша технологиялық процесті жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдық пен шикізатты желі жұмысына дайындау
2. Шоколад массасын дайындаудың технологиялық процесін жүргізу
3. Процесті аяқтау және желіге қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жабдық пен шикізатты желі жұмысына дайындау
1-дағды:
Шикізатты дайындау және ингредиенттерді жүктеу
Машықтар:
4-разряд:
1. Какао өнімдерінің, қант пен майдың сапасы мен ылғалдылығын жүктеу алдында тексеру.
2. Компоненттерді технологиялық картаға сәйкес мөлшерлеу.
3. Ингредиенттерді араластырғыштарға жүктеп, олардың біркелкі таралуын бақылау.
5-разряд:
1. Шикізаттың техникалық шарттар мен спецификацияларға сәйкестігін бақылау.
2. Ингредиенттерді мөлшерлеу және желіге беру процесін ұйымдастыру.
3. Шикізаттың жұмсалуын бақылап, жүктелген компоненттер есебін жүргізу.
Білімдер:
4--разряд:
1. Какао-бұршақтардың, какао ұнтағының, майлар мен қанттың түрлері мен қасиеттері.
2. Шикізатты сақтау және өңдеуге дайындау қағидалары.
3. Рецептура және ингредиенттерді салу нормалары.
5-разряд:
1. Шикізат сапасының шоколад массасының қасиеттеріне әсері.
2. Компоненттердің ылғалдылығы мен тазалығын анықтау әдістері.
3. Шикізатқа арналған стандарттар мен техникалық шарттар (МемСТ, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Технологиялық жабдықты дайындау және баптау
Машықтар:
4--разряд:
1. Желі іске қосылар алдында диірмендердің, араластырғыштардың және дозаторлардың жарамдылығын тексеру.
2. Рецептураға сәйкес беру, жылдамдық және температура параметрлерін баптау.
3. Шебердің бақылауымен жабдықты сынамалы іске қосу.
5--разряд:
1. Әртүрлі рецептуралар үшін жабдықтың параметрлерін толық баптау және реттеу.
2. Желінің тораптары мен механизмдерінің техникалық жағдайын бақылау.
3. Ауытқулардың себептерін талдау және ұсақ ақауларды жою.
Білімдер:
4--разряд:
1. Диірмендердің, араластырғыштардың және темперлеу машиналарының құрылысы.
2. Желіні жұмысқа технологиялық дайындаудың реттілігі.
3. Жабдықты пайдалану кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері.
5--разряд:
1. Технологиялық процестерді автоматты басқару және реттеу қағидаттары.
2. Ақауларды диагностикалау және жою әдістері.
3. Машиналарды энергия тиімді және қауіпсіз пайдалану талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Шоколад массасын дайындаудың технологиялық процесін жүргізу
1-дағды:
Ұнтақтау және араластыру процесін басқару
Машықтар:
4-разряд:

1. Следить за равномерностью подачи массы в мельницы и смесители.
2. Контролировать температуру и скорость вращения валков или барабанов.
3. Поддерживать установленный технологический режим.
5 разряд:
1. Самостоятельно регулировать параметры измельчения, влажности и вязкости массы.
2. Контролировать показатели консистенции и текстуры продукта.
3. Оптимизировать процесс перемешивания для получения стабильного качества.
Знания:
4 разряд:
1. Основные стадии технологического процесса приготовления шоколадной массы.
2. Влияние температуры и времени на консистенцию продукта.
3. Методы органолептической оценки качества массы.
5 разряд:
1. Физико-химические свойства шоколадных масс.
2. Методы контроля и регулирования вязкости и плотности.
3. Показатели технологической эффективности и качества полуфабриката.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль технологических параметров и качества полуфабриката
Умения:
4 разряд:
1. Отбирать пробы для анализа и определять готовность массы.
2. Проверять соответствие температуры и плотности заданным параметрам.
3. Вести журнал учета технологических показателей.
5 разряд:
1. Анализировать данные лабораторных и технологических испытаний.
2. Определять причины отклонений от нормы и вносить корректировки.
3. Участвовать в разработке предложений по улучшению качества продукции.
Знания:
1. Порядок отбора проб и проведения контрольных анализов.
2. Показатели качества шоколадной массы (вязкость, дисперсность, влажность).
3. Правила оформления технологической документации.
5 разряд:
1. Методы анализа технологических процессов и оптимизации режимов.
2. Критические контрольные точки по системе HACCP.
3. Требования стандартов качества (ГОСТ, ISO 22000).
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Завершение процесса и обслуживание линии
Навык 1:
Охлаждение и передача шоколадной массы
Умения:
4 разряд:
1. Контролировать процесс охлаждения массы перед выгрузкой.
2. Проверять температуру и однородность продукта.
3. Подготавливать массу к подаче на дальнейшие участки.
5 разряд:
1. Настраивать системы охлаждения и темперирования.
2. Контролировать равномерность кристаллизации и структуру массы.
3. Обеспечивать передачу продукта в цех формования или фасовки без потери качества.
Знания:
4 разряд:
1. Принципы охлаждения и кристаллизации шоколадных масс.
2. Температурные режимы и требования к качеству полуфабриката.
3. Правила транспортировки массы к следующим участкам.
5 разряд:
1. Технология темперирования и регулирования структуры шоколада.

1. Массаның диірмендер мен араластырғыштарға біркелкі берілуін бақылау.
2. Валиктер немесе барабандардың айналу жылдамдығы мен температурасын бақылау.
3. Белгіленген технологиялық режимді сақтау.
5--разряд:
1. Ұнтақтау, ылғалдылық және масса тұтқырлығы параметрлерін өздігінен реттеу.
2. Өнімнің консистенциясы мен текстурасының көрсеткіштерін бақылау.
3. Тұрақты сапа алу үшін араластыру процесін оңтайландыру.
Білімдер:
4--разряд:
1. Шоколад массасын дайындау технологиялық процесінің негізгі сатылары.
2. Температура мен уақыттың өнім консистенциясына әсері.
3. Массаның сапасын органолептикалық бағалау әдістері.
5--разряд:
1. Шоколад массаларының физика-химиялық қасиеттері.
2. Тұтқырлық пен тығыздықты бақылау және реттеу әдістері.
3. Жартылай фабрикаттың технологиялық тиімділігі мен сапа көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Технологиялық параметрлер мен жартылай фабрикат сапасын бақылау
Машықтар:
4-разряд:
1. Массадан сынамалар алып, оның дайындық дәрежесін анықтау.
2. Температура мен тығыздықтың белгіленген параметрлерге сәйкестігін тексеру.
3. Технологиялық көрсеткіштер есебін журналға тіркеу.
5-разряд:
1. Зертханалық және технологиялық сынақтар деректерін талдау.
2. Нормадан ауытқулардың себептерін анықтап, түзетулер енгізу.
3. Өнім сапасын арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
4-разряд:
1. Сынамаларды алу және бақылау талдауларын жүргізу тәртібі.
2. Шоколад массасының сапа көрсеткіштері (тұтқырлық, дисперстілік, ылғалдылық).
3. Технологиялық құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
5-разряд:
1. Технологиялық процестерді талдау және режимдерді оңтайландыру әдістері.
2. HACCP жүйесі бойынша сындарлы бақылау нүктелері.
3. Сапа стандарттарына қойылатын талаптар (МемСТ, ISO 22000).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-еңбек функциясы:
Процесті аяқтау және желіге қызмет көрсету
1-дағды:
Шоколад массасын салқындату және беру
Машықтар:
4-разряд:
1. Массаны түсірер алдында салқындату процесін бақылау.
2. Өнімнің температурасын және біртектілігін тексеру.
3. Массаны келесі учаскелерге беруге дайындау.
5-разряд:
1. Салқындату және темперлеу жүйелерін баптау.
2. Кристалданудың біркелкілігін және массаның құрылымын бақылау.
3. Өнімді сапасын жоғалтпай қалыптау немесе қаптау цехына жеткізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
4-разряд:
1. Шоколад массаларын салқындату және кристалдандыру қағидаттары.
2. Температуралық режимдер мен жартылай фабрикат сапасына қойылатын талаптар.
3. Массаны келесі учаскелерге тасымалдау қағидалары.
5-разряд:
1. Шоколадтың құрылымын реттеу және темперлеу технологиясы.

2. Методы предотвращения жирового поседения.
3. Стандарты на готовый продукт и полуфабрикат.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Очистка, техническое обслуживание и безопасность линии
Умения:
4 разряд:
1. Выполнять санитарную обработку оборудования после окончания смены.
2. Контролировать исправность защитных устройств и сигнализации.
3. Подготавливать оборудование к следующему запуску.
5 разряд:
1. Организовывать техническое обслуживание линии и санитарную очистку.
2. Контролировать выполнение требований безопасности персоналом.
3. Вести журнал технического состояния оборудования.
Знания:
4 разряд:
1. Правила санитарной обработки производственного оборудования.
2. Последовательность выполнения очистки и дезинфекции.
3. Основы охраны труда и пожарной безопасности.
5 разряд:
1. Нормативные требования по технике безопасности и экологии.
2. Методы контроля эффективности санитарной обработки.
3. Системы промышленной безопасности и внутреннего аудита.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи пищевого производства
5
Заведующий лабораторией
10. Карточка профессии "Заведующий лабораторией":
Код группы:
1329-9
Код наименования занятия:
1329-9-014
Наименование профессии:
Заведующий лабораторией
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 75. Начальник производственной лаборатории (по контролю производства)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в лаборатории микробиологического контроля или аналогичной должности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3111-1-004 - Техник-химик лаборант
Основная цель деятельности:
Работник организует деятельность лаборатории, обеспечивает контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовых изделий, отвечает за соблюдение стандартов безопасности и нормативных требований.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Майлы ағаруды (жировое поседение) болдырмау әдістері.
3. Дайын өнім мен жартылай фабрикатқа арналған стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Желіні тазалау, техникалық қызмет көрсету және қауіпсіздік
Машықтар:
4-разряд:
1. Ауысым соңында жабдықты санитарлық өңдеуден өткізу.
2. Қорғаныс құрылғылары мен дабыл беру жүйелерінің жарамдылығын бақылау.
3. Жабдықты келесі іске қосуға дайындау.
5-разряд:
1. Желіні техникалық қызмет көрсету және санитарлық тазалау жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Қызметкерлердің қауіпсіздік талаптарын орындауын бақылау.
3. Жабдықтың техникалық жағдайы туралы журнал жүргізу.
Білімдер:
4-разряд:
1. Өндірістік жабдықты санитариялық өңдеу қағидалары.
2. Тазалау және дезинфекция жүргізу реттілігі.
3. Еңбек пен өрт қауіпсіздігі негіздері.
5-разряд:
1. Қауіпсіздік техникасы мен экология бойынша нормативтік талаптар.
2. Санитарлық өңдеу тиімділігін бақылау әдістері.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік және ішкі аудит жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Тағам өндірісінің инженер-технологтары
5
Зертхана меңгерушісі
10. "Зертхана меңгерушісі" кәсіп карточкасы :
Топ коды:
1329-9
Қызмет атауының коды:
1329-9-014
Кәсіп атауы:
Зертхана меңгерушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа даүлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
75-параграф. Өндірістік зертхананың меңгерушісі (өндірісті бақылау бойынша)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Микробиологиялық бақылау зертханасында немесе ұқсас лауазымда кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
3111-1-004 - Техник-химик зертханашы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызметкер зертхана жұмысының ұйымдастырылуын қамтамасыз етеді, шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімдердің сапасын бақылайды, қауіпсіздік стандарттары мен нормативтік талаптардың сақталуына жауап береді.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Организация и управление деятельностью лаборатории
2. Контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
3. Обеспечение функционирования лабораторного оборудования и документации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и управление деятельностью лаборатории
Навык 1:
Руководство персоналом лаборатории
Умения:
1. Распределять обязанности между сотрудниками лаборатории.
2. Контролировать соблюдение правил техники безопасности и санитарии.
3. Организовывать обучение и инструктаж лабораторного персонала.
Знания:
1. Трудовое законодательство и основы охраны труда.
2. Принципы управления персоналом и мотивации.
3. Методики проведения инструктажей и проверок знаний по безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Планирование и координация работы лаборатории
Умения:
1. Составлять и утверждать графики проведения лабораторных анализов и испытаний.
2. Организовывать взаимодействие лаборатории с производственными подразделениями.
3. Контролировать выполнение планов испытаний и ведение журналов учета.
Знания:
1. Основы планирования производственного контроля качества.
2. Порядок ведения и хранения лабораторной документации.
3. Структуру и функции производственного предприятия пищевой отрасли.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Навык 1:
Анализ результатов и разработка корректирующих мероприятий
Умения:
1. Определять причины несоответствий по результатам анализа.
2. Разрабатывать предложения по корректировке технологических режимов.
3. Подготавливать отчеты о результатах лабораторного контроля для руководства.
Знания:
1. Методы статистической обработки данных контроля качества.
2. Порядок проведения корректирующих и предупреждающих действий (CAPA).
3. Основы внутреннего аудита по системам менеджмента качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация и проведение лабораторных анализов
Умения:
1. Проводить физико-химические, органолептические и микробиологические испытания.
2. Анализировать полученные результаты и оформлять протоколы.
3. Определять соответствие продукции требованиям ГОСТ и СанПиН.
Знания:
1. Методы физико-химического и микробиологического анализа пищевых продуктов.
2. Критерии качества и безопасности кондитерских изделий.
3. Нормативные документы: ГОСТ, СанПиН, ISO 22000, HACCP.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение функционирования лабораторного оборудования и документации
Навык 1:
Ведение и хранение лабораторной документации
Умения:

1. Зертхана қызметін ұйымдастыру және басқару
2. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бақылау
3. Зертханалық жабдықтың және құжаттаманың жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Зертхана қызметін ұйымдастыру және басқару
1-дағды:
Зертхана персоналына басшылық жасау
Машықтар:
1. Зертхана қызметкерлері арасында міндеттерді бөлу.
2. Еңбек қауіпсіздігі және санитария ережелерінің сақталуын бақылау.
3. Зертхана қызметкерлерін оқытуды және нұсқамалық өткізуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы және еңбек қауіпсіздігі негіздері.
2. Персоналды басқару және ынталандыру қағидаттары.
3. Қауіпсіздік бойынша нұсқамалар мен білімді тексеру әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Зертхана жұмысының жоспарлануы және үйлестірілуі
Машықтар:
1. Зертханалық талдау мен сынақтар жүргізу кестесін құрастыру және бекіту.
2. Зертхананың өндірістік бөлімшелермен өзара әрекеттесуін ұйымдастыру.
3. Сынақ жоспарларының орындалуын және есеп журналдарының жүргізілуін бақылау.
Білімдер:
1. Өндірістік сапа бақылауын жоспарлау негіздері.
2. Зертханалық құжаттаманы жүргізу және сақтау тәртібі.
3. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорнының құрылымы мен функциялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бақылау
1-д1-дағды:
Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бақылау
Машықтар:
1. Талдау нәтижелері бойынша сәйкессіздіктердің себептерін анықтау.
2. Технологиялық режимдерді түзету бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Зертханалық бақылау нәтижелері туралы есептерді басшылыққа дайындау.
Білімдер:
1. Сапаны бақылау деректерін статистикалық өңдеу әдістері.
2. Түзету және алдын алу әрекеттерін (CAPA) жүргізу тәртібі.
3. Сапа менеджменті жүйелері бойынша ішкі аудиттің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Зертханалық талдауларды ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Физика-химиялық, органолептикалық және микробиологиялық сынақтар жүргізу.
2. Алынған нәтижелерді талдау және хаттамалар рәсімдеу.
3. Өнімнің МемСТ және СанЕжН талаптарына сәйкестігін анықтау.
Білімдер:
1. Тағам өнімдерін физика-химиялық және микробиологиялық талдау әдістері.
2. Кондитерлік өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігіне арналған критерийлер.
3. Нормативтік құжаттар: МемСТ, СанЕжН, ISO 22000, HACCP.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-еңбек функциясы:
Зертханалық жабдықтың және құжаттаманың жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1-дағды:
Зертханалық құжаттаманы жүргізу және сақтау
Машықтар:

1. Оформлять результаты анализов в установленной форме.
2. Вести журналы учета испытаний и внутренней отчетности.
3. Обеспечивать сохранность архивных документов и данных.
Знания:
1. Порядок оформления протоколов испытаний и отчетных форм.
2. Правила документооборота и архивного хранения лабораторных данных.
3. Основы информационной безопасности при работе с лабораторными системами.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Техническое обеспечение лабораторного процесса
Умения:
1. Контролировать исправность лабораторного оборудования и приборов.
2. Организовывать калибровку, поверку и обслуживание измерительных средств.
3. Обеспечивать наличие и правильное хранение реактивов, посуды и эталонов.
Знания:
1. Принципы метрологического обеспечения лабораторий.
2. Нормы и правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
3. Требования к условиям хранения реактивов и проб.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение быстро принимать решения
Аналитическое мышление
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
инженеры-технологи пищевого производства
3
Изготовитель кондитерских изделий
11. Карточка профессии "Изготовитель кондитерских изделий":
Код группы:
7512-3
Код наименования занятия:
7512-3-013
Наименование профессии:
Изготовитель кондитерских изделий
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 35. Кондитер, 1 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 36. Кондитер, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.

1. Талдау нәтижелерін белгіленген нысанда рәсімдеу.
2. Сынақтар мен ішкі есепке алу журналдарын жүргізу.
3. Архивтік құжаттар мен деректердің сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сынақ хаттамалары мен есептік нысандарды рәсімдеу тәртібі.
2. Зертханалық деректердің құжат айналымы және архивтік сақталу ережелері.
3. Зертханалық жүйелермен жұмыс істеу кезіндегі ақпараттық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Зертханалық процестің техникалық қамтамасыз етілуі
Машықтар:
1. Зертханалық жабдық пен аспаптардың жарамдылығын бақылау.
2. Өлшеу құралдарын калибрлеуді, тексеруді және қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
3. Реактивтердің, ыдыстардың және эталондардың бар болуын және дұрыс сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Зертханаларды метрологиялық қамтамасыз ету қағидаттары.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану нормалары мен ережелері.
3. Реактивтер мен сынамаларды сақтау жағдайларына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тез шешім қабылдай білу
Аналитикалық ойлау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШдеңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Тағам өндірісінің инженер-технологтары
3
Кондитер өнімдерін даярлаушы
11. "Кондитер өнімдерін даярлаушы" кәсіп карточкасы
Топ коды:
7512-3
Қызмет атауының коды:
7512-3-013
Кәсіп атауы:
Кондитер өнімдерін даярлаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
35-параграф. Кондитер, 1-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
36-параграф. Кондитер, 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.

Параграф 37. Кондитер, 3 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 38. Кондитер, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 39. Кондитер, 5 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 40. Кондитер, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
1 разряд: Опыт работы не требуется. Обучение проводится непосредственно на рабочем месте под руководством мастера или более квалифицированного работника. Работник должен владеть основными санитарными правилами и соблюдать требования охраны труда и внутреннего распорядка. 2 разряд: Не менее 3 месяцев работы в должности кондитера 1 разряда либо прохождение производственного обучения в учебно-производственных мастерских или на предприятии пищевой промышленности. Работник должен уметь выполнять простейшие операции по приготовлению и формованию изделий, знать основные свойства сырья и полуфабрикатов. 3 разряд: Не менее 6 месяцев работы в должности кондитера 2 разряда либо окончание профильных курсов или колледжа по направлению "Кондитерское дело" или "Технология пищевого производства". Работник должен владеть технологией приготовления основных видов кондитерских масс (помадных, карамельных, шоколадных, вафельных) и уметь контролировать качество полуфабрикатов. 4 разряд: Не менее 1 года работы в должности кондитера 3 разряда. Обязателен опыт самостоятельного ведения технологического процесса, настройки оборудования и контроля температуры, влажности и структуры изделий. Работник должен уметь устранять отклонения от норм технологического режима. 5 разряд: Не менее 2 лет работы в должности кондитера 4 разряда. Требуется опыт организации работы производственного участка, ведения технологической документации и наставничества младших работников. Работник должен владеть методами оценки качества, знать основы стандартизации и рационализации технологических процессов. 6 разряд: Не менее 3 лет работы в должности кондитера 5 разряда. Необходим опыт руководства сменой, внедрения новых технологий и рецептур, а также проведения внутреннего производственного контроля. Работник должен обладать глубокими знаниями технологических процессов, систем менеджмента качества (HACCP, ISO 22000) и уметь принимать решения по оптимизации производственного цикла.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

37-параграф. Кондитер, 3-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
38-параграф. Кондитер, 4-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
39-параграф. Кондитер, 5-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
40-параграф. Кондитер, 6-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разряд: Жұмыс өтілі талап етілмейді. Оқыту шебердің немесе жоғары білікті қызметкердің басшылығымен тікелей жұмыс орнында жүргізіледі. Жұмысшы негізгі санитариялық ережелерді білуі және еңбек қауіпсіздігі мен ішкі еңбек тәртібі талаптарын сақтауы тиіс. 2-разряд: 1-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 3 ай жұмыс өтілі немесе оқу-өндірістік шеберханаларда не тамақ өнеркәсібі кәсіпорнында өндірістік оқудан өту. Жұмысшы өнімдерді дайындау және қалыптау бойынша қарапайым операцияларды орындай білуі, шикізат пен жартылай фабрикаттардың негізгі қасиеттерін білуі тиіс. 3-разряд: 2-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі немесе "Кондитер ісі" не "Азық-түлік өндірісінің технологиясы" бағыты бойынша арнайы курстарды немесе колледжді аяқтау. Жұмысшы негізгі кондитерлік массаларды (помадалы, карамельді, шоколадты, вафельді) дайындау технологиясын меңгеріп, жартылай фабрикаттардың сапасын бақылауды білуі тиіс. 4-разряд: 3-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі. Технологиялық процесті өздігінен жүргізу, жабдықты баптау және температура, ылғалдылық пен өнім құрылымын бақылау тәжірибесі болуы қажет. Жұмысшы технологиялық режим нормаларынан ауытқуларды жоя білуі тиіс. 5-разряд: 4-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі. Өндірістік учаскенің жұмысын ұйымдастыру, технологиялық құжаттаманы жүргізу және төмен-разрядтағы қызметкерлерге тәлімгерлік ету тәжірибесі талап етіледі. Жұмысшы сапаны бағалау әдістерін меңгеріп, стандарттау және технологиялық процестерді ұтымдандыру негіздерін білуі тиіс. 6-разряд: 5-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі. Ауысымды басқару, жаңа технологиялар мен рецептураларды енгізу, сондай-ақ ішкі өндірістік бақылауды жүргізу тәжірибесі болуы қажет. Жұмысшы технологиялық процестерді терең меңгеруі, сапа менеджменті жүйелерін (HACCP, ISO 22000) білуі және өндірістік циклді оңтайландыру бойынша шешім қабылдай алуы тиіс.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

7512-3-001 - Бисквитчик
7512-3-018 - Карамельщик
7512-3-021 - Кондитер
7512-3-022 - Конфетчик
7512-3-029 - Халвомес
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса по изготовлению сахаристых кондитерских изделий на машинах и аппаратах периодического действия и на поточных линиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка сырья и оборудования
2. Приготовление, формование и обработка кондитерских изделий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка сырья и оборудования
Навык 1:
Прием и подготовка сырья
Умения:
1 разряд:
1. Принимать и сортировать сырье под руководством мастера.
2. Проверять целостность упаковки.
3. Участвовать в очистке и подаче сырья на участок.
2 разряд:
1. Подготавливать ингредиенты по рецептуре.
2. Проверять запах, цвет и качество сырья.
3. Выполнять простое дозирование.
3 разряд:
1. Проверять соответствие сырья документам качества.
2. Контролировать температуру и условия хранения.
3. Готовить смеси для полуфабрикатов.
4 разряд:
1. Контролировать поступление сырья по спецификациям.
2. Проводить визуальную оценку и первичный контроль.
3. Вести журнал учета.
5 разряд:
1. Анализировать качество сырья и полуфабрикатов.
2. Организовывать рациональное использование ингредиентов.
3. Контролировать санитарное состояние складов.
6 разряд:
1. Разрабатывать нормы расхода и спецификации.
2. Контролировать поставщиков и входной контроль.
3. Руководить работой персонала по подготовке сырья.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии и личной гигиены.
2. Виды основного кондитерского сырья.
3. Правила приемки и хранения.
2 разряд:
1. Состав и свойства ингредиентов (сахар, мука, жиры, какао).
2. Правила дозирования и смешивания.
3. Температурные режимы хранения.
3 разряд:
1. Технология подготовки сырья для различных изделий.
2. ГОСТ и ТУ на сырье.
3. Методы определения влаги и чистоты.
4 разряд:
1. Системы санитарного контроля и ХАССП.
2. Требования к сырью для шоколада и какао-масла.
3. Методы определения качества и свежести.
5 разряд:
1. Современные технологии переработки сырья.
2. Международные стандарты ISO 22000.
3. Нормативы рационального использования.
6 разряд:
1. Методы входного контроля и сертификации сырья.
2. Анализ рисков качества (HACCP, FMEA).
3. Международные тенденции в производстве кондитерских полуфабрикатов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка оборудования и рабочего места
Умения:
1 разряд:

7512-3-001 – Бисквит дайындаушы
7512-3-018 - Карамель дайындаушы
7512-3-021 - Кондитер
7512-3-022 - Конфет дайындаушы
7512-3-029 - Халуа илеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мерзімді әсер ететін машиналар мен аппараттарда және ағындық желілерде қантты кондитерлік өнімдерді дайындау бойынша технологиялық процесті жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шикізат пен құралдарды дайындау
2. Кондитерлік өнімдерді дайындау, қалыптау және өңдеу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Шикізат пен құралдарды дайындау
1-дағды:
Шикізатты қабылдау және дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің басшылығымен шикізатты қабылдау және сұрыптау.
2. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
3. Шикізатты тазалау және учаскеге жеткізу жұмыстарына қатысу.
2-разряд:
1. Рецептура бойынша ингредиенттерді дайындау.
2. Шикізаттың иісін, түсін және сапасын тексеру.
3. Қарапайым мөлшерлеу жұмыстарын орындау.
3-разряд:
1. Шикізаттың сапа құжаттарына сәйкестігін тексеру.
2. Температура мен сақтау жағдайларын бақылау.
3. Жартылай фабрикаттарға арналған қоспаларды дайындау.
4-разряд:
1. Шикізаттың спецификация бойынша келіп түсуін бақылау.
2. Визуалды бағалау және бастапқы бақылау жүргізу.
3. Есеп журналын жүргізу.
5-разряд:
1. Шикізат пен жартылай фабрикаттардың сапасын талдау.
2. Ингредиенттерді тиімді пайдалану процесін ұйымдастыру.
3. Қоймалардың санитарлық жағдайын бақылау.
6-разряд:
1. Шығын нормалары мен спецификацияларды әзірлеу.
2. Жеткізушілерді және кіріс бақылауын қадағалау.
3. Шикізатты дайындау бойынша персоналдың жұмысын басқару.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария және жеке гигиена негіздері.
2. Негізгі кондитерлік шикізат түрлері.
3. Қабылдау және сақтау қағидалары.
2-разряд:
1. Ингредиенттердің құрамы мен қасиеттері (қант, ұн, майлар, какао).
2. Мөлшерлеу және араластыру қағидалары.
3. Сақтаудың температуралық режимдері.
3-разряд:
1. Түрлі өнімдерге арналған шикізатты дайындау технологиясы.
2. Шикізатқа арналған МемСТ талаптары.
3. Ылғалдылық пен тазалықты анықтау әдістері.
4-разряд:
1. Санитарлық бақылау және HACCP жүйелері.
2. Шоколад пен какао майына арналған шикізатқа қойылатын талаптар.
3. Сапа мен балғындықты анықтау әдістері.
5-разряд:
1. Шикізатты өңдеудің заманауи технологиялары.
2. Халықаралық ISO 22000 стандарттары.
3. Шикізатты тиімді пайдалану нормативтері.
6-разряд:
1. Шикізатты кіріс бақылау және сертификаттау әдістері.
2. Сапа тәуекелдерін талдау (HACCP, FMEA).
3. Кондитерлік жартылай фабрикаттар өндірісіндегі халықаралық үрдістер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдықтар мен жұмыс орындарын дайындау
Машықтар:
1-разряд:

1. Подготавливать посуду и инвентарь.
2. Проверять чистоту оборудования.
3. Поддерживать порядок на рабочем месте.
2 разряд:
1. Устанавливать формы и дозаторы.
2. Проверять исправность машин.
3. Смазывать формы по указанию мастера.
3 разряд:
1. Подготавливать машины для замеса, темперирования и формования.
2. Настраивать параметры температурного режима.
3. Контролировать санитарное состояние оборудования.
4 разряд:
1. Выполнять настройку автоматических линий.
2. Проверять калибровку дозаторов.
3. Контролировать режимы работы машин.
5 разряд:
1. Оптимизировать технологические режимы.
2. Контролировать графики обслуживания оборудования.
3. Разрабатывать инструкции по эксплуатации.
6 разряд:
1. Руководить технической подготовкой участка.
2. Внедрять автоматизированные системы мониторинга.
3. Оценивать эффективность оборудования.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Назначение простого оборудования.
3. Правила уборки.
2 разряд:
1. Принципы работы миксеров, формовочных и темперирующих машин.
2. Правила технической безопасности.
3. Методы очистки оборудования.
3 разряд:
1. Схемы работы автоматических линий.
2. Требования ГОСТ к чистоте инвентаря.
3. Способы регулировки температуры и давления.
4 разряд:
1. Принципы технического обслуживания.
2. Технологические схемы производственного участка.
3. Параметры эффективности линий.
5 разряд:
1. Энергосберегающие и экологические технологии.
2. Программы технического контроля.
3. Методики диагностики неисправностей.
6 разряд:
1. Современные автоматизированные линии и системы управления (SCADA, MES).
2. Международные стандарты по безопасности оборудования.
3. Инжиниринг и проектирование технологических процессов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Приготовление, формование и обработка кондитерских изделий
Навык 1:
Формование и отделка изделий
Умения:
1 разряд:
1. Укладывать изделия в формы.
2. Проверять заполнение форм.
3. Участвовать в отделке простых изделий.
2 разряд:
1. Работать с формовочными машинами.
2. Контролировать целостность изделий.
3. Подготавливать формы к повторному использованию.
3 разряд:
1. Настраивать формовочные и отливочные агрегаты.
2. Контролировать температуру формования.
3. Проверять геометрию изделий.
4 разряд:
1. Регулировать параметры охлаждения и конвейеров.
2. Контролировать равномерность кристаллизации.
3. Проверять внешний вид изделий.
5 разряд:
1. Анализировать стабильность формования.
2. Оптимизировать процесс отделки.
3. Вести журнал производственного контроля.
6 разряд:
1. Внедрять автоматизированные линии формования и декора.
2. Руководить участком отделки.

1. Ыдыстар мен құрал-саймандарды дайындау.
2. Жабдықтың тазалығын тексеру.
3. Жұмыс орнында тәртіпті сақтау.
2-разряд:
1. Қалыптар мен дозаторларды орнату.
2. Машиналардың жарамдылығын тексеру.
3. Шебердің нұсқауымен қалыптарды майлау.
3-разряд:
1. Илеу, темперлеу және қалыптау машиналарын дайындау.
2. Температуралық режим параметрлерін баптау.
3. Жабдықтың санитарлық жағдайын бақылау.
4-разряд:
1. Автоматтық желілерді баптау.
2. Дозаторлардың калибрлеуін тексеру.
3. Машиналардың жұмыс режимдерін бақылау.
5-разряд:
1. Технологиялық режимдерді оңтайландыру.
2. Жабдыққа қызмет көрсету кестесін бақылау.
3. Пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
6-разряд:
1. Учаскенің техникалық дайындығын басқару.
2. Автоматтандырылған мониторинг жүйелерін енгізу.
3. Жабдықтың тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қарапайым жабдықтың арналуы.
3. Жинау және тазалау қағидалары.
2-разряд:
1. Миксерлердің, қалыптау және темперлеу машиналарының жұмыс принциптері.
2. Техникалық қауіпсіздік ережелері.
3. Жабдықты тазалау әдістері.
3-разряд:
1. Автоматты желілердің жұмыс сызбалары.
2. Құрал-саймандардың тазалығына арналған МемСТ талаптары.
3. Температура мен қысымды реттеу тәсілдері.
4-разряд:
1. Техникалық қызмет көрсету принциптері.
2. Өндірістік учаскенің технологиялық сызбалары.
3. Желілердің тиімділік параметрлері.
5-разряд:
1. Энергия үнемдеуші және экологиялық технологиялар.
2. Техникалық бақылау бағдарламалары.
3. Ақауларды диагностикалау әдістемелері.
6-разряд:
1. Қазіргі заманғы автоматтандырылған желілер мен басқару жүйелері (SCADA, MES).
2. Жабдық қауіпсіздігіне арналған халықаралық стандарттар.
3. Технологиялық процестерді инжиниринг және жобалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Кондитерлік өнімдерді дайындау, қалыптау және өңдеу
1-дағды:
Өнімдерді қалыптау және әрлеу
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімдерді қалыптарға орналастыру.
2. Қалыптардың толтырылуын тексеру.
3. Қарапайым өнімдердің әрлеуіне қатысу.
2-разряд:
1. Қалыптау машиналарымен жұмыс істеу.
2. Өнімдердің тұтастығын бақылау.
3. Қалыптарды қайта пайдалануға дайындау.
3-разряд:
1. Қалыптау және құю агрегаттарын баптау.
2. Қалыптау температурасын бақылау.
3. Өнімдердің геометриясын тексеру.
4-разряд:
1. Салқындату және конвейер параметрлерін реттеу.
2. Кристалданудың біркелкілігін бақылау.
3. Өнімдердің сыртқы түрін тексеру.
5-разряд:
1. Қалыптау тұрақтылығын талдау.
2. Әрлеу процесін оңтайландыру.
3. Өндірістік бақылау журналын жүргізу.
6-разряд:
1. Қалыптау және декорацияның автоматтандырылған желілерін енгізу.
2. Әрлеу учаскесінің жұмысына басшылық ету.

3. Проводить контроль качества изделий.
Знания:
1 разряд:
1. Основы технологии формования.
2. Правила гигиены.
3. Безопасность при работе с горячими массами.
2 разряд:
1. Виды форм и оборудование для формования.
2. Принципы охлаждения.
3. Методы предотвращения брака.
3 разряд:
1. Физико-химические процессы при кристаллизации шоколада.
2. Требования ГОСТ к геометрии изделий.
3. Методы регулирования параметров.
4 разряд:
1. Устройство формовочных линий.
2. Технология отделки и декора.
3. Нормы санитарии на участке.
5 разряд:
1. Современные методы формования и глазирования.
2. Методы автоматического контроля.
3. Стандарты ISO и HACCP.
6 разряд:
1. Новейшие технологии 3D-формования и декора.
2. Системы цифрового мониторинга качества.
3. Международные требования к кондитерским изделиям.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Приготовление кондитерских масс и полуфабрикатов
Умения:
1 разряд:
1. Выполнять простейшие операции по перемешиванию.
2. Взвешивать ингредиенты.
3. Поддерживать чистоту рабочего места.
2 разряд:
1. Готовить простые сиропы и тесто.
2. Контролировать консистенцию и температуру.
3. Проверять готовность полуфабриката.
3 разряд:
1. Готовить сложные массы (карамельные, шоколадные, пралиновые).
2. Поддерживать заданные технологические режимы.
3. Определять готовность по органолептическим признакам.
4 разряд:
1. Управлять процессом уваривания и охлаждения.
2. Контролировать качество полуфабрикатов.
3. Вносить корректировки при отклонениях.
5 разряд:
1. Анализировать технологические параметры.
2. Разрабатывать новые рецептуры.
3. Контролировать стабильность качества.
6 разряд:
1. Руководить процессом приготовления сложных масс.
2. Осуществлять внедрение инновационных технологий.
3. Проводить технологические испытания и контроль.
Знания:
1 разряд:
1. Виды сырья и их назначение.
2. Основы тепловой обработки.
3. Правила безопасности.
2 разряд:
1. Виды кондитерских масс.
2. Температурные режимы варки.
3. Методы определения готовности.
3 разряд:
1. Технология приготовления шоколадных и пралиновых масс.
2. Методы контроля вязкости и плотности.
3. Способы охлаждения полуфабрикатов.
4 разряд:
1. Лабораторные методы контроля качества.
2. Стандарты ГОСТ на полуфабрикаты.
3. Методы регулировки технологического процесса.
5 разряд:
1. Новейшие технологии производства.
2. Системы ХАССП и ISO 22000.
3. Принципы рационализации процессов.
6 разряд:
1. Инновационные технологические схемы и автоматизация.
2. Методы разработки новых видов продукции.

3. Өнім сапасын бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Қалыптау технологиясының негіздері.
2. Гигиена ережелері.
3. Ыстық массада жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік.
2-разряд:
1. Қалып түрлері және қалыптауға арналған жабдықтар.
2. Салқындату принциптері.
3. Ақаулардың алдын алу әдістері.
3-разряд:
1. Шоколадтың кристалдануы кезіндегі физика-химиялық процестер.
2. Өнімдердің геометриясына арналған МемСт талаптары.
3. Параметрлерді реттеу әдістері.
4-разряд:
1. Қалыптау желілерінің құрылысы.
2. Әрлеу және декорация технологиясы.
3. Учаскедегі санитариялық нормалар.
5-разряд:
1. Қалыптау және глазурлеудің заманауи әдістері.
2. Автоматтық бақылау әдістері.
3. ISO және HACCP стандарттары.
6-разряд:
1. 3D-қалыптау және декорацияның жаңа технологиялары.
2. Сапаны цифрлық бақылау жүйелері.
3. Кондитерлік өнімдерге арналған халықаралық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кондитерлік массалар мен жартылай фабрикаттарды дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Араластырудың ең қарапайым операцияларын орындау.
2. Ингредиенттерді өлшеу.
3. Жұмыс орнын таза ұстау.
2-разряд:
1. Қарапайым шәрбаттар мен қамыр дайындау.
2. Консистенция мен температураны бақылау.
3. Жартылай фабрикаттың дайындық дәрежесін тексеру.
3-разряд:
1. Күрделі массаларды (карамель, шоколад, пралине) дайындау.
2. Белгіленген технологиялық режимдерді сақтау.
3. Дайындықты органолептикалық белгілер арқылы анықтау.
4-разряд:
1. Қайнату және салқындату процесін басқару.
2. Жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау.
3. Ауытқулар болған жағдайда түзетулер енгізу.
5-разряд:
1. Технологиялық параметрлерді талдау.
2. Жаңа рецептураларды әзірлеу.
3. Сапаның тұрақтылығын бақылау.
6-разряд:
1. Күрделі массаларды дайындау процесіне басшылық ету.
2. Инновациялық технологияларды енгізу.
3. Технологиялық сынақтар мен бақылау жүргізу.
Білімдер:
1-разряд:
1. Шикізат түрлері және олардың қолданылу мақсаты.
2. Жылумен өңдеудің негіздері.
3. Қауіпсіздік ережелері.
2-разряд:
1. Кондитерлік массалардың түрлері.
2. Қайнатудың температуралық режимдері.
3. Дайындықты анықтау әдістері.
3-разряд:
1. Шоколад және пралине массаларын дайындау технологиясы.
2. Тұтқырлық пен тығыздықты бақылау әдістері.
3. Жартылай фабрикаттарды салқындату тәсілдері.
4-разряд:
1. Сапаны зертханалық бақылау әдістері.
2. Жартылай фабрикаттарға арналған МемСт стандарттары.
3. Технологиялық процесті реттеу әдістері.
5-разряд:
1. Өндірістің жаңа технологиялары.
2. HACCP және ISO 22000 жүйелері.
3. Процестерді ұтымдандыру қағидаттары.
6-разряд:
1. Инновациялық технологиялық сызбалар және автоматтандыру.
2. Жаңа өнім түрлерін әзірлеу әдістері.

3. Международные стандарты безопасности пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Укладчик-упаковщик
3
Лаборант (средней квалификации)
12. Карточка профессии "Генеральный директор":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-002
Наименование профессии:
Генеральный директор
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 4. Генеральный директор, Директор (Начальник) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности не менее 5 лет, при наличии ученой степени (или степени) доктора, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора по профилю, стаж научно-педагогической работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-011 - Генеральный директор производственного объединения
1210-0-028 - Директор предприятия
Основная цель деятельности:
Руководство производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководить производственно-хозяйственной деятельностью
2. Организовывать разработку и внедрение новейших прогрессивных форм управления и организации труда
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководить производственно-хозяйственной деятельностью
Навык 1:
Осуществление эффективного руководства предприятием
Умения:
1. Составлять и подписывать документы, относящиеся к уровню компетенции директора.
2. Вести переговоры, заключать и расторгать любые виды договоров с партнерами.
3. Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
4. Принимать решения в пределах своей компетенции.
5. Представлять интересы предприятия во взаимоотношениях с государственными органами, сторонними организациями и учреждениям.

3. Тағам өнімдерінің халықаралық қауіпсіздік стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ щеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
2
Орау және буып-түюші
3
Зертхана меңгерушісі
12. "Бас директор" кәсіп карточкасы
Топ коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
1210-0-002
Кәсіп атауы:
Бас директор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
44-параграф Бас директоры, ұйымның директоры (бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, ал ғылым докторы, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі болған жағдайда ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 3 жыл болуы қажет.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
1210-0-011 - Өндірістік бірлестіктің бас директоры
1210-0-028 - Кәсіпорын директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметке басшылық жасау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
2. Еңбекті басқару мен ұйымдастырудың жаңа прогрессивті нысандарын әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
1-дағды:
Кәсіпорынды тиімді басқаруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Директордың құзыреттілік деңгейіне қатысты құжаттарды жасау және қол қою.
2. Серіктестермен келіссөздер жүргізу, келісімшарттардың кез-келген түрін жасау және бұзу.
3. Ұйымның тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
4. Өз құзыреті шегінде шешім қабылдау.
5. Мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен және мекемелермен қарым-қатынаста кәсіпорынның мүдделерін білдіру.

6. Организовывать работу с целью осуществления эффективного взаимодействия подразделений.
7. Принимать меры по обеспечению всем необходимым имуществом.
8. Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
9. Способствовать росту продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли.
Знания:
1. Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2. Организация, технология и методы технического обеспечения производства с целью достижения эффективного взаимодействия всех структурных подразделений.
3. Производственные мощности предприятия, технология производства продукции организации.
4. Технология производства продукции организации.
5. Основы предпринимательства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Осуществление эффективного контроля финансово-экономической деятельности предприятия
Умения:
1. Открывать все виды счетов предприятия в банках.
2. Утверждать штатное расписание предприятия.
3. Распоряжаться имуществом и денежными средствами предприятия.
4. Обеспечивать выполнения всех обязательств перед кредиторами.
5. Обеспечивать сохранность имущества.
6. Защищать и представлять имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.
7. Осуществлять комплекс мер по контролю выполнения сотрудниками требований законодательства РК, внутренних нормативных документов и должностных обязанностей.
Знания:
1. Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2. Методы анализа хозяйственной деятельности предприятий.
3. Основы учета и финансового анализа, схемы кредитования.
4. Основы экономики.
5. Налоговое законодательство, порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организовывать разработку и внедрение новейших прогрессивных форм управления и организации труда
Навык 1:
Эффективное управление и организация труда на предприятии
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2. Принимать участие в повышении качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам высокоразвитых стран и лучших компаний в целях завоевания отечественного и зарубежных рынков.
3. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:

6. Бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру мақсатында жұмысты ұйымдастыру.
7. Барлық қажетті мүлікпен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
8. Ұйымның тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
9. Өнімдер мен қызметтерді сатудың өсуіне ықпал ету және пайданың өсуі.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылына қол жеткізу мақсатында өндірісті техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, технологиясы және әдістері.
3. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары және ұйымның өнім өндіру технологиясы.
4. Ұйымның өнім өндіру технологиясы.
5. Кәсіпкерліктің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіпорынның қаржы-экономикалық қызметін тиімді бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынның барлық есеп шоттарын банктерде ашу.
2. Кәсіпорынның штаттық кестесін бекіту.
3. Кәсіпорынның мүлкі мен ақшалай қаражаттарын басқару.
4. Несие берушілер алдындағы барлық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету.
5. Мүліктің сақталуын қамтамасыз ету.
6. Ұйымның мүліктік және өзге де мүдделерін сотта, төрелік органдарда, мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдарда қорғау және ұсыну.
7. Қызметкерлердің ҚР заңнамасы, ішкі нормативтік құжаттар мен лауазымдық міндеттер талаптарын орындауын бақылау бойынша шаралар кешенін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2. Кәсіпорындардың шаруашылық қызметін талдау әдістері.
3. Есеп пен қаржылық талдаудың негіздері, несиелеу схемалары.
4. Экономиканың негіздері.
5. Салық заңнамасы, ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметі бойынша бизнес-жоспарларды жасау және келісу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Еңбекті басқару мен ұйымдастырудың жаңа прогрессивті нысандарын әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру
1-дағды:
Кәсіпорындағы еңбекті тиімді басқару және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ұйымның саясатын, стратегиясын және оларды жүзеге асыру механизмін анықтаңыз.
2. Отандық және шетелдік нарықтарды жаулап алу мақсатында өндірілетін өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, олардың жоғары дамыған елдер мен үздік компаниялардың мемлекеттік стандарттары мен стандарттарына сәйкестігіне қатысу.
3. Менеджменттің экономикалық және әкімшілік әдістерін үйлестіруді, өндірістік және басқа мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Современные методы хозяйствования и управления организацией.
2. Рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру.
3. Система экономических индикаторов, маркетинг, техника рекламы и методы управления продажами.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Содействие развитию профессиональных навыков и рациональному использованию знаний и опыта
Умения:
1. Создавать безопасные и благоприятные для жизни и здоровья условия труда.
2. Соблюдать требования законодательства об охране окружающей среды,
3. Формировать благоприятную психологическую атмосферу в коллективе.
4. Обеспечивать разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины.
5. Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Знания:
1. Трудовое законодательство, правила внутреннего трудового распорядка,
2. Требования пожарной безопасности.
3. Основы менеджмента и маркетинга.
4. Основы психологии и профессиональной этики.
5. Организация производства и труда.
6. Порядок разработки и заключения коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Управление конфликтами и критический анализ ситуации
Умения:
1. Управлять конфликтными ситуациями в коллективе.
2. Управлять конфликтными ситуациями при продажах произведенных продуктов питания.
3. Поддерживать взаимодействие с клиентами и коллегами.
4. Управлять деловой и межличностной коммуникацией, проводить совещания.
5. Вести переговоры.
6. Анализировать события с формулированием обоснованных выводов.
7. Выносить обоснованные оценки, интерпретации событий.
8. Применять полученные результаты к ситуациям и проблемам.
Знания:
1. Правила и нормы межличностного и делового общения.
2. Методы ведения переговоров.
3. Особенности конфликтологии.
4. Принципы критического мышления.
5. Теория критического мышления.
6. Принципы развития критического мышления.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение быстро принимать решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заведующий лабораторией
6
Инженер-технолог
13. Карточка профессии "Укладчик-упаковщик":
Код группы:
9321-0
Код наименования занятия:
9321-0-003
Наименование профессии:
Укладчик-упаковщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.

1. Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері.
2. Нарық-сыртқы және ішкі жағдай.
3. Экономикалық көрсеткіштер жүйесі, маркетинг, жарнама техникасы және сатуды басқару әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіби дағдылардың дамуына және білім мен тәжірибені ұтымды пайдалануға жәрдемдесу
Машықтар:
1. Еңбек етуге, өмір мен денсаулыққа қолайлы және қауіпсіз жағдайлар жасау.
2. Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау.
3. Ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру.
4. Ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, сондай-ақ еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Қызметкерлердің еңбекке деген уәждемесін, бастамашылдығы мен белсенділігін дамытуға жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі қағидалары.
2. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3. Менеджмент пен маркетингтің негіздері.
4. Психология және кәсіби этика негіздері.
5. Өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
6. Ұжымдық шарттарды әзірлеу, жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-дағды:
Қақтығыстарды басқару және жағдайды сыни тұрғыдан талдау
Машықтар:
1. Ұжымдағы қақтығысты жағдайларды басқару.
2. Дайын тағам өнімдерін сату кезінде туындайтын қақтығыстарды реттеу.
3. Тапсырыс берушілермен және әріптестермен өзара әрекеттесуді қолдау.
4. Іскерлік және тұлғааралық коммуникацияны басқару, жиналыстар өткізу.
5. Келіссөздер жүргізу.
6. Оқиғаларды талдап, негізделген қорытындылар жасау.
7. Оқиғаларға дәлелді баға беру және оларды интерпретациялау.
8. Алынған нәтижелерді нақты жағдайлар мен мәселелерге қолдану.
Білімдер:
1. Тұлғааралық және іскерлік қарым-қатынас қағидалары мен нормалары.
2. Келіссөздер жүргізу әдістері.
3. Қақтығыстану ғылымының ерекшеліктері.
4. Сыни ойлау қағидаттары.
5. Сыни ойлау теориясы.
6. Сыни ойлауды дамыту қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тез шешім қабылдай білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Инженер-технолог
6
Өндірістік зертхана бастығы
13. "Қаптамашы-ораушы" кәсіп карточкасы
Топ коды:
9321-0
Қызмет атауының коды:
9321-0-003
Кәсіп атауы:
Қаптамашы-ораушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.

Параграф 288. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 2-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 289. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 3-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 290. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 4-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 291. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 5-й разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
9321-0-004 - Упаковщик (вручную)
9321-0-005 - Упаковщик-фасовщик
Основная цель деятельности:
Завертка, расфасовка и упаковка сахаристых кондитерских изделий вручную, на полуавтоматических и автоматических машинах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к фасовке и упаковке продукции
2. Фасовка и упаковка продукции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к фасовке и упаковке продукции
Навык 1:
Подготовка оборудования и рабочих мест
Умения:
2 разряд:
1. Подготавливать рабочее место и инвентарь.
2. Проверять чистоту упаковочных поверхностей.
3. Использовать простые инструменты.
3 разряд:
1. Проверять исправность весов и фасовочных машин.
2. Настраивать оборудование под вид изделия.
3. Подготавливать упаковочные материалы.
4 разряд:
1. Контролировать техническое состояние упаковочной линии.
2. Выполнять профилактическую чистку и смазку оборудования.
3. Сообщать мастеру о неисправностях.
5 разряд:
1. Организовывать работу по подготовке нескольких рабочих мест.

288-параграф Өлшеу және орау машиналары машинисі, 2-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министріні2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 ң бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
289-параграф. Өлшеу және орау машиналары машинисі, 3-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
290-параграф . Өлшеу және орау машиналары машинисі, 4-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
291-параграф. Өлшеу және орау машиналары машинисі5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
9321-0-004 - Қаптаушы (қолмен)
9321-0-005 - Қаптаушы-бөлшектеп өлшеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қантты кондитерлік өнімдерді қолмен, жартылай автоматты және автоматты машиналарда орау, буып-түю және қаптау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өнімді өлшеп орауға және қаптауға дайындау
2. Өнімді өлшеп орау және қаптау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өнімді өлшепорауғ ажәне қаптауға дайындау
1-дағды:
Жабдықтар мен жұмыс орындарын дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жұмыс орнын және құрал-саймандарды дайындау.
2. Орау беттерінің тазалығын тексеру.
3. Қарапайым құралдарды пайдалану.
3-разряд:
1. Таразы мен қаптау машиналарының дұрыстығын тексеру.
2. Жабдықты өнім түріне қарай баптау.
3. Орау материалдарын дайындау.
4-разряд:
1. Орау желісінің техникалық жағдайын бақылау.
2. Жабдықты профилактикалық тазалау және майлау жұмыстарын орындау.
3. Ақаулар туралы шеберге хабарлау.
5-разряд:
1. Бірнеше жұмыс орнын дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыру.

2. Инструктировать работников младших разрядов.
3. Оценивать качество подготовки оборудования.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии на рабочем месте.
2. Назначение простого инвентаря.
3. Правила личной гигиены.
3 разряд:
1. Виды упаковочного оборудования.
2. Назначение упаковочных материалов.
3. Основы техники безопасности.
4 разряд:
1. Принципы работы фасовочных и упаковочных машин.
2. Нормативы подготовки оборудования.
3. Схемы технологических линий.
5 разряд:
1. Технологические процессы фасовки и упаковки.
2. Методы диагностики неисправностей оборудования.
3. Стандарты производственной санитарии и безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка сырья и упаковочных материалов
Умения:
2 разряд:
1. Принимать упаковочные материалы.
2. Проверять целостность и количество упаковки.
3. Складывать материалы в зоне хранения.
3 разряд:
1. Определять вид материала для конкретного изделия.
2. Проверять пригодность пленки, бумаги и коробок.
3. Вести учет расхода упаковочных материалов.
4 разряд:
1. Контролировать складской запас упаковочных материалов.
2. Подбирать материалы в соответствии с санитарными нормами.
3. Обеспечивать бесперебойное снабжение упаковочного участка.
5 разряд:
1. Планировать потребность в упаковочных материалах.
2. Организовывать рациональное использование материалов.
3. Предлагать замену упаковки на более эффективные аналоги.
Знания:
2 разряд:
1. Правила хранения бумаги и пленки.
2. Маркировку упаковочной тары.
3. Основы складского учета.
3 разряд:
1. Виды и свойства упаковочных материалов.
2. Условия хранения тары.
3. Правила приемки и списания материалов.
4 разряд:
1. Стандарты на упаковочные материалы.
2. Нормы расхода и списания.
3. Правила обращения с пищевой тарой.
5 разряд:
1. Современные экологичные виды упаковки.
2. Международные требования к маркировке.
3. Экономические основы нормирования материалов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Фасовка и упаковка продукции
Навык 1:
Фасовка хлебобулочных и кондитерских изделий
Умения:
2 разряд:
1. Отбирать продукцию по внешнему виду.
2. Складывать изделия в стандартные емкости.
3. Работать с весами для фасовки.
3 разряд:
1. Взвешивать продукцию с точностью по норме.
2. Фасовать изделия разного ассортимента.
3. Устранять мелкие несоответствия.
4 разряд:
1. Контролировать равномерность фасовки.
2. Работать на полуавтоматических фасовочных линиях.
3. Проверять вес и количество продукции.
5 разряд:
1. Организовывать фасовку разных видов продукции.
2. Обеспечивать выполнение норм выработки.

2. Төмен-разрядтағы жұмысшыларға нұсқау беру.
3. Жабдық дайындығының сапасын бағалау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Жұмыс орнындағы санитария негіздері.
2. Қарапайым құрал-саймандардың арналуы.
3. Жеке гигиена ережелері.
3-разряд:
1. Орау жабдықтарының түрлері.
2. Орау материалдарының арналуы.
3. Еңбек қауіпсіздігі негіздері.
4-разряд:
1. Қаптау және орау машиналарының жұмыс принциптері.
2. Жабдықты дайындау нормативтері.
3. Технологиялық желілердің сызбалары.
5-разряд:
1. Өнімді өлшеп қаптау және орау технологиялық процестері.
2. Жабдық ақауларын анықтау әдістері.
3. Өндірістік санитария және қауіпсіздік стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Шикізат пен орау материалдарын дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Орау материалдарын қабылдау.
2. Қаптаманың бүтіндігін және санын тексеру.
3. Материалдарды сақтау аймағына орналастыру.
3-разряд:
1. Белгілі өнім түріне арналған материалды анықтау.
2. ПлҰнка, қағаз және қораптардың жарамдылығын тексеру.
3. Орау материалдарының жұмсалу есебін жүргізу.
4-разряд:
1. Орау материалдарының қоймадағы қорын бақылау.
2. Материалдарды санитарлық нормаларға сәйкес таңдау.
3. Орау учаскесін үздіксіз қамтамасыз ету.
5-разряд:
1. Орау материалдарына қажеттілікті жоспарлау.
2. Материалдарды тиімді пайдалану жұмысын ұйымдастыру.
3. Қаптаманы тиімді баламаларға ауыстыруды ұсыну.
Білімдер:
2-разряд:
1. Қағаз бен плҰнканы сақтау ережелері.
2. Орау ыдысының таңбалануын білу.
3. Қойма есебінің негіздері.
3-разряд:
1. Орау материалдарының түрлері мен қасиеттері.
2. Ыдысты сақтау шарттары.
3. Материалдарды қабылдау және есептен шығару ережелері.
4-разряд:
1. Орау материалдарына арналған стандарттар.
2. Жұмсалу және есептен шығару нормалары.
3. Азық-түлікке арналған ыдыспен жұмыс істеу ережелері.
5-разряд:
1. Қазіргі заманғы экологиялық таза орау түрлері.
2. Таңбалау бойынша халықаралық талаптар.
3. Материалдарды нормалау бойынша экономикалық негіздер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өнімді өлшеп орау және қаптау
1-дағды:
Нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді өлшеп қаптау
Машықтар:
2-разряд:
1. Өнімді сыртқы түрі бойынша іріктеу.
2. Өнімдерді стандартты ыдыстарға орналастыру.
3. Өнімді өлшеп қаптауға арналған таразымен жұмыс істеу.
3-разряд:
1. Өнімді нормаға сәйкес дәлдікпен өлшеу.
2. Түрлі ассортименттегі өнімдерді өлшеп қаптау.
3. Ұсақ сәйкессіздіктерді жою.
4-разряд:
1. Өлшеп қаптау біркелкілігін бақылау.
2. Жартылай автоматты қаптау желілерінде жұмыс істеу.
3. Өнімнің салмағы мен санын тексеру.
5-разряд:
1. Әртүрлі өнім түрлерін өлшеп қаптауды ұйымдастыру.
2. Өндіріс нормаларының орындалуын қамтамасыз ету.

3. Инструктировать работников младших разрядов.
Знания:
2 разряд:
1. Виды хлебобулочных изделий.
2. Простые нормы массы и количества в фасовке.
3. Основы охраны труда.
3 разряд:
1. Технология фасовки продукции.
2. Ассортимент хлебобулочных и кондитерских изделий.
3. Правила допуска продукции к фасовке.
4 разряд:
1. Принципы работы фасовочных линий.
2. Методы контроля качества фасовки.
3. Нормативы по допускам массы.
5 разряд:
1. Технология производства хлебобулочных и кондитерских изделий.
2. Методы оптимизации фасовочных процессов.
3. Международные стандарты (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Упаковка и маркировка продукции
Умения:
2 разряд:
1. Заворачивать изделия в бумагу или пакет.
2. Заклеивать или зашнуровывать упаковку.
3. Складывать готовые изделия в коробки.
3 разряд:
1. Работать на простых упаковочных автоматах.
2. Маркировать продукцию наклейками.
3. Проверять герметичность упаковки.
4 разряд:
1. Работать на автоматических упаковочных линиях.
2. Контролировать качество упаковки.
3. Устранять мелкие неполадки в работе оборудования.
5 разряд:
1. Организовывать процесс упаковки и маркировки.
2. Проводить обучение персонала.
3. Контролировать соответствие упаковки требованиям рынка.
Знания:
2 разряд:
1. Виды простой упаковки.
2. Маркировку по дате и ассортименту.
3. Правила складирования готовой продукции.
3 разряд:
1. Виды маркировочных средств.
2. Правила нанесения даты и состава.
3. Основы санитарии при упаковке.
4 разряд:
1. Схемы упаковочных линий.
2. Методы контроля маркировки.
3. Нормативы по качеству и безопасности.
5 разряд:
1. Современные методы маркировки (штрих-код, QR).
2. Экологические требования к упаковке.
3. Международные стандарты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Операторы по изготовлению шоколада, конфет, печенья и кондитерских продуктов
14. Карточка профессии "Изготовитель конфет":
Код группы:
7512-3
Код наименования занятия:
7512-3-014
Наименование профессии:
Изготовитель конфет
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.

3. Төмен-разрядтағы жұмысшыларға нұсқау беру.
Білімдер:
2-разряд:
1. Нан-тоқаш өнімдерінің түрлері.
2. Өлшеп қаптаудағы масса мен санның қарапайым нормалары.
3. Еңбек қорғау негіздері.
3-разряд:
1. Өнімді өлшеп қаптау технологиясы.
2. Нан-тоқаш және кондитерлік өнімдердің ассортименті.
3. Өнімді өлшеп қаптауға жіберу ережелері.
4-разряд:
1. Өлшеп қаптау желілерінің жұмыс принциптері.
2. Қаптау сапасын бақылау әдістері.
3. Масса ауытқуы бойынша нормативтер.
5-разряд:
1. Нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді өндіру технологиясы.
2. Өлшеп қаптау процестерін оңтайландыру әдістері.
3. Халықаралық стандарттар (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнімді орау және таңбалау
Машықтар:
2-разряд:
1. Өнімдерді қағазға немесе пакетке орау.
2. Қаптаманы жапсыру немесе байлау.
3. Дайын өнімдерді қораптарға орналастыру.
3-разряд:
1. Қарапайым орау автоматтарында жұмыс істеу.
2. Өнімге жапсырма арқылы таңбалау жүргізу.
3. Қаптаманың тығыздығын тексеру.
4-разряд:
1. Автоматты орау желілерінде жұмыс істеу.
2. Қаптау сапасын бақылау.
3. Жабдықтағы ұсақ ақауларды жою.
5-разряд:
1. Өнімді орау және таңбалау процесін ұйымдастыру.
2. Қызметкерлерді оқыту жұмыстарын жүргізу.
3. Қаптаманың нарық талаптарына сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Қарапайым орау түрлері.
2. Күні мен ассортименті бойынша таңбалау.
3. Дайын өнімді сақтау қағидалары.
3-разряд:
1. Таңбалау құралдарының түрлері.
2. Күнін және құрамын белгілеу қағидалары.
3. Орау кезіндегі санитария негіздері.
4-разряд:
1. Орау желілерінің сызбалары.
2. Таңбалауды бақылау әдістері.
3. Сапа мен қауіпсіздік бойынша нормативтер.
5-разряд:
1. Қазіргі заманғы таңбалау әдістері (штрих-код, QR).
2. Орауға қойылатын экологиялық талаптар.
3. Халықаралық стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
3
Шоколад, кәмпит, печенье және кондитерлік өнімдер өндіру операторы
14. "Кәмпиттер жасаушы" кәсіп карточкасы
Топ коды:
7512-3
Қызмет атауының коды:
7512-3-014
Кәсіп атауы:
Кәмпиттер жасаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.

Параграф 29. Изготовитель конфет, 1 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 30. Изготовитель конфет, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 31. Изготовитель конфет, 3 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 32. Изготовитель конфет, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 33. Изготовитель конфет, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
1 разряд: Опыт работы не требуется. Обучение осуществляется непосредственно на рабочем месте под руководством мастера или рабочего более высокой квалификации. Работник должен знать основные санитарные правила и правила внутреннего трудового распорядка. 2 разряд: Не менее 3 месяцев работы в должности изготовителя конфет 1 разряда или прохождение производственного обучения на предприятии кондитерской промышленности. Должен уметь самостоятельно выполнять простейшие операции по подготовке сырья и формованию изделий. 3 разряд: Не менее 6 месяцев работы в должности изготовителя конфет 2 разряда либо окончание профильных курсов или колледжа по специальности "Кондитерское дело". Должен владеть технологией приготовления основных видов конфетных масс и уметь контролировать качество полуфабрикатов. 4 разряд: Не менее 1 года работы в должности изготовителя конфет 3 разряда. Обязателен опыт самостоятельного ведения технологического процесса, контроля температуры, влажности и качества готовых изделий. 5 разряд: Не менее 2 лет работы в должности изготовителя конфет 4 разряда. Требуется опыт организации работы производственного участка, ведения технологической документации, контроля санитарного состояния и наставничества младших работников.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

29-параграф. Кәмпиттер жасаушы, 1-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
30-параграф. Кәмпиттер жасаушы, 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
31-параграф -параграф. Кәмпиттер жасаушы, 3-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
32-параграф -параграф. Кәмпиттер жасаушы, 4-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
33-параграф -параграф. Кәмпиттер жасаушы, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разряд: Жұмыс өтілі талап етілмейді. Оқыту шебердің немесе жоғары білікті қызметкердің басшылығымен тікелей жұмыс орнында жүргізіледі. Жұмысшы негізгі санитарлық ережелер мен ішкі еңбек тәртібі қағидаларын білуі тиіс. 2-разряд: 1-разрядтағы кәмпит өндіруші лауазымында кемінде 3 ай жұмыс өтілі немесе кондитерлік өнеркәсіп кәсіпорнында өндірістік оқудан өту. Шикізатты дайындау мен өнімдерді қалыптаудың қарапайым операцияларын өз бетінше орындай білуі тиіс. 3-разряд: 2-разрядтағы кәмпит өндіруші лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі немесе "Кондитер ісі" мамандығы бойынша арнайы курстарды немесе колледжді аяқтау. Негізгі кәмпит массаларының дайындалу технологиясын меңгеріп, жартылай фабрикаттардың сапасын бақылауды білуі тиіс. 4-разряд: 3-разрядтағы кәмпит өндіруші лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі. Технологиялық процесті өздігінен жүргізу, температураны, ылғалдылықты және дайын өнім сапасын бақылау тәжірибесі болуы қажет. 5-разряд: 4-разрядтағы кәмпит өндіруші лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі. Өндірістік учаске жұмысын ұйымдастыру, технологиялық құжаттаманы жүргізу, санитарлық жағдайды бақылау және төмен-разрядтағы қызметкерлерге тәлімгерлік ету тәжірибесі талап етіледі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

8167-4-003 - Варщик сиропов, соков, экстрактов
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса по приготовлению полуфабрикатов для сахаристых кондитерских изделий.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление и формование конфетных масс
2. Отделка, глазирование и упаковка готовых конфет
Дополнительные трудовые функции:
1. Подготовка сырья и оборудования
Трудовая функция 1:
Изготовление и формование конфетных масс
Навык 1:
Формование и охлаждение конфет
Умения:
1 разряд:
1. Подготавливать формы и поддоны.
2. Наполнять формы массой.
3. Следить за равномерным распределением.
2 разряд:
1. Снимать изделия и направлять их на охлаждение.
2. Проверять целостность формы изделий.
3. Подготавливать формы к повторному использованию.
3 разряд:
1. Настраивать формовочные машины.
2. Контролировать температуру охлаждения.
3. Проверять геометрию изделий.
4 разряд:
1. Регулировать скорость конвейера и параметры охлаждения.
2. Контролировать влажность и температуру воздуха.
3. Проверять равномерность кристаллизации.
5 разряд:
1. Анализировать технологические параметры охлаждения.
2. Руководить процессом формования.
3. Внедрять новые способы охлаждения и формования.
Знания:
1 разряд:
1. Основы технологии формования изделий.
2. Требования к чистоте форм.
3. Правила безопасности при работе с горячими массами.
2 разряд:
1. Виды формовочных машин и их устройство.
2. Влияние температуры на консистенцию.
3. Методы предотвращения прилипания.
3 разряд:
1. Процесс кристаллизации и охлаждения масс.
2. Оптимальные режимы влажности.
3. Методы контроля температуры.
4 разряд:
1. Системы вентиляции и охлаждения на линии.
2. Нормы технологического контроля.
3. ГОСТы по качеству изделий.
5 разряд:
1. Современные методы формования и 3D-моделирования конфет.
2. Технологии автоматизированного охлаждения.
3. Международные стандарты безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Приготовление конфетных масс
Умения:
1 разряд:
1. Взвешивать ингредиенты по указанию мастера.
2. Перемешивать простые массы вручную.
3. Поддерживать чистоту рабочего места.
2 разряд:
1. Готовить сиропы по установленной рецептуре.
2. Контролировать консистенцию и цвет массы.
3. Следить за временем варки.
3 разряд:
1. Готовить сложные помадные и пралиновые массы.
2. Проверять вязкость и температуру готовности.
3. Отбирать пробы на контроль.
4 разряд:
1. Управлять процессом уваривания и охлаждения масс.
2. Контролировать качество готовых полуфабрикатов.

8167-4-003 - Шәрбәттар, шырындар, сірінділер қайнатушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қантты кондитерлік өнімдерге арналған жартылай фабрикаттарды дайындау бойынша технологиялық процесті жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәмпиттік массаларды дайындау және қалыптау
2. Дайын кәмпиттерді әрлеу, глазурлеу және орау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Шикізат пен құралдарды дайындау
1-еңбек функциясы:
Кәмпиттік массаларды дайындау және қалыптау
1-дағды:
Кәмпитті қалыптау және суыту
Машықтар:
1-разряд:
1. Қалыптар мен табақшаларды дайындау.
2. Қалыптарды массаға толтыру.
3. Массаның біркелкі таралуын қадағалау.
2-разряд:
1. Өнімдерді қалыптардан шығарып, салқындатуға жіберу.
2. Өнім пішінінің бүтіндігін тексеру.
3. Қалыптарды қайта пайдалануға дайындау.
3-разряд:
1. Қалыптау машиналарын баптау.
2. Салқындату температурасын бақылау.
3. Өнімдердің геометриялық пішінін тексеру.
4-разряд:
1. Конвейер жылдамдығы мен салқындату параметрлерін реттеу.
2. Ауа ылғалдылығы мен температурасын бақылау.
3. Кристалданудың біркелкілігін тексеру.
5-разряд:
1. Салқындатудың технологиялық параметрлерін талдау.
2. Қалыптау процесін басқару.
3. Салқындату және қалыптаудың жаңа тәсілдерін енгізу.
Білімдер:
1-разряд:
1. Өнімдерді қалыптау технологиясының негіздері.
2. Қалыптардың тазалығына қойылатын талаптар.
3. Ыстық массаға жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
2-разряд:
1. Қалыптау машиналарының түрлері мен құрылысы.
2. Температураның консистенцияға әсері.
3. Жабысуды болдырмау әдістері.
3-разряд:
1. Массаның кристалдану және салқындау процесі.
2. Ылғалдылықтың оңтайлы режимдері.
3. Температураны бақылау әдістері.
4-разряд:
1. Өндіріс желісіндегі желдету және салқындату жүйелері.
2. Технологиялық бақылау нормалары.
3. Өнім сапасына арналған МемСТ талаптары.
5-разряд:
1. Қалыптау мен кәмпиттерді 3D-модельдеу бойынша заманауи әдістер.
2. Автоматтандырылған салқындату технологиялары.
3. Халықаралық қауіпсіздік стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәмпит массаларын дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің нұсқауымен ингредиенттерді өлшеу.
2. Қарапайым массаларды қолмен араластыру.
3. Жұмыс орнын таза ұстау.
2-разряд:
1. Белгіленген рецептура бойынша сироптар дайындау.
2. Массаның консистенциясы мен түсін бақылау.
3. Қайнату уақытына назар аудару.
3-разряд:
1. Күрделі помадалы және пралине массаларын дайындау.
2. Дайындықтағы тұтқырлық пен температураны тексеру.
3. Бақылауға арналған сынамалар алу.
4-разряд:
1. Массаларды қайнату және салқындату процесін басқару.
2. Дайын жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау.

3. Вносить корректировки в технологический процесс.
5 разряд:
1. Оптимизировать процесс приготовления масс.
2. Разрабатывать новые рецептуры.
3. Руководить производственным участком.
Знания:
1 разряд:
1. Назначение основных ингредиентов (сахар, патока, жиры).
2. Основы тепловой обработки.
3. Правила чистоты оборудования.
2 разряд:
1. Виды конфетных масс и их особенности.
2. Температурные режимы варки.
3. Методы визуальной оценки готовности.
3 разряд:
1. Технология приготовления пралиновых, помадных и желейных масс.
2. Методы регулировки вязкости.
3. Правила охлаждения полуфабрикатов.
4 разряд:
1. Методы лабораторного контроля влажности и плотности.
2. Требования ГОСТ к качеству масс.
3. Методы устранения отклонений.
5 разряд:
1. Новые технологии и рецептуры конфетных масс.
2. Международные стандарты качества (ISO, HACCP).
3. Анализ и корректировка технологических режимов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Отделка, глазирование и упаковка готовых конфет
Навык 1:
Упаковка и маркировка готовых изделий
Умения:
1 разряд:
1. Складывать изделия в тару.
2. Проверять чистоту упаковочных материалов.
3. Наклеивать простые этикетки.
2 разряд:
1. Упаковывать изделия вручную или на машине.
2. Проверять герметичность упаковки.
3. Контролировать целостность продукции.
3 разряд:
1. Работать на автоматических упаковочных линиях.
2. Проверять корректность маркировки.
3. Поддерживать чистоту участка.
4 разряд:
1. Настраивать упаковочные машины и дозаторы.
2. Контролировать расход упаковочных материалов.
3. Проверять качество запайки.
5 разряд:
1. Организовывать работу участка упаковки.
2. Контролировать соответствие упаковки нормативам.
3. Вести учет готовой продукции.
Знания:
1 разряд:
1. Виды упаковочных материалов.
2. Правила складирования.
3. Основы санитарии.
2 разряд:
1. ГОСТы по упаковке пищевой продукции.
2. Правила маркировки.
3. Методы контроля герметичности.
3 разряд:
1. Стандарты по срокам хранения и защите продукта.
2. Влияние упаковки на сохранность.
3. Правила нанесения даты и кода партии.
4 разряд:
1. Устройство упаковочных машин.
2. Методы настройки дозаторов.
3. Контроль расхода упаковочных материалов.
5 разряд:
1. Современные технологии упаковки (вакуум, flow-pack).
2. Международные стандарты маркировки.
3. Методы оптимизации процесса упаковки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Глазирование и отделка изделий
Умения:
1 разряд:
1. Участвовать в глазировании изделий.
2. Подготавливать глазурь и поддерживать температуру.
3. Убирать излишки глазури.
2 разряд:

3. Технологиялық процеске түзетулер енгізу.
5-разряд:
1. Массаларды дайындау процесін оңтайландыру.
2. Жаңа рецептураларды әзірлеу.
3. Өндірістік учаскенің жұмысын басқару.
Білімдер:
1-разряд:
1. Негізгі ингредиенттердің (қант, сірне, майлар) арналуы.
2. Жылулық өңдеу негіздері.
3. Жабдықтың тазалығын сақтау қағидалары.
2-разряд:
1. Кәмпит массаларының түрлері мен олардың ерекшеліктері.
2. Қайнатудың температуралық режимдері.
3. Дайындықты көзбен бағалау әдістері.
3-разряд:
1. Пралине, помадалы және желелі массаларды дайындау технологиясы.
2. Тұтқырлықты реттеу әдістері.
3. Жартылай фабрикаттарды салқындату қағидалары.
4-разряд:
1. Ылғалдылық пен тығыздықты зертханалық бақылау әдістері.
2. Массалар сапасына арналған МемСТ талаптары.
3. Ауытқуларды жою әдістері.
5-разряд:
1. Кәмпит массаларының жаңа технологиялары мен рецептуралары.
2. Сапаның халықаралық стандарттары (ISO, HACCP).
3. Технологиялық режимдерді талдау және түзету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Дайын кәмпиттерді әрлеу, глазурлеу және орау
1-дағды:
Дайын өнімдерді орау және таңбалау
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімдерді ыдысқа салу.
2. Орау материалдарының тазалығын тексеру.
3. Қарапайым жапсырмаларды жапсыру.
2-разряд:
1. Өнімдерді қолмен немесе машинамен орау.
2. Қаптаманың тығыздығын тексеру.
3. Өнімнің бүтіндігін бақылау.
3-разряд:
1. Автоматты орау желілерінде жұмыс істеу.
2. Таңбалаудың дұрыстығын тексеру.
3. Учаскенің тазалығын сақтау.
4-разряд:
1. Орау машиналары мен дозаторларды баптау.
2. Орау материалдарының жұмсалуын бақылау.
3. Қаптаманың дәнекерлеу сапасын тексеру.
5-разряд:
1. Орау учаскесінің жұмысын ұйымдастыру.
2. Қаптаманың нормативтерге сәйкестігін бақылау.
3. Дайын өнім есебін жүргізу.
Білімдер:
1-разряд:
1. Орау материалдарының түрлері.
2. Жинақтап қою қағидалары .
3. Санитария негіздері.
2-разряд:
1. Азық-түлік өнімдерін орауға арналған МемСТ стандарттары.
2. Таңбалау қағидалары.
3. Қаптаманың тығыздығын бақылау әдістері.
3-разряд:
1. Өнімнің сақтау мерзімі мен қорғанысына арналған стандарттар.
2. Қаптаманың өнімнің сақталуына әсері.
3. Күні мен партия кодын қою қағидалары.
4-разряд:
1. Орау машиналарының құрылысы.
2. Дозаторларды баптау әдістері.
3. Орау материалдарының жұмсалуын бақылау.
5-разряд:
1. Қазіргі заманғы орау технологиялары (вакуум, flow-pack).
2. Таңбалаудың халықаралық стандарттары.
3. Орау процесін оңтайландыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнімдерді глазурлеу және әрлеу
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімдерді глазурлеу процесіне қатысу.
2. Глазурь дайындап, оның температурасын сақтау.
3. Артық глазурьды алып тастау.
2-разряд:

1. Работать на глазировочных машинах.
2. Контролировать толщину слоя.
3. Проверять внешний вид изделий.
3 разряд:
1. Готовить глазурь по рецептуре.
2. Контролировать вязкость и температуру.
3. Определять качество покрытия.
4 разряд:
1. Настраивать глазировочные линии.
2. Определять причины дефектов покрытия.
3. Корректировать режимы нанесения глазури.
5 разряд:
1. Руководить процессом глазирования.
2. Внедрять новые технологии отделки и декора.
3. Анализировать качество готовых изделий.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Назначение глазури.
3. Правила температурного режима.
2 разряд:
1. Виды глазури (шоколадная, сахарная, жировая).
2. Методы нанесения.
3. Правила охлаждения изделий.
3 разряд:
1. Технология глазирования и декорирования.
2. Требования ГОСТ к внешнему виду.
3. Методы предотвращения брака.
4 разряд:
1. Принципы работы глазировочных машин.
2. Методы регулирования вязкости и температуры.
3. Нормы санитарии на участке отделки.
5 разряд:
1. Инновационные технологии глазирования и декора.
2. Международные стандарты качества.
3. Методы аудита производственного процесса.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Подготовка сырья и оборудования
Навык 1:
Подготовка оборудования и рабочего места
Умения:
1 разряд:
1. Подготавливать инвентарь и формы.
2. Проверять чистоту оборудования.
3. Убирать рабочее место по окончании смены.
2 разряд:
1. Устанавливать формы и дозаторы.
2. Проверять исправность простого оборудования.
3. Смазывать формы по указанию мастера.
3 разряд:
1. Подготавливать машины для замеса и темперирования масс.
2. Проверять температурный режим и давление.
3. Контролировать санитарное состояние инвентаря.
4 разряд:
1. Настраивать оборудование под конкретный вид массы.
2. Проводить санитарную обработку линий.
3. Проверять параметры производительности.
5 разряд:
1. Руководить технической подготовкой участка.
2. Организовывать графики профилактического обслуживания.
3. Контролировать исправность производственных линий.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии и правил уборки.
2. Назначение простого инвентаря.
3. Безопасность при работе с оборудованием.
2 разряд:
1. Назначение и устройство элементарных машин.
2. Правила смазки и промывки деталей.
3. Условия безопасного подключения оборудования.
3 разряд:
1. Технические характеристики машин для варки и темперирования.
2. Методы проверки исправности агрегатов.
3. Правила температурного контроля.
4 разряд:
1. Технологические режимы работы линий.
2. Принципы обслуживания и регулировки оборудования.
3. Контроль санитарного состояния.
5 разряд:

1. Глазурь жағу машиналарында жұмыс істеу.
2. Қабаттың қалыңдығын бақылау.
3. Өнімдердің сыртқы түрін тексеру.
3-разряд:
1. Рецептура бойынша глазурь дайындау.
2. Тұтқырлық пен температураны бақылау.
3. Қаптаманың сапасын анықтау.
4-разряд:
1. Глазурлеу желілерін баптау.
2. Қаптама ақауларының себептерін анықтау.
3. Глазурь жағу режимдерін түзету.
5-разряд:
1. Глазурлеу процесін басқару.
2. Әрлеу мен декорацияның жаңа технологияларын енгізу.
3. Дайын өнімдердің сапасын талдау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Глазурьдің арналуы.
3. Температуралық режим ережелері.
2-разряд:
1. Глазурь түрлері (шоколадты, қантты, майлы).
2. Жабу тәсілдері.
3. Өнімдерді салқындату қағидалары.
3-разряд:
1. Глазурлеу және әрлеу технологиясы.
2. Сыртқы түрге қойылатын МемСТ талаптары.
3. Ақаулардың алдын алу әдістері.
4-разряд:
1. Глазурь жағу машиналарының жұмыс принциптері.
2. Тұтқырлық пен температураны реттеу әдістері.
3. Әрлеу аймағындағы санитария нормалары.
5-разряд:
1. Глазурлеу мен декорациялаудың инновациялық технологиялары.
2. Сапаның халықаралық стандарттары.
3. Өндірістік процесті аудиттеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Шикізат пен құралдарды дайындау
1-дағды:
Жұмыс орыны мен жабдықтарды дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Құрал-саймандар мен қалыптарды дайындау.
2. Жабдықтың тазалығын тексеру.
3. Ауысым соңында жұмыс орнын жинау.
2-разряд:
1. Қалыптар мен дозаторларды орнату.
2. Қарапайым жабдықтың жарамдылығын тексеру.
3. Шебердің нұсқауымен қалыптарды майлау.
3-разряд:
1. Қамыр илейтін және масса темперлейтін машиналарды дайындау.
2. Температуралық режим мен қысымды бақылау.
3. Құрал-саймандардың санитарлық жағдайын қадағалау.
4-разряд:
1. Жабдықты белгілі бір масса түріне қарай баптау.
2. Желілерді санитарлық өңдеуден өткізу.
3. Өнімділік параметрлерін тексеру.
5-разряд:
1. Цехтың техникалық дайындығын басқару.
2. Профилактикалық қызмет көрсету кестелерін ұйымдастыру.
3. Өндірістік желілердің жарамдылығын бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария және тазалау қағидаларының негіздері.
2. Қарапайым құрал-саймандардың арналуы.
3. Жабдықпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары.
2-разряд:
1. Қарапайым машиналардың арналуы мен құрылымы.
2. Бөлшектерді майлау және жуу ережелері.
3. Жабдықты қауіпсіз қосу шарттары.
3-разряд:
1. Қайнату және темперлеу машиналарының техникалық сипаттамалары.
2. Агрегаттардың жарамдылығын тексеру әдістері.
3. Температуралық бақылау ережелері.
4-разряд:
1. Желілердің технологиялық жұмыс режимдері.
2. Жабдықты реттеу және қызмет көрсету принциптері.
3. Санитарлық жағдайды бақылау.
5-разряд:

1. Современные технологические линии и их автоматизация.
2. Методы диагностики неисправностей.
3. Энергосберегающие технологии в производстве.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Прием и подготовка сырья к производству
Умения:
1 разряд:
1. Принимать и сортировать сырье под руководством мастера.
2. Проверять целостность упаковки ингредиентов.
3. Переносить сырье к рабочему месту.
2 разряд:
1. Сортировать и подготавливать сырье по видам и рецептуре.
2. Проверять запах и внешний вид ингредиентов.
3. Участвовать в дозировке компонентов.
3 разряд:
1. Контролировать качество сырья и полуфабрикатов.
2. Проверять соответствие рецептурным требованиям.
3. Вести первичный учет сырья.
4 разряд:
1. Контролировать приемку сырья по документам качества.
2. Подготавливать сырье для различных видов масс.
3. Определять пригодность ингредиентов к производству.
5 разряд:
1. Организовывать процесс приема и подготовки сырья.
2. Разрабатывать рациональные нормы расхода.
3. Контролировать санитарное состояние зоны хранения.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии и личной гигиены.
2. Виды и назначение основного сырья.
3. Правила приемки и хранения простых ингредиентов.
2 разряд:
1. Состав и свойства сахарного, жирового, крахмального сырья.
2. Правила дозирования и смешивания ингредиентов.
3. Нормы закладки компонентов по рецептам.
3 разряд:
1. Технология подготовки сырья для различных конфетных масс.
2. Температурные и временные режимы.
3. Методы проверки качества и пригодности сырья.
4 разряд:
1. Нормативные документы (ГОСТ, СанПиН) по качеству сырья.
2. Методы определения влаги, кислотности и чистоты.
3. Правила работы с добавками и ароматизаторами.
5 разряд:
1. Современные методы оценки качества сырья.
2. Международные стандарты (HACCP, ISO 22000).
3. Принципы рационального использования сырьевых ресурсов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Оператор линии приготовления шоколадной массы
15. Карточка профессии "Инженеры-технологи пищевого производства":
Код группы:
2145-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженеры-технологи пищевого производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Қазіргі заманғы технологиялық желілер және олардың автоматтандырылуы.
2. Ақауларды анықтау әдістері.
3. Өндірістегі энергия үнемдеу технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Шикізатты қабылдау және өндіріске дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің басшылығымен шикізатты қабылдау және сұрыптау.
2. Ингредиенттер қаптамасының бүтіндігін тексеру.
3. Шикізатты жұмыс орнына жеткізу.
2-разряд:
1. Шикізатты түрлері мен рецептурасына қарай сұрыптау және дайындау.
2. Ингредиенттердің иісі мен сыртқы түрін тексеру.
3. Компоненттерді мөлшерлеуге қатысу.
3-разряд:
1. Шикізат пен жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау.
2. Рецептуралық талаптарға сәйкестігін тексеру.
3. Шикізаттың бастапқы есебін жүргізу.
4-разряд:
1. Шикізатты сапа құжаттары бойынша қабылдауды бақылау.
2. Әртүрлі масса түрлеріне арналған шикізатты дайындау.
3. Ингредиенттердің өндіріс үшін жарамдылығын анықтау.
5-разряд:
1. Шикізатты қабылдау және дайындау процесін ұйымдастыру.
2. Шикізат шығынының тиімді нормаларын әзірлеу.
3. Сақтау аймағының санитарлық жағдайын бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария және жеке гигиена негіздері.
2. Негізгі шикізат түрлері мен олардың арналуы.
3. Қарапайым ингредиенттерді қабылдау және сақтау қағидалары.
2-разряд:
1. Қант, май және крахмал шикізатының құрамы мен қасиеттері.
2. Ингредиенттерді мөлшерлеу және араластыру қағидалары.
3. Рецептура бойынша компоненттерді салу нормалары.
3-разряд:
1. Түрлі кәмпит массаларына арналған шикізатты дайындау технологиясы.
2. Температуралық және уақыттық режимдер.
3. Шикізат сапасы мен жарамдылығын тексеру әдістері.
4-разряд:
1. Шикізат сапасына қатысты нормативтік құжаттар (МемСТ, СанЕжН).
2. Ылғалдылықты, қышқылдықты және тазалықты анықтау әдістері.
3. Қоспалар мен хош иістендіргіштермен жұмыс істеу қағидалары.
5-разряд:
1. Шикізат сапасын бағалаудың заманауи әдістері.
2. Халықаралық стандарттар (HACCP, ISO 22000).
3. Шикізат ресурстарын ұтымды пайдаланудың қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
3
Шоколад массасын дайындау желісінің операторы
15. "Тағам өндірісінің инженер-технологтары" кәсіп карточкасы
Топ коды:
2145-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіп атауы:
Тағам өндірісінің инженер-технологтары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет; инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет; инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2141-1-005 - Инженер-технолог (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Руководство технологическим, организационным и научным обеспечением производства, с целью выпуска качественной продукции и постоянного обновления ассортимента на крупных производственных предприятиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и оптимизация технологических процессов
2. Контроль качества и стандартизация продукции
3. Организация и управление производственным процессом
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и оптимизация технологических процессов
Навык 1:
Разработка и внедрение технологических схем и режимов
Умения:
1. Разрабатывать технологические карты, схемы и рецептуры производства шоколадных и кондитерских изделий.
2. Подбирать технологические параметры (температура, влажность, давление, продолжительность обработки) для различных стадий процесса.
3. Внедрять новые технологии, автоматизированные системы управления и энергоэффективные решения.
Знания:
1. Физико-химические и структурные свойства сырья и полуфабрикатов.

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 тіркелген.
49-параграф. Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Инженер-технолог I санаты: Тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және инженер-технолог II санатындағы лауазымда кемінде 2 жыл жұмыс өтілі. Инженер-технолог II санаты: Тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және санатсыз инженер-технолог лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі. Санатсыз инженер-технолог: Тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіби) білім және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2141-1-005 - Инженер-технолог (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ірі өндірістік кәсіпорындарда сапалы өнім шығару және ассортиментті үнемі жаңартып отыру мақсатында өндірісті технологиялық, ұйымдастырушылық және ғылыми қамтамасыз етуді басқару.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процестерді әзірлеу және оңтайландыру
2. Өнімнің сапасын бақылау және стандарттау
3. Өндірістік процесті ұйымдастыру және басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Технологиялық процестерді әзірлеу және оңтайландыру
1-дағды:
Технологиялық сызбалар мен режимдерді әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Шоколад және кондитерлік өнімдерді өндірудің технологиялық карталарын, сызбаларын және рецептураларын әзірлеу.
2. Процестің әр кезеңі үшін технологиялық параметрлерді (температура, ылғалдылық, қысым, өңдеу ұзақтығы) таңдау.
3. Жаңа технологияларды, автоматтандырылған басқару жүйелерін және энергия тиімді шешімдерді енгізу.
Білімдер:
1. Шикізат пен жартылай фабрикаттардың физика-химиялық және құрылымдық қасиеттері.

2. Основы проектирования технологических линий и производственных участков.
3. Современные методы автоматизации и контроля пищевых процессов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Оптимизация технологических режимов и рационализация производства
Умения:
1. Анализировать эффективность работы технологического оборудования и линий.
2. Разрабатывать предложения по сокращению потерь сырья и повышению выхода готовой продукции.
3. Проводить технологические испытания и оценку качества полуфабрикатов и готовых изделий.
Знания:
1. Методы анализа технологических процессов.
2. Основы экономики и нормирования расхода сырья и материалов.
3. Методы оценки эффективности производственного цикла и затрат.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества и стандартизация продукции
Навык 1:
Организация производственного контроля качества
Умения:
1. Разрабатывать и внедрять планы производственного контроля качества продукции.
2. Контролировать соблюдение технологических параметров и санитарных норм.
3. Взаимодействовать с лабораторией при анализе показателей качества.
Знания:
1. Национальные и международные стандарты качества (ГОСТ, ТУ, ISO 9001, ISO 22000, HACCP).
2. Методы физико-химического и органолептического контроля кондитерских изделий.
3. Критические контрольные точки технологических процессов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разработка и внедрение стандартов и нормативной документации
Умения:
1. Составлять и актуализировать технологические инструкции, регламенты и паспорта процессов.
2. Разрабатывать спецификации и стандарты предприятия (СТП) на продукцию.
3. Проводить внутренний аудит соответствия требованиям стандартов.
Знания:
1. Порядок разработки и утверждения технологической документации.
2. Законодательные и нормативные акты в области стандартизации и сертификации пищевой продукции.
3. Принципы функционирования систем менеджмента качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Организация и управление производственным процессом
Навык 1:
Планирование и координация работы производственного участка
Умения:
1. Планировать загрузку линий, обеспечивать ритмичную работу оборудования и персонала.
2. Координировать действия операторов, наладчиков и контролеров качества.
3. Контролировать выполнение производственных заданий и выпуск продукции по графику.
Знания:
1. Основы организации производственного процесса на предприятии пищевой отрасли.
2. Методы планирования производственных мощностей и ресурсов.
3. Принципы производственной логистики и учета.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль технического состояния оборудования и условий безопасности
Умения:

2. Технологиялық желілер мен өндірістік учаскелерді жобалау негіздері.
3. Тағамдық процестерді автоматтандыру және бақылаудың заманауи әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Технологиялық режимдерді оңтайландыру және өндірісті рационализациялау
Машықтар:
1. Технологиялық жабдық пен желілердің жұмыс тиімділігін талдау.
2. Шикізат шығынын азайту және дайын өнім шығымын арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Технологиялық сынақтар өткізу және жартылай фабрикаттар мен дайын өнім сапасын бағалау.
Білімдер:
1. Технологиялық процестерді талдау әдістері.
2. Шикізат пен материалдар шығынын нормалау және экономиканың негіздері.
3. Өндірістік цикл мен шығындардың тиімділігін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өнімнің сапасын бақылау және стандарттау
1-дағды:
Өндірістік сапа бақылауын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өнім сапасын өндірістік бақылау жоспарларын әзірлеу және енгізу.
2. Технологиялық параметрлер мен санитарлық нормалардың сақталуын бақылау.
3. Сапа көрсеткіштерін талдау кезінде зертханамен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Сапаның ұлттық және халықаралық стандарттары (МемСТ, ISO 9001, ISO 22000, HACCP).
2. Кондитерлік өнімдерді физика-химиялық және органолептикалық бақылау әдістері.
3. Технологиялық процестердің сындарлы бақылау нүктелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Стандарттар мен нормативтік құжаттаманы әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Технологиялық нұсқаулықтар, регламенттер және процестер паспорттарын әзірлеу және өзектендіру.
2. Өнімге арналған кәсіпорын спецификациялары мен стандарттарын (СТП) дайындау.
3. Стандарттар талаптарына сәйкестікті ішкі аудит арқылы тексеру.
Білімдер:
1. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу және бекіту тәртібі.
2. Тағам өнімдерін стандарттау және сертификаттау саласындағы заңнамалық және нормативтік актілер.
3. Сапа менеджменті жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-еңбек функциясы:
Өндірістік процесті ұйымдастыру және басқару
1-дағды:
Өндірістік учаскенің жұмысын жоспарлау және үйлестіру
Машықтар:
1. Өндірістік желілердің жүктемесін жоспарлау, жабдық пен персоналдың ырғақты жұмысын қамтамасыз ету.
2. Операторлардың, реттеушілердің және сапа бақылаушыларының іс-қимылдарын үйлестіру.
3. Өндірістік тапсырмалардың орындалуын және өнім шығарудың кестеге сай болуын бақылау.
Білімдер:
1. Тағам өнеркәсібі кәсіпорнындағы өндірістік процесті ұйымдастыру негіздері.
2. Өндірістік қуаттар мен ресурстарды жоспарлау әдістері.
3. Өндірістік логистика мен есеп жүргізу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдықтың техникалық жай-күйі мен қауіпсіздік жағдайларын бақылау
Машықтар:

1. Контролировать исправность технологического оборудования и коммуникаций.
2. Обеспечивать выполнение требований охраны труда, пожарной и промышленной безопасности.
3. Организовывать профилактические и ремонтные работы совместно с техническими службами.
Знания:
1. Нормативные документы по охране труда и промышленной безопасности.
2. Методы диагностики и технического обслуживания оборудования.
3. Правила санитарии, гигиены и эргономики производственных помещений.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Генеральный директор
6
Заведующий лабораторией
16. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)":
Код группы:
3111-9
Код наименования занятия:
3111-9-005
Наименование профессии:
Лаборант (средней квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 155. Лаборант-микробиолог, 3 разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 156. Лаборант-микробиолог, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
3 разряд: Опыт работы не менее 6 месяцев в должности лаборанта 2 разряда или помощника лаборанта на производстве пищевой или кондитерской продукции. Работник должен уметь проводить простейшие физико-химические и органолептические анализы под руководством более квалифицированного специалиста, готовить реактивы, правильно оформлять результаты измерений и соблюдать санитарно-гигиенические нормы. Допускается сокращение стажа до 3 месяцев при прохождении обучения в специализированных учебно-производственных мастерских или колледже по направлению "Лабораторный анализ пищевой продукции" или "Химическая технология". 4 разряд: Опыт работы не менее 1 года в должности лаборанта 3 разряда. Работник должен обладать практическими навыками самостоятельного проведения физико-химических и микробиологических анализов, обработки и систематизации результатов испытаний, а также уметь применять стандартизированные методики анализа (ГОСТ, ISO, СанПиН). Необходим опыт работы с лабораторным оборудованием, ведения документации, соблюдения норм охраны труда и внутренней производственной дисциплины. Обязательно знание основ метрологии, санитарных требований и системы производственного контроля качества (HACCP, ISO 22000).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1. Технологиялық жабдық пен коммуникациялардың жарамдылығын бақылау.
2. Еңбек қауіпсіздігі, өрт және өндірістік қауіпсіздік талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
3. Техникалық қызметтермен бірлесе профилактикалық және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Еңбек қорғау және өндірістік қауіпсіздік бойынша нормативтік құжаттар.
2. Жабдықты диагностикалау және техникалық қызмет көрсету әдістері.
3. Өндірістік үй-жайлардың санитария, гигиена және эргономика ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндеі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
7
Бас директор
6
Зертхананың меңгерушісі
16. "Зертханашы (біліктілігі орташа)" кәсіп карточкасы
Топ коды:
3111-9
Қызмет атауының коды:
3111-9-005
Кәсіп атауы:
Зертханашы (біліктілігі орташа)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
155-параграф. Зертханашы-микробиолог, 3-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелген.
156-параграф. Зертханашы-микробиолог, 4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд: Жұмыс өтілі кемінде 6 ай, 2-разрядтағы зертханашы немесе тағам және кондитерлік өнімдер өндірісіндегі зертханашының көмекшісі лауазымында жұмыс тәжірибесі болуы қажет. Жұмысшы жоғары білікті маманның басшылығымен қарапайым физика-химиялық және органолептикалық талдауларды жүргізе білуі, реактивтерді дайындауы, өлшеу нәтижелерін дұрыс рәсімдеуі және санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтауы тиіс. Мамандандырылған оқу-өндірістік шеберханаларда немесе "Тағам өнімдерін зертханалық талдау" не "Химиялық технология" бағыты бойынша колледжде оқыған жағдайда еңбек өтілі 3 айға дейін қысқартылуы мүмкін. 4-разряд: Жұмыс өтілі — кемінде 1 жыл, 3-разрядтағы зертханашы лауазымында жұмыс тәжірибесі болуы қажет. Жұмысшы физика-химиялық және микробиологиялық талдауларды өз бетінше жүргізу, сынақ нәтижелерін өңдеу және жүйелеу бойынша практикалық дағдыларға ие болуы, сондай-ақ талдаудың стандартталған әдістемелерін (МемСТ, ISO, СанЕжН) қолдана білуі тиіс. Зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу, құжаттама жүргізу, еңбекті қорғау нормалары мен ішкі өндірістік тәртіпті сақтау тәжірибесі қажет. Метрология негіздерін, санитарлық талаптарды және сапаны өндірістік бақылау жүйесін (HACCP, ISO 22000) білу міндетті.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:

2113-0-001 - Лаборант-исследователь (в области химии)
Основная цель деятельности:
Профессиональный стандарт "Лаборант (3–4 разряды)" применяется в лабораториях предприятий пищевой, кондитерской, молочной и других отраслей переработки сельскохозяйственного сырья. Работник проводит лабораторные анализы сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, подготавливает оборудование и реактивы, фиксирует результаты испытаний, соблюдает санитарно-гигиенические нормы и требования безопасности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка проб и проведение простейших анализов
2. Проведение анализов и контроль качества
Дополнительные трудовые функции:
1. Ведение лабораторной документации и санитарный контроль
Трудовая функция 1:
Подготовка проб и проведение простейших анализов
Навык 1:
Подготовка лабораторного оборудования и реактивов
Умения:
3 разряд:
1. Подготавливать посуду и приборы к анализу, проводить их промывку и сушку.
2. Готовить простейшие растворы и реактивы по инструкции.
3. Проверять наличие и пригодность используемых материалов.
4 разряд:
1. Проводить проверку исправности приборов, весов и термометров.
2. Готовить реактивы заданной концентрации с использованием мерной посуды.
3. Контролировать соответствие маркировки реактивов и посуды требованиям.
Знания:
3 разряд:
1. Назначение основного лабораторного оборудования и инструментов.
2. Порядок приготовления растворов и их хранения.
3. Правила безопасности при работе с химическими веществами.
4 разряд:
1. Методы калибровки и проверки точности лабораторных приборов.
2. Нормативные документы по обращению с химреактивами.
3. Требования охраны труда и пожарной безопасности при работе в лаборатории.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Отбор и подготовка проб сырья и материалов
Умения:
3 разряд:
1. Отбирать пробы сырья и полуфабрикатов по установленным правилам.
2. Готовить образцы для анализа (измельчение, взвешивание, разбавление).
3. Маркировать и передавать пробы для испытаний.
4 разряд:
1. Организовывать процесс отбора и хранения проб с применением контрольных методик.
2. Проводить визуальную оценку качества и состояния сырья.
3. Контролировать правильность отбора и оформления пробных документов.
Знания:
3 разряд:
1. Основные виды сырья и полуфабрикатов, применяемых в производстве.
2. Правила и последовательность отбора проб.
3. Санитарные требования к рабочему месту и посуде.
4 разряд:
1. Методики отбора и подготовки проб по ГОСТ и ISO.
2. Критерии качества сырья и полуфабрикатов.

2113-0-001 - Зертханашы-зерттеуші (химия саласындағы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Зертханашы (3–4-разряд)" кәсіптік стандарты ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеу салаларының тағамдық, кондитерлік, сүт және басқа да өндірістер зертханаларында қолданылады. Жұмысшы шикізатқа, жартылай фабрикаттарға және дайын өнімге зертханалық талдаулар жүргізеді, жабдық пен реактивтерді дайындайды, сынақ нәтижелерін тіркейді, санитарлық-гигиеналық нормалар мен қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сынамаларды дайындау және қарапайым талдаулар жүргізу
2. Талдаулар жүргізу және сапаны бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Зертханалық құжаттаманы жүргізу және санитарлық бақылау
1-еңбек функциясы:
Сынамаларды дайындау және қарапайым талдаулар жүргізу
1-дағды:
Зертханалық жабдықтар мен реактивтерді дайындау
Машықтар:
3-разряд:
1. Талдауға арналған ыдыс пен аспаптарды дайындау, жуу және кептіру.
2. Нұсқаулық бойынша қарапайым ерітінділер мен реактивтерді әзірлеу.
3. Қолданылатын материалдардың бар-жоғын және жарамдылығын тексеру.
4-разряд:
1. Аспаптардың, таразылардың және термометрлердің дұрыстығын тексеру.
2. Өлшеуіш ыдыстарды пайдаланып берілген концентрациядағы реактивтерді дайындау.
3. Реактивтер мен ыдыстардың таңбалануының талаптарға сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
3-разряд:
1. Негізгі зертханалық жабдықтардың және аспаптардың қызметі.
2. Ерітінділерді дайындау және сақтау тәртібі.
3. Химиялық заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
4-разряд:
1. Зертханалық аспаптарды калибрлеу және дәлдігін тексеру әдістері.
2. Химиялық реактивтермен жұмыс істеуге арналған нормативтік құжаттар.
3. Зертханада еңбек және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Шикізат пен материал үлгілерін іріктеу және дайындау
Машықтар:
3-разряд:
1. Шикізат пен жартылай фабрикаттардан сынамаларды белгіленген қағидаларға сәйкес іріктеу.
2. Талдауға арналған сынамаларды дайындау (ұнтақтау, өлшеу, сұйылту).
3. Үлгілерді таңбалап, сынаққа тапсыру.
4-разряд:
1. Үлгілерді бақылау әдістемелері бойынша іріктеу және сақтау процесін ұйымдастыру.
2. Шикізаттың сапасы мен күйін көзбен бағалау.
3. Үлгілердің дұрыс іріктелуін және құжатталуын бақылау.
Білімдер:
3-разряд:
1. Өндірісте қолданылатын шикізат пен жартылай фабрикаттардың негізгі түрлері.
2. Үлгілерді іріктеу тәртібі мен реттілігі.
3. Жұмыс орны мен ыдысқа қойылатын санитарлық талаптар.
4-разряд:
1. МемСТ және ISO бойынша үлгілерді іріктеу және дайындау әдістемелері.
2. Шикізат пен жартылай фабрикаттардың сапа өлшемшарттар.

3. Требования к условиям хранения проб и реактивов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Проведение анализов и контроль качества
Навык 1:
Проведение простейших физико-химических анализов
Умения:
3 разряд:
1. Определять влажность, кислотность и содержание сахара в образцах.
2. Пользоваться весами, термометрами, мерными цилиндрами и пипетками.
3. Фиксировать результаты измерений в лабораторном журнале.
4 разряд:
1. Выполнять химические и титриметрические анализы по утвержденным методикам.
2. Контролировать точность измерений и повторяемость результатов.
3. Оформлять акты и протоколы испытаний для передачи технологу.
Знания:
3 разряд:
1. Основные физико-химические методы определения качества продуктов.
2. Порядок пользования измерительным оборудованием.
3. Правила ведения лабораторного журнала.
4 разряд:
1. Методы титрования, определения сахаров, жиров, кислотности и влаги.
2. Нормы качества и безопасности пищевых продуктов (ГОСТ, СанПиН, ISO).
3. Последовательность и точность выполнения аналитических операций.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проведение органолептических и микробиологических наблюдений
Умения:
3 разряд:
1. Оценивать внешний вид, запах, цвет и консистенцию продукта.
2. Отбирать пробы для микробиологического анализа под контролем старшего лаборанта.
3. Подготавливать посуду и инструменты для микробиологических испытаний.
4 разряд:
1. Проводить микробиологические посевы и наблюдения под контролем специалиста.
2. Фиксировать результаты и выявлять отклонения от нормы.
3. Передавать данные для анализа в лабораторный журнал и технологическую службу.
Знания:
3 разряд:
1. Основы органолептической оценки качества пищевых продуктов.
2. Общие сведения о микрофлоре пищевой продукции.
3. Правила стерилизации лабораторного оборудования.
4 разряд:
1. Методы микробиологического анализа и приготовления питательных сред.
2. Показатели микробиологической безопасности пищевых продуктов.
3. Требования СанПиН и HACCP к проведению микробиологических исследований.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Ведение лабораторной документации и санитарный контроль
Навык 1:
Ведение лабораторных журналов и отчетности
Умения:
3 разряд:
1. Заполнять лабораторные журналы в установленной форме.
2. Передавать данные о результатах анализов мастеру или технологу.
3. Хранить документацию в соответствии с внутренними правилами.
4 разряд:
1. Составлять и оформлять отчетные формы и протоколы испытаний.
2. Проверять полноту и достоверность внесенных данных.
3. Формировать архив лабораторных записей и актов проверок.
Знания:
3 разряд:

3. Үлгілер мен реактивтерді сақтау шарттарына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Талдаулар жүргізу және сапаны бақылау
1-дағды:
Қарапайым физика-химиялық талдаулар жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Үлгілердің ылғалдылығын, қышқылдығын және қант мөлшерін анықтау.
2. Таразы, термометр, өлшеуіш цилиндр, пипетка қолдану.
3. Өлшеу нәтижелерін зертханалық журналға тіркеу.
4-разряд:
1. Бекітілген әдістемелер бойынша химиялық және титриметриялық талдаулар жүргізу.
2. Өлшеу дәлдігін және нәтижелердің қайталануын бақылау.
3. Сынақ хаттамалары мен актілерін ресімдеп, технологқа тапсыру.
Білімдер:
3-разряд:
1. Өнім сапасын анықтаудың негізгі физика-химиялық әдістері.
2. Өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі.
3. Зертханалық журнал жүргізу ережелері.
4-разряд:
1. Титрлеу, қант, май, қышқылдық және ылғалдылықты анықтау әдістері.
2. Азық-түлік өнімдерінің сапа және қауіпсіздік нормалары (МемСТ, СанЕжН, ISO).
3. Аналитикалық операцияларды орындау реттілігі мен дәлдігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Органолептикалық және микробиологиялық бақылау жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Өнімнің сыртқы түрін, иісін, түсін және консистенциясын бағалау.
2. Аға лаборанттың бақылауымен микробиологиялық талдау үшін үлгілер іріктеу.
3. Микробиологиялық сынақтарға арналған ыдыс пен құралдарды дайындау.
4-разряд:
1. Мамандардың бақылауымен микробиологиялық себінділер мен бақылаулар жүргізу.
2. Нәтижелерді тіркеу және ауытқуларды анықтау.
3. Мәліметтерді зертханалық журнал мен технологиялық қызметке тапсыру.
Білімдер:
3-разряд:
1. Тамақ өнімдері сапасын органолептикалық бағалау негіздері.
2. Тамақ өнімнің микрофлорасы туралы жалпы мәліметтер.
3. Зертханалық құралдарды стерилизациялау қағидалары.
4-разряд:
1. Микробиологиялық талдау және қоректік орталар дайындау әдістері.
2. Азық-түлік өнімдерінің микробиологиялық қауіпсіздік көрсеткіштері.
3. СанЕжН және HACCP талаптары микробиологиялық зерттеулерге қатысты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Зертханалық құжаттаманы жүргізу және санитарлық бақылау
1-дағды:
Зертханалық журналдар мен есептілікті жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1. Зертханалық журналдарды белгіленген формада толтыру.
2. Талдау нәтижелерін шеберге немесе технологқа тапсыру.
3. Құжаттарды ішкі ережелерге сәйкес сақтау.
4-разряд:
1. Есептік формалар мен сынақ хаттамаларын жасау және ресімдеу.
2. Енгізілген деректердің толықтығы мен дұрыстығын тексеру.
3. Журналдар мен актілердің архивін қалыптастыру.
Білімдер:
3-разряд:

1. Порядок ведения и оформления лабораторных журналов.
2. Основные виды отчетных форм и актов.
3. Требования к хранению документации и конфиденциальности данных.
4 разряд:
1. Правила внутреннего документооборота лаборатории.
2. Формы актов испытаний и контрольных листов.
3. Основы цифрового учета и электронной отчетности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Соблюдение санитарных норм и дисциплины
Умения:
3 разряд:
1. Соблюдать санитарные правила при работе с пробами и реактивами.
2. Поддерживать чистоту на рабочем месте.
3. Выполнять требования внутреннего трудового распорядка.
4 разряд:
1. Контролировать санитарное состояние лаборатории и оборудования.
2. Соблюдать режим личной гигиены и охраны труда.
3. Организовывать уборку и дезинфекцию рабочего пространства.
Знания:
3 разряд:
1. Санитарные нормы при обращении с пищевыми продуктами и химреактивами.
2. Основы производственной дисциплины и охраны труда.
3. Правила внутреннего распорядка лаборатории.
4 разряд:
1. Требования СанПиН, ISO 22000 и HACCP к санитарному состоянию лаборатории.
2. Методы и частота проведения санитарной обработки.
3. Порядок инструктажа и проверки знаний по технике безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Дисциплинированность
Поиск и анализ информации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заведующий лабораторией
3
Оператор линии приготовления шоколадной массы
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
17. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
18. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Казахстана"
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Темирбекова Айжан Болатовна, +7 (707) 390 43 49, aizhan_tb@mail.ru
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
20. 4 декабря 2024 г.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
22. 30 октября 2025 г.
23. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 г.
24. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 г.
25. Дата ориентировочного пересмотра: 1 декабря 2028 года.
Приложение 2
к приказу Министра
сельского Хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство макаронных изделий"

1. Зертханалық журналдарды жүргізу және ресімдеу тәртібі.
2. Есептік нысандар мен актілердің негізгі түрлері.
3. Құжаттарды сақтау және құпиялық талаптары.
4-разряд:
1. Зертхананың ішкі құжат айналымы қағидалары.
2. Сынақ актілері мен бақылау парақтарының нысандары.
3. Электрондық есеп пен цифрлық тіркеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Санитарлық нормалар мен тәртіпті сақтау
Машықтар:
3-разряд:
1. Үлгілермен және реактивтермен жұмыс кезінде санитарлық қағидаларды сақтау.
2. Жұмыс орнында тазалықты қамтамасыз ету.
3. Ішкі еңбек тәртібі ережелерін орындау.
4-разряд:
1. Зертхана мен жабдықтардың санитарлық жағдайын бақылау.
2. Жеке гигиена мен еңбекті қорғау режимін сақтау.
3. Жұмыс орнын тазалау және дезинфекциялауды ұйымдастыру.
Білімдер:
3-разряд:
1. Азық-түлік және химиялық реактивтермен жұмыс істеудегі санитарлық нормалар.
2. Өндірістік тәртіп пен еңбекті қорғау негіздері.
3. Зертхананың ішкі тәртіп ережелері.
4-разряд:
1. СанЕжН, ISO 22000 және HACCP талаптары зертхана жағдайына қатысты.
2. Санитарлық өңдеудің әдістері мен жиілігі.
3. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама мен білімді тексеру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Ақпаратты іздеу және талдау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіпатауы:
6
Зертхана меңгерушісі
3
Шоколад массасын әзірлеу желісінің операторы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
М.Д. Сабралиева
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Айжан Болатқызы Темірбекова, +7 (707) 390 43 49, aizhan_tb@mail.ru
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 30 қазан.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
23. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
2-қосымша
"Макарон өнімдерін өндіру" кәсіптік стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство макаронных изделий" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и применяется в области организации труда и профессиональной деятельности работников, занимающихся производством макаронных изделий, включая их изготовление, упаковку, хранение и контроль качества. Этот стандарт регламентирует требования к квалификации работников, их обязанностям и правам, а также описывает необходимые знания, навыки и умения, которые должны быть у специалистов для эффективного выполнения профессиональных задач на всех этапах производства. Направлен на улучшение качества и эффективности производства макарон, а также на повышение профессионального уровня работников отрасли, что способствует развитию и конкурентоспособности производственных предприятий в данной сфере.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Бастун – приспособление для сушки длинных макаронных изделий;
2) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
4) Мягкий замес – замес макаронного теста влажностью более 32 %;
5) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
6) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) Резаные макаронные изделия – макаронные изделия, тип которых формируется из ленты уплотненного теста ножом;
8) Конвективная сушка – сушка макаронных изделий воздухом с его искусственным подогревом и принудительной циркуляцией;
9) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
10) Твердый замес – замес макаронного теста влажностью менее 30 %;
11) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
12) Макаронное тесто – рецептурная смесь, вымешенная до однородной комковатой или крошкообразной структуры, влажность и температура которой соответствуют цели и условиям изготовления макаронных изделий;

1-тарау. Жалпы ережелер
Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Макарон өнімдерін өндіру" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және макарон өнімдерін, оның ішінде оларды дайындау, қаптау, сақтау және сапасын бақылау бағыттарында өндірумен айналысатын жұмыскерлердің еңбегін және кәсіптік қызметін ұйымдастырусаласында қолданылады. Бұл стандарт жұмыскерлердің біліктілігіне, олардың міндеттері мен құқықтарына қойылатын талаптарды регламенттейді, сондай-ақ өндірістің барлық кезеңдерінде кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін мамандарда болуы тиіс қажетті білімді, дағдыны және машықты сипаттайды. Макаронды өндіру сапасы мен тиімділігін жақсартуға, сондай-ақ сала жұмыскерлерінің кәсіби деңгейін көтеруге бағытталған, бұл осы саладағы өндірістік кәсіпорындардың дамуы мен бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге ықпал етеді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Бастун – ұзын макарон өнімдерін кептіруге арналған құрылғы;
2) Білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) Дағды – кәсіптік міндетті толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
4) Жұмсақ илеу – ылғалдылығы 32%-дан асатын макарон қамырын илеу;
5) Кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) Кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) Кесілген макарон өнімдері – пышақпен тығыздалған қамыр таспасынан түзілетін макарон өнімдері;
8) Конвективті кептіру – макарон өнімдерін жасанды қыздырумен және мәжбүрлі айналдыра отырып, ауамен кептіру;
9) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
10) Қатты илеу – ылғалдылығы 30 %-дан аз макарон қамырын илеу;
11) Құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
12) Макарон қамыры – ылғалдылығы мен температурасы макарон өнімдерін дайындау мақсаты мен шарттарына сәйкес келетін біркелкі түйіршек немесе үгілмегелі түрінде иленген рецепт қоспасы;

13) Макаронная матрица – составная часть макаронного пресса, определяющая форму макаронных изделий;
14) Макаронные изделия – пищевой продукт, изготавливаемый из зерновых и незерновых культур и продуктов их переработки с использованием и без дополнительного сырья с добавлением воды смешиванием, различными способами формования и высушивания;
15) Сорт макаронных изделий – классификационная единица макаронных изделий, отличающихся значением зольности макаронных изделий;
16) Тип макаронных изделий – классификационная единица макаронных изделий, отличающихся по форме;
17) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
18) Фасованные макаронные изделия – макаронные изделия, помещенные в упаковочный материал, обеспечивающий защиту изделий от повреждений и потерь;
19) Средний замес – замес макаронного теста влажностью 30 % — 32 % включительно;
20) Прессованные макаронные изделия – макаронные изделия, тип которых формуется путем продавливания через матрицу;
21) Штампованные макаронные изделия – макаронные изделия, тип которых формируется из ленты уплотненного теста штампом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности;
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) ТиПО – Техническое и профессиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство макаронных изделий.
5. Код профессионального стандарта: C112.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
10 Производство продуктов питания;
10.7 Производство хлебобулочных, макаронных и мучных кондитерских изделий;
10.73 Производство макаронных изделий;
10.73.0 Производство макаронных изделий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по профессиям занятых производством макаронных изделий макарон, блюд из макарон и лапши, полуфабрикатов, готовых к употреблению, кускуса, консервированных или замороженных продуктов из теста, в т.ч. макаронных изделий.
8. Перечень карточек профессий:
1) Технолог по технологии производства пищевых продуктов - 4 уровень ОРК;
4) Лаборант (средней квалификации) - 4 уровень ОРК;
5) Оператор машины по изготовлению макаронных изделий - 3 уровень ОРК;
6) Инженеры-технологи пищевого производства - 6 уровень ОРК;

13) Макарон матрицасы – макарон өнімдерінің пішінін анықтайтын макарон прессінің құрамдас бөлігі;
14) Макарон өнімдері –дәнді және дәнді емес дақылдардан және олардың өңделген өнімдерінен қосымша шикізатты қосып және қоспай, сумен аралыстыра отырып, әртүрлі қалыпта және кептіру тәсілдерімен дайындалатын тамақ өнімі;
15) Макарон өнімдері сұрпы – макарон дақылының маңыздылығымен ерекшеленетін макарон өнімдерінің жіктеу бірлігі;
16) Макарон өнімдерінің типі – пішіні бойынша ерекшеленетін макарон өнімдерінің жіктеу бірлігі;
17) Кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
18) Өлшеп-оралған макарон өнімдері – өнімдерді зақымданудан және ысыраптан қорғауды қамтамасыз ететін буып-түю материалына салынған макарон өнімдері;
19) Орташа илеу – ылғалдылығы 30%-32% қоса алғанда макарон қамырын илеу;
20) Престелген макарон өнімдері – матрица арқылы басу жолымен пішінделетін макарон өнімдері;
21) Штампталған макарон өнімдері – қалыппен тығыздалған қамыр таспасынан түзілетін макарон өнімдері.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА –Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – Техникалық және кәсіптік білім.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Макарон өнімдерін өндіру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C112.
6. ЭҚЖЖ-ға сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
C Өңдеуші өнеркәсіп
10 Тамақ өнімдерін өндіру;
10.7 Нан-тоқаш, макарон және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру;
10.73 Макарон өнімдерін өндіру;
10.73.0Макарон өнімдерін өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Макарон өнімдерін, макарон және кеспе тағамдарын, пайдалануға дайын жартылай фабрикаттарды, кускусты, қамырдан жасалған консервіленген немесе мұздатылған өнімдерді, оның ішінде макарон өнімдерін өндірумен айналысатын кәсіптер бойынша қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Тамақ өнімдері технологиясы жөніндегі технолог - СБШ-нің 4 деңгейі;
4) Зерханашы (біліктілігі орташа) - СБШ-нің 4 деңгейі;
5) Макарон өнімдерін жасау машинасының операторы - СБШ-нің 3 деңгейі;
6) Тамақ өндірісінің инженер-технологтары - СБШ-нің 6 деңгейі;

7) Тестовод - 2 уровень ОРК;
8) Начальник производства (обрабатывающая промышленность) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Технолог по технологии производства пищевых продуктов":
Код группы:
3129-9
Код наименования занятия:
3129-9-008
Наименование профессии:
Технолог по технологии производства пищевых продуктов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; Техник-технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет; Техник-технолог без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2141-1-005 - Инженер-технолог (общий профиль)
3129-9-004 - Техник-технолог (пищевая промышленность)
Основная цель деятельности:
Технологическое, организационное и научное обеспечение производства, с целью выпуска качественной продукции и постоянного обновления ассортимента на крупных производственных предприятиях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление производственно-технологическим процессом
2. Общее руководство процессом производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление производственно-технологическим процессом
Навык 1:
Внедрение прогрессивных, экономически обоснованных, современных технологии и режимов производства
Умения:

7) Қамыр жасаушы - СБШ-нің 2 деңгейі;
8) Өндіріс бастығы - СБШ-нің 6 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Тамақ өнімдерін өндіру технологиясы жөніндегі технолог" кәсіп карточкасы
Топт коды:
3129-9
Қызмет атауының коды:
3129-9-008
Кәсіп атауы:
Тамақ өнімдерін өндіру технологиясы жөніндегі технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
109-параграф. Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және ІІ санатты техник-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; ІІ санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және санатсыз техник-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі; санатсыз техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2141-1-005 - Инженер-технолог (жалпы бейін)
3129-9-004 - Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ірі өндірістік кәсіпорындарда сапалы өнім шығару және ассортиментін үнемі жаңартып отыру мақсатында өндірісті технологиялық, ұйымдастырушылық және ғылыми қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік-технологиялық процесті басқару
2. Өндіріс процесіне жалпы басшылық
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өндірістік-технологиялық процесті басқару
1-дағды:
Прогрессивті, экономикалық негізделген, заманауи технологиялар мен өндіріс режимдерін енгізу
Машықтар:

1. Управление деятельностью производственно-технологических и микробиологических лабораторий, осуществление технохимического и микробиологического контроля с целью обеспечения соответствия качества основного и вспомогательного сырья, готовой продукции требованиям нормативной документации.
2. Контроль за выполнением плана технологического контроля на производственных линиях, в цехах и на участках.
3. Принятие решений о мерах корректирующего и предупреждающего характера при выявлении несоответствий или нарушений в ходе осуществления контроля качества сырья, материалов, готовой продукции и производственных процессов.
4. Контроль за ведением записей в лабораторных журналах установленного образца.
5. Организация работы по подтверждению соответствия пищевых продуктов требованиям безопасности.
6. Выбор схемы декларирования, обеспечение подготовки необходимой документации для декларирования, проведение испытаний образцов продукции в соответствии с требованиями технических регламентов.
7. Разработка, внедрение, сертификация и поддержание в рабочем состоянии систем обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов.
8. Контроль санитарно-гигиенического состояния производства, разработка рекомендаций.
9. Контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности в лабораториях предприятия.
Знания:
1. Правила организации и ведения технологических процессов на хлебопекарных и кондитерских предприятиях.
2. Методы технохимического и лабораторного контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в хлебопекарном и кондитерском производстве.
3. Физические, химические, биохимические и микробиологические процессы, протекающие при производстве хлебобулочных и кондитерских изделий.
4. Требования нормативной документации к сырью, материалам и готовой продукции.
5. Методы испытаний качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
6. Требования международных стандартов.
7. Факторы, влияющие на безопасность пищевых продуктов.
8. Аналитические методы контроля безопасности пищевых продуктов.
9. Требования к техническому обслуживанию технологического оборудования, систем безопасности и сигнализации, контрольно-измерительных приборов на линиях хлебопекарного и кондитерского производства, а также к охране труда, санитарной и пожарной безопасности при их эксплуатации.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Управление работой по организации новых производственных цехов и участков
Умения:
1. Разработка и утверждение плана технологического контроля на каждую технологическую линию, цех и участок производства.

1. Өндірістік-технологиялық және микробиологиялық зертханалардың қызметін басқару, негізгі және қосалқы шикізаттың, дайын өнімнің сапасын нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында технохимиялық және микробиологиялық бақылауды жүзеге асыру.
2. Өндірістік желілерде, цехтарда және учаскелерде технологиялық бақылау жоспарының орындалуын бақылау.
3. Шикізатқа, материалдарға, дайын өнімге және өндірістік процестерге сапа бақылауын жүзеге асыру кезінде сәйкессіздіктер немесе бұзушылықтар анықталған жағдайда түзету және алдын алу шараларын қабылдау жөнінде шешім қабылдау.
4. Белгіленген үлгідегі зертханалық журналдарға жазбалардың жүргізілуін бақылау.
5. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
6. Декларациялау сұлбасын таңдау, декларациялауға қажетті құжаттаманы дайындауды қамтамасыз ету, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес өнім үлгілеріне сынақ жүргізу.
7. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерін әзірлеу, енгізу, сертификаттау және жұмыс күйінде ұстау.
8. Өндірістің санитарлық-гигиеналық жағдайын бақылау, ұсыныстар әзірлеу.
9. Кәсіпорын зертханаларында еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Наубайханада және кондитерлік кәсіпорындарда технологиялық процестерді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары.
2. Наубайханада және кондитерлік өндірісте шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын технохимиялық және зертханалық бақылау әдістері.
3. Наубайханада және кондитерлік өнімдерді өндіру барысында жүретін физикалық, химиялық, биохимиялық және микробиологиялық үдерістер.
4. Шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге қойылатын нормативтік құжаттама талаптары.
5. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын сынау әдістері.
6. Халықаралық стандарттардың талаптары.
7. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар.
8. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін бақылаудың аналитикалық әдістері.
9. Наубайхана және кондитерлік өндіріс желілеріндегі технологиялық жабдықтарға, қауіпсіздік және дабыл беру жүйелеріне, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету және оларды пайдалану кезінде еңбек қауіпсіздігіне, санитарлық және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жаңа өндірістік цехтар мен учаскелерді ұйымдастыру жұмыстарына басшылық жасау
Машықтар:
1. Әрбір технологиялық желі, цех және учаске үшін өндірістегі технологиялық бақылау жоспарын әзірлеу және бекіту.

2. Рассмотрение и утверждение технологических планов производства, производственных рецептур, технологических инструкций.
3. Установление норм расхода сырья при его подготовке к производству и организация работ по измерению.
4. Организация опытных производственных выпечек в целях уточнения норм выхода готовой продукции и показателей технологического процесса при изменении условий производства или качества сырья. Обеспечение внесения выявленных изменений в технологическую документацию и их последующего утверждения.
5. Применение информационных технологий для сбора, размещения, хранения и передачи данных в профессионально-ориентированных информационных системах.
Знания:
1. Технологии и организация технологических процессов в хлебопекарном и кондитерском производстве.
2. Показатели эффективности технологических процессов в хлебопекарном и кондитерском производстве.
3. Требования к качеству выполнения технологических операций в хлебопекарном и кондитерском производстве в соответствии с технологическими инструкциями.
4. Методы планирования, контроля и оценки качества выполнения производственных технологических операций в соответствии с технологическими инструкциями.
5. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы технологического оборудования, а также правила его эксплуатации.
6. Правила документооборота, ведения учета и оформления отчетности при производстве продукции.
7. Правила, инструкции и другие руководящие материалы для разработки технологической документации.
8. Методы и средства сбора, обработки, хранения и передачи информации с использованием основных системных программных продуктов и пакетов прикладных программ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Общее руководство процессом производства
Навык 1:
Планирование производственной деятельностью и управление коллективом исполнителей
Умения:
1. Определение потребности в средствах производства и рабочей силе для выполнения общего объема работ по каждой технологической операции.
2. Разработка и утверждение плана работы производственно-технологических и микробиологических лабораторий в целях проведения технохимического и микробиологического контроля качества сырья и готовой продукции, установление объема и периодичности исследований.
3. Взаимодействие с поставщиками сырья и материалов по вопросам качества и безопасности поставляемой продукции.
4. Определение потребности в лабораторном оборудовании, посуде, реактивах для осуществления непрерывного контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, подготовка заявок на их своевременное приобретение.

2. Өндірістің технологиялық жоспарларын, өндірістік рецептураларды, технологиялық нұсқаулықтарды қарастыру және бекіту.
3. Шикізатты өндіріске дайындау кезінде оның шығынының нормаларын белгілеу және өлшеу жұмыстарын ұйымдастыру.
4. Өндіріс жағдайлары немесе шикізат сапасы өзгерген кезде дайын өнімнің шығым нормаларын, технологиялық үдеріс көрсеткіштерін нақтылау мақсатында сынамалық өндірістік пісірулерді ұйымдастыру. Анықталған өзгерістерді технологиялық құжаттамаға енгізуді және кейіннен бекітілуін қамтамасыз ету.
5. Кәсіби бағытталған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау және беру үшін ақпараттық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Наубайханада және кондитерлік өндірістегі технологиялар мен технологиялық прцестерді ұйымдастыру.
2. Наубайханадағыжәне кондитерлік өндірістегі технологиялық процестердің тиімділік көрсеткіштері.
3. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес наубайханада және кондитерлік өндірістегі технологиялық операцияларды орындау сапасына қойылатын талаптар.
4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес өндірістік технологиялық операциялардың орындалу сапасын жоспарлау, бақылау және бағалау әдістері.
5. Технологиялық жабдықтардың өндірістік қуаттары, техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері және жұмыс режимдері, сондай-ақ оны пайдалану қағидалары.
6. Өнім өндірісі кезінде құжат айналымы, есеп жүргізу және есептілікті ресімдеу қағидалары.
7. Технологиялық құжаттаманы әзірлеуге арналған қағидалар, нұсқаулықтар және өзге де басшылыққа алынатын материалдар.
8. Негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалана отырып, ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және берудің әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өндіріс процесіне жалпы басшылық
1-дағды:
Өндірістік қызметті жоспарлау және орындаушылар ұжымын басқару
Машықтар:
1. Әрбір технологиялық операция бойынша жалпы жұмыс көлемін орындау үшін өндіріс құралдары мен жұмыс күшіне деген қажеттілікті айқындау.
2. Шикізат пен дайын өнім сапасына технохимиялық және микробиологиялық бақылау жүргізу мақсатында өндірістік-технологиялық және микробиологиялық зертханалардың жұмыс жоспарын әзірлеу және бекіту, зерттеу көлемі мен жүргізу жиілігін белгілеу.
3. Жеткізілетін өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігі мәселелері бойынша шикізат пен материал жеткізушілерімен өзара іс-қимыл жасау.
4. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын үздіксіз бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті зертханалық жабдыққа, ыдысқа, реактивтерге деген қажеттілікті анықтау, оларды уақытылы сатып алуға өтінімдер дайындау.

5. Обеспечение своевременной поверки средств измерений с целью обеспечения их единства.
6. Внедрение новых методов контроля технологических процессов и качества готовой продукции.
7. Организация взаимодействия с подразделениями предприятия для оперативного и качественного выполнения производственных заданий.
8. Взаимодействие с органами санитарно-эпидемиологического контроля, независимыми аналитическими лабораториями, поставщиками сырья, упаковки, оборудования и другими организациями для решения вопросов, входящих в компетенцию службы главного технолога.
9. Подбор персонала, разработка планов адаптации для вновь принятых сотрудников и управление процессом адаптации.
10. Управление процессом обучения производственного персонала, рассмотрение и утверждение планов обучения производственного персонала и специалистов технологической службы.
11. Применение методов эффективной организации производства и коллектива на основе современных методов управления.
Знания:
1. Технологии организации и ведения производственных и технологических процессов в хлебопекарном и кондитерском производстве.
2. Технологии менеджмента и маркетинга для исследования рынка продукции и услуг в сфере хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Основные законодательные, нормативные, правовые акты и методические материалы по вопросам планирования и управления производством.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Основы экологического законодательства.
6. Основы трудового законодательства.
7. Требования к оснащению производственных и микробиологических лабораторий и организации проведения работ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Рассмотрение проектов, предложений и изобретений и определение их соответствия требованиям производства
Умения:
1. Рассматривать проекты изделий или состава продукта, стандартов, предложений, давать по ним заключения.
2. Обеспечивать внедрение IT-технологии в производство.
3. Разрабатывать технологии по снижению энергозатрат, рациональному использованию производственных мощностей, повышению его эффективности.
4. Руководить проведением исследовательских и экспериментальных работ.
5. Составлять технологические инструкции и рецептур наиболее сложных испытаний.
6. Согласовывать детали с проектными или исследовательскими организациями, представителями заказчиков.
Знания:
1. Методы определения экономической эффективности внедрения новой техники и технологии.
2. Правила работы со средствами вычислительной техники и методы проектирования технологических процессов с их использованием специальных программ.

5. Өлшеулердің бірізділігін қамтамасыз ету мақсатында өлшеу құралдарын уақытылы тексеруден өткізілуін қамтамасыз ету.
6. Технологиялық үдерістер мен дайын өнім сапасын бақылаудың жаңа әдістерін енгізу.
7. Өндірістік тапсырмаларды жедел және сапалы орындау үшін кәсіпорын бөлімшелерімен өзара іс-қимыл ұйымдастыру.
8. Бас технолог қызметінің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен, тәуелсіз аналитикалық зертханалармен, шикізат, қаптама, жабдық жеткізушілерімен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.
9. Қызметкерлерді іріктеу, жаңадан қабылданған қызметкерлер үшін бейімделу жоспарларын әзірлеу және бейімделу процесін басқару.
10. Өндірістік персоналды оқыту процесін басқару, өндірістік персонал мен технологиялық қызмет мамандарын оқыту жоспарларын қарау және бекіту.
11. Қазіргі заманғы басқару әдістері негізінде өндірісті және ұжымды тиімді ұйымдастыру тәсілдерін қолдану.
Білімдер:
1. Наубайханада және кондитерлік өндірісте өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыру және жүргізу технологиялары.
2. Наубайхана және кондитерлік өндіріс саласындағы өнімдер мен қызметтер нарығын зерттеуге арналған менеджмент және маркетинг технологиялары.
3. Өндірісті жоспарлау және басқару мәселелері бойынша негізгі заңнамалық, нормативтік, құқықтық актілер мен әдістемелік материалдар.
4. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
5. Экологиялық заңнама негіздері.
6. Еңбек заңнамасы негіздері.
7. Өндірістік және микробиологиялық зертханаларды жабдықтауға, жұмыс жүргізуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жобаларды, ұсыныстарды және өнертабыстарды қарастыру және олардың өндіріс талаптарына сәйкестігін анықтау
Машықтар:
1. Өнім жобаларын немесе өнім құрамын, стандарттарды, ұсыныстарды қарастыру және оларға қорытынды беру.
2. Өндіріс процесіне IT-технологияларды енгізуді қамтамасыз ету.
3. Энергия шығынын азайтуға, өндірістік қуаттарды ұтымды пайдалануға, тиімділікті арттыруға арналған технологияларды әзірлеу.
4. Зерттеу және тәжірибелік жұмыстарды жүргізуді басқару.
5. Ең күрделі сынақтардың технологиялық нұсқаулықтары мен рецептураларын әзірлеу.
6. Жобалық немесе зерттеу ұйымдарымен, тапсырыс берушілер өкілдерімен детальдарды келісу.
Білімдер:
1. Жаңа техника мен технологияны енгізудің экономикалық тиімділігін анықтау әдістері.
2. Есептеу техникасымен жұмыс істеу ережелері және арнайы бағдарламаларды пайдалана отырып технологиялық үдерістерді жобалау әдістері.

3. Требования рациональной организации труда при проектировании технологических процессов.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Правила работы со средствами вычислительной техники и методы проектирования технологических процессов с их использованием специальных программ.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность к обучению и самообучению
Творчество и креативность
Знание продукта
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи пищевого производства
4
Лаборант (средней квалификации)
10. Карточка профессии "Лаборант (средней квалификации)":
Код группы:
3111-9
Код наименования занятия:
3111-9-005
Наименование профессии:
Лаборант (средней квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 13. Лаборант
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3111-1-005 - Химик лаборант, пробирщик
Основная цель деятельности:
Выполнение лабораторных исследовании и обработка результатов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение лабораторных анализов, испытания, измерения и другие виды работ при проведении исследований и разработок
2. Контроль качества готовых макаронных изделий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение лабораторных анализов, испытания, измерения и другие виды работ при проведении исследований и разработок
Навык 1:
Обработка результатов лабораторных исследований
Умения:
1.Обеспечивать сотрудников подразделения организации необходимыми для работы оборудованием, материалами, реактивами.
2.Обрабатывать, систематизировать и оформлять в соответствии с методическими материалами результаты анализов, испытаний, измерений, ведет их учет.
3.Производить выборку данных из литературных источников, реферативных и информационных изданий, нормативно-технической документации в соответствии с определенным заданием.
4.Выполнять вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями и экспериментами.
5.Принимать участие в составлении и оформлении технической документации по выполненным подразделениями организации работам.
Знания:
1. Методы и средства выполнения технических расчетов, вычислительных и графических работ.
2. Порядок эксплуатации вычислительной техники.
3. Основы экономики, организации труда и производства.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проведение исследований и анализов
Умения:
1. Выполнять лабораторные анализы, испытания, измерения и иные виды работ при проведении исследований и разработок.
2. Принимать участие в сборе и обработке материалов в процессе исследований в соответствии с утвержденной программой работы;
3. Cледить за исправным состоянием лабораторного оборудования, осуществлять его наладку.
4. Подготавливать оборудование (приборы, аппаратуру) к проведению экспериментов, осуществлять его проверку и простую регулировку согласно разработанным инструкциям и иной технической документации.
5. Участвовать в выполнении экспериментов, осуществлять необходимые подготовительные и вспомогательные операции, проводить наблюдения, снимать показания приборов, вести рабочие журналы.
Знания:
1. Требования ГОСТ и ТУ к основным видам сырья
2. Методы анализа муки, воды и других компонентов
3. Правила хранения и транспортировки проб
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества готовых макаронных изделий
Навык 1:
Документирование и оформление результатов контроля
Умения:
1. Заполнять журналы лабораторных анализов.
2. Составлять протоколы испытаний и отчеты о результатах.
3. Передавать результаты контроля технологической службе и руководству.
Знания:
1. Формы учетной и отчетной документации лаборатории.
2. Правила хранения и архивирования протоколов испытаний.
3. Основы производственного контроля и система ХАССП.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Органолептический и физико-химический контроль готовой продукции
Умения:
1. Проводить органолептическую оценку макаронных изделий (цвет, вкус, запах).
2. Определять влажность, прочность и время разваривания готовых изделий.
3. Фиксировать результаты испытаний в лабораторных журналах.
Знания:
1. Показатели качества макаронных изделий.
2. Методы органолептической оценки продукции.
3. Требования стандартов к готовым макаронным изделиям.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Целеустремленность
Аккуратность
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Технолог по технологии производства пищевых продуктов
3
Оператор машины по изготовлению макаронных изделий

3. Технологиялық үдерістерді жобалау кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптары.
4. Экономиканың, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастырудың негіздері.
5. Есептеу техникасымен жұмыс істеу ережелері және арнайы бағдарламаларды пайдалана отырып технологиялық үдерістерді жобалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмеді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Шығармашылық және шығармашылық
Өнім туралы білім
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
4
Зертханашы (орта білікті)
10. "Зерханашы (орта білікті)" кәсіп карточкасы
Топ коды:
3111-9
Қызмет атауының коды:
3111-9-005
Кәсіп атауы:
Зерханашы (орта білікті)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
13-параграф. Зертханашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
3111-1-005 - Химик зертханашы, пробиркамен жұмыс істейтін
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зертханалық зерттеулер жүргізу және нәтижелерді өңдеу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зерттеулер мен әзірлемелерді жүргізу кезінде зертханалық талдауларды, сынақтарды, өлшеулерді және басқа да жұмыс түрлерін орындау
2. Дайын макарон өнімдерінің сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Зерттеулер мен әзірлемелерді жүргізу кезінде зертханалық талдауларды, сынақтарды, өлшеулерді және басқа да жұмыс түрлерін орындау
1-дағды:
Зертханалық зерттеулердің нәтижелерін өңдеу
Машықтар:
1. Ұйым бөлімшесінің қызметкерлерін жұмысқа қажетті жабдықтармен, материалдармен, реактивтермен қамтамасыз ету.
2. Талдаулар, сынақтар, өлшеулер нәтижелерін әдістемелік материалдарға сәйкес өңдеу, жүйелеу және ресімдеу, оларды есепке алу.
3. Белгіленген тапсырмаға сәйкес әдеби дереккөздерден, рефераттық және ақпараттық басылымдардан, нормативтік-техникалық құжаттамадан деректерді іріктеу.
4. Жүргізілетін зерттеулер мен тәжірибелерге байланысты есептеу және графикалық жұмыстарды орындау.
5. Ұйым бөлімшелері орындаған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы әзірлеуге және ресімдеуге қатысу.
Білімдер:
1. Техникалық есептеулерді, есептеу және графикалық жұмыстарды орындау әдістері мен құралдары.
2. Есептеу техникасын пайдалану тәртібі.
3. Экономиканың, еңбекті және өндірісті ұйымдастырудың негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Зерттеулер мен талдаулар жүргізу
Машықтар:
1. Зерттеулер мен әзірлемелерді жүргізу кезінде зертханалық талдауларды, сынақтарды, өлшеулерді және өзге де жұмыс түрлерін орындау.
2. Бекітілген жұмыс бағдарламасына сәйкес зерттеу процесінде материалдарды жинау және өңдеуге қатысу.
3. Зертханалық жабдықтың жарамды жағдайын қадағалау, оны баптауды жүзеге асыру.
4. Жабдықтарды (аспаптарды, аппаратураны) эксперименттер жүргізуге дайындау, оны тексеру және әзірленген нұсқаулықтарға және өзге де техникалық құжаттамаға сәйкес қарапайым реттеуді жүзеге асыру.
5. Эксперименттерді орындауға қатысу, қажетті дайындық және қосымша операцияларды жүзеге асыру, бақылау жүргізу, аспаптардың көрсеткіштерін алу, жұмыс журналдарын жүргізу.
Білімдер:
1. Негізгі шикізат түрлеріне қойылатын МемСТ және ТШ талаптары.
2. Ұнды, суды және басқа да компоненттерді талдау әдістері.
3. Сынамаларды сақтау және тасымалдау қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Дайын макарон өнімдерінің сапасын бақылау
1-дағды:
Бақылау нәтижелерін құжаттау және ресімдеу
Машықтар:
1. Зертханалық талдау журналдарын толтыру.
2. Сынақ хаттамалары мен нәтижелер туралы есептерді жасау.
3. Бақылау нәтижелерін технологиялық қызметке және басшылыққа беру.
Білімдер:
1. Зертхананың есептік және есеп беру құжаттамасының нысандары.
2. Сынақ хаттамаларын сақтау және архивтеу қағидалары.
3. Өндірістік бақылаудың негіздері және ХАССП жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Дайын өнімнің органолептикалық және физика-химиялық бақылауы
Машықтар:
1. Өндіріс стандарттарының талаптарын сақтау және орындау.
2. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру әдістерін қолдану.
3. Жұмыс орнында еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік нормаларын сақтау және орындау.
Білімдер:
1. Орындалатын жұмыстардың сапасына және өндірісте еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Өндірісте қойылатын санитарлық нормалар мен ережелер.
3. Қауіпсіз еңбек және өрт қауіпсіздігі әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Дәлдік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Тамақ өнімдерін өндіріу технологиясы бойынша технолог
3
Макарон өнімдерін жасау машинасының операторы

11. Карточка профессии "Оператор машины по изготовлению макаронных изделий":
Код группы:
8164-2
Код наименования занятия:
8164-2-004
Наименование профессии:
Оператор машины по изготовлению макаронных изделий
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 1. Оператор поточно – автоматической линии
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8164-9-009 - Оператор поточно-автоматической линии
7239-2-017 - Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции
Основная цель деятельности:
Ведение технологических процессов приготовления макаронных изделий на поточно-автоматических линиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Регулирование и налаживание работы поточно-автоматической линии
2. Управление процессом сушки макаронных полуфабрикатов, контроль температуры, влажности и времени сушки.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Регулирование и налаживание работы поточно-автоматической линии
Навык 1:
Обеспечение бесперебойной и синхронной работы машины и аппаратов, входящих в поточно-автоматическую линию, с пульта управления
Умения:
1. Регулировать и налаживать работу узлов шнековых прессов.
2. Регулировать и налаживать работу узлов сушилок непрерывного действия.
3. Регулировать и налаживать работу узлов связующих пневмотранспортеров и других машин и механизмов линии.
4. Определять стабильность процесса производства макаронных изделий на линии.
5. Регулировать работу линии и технологических режимов с пульта управления.
Знания:
1. Режимы замеса макаронного теста.
2. Основные технологические процессы производства макаронных изделий.
3. Устройство и принцип работы оборудования в составе поточной линии.
4. Виды и причины брака макаронных изделий.
5. Технологические режимы, обеспечивающие стабильность качества выпускаемой продукции.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организация и выполнение всех этапов замеса макаронного теста, соблюдение рецептур, параметров температуры, влажности, времени замеса
Умения:

11. "Макарон өнімдерін жасау машинасының операторы" кәсіп карточкасы
Топ коды:
8164-2
Қызмет атауының коды:
8164-2-004
Кәсіп атауы:
Макарон өнімдерін жасау машинасының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
1-параграф. Ағынды-автоматты желілердің операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
8164-9-009 - Ағынды-автоматты желілердіңң операторы
7239-2-017 - Тағам өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ағындық-автоматты желілерде макарон өнімдерін дайындаудың технологиялық процестерін жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ағынды-автоматтық желінің жұмысын реттеу және жолға қою
2. Макарон жартылай фабрикаттарын кептіру процесін басқару, кептіру температурасы, ылғалдылығы және уақытына бақылау жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Ағынды-автоматтық желінің жұмысын реттеу және жолға қою
1-дағды:
Басқару панелінен автоматты өндірістік желіге кіретін машина мен құрылғылардың үздіксіз және синхронды жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Бұрандалы пресс түйіндерінің жұмысын реттеу және жолға қою.
2. Үздіксіз жұмыс істейтін кептіргіш қондырғыларының жұмысын реттеу және жолға қою.
3. Желінің пневмотасымалдаушылар мен басқа да машиналарды желілер механизмдерін байланыстыратын тораптардың жұмысын реттеу және жолға қою.
4. Желідегі макарон өнімдерін өндіру процесінің тұрақтылығын анықтаңыз.
5. Басқару пультінен желі мен технологиялық режимдердің жұмысын реттеу.
Білімдер:
1. Макарон қамырын илеу режимдері.
2. Макарон өндірісінің негізгі технологиялық процестері.
3. Ағынды желінің құрамындағы жабдықтың құрылымы мен жұмыс принципі.
4. Макарон өнімдерінің түрлері мен себептері.
5. Шығарылатын өнім сапасының тұрақтылығын қамтамасыз ететін технологиялық режимдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Макарон қамырын илеудің барлық кезеңдерін ұйымдастыру және орындау, рецептураны, температура, ылғалдылық және илеу уақыты параметрлерін сақтау.
Машықтар:

1. Работать с весовым и мерным оборудованием
2. Настраивать параметры замеса (влажность, длительность, температура)
3. Оценивать качество теста визуально и на ощупь
4. Соблюдать рецептуры и режимы замеса
5. Осуществлять первичную очистку оборудования
Знания:
1. Виды муки и их технологические характеристики
2. Режимы замеса: жесткий, мягкий, комбинированный
3. Влияние температуры и влажности на консистенцию теста
4. Требования к санитарной обработке оборудования
5. Основы охраны труда на пищевом производстве
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Управление процессом сушки макаронных полуфабрикатов, контроль температуры, влажности и времени сушки.
Навык 1:
Управление процессом сушки макаронных полуфабрикатов
Умения:
1. Настраивать и контролировать параметры сушки
2. Оперировать контрольно-измерительными приборами
3. Обнаруживать признаки брака, вызванного нарушением сушки
4. Реагировать на отклонения технологических параметров
5. Вести учет производственного процесса
Знания:
1. Зоны и режимы сушки макаронных изделий
2. Влияние температуры и влажности на качество продукции
3. Устройство сушильных установок
4. Методы визуального контроля качества полуфабрикатов
5. Санитарные и противопожарные требования
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль технического состояния оборудования
Умения:
1. Проводить визуальный осмотр узлов и агрегатов.
2. Обнаруживать явные дефекты и загрязнения.
3. Докладывать мастеру о неисправностях.
Знания:
1. Виды типовых повреждений оборудования.
2. Основные правила технического осмотра.
3. Порядок остановки оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Тестовод
4
Лаборант (средней квалификации)
12. Карточка профессии "Инженеры-технологи пищевого производства":
Код группы:
2145-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженеры-технологи пищевого производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.

1. Салмақ және өлшеу жабдықтарымен жұмыс істеу
2. Илеу параметрлерін баптау (ылғалдылық, ұзақтығы, температура)
3. Қамырдың сапасын көзбен және қолмен бағалау
4. Рецептуралар мен илеу режимдерін сақтау
5. Жабдыққа алғашқы тазалау жұмыстарын жүргізу
Білімдер:
1. Ұн түрлері және олардың технологиялық сипаттамалары
2. Илеу режимдері: қатты, жұмсақ, аралас
3. Температура мен ылғалдылықтың қамыр консистенциясына әсері
4. Жабдықты санитарлық өңдеуге қойылатын талаптар
5. Тамақ өндірісіндегі еңбекті қорғаудың негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Макарон жартылай фабрикаттарын кептіру процесін басқару, кептіру температурасы, ылғалдылығы және уақытына бақылау жүргізу.
1-дағды:
Макарон жартылай фабрикаттарын кептіру процесін басқару.
Машықтар:
1. Кептіру параметрлерін баптау және бақылау.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу.
3. Кептіру тәртібінің бұзылуынан туындаған ақау белгілерін анықтау.
4. Технологиялық параметрлердің ауытқуына уақтылы әрекет ету.
5. Өндірістік үдеріс бойынша есеп жүргізу.
Білімдер:
1. Макарон өнімдерін кептіру аймақтары мен режимдері.
2. Температура мен ылғалдылықтың өнім сапасына әсері.
3. Кептіргіш қондырғылардың құрылысы.
4. Жартылай фабрикаттардың сапасын көзбен бақылау әдістері.
5. Санитарлық және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдықтың техникалық жай-күйін бақылау
Машықтар:
1. Тораптар мен агрегаттарға көзбен шолу жүргізу.
2. Айқын ақаулар мен ластануларды анықтау.
3. Ақаулар туралы шеберге хабарлау.
Білімдер:
1. Жабдықтың типтік зақымдану түрлері.
2. Техникалық тексерудің негізгі ережелері.
3. Жабдықты тоқтату тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
2
Қамыр илеуші
4
Зерханашы (біліктілігі орташа)
12. "Тамақ өндірісінің инженер-технологтары" кәсіп карточкасы
Топ коды:
2145-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіп атауы:
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.

Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет; инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет; инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3129-9-004 - Техник-технолог (пищевая промышленность)
2141-1-005 - Инженер-технолог (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Технологическое, организационное и научное обеспечение производства, с целью выпуска качественной продукции и постоянного обновления ассортимента
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организационно-технологическое обеспечение производства
2. Оперативное управление производством
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организационно-технологическое обеспечение производства
Навык 1:
Обеспечение разработки и утверждения технологических регламентов для всех этапов процесса производства
Умения:
1. Разрабатывать и утверждать план технологического контроля производства для каждой технологической линии, цеха, участка.
2. Рассматривать и утверждать технологические планы производства, производственные рецептуры, технологические инструкции.
3. Организовывать проведение замеров и устанавливать нормы потерь сырья при его подготовке к производству.
4. Организовывать проведение пробных производственных выпечек с целью уточнения норм выхода готовой продукции, показателей технологического процесса производства при изменении условий производства, качества сырья. Обеспечивать внесение установленных изменений в технологическую документацию с последующим утверждением.
5. Использовать информационные технологии сбора, размещения, хранения и передачи данных в профессионально-ориентированных информационных системах.
Знания:

49-параграф. Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
І санатты техник-технолог: Сәйкес мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі және ІІ санатты техник-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. ІІ санатты техник-технолог: Сәйкес мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі және санатсыз техник-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Санатсыз техник-технолог: Сәйкес мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі бар, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3129-9-004 - Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
2141-1-005 - Инженер-технолог (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сапалы өнім шығару және ассортиментін үнемі жаңартып отыру мақсатында өндірісті технологиялық, ұйымдастырушылық және ғылыми қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірісті ұйымдастырушылық-технологиялық қамтамасыз ету
2. Өндірісті жедел басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өндірісті ұйымдастырушылық-технологиялық қамтамасыз ету
1-дағды:
Өндіріс процестерінің барлық кезеңдері үшін технологиялық регламенттерді әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Әрбір технологиялық желі, цех және учаске үшін өндірістегі технологиялық бақылау жоспарын әзірлеу және бекіту.
2. Өндірістің технологиялық жоспарларын, өндірістік рецептураларды, технологиялық нұсқаулықтарды қарастыру және бекіту.
3. Шикізатты өндіріске дайындау кезінде оның шығынының нормаларын белгілеу және өлшеу жұмыстарын ұйымдастыру.
4. Өндіріс жағдайлары немесе шикізат сапасы өзгерген кезде дайын өнімнің шығым нормаларын, технологиялық үдеріс көрсеткіштерін нақтылау мақсатында сынамалық өндірістік пісірулерді ұйымдастыру. Анықталған өзгерістерді технологиялық құжаттамаға енгізуді және кейіннен бекітілуін қамтамасыз ету.
5. Кәсіби бағытталған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау және беру үшін ақпараттық технологияларды қолдану.
Білімдер:

1. Технологии и организация технологических процессов хлебопекарного и кондитерского производства.
2. Показатели эффективности технологических процессов хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Требования к качеству выполнения технологических операций хлебопекарного и кондитерского производства в соответствии с технологическими инструкциями.
4. Методы планирования, контроля и оценки качества выполнения технологических операций производства в соответствии с технологическими инструкциями.
5. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы технологического оборудования, правила его эксплуатации.
6. Правила документооборота, учета и отчетности при производстве продукции.
7. Положения, инструкции и другие руководящие материалы по разработке технологической документации.
8. Методы и средства сбора, обработки, хранения и передачи информации с использованием базовых системных программных продуктов и пакетов прикладных программ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение управления качеством и безопасностью выпускаемой продукции
Умения:
1. Руководить деятельностью производственно-технологической и микробиологической лабораторий, обеспечивать осуществление технохимического и микробиологического контроля качества основного и дополнительного сырья и готовой продукции на соответствие требованиям нормативной документации.
2. Контролировать выполнение плана технологического контроля на линиях, в цехах и участках.
3. Принимать решения по проведению корректирующих и предупреждающих действий в случаях выявления несоответствий или нарушений при осуществлении
контроля качества сырья, материалов, готовой продукции и процессов.
4. Контролировать ведение записей в лабораторных журналах установленного образца.
5. Организовывать работу по подтверждению соответствия пищевой продукции требованиям безопасности.
6. Осуществлять выбор схемы декларирования, обеспечивать подготовку документации, необходимой для декларирования, проводить испытания образцов продукции в соответствии с требованиями технических регламентов.
7. Разрабатывать, внедрять, сертифицировать и поддерживать в рабочем состоянии системы обеспечения качества и безопасности пищевой продукции.
8. Контролировать санитарно-гигиеническое состояние производства, разрабатывать рекомендации.
9. Контролировать соблюдение правил техники безопасности, противопожарной безопасности в лабораториях предприятия.
Знания:
1. Правила организации и ведения технологических процессов на хлебопекарных и кондитерских предприятиях.

1. Наубайханада және кондитерлік өндірісте технологиялар мен технологиялық үдерістерді ұйымдастыру.
2. Наубайханада және кондитерлік өндірістегі технологиялық үдерістердің тиімділік көрсеткіштері.
3. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес наубайханада және кондитерлік өндірістегі технологиялық операцияларды орындау сапасына қойылатын талаптар.
4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес өндірістік технологиялық операциялардың орындалу сапасын жоспарлау, бақылау және бағалау әдістері.
5. Технологиялық жабдықтардың өндірістік қуаттары, техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері және жұмыс режимдері, сондай-ақ оны пайдалану ережелері.
6. Өнім өндірісі кезінде құжат айналымы, есеп жүргізу және есептілікті ресімдеу қағидалары.
7. Технологиялық құжаттаманы әзірлеуге арналған қағидалар, нұсқаулықтар және өзге де басшылыққа алынатын материалдар.
8. Негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалана отырып, ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және берудің әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Шығарылатын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін басқаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өндірістік-технологиялық және микробиологиялық зертханалардың қызметіне басшылық жасау, негізгі және қосалқы шикізаттың, дайын өнімнің сапасын нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында технохимиялық және микробиологиялық бақылауды жүзеге асыру.
2. Технологиялық бақылау жоспарының өндірістік желілерде, цехтарда және учаскелерде орындалуын қадағалау.
3. Шикізаттың, материалдардың, дайын өнімнің және өндірістік үдерістердің сапасын бақылау барысында сәйкессіздіктер немесе бұзушылықтар анықталған жағдайда түзету және алдын алу шараларын қабылдау туралы шешімдер қабылдау.
4. Белгіленген үлгідегі зертханалық журналдардағы жазбалардың жүргізілуін қадағалау.
5. Тағам өнімдерінің қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
6. Декларациялау сызбасын таңдау, декларациялау үшін қажетті құжаттаманы дайындауды қамтамасыз ету, өнім үлгілерін техникалық регламенттер талаптарына сәйкес сынақтан өткізу.
7. Тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерін әзірлеу, енгізу, сертификаттау және жұмыс жағдайында ұстау.
8. Өндірістің санитарлық-гигиеналық жағдайын бақылау, ұсынымдар әзірлеу.
9. Кәсіпорын зертханаларында еңбек қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын қадағалау.
Білімдер:
1. Наубайхана мен кондитерлік кәсіпорындардағы технологиялық үдерістерді ұйымдастыру және жүргізу ережелері.

2. Методы технохимического и лабораторного контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Физические, химические, биохимические и микробиологические процессы, происходящие при производстве продукции хлебопекарного и кондитерского производства.
4. Требования нормативной документации к качеству сырья, материалов, готовой продукции.
5. Методы проведения испытаний качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции.
6. Требования международных стандартов.
7. Факторы, влияющие на безопасность пищевых продуктов
8. Аналитические методы контроля безопасности пищевых продуктов.
9. Требования охраны труда, санитарной и пожарной безопасности при техническом обслуживании и эксплуатации технологического оборудования, систем безопасности и сигнализации, контрольно-измерительных приборов на технологических линиях по хлебопекарного и кондитерского производства.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Оперативное управление производством
Навык 1:
Участие в стратегическом управлении развития производства
Умения:
1. Изучать передовой отечественный и зарубежный опыт в области техники и технологий производства хлебобулочных и мучных кондитерских изделий.
2. Проводить анализ существующих процессов, рассматривать, оценивать и планировать процесс внедрения предложений по повышению качества выпускаемой продукции, эффективности производства, сокращению технологических затрат и потерь. Управлять изменениями, контролировать результаты внедрения инноваций.
3. Участвовать в разработке и внедрении:
- планов технического переоснащения предприятия;
- мероприятий, направленных на улучшение качества продукции, совершенствование организации труда, сокращение расхода сырья и материалов, рост производительности труда.
4. Участвовать в разработке ассортиментной политики предприятия. Управлять ассортиментной матрицей для обеспечения роста прибыли предприятия. Обеспечивать разработку и внедрение в производство новых высокомаржинальных продуктов.
5. Осуществлять технологические компоновки и подбор оборудования для технологических линий и участков хлебопекарного и кондитерского производства.
6. Руководить работами по проведению исследовательских и экспериментальных работ по освоению вновь разрабатываемых технологических процессов, новых продуктов. Организовывать проведение дегустаций новых продуктов.
7. Применять основные принципы рационального использования природных ресурсов и защиты окружающей среды при разработке прогрессивных технологий производства.
Знания:

2. Наубайхана мен кондитерлік өндірістегі шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын технохимиялық және зертханалық бақылау әдістері.
3. Наубайхана мен кондитерлік өнімдерді өндіру кезінде жүретін физикалық, химиялық, биохимиялық және микробиологиялық үдерістер.
4. Шикізатқа, материалдарға, дайын өнімге қойылатын нормативтік құжаттама талаптары.
5. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, дайын өнімнің сапасын сынау әдістері.
6. Халықаралық стандарттар талаптары.
7. Тағам өнімдерінің қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар.
8. Тағам өнімдерінің қауіпсіздігін бақылаудың аналитикалық әдістері.
9. Наубайхана мен кондитерлік өндірістегі технологиялық жабдықтарды, қауіпсіздік және дабыл беру жүйелерін, бақылау-өлшеу құралдарын техникалық пайдалану және қызмет көрсету кезінде еңбек қауіпсіздігі, санитарлық және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өндірісті жедел басқару
1-дағды:
Өндірісті дамытудағы стратегиялық басқаруға қатысу
Машықтар:
1. Нан-тоқаш және ұнды кондитерлік өнімдерді өндіру саласындағы отандық және шетелдік озық тәжірибені зерделеу.
2. Қолданыстағы үдерістерді талдау, шығарылатын өнім сапасын арттыруға, өндіріс тиімділігін жоғарылатуға, технологиялық шығындар мен ысыраптарды азайтуға бағытталған ұсыныстарды қарастыру, бағалау және енгізу процесін жоспарлау. Өзгерістерді басқару, инновацияларды енгізу нәтижелерін бақылау.
3. Дайындау және енгізуге қатысу:
- кәсіпорынды техникалық қайта жарақтандыру жоспарларын;
- өнім сапасын жақсартуға, еңбекті ұйымдастыруды жетілдіруге, шикізат пен материалдар шығынын азайтуға, еңбек өнімділігінің өсуіне бағытталған іс-шараларды.
4. Кәсіпорынның ассортименттік саясатын әзірлеуге қатысу. Кәсіпорынның пайдасын арттыру үшін ассортименттік матрицаны басқару. Жаңа жоғары маржиналды өнімдерді өндіріске енгізуді қамтамасыз ету.
5. Наубайхана мен кондитерлік өндірістің технологиялық желілері мен учаскелеріне арналған технологиялық жоспарлау мен жабдық таңдауды жүзеге асыру.
6. Жаңадан әзірленіп жатқан технологиялық үдерістер мен жаңа өнімдерді игеру бойынша зерттеу және тәжірибелік жұмыстарды жүргізуді басқару. Жаңа өнімдердің дәмін көру сынақтарын ұйымдастыру.
7. Өндірістің озық технологияларын әзірлеу кезінде табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану және қоршаған ортаны қорғаудың негізгі қағидаттарын қолдану.
Білімдер:

1. Принципы стратегического планирования развития производства.
2. Перспективы технического развития отрасли и предприятия.
3. Технологии менеджмента и маркетинговых исследования рынка продукции и услуг в области хлебопекарного и кондитерского производства.
4. Современные подходы к организации производственного пространства, инновации и концепции, основанные на достижениях науки и техники в области автоматизации, энергоэффективности, экологичности, промышленной безопасности, цифровизации и логистики.
5. Влияние новых технологий, новых видов сырья и технологического оборудования на конкурентоспособность и потребительские качества продукции.
6. Принципы составления технологических расчетов при проектировании новых или модернизации действующих производств предприятий хлебопекарного и кондитерского производства.
7. Методики расчета экономической эффективности внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
8. Глобальные тенденции развития рынка хлебобулочных и мучных кондитерских изделий. Факторы, влияющие на рынок. Трансформация покупательских привычек. Национальные и мировые успешные продукты отрасли. "Модные" продукты и диеты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечение планирования и управления деятельностью технологической службы предприятия
Умения:
1. Определять потребность в средствах производства и рабочей силе для выполнения общего объема работ по каждой технологической операции.
2. Разрабатывать и утверждать план работы производственно-технологической и микробиологической лабораторий по проведению технохимического и микробиологического контроля качества сырья, готовой продукции, устанавливать объем и периодичность проведения исследований.
3. Взаимодействовать с поставщиками сырья и материалов по вопросам качества и безопасности поставляемых продуктов.
4. Определять потребность в лабораторном оборудовании, посуде, реактивах для осуществления бесперебойного контроля качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, своевременно составлять заявки на их приобретение.
5. Обеспечивать своевременное проведение поверки средств измерений с целью обеспечения единства измерений.
6. Внедрять новые методы контроля технологического процесса и качества готовой продукции.
7. Взаимодействовать со службами предприятия для оперативного и качественного выполнения производственных задач.
8. Взаимодействовать со сторонними организациями (органы санэпиднадзора, независимые аналитические лаборатории, поставщики сырья, упаковки, оборудования и др.) для решения текущих вопросов, входящих в компетенцию службы главного технолога.

1. Өндірісті дамытуды стратегиялық жоспарлау қағидаттары.
2. Сала мен кәсіпорынның техникалық дамуының перспективалары.
3. Наубайхана және кондитерлік өндіріс саласындағы өнімдер мен қызметтер нарығын зерттеудің менеджмент технологиялары мен маркетингтік әдістері.
4. Өндірістік кеңістікті ұйымдастырудың заманауи тәсілдері, автоматтандыру, энергия тиімділігі, экологиялылық, өндірістік қауіпсіздік, цифрландыру және логистика саласындағы ғылым мен техниканың жетістіктеріне негізделген инновациялар мен тұжырымдамалар.
5. Жаңа технологиялардың, жаңа шикізат түрлерінің және технологиялық жабдықтардың өнімнің бәсекеге қабілеттілігіне және тұтынушылық сапасына әсері.
6. Наубайхана мен кондитерлік кәсіпорындардың жаңа өндірістерін жобалау немесе жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту кезінде технологиялық есептеулерді құрастыру қағидаттары.
7. Жаңа техника мен технологияны, ұтымды ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістемелері.
8. Нан-тоқаш және ұнды кондитерлік өнімдер нарығының жаһандық даму үрдістері. Нарыққа әсер ететін факторлар. Сатып алу әдеттерінің трансформациясы. Саланың ұлттық және әлемдік табысты өнімдері. "Сәнді" өнімдер мен диеталар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіпорынның технологиялық қызметін жоспарлау мен басқаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әрбір технологиялық операция бойынша жалпы жұмыс көлемін орындау үшін өндіріс құралдары мен жұмыс күшіне деген қажеттілікті анықтау.
2. Шикізат пен дайын өнім сапасына технохимиялық және микробиологиялық бақылау жүргізу үшін өндірістік-технологиялық және микробиологиялық зертханалардың жұмыс жоспарын әзірлеу және бекіту, зерттеу көлемі мен жүргізу жиілігін белгілеу.
3. Жеткізілетін өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігі мәселелері бойынша шикізат пен материал жеткізушілерімен өзара іс-қимыл жасау.
4. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын үздіксіз бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті зертханалық жабдықтарға, ыдыстарға, реактивтерге деген қажеттілікті анықтау және оларды уақытылы сатып алуға өтінімдер дайындау.
5. Өлшеулердің бірізділігін қамтамасыз ету мақсатында өлшеу құралдарының уақытылы тексеруден өтуін қамтамасыз ету.
6. Технологиялық үдерістер мен дайын өнім сапасын бақылаудың жаңа әдістерін енгізу.
7. Өндірістік тапсырмаларды жедел әрі сапалы орындау үшін кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл ұйымдастыру.
8. Бас технолог қызметінің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен, тәуелсіз аналитикалық зертханалармен, шикізат, қаптама, жабдық жеткізушілерімен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.

9. Осуществлять подбор персонала, разрабатывать адаптационные планы для вновь принятых сотрудников, руководить процессом адаптации.
10. Руководить процессом обучения производственного персонала, рассматривать и утверждать планы обучения производственного персонала и специалистов технологической службы.
11. Применять способы организации производства и эффективной работы коллектива на основе современных методов управления.
Знания:
1. Технологии организации и ведения производственных и технологических процессов в хлебопекарном и кондитерском производстве.
2. Технологии менеджмента и маркетинга, предназначенные для исследования рынка продукции и услуг в области хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Основные законодательные, нормативные, правовые акты и методические материалы по вопросам планирования и управления производством.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Основы экологического законодательства.
6. Основы трудового законодательства.
7. Требования к оснащению производственных и микробиологических лабораторий, а также к организации проведения работ.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Знание продукта
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Начальник производства (обрабатывающая промышленность)
4
Технолог по технологии производства пищевых продуктов
13. Карточка профессии "Тестовод":
Код группы:
7512-2
Код наименования занятия:
7512-2-010
Наименование профессии:
Тестовод
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 6. Тестовод 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 7. Тестовод, 3 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.

9. Қызметкерлерді іріктеу, жаңадан қабылданған қызметкерлер үшін бейімделу жоспарларын әзірлеу және бейімделу процесін басқару.
10. Өндірістік персоналды оқыту процесін басқару, өндірістік персонал мен технологиялық қызмет мамандарының оқыту жоспарларын қарастыру және бекіту.
11. Қазіргі заманғы басқару әдістеріне сүйене отырып, өндірісті ұйымдастыру мен ұжымның тиімді жұмысын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану.
Білімдер:
1. Өндірісті жоспарлау және басқару мәселелері бойынша негізгі заңнамалық, нормативтік және құқықтық актілер, әдістемелік материалдар.
2. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру.
3. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары.
4. Жұмыс орындарын аттестаттау тәртібі.
5. Менеджмент негіздері.
6. Кәсіби міндеттерді шешудің үлгілік алгоритмі.
7. Өндірістегі ықтимал тәуекелдерді анықтау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Өнім туралы білім
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Өндіріс басшысы
4
Зертханашы
13. "Қамыр илеуші" кәсіп карточкасы
Топ коды:
7512-2
Қызмет атауының коды:
7512-2-010
Кәсіп атауы:
Қамыр илеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
6-параграф. Қамыр илеуші 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
7-параграф. Қамыр илеуші, 3-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.

Параграф 8. Тестовод, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 9. Тестовод, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Разряд 2 Опыт работы не требуется. Достаточно прохождения обучения на производстве или курсов начальной подготовки. Разряд 3 Требуется не менее 6 месяцев работы в должности тестовода 2-го разряда или аналогичной профессии в пищевой промышленности. Разряд 4 Требуется стаж работы не менее 1 года в должности тестовода 3-го разряда либо опыт работы с технологическим оборудованием на линии производства макаронных изделий. Разряд 5 Требуется стаж работы не менее 2 лет в должности тестовода 4-го разряда, а также опыт организации работы смены (бригады) или выполнения функций по наладке и контролю технологических процессов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7512-2-003 - Прессовщик полуфабриката макаронных изделий
8164-2-004 - Оператор машины по изготовлению макаронных изделий
Основная цель деятельности:
Введение процесса приготовления теста по всем технологическим фазам на тестомесильных машинах периодического действия на предприятиях. Транспортировка деж с тестом к тестомесильным машинам, на брожение и к опрокидовательным машинам. Очистка деж, бункера от остатков теста. Дозировка закваски и головки.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка теста для макаронных изделий
2. Формование и резка макаронных изделий
3. Сушка и техническое обслуживание оборудования
4. Обеспечение необходимых технологических параметров сушки макаронных изделий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка теста для макаронных изделий
Навык 1:
Прием и подготовка сырья для замеса макаронного теста
Умения:
Разряд 2
1. Принимать муку и воду для приготовления макаронного теста.
2. Проверять чистоту тары и емкостей для сырья.
3. Загружать ингредиенты в тестомес по указанию мастера.
Разряд 3
1. Просеивать муку и дозировать воду по рецептуре.
2. Подготавливать яйца, соль и другие добавки к загрузке.
3. Дозировать компоненты по установленной рецептуре.
Разряд 4
1. Контролировать качество муки и воды при поступлении.
2. Использовать приборы для измерения массы и влажности.
3. Вести учет поступившего сырья для производства.
Разряд 5
1. Организовывать процесс подготовки сырья для линии.
2. Контролировать соответствие сырья нормативным документам.
3. Оптимизировать использование сырья для снижения потерь.
Знания:
Разряд 2
1. Основные виды муки для макаронных изделий.
2. Правила хранения муки и воды на производстве.
3. Основные санитарные требования.
Разряд 3
1. Технологические свойства твердых сортов пшеницы.
2. Роль добавок (соль, яйца, витамины).
3. Нормы расхода сырья по рецептуре.
Разряд 4
1. Методы контроля качества муки и воды.
2. Влияние влажности на свойства макаронного теста.
3. Нормативы допуска при приеме сырья.
Разряд 5
1. ГОСТы и стандарты качества макаронных изделий.
2. Современные методы лабораторного анализа сырья.
3. Основы производственной логистики.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Замес макаронного теста в тестомесильных машинах
Умения:
Разряд 2
1. Загружать ингредиенты в тестомес по инструкции.
2. Следить за работой машины во время замеса.
3. Очищать машину после окончания замеса.
Разряд 3
1. Поддерживать установленный режим замеса.
2. Контролировать консистенцию теста вручную.
3. Корректировать время замеса по указанию мастера.
Разряд 4
1. Настраивать параметры тестомесильной машины.
2. Определять готовность теста по физическим признакам.
3. Устранять простые неисправности в процессе замеса.
Разряд 5
1. Организовывать работу по приготовлению теста на линии.
2. Контролировать соответствие теста требованиям технологии.
3. Руководить персоналом при замесе теста.
Знания:
Разряд 2
1. Основные части тестомесильной машины.
2. Назначение органов управления.
3. Правила безопасной работы.
Разряд 3
1. Режимы замеса для макаронного теста.
2. Признаки готовности теста к прессованию.
3. Влияние температуры и влажности на тесто.
Разряд 4
1. Технологические параметры приготовления теста.
2. Методы контроля пластичности и влажности.
3. Требования к санитарии при замесе.
Разряд 5
1. Современные технологии приготовления макаронного теста.
2. Государственные стандарты качества макаронных изделий.
3. Методы повышения эффективности процесса.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Формование и резка макаронных изделий
Навык 1:
Управление процессом прессования макаронного теста
Умения:
Разряд 2
1. Загружать тесто в приемный бункер пресса.
2. Следить за равномерностью подачи теста в шнек.
3. Удалять деформированные изделия вручную.
Разряд 3
1. Поддерживать работу пресса под контролем мастера.
2. Контролировать выход макарон через фильеры.
3. Устранять простейшие засоры фильер.
Разряд 4
1. Настраивать параметры пресса для разных видов изделий.
2. Контролировать равномерность прессования.
3. Вести учет брака и устранять причины его появления.
Разряд 5
1. Организовывать процесс прессования и формования.
2. Анализировать показатели производительности линии.
3. Внедрять меры по улучшению качества изделий.
Знания:
Разряд 2
1. Основные части макаронного пресса.
2. Назначение фильер.
3. Правила безопасности при работе с прессом.
Разряд 3
1. Режимы прессования и скорость вращения шнека.
2. Влияние формы фильер на вид макаронных изделий.
3. Возможные дефекты прессования.
Разряд 4
1. Технологические параметры прессования.
2. Методы контроля качества при формовании.
3. Нормативы допуска по массе и форме изделий.
Разряд 5
1. Современные методы прессования макаронных изделий.
2. Международные стандарты качества.
3. Методы повышения энергоэффективности процесса.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Резка и предварительная сушка макаронных изделий
Умения:
Разряд 2
1. Использовать ножи для резки макаронных изделий.
2. Следить за длиной изделий визуально.
3. Удалять бракованные изделия.
Разряд 3
1. Работать с автоматическими резаками.
2. Контролировать равномерность резки.
3. Соблюдать правила укладки изделий на лотки.
Разряд 4
1. Настраивать режимы резки и первичной сушки.
2. Контролировать влажность изделий перед сушкой.
3. Вести учет продукции и брака.
Разряд 5
1. Организовывать процесс резки и сушки на линии.
2. Анализировать качество продукции.
3. Руководить персоналом участка резки и сушки.
Знания:
Разряд 2
1. Виды макаронных изделий по форме.
2. Правила резки и укладки.
3. Санитарные требования.
Разряд 3
1. Принцип работы резательного оборудования.
2. Влияние влажности на резку изделий.
3. Возможные дефекты при резке.
Разряд 4
1. Методы контроля длины и влажности изделий.
2. Нормативы качества полуфабрикатов.
3. Технологические параметры сушки.
Разряд 5
1. Современные технологии резки и сушки макаронных изделий.
2. Стандарты качества готовой продукции.
3. Методы оптимизации производственного процесса.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Сушка и техническое обслуживание оборудования
Навык 1:
Контроль процесса сушки макаронных изделий
Умения:
Разряд 2
1. Загружать лотки с изделиями в сушильную камеру.
2. Следить за временем сушки по указанию мастера.
3. Выгружать изделия после окончания сушки.
Разряд 3
1. Поддерживать температуру и влажность в камере.
2. Контролировать равномерность сушки визуально.
3. Корректировать время сушки по инструкции.
Разряд 4
1. Определять оптимальные режимы сушки для разных изделий.
2. Вести учет параметров процесса.
3. Устранять простые сбои в работе сушильных камер.
Разряд 5
1. Организовывать и контролировать процесс сушки.
2. Анализировать влияние режимов на качество изделий.
3. Оптимизировать режимы для повышения производительности.
Знания:
Разряд 2
1. Назначение процесса сушки.
2. Основные признаки готовности изделий.
3. Правила безопасности при работе с сушильным оборудованием.
Разряд 3
1. Режимы сушки для различных изделий.
2. Влияние температуры и времени на качество.
3. Возможные дефекты при сушке.
Разряд 4
1. Методы контроля качества при сушке.
2. Нормативы влажности готовых изделий.
3. Требования к санитарии и безопасности.
Разряд 5
1. Современные технологии сушки макаронных изделий.
2. Международные стандарты качества.
3. Методы энергоэффективного ведения процесса.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Техническое обслуживание и мелкий ремонт оборудования
Умения:
Разряд 2
1. Очищать оборудование после работы.
2. Смазывать движущиеся части по указанию мастера.
3. Сообщать о поломках.
Разряд 3
1. Заменять расходные материалы и детали.
2. Устранять простые неисправности.
3. Проверять работу оборудования после обслуживания.
Разряд 4
1. Выполнять частичную разборку оборудования.
2. Настраивать узлы и механизмы.
3. Составлять заявки на ремонт.
Разряд 5
1. Выполнять сложный ремонт оборудования.
2. Диагностировать неисправности.
3. Руководить техническим обслуживанием участка.
Знания:
Разряд 2
1. Назначение основных узлов оборудования.
2. Правила безопасной эксплуатации.
3. Элементарные требования по уходу.
Разряд 3
1. Типовые неисправности и их устранение.
2. Инструкции по ремонту оборудования.
3. Методы диагностики неполадок.
Разряд 4
1. Устройство макаронных прессов и сушильных камер.
2. Схемы технического обслуживания.
3. Основы электромеханики.
Разряд 5
1. Современные методы диагностики оборудования.
2. Техническая документация и чертежи.
3. Методы повышения надежности работы оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 4:
Обеспечение необходимых технологических параметров сушки макаронных изделий
Навык 1:
Настройка и контроль режимов сушки макаронных изделий
Умения:
Разряд 2
1. Загружать изделия в сушильную камеру по инструкции.
2. Следить за температурой и временем сушки визуально.
3. Сообщать мастеру о неполадках в работе камеры.
Разряд 3
1. Устанавливать параметры времени и температуры по инструкции.
2. Контролировать равномерность процесса сушки.
3. Корректировать время сушки в пределах допустимого.
Разряд 4
1. Определять оптимальные режимы сушки для разных видов изделий.
2. Вести журнал учета параметров процесса.
3. Регулировать оборудование при изменении влажности.
Разряд 5
1. Организовывать работу сушильных установок на линии.
2. Анализировать эффективность режимов сушки.
3. Оптимизировать параметры для повышения производительности и качества.
Знания:
Разряд 2
1. Назначение процесса сушки.
2. Основные признаки готовности изделий.
3. Правила безопасности при работе с сушильным оборудованием.
Разряд 3
1. Нормы времени и температуры при сушке.
2. Влияние влажности на качество готовых изделий.
3. Возможные дефекты при нарушении режимов.
Разряд 4
1. Методы контроля качества полуфабрикатов после сушки.
2. Нормативы допуска по влажности.
3. Требования к санитарии и безопасности.
Разряд 5
1. Современные технологии сушки макаронных изделий.
2. Международные стандарты качества.
3. Методы энергоэффективного ведения процесса.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Контроль и обеспечение стабильности микроклимата в сушильных камерах
Умения:
Разряд 2
1. Проверять исправность датчиков температуры и влажности.
2. Следить за показаниями приборов в процессе сушки.
3. Докладывать мастеру о неисправностях приборов.
Разряд 3
1. Поддерживать стабильность температуры и влажности в камере.
2. Проводить проверку состояния вентиляции.
3. Вносить мелкие корректировки по инструкции.
Разряд 4
1. Настраивать систему вентиляции и распределения воздуха.
2. Анализировать показания приборов и корректировать режим.
3. Устранять простейшие неисправности систем контроля.
Разряд 5
1. Организовывать контроль микроклимата на всем участке сушки.
2. Разрабатывать графики контроля параметров.
3. Внедрять новые методы обеспечения стабильности микроклимата.
Знания:
Разряд 2
1. Основные приборы контроля температуры и влажности.
2. Правила работы с измерительными приборами.
3. Признаки нарушения режима сушки.
Разряд 3
1. Влияние микроклимата на равномерность сушки.
2. Нормативы температуры и влажности для различных изделий.
3. Возможные дефекты при нестабильном режиме.
Разряд 4
1. Методы контроля параметров микроклимата.
2. Устройство систем вентиляции и осушения.
3. Требования производственной санитарии.
Разряд 5
1. Современные автоматизированные системы контроля.
2. Международные стандарты контроля микроклимата.
3. Методы повышения стабильности технологического процесса.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Терпеливость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Тайм-менеджмент
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Операторы по изготовлению макаронных изделий

8-параграф. Қамыр илеуші, 4-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелген.
9-параграф. Қамыр илеуші 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2-разряд Жұмыс өтілі талап етілмейді. Өндірісте оқудан өту немесе бастапқы даярлық курстарын аяқтау жеткілікті. 3-разряд 2-разрядты қамыр илеуші немесе тамақ өнеркәсібіндегі ұқсас кәсіп бойынша кемінде 6 ай жұмыс тәжірибесі талап етіледі. 4-разряд 3-разрядты қамыр илеуші қызметінде кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе макарон өнімдері өндірісіндегі технологиялық жабдықтармен жұмыс тәжірибесі талап етіледі. 5-разряд 4-разрядты қамыр илеуші қызметінде кемінде 2 жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ ауысым (бригада) жұмысын ұйымдастыру немесе технологиялық процестерді реттеу мен бақылау функцияларын орындау тәжірибесі талап етіледі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7512-2-003 - Макарон өнімдерінің жартылай фабрикаттарын престеуші
8164-2-004 - Макарон өнімдерін жасау машинасының операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорындарда периодтық әрекеттегі қамыр илегіш машиналарда қамыр дайындау процесі барлық технологиялық фазалар бойынша жүргізу. Қамыр салынған дежалар қамыр илегіш машиналарға, ашытуға және аударғыш машиналарға тасымалдау. Дежалар мен бункер қамыр қалдықтарынан тазарту. Ашытқы қоспасы мен бастапқы ашытқыныдәл мөлшерде дозалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Макарон өнімдеріне арналған қамырды дайындау
2. Макарон өнімдерін қалыптау және кесу
3. Кептіру және жабдықты техникалық қызмет көрсету
4. Макарон өнімдерін кептірудің қажетті технологиялық параметрлерін қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Макарон өнімдеріне арналған қамырды дайындау
1-дағды:
Макарон қамырын илеуге арналған шикізатты қабылдау және дайындау
Машықтар:
2-разряд
1. Макарон қамырын дайындауға ұн мен суды қабылдау.
2. Шикізатқа арналған ыдыстардың тазалығын тексеру.
3. Шебердің нұсқауы бойынша ингредиенттерді қамыр илегішке жүктеу.
3-разряд
1. Ұнды елеу және суды рецептураға сәйкес мөлшерлеу.
2. Жұмыртқа, тұз және басқа қоспаларды жүктеуге дайындау.
3. Компоненттерді белгіленген рецептураға сәйкес мөлшерлеу.
4-разряд
1. Ұн мен судың сапасын қабылдау кезінде бақылау.
2. Масса мен ылғалдылықты өлшеуге арналған аспаптарды пайдалану.
3. Өндіріс үшін түскен шикізатты есепке алу.
5-разряд
1. Шикізатты өндіріске дайындау процесін ұйымдастыру.
2. Шикізаттың нормативтік құжаттарға сәйкестігін бақылау.
3. Шикізатты пайдалану тиімділігін арттырып, ысырапты азайту.
Білімдер:
2-разряд
1. Макарон өнімдеріне арналған ұнның негізгі түрлері.
2. Өндірісте ұн мен суды сақтау ережелері.
3. Негізгі санитарлық талаптар.
3-разряд
1. Қатты бидай сорттарының технологиялық қасиеттері.
2. Қоспалардың (тұз, жұмыртқа, дәрумендер) рөлі.
3. Рецептура бойынша шикізатты пайдалану нормалары.
4-разряд
1. Ұн мен судың сапасын бақылау әдістері.
2. Ылғалдылықтың макарон қамырының қасиеттеріне әсері.
3. Шикізатты қабылдау кезіндегі жіберілетін нормативтер.
5-разряд
1. Макарон өнімдерінің МемСт және сапа стандарттары.
2. Шикізатты зертханалық талдаудың заманауи әдістері.
3. Өндірістік логистиканың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Қамырды қамыр илейтін машиналарда дайындау
Машықтар:
2-разряд
1. Нұсқаулық бойынша ингредиенттерді қамыр илегішке жүктеу.
2. Қамыр илеу кезінде машинаның жұмысын қадағалау.
3. Жұмыс соңында машинаны тазалау.
3-разряд
1. Белгіленген илеу режимін сақтау.
2. Қамырдың консистенциясын қолмен бақылау.
3. Шебердің нұсқауы бойынша илеу барысында түзетулер енгізу.
4-разряд
1. Қамыр илегіш машиналардың параметрлерін баптау.
2. Қамырдың дайындық деңгейін органолептикалық көрсеткіштер бойынша анықтау.
3. Илеу процесінде қарапайым ақауларды жою.
5-разряд
1. Өндірістік желіде қамыр дайындау жұмысын ұйымдастыру.
2. Қамырдың технологиялық параметрлерге сәйкестігін бақылау.
3. Қамыр илеу кезінде персоналды басқару.
Білімдер:
2-разряд
1. Қамыр илегіш машинаның негізгі бөлшектері.
2. Басқару тетіктерінің міндеті.
3. Қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
3-разряд
1. Илеу режимдері (уақыты, жылдамдығы).
2. Қамырдың дайындық белгілері.
3. Температураның қамыр сапасына әсері.
4-разряд
1. Қамыр дайындаудың технологиялық параметрлері.
2. Консистенцияны бақылау әдістері.
3. Өндірістік санитарияға қойылатын талаптар.
5-разряд
1. Қамыр дайындаудың заманауи технологиялары.
2. Қамыр сапасының стандарттары.
3. Үдерістің тиімділігін арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Макарон өнімдерін қалыптау және кесу
1-дағды:
Рецептураларға сәйкес престеу режимін бақылау.
Машықтар:
2-разряд
1. Қамырды престің қабылдау бункеріне жүктеу.
2. Қамырдың шнекке біркелкі берілуін қадағалау.
3. Деформацияланған бұйымдарды қолмен алып тастау.
3-разряд
1. Престің жұмысын шебердің бақылауымен жүргізу.
2. Макаронның фильерлер арқылы шығуын бақылау.
3. Фильердегі қарапайым бітелулерді жою.
4-разряд
1. Әртүрлі бұйымдар үшін престің параметрлерін баптау.
2. Престеудің біркелкілігін бақылау.
3. Ақаулы өнімді есепке алу және оның шығу себептерін жою.
5-разряд
1. Престеу және қалыптау процесін ұйымдастыру.
2. Өндірістік желінің өнімділік көрсеткіштерін талдау.
3. Өнім сапасын жақсарту шараларын енгізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Макарон престің негізгі бөлшектері.
2. Фильердің міндеті.
3. Преспен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары.
3-разряд
1. Престеу режимдері және шнектің айналу жылдамдығы.
2. Фильер пішінінің макарон өнімдерінің түріне әсері.
3. Престеу кезіндегі ықтимал ақаулар.
4-разряд
1. Престеудің технологиялық параметрлері.
2. Қалыптау кезінде сапаны бақылау әдістері.
3. Өнімнің салмағы мен пішіні бойынша жіберілетін нормативтер.
5-разряд
1. Макарон өнімдерін престеудің заманауи әдістері.
2. Халықаралық сапа стандарттары.
3. Үдерістің энергия тиімділігін арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Макарон өнімдерін кесу және алдын ала кептіру
Машықтар:
2-разряд
1.Макарон өнімдерін кесуге арналған пышақтарды пайдалану.
2.Өнімдердің ұзындығын көзбен бақылау.
3.Ақаулы өнімдерді алып тастау.
3-разряд
1.Автоматты кесу құрылғыларымен жұмыс істеу.
2.Кесудің біркелкілігін бақылау.
3.Өнімдерді науаларға орналастыру қағидаларын сақтау.
4-разряд
1.Кесу және бастапқы кептіру режимдерін баптау.
2.Кептіру алдындағы өнім ылғалдылығын бақылау.
3.Өнім мен ақаудың есебін жүргізу.
5-разряд
1.Кесу және кептіру желісіндегі процесті ұйымдастыру.
2.Өнім сапасын талдау.
3.Кесу және кептіру учаскесінің персоналына басшылық жасау.
Білімдер:
2-разряд
1.Пішіні бойынша макарон өнімдерінің түрлері.
2.Кесу және орналастыру қағидалары.
3.Санитариялық талаптар.
3-разряд
1.Кесу жабдығының жұмыс істеу қағидаты.
2.Өнім ылғалдылығының кесу процесіне әсері.
3.Кесу кезінде туындайтын ықтимал ақаулар.
4-разряд
1.Өнімдердің ұзындығы мен ылғалдылығын бақылау әдістері.
2.Жартылай фабрикаттардың сапа нормативтері.
3.Кептірудің технологиялық параметрлері.
5-разряд
1.Макарон өнімдерін кесу және кептірудің заманауи технологиялары.
2.Дайын өнімнің сапа стандарттары.
3.Өндірістік процесті оңтайландыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-еңбек функциясы:
Кептіру және жабдықты техникалық қызмет көрсету
1-дағды:
Макарон өнімдерін кептіру процесін бақылау
Машықтар:
2-разряд
1.Өнімдері бар табақтарды кептіру камерасына жүктеу.
2.Шебердің нұсқауы бойынша кептіру уақытын бақылау.
3.Кептіру аяқталған соң өнімдерді түсіру.
3-разряд
1.Камерадағы температура мен ылғалдылықты ұстап тұру.
2.Кептірудің біркелкілігін көзбен бақылау.
3.Нұсқаулыққа сәйкес кептіру уақытын түзету.
4-разряд
1.Әртүрлі өнімдер үшін оңтайлы кептіру режимдерін анықтау.
2.Үдеріс параметрлерінің есебін жүргізу.
3.Кептіру камераларының жұмысындағы қарапайым ақауларды жою.
5-разряд
1.Кептіру процесін ұйымдастыру және бақылау.
2.Режимдердің өнім сапасына әсерін талдау.
3.Өнімділікті арттыру үшін режимдерді оңтайландыру.
Білімдер:
2-разряд
1.Кептіру процесінің мақсаты.
2.Өнімдердің дайындық белгілері.
3.Кептіру жабдығымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары.
3-разряд
1.Әртүрлі өнімдерге арналған кептіру режимдері.
2.Температура мен уақыттың сапаға әсері.
3.Кептіру кезіндегі мүмкін ақаулар.
4-разряд
1.Кептіру кезінде сапаны бақылау әдістері.
2.Дайын өнімдердің ылғалдылық нормативтері.
3.Санитария мен қауіпсіздік талаптары.
5-разряд
1.Макарон өнімдерін кептірудің заманауи технологиялары.
2.Халықаралық сапа стандарттары.
3.Процесті энергия тиімді жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдықты техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу
Машықтар:
2-разряд
1. Жұмыстан кейін жабдықты тазалау.
2. Шебердің нұсқауы бойынша қозғалмалы бөлшектерді майлау.
3. Ақаулар туралы хабарлау.
3-разряд
1. Шығын материалдары мен бөлшектерін ауыстыру.
2. Қарапайым ақауларды жою.
3. Қызмет көрсетуден кейін жабдықтың жұмысын тексеру.
4-разряд
1. Жабдықты ішінара бөлшектеу.
2. Тораптар мен механизмдерді баптау.
3. Жөндеуге өтінімдер жасау.
5-разряд
1. Жабдықты күрделі жөндеуді орындау.
2. Ақауларды диагностикалау.
3. Үйірмедегі (участоктағы) техникалық қызмет көрсетуді басқару.
Білімдер:
2-разряд
1. Жабдықтың негізгі тораптарының міндеті.
2. Қауіпсіз пайдалану ережелері.
3. Қарапайым күтім талаптары.
3-разряд
1. Жиі кездесетін ақаулар және оларды жою.
2. Жабдықты жөндеу жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Ақауларды диагностикалау әдістері.
4-разряд
1. Макарон престерінің және кептіру камераларының құрылысы.
2. Техникалық қызмет көрсету сызбалары.
3. Электромеханиканың негіздері.
5-разряд
1. Жабдықты диагностикалаудың заманауи әдістері.
2. Техникалық құжаттама мен сызбалар.
3. Жабдық жұмысының сенімділігін арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
4-еңбек функциясы:
Макарон өнімдерін кептірудің қажетті технологиялық параметрлерін қамтамасыз ету
1-дағды:
Макарон өнімдерін кептіру режимдерін баптау және бақылау
Машықтар:
2-разряд
1. Нұсқаулық бойынша өнімдерді кептіру камерасына жүктеу.
2. Температура мен кептіру уақытын көзбен бақылау.
3. Камера жұмысының ақаулары туралы шеберге хабарлау.
3-разряд
1. Нұсқаулыққа сәйкес уақыт пен температура параметрлерін орнату.
2. Кептіру процесінің біркелкілігін бақылау.
3. Кептіру уақытын рұқсат етілген шектерде түзету.
4-разряд
1. Әртүрлі өнімдер үшін кептірудің оңтайлы режимдерін анықтау.
2. Процесс параметрлерін есепке алу журналын жүргізу.
3. Ылғалдылық өзгерген кезде жабдықты реттеу.
5-разряд
1. Өндірістік желідегі кептіру қондырғыларының жұмысын ұйымдастыру.
2. Кептіру режимдерінің тиімділігін талдау.
3. Өнімділік пен сапаны арттыру үшін параметрлерді оңтайландыру.
Білімдер:
2-разряд
1. Кептіру процесінің міндеті.
2. Өнімдердің дайындықтың негізгі белгілері.
3. Кептіру жабдығымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
3-разряд
1. Кептіру кезіндегі уақыт пен температураның нормалары.
2. Ылғалдылықтың дайын өнім сапасына әсері.
3. Режимдер бұзылған жағдайда пайда болатын ықтимал ақаулар.
4-разряд
1. Кептіруден кейінгі жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау әдістері.
2. Ылғалдылық бойынша жіберілетін нормативтер.
3. Санитария мен қауіпсіздікке қойылатын талаптар.
5-разряд
1. Макарон өнімдерін кептірудің заманауи технологиялары.
2. Халықаралық сапа стандарттары.
3. Үдерісті энергия тиімді жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кептіру камераларындағы микроклиматтың тұрақтылығын бақылау және қамтамасыз ету
Машықтар:
2-разряд
1. Температура мен ылғалдылық датчиктерінің жарамдылығын тексеру.
2. Кептіру процесінде аспаптардың көрсеткіштерін қадағалау.
3. Аспаптардағы ақаулар туралы шеберге хабарлау.
3-разряд
1. Камерадағы температура мен ылғалдылықтың тұрақтылығын сақтау.
2. Желдету жүйесінің жағдайын тексеру.
3. Нұсқаулық бойынша ұсақ түзетулер енгізу.
4-разряд
1. Желдету және ауаны тарату жүйесін баптау.
2. Аспаптардың көрсеткіштерін талдау және режимді түзету.
3. Бақылау жүйелеріндегі қарапайым ақауларды жою.
5-разряд
1. Кептіру учаскесінде микроклиматты бақылауды ұйымдастыру.
2. Параметрлерді бақылау графиктерін әзірлеу.
3. Микроклимат тұрақтылығын қамтамасыз етудің жаңа әдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Температура мен ылғалдылықты бақылаудың негізгі аспаптары.
2. Өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу қағидалары.
3. Кептіру режимінің бұзылу белгілері.
3-разряд
1. Микроклиматтың кептірудің біркелкілігіне әсері.
2. Әртүрлі өнімдерге арналған температура мен ылғалдылық нормативтері.
3. Режим тұрақсыз болған жағдайда пайда болатын ықтимал ақаулар.
4-разряд
1. Микроклимат параметрлерін бақылау әдістері.
2. Желдету және құрғату жүйелерінің құрылысы.
3. Өндірістік санитарияға қойылатын талаптар.
5-разряд
1. Автоматтандырылған заманауи бақылау жүйелері.
2. Микроклиматты бақылаудың халықаралық стандарттары.
3. Технологиялық үдерістің тұрақтылығын арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Уақытты басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
3
Макарон өнімдерін жасау машинасының операторы

14. Карточка профессии "Начальник производства (обрабатывающая промышленность)":
Код группы:
1321-0
Код наименования занятия:
1321-0-037
Наименование профессии:
Начальник производства (обрабатывающая промышленность)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 91. Директор (Генеральный директор, Исполнительный директор, Президент, Председатель правления, Управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на руководящих должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет, желательно наличие степени "Магистр делового администрирования" или дополнительного образования в области управления (менеджмента)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-011 - Генеральный директор производственного объединения
1210-0-023 - Директор (начальник) комбината
1210-0-028 - Директор предприятия
1210-0-029 - Директор (управляющий) производственного объединения
Основная цель деятельности:
Руководство производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственно-хозяйственной деятельностью
2. Организация разработки и внедрения новейших прогрессивных форм управления и организации труда
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление конфликтами и критический анализ ситуации
Трудовая функция 1:
Руководство производственно-хозяйственной деятельностью
Навык 1:
Осуществление руководства предприятием
Умения:
1. Составлять и подписывать документы, относящиеся к уровню компетенции директора.
2. Вести переговоры, заключать и расторгать любые виды договоров с партнерами.
3. Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
4. Принимать решения в пределах своей компетенции.
5. Представлять интересы предприятия во взаимоотношениях с государственными органами, сторонними организациями и учреждениям.

14. "Өндіріс бастығы (өңдеуші кәсіпорын)" кәсіп карточкасы
Топ коды:
1321-0
Қызмет атауының коды:
1321-0-037
Кәсіп атауы:
Өндіріс бастығы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
91-параграф. Ұйым директоры (Бас директор, Атқарушы директор, Президент, Басқарма төрағасы, Басқарушы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ұйым бейініне сәйкес келетін экономикалық қызмет түрінде басшы лауазымында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, "Іскерлік әкімшілік ету магистрі" ғылыми дәрежесі немесе басқару (менеджмент) саласындағы қосымша білімінің болғаны мүмкін.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
1210-0-011 - Өндірістік бірлестіктің бас директоры
1210-0-023 - Комбинат директоры (бастығы)
1210-0-028 - Кәсіпорын директоры
1210-0-029 - Өндірістік бірлестік директоры (басқарушысы)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметке басшылық жасау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
2. Еңбекті басқару мен ұйымдастырудың жаңа прогрессивті нысандарын әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қақтығыстарды басқару және жағдайды сыни талдау
1-еңбек функциясы:
Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
1-дағды:
Кәсіпорынды тиімді басқаруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Директордың құзыреттілік деңгейіне қатысты құжаттарды жасау және қол қою.
2. Серіктестермен келіссөздер жүргізу, келісімшарттардың кез-келген түрін жасау және бұзу.
3. Ұйымның жұмыс тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
4. Өз құзыреті шегінде шешім қабылдау.
5. Мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен және мекемелермен қарым-қатынаста кәсіпорынның мүдделерін білдіру.

6. Организовывать работу с целью осуществления эффективного взаимодействия подразделений.
7. Принимать меры по обеспечению всем необходимым имуществом.
8. Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
9. Способствовать росту продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли.
Знания:
1. Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2. Технология и методы технического обеспечения производства с целью достижения эффективного взаимодействия всех структурных подразделений.
3. Производственные мощности предприятия, технология производства продукции организации.
4. Технология производства продукции организации.
5. Основы предпринимательства.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществление эффективного контроля финансово-экономической деятельности предприятия
Умения:
1. Утверждать штатное расписание предприятия.
2. Распоряжаться имуществом и денежными средствами предприятия.
3. Обеспечивать выполнения всех обязательств перед кредиторами.
4. Обеспечивать сохранность имущества.
5. Защищать и представлять имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.
6. Осуществлять комплекс мер по контролю выполнения сотрудниками требований законодательства РК, внутренних нормативных документов и должностных обязанностей.
Знания:
1. Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2. Методы анализа хозяйственной деятельности предприятий.
3. Основы учета и финансового анализа, схемы кредитования.
4. Основы экономики.
5. Налоговое законодательство, порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организация разработки и внедрения новейших прогрессивных форм управления и организации труда
Навык 1:
Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами
Умения:
1. Создавать безопасные и благоприятные для жизни и здоровья условия труда.
2. Соблюдать требования законодательства об охране окружающей среды.
3. Формировать благоприятную психологическую атмосферу в коллективе.
4. Обеспечивать разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины.
5. Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Знания:
1. Трудовое законодательство, правила внутреннего трудового распорядка.
2. Требования пожарной безопасности.
3. Основы менеджмента и маркетинга.
4. Основы психологии и профессиональной этики.

6. Бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру мақсатында жұмысты ұйымдастыру.
7. Барлық қажетті мүлікпен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
8. Ұйымның тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
9. Өнімдер мен қызметтерді сатудың өсуіне ықпал ету және пайданың өсуі.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылына қол жеткізу мақсатында өндірісті техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, технологиясы және әдістері.
3. Кәсіпорынның өндірістік қуаты, ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
4. Ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
5. Кәсіпкерлік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіпорынның қаржы-экономикалық қызметіне тиімді бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Кәсіпорынның штаттық кестесін бекіту.
2. Кәсіпорынның мүлкі мен ақшалай қаражатын басқару.
3. Кредит берушілер алдындағы барлық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету.
4. Мүліктің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Ұйымның мүліктік және өзге де мүдделерін сотта, арбитражда, мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда қорғау және ұсыну.
6. Қызметкерлердің ҚР заңнамасы талаптарын, ішкі нормативтік құжаттарды және лауазымдық міндеттерін орындауын бақылау жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2. Кәсіпорындардың шаруашылық қызметін талдау әдістері.
3. Есеп пен қаржылық талдаудың негіздері, несиелеу сызбалары.
4. Экономиканың негіздері.
5. Салық заңнамасы, ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметінің бизнес-жоспарларын құрастыру және келісу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Еңбекті басқару мен ұйымдастырудың жаңа прогрессивті нысандарын әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру
1-дағды:
Білікті кадрлармен қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды.
Машықтар:
1. Еңбекке қолайлы және өмір мен денсаулыққа қауіпсіз жағдайлар жасау.
2. Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау.
3. Ұжымда қолайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру.
4. Ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Қызметкерлердің еңбекке деген уәждемесін, бастамашылдығын және белсенділігін дамытуға ықпал ету.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі қағидалары.
2. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3. Менеджмент пен маркетинг негіздері.
4. Психология және кәсіби этика негіздері.

5. Порядок разработки и заключения коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Эффективное управление и организация труда на предприятии
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2. Повышать качество и конкурентоспособность производимой продукции (услуг), их соответствие государственным стандартам и стандартам высокоразвитых стран и лучших компаний в целях завоевания отечественного и зарубежных рынков.
3. Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1. Современные методы хозяйствования и управления организацией.
2. Стратегическое планирование.
3. Рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру.
4. Система экономических индикаторов, маркетинг, технику рекламы, управление продажами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление конфликтами и критический анализ ситуации
Навык 1:
Разработка и внедрение стратегий, направленных на предотвращение конфликтных ситуаций.
Умения:
1. Управлять конфликтными ситуациями в коллективе.
2. Управлять конфликтными ситуациями при продажах произведенных продуктов питания.
3. Поддерживать взаимодействие с клиентами и коллегами.
4. Управлять деловой и межличностной коммуникацией, проводить совещания.
5. Вести переговоры.
6. Анализировать события с формулированием обоснованных выводов.
7. Выносить обоснованные оценки, интерпретации событий.
8. Применять полученные результаты к ситуациям и проблемам.
Знания:
1. Правила и нормы межличностного и делового общения.
2. Методы ведения переговоров.
3. Особенности конфликтологии.
4. Принципы критического мышления.
5. Теория критического мышления.
6. Принципы развития критического мышления.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Стратегическое управление развитием макаронного производства
Умения:
1. Определять приоритетные направления развития предприятия в отрасли.
2. Разрабатывать и утверждать стратегические планы модернизации производства.
3. Оценивать инвестиционные проекты и принимать решения о привлечении финансирования.
Знания:
1. Современные тенденции в производстве и экспорте макаронных изделий.
2. Методы стратегического и антикризисного управления.
3. Законодательные и нормативные требования к деятельности пищевых предприятий.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Самостоятельность и ответственность
Стратегическое мышление
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи пищевого производства
4
Технолог по технологии производства пищевых продуктов

5. Ұжымдық шарттарды әзірлеу мен жасасу және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіпорындағы еңбекті тиімді басқару және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ұйымның саясатын, стратегиясын және оларды жүзеге асыру тетігін анықтаңыз.
2. Отандық және шетелдік нарықтарды жаулап алу мақсатында өндірілетін өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, олардың жоғары дамыған елдер мен үздік компаниялардың мемлекеттік стандарттары мен стандарттарына сәйкестігіне қатысу.
3. Менеджменттің экономикалық және әкімшілік әдістерін үйлестіруді, өндірістік және басқа мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымды басқарудың және шаруашылық жүргізудіңзаманауи әдістері.
2. Стратегиялық жоспарлау.
3. Нарық-сыртқы және ішкі жағдай.
4. Экономикалық индикаторлар жүйесі, маркетинг, жарнама техникасы, сатуды басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қақтығыстарды басқару және жағдайды сыни талдау
1-дағды:
Қақтығыстың жағдайлардың алдын алуға бағытталған стратегияларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Ұжымдағы қақтығыстық жағдайларды басқару.
2. Өндірілген азық-түлікті сату кезінде қақтығыстық жағдайларды басқару.
3. Клиенттермен және әріптестермен өзара әрекеттесуді қолдау.
4. Іскерлік және тұлғааралық қарым-қатынасты басқару, кеңестер өткізу.
5. Келіссөздер жүргізу.
6. Негізделген тұжырымдарды тұжырымдай отырып, оқиғаларды талдаңыз.
7. Оқиғаларды негізделген бағалау, түсіндіру.
8. Нәтижелерді жағдайлар мен мәселелерге қолданыңыз.
Білімдер:
1. Тұлғааралық және іскерлік қарым-қатынас қағидалары мен нормалары.
2. Келіссөздер жүргізу әдістері.
3. Конфликтологияның ерекшеліктері.
4. Сыни тұрғыдан ойлау принциптері.
5. Сыни ойлау теориясы.
6. Сыни ойлауды дамыту принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Макарон өндірісін дамытуды стратегиялық басқару
Машықтар:
1. Саладағы кәсіпорын дамуының басым бағыттарын айқындау.
2. Өндірісті жаңғыртудың стратегиялық жоспарларын әзірлеу және бекіту.
3. Инвестициялық жобаларды бағалау және қаржыландыру тарту жөнінде шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Макарон өнімдерін өндіру мен экспорттаудың заманауи үрдістері.
2. Стратегиялық және дағдарысқа қарсы басқару әдістері.
3. Тамақ кәсіпорындарының қызметіне қойылатын заңнамалық және нормативтік талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Дербестік және жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
4
Тамақ өнімдерін өндіру технологиясы бойынша технолог

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жаскайратулы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Казахстана".
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Темирбекова Айжан Болатовна, +7 (707) 590 43 49, aizhan_tb@mail.ru.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. 4 декабря 2024 года.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
20. 27 августа 2025 года
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2025 года
22. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 г.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 1 декабря 2028 г.
Приложение 3
к приказу Министра
сельского Хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство питьевой бутилированной воды"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство питьевой бутилированной воды" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и регулирует требования к квалификации работников и профессиональные компетенции, необходимые для эффективной организации производственного процесса в сфере производства питьевой воды, ее очистки, фильтрации, упаковки, хранения и распределения. Стандарт применяется для всех специалистов, работающих в этой отрасли, а также для предприятий, занимающихся производством и продажей питьевой бутилированной воды.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Питьевая вода – это вода, которая предназначена для ежедневного неограниченного и безопасного потребления человеком и другими живыми существами;
2) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) Бутилированная вода – пищевой продукт, представляющий собой воду, разлитую в стеклянные или пластиковые бутылки для различной торговли. Объем тары колеблется от 0,33-литровых бутылочек до 19-литровых бутылей для кулеров;
4) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі.
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
М.Д. Сабралиева
E-mail: sppk@sppk.kz.
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Айжан Болатқызы Темирбекова, +7 (707) 590 43 49, aizhan_tb@mail.ru.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы
18. 4 желтоқсан.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы
20. 27 тамыз.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
23. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
3-қосымша
"Бөтелкедегі ауыз су өндірісі" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Бөтелкедегі ауыз суды өндіру" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және ауыз суды өндіру, оны тазалау, сүзу, орау, сақтау және тарату саласында өндірістік үдерісті тиімді ұйымдастыру үшін қажетті қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды және кәсіби құзыреттерді реттейді. Стандарт осы салада жұмыс істейтін барлық мамандарға, сондай-ақ ішуге арналған бөтелкедегі суды өндірумен және сатумен айналысатын кәсіпорындарға қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Ауыз су – бұл адам мен басқа тіршілік иелерінің күнделікті шектеусіз және қауіпсіз тұтынуына арналған су;
2) Білім – кәсіби тапсырманы орындау аясында әрекеттерді жүзеге асыру үшін қажетті меңгерілген және игерілген ақпарат;
3) Бөтелкедегі су – бұл әртүрлі сауда-саттыққа арналған шыны немесе пластикалық бөтелкелерге құйылған су болып табылатын тамақ өнімі. Ыдыстың көлемі 0,33 литрлік бөтелкелерден кулерлерге арналған 19 литрлік бөтелкелерге дейін болады;
4) Дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) Кәсіби біліктілік – мамандық бойынша еңбек функцияларын орындау үшін қажетті құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіби даярлық дәрежесі;

6) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) Кулер (аппарат) – приспособление для розлива, дозирования питьевой воды;
8) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
10) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
11) СанПиН – государственные подзаконные нормативные правовые акты с описаниями и требованиями безопасных и безвредных для человека норм с целью сохранения здоровья и нормальной жизнедеятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности
6) ISO – ISO — International Organization for Standardization (Международная организация по стандартизации)
7) HACCP – HACCP — Hazard Analysis and Critical Control Points (Анализ рисков и критические контрольные точки)
8) ГОСТ – Государственный стандарт
9) ВОЗ – Всемирная организация здравоохранения
10) ЕАЭС – Евразийский экономический союз
11) GMP – Good Manufacturing Practice (Надлежащая производственная практика)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство питьевой бутилированной воды
5. Код профессионального стандарта: C116
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность
11 Производство напитков
11.0 Производство напитков
11.07 Производство безалкогольных напитков, минеральных вод и других вод в бутылках
11.07.0 Производство безалкогольных напитков, минеральных вод и других вод в бутылках
7. Краткое описание профессионального стандарта: Питьевая вода представляет собой товар, который относится к пищевым продуктам и является должным образом очищенной и отфильтрованной водой из артезианских скважин.

6) Кәсіби стандарт – белгілі бір кәсіби қызмет саласында білімге, дағдыға, машыққа, еңбек өтіліне қойылатын жалпы талаптарды, сондай-ақ формалды және (немесе) формалды емес және (немесе) бейресми білімді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, еңбек мазмұнын, сапасы мен жағдайларын айқындайтын жазбаша ресми құжат;
7) Кулер (аппарат) – ауыз суды құюға, мөлшерлеуге арналған құрылғы;
8) Машық – кәсіби тапсырма аясында жеке-дара іс-қимылды физикалық тұрғыдан және (немесе) ақылмен орындауға мүмкіндік беретін қабілет;
9) Құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
10) Мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті қажет ететін кәсіп түрі;
11) СанЕжН – денсаулықты пен қалыпты өмірді сақтау мақсатында адам үшін қауіпсіз және зиянсыз нормалардың сипаттамалары мен талаптары бар мемлекеттік заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – Басшылар анықтамалығы;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру;
6) ISO – International Organization for Standardization (Халықаралық стандарттау ұйымы);
7) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points (қауіп-қатерді талдау және сындарлы бақылау нүктелері);
8) МЕМСТ – Мемлекеттік стандарт;
9) ДДСҰ – дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы;
10) ЕАЭО – евразийский экономикалық одақ;
11) GMP – Good Manufacturing Practice (Надлежащая производственная практика).
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Бөтелкедегі ауыз су өндіру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C116.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
11 Сусындар өндіру;
11.0 Сусындар өндіру;
11.07 Алкогольсіз сусындарды, минералды суларды және басқа да бөтелкелерге құйылатын сусындарды өндіру;
11.07.0 Алкогольсіз сусындарды, минералды суларды және басқа да бөтелкелерге құйылатын сусындарды өндіру;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ауыз су — бұл азық-түлік өнімдеріне жататын, тиісті түрде тазартылған және сүзгіден өткізілген артезиан құдықтарының суы.

8. Перечень карточек профессий:
1) Химик, лабораторный - 3 уровень ОРК
2) Генеральный директор организации - 7 уровень ОРК
3) Техник-технолог (пищевая промышленность) - 4 уровень ОРК
4) Инженеры-технологи пищевого производства - 6 уровень ОРК
5) Оператор загрузочной и разгрузочной установки - 2 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Химик, лабораторный":
Код группы:
2113-0
Код наименования занятия:
2113-0-010
Наименование профессии:
Химик, лабораторный
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 155. Лаборант-микробиолог 3-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 156. Лаборант-микробиолог 4-й разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Гигиена и эпидемиология
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3111-9-005 - Лаборант (средней квалификации)
3111-1-005 - Химик лаборант, пробирщик
3111-1-003 - Техник-химик (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Осуществление микробиологического и биологического контроля за производством.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение микробиологических анализов воды
2. Контроль санитарного состояния производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение микробиологических анализов воды
Навык 1:
Подготовка проб к исследованию
Умения:
3 разряд:
1 Отбирать пробы воды в соответствии с нормативами.
2 Подготавливать питательные среды для посева.
3 Стерилизовать посуду и оборудование.
4 разряд:
1 Организовывать процесс подготовки проб на участке.
2 Контролировать правильность отбора и транспортировки проб.
3 Проводить подготовку сложных питательных сред.
Знания:
3 разряд:
1 Нормативные требования к отбору проб воды.
2 Виды питательных сред для микробиологических исследований.
3 Основы стерилизации и асептики.
4 разряд:
1 Методы контроля качества проб воды.
2 Современные методы приготовления и хранения питательных сред.
3 Требования к валидации лабораторных процедур.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проведение микробиологических исследований
Умения:
3 разряд:
1 Выполнять посевы на питательные среды.
2 Определять рост микроорганизмов по морфологии колоний.
3 Вести учет результатов анализов.
4 разряд:
1 Проводить количественные и качественные анализы по методикам ISO.
2 Использовать автоматизированные приборы для подсчета микроорганизмов.
3 Интерпретировать результаты для выявления санитарно-гигиенических рисков.
Знания:
3 разряд:
1 Методы посева и инкубирования.
2 Основные санитарно-показательные микроорганизмы в воде.
3 Правила оформления лабораторных журналов.
4 разряд:
1 Методы идентификации патогенных микроорганизмов.
2 Современные стандарты микробиологического контроля (ISO).
3 Основы биобезопасности и риск-анализа (HACCP).
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль санитарного состояния производства
Навык 1:
Мониторинг чистоты и санитарных параметров
Умения:
3 разряд:
1 Проводить смывы с оборудования и поверхностей.
2 Оценивать санитарное состояние производственных помещений.
3 Документировать результаты контроля.
4 разряд:
1 Планировать и организовывать санитарный мониторинг на участке.
2 Анализировать динамику микробиологической обсемененности.
3 Разрабатывать предложения по улучшению санитарного состояния.
Знания:
3 разряд:
1 Методы микробиологического контроля оборудования.
2 Санитарные правила и нормы для бутилированной воды.
3 Основы производственной гигиены.
4 разряд:
1 Программы производственного контроля (ППК).
2 Методы анализа санитарных рисков.
3 Нормативы ВОЗ и ЕАЭС по бутилированной воде.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Ведение лабораторной документации и отчетности
Умения:
3 разряд:
1 Заполнять протоколы микробиологических исследований.
2 Систематизировать результаты анализов.
3 Подготавливать отчеты для передачи в производственные подразделения.
4 разряд:
1 Вести электронные базы данных по результатам контроля.
2 Формировать сводные отчеты для государственных органов.
3 Разрабатывать внутренние отчетные формы.
Знания:
3 разряд:
1 Формы лабораторной документации.
2 Основы статистической обработки данных.
3 Правила хранения лабораторной информации.
4 разряд:
1 Стандарты документооборота в пищевой промышленности.
2 Методы статистического анализа результатов исследований.
3 Правила предоставления отчетности в контролирующие органы.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Аккуратность
Способность к обучению и самообучению
Знание продукта
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-технолог (пищевая промышленность)
6
Инженеры-технологи пищевого производства

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Химик, зертханашы - СБШ-ның 3-деңгейі;
2) Ұйымның бас директоры - СБШ-ның 7-деңгейі;
3) Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі) - СБШ-ның 4-деңгейі;
4) Тамақ өндірісінің инженер-технологтары - СБШ-ның 6-деңгейі;
5) Жүк тиеу және жүк түсіру қондырғысының операторы - СБШ-ның 2-деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Химик, зертханалық" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2113-0
Қызмет атауының коды:
2113-0-010
Кәсіптің атауы:
Химик, зертханалық
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
155-параграф. Зертханашы-микробиолог 3-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
156-параграф. Зертханашы -микробиолог 4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Гигиена және эпидемиология
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3111-9-005 - Зертханашы (біліктілігі орташа)
3111-1-005 - Зертханашы химик, түтікшелер бойынша
3111-1-003 - Техник-химик (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндіріс бойынша микробиологиялық және биологиялық бақылауды жүзеге асыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Судың микробиологиялық талдауларын жүргізу
2. Өндірістің санитарлық жағдайын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Судың микробиологиялық талдауларын жүргізу
1-дағды:
Сынаманы зерттеуге дайындау
Машықтар:
3-разряд:
1 Нормативтерге сәйкес су сынамаларын алу.
2 Егуге арналған қоректік орталарды дайындау.
3 Ыдыстар мен жабдықтарды стерильдеу.
4-разряд:
1 Учаскеде сынамаларды дайындау үдерісін ұйымдастыру.
2 Сынамаларды алу мен тасымалдаудың дұрыстығын бақылау.
3 Күрделі қоректік орталарды дайындау.
Білімдер:
3-разряд:
1 Суды сынамаларын алудың нормативтік талаптары.
2 Микробиологиялық зерттеулерге арналған қоректік орталардың түрлері.
3 Стерильдеу және асептика негіздері.
4-разряд:
1 Су сынамаларының сапасын бақылау әдістері.
2 Қоректік орталарды дайындау және сақтаудың заманауи әдістері.
3 Зертханалық рәсімдерді валидациялау талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Микробиологиялық бақылауды жүргізу
Машықтар:
3-разряд:
1 Қоректік ортаға егу жұмыстарын орындау.
2 Микроорганизмдердің өсуін колония морфологиясы бойынша анықтау.
3 Талдау нәтижелерінің есебін жүргізу.
4-разряд:
1 ISO әдістемелері бойынша сандық және сапалық талдаулар жүргізу.
2 Микроорганизмдерді санауға арналған автоматтандырылған құралдарды пайдалану.
3 Санитарлық-гигиеналық қауіптерді анықтау үшін нәтижелерді интерпретациялау.
Білімдер:
3-разряд:
1 Егу және инкубациялау әдістері.
2 Судағы негізгі санитарлық-маңызды микроорганизмдер.
3 Зертханалық журналдарды толтыру ережелері.
4-разряд:
1 Патогенді микроорганизмдерді идентификациялау әдістері.
2 Микробиологиялық бақылаудың заманауи стандарттары (ISO).
3 Биологиялық қауіпсіздік және тәуекелді талдау негіздері (HACCP).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өндірістің санитарлық жағдайын бақылау
1-дағды:
Тазалық пен санитарлық параметрлерді мониторингтеу
Машықтар:
3-разряд:
1 Жабдықтар мен беткейлерден сүртпе сынамаларын алу.
2 Өндірістік үй-жайлардың санитарлық жағдайын бағалау.
3 Бақылау нәтижелерін құжаттау.
4-разряд:
1 Учаскеде санитарлық мониторингті жоспарлау және ұйымдастыру.
2 Микробиологиялық ластану динамикасын талдау.
3 Санитарлық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
3-разряд:
1 Жабдықтарды микробиологиялық бақылау әдістері.
2 Тұтынылатын суға арналған санитарлық ережелер мен нормалар.
3 Өндірістік гигиенаның негіздері.
4-разряд:
1 Өндірістік бақылау бағдарламалары.
2 Санитарлық тәуекелдерді талдау әдістері.
3 ДДСҰ және ЕАЭО-ның тұтынылатын суға қатысты нормативтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Зертханалық құжаттаманы және есептілікті жүргізу
Машықтар:
3 разряд:
1 Микробиологиялық зерттеулердің хаттамаларын толтыру.
2 Талдау нәтижелерін жүйелеу.
3 Өндірістік бөлімшелерге беру үшін есептерді дайындау.
4 разряд:
1 Бақылау нәтижелері бойынша электрондық деректер базасын жүргізу.
2 Мемлекеттік органдарға арналған жиынтық есептерді қалыптастыру.
3 Ішкі есептік нысандарды әзірлеу.
Білімдер:
3 разряд:
1 Зертханалық құжаттаманың нысандары.
2 Мәліметтерді статистикалық өңдеудің негіздері.
3 Зертханалық ақпаратты сақтау ережелері.
4 разряд:
1 Азық-түлік өнеркәсібіндегі құжат айналымы стандарттары.
2 Зерттеу нәтижелерін статистикалық талдау әдістері.
3 Бақылаушы органдарға есептілікті ұсыну ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіптілік
Дәлдік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Өнім туралы білім
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
6
Тамақ өнеркәсібінің инженер-технологтары

10. Карточка профессии "Генеральный директор организации":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-010
Наименование профессии:
Генеральный директор организации
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 4. Генеральный директор, Директор (Начальник) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 5 лет, при наличии ученой степени (или степени) доктора (кандидата) наук стаж научно-педагогической работы не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-011 - Генеральный директор производственного объединения
1210-0-028 - Директор предприятия
Основная цель деятельности:
Руководство производственно - хозяйственной и финансово -экономической деятельностью.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство производственно-хозяйственной деятельностью
2. Организация разработки и внедрения новейших прогрессивных форм управления и организации труда
Дополнительные трудовые функции:
1. Управление конфликтами и критический анализ ситуации
Трудовая функция 1:
Руководство производственно-хозяйственной деятельностью
Навык 1:
Осуществление эффективного руководства предприятием
Умения:
1 Составлять и подписывать документы, относящиеся к уровню компетенции директора.
2 Вести переговоры, заключать и расторгать любые виды договоров с партнерами.
3 Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
4 Принимать решения в пределах своей компетенции.
5 Представлять интересы предприятия во взаимоотношениях с государственными органами, сторонними организациями и учреждениям.
6 Организовывать работу с целью осуществления эффективного взаимодействия подразделений.
7 Принимать меры по обеспечению всем необходимым имуществом.
8 Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
9 Способствовать росту продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли.
Знания:
1 Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2 Организация, технология и методы технического обеспечения производства с целью достижения эффективного взаимодействия всех структурных подразделений.
3 Производственные мощности предприятия, технология производства продукции организации.
4 Технология производства продукции организации.
5 Основы предпринимательства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Осуществление эффективного контроля финансово-экономической деятельности предприятия
Умения:
1 Открывать все виды счетов предприятия в банках.
2 Утверждать штатное расписание предприятия.
3 Распоряжаться имуществом и денежными средствами предприятия.
4 Обеспечивать выполнения всех обязательств перед кредиторами.
5 Обеспечивать сохранность имущества.
6 Защищать и представлять имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.
7 Осуществлять комплекс мер по контролю выполнения сотрудниками требований законодательства РК, внутренних нормативных документов и должностных обязанностей.
Знания:
1 Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2 Методы анализа хозяйственной деятельности предприятий.
3 Основы учета и финансового анализа, схемы кредитования.
4 Основы экономики.
5 Налоговое законодательство, порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организация разработки и внедрения новейших прогрессивных форм управления и организации труда
Навык 1:
Эффективное управление и организация труда на предприятии
Умения:
1 Определять политику, стратегию деятельности организации и механизм их реализации.
2 Принимать участие в повышении качества и конкурентоспособности производимой продукции (услуг), соответствующих государственным стандартам и международным стандартам в целях завоевания отечественных и зарубежных рынков.
3 Обеспечивать сочетание экономических и административных методов руководства, обсуждение и решение производственных и иных вопросов, материальных и моральных стимулов повышения эффективности производства.
Знания:
1 Современных методов хозяйствования и управления организацией.
2 Внешних и внутренних конъюнктур рынка.
3 Системы экономических индикаторов, маркетинга, техники рекламы и методов управления продажами.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами
Умения:
1 Создавать безопасные и благоприятные для жизни и здоровья условия труда.
2 Соблюдать требования законодательства об охране окружающей среды.
3 Формировать благоприятную психологическую атмосферу в коллективе.
4 Обеспечивать разработку заключения и выполнения коллективного договора, соблюдения трудовой и производственной дисциплины.
5 Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Знания:
1 Трудовое законодательство, правила внутреннего трудового распорядка,
2 Требования пожарной безопасности.
3 Основы менеджмента и маркетинга.
4 Основы психологии и профессиональной этики.
5 Организация производства и труда.
6 Порядок разработки и заключения коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Управление конфликтами и критический анализ ситуации
Навык 1:
Организация и контроль соблюдения технических регламентов и стандартов качества
Умения:
1 Обеспечивать внедрение и соблюдение Технического регламента ЕАЭС "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду".
2 Контролировать выполнение санитарных норм, требований СТ РК, ISO 22000 и HACCP.
3 Организовывать внутренние аудиты и проверки соответствия производства международным и национальным стандартам.
Знания:
1 Основные положения технических регламентов ЕАЭС и Республики Казахстан по безопасности питьевой воды.
2 Международные стандарты качества и безопасности пищевых продуктов (ISO 22000, ISO 9001, HACCP, GMP).
3 Требования органов государственного контроля (СЭС, Комитет техрегулирования и метрологии РК).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разработка и внедрение стратегий, направленных на предотвращение конфликтных ситуаций.
Умения:
1 Управлять конфликтными ситуациями в коллективе.
2 Управлять конфликтными ситуациями при продажах произведенных продуктов питания.
3 Поддерживать взаимодействие с клиентами и коллегами.
4 Управлять деловой и межличностной коммуникацией, проводить совещания.
5 Вести переговоры.
6 Анализировать события с формулированием обоснованных выводов.
7 Выносить обоснованные оценки, интерпретации событий.
8 Применять полученные результаты к ситуациям и проблемам.
Знания:
1 Правила и нормы межличностного и делового общения.
2 Методы ведения переговоров.
3 Особенности конфликтологии.
4 Принципы критического мышления.
5 Теория критического мышления.
6 Принципы развития критического мышления.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Самостоятельность и ответственность
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Аккуратность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи пищевого производства

10. "Ұйымның бас директоры" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
1210-0-010
Кәсіптің атауы:
Ұйымның бас директоры
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
4-параграф. Ұйымның бас директоры, директоры (бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл болуға тиіс, доктор, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі) болған кезде ғылыми-педагогикалық кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-011 - Өндірістік бірлестіктің бас директоры
1210-0-028 - Кәсіпорын директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік - шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметке басшылық жасау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
2. Еңбекті басқару мен ұйымдастырудың жаңа прогрессивті нысандарын әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қақтығыстарды басқару және жағдайды сыни талдау
1-еңбек функциясы:
Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
1-дағды:
Кәсіпорынды тиімді басқаруды жүзеге асыру
Машықтар:
1 Директордың құзыреттілік деңгейіне қатысты құжаттарды жасау және қол қою.
2 Серіктестермен келіссөздер жүргізу, келісімшарттардың кез-келген түрін жасау және бұзу.
3 Ұйымның тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
4 Өз құзыреті шегінде шешім қабылдау.
5 Мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен және мекемелермен қарым-қатынаста кәсіпорынның мүдделерін білдіру.
6 Бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылын жүзеге асыру мақсатында жұмысты ұйымдастыру.
7 Барлық қажетті мүлікпен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
8 Ұйымның тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
9 Өнімдер мен қызметтерді сатудың өсуіне ықпал ету және пайданың өсуі.
Білімдер:
1 Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2 Барлық құрылымдық бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылына қол жеткізу мақсатында өндірісті техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, технологиясы және әдістері.
3 Кәсіпорынның өндірістік қуаты, ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
4 Ұйым өнімдерін өндіру технологиясы.
5 Кәсіпкерлік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіпорынның қаржылық-экономикалық қызметіне тиімді бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1 Кәсіпорынның барлық түрдегі шоттарын банктерде ашу.
2 Кәсіпорынның штаттық кестесін бекіту.
3 Кәсіпорынның мүлкі мен ақшалай қаражаттарын басқару.
4 Несие берушілер алдындағы барлық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету.
5 Мүліктің сақталуын қамтамасыз ету.
6 Ұйымның мүліктік және басқа да мүдделерін сотта, төрелік сотта, мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда қорғау және ұсыну.
7 Қызметкерлердің ҚР заңнамасы, ішкі нормативтік құжаттары және лауазымдық міндеттемелері талаптарын орындауын бақылау жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асыру.
Білімдер:
1 Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2 Кәсіпорындардың шаруашылық қызметін талдау әдістері.
3 Есеп пен қаржылық талдаудың негіздері, несиелендіру схемалары.
4 Экономиканың негіздері.
5 Салық заңнамасы, өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызмет бойынша бизнес-жоспарларды құру және келісу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Еңбекті басқару мен ұйымдастырудың жаңа прогрессивті нысандарын әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру
1-дағды:
Кәсіпорындағы еңбекті тиімді басқару және ұйымдастыру
Машықтар:
1 Ұйымның саясатын, стратегиясын және оларды жүзеге асыру механизмін анықтаңыз.
2 Отандық және шетелдік нарықтарды жаулап алу мақсатында өндірілетін өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, олардың жоғары дамыған елдер мен үздік компаниялардың мемлекеттік стандарттары мен стандарттарына сәйкестігіне қатысу.
3 Менеджменттің экономикалық және әкімшілік әдістерін үйлестіруді, өндірістік және басқа мәселелерді талқылау мен шешуді, өндіріс тиімділігін арттырудың материалдық және моральдық ынталандыруларын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1 Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері.
2 Нарық-сыртқы және ішкі жағдай.
3 Экономикалық көрсеткіштер жүйесі, маркетинг, жарнама техникасы және сатуды басқару әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Құзыретті кадрлармен ұйымды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау
Машықтар:
1 Еңбек пен денсаулыққа қолайлы және қауіпсіз жағдайлар жасау.
2 Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау.
3 Ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастыру.
4 Ұжымдық шарттың әзірленуін, жасалуын және орындалуын, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету.
5 Қызметкерлердің еңбек мотивациясын, бастамашылдығын және белсенділігін дамытуға ықпал ету.
Білімдер:
1 Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі ережелері.
2 Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3 Менеджмент пен маркетингтің негіздері.
4 Психология мен кәсіби этиканың негіздері.
5 Өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
6 Ұжымдық шарттарды әзірлеу мен жасасу тәртібі және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Қақтығыстарды басқару және жағдайды сыни талдау
1-дағды:
Техникалық регламенттер мен сапа стандарттарының сақталуын ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1 ЕАЭО-ның "Қапталған ауыз судың, оның ішінде табиғи минералды судың қауіпсіздігі туралы" Техникалық регламентін енгізуді және сақталуын қамтамасыз ету.
2 Санитарлық нормалардың, ISO және HACCP талаптарының орындалуын бақылау.
3 Өндірістің халықаралық және ұлттық стандарттарға сәйкестігін тексеру үшін ішкі аудиттер мен тексерулерді ұйымдастыру.
Білімдер:
1 Ауыз судың қауіпсіздігіне қатысты ЕАЭО мен Қазақстан Республикасының техникалық регламенттерінің негізгі ережелері.
2 Азық-түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігінің халықаралық стандарттары (ISO , HACCP, GMP).
3 Мемлекеттік бақылау органдарының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жанжалды жағдайлардың алдын алуға бағытталған стратегияларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1 Ұжымдағы жанжалды жағдайларды басқару.
2 Өндірілген азық-түлікті сату кезінде жанжалды жағдайларды басқару.
3 Клиенттермен және әріптестермен өзара әрекеттесуді қолдау.
4 Іскерлік және тұлғааралық қарым-қатынасты басқару, кеңестер өткізу.
5 Келіссөздер жүргізу.
6 Негізделген тұжырымдарды тұжырымдай отырып, оқиғаларды талдаңыз.
7 Оқиғаларды негізделген бағалау, түсіндіру.
8 Нәтижелерді жағдайлар мен мәселелерге қолданыңыз.
Білімдер:
1 Тұлғааралық және іскерлік қарым-қатынас ережелері мен нормалары.
2 Келіссөздер жүргізу әдістері.
3 Конфликтологияның ерекшеліктері.
4 Сыни тұрғыдан ойлау принциптері.
5 Сыни ойлау теориясы.
6 Сыни ойлауды дамыту принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Дербестік және жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тамақ өнеркәсібі инженер-технологтары

11. Карточка профессии "Техник-технолог (пищевая промышленность)":
Код группы:
3129-9
Код наименования занятия:
3129-9-004
Наименование профессии:
Техник-технолог (пищевая промышленность)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Технология производства пищевых продуктов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет;
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3112-1-005 - Техник-технолог (общий профиль)
3129-9-006 - Технолог пищевой промышленности
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по улучшению технического оснащения и технологического процесса предприятия.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка под руководством более квалифицированного специалиста технологические процессы и оптимальные режимы производства.
2. Внедрение задачи научной организации труда.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка под руководством более квалифицированного специалиста технологические процессы и оптимальные режимы производства.
Навык 1:
Разработка технологических процессов и режимов производства.
Умения:
1 Проводить испытания технологического оборудования, экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
2 Проводить патентные исследования и определять показатели технического уровня проектируемых объектов техники и технологии.
3 Составлять технические задания на проектирование приспособлений, оснастки и специального оборудования, предусмотренных разработанной технологией.
4 Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства и согласовывать их с подразделениями предприятия.
5 Обеспечивать соблюдение правил техники безопасности и санитарных норм.
Знания:
1 Единая система технологической подготовки производства.
2 Типовые технологические процессы и режимы производства.
3 Состав продукта, на который разрабатывается технологический процесс или режим производства. Технические характеристики проектируемого объекта и требований к нему.
4 Основные требования организации труда при проектировании технологических процессов, оборудования.
5 Методы проведения патентных исследований.
6 Правила техники безопасности и санитарные нормы.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разрабатывать внутреннюю документацию
Умения:
1 Создавать базу данных по нормативно-технической документации на продукцию.
2 Создавать служебные документы.
3 Составлять и предоставлять отчетную документацию.
Знания:
1 Порядок разработки и утверждения документации.
2 Правила разработки и оформления технологических документов.
3 Современные тенденции в отрасли и стандартов организации.
4 Нормативно-правовые документы отрасли.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Внедрение задачи научной организации труда.
Навык 1:
Сбор и анализ информации
Умения:
1 Проводить поиск и сбор оперативной производственной информации, используя различные источники.
2 Обрабатывать систематизацию информации.
3 Анализировать и обрабатывать информацию.
4 Применять статистические методы анализа информации.
5 Использовать и передавать информацию в подразделения.
6 Хранить производственную информацию.
7 Применять систему обработки информации.
Знания:
1 Методы поиска, сбора оперативной и производственной информации.
2 Методы обработки производственной информации.
3 Виды информации.
4 Каналы передачи производственной информации.
5 Статистические методы обработки информации.
6 Системы обработки производственной информации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проведение патентных исследований на производстве
Умения:
1 Применять правила и законодательные акты по охране труда.
2 Соблюдать санитарные нормы на производстве.
3 Применять в разработке технически обоснованные нормы времени (выработки), рассчитывать подетальные и пооперационные материальные нормативы.
4 Применять нормы расхода сырья и экономическую эффективность проектируемых технологически процессов.
5 Внедрять технологические процессы в цехах.
6 Выявлять причины брака продукции и подготавливать предложения по его предупреждению и ликвидации.
7 Составлять карты технологического процесса и материальные карты, ведомости оснастки и другую технологическую документацию.
8 Проводить обработку и дезинфекцию оборудования.
Знания:
1 Единая система технологической подготовки производства.
2 Типовые технологические процессы и режимы производства.
3 Конструкции изделия или состав продукта, на которые разрабатывается режим производства или технологический процесс.
4 Технические характеристики проектируемого объекта, требования к нему.
5 Основные требования организации труда при проектировании технологических процессов и оборудования
6 Методы проведения патентных исследований.
7 Технология производства, выпускаемой предприятием продукции.
8 Основное технологическое оборудования предприятия, принципы его работы.
9 Правила и нормы охраны труда.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Проектное мышление
Бережливое производство
Контроль рабочих процессов
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Химик, лаборант
6
Инженеры-технологи пищевой промышленности

11. "Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3129-9
Қызмет атауының коды:
3129-9-004
Кәсіптің атауы:
Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
109-параграф. Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Тағам өндірісінің технологиясы
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техник-технолог I санаты: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, орта кәсіптік) білімі болуы және II санаттағы техник-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3112-1-005 - Техник-технолог (жалпы бейін)
3129-9-006 - Тамақ өнеркәсібінің технологі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның техникалық жабдықталуы мен технологиялық процесін жақсарту бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Неғұрлым білікті маманның басшылығымен технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу.
2. Еңбекті ғылыми ұйымдастырудың міндеттерін енгізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Неғұрлым білікті маманның басшылығымен технологиялық процестерді және өндірістің оңтайлы режимдерін әзірлеу.
1-дағды:
Технологиялық процесстер мен өндіріс режимдерін әзірлеу.
Машықтар:
1 Технологиялық жабдықтарды сынауды, жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін тексеру және игеру бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізу.
2 Патенттік зерттеулер жүргізу және Жобаланатын техника және технология объектілерінің техникалық деңгейінің көрсеткіштерін анықтау.
3 Әзірленген технологиямен қарастырылған құрылғыларды, жабдықтар мен арнайы жабдықтарды жобалауға техникалық тапсырмалар жасаңыз.
4 Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізу және оларды кәсіпорын бөлімшелерімен келісу.
5 Қауіпсіздік ережелері мен санитарлық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1 Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі.
2 Типтік технологиялық процестер және өндіріс режимдері.
3 Технологиялық процесс немесе өндіріс режимі әзірленетін өнімнің құрамы. Жобаланатын объектінің техникалық сипаттамалары және оған қойылатын талаптар.
4 Технологиялық процестерді, жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптары.
5 Патенттік зерттеулер жүргізу әдістері.
6 Қауіпсіздік ережелері және санитарлық нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Ішкі құжаттаманы әзірлеу
Машықтар:
1 Өнімге нормативтік-техникалық құжаттама бойынша мәліметтер базасын құру.
2 Қызметтік құжаттарды жасау.
3 Есеп беру құжаттамасын жасау және ұсыну.
Білімдер:
1 Құжаттаманы әзірлеу және бекіту тәртібі.
2 Технологиялық құжаттарды әзірлеу және ресімдеу ережелері.
3 Саладағы заманауи тенденциялар және ұйым стандарттары.
4 Саланың нормативтік-құқықтық құжаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Еңбекті ғылыми ұйымдастырудың міндеттерін енгізу.
1-дағды:
Ақпаратты іздеу, жинау және талдау
Машықтар:
1 Әр түрлі дереккөздерді пайдалана отырып, жедел өндірістік ақпаратты іздеу және жинау.
2 Ақпаратты жүйелеп өңдеу.
3 Ақпаратты талдау және өңдеу.
4 Ақпаратты талдауда статистикалық әдістерді қолдану.
5 Ақпаратты пайдалану және бөлімшелерге жеткізу.
6 Өндірістік ақпаратты сақтау.
7 Ақпаратты өңдеу жүйесін қолдану.
Білімдер:
1 Жедел және өндірістік ақпаратты іздеу мен жинаудың әдістері.
2 Өндірістік ақпаратты өңдеу әдістері.
3 Ақпарат түрлері.
4 Өндірістік ақпаратты беру арналары.
5 Ақпаратты өңдеудің статистикалық әдістері.
6 Өндірістік ақпаратты өңдеу жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өндірісте патенттік зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1 Еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен заңнамалық актілерді қолдану.
2 Өндірісте санитарлық нормаларды сақтау.
3 Әзірлеуде техникалық негізделген уақыт (өндіріс) нормаларын қолданыңыз, егжей-тегжейлі және операциялық материалдық нормативтерді есептеңіз.
4 Шикізатты тұтыну нормаларын және жобаланған технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін қолданыңыз.
5 Цехтарда технологиялық процестерді енгізу.
6 Өнімнің ақаулы болу себептерін анықтаңыз және оның алдын алу және жою бойынша ұсыныстар дайындаңыз.
7 Технологиялық процестің карталарын және материалдық карталарды, жабдықтардың ведомостарын және басқа да Технологиялық құжаттамаларды жасау.
8 Жабдықты өңдеу және дезинфекциялау
Білімдер:
1 Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі.
2 Типтік технологиялық процестер және өндіріс режимдері.
3 Өндіріс режимі немесе технологиялық процесс әзірленетін өнімнің конструкциялары немесе өнім құрамы.
4 Жобаланатын объектінің техникалық сипаттамалары, оған қойылатын талаптар.
5 Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптары
6 Патенттік зерттеулер жүргізу әдістері.
7 Кәсіпорын шығаратын өндіріс технологиясы.
8 Кәсіпорынның негізгі технологиялық жабдықтары, оның жұмыс принциптері.
9 Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Жобалық ойлау
Үнемді өндіріс
Жұмыс процестерін бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Химик, зертханашы
6
Тамақ өнеркәсібінің инженер-технологтары

12. Карточка профессии "Инженеры-технологи пищевого производства":
Код группы:
2145-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженеры-технологи пищевого производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях специалиста не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2145-4-008 - Химик пищевых производств
2131-5-009 - Микробиолог, контроль качества
Основная цель деятельности:
Осуществление микробиологического и биологического контроля за производством.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проводить микробиологические операции
2. Проведение анализа ситуации и информации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проводить микробиологические операции
Навык 1:
Проведение ответственных микробиологических операции, исследовании и анализов
Умения:
1 Производить заготовку чистых культур микроорганизмов в лаборатории и обеспечивать ими производство.
2 Обеспечивать контроль за приготовлением питательных средств для культивирования микроорганизмов.
3 Обеспечивать контроль за соблюдением установленного микробиологического режима на всех стадиях производственного процесса.
4 Не допускать отклонений от норм в технологических процессах производства.
5 Выявлять отклонения от нормы в технологических процессах производства и давать указания к их устранению.
6 Следить за исправностью микробиологического оборудования и приборов.
7 Соблюдать действующие правила и нормы по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
8 Выполнять инструкции по охране труда.
9 Выполнять технологические инструкции.
10 Выполнять правила внутреннего трудового распорядка.
11 Представлять отчеты о результатах проведенных микробиологических работ, лабораторных исследований и измерений.
Знания:
1 Нормативно-правовые акты РК, регламентирующие деятельность предприятия.
2 Основы технологии производства продукции предприятия.
3 Основы трудового законодательства.
4 Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
5 Правила внутреннего трудового распорядка.
6 Правила приготовления титрованных растворов, индикаторов, реактивов и питательных средств.
7 Правила проведения микробиологических исследований,
8 Условия и сроки хранения растворов и реактивов.
9. Работа контрольно-измерительных приборов и оборудования, калибровку лабораторной посуды.
10 Точные методы исследования и проведения анализов сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции.
11 Основы метрологии.
12 Правильное заполнение журналов по микробиологическому контролю сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контролировать своевременный санитарный осмотр цехов
Умения:
1 Систематически проверять и требовать от работников цехов обеспечения соответствующего санитарного состояния основных и вспомогательных цехов.
2 Контролировать своевременный санитарный осмотр цехов.
3 Своевременно сообщать руководству предприятия обо всех нарушениях в технологии и санитарии.
4 Обеспечивать здоровые и безопасные условия труда на рабочем месте.
5 Соблюдает установленный микробиологический режим на всех стадиях производственного процесса.
6 Контролировать санитарно-техническое состояние аппаратуры, оборудования.
Знания:
1 Знание особенностей организационно-технологической структуры предприятия.
2 Правила соблюдения санитарно-технического состояния аппаратуры, оборудования
3 Микробиологические режимы на всех стадиях производственного процесса.
4 Правила обеспечения безопасных условий труда на рабочем месте
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Проведение анализа ситуации и информации
Навык 1:
Поиск, сбор и анализ информации
Умения:
1 Проводить поиск и анализ оперативной и производственной информации, используя различные источники.
2 Обрабатывать и систематизировать оперативную и производственную информацию.
3 Анализировать и обрабатывать оперативную и производственную информацию.
4 Применять статистические методы анализа оперативной и производственной информации.
5 Использовать информацию и передавать оперативную и производственную информации.
6 Хранить оперативную и производственную информацию.
7 Применять систему обработки оперативной и производственной информации.
Знания:
1 Методы поиска и сбора информации.
2 Методы обработки оперативной производственной информации.
3 Виды информации.
4 Каналы передачи оперативной производственной информации.
5 Статистические методы обработки оперативной и производственной информации.
6 Система обработки оперативной и производственной информации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Критический анализ ситуации
Умения:
1 Анализировать события с формулировать обоснованные выводы.
2 Выносить обоснованные оценки, интерпретации событий.
3 Применять полученные результаты к ситуациям и проблемам.
Знания:
1 Принципы критического мышления.
2 Теория критического мышления.
3 Принципы развития критического мышления.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Генеральный директор организации
4
Техник-технолог (пищевая промышленность)

12. "Тамақ өндірісінің инженер-технологтары" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2145-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
49-параграф. Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша кемінде 3 жыл маман лауазымдарында жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2145-4-008 - Тамақ өндірісінің химигі
2131-5-009 - Микробиолог, сапаны бақылау
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндіріске микробиологиялық және биологиялық бақылауды жүзеге асыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Микробиологиялық операцияларды жүргізу
2. Жағдайға және ақпаратқа талдау жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Микробиологиялық операцияларды жүргізу
1-дағды:
Жауапты микробиологиялық операцияларды, зерттеулер мен талдауларды жүргізу
Машықтар:
1 Зертханада микроорганизмдердің таза дақылдарын дайындау және олардың өндірісін қамтамасыз ету.
2 Микроорганизмдерді өсіру үшін қоректік заттардың дайындалуын бақылауды қамтамасыз ету.
3 Өндірістік процестің барлық кезеңдерінде белгіленген микробиологиялық режимнің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету.
4 Өндірістің технологиялық процестерінде нормалардан ауытқуға жол бермеу.
5 Өндірістің технологиялық процестеріндегі нормадан ауытқуларды анықтаңыз және оларды жоюға нұсқау беріңіз.
6 Микробиологиялық жабдықтар мен аспаптардың жарамдылығын бақылау.
7 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы ережелер мен нормаларды сақтау.
8 Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды орындау.
9 Технологиялық нұсқауларды орындаңыз.
10 Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін орындау.
11 Жүргізілген микробиологиялық жұмыстардың, зертханалық зерттеулер мен өлшеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну.
Білімдер:
1 Кәсіпорынның қызметін реттейтін ҚР нормативтік-құқықтық актілері.
2 Кәсіпорын өнімдерін өндіру технологиясының негіздері.
3 Еңбек заңнамасының негіздері.
4 Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары.
5 Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
6 Титрленген ерітінділерді, индикаторларды, реактивтер мен қоректік заттарды дайындау ережелері.
7 Микробиологиялық зерттеулер жүргізу қағидалары,
8 Ерітінділер мен реактивтерді сақтау шарттары мен мерзімдері.
9 Бақылау-өлшеу аспаптары мен жабдықтарының жұмысы, зертханалық ыдыстарды калибрлеу.
10 Шикізатты, қосалқы материалдарды және дайын өнімді зерттеу мен талдаудың нақты әдістері.
11 Метрология негіздері
12 Шикізатты, қосалқы материалдарды және дайын өнімді микробиологиялық бақылау жөніндегі журналдарды дұрыс толтыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Цехтардың дер кезінде санитарлық тексерілуін бақылау
Машықтар:
1 Негізгі және көмекші цехтардың тиісті санитарлық жағдайын қамтамасыз ету үшін цех қызметкерлерін жүйелі түрде тексеріп, талап ету.
2 Цехтердің дер кезінде санитарлық тексерілуін бақылау.
3 Технология мен санитариядағы барлық бұзушылықтар туралы кәсіпорын басшылығына уақтылы хабарлау.
4 Жұмыс орнында салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
5 Өндірістік үдерістің барлық сатыларында белгіленген микробиологиялық тәртіпті сақтау.
6 Аппаратура мен жабдықтардың санитарлық-техникалық жағдайын бақылау.
Білімдер:
1 Кәсіпорынның ұйымдастырушылық-технологиялық құрылымының ерекшеліктерін білу.
2 Аппаратура мен жабдықтардың санитарлық-техникалық жағдайын сақтау ережелері.
3 Өндірістік үдерістің барлық сатыларында микробиологиялық режимдер.
4 Жұмыс орнында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Жағдайға және ақпаратқа талдау жүргізу
1-дағды:
Ақпаратты іздеу, жинау және талдау
Машықтар:
1 Әр түрлі көздерді қолдана отырып, жедел және өндірістік ақпаратты іздеу және талдау.
2 Жедел және өндірістік ақпаратты өңдеу және жүйелеу.
3 Жедел және өндірістік ақпаратты талдау және өңдеу.
4 Жедел және өндірістік ақпаратты талдаудың статистикалық әдістерін қолдану.
5 Ақпаратты пайдалану және жедел және өндірістік ақпаратты беру.
6 Жедел және өндірістік ақпаратты сақтаңыз.
7 Жедел және өндірістік ақпаратты өңдеу жүйесін қолданыңыз.
Білімдер:
1 Ақпаратты іздеу және жинау әдістері.
2 Жедел өндірістік ақпаратты өңдеу әдістері.
3 Ақпарат түрлері.
4 Жедел өндірістік ақпаратты беру арналары.
5 Жедел және өндірістік ақпаратты өңдеудің статистикалық әдістері.
6 Жедел және өндірістік ақпаратты өңдеу жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жағдайды сыни талдау
Машықтар:
1 Негізделген тұжырымдарды тұжырымдай отырып, оқиғаларды талдау.
2 Оқиғаларды негізделген бағалау, түсіндіру.
3 Нәтижелерді жағдайлар мен мәселелерге қолдану.
Білімдер:
1 Сыни тұрғыдан ойлау принциптері.
2 Сыни ойлау теориясы.
3 Сыни ойлауды дамыту принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ұйымның бас директоры
4
Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)

1. Укладка и упаковка готовой продукции
2. Подготовка упаковочных материалов
Дополнительные трудовые функции:
1. Контроль качества и учет продукции
Трудовая функция 1:
Укладка и упаковка готовой продукции
Навык 1:
Выполнение операций по укладке продукции в тару
Умения:
1 разряд:
1 Размещать продукцию в коробки и ящики по простой схеме.
2 Проверять целостность упаковочной тары.
3 Поддерживать чистоту рабочего места.
2 разряд:
1 Укладывать продукцию по весу и количеству.
2 Обеспечивать сохранность продукции при транспортировке.
3 Работать с маркировочными ярлыками.
3 разряд:
1 Организовывать последовательность укладки при разных видах упаковки.
2 Контролировать вес и комплектацию.
3 Использовать механизированные средства для укладки.
4 разряд:
1 Контролировать работу менее квалифицированных упаковщиков.
2 Оптимизировать процессы укладки.
3 Обеспечивать выполнение стандартов качества.
Знания:
1 разряд:
1 Виды тары и упаковочных материалов.
2 Основы санитарии и гигиены.
3 Простые правила укладки.
2 разряд:
1 Нормы и правила укладки разных видов продукции.
2 Виды маркировки и способы ее нанесения.
3 Правила складирования продукции.
3 разряд:
1 Устройство укладочных столов и приспособлений.
2 Основы производственной логистики.
3 Требования к транспортной и потребительской таре.
4 разряд:
1 Нормативные документы по упаковке.
2 Методы контроля качества продукции.
3 Правила охраны труда при укладке.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка продукции к транспортировке
Умения:
1 разряд:
1 Складывать готовую продукцию на поддоны.
2 Использовать простые обвязочные материалы.
3 Поддерживать порядок на складе.
2 разряд:
1 Работать с ручными тележками и роликовыми конвейерами.
2 Фиксировать продукцию в таре.
3 Выполнять элементарное штабелирование.
3 разряд:
1 Использовать стрейч-пленку и обвязочные ленты.
2 Формировать паллеты по установленным схемам.
3 Контролировать устойчивость штабелей.
4 разряд:
1 Планировать размещение продукции на складе.
2 Контролировать качество подготовленной к транспортировке продукции.
3 Обеспечивать рациональное использование складских площадей.
Знания:
1 разряд:
1 Основные виды транспортной тары.
2 Элементарные правила складирования.
3 Требования к чистоте складов.
2 разряд:
1 Правила транспортировки различных видов продукции.
2 Назначение обвязочных материалов.
3 Основы складского учета.
3 разряд:
1 Методы паллетирования.
2 Устройство и правила работы с упаковочными материалами.
3 Нормы допустимой нагрузки на тару и паллеты.
4 разряд:
1 Современные технологии складирования.
2 Нормативы по хранению и транспортировке.
3 Системы учета и инвентаризации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Подготовка упаковочных материалов
Навык 1:
Производить измерения по контролю качества продукции и вносить результаты измерений в учетную документацию
Умения:
1 разряд:
1 Принимать коробки, ящики и пленку.
2 Визуально проверять целостность упаковочных материалов.
3 Сортировать материалы по видам.
2 разряд:
1 Учитывать количество и качество упаковки.
2 Размещать материалы на складе.
3 Подготавливать тару к подаче на участок.
3 разряд:
1 Контролировать соответствие упаковки требованиям производства.
2 Вести учет расхода упаковки.
3 Использовать механизированные устройства при перемещении.
4 разряд:
1 Организовывать складской учет упаковки.
2 Контролировать качество поступающих партий.
3 Принимать решения о списании и возврате бракованной упаковки.
Знания:
1 разряд:
1 Основные виды упаковочных материалов.
2 Правила обращения с тарой.
3 Требования к хранению упаковки.
2 разряд:
1 Нормы складирования упаковки.
2 Методы учета поступающей тары.
3 Условия хранения разных материалов.
3 разряд:
1 Сортировка упаковки по размерам и назначению.
2 Основы складской логистики.
3 Правила безопасного обращения с тарой.
4 разряд:
1 Нормативные документы на упаковочные материалы.
2 Методы контроля качества поступающих партий.
3 Правила ведения складской документации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка упаковки к использованию
Умения:
1 разряд:
1 Раскрывать и собирать простые коробки.
2 Обрезать пленку и бумагу.
3 Подавать упаковку на рабочее место.
2 разряд:
1 Подготавливать тару для автоматических линий.
2 Работать с простыми приспособлениями.
3 Проверять чистоту упаковки.
3 разряд:
1 Настраивать механизированные устройства для подготовки упаковки.
2 Организовывать подачу упаковки на участок.
3 Контролировать состояние упаковочных материалов.
4 разряд:
1 Оптимизировать процесс подготовки упаковки.
2 Контролировать исправность оборудования.
3 Руководить работой нижестоящих работников.
Знания:
1 разряд:
1 Виды простой тары (коробки, пакеты).
2 Элементарные правила обращения с инструментом.
3 Требования к санитарии.
2 разряд:
1 Назначение упаковочных приспособлений.
2 Правила подачи упаковки.
3 Основы техники безопасности.
3 разряд:
1 Устройство упаковочных приспособлений.
2 Технология подготовки упаковки.
3 Правила технического обслуживания оборудования.
4 разряд:
1 Методы оптимизации упаковочных процессов.
2 Современные технологии подготовки упаковки.
3 Нормативы производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Контроль качества и учет продукции
Навык 1:
Визуальный контроль качества упакованной продукции
Умения:
1 разряд:
1 Проверять целостность упаковки.
2 Обнаруживать явные дефекты.
3 Откладывать бракованную продукцию.
2 разряд:
1 Контролировать соответствие упаковки стандартам.
2 Работать с маркировкой и этикетками.
3 Вести учет брака.
3 разряд:
1 Использовать простые измерительные инструменты.
2 Контролировать вес и количество продукции.
3 Составлять отчеты о выявленных дефектах.
4 разряд:
1 Разрабатывать мероприятия по снижению брака.
2 Контролировать работу упаковщиков.
3 Обеспечивать выполнение планов по качеству.
Знания:
1 разряд:
1 Виды дефектов упаковки.
2 Основы производственной гигиены.
3 Элементарные правила учета брака.
2 разряд:
1 Требования к маркировке продукции.
2 Методы сортировки по качеству.
3 Правила учета дефектной продукции.
3 разряд:
1 Основы метрологии и контроля.
2 Методы проверки массы и количества.
3 Нормативы допустимых отклонений.
4 разряд:
1 Методы анализа качества продукции.
2 Современные стандарты качества.
3 Системы управления качеством (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Учет и оформление сопроводительной документации
Умения:
1 разряд:
1 Заполнять простые ярлыки.
2 Ставить дату и подпись.
3 Хранить документацию.
2 разряд:
1 Заполнять сопроводительные ведомости.
2 Вести учет выданной продукции.
3 Использовать простые формы отчетности.
3 разряд:
1 Вести журналы учета продукции.
2 Оформлять акты брака.
3 Работать с простыми компьютерными программами.
4 разряд:
1 Организовывать учет продукции на участке.
2 Контролировать ведение документации младшими работниками.
3 Составлять отчеты для руководства.
Знания:
1 разряд:
1 Виды сопроводительных документов.
2 Простые правила заполнения ярлыков.
3 Основы делопроизводства.
2 разряд:
1 Формы учетной документации.
2 Правила заполнения ведомостей.
3 Основы складского учета.
3 разряд:
1 Журналы и формы учета.
2 Нормативы по браку и списанию.
3 Основы работы с ПК.
4 разряд:
1 Правила ведения отчетности на производстве.
2 Системы электронного учета.
3 Нормативы документооборота.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Терпеливость
Умение работать в команде
Выносливость и усердие
Рефлексия
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-технолог (пищевая промышленность)

1. Дайын өнімді жинау және қаптау
2. Қаптама материалдарын дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сапаны бақылау және өнімді есепке алу
1-еңбек функциясы:
Дайын өнімді жинау және қаптау
1-дағды:
Өнімді ыдысқа жинау операцияларын орындау
Машықтар:
1-разряд
1 Өнімді қарапайым сызба бойынша қораптарға және жәшіктерге орналастыру.
2 Қаптау ыдысының бүтіндігін тексеру.
3 Жұмыс орнын тазалықта ұстау.
2-разряд
1 Өнімді салмақ пен сан бойынша жинау.
2 Өнімнің тасымалдау кезінде сақталуын қамтамасыз ету.
3 Маркировкалық жапсырмалармен жұмыс істеу.
3-разряд
1 Әртүрлі қаптау түрлерінде жинақтау ретін ұйымдастыру.
2 Салмақ пен жиынтықты бақылау.
3 Жинау үшін механикаландырылған құралдарды пайдалану.
4-разряд
1 Төмен білікті қаптаушылардың жұмысын бақылау.
2 Жинақтау үдерістерін оңтайландыру.
3 Сапа стандарттарының орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1 Қаптама ыдыстары мен материалдарының түрлері.
2 Санитария және гигиена негіздері.
3 Қарапайым жинақтау ережелері.
2-разряд
1 Әртүрлі өнім түрлерін жинақтау нормалары мен ережелері.
2 Маркировканың түрлері және оны салу тәсілдері.
3 Өнімді қоймалау ережелері.
3-разряд
1 Жинақтау үстелдері мен бейімдемелерінің құрылысы.
2 Өндірістік логистика негіздері.
3 Тасымалдау және тұтынушылық қаптамаға қойылатын талаптар.
4-разряд
1 Қаптауға қатысты нормативтік құжаттар.
2 Өнім сапасын бақылау әдістері.
3 Жинақтау кезінде еңбекті қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнімді тасымалдауға дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1 Дайын өнімді поддондарға жинау.
2 Қарапайым байлау материалдарын пайдалану.
3 Қоймадағы тазалық пен тәртіпті сақтау.
2-разряд:
1 Қол арбаларымен және роликті конвейерлермен жұмыс істеу.
2 Өнімді ыдысқа дұрыс бекіту.
3 Қарапайым штабельдеуді орындау.
3-разряд:
1 Стрейч-плҰнка мен байлау ленталарын пайдалану.
2 Паллеттерді бекітілген сызбалар бойынша қалыптастыру.
3 Штабельдердің орнықтылығын бақылау.
4-разряд:
1 Қоймадағы өнімді орналастыруды жоспарлау.
2 Тасымалдауға дайындалған өнімнің сапасын бақылау.
3 Қойма алаңдарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1 Көлікке арналған ыдыстың негізгі түрлері
2 Қоймалау бойынша қарапайым ережелер
3 Қоймалардың тазалығына қойылатын талаптар
2-разряд
1 Әртүрлі өнім түрлерін тасымалдау ережелері
2 Байлау материалдарының мақсаты
3 Қоймалық есептің негіздері
3-разряд
1 Паллеттеу әдістері
2 Орау материалдарының құрылысы және олармен жұмыс істеу ережелері
3 Ыдыс пен паллеттерге рұқсат етілетін жүктеменің нормалары
4-разряд
1 Қоймалаудың заманауи технологиялары
2 Сақтау және тасымалдау бойынша нормативтер
3 Есеп пен түгендеу жүйелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Қаптама материалдарын дайындау
1-дағды:
Өнім сапасын бақылау бойынша өлшеулер жүргізу және өлшеу нәтижелерін есепке алу құжаттамасына енгізу
Машықтар:
1-разряд
1 Қораптарды, жәшіктерді және пленканы қабылдау
2 Қаптама материалдарының бүтіндігін көзбен тексеру
3 Материалдарды түрлеріне қарай сұрыптау
2-разряд
1 Қаптаманың саны мен сапасын есепке алу
2 Материалдарды қоймаға орналастыру
3 Ыдысты учаскеге жіберуге дайындау
3-разряд
1 Қаптаманың өндіріс талаптарына сәйкестігін бақылау
2 Қаптама шығынын есепке алу
3 Жылжымалы құрылғыларды пайдалану
4-разряд
1 Қаптаманың қоймалық есебін ұйымдастыру
2 Түскен партиялардың сапасын бақылау
3 Жарамсыз қаптаманы есептен шығару және қайтару туралы шешім қабылдау
Білімдер:
1-разряд:
1 Қаптама материалдарының негізгі түрлері.
2 Қаптамамен жұмыс істеу ережелері.
3 Қаптаманы сақтау талаптары.
2-разряд:
1 Қаптаманы қоймалау нормалары.
2 Түскен қаптаманы есепке алу әдістері.
3 Әртүрлі материалдарды сақтау жағдайлары.
3-разряд:
1 Қаптаманы өлшемдері мен мақсатына қарай сұрыптау.
2 Қоймалық логистиканың негіздері.
3 Қаптамамен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
4-разряд:
1 Қаптама материалдарына арналған нормативтік құжаттар.
2 Түскен партиялардың сапасын бақылау әдістері.
3 Қоймалық құжаттаманы жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Қаптарды пайдалануға дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1 Қарапайым қораптарды ашу және жинау.
2 ПлҰнка мен қағазды қию.
3 Қаптаманы жұмыс орнына жеткізу.
2-разряд:
1 Автоматты желілерге арналған ыдысты дайындау.
2 Қарапайым құралдармен жұмыс істеу.
3 Қаптаманың тазалығын тексеру.
3-разряд:
1 Қаптаманы дайындауға арналған механикаландырылған құрылғыларды баптау.
2 Қаптаманы учаскеге жеткізуді ұйымдастыру.
3 Қаптама материалдарының жағдайын бақылау.
4-разряд:
1 Қаптаманы дайындау процесін оңтайландыру.
2 Жабдықтың жарамдылығын бақылау.
3 Төменгі разрядты жұмысшылардың жұмысына басшылық жасау.
Білімдер:
1-разряд:
1 Қарапайым ыдыс түрлері (қораптар, пакеттер).
2 Құрал-саймандармен жұмыс істеудің қарапайым ережелері.
3 Санитарияға қойылатын талаптар.
2-разряд:
1 Қаптамаға арналған құралдардың мақсаты.
2 Қаптаманы беру ережелері.
3 Еңбекті қорғаудың негіздері.
3-разряд:
1 Қаптау құралдарының құрылысы.
2 Қаптаманы дайындау технологиясы.
3 Жабдыққа техникалық қызмет көрсету ережелері.
4-разряд:
1 Қаптау процестерін оңтайландыру әдістері.
2 Қаптаманы дайындаудың заманауи технологиялары.
3 Өндірістік санитария нормативтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сапаны бақылау және өнімді есепке алу
1-дағды:
Оралған өнімнің сапасын көзбен бақылау
Машықтар:
1-разряд:
1 Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
2 Айқын ақауларды анықтау.
3 Сапасыз өнімді бөлек қою.
2-разряд:
1 Қаптаманың стандарттарға сәйкестігін бақылау.
2 Таңбалаумен және жапсырмалармен жұмыс істеу.
3 Бүлінген өнімді есепке алу.
3-разряд:
1 Қарапайым өлшеу құралдарын пайдалану.
2 Өнімнің салмағы мен санын бақылау.
3 Анықталған ақаулар туралы есептер жасау.
4-разряд:
1 Бүлінген өнімді азайту шараларын әзірлеу.
2 Ораушылардың жұмысын бақылау.
3 Сапа бойынша жоспарлардың орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд:
1 Қаптама ақауларының түрлері.
2 Өндірістік гигиенаның негіздері.
3 Бүлінген өнімді есепке алудың қарапайым ережелері.
2-разряд:
1 Өнімді маркировкалауға қойылатын талаптар.
2 Сапасы бойынша сұрыптау әдістері.
3 Бүлінген өнімді есепке алу ережелері.
3-разряд:
1 Метрология және бақылау негіздері.
2 Салмақ пен санды тексеру әдістері.
3 Рұқсат етілетін ауытқулар нормативтері.
4-разряд:
1 Өнім сапасын талдау әдістері.
2 Қазіргі заманғы сапа стандарттары.
3 Сапаны басқару жүйелері (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Ілеспе құжаттаманы есепке алу және ресімдеу
Машықтар:
1-разряд:
1 Қарапайым жапсырмаларды толтыру.
2 Күнін және қолын қою.
3 Құжаттаманы сақтау.
2-разряд:
1 Ілеспе ведомостарды толтыру.
2 Берілген өнімді есепке алу.
3 Қарапайым есеп беру нысандарын пайдалану.
3-разряд:
1 Өнімді есепке алу журналдарын жүргізу.
2 Бүлінген өнімдер актілерін ресімдеу.
3 Қарапайым компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу.
4-разряд:
1 Учаскеде өнімді есепке алуды ұйымдастыру.
2 Кіші қызметкерлердің құжаттаманы жүргізуін бақылау.
3 Басшылыққа есептер жасау.
Білімдер:
1-разряд:
1 Ілеспе құжаттардың түрлері.
2 Жапсырмаларды толтырудың қарапайым ережелері.
3 Іс жүргізудің негіздері.
2-разряд:
1 Есеп құжаттамасының нысандары.
2 Ведомостарды толтыру ережелері.
3 Қоймалық есептің негіздері.
3-разряд:
1 Есепке алу журналдары мен нысандары.
2 Бүлінген өнім және есептен шығаруға арналған нормативтер.
3 ДК-мен жұмыс істеудің негіздері.
4-разряд:
1 Өндірісте есептілікті жүргізу ережелері.
2 Электрондық есеп жүйелері.
3 Құжат айналымының нормативтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Шағылысу
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Республики Казахстан"
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Анаятова Ирина Викторовна, +7 (777) 676 91 55, 121219891@mail.ru
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
17. 12 сентября 2024 г.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
19. 13 октября 2025 г.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 г.
21. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 г.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 1 января 2028 г.
Приложение 4
к приказу Министра
сельского Хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство фасованного чая"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство фасованного чая" применяется в области производства и упаковки чая, а также в сфере кулинарии и гостиничного бизнеса. Он охватывает все этапы производства чая, начиная с выбора сырья и заканчивая упаковкой и маркировкой готового продукта. Стандарт определяет требования к квалификации и профессиональным навыкам специалистов, занятых в производстве фасованного чая, а также содержит рекомендации по оборудованию и технологическим процессам производства. Разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и может применяться при формировании требований к соискателю для приема на работу, формировании образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования, а также для решения широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Артикул – тип или род изделия, товара, а также его цифровое или буквенное обозначение для кодирования;
2) Фиксаторы-зажимы для пакетов с чаем – мелкая, но незаменимая часть качественного сервиса. Благодаря им пакеты выглядят эстетично, обладают достаточной степенью герметичности, пропуская лишь необходимое количество воздуха к конечному товару;
3) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасының тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Ирина Викторовна Анаятова, +7 (777) 676 91 55, 121219891@mail.ru
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы
17. 12 қыркүйек.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 13 қазан.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
4-қосымша
"Өлшеп оралған шәй өндіру" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Өлшеп оралған шай өндіру" кәсіптік стандарты шай өндіру және қаптау, сондай-ақ аспаздық пен қонақ үй бизнесі саласында қолданылады. Ол шай өндірісінің барлық кезеңдерін шикізатты таңдаудан бастап дайын өнімді қаптау және таңбалауға дейінгі үдерістерді қамтиды. Стандарт өлшеп оралған шай өндірісінде қызмет атқаратын мамандардың біліктілігі мен кәсіби дағдыларына қойылатын талаптарды айқындайды, сондай-ақ өндірісті жүзеге асыруға арналған жабдықтар мен технологиялық үдерістер бойынша ұсынымдарды қамтиды. "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және жұмысқа қабылдау кезінде үміткерлерге қойылатын талаптарды қалыптастыруда, білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындардағы персоналды оқыту бағдарламаларын әзірлеуде, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін тану барысында, сондай-ақ ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу үшін қолданылуы мүмкін.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Артикул – өнімнің, тауардың түрі немесе үлгісі, сондай-ақ оның кодтауға арналған сандық немесе әріптік белгісі;
2) Шай пакеттеріне арналған бекітпе-қысқыш – аз да болса сапалы сервистің таптырмас бөлігі болып табылады. Олардың арқасында пакеттер эстетикалық жағынан жағымды көрінеді, жеткілікті тығыздыққа ие, тек соңғы өнімге қажетті ауа мөлшерін өткізеді;
3) Білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;

4) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
5) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
6) Купажирование – это сведения вместе взятых в определенном соотношении исходных продуктов (материалов) и вкусовых (или пищевых) добавок;
7) Купажный барабан – барабанный смеситель для купажирования разных сортов чая, кофе и др. сыпучих компонентов;
8) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
9) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
10) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
11) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
12) Органолептический метод оценки качества – метод оценки сырья, продукта по внешнему виду, запаху, цвету, вкусу и консистенции;
13) Термопринтер – устройство для нанесения изображения по принципу термопечати.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
2) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
3) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
4) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций
5) ТиПО – Техническое и професиональное образование
6) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points — это система анализа рисков и критических контрольных точек. Она применяется в пищевой промышленности для обеспечения безопасности.
7) ISO 22000 – Международный стандарт системы менеджмента безопасности пищевых продуктов.
8) GMP – Good Manufacturing Practice — Надлежащая производственная практика — это международный свод правил и норм, которые обеспечивают выпуск безопасной и качественной пищевой продукции, лекарств и косметики.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство фасованного чая.
5. Код профессионального стандарта: C113.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
10 Производство продуктов питания;

4) Дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
6) Купаждау – бұл белгілі бір арақатынаста алынған бастапқы өнімдер (материалдар) мен дәм (немесе тағамдық) қоспаларды біріктіру;
7) Купаждау барабаны – әр түрлі шай, кофе және басқа да сусымалы компоненттерді араластыруға арналған араластырғыш барабан;
8) Кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
9) Кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
10) Құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
11) Кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
12) Сапаны бағалаудың органолептикалық әдісі – шикізатты, өнімді сыртқы түрі, иісі, түсі, дәмі мен консистенциясы бойынша бағалау әдісі;
13) Термопринтер – термиялық басып шығару қағидаты бойынша кескінді қолдануға арналған құрылғы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіби білім;
6) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP) — бұл қауіп-қатерлерді талдау және сыни бақылау нүктелері жүйесі. Ол тамақ өнеркәсібінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында қолданылады;
7) ISO 22000 – азық-түлік өнімдерінің қауіпсіздігін басқарушы халықаралық стандарт жүйесі;
8) GMP – Good Manufacturing Practice (GMP) — Тиісті өндірістік практика — бұл халықаралық ережелер мен нормалардың жиынтығы, ол қауіпсіз және сапалы тағам өнімдерін, дәрілік заттарды және косметиканы шығаруды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Өлшеп оралған шай өндіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: C113
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
10 Тамақ өнімдерін өндіру;

10.8 Производство прочих продуктов питания;
10.83 Производство чая и кофе;
10.83.0 Производство чая и кофе.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по профессиям, занятым в процессе купажирования и составления различных видов чая, биохимического контроля, фасовки и упаковки чая.
8. Перечень карточек профессий:
1) Микробиолог, контроль качества - 4 уровень ОРК;
2) Инженеры-технологи пищевого производства - 6 уровень ОРК;
3) Машинист расфасовочно-упаковочных машин - 2 уровень ОРК;
4) Купажист - 3 уровень ОРК;
5) Техник-технолог (пищевая промышленность) - 4 уровень ОРК;
6) Генеральный директор - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Микробиолог, контроль качества":
Код группы:
2131-5
Код наименования занятия:
2131-5-009
Наименование профессии:
Микробиолог, контроль качества
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 75. Начальник производственной лаборатории (по контролю производства)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в лаборатории микробиологического контроля или аналогичной должности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2131-5-006 - Микробиолог
Основная цель деятельности:
Осуществление микробиологического контроля материалов, сырья, производственного оборудования, готовой продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Отбор и подготовка проб
2. Проведение микробиологических анализов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Отбор и подготовка проб
Навык 1:
Отбор проб сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Умения:
1. Отбирать образцы продукции, воды, воздуха, смывов в соответствии с утвержденными методиками и санитарными правилами;
2. Проводить микробиологические анализы: посевы, идентификацию, количественный учет микроорганизмов, определение показателей безопасности;

10.8 Басқа да тамақ өнімдерін өндіру;
10.83 Шай және кофе өндіру;
10.83.0 Шай және кофе өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Шайдың әртүрлі түрлерін араластыру және құрастыру, биохимиялық бақылау, шайды буып-түю және буып-түюмен айналысатын кәсіптер бойынша қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Микробиолог, сапаны бақылау - 4 СБШ деңгейі;
2) Тамақ өндірісінің инженер-технологтары - 6 СБШ деңгейі;
3) Өлшекп-орау машинары машинисі - 2 СБШ деңгейі;
4) Купаждаушы - 3 СБШ деңгейі;
5) Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі) - 4 СБШ деңгейі;
6) Бас директор - 7 СБШ деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Микробиолог, сапаны бақылау" кәсіп карточкасы
Топ коды:
2131-5
Қызмет атауының коды:
2131-5-009
Кәсіп атауы:
Микробиолог, сапаны бақылау
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
75-параграф. Өндірістік зертхана бастығы (өндірісті бақылау бойынша)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Микробиологиялық бақылау зертханасында немесе соған ұқсас лауазымда кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2131-5-006 - Микробиолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Материалдарды, шикізатты, өндірістік жабдықты, дайын өнімді микробиологиялық бақылауды жүзеге асыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сынамаларды іріктеу және дайындау
2. Микробиологиялық анализдарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Сынамаларды іріктеу және дайындау
1-дағды:
Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сынамаларын іріктеу
Машықтар:
1. Бекітілген әдістемелер мен санитариялық қағидаларға сәйкес өнім, су, ауа және шайындылардан сынама алу
2. Микробиологиялық талдаулар жүргізу: себінді жасау, микроорганизмдерді сәйкестендіру, сандық есеп жүргізу, қауіпсіздік көрсеткіштерін анықтау

3. Работать с лабораторным оборудованием (автоклав, термостат, микроскоп, ламинарный бокс, анализаторы);
4. Вести лабораторную документацию: оформлять протоколы испытаний, журналы, отчеты по установленной форме;
5. Оценивать соответствие продукции требованиям нормативной документации (ISO и др.);
6. Участвовать в расследовании причин микробиологического брака и отклонений;
7. Соблюдать правила биологической и промышленной безопасности, санитарно-гигиенического режима.
Знания:
1. Основы микробиологии, санитарии и гигиены производства;
2. Методики микробиологических исследований пищевой продукции и производственной среды;
3. Нормативные требования к микробиологическим показателям (СанПиН, ISO и др.);
4. Основы системы управления качеством (HACCP, GMP, – в зависимости от отрасли);
5. Правила эксплуатации лабораторного оборудования и средств индивидуальной защиты;
6. Требования к оформлению лабораторной документации, ведению журналов и отчетности;
7. Основы охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности в лаборатории.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка проб к анализу
Умения:
1. Осуществлять микробиологический контроль сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов и припасов, воды и воздуха.
2. Осуществлять микробиологический контроль за санитарным состоянием технологического оборудования.
3. Контролировать соблюдение санитарно-гигиенических и технологических режимов в производственных цехах.
4. Проводить контроль выпуска готовой продукции по микробиологическим показателям.
5. Контролировать хранение готовой продукции.
Знания:
1. Знание нормативной базы.
2. Технической документации по пищевой безопасности и качеству.
3. Систем менеджмента качества.
4. Правил техники безопасности и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Проведение микробиологических анализов
Навык 1:
Выполнение лабораторных анализов
Умения:
1. Анализировать результаты микробиологических исследований и выявлять потенциальные источники загрязнения;
2. Разрабатывать санитарно-гигиенические мероприятия по предупреждению роста патогенной и условно-патогенной микрофлоры;
3. Участвовать в разработке и корректировке санитарных инструкций, регламентов и СОР (стандартных операционных процедур);
4. Проводить микробиологический мониторинг критических контрольных точек (CCP) в рамках HACCP;
5. Осуществлять оценку эффективности санитарной обработки и дезинфекции;
6. Проводить обучение производственного персонала по вопросам санитарии и микробиологической безопасности.
Знания:

3. Зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу (автоклав, термостат, микроскоп, ламинарлық бокс, талдағыштар)
4. Зертханалық құжаттаманы жүргізу: сынақ хаттамаларын, журналдарды, есептерді белгіленген нысанда рәсімдеу
5. Өнімнің нормативтік құжаттама талаптарына (ISO және т.б.) сәйкестігін бағалау
6. Микробиологиялық ақаулар мен ауытқулардың себептерін тергеп-тексеруге қатысу
7. Биологиялық және өндірістік қауіпсіздік, санитариялық-гигиеналық тәртіп қағидаларын сақтау
Білімдер:
1. Микробиология, санитария және өндірістік гигиена негіздері
2. Тамақ өнімдері мен өндірістік ортаның микробиологиялық зерттеу әдістемелері
3. Микробиологиялық көрсеткіштерге қойылатын нормативтік талаптар (МЕМСТ, КО ТР, СанЕжН, ISO 7218 және т.б.)
4. Сапа менеджменті жүйесінің негіздері (HACCP, GMP – салалық ерекшеліктерге байланысты)
5. Зертханалық жабдықтар мен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану қағидалары
6. Зертханалық құжаттаманы ресімдеуге, журналдар мен есептілікті жүргізуге қойылатын талаптар
7. Зертханада еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Сынамаларды анализге дайындау
Машықтар:
1. Шикізатқа, дайын өнімге, қосалқы материалдар мен жабдықтарға, су мен ауаға микробиологиялық бақылау жүргізу.
2. Технологиялық жабдықтың санитариялық жағдайына микробиологиялық бақылау жасау.
3. Өндірістік цехтарда санитариялық-гигиеналық және технологиялық режимдердің сақталуын бақылау.
4. Дайын өнімді микробиологиялық көрсеткіштер бойынша бақылауды жүргізу.
5. Дайын өнімнің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Нормативтік базаны білу.
2. Азық-түлік қауіпсіздігі мен сапасына қатысты техникалық құжаттама.
3. Сапа менеджменті жүйелері.
4. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қорғау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Микробиологиялық анализдарды жүргізу
1-дағды:
Лабараториялық талдау жүргізу
Машықтар:
1. Микробиологиялық зерттеулердің нәтижелерін талдау және ластанудың ықтимал көздерін анықтау
2. Патогенді және шартты-патогенді микрофлораның өсуін болдырмауға бағытталған санитариялық-гигиеналық іс-шараларды әзірлеу
3. Санитариялық нұсқаулықтарды, регламенттерді және СОР (стандартты операциялық рәсімдер) әзірлеуге және түзетуге қатысу
4. HACCP жүйесі шеңберінде сындарлы бақылау нүктелеріне микробиологиялық мониторинг жүргізу
5. Санитариялық өңдеу мен дезинфекцияның тиімділігін бағалау
6. Өндірістік персоналды санитария және микробиологиялық қауіпсіздік мәселелері бойынша оқыту
Білімдер:

1. Принципы работы систем НАССР, GMP и их применение в микробиологическом контроле;
2. Механизмы микробиологического загрязнения и пути его распространения на производстве;
3. Методики верификации санитарных мероприятий и процедур контроля;
4. Современные дезинфицирующие средства и методы оценки их эффективности;
5. Внутренние регламенты и производственные стандарты предприятия;
6. Основы эпидемиологии и профилактики инфекций, связанных с производственной деятельностью.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация мероприятий по выпуску безопасной продукции
Умения:
1. Разрабатывать рекомендации по ведению технологических процессов и обеспечению микробиологической безопасности.
2. Вести лабораторный журнал, протоколы исследований, отчеты и прочую документацию установленного образца по результатам исследований.
3. Участвовать в разработке и внедрении системы качества на производстве.
Знания:
1. Методы микробиологических исследований.
2. Правила эксплуатации лабораторного оборудования, приборов.
3. Технологию пищевого производства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Терпеливость
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи пищевого производства
10. Карточка профессии "Инженеры-технологи пищевого производства":
Код группы:
2145-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженеры-технологи пищевого производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Химическая технология и производство (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. HACCP, GMP жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттары және оларды микробиологиялық бақылауда қолдану
2. Микробиологиялық ластану тетіктері және оның өндірісте таралу жолдары
3. Санитариялық іс-шаралар мен бақылау рәсімдерін валидациялау және верификациялау әдістемелері
4. Заманауи дезинфекциялау құралдары және олардың тиімділігін бағалау әдістері
5. Кәсіпорынның ішкі регламенттері мен өндірістік стандарттары
6. Өндірістік қызметке байланысты жұқпалы аурулардың эпидемиологиясы және алдын алу негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Қауіпсіз өнім шығаруды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Технологиялық үдерістерді жүргізу және микробиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша ұсынымдар әзірлеу.
2. Зерттеу нәтижелері бойынша зертханалық журналды, зерттеу хаттамаларын, есептерді және белгіленген үлгідегі өзге де құжаттаманы жүргізу.
3. Өндірісте сапа жүйесін әзірлеу мен енгізуге қатысу.
Білімдер:
1. Микробиологиялық зерттеулердің әдістері.
2. Зертханалық жабдықтар мен аспаптарды пайдалану қағидалары.
3. Тамақ өндірісінің технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Тамақ өнеркәсібінің технологы
10. "Тамақ өндірісінің инженер-технологтары" кәсіп карточкасы
Топ коды:
2145-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіп атауы:
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
49-параграф. Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет; инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет; инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3129-9-008 - Технолог по технологии производства пищевых продуктов
3129-9-004 - Техник-технолог (пищевая промышленность)
Основная цель деятельности:
Организация, координация и контроль всех этапов производственного процесса на предприятии по производству бутилированной воды, обеспечение выполнения производственного плана, соблюдение технологической дисциплины, норм качества, санитарно-гигиенических и экологических требований, а также эффективное управление производственным персоналом с целью бесперебойного выпуска конкурентоспособной продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль технологического процесса и готовой продукции на производстве.
2. Контроль качества и соблюдение санитарных требований
3. Организация и контроль технологического процесса фасовки чая
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Контроль технологического процесса и готовой продукции на производстве.
Навык 1:
Ведение процесса контроля
Умения:
1. Контролировать соблюдение технологических инструкций, технологических условий и другой нормативно- технической документации.
2. Вести контроль за ходом технологического процесса.
3. Контролировать соблюдение рецептур при выработке продукции, норм расхода сырья, вспомогательных материалов, выходов готовой продукции.
4. Выявлять нарушение технологических параметров, рецептур купажирования, выходов продукции, расхода сырья и принимает меры по их устранению.
5. Контролировать условия хранения продукции и сроков годности.
6. Принимать участие в проведении входного контроля сырья, определять качество чая органолептическим методом оценки.
7. Анализировать причины брака и выпуска продукции низкого качества и пониженных сортов.

I санатты инженер-технолог: тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс; II санатты инженер-технолог: тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санатсыз инженер-технолог лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс; Санатсыз инженер-технолог: тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі болған жағдайда еңбек өтіліне талап қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
3129-9-008 - Тамақ өнімдерінің технологиясы жөніндегі технолог
3129-9-004 - Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бөтелкеленген су өндіретін кәсіпорындағы өндірістік процестің барлық кезеңдерін ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау, өндірістік жоспардың орындалуын қамтамасыз ету, технологиялық тәртіпті, сапа нормаларын, санитариялық-гигиеналық және экологиялық талаптарды сақтау, сондай-ақ бәсекеге қабілетті өнімді үздіксіз шығаруды қамтамасыз ету мақсатында өндірістік персоналды тиімді басқару.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процесті және өндірістегі дайын өнімді бақылайды.
2. Сапаны бақылау және санитариялық талаптардың сақталуын қадағалау
3. Шайды қаптау технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Технологиялық процесті және өндірістегі дайын өнімді бақылайды.
1-дағды:
Бақылау процесін жүргізу
Машықтар:
1. Технологиялық нұсқаулықтардың, технологиялық шарттардың және басқа да нормативтік - техникалық құжаттамалардың сақталуын бақылау.
2. Технологиялық процестің барысын бақылауды жүргізу.
3. Өнімді өндіру кезінде рецептуралардың, шикізатты, қосалқы материалдарды тұтыну нормаларының, дайын өнім шығымдылығының сақталуын бақылау.
4. Технологиялық параметрлердің, қоспалау рецептураларының, өнім шығымдылығының, шикізат шығысының бұзылуын анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
5. Өнімді сақтау шарттары мен жарамдылық мерзімдерін бақылау.
6. Шикізатқа кіріс бақылауын жүргізуге қатысу, бағалаудың органолептикалық әдісімен шайдың сапасын анықтау.
7. Сапасыз және төмен сортты ақаулар мен өнімдердің себептерін талдау.

8. Принимать участие в разработке мероприятий по их предупреждению и устранению.
9. Контролировать экологическую и биологическую безопасность технологии производства.
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Технических требований, предъявляемых к сырью и готовой продукции.
3. Установленных стандартов и технических условий.
4. Требований СанПиН, маркировки и хранения продукции.
5. Нормативов расхода сырья.
6. Видов брака и способов его предупреждения.
7. Основного технологического оборудования и принципы его работы.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация производственного процесса розлива воды
Умения:
1. Оценивать производственные риски и принимать решения по их устранению
2. Работать с технологическими регламентами и картами
3. Управлять и координировать работу смен
4. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования и систем водоподготовки
Знания:
1. Технология подготовки, розлива и укупорки бутилированной воды
2. Требования СанПиН и технических регламентов Таможенного союза
3. Принципы работы оборудования по водоподготовке и розливу
4. Основы санитарии и гигиены в пищевой промышленности
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества и соблюдение санитарных требований
Навык 1:
Контроль качества и соблюдение санитарных требований
Умения:
1. Обеспечивать выполнение требований по микробиологической, физико-химической и органолептической безопасности продукции;
2. Осуществлять входной контроль сырья, промежуточный и выходной контроль продукции;
3. Внедрять и контролировать систему HACCP на производстве.
Знания:
1. Основные требования ISO 22000 и HACCP к фасованному чаю;
2. Показатели качества и безопасности чая;
3. Основы санитарии, гигиены и контроля производственной среды.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разработка и контроль технологических режимов фасовки
Умения:
1. Разрабатывать технологические инструкции по фасовке чая.
2. Определять оптимальные параметры дозирования, заваривания и упаковки.
3. Контролировать соблюдение технологических режимов на производственной линии.
4. Проводить анализ причин отклонений от нормативных параметров.
5. Разрабатывать мероприятия по повышению качества и снижению брака.
Знания:
1. Основы технологии переработки и фасовки чая.
2. Физико-химические свойства чайного сырья и их влияние на процесс фасовки.
3. Технические характеристики фасовочно-упаковочного оборудования.
4. Нормативные документы по качеству чая.
5. Системы менеджмента качества и безопасности пищевых продуктов (HACCP, ISO 22000).
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Организация и контроль технологического процесса фасовки чая
Навык 1:
Организация контроля качества фасованного чая
Умения:

8. Олардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
9. Өндіріс технологиясының экологиялық және биологиялық қауіпсіздігін бақылау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрттен қорғау ережелері мен нормалары.
2. Шикізат пен дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар.
3. Белгіленген стандарттар мен техникалық шарттар.
4. СанЕжН, таңбалау және өнімді сақтау талаптары.
5. Шикізаттың шығын нормативтері.
6. Ақау түрлері және оның алдын алу жолдары.
7. Негізгі технологиялық жабдықтар және оның жұмыс қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Суды құю өндірістік үдерісін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өндірістік тәуекелдерді бағалау және оларды жою бойынша шешімдер қабылдау.
2. Технологиялық регламенттер мен карталармен жұмыс істеу.
3. Ауысымдардың жұмысын басқару және үйлестіру.
4. Жабдықтар мен су дайындау жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Бөтелкеленген суды дайындау, құю және тығындау технологиясы.
2. СанЕмН талаптары және Кеден одағының техникалық регламенттері.
3. Су дайындау және құю жабдықтарының жұмыс істеу қағидаттары.
4. Тамақ өнеркәсібіндегі санитария мен гигиенаның негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Сапаны бақылау және санитариялық талаптардың сақталуын қадағалау
1-дағды:
Сапаны бақылау және санитариялық талаптарды сақтау
Машықтар:
1. Өнімнің микробиологиялық, физика-химиялық және органолептикалық қауіпсіздігі талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
2. Шикізатқа кіріс бақылауын, аралық және дайын өнімге шығар бақылауын жүзеге асыру.
3. Өндірісте HACCP жүйесін енгізу және оның орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Қапталған шайға қойылатын ISO 22000 және HACCP негізгі талаптары.
2. Шайдың сапасы мен қауіпсіздік көрсеткіштері.
3. Санитария, гигиена және өндірістік ортаны бақылау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Қаптау технологиялық режимдерін әзірлеу және бақылау
Машықтар:
1. Шайды қаптау бойынша технологиялық нұсқаулықтар әзірлеу.
2. Дозалау, шай дайындау және қаптау үшін оңтайлы параметрлерді айқындау.
3. Өндірістік желідегі технологиялық режимдердің сақталуын бақылау.
4. Нормативтік параметрлерден ауытқулардың себептерін талдау.
5. Сапаны арттыру және ақауды азайту бойынша іс-шаралар әзірлеу.
Білімдер:
1. Шайды өңдеу және қаптау технологиясының негіздері.
2. Шай шикізатының физика-химиялық қасиеттері және олардың қаптау процесіне әсері.
3. Қаптау-орау жабдықтарының техникалық сипаттамалары.
4. Шай сапасына қойылатын нормативтік құжаттар.
5. Азық-түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін басқару жүйелері (HACCP, ISO 22000).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-еңбек функциясы:
Шайды қаптау технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау
1-дағды:
Қапталған шайдың сапасын бақылауды ұйымдастыру
Машықтар:

1. Проводить входной контроль чайного сырья и упаковочных материалов.
2. Организовывать лабораторные испытания качества готового чая.
3. Контролировать маркировку и соответствие продукции стандартам.
4. Оформлять протоколы испытаний и отчеты о результатах контроля.
5. Внедрять новые методы контроля качества и оптимизировать существующие.
Знания:
1. Требования технических регламентов к безопасности чая и пищевой продукции.
2. Методы физико-химического и органолептического анализа чая.
3. Правила маркировки и сертификации фасованного чая.
4. Системы производственного контроля качества.
5. Международные стандарты по качеству и безопасности пищевой продукции.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечение исправной работы фасовочно-упаковочного оборудования
Умения:
1. Контролировать техническое состояние фасовочных машин и дозаторов.
2. Участвовать в наладке и регулировке оборудования для разных видов фасовки (пакетики, пирамидки, пачки).
3. Вносить корректировки в параметры работы оборудования при изменении характеристик сырья.
4. Обеспечивать соблюдение графиков технического обслуживания и санитарной обработки оборудования.
5. Анализировать причины неисправностей и взаимодействовать с инженерной службой по их устранению.
Знания:
1. Устройство фасовочно-упаковочных машин для чая.
2. Принципы работы дозирующих устройств и упаковочных узлов.
3. Основы технического обслуживания и наладки производственного оборудования.
4. Нормативные требования по охране труда и безопасности при работе с оборудованием.
5. Методы повышения эффективности и надежности фасовочно-упаковочных линий.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Целеустремленность
Аккуратность
Аналитическое мышление
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Микробиолог
7
Генеральный директор
11. Карточка профессии "Машинист расфасовочно-упаковочных машин":
Код группы:
8183-0
Код наименования занятия:
8183-0-003
Наименование профессии:
Машинист расфасовочно-упаковочных машин
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.

1. Шай шикізаты мен қаптама материалдарының кіріс бақылауын жүргізу.
2. Дайын шайдың сапасына зертханалық сынақтарды ұйымдастыру.
3. Өнімнің таңбалануын және стандарттарға сәйкестігін бақылау.
4. Сынақ хаттамаларын және бақылау нәтижелері туралы есептерді ресімдеу.
5. Сапаны бақылаудың жаңа әдістерін енгізу және қолданыстағыларын оңтайландыру.
Білімдер:
1. Шай мен азық-түлік өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын техникалық регламенттердің талаптары.
2. Шайды физикалық-химиялық және органолептикалық талдау әдістері.
3. Қапталған шайды таңбалау және сертификаттау ережелері.
4. Өндірістік сапа бақылау жүйелері.
5. Азық-түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігі бойынша халықаралық стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қажет етілмейді
2-дағды:
Қаптау-орау жабдығының дұрыс жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қаптау машиналары мен дозаторлардың техникалық жағдайын бақылау.
2. Әртүрлі қаптау түрлері (қапшықшалар, пирамидкалар, қораптар) үшін жабдықты реттеу және баптауға қатысу.
3. Шикізат сипаттамалары өзгерген жағдайда жабдықтың жұмыс параметрлеріне түзетулер енгізу.
4. Жабдықтың техникалық қызмет көрсету және санитариялық өңдеу кестелерінің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Ақаулардың себептерін талдау және оларды жою бойынша инженерлік қызметпен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Шайды қаптап-орау машиналарының құрылымы.
2. Дозалау құрылғылары мен орау тораптарының жұмыс істеу қағидаттары.
3. Өндірістік жабдықты техникалық қызмет көрсету және баптау негіздері.
4. Жабдықпен жұмыс істеу кезінде еңбек қорғау және қауіпсіздікке қойылатын нормативтік талаптар.
5. Қаптап-орау желілерінің тиімділігі мен сенімділігін арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Мақсаткерлік
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
5
Микробиолог
7
Бас директор
11 "Өлшеп-орау -машиналары машинисi" кәсіп карточкасы
Топ коды:
8183-0
Қызмет атауының коды:
8183-0-003
Кәсіп атауы:
Өлшеп-орау машиналары машинисi
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.

Параграф 288. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 2-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 289. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 3-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 290. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 4-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 291. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 5-й разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для должности машиниста расфасовочно-упаковочных машин требуется наличие опыта работы не менее 1 года в области упаковки и фасовки пищевой продукции на аналогичном оборудовании.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8169-9-061 - Оператор расфасовочно-упаковочного автомата
8183-0-011 - Оператор упаковочной машины
Основная цель деятельности:
Выполнение процесса фасовки и упаковки чая на предприятии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка расфасовочно-упаковочных машин к работе
2. Ведение процесса расфасовки и упаковки продукции
Дополнительные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание и устранение неисправностей
Трудовая функция 1:
Подготовка расфасовочно-упаковочных машин к работе
Навык 1:
Подготовка оборудования к пуску и регулировка рабочих параметров
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять внешний осмотр машины перед включением.
2. Проверять наличие и качество упаковочного материала.

288-параграф. Өлшеп-орау машиналары машинисі 2-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
289-параграф. Бөлшектеп орау-қаптау машиналарының машинисі 3-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
290-параграф. Өлшеу-орау машиналары машинисі 4-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
291-параграф. Өлшеу-орау машиналары машинисі 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Өлшеу-орау машиналары машинисі лауазымына үміткерден осыған ұқсас жабдықта тамақ өнімдерін қаптау және орау саласында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі талап етіледі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
8169-9-061 - Өлшеу-орау автоматының операторы
8183-0-011 - Орау машинасының операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістегі өлшеу орау орау қызметін орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өлшеу-орау машиналарын жұмысқа дайындау
2. Өнімді өлшеу және орау үдерісін жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Техникалық қызмет көрсету және ақауларды жою
1-еңбек функциясы:
Бөлшектеп орау-қаптау машиналарын жұмысқа дайындау
1-дағды:
Жабдықты іске қосуға дайындау және жұмыс параметрлерін реттеу
Машықтар:
2-разряд
1. Машинаны қосар алдында сыртқы қарап шығуды орындау.
2. Қаптама материалының бар-жоғын және сапасын тексеру.

3. Настраивать простейшие параметры по инструкции.
Разряд 3
1. Регулировать дозирующее устройство.
2. Настраивать температурный режим запайки.
3. Проводить пробный запуск оборудования.
Разряд 4
1. Налаживать узлы машины под конкретный вид продукции.
2. Контролировать равномерность подачи продукта.
3. Настраивать параметры датчиков и дозаторов.
Разряд 5
1. Выполнять комплексную наладку оборудования.
2. Контролировать взаимодействие систем упаковочной линии.
3. Корректировать параметры после тестирования.
Знания:
Разряд 2
1. Основные органы управления машиной.
2. Правила охраны труда при работе с оборудованием.
3. Основы устройства расфасовочно-упаковочных машин.
Разряд 3
1. Технические характеристики используемых машин.
2. Последовательность запуска оборудования.
3. Методы устранения простейших сбоев.
Разряд 4
1. Технические требования к расфасовке продукции.
2. Принцип работы дозирующих и упаковочных узлов.
3. Основы метрологии и точности дозирования.
Разряд 5
1. Конструктивные особенности упаковочных линий.
2. Нормативные требования к качеству продукции.
3. Основы производственной логистики.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проведение визуального осмотра и проверки исправности механизмов
Умения:
Разряд 2
1. Проводить внешний осмотр деталей машины.
2. Обнаруживать явные дефекты и повреждения.
3. Сообщать мастеру о выявленных неисправностях.
Разряд 3
1. Проверять работу узлов при холостом пуске.
2. Выявлять неплотности и сбои подачи.
3. Использовать простейшие инструменты контроля.
Разряд 4
1. Проверять дозирующие системы на работоспособность.
2. Контролировать состояние узлов и механизмов.
3. Фиксировать выявленные нарушения в журнале.
Разряд 5
1. Организовывать комплексный осмотр оборудования.
2. Анализировать техническое состояние механизмов.
3. Принимать решения о необходимости ремонта.
Знания:
Разряд 2
1. Виды типовых повреждений оборудования.
2. Последовательность проверки машины.
3. Правила остановки оборудования.
Разряд 3
1. Основные причины неисправностей.
2. Основы технической диагностики.
3. Требования к безопасной эксплуатации.
Разряд 4
1. Схемы проверки оборудования.
2. Технические параметры узлов машин.
3. Методы инструментального контроля.
Разряд 5
1. Системы диагностики упаковочных линий.
2. Методы оценки износа деталей.
3. Порядок проведения технического осмотра.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Ведение процесса расфасовки и упаковки продукции
Навык 1:
Контроль качества готовой продукции
Умения:
Разряд 2
1. Проверять внешний вид упаковки.
2. Контролировать маркировку продукции.

3. Нұсқаулыққа сәйкес қарапайым параметрлерді баптау.
3-разряд
1. Дозалау құрылғысын реттеу.
2. Дәнекерлеудің температуралық режимін баптау.
3. Жабдықты сынақтық іске қосу.
4-разряд
1. Өнімнің нақты түріне сәйкес машинаның тораптарын баптау.
2. Өнімнің біркелкі берілуін бақылау.
3. Датчиктер мен дозаторлардың параметрлерін баптау.
5-разряд
1. Жабдықты кешенді баптауды орындау.
2. Қаптау желісі жүйелерінің өзара әрекетін бақылау.
3. Сынақтан кейін параметрлерді түзету.
Білімдер:
2-разряд
1. Машинаның негізгі басқару тетіктері.
2. Жабдықпен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері.
3. Қаптау-орау машиналарының құрылысының негіздері.
3-разряд
1. Пайдаланылатын машиналардың техникалық сипаттамалары.
2. Жабдықты іске қосу реттілігі.
3. Қарапайым ақауларды жою әдістері.
4-разряд
1. Өнімді орау және қаптауға қойылатын техникалық талаптар.
2. Дозалау және қаптау тораптарының жұмыс қағидаты.
3. Метрология негіздері және дозалаудың дәлдігі.
5-разряд
1. Қаптау желілерінің құрылымдық ерекшеліктері.
2. Өнім сапасына қойылатын нормативтік талаптар.
3. Өндірістік логистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Механизмдерді көзбен шолып қарап шығу және олардың дұрыстығын тексеру
Машықтар:
2-разряд
1. Машина бөлшектерін сырттай қарап шығу.
2. Көрнекі ақаулар мен зақымдарды анықтау.
3. Анықталған ақаулар туралы шеберге хабарлау.
3-разряд
1. Бос іске қосу кезінде тораптардың жұмысын тексеру.
2. Берілу барысындағы тығыз еместіктер мен ақауларды анықтау.
3. Қарапайым бақылау құралдарын пайдалану.
4-разряд
1. Дозалау жүйелерінің жұмысқа жарамдылығын тексеру.
2. Тораптар мен механизмдердің жағдайын бақылау.
3. Анықталған бұзушылықтарды журналға тіркеу.
5-разряд
1. Жабдыққа кешенді тексеруді ұйымдастыру.
2. Механизмдердің техникалық жағдайын талдау.
3. Жөндеудің қажеттілігі туралы шешім қабылдау.
Білімдер:
2-разряд
1. Жабдықтың типтік зақымдану түрлері.
2. Машинаны тексеру реттілігі.
3. Жабдықты тоқтату ережелері.
3-разряд
1. Ақаулардың негізгі себептері.
2. Техникалық диагностика негіздері.
3. Қауіпсіз пайдалануға қойылатын талаптар.
4-разряд
1. Жабдықты тексеру сұлбалары.
2. Машина тораптарының техникалық параметрлері.
3. Аспаптық бақылау әдістері.
5-разряд
1. Қаптау желілерін диагностикалау жүйелері.
2. Бөлшектердің тозуын бағалау әдістері.
3. Техникалық қарап шығу жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өнімді өлшеу және орау үдерісін жүргізу
1-дағды:
Дайын өнімнің сапасын бақылау
Машықтар:
2-разряд
1. Қаптаманың сыртқы көрінісін тексеру.
2. Өнімнің таңбалануын бақылау.

3. Сообщать о выявленных дефектах.
Разряд 3
1. Проводить выборочный контроль качества.
2. Вести учет брака.
3. Проверять герметичность упаковки.
Разряд 4
1. Организовывать контроль качества на линии.
2. Использовать приборы измерения.
3. Корректировать процесс при отклонениях.
Разряд 5
1. Разрабатывать план контроля качества.
2. Анализировать качество партии продукции.
3. Внедрять новые методы контроля.
Знания:
Разряд 2
1. Виды брака готовой продукции.
2. Правила маркировки.
3. Требования к качеству фасованного товара.
Разряд 3
1. Методы выборочного контроля.
2. Государственные стандарты качества.
3. Правила хранения фасованной продукции.
Разряд 4
1. Методы статистического контроля.
2. Нормативы допуска при фасовке.
3. Принципы производственного контроля.
Разряд 5
1. Международные стандарты качества.
2. Методы сертификации продукции.
3. Современные системы управления качеством.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Управление процессом расфасовки и упаковки
Умения:
Разряд 2
1. Загружать упаковочный материал в машину.
2. Следить за равномерностью подачи продукта.
3. Удалять поврежденные упаковки вручную.
Разряд 3
1. Вести процесс расфасовки под контролем оператора.
2. Проводить выборочный контроль веса и объема продукции.
3. Контролировать плотность и герметичность упаковки.
Разряд 4
1. Регулировать процесс дозирования по приборам.
2. Вести учет брака и устранять причины его возникновения.
3. Контролировать технологический процесс в целом.
Разряд 5
1. Организовывать работу упаковочной линии.
2. Анализировать показатели производительности.
3. Внедрять меры по повышению эффективности процесса.
Знания:
Разряд 2
1. Правила загрузки сырья и материалов.
2. Основные требования к готовой упаковке.
3. Последовательность работы оборудования.
Разряд 3
1. Виды дефектов готовой продукции.
2. Способы регулирования качества расфасовки.
3. Санитарные нормы при фасовке.
Разряд 4
1. Нормативы брака и допуска.
2. Технологические параметры процесса.
3. Методы контроля качества.
Разряд 5
1. Стандарты качества и сертификации.
2. Современные методы упаковки и маркировки.
3. Основы производственного менеджмента.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Техническое обслуживание и устранение неисправностей
Навык 1:
Выполнение профилактического обслуживания
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять смазку узлов машины.
2. Очищать детали от загрязнений.
3. Сообщать мастеру о выявленных проблемах.
Разряд 3
1. Заменять расходные материалы.
2. Устранять простейшие неисправности.
3. Проверять работу после обслуживания.
Разряд 4
1. Выполнять частичную разборку оборудования.

3. Анықталған ақаулар туралы хабарлау.
3-разряд
1. Сапаны іріктеп бақылауды жүргізу.
2. Ақаулар есебін жүргізу.
3. Қаптаманың герметикалығын тексеру.
4-разряд
1. Сапа бақылауын желіде ұйымдастыру.
2. Өлшеу аспаптарын пайдалану.
3. Ауытқулар кезінде үдерісті түзету.
5-разряд
1. Сапаны бақылау жоспарын әзірлеу.
2. Өнім партиясының сапасын талдау.
3. Бақылаудың жаңа әдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Дайын өнімнің ақау түрлері.
2. Таңбалау ережелері.
3. Қапталған тауардың сапасына қойылатын талаптар.
3-разряд
1. Іріктеп бақылау әдістері.
2. Мемлекеттік сапа стандарттары.
3. Қапталған өнімді сақтау ережелері.
4-разряд
1. Статистикалық бақылау әдістері.
2. Қаптау кезіндегі жіберілетін нормалар.
3. Өндірістік бақылау қағидаттары.
5-разряд
1. Халықаралық сапа стандарттары.
2. Өнімді сертификаттау әдістері.
3. Сапаны басқарудың заманауи жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнімді өлшеу және орау үдерісін басқару
Машықтар:
2-разряд
1. Қаптама материалын машинаға тиеу.
2. Өнімнің біркелкі берілуін қадағалау.
3. Зақымдалған қаптамаларды қолмен алып тастау.
3-разряд
1. Оператордың бақылауымен өнімді өлшеу және орау процесін жүргізу.
2. Өнімнің салмағы мен көлемін таңдаулы түрде бақылау.
3. Қаптаманың тығыздығы мен герметикалығын қадағалау.
4-разряд
1. Аспаптар бойынша дозалау процесін реттеу.
2. Ақаулар есебін жүргізу және олардың пайда болу себептерін жою.
3. Технологиялық процесті тұтастай бақылау.
5-разряд
1. Қаптау желісінің жұмысын ұйымдастыру.
2. Өнімділік көрсеткіштерін талдау.
3. Процестің тиімділігін арттыру шараларын енгізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Шикізат пен материалдарды тиеу қағидалары.
2. Дайын қаптамаларға қойылатын негізгі талаптар.
3. Жабдықтың жұмыс реттілігі.
3-разряд
1. Дайын өнімнің ақау түрлері.
2. Өнімді өлшеу-орау сапасын реттеу тәсілдері.
3. Орау кезіндегі санитариялық нормалар.
4-разряд
1. Ақау мен ауытқу нормативтері.
2. Үдерістің технологиялық параметрлері.
3. Сапаны бақылау әдістері.
5-разряд
1. Сапа стандарттары мен сертификаттау талаптары.
2. Орау мен таңбалаудың заманауи әдістері.
3. Өндірістік менеджмент негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Техникалық қызмет көрсету және ақауларды жою
1-дағды:
Профилактикалық қызмет көрсетуді орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Машина тораптарын майлау жұмыстарын орындау.
2. Бөлшектерді ластанудан тазарту.
3. Анықталған мәселелер туралы шеберге хабарлау.
3-разряд
1. Шығын материалдарын ауыстыру.
2. Қарапайым ақауларды жою.
3. Қызмет көрсетуден кейін жұмысты тексеру.
4-разряд
1. Жабдықты ішінара бөлшектеу.

2. Регулировать узлы и механизмы.
3. Составлять заявки на ремонт.
Разряд 5
1. Выполнять сложный ремонт оборудования.
2. Диагностировать неисправности с приборами.
3. Руководить обслуживанием линии.
Знания:
Разряд 2
1. Виды смазочных материалов.
2. Правила ухода за оборудованием.
3. Требования техники безопасности.
Разряд 3
1. Основные причины сбоев.
2. Инструкции по эксплуатации и ремонту.
3. Методы диагностики неполадок.
Разряд 4
1. Устройство основных узлов.
2. Схемы технического обслуживания.
3. Основы электромеханики.
Разряд 5
1. Основы электроники и автоматики.
2. Работа с технической документацией.
3. Методы комплексной диагностики.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Устранение мелких неисправностей
Умения:
Разряд 2
1. Выявлять мелкие неисправности.
2. Заменять простые детали.
3. Докладывать мастеру о сбоях.
Разряд 3
1. Устранять сбои подачи материала.
2. Регулировать мелкие узлы.
3. Восстанавливать работу машины после ремонта.
Разряд 4
1. Устранять сбои в дозировании.
2. Регулировать работу датчиков.
3. Восстанавливать работу линии.
Разряд 5
1. Комплексно устранять неисправности.
2. Определять причины сложных сбоев.
3. Оптимизировать процесс обслуживания.
Знания:
Разряд 2
1. Простейшие виды неисправностей.
2. Правила безопасного ремонта.
3. Назначение основных инструментов.
Разряд 3
1. Причины мелких поломок.
2. Методы устранения неисправностей.
3. Основы эксплуатации оборудования.
Разряд 4
1. Схемы ремонта оборудования.
2. Принципы регулировки узлов.
3. Методы восстановления работы.
Разряд 5
1. Автоматизированные системы управления.
2. Методы диагностики оборудования.
3. Современные технологии ремонта.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-технолог (пищевая промышленность)
3
Купажист
12. Карточка профессии "Купажист":
Код группы:
7519-1
Код наименования занятия:
7519-1-001
Наименование профессии:
Купажист
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.

2. Тораптар мен механизмдерді реттеу.
3. Жөндеуге өтінімдер жасау.
5-разряд
1. Жабдықты күрделі жөндеуді орындау.
2. Ақауларды аспаптар арқылы диагностикалау.
3. Желіге қызмет көрсетуді басқару.
Білімдер:
2-разряд
1. Майлау материалдарының түрлері.
2. Жабдыққа күтім жасау ережелері.
3. Қауіпсіздік техникасының талаптары.
3-разряд
1. Ақаулардың негізгі себептері.
2. Пайдалану және жөндеу нұсқаулықтары.
3. Ақауларды диагностикалау әдістері.
4-разряд
1. Негізгі тораптардың құрылысы.
2. Техникалық қызмет көрсету сызбалары.
3. Электромеханика негіздері.
5-разряд
1. Электроника және автоматика негіздері.
2. Техникалық құжаттамамен жұмыс.
3. Кешенді диагностикалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Ұсақ ақауларды жою
Машықтар:
2-разряд
1. Ұсақ ақауларды анықтау.
2. Қарапайым бөлшектерді ауыстыру.
3. Шеберге істен шығулар туралы хабарлау.
3-разряд
1. Материал беру кезіндегі істен шығуларды жою.
2. Ұсақ тораптарды реттеу.
3. Жөндеуден кейін машинаның жұмысын қалпына келтіру.
4-разряд
1. Дозалау кезіндегі істен шығуларды жою.
2. Датчиктердің жұмысын реттеу.
3. Желі жұмысын қалпына келтіру.
5-разряд
1. Ақауларды кешенді түрде жою.
2. Күрделі істен шығулардың себептерін анықтау.
3. Қызмет көрсету процесін оңтайландыру.
Білімдер:
2-разряд
1. Ақаулардың ең қарапайым түрлері.
2. Қауіпсіз жөндеу ережелері.
3. Негізгі құралдардың міндеті.
3-разряд
1. Ұсақ бұзылулардың себептері.
2. Ақауларды жою әдістері.
3. Жабдықты пайдаланудың негіздері.
4-разряд
1. Жабдықты жөндеу сызбалары.
2. Тораптарды реттеу қағидаттары.
3. Жұмысты қалпына келтіру әдістері.
5-разряд
1. Автоматтандырылған басқару жүйелері.
2. Жабдықты диагностикалау әдістері.
3. Жөндеудің заманауи технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
3
Купажист
12. "Купаждаушы" кәсіп карточкасы
Топ коды:
7519-1
Қызмет атауының коды:
7519-1-001
Кәсіп атауы:
Купаж маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.

Параграф 52. Купажист пектинового экстракта, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы по соответствующей профессии в смежной области — не менее 1 года. При отсутствии стажа – прохождение производственного обучения (практики) или наставничества продолжительностью не менее 2 месяцев под руководством опытного специалиста.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8131-9-121 - Аппаратчик экстрагирования
8167-5 - Операторы по купажированию кофе и чая
Основная цель деятельности:
Введение процесса составления купажа пектинового экстракта с соблюдением технологических параметров. Контроль качества и количества экстрактов и регулирование загрузки их в купажеры-отстойники
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Наблюдение за уровнем экстракта в купажерах-отстойниках, определение его количества и передача на фильтрацию
2. Контроль качества и количества экстрактов и регулирование загрузки их в купажеры-отстойники
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Наблюдение за уровнем экстракта в купажерах-отстойниках, определение его количества и передача на фильтрацию
Навык 1:
Проведение лабораторных анализов и испытаний образцов при фасовке чая.
Умения:
1. Проверять исправность лабораторного оборудования
2. Осуществлять выбор лабораторной посуды в соответствие с требованиями методик проведения испытаний.
3. Готовить реактивы в соответствии с требованиями методик проведения испытаний.
4. Производить лабораторные анализы образцов сырья.
5. Заполнять журнал учета результатов анализов и протоколов испытаний.
6. Заполнять сопроводительные документы, удостоверяющие качество и безопасность продукции.
7. Осуществлять санитарную обработку лабораторного инструментария
8. Придерживаться правил техники безопасности и противопожарной защиты.
Знания:
1. Правил эксплуатации лабораторного оборудования.
2. Требований охраны труда и техники безопасности.
3. Правил обращения с химическими реактивами.
4. Правил санитарной обработки лабораторного оборудования и посуды.
5. Методов и методик проведения испытаний образцов сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Наблюдение за уровнем экстракта в купажерах-отстойниках
Умения:
1. Подготавливать материалы по проведению купажирования и испытаний.

52-параграф. Пектин экстрактының купаждаушысы, 4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тиісті кәсіп бойынша туыстас салада жұмыс өтілі – кемінде 1 жыл. Еңбек өтілі болмаған жағдайда – тәжірибелі маманның басшылығымен кемінде 2 ай өндірістік оқудан (тәжірибеден) немесе тәлімгерліктен өтуі тиіс.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмікін атаулары:
8131-9-121 - Экстрагирлеу аппаратшысы
8167-5 - Кофе мен шайды купаждаушы операторлар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологиялық параметрлерді сақтай отырып пектин экстрактын купаждау процесін жүргізу. Экстрактылардың сапасы мен мөлшерін бақылау және оларды купаждаушы тұндырғыштарға жүктеуді реттеу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Купаждаушы-тұндырғыштардағы экстракт деңгейін бақылау, оның мөлшерін анықтау және сүзгілеуге жіберу.
2. Экстракттардың сапасы мен санына бақылау жасау және оларды купаждау-тұндыру ыдыстарына жүктеуді реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Купаждаушы-тұндырғыштардағы экстракт деңгейін бақылау, оның мөлшерін анықтау және сүзгілеуге жіберу.
1-дағды:
Шайды қаптау кезінде үлгілерге зертханалық талдау мен сынақтар жүргізу
Машықтар:
1. Зертханалық жабдықтың дұрыстығын тексеру.
2. Сынақтарды жүргізу әдістемелерінің талаптарына сәйкес зертханалық ыдысты таңдау.
3. Сынақтарды жүргізу әдістемелерінің талаптарына сәйкес реактивтерді дайындау.
4. Шикізат үлгілеріне зертханалық талдаулар жүргізу.
5. Талдаулар нәтижелері мен сынақ хаттамаларының есеп журналын толтыру.
6. Өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін растайтын ілеспе құжаттарды толтыру.
7. Зертханалық құрал-жабдықтарға санитариялық өңдеу жүргізу.
8. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Білімдер:
1. Зертханалық жабдықты пайдалану ережелері.
2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары.
3. Химиялық реактивтермен жұмыс істеу ережелері.
4. Зертханалық жабдықтар мен ыдыстарды санитариялық өңдеу ережелері.
5. Шикізат, қосалқы материалдар және дайын өнім үлгілерін сынау әдістері мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Купаждаушы-тұндырғыштардағы экстракт деңгейін бақылау
Машықтар:
1. Купаждау мен сынақтарды жүргізуге арналған материалдарды дайындау.

2. Осуществлять отбор проб.
3. Составление средней пробы.
4. Производить маркирование и хранение отобранных образцов в соответствии.
Знания:
1. Правил обращения с инструментарием для отбора проб.
2. Правил обращения с образцами и пробами.
3. Параметры технологического режима купажирования.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества и количества экстрактов и регулирование загрузки их в купажеры-отстойники
Навык 1:
Контроль качества и количества экстрактов
Умения:
1. Принимать экстракты для купажирования и проверять их соответствие по документам.
2. Осуществлять органолептический и лабораторный контроль качества экстрактов.
3. Измерять количество экстрактов и вести учет их поступления и расхода.
Знания:
1. Виды экстрактов, используемых в производстве фасованного чая.
2. Нормативные требования к качеству экстрактов.
3. Методы органолептического и лабораторного контроля.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Регулирование загрузки экстрактов в купажеры-отстойники
Умения:
1. Загружать экстракты в купажеры-отстойники с соблюдением технологических норм.
2. Контролировать равномерность распределения экстрактов в оборудовании.
3. Регулировать процесс загрузки для обеспечения стабильности купажа.
Знания:
1. Устройство и принцип работы купажеров-отстойников.
2. Технология смешивания экстрактов в производстве чая.
3. Требования техники безопасности при работе с оборудованием для загрузки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Системное мышление
Терпеливость
Умение быстро принимать решения
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-технолог (пищевая промышленность)
13. Карточка профессии "Техник-технолог (пищевая промышленность)":
Код группы:
3129-9
Код наименования занятия:
3129-9-004
Наименование профессии:
Техник-технолог (пищевая промышленность)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

2. Сынама алу.
3. Орташа сынама құрастыру.
4. Алынған үлгілерді белгілеу және оларды талаптарға сәйкес сақтау.
Білімдер:
1. Сынамаларды іріктеуге арналған құралдармен жұмыс істеу ережесі.
2. Үлгілермен және сынамалармен жұмыс істеу ережесі.
3. Сынамаларды іріктеу тәртібін регламенттейтін нормативтік және техникалық құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Экстракттардың сапасы мен санына бақылау жасау және оларды купаждау-тұндыру ыдыстарына жүктеуді реттеу
1-дағды:
Экстракттардың сапасы мен санына бақылау
Машықтар:
1. Купаждау үшін экстракттарды қабылдап, олардың құжаттарға сәйкестігін тексеру.
2. Экстракттардың сапасына органолептикалық және зертханалық бақылау жүргізу.
3. Экстракттардың мөлшерін өлшеп, олардың түсуі мен жұмсалуын есепке алу.
Білімдер:
1. Қапталған шай өндірісінде қолданылатын экстракттардың түрлері.
2. Экстракттардың сапасына қойылатын нормативтік талаптар.
3. Органолептикалық және зертханалық бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Экстракттарды купаждау-тұндыру ыдыстарына жүктеуді реттеу
Машықтар:
1. Технологиялық нормаларды сақтай отырып, экстракттарды купаждау-тұндыру ыдыстарына жүктеу.
2. Экстракттардың жабдықта біркелкі бөлінуін бақылау.
3. Купаждың тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жүктеу процесін реттеу.
Білімдер:
1. Купаждау-тұндыру ыдыстарының құрылысы және жұмыс істеу принципі.
2. Шай өндірісінде экстракттарды араластыру технологиясы.
3. Жүктеу жабдығымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Шыдамдылық
Тез шешім қабылдай білу
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Микробиолог
13. "Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)" кәсіп карточкасы
Топ коды:
3129-9
Қызмет атауының коды:
3129-9-004
Кәсіп атауы:
Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
109-параграф. Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Техник-технолог I категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет; Техник-технолог II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет; Техник-технолог без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3112-1-005 - Техник-технолог (общий профиль)
3129-9-006 - Технолог пищевой промышленности
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по улучшению технического оснащения и технологического процесса предприятия.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и контроль технологического процесса
2. Организация и совершенствование рабочих процессов на основе принципов научной организации труда
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и контроль технологического процесса
Навык 1:
Разработка технологических процессов и режимов производства.
Умения:
1. Проводить испытания технологического оборудования, экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
2. Проводить патентные исследования и определять показатели технического уровня проектируемых объектов техники и технологии.
3. Составлять технические задания на проектирование приспособлений, оснастки и специального оборудования, предусмотренных разработанной технологией.
4. Оформлять изменения в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства и согласовывать их с подразделениями предприятия.
5. Обеспечивать соблюдение правил техники безопасности и санитарных норм.
Знания:
1. Система технологической подготовки производства.
2. Типовые технологические процессы и режимы производства.
3. Состав продукта, на который разрабатывается технологический процесс или режим производства. Технические характеристики проектируемого объекта и требований к нему.
4. Основные требования организации труда при проектировании технологических процессов, оборудования.

I санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі және II санатты техник-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс; II санатты техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі және санатсыз техник-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс; Санатсыз техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3112-1-005 - Техник-технолог (жалпы бейін)
3129-9-006 - Тамақ өнеркәсібінің технологы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның техникалық жабдықталуын және технологиялық үрдісін жетілдіру бойынша жұмыстарды орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық үдерісті ұйымдастыру және бақылау
2. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру қағидаттары негізінде жұмыс үдерістерін ұйымдастыру және жетілдіру .
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Технологиялық үдерісті ұйымдастыру және бақылау
1-дағды:
Технологиялық үрдістер мен өндіріс режимдерін әзірлеу.
Машықтар:
1. Жобаланған технологиялық үрдістер мен өндіріс режимдерін тексеру және игеру мақсатында технологиялық жабдықты сынау және эксперименттік жұмыстар жүргізу
2. Патенттік зерттеулер жүргізу және жобаланатын техника мен технология объектілерінің техникалық деңгей көрсеткіштерін анықтау
3. Әзірленген технологияға сәйкес арнаулы құралдар, жабдықтар мен құрылғыларды жобалауға техникалық тапсырмалар жасау
4. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізу және оларды кәсіпорын бөлімшелерімен келісу
5. Еңбек қауіпсіздігі ережелері мен санитариялық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Өндірісті технологиялық тұрғыдан дайындаудың бірыңғай жүйесі
2. Өндірістің типтік технологиялық үрдістері мен режимдері
3. Технологиялық үрдіс немесе өндіріс режимі әзірленетін өнімнің құрамы, жобаланатын объектінің техникалық сипаттамалары және оған қойылатын талаптар
4. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбек ұйымдастырудың негізгі талаптары

5. Методы проведения патентных исследований.
6. Правила техники безопасности и санитарные нормы.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация рабочего процесса на участке
Умения:
1. Создавать базу данных по нормативно-технической документации на продукцию.
2. Создавать служебные документы.
3. Составлять и предоставлять отчетную документацию.
Знания:
1. Порядок разработки и утверждения документации.
2. Правила разработки и оформления технологических документов.
3. Современные тенденции в отрасли и стандартов организации.
4. Нормативно-правовые документы отрасли.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организация и совершенствование рабочих процессов на основе принципов научной организации труда
Навык 1:
Проведение патентных исследований на производстве
Умения:
1. Применять правила и законодательные акты по охране труда.
2. Соблюдать санитарные нормы на производстве.
3. Применять в разработке технически обоснованные нормы времени (выработки), рассчитывать подетальные и пооперационные материальные нормативы.
4. Применять нормы расхода сырья и экономическую эффективность проектируемых технологически процессов.
5. Внедрять технологические процессы в цехах.
6. Выявлять причины брака продукции и подготавливать предложения по его предупреждению и ликвидации.
7. Составлять карты технологического процесса и материальные карты, ведомости оснастки и другую технологическую документацию.
8. Проводить обработку и дезинфекцию оборудования.
Знания:
1. Единая система технологической подготовки производства.
2. Типовые технологические процессы и режимы производства.
3. Конструкции изделия или состав продукта, на которые разрабатывается режим производства или технологический процесс.
4. Технические характеристики проектируемого объекта, требования к нему.
5. Основные требования организации труда при проектировании технологических процессов и оборудования
6. Методы проведения патентных исследований.
7. Технология производства, выпускаемой предприятием продукции.
8. Основное технологическое оборудования предприятия, принципы его работы.
9. Правила и нормы охраны труда.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Сбор и анализ оперативной производственной информации
Умения:
1. Проводить поиск и сбор оперативной производственной информации, используя различные источники.
2. Обрабатывать систематизацию информации.
3. Анализировать и обрабатывать информацию.
4. Применять статистические методы анализа информации.
5. Использовать и передавать информацию в подразделения.
6. Хранить производственную информацию.

5. Патенттік зерттеулер жүргізу әдістері
6. Еңбек қауіпсіздігі қағидалары мен санитариялық нормалар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Аумақтағы жұмыс үдерісін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өнімге арналған нормативтік-техникалық құжаттама бойынша деректер базасын қалыптастыру
2. Қызметтік құжаттарды әзірлеу
3. Есеп беру құжаттамасын жасау және ұсыну
Білімдер:
1. Құжаттаманы әзірлеу және бекіту тәртібі
2. Технологиялық құжаттарды әзірлеу және ресімдеу қағидалары
3. Саладағы және ұйым стандарттарындағы заманауи үрдістер
4. Салаға қатысты нормативтік-құқықтық құжаттар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Еңбекті ғылыми ұйымдастыру қағидаттары негізінде жұмыс үдерістерін ұйымдастыру және жетілдіру .
1-дағды:
Өндірісте патенттік зерттеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау бойынша қағидалар мен заңнамалық актілерді қолдану
2. Өндірісте санитариялық нормаларды сақтау
3. Техникалық тұрғыдан негізделген уақыт (өндіру) нормаларын қолдану, бұйым бөлшектері мен операциялар бойынша материалдық нормативтерді есептеу
4. Шикізатты пайдалану нормаларын және жобаланатын технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін қолдану
5. Технологиялық процестерді цехтарда енгізу
6. Өнімнің ақау себептерін анықтау және оны болдырмау мен жою бойынша ұсыныстар дайындау
7. Технологиялық үрдіс карталарын, материалдық карталарды, құрал-саймандар ведомостарын және өзге де технологиялық құжаттаманы жасау
8. Жабдықтарды өңдеу және дезинфекциялау жұмыстарын жүргізу
Білімдер:
1. Өндірісті технологиялық тұрғыдан дайындаудың бірыңғай жүйесі
2. Типтік технологиялық үрдістер мен өндіріс режимдері
3. Өндіріс режимі немесе технологиялық үрдіс әзірленетін бұйымның құрылымы немесе өнімнің құрамы
4. Жобаланатын объектінің техникалық сипаттамалары және оған қойылатын талаптар
5. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезіндегі еңбек ұйымдастырудың негізгі талаптары
6. Патенттік зерттеулер жүргізу әдістері
7. Кәсіпорын шығаратын өнімді өндіру технологиясы
8. Кәсіпорынның негізгі технологиялық жабдықтары және олардың жұмыс істеу принциптері
9. Еңбекті қорғау қағидалары мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Оперативтік өндірістік ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздерді пайдалана отырып, оперативтік өндірістік ақпаратты іздеу және жинау.
2. Ақпаратты жүйелеуді өңдеу.
3. Ақпаратты талдау және өңдеу.
4. Ақпаратты талдаудың статистикалық әдістерін қолдану.
5. Ақпаратты бөлімшелерде пайдалану және беру.
6. Өндірістік ақпаратты сақтау.

1. Современные методы хозяйствования и управления организацией.
2. Рынок - внешнюю и внутреннюю конъюнктуру.
3. Система экономических индикаторов, маркетинг, техника рекламы и методы управления продажами.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Применение мер по обеспечению организации квалифицированными кадрами
Умения:
1. Создавать безопасные и благоприятные для жизни и здоровья условия труда.
2. Соблюдать требования законодательства об охране окружающей среды.
3. Формировать благоприятную психологическую атмосферу в коллективе.
4. Обеспечивать разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой и производственной дисциплины.
5. Способствовать развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников.
Знания:
1. Трудовое законодательство, правила внутреннего трудового распорядка,
2. Требования пожарной безопасности.
3. Основы менеджмента и маркетинга.
4. Основы психологии и профессиональной этики.
5. Организация производства и труда.
6. Порядок разработки и заключения коллективных договоров и регулирования социально-трудовых отношений.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация системы обеспечения качества и стратегического управления конфликтными рисками
Навык 1:
Обеспечение качества и конкурентоспособности продукции
Умения:
1. Обеспечивать внедрение и функционирование систем качества (HACCP, ISO 22000).
2. Организовывать сертификацию продукции и контроль соответствия стандартам.
3. Анализировать показатели качества и внедрять мероприятия по их улучшению.
4. Разрабатывать политику маркетинга и продвижения фасованного чая на внутреннем и внешнем рынках.
5. Устанавливать деловые связи с поставщиками сырья и покупателями готовой продукции.
Знания:
1. Международные и национальные стандарты качества пищевой продукции.
2. Методы маркетинга и продвижения продукции на рынке.
3. Системы управления качеством и безопасностью (HACCP, ISO, GMP).
4. Основы финансового менеджмента и инвестиционного планирования.
5. Современные тенденции развития рынка чая и упаковочных технологий.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разработка и внедрение стратегий, направленных на предотвращение конфликтных ситуаций.
Умения:
1. Управлять конфликтными ситуациями в коллективе.
2. Управлять конфликтными ситуациями при продажах произведенных продуктов питания.
3. Поддерживать взаимодействие с клиентами и коллегами.
4. Управлять деловой и межличностной коммуникацией, проводить совещания.
5. Вести переговоры.
6. Анализировать события с формулированием обоснованных выводов.

1. Ұйымды басқару мен басқарудың заманауи әдістері.
2. Нарық-сыртқы және ішкі жағдай.
3. Экономикалық көрсеткіштер жүйесі, маркетинг, жарнама техникасы және сатуды басқару әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау
Машықтар:
1. Еңбек үшін өмір мен денсаулыққа қауіпсіз және қолайлы жағдайларды жасау.
2. Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың талаптарын сақтау.
3. Ұжымда қолайлы психологиялық атмосфера қалыптастыру.
4. Ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды, еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Қызметкерлердің еңбек мотивациясының, бастамашылдығы мен белсенділігінің дамуына ықпал ету.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі қағидалары.
2. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3. Менеджмент және маркетинг негіздері.
4. Психология және кәсіби этика негіздері.
5. Өндірісті және еңбекті ұйымдастыру.
6. Ұжымдық шарттарды әзірлеу мен жасасу тәртібі және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Қақтығыстарды басқару және жағдайды сыни талдау
1-дағды:
Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Сапа жүйелерін (HACCP, ISO 22000) енгізуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
2. Өнімді сертификаттауды және стандарттарға сәйкестігін бақылауды ұйымдастыру.
3. Сапа көрсеткіштерін талдау және оларды жақсарту бойынша іс-шараларды енгізу.
4. Қапталған шайды ішкі және сыртқы нарықтарға ілгерілету және маркетинг саясатын әзірлеу.
5. Шикізат жеткізушілермен және дайын өнім тұтынушыларымен іскерлік байланыстар орнату.
Білімдер:
1. Азық-түлік өнімдерінің халықаралық және ұлттық сапа стандарттары.
2. Нарықта өнімді ілгерілету және маркетинг әдістері.
3. Сапа мен қауіпсіздікті басқару жүйелері (HACCP, ISO, GMP).
4. Қаржылық менеджмент пен инвестициялық жоспарлау негіздері.
5. Шай нарығы мен қаптау технологияларын дамытудың заманауи үрдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жанжалды жағдайлардың алдын алуға бағытталған стратегияларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Ұжымдағы жанжалды жағдайларды басқару.
2. Өндірілген азық-түлікті сату кезінде жанжалды жағдайларды басқару.
3. Клиенттермен және әріптестермен өзара әрекеттесуді қолдау.
4. Іскерлік және тұлғааралық қарым-қатынасты басқару, кеңестер өткізу.
5. Келіссөздер жүргізу.
6. Оқиғаларды талдап, негізделген қорытындылар жасау.

7. Выносить обоснованные оценки, интерпретации событий.
8. Применять полученные результаты к ситуациям и проблемам.
Знания:
1. Правила и нормы межличностного и делового общения.
2. Методы ведения переговоров.
3. Особенности конфликтологии.
4. Принципы критического мышления.
5. Теория критического мышления.
6. Принципы развития критического мышления.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стратегическое мышление
Умение быстро принимать решения
Управление изменениями
Устные коммуникативные навыки
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи пищевого производства
4
Микробиолог
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Республики Казахстан"
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Тастанбекова З.Ж. , +7 (701) 313 11 57, tastanbekovaz@mail.ru
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. 04 декабря 2024 г.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
20. 04 сентября 2025 г.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 г.
22. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 г.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 1 января 2028 г.
Приложение 5
к приказу Министра
сельского Хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство напитков"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство напитков" устанавливает требования к квалификации работников, которые занимаются производством напитков. Этот стандарт применяется в организациях и предприятиях, занимающихся разработкой, производством, упаковкой, хранением и реализацией напитков, имеет широкое применение в организациях пищевой промышленности, а также в организациях, занимающихся распределением и продажей напитков.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;

7. Негізделген бағалаулар мен оқиғаларды интерпретациялау.
8. Алынған нәтижелерді жағдайлар мен мәселелерге қолдану.
Білімдер:
1. Тұлғааралық және іскерлік қарым-қатынас ережелері мен нормалары.
2. Келіссөздер жүргізу әдістері.
3. Конфликтологияның ерекшеліктері.
4. Сыни тұрғыдан ойлау принциптері.
5. Сыни ойлау теориясы.
6. Сыни ойлауды дамыту принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Тез шешім қабылдай білу
Өзгерістерді басқару
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
6
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
4
Микробиолог, сапаны бақылау
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстан Республикасының тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Тастанбекова З.Ж., +7 (701) 313 11 57, tastanbekovaz@mail.ru
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы
18. 4 желтоқсан.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 4 қыркүйек.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 жетоқсан.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2025 жыл.
22. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
5-қосымша
"Сусындар өндіру" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Сусындар өндіру" кәсіптік стандарты сусындар өндірісімен айналысатын қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды белгілейді. Бұл стандарт сусындарды әзірлеу, өндіру, қаптау, сақтау және өткізу жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда қолданылады, тағам өнеркәсібі ұйымдарында кеңінен пайдаланылады, сондай-ақ сусындарды тарату және сату қызметін жүзеге асыратын ұйымдарда қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;

2) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
3) Дезинфекция – мероприятия, проводимые с целью уничтожения патогенной микрофлоры с применением химических веществ;
4) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
5) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту;
6) Купажирование – технологическая операция смешивания сырья и ингредиентов, предусмотренных рецептурой для получения полупродукта;
7) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
8) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
9) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
10) СанПин – государственные подзаконные нормативные правовые акты с описаниями и требованиями безопасных и безвредных для человека с целью сохранения здоровья и нормальной жизнедеятельности.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности;;
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) ТиПО – Техническое и профессиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство напитков
5. Код профессионального стандарта: C115
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
11 Производство напитков;
11.0 Производство напитков;
11.07 Производство безалкогольных напитков, минеральных вод и других вод в бутылках;
11.07.0 Производство безалкогольных напитков, минеральных вод и других вод в бутылках.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по профессиям, занятым при производстве напитков. К напиткам относятся безалкогольные товары, вырабатываемые из натурального сырья и концентратов с применением воды; могут выпускаться в газированном и негазированном виде.
8. Перечень карточек профессий:

2) Дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) Дезинфекция – химиялық заттарды қолдана отырып, патогендік микрофлораны жою мақсатында жүргізілетін іс-шаралар;
4) Кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
5) Кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
6) Купаждау – жартылай өнімді алу үшін рецептурада көзделген шикізат пен ингредиенттерді араластырудың технологиялық операциясы;
7) Машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
8) Құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
9) Кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
10) СанЕжН – денсаулық пен қалыпты өмірді сақтау мақсатында адам үшін қауіпсіз және зиянсыз сипаттамалар мен талаптары бар мемлекеттік заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтікбіліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – Техникалық және кәсіптік білім беру.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Сусындар өндіру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C115.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
11 Сусындар өндіру;
11.0 Сусындар өндіру;
11.07 Алкогольсіз сусындар, минералды суларды және басқа да бөтелкелерге құйылатын сусындар өндіру;
11.07.0 Алкогольсіз сусындар, минералды суларды және басқа да бөтелкелерге құйылатын сусындар өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Сусындар өндірумен айналысатын кәсіптер бойынша қызмет. Сусындарға суды қолдана отырып, табиғи шикізат пен концентраттардан өндірілетін алкогольсіз тауарлар жатады. Газдалған және газдалмаған түрде шығарылуы мүмкін.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:

1. Подготовка оборудования к работе
2. Ведение процесса расфасовки и упаковки напитков
Дополнительные трудовые функции:
1. Техническое обслуживание и ремонт оборудования
Трудовая функция 1:
Подготовка оборудования к работе
Навык 1:
Подготовка упаковочных материалов и тары
Умения:
2 разряд:
1. Проверять качество поступающей тары и пленки.
2. Загружать материалы в бункеры и магазины машин.
3. Подготавливать этикетки и маркировочные ленты.
3 разряд:
1. Контролировать соответствие размеров и качества упаковочных материалов.
2. Регулировать натяжение пленки и бумаги.
3. Обеспечивать бесперебойную подачу упаковочных материалов.
4 разряд:
1. Осуществлять контроль складирования упаковочной тары.
2. Определять дефекты упаковочных материалов.
3. Организовывать замену рулонов и корректировку подачи.
5 разряд:
1. Анализировать качество и соответствие материалов техническим условиям.
2. Оптимизировать расход упаковочной тары.
3. Вести учет используемых материалов.
Знания:
2 разряд:
1. Виды упаковочных материалов и их назначение.
2. Правила маркировки и этикетирования.
3. Требования к качеству тары.
3 разряд:
1. Стандарты на упаковочные материалы.
2. Правила регулировки подачи пленки.
3. Основы хранения тары и пленочных материалов.
4 разряд:
1. Методы контроля качества упаковочных материалов.
2. Нормы расхода и списания тары.
3. Условия хранения упаковки.
5 разряд:
1. Современные виды упаковочных материалов.
2. Методы оптимизации расхода упаковки.
3. Экологические требования к утилизации тары.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проведение подготовки и наладки расфасовочно-упаковочных машин
Умения:
2 разряд:
1. Выполнять внешний осмотр машин перед запуском.
2. Проверять исправность узлов и элементов упаковочной линии.
3. Готовить простые инструменты и вспомогательные материалы к работе.
3 разряд:
1. Выполнять регулировку подачи упаковочного материала.
2. Проводить контроль готовности автоматики и датчиков.
3. Подготавливать смазочные материалы и осуществлять их применение.
4 разряд:
1. Выполнять комплексную наладку оборудования перед началом смены.
2. Проверять работу дозирующих устройств.
3. Регулировать температурные и скоростные режимы машин.
5 разряд:
1. Проводить полную диагностику оборудования и определять неисправности.
2. Осуществлять наладку сложных узлов упаковочных автоматов.
3. Вносить корректировки в работу программного обеспечения линии.
Знания:
2 разряд:
1. Основные устройства и узлы упаковочных машин.
2. Правила безопасного запуска оборудования.
3. Назначение инструментов и приспособлений.
3 разряд:
1. Принципы работы упаковочных автоматов.

1. Жабдықты жұмысқа дайындау
2. Сусындарды өлшеп-құю және орау үрдісін жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу
1-еңбек функциясы:
Жабдықты жұмысқа дайындау
1-дағды:
Орау материалдары мен ыдыстарды дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Келіп түскен ыдыс пен пленканың сапасын тексеру.
2. Материалдарды бункерлерге және машиналардың дүкендеріне жүктеу.
3. Этикеткалар мен таңбалау ленталарын дайындау.
3-разряд:
1. Орау материалдарының өлшемдері мен сапасының сәйкестігін бақылау.
2. Пленка мен қағаздың тартылуын реттеу.
3. Қаптама материалдарының үздіксіз берілуін қамтамасыз ету.
4-разряд:
1. Орау ыдысын қоймалау жағдайын бақылау.
2. Орау материалдарының ақауларын анықтау.
3. Рулондарды ауыстыруды және берілісті түзетуді ұйымдастыру.
5-разряд:
1. Материалдардың сапасы мен техникалық талаптарға сәйкестігін талдау.
2. Орау ыдысының шығынын оңтайландыру.
3. Пайдаланылған материалдардың есебін жүргізу.
Білімдер:
2 разряд:
1. Орау материалдарының түрлері және олардың мақсаты.
2. Таңбалау мен этикеткалаудың ережелері.
3. Тараның сапасына қойылатын талаптар.
3 разряд:
1. Орау материалдарына арналған стандарттар.
2. Пленканы беруді реттеу ережелері.
3. Тара мен пленка материалдарын сақтау негіздері.
4 разряд:
1. Орау материалдарының сапасын бақылау әдістері.
2. Тараны жұмсау және есептен шығару нормалары.
3. Орауды сақтау шарттары.
5 разряд:
1. Орау материалдарының заманауи түрлері.
2. Орауды жұмсауды оңтайландыру әдістері.
3. Тараны кәдеге жаратуға қойылатын экологиялық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Өлшеу-орау машиналарын дайындау және реттеу
Машықтар:
2 разряд:
1. Машиналарды іске қосар алдындағы сыртқы тексеруді орындау.
2. Қаптау желісінің тораптары мен элементтерінің жарамдылығын тексеру.
3. Жұмысқа қарапайым құралдар мен қосалқы материалдарды дайындау.
3 разряд:
1. Орау материалын беру реттеуін орындау.
2. Автоматика мен датчиктердің дайындық жағдайын бақылау.
3. Майлау материалдарын дайындап, оларды қолдану.
4 разряд:
1. Ауысым басталар алдындағы жабдықты кешенді реттеу жұмыстарын орындау.
2. Дозалау құрылғыларының жұмысын тексеру.
3. Машиналардың температуралық және жылдамдық режимдерін реттеу.
5 разряд:
1. Жабдықты толық диагностикалауды жүргізу және ақауларды анықтау.
2. Орау автоматтарының күрделі тораптарын реттеу.
3. Желінің бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысына түзетулер енгізу.
Білімдер:
2 разряд:
1. Орау машиналарының негізгі құрылғылары мен тораптары.
2. Жабдықты қауіпсіз іске қосу ережелері.
3. Құралдар мен аспаптардың тағайындалуы.
3 разряд:
1. Орау автоматтарының жұмыс принциптері.

2. Основы электротехники и автоматики.
3. Правила смазки и ухода за оборудованием.
4 разряд:
1. Технические характеристики расфасовочных линий.
2. Способы регулировки режимов дозирования и нагрева.
3. Правила проведения наладочных работ.
5 разряд:
1. Основы диагностики и поиска неисправностей.
2. Программное обеспечение упаковочных линий.
3. Современные методы технического обслуживания оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Ведение процесса расфасовки и упаковки напитков
Навык 1:
Контроль качества расфасованной продукции
Умения:
2 разряд:
1. Проверять целостность упаковки.
2. Отбраковывать дефектную продукцию.
3. Сортировать готовую продукцию.
3 разряд:
1. Измерять массу или объем расфасованного напитка.
2. Проверять качество укупорки.
3. Вести учет брака.
4 разряд:
1. Организовывать контроль качества продукции в процессе.
2. Составлять отчеты по выявленным несоответствиям.
3. Устранять причины возникновения брака.
5 разряд:
1. Анализировать результаты контроля качества.
2. Разрабатывать мероприятия по снижению уровня брака.
3. Внедрять системы ХАССП в процесс упаковки.
Знания:
2 разряд:
1. Правила приемки и сортировки продукции.
2. Виды дефектов упаковки.
3. Основы санитарии.
3 разряд:
1. Методы измерения объема и массы напитков.
2. Требования к герметичности упаковки.
3. Правила ведения учета брака.
4 разряд:
1. Нормативные документы по качеству напитков.
2. Методы анализа причин брака.
3. Способы устранения дефектов упаковки.
5 разряд:
1. Система ХАССП и стандарты качества.
2. Методы статистического контроля качества.
3. Международные требования к безопасности напитков.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Управление технологическим процессом
Умения:
2 разряд:
1. Включать и останавливать машины по инструкции.
2. Контролировать равномерную подачу бутылок и банок.
3. Удалять видимые дефекты упаковки.
3 разряд:
1. Контролировать работу дозирующих устройств.
2. Поддерживать заданный темп упаковки.
3. Вести простую отчетность о количестве готовой продукции.
4 разряд:
1. Обеспечивать стабильность технологического процесса.
2. Контролировать параметры температуры, давления, дозировки.
3. Своевременно выявлять и устранять мелкие неисправности.
5 разряд:
1. Управлять автоматизированными линиями розлива и упаковки.
2. Вносить изменения в режим работы для повышения эффективности.
3. Анализировать производственные данные.
Знания:
2 разряд:
1. Основные правила эксплуатации упаковочных машин.
2. Виды напитков и особенности их расфасовки.
3. Основы охраны труда при работе с оборудованием.
3 разряд:

2. Электртехника және автоматика негіздері.
3. Жабдықты майлау және күтіп ұстау ережелері.
4 разряд:
1. Өлшеу желілерінің техникалық сипаттамалары.
2. Дозалау мен қыздыру режимдерін реттеу тәсілдері.
3. Баптау жұмыстарын жүргізу ережелері.
5 разряд:
1. Диагностика және ақауларды іздестіру негіздері.
2. Орау желілерінің бағдарламалық қамтамасыз етуі.
3. Жабдықты техникалық қызмет көрсетудің заманауи әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- еңбек функциясы:
Сусындарды құю және қаптау процесін жүргізу
1- дағды:
Құйылған өнімдердің сапасын бақылау
Машықтар:
2-разряд:
1. Орамның бүтіндігін тексеру.
2. Ақаулы өнімді іріктеу.
3. Дайын өнімді сұрыптау.
3-разряд:
1. Құйылған сусынның массасын немесе көлемін өлшеу.
2. Тығындау сапасын тексеру.
3. Бүлінген өнімді есепке алу.
4-разряд:
1. Өнім сапасын үдеріс барысында бақылауды ұйымдастыру.
2. Анықталған сәйкессіздіктер бойынша есептер жасау.
3. Бүлінген өнімнің пайда болу себептерін жою.
5-разряд:
1. Сапаны бақылау нәтижелерін талдау.
2. Бүлінген өнімнің деңгейін төмендету бойынша іс-шараларды әзірлеу.
3. Орау үдерісіне HACCP жүйесін енгізу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Өнімді қабылдау және сұрыптау ережелері.
2. Орамның ақау түрлері.
3. Санитария негіздері.
3-разряд:
1. Сусындардың көлемі мен массасын өлшеу әдістері.
2. Орамның герметикалығы бойынша талаптар.
3. Бүлінген өнімді есепке алу қағидалары.
4-разряд:
1. Сусын сапасына қатысты нормативтік құжаттар.
2. Бүліну себептерін талдау әдістері.
3. Орау ақауларын жою тәсілдері.
5-разряд:
1. HACCP жүйесі және сапа стандарттары.
2. Сапаны статистикалық бақылау әдістері.
3. Сусындардың қауіпсіздігіне қойылатын халықаралық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Технологиялық жүйені басқару
Машықтар:
2-разряд:
1. Нұсқаулық бойынша машиналарды қосу және тоқтату.
2. Бөтелкелер мен банкалардың біркелкі берілуін бақылау.
3. Орамның көзге көрінетін ақауларын жою.
3-разряд:
1. Дозалау құрылғыларының жұмысын бақылау.
2. Қаптау қарқынын белгіленген деңгейде ұстап тұру.
3. Дайын өнімнің саны туралы қарапайым есеп жүргізу.
4-разряд:
1. Технологиялық үрдістің тұрақтылығын қамтамасыз ету.
2. Температура, қысым, дозалау параметрлерін бақылау.
3. Ұсақ ақауларды дер кезінде анықтау және жою.
5-разряд:
1. Құю және қаптау автоматтандырылған желілерін басқару.
2. Тиімділікті арттыру үшін жұмыс режиміне өзгерістер енгізу.
3. Өндірістік деректерді талдау.
Білімдер:
2-разряд:
1. орау машиналарын пайдаланудың негізгі қағидалары.
2. Сусын түрлері және оларды құю ерекшеліктері.
3. Жабдықпен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қорғау негіздері.
3-разряд:

1. Принципы дозирования и герметизации упаковки.
2. Правила ведения сменной документации.
3. Методы визуального контроля качества продукции.
4 разряд:
1. Технологические параметры упаковки напитков.
2. Методы регулировки производительности оборудования.
3. Правила санитарной обработки линии.
5 разряд:
1. Автоматизированные системы управления линией.
2. Методы анализа производственного процесса.
3. Современные технологии упаковки напитков.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Техническое обслуживание и ремонт оборудования
Навык 1:
Текущий уход за оборудованием
Умения:
2 разряд:
1. Проводить очистку машин от остатков продукции.
2. Выполнять смазку простых узлов.
3. Подготавливать рабочее место к смене.
3 разряд:
1. Осуществлять замену расходных материалов.
2. Контролировать работу охладителей и компрессоров.
3. Проводить профилактический осмотр.
4 разряд:
1. Выполнять замену узлов и деталей по инструкции.
2. Устранять простые неисправности.
3. Составлять заявку на ремонт.
5 разряд:
1. Диагностировать и устранять сложные неисправности.
2. Проводить профилактические ремонты.
3. Участвовать в модернизации оборудования.
Знания:
2 разряд:
1. Правила санитарной обработки оборудования.
2. Инструкции по смазке машин.
3. Требования охраны труда.
3 разряд:
1. Схемы работы компрессоров и охладителей.
2. Методы профилактического осмотра.
3. Правила замены расходных материалов.
4 разряд:
1. Методы устранения мелких неисправностей.
2. Правила составления заявок на ремонт.
3. Основы механики упаковочных машин.
5 разряд:
1. Современные методы диагностики оборудования.
2. Правила проведения планового ремонта.
3. Основы модернизации и оптимизации работы машин.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Взаимодействие с ремонтными службами
Умения:
2 разряд:
1. Сообщать о неисправностях мастеру.
2. Передавать информацию о браке и сбоях.
3. Подготавливать оборудование к осмотру.
3 разряд:
1. Оформлять заявки на ремонт.
2. Фиксировать время простоя оборудования.
3. Контролировать сроки устранения неисправностей.
4 разряд:
1. Участвовать в приемке оборудования после ремонта.
2. Проверять работу узлов после восстановления.
3. Вести журнал технического состояния.
5 разряд:
1. Организовывать взаимодействие с ремонтными службами.
2. Контролировать качество выполненных ремонтных работ.
3. Участвовать в разработке графиков обслуживания.
Знания:
2 разряд:
1. Правила передачи информации о неисправностях.
2. Основы производственной дисциплины.
3. Обязанности ремонтного персонала.
3 разряд:
1. Формы заявок на ремонт.
2. Методы учета простоев.

1. Орамды дозалау және герметизациялау қағидаттары.
2. Ауысымдық құжаттаманы жүргізу ережелері.
3. Өнім сапасын көзбен бақылау әдістері.
4-разряд:
1. Сусындарды орау технологиялық параметрлері.
2. Жабдық өнімділігін реттеу әдістері.
3. Желіге санитариялық өңдеу жүргізу қағидалары.
5-разряд:
1. Желіні басқарудың автоматтандырылған жүйелері.
2. Өндірістік процесті талдау әдістері.
3. Сусындарды қаптаудың заманауи технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу
1- дағды:
Жабдықты ағымдағы күтіп-ұстау
Машықтар:
2-разряд:
1. Машиналарды өнім қалдықтарынан тазарту.
2. Қарапайым тораптарды майлау жұмыстарын жүргізу.
3. Жұмыс орнын ауысымға дайындау.
3-разряд:
1. Шығын материалдарын ауыстыру.
2. Салқындатқыштар мен компрессорлардың жұмысын бақылау.
3. Профилактикалық тексеру жүргізу.
4-разряд:
1. Нұсқаулыққа сәйкес тораптар мен бөлшектерді ауыстыру.
2. Қарапайым ақауларды жою.
3. Жөндеуге өтінім жасау.
5-разряд:
1. Күрделі ақауларды диагностикалау және жою.
2. Профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
3. Жабдықты жаңғыртуға қатысу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Жабдықты санитариялық өңдеу қағидалары.
2. Машиналарды майлау бойынша нұсқаулықтар.
3. Еңбекті қорғау талаптары.
3-разряд:
1. Компрессорлар мен салқындатқыштардың жұмыс сызбалары.
2. Профилактикалық тексеру әдістері.
3. Шығын материалдарын ауыстыру ережелері.
4-разряд:
1. Ұсақ ақауларды жою әдістері.
2. Жөндеуге өтінім жасау ережелері.
3. Орау машиналары механикасының негіздері.
5-разряд:
1. Жабдықты диагностикалаудың заманауи әдістері.
2. Жоспарлы жөндеуді жүргізу ережелері.
3. Машиналардың жұмысын жаңғырту және оңтайландыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жөндеу қызметімен байланыс
Машықтар:
2-разряд:
1. Ақаулар туралы шеберге хабарлау.
2. Ақаулар мен іркілістер жөніндегі ақпаратты жеткізу.
3. Жабдықты тексеруге дайындау.
3-разряд:
1. Жөндеуге өтінімдерді рәсімдеу.
2. Жабдықтың тоқтап тұру уақытын тіркеу.
3. Ақауларды жою мерзімдерін бақылау.
4-разряд:
1. Жөндеуден кейін жабдықты қабылдауға қатысу.
2. Қалпына келтірілген тораптардың жұмысын тексеру.
3. Техникалық жағдай журналына жазбалар жүргізу.
5-разряд:
1. Жөндеу қызметтерімен өзара әрекеттесуді ұйымдастыру.
2. Жүргізілген жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.
3. Қызмет көрсету кестелерін әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Ақаулар туралы ақпаратты беру ережелері.
2. Өндірістік тәртіп негіздері.
3. Жөндеу персоналының міндеттері.
3-разряд:
1. Жөндеуге өтінім нысандары.
2. Тоқтап тұруды есепке алу әдістері.

3. Правила взаимодействия с ремонтными службами.
4 разряд:
1. Методы проверки оборудования после ремонта.
2. Правила ведения журналов учета.
3. Ответственность персонала за техническое состояние машин.
5 разряд:
1. Основы планирования ремонтов.
2. Современные системы учета обслуживания.
3. Методы контроля качества ремонтных работ.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции
10. Карточка профессии "Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции":
Код группы:
7239-2
Код наименования занятия:
7239-2-017
Наименование профессии:
Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 76. Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции, 3 разряд
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 77. Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции, 4 разряд
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 78. Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции, 5 разряд
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 79. Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции, 6 разряд

3. Жөндеу қызметтерімен өзара әрекет ету ережелері.
4-разряд:
1. Жөндеуден кейін жабдықты тексеру әдістері.
2. Есепке алу журналдарын жүргізу ережелері.
3. Машиналардың техникалық жағдайы үшін персоналдың жауапкершілігі.
5-разряд:
1. Жөндеуді жоспарлау негіздері.
2. Қызмет көрсетуді есепке алудың заманауи жүйелері.
3. Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
3
Тағам өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы
10. "Тағам өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы" кәсіп карточкасы
Топ коды:
7239-2
Қызмет атауының коды:
7239-2-017
Кәсіп атауы:
Тағам өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
76-параграф. Тамақ өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы, 3-разряд
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
77-параграф. Тамақ өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы, 4-разряд
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
78-параграф. Тамақ өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы, 5-разряд
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
79-параграф. Тамақ өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы, 6-разряд

Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 80. Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции, 7 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7239-2-032 - Наладчик технологического оборудования
Основная цель деятельности:
Наладка, ремонт и эксплуатация специального технологического оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка оборудования к работе
2. Обеспечение бесперебойной работы оборудования
3. Оптимизация производственных процессов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка оборудования к работе
Навык 1:
Настройка и регулировка оборудования перед запуском
Умения:
3 разряд.
1. Выполнять внешнюю проверку состояния оборудования.
2. Проводить простую регулировку механизмов по инструкции.
3. Подготавливать рабочее место и инструмент.
4 разряд.
1. Настраивать узлы и агрегаты оборудования в соответствии с технологическими картами.
2. Проверять работу отдельных механизмов в холостом режиме.
3. Проводить мелкие регулировки в процессе наладки.
5 разряд.
1. Выполнять полную регулировку оборудования по технологическим параметрам.
2. Проверять взаимодействие всех систем оборудования.
3. Выявлять и устранять отклонения при пробном запуске.
6 разряд.
1. Проводить комплексную наладку оборудования для различных видов напитков.
2. Настраивать автоматические системы контроля и подачи.
3. Разрабатывать режимные карты наладки.
7 разряд.
1. Осуществлять высокотехнологичную наладку оборудования с компьютерным управлением.
2. Вносить корректировки в программы автоматического регулирования.
3. Руководить наладкой и вводом оборудования в эксплуатацию.
Знания:
3 разряд.
1. Основы устройства и работы оборудования для производства напитков.
2. Инструкции по эксплуатации и технике безопасности.
3. Основы технологического процесса производства напитков.
4 разряд.
1. Принципы регулировки и настройки механизмов.

48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
80-параграф. Тамақ өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды баптаушы, 7-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі талап емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
7239-2-032 - Технологиялық жабдықтарды баптаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы технологиялық жабдықты баптау, жөндеу және пайдалану.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықты жұмысқа дайындау
2. Жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
3. Өндірістік үрдістерді оңтайландыру
Қосымша еңбек функциялары:
1- еңбек функциясы:
Жабдықты жұмысқа дайындау
1-дағды:
Жабдықты қосар алдында баптау
Машықтар:
3 разряд.
1. Жабдықтың жағдайын сырттай тексеруді орындау.
2. Нұсқаулыққа сәйкес механизмдерді қарапайым реттеу.
3. Жұмыс орнын және құрал-саймандарды дайындау.
4 разряд.
1. Технологиялық карталарға сәйкес жабдықтың тораптары мен агрегаттарын реттеу.
2. Жекелеген механизмдердің жұмысын бос жүріс режимінде тексеру.
3. Баптау үрдісінде ұсақ реттеужұмыстарын жүргізу.
5 разряд.
1. Жабдықты технологиялық параметрлер бойынша толық реттеу.
2. Жабдықтың барлық жүйелерінің өзара әрекетін тексеру.
3. Сынақтық іске қосу кезінде ауытқуларды анықтап, жою.
6 разряд.
1. Әр түрлі сусын түрлеріне арналған жабдықты кешенді баптаудан өткізу.
2. Автоматты бақылау және беру жүйелерін реттеу.
3. Баптаудың режимдік карталарын әзірлеу.
7 разряд.
1. Компьютерлік басқаруы бар жабдықты жоғары технологиялық баптаудан өткізу.
2. Автоматты реттеу бағдарламаларына түзетулер енгізу.
3. Жабдықты баптаудан өткізу және пайдалануға енгізу жұмыстарын басқару.
Білімдер:
3 разряд.
1. Сусын өндіру жабдықтарының құрылымы мен жұмысының негіздері.
2. Пайдалану және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар.
3. Сусындар өндірісінің технологиялық үрдісінің негіздері.
4 разряд.
1. Механизмдерді реттеу және баптау қағидаттары.

2. Виды дефектов оборудования и способы их устранения.
3. Требования к санитарии и гигиене на производстве.
5 разряд.
1. Схемы взаимодействия узлов и агрегатов оборудования.
2. Методы проверки и испытаний после наладки.
3. Нормативные параметры технологического процесса.
6 разряд.
1. Принципы автоматизированного контроля параметров.
2. Технологические особенности наладки оборудования для разных напитков.
3. Методы документирования режимов наладки.
7 разряд.
1. Современные системы управления оборудованием.
2. Программное обеспечение для автоматической наладки.
3. Методики оптимизации производственных процессов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проверка готовности оборудования к производственному циклу
Умения:
3 разряд.
1. Проверять наличие смазки и охлаждающих жидкостей.
2. Убедиться в исправности крепежа.
3. Сообщать о дефектах мастеру.
4 разряд.
1. Проводить контроль запуска оборудования.
2. Устранять простые неисправности.
3. Докладывать о результатах проверки.
5 разряд.
1. Проверять соответствие режимов нормативам.
2. Контролировать подготовку вспомогательных систем.
3. Самостоятельно устранять мелкие поломки.
6 разряд.
1. Проводить комплексные проверки систем управления.
2. Настраивать датчики и сигнализацию.
3. Руководить подготовкой оборудования в смене.
7 разряд.
1. Осуществлять диагностику высокотехнологичных узлов.
2. Разрабатывать инструкции по проверке готовности.
3. Руководить комиссией по приемке оборудования к работе.
Знания:
3 разряд.
1. Правила проверки оборудования перед работой.
2. Основные параметры нормальной работы.
3. Виды простых неисправностей.
4 разряд.
1. Методы запуска оборудования.
2. Способы устранения мелких неисправностей.
3. Устройство вспомогательных систем.
5 разряд.
1. Нормативные параметры работы оборудования.
2. Методы контроля состояния.
3. Основы диагностики узлов.
6 разряд.
1. Принципы работы автоматических систем защиты.
2. Методы проверки датчиков.
3. Требования к документации проверки.
7 разряд.
1. Современные методы диагностики.
2. Стандарты приемки оборудования.
3. Правила разработки инструкций по проверке.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение бесперебойной работы оборудования
Навык 1:
Контроль технического состояния
Умения:
3 разряд.
1. Определять простейшие неисправности.
2. Уведомлять о поломках мастера.
3. Поддерживать чистоту оборудования.
4 разряд.
1. Устранять мелкие неисправности.
2. Проводить смазку и регулировку.
3. Заменять простые детали.
5 разряд.
1. Определять причины сбоев.
2. Проводить ремонт основных узлов.
3. Контролировать восстановление параметров.
6 разряд.

2. Жабдық ақауларының түрлері және оларды жою тәсілдері.
3. Өндірістегі санитария мен гигиенаға қойылатын талаптар.
5 разряд.
1. Жабдық тораптары мен агрегаттарының өзара әрекет ету сұлбалары.
2. Баптаудан кейінгі тексеру және сынау әдістері.
3. Технологиялық үрдістің нормативтік параметрлері.
6 разряд.
1. Параметрлерді бақылаудың автоматтандырылған қағидаттары.
2. Әртүрлі сусындарға арналған жабдықты баптаудың технологиялық ерекшеліктері.
3. Баптау режимдерін құжаттандыру әдістері.
7 разряд.
1. Жабдықты басқарудың заманауи жүйелері.
2. Автоматты баптауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету.
3. Өндірістік үрдістерді оңтайландыру әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Өндірістік циклға жабдықтың дайындығын тексеру
Машықтар:
3 разряд.
1. Майлау және салқындатқыш сұйықтықтардың болуын тексеру.
2. Бекітпелердің дұрыстығына көз жеткізу.
3. Ақаулар туралы шеберге хабарлау.
4 разряд.
1. Жабдықты іске қосу барысын бақылау.
2. Қарапайым ақауларды жою.
3. Тексеру нәтижелері туралы баяндау.
5 разряд.
1. Режимдердің нормативтерге сәйкестігін тексеру.
2. Көмекші жүйелердің дайындалуын бақылау.
3. Ұсақ бұзылуларды өз бетінше жою.
6 разряд.
1. Басқару жүйелерін кешенді тексеру.
2. Датчиктер мен дабыл жүйесін баптау.
3. Ауысымда жабдықты дайындауды басқару.
7 разряд.
1. Жоғары технологиялық тораптардың диагностикасын жүргізу.
2. Дайындықты тексеру бойынша нұсқаулықтар әзірлеу.
3. Жабдықты жұмысқа қабылдау жөніндегі комиссияны басқару.
Білімдер:
3 разряд.
1. Жабдықты жұмысқа дейін тексеру ережелері.
2. Қалыпты жұмыстың негізгі параметрлері.
3. Қарапайым ақаулар түрлері.
4 разряд.
1. Жабдықты іске қосу әдістері.
2. Ұсақ ақауларды жою тәсілдері.
3. Көмекші жүйелердің құрылымы.
5 разряд.
1. Жабдықтың жұмыс істеуінің нормативтік параметрлері.
2. Жағдайын бақылау әдістері.
3. Тораптарды диагностикалаудың негіздері.
6 разряд.
1. Қорғаудың автоматты жүйелерінің жұмыс қағидалары.
2. Датчиктерді тексеру әдістері.
3. Тексеру құжаттамасына қойылатын талаптар.
7 разряд.
1. Заманауи диагностика әдістері.
2. Жабдықты қабылдау стандарттары.
3. Тексеру бойынша нұсқаулықтар әзірлеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- еңбек функциясы:
Жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
1- дағды:
Техникалық жай-күйді бақылау
Машықтар:
3 разряд.
1. Қарапайым ақауларды анықтау.
2. Ақаулар туралы шеберге хабарлау.
3. Жабдықтың тазалығын сақтау.
4 разряд.
1. Ұсақ ақауларды жою.
2. Майлау және реттеу жұмыстарын жүргізу.
3. Қарапайым бөлшектерді ауыстыру.
5 разряд.
1. Істен шығу себептерін анықтау.
2. Негізгі тораптарды жөндеу.
3. Параметрлердің қалпына келуін бақылау.
6 разряд.

1. Выполнять диагностику сложных неисправностей.
2. Ремонтировать агрегаты оборудования.
3. Повышать надежность оборудования.
7 разряд.
1. Руководить ремонтом и модернизацией.
2. Применять новые методы диагностики.
3. Анализировать причины износа и разрабатывать решения.
Знания:
3 разряд.
1. Основы ухода за оборудованием.
2. Простые неисправности.
3. Правила безопасной эксплуатации.
4 разряд.
1. Виды профилактического обслуживания.
2. Способы устранения неисправностей.
3. Устройство простых механизмов.
5 разряд.
1. Методы диагностики.
2. Причины поломок и их устранение.
3. Технологические параметры работы.
6 разряд.
1. Современные методы диагностики.
2. Причины износа деталей.
3. Методы повышения надежности.
7 разряд.
1. Системы ППР.
2. Новые технологии диагностики.
3. Методы модернизации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проведение планово-профилактических работ
Умения:
3 разряд.
1. Выполнять уборку и смазку оборудования.
2. Проверять состояние простых узлов.
3. Сообщать о необходимости ремонта.
4 разряд.
1. Выполнять замену изношенных деталей.
2. Проводить профилактическую регулировку.
3. Заполнять журнал обслуживания.
5 разряд.
1. Планировать профилактику в смене.
2. Проводить средний ремонт узлов.
3. Контролировать выполнение работ.
6 разряд.
1. Разрабатывать графики ТО.
2. Контролировать выполнение плановых ремонтов.
3. Анализировать результаты профилактики.
7 разряд.
1. Руководить системой ППР.
2. Оптимизировать графики ТО.
3. Внедрять новые технологии обслуживания.
Знания:
3 разряд.
1. Основы профилактического ухода.
2. Правила смазки.
3. Сроки осмотра оборудования.
4 разряд.
1. Виды плановой профилактики.
2. Способы замены деталей.
3. Ведение документации ТО.
5 разряд.
1. Методы планирования профилактики.
2. Нормативы ремонта.
3. Основы контроля качества ТО.
6 разряд.
1. Современные методы анализа ТО.
2. Документы планирования ремонта.
3. Способы контроля работы агрегатов.
7 разряд.
1. Системы управления ТО.
2. Новые технологии ППР.
3. Методики оптимизации ремонта.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Оптимизация производственных процессов
Навык 1:
Совершенствование режимов работы оборудования
Умения:
3 разряд.
1. Работать по готовым картам режимов.
2. Выполнять корректировки по указанию мастера.
3. Контролировать параметры оборудования.
4 разряд.
1. Вносить мелкие изменения в режимы.
2. Корректировать скорость подачи.
3. Оценивать стабильность параметров.
5 разряд.

1. Күрделі ақауларға диагностика жүргізу.
2. Жабдық агрегаттарын жөндеу.
3. Жабдықтың сенімділігін арттыру.
7 разряд.
1. Жөндеу және жаңғырту жұмыстарына басшылық жасау.
2. Жаңа диагностика әдістерін қолдану.
3. Тозу себептерін талдау және шешімдер әзірлеу.
Білімдер:
3 разряд.
1. Жабдықты күтіп-ұстаудың негіздері.
2. Қарапайым ақаулар.
3. Қауіпсіз пайдалану қағидалары.
4 разряд.
1. Алдын алу қызметінің түрлері.
2. Ақауларды жою тәсілдері.
3. Қарапайым механизмдердің құрылысы.
5 разряд.
1. Диагностика әдістері.
2. Бұзылу себептері және оларды жою.
3. Жұмыстың технологиялық параметрлері.
6 разряд.
1. Қазіргі заманғы диагностика әдістері.
2. Бөлшектердің тозу себептері.
3. Сенімділікті арттыру әдістері.
7 разряд.
1. ЖӨЖ (жоспарлы-алдын алу жөндеу) жүйелері.
2. Диагностиканың жаңа технологиялары.
3. Жаңғырту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Жоспарлы профилактикалық жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
3 разряд.
1. Жабдықты тазалау және майлау жұмыстарын орындау.
2. Қарапайым тораптардың жағдайын тексеру.
3. Жөндеудің қажеттілігі туралы хабарлау.
4 разряд.
1. Тозған бөлшектерді ауыстыру.
2. Алдын алу реттеуін жүргізу.
3. Қызмет көрсету журналын толтыру.
5 разряд.
1. Ауысымдағы профилактиканы жоспарлау.
2. Тораптардың орташа жөндеуін жүргізу.
3. Жұмыстардың орындалуын бақылау.
6 разряд.
1. Техникалық қызмет көрсету кестелерін әзірлеу.
2. Жоспарлы жөндеулердің орындалуын бақылау.
3. Профилактика нәтижелерін талдау.
7 разряд.
1. ЖӨЖ (жоспарлы-алдын алу жөндеу) жүйесін басқару.
2. ТТ кестелерін оңтайландыру.
3. Қызмет көрсетудің жаңа технологияларын енгізу.
Білімдер:
3 разряд.
1. Профилактикалық күтімнің негіздері.
2. Майлау ережелері.
3. Жабдықты қарау мерзімдері.
4 разряд.
1. Жоспарлы профилактика түрлері.
2. Бөлшектерді ауыстыру тәсілдері.
3. ТТ (техникалық қызмет көрсету) құжаттамасын жүргізу.
5 разряд.
1. Профилактиканы жоспарлау әдістері.
2. Жөндеу нормативтері.
3. ТТ сапасын бақылау негіздері.
6 разряд.
1. ТТ-ны талдаудың заманауи әдістері.
2. Жөндеуді жоспарлау құжаттары.
3. Агрегаттардың жұмысын бақылау тәсілдері.
7 разряд.
1. ТТ басқару жүйелері.
2. ЖӨЖ (жоспарлы-алдын алу жөндеу) жаңа технологиялары.
3. Жөндеуді оңтайландыру әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3- еңбек функциясы:
Өндірістік үрдістерді оңтайландыру
1- дағды:
Жабдықтың жұмыс режимдерін жетілдіру
Машықтар:
3 разряд.
1. Дайын режимдік карталар бойынша жұмыс істеу.
2. Шебердің нұсқауы бойынша түзетулер енгізу.
3. Жабдықтың параметрлерін бақылау.
4 разряд.
1. Режимдерге ұсақ өзгерістер енгізу.
2. Беру жылдамдығын реттеу.
3. Параметрлердің тұрақтылығын бағалау.
5 разряд.

1. Самостоятельно корректировать параметры.
2. Составлять отчеты.
3. Оценивать эффективность режимов.
6 разряд.
1. Разрабатывать оптимальные режимы.
2. Снижать энергозатраты.
3. Готовить рекомендации для персонала.
7 разряд.
1. Оптимизировать процессы с учетом новых технологий.
2. Руководить внедрением инноваций.
3. Анализировать производственные показатели.
Знания:
3 разряд.
1. Основные параметры процесса.
2. Инструкции по работе.
3. Основы техники безопасности.
4 разряд.
1. Нормативы производительности.
2. Методы контроля параметров.
3. Требования к качеству продукции.
5 разряд.
1. Принципы анализа эффективности.
2. Методы отчетности.
3. Технологические параметры качества.
6 разряд.
1. Методы оптимизации процессов.
2. Экономика энергосбережения.
3. Нормативные документы по эксплуатации.
7 разряд.
1. Инновационные технологии.
2. Методы анализа эффективности.
3. Стратегии повышения качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Участие в модернизации производственного оборудования
Умения:
3 разряд.
1. Выполнять указания мастера при демонтаже узлов.
2. Подготавливать инструменты и материалы.
3. Участвовать в испытаниях оборудования.
4 разряд.
1. Помогать при установке нового оборудования.
2. Выполнять простые монтажные операции.
3. Контролировать стабильность работы после модернизации.
5 разряд.
1. Проводить замену отдельных узлов.
2. Тестировать работу после модернизации.
3. Документировать результаты испытаний.
6 разряд.
1. Разрабатывать предложения по модернизации.
2. Контролировать внедрение новых узлов.
3. Анализировать эффективность модернизации.
7 разряд.
1. Руководить процессами модернизации.
2. Внедрять новые технологии и системы управления.
3. Разрабатывать инструкции по эксплуатации модернизированного оборудования.
Знания:
3 разряд.
1. Основы модернизации оборудования.
2. Правила безопасности при демонтаже.
3. Виды простых узлов.
4 разряд.
1. Основы монтажа.
2. Способы проверки после модернизации.
3. Требования к испытаниям.
5 разряд.
1. Методы тестирования оборудования.
2. Документация модернизации.
3. Основы технического контроля.
6 разряд.
1. Современные направления модернизации.
2. Принципы внедрения новых узлов.
3. Методы анализа эффективности.
7 разряд.
1. Новые технологии управления.
2. Стандарты модернизации.
3. Разработка эксплуатационных инструкций.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Терпеливость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Оператор поточно-автоматической линии
2
Упаковщик-фасовщик

1. Параметрлерді өздігінен түзету.
2. Есептер құрастыру.
3. Режимдердің тиімділігін бағалау.
6 разряд.
1. Оңтайлы режимдерді әзірлеу.
2. Энергия шығындарын азайту.
3. Персоналға ұсыныстар дайындау.
7 разряд.
1. Жаңа технологияларды ескере отырып процестерді оңтайландыру.
2. Инновацияларды енгізуді басқару.
3. Өндірістік көрсеткіштерді талдау.
Білімдер:
3 разряд.
1. Үдерістің негізгі параметрлері.
2. Жұмыс бойынша нұсқаулықтар.
3. Еңбек қауіпсіздігінің негіздері.
4 разряд.
1. Өнімділіктің нормативтері.
2. Параметрлерді бақылау әдістері.
3. Өнім сапасына қойылатын талаптар.
5 разряд.
1. Тиімділікті талдау қағидаттары.
2. Есептілік әдістері.
3. Сапаның технологиялық параметрлері.
6 разряд.
1. Үдерістерді оңтайландыру әдістері.
2. Энергия үнемдеудің экономикасы.
3. Пайдалану бойынша нормативтік құжаттар.
7 разряд.
1. Инновациялық технологиялар.
2. Тиімділікті талдау әдістері.
3. Сапаны арттыру стратегиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Өндірістік жабдықтарды жаңартуға қатысу
Машықтар:
3 разряд.
1. Тораптарды бөлшектеу кезінде шебердің нұсқауларын орындау.
2. Құралдар мен материалдарды дайындау.
3. Жабдықты сынақтан өткізуге қатысу.
4 разряд.
1. Жаңа жабдықты орнатуға көмектесу.
2. Қарапайым монтаждау операцияларын орындау.
3. Жаңартудан кейінгі жұмыстың тұрақтылығын бақылау.
5 разряд.
1. Жекелеген тораптарды ауыстыру.
2. Жаңартудан кейінгі жұмысты сынақтан өткізу.
3. Сынақ нәтижелерін құжаттау.
6 разряд.
1. Жаңарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2. Жаңа тораптарды енгізуді бақылау.
3. Жаңартудың тиімділігін талдау.
7 разряд.
1. Жаңарту үрдістеріне жетекшілік ету.
2. Жаңа технологиялар мен басқару жүйелерін енгізу.
3. Жаңартылған жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
Білімдер:
3 разряд.
1. Жабдықты жаңарту негіздері.
2. Бөлшектеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
3. Қарапайым тораптардың түрлері.
4 разряд.
1. Монтаждаудың негіздері.
2. жаңартудан кейін тексеру тәсілдері.
3. Сынақтарға қойылатын талаптар.
5 разряд.
1. Жабдықты сынақтан өткізу әдістері.
2. Жаңарту құжаттамасы.
3. Техникалық бақылаудың негіздері.
6 разряд.
1. Жаңартудың заманауи бағыттары.
2. Жаңа тораптарды енгізу қағидаттары.
3. Тиімділікті талдау әдістері.
7 разряд.
1. Басқарудың жаңа технологиялары.
2. Жаңарту стандарттары.
3. Пайдалану нұсқаулықтарын әзірлеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Ағынды-автоматты желі операторы
2
Өлшеп-ораушы

11. Карточка профессии "Микробиолог, контроль качества":
Код группы:
2131-5
Код наименования занятия:
2131-5-009
Наименование профессии:
Микробиолог, контроль качества
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 75. Начальник производственной лаборатории (по контролю производства)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Образование по соответствующему направлению подготовки кадров или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2131-5-003 - Инженер-микробиолог
8132-1-041 - Лаборант-микробиолог
Основная цель деятельности:
Осуществление микробиологического контроля материалов, сырья, производственного оборудования, готовой продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Микробиологический контроль производства.
2. Проведение микробиологического контроля качества напитков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Микробиологический контроль производства.
Навык 1:
Контроль микробиологического состояния производства на всех этапах.
Умения:
1. Выполнение работ с микроорганизмами и продуктами их жизнедеятельности.
2. Осуществление посевных работ и считывание результатов микробиологического анализа.
3. Исследование причин возникновения отклонений микробиологических показателей от требований технологического процесса.
4. Составление лабораторной отчетности.
Знания:
1. Лабораторное оборудование, контрольно-измерительная аппаратура, правила ее эксплуатации и наладки.
2. Методы проведения анализов измерений, испытаний и других видов исследований.
3. Стандартизация и контроль качества анализов.
4. Микробиологические методы при контроле полуфабрикатов и готовой продукции.

11. "Микробиолог, сапаны бақылау" кәсіп карточкасы
Топ коды:
2131-5
Қызмет атауының коды:
2131-5-009
Кәсіп атауы:
Микробиолог, сапаны бақылау
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
75-параграф. Өндірістік зертхананың бастығы (өндірісті бақылау бойынша)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша білім немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім тиісті мамандық (біліктілік) бойынша, еңбек өтіліне қойылатын талаптарсыз.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-5-003 - Инженер-микробиолог
8132-1-041 - Микробиолог-зертханашы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Материалдарға, шикізатқа, өндірістік жабдықтарға және дайын өнімге микробиологиялық бақылау жүргізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірісті микробиологиялық бақылау.
2. Сусындардың сапасына микробиологиялық бақылау жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1- еңбек функциясы:
Өндірісті микробиологиялық бақылау.
1-дағды:
Барлық кезеңдердегі өндірістің микробиологиялық жағдайын бақылау.
Машықтар:
1. Микроорганизмдермен және олардың тіршілік ету өнімдерімен жұмыстарды орындау.
2. Егіс жұмыстарын жүргізу және микробиологиялық талдау нәтижелерін оқу.
3. Микробиологиялық көрсеткіштердің технологиялық үрдістерін талаптарынан ауытқу себептерін зерттеу.
4. Зертханалық есептілікті жасау.
Білімдер:
1. Зертханалық жабдық, бақылау-өлшеу аппаратурасы, оны пайдалану және баптау қағидалары.
2. Өлшеулерге, сынақтарға және зерттеудің басқа түрлеріне талдау жүргізу әдістері.
3. Талдау сапасын стандарттау және бақылау.
4. Жартылай фабрикаттарды бақылау кезіндегі микробиологиялық әдістер және дайын өнім.

5. Органолептический анализ (бракераж)
6. Контроль, осуществляемый технологическими и санитарно-техническими пищевыми лабораториями.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Умения:
1. Соблюдать и выполнять требования стандартов производства.
2. Применять методы рациональной организации труда.
3. Соблюдать и выполнять нормы охраны труда и противопожарной безопасности на рабочем месте.
Знания:
1. Требования к качеству выполняемых работ и организации труда на производстве.
2. Санитарные нормы и правила, предъявляемые на производстве.
3. Безопасные методы труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Проведение микробиологического контроля качества напитков
Навык 1:
Отбор и подготовка проб для микробиологических исследований
Умения:
1. Проводить отбор проб сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в соответствии с установленными методиками.
2. Подготавливать питательные среды и реактивы для проведения анализов.
3. Обеспечивать условия стерильности при работе с пробами.
Знания:
1. Методы отбора проб и правила их маркировки.
2. Основные требования санитарных норм и правил (СанПиН) в производстве напитков.
3. Основы микробиологии и гигиены пищевых производств.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Проведение микробиологических анализов и оформление результатов
Умения:
1. Определять количественные и качественные показатели микрофлоры напитков.
2. Использовать микроскопическое и бактериологическое оборудование для анализа.
3. Оформлять результаты исследований и представлять заключение о соответствии продукции требованиям.
Знания:
1. Методики микробиологических исследований (посев, инкубация, идентификация микроорганизмов).
2. Критерии безопасности и качества напитков по микробиологическим показателям.
3. Порядок ведения лабораторной документации и оформления отчетов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Аналитическое мышление
Концентрация и управление вниманием
Бережливое производство
Знание продукта
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Мастер цеха (обрабатывающая промышленность)
6
Инженеры-технологи пищевого производства
12. Карточка профессии "Мастер цеха (обрабатывающая промышленность)":
Код группы:
1321-0
Код наименования занятия:
1321-0-024
Наименование профессии:
Мастер цеха (обрабатывающая промышленность)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

5. Органолептикалық талдау (бракераж)
6. Технологиялық және санитарлық-техникалық тамақ зертханалары жүзеге асыратын бақылау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Өндіріс стандарттарының талаптарын сақтау және орындау.
2. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру әдістерін қолдану.
3. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау және орындау.
Білімдер:
1. Өндірісте орындалатын жұмыстардың сапасына және еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Өндірісте қолданылатын санитариялық нормалар мен қағидалар.
3. Қауіпсіз еңбек тәсілдері және өрт қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- еңбек функциясы:
Сусындардың сапасына микробиологиялық бақылау жүргізу
1- дағды:
Микробиологиялық зерттеулер үшін сынамаларды іріктеу және дайындау
Машықтар:
1. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сынамаларын белгіленген әдістемелерге сәйкес іріктеу.
2. Анализ жүргізу үшін қоректік орталарды және реактивтерді дайындау.
3. Сынамалармен жұмыс барысында стерильділік жағдайын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сынама алу әдістері және оларды таңбалау ережелері.
2. Сусындар өндірісіндегі санитариялық нормалар мен қағидалардың негізгі талаптары.
3. Тамақ өндірістерінің микробиологиясы мен гигиенасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Микробиологиялық талдау жүргізу және нәтижесін тіркеу
Машықтар:
1. Сусындардағы микрофлораның сандық-сапалық көрсеткіштерін анықтау.
2. Талдау жүргізу үшін микроскопиялық және бактериологиялық жабдықтарды пайдалану.
3. Зерттеу нәтижелерін рәсімдеу және өнімнің талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды ұсыну.
Білімдер:
1. Микробиологиялық зерттеулердің әдістемелері (егу, инкубациялау, микроорганизмдерді сәйкестендіру).
2. Сусындардың микробиологиялық көрсеткіштері бойынша қауіпсіздік пен сапаөлшемшарттары.
3. Зертханалық құжаттаманы жүргізу және есептерді рәсімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Үнемді өндіріс
Өнім туралы білім
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Цех шебері (Өңдеу өнеркәсібі)
6
Тамақ өнеркәсібінің инженер-технологы
12. "Цех шебері (өңдеу өнеркәсібі)" кәсіп карточкасы
Топ коды:
1321-0
Қызмет атауының коды:
1321-0-024
Кәсіп атауы:
Цех шебері (өңдеу өнеркәсібі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 56. Оператор конвейерной линии
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 1 года в должности аппаратчика, оператора линий розлива на производстве безалкогольных или слабоалкогольных напитков, минеральной воды, соков и др.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8167-3-002 - Оператор машин по производству газированных напитков
8167-3-003 - Оператор машин по производству негазированных напитков
Основная цель деятельности:
Обеспечение с помощью средств автоматики, программирования, контрольно-измерительных приборов выполнения технологического режима, бесперебойной и синхронной работы автоматов и аппаратуры, которая надлежит к поточной комплексно - механизированной или автоматизированной линии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Настройка оборудования в зависимости от используемого типа упаковочного материала и типа разливаемого продукта.
2. Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Настройка оборудования в зависимости от используемого типа упаковочного материала и типа разливаемого продукта.
Навык 1:
Обеспечение бесперебойного розлива согласно сменному плану.
Умения:
1. Осмотр и чистка оборудования.
2. Осуществление мелкого ремонта и переналадки производственной линии.
3. Ведение технической документации.
4. Корректное использование тары и прочих упаковочных материалов.
Знания:
1. Техническая характеристика вверенного оборудования.
2. Нормы расхода используемого сырья и вспомогательных материалов.
3. Назначение и правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Мойка и поддержка в рабочем состоянии оборудования.
Умения:
1. Осуществлять регулярную мойку конвейерного оборудования с применением разрешенных моющих средств.
2. Подготавливать оборудование к санитарной обработке и контролировать ее качество.
3. Выполнять профилактическое обслуживание для предупреждения поломок.
Знания:

1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
56-параграф. Конвейрлік желінің операторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Алкогольсіз немесе әлсіз алкогольді сусындар, минералды су, шырындар және басқа да өнімдер өндірісінде аппаратшы, құю желілерінің операторы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
8167-3-002 - Газдалған сусындар өндірісі машиналарының операторы
8167-3-003 - Газдалмаған сусындар өндірісі машиналарының операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автоматика құралдарының, бағдарламалаудың, бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен технологиялық режимнің орындалуын, ағынды кешенді - механикаландырылған немесе автоматтандырылған желіге жататын автоматтар мен аппаратураның үздіксіз және синхронды жұмысын қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қолданылатын орау материалының түріне және құйылатын өнімнің түріне байланысты жабдықты теңшеу.
2. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтау.
Қосымша еңбек функциялары:
1- еңбек функциясы:
Қолданылатын орау материалының түріне және құйылатын өнімнің түріне байланысты жабдықты теңшеу.
1- дағды:
Ауысымдық жоспарға сәйкес үздіксіз құюды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Жабдықты тексеру және тазалау.
2. Өндірістік желіні ұсақ жөндеуді және қайта жөндеуді жүзеге асыру.
3. Техникалық құжаттаманы жүргізу.
4. Ыдыстарды және басқа орау материалдарын дұрыс пайдалану.
Білімдер:
1. Сеніп тапсырылған жабдықтың техникалық сипаттамасы.
2. Пайдаланылатын шикізат пен қосалқы материалдардың шығын нормалары.
3. Қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен пайдалану ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Жабдықты жұмыс күйінде сақтау және жуу
Машықтар:
1. Рұқсат етілген жуу құралдарын қолдана отырып, конвейер жабдықтарын тұрақты түрде жуу.
2. Жабдықты санитариялық өңдеуге дайындау және оның сапасын бақылау.
3. Ақаулардың алдын алу мақсатында профилактикалық қызмет көрсету.
Білімдер:

1. Санитарные нормы и правила мойки и дезинфекции оборудования.
2. Виды моющих и дезинфицирующих средств, порядок их применения.
3. Основы технического обслуживания конвейерного оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Навык 1:
Выполнение требований, предъявляемых к качеству выполняемых работ
Умения:
1. Соблюдать и выполнять требования стандартов производства.
2. Применять методы рациональной организации труда
3. Соблюдать и выполнять нормы охраны труда и противопожарной безопасности на рабочем месте.
Знания:
1. Требований к качеству выполняемых работ и организацию труда на производстве.
2. Санитарные нормы и правила, предъявляемые на производстве.
3. Безопасные методы труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль качества продукции на конвейерной линии
Умения:
1. Проводить визуальный осмотр продукции на наличие брака.
2. Отбраковывать изделия, не соответствующие требованиям.
3. Вести учет и фиксировать случаи брака в установленной форме.
Знания:
1. Основные виды дефектов продукции.
2. Требования стандартов качества к выпускаемой продукции.
3. Порядок оформления документации по выявленным дефектам.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Умение быстро принимать решения
Выносливость и усердие
Бережливое производство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник - технолог безалкогольных напитков
6
Инженеры-технологи пищевой промышленности
13. Карточка профессии "Генеральный директор":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-002
Наименование профессии:
Генеральный директор
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 4. Генеральный директор, Директор (Начальник) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Жабдықты жуу және дезинфекциялау бойынша санитариялық нормалар мен қағидалар.
2. Жуу және дезинфекциялау құралдарының түрлері, оларды қолдану тәртібі.
3. Конвейер жабдықтарына техникалық қызмет көрсетудің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- еңбек функциясы:
Еңбекті қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтау.
1- дағды:
Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптарды орындау
Машықтар:
1. Өндіріс стандарттарының талаптарын сақтау және орындау.
2. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру әдістерін қолдану
3. Жұмыс орнында еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік нормаларын сақтау және орындау.
Білімдер:
1. Орындалатын жұмыстардың сапасына және Өндірістегі еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Өндірісте қойылатын санитариялық нормалар мен ережелер.
3. Қауіпсіз еңбек және өрт қауіпсіздігі әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Конвейерлік желідегі өнімнің сапасын бақылау
Машықтар:
1. Өнімді ақаулардың бар-жоғына көзбен шолып тексеру.
2. Талаптарға сәйкес келмейтін бұйымдарды ақау ретінде бөлу.
3. Ақау жағдайларын есепке алып, белгіленген формада тіркеу.
Білімдер:
1. Өнімнің негізгі ақау түрлері.
2. Шығарылатын өнімге қойылатын сапа стандарттарының талаптары.
3. Анықталған ақаулар бойынша құжаттаманы рәсімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тез шешім қабылдай білу
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Үнемді өндіріс
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Алкогольсіз сусындар техник-технологі
6
Тамақ өнеркәсібінің инженер-технологтары
13. Кәсіптің карточкасы "Бас директор":
Топ коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
1210-0-002
Кәсіп атауы:
Бас директор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
4-параграф. Бас директор, ұйымның директоры (бастық)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

1. Руководство проектными работами любого вида.
2. Обеспечение технологического процесса производства напитков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство проектными работами любого вида.
Навык 1:
Лидировать проекты производственных показателей.
Умения:
1. Определение направлений для разработки мер по улучшению.
2. Постановка целей перед инженерно-технической службой.
3. Обеспечение подготовки всей необходимой документации в срок и качественно.
4. Контролировать соблюдение проектной, конструкторской и трудовой дисциплины.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово -экономическую деятельность предприятия.
2. Перспективы технического, экономического и социального развития соответствующей отрасли производства и предприятия.
3. Технологии производства.
4. Порядок составления и согласования планов производственно-хозяйственной деятельности предприятия.
5. Научно-технические достижения в соответствующей отрасли производства.
6. Основные принципы проектного менеджмента.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечивать необходимый уровень технической подготовки производства
Умения:
1. Выявление областей для развития персонала.
2. Эффективное управление командой и кадрами.
3. Подбор подходящих курсов и тренингов для повышения квалификации.
4. Организация обучения и повышения квалификации рабочих и инженерно-технических работников предприятия.
5. Оценка работы, проводимой работниками технического отдела.
6. Оценка состояния трудовой дисциплины в технических подразделениях.
Знания:
1. Методы и принципы управления людьми.
2. Эффективный коучинг и наставничество.
3. Трудовой Кодекс РК.
4. Прочая нормативно-правовая документация.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение технологического процесса производства напитков
Навык 1:
Разработка и контроль технологических режимов
Умения:
1. Разрабатывать технологические карты и режимы производства напитков.
2. Контролировать соблюдение технологических параметров на всех стадиях производства.
3. Вносить корректировки в процесс при выявлении отклонений.
Знания:
1. Технологические схемы производства безалкогольных и алкогольных напитков.
2. Требования технических регламентов и национальных стандартов к качеству и безопасности напитков.
3. Основы инженерных расчетов и технологического контроля.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация и оптимизация производственного процесса
Умения:
1. Планировать производственные задания с учетом производственных мощностей.

1. Кез келген бағыттағы жобалық жұмыстарды басқару
2. Сусын өндірісінің технологиялық үдерісін қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Кез келген бағыттағы жобалық жұмыстарды басқару
1-дағды:
Өндіріс жағдайы жобаларға жетекшілік ету.
Машықтар:
1. Жақсарту шараларын әзірлеу бағыттарын анықтау.
2. Инженерлік-техникалық қызметке мақсат қою.
3. Барлық қажетті құжаттаманы уақытылы және сапалы дайындауды қамтамасыз ету.
4. Жобалық, конструкторлық және еңбек тәртібінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілер.
2. Тиісті өндіріс саласы мен кәсіпорынның техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективалары.
3. Өндіріс технологиялары.
4. Кәсіпорынның өндірістік-шаруашылық қызметінің жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
5. Өндірістің тиісті саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктер.
6. Жобалық менеджменттің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Техникалық дайындықтың қажетті деңгейін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қызметкерлерді дамытуға арналған бағыттарды анықтау.
2. Команданы және кадрларды тиімді басқару.
3. Біліктілікті арттыру үшін тиісті курстар мен тренингтерді таңдау.
4. Кәсіпорынның жұмысшылары мен инженерлік-техникалық қызметкерлерін оқыту және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
5. Техникалық бөлім қызметкерлері атқаратын жұмысты бағалау.
6. Техникалық бөлімшелердегі еңбек тәртібінің жағдайын бағалау.
Білімдер:
1. Адамдарды басқару әдістері мен қағидаттары.
2. Тиімді коучинг пен тәлімгерлік.
3. ҚР Еңбек кодексі.
4. Өзге нормативтік-құқықтық құжаттама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- еңбек функциясы:
Сусын өндірісінің технологиялық үдерісін қамтамасыз ету
1- дағды:
Технологиялық режимдерді әзірлеу және бақылау
Машықтар:
1. Сусындарды өндірудің технологиялық карталарын және режимдерін әзірлеу.
2. Өндірістің барлық кезеңдерінде технологиялық параметрлердің сақталуын бақылау.
3. Анықталған ауытқулар болған жағдайда үрдіске түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Алкогольсіз және алкогольді сусындарды өндірудің технологиялық сызбалары.
2. Сусындардың сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың талаптары.
3. Инженерлік есептеулер мен технологиялық бақылаудың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2- дағды:
Өндірістік үдерісті ұйымдастыру және оңтайландыру
Машықтар:
1. Өндірістік қуаттарды ескере отырып, өндірістік тапсырмаларды жоспарлау.

2. Оптимизировать использование сырья, материалов и энергоресурсов.
3. Разрабатывать мероприятия по повышению эффективности и снижению потерь.
Знания:
1. Нормы расхода сырья и вспомогательных материалов в производстве напитков.
2. Принципы производственной логистики и организации рабочих потоков.
3. Методы оптимизации и повышения производительности в пищевой промышленности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Проектное мышление
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Генеральный директор
4
Микробиолог, контроль качества
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Республики Казахстан"
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Расулова Мадина Садыққызы, +7 (702) 206 55 53, madina.rassulova@yahoo.com
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. 4 декабря 2024 г.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
20. 13 октября 2025 г.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 октября 2024 г.
22. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 1 января 2028 г.
Приложение 6
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство дрожжей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство дрожжей" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и применяется в области организации труда и профессиональной деятельности работников, занятых в производстве дрожжей, включая все этапы технологического процесса — от подготовки сырья и культивирования дрожжевых культур до сушки, упаковки, хранения и контроля качества готового продукта. Данный стандарт определяет требования к квалификации специалистов, их профессиональным обязанностям, правам, а также описывает необходимые знания, умения и навыки, обеспечивающие эффективное выполнение производственных задач. Стандарт направлен на повышение качества, эффективности и безопасности производства дрожжей, развитие профессиональных компетенций работников отрасли и создание условий для внедрения инновационных технологий, что способствует укреплению конкурентоспособности отечественных предприятий пищевой промышленности и расширению экспортного потенциала Казахстана.

2. Шикізат, материалдар және энергия ресурстарын пайдалануды оңтайландыру.
3. Тиімділікті арттыру және шығындарды азайту бойынша іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Сусындар өндірісінде шикізат пен қосалқы материалдарды пайдалану нормалары.
2. Өндірістік логистика қағидаттары және жұмыс ағындарын ұйымдастыру.
3. Азық-түлік өнеркәсібінде өнімділікті оңтайландыру және арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Жобалық ойлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
7
Ұйымның бас директоры
4
Микробиолог, сапаны бақылау
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Мадина Садыққызы Расулова, +7 (702) 206 55 53, madina.rassulova@yahoo.com
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы
18. 4 желтоқсан.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 13 қазан.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 жыл.
22. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
6-қосымша
"Ашытқы өндіру" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Ашытқы өндіру" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және технологиялық процестің шикізатты дайындау және ашытқы дақылдарын өсіруден бастап дайын өнімді кептіру, орап-қаптау және сапасын бақылауға дейінгі барлық сатыларын қоса алғанда ашытқы өндірумен айналысатын жұмыскерлердің жұмысын ұйымдастыру және кәсіби біліктілігі саласында қолданылады.Бұл стандарт мамандардың біліктілігіне, олардың кәсіби міндеттеріне, құқықтарына қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ өндірістік міндеттемелердің тиімді орындалуын қамтамасыз етуге қажетті білімді, машықтар мен дағдыларды сипаттайды. Стандарт ашытқы өндірудің сапасын, тиімділігін және қауіпсіздігін арттыруға, сала жұмыскерлерінің кәсіби біліктілігін дамытуға және инновациялық технологияларды енгізуге жағдайлар жасауға бағытталған, бұл Қазақстанда отандық тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының бәсекеге қабылеттілігін нығайтуға және экспорттық әлеуетін кеңейтуге ықпал етеді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Дефектная меласса – непригодна для дрожжевого производства;
2) Дрожжи – это живые одноклеточные организмы, относящиеся к царству грибов. Они живут и размножаются благодаря кислороду, но также могут приспосабливаться и к существованию в среде с ограниченным доступом воздуха. Дрожжи бывают: прессованные; активные сухие; быстродействующие сухие; пивные; винные;
3) Выращиванием дрожжей – это процесс размножения клеток дрожжей, когда из небольшого количества засеваемых в питательную среду клеток постепенно, путем ряда последовательных стадий получают большое количество дрожжей, используемых прежде всего в хлебопекарной промышленности;
4) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) Инстантные дрожжи – это быстродействующие и сухие дрожжи. Высокоактивные сушеные дрожжи. Технология получения этих дрожжей предусматривает применение определенных штаммов дрожжей, устойчивых к сушке, и особых режимов их выращивания;
6) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
7) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) Сушеные дрожжи – получают из прессованных хлебопекарных дрожжей путем высушивания, которое является основным промышленным способом сохранения ферментативной активности хлебопекарных дрожжей;
9) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
10) Сухие активные дрожжи – это высушенные грибковые микроорганизмы. Чтобы привести их в активное состояние, нужны определенные условия. Быстродействующие активные дрожжи – это новое поколение сухих дрожжей. Главное преимущество таких высушенных грибков состоит в том, что их можно добавлять в тесто прямо с мукой без предварительной активации;
11) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
12) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
13) Меласса – основное сырье для получения хлебопекарных дрожжей. Меласса-отходы сахарной промышленности;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Ақаулы меласса – ашытқы өндірісіне жарамсыз;
2) Ашытқы – саңырауқұлақтар патшалығына жататын тірі бір жасушалы организмдер. Олар оттегінің арқасында өмір сүреді және көбейеді, бірақ сонымен бірге ауаға қол жетімділігі шектеулі ортада өмір сүруге бейімделе алады. Ашытқы: престелген; белсенді құрғақ; тез әсер ететін құрғақ; сыра; шарап болып бөлінеді;
3) Ашытқыны өсіру – бұл ашытқы жасушаларының көбею процесі, мұнда қоректік ортаға себілген жасушалардың аз санынан біртіндеп, бірқатар дәйекті кезеңдер арқылы, ең алдымен нан пісіру өнеркәсібінде қолданылатын ашытқының көп мөлшері алынады;
4) Дағды – кәсіби міндетті толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
5) Жедел ашытқы – тез әсер ететін және құрғақ ашытқы. Жоғары белсенді кептірілген ашытқы. Бұл ашытқыны алу технологиясы кептіруге төзімді ашытқылардың белгілі бір штамдарын және оларды өсірудің арнайы режимдерін қолдануды қарастырады;
6) Кәсіби біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін қажетті құзыреттерге ие болу деңгейін сипаттайтын кәсіби даярлық дәрежесі;
7) Кәсіптік стандарт – білімге, іскерлікке, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, ресми және (немесе) бейресми және (немесе) информалды білім беру түрлерін ескере отырып, біліктілік деңгейіне және құзыреттілікке, сондай-ақ белгілі бір кәсіби қызмет саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) Кептірілген ашытқы – нан ашытқысының ферментативті белсенділігін сақтаудың негізгі өнеркәсіптік әдісі болып табылатын кептіру арқылы сығылған нан ашытқысынан алынады;
9) Машық – кәсіби міндет шеңберінде жеке-дара іс-қимылдарды дене күшімен және (немесе) ой еңбегімен орындау қабілеті;
10) Құрғақ белсенді ашытқы – кептірілген саңырауқұлақ микроорганизмдері. Оларды белсенді күйге келтіру үшін белгілі бір жағдайлар қажет. Жылдам әсер ететін белсенді ашытқы – құрғақ ашытқының жаңа буыны. Мұндай кептірілген саңырауқұлақтардың басты артықшылығы-оларды қамырға алдын-ала белсендірусіз тікелей ұнмен қосуға болады;
11) Құзырет – кәсіби функцияны құрайтын бір немесе бірнеше еңбек міндеттерін орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
12) Мамандық – белгілі бір біліктілікті талап ететін және жеке тұлға жүзеге асыратын еңбек қызметінің түрі (қызмет саласы);
13) Меласса – нан пісіретін ашытқы алынатын негізгі шикізат. Меласса - қант өнеркәсібінің қалдықтары;

14) Приготовление питательной среды – растворы мелассы, а также растворы азота и фосфорсодержащих солей;
15) Формовка и фасовка – отфильтрованные дрожжи поступают в формовочную машину, где они перемешиваются и направляются в упаковочно-фасовочный автомат, придающий дрожжевой массе вид прямоугольных брусков;
16) Пивные дрожжи – не похожи на те, что применяются для теста, и их разновидностей достаточно много, благодаря этому различное пиво имеет различный вкус, окрас и иные свойства;
17) Прессованные дрожжи – это чистая культура дрожжей Saccharomyces cerevisiae, сформированная в брикеты;
18) Чистая культура дрожжей – это дрожжи, не содержащие никаких других микроорганизмов, кроме дрожжевых клеток определенной расы.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности;
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) ТиПО – Техническое и професиональное образование;
6) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points — это система анализа рисков и критических контрольных точек. Она применяется в пищевой промышленности для обеспечения безопасности;
7) ISO – International Organization for Standardization.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство дрожжей
5. Код профессионального стандарта: C117
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
10 Производство продуктов питания;
10.8 Производство прочих продуктов питания;
10.89 Производство прочих продуктов питания, не включенных в другие группировки;
10.89.9 Производство прочих пищевых продуктов, не включенных в другие группировки;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Выполнение технологических операций связанных с производством дрожжей.
8. Перечень карточек профессий:
1) Инженеры-технологи пищевого производства - 6 уровень ОРК;
2) Оператор поточно-автоматической линии - 3 уровень ОРК;
5) Дрожжевод - 2 уровень ОРК;
7) Технолог по технологии производства пищевых продуктов - 6 уровень ОРК;
8) Генеральный директор организации - 7 уровень ОРК;
9) Химик пищевых производств - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Инженеры-технологи пищевого производства":
Код группы:
2145-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженеры-технологи пищевого производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

14) Өсіру ортасын дайындау – меласса ерітінділері, сондай-ақ азот пен фосфор бар тұздардың ерітінділері;
15) Пішіндеу және орау – сүзілген ашытқы пішіндеу машинасына келіп түседі, онда олар араластырылады және ашытқы массасына тікбұрышты жолақтардың көрінісін беретін орау машинасына жіберіледі;
16) Сыра ашытқысы – қамырға қолданылатындарға ұқсамайды және олардың көптеген түрлері бар, соның арқасында әртүрлі сыралардың дәмі, түсі және басқа қасиеттері бар;
17) Сығылған ашытқы – бұл Saccharomyces cerevisiae ашытқысының таза дақылы, ол брикеттерге айналады;
18) Ашытқының таза дақылы – бұл белгілі бір нәсілдің ашытқы жасушаларынан басқа микроорганизмдері жоқ ашытқы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтікбіліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – Техникалық және кәсіптік білім беру;
6) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points;
7) ISO – International Organization for Standardization.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ашытқы өндірісі
5. Кәсіптік стандарттың коды: C117
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
10 Тамақ өнімдерін өндіру;
10.8 Басқа да тамақ өнімдерін өндіру;
10.89 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру;
10.89.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ашытқы өндірісімен байланысты технологиялық операцияларды орындау.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Азық-түлік өндірісінің инженер-технологтары - СБШ-нің 6 деңгейі;
2) Ағынды-автоматты желінің операторы - СБШ-нің 3 деңгейі;
5) Ашытушы - СБШ-нің 2 деңгейі;
7) Тамақ өнімдерінің технологиясы жөніндегі технолог - СБШ-нің 6 деңгейі;
8) Ұйымның бас директоры - СБШ-нің 7 деңгейі;
9) Тамақ өндірісінің химигі - СБШ-нің 4 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Тамақ өндірісінің инженер-технологтары" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2145-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет; инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет; инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2141-4-002 - Инженер по качеству
2141-4-004 - Инженер по контролю качества
2141-3-002 - Инженер по автоматизированным системам управления производством
Основная цель деятельности:
Технологическое, организационное и научное обеспечение производства, с целью выпуска качественной продукции и постоянного обновления ассортимента
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организационно-технологическое обеспечение производства
2. Оперативное управление производством
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организационно-технологическое обеспечение производства
Навык 1:
Обеспечение управления качеством и безопасностью выпускаемой продукции
Умения:
1. Руководить деятельностью производственно-технологической и микробиологической лабораторий, обеспечивать осуществление технохимического и микробиологического контроля качества основного и дополнительного сырья и готовой продукции на соответствие требованиям нормативной документации.
2. Контролировать выполнение плана технологического контроля на линиях, в цехах и участках.

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
49-параграф. Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
I санатты инженер-технолог: тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. II санатты инженер-технолог: тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санатсыз инженер-технолог лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Санатсыз инженер-технолог: тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар және жұмыс өтіліне талап қойылмайды, немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі (арнаулы орта, орта кәсіптік) білімі және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2141-4-002 - Сапа жөніндегі инженер
2141-4-004 - Сапаны бақылау жөніндегі инженер
2141-3-002 - Өндірісті автоматтандырылған басқару жүйесі инженері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сапалы өнім шығару және ассортиментті үнемі жаңарту мақсатында өндірістің технологиялық, ұйымдастырушылық және ғылыми қамтамасыз етілуі
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістің ұйымдастырушылық-технологиялық қамтамасыз етілуі
2. Өндірісті жедел басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өндірістің ұйымдастырушылық-технологиялық қамтамасыз етілуі
1-дағды:
Шығарылатын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін басқаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өндірістік-технологиялық және микробиологиялық зертханалардың қызметін басқару, негізгі және қосымша шикізат пен дайын өнімнің сапасын нормативтік құжаттар талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында технохимиялық және микробиологиялық бақылауды ұйымдастыру.
2. Желілерде, цехтар мен учаскелерде технологиялық бақылау жоспарының орындалуын бақылау.

3. Принимать решения по проведению корректирующих и предупреждающих действий в случаях выявления несоответствий или нарушений при осуществлении
контроля качества сырья, материалов, готовой продукции и процессов.
4. Контролировать ведение записей в лабораторных журналах установленного образца.
5. Организовывать работу по подтверждению соответствия пищевой продукции требованиям безопасности.
6. Осуществлять выбор схемы декларирования, обеспечивать подготовку документации, необходимой для декларирования, проводить испытания образцов продукции в соответствии с требованиями технических регламентов.
7. Разрабатывать, внедрять, сертифицировать и поддерживать в рабочем состоянии системы обеспечения качества и безопасности пищевой продукции.
8. Контролировать санитарно-гигиеническое состояние производства, разрабатывать рекомендации.
9. Контролировать соблюдение правил техники безопасности, противопожарной безопасности в лабораториях предприятия.
Знания:
1. Правила организации и ведения технологических процессов на хлебопекарных и кондитерских предприятиях.
2. Методы технохимического и лабораторного контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Физические, химические, биохимические и микробиологические процессы, происходящие при производстве продукции хлебопекарного и кондитерского производства.
4. Требования нормативной документации к качеству сырья, материалов, готовой продукции.
5. Методы проведения испытаний качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции.
6. Требования международных стандартов.
7. Факторы, влияющие на безопасность пищевых продуктов
8. Аналитические методы контроля безопасности пищевых продуктов.
9. Требования охраны труда, санитарной и пожарной безопасности при техническом обслуживании и эксплуатации технологического оборудования, систем безопасности и сигнализации, контрольно-измерительных приборов на технологических линиях по хлебопекарного и кондитерского производства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечение разработки и утверждения технологических регламентов для всех этапов процесса производства
Умения:
1. Разрабатывать и утверждать план технологического контроля производства для каждой технологической линии, цеха, участка.
2. Рассматривать и утверждать технологические планы производства, производственные рецептуры, технологические инструкции.
3. Организовывать проведение замеров и устанавливать нормы потерь сырья при его подготовке к производству.
4. Организовывать проведение пробных производственных выпечек с целью уточнения норм выхода готовой продукции, показателей технологического процесса производства при изменении условий производства, качества сырья. Обеспечивать внесение установленных изменений в технологическую документацию с последующим утверждением.

3. Шикізаттың, материалдардың, дайын өнім мен өндіріс үдерістерінің сапасын бақылау барысында сәйкессіздіктер немесе бұзушылықтар анықталған жағдайда түзету және алдын алу шараларын қабылдау жөнінде шешім қабылдау.
4. Белгіленген үлгідегі зертханалық журналдарда жазбалардың дұрыс жүргізілуін бақылау.
5. Азық-түлік өнімдерінің қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
6. Декларациялау сызбасын таңдау, декларациялауға қажетті құжаттаманы дайындауды қамтамасыз ету, техникалық регламенттер талаптарына сәйкес өнім үлгілерін сынақтан өткізу.
7. Азық-түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерін әзірлеу, енгізу, сертификаттау және жұмыс күйінде ұстап тұру.
8. Өндірістің санитарлық-гигиеналық жағдайын бақылау және тиісті ұсынымдар әзірлеу.
9. Кәсіпорын зертханаларында еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Нан және кондитерлік кәсіпорындардағы технологиялық үдерістерді ұйымдастыру және жүргізу ережелері.
2. Нан және кондитерлік өндірістегі шикізаттың, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын технохимиялық және зертханалық бақылау әдістері.
3. Нан және кондитерлік өнімдерді өндіру кезінде жүретін физикалық, химиялық, биохимиялық және микробиологиялық үдерістер.
4. Шикізаттың, материалдардың және дайын өнімнің сапасына қойылатын нормативтік құжаттар талаптары.
5. Шикізаттың, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын сынақтан өткізу әдістері.
6. Халықаралық стандарттар талаптары.
7. Азық-түлік өнімдерінің қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар.
8. Азық-түлік өнімдерінің қауіпсіздігін бақылаудың аналитикалық әдістері.
9. Нан және кондитерлік өндірістегі технологиялық жабдыққа, қауіпсіздік және дабыл беру жүйелеріне, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету мен пайдалану кезінде еңбек қауіпсіздігі, санитарлық және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өндіріс үдерісінің барлық кезеңдеріне арналған технологиялық регламенттерді әзірлеу мен бекітуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әрбір технологиялық желі, цех және учаске үшін өндірістік технологиялық бақылау жоспарын әзірлеу және бекіту.
2. Өндірістік технологиялық жоспарларды, өндірістік рецептураларды және технологиялық нұсқаулықтарды қарастыру және бекіту.
3. Шикізатты өндіріске дайындау кезінде оның шығын нормаларын белгілеу мақсатында өлшеулер жүргізуді ұйымдастыру.
4. Өндіріс жағдайлары мен шикізат сапасы өзгерген жағдайда дайын өнім шығымының нормаларын, технологиялық үдеріс көрсеткіштерін нақтылау үшін сынамалық өндірістік пісіру жұмыстарын ұйымдастыру. Белгіленген өзгерістерді технологиялық құжаттамаға енгізуді және оларды кейінгі бекітуді қамтамасыз ету.

5. Использовать информационные технологии сбора, размещения, хранения и передачи данных в профессионально-ориентированных информационных системах.
Знания:
1. Технологии и организация технологических процессов хлебопекарного и кондитерского производства.
2. Показатели эффективности технологических процессов хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Требования к качеству выполнения технологических операций хлебопекарного и кондитерского производства в соответствии с технологическими инструкциями.
4. Методы планирования, контроля и оценки качества выполнения технологических операций производства в соответствии с технологическими инструкциями.
5. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы технологического оборудования, правила его эксплуатации.
6. Правила документооборота, учета и отчетности при производстве продукции.
7. Положения, инструкции и другие руководящие материалы по разработке технологической документации.
8. Методы и средства сбора, обработки, хранения и передачи информации с использованием базовых системных программных продуктов и пакетов прикладных программ.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Оперативное управление производством
Навык 1:
Обеспечение планирования и управления деятельностью технологической службы предприятия
Умения:
1. Определять потребность в средствах производства и рабочей силе для выполнения общего объема работ по каждой технологической операции.
2. Разрабатывать и утверждать план работы производственно-технологической и микробиологической лабораторий по проведению технохимического и микробиологического контроля качества сырья, готовой продукции, устанавливать объем и периодичность проведения исследований.
3. Взаимодействовать с поставщиками сырья и материалов по вопросам качества и безопасности поставляемых продуктов.
4. Определять потребность в лабораторном оборудовании, посуде, реактивах для осуществления бесперебойного контроля качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, своевременно составлять заявки на их приобретение.
5. Обеспечивать своевременное проведение поверки средств измерений с целью обеспечения единства измерений.
6. Внедрять новые методы контроля технологического процесса и качества готовой продукции.
7. Взаимодействовать со службами предприятия для оперативного и качественного выполнения производственных задач.
8. Взаимодействовать со сторонними организациями (органы санэпиднадзора, независимые аналитические лаборатории, поставщики сырья, упаковки, оборудования и др.) для решения текущих вопросов, входящих в компетенцию службы главного технолога.

5. Кәсіби бағытталған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау және беру бойынша ақпараттық технологияларды пайдалану.
Білімдер:
1. Нан және кондитерлік өндірістегі технологиялық үдерістердің технологиялары мен ұйымдастырылуы.
2. Нан және кондитерлік өндірістегі технологиялық үдерістердің тиімділік көрсеткіштері.
3. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес нан және кондитерлік өндірістегі технологиялық операцияларды орындау сапасына қойылатын талаптар.
4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес технологиялық операцияларды жоспарлау, бақылау және сапасын бағалау әдістері.
5. Өндірістік қуаттар, технологиялық жабдықтардың техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері және жұмыс режимдері, сондай-ақ оны пайдалану ережелері.
6. Өнім өндіру кезінде құжат айналымы, есеп жүргізу және есептілік ережелері.
7. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу бойынша ережелер, нұсқаулықтар және басқа да басшылық материалдар.
8. Негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалана отырып, ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және беру әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өндірісті жедел басқару
1-дағды:
Кәсіпорынның технологиялық қызметінің жұмысын жоспарлау және басқаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әрбір технологиялық операция бойынша жалпы жұмыс көлемін орындау үшін өндіріс құралдары мен жұмыс күші қажеттілігін анықтау.
2. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын технохимиялық және микробиологиялық бақылау бойынша өндірістік-технологиялық және микробиологиялық зертханалардың жұмыс жоспарын әзірлеу және бекіту, зерттеу көлемі мен жиілігін белгілеу.
3. Жеткізушілермен жеткізілетін өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігі мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау.
4. Шикізат, жартылай фабрикаттар және дайын өнім сапасын үздіксіз бақылауды қамтамасыз ету үшін зертханалық жабдықтар, ыдыстар мен реактивтерге қажеттілікті анықтау және оларды уақтылы сатып алуға өтінімдер дайындау.
5. Өлшеулердің бірлігін қамтамасыз ету мақсатында өлшеу құралдарын уақтылы тексеруден өткізуді қамтамасыз ету.
6. Технологиялық үдерісті және дайын өнім сапасын бақылаудың жаңа әдістерін енгізу.
7. Өндірістік тапсырмаларды жедел және сапалы орындау үшін кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасау.
8. Бас технолог қызметінің құзыретіне кіретін ағымдағы мәселелерді шешу мақсатында сыртқы ұйымдармен (санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдары, тәуелсіз аналитикалық зертханалар, шикізат, орама, жабдық жеткізушілер және т.б.) өзара әрекеттесу.

9. Осуществлять подбор персонала, разрабатывать адаптационные планы для вновь принятых сотрудников, руководить процессом адаптации.
10. Руководить процессом обучения производственного персонала, рассматривать и утверждать планы обучения производственного персонала и специалистов технологической службы.
11. Применять способы организации производства и эффективной работы коллектива на основе современных методов управления.
Знания:
1. Технологии организации и ведения производственных и технологических процессов в хлебопекарном и кондитерском производстве.
2. Технологии менеджмента и маркетинга, предназначенные для исследования рынка продукции и услуг в области хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Основные законодательные, нормативные, правовые акты и методические материалы по вопросам планирования и управления производством.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Основы экологического законодательства.
6. Основы трудового законодательства.
7. Требования к оснащению производственных и микробиологических лабораторий, а также к организации проведения работ.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Участие в стратегическом управлении развития производства
Умения:
1. Изучать передовой отечественный и зарубежный опыт в области техники и технологий производства хлебобулочных и мучных кондитерских изделий.
2. Проводить анализ существующих процессов, рассматривать, оценивать и планировать процесс внедрения предложений по повышению качества выпускаемой продукции, эффективности производства, сокращению технологических затрат и потерь. Управлять изменениями, контролировать результаты внедрения инноваций.
3. Участвовать в разработке и внедрении:
- планов технического переоснащения предприятия;
- мероприятий, направленных на улучшение качества продукции, совершенствование организации труда, сокращение расхода сырья и материалов, рост производительности труда.
4. Участвовать в разработке ассортиментной политики предприятия. Управлять ассортиментной матрицей для обеспечения роста прибыли предприятия. Обеспечивать разработку и внедрение в производство новых высокомаржинальных продуктов.
5. Осуществлять технологические компоновки и подбор оборудования для технологических линий и участков хлебопекарного и кондитерского производства.
6. Руководить работами по проведению исследовательских и экспериментальных работ по освоению вновь разрабатываемых технологических процессов, новых продуктов. Организовывать проведение дегустаций новых продуктов.
7. Применять основные принципы рационального использования природных ресурсов и защиты окружающей среды при разработке прогрессивных технологий производства.
Знания:

9. Персоналды іріктеуді жүзеге асыру, жаңадан қабылданған қызметкерлерге бейімдеу жоспарларын әзірлеу және бейімдеу процесін басқару.
10. Өндірістік персоналды оқыту процесін басқару, өндірістік персонал мен технологиялық қызмет мамандарын оқыту жоспарларын қарастыру және бекіту.
11. Қазіргі заманғы басқару әдістеріне негізделген өндірісті және ұжымның тиімді жұмысын ұйымдастыру тәсілдерін қолдану.
Білімдер:
1. Нан және кондитерлік өндірістегі өндірістік және технологиялық үдерістерді ұйымдастыру мен жүргізу технологиялары.
2. Нан және кондитерлік өнімдер мен қызметтер нарығын зерттеуге арналған менеджмент және маркетинг технологиялары.
3. Өндірісті жоспарлау мен басқару мәселелері бойынша негізгі заңнамалық, нормативтік, құқықтық актілер және әдістемелік материалдар.
4. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
5. Экологиялық заңнама негіздері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
7. Өндірістік және микробиологиялық зертханаларды жабдықтауға қойылатын талаптар және жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өндірісті дамыту стратегиясын басқаруға қатысу
Машықтар:
1. Нан және ұннан жасалатын кондитерлік өнімдер өндірісіндегі техника мен технология саласындағы отандық және шетелдік озық тәжірибені зерделеу.
2. Қолданыстағы үдерістерді талдау, шығарылатын өнім сапасын арттыру, өндіріс тиімділігін жоғарылату, технологиялық шығындар мен жоғалтуларды азайту жөніндегі ұсыныстарды қарастыру, бағалау және енгізу үдерісін жоспарлау. Өзгерістерді басқару және инновацияларды енгізу нәтижелерін бақылау.
3. Төмендегі бағыттар бойынша әзірлеу мен енгізуге қатысу:
- кәсіпорынды техникалық қайта жарақтандыру жоспарлары;
- өнім сапасын жақсартуға, еңбекті ұйымдастыруды жетілдіруге, шикізат пен материалдар шығынын азайтуға және еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған іс-шаралар.
4. Кәсіпорынның ассортименттік саясатын әзірлеуге қатысу. Кәсіпорын пайдасын арттыру мақсатында ассортименттік матрицаны басқару. Жаңа, жоғары маржалы өнімдерді әзірлеуді және өндіріске енгізуді қамтамасыз ету.
5. Нан және кондитерлік өндірістің технологиялық желілері мен учаскелеріне арналған технологиялық компоновкаларды және жабдықты таңдауды жүзеге асыру.
6. Жаңа технологиялық үдерістер мен өнімдерді игеру жөніндегі зерттеу және тәжірибелік жұмыстарды ұйымдастыру мен басқару. Жаңа өнімдердің дәмін бағалау (дегустация) іс-шараларын ұйымдастыру.
7. Озық өндірістік технологияларды әзірлеу кезінде табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану және қоршаған ортаны қорғау қағидаттарын қолдану.
Білімдер:

1. Принципы стратегического планирования развития производства.
2. Перспективы технического развития отрасли и предприятия.
3. Технологии менеджмента и маркетинговых исследования рынка продукции и услуг в области хлебопекарного и кондитерского производства.
4. Современные подходы к организации производственного пространства, инновации и концепции, основанные на достижениях науки и техники в области автоматизации, энергоэффективности, экологичности, промышленной безопасности, цифровизации и логистики.
5. Влияние новых технологий, новых видов сырья и технологического оборудования на конкурентоспособность и потребительские качества продукции.
6. Принципы составления технологических расчетов при проектировании новых или модернизации действующих производств предприятий хлебопекарного и кондитерского производства.
7. Методики расчета экономической эффективности внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
8. Глобальные тенденции развития рынка хлебобулочных и мучных кондитерских изделий. Факторы, влияющие на рынок. Трансформация покупательских привычек. Национальные и мировые успешные продукты отрасли. "Модные" продукты и диеты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Генеральный директор предприятия
10. Карточка профессии "Оператор поточно-автоматической линии":
Код группы:
8164-9
Код наименования занятия:
8164-9-009
Наименование профессии:
Оператор поточно-автоматической линии
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 1. Оператор поточно – автоматической линии, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8167-1-003 - Аппаратчик приготовления питательных сред

1. Өндірісті дамытудың стратегиялық жоспарлау қағидаттары.
2. Сала мен кәсіпорынның техникалық дамуының перспективалары.
3. Нан және кондитерлік өнімдер мен қызметтер нарығын зерттеудегі менеджмент және маркетинг технологиялары.
4. Өндірістік кеңістікті ұйымдастырудың заманауи тәсілдері, сондай-ақ автоматтандыру, энергия тиімділігі, экологиялық тазалық, өнеркәсіптік қауіпсіздік, цифрландыру және логистика салаларындағы ғылым мен техниканың жетістіктеріне негізделген инновациялар мен тұжырымдамалар.
5. Жаңа технологиялардың, шикізат түрлерінің және технологиялық жабдықтардың өнімнің бәсекеге қабілеттілігі мен тұтынушылық қасиеттеріне әсері.
6. Нан және кондитерлік кәсіпорындардың жаңа өндірістерін жобалау немесе қолданыстағыларын жаңғырту кезінде технологиялық есептеулерді жасау қағидаттары.
7. Жаңа техника мен технологияларды, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістері.
8. Нан және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер нарығының жаһандық даму үрдістері, нарыққа әсер ететін факторлар, тұтынушылық әдеттердің өзгеруі, саланың ұлттық және әлемдік табысты өнімдері, "трендтегі" өнімдер мен диеталар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ұйымның бас директоры
10. "Ағынды-автоматты желінің операторы" кәсіп карточкасы:
Топтың коды:
8164-9
Қызмет атауының коды:
8164-9-009
Кәсіптің атауы:
Ағынды-автоматты желінің операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
1-параграф. Ағынды-автоматты желінің операторы 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8167-1-003 - Қоректі орта әзірлеу аппаратшысы

8167-2-001 - Аппаратчик выращивания дрожжей
8131-5-061 - Оператор выпарной установки
8131-5-063 - Оператор выращивания чистой культуры дрожжей
Основная цель деятельности:
Ведение технологического процесса приготовления растворов питательной среды и отдельных операций технологического процесса размножения и выращивания чистой культуры дрожжей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Эксплуатация и обслуживание поточно-автоматической линии при производстве дрожжей
2. Контроль параметров работы поточно-автоматической линии и обеспечение стабильности технологического процесса
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Эксплуатация и обслуживание поточно-автоматической линии при производстве дрожжей
Навык 1:
Управление технологическим процессом линии
Умения:
1. Подготавливать и запускать поточно-автоматическую линию в работу согласно технологическому регламенту.
2. Контролировать показания приборов (температура, давление, pH, подача воздуха и питательной среды).
3. Вносить корректировки в процесс при изменении параметров и отклонениях от нормы.
Знания:
1. Схема и последовательность технологического процесса производства дрожжей.
2. Устройство и принцип работы автоматической линии и контрольно-измерительных приборов.
3. Требования к параметрам и качеству готовой продукции.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Техническое обслуживание и профилактика оборудования
Умения:
1. Проверять исправность механизмов, датчиков, насосов и пусковой аппаратуры.
2. Проводить промывку и санитарную обработку оборудования после завершения цикла.
3. Участвовать в планово-предупредительном ремонте и наладке линии.
Знания:
1. Правила эксплуатации и технического обслуживания автоматических линий.
2. Виды и причины неисправностей, способы их устранения.
3. Требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль параметров работы поточно-автоматической линии и обеспечение стабильности технологического процесса
Навык 1:
Контроль технологических параметров в ходе работы линии
Умения:
1. Проводить визуальный и инструментальный контроль хода процесса на всех стадиях.
2. Регулировать скорость подачи сырья и отвод готового продукта.
3. Фиксировать данные о параметрах и вносить их в сменный журнал.
Знания:
1. Показатели стабильности технологического процесса и методы их контроля.
2. Основы автоматического регулирования и сигнализации.
3. Порядок ведения сменной документации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль качества и взаимодействие с обслуживающим персоналом
Умения:

8167-2-001 - Ашытқы өсіру аппаратшысы
8131-5-061 - Буландыру қондырғысының операторы
8131-5-063 - Таза ашытқы дақылдарын өсіру операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қоректік ортаның ерітінділерін дайындаудың технологиялық процесін және ашытқылардың таза дақылын көбейту мен өсірудің технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Таза ашытқы дақылын көбейту үшін қоректік ортаны зарарсыздандыру және өңдеу.
2. Зертхананың талдауларына сүйене отырып, технологиялық процестің параметрлерін бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Таза ашытқы дақылын көбейту үшін қоректік ортаны зарарсыздандыру және өңдеу.
1-дағды:
Желінің технолоиялық үдерісін басқару
Машықтар:
1. Технологиялық регламентке сәйкес ағынды-автоматтық желіні жұмысқа дайындау және іске қосу.
2. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылау (температура, қысым, pH, ауа мен қоректік ортаның берілуі).
3. Параметрлер өзгерген немесе қалыптан ауытқыған жағдайда үдеріске түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Ашытқы өндіру технологиялық үдерісінің сұлбасы мен реттілігі.
2. Автоматтық желінің және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
3. Дайын өнімнің параметрлеріне және сапасына қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және профилактикалық жұмыстар жүргізу
Машықтар:
1. Механизмдердің, датчиктердің, сорғылар мен іске қосу құрылғыларының жарамдылығын тексеру.
2. Цикл аяқталғаннан кейін жабдықты жуу және санитарлық өңдеу жұмыстарын жүргізу.
3. Желіні жоспарлы-ескерту жөндеу және баптау жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
1. Автоматтық желілерді пайдалану және техникалық қызмет көрсету ережелері.
2. Ақаулардың түрлері мен себептері және оларды жою тәсілдері.
3. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Зертхананың талдауларына сүйене отырып, технологиялық процестің параметрлерін бақылау
1-дағды:
Бақылау талдауларының деректері бойынша технологиялық процесті реттеу
Машықтар:
1. Үдерістің барлық кезеңдерінде визуалды және аспаптық бақылау жүргізу.
2. Шикізатты беру жылдамдығын және дайын өнімді әкетуді реттеу.
3. Параметрлер туралы деректерді тіркеп, ауысымдық журналға енгізу.
Білімдер:
1. Технологиялық үдерістің тұрақтылық көрсеткіштері және оларды бақылау әдістері.
2. Автоматтық реттеу мен сигнал беру негіздері.
3. Ауысымдық құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Сапаны бақылау және қызмет көрсетуші персоналмен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:

1. Проверять соответствие получаемого продукта установленным требованиям.
2. Сообщать мастеру или механику о нарушениях в работе линии.
3. Передавать смену с докладом о состоянии оборудования и показателях процесса.
Знания:
1. Требования к качеству промежуточных и готовых продуктов при производстве дрожжей.
2. Структура производственного участка и порядок взаимодействия с другими службами.
3. Правила внутреннего трудового распорядка и производственной дисциплины.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Пуск и остановка расфасовочного оборудования
Умения:
1. Готовить оборудование к ремонту и принимать из ремонта.
2. Следить за выходом дрожжей из экструдера, размещать дрожжи в емкости для сушки дрожжей.
3. Следить за параметрами и процессом сушки дрожжей, за давлением пара.
4. Осуществлять пусконаладочные и ремонтные работы на линиях расфасовки прессованных и сушенных дрожжей.
5. Производить записи о проделанной работе и расхода материалов в журнале сдачи смены операторов.
Знания:
1. Контролировать и регулировать технологический процесс в соответствии с требованиями по показаниям контрольно- измерительных приборов и по результатам анализов.
2. Регулировать подачу дрожжевой массы в экструдер автомата, раствора KJ (калия йодистого), пластификатора, раствора пищевой соды.
3. Следить за качеством продукции, проставляемой датой, весом пачки дрожжей, качеством упаковки пачек дрожжей, качеством упаковки в прозрачную пленку.
4. Вести процесс по расфасовке прессованных дрожжей в брикеты и вести процесс по сушке и фасовке сушеных дрожжей.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Химик пищевых производств
11. Карточка профессии "Дрожжевод":
Код группы:
7512-3
Код наименования занятия:
7512-3-008
Наименование профессии:
Дрожжевод
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 29. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19703.
Параграф 1. Оператор выращивания дрожжей, 3 разряд

1. Алынған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру.
2. Желінің жұмысындағы бұзушылықтар туралы шеберге немесе механикке хабарлау.
3. Ауысымды жабдықтың жағдайы мен үдеріс көрсеткіштері туралы есеппен тапсыру.
Білімдер:
1. Ашытқы өндіру кезінде аралық және дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік учаскенің құрылымы және басқа бөлімшелермен өзара іс-қимыл жасау тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібі ережелері мен өндірістік тәртіп талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-дағды:
Қаптаушы жабдықтарды іске қосу және тоқтату
Машықтар:
1. Жабдықты жөндеуге дайындау және жөндеуден қабылдау.
2. Ашытқылардың экструдерден шығуын бақылау және оларды ашытқыны кептіруге арналған сыйымдылықтарға орналастыру.
3. Ашытқыны кептіру үдерісінің параметрлерін және бу қысымын бақылау.
4. Прессленген және кептірілген ашытқыларды қаптау желілерінде іске қосу, баптау және жөндеу жұмыстарын орындау.
5. Атқарылған жұмыс пен материал шығыны туралы деректерді операторлардың ауысым тапсыру журналында тіркеу.
Білімдер:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелеріне сәйкес технологиялық үдерісті бақылау және реттеу.
2. Экструдер автоматына ашытқы массасын, KJ (калий йодиді) ерітіндісін, пластификатор мен ас содасы ерітіндісін беруді реттеу.
3. Өнім сапасын, қойылған күнін, ашытқы бумасының салмағын, ашытқы бумаларының және мөлдір пленкадағы қаптаманың сапасын бақылау.
4. Прессленген ашытқыларды брикеттерге орау және кептірілген ашытқыларды кептіру мен қаптау үдерістерін жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Тағам өндірісінің химигі
11. "Ашытушы" кәсіп карточкасы:
Топтың коды:
7512-3
Қызмет атауының коды:
7512-3-008
Кәсіптің атауы:
Ашытушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
29-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19703 болып тіркелді.
1-параграф. Ашытқы өсіру операторы , 3-разряд

Выпуск 29. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19703.
Параграф 2. Оператор выращивания дрожжей, 4 разряд
Выпуск 29. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19703.
Параграф 3. Оператор выращивания дрожжей, 5 разряд
Выпуск 29. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19703.
Параграф 4. Оператор выращивания дрожжей, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
информальное обучение на рабочем месте
Другие возможные наименования профессии:
8131-5-062 - Оператор выращивания дрожжей
7512-2-009 - Сушильщик дрожжей
8131-5-077 - Оператор установки витаминизации дрожжей
Основная цель деятельности:
Ведение отдельных операций технологического процесса выращивания дрожжей под руководством оператора более высокой квалификации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка оборудования и ведение процесса выращивания дрожжей
2. Контроль технологического процесса и санитарное обеспечение производства
Дополнительные трудовые функции:
1. Анализ и совершенствование технологии выращивания дрожжей
Трудовая функция 1:
Подготовка оборудования и ведение процесса выращивания дрожжей
Навык 1:
Подготовка оборудования
Умения:
3 разряд
1. Подготавливать ферментеры и коммуникации к работе.
2. Проверять чистоту, герметичность и исправность оборудования.
3. Загружать питательные среды и посевной материал.
4 разряд
1. Самостоятельно готовить аппаратуру к стерилизации и запуску.
2. Контролировать состояние узлов и соединений перед началом работы.
3. Подготавливать воздухопроводы и подачу питательных растворов.
5 разряд

29-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19703 болып тіркелді.
2-параграф. Ашытқы өсіру операторы, 4-разряд
29-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19703 болып тіркелді.
3-параграф. Ашытқы өсіру операторы, 5-разряд
29-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19703 болып тіркелді.
4-параграф. Ашытқы өсіру операторы, 6-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жұмыс орнында бейресми оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8131-5-062 - Ашытқы өсіру операторы
7512-2-009 - Ашытқыларды кептіруші
8131-5-077 - Ашытқыны дәрумендеу қондырғысының операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жоғары білікті оператордың басшылығымен ашытқы өсіру технологиялық процесінің жекелеген операцияларын жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықты дайындау және ашытқы өсіру үдерісін жүргізу
2. Технологиялық процесті бақылау және өндірістің санитариялық қамтамасыз етілуі.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ашытқы өсіру технологиясын талдау және жетілдіру
1-еңбек функциясы:
Жабдықты дайындау және ашытқы өсіру үдерісін жүргізу
1-дағды:
Ашытқы өсіру процесіне арналған жабдықты дайындау және оны жүргізу.
Машықтар:
3-разряд
1. Ферментерлер мен коммуникацияларды жұмысқа дайындау.
2. Жабдықтың тазалығын, тығыздығын және жарамдылығын тексеру.
3. Қоректік орталарды және егіс материалын жүктеу.
4-разряд
1. Аппаратты стерилизация мен іске қосуға өз бетінше дайындау.
2. Жұмыс басталар алдында тораптар мен қосылыстардың жағдайын бақылау.
3. Ауа өткізгіштерді және қоректік ерітінділерді беруді дайындау.
5-разряд

1. Проводить полную проверку технологического оборудования перед циклом.
2. Руководить подготовкой аппаратуры младшими операторами.
3. Анализировать эффективность работы оборудования.
6 разряд
1. Разрабатывать графики обслуживания и проверки оборудования.
2. Контролировать соблюдение санитарных норм при подготовке ферментеров.
3. Участвовать во внедрении новых технологий подготовки.
Знания:
3 разряд
1. Основы технологии выращивания дрожжей.
2. Состав и назначение питательных сред.
3. Санитарные требования при работе с оборудованием.
4 разряд
1. Технологические параметры стерилизации и аэрации.
2. Методы контроля герметичности и чистоты.
3. Нормативы по охране труда.
5 разряд
1. Методы проверки и настройки оборудования.
2. Правила ведения технологической документации.
3. Биологические свойства дрожжевых культур.
6 разряд
1. Современные системы автоматизации контроля оборудования.
2. Международные стандарты качества (HACCP, ISO).
3. Принципы энергосбережения и экобезопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
ведение процесса выращивания дрожжей
Умения:
3 разряд
1. Контролировать температуру, давление и подачу воздуха.
2. Следить за ходом брожения под контролем мастера.
3. Докладывать о любых отклонениях.
4 разряд
1. Поддерживать заданные параметры роста культуры.
2. Вести учет показаний приборов.
3. Вносить корректировки по указанию технолога.
5 разряд
1. Самостоятельно регулировать технологические параметры.
2. Анализировать изменения параметров процесса.
3. Контролировать стабильность дрожжевой массы.
6 разряд
1. Оптимизировать режимы выращивания на основе анализа данных.
2. Руководить процессом выращивания в автоматизированных системах.
3. Обеспечивать выход и качество продукции на уровне стандартов.
Знания:
3 разряд
1. Основы микробиологии и брожения.
2. Фазы роста дрожжей.
3. Роль кислорода и температуры в развитии культуры.
4 разряд
1. Методы контроля pH, температуры и аэрации.
2. Влияние параметров на рост дрожжей.
3. Основы технологического контроля.
5 разряд
1. Методы анализа качества и активности дрожжей.
2. Порядок ведения отчетности по технологическому процессу.
3. Принципы корректировки технологического режима.
6 разряд
1. Современные методы оптимизации биотехнологических процессов.
2. Программное управление параметрами выращивания.
3. Международные принципы производственного контроля качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль технологического процесса и санитарное обеспечение производства
Навык 1:
санитарное обеспечение производства
Умения:
3 разряд

1. Технологиялық жабдықты цикл басталар алдында толық тексеру.
2. Төмен разрядтағы операторлардың аппаратура дайындау жұмысына басшылық ету.
3. Жабдық жұмысының тиімділігін талдау.
6-разряд
1. Жабдықты техникалық қызмет көрсету мен тексеру кестелерін әзірлеу.
2. Ферментерлерді дайындау кезінде санитариялық нормалардың сақталуын бақылау.
3. Дайындаудың жаңа технологияларын енгізуге қатысу.
Білімдер:
3-разряд
1. Ашытқы өсіру технологиясының негіздері.
2. Қоректік орталардың құрамы мен мақсаты.
3. Жабдықпен жұмыс істеу кезіндегі санитариялық талаптар.
4-разряд
1. Стерилизация және аэрацияның технологиялық параметрлері.
2. Тығыздық пен тазалықты бақылау әдістері.
3. Еңбекті қорғау нормативтері.
5-разряд
1. Жабдықты тексеру және баптау әдістері.
2. Технологиялық құжаттаманы жүргізу ережелері.
3. Ашытқы дақылдарының биологиялық қасиеттері.
6-разряд
1. Жабдықты бақылаудың заманауи автоматтандыру жүйелері.
2. Сапаның халықаралық стандарттары (HACCP, ISO).
3. Энергия үнемдеу және экологиялық қауіпсіздік қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Ашытқыны өсіру үрдісін жүргізу
Машықтар:
3-разряд
1. Температураны, қысымды және ауа беруді бақылау.
2. Ашытудың жүру барысын шебердің бақылауымен қадағалау.
3. Кез келген ауытқулар туралы хабарлау.
4-разряд
1. Мәдениеттің өсу параметрлерін белгіленген деңгейде ұстау.
2. Аспаптардың көрсеткіштерін тіркеу.
3. Технологтың нұсқауы бойынша түзетулер енгізу.
5-разряд
1. Технологиялық параметрлерді өз бетінше реттеу.
2. Үдеріс параметрлерінің өзгерістерін талдау.
3. Ашытқы массасының тұрақтылығын бақылау.
6-разряд
1. Мәліметтерді талдау негізінде өсіру режимдерін оңтайландыру.
2. Автоматтандырылған жүйелерде өсіру процесіне басшылық ету.
3. Өнімнің шығымы мен сапасын стандарт деңгейінде қамтамасыз ету.
Білімдер:
3-разряд
1. Микробиология мен ашытудың негіздері.
2. Ашытқының өсу фазалары.
3. Мәдениеттің дамуына оттегі мен температураның әсері.
4-разряд
1. рН, температура және аэрацияны бақылау әдістері.
2. Параметрлердің ашытқы өсуіне әсері.
3. Технологиялық бақылаудың негіздері.
5-разряд
1. Ашытқының сапасы мен белсенділігін талдау әдістері.
2. Технологиялық үдеріс бойынша есеп жүргізу тәртібі.
3. Технологиялық режимді түзету қағидаттары.
6-разряд
1. Биотехнологиялық процестерді оңтайландырудың заманауи әдістері.
2. Өсіру параметрлерін бағдарламалық басқару.
3. Өндірістік сапа бақылауының халықаралық қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Технологиялық процесті бақылау және өндірістің санитариялық қамтамасыз етілуі.
1-дағды:
Өндірістің санитариялық қамтамасыз етілуі
Машықтар:
3-разряд

1. Проверять параметры среды перед началом цикла.
2. Вести журнал измерений.
3. Выполнять простые корректировки по указанию мастера.
4 разряд
1. Контролировать режимы стерилизации и подачи воздуха.
2. Проверять давление и температуру в системе.
3. Подготавливать отчет о ходе процесса.
5 разряд
1. Оценивать соответствие показателей установленным нормативам.
2. Анализировать причины отклонений.
3. Принимать меры по их устранению.
6 разряд
1. Разрабатывать инструкции по контролю технологических режимов.
2. Внедрять системы мониторинга параметров.
3. Контролировать корректность лабораторных данных.
Знания:
3 разряд
1. Основы технологического процесса выращивания.
2. Назначение контрольно-измерительных приборов.
3. Правила работы с журналами учета.
4 разряд
1. Методы регистрации и анализа показаний приборов.
2. Основы работы с контрольно-измерительными устройствами.
3. Нормы допустимых отклонений параметров.
5 разряд
1. Методы анализа технологических данных.
2. Принципы корректировки технологических режимов.
3. Документирование производственного контроля.
6 разряд
1. Автоматизированные системы контроля (АСУ ТП).
2. Принципы цифрового мониторинга производственных данных.
3. Международные стандарты производственного анализа.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль технологического процесса
Умения:
3 разряд
1. Проводить санитарную обработку аппаратов после цикла.
2. Подготавливать растворы для мойки и дезинфекции.
3. Проверять чистоту внутренних поверхностей оборудования.
4 разряд
1. Контролировать состояние санитарных систем.
2. Вести учет санитарных обработок.
3. Готовить оборудование к стерилизации.
5 разряд
1. Организовывать графики мойки и дезинфекции.
2. Контролировать качество санитарной обработки.
3. Проверять соблюдение требований персоналом.
6 разряд
1. Разрабатывать и внедрять программы санитарного контроля.
2. Анализировать результаты лабораторных проб.
3. Совершенствовать методы санитарного обслуживания.
Знания:
3 разряд
1. Основы санитарии и гигиены.
2. Правила приготовления дезинфицирующих растворов.
3. Требования к чистоте оборудования.
4 разряд
1. Методы мойки и стерилизации оборудования.
2. Средства санитарной обработки.
3. Нормативы санитарного состояния.
5 разряд
1. Технология санитарного контроля.
2. Нормативные документы по охране труда.
3. Методы микробиологического контроля.
6 разряд
1. Международные стандарты санитарной безопасности (HACCP, ISO).
2. Современные методы оценки санитарного состояния.
3. Принципы экологической безопасности при санитарной обработке.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Анализ и совершенствование технологии выращивания дрожжей
Навык 1:
Анализ технологии выращивания дрожжей
Умения:
3 разряд

1. Цикл басталар алдында ортаның параметрлерін тексеру.
2. Өлшеу журналын жүргізу.
3. Шебердің нұсқауы бойынша қарапайым түзетулер енгізу.
4-разряд
1. Стерилизация және ауа беру режимдерін бақылау.
2. Жүйедегі қысым мен температураны тексеру.
3. Процестің жүру барысы туралы есеп дайындау.
5-разряд
1. Көрсеткіштердің белгіленген нормативтерге сәйкестігін бағалау.
2. Ауытқулардың себептерін талдау.
3. Оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
6-разряд
1. Технологиялық режимдерді бақылау жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
2. Параметрлерді мониторингтеу жүйелерін енгізу.
3. Зертханалық деректердің дұрыстығын бақылау.
Білімдер:
3-разряд
1. Өсірудің технологиялық процесінің негіздері.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты.
3. Есеп журналдарымен жұмыс істеу ережелері.
4-разряд
1. Аспап көрсеткіштерін тіркеу және талдау әдістері.
2. Бақылау-өлшеу құрылғыларымен жұмыс істеу негіздері.
3. Параметрлердің рұқсат етілген ауытқу нормалары.
5-разряд
1. Технологиялық деректерді талдау әдістері.
2. Технологиялық режимдерді түзету қағидаттары.
3. Өндірістік бақылауды құжаттандыру.
6-разряд
1. Бақылаудың автоматтандырылған жүйелері (АСУ ТП).
2. Өндірістік деректердің цифрлық мониторинг қағидаттары.
3. Өндірістік талдаудың халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Технологиялық жүйені басқару
Машықтар:
3-разряд
1. Аппараттарды цикл аяқталғаннан кейін санитариялық өңдеуден өткізу.
2. Жуу және дезинфекциялау ерітінділерін дайындау.
3. Жабдықтың ішкі беттерінің тазалығын тексеру.
4-разряд
1. Санитариялық жүйелердің жағдайын бақылау.
2. Санитариялық өңдеу жұмыстарын есепке алу.
3. Жабдықты стерилизацияға дайындау.
5-разряд
1. Жуу және дезинфекциялау кестелерін ұйымдастыру.
2. Санитариялық өңдеудің сапасын бақылау.
3. Қызметкерлердің талаптарды сақтауын тексеру.
6-разряд
1. Санитариялық бақылау бағдарламаларын әзірлеу және енгізу.
2. Зертханалық сынамалардың нәтижелерін талдау.
3. Санитариялық қызмет көрсетудің әдістерін жетілдіру.
Білімдер:
3-разряд
1. Санитария мен гигиенаның негіздері.
2. Дезинфекциялау ерітінділерін дайындау ережелері.
3. Жабдықтың тазалығына қойылатын талаптар.
4-разряд
1. Жабдықты жуу және стерилизациялау әдістері.
2. Санитариялық өңдеуге арналған құралдар.
3. Санитариялық жағдайдың нормативтері.
5-разряд
1. Санитариялық бақылау технологиясы.
2. Еңбекті қорғауға қатысты нормативтік құжаттар.
3. Микробиологиялық бақылау әдістері.
6-разряд
1. Санитариялық қауіпсіздіктің халықаралық стандарттары (HACCP, ISO).
2. Санитариялық жағдайды бағалаудың заманауи әдістері.
3. Санитариялық өңдеу кезінде экологиялық қауіпсіздік қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Ашытқы өсіру технологиясын талдау және жетілдіру
1-дағды:
Ашытқы өсіру технологиясын талдау
Машықтар:
3-разряд

1. Наблюдать за ходом технологического процесса.
2. Отбирать пробы дрожжей под руководством мастера.
3. Фиксировать результаты наблюдений.
4 разряд
1. Оценивать состояние культуры по внешним признакам.
2. Проводить первичный анализ данных.
3. Сообщать о выявленных отклонениях.
5 разряд
1. Анализировать влияние параметров на рост культуры.
2. Предлагать корректировки технологических режимов.
3. Контролировать эффективность изменений.
6 разряд
1. Участвовать в разработке новых технологических схем.
2. Внедрять инновационные методы управления процессом.
3. Проводить анализ производственной эффективности.
Знания:
3 разряд
1. Основы технологии выращивания дрожжей.
2. Влияние среды на активность культуры.
3. Методы отбора проб.
4 разряд
1. Принципы контроля качества.
2. Основы обработки производственных данных.
3. Требования к ведению записей.
5 разряд
1. Методы анализа производственных процессов.
2. Основы рационализации технологических режимов.
3. Порядок внедрения корректировок.
6 разряд
1. Современные биотехнологические методы.
2. Международные стандарты качества и инноваций.
3. Принципы повышения эффективности производства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Оператор поточно-автоматической линии
4
Химик пищевых производств
12. Карточка профессии "Технолог по технологии производства пищевых продуктов":
Код группы:
3129-9
Код наименования занятия:
3129-9-008
Наименование профессии:
Технолог по технологии производства пищевых продуктов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы по специальности на должностях в соответствующем профилю организации виде экономической деятельности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1. Технологиялық процестің жүру барысын бақылау.
2. Шебердің басшылығымен ашытқы сынамаларын алу.
3. Бақылау нәтижелерін тіркеу.
4-разряд
1. Дақылдың жай-күйін сыртқы белгілері бойынша бағалау.
2. Алғашқы деректерді талдау.
3. Анықталған ауытқулар туралы хабарлау.
5-разряд
1. Параметрлердің дақылдың өсуіне әсерін талдау.
2. Технологиялық режимдерді түзету бойынша ұсыныстар енгізу.
3. Өзгерістердің тиімділігін бақылау.
6-разряд
1. Жаңа технологиялық схемаларды әзірлеуге қатысу.
2. Процесті басқарудың инновациялық әдістерін енгізу.
3. Өндірістік тиімділікті талдау.
Білімдер:
3-разряд
1. Ашытқы өсіру технологиясының негіздері.
2. Қоршаған ортаның дақылдың белсенділігіне әсері.
3. Сынамаларды алу әдістері.
4-разряд
1. Сапаны бақылау қағидаттары.
2. Өндірістік деректерді өңдеудің негіздері.
3. Жазбаларды жүргізуге қойылатын талаптар.
5-разряд
1. Өндірістік процестерді талдау әдістері.
2. Технологиялық режимдерді ұтымды ету негіздері.
3. Түзетулерді енгізу тәртібі.
6-разряд
1. Заманауи биотехнологиялық әдістер.
2. Сапа мен инновацияның халықаралық стандарттары.
3. Өндіріс тиімділігін арттыру қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Ағынды-автоматты желі операторы
4
Тамақ өнеркәсібі химигі
12. "Тамақ өнімдерінің технологиясы жөніндегі технолог" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3129-9
Қызмет атауының коды:
3129-9-008
Кәсіптің атауы:
Тамақ өнімдерінің технологиясы жөніндегі технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
109-параграф. Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Салаға сәйкес қызмет түрімен айналысатын ұйымдардағы мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3111-1-003 - Техник-химик (общий профиль)
2141-2-001 - Инженер по организации производства
3129-9-008 - Технолог по технологии производства пищевых продуктов
Основная цель деятельности:
Выполнение организационно-производственных мероприятий, а также разработка и внедрение новых технологических процессов, и контроль качества выпускаемой продукции.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и контроль технологического процесса выращивания, сепарирования и сушки дрожжей
2. Разработка и внедрение мероприятий по совершенствованию технологии и повышению качества продукции
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и контроль технологического процесса выращивания, сепарирования и сушки дрожжей
Навык 1:
Ведение и контроль технологического процесса производства дрожжей
Умения:
1. Контролировать соблюдение технологических параметров на всех стадиях производства (подготовка питательной среды, выращивание, сепарация, сушка).
2. Анализировать отклонения параметров и вносить корректировки для стабилизации процесса.
3. Обеспечивать выполнение производственного плана по объему и качеству выпускаемой продукции.
Знания:
1. Технологические схемы производства дрожжей и принципы микробиологического синтеза.
2. Характеристики сырья, питательных сред, дрожжевых культур и факторов их роста.
3. Нормативные документы по технологии, санитарии и контролю качества (HACCP).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль качества продукции и обеспечение санитарно-гигиенических условий
Умения:
1. Осуществлять отбор проб и контроль качества полуфабрикатов и готовой продукции.
2. Контролировать санитарное состояние оборудования и производственных помещений.
3. Взаимодействовать с лабораторией при выявлении несоответствий и проводить корректирующие действия.
Знания:
1. Микробиологические показатели качества дрожжей и методы их определения.
2. Требования санитарных норм и правил при производстве биомассы.
3. Принципы системы HACCP и производственного контроля качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Разработка и внедрение мероприятий по совершенствованию технологии и повышению качества продукции
Навык 1:
Анализ и оптимизация технологических процессов
Умения:
1. Анализировать эффективность работы оборудования и расхода сырья.
2. Выявлять причины технологических потерь и разрабатывать меры по их сокращению.
3. Разрабатывать предложения по совершенствованию технологических схем и режимов.
Знания:
1. Методы анализа и оптимизации биотехнологических процессов.

3111-1-003 - Техник-химик (жалпы бейін)
2141-2-001 - Өндірісті ұйымдастыру жөніндегі инженер
3129-9-008 - Тамақ өнімдерінің технологиясы жөніндегі технолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымдастырушылық-өндірістік іс-шараларды орындау, сондай-ақ жаңа технологиялық процестерді әзірлеу және енгізу және шығарылатын өнімнің сапасын бақылау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ашытқыларды өсіру, сепарациялау және кептіру технологиялық үдерісін ұйымдастыру және бақылау
2. Технологияны жетілдіру және өнім сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Ашытқыларды өсіру, сепарациялау және кептіру технологиялық үдерісін ұйымдастыру және бақылау
1-дағды:
Ашытқы өндірудің технологиялық үдерісін жүргізу және бақылау
Машықтар:
1. Өндірістің барлық кезеңдерінде (қоректік ортаны дайындау, өсіру, сепарациялау, кептіру) технологиялық параметрлердің сақталуын бақылау.
2. Параметрлердің ауытқуларын талдау және үдерісті тұрақтандыру мақсатында түзетулер енгізу.
3. Өндірілген өнімнің көлемі мен сапасы бойынша өндірістік жоспардың орындалуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ашытқы өндірудің технологиялық сұлбалары және микробиологиялық синтез қағидаттары.
2. Шикізаттың, қоректік орталардың, ашытқы дақылдарының сипаттамалары және олардың өсу факторлары.
3. Технология, санитария және сапаны бақылау жөніндегі нормативтік құжаттар (ГОСТ, ТУ, HACCP).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнім сапасын бақылау және санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын бақылау және сынама алу.
2. Жабдық пен өндірістік үй-жайлардың санитарлық жағдайын бақылау.
3. Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда зертханамен өзара әрекеттесу және түзету шараларын жүргізу.
Білімдер:
1. Ашытқы сапасының микробиологиялық көрсеткіштері және оларды анықтау әдістері.
2. Биомасса өндіру кезіндегі санитарлық нормалар мен ережелер талаптары.
3. HACCP жүйесінің қағидаттары және өндірістік сапаны бақылау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Технологияны жетілдіру және өнім сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу
1-дағды:
Технологиялық үдерістерді оңтайландыру және талдау
Машықтар:
1. Жабдықтың жұмыс тиімділігін және шикізат шығынын талдау.
2. Технологиялық шығындардың себептерін анықтау және оларды азайту шараларын әзірлеу.
3. Технологиялық сұлбалар мен режимдерді жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындау.
Білімдер:
1. Биотехнологиялық үдерістерді талдау және оңтайландыру әдістері.

2. Основы проектирования и модернизации производственных линий.
3. Показатели эффективности производства (выход, удельные затраты, энергоемкость).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Внедрение инноваций и стандартизация технологических процессов
Умения:
1. Участвовать в испытаниях новых видов сырья, штаммов дрожжей и оборудования.
2. Подготавливать технологическую документацию (карты, инструкции, регламенты).
3. Обеспечивать внедрение новых стандартов и требований к качеству продукции.
Знания:
1. Современные технологии производства и переработки дрожжей.
2. Международные стандарты качества и безопасности пищевых продуктов (ISO, HACCP).
3. Основы биохимии и микробиологии в производстве дрожжей.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Аналитическое мышление
Способность к обучению и самообучению
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Генеральный директор
6
Инженеры-технологи пищевой промышленности
13. Карточка профессии "Генеральный директор организации":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-010
Наименование профессии:
Генеральный директор организации
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 4. Генеральный директор, Директор (Начальник) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Общий управленческий стаж — не менее 5 лет в сфере пищевого производства, из них не менее 3 лет в должности руководителя.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-011 - Генеральный директор производственного объединения
Основная цель деятельности:
Руководство производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководить производственно-хозяйственной деятельностью.

2. Өндірістік желілерді жобалау және жаңғырту негіздері.
3. Өндіріс тиімділігінің көрсеткіштері (шығым, меншікті шығындар, энергия сыйымдылығы).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Инновацияларды енгізу және технологиялық үдерістерді стандарттау
Машықтар:
1. Шикізаттың, ашытқы штаммдарының және жабдықтың жаңа түрлерін сынақтан өткізуге қатысу.
2. Технологиялық құжаттаманы (карталар, нұсқаулықтар, регламенттер) әзірлеу.
3. Өнім сапасына қойылатын жаңа стандарттар мен талаптарды енгізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ашытқы өндіру және қайта өңдеудің заманауи технологиялары.
2. Азық-түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігінің халықаралық стандарттары (ISO, HACCP).
3. Ашытқы өндіру саласындағы биохимия және микробиология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Аналитикалық ойлау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас директор
6
Азық-түлік өндісінің инженер технологтары
13. "Ұйымның бас директоры" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
1210-0-010
Кәсіптің атауы:
Ұйымның бас директоры
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
4-параграф. Бас директоры, ұйымның директоры (бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тамақ өндірісі саласындағы жалпы басқарушылық еңбек өтілі кемінде 5 жыл, оның ішінде кемінде 3 жылы басшылық лауазымында болуы тиіс.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-011 - Өндірістік бірлестіктің бас директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметке басшылық жасау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару

14. Карточка профессии "Химик пищевых производств":
Код группы:
2145-4
Код наименования занятия:
2145-4-008
Наименование профессии:
Химик пищевых производств
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 29. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19703.
Параграф 11. Сепараторщик биомассы, 3 разряд
Выпуск 29. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19703.
Параграф 12. Сепараторщик биомассы, 4 разряд
Выпуск 29. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 642 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 29)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19703.
Параграф 13. Сепараторщик биомассы, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
3 разряд: Опыт работы не требуется. Допускается обучение непосредственно на рабочем месте под руководством более опытного работника. 4 разряд: Не менее 6 месяцев работы в должности сепараторщика биомассы 3 разряда или прохождение производственного обучения на предприятии. 5 разряд: Не менее 1 года работы в должности сепараторщика биомассы 4 разряда. Обязателен опыт самостоятельного обслуживания сепарационного оборудования и проведения профилактических работ.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
8131-3-013 - Сепараторщик биомассы
8131-5-071 - Оператор приготовления растворов питательной среды и солей
8131-5-063 - Оператор выращивания чистой культуры дрожжей
Основная цель деятельности:
Обеспечение стабильного и безопасного ведения технологического процесса производства дрожжей, включая контроль качества сырья и готовой продукции, ведение производственной и технологической документации, соблюдение санитарно-гигиенических норм и требований охраны труда, с целью выпуска продукции, соответствующей установленным стандартам качества.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

14. "Тамақ өндірісінің химигі" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2145-4
Қызмет атауының коды:
2145-4-008
Кәсіптің атауы:
Тамақ өндірісінің химигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
29-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19703 болып тіркелді.
11-параграф. Биомасса сепараторшысы , 3-разряд
29-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19703 болып тіркелді.
12-параграф. Биомасса сепараторшысы , 4-разряд
29-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (29-шығарылым) бекіту туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 642 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19703 болып тіркелді.
13-параграф. Биомасса сепараторшысы 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3-разряд: Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Тәжірибелі қызметкердің басшылығымен тікелей жұмыс орнында оқуға рұқсат етіледі. 4-разряд: 3-разрядты биомасса сепараторшысы лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі немесе кәсіпорында өндірістік оқытудан өтуі қажет. 5-разряд: 4-разрядты биомасса сепараторшысы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Сепарациялық жабдыққа өздігінен қызмет көрсету және профилактикалық жұмыстар жүргізу тәжірибесі міндетті.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
8131-3-013 - Биомасса айырушысы
8131-5-071 - Қоректік орта мен тұздар ерітінділерін дайындау операторы
8131-5-063 - Таза ашытқы дақылдарын өсіру операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ашытқы өндірудің технологиялық үдерісін тұрақты және қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, соның ішінде шикізат пен дайын өнім сапасын бақылау, өндірістік және технологиялық құжаттаманы жүргізу, санитарлық-гигиеналық нормалар мен еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау — белгіленген сапа стандарттарына сәйкес өнім шығару мақсатында.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Разделение дрожжевой биомассы и обслуживание сепарационного оборудования
2. Контроль параметров сепарирования и качества выделенной биомассы
Дополнительные трудовые функции:
1. Анализ, оптимизация и совершенствование процесса сепарирования
Трудовая функция 1:
Разделение дрожжевой биомассы и обслуживание сепарационного оборудования
Навык 1:
Подготовка оборудования и ведение процесса сепарирования
Умения:
3 разряд
1. Подготавливать сепаратор к работе, проверять его исправность.
2. Загружать исходную суспензию в сепарационную установку.
3. Контролировать процесс разделения под руководством мастера.
4 разряд
1. Самостоятельно запускать и останавливать сепаратор.
2. Регулировать скорость вращения и подачу суспензии.
3. Следить за чистотой выходящей биомассы и отделенной жидкости.
5 разряд
1. Оптимизировать параметры сепарирования в зависимости от состава суспензии.
2. Контролировать равномерность подачи и стабильность работы установки.
3. Анализировать эффективность разделения биомассы и корректировать режим.
Знания:
3 разряд
1. Основы работы центробежных сепараторов.
2. Назначение и устройство оборудования.
3. Санитарные требования при работе с биомассой.
4 разряд
1. Принцип действия и регулировка параметров сепаратора.
2. Влияние скорости вращения и плотности среды на разделение.
3. Правила технического обслуживания оборудования.
5 разряд
1. Методы расчета эффективности сепарирования.
2. Биохимические свойства дрожжевой массы.
3. Международные стандарты безопасности (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Очистка, обслуживание и санитарная обработка оборудования
Умения:
3 разряд
1. Проводить очистку барабана сепаратора от остатков биомассы.
2. Подготавливать оборудование к мойке и дезинфекции.
3. Соблюдать правила безопасности при санитарной обработке.
4 разряд
1. Выполнять плановую очистку и мойку сепаратора после каждой смены.
2. Проверять состояние прокладок, фильтров и арматуры.
3. Устранять мелкие неисправности и сообщать о поломках мастеру.
5 разряд
1. Организовывать санитарную обработку оборудования на участке.
2. Контролировать качество мойки и дезинфекции.
3. Разрабатывать предложения по повышению надежности работы оборудования.
Знания:
3 разряд
1. Средства и растворы, применяемые для санитарной обработки.
2. Правила очистки и мойки сепарационного оборудования.
3. Требования по охране труда при работе с химическими веществами.
4 разряд
1. Последовательность санитарной обработки оборудования.
2. Виды загрязнений и способы их удаления.
3. Основы технической профилактики оборудования.
5 разряд

1. Ашытқы биомассасын бөлу және сепарациялық жабдықты күтіп ұстау
2. Сепарация параметрлерін және бөлінген биомасса сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Сепарация үдерісін талдау, оңтайландыру және жетілдіру
1-еңбек функциясы:
Ашытқы биомассасын бөлу және сепарациялық жабдықты күтіп ұстау
1-дағды:
Жабдықты дайындау және сепарация үдерісін жүргізу
Машықтар:
3-разряд
1. Сепараторды жұмысқа дайындау, оның жарамдылығын тексеру.
2. Бастапқы суспензияны сепарациялық қондырғыға жүктеу.
3. Үдеріс барысын шебердің басшылығымен бақылау.
4-разряд
1. Сепараторды өздігінен іске қосу және тоқтату.
2. Айналу жылдамдығын және суспензия беруді реттеу.
3. Шыққан биомассаның және бөлінген сұйықтықтың тазалығын бақылау.
5-разряд
1. Суспензия құрамына байланысты сепарация параметрлерін оңтайландыру.
2. Берудің біркелкілігін және қондырғының тұрақты жұмысын бақылау.
3. Биомассаны бөлу тиімділігін талдау және режимді түзету.
Білімдер:
3-разряд
1. Ортадан тепкіш сепараторлардың жұмыс негіздері.
2. Жабдықтың мақсаты мен құрылымы.
3. Биомассамен жұмыс істеу кезіндегі санитарлық талаптар.
4-разряд
1. Сепаратордың жұмыс істеу принципі және параметрлерін реттеу.
2. Айналу жылдамдығы мен ортаның тығыздығының бөлу процесіне әсері.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету ережелері.
5-разряд
1. Сепарация тиімділігін есептеу әдістері.
2. Ашытқы массасының биохимиялық қасиеттері.
3. Халықаралық қауіпсіздік стандарттары (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдықты тазалау, қызмет көрсету және санитарлық өңдеу
Машықтар:
3-разряд
1. Сепаратор барабанын биомасса қалдықтарынан тазалау.
2. Жабдықты жуу мен дезинфекциялауға дайындау.
3. Санитарлық өңдеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.
4-разряд
1. Әр ауысымнан кейін сепараторды жоспарлы тазалау және жуу жұмыстарын орындау.
2. Тығыздағыштардың, сүзгілердің және арматураның жағдайын тексеру.
3. Ұсақ ақауларды жою және бұзылулар туралы шеберге хабарлау.
5-разряд
1. Учаскедегі жабдықты санитарлық өңдеуді ұйымдастыру.
2. Жуу мен дезинфекция сапасын бақылау.
3. Жабдықтың сенімді жұмысын арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
3-разряд
1. Санитарлық өңдеуде қолданылатын құралдар мен ерітінділер.
2. Сепарациялық жабдықты тазалау және жуу ережелері.
3. Химиялық заттармен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптары.
4-разряд
1. Жабдықты санитарлық өңдеудің кезектілігі.
2. Ластану түрлері және оларды жою тәсілдері.
3. Жабдықтың техникалық профилактикасының негіздері.
5-разряд

1. Современные методы санитарной дезинфекции.
2. Нормативы по гигиене производства и контролю микрофлоры.
3. Принципы безопасной эксплуатации и продления срока службы оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль параметров сепарирования и качества выделенной биомассы
Навык 1:
Контроль параметров работы сепаратора
Умения:
3 разряд
1. Проверять показания приборов (скорость, температура, давление).
2. Следить за равномерной подачей суспензии в сепаратор.
3. Докладывать мастеру о колебаниях параметров.
4 разряд
1. Поддерживать стабильность режима сепарирования.
2. Регулировать подачу и скорость вращения при изменении плотности суспензии.
3. Фиксировать показания приборов в журнале.
5 разряд
1. Анализировать данные приборов и корректировать режим работы.
2. Определять причины нестабильности процесса.
3. Разрабатывать рекомендации по повышению эффективности сепарации.
Знания:
3 разряд
1. Основы технологического процесса сепарирования.
2. Параметры, влияющие на качество разделения.
3. Правила работы с контрольно-измерительными приборами.
4 разряд
1. Методы контроля температуры, давления и скорости вращения.
2. Влияние физических свойств суспензии на процесс.
3. Нормативные режимы сепарации.
5 разряд
1. Методы анализа технологических данных.
2. Причины колебаний параметров и способы их устранения.
3. Международные стандарты контроля процессов (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль качества полученной биомассы
Умения:
3 разряд
1. Отбирать пробы биомассы по указанию мастера.
2. Оценивать внешний вид и однородность массы.
3. Сообщать о несоответствиях по внешним признакам.
4 разряд
1. Контролировать влажность, плотность и цвет биомассы.
2. Проверять соответствие продукции установленным нормам.
3. Вести журнал контроля качества.
5 разряд
1. Проводить анализ стабильности показателей биомассы.
2. Разрабатывать меры по улучшению качества продукции.
3. Участвовать в внедрении новых методов контроля.
Знания:
3 разряд
1. Основы оценки качества дрожжевой массы.
2. Правила отбора проб.
3. Санитарные требования при работе с пробами.
4 разряд
1. Методы контроля физико-химических показателей биомассы.
2. Показатели качества и допустимые отклонения.
3. Порядок ведения документации по контролю качества.
5 разряд
1. Методы лабораторного анализа биомассы.
2. Причины дефектов и методы их устранения.
3. Система производственного контроля качества (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Анализ, оптимизация и совершенствование процесса сепарирования
Навык 1:
Анализ эффективности технологического процесса
Умения:
3 разряд

1. Санитарлық дезинфекцияның заманауи әдістері.
2. Өндірістік гигиена және микрофлораны бақылау нормативтері.
3. Жабдықты қауіпсіз пайдалану және оның қызмет мерзімін ұзарту қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Сепарация параметрлерін және бөлінген биомасса сапасын бақылау
1-дағды:
Сепаратордың жұмыс параметрлерін бақылау
Машықтар:
3-разряд
1. Аспаптардың көрсеткіштерін тексеру (жылдамдық, температура, қысым).
2. Сепараторға суспензияның біркелкі берілуін бақылау.
3. Параметрлердің ауытқуы туралы шеберге хабарлау.
4-разряд
1. Сепарация режимінің тұрақтылығын сақтау.
2. Суспензия тығыздығы өзгерген жағдайда беру мен айналу жылдамдығын реттеу.
3. Аспаптардың көрсеткіштерін журналға тіркеу.
5-разряд
1. Аспап деректерін талдау және жұмыс режимін түзету.
2. Үдерістің тұрақсыздығының себептерін анықтау.
3. Сепарация тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
3-разряд
1. Сепарация технологиялық үдерісінің негіздері.
2. Бөлу сапасына әсер ететін параметрлер.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу ережелері.
4-разряд
1. Температураны, қысымды және айналу жылдамдығын бақылау әдістері.
2. Суспензияның физикалық қасиеттерінің үдеріс барысына әсері.
3. Сепарацияның нормативтік режимдері.
5-разряд
1. Технологиялық деректерді талдау әдістері.
2. Параметрлердің ауытқу себептері және оларды жою тәсілдері.
3. Үдерістерді бақылаудың халықаралық стандарттары (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Алынған биомасса сапасын бақылау
Машықтар:
3-разряд
1. Шебердің нұсқауы бойынша биомасса сынамаларын іріктеу.
2. Массаның сыртқы түрін және біртектілігін бағалау.
3. Сыртқы белгілері бойынша сәйкессіздіктер туралы хабарлау.
4-разряд
1. Биомассаның ылғалдылығын, тығыздығын және түсін бақылау.
2. Өнімнің белгіленген нормаларға сәйкестігін тексеру.
3. Сапаны бақылау журналын жүргізу.
5-разряд
1. Биомасса көрсеткіштерінің тұрақтылығын талдау.
2. Өнім сапасын жақсарту шараларын әзірлеу.
3. Бақылаудың жаңа әдістерін енгізуге қатысу.
Білімдер:
3-разряд
1. Ашытқы массасының сапасын бағалау негіздері.
2. Сынамаларды іріктеу ережелері.
3. Сынамалармен жұмыс істеу кезіндегі санитарлық талаптар.
4-разряд
1. Биомассаның физика-химиялық көрсеткіштерін бақылау әдістері.
2. Сапа көрсеткіштері және рұқсат етілетін ауытқулар.
3. Сапаны бақылау құжаттамасын жүргізу тәртібі.
5-разряд
1. Биомассаны зертханалық талдау әдістері.
2. Ақаулардың себептері және оларды жою тәсілдері.
3. Өндірістік сапаны бақылау жүйесі (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сепарация үдерісін талдау, оңтайландыру және жетілдіру
1-дағды:
Технологиялық үдерістің тиімділігін анықтау
Машықтар:
3-разряд

1. Наблюдать за стабильностью работы оборудования.
2. Сравнивать показатели с установленными нормами.
3. Сообщать мастеру о выявленных отклонениях.
4 разряд
1. Анализировать производственные данные по выходу биомассы.
2. Определять влияние параметров на эффективность.
3. Подготавливать отчет о результатах работы.
5 разряд
1. Выявлять узкие места в технологическом процессе.
2. Разрабатывать меры по оптимизации режимов.
3. Вносить предложения по повышению производительности линии.
Знания:
3 разряд
1. Основы технологического процесса разделения биомассы.
2. Влияние параметров на выход продукта.
3. Правила ведения журналов наблюдений.
4 разряд
1. Методы анализа производственных показателей.
2. Основы статистической обработки данных.
3. Нормативные значения эффективности процесса.
5 разряд
1. Методы производственного аудита и оптимизации.
2. Принципы рационального использования энергии и ресурсов.
3. Современные технологии сепарирования и энергосбережения.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Совершенствование методов эксплуатации и технического обслуживания
Умения:
3 разряд
1. Проверять исправность оборудования перед началом смены.
2. Выполнять мелкие регулировки под руководством мастера.
3. Сообщать о выявленных неисправностях.
4 разряд
1. Проводить профилактическое обслуживание узлов сепаратора.
2. Контролировать состояние уплотнений и подшипников.
3. Выполнять замену изношенных деталей.
5 разряд
1. Анализировать причины неисправностей оборудования.
2. Разрабатывать меры по повышению надежности и долговечности.
3. Участвовать во внедрении новых технологий обслуживания.
Знания:
3 разряд
1. Устройство и принцип действия сепараторов.
2. Виды технического обслуживания.
3. Основы охраны труда при ремонте оборудования.
4 разряд
1. Порядок проведения профилактических осмотров.
2. Причины износа деталей и методы их предотвращения.
3. Правила эксплуатации оборудования.
5 разряд
1. Современные методы технического обслуживания и диагностики.
2. Принципы планово-предупредительных ремонтов.
3. Требования международных стандартов к надежности оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Технолог по технологии производства пищевых продуктов
3
Оператор поточно-автоматической линии
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:

1. Жабдықтың тұрақты жұмысын бақылау.
2. Көрсеткіштерді белгіленген нормалармен салыстыру.
3. Анықталған ауытқулар туралы шеберге хабарлау.
4-разряд
1. Биомасса шығымы бойынша өндірістік деректерді талдау.
2. Параметрлердің тиімділікке әсерін анықтау.
3. Атқарылған жұмыс нәтижелері бойынша есеп дайындау.
5-разряд
1. Технологиялық үдерістегі әлсіз тұстарды анықтау.
2. Режимдерді оңтайландыру бойынша шаралар әзірлеу.
3. Желінің өнімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
3-разряд
1. Биомассаны бөлу технологиялық үдерісінің негіздері.
2. Параметрлердің өнім шығымына әсері.
3. Бақылау журналдарын жүргізу ережелері.
4-разряд
1. Өндірістік көрсеткіштерді талдау әдістері.
2. Мәліметтерді статистикалық өңдеу негіздері.
3. Үдеріс тиімділігінің нормативтік мәндері.
5-разряд
1. Өндірістік аудит және оңтайландыру әдістері.
2. Энергия мен ресурстарды ұтымды пайдалану қағидаттары.
3. Сепарация және энергия үнемдеу саласындағы заманауи технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Пайдалану және техникалық қызмет көрсету әдістерін жетілдіру
Машықтар:
3-разряд
1. Ауысым басталар алдында жабдықтың жарамдылығын тексеру.
2. Шебердің басшылығымен ұсақ реттеу жұмыстарын орындау.
3. Анықталған ақаулар туралы хабарлау.
4-разряд
1. Сепаратор тораптарына профилактикалық қызмет көрсету.
2. Тығыздағыштар мен подшипниктердің күйін бақылау.
3. Тозған бөлшектерді ауыстыру.
5-разряд
1. Жабдықтағы ақаулардың себептерін талдау.
2. Сенімділік пен ұзақ мерзімділікті арттыру шараларын әзірлеу.
3. Қызмет көрсету бойынша жаңа технологияларды енгізуге қатысу.
Білімдер:
3-разряд
1. Сепараторлардың құрылымы және жұмыс істеу принципі.
2. Техникалық қызмет көрсетудің түрлері.
3. Жабдықты жөндеу кезінде еңбек қауіпсіздігінің негіздері.
4-разряд
1. Профилактикалық тексерулерді жүргізу тәртібі.
2. Бөлшектердің тозу себептері және оларды болдырмау тәсілдері.
3. Жабдықты пайдалану ережелері.
5-разряд
1. Техникалық қызмет көрсету мен диагностика жүргізудің заманауи әдістері.
2. Жоспарлы-ескерту жөндеу қағидаттары.
3. Жабдық сенімділігіне қойылатын халықаралық стандарттар талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тамақ өнімдерінің технологиясы жөніндегі технолог
3
Ағынды-автоматты желінің операторы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:

Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Республики Казахстан"
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Турсунова Асиям Маруповна, +7 (705) 339 12 52, tursunova.1966@mail.ru
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. 4 декабря 2024 г.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
20. 15 октября 2025 г.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 г.
22. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 г.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 1 декабря 2028 г.
Приложение 7
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий" применяется в области производства хлеба, булочных, мучных кондитерских изделий, а также в смежных сферах пищевой промышленности и общественного питания. Он охватывает все этапы технологического процесса – от подготовки сырья и полуфабрикатов до фасовки, упаковки, хранения и реализации готовой продукции. Стандарт определяет требования к квалификации и профессиональным навыкам специалистов, занятых в производстве хлебобулочных и мучных кондитерских изделий, устанавливает перечень трудовых функций и необходимых компетенций, а также содержит рекомендации по современному оборудованию, санитарным нормам и технологическим процессам. Разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и может применяться при формировании требований к соискателю для приема на работу, формировании образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования, а также для решения широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Закваска – полуфабрикат хлебопекарного производства, полученный сбраживанием питательной смеси молочнокислыми бактериями или молочнокислыми бактериями и дрожжами;
2) Опара – полуфабрикат хлебопекарного производства, полученный замесом из муки, воды, дрожжей в соответствии с рецептурой и технологическим режимом, расходуемый для приготовления теста;

Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Асиям Маруповна Турсунова, +7 (705) 339 12 52, tursunova.1966@mail.ru
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес 2025 жылғы 4 желтоқсан.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 15 қазан.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2025 жыл.
21. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
7-қосымша
"Нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндірісі" кәсіптік стандарты нан, тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді өндіру саласында, сондай-ақ тамақ өнеркәсібі мен қоғамдық тамақтану саласының аралас бағыттарында қолданылады. Ол шикізат пен жартылай фабрикаттарды дайындаудан бастап дайын өнімді орау, сақтау және өткізуге дейінгі технологиялық үдерістің барлық кезеңдерін қамтиды. Стандарт нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндірісінде жұмыс істейтін мамандардың біліктілігі мен кәсіби дағдыларына қойылатын талаптарды белгілейді, еңбек функциялары мен қажетті құзыреттер тізбесін айқындайды, сондай-ақ заманауи жабдықтар, санитариялық нормалар және технологиялық үдерістер бойынша ұсынымдарды қамтиды. "Кәсіби біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және оны жұмысқа қабылдау кезінде үміткерге қойылатын талаптарды қалыптастыруда, білім беру бағдарламаларын, соның ішінде кәсіпорындардағы персоналды оқыту бағдарламаларын әзірлеуде, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін тану мақсатында, сондай-ақ ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуде қолдануға болады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Ашытқы – сүт қышқылы бактерияларымен немесе сүт қышқылы бактерияларымен және ашытқымен қоректік қоспаны ашыту арқылы алынған наубайхана өндірісінің жартылай фабрикаты;
2) Ашытқы қамыр – рецептура мен технологиялық режимге сәйкес ұн, су, ашытқы қоспасынан алынған, қамыр дайындауға жұмсалатын жартылай фабрикат;

3) Отделочный полуфабрикат – кондитерский полуфабрикат, используемый для отделки и (или) прослаивания, и (или) наполнения кондитерского изделия или полуфабриката;
4) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
5) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
6) HAССP – Hazard Analysis and Critical Control Point, (пер. с англ.: Анализ опасностей и Критические Контрольные Точки) – концепция, предусматривающая систематическую идентификацию, оценку и управление опасными факторами, существенно влияющими на безопасность продукции;
7) Критическая контрольная точка ККТ (critical control point CCP) – этап процесса, на котором применяются меры управления для предотвращения или снижения значительной пищевой опасности до приемлемого уровня и определены критические пределы, и на котором измерение позволяет осуществить коррекцию;
8) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
9) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
10) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
11) Заварка – полуфабрикат хлебопекарного производства в виде водно-мучной смеси, доведенной до стадии клейстеризации крахмала;
12) Тесто – полуфабрикат хлебопекарного производства, полученный замесом из муки, воды, дрожжей, опары или закваски и дополнительного сырья в соответствии с рецептурой и технологическим режимом, служащий для приготовления хлебобулочных изделий;
13) Разделка теста – совокупность операций по обработке готового теста, включающая: деление, округление, предварительную расстойку, формование и окончательную расстойку;
14) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
15) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
16) Выпеченный полуфабрикат – кондитерский полуфабрикат, подвергшийся выпеканию, основным ингредиентом которого является мука или другое сырье, обеспечивающее кондитерскому изделию форму, прочность;

3) Аяқтауға арналған жартылай фабрикат – кондитерлік бұйымды немесе жартылай фабрикатты аяқтау және (немесе) қабаттау және (немесе) толтыру үшін пайдаланылатын кондитерлік жартылай фабрикат;
4) Білім – кәсіби міндет аясында әрекеттерді орындау үшін қажетті меңгерілген және игерілген ақпарат;
5) Дағды – кәсіби міндетті толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
6) HAССP – Hazard Analysis and Critical Control Point, (транс. ағылшын тілінен.: Қауіпті талдау және сыни бақылау нүктелері) – өнімнің қауіпсіздігіне елеулі әсер ететін қауіпті факторларды жүйелі сәйкестендіруді, бағалауды және басқаруды көздейтін тұжырымдама;
7) CБН сыни бақылау нүктесі (critical control point CCP) – маңызды тағамдық қауіптің қолайлы деңгейге дейін алдын алу немесе азайту үшін басқару шараларын қолданатын және сыни шектерді анықтайтын және өлшеу түзетуге мүмкіндік беретін процесс кезеңі;
8) Кәсіби біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін қажетті құзыреттерді меңгеру деңгейін сипаттайтын кәсіби дайындық дәрежесі;
9) Кәсіптік стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласындағы білімге, іскерлікке, дағдыларға, еңбек өтіліне қойылатын жалпы талаптарды, сондай-ақ ресми және (немесе) бейресми, және (немесе) информалды білімді, біліктілік деңгейін мен құзыреттілікті, еңбектің мазмұны, сапасы мен жағдайларын айқындайтын ресми жазбаша құжат;
10) Қабілет – кәсіби міндет шеңберінде жекелеген жеке әрекеттерді физикалық және (немесе) ой еңбегі арқылы орындау қабілеті;
11) Қайнатпа – крахмалды пастерлеу сатысына дейін жеткізілген су-ұн қоспасы түріндегі наубайхана өндірісінің жартылай фабрикаты;
12) Қамыр – ұн, су, ашытқы, қамыр немесе ашытқы және нан өнімдерін дайындауға қызмет ететін рецептура мен технологиялық режимге сәйкес қосымша шикізат илеу арқылы алынған наубайхана өндірісінің жартылай фабрикаты;
13) Қамырды кесу – дайын қамырды өңдеу операцияларының жиынтығы, оның ішінде: бөлу, дөңгелектеу, алдын-ала тексеру, қалыптау және түпкілікті тексеру;
14) Құзырет – біліктілік функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
15) Мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
16) Пісірілген жартылай фабрикат – негізгі ингредиенті ұн немесе кондитерлік өнімнің пішінін, беріктігін қамтамасыз ететін басқа шикізат болып табылатын пісіруге ұшыраған кондитерлік жартылай фабрикат;

17) Тестовая заготовка – полуфабрикат хлебопекарного производства в виде куска теста определенной массы, прошедший одну или несколько операций разделки;
18) Расстойка тестовых заготовок – выдерживание тестовых заготовок при определенной температуре и относительной влажности воздуха.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности;
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) ТиПО – Техническое и професиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство хлебобулочных и мучных кондитерских изделий
5. Код профессионального стандарта: C118
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
10 Производство продуктов питания;
10.8 Производство прочих продуктов питания;
10.85 Производство готовых пищевых продуктов;
10.85.0 Производство готовых пищевых продуктов;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по профессиям, занятым в производстве хлеба, хлебобулочных и мучных кондитерских изделий
8. Перечень карточек профессий:
1) Пекарь - 3 уровень ОРК;
2) Упаковщик-фасовщик - 2 уровень ОРК;
8) Кондитер - 4 уровень ОРК;
9) Генеральный директор - 7 уровень ОРК;
10) Микробиолог, контроль качества - 4 уровень ОРК;
11) Тестовод - 3 уровень ОРК;
12) Инженеры-технологи пищевого производства - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Пекарь":
Код группы:
7512-1
Код наименования занятия:
7512-1-001
Наименование профессии:
Пекарь
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 16. Пекарь, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 17. Пекарь, 3 разряд

17) Сынақ дайындамасы – бір немесе бірнеше кесу операцияларынан өткен белгілі бір массадағы қамыр түрінде наубайхана өндірісінің жартылай фабрикаты;
18) Сынақ дайындамаларын тексеру – сынақ дайындамаларын белгілі бір температурада және ауаның салыстырмалы ылғалдылығында ұстау.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтікбіліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – Техникалық және кәсіптік білім беру.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Нан-тоқаш және ұн кондитерлік өнімдерін өндіру.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C118.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
10 Тамақ өнімдерін өндіру;
10.8 Басқа да тамақ өнімдерін өндіру;
10.85 Дайын тағам өнімдерін өндіру;
10.85.0 Дайын тағам өнімдерін өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Нан, нан-тоқаш және ұн кондитерлік өнімдерін өндірумен айналысатын кәсіптер бойынша қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Наубайшы - СБШ-ның 3-деңгейі;
2) Қаптаушы-бөлшектеп өлшеуші - СБШ-ның 2-деңгейі;
8) Кондитер - СБШ-ның 4-деңгейі;
9) Бас директор - СБШ-ның 7-деңгейі;
10) Микробиолог, сапаны бақылау - СБШ-ның 4-деңгейі;
11) Қамыр жасаушы - СБШ-ның 3-деңгейі;
12) Азық-түлік өндірісінің инженер-технологтары - СБШ-ның 6-деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Наубайшы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
7512-1
Қызмет атауының коды:
7512-1-001
Кәсіптің атауы:
Наубайшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
16-параграф. Наубайшы, 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
17-параграф. Наубайшы, 3-разряд

Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 18. Пекарь, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 19. Пекарь, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7512-3-008 - Дрожжевод
7512-2-010 - Тестовод
7512-2-011 - Формовщик теста
7512-1 - Пекари (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Выполнение технологических операций по производству хлеба и хлебобулочных изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка сырья и оборудования к выпечке
2. Выпечка хлебобулочных и мучных кондитерских изделий
Дополнительные трудовые функции:
1. Охлаждение, хранение и реализация готовой продукции
Трудовая функция 1:
Подготовка сырья и оборудования к выпечке
Навык 1:
Прием и подготовка сырья
Умения:
2 разряд:
1. Принимать муку и вспомогательные материалы.
2. Проверять упаковку и внешний вид сырья.
3. Складывать сырье в соответствии с требованиями.
3 разряд:
1. Подготавливать сырье к выпечке.
2. Вести учет количества сырья.
3. Проверять наличие вспомогательных материалов.
4 разряд:
1. Контролировать качество поступающего сырья.
2. Подготавливать закваски и полуфабрикаты.
3. Составлять ведомости по учету сырья.
5 разряд:
1. Организовывать работу по приему и подготовке сырья.
2. Оптимизировать расход сырья.
3. Контролировать соответствие сырья нормативам.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Правила хранения муки и сахара.
3. Основные виды сырья.
3 разряд:
1. Состав и свойства сырья.
2. Влияние ингредиентов на выпечку.
3. Нормы закладки ингредиентов.
4 разряд:
1. Методы оценки качества сырья.
2. Требования к вспомогательным материалам.
3. Санитарные нормы хранения.
5 разряд:
1. ГОСТы на хлебопекарное сырье.
2. Методы лабораторного контроля.

51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
18-параграф. Наубайшы, 4-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
19-параграф. Наубайшы, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7512-3-008 - Ашытушы
7512-2-010 - Қамыр жасаушы
7512-2-011 - Қамырды қалыптаушы
7512-1 - Наубайшылар (жалпы бейін)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нан және нан-тоқаш өнімдерін өндіру бойынша технологиялық операцияларды орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шикізат пен құралдарды пісіруге дайындау
2. Нан тоқаш және кондитер өнімдерін пісіру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дайын өнімді суыту, сақтау және өткізу
1-еңбек функциясы:
Шикізат пен құралдарды пісіруге дайындау
1-дағды:
Шикізатты қабылдау және дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Ұн мен көмекші материалдарды қабылдау.
2. Қаптаманы және шикізаттың сыртқы түрін тексеру.
3. Шикізатты талаптарға сәйкес орналастыру.
3-разряд:
1. Шикізатты пісіруге дайындау.
2. Шикізат мөлшерін есепке алу.
3. Көмекші материалдардың бар-жоғын тексеру.
4-разряд:
1. Келіп түскен шикізаттың сапасын бақылау.
2. Ашытқы және жартылай фабрикаттарды дайындау.
3. Шикізат есебі бойынша ведомость жасау.
5-разряд:
1. Шикізатты қабылдау және дайындау жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Шикізаттың жұмсалуын оңтайландыру.
3. Шикізаттың нормативтерге сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Ұн мен қантты сақтау ережелері.
3. Шикізаттың негізгі түрлері.
3-разряд:
1. Шикізаттың құрамы мен қасиеттері.
2. Ингредиенттердің пісіру процесіне әсері.
3. Ингредиенттерді салу нормалары.
4-разряд:
1. Шикізат сапасын бағалау әдістері.
2. Көмекші материалдарға қойылатын талаптар.
3. Сақтау кезіндегі санитариялық нормалар.
5-разряд:
1. Нан-тоқаш өндірісіне арналған шикізатқа қойылатын МемСТ талаптары.
2. Зертханалық бақылау әдістері.

3. Международные стандарты HACCP.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка оборудования
Умения:
2 разряд:
1. Подготавливать рабочее место.
2. Проверять чистоту оборудования.
3. Использовать простой инвентарь.
3 разряд:
1. Проверять исправность печей и шкафов.
2. Настраивать оборудование для выпечки.
3. Подготавливать противни и формы.
4 разряд:
1. Контролировать работу печей и шкафов.
2. Выполнять профилактическую чистку оборудования.
3. Сообщать о неисправностях.
5 разряд:
1. Организовывать подготовку оборудования.
2. Инструктировать работников младших разрядов.
3. Оценивать готовность оборудования к работе.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Правила личной гигиены.
3. Назначение инвентаря.
3 разряд:
1. Виды хлебопекарного оборудования.
2. Требования к противням и формам.
3. Основы техники безопасности.
4 разряд:
1. Принципы работы печей и шкафов.
2. Нормативы подготовки оборудования.
3. Схемы технологических линий.
5 разряд:
1. Современные технологии хлебопекарного производства.
2. Методы диагностики оборудования.
3. Международные стандарты безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Выпечка хлебобулочных и мучных кондитерских изделий
Навык 1:
Контроль готовой продукции
Умения:
2 разряд:
1. Проверять внешний вид изделий.
2. Сортировать готовую продукцию.
3. Складывать изделия в тару.
3 разряд:
1. Проверять массу и форму изделий.
2. Определять соответствие продукции нормам.
3. Вести учет готовой продукции.
4 разряд:
1. Контролировать качество продукции по органолептическим признакам.
2. Отбирать образцы для анализа.
3. Докладывать о выявленных несоответствиях.
5 разряд:
1. Организовывать контроль качества на участке.
2. Разрабатывать мероприятия по улучшению качества.
3. Контролировать соответствие продукции стандартам.
Знания:
2 разряд:
1. Основные виды хлебобулочных изделий.
2. Правила хранения готовой продукции.
3. Основы охраны труда.
3 разряд:
1. Нормы массы и формы изделий.
2. Правила допуска продукции к реализации.
3. Ассортимент хлебобулочных изделий.
4 разряд:
1. Методы контроля качества продукции.
2. Органолептическая оценка.
3. Нормативы допуска.
5 разряд:
1. Современные методы контроля качества.
2. Международные стандарты HACCP, ISO.
3. Инновации в хлебопекарном производстве.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Ведение процесса выпечки
Умения:
2 разряд:
1. Загружать изделия в печь.
2. Поддерживать чистоту рабочего места.
3. Следить за временем выпечки.
3 разряд:
1. Контролировать процесс выпечки по времени.
2. Определять готовность изделий визуально.

3. HACCP халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдықты дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жұмыс орнын дайындау.
2. Жабдықтың тазалығын тексеру.
3. Қарапайым инвентарьды пайдалану.
3-разряд:
1. Пештер мен шкафтарының жарамдылығын тексеру.
2. Пісіруге арналған жабдықты баптау.
3. Табалар мен қалыптарды дайындау.
4-разряд:
1. Пештер мен шкафтарының жұмысын бақылау.
2. Жабдықты профилактикалық тазалау жұмыстарын орындау.
3. Ақаулар туралы хабарлау.
5-разряд:
1. Жабдықты дайындау жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Төмен разрядтағы қызметкерлерге нұсқау беру.
3. Жабдықтың жұмысқа дайындығын бағалау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Жеке гигиена ережелері.
3. Инвентарьдың мақсаты.
3-разряд:
1. Нан пісіру жабдықтарының түрлері.
2. Табалар мен қалыптарға қойылатын талаптар.
3. Еңбек қауіпсіздігі негіздері.
4-разряд:
1. Пештер мен шкафтарының жұмыс істеу принциптері.
2. Жабдықты дайындаудың нормативтері.
3. Технологиялық желілердің сұлбалары.
5-разряд:
1. Нан өндірудің заманауи технологиялары.
2. Жабдықты диагностикалау әдістері.
3. Қауіпсіздіктің халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Нан тоқаш және кондитер өнімдерін пісіру
1-дағды:
Дайын өнімді бақылау
Машықтар:
2-разряд:
1. Өнімдердің сыртқы түрін тексеру.
2. Дайын өнімдерді сұрыптау.
3. Өнімдерді ыдысқа салу.
3-разряд:
1. Өнімдердің массасы мен пішінін тексеру.
2. Өнімнің стандарттарға сәйкестігін анықтау.
3. Дайын өнім есебін жүргізу.
4-разряд:
1. Өнім сапасын органолептикалық көрсеткіштер бойынша бақылау.
2. Талдау үшін сынамалар алу.
3. Анықталған сәйкессіздіктер туралы хабарлау.
5-разряд:
1. Учаскеде сапаны бақылау жұмысын ұйымдастыру.
2. Өнім сапасын жақсарту бойынша іс-шаралар әзірлеу.
3. Өнімнің стандарттарға сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Нан-тоқаш өнімдерінің негізгі түрлері.
2. Дайын өнімді сақтау ережелері.
3. Еңбекті қорғау негіздері.
3-разряд:
1. Өнімдердің массасы мен пішінінің нормалары.
2. Өнімді өткізуге рұқсат беру ережелері.
3. Нан-тоқаш өнімдерінің ассортименті.
4-разряд:
1. Өнім сапасын бақылау әдістері.
2. Органолептикалық бағалау.
3. Өнімді өткізуге арналған нормативтер.
5-разряд:
1. Сапаны бақылаудың заманауи әдістері.
2. HACCP және ISO халықаралық стандарттары.
3. Нан-тоқаш өндірісіндегі инновациялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Пісіру үдерісін жүргізу
Машықтар:
2-разряд:
1. Өнімдерді пешке салу.
2. Жұмыс орнын тазалықта ұстау.
3. Пісіру уақытына бақылау жасау.
3-разряд:
1. Пісіру үдерісін уақыт бойынша бақылау.
2. Өнімдердің дайындық деңгейін көзбен анықтау.

3. Выполнять указания мастера.
4 разряд:
1. Регулировать температурный режим.
2. Контролировать равномерность выпечки.
3. Проверять готовность изделий по физическим признакам.
5 разряд:
1. Организовывать процесс выпечки.
2. Анализировать качество выпеченной продукции.
3. Внедрять рациональные режимы выпечки.
Знания:
2 разряд:
1. Основы процесса выпечки.
2. Санитарные требования при работе.
3. Влияние температуры на изделия.
3 разряд:
1. Технология выпечки хлеба и булочных изделий.
2. Нормы времени выпечки.
3. Роль влажности в процессе.
4 разряд:
1. Технологические параметры выпечки.
2. Методы контроля качества.
3. Нормативы ГОСТ.
5 разряд:
1. Современные технологии выпечки.
2. Методы оптимизации процессов.
3. Международные стандарты качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Охлаждение, хранение и реализация готовой продукции
Навык 1:
Охлаждение и хранение готовой продукции
Умения:
2 разряд:
1. Размещать изделия на стеллажах для охлаждения.
2. Поддерживать чистоту тары и мест хранения.
3. Следить за временем охлаждения.
3 разряд:
1. Контролировать процесс охлаждения продукции.
2. Перемещать изделия в зону хранения.
3. Укладывать изделия в тару для транспортировки.
4 разряд:
1. Определять оптимальный режим охлаждения.
2. Контролировать условия хранения (температура, влажность).
3. Проверять сохранность продукции в период хранения.
5 разряд:
1. Организовывать процесс охлаждения и хранения.
2. Анализировать соответствие условий хранения стандартам.
3. Внедрять новые методы хранения для увеличения срока годности.
Знания:
2 разряд:
1. Правила санитарии при хранении продукции.
2. Основы укладки изделий.
3. Требования к таре.
3 разряд:
1. Нормы времени охлаждения.
2. Правила складирования продукции.
3. Ассортимент изделий и условия хранения.
4 разряд:
1. Методы контроля качества при хранении.
2. Нормативы температуры и влажности.
3. Правила предотвращения брака.
5 разряд:
1. Современные технологии хранения хлеба и кондитерских изделий.
2. Методы продления срока годности.
3. Международные стандарты хранения пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Реализация готовой продукции
Умения:
2 разряд:
1. Подготавливать продукцию к выдаче.
2. Сортировать изделия по видам.
3. Укладывать продукцию в тару для транспортировки.
3 разряд:
1. Маркировать изделия согласно требованиям.
2. Подготавливать накладные для передачи продукции.
3. Работать с простыми упаковочными средствами.
4 разряд:
1. Контролировать правильность маркировки.
2. Проверять готовность продукции к отправке.

3. Шебердің нұсқауларын орындау.
4-разряд:
1. Температуралық режимді реттеу.
2. Пісірудің біркелкілігін бақылау.
3. Өнімнің дайындық дәрежесін физикалық белгілері бойынша тексеру.
5-разряд:
1. Пісіру үдерісін ұйымдастыру.
2. Пісірілген өнімнің сапасын талдау.
3. Пісірудің ұтымды режимдерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Пісіру үдерісінің негіздері.
2. Жұмыс кезінде қойылатын санитариялық талаптар.
3. Температураның өнімге әсері.
3-разряд:
1. Нан және тоқаш өнімдерін пісіру технологиясы.
2. Пісіру уақытының нормалары.
3. Үдерістегі ылғалдылықтың рөлі.
4-разряд:
1. Пісірудің технологиялық параметрлері.
2. Сапаны бақылау әдістері.
3. МемСТ нормативтері.
5-разряд:
1. Пісірудің заманауи технологиялары.
2. Үдерістерді оңтайландыру әдістері.
3. Сапаның халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Дайын өнімді суыту, сақтау және өткізу
1-дағды:
Дайын өнімді суыту, сақтау
Машықтар:
2-разряд:
1. Өнімдерді салқындату үшін стеллаждарға орналастыру.
2. Ыдыстар мен сақтау орындарының тазалығын сақтау.
3. Салқындату уақытына бақылау жасау.
3-разряд:
1. Өнімнің салқындатылу процесін бақылау.
2. Өнімдерді сақтау аймағына тасымалдау.
3. Өнімдерді тасымалдауға арналған ыдысқа салу.
4-разряд:
1. Салқындатудың оңтайлы режимін анықтау.
2. Сақтау жағдайларын (температура, ылғалдылық) бақылау.
3. Сақтау кезеңінде өнімнің бүтіндігін тексеру.
5-разряд:
1. Салқындату және сақтау процесін ұйымдастыру.
2. Сақтау жағдайларының стандарттарға сәйкестігін талдау.
3. Өнімнің сақтау мерзімін ұзарту үшін жаңа сақтау әдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Өнімді сақтау кезіндегі санитария ережелері.
2. Өнімдерді орналастырудың негізгі қағидалары.
3. Ыдысқа қойылатын талаптар.
3-разряд:
1. Салқындату уақытының нормалары.
2. Өнімдерді қоймада орналастыру ережелері.
3. Өнім түрлері мен сақтау шарттары.
4-разряд:
1. Сақтау кезінде сапаны бақылау әдістері.
2. Температура мен ылғалдылықтың нормативтері.
3. Ақаулардың алдын алу ережелері.
5-разряд:
1. Нан және кондитер өнімдерін сақтаудың заманауи технологиялары.
2. Өнімнің сақтау мерзімін ұзарту әдістері.
3. Тағам өнімдерін сақтаудың халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Дайын өнімді өткізу
Машықтар:
2-разряд:
1. Өнімді беруге дайындау.
2. Өнімдерді түрлеріне қарай сұрыптау.
3. Өнімдерді тасымалдауға арналған ыдысқа салу.
3-разряд:
1. Өнімдерді талаптарға сәйкес таңбалау.
2. Өнімді тапсыру үшін жүкқұжаттарды дайындау.
3. Қарапайым қаптау құралдарымен жұмыс істеу.
4-разряд:
1. Таңбалаудың дұрыстығын бақылау.
2. Өнімнің жөнелтуге дайындығын тексеру.

3. Составлять отчетность по реализации.
5 разряд:
1. Организовывать процесс реализации продукции.
2. Контролировать соответствие продукции требованиям заказчика.
3. Внедрять новые методы реализации и учета.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии при реализации.
2. Правила укладки изделий.
3. Простые нормы маркировки.
3 разряд:
1. Виды упаковки для транспортировки.
2. Правила оформления накладных.
3. Нормы маркировки и сортировки.
4 разряд:
1. Требования к маркировке и документации.
2. Методы контроля качества при реализации.
3. Санитарные нормы при отгрузке продукции.
5 разряд:
1. Международные стандарты маркировки (штрих-коды, QR-коды).
2. Системы учета и контроля (HACCP, ISO).
3. Современные методы логистики и реализации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Аккуратность
Выносливость и усердие
Способность к обучению и самообучению
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Микробиолог, контроль качества
3
Тестовод
10. Карточка профессии "Упаковщик-фасовщик":
Код группы:
9321-0
Код наименования занятия:
9321-0-005
Наименование профессии:
Упаковщик-фасовщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 288. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 2-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.
Параграф 289. Машинист расфасовочно-упаковочных машин 3-й разряд
Выпуск 1. Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 364 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 1)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33389.

3. Өнімді өткізу бойынша есептілік жасау.
5-разряд:
1. Өнімді өткізу процесін ұйымдастыру.
2. Өнімнің тапсырыс беруші талаптарына сәйкестігін бақылау.
3. Өнімді өткізу мен есепке алудың жаңа әдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Өнімді өткізу кезіндегі санитария негіздері.
2. Өнімдерді орналастыру ережелері.
3. Қарапайым таңбалау нормалары.
3-разряд:
1. Тасымалдауға арналған қаптама түрлері.
2. Жүкқұжаттарды рәсімдеу ережелері.
3. Таңбалау және сұрыптау нормалары.
4-разряд:
1. Таңбалау мен құжаттамаға қойылатын талаптар.
2. Өнімді өткізу кезінде сапаны бақылау әдістері.
3. Өнімді жөнелту кезіндегі санитариялық нормалар.
5-разряд:
1. Таңбалаудың халықаралық стандарттары (штрих-кодтар, QR-кодтар).
2. Есепке алу және бақылау жүйелері (HACCP, ISO).
3. Логистика мен өткізудің заманауи әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-ның ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Микробиолог, сапаны бақылау
3
Қамыр илеуші
10. "Қаптаушы-өлшеп ораушы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
9321-0
Қызмет атауының коды:
9321-0-005
Кәсіптің атауы:
Қаптаушы-бөлшектеп өлшеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
288-параграф. Өлшеу-орау машиналары машинисі, 2-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.
289-параграф. Өлшеу-орау машиналары машинисі, 3-разряд
1-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (1-шығарылым) бекіту туралы" 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 364 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33389 болып тіркелді.

1 разряд: Опыт работы не требуется. Допускается обучение непосредственно на рабочем месте под руководством более опытного работника. 2 разряд: Не менее 3 месяцев работы на должности кондитера 1 разряда или прохождение производственного обучения на предприятии. 3 разряд: Не менее 6 месяцев работы на должности кондитера 2 разряда или окончание профильных курсов/колледжа по специальности "Кондитерское дело". 4 разряд: Не менее 1 года работы на должности кондитера 3 разряда. Допускается сокращение стажа при наличии диплома о среднем специальном образовании. 5 разряд: Не менее 2 лет работы на должности кондитера 4 разряда. Обязателен опыт работы с современным оборудованием и участие в производстве сложных кондитерских изделий. 6 разряд: Не менее 3 лет работы на должности кондитера 5 разряда. Обязателен опыт организации производственного процесса.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7512-3-013 - Изготовитель кондитерских изделий
7512-3-010 - Изготовитель бисквитов
Основная цель деятельности:
Введение процесса изготовления оригинальных, фигурных, заказных и национальных кондитерских изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка сырья и инвентаря
2. Изготовление кондитерских полуфабрикатов
Дополнительные трудовые функции:
1. Отделка и оформление кондитерских изделий
Трудовая функция 1:
Подготовка сырья и инвентаря
Навык 1:
Прием и подготовка сырья
Умения:
1 разряд:
1. Получать сырье по указанию мастера.
2. Проверять целостность упаковки.
3. Складировать сырье в указанное место.
2 разряд:
1. Подготавливать муку, сахар и жиры.
2. Развешивать сырье по заданию.
3. Подготавливать простые полуфабрикаты.
3 разряд:
1. Просеивать муку, просушивать сырье.
2. Подготавливать яйца, молоко, дрожжи.
3. Следить за соответствием сырья нормам.
4 разряд:
1. Контролировать качество сырья.
2. Готовить сложные компоненты (сиропы, смеси).
3. Вести учет поступления и расхода.
5 разряд:
1. Оптимизировать расход сырья.
2. Организовывать подготовку ингредиентов.
3. Контролировать соблюдение санитарных требований.
6 разряд:
1. Планировать потребность сырья.
2. Разрабатывать новые рецептуры.
3. Анализировать качество сырья по стандартам.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Виды кондитерского сырья.
3. Правила хранения.
2 разряд:
1. Основы рецептур.
2. Назначение основных ингредиентов.
3. Простые нормы закладки.
3 разряд:
1. Состав и свойства сахара, жиров, муки.
2. Влияние сырья на качество продукции.

1-разряд: Жұмыс өтілі талап етілмейді. Үйрену тікелей жұмыс орнында тәжірибелі қызметкердің басшылығымен жүзеге асырылады. 2-разряд: 1-разрядты кондитер лауазымында кемінде 3 ай жұмыс өтілі немесе кәсіпорында өндірістік оқудан өту. 3-разряд: 2-разрядты кондитер лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі немесе "Кондитерлік іс" мамандығы бойынша арнайы курстарды/колледжді аяқтау. 4-разряд: 3-разрядты кондитер лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі. Орта арнаулы білім туралы диплом болған жағдайда еңбек өтілін қысқартуға жол беріледі. 5-разряд: 4-разрядты кондитер лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі. Заманауи жабдықтармен жұмыс тәжірибесі және күрделі кондитерлік өнімдерді дайындауға қатысу міндетті. 6-разряд: 5-разрядты кондитер лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі. Өндірістік үдерісті ұйымдастыру тәжірибесі міндетті.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7512-3-013 - Кондитер тағамдщарын даярлаушы
7512-3-010 - Бисквиттер жасаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұн кондитерлік бұйымдарын дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шикізат пен құралдарды дайындау
2. Кондитерлік жартылай фабрикаттарды дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кондитерлік өнімдерді өңдеу және әрлеу
1-еңбек функциясы:
Шикізат пен құралдарды дайындау
1-дағды:
Шикізатты қабылдау және дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің нұсқауы бойынша шикізатты қабылдау.
2. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
3. Шикізатты көрсетілген орынға қою.
2-разряд:
1. Ұнды, қантты және майларды дайындау.
2. Тапсырма бойынша шикізатты өлшеу.
3. Қарапайым жартылай фабрикаттарды дайындау.
3-разряд:
1. Ұнды елеу, шикізатты кептіру.
2. Жұмыртқа, сүт, ашытқыны дайындау.
3. Шикізаттың нормаларға сәйкестігін қадағалау.
4-разряд:
1. Шикізаттың сапасын бақылау.
2. Күрделі компоненттерді (сироптар, қоспалар) дайындау.
3. Келіп түскен және жұмсалған шикізаттың есебін жүргізу.
5-разряд:
1. Шикізаттың жұмсалуын оңтайландыру.
2. Ингредиенттерді дайындау жұмысын ұйымдастыру.
3. Санитариялық талаптардың сақталуын бақылау.
6-разряд:
1. Шикізатқа деген қажеттілікті жоспарлау.
2. Жаңа рецептураларды әзірлеу.
3. Шикізат сапасын стандарттарға сәйкес талдау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Кондитерлік шикізат түрлері.
3. Сақтау ережелері.
2-разряд:
1. Рецептура негіздері.
2. Негізгі ингредиенттердің маңызы.
3. Қарапайым салмақтау нормалары.
3-разряд:
1. Қанттың, майдың және ұнның құрамы мен қасиеттері.
2. Шикізаттың өнім сапасына әсері.

3. Нормы расхода.
4 разряд:
1. Методы оценки качества сырья.
2. Требования к вспомогательным материалам.
3. Санитарные правила.
5 разряд:
1. ГОСТы и ТУ на кондитерское сырье.
2. Методы лабораторного анализа.
3. Современные стандарты HACCP.
6 разряд:
1. Международные стандарты качества.
2. Инновационные виды сырья.
3. Экологические требования к производству.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка оборудования и рабочего места
Умения:
1 разряд:
1. Подготавливать рабочее место.
2. Убирать оборудование и инвентарь.
3. Поддерживать чистоту.
2 разряд:
1. Проверять исправность простого оборудования.
2. Смазывать формы и противни.
3. Подготавливать посуду и инструменты.
3 разряд:
1. Настраивать оборудование для работы.
2. Подготавливать машины для взбивания и замеса.
3. Контролировать чистоту оборудования.
4 разряд:
1. Контролировать исправность машин.
2. Проводить профилактику оборудования.
3. Сообщать о неисправностях.
5 разряд:
1. Организовывать подготовку оборудования на участке.
2. Инструктировать работников младших разрядов.
3. Оценивать готовность техники к работе.
6 разряд:
1. Планировать техническое обеспечение производства.
2. Внедрять новое оборудование.
3. Оптимизировать технологические процессы.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Назначение простого инвентаря.
3. Правила гигиены.
2 разряд:
1. Виды кондитерского оборудования.
2. Назначение форм и противней.
3. Правила безопасного обращения.
3 разряд:
1. Устройство тестомесильных и взбивальных машин.
2. Основы эксплуатации оборудования.
3. Санитарные нормы.
4 разряд:
1. Технологические схемы оборудования.
2. Методы технического контроля.
3. Нормативы по эксплуатации.
5 разряд:
1. Современные технологии подготовки оборудования.
2. Методы диагностики неисправностей.
3. Международные стандарты безопасности.
6 разряд:
1. Автоматизация производства.
2. Инновационные технологические линии.
3. Экологические стандарты пищевого оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Изготовление кондитерских полуфабрикатов
Навык 1:
Формование и выпечка изделий
Умения:
1 разряд:
1. Складывать изделия на противни.
2. Подготавливать формы.
3. Следить за временем.
2 разряд:
1. Выпекать простые изделия.
2. Контролировать внешний вид.
3. Подготавливать изделия к отделке.
3 разряд:
1. Выпекать изделия разных видов.
2. Контролировать температуру печи.
3. Определять готовность по внешнему виду.
4 разряд:
1. Выпекать сложные изделия (торты, пирожные).
2. Регулировать режимы выпечки.
3. Контролировать равномерность пропекания.
5 разряд:
1. Организовывать процесс выпечки.

3. Шикізатты пайдалану нормалары.
4-разряд:
1. Шикізат сапасын бағалау әдістері.
2. Көмекші материалдарға қойылатын талаптар.
3. Санитариялық ережелер.
5-разряд:
1. Кондитерлік шикізатқа арналған МемСТ және ТШ талаптары.
2. Зертханалық талдау әдістері.
3. HACCP заманауи стандарттары.
6-разряд:
1. Халықаралық сапа стандарттары.
2. Шикізаттың инновациялық түрлері.
3. Өндірістің экологиялық талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдық пен жұмыс орнын дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Жұмыс орнын дайындау.
2. Жабдықтар мен инвентарды жинау.
3. Тазалықты сақтау.
2-разряд:
1. Қарапайым жабдықтардың жарамдылығын тексеру.
2. Қалыптар мен табаларды майлау.
3. Ыдыс пен құралдарды дайындау.
3-разряд:
1. Жабдықты жұмысқа баптау.
2. Илеу және шайқау машиналарын дайындау.
3. Жабдықтың тазалығын бақылау.
4-разряд:
1. Машиналардың жарамдылығын бақылау.
2. Жабдықтарға профилактикалық қызмет көрсету.
3. Ақаулар туралы хабарлау.
5-разряд:
1. Учаскедегі жабдықты дайындау жұмысын ұйымдастыру.
2. Төмен разрядтағы жұмысшыларға нұсқау беру.
3. Техниканың жұмысқа дайындығын бағалау.
6-разряд:
1. Өндірістің техникалық қамтамасыз етілуін жоспарлау.
2. Жаңа жабдықтарды енгізу.
3. Технологиялық үдерістерді оңтайландыру.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қарапайым инвентардың атқаратын қызметі.
3. Гигиена ережелері.
2-разряд:
1. Кондитерлік жабдық түрлері.
2. Қалыптар мен табалардың қызметі.
3. Қауіпсіз пайдалану ережелері.
3-разряд:
1. Қамыр илеу және шайқау машиналарының құрылысы.
2. Жабдықты пайдалану негіздері.
3. Санитариялық нормалар.
4-разряд:
1. Жабдықтың технологиялық сызбалары.
2. Техникалық бақылау әдістері.
3. Пайдалану нормативтері.
5-разряд:
1. Жабдықты дайындаудың заманауи технологиялары.
2. Ақауларды диагностикалау әдістері.
3. Қауіпсіздіктің халықаралық стандарттары.
6-разряд:
1. Өндірісті автоматтандыру.
2. Инновациялық технологиялық желілер.
3. Тамақ өнеркәсібі жабдықтарының экологиялық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Кондитерлік жартылай фабрикаттарды дайындау
1-дағды:
Өнімдерді пісіру және формалау
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімдерді табаларға орналастыру.
2. Қалыптарды дайындау.
3. Уақытты бақылау.
2-разряд:
1. Қарапайым өнімдерді пісіру.
2. Сыртқы түрін бақылау.
3. Өнімдерді әрлеуге дайындау.
3-разряд:
1. Әртүрлі өнім түрлерін пісіру.
2. Пештің температурасын бақылау.
3. Өнімнің дайындық деңгейін сыртқы түріне қарап анықтау.
4-разряд:
1. Күрделі өнімдерді (торттар, бәліштер) пісіру.
2. Пісіру режимдерін реттеу.
3. Өнімнің біркелкі пісуін бақылау.
5-разряд:
1. Пісіру үдерісін ұйымдастыру.

2. Анализировать качество изделий.
3. Внедрять рациональные методы.
6 разряд:
1. Разрабатывать новые технологии выпечки.
2. Внедрять автоматизированные линии.
3. Контролировать соответствие международным стандартам.
Знания:
1 разряд:
1. Основы процесса выпечки.
2. Санитарные правила.
3. Простые нормы времени.
2 разряд:
1. Технология выпечки простых изделий.
2. Нормы массы и формы.
3. Правила допуска продукции.
3 разряд:
1. Технология выпечки разных видов теста.
2. Влияние температуры и влажности.
3. Методы определения готовности.
4 разряд:
1. Нормативы ГОСТ.
2. Методы контроля качества.
3. Особенности выпечки сложных изделий.
5 разряд:
1. Современные технологии выпечки.
2. Методы оптимизации процессов.
3. Международные стандарты качества.
6 разряд:
1. Инновационные технологии в хлебопекарном и кондитерском производстве.
2. Автоматизация процесса.
3. Международные нормы (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Приготовление теста, кремов, начинок
Умения:
1 разряд:
1. Выполнять простые операции по указанию мастера.
2. Взвешивать сырье.
3. Подготавливать инвентарь.
2 разряд:
1. Замешивать простое тесто.
2. Подготавливать кремы по рецепту.
3. Смешивать начинки.
3 разряд:
1. Готовить дрожжевое, бисквитное и песочное тесто.
2. Взбивать кремы.
3. Контролировать массу и консистенцию.
4 разряд:
1. Изготавливать сложные полуфабрикаты (мастика, карамель).
2. Регулировать технологические режимы.
3. Следить за качеством продуктов.
5 разряд:
1. Внедрять новые методы приготовления.
2. Оптимизировать процесс приготовления полуфабрикатов.
3. Обеспечивать выполнение норм выработки.
6 разряд:
1. Разрабатывать новые рецептуры.
2. Контролировать инновационные технологии приготовления.
3. Оценивать экономическую эффективность производственного процесса.
Знания:
1 разряд:
1. Основы приготовления теста.
2. Простые рецептуры.
3. Санитарные нормы.
2 разряд:
1. Виды теста и кремов.
2. Простые технологии приготовления.
3. Нормы закладки сырья.
3 разряд:
1. Технология приготовления бисквита, песочного теста.
2. Свойства кремов и начинок.
3. Влияние ингредиентов на качество.
4 разряд:
1. Технология приготовления сложных полуфабрикатов.
2. Методы контроля качества.
3. Нормативы ГОСТ.
5 разряд:
1. Современные технологии в кондитерском производстве.
2. Методы оптимизации процесса.
3. Международные стандарты качества.
6 разряд:
1. Инновационные технологии приготовления.
2. Перспективные методы хранения полуфабрикатов.
3. Международные нормы пищевой безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Отделка и оформление кондитерских изделий
Навык 1:
Приготовление отделочных полуфабрикатов (кремы, глазурь, мастика)
Умения:
1 разряд:

2. Өнім сапасын талдау.
3. Ұтымды әдістерді енгізу.
6-разряд:
1. Пісірудің жаңа технологияларын әзірлеу.
2. Автоматтандырылған желілерді енгізу.
3. Халықаралық стандарттарға сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Пісіру үдерісінің негіздері.
2. Санитариялық ережелер.
3. Уақыт нормаларының қарапайым түрлері.
2-разряд:
1. Қарапайым өнімдерді пісіру технологиясы.
2. Салмақ пен пішін нормалары.
3. Өнімді қабылдау ережелері.
3-разряд:
1. Әртүрлі қамыр түрлерін пісіру технологиясы.
2. Температура мен ылғалдылықтың әсері.
3. Дайындықты анықтау әдістері.
4-разряд:
1. МемСТ нормативтері.
2. Сапаны бақылау әдістері.
3. Күрделі өнімдерді пісіру ерекшеліктері.
5-разряд:
1. Пісірудің заманауи технологиялары.
2. Үдерістерді оңтайландыру әдістері.
3. Сапаның халықаралық стандарттары.
6-разряд:
1. Нан-тоқаш және кондитер өндірісіндегі инновациялық технологиялар.
2. Үдерісті автоматтандыру.
3. Халықаралық нормалар (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Қамырды, кремдерді және салмаларды дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің нұсқауы бойынша қарапайым операцияларды орындау.
2. Шикізатты өлшеу.
3. Инвентарды дайындау.
2-разряд:
1. Қарапайым қамырды илеу.
2. Рецепт бойынша кремдерді дайындау.
3. Салмаларды араластыру.
3-разряд:
1. Ашытқылы, бисквитті және үгілмелі қамырды дайындау.
2. Кремдерді шайқау.
3. Масса мен консистенцияны бақылау.
4-разряд:
1. Күрделі жартылай фабрикаттарды (мастика, карамель) дайындау.
2. Технологиялық режимдерді реттеу.
3. Өнім сапасын қадағалау.
5-разряд:
1. Дайындаудың жаңа әдістерін енгізу.
2. Жартылай фабрикаттарды дайындау үдерісін оңтайландыру.
3. Өндіріс нормаларының орындалуын қамтамасыз ету.
6-разряд:
1. Жаңа рецептураларды әзірлеу.
2. Дайындаудың инновациялық технологияларын бақылау.
3. Өндірістік үдерістің экономикалық тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Қамыр дайындаудың негіздері.
2. Қарапайым рецептуралар.
3. Санитариялық нормалар.
2-разряд:
1. Қамыр мен крем түрлері.
2. Қарапайым дайындау технологиялары.
3. Шикізатты салу нормалары.
3-разряд:
1. Бисквит пен құмды қамырды дайындау технологиясы.
2. Кремдер мен салмалардың қасиеттері.
3. Ингредиенттердің сапаға әсері.
4-разряд:
1. Күрделі жартылай фабрикаттарды дайындау технологиясы.
2. Сапаны бақылау әдістері.
3. МемСТ нормативтері.
5-разряд:
1. Кондитер өндірісіндегі заманауи технологиялар.
2. Үдерісті оңтайландыру әдістері.
3. Сапаның халықаралық стандарттары.
6-разряд:
1. Дайындаудың инновациялық технологиялары.
2. Жартылай фабрикаттарды сақтаудың болашағы бар әдістері.
3. Тағам қауіпсіздігінің халықаралық нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Кондитерлік өнімдерді өңдеу және әрлеу
1-дағды:
Аяқтауға арналған жартылай фабрикаттарды дайындау (крем, глазурь, мастика)
Машықтар:
1-разряд:

1. Подготавливать посуду и инвентарь.
2. Развешивать простые ингредиенты.
3. Выполнять поручения мастера.
2 разряд:
1. Смешивать ингредиенты для простых кремов.
2. Подготавливать глазурь по рецепту.
3. Подготавливать рабочее место для отделки.
3 разряд:
1. Взбивать кремы и готовить сиропы.
2. Подготавливать мастику для оформления.
3. Проверять консистенцию полуфабрикатов.
4 разряд:
1. Приготавливать сложные виды кремов (белковые, заварные).
2. Готовить карамель и помадку.
3. Контролировать технологические режимы.
5 разряд:
1. Организовывать процесс приготовления отделочных полуфабрикатов.
2. Оптимизировать расход сырья.
3. Внедрять новые методы приготовления.
6 разряд:
1. Разрабатывать новые виды отделочных полуфабрикатов.
2. Контролировать их качество по международным стандартам.
3. Внедрять инновационные технологии.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Простые рецептуры.
3. Назначение крема и глазури.
2 разряд:
1. Виды кремов и глазури.
2. Основы их приготовления.
3. Нормы закладки ингредиентов.
3 разряд:
1. Технология приготовления мастики, сиропов.
2. Свойства кремов и глазури.
3. Методы определения готовности.
4 разряд:
1. Технология приготовления сложных кремов.
2. Методы контроля качества.
3. ГОСТы на отделочные полуфабрикаты.
5 разряд:
1. Современные технологии отделки.
2. Методы оптимизации процесса.
3. Международные стандарты качества.
6 разряд:
1. Инновационные технологии приготовления кремов и глазури.
2. Перспективные методы хранения отделочных полуфабрикатов.
3. Международные нормы безопасности пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Художественное оформление изделий
Умения:
1 разряд:
1. Наносить простые узоры под контролем мастера.
2. Сортировать готовые изделия для отделки.
3. Подготавливать инструменты.
2 разряд:
1. Выполнять простую отделку изделий (сахарная пудра, глазурь).
2. Делать простые надрезы и рисунки.
3. Подготавливать изделия к сложной отделке.
3 разряд:
1. Украшать изделия кремом и глазурью.
2. Использовать простые кондитерские насадки.
3. Подбирать цветовую гамму отделки.
4 разряд:
1. Осуществлять художественное оформление сложных изделий.
2. Работать с мастикой и карамелью.
3. Создавать декоративные элементы вручную.
5 разряд:
1. Организовывать процесс художественного оформления.
2. Разрабатывать новые элементы дизайна.
3. Контролировать качество оформления.
6 разряд:
1. Разрабатывать новые художественные технологии оформления.
2. Внедрять международные стандарты декора.

1. Ыдыс пен инвентарды дайындау.
2. Қарапайым ингредиенттерді өлшеу.
3. Шебердің тапсырмаларын орындау.
2-разряд:
1. Қарапайым кремдерге арналған ингредиенттерді араластыру.
2. Рецепт бойынша глазурь дайындау.
3. Әрлеу жұмысына арналған орынды дайындау.
3-разряд:
1. Кремдерді шайқау және сироптар дайындау.
2. Безендіруге арналған мастиканы дайындау.
3. Жартылай фабрикаттардың консистенциясын тексеру.
4-разряд:
1. Күрделі крем түрлерін (ақуызды, қайнатпалы) дайындау.
2. Карамель мен помадка дайындау.
3. Технологиялық режимдерді бақылау.
5-разряд:
1. Әрлеуге арналған жартылай фабрикаттарды дайындау үдерісін ұйымдастыру.
2. Шикізаттың жұмсалуын оңтайландыру.
3. Дайындаудың жаңа әдістерін енгізу.
6-разряд:
1. Әрлеуге арналған жартылай фабрикаттардың жаңа түрлерін әзірлеу.
2. Олардың сапасын халықаралық стандарттар бойынша бақылау.
3. Инновациялық технологияларды енгізу.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қарапайым рецептуралар.
3. Крем мен глазурьдің атқаратын қызметі.
2-разряд:
1. Крем мен глазурьдің түрлері.
2. Оларды дайындаудың негіздері.
3. Ингредиенттерді салу нормалары.
3-разряд:
1. Мастика мен сироптарды дайындау технологиясы.
2. Крем мен глазурьдің қасиеттері.
3. Дайындықты анықтау әдістері.
4-разряд:
1. Күрделі кремдерді дайындау технологиясы.
2. Сапаны бақылау әдістері.
3. Әрлеуге арналған жартылай фабрикаттарға арналған МемСТ талаптары.
5-разряд:
1. Әрлеудің заманауи технологиялары.
2. Үдерісті оңтайландыру әдістері.
3. Сапаның халықаралық стандарттары.
6-разряд:
1. Крем мен глазурь дайындаудың инновациялық технологиялары.
2. Әрлеуге арналған жартылай фабрикаттарды сақтаудың болашағы бар әдістері.
3. Тағам өнімдерінің қауіпсіздігіне арналған халықаралық нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Бұйымдарды көркем безендіру
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің бақылауымен қарапайым өрнектер салу.
2. Әрлеуге арналған дайын өнімдерді сұрыптау.
3. Құрал-саймандарды дайындау.
2-разряд:
1. Өнімдерді қарапайым әдіспен әрлеу (қант ұнтағы, глазурь).
2. Қарапайым тіліктер мен суреттер жасау.
3. Өнімдерді күрделі әрлеуге дайындау.
3-разряд:
1. Өнімдерді креммен және глазурьмен безендіру.
2. Қарапайым кондитерлік қаптамаларды пайдалану.
3. Әрлеудің түстік үйлесімін таңдау.
4-разряд:
1. Күрделі өнімдерді көркем безендіруді жүзеге асыру.
2. Мастика және карамельмен жұмыс істеу.
3. Декоративтік элементтерді қолмен жасау.
5-разряд:
1. Көркем безендіру үдерісін ұйымдастыру.
2. Жаңа дизайн элементтерін әзірлеу.
3. Безендіру сапасын бақылау.
6-разряд:
1. Безендірудің жаңа көркем технологияларын әзірлеу.
2. Декордың халықаралық стандарттарын енгізу.

3. Создавать авторские дизайнерские решения.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Назначение простых отделочных приемов.
3. Правила гигиены.
2 разряд:
1. Простые методы отделки изделий.
2. Виды украшений.
3. Нормы допуска.
3 разряд:
1. Технология кремового оформления.
2. Основы колористики.
3. Методы простого художественного оформления.
4 разряд:
1. Технология сложной отделки.
2. Методы художественного оформления изделий.
3. ГОСТы и нормы качества.
5 разряд:
1. Современные методы декора.
2. Международные стандарты качества.
3. Основы дизайна кондитерских изделий.
6 разряд:
1. Авторские технологии декора.
2. Международные тенденции в оформлении.
3. Инновации в художественном оформлении.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Терпеливость
Аккуратность
Творчество и креативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Микробиолог, контроль качества
3
Пекарь
12. Карточка профессии "Генеральный директор":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-002
Наименование профессии:
Генеральный директор
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 4. Генеральный директор, Директор (Начальник) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Общий стаж работы в сфере продаж — не менее 5 лет, из них — не менее 2 лет на руководящих позициях
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-011 - Генеральный директор производственного объединения
1210-0-028 - Директор предприятия
Основная цель деятельности:
Руководство производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководить производственно-хозяйственной деятельностью
2. Организовывать разработку и внедрение новейших прогрессивных форм управления и организации труда

3. Авторлық дизайндық шешімдер жасау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қарапайым әрлеу тәсілдерінің маңызы.
3. Гигиена ережелері.
2-разряд:
1. Өнімдерді әрлеудің қарапайым әдістері.
2. Безендіру түрлері.
3. Қабылдау нормалары.
3-разряд:
1. Креммен безендіру технологиясы.
2. Түстану негіздері.
3. Қарапайым көркем безендіру әдістері.
4-разряд:
1. Күрделі әрлеу технологиясы.
2. Өнімдерді көркем безендіру әдістері.
3. МемСТ және сапа нормалары.
5-разряд:
1. Декордың заманауи әдістері.
2. Сапаның халықаралық стандарттары.
3. Кондитерлік өнімдердің дизайн негіздері.
6-разряд:
1. Авторлық декор технологиялары.
2. Безендірудегі халықаралық үрдістер.
3. Көркем безендірудегі инновациялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Шыдамдылық
Дәлдік
Шығармашылық және шығармашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Микробиолог, сапаны бақылау
3
Наубайшы
12. "Бас директор" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
1210-0-002
Кәсіптің атауы:
Бас директор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
4-параграф. Бас директор, Директор (ұйымның бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сатылым саласындағы жалпы жұмыс өтілі – кемінде 5 жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда – кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-011 - Өндірістік бірлестіктің бас директоры
1210-0-028 - Кәсіпорын директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметке басшылық ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
2. Еңбекті ұйымдастыру мен басқарудың жаңа, озық түрлерін әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру.

3. Принимать меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководить производственно-хозяйственной деятельностью
Навык 1:
Осуществление эффективного контроля финансово-экономической деятельности предприятия
Умения:
1. Утверждать штатное расписание предприятия.
2. Распоряжаться имуществом и денежными средствами предприятия.
3. Обеспечивать выполнения всех обязательств перед кредиторами.
4. Обеспечивать сохранность имущества.
5. Защищать и представлять имущественные и другие интересы организации в суде, арбитраже, государственных органах и других организациях.
6. Осуществлять комплекс мер по контролю выполнения сотрудниками требований законодательства РК, внутренних нормативных документов и должностных обязанностей.
Знания:
1. Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2. Методы анализа хозяйственной деятельности предприятий.
3. Основы учета и финансового анализа, схемы кредитования.
4. Основы экономики.
5. Налоговое законодательство, порядок составления и согласования бизнес-планов производственно-хозяйственной и финансово-экономической деятельности организации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Осуществление эффективного руководства предприятием
Умения:
1. Составлять и подписывать документы, относящиеся к уровню компетенции директора.
2. Вести переговоры, заключать и расторгать любые виды договоров с партнерами.
3. Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
4. Принимать решения в пределах своей компетенции.
5. Представлять интересы предприятия во взаимоотношениях с государственными органами, сторонними организациями и учреждениям.
6. Организовывать работу с целью осуществления эффективного взаимодействия подразделений.
7. Принимать меры по обеспечению всем необходимым имуществом.
8. Обеспечивать повышение эффективности работы организации.
9. Способствовать росту продаж продукции и услуг, и увеличение прибыли.
Знания:
1. Нормативно-правовые и законодательные акты Республики Казахстан.
2. Организация, технология и методы технического обеспечения производства с целью достижения эффективного взаимодействия всех структурных подразделений.
3. Производственные мощности предприятия, технология производства продукции организации.
4. Технология производства продукции организации.
5. Основы предпринимательства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организовывать разработку и внедрение новейших прогрессивных форм управления и организации труда
Навык 1:
Эффективное управление и организация труда на предприятии
Умения:

3. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өндірістік-шаруашылық қызметті басқару
1-дағды:
Өндірістің қаржылық-экономикалық қызметін тиімді басқару
Машықтар:
1. Кәсіпорынның штаттық кестесін бекіту.
2. Кәсіпорынның мүлкі мен ақшалай қаражатына иелік ету.
3. Несие берушілер алдындағы барлық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету.
4. Мүліктің сақталуын қамтамасыз ету.
5. Ұйымның мүліктік және өзге де мүдделерін сотта, төрелікте, мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда қорғау және ұсыну.
6. Қызметкерлердің ҚР заңнамасы талаптарын, ішкі нормативтік құжаттар мен лауазымдық міндеттерді орындауын бақылау жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2. Кәсіпорындардың шаруашылық қызметін талдау әдістері.
3. Есеп пен қаржылық талдаудың негіздері, несиелеу схемалары.
4. Экономиканың негіздері.
5. Ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметі жөніндегі бизнес-жоспарларды жасау мен келісу тәртібі, салық заңнамасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өндірісті тиімді басқару
Машықтар:
1. Директор құзыретіне жататын құжаттарды әзірлеу және қол қою.
2. Серіктестермен келіссөздер жүргізу, барлық түрдегі шарттарды жасасу және бұзу.
3. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
4. Өз құзыреті шегінде шешімдер қабылдау.
5. Кәсіпорынның мүдделерін мемлекеттік органдармен, сыртқы ұйымдармен және мекемелермен өзара қатынастарда ұсыну.
6. Бөлімшелердің өзара тиімді әрекеттесуін қамтамасыз ету мақсатында жұмысты ұйымдастыру.
7. Ұйымды қажетті мүлікпен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
8. Ұйым жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
9. Өнім мен қызмет сатылымының өсуіне және пайданы арттыруға жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық және заңнамалық актілері.
2. Барлық құрылымдық бөлімшелердің тиімді өзара іс-қимылына қол жеткізу мақсатында өндірісті техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, технологиясы мен әдістері.
3. Кәсіпорынның өндірістік қуаттары, ұйымның өнім өндіру технологиясы.
4. Ұйымның өнім өндіру технологиясы.
5. Кәсіпкерліктің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Еңбекті ұйымдастыру мен басқарудың жаңа, озық түрлерін әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру.
1-дағды:
Кәсіпорындағы еңбекті тиімді басқару және ұйымдастыру.
Машықтар:

13. Карточка профессии "Микробиолог, контроль качества":
Код группы:
2131-5
Код наименования занятия:
2131-5-009
Наименование профессии:
Микробиолог, контроль качества
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 75. Начальник производственной лаборатории (по контролю производства)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы в лаборатории микробиологического контроля или аналогичной должности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2131-5-009 - Микробиолог, контроль качества
3129-9-008 - Технолог по технологии производства пищевых продуктов
Основная цель деятельности:
Организация на закрепленном участке работу по контролю и повышения качества продукции выпускаемых изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и контроль процессов обеспечения качества
2. Микробиологический контроль производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и контроль процессов обеспечения качества
Навык 1:
Контроль входящего сырья и материалов
Умения:
1. Проверка качества поступающего сырья, ингредиентов и упаковочных материалов.
2. Контроль соответствия сырья нормативной документации и техническим требованиям.
3. Взаимодействие с поставщиками по вопросам качества сырья и возможных отклонений.
Знания:
1. Методы идентификации рисков в производстве пищевых продуктов.
2. Определение критических контрольных точек и мониторинг их соблюдения.
3. Анализ биологических, химических и физических опасностей в хлебобулочном производстве.
4. Применение методов для прогнозирования возможных дефектов.
5. Разработка мер профилактики и минимизации рисков, связанных с качеством продукции
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль предприятия
Умения:
1. Разработать, внедрить и контролировать соблюдения стандартов качества хлебобулочной продукции .
2.Организовать системы внутреннего контроля качества на всех этапах производства.
3.Оценивать рисков, связанных с качеством продукции, и разработка мер по их снижению.
4.Контролировать за соблюдением санитарно-гигиенических норм на производстве.
Знания:

13. "Микробиолог, сапаны бақылау" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2131-5
Қызмет атауының коды:
2131-5-009
Кәсіптің атауы:
Микробиолог, сапаны бақылау
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
75-параграф. Өндірістік зертхананың бастығы (өндірісті бақылау бойынша)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Лабораторияда микробиологиялық бақылау немесе соған ұқсас лауазымда кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі болуы қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2131-5-009 - Микробиолог, сапаны бақылау
3129-9-008 - Тамақ өнімдерінің технологиясы жөніндегі технолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бекітілген учаскеде шығарылатын өнімдердің сапасын бақылау және арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сапаны қамтамасыз ету үдерістерін ұйымдастыру және бақылау
2. Өндірісті микробиологиялық бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Сапаны қамтамасыз ету үдерістерін ұйымдастыру және бақылау
1-дағды:
Кіріс шикізат пен материалдарды бақылау
Машықтар:
1. Келіп түсетін шикізаттың, ингредиенттер мен қаптама материалдарының сапасын тексеру.
2. Шикізаттың нормативтік құжаттама мен техникалық талаптарға сәйкестігін бақылау.
3. Шикізат сапасы мен ықтимал ауытқулар мәселелері бойынша жеткізушілермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Тағам өнімдерін өндіру барысында тәуекелдерді айқындау әдістері.
2. Сындарлы бақылау нүктелерін анықтау және олардың сақталуын мониторингтеу.
3. Нан-тоқаш өндірісіндегі биологиялық, химиялық және физикалық қауіптерді талдау.
4. Ықтимал ақауларды болжау әдістерін қолдану.
5. Өнім сапасына байланысты тәуекелдердің алдын алу және оларды азайту шараларын әзірлеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіпорынды бақылау
Машықтар:
1. Нан-тоқаш өнімдерінің сапа стандарттарын әзірлеу, енгізу және олардың сақталуын бақылау.
2. Өндірістің барлық кезеңдерінде ішкі сапа бақылау жүйесін ұйымдастыру.
3. Өнім сапасына байланысты тәуекелдерді бағалау және оларды азайту шараларын әзірлеу.
4. Өндірісте санитариялық-гигиеналық нормалардың сақталуын бақылау.
Білімдер:

1. Законодательные и правовые акты определяющие права и регламентирующие деятельность органов корпоративного управления организаций и предприятий.
2. Устав и иные документы, регулирующие корпоративные отношения.
3. Государственные и технические условия на хлебобулочную продукцию, их требования к составу, органолептическим и физико-химическим характеристикам.
4. HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) – система анализа опасностей и критических контрольных точек, используемая в пищевой промышленности для предотвращения рисков загрязнения продукции.
5. Законодательство о защите прав потребителей – нормы, касающиеся ответственности за качество продукции.
6. Методы идентификации рисков в производстве пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Микробиологический контроль производства
Навык 1:
Контроль микробиологического состояния производства на всех этапах
Умения:
1. Выполнение работ с микроорганизмами и продуктами их жизнедеятельности.
2. Осуществление посевных работ и считывание результатов микробиологического анализа.
3. Исследование причин возникновения отклонений микробиологических показателей от требований технологического процесса.
4. Составление лабораторной отчетности.
Знания:
1. Лабораторное оборудование, контрольно-измерительная аппаратура, правила ее эксплуатации и наладки.
2. Методы проведения анализов измерений, испытаний и других видов исследований.
3. Стандартизация и контроль качества анализов.
4. Микробиологические методы при контроле полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Органолептический анализ (бракераж)
6. Контроль, осуществляемый технологическими и санитарно-техническими пищевыми лабораториями.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Умения:
1. Соблюдать и выполнять требования стандартов производства.
2. Применять методы рациональной организации труда.
3. Соблюдать и выполнять нормы охраны труда и противопожарной безопасности на рабочем месте.
Знания:
1. Требования к качеству выполняемых работ и организации труда на производстве.
2. Санитарные нормы и правила, предъявляемые на производстве.
3. Безопасные методы труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Умение работать в команде
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи пищевого производства
4
Кондитер

1. Ұйымдар мен кәсіпорындардың корпоративтік басқару органдарының құқықтары мен қызметін реттейтін заңнамалық және құқықтық актілер.
2. Корпоративтік қатынастарды реттейтін жарғы және өзге де құжаттар.
3. Нан-тоқаш өнімдеріне арналған мемлекеттік және техникалық талаптар, олардың құрамы мен органолептикалық және физика-химиялық сипаттамаларына қойылатын нормалар.
4. HACCP (қауіптерді талдау және сындарлы бақылау нүктелері жүйесі) – тағам өнеркәсібінде өнімнің ластану қаупін болдырмау үшін қолданылатын жүйе.
5. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнама – өнім сапасы үшін жауапкершілікке қатысты нормалар.
6. Тағам өнімдерін өндіру барысында тәуекелдерді анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өндірісті микробиологиялық бақылау
1-дағды:
Өндірістің барлық деңгейіндегі микробиологиялық күйін бақылау
Машықтар:
1. Микроорганизмдермен және олардың тіршілік өнімдерімен жұмыс жүргізу.
2. Себінді жұмыстарды орындау және микробиологиялық талдау нәтижелерін оқу.
3. Технологиялық үдеріс талаптарынан микробиологиялық көрсеткіштердің ауытқу себептерін зерттеу.
4. Зертханалық есептілікті жасау.
Білімдер:
1. Зертханалық жабдықтар, бақылау-өлшеу аспаптары, оларды пайдалану және баптау ережелері.
2. Талдау, өлшеу, сынақ және басқа зерттеу түрлерін жүргізу әдістері.
3. Талдаулардың стандарттау және сапаны бақылау жүйесі.
4. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімді бақылауда қолданылатын микробиологиялық әдістер.
5. Органолептикалық талдау (бракировка).
6. Технологиялық және санитариялық-техникалық тағам зертханалары жүзеге асыратын бақылау түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтау.
Машықтар:
1. Өндіріс стандарттарының талаптарын сақтау және орындау.
2. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру әдістерін қолдану.
3. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау және орындау.
Білімдер:
1. Орындаылатын жұмыстардың сапасына және өндірістегі еңбек ұйымдастыруына қойылатын талаптар.
2. Өндірісте қолданылатын санитариялық нормалар мен ережелер.
3. Қауіпсіз еңбек әдістері және өрт қауіпсіздігі шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Азық-түлік өндірісінің инженер-технологтары
4
Кондитер

1. Подготовка сырья и оборудования
2. Замес и брожение теста
Дополнительные трудовые функции:
1. Разделка, формовка и подготовка к выпечке
Трудовая функция 1:
Подготовка сырья и оборудования
Навык 1:
Подготовка оборудования к работе
Умения:
2 разряд:
1. Подготавливать рабочее место.
2. Проверять чистоту оборудования.
3. Использовать простой инвентарь.
3 разряд:
1. Проверять исправность тестомесильных машин.
2. Настраивать оборудование под вид теста.
3. Подготавливать емкости для замеса.
4 разряд:
1. Контролировать работу машин.
2. Выполнять профилактическую чистку и смазку.
3. Сообщать о неисправностях.
5 разряд:
1. Организовывать подготовку оборудования на участке.
2. Инструктировать младших работников.
3. Оценивать качество подготовки оборудования.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Правила личной гигиены.
3. Назначение инвентаря.
3 разряд:
1. Виды тестомесильного оборудования.
2. Назначение емкостей для замеса.
3. Основы техники безопасности.
4 разряд:
1. Принципы работы тестомесильных машин.
2. Нормативы подготовки оборудования.
3. Схемы технологических линий.
5 разряд:
1. Современные технологии тестоведения.
2. Методы диагностики неисправностей оборудования.
3. Стандарты производственной санитарии и безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Прием и подготовка сырья к производству
Умения:
2 разряд:
1. Принимать муку и вспомогательные материалы.
2. Проверять целостность упаковки и внешний вид сырья.
3. Хранить сырье в соответствии с требованиями.
3 разряд:
1. Подготавливать муку к производству (просеивание).
2. Подготавливать дрожжи, соль, сахар и жиры для замеса.
3. Проверять наличие и исправность вспомогательных материалов.
4 разряд:
1. Контролировать соответствие качества сырья нормативам.
2. Подготавливать сложные компоненты (закваски, добавки).
3. Вести учет поступающего и расходуемого сырья.
5 разряд:
1. Организовывать складской и производственный учет сырья.
2. Оптимизировать расход сырья и материалов.
3. Контролировать соответствие поставок требованиям.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии и гигиены при хранении сырья.
2. Правила складирования муки и сахара.
3. Основные виды сырья для хлебопекарного производства.
3 разряд:
1. Химический состав муки, сахара и жиров.
2. Влияние сырья на качество теста.
3. Нормы закладки ингредиентов.
4 разряд:
1. Методы оценки качества сырья.
2. Требования к вспомогательным материалам.
3. Санитарные нормы для хранения и подготовки сырья.
5 разряд:
1. ГОСТы и ТУ на хлебопекарное сырье.
2. Методы лабораторного контроля.
3. Современные стандарты безопасности пищевой продукции (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Замес и брожение теста
Навык 1:
Брожение теста
Умения:
2 разряд:

1. Шикізат пен жабдықты дайындау
2. Қамырды араластыру және ашыту
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бөлшектеу, формалау және пісіруге дайындау
1-еңбек функциясы:
Шикізат пен жабдықты дайындау
1-дағды:
Жабдықты жұмысқа дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жұмыс орнын дайындау.
2. Жабдықтың тазалығын тексеру.
3. Қарапайым инвентарьды пайдалану.
3-разряд:
1. Қамыр илеу машиналарының жарамдылығын тексеру.
2. Қамыр түріне сәйкес жабдықты баптау.
3. Илеуге арналған сыйымдылықтарды дайындау.
4-разряд:
1. Машиналардың жұмысын бақылау.
2. Профилактикалық тазалау және майлау жұмыстарын орындау.
3. Ақаулар туралы хабарлау.
5-разряд:
1. Учаскедегі жабдықты дайындау жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Төмен разрядты қызметкерлерге нұсқау беру.
3. Жабдықты дайындау сапасын бағалау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Жеке гигиена ережелері.
3. Инвентарьдың мақсаты.
3-разряд:
1. Қамыр илеу жабдықтарының түрлері.
2. Илеуге арналған сыйымдылықтардың мақсаты.
3. Еңбек қауіпсіздігі негіздері.
4-разряд:
1. Қамыр илеу машиналарының жұмыс істеу принциптері.
2. Жабдықты дайындау нормативтері.
3. Технологиялық желілердің сұлбалары.
5-разряд:
1. Қамыр илеудің заманауи технологиялары.
2. Жабдық ақауларын диагностикалау әдістері.
3. Өндірістік санитария мен қауіпсіздік стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Шикізатты қабылдау және өндіріске дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Ұн мен көмекші материалдарды қабылдау.
2. Қаптаманы және шикізаттың сыртқы түрін тексеру.
3. Шикізатты талаптарға сәйкес орналастыру.
3-разряд:
1. Шикізатты пісіруге дайындау.
2. Шикізат мөлшерін есепке алу.
3. Көмекші материалдардың бар-жоғын тексеру.
4-разряд:
1. Келіп түскен шикізаттың сапасын бақылау.
2. Ашытқы және жартылай фабрикаттарды дайындау.
3. Шикізат есебі бойынша ведомость жасау.
5-разряд:
1. Шикізатты қабылдау және дайындау жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Шикізаттың жұмсалуын оңтайландыру.
3. Шикізаттың нормативтерге сәйкестігін бақылау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Шикізатты сақтау кезіндегі санитария және гигиена негіздері.
2. Ұн мен қантты қоймада орналастыру ережелері.
3. Нан-тоқаш өндірісіне арналған шикізаттың негізгі түрлері.
3-разряд:
1. Ұнның, қанттың және майдың химиялық құрамы.
2. Шикізаттың қамыр сапасына әсері.
3. Ингредиенттерді салу нормалары.
4-разряд:
1. Шикізат сапасын бағалау әдістері.
2. Көмекші материалдарға қойылатын талаптар.
3. Шикізатты сақтау және дайындау бойынша санитариялық нормалар.
5-разряд:
1. Нан-тоқаш өндірісіне арналған шикізатқа қойылатын МемСТ және ТШ талаптары.
2. Зертханалық бақылау әдістері.
3. Тағам өнімдерінің қауіпсіздігі бойынша заманауи стандарттар (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Қамырды араластыру және ашыту
1-дағды:
Қамырды ашыту
Машықтар:
2-разряд:

1. Размещать тесто в емкости.
2. Поддерживать чистоту при брожении.
3. Следить за временем выдержки.
3 разряд:
1. Контролировать процесс подъема теста.
2. Определять готовность по внешнему виду.
3. Выполнять указания мастера.
4 разряд:
1. Регулировать режим брожения (температура, влажность).
2. Использовать технологические карты.
3. Контролировать качество теста перед разделкой.
5 разряд:
1. Организовывать процесс брожения.
2. Анализировать качество теста после брожения.
3. Оптимизировать режимы брожения.
Знания:
2 разряд:
1. Основы процесса брожения.
2. Роль дрожжей в тесте.
3. Санитарные требования при брожении.
3 разряд:
1. Влияние температуры и влажности на брожение.
2. Стадии брожения теста.
3. Основы микробиологии дрожжей.
4 разряд:
1. Технологические параметры процесса.
2. Методы контроля качества теста.
3. Нормы времени брожения для разных видов теста.
5 разряд:
1. Современные технологии ускоренного брожения.
2. Методы оптимизации процесса брожения.
3. Международные стандарты контроля качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Замес теста
Умения:
2 разряд:
1. Загружать ингредиенты в тестомесильную машину.
2. Поддерживать правильное соотношение закладки.
3. Очищать оборудование после работы.
3 разряд:
1. Вести процесс замеса под контролем мастера.
2. Определять готовность теста визуально.
3. Следить за режимом работы машины.
4 разряд:
1. Контролировать технологический процесс замеса.
2. Регулировать скорость и время замеса.
3. Определять готовность теста по свойствам.
5 разряд:
1. Организовывать процесс замеса на участке.
2. Анализировать качество теста.
3. Внедрять рациональные методы приготовления.
Знания:
2 разряд:
1. Основы технологии замеса.
2. Санитарные требования при работе.
3. Влияние ингредиентов на тесто.
3 разряд:
1. Виды теста (дрожжевое, песочное, слоеное).
2. Роль температуры и времени в процессе замеса.
3. Основы технологической рецептуры.
4 разряд:
1. Физико-химические свойства теста.
2. Технологические режимы замеса.
3. Методы оценки готовности теста.
5 разряд:
1. Современные технологии приготовления теста.
2. Методы повышения качества и оптимизации процесса.
3. Международные стандарты качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Разделка, формовка и подготовка к выпечке
Навык 1:
Подготовка изделий к выпечке
Умения:
2 разряд:
1. Перекладывать изделия на противни.
2. Сверять количество изделий с заданием.
3. Поддерживать чистоту форм.
3 разряд:

1. Қамырды арнайы ыдыстарға орналастыру.
2. Ашытылу кезінде тазалықты сақтау.
3. Ұстау уақытына бақылау жасау.
3-разряд:
1. Қамырдың көтерілу процесін бақылау.
2. Дайындықты сыртқы түрі бойынша анықтау.
3. Шебердің нұсқауларын орындау.
4-разряд:
1. Ашыту режимін (температура, ылғалдылық) реттеу.
2. Технологиялық карталарды пайдалану.
3. Қамырды бөлуден бұрын оның сапасын бақылау.
5-разряд:
1. Ашыту процесін ұйымдастыру.
2. Ашыту аяқталғаннан кейін қамыр сапасын талдау.
3. Ашыту режимдерін оңтайландыру.
Білімдер:
2-разряд:
1. Ашытылу үдерісінің негіздері.
2. Қамырдағы ашытқылардың рөлі.
3. Ашыту кезіндегі санитариялық талаптар.
3-разряд:
1. Температура мен ылғалдылықтың ашыту процесіне әсері.
2. Қамыр ашытудың кезеңдері.
3. Ашытқының микробиологиясының негіздері.
4-разряд:
1. Үдерістің технологиялық параметрлері.
2. Қамыр сапасын бақылау әдістері.
3. Түрлі қамыр түрлеріне арналған ашыту уақытының нормалары.
5-разряд:
1. Жедел ашыту технологияларының заманауи түрлері.
2. Ашыту процесін оңтайландыру әдістері.
3. Сапаны бақылаудың халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Қамырды илеу
Машықтар:
2-разряд:
1. Ингредиенттерді қамыр илеу машинасына салу.
2. Компоненттердің дұрыс арақатынасын сақтау.
3. Жабдықты жұмыстан кейін тазалау.
3-разряд:
1. Шебердің бақылауымен қамыр илеу процесін жүргізу.
2. Қамырдың дайындық дәрежесін көзбен анықтау.
3. Машинаның жұмыс режимін бақылау.
4-разряд:
1. Қамыр илеу технологиялық процесін бақылау.
2. Араластыру жылдамдығы мен уақытын реттеу.
3. Қамырдың дайындық дәрежесін қасиеттері бойынша анықтау.
5-разряд:
1. Учаскеде қамыр илеу процесін ұйымдастыру.
2. Қамыр сапасын талдау.
3. Дайындаудың ұтымды әдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Қамыр илеу технологиясының негіздері.
2. Жұмыс кезіндегі санитариялық талаптар.
3. Ингредиенттердің қамыр сапасына әсері.
3-разряд:
1. Қамыр түрлері (ашытқылы, құмды, қатпарлы).
2. Қамыр илеу процесіндегі температура мен уақыттың рөлі.
3. Технологиялық рецептураның негіздері.
4-разряд:
1. Қамырдың физика-химиялық қасиеттері.
2. Қамыр илеудің технологиялық режимдері.
3. Қамырдың дайындық дәрежесін бағалау әдістері.
5-разряд:
1. Қамыр дайындаудың заманауи технологиялары.
2. Сапаны арттыру және үдерісті оңтайландыру әдістері.
3. Сапаның халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Бөлшектеу, формалау және пісіруге дайындау
1-дағды:
Өнімді пісіруге дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Өнімдерді табақтарға (противень) орналастыру.
2. Өнім санын тапсырмаға сәйкестендіру.
3. Қалыптардың тазалығын сақтау.
3-разряд:

1. Смазывать формы и противни.
2. Выполнять простую отделку изделий (надрезы, посыпка).
3. Контролировать размещение изделий.
4 разряд:
1. Проводить сложную отделку изделий.
2. Подготавливать изделия к расстойке.
3. Контролировать качество подготовки.
5 разряд:
1. Организовывать подготовку к выпечке.
2. Контролировать соответствие внешнего вида требованиям.
3. Оптимизировать процесс расстойки и отделки.
Знания:
2 разряд:
1. Правила использования форм.
2. Виды смазочных материалов.
3. Санитарные требования при подготовке к выпечке.
3 разряд:
1. Приемы отделки изделий.
2. Роль расстойки в процессе выпечки.
3. Основы технологии подготовки изделий.
4 разряд:
1. Технологические особенности подготовки изделий.
2. Методы контроля качества расстойки.
3. Нормативы расстойки для разных видов изделий.
5 разряд:
1. Современные технологии расстойки и отделки.
2. Инновации в хлебопекарном производстве.
3. Международные стандарты подготовки к выпечке.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разделка теста
Умения:
2 разряд:
1. Делить тесто на куски вручную.
2. Складывать куски на противни.
3. Поддерживать чистоту рабочего места.
3 разряд:
1. Работать на тестоделительных машинах.
2. Формовать изделия простых форм.
3. Следить за массой кусков.
4 разряд:
1. Работать на тестоделительно-округлительных машинах.
2. Формовать изделия сложных форм.
3. Контролировать качество разделки.
5 разряд:
1. Организовывать процесс разделки.
2. Контролировать соблюдение рецептурных норм.
3. Оптимизировать процесс разделки.
Знания:
2 разряд:
1. Основные виды изделий.
2. Простые приемы формовки.
3. Санитарные правила при разделке.
3 разряд:
1. Виды тестоделительных машин.
2. Требования к массе и форме изделий.
3. Основы механизации процесса.
4 разряд:
1. Технологические особенности сложных формовок.
2. Методы контроля массы и формы.
3. Нормативы качества изделий.
5 разряд:
1. Современные линии разделки теста.
2. Методы автоматизации процесса.
3. Международные стандарты качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Рефлексия
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Пекарь
4
Кондитер
15. Карточка профессии "Инженеры-технологи пищевого производства":
Код группы:
2145-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Инженеры-технологи пищевого производства
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Қалыптар мен табақтарды майлау.
2. Өнімдерді қарапайым сәндеу (тіліктер жасау, себу).
3. Өнімдердің дұрыс орналастырылуын бақылау.
4-разряд:
1. Өнімдерді күрделі сәндеу жұмыстарын жүргізу.
2. Өнімдерді ашыту алдындағы дайындыққа әзірлеу.
3. Дайындық сапасын бақылау.
5-разряд:
1. Пісіруге дейінгі дайындық процесін ұйымдастыру.
2. Өнімдердің сыртқы түрінің талаптарға сәйкестігін бақылау.
3. Ашыту және сәндеу үдерісін оңтайландыру.
Білімдер:
2-разряд:
1. Қалыптарды пайдалану ережелері.
2. Майлау материалдарының түрлері.
3. Пісіруге дайындық кезіндегі санитариялық талаптар.
3-разряд:
1. Өнімдерді сәндеу тәсілдері.
2. Пісіру процесіндегі ашытудың (расстойка) рөлі.
3. Өнімдерді дайындау технологиясының негіздері.
4-разряд:
1. Өнімдерді дайындаудың технологиялық ерекшеліктері.
2. Ашыту сапасын бақылау әдістері.
3. Түрлі өнім түрлері үшін ашыту нормативтері.
5-разряд:
1. Ашыту мен сәндеудің заманауи технологиялары.
2. Нан-тоқаш өндірісіндегі инновациялар.
3. Пісіруге дайындықтың халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Қамырды бөлшектеу
Машықтар:
2-разряд:
1. Қамырды қолмен бөліктерге бөлу.
2. Бөлінген бөліктерді табақтарға орналастыру.
3. Жұмыс орнын таза ұстау.
3-разряд:
1. Қамыр бөлгіш машиналарда жұмыс істеу.
2. Қарапайым пішінді өнімдерді қалыптау.
3. Қамыр бөліктерінің массасын бақылау.
4-разряд:
1. Қамыр бөлгіш және домалақтау машиналарында жұмыс істеу.
2. Күрделі пішінді өнімдерді қалыптау.
3. Бөлудің сапасын бақылау.
5-разряд:
1. Қамыр бөлу процесін ұйымдастыру.
2. Рецептуралық нормалардың сақталуын бақылау.
3. Қамыр бөлу процесін оңтайландыру.
Білімдер:
2-разряд:
1. Өнімдердің негізгі түрлері.
2. Қарапайым қалыптау тәсілдері.
3. Қамыр бөлу кезіндегі санитариялық ережелер.
3-разряд:
1. Қамыр бөлгіш машиналардың түрлері.
2. Өнімдердің массасы мен пішініне қойылатын талаптар.
3. Үдерісті механикаландыру негіздері.
4-разряд:
1. Күрделі қалыптау жұмыстарының технологиялық ерекшеліктері.
2. Массаны және пішінді бақылау әдістері.
3. Өнім сапасының нормативтері.
5-разряд:
1. Қамыр бөлудің заманауи желілері.
2. Үдерісті автоматтандыру әдістері.
3. Сапаның халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Шағылысу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Наубайшы
4
Кондитер
15 "Тамақ өндірісінің инженер-технологтары" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2145-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Тамақ өндірісінің инженер-технологтары
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

3. Принимать решения по проведению корректирующих и предупреждающих действий в случаях выявления несоответствий или нарушений при осуществлении
контроля качества сырья, материалов, готовой продукции и процессов.
4. Контролировать ведение записей в лабораторных журналах установленного образца.
5. Организовывать работу по подтверждению соответствия пищевой продукции требованиям безопасности.
6. Осуществлять выбор схемы декларирования, обеспечивать подготовку документации, необходимой для декларирования, проводить испытания образцов продукции в соответствии с требованиями технических регламентов.
7. Разрабатывать, внедрять, сертифицировать и поддерживать в рабочем состоянии системы обеспечения качества и безопасности пищевой продукции.
8. Контролировать санитарно-гигиеническое состояние производства, разрабатывать рекомендации.
9. Контролировать соблюдение правил техники безопасности, противопожарной безопасности в лабораториях предприятия.
Знания:
1. Правила организации и ведения технологических процессов на хлебопекарных и кондитерских предприятиях.
2. Методы технохимического и лабораторного контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Физические, химические, биохимические и микробиологические процессы, происходящие при производстве продукции хлебопекарного и кондитерского производства.
4. Требования нормативной документации к качеству сырья, материалов, готовой продукции (ГОСТов, ТУ, стандартов организации, технических регламентов).
5. Методы проведения испытаний качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции.
6. Требования международных стандартов ISO 9001:2015, ISO 22000:2005.
7. Факторы, влияющие на безопасность пищевых продуктов
8. Аналитические методы контроля безопасности пищевых продуктов.
9. Требования охраны труда, санитарной и пожарной безопасности при техническом обслуживании и эксплуатации технологического оборудования, систем безопасности и сигнализации, контрольно-измерительных приборов на технологических линиях по хлебопекарного и кондитерского производства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечить разработку и утверждение технологических регламентов для всех этапов процесса производства
Умения:
1. Разрабатывать и утверждать план технологического контроля производства для каждой технологической линии, цеха, участка.
2. Рассматривать и утверждать технологические планы производства, производственные рецептуры, технологические инструкции.
3. Организовывать проведение замеров и устанавливать нормы потерь сырья при его подготовке к производству.

3. Шикізаттың, материалдардың, дайын өнім мен процестердің сапасын бақылауды жүзеге асыру кезінде сәйкессіздіктер немесе бұзушылықтар анықталған жағдайда түзету және алдын алу іс-қимылдарын жүргізу жөнінде шешімдер қабылдау.
4. Белгіленген үлгідегі зертханалық журналдарда жазбалардың жүргізілуін бақылау.
5. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
6. Декларациялау схемасын таңдауды жүзеге асыру, декларациялау үшін қажетті құжаттаманы дайындауды қамтамасыз ету, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес өнім үлгілеріне сынақтар жүргізу.
7. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін әзірлеу, енгізу, сертификаттау және жұмыс жағдайында ұстау.
8. Өндірістің санитарлық-гигиеналық жағдайын бақылау, ұсыныстар әзірлеу.
9. Кәсіпорын зертханаларында қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Нан пісіру және кондитерлік кәсіпорындарда технологиялық процестерді ұйымдастыру және жүргізу ережелері.
2. Наубайхана және кондитерлік өндірістің шикізатының, жартылай фабрикаттарының және дайын өнімдерінің сапасын технохимиялық және зертханалық бақылау әдістері.
3. Нан пісіру және кондитерлік өнімдер өндірісінде болатын физикалық, химиялық, биохимиялық және микробиологиялық процестер.
4. Шикізаттың, материалдардың, дайын өнімнің сапасына нормативтік құжаттаманың талаптары (МемСТ, ұйым стандарттары, техникалық регламенттер).
5. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, дайын өнімнің сапасын сынау әдістері.
6. ISO 9001: 2015, ISO 22000: 2005 халықаралық стандарттарына қойылатын талаптар.
7. Азық-түлік қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар
8. Азық-түлік қауіпсіздігін бақылаудың аналитикалық әдістері.
9. Нан пісіру және кондитерлік өндіріс бойынша технологиялық желілерде Технологиялық жабдыққа, қауіпсіздік және дабыл жүйелеріне, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану кезінде еңбекті қорғау, санитарлық және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өндіріс процесінің барлық кезеңдері үшін технологиялық регламенттерді әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әрбір Технологиялық желі, цех, учаске үшін өндірісті технологиялық бақылау жоспарын әзірлеу және бекіту.
2. Өндірістің технологиялық жоспарларын, өндірістік рецептураларды, Технологиялық нұсқаулықтарды қарастыру және бекіту.
3. Өндіріске дайындық кезінде шикізаттың шығын нормаларын белгілеу және өлшеу жүргізуді ұйымдастыру.

4. Организовывать проведение пробных производственных выпечек с целью уточнения норм выхода готовой продукции, показателей технологического процесса производства при изменении условий производства, качества сырья. Обеспечивать внесение установленных изменений в технологическую документацию с последующим утверждением.
5. Использовать информационные технологии сбора, размещения, хранения и передачи данных в профессионально-ориентированных информационных системах.
Знания:
1. Технологии и организация технологических процессов хлебопекарного и кондитерского производства.
2. Показатели эффективности технологических процессов хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Требования к качеству выполнения технологических операций хлебопекарного и кондитерского производства в соответствии с технологическими инструкциями.
4. Методы планирования, контроля и оценки качества выполнения технологических операций производства в соответствии с технологическими инструкциями.
5. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы технологического оборудования, правила его эксплуатации.
6. Правила документооборота, учета и отчетности при производстве продукции.
7. Положения, инструкции и другие руководящие материалы по разработке технологической документации.
8. Методы и средства сбора, обработки, хранения и передачи информации с использованием базовых системных программных продуктов и пакетов прикладных программ.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Оперативное управление производством
Навык 1:
Обеспечить содействие внедрению новых видов продукции техники и технологий
Умения:
1. Изучать передовой отечественный и зарубежный опыт в области техники и технологий производства хлебобулочных и мучных кондитерских изделий.
2. Проводить анализ существующих процессов, рассматривать, оценивать и планировать процесс внедрения предложений по повышению качества выпускаемой продукции, эффективности производства, сокращению технологических затрат и потерь. Управлять изменениями, контролировать результаты внедрения инноваций.
3. Участвовать в разработке и внедрении:
- планов технического переоснащения предприятия;
- мероприятий, направленных на улучшение качества продукции, совершенствование организации труда, сокращение расхода сырья и материалов, рост производительности труда.
4. Участвовать в разработке ассортиментной политики предприятия. Управлять ассортиментной матрицей для обеспечения роста прибыли предприятия. Обеспечивать разработку и внедрение в производство новых высокомаржинальных продуктов.

4. Дайын өнімнің шығу нормаларын, өндіріс жағдайлары, шикізат сапасы өзгерген кезде өндірістің технологиялық процесінің көрсеткіштерін нақтылау мақсатында сынамалық өндірістік пісіруді жүргізуді ұйымдастыру. Технологиялық құжаттамаға белгіленген өзгерістер енгізуді кейіннен бекітумен қамтамасыз ету.
5. Кәсіби бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау және берудің ақпараттық технологияларын пайдалану.
Білімдер:
1. Нан пісіру және кондитерлік өндірістің технологиялық процестерін ұйымдастыру және ұйымдастыру.
2. Нан пісіру және кондитерлік өндірістің технологиялық процестерінің тиімділік көрсеткіштері.
3. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес наубайхана және кондитерлік өндірістің технологиялық операцияларын орындау сапасына қойылатын талаптар.
4. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес өндірістің технологиялық операцияларын орындау сапасын жоспарлау, бақылау және бағалау әдістері.
5. Өндірістік қуаттар, техникалық сипаттамалар, технологиялық жабдықтың құрылымдық ерекшеліктері мен жұмыс режимдері, оны пайдалану ережелері.
6. Өнім өндіру кезіндегі құжат айналымы, есепке алу және есептілік қағидалары.
7. Технологиялық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі ережелер, нұсқаулықтар және басқа да басшылық материалдар.
8. Негізгі жүйелік бағдарламалық өнімдер мен қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалана отырып, ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және беру әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
не требуется
2-еңбек функциясы:
Өндірісті жедел басқару
1-дағды:
Жаңа өнім түрлерін, техника мен технологияларды енгізуге жәрдемдесуді қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер өндірісіндегі отандық және шетелдік озық тәжірибелерді зерделеу.
2. Қолданыстағы үдерістерді талдау, ұсыныстарды қарастыру, бағалау және енгізу бойынша жоспарлау — өнім сапасын арттыру, өндіріс тиімділігін жоғарылату, технологиялық шығындар мен ысыраптарды азайту мақсатында. Инновацияларды енгізу нәтижелерін бақылау және өзгерістерді басқару.
3. Төмендегі бағыттар бойынша әзірлеу және енгізуге қатысу:
- кәсіпорынды техникалық қайта жарақтандыру жоспарлары;
- өнім сапасын жақсартуға, еңбек ұйымдастыруды жетілдіруге, шикізат пен материал шығынын азайтуға және еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған іс-шаралар.
4. Кәсіпорынның ассортименттік саясатын әзірлеуге қатысу. Кәсіпорынның пайдасын арттыру мақсатында ассортименттік матрицаны басқару. Жоғары маржалы жаңа өнімдерді әзірлеуді және өндіріске енгізуді қамтамасыз ету.

5. Осуществлять технологические компоновки и подбор оборудования для технологических линий и участков хлебопекарного и кондитерского производства.
6. Руководить работами по проведению исследовательских и экспериментальных работ по освоению вновь разрабатываемых технологических процессов, новых продуктов. Организовывать проведение дегустаций новых продуктов.
7. Применять основные принципы рационального использования природных ресурсов и защиты окружающей среды при разработке прогрессивных технологий производства.
Знания:
1. Принципы стратегического планирования развития производства.
2. Перспективы технического развития отрасли и предприятия.
3. Технологии менеджмента и маркетинговых исследования рынка продукции и услуг в области хлебопекарного и кондитерского производства.
4. Современные подходы к организации производственного пространства, инновации и концепции, основанные на достижениях науки и техники в области автоматизации, энергоэффективности, экологичности, промышленной безопасности, цифровизации и логистики.
5. Влияние новых технологий, новых видов сырья и технологического оборудования на конкурентоспособность и потребительские качества продукции.
6. Принципы составления технологических расчетов при проектировании новых или модернизации действующих производств предприятий хлебопекарного и кондитерского производства.
7. Методики расчета экономической эффективности внедрения новой техники и технологии, рационализаторских предложений и изобретений.
8. Глобальные тенденции развития рынка хлебобулочных и мучных кондитерских изделий. Факторы, влияющие на рынок. Трансформация покупательских привычек. Национальные и мировые успешные продукты отрасли. "Модные" продукты и диеты.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечить планирование и управление деятельностью технологической службы предприятия
Умения:
1. Определять потребность в средствах производства и рабочей силе для выполнения общего объема работ по каждой технологической операции.
2. Разрабатывать и утверждать план работы производственно-технологической и микробиологической лабораторий по проведению технохимического и микробиологического контроля качества сырья, готовой продукции, устанавливать объем и периодичность проведения исследований.
3. Взаимодействовать с поставщиками сырья и материалов по вопросам качества и безопасности поставляемых продуктов.
4. Определять потребность в лабораторном оборудовании, посуде, реактивах для осуществления бесперебойного контроля качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, своевременно составлять заявки на их приобретение.

5. Нан-тоқаш және кондитерлік өндіріс учаскелері мен технологиялық желілеріне арналған жабдықты іріктеу және технологиялық жоспарлау жұмыстарын жүргізу.
6. Жаңа технологиялық үдерістер мен өнімдерді игеру бойынша зерттеу және тәжірибелік жұмыстарды ұйымдастыру және басқару. Жаңа өнімдердің дегустациясын ұйымдастыру.
7. Өндірістің озық технологияларын әзірлеу кезінде табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен қоршаған ортаны қорғаудың негізгі қағидаттарын қолдану.
Білімдер:
1. Өндірісті дамытудағы стратегиялық жоспарлау қағидаттары.
2. Саланың және кәсіпорынның техникалық дамуының болашағы.
3. Нан-тоқаш және кондитерлік өндіріс саласында өнім мен қызмет нарығын басқару технологиялары және маркетингтік зерттеу әдістері.
4. Өндірістік кеңістікті ұйымдастырудың заманауи тәсілдері, автоматтандыру, энергия тиімділігі, экологиялық қауіпсіздік, өнеркәсіптік қауіпсіздік, цифрландыру және логистика салаларындағы ғылым мен техниканың жетістіктеріне негізделген инновациялар мен тұжырымдамалар.
5. Жаңа технологиялар, шикізат түрлері мен технологиялық жабдықтардың өнімнің бәсекеге қабілеттілігіне және тұтынушылық қасиеттеріне әсері.
6. Нан-тоқаш және кондитерлік өндірістерді жобалау немесе қолданыстағы кәсіпорындарды жаңғырту кезінде технологиялық есептеулер жүргізу қағидаттары.
7. Жаңа техника мен технологияларды, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізудің экономикалық тиімділігін есептеу әдістемелері.
8. Нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер нарығының жаһандық даму үрдістері. Нарыққа әсер ететін факторлар. Тұтынушылық әдеттердің өзгеруі. Саланың ұлттық және әлемдік табысты өнімдері. "Трендтегі" өнімдер мен диеталар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Кәсіпорынның технологиялық қызметінің қызметін жоспарлау мен басқаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әрбір технологиялық операция бойынша жұмыстың жалпы көлемін орындау үшін өндіріс құралдары мен жұмыс күшіне қажеттілікті анықтау.
2. Шикізат, дайын өнім сапасына технохимиялық және микробиологиялық бақылау жүргізу бойынша өндірістік-технологиялық және микробиологиялық зертханалардың жұмыс жоспарын әзірлеу және бекіту, зерттеулер жүргізудің көлемі мен кезеңділігін белгілеу.
3. Жеткізілетін өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігі мәселелері бойынша шикізат пен материалдарды жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасау.
4. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, дайын өнімнің сапасын үздіксіз бақылауды жүзеге асыру үшін зертханалық жабдыққа, ыдысқа, реактивтерге қажеттілікті айқындау, оларды сатып алуға өтінімдерді уақтылы жасау.

5. Обеспечивать своевременное проведение поверки средств измерений с целью обеспечения единства измерений.
6. Внедрять новые методы контроля технологического процесса и качества готовой продукции.
7. Взаимодействовать со службами предприятия для оперативного и качественного выполнения производственных задач.
8. Взаимодействовать со сторонними организациями (органы санэпиднадзора, независимые аналитические лаборатории, поставщики сырья, упаковки, оборудования и др.) для решения текущих вопросов, входящих в компетенцию службы главного технолога.
9. Осуществлять подбор персонала, разрабатывать адаптационные планы для вновь принятых сотрудников, руководить процессом адаптации.
10. Руководить процессом обучения производственного персонала, рассматривать и утверждать планы обучения производственного персонала и специалистов технологической службы.
11. Применять способы организации производства и эффективной работы коллектива на основе современных методов управления.
Знания:
1. Технологии производства и организации производственных и технологических процессов хлебопекарного и кондитерского производства.
2. Технологии менеджмента и маркетинговых исследования рынка продукции и услуг в области хлебопекарного и кондитерского производства.
3. Основные законодательные, нормативные, правовые акты, методические материалы по вопросам планирования и управления производством.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
5. Основы экологического законодательства.
6. Основы трудового законодательства.
7. Требования к оснащению, организации работ в производственных и микробиологических лабораториях.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Системное мышление
Умение работать в команде
Аккуратность
Аналитическое мышление
Наставничество (менторинг, коучинг)
Тайм-менеджмент
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Генеральный директор
4
Микробиолог, контроль качества
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Казахстана"
Руководитель проекта:
Сабралиева Марина Дуйсенгалиевна
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
ТОО "Беккер&К"
Руководитель проекта:
Лысенко Валерия Юрьевна
Исполнители:

5. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мақсатында өлшеу құралдарын уақтылы тексеруді қамтамасыз ету.
6. Технологиялық процесті және дайын өнімнің сапасын бақылаудың жаңа әдістерін енгізу.
7. Өндірістік міндеттерді жедел және сапалы орындау үшін кәсіпорын қызметтерімен өзара әрекеттесу.
8. Бас технолог қызметінің құзыретіне кіретін ағымдағы мәселелерді шешу үшін бөгде ұйымдармен (санэпидқадағалау органдары, тәуелсіз Талдамалық зертханалар, шикізат, қаптама, жабдық және т.б. жеткізушілер) өзара іс-қимыл жасау.
9. Персоналды іріктеуді жүзеге асыру, жаңадан қабылданған қызметкерлер үшін бейімделу жоспарларын әзірлеу, бейімделу процесін басқару.
10. Өндірістік персоналды оқыту үдерісіне басшылық жасау, өндірістік персоналды және технологиялық қызмет мамандарын оқыту жоспарларын қарау және бекіту.
11. Басқарудың заманауи әдістері негізінде өндірісті ұйымдастыру және ұжымның тиімді жұмыс істеу тәсілдерін қолдану.
Білімдер:
1. Нан пісіру және кондитерлік өндірістің өндірістік және технологиялық процестерін өндіру және ұйымдастыру технологиялары.
2. Наубайхана және кондитерлік өндіріс саласындағы менеджмент технологиялары және өнімдер мен қызметтер нарығын маркетингтік зерттеу.
3. Өндірісті жоспарлау және басқару мәселелері бойынша негізгі заңнамалық, нормативтік, құқықтық актілер, әдістемелік материалдар.
4. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері.
5. Экологиялық заңнаманың негіздері.
6. Еңбек заңнамасының негіздері.
7. Өндірістік және микробиологиялық зертханаларда жарақтандыруға, жұмыстарды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Уақытты басқару
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас директор
4
Микробиолог, сапаны бақылау
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
Марина Дуйсенғалиқызы Сабралиева
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
ТОО "Беккер&К"
Жоба жетекшісі:
Валерия Юрьевна Лысенко
Орындаушылар:

Калиева Н.М., +7 (777) 238 77 23,
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. 4 декабря 2024 г.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
20. 15 октября 2025 г.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 г.
22. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2025 г.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 1 декабря 2028 г.
Приложение 8
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Менеджмент в реализации произведенных продуктов питания"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Менеджмент в реализации произведенных продуктов питания" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан
2. "О профессиональных квалификациях" и регулирует требования к квалификации специалистов, которые занимаются управлением процессами продажи и реализации продуктов питания. Профессиональный стандарт охватывает широкий спектр деятельности, связанный с реализацией продукции в сфере пищевой промышленности, обеспечивая необходимое качество управления.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
3) Дистрибуция – это комплекс взаимосвязанных функций, которые реализуются в процессе распределения материального потока между различными покупателями;
4) Котрагент – (англ. contrahens – противодействующий; contra – против + agens – действующий; con-trahere взаимно противостоять) – одна из сторон договора в гражданско-правовых отношения;
5) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
6) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
8) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;

Калиева Н.М., +7 (777) 238 77 23,
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы
20. 4 желтоқсан.
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 15 қазан.
22. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
23. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2025 жыл.
24. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2025 жылғы "___"
№ бұйрығына
8-қосымша
"Өндірілген тамақ өнімдерін өткізу менеджменті" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Өндірілген тамақ өнімдерін өткізу менеджменті" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және тамақ өнімдерін сату және өткізу процестерін басқарумен айналысатын мамандардың біліктілігіне қойылатын талаптарды реттейді. Кәсіби стандарт қажетті басқару сапасын қамтамасыз ете отырып, тамақ өнеркәсібі саласындағы өнімді сатумен байланысты қызметтің кең спектрін қамтиды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Білім – кәсіби тапсырманы орындау аясында әрекеттерді жүзеге асыру үшін қажетті зерттелген және меңгерілген ақпарат;
2) Дағды – кәсіби тапсырма аясында жекелеген бір реттік әрекеттерді дене күшімен және (немесе) ой еңбегімен орындау қабілеті;
3) Дистрибуция – бұл әртүрлі сатып алушылар арасында материалдық ағынды бөлу процесінде жүзеге асырылатын өзара байланысты функциялар жиынтығы;
4) Контрагент – (лат. contrahens - қарсы; contra - қарсы + agens - белсенді; contrahere өзара қарсы) азаматтық-құқықтық қатынастардағы шарт тараптарының бірі;
5) Кәсіби біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіби даярлық дәрежесі;
6) Кәсіптік стандарт – белгілі бір кәсіби қызмет саласында біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, білімнің формалды және (немесе) бейресми, және (немесе) информалды түрлерін ескере отырып, жалпы білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс өтіліне, сондай-ақ еңбектің мазмұнына, сапасына және жағдайына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) Машық – кәсіби тапсырманы толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
8) Құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;

9) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
10) Менеджмент – (англ. management) управление, руководство, администрирование, дирекция, умение распоряжаться, владеть, управлять) или управление производством – разработка и создания (организация), максимально эффективное использование (управление) и контроль;
11) Мерчендайзинг – (от merchandising – искусство торговать) это комплекс мероприятий производимых в торговом зале и направленных на продвижение того или иного товара, марки, вида или упаковки;
12) Прайсинг – это ценовая политика компании при продажах;
13) Продажа – бизнес-понятие, описывающее практически любую коммерческую деятельность, бизнеса;
14) Стрессоустойчивость – это совокупность качеств, позволяющих организму спокойно переносить действие стрессов, без вредных всплесков эмоций, влияющих на деятельность и на окружающих, а также, способных вызвать психические расстройства;
15) Стратегическое планирование – это процесс создания и претворения в жизнь программ и планов действий, и мероприятий, связанных в пространстве (по исполнителям) и во времени (по срокам), нацеленных на выполнение стратегических задач;
16) Супервайзер – это должность низшего управленческого уровня (редко – руководитель среднего звена);
17) Шелвинг – (англ. Shelving) это выкладка товара на полке;
18) Принятие решений – это процесс, который имеет место во всех управленческих действиях: планирование, организация, мотивация и контроль;
19) SWOT-анализ – метод стратегического планирования, заключающиеся в выявлении факторов внутренней и внешней среды организации и разделении и х на четыре категории.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
5. Название профессионального стандарта: Менеджмент в реализации произведенных продуктов питания.
6. Код профессионального стандарта: C114.
7. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
10 Производство продуктов питания;
10.8 Производство прочих продуктов питания;
10.89 Производство прочих продуктов питания, не включенных в другие группировки;

9) Мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
10) Менеджмент – (ағылш. management) басқару, басшылық, әкімшілік, дирекция, басқара білу, иелік ету, басшылық ету) немесе өндірісті басқару - әзірлеу және құру (ұйымдастыру), барынша тиімді пайдалану (басқару) және бақылау;
11) Мерчендайзинг – (от merchandising – сауда өнері) бұл сауда алаңында шығарылатын және белгілі бір өнімді, марканы, түрді немесе қаптаманы ілгерілетуге бағытталған іс-шаралар кешені;
12) Прайсинг – бұл компанияның сату кезіндегі баға саясаты;
13) Сату – кез-келген коммерциялық қызметті, жалпы бизнесті сипаттайтын бизнес тұжырымдамасы;
14) Стресске төзімділік – бұл қызметке және қоршаған ортаға әсер ететін теріс эмоцияларсыз, , сондай-ақ психикалық бұзылушылықтарды тудыратын стрестердің әсерін организмге сабырмен көтеруге мүмкіндік беретін қасиеттердің жиынтығы;
15) Стратегиялық жоспарлау – бұл стратегиялық міндеттерді орындауға бағытталған кеңістікке (орындаушылар бойынша) және уақытқа (уақыт бойынша) байланысты іс-шаралар мен іс-шаралар бағдарламалары мен жоспарларын құру және жүзеге асыру процесі;
16) Супервайзер – бұл төменгі басқару деңгейіндегі лауазым (сирек кездесетін жағдайда - орта деңгейдегі басшы);
17) Шелвинг – (ағылш. Shelving) бұл тауарды сөреге қою;
18) Шешім қабылдау – бұл барлық басқару әрекеттерінде орын алатын процесс: жоспарлау, ұйымдастыру, ынталандыру және бақылау;
19) SWOT-талдауы – ұйымның ішкі және сыртқы ортасының факторларын анықтаудан және оларды төрт санатқа бөлуден тұратын стратегиялық жоспарлау әдісі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіби біліктілік.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Өндірістік тамақ өнімдерін сатудағы менеджмент
5. Кәсіптік стандарттың коды: C114
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
10 Тамақ өнімдерін өндіру;
10.8 Басқа да тамақ өнімдерін өндіру;
10.89 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру;

10.89.9 Производство прочих пищевых продуктов, не включенных в другие группировки;
8. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по профессиям в отделе продаж предприятия по производству продукции питания.
9. Перечень карточек профессий:
1) Продавец (предприятие оптовой торговли) - 3 уровень ОРК;
2) Заместитель начальника отдела (по маркетингу и сбыту продукции) - 6 уровень ОРК;
3) Генеральный директор организации - 7 уровень ОРК;
4) Супервайзеры в магазинах - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Продавец (предприятие оптовой торговли)":
Код группы:
5210-2
Код наименования занятия:
5210-2-003
Наименование профессии:
Продавец (предприятие оптовой торговли)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 4. Продавец продовольственных товаров, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 5. Продавец продовольственных товаров, 3 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 6. Продавец продовольственных товаров, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
2 разряд. Опыт работы не требуется. 3 разряд. Опыт работы не менее 6 месяцев в должности продавца продовольственных товаров 2 разряда. 4 разряд. Опыт работы не менее 1 года в должности продавца продовольственных товаров 3 разряда. Необходим опыт самостоятельного обслуживания покупателей, работы с кассовым оборудованием и ведения учетной документации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

10.89.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Тамақ өнімдерін өндіру кәсіпорнының сату бөліміндегі кәсіптер бойынша қызмет
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Сатушы (көтерме сауда кәсіпорыны) - СБШ-ның 3 деңгейі;
4) Бөлім бастығының орынбасары (өнімнің маркетингі және өткізуі жөніндегі) - СБШ-ның 6 деңгейі;
5) Ұйымның бас директоры - СБШ-ның 7 деңгейі;
6) Дүкен супервайзерлері - СБШ-ның 4 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Сатушы (көтерме сауда кәсіпорыны)" кәсіптік карточкасы:
Топтың коды:
5210-2
Қызмет атауының коды:
5210-2-003
Кәсіптің атауы:
Сатушы (көтерме сауда кәсіпорыны)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
4-параграф. Азық-түлік тауарларының сатушысы 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
5-параграф. Азық-түлік тауарларының сатушысы 3-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
6-параграф. Азық-түлік тауарларының сатушысы 4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2-разряд. Жұмыс өтілі талап етілмейді. 3-разряд. Азық-түлік тауарларын сатушының 2-разрядтағы лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі болуы қажет. 4-разряд. Азық-түлік тауарларын сатушының 3-разрядтағы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Өзіндік түрде сатып алушыларға қызмет көрсету, кассалық жабдықпен жұмыс істеу және есеп құжаттамасын жүргізу тәжірибесі талап етіледі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3322-9-004 - Торговый агент
5210-2-008 - Продавец
Основная цель деятельности:
Обеспечить компьютерный учет, контроль и обработку информации о движении продукции, отпущенной клиентам, в том числе, на консигнацию и реализацию с отсрочкой платежа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Прием и подготовка товаров к продаже
2. Продажа и обслуживание покупателей
Дополнительные трудовые функции:
1. Хранение и учет товаров
Трудовая функция 1:
Прием и подготовка товаров к продаже
Навык 1:
Приемка и учет товаров
Умения:
2 разряд.
1. Принимать товары по количеству и внешнему виду.
2. Проверять целостность упаковки и сроки годности.
3. Сверять товар с накладной.
3 разряд.
1. Проводить выборочную проверку качества и условий хранения.
2. Оформлять акты при выявлении несоответствий.
3. Использовать весоизмерительное оборудование при приемке.
4 разряд.
1. Осуществлять контроль за соблюдением правил приемки
2. Проверять условия транспортировки и хранения товара.
3. Организовывать участие в инвентаризации.
Знания:
2 разряд.
1. Основные виды продовольственных товаров.
2. Правила приемки по количеству.
3. Сроки годности и маркировка.
3 разряд.
1. Основы товарного учета.
2. Требования к хранению скоропортящихся товаров.
3. Виды и назначение весоизмерительных приборов.
4 разряд.
1. Нормативные документы по приемке товаров.
2. Правила оформления товаросопроводительной документации.
3. Методы проведения инвентаризации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка товаров к продаже
Умения:
2 разряд.
1. Распаковывать и сортировать товары.
2. Снимать и утилизировать упаковку.
3. Подготавливать тару для повторного использования.
3 разряд.
1. Проверять качество товаров перед выкладкой.
2. Производить маркировку и наклеивание ценников.
3. Подготавливать витрины и полки.
4 разряд.
1. Организовывать процесс подготовки товаров в торговом зале.
2. Контролировать правильность маркировки.
3. Руководить младшим персоналом при подготовке.
Знания:
2 разряд.
1. Виды упаковочных материалов.
2. Правила сортировки товара.
3. Санитарные требования при работе с продовольственными товарами.
3 разряд.
1. Правила маркировки и ценников.
2. Нормы выкладки и товарного соседства.
3. Виды торгового оборудования.
4 разряд.
1. Организация подготовки товаров к продаже.
2. Требования по безопасности труда при подготовке.
3. Порядок работы с возвратной тарой.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Продажа и обслуживание покупателей
Навык 1:
Консультирование покупателей
Умения:
2 разряд.

3322-9-004 - Сауда агенті
5210-2-008 - Сатушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиенттерге жіберілген өнімнің қозғалысы туралы ақпаратты компьютерлік есепке алуды, бақылауды және өңдеуді, оның ішінде төлемді кейінге қалдыра отырып, консигнация мен сатуға қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тауарларды қабылдау және сатуға дайындау
2. Сату және сатып алушыларға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тауарларды сақтау және түгендеу
1-еңбек функциясы:
Тауарларды қабылдау және сатуға дайындау
1-дағды:
Тауарларды қабылдау және есепке алу
Машықтар:
2-разряд
1. Тауарды саны мен сыртқы түріне қарай қабылдау.
2. Қаптаманың бүтіндігін және жарамдылық мерзімін тексеру.
3. Тауарды тауарқұжатпен (накладноймен) салыстыру.
3-разряд
1. Сапасы мен сақтау шарттарына таңдамалы тексеріс жүргізу.
2. Сәйкессіздіктер анықталған жағдайда актілерді ресімдеу.
3. Қабылдау барысында өлшеу жабдықтарын пайдалану.
4-разряд
1. Қабылдау ережелерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Тауарды тасымалдау және сақтау шарттарын тексеру.
3. Түгендеуге (инвентаризацияға) қатысуды ұйымдастыру.
Білімдер:
2-разряд
1. Азық-түлік тауарларының негізгі түрлері.
2. Сан бойынша қабылдау ережелері.
3. Жарамдылық мерзімдері және таңбалау.
3-разряд
1. Тауар есебінің негіздері.
2. Бұрмаланғыш (тез бұзылатын) тауарларды сақтау талаптары.
3. Өлшеу құралдарының түрлері және мақсаты.
4-разряд
1. Тауарларды қабылдау бойынша нормативтік құжаттар.
2. Тауарға ілеспе құжаттаманы рәсімдеу ережелері.
3. Түгендеуді (инвентаризацияны) жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Тауарларды сатуға дайындау
Машықтар:
2-разряд
1. Тауарларды қаптамасынан шығару және сұрыптау.
2. Қаптаманы шешіп, жою.
3. Қайта пайдалануға арналған ыдысты дайындау.
3-разряд
1. Сөреге қоймас бұрын тауарлардың сапасын тексеру.
2. Таңбалау және баға жапсырмаларын жапсыру.
3. Витриналарды және сөрелерді дайындау.
4-разряд
1. Сауда залында тауарларды дайындау процесін ұйымдастыру.
2. Таңбалаудың дұрыстығын бақылау.
3. Дайындау барысында кіші персоналға басшылық жасау.
Білімдер:
2-разряд
1. Қаптама материалдарының түрлері.
2. Тауарды сұрыптау ережелері.
3. Азық-түлік тауарларымен жұмыс істеудегі санитариялық талаптар.
3-разряд
1. Таңбалау және баға жапсырмаларының ережелері.
2. Жайғастыру нормалары және тауар көршілестігі.
3. Сауда жабдықтарының түрлері.
4-разряд
1. Тауарларды сатуға дайындауды ұйымдастыру.
2. Дайындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптары.
3. Қайтарымды ыдыспен жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Сату және сатып алушыларға қызмет көрсету
1-дағды:
Сатып алушыларға кеңес беру
Машықтар:
2-разряд

1. Информировать покупателей о ценах.
2. Подсказывать местонахождение товара.
3. Объяснять правила взвешивания и упаковки.
3 разряд.
1. Консультировать о свойствах и сроках хранения товаров.
2. Рекомендовать товары по запросу покупателя.
3. Предоставлять сведения о новинках.
4 разряд.
1. Проводить консультации по ассортименту и качеству.
2. Решать конфликтные ситуации с покупателями.
3. Организовывать рекламные акции и дегустации.
Знания:
2 разряд.
1. Ассортимент магазина.
2. Основы общения с клиентами.
3. Правила торговли продтоварами.
3 разряд.
1. Пищевая ценность основных товаров.
2. Сроки и условия хранения.
3. Основы психологии общения.
4 разряд.
1. Технология продаж и мерчендайзинг.
2. Методы убеждения и работы с возражениями.
3. Основы маркетинга в розничной торговле.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Осуществление продажи
Умения:
2 разряд.
1. Взвешивать и упаковывать товар.
2. Пробивать товар через кассу.
3. Рассчитываться с покупателем.
3 разряд.
1. Работать с терминалами и банковскими картами.
2. Оформлять возвраты и обмены.
3. Соблюдать кассовую дисциплину.
4 разряд.
1. Контролировать работу кассы и терминалов.
2. Проводить сверку кассы с отчетом.
3. Организовывать работу кассиров.
Знания:
2 разряд.
1. Правила кассовых операций.
2. Основы арифметических расчетов.
3. Требования к упаковке.
3 разряд.
1. Правила работы с платежными системами.
2. Порядок оформления возвратов.
3. Основы кассовой дисциплины.
4 разряд.
1. Инструкция по работе кассира.
2. Нормативные акты о расчетах с населением.
3. Порядок ведения кассовой отчетности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Хранение и учет товаров
Навык 1:
Ведение учета
Умения:
2 разряд.
1. Записывать данные о поступлении товара.
2. Подсчитывать количество на полке.
3. Сообщать руководителю о дефиците.
3 разряд.
1. Заполнять учетные журналы.
2. Вносить данные в компьютерную систему.
3. Составлять простые отчеты.
4 разряд.
1. Вести учет в автоматизированных системах.
2. Формировать аналитические отчеты по продажам.
3. Контролировать движение товара.
Знания:
2 разряд.
1. Основы подсчета и учета.
2. Виды учетных документов.
3. Правила оформления записей.
3 разряд.
1. Формы учетной документации.
2. Основы работы на ПК.
3. Правила составления отчетности.
4 разряд.
1. Основы бухгалтерского учета в торговле.
2. Работа с торговыми программами (1С, и др.).
3. Методы анализа товарооборота.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Хранение товаров
Умения:
2 разряд.

1. Сатып алушыларға бағалар туралы ақпарат беру.
2. Тауардың орналасқан жерін көрсету.
3. Өлшеу және қаптау ережелерін түсіндіру.
3-разряд
1. Тауарлардың қасиеттері мен сақтау мерзімдері туралы кеңес беру.
2. Сатып алушының сұранысына сәйкес тауарларды ұсыну.
3. Жаңалықтар туралы мәлімет беру.
4-разряд
1. Ассортимент пен сапа бойынша кеңестер жүргізу.
2. Сатып алушылармен туындайтын жанжалдық жағдайларды шешу.
3. Жарнамалық акциялар мен дәм татуларды ұйымдастыру.
Білімдер:
2-разряд
1. Дүкен ассортименті.
2. Клиенттермен қарым-қатынастың негіздері.
3. Азық-түлік тауарларын сату ережелері.
3-разряд
1. Негізгі тауарлардың тағамдық құндылығы.
2. Сақтау мерзімдері мен шарттары.
3. Қарым-қатынас психологиясының негіздері.
4-разряд
1. Сату технологиясы және мерчендайзинг.
2. Сендіру әдістері және қарсылықпен жұмыс істеу.
3. Бөлшек саудадағы маркетингтің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Сатуды жүзеге асыру
Машықтар:
2-разряд
1. Тауарды өлшеп, қаптау.
2. Тауарды касса арқылы өткізу.
3. Сатып алушымен есеп айырысу.
3-разряд
1. Терминалдармен және банк карталарымен жұмыс істеу.
2. Қайтарулар мен айырбастауларды рәсімдеу.
3. Кассалық тәртіпті сақтау.
4-разряд
1. Касса мен терминалдардың жұмысын бақылау.
2. Кассаны есеппен салыстырып тексеру.
3. Кассирлердің жұмысын ұйымдастыру.
Білімдер:
2-разряд
1. Кассалық операциялар ережелері.
2. Арифметикалық есептеулердің негіздері.
3. Қаптауға қойылатын талаптар.
3-разряд
1. Төлем жүйелерімен жұмыс істеу ережелері.
2. Қайтаруды рәсімдеу тәртібі.
3. Кассалық тәртіптің негіздері.
4-разряд
1. Кассирдің жұмыс нұсқаулығы.
2. Халықпен есеп айырысу жөніндегі нормативтік актілер.
3. Кассалық есептілікті жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Тауарларды сақтау және түгендеу
1-дағды:
Есеп жүргізу
Машықтар:
2-разряд
1. Тауардың келіп түсуі туралы деректерді жазу.
2. Сөрелердегі санын есептеу.
3. Дефицит туралы басшыға хабарлау.
3-разряд
1. Есепке алу журналдарын толтыру.
2. Мәліметтерді компьютерлік жүйеге енгізу.
3. Қарапайым есептерді жасау.
4-разряд
1. Автоматтандырылған жүйелерде есеп жүргізу.
2. Сатылымдар бойынша талдамалық есептерді қалыптастыру.
3. Тауар қозғалысын бақылау.
Білімдер:
2-разряд
1. Есепке алу мен санаудың негіздері.
2. Есеп құжаттарының түрлері.
3. Жазбаларды рәсімдеу ережелері.
3-разряд
1. Есеп құжаттамасының нысандары.
2. ДК-де жұмыс істеу негіздері.
3. Есептілікті жасау ережелері.
4-разряд
1. Саудадағы бухгалтерлік есептің негіздері.
2. Сауда бағдарламаларымен жұмыс (1С және т.б.).
3. Тауар айналымын талдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Тауарларды сақтау
Машықтар:
2-разряд

1. Размещать товары в соответствии с нормами.
2. Соблюдать правила товарного соседства.
3. Следить за сроками годности.
3 разряд.
1. Контролировать условия хранения.
2. Отбирать товары с истекающим сроком.
3. Перемещать товары в подсобные помещения.
4 разряд.
1. Организовывать хранение на складе и в зале.
2. Контролировать работу младшего персонала.
3. Проводить инвентаризацию на складе.
Знания:
2 разряд.
1. Основы санитарии и гигиены.
2. Виды продовольственных товаров.
3. Условия хранения скоропортящихся продуктов.
3 разряд.
1. Правила складского хранения.
2. Способы продления сроков годности.
3. Технология перемещения товара.
4 разряд.
1. Организация складского хозяйства.
2. Инструкции по охране труда при хранении.
3. Методы проведения инвентаризации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Понимание бизнеса
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Вежливость
Доброжелательность
Бережливое производство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Супервайзеры в магазинах
10. Карточка профессии "Заместитель начальника отдела (по маркетингу и сбыту продукции)":
Код группы:
1231-0
Код наименования занятия:
1231-0-008
Наименование профессии:
Заместитель начальника отдела (по маркетингу и сбыту продукции)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 38. Менеджер проекта
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, координация и контроль работы Отдела продаж, постоянное увеличение продаж путем развития и расширения дистрибьюции продукции организации .
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тауарларды нормаларға сәйкес орналастыру.
2. Тауарлардың көршілестік ережелерін сақтау.
3. Жарамдылық мерзімін қадағалау.
3-разряд
1. Сақтау шарттарын бақылау.
2. Жарамдылық мерзімі өтіп бара жатқан тауарларды іріктеу.
3. Тауарларды қосалқы бөлмелерге тасымалдау.
4-разряд
1. Қоймада және залда сақтауды ұйымдастыру.
2. Кіші персоналдың жұмысын бақылау.
3. Қоймада түгендеу жүргізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Санитария және гигиена негіздері.
2. Азық-түлік тауарларының түрлері.
3. Тез бұзылатын өнімдерді сақтау шарттары.
3-разряд
1. Қоймада сақтаудың ережелері.
2. Жарамдылық мерзімін ұзарту тәсілдері.
3. Тауарды тасымалдау технологиясы.
4-разряд
1. Қойма шаруашылығын ұйымдастыру.
2. Сақтау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар.
3. Түгендеуді жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Жүйелі ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Сыпайылық
Мейірімділік
Үнемді өндіріс
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Дүкен супервайзерлері
10. "Бөлім бастығының орынбасары (өнімнің маркетингі және өткізуі жөніндегі)" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
1231-0
Қызмет атауының коды:
1231-0-008
Кәсіптің атауы:
Бөлім бастығының орынбасары (өнімнің маркетингі және өткізуі жөніндегі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
38-параграф. Жоба менеджері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сату бөлімінің жұмысын ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау, ұйымның өнімдерін таратуды дамыту және кеңейту арқылы сатуды үнемі арттыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Управление текущей деятельностью сотрудников отдела реализации продукции
2. Сбор и анализ информации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление текущей деятельностью сотрудников отдела реализации продукции
Навык 1:
Управление конфликтами
Умения:
1. Управлять конфликтными ситуациями в коллективе:
2. Управлять конфликтными ситуациями при продажах произведенных продуктов питания;
3. Поддержать взаимодействия с клиентами и коллегами;
4. Управлять деловой и межличностной коммуникацией, проведение совещаний;
5. Вести переговоров.
Знания:
1. Методы межличностного и делового общения;
2. Методы ведения переговоров;
3. Конфликтология;
4. Корпоративная этика.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Планирование и организация деятельности сотрудников отдела реализации продукции
Умения:
1. Планировать текущую потребность в материальных ресурсах и персонале;
2. Планировать текущую деятельность сотрудников отдела реализации произведенных продуктов питания;
3. Распределить обязанностей и определение степени ответственности сотрудников отдела реализации продукции;
4. Координировать деятельности сотрудников отдела реализации произведенных продуктов питания;
5. Разработать и реализовать мер по стимулированию персонала, повышению их мотивации и лояльности
Знания:
1. Методы анализа потребности отдела реализации продукции в материальных и трудовых ресурсах;
2. Деятельность предприятий по реализации продукции;
3. Мотивация и обеспечения лояльности персонала;
4. Специализированных компьютерные программы, используемых при продажах;
5. Методы управления персоналом.
6. Методы принятия решений.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Организация и контроль всего цикла продаж
Умения:
1. Принимать входящих обращений от клиентов и партнеров;
2. Обработать входящих обращений от клиентов и партнеров;
3. Заключить договоров с партнерами и клиентами по продаже произведенных продуктов питания;
4. Вести договоров с партнерами и клиентами по продаже произведенных продуктов питания;
5. Информировать клиентов о поступлении продукции на склад, об отгрузке (поставке) продукции;
6. Проверять наличие дебиторской задолженности;
7. Выписывать первичных документов;
8. Контролировать отгрузки (поставки) продаваемых, произведенных продуктов питания;
Знания:
1. Деятельность подчиненных;
2. Правила работы с системами управления взаимоотношениями с клиентами;
3. Инструкция по подготовке, обработке и хранению отчетных материалов;
4. Основы бухгалтерского учета, первичная бухгалтерская документация и правила ее составления и оформления;

1. Бөлім қызметкерлерінің ағымдағы қызметін басқару өнімді сату
2. Ақпаратты жинау және талдау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Бөлім қызметкерлерінің ағымдағы қызметін басқару өнімді сату
1-дағды:
Қақтығыстарды басқару
Машықтар:
1. Ұжымдағы жанжалдық жағдайларды басқару;
2. Өндірілген азық-түлік өнімдерін сату барысында туындайтын жанжалдық жағдайларды басқару;
3. Клиенттермен және әріптестермен өзара іс-қимылды қолдау;
4. Іскерлік және тұлғааралық коммуникацияны басқару, жиналыстар өткізу;
5. Келіссөздер жүргізу.
Білімдер:
1. Тұлғааралық және іскерлік қарым-қатынас әдістері;
2. Келіссөздер жүргізу әдістері;
3. Қақтығыстану;
4. Корпоративтік этика.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнім өткізу бөлімі қызметкерлерінің қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Материалдық ресурстарға және персоналға ағымдағы қажеттілікті жоспарлау;
2. Өндірілген азық-түлік өнімдерін өткізу бөлімі қызметкерлерінің ағымдағы қызметін жоспарлау;
3. Міндеттерді бөлу және өнім өткізу бөлімі қызметкерлерінің жауапкершілік деңгейін айқындау;
4. Өндірілген азық-түлік өнімдерін өткізу бөлімі қызметкерлерінің қызметін үйлестіру;
5. Персоналды ынталандыру, олардың мотивациясы мен адалдығын арттыру шараларын әзірлеу және іске асыру.
Білімдер:
1. Өнім өткізу бөліміне материалдық және еңбек ресурстарына қажеттілікті талдау әдістері;
2. Өнімді өткізу жөніндегі кәсіпорындардың қызметі;
3. Персоналды ынталандыру және олардың адалдығын қамтамасыз ету;
4. Сатылымдарда қолданылатын мамандандырылған компьютерлік бағдарламалар;
5. Персоналды басқару әдістері;
6. Шешім қабылдау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-дағды:
Сату циклінің барлық кезеңін ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Клиенттер мен серіктестерден келіп түскен өтініштерді қабылдау.
2. Клиенттер мен серіктестерден келіп түскен өтініштерді өңдеу.
3. Өндірілген азық-түлік өнімдерін сату бойынша серіктестермен және клиенттермен шарттар жасасу.
4. Өндірілген азық-түлік өнімдерін сату бойынша серіктестермен және клиенттермен шарттарды жүргізу.
5. Клиенттерді қоймаға өнімнің түсуі, өнімнің жөнелтілуі (жеткізілуі) туралы хабардар ету.
6. Дебиторлық берешектің бар-жоғын тексеру.
7. Бастапқы құжаттарды рәсімдеу.
8. Өндірілген, сатылатын азық-түлік өнімдерінің жөнелтілуін (жеткізілуін) бақылау.
Білімдер:
1. Бағынышты қызметкерлердің қызметі.
2. Клиенттермен өзара қарым-қатынасты басқару жүйелерімен жұмыс істеу ережелері.
3. Есептік материалдарды дайындау, өңдеу және сақтау жөніндегі нұсқаулық.
4. Бухгалтерлік есеп негіздері, бастапқы бухгалтерлік құжаттама және оны құрастыру мен ресімдеу ережелері.

5. Правила работы в соответствующих компьютерных программах и базах данных, их назначение;
6. Правила использования компьютерного и офисного оборудования;
7. Технические характеристики, преимущества и недостатки, сроки хранения и реализации продукции;
8. Отраслевые и локальные нормативные акты, действующие в организации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 4:
Обеспечение безопасности труда и соблюдения санитарных норм
Умения:
1. Организовать и контролировать соблюдения требований охраны труда на рабочем месте;
2. Организовать и контролировать соблюдения санитарных норм на рабочем месте в отделе и при реализации продукции.
3. Принять решений в сложных ситуациях.
Знания:
1. Трудовой кодекса РК;
2. Санитарные требования , гигиены и ношения санитарной одежды;
3. Техника безопасности и пожарной безопасности;
4. Санитарные нормы и правила техники безопасности при реализации продукции.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Сбор и анализ информации
Навык 1:
Поиск, сбор и анализ информации.
Умения:
1. Поиск и сбор информации, используя различные источники;
2. Обработка систематизация информации;
3. Анализ и предобработка информацию;
4. Применять статистические методы анализа информации;
5. Использовать информации и передача информации;
6. Хранить информации;
7. Применять системы обработки информации.
Знания:
1. Методы поиска и сбора информации;
2. Методы обработки информации;
3. Виды информации;
4. Каналы передачи информации;
5. Статистические методы обработки информации;
6. Системы обработки информации;
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Критический анализ ситуации.
Умения:
1. Анализировать события с формулированием обоснованных выводов;
2. Выносить обоснованные оценки, интерпретации событий;
3. Применять полученные результаты к ситуациям и проблемам;
4. Ставить под сомнение поступающую информацию, анализирует.
Знания:
1. Принципы критического мышления;
2. Теории критического мышления;
3. Принципы развития критического мышления.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Целеустремленность
Аналитическое мышление
Доброжелательность
Устные коммуникативные навыки
Навык ведения переговоров
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Генеральный директор организации
4
Супервайзеры в магазинах
11. Карточка профессии "Генеральный директор организации":
Код группы:

5. Тиісті компьютерлік бағдарламалар мен деректер базаларында жұмыс істеу ережелері, олардың арналуы.
6. Компьютерлік және кеңселік жабдықтарды пайдалану ережелері.
7. Өнімнің техникалық сипаттамалары, артықшылықтары мен кемшіліктері, сақтау және өткізу мерзімдері.
8. Ұйымда қолданыстағы салалық және жергілікті нормативтік актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
4-дағды:
Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету және санитариялық нормаларды сақтау
Машықтар:
1. Жұмыс орнында еңбекті қорғау талаптарының сақталуын ұйымдастыру және бақылау;
2. Бөлімде және өнімді өткізу кезінде санитариялық нормалардың сақталуын ұйымдастыру және бақылау;
3. Күрделі жағдайларда шешім қабылдау.
Білімдер:
1. ҚР Еңбек кодексі;
2. Санитариялық талаптар, гигиена және санитариялық киімді пайдалану;
3. Еңбекті қорғау техникасы және өрт қауіпсіздігі;
4. Өнімді өткізу кезінде санитариялық нормалар мен еңбекті қорғау техникасының ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Ақпаратты жинау және талдау
1-дағды:
Ақпаратты іздеу, жинау және талдау.
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып ақпаратты іздеу және жинау;
2. Ақпаратты өңдеу жүйелеу;
3. Ақпаратты талдау және өңдеу;
4. Ақпаратты талдаудың статистикалық әдістерін қолданады;
5. Ақпаратты пайдалану және ақпаратты беру;
6. Ақпаратты сақтау;
7. Ақпаратты өңдеу жүйелерін қолданады.
Білімдер:
1. Ақпаратты іздеу және жинау әдістері;
2. Ақпаратты өңдеу әдістері;
3. Ақпарат түрлері;
4. Ақпаратты беру арналары;
5. Ақпаратты өңдеудің статистикалық әдістері;
6. Ақпаратты өңдеу жүйелері;
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жағдайды сыни тұрғыдан талдау
Машықтар:
1. Оқиғаларды талдап, негізделген қорытындылар жасау;
2. Оқиғаларға негізделген бағалар мен интерпретациялар беру;
3. Алынған нәтижелерді жағдайлар мен мәселелерге қолдану;
4. Түскен ақпаратты күмәнға салып, талдау.
Білімдер:
1. Сыни ойлаудың қағидаттары;
2. Сыни ойлау теориялары;
3. Сыни ойлауды дамыту қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Мақсаткерлік
Аналитикалық ойлау
Мейірімділік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ұйымның бас директоры
4
Дүкендердегі супервайзерлер
11. "Ұйымның бас директоры" кәсіп карточкасы
Топтың коды:

Параграф 4. Генеральный директор, Директор (Начальник) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Квалификация:
-
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Сфера обслуживания
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Право
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Общий стаж работы в сфере продаж — не менее 5 лет, из них — не менее 2 лет на руководящих позициях
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Устанавливать и разрабатывать стратегию для максимального роста продаж и прибыли; Управление, контроль и организация деятельности департамента продаж, департамента логистики, и отдела информационных технологий и отдела снабжения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство продажами организации, формирование сбытовой политики
2. Разработка бизнес-плана организации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство продажами организации, формирование сбытовой политики
Навык 1:
Осуществление долгосрочного прогнозирования продаж
Умения:
1. Анализировать лучших практик продаж произведенных продуктов питания;
2. Поиск информации по инновационным и конкурентным продуктам;
3. Анализировать экономической информации по конкурентным продуктам;
4. Составлять аналитических отчетов по развитию политики продаж;
5. Вести учетной документации
Знания:
1. Международный опыт наиболее успешных продаж
2. Правила и порядок составления аналитических отчетов в соответствии с действующими правилами организации
3. Основы методов анализа и прогнозирования продаж
4. Основы маркетинга
5. Основы менеджмента продаж
6. Основы делопроизводства
7. Правила работы в соответствующих компьютерных программах и базах данных, их назначение
8. Основные технологические характеристики, преимущества и недостатки, сроки реализации, условия хранения продукции
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Разработка стратегии привлечения клиентов с целью увеличения объемов продаж
Умения:

4-параграф. Ұйымның бас директоры, директоры (бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өндірістік және өңдеу салалары
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Қызмет көрсету саласы
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Құқық
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сату саласындағы жалпы жұмыс өтілі — кемінде 5 жыл, соның ішінде — кемінде 2 жыл басшылық лауазымдарда
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сату мен пайданың максималды өсуі үшін стратегия құру және әзірлеу; Сату департаментінің, логистика департаментінің және ақпараттық технологиялар бөлімі мен жабдықтау бөлімінің қызметін басқару, бақылау және ұйымдастыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның сатылымына басшылық жасау, сату саясатын қалыптастыру
2. Ұйымның бизнес-жоспарын әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Ұйымның сатылымына басшылық жасау, сату саясатын қалыптастыру
1-дағды:
Сатуды ұзақ мерзімді болжауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Өндірілген азық-түлікті сатудың ең жақсы тәжірибесін талдау;
2. Инновациялық және бәсекеге қабілетті өнімдер туралы ақпарат іздеу;
3. Бәсекеге қабілетті өнімдер бойынша экономикалық ақпаратты талдау;
4. Сату саясатын дамыту бойынша талдамалық есептер жасау;
5. Есеп құжаттамасын жүргізу
Білімдер:
1. Ең сәтті сатудың халықаралық тәжірибесі
2. Ұйымның қолданыстағы ережелеріне сәйкес талдамалық есептерді жасау ережелері мен тәртібі
3. Сатуды талдау және болжау әдістерінің негіздері
4. Маркетинг негіздері
5. Сату менеджментінің негіздері
6. Іс жүргізу негіздері
7. Тиісті компьютерлік бағдарламалар мент дерекқорларда жұмыс істеу қағидалары, олардың мақсаты
8. Негізгі технологиялық сипаттамалары, артықшылықтары мен кемшіліктері, сату мерзімі, өнімді сақтау шарттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Сату көлемін ұлғайту мақсатында клиенттерді тарту стратегиясын әзірлеу
Машықтар:

1. Составлять аналитических отчетов
2. Анализировать бухгалтерской отчетности по продажам
3. Анализировать финансовой отчетности по продажам
4. Составлять план действий по привлечению клиентов с целью увеличения объемов продаж .
Знания:
1. Существующие стратегии и практики привлечения клиентов;
2. Целевые группы клиентов;
3. Теория маркетинга;
4. Теория менеджмента продаж
5. Принципы конкурентоспособного ценообразования;
6. Правила и порядок участия в конкурсах, проводящихся по различной форме, на закупку ;
7. Состав конкурсной документации;
8. Основные правила и положения по ведению бухгалтерского учета
9. Правила оформления финансовых документов;
10. Правила оформления бухгалтерских документов;
11. Основные формулы расчета показателей финансовой деятельности организации;
12. Положения налогового и гражданского законодательства в пределах своей компетенции;
13. Правила работы в соответствующих компьютерных программах и базах данных, их назначение.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Управление персоналом, занимающимся продажами
Умения:
1. Распределить задачи персоналу, занимающемуся продажами произведенных продуктов питания;
2. Распределить обязанностей среди персонала, занимающегося продажами произведенных продуктов питания;
3. Планировать рабочего графика персонала, занимающегося продажами произведенных продуктов питания;
4. Координировать деятельности персонала, занимающегося продажами произведенных продуктов питания;
5. Контролировать сроки и результаты выполнения работ;
6. Построить системы обучения продажам;
7. Измерить результативности, анализ и корректировка работы по продажам;
8. Делегировать полномочий;
9. Повысить корпоративной культуры сотрудников.
Знания:
1. Трудовое законодательство РК;
2. Способы поддержки и мотивации сотрудников, занимающихся продажами ;
3. Основы деловой этики;
4. Основы маркетинга;
5. Методы управления персоналом;
6. Основы менеджмента продаж;
7. Правила работы в соответствующих компьютерных программах и базах данных, их назначение;
8. Отраслевые и локальные нормативные акты, действующие в организации .
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Разработка бизнес-плана организации
Навык 1:
Бизнес планирование деятельности
Умения:
1. Разработать конкурентной стратегии организации с целью увеличения продаж произведенных продуктов питания;
2. Определить конкурентных преимуществ произведенных продуктов питания;
3. Определить рыночных барьеров
4. Разработать стратегического плана действий;
5. Управлять информацией;
6. Принять решений;
7. Управлять рисками при продажах произведенных продуктов питания.
Знания:

1. Аналитикалық есептер жасау
2. Сату бойынша бухгалтерлік есептілікті талдау
3. Сату бойынша қаржылық есептілікті талдау
4. Сату көлемін ұлғайту мақсатында клиенттерді тарту бойынша іс-қимыл жоспарын жасау.
Білімдер:
1. Клиенттерді тартудың қолданыстағы стратегиялары мен тәжірибелері;
2. Клиенттердің мақсатты топтары;
3. Маркетинг теориясы;
4. Сату менеджменті теориясы
5. Бәсекеге қабілетті баға белгілеу принциптері;
6. Сатып алуға әртүрлі нысанда өткізілетін конкурстарға қатысу қағидалары мен тәртібі ;
7. Конкурстық құжаттаманың құрамы;
8. Бухгалтерлік есепті жүргізудің негізгі ережелері мен ережелері
9. Қаржылық құжаттарды ресімдеу ережелері;
10. Бухгалтерлік құжаттарды ресімдеу ережелері;
11. Ұйымның қаржылық қызметінің көрсеткіштерін есептеудің негізгі формулалары;
12. Өз құзыреті шегінде салық және азаматтық заңнаманың ережелері;
13. Тиісті компьютерлік бағдарламалар мен дерекқорларда жұмыс істеу қағидалары, олардың мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-дағды:
Сатумен айналысатын персоналды басқару
Машықтар:
1. Өндірілген азық-түлікті сатумен айналысатын қызметкерлерге міндеттер қою;
2. Өндірілген азық-түлікті сатумен айналысатын қызметкерлер арасында міндеттерді бөлу;
3. Өндірілген азық-түлікті сатумен айналысатын қызметкерлердің жұмыс кестесін жоспарлау;
4. Өндірілген тамақ өнімдерін сатумен айналысатын персоналдың қызметін үйлестіру;
5. Жұмыстарды орындау мерзімдері мен нәтижелерін бақылау;
6. Сату бойынша оқыту жүйесін құру;
7. Өнімділікті өлшеу, сату жұмыстарын талдау және түзету;
8. Өкілеттіктерді беру;
9. Қызметкерлердің корпоративтік мәдениетін арттыру.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасы;
2. Сату қызметкерлерін қолдау және ынталандыру жолдары ;
3. Іскерлік этика негіздері;
4. Маркетинг негіздері;
5. Персоналды басқару әдістері;
6. Сату менеджментінің негіздері;
7. Тиісті компьютерлік бағдарламалар мен дерекқорларда жұмыс істеу қағидалары, олардың мақсаты;
8. Ұйымда қолданылатын салалық және жергілікті нормативтік актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Ұйымның бизнес-жоспарын әзірлеу
1-дағды:
Бизнесті жоспарлау қызметі
Машықтар:
1. Өндірілген тамақ өнімдерін сатуды ұлғайту мақсатында ұйымның бәсекелестік стратегиясын әзірлеу;
2. Өндірілген тамақ өнімдерінің бәсекелестік артықшылықтарын анықтау;
3. Нарықтық кедергілерді анықтау
4. Стратегиялық іс-қимыл жоспарын әзірлеу;
5. Ақпаратты басқару;
6. Шешім қабылдау;
7. Өндірілген азық-түлікті сату кезіндегі тәуекелдерді басқару.
Білімдер:

1. Макроэкономических тенденций по направлению деятельности гостиничного предприятия;
2. Основ стратегического менеджмента и маркетинга;
3. SWOT-анализа;
4. Методов анализа внешней и внутренней среды;
5. Нормативных правовых документаций в отрасли;
6. Методов и способов оценки рисков.
7. Методов разработки стратегического плана;
8. Анализ лучших практик продаж
9. Поиск информации по инновационным и конкурентным продуктам;
10. Анализ экономической информации конкурентным продуктам;
11. Составление аналитических отчетов по развитию политики продаж;
12. Ведение учетной документации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Сбор и анализ информации
Умения:
1. Поиск и сбор информации, используя различные источники;
2. Обработать систематизация информации;
3. Анализировать информацию;
4. Применять статистические методы анализа информации;
5. Использовать информации и передача информации;
6. Хранить информации;
7. Применяет системы обработки информации.
Знания:
1. Методы поиска и сбора информации;
2. Методы обработки информации;
3. Виды информации;
4. Каналы передачи информации;
5. Статистические методы обработки информации;
6. Системы обработки информации;
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Управление изменениями
Адаптивность
Ответственность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Мотивированность
Поиск и анализ информации
Контроль рабочих процессов
Структурированное решение проблем
Построение бизнес-моделей
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника отдела (по маркетингу и сбыту продукции)
12. Карточка профессии "Супервайзеры в магазинах":
Код группы:
5210-1
Код наименования занятия:
5210-1
Наименование профессии:
Супервайзеры в магазинах
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 84. Координатор продаж (Супервайзер)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Қонақ үй кәсіпорны қызметінің бағыты бойынша макроэкономикалық үрдістер;
2. Стратегиялық менеджмент және Маркетинг негіздері;
3. SWOT талдау;
4. Сыртқы және ішкі ортаны талдау әдістері;
5. Саладағы нормативтік құқықтық құжаттамалар;
6. Тәуекелдерді бағалау әдістері мен әдістері.
7. Стратегиялық жоспарды әзірлеу әдістері;
8. Сатудың ең жақсы тәжірибесін талдау
9. Инновациялық және бәсекеге қабілетті өнімдер туралы ақпарат іздеу;
10. Бәсекеге қабілетті өнімдерге экономикалық ақпаратты талдау;
11. Сату саясатын дамыту бойынша талдамалық есептер жасау;
12. Есеп құжаттамасын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Түрлі дереккөздерді пайдалана отырып, ақпаратты іздеу және жинау
2. Ақпаратты өңдеу және жүйелеу
3. Ақпаратты талдау
4. Ақпаратты талдауда статистикалық әдістерді қолдану
5. Ақпаратты пайдалану және жеткізу
6. Ақпаратты сақтау
7. Ақпаратты өңдеу жүйелерін қолдану
Білімдер:
1. Ақпаратты іздеу және жинау әдістері
2. Ақпаратты өңдеу әдістері
3. Ақпарат түрлері
4. Ақпаратты беру арналары
5. Ақпаратты өңдеудің статистикалық әдістері
6. Ақпаратты өңдеу жүйелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Өзгерістерді басқару
Бейімділік
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Мотивация
Ақпаратты іздеу және талдау
Жұмыс процестерін бақылау
Құрылымдық мәселелерді шешу
Бизнес модельдерді құру
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Өнімді маркетинг және өткізу жөніндегі бөлім бастығының орынбасары
12. "Дүкен супервайзерлері" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
5210-1
Қызмет атауының коды:
5210-1
Кәсіптің атауы:
Дүкен супервайзерлері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
84-параграф. Сатуды үйлестіруші (Супервайзер)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

координатор продаж (супервайзер) I категории: стаж работы в должности координатора продаж II категории не менее 2 лет; координатор продаж (супервайзер) II категории: стаж работы в должности координатора продаж без категории не менее 3 лет; координатор продаж (супервайзер): без требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3322-2-003 - Менеджер по продажам
Основная цель деятельности:
Обеспечение выполнения планов продаж, развитие дистрибуции, управление торговыми представителями и агентами, контроль работы на закрепленной территории, анализ результатов и внедрение мероприятий по повышению эффективности сбыта продукции пищевого предприятия.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление торговой командой
2. Информирование клиентов о новых поступлениях и об условиях продажи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление торговой командой
Навык 1:
Организация продаж продукции собственного изготовления
Умения:
1. Продвигать товары и стимулирование продаж произведенных продуктов питания;
2. Проверять оплаты продаваемых продуктов;
3. Составлять сопроводительных документов на продаваемую продукцию;
4. Организовывать работу торговых представителей, маршрутную сетку, зоны ответственности
5. Проводить ежедневные планерки, мотивационные собрания, индивидуальные встречи
6. Обучать, адаптировать, контролировать полевую работу подчиненных
Знания:
1. Правила работы в компьютерных программах и базах данных;
2. Назначение и правила использования компьютерного и офисного оборудования;
3. Инструкции по подготовке, обработке и хранению отчетных материалов;
4. Начальные знания бухгалтерского учета;
5. Основы делопроизводства;
6. Отраслевые и локальные нормативные акты, действующие в организации;
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Взаимодействие с смежными подразделениями и руководство отчетностью
Умения:
1. Согласовывать действия с логистикой, складом, ОТК, техслужбой и технологами;
2. Составлять сменные, суточные и недельные отчеты;
3. Передавать информацию руководству о ходе и результатах сменной работы.
Знания:
1. Внутренние регламенты и алгоритмы взаимодействия подразделений;
2. Форматы отчетности и ключевые производственные показатели (KPI);
3. Программное обеспечение для производственного учета.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Информирование клиентов о новых поступлениях и об условиях продажи
Навык 1:
Поиск, сбор и анализ информации.
Умения:

Сатылымдар үйлестірушісі (супервайзер) I санат: II санаттағы сатылымдар үйлестірушісі лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Сатылымдар үйлестірушісі (супервайзер) II санат: Санатсыз сатылымдар үйлестірушісі лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Сатылымдар үйлестірушісі (супервайзер): Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар жоқ.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3322-2-003 - Сату жөніндегі менеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Азық-түлік кәсіпорнының өнімін өткізудің тиімділігін арттыру мақсатында сату жоспарларының орындалуын қамтамасыз ету, дистрибуцияны дамыту, сауда өкілдері мен агенттерді басқару, бекітілген аумақтағы жұмысты бақылау, нәтижелерді талдау және өткізу тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды енгізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сауда тобын басқару
2. Клиенттерді жаңа түсімдер және сату шарттары туралы хабардар ету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Сауда тобын басқару
1-дағды:
Өз қолымен жасалған өнімді сатуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өндірілген азық-түлік өнімдерін ілгерілету және сатуды ынталандыру
2. Сатылатын өнімдердің төлемдерін тексеру
3. Сатылатын өнімге ілеспе құжаттарды рәсімдеу
4. Сауда өкілдерінің жұмысын ұйымдастыру, маршруттық желіні және жауапкершілік аймақтарын белгілеу
5. Күнделікті жиналыстарды, мотивациялық кездесулерді, жеке әңгімелесулерді өткізу
6. Қызметкерлерді оқыту, бейімдеу және олардың далалық жұмысын бақылау
Білімдер:
1. Компьютерлік бағдарламалар мен деректер базасында жұмыс істеу ережелері
2. Компьютерлік және кеңселік жабдықтардың мақсаты мен пайдалану ережелері
3. Есептік материалдарды дайындау, өңдеу және сақтау жөніндегі нұсқаулықтар
4. Бухгалтерлік есептің бастапқы негіздері
5. Іс жүргізудің негіздері
6. Ұйымда қолданылатын салалық және жергілікті нормативтік актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Аралас бөлімшелермен өзара іс-қимыл жасау және есептілікті басқару
Машықтар:
1. Логистикамен, қоймамен, техникалық қызметпен және технологтармен іс-қимылдарды келісу;
2. Ауысымдық, тәуліктік және апталық есептерді жасау;
3. Ауысым жұмысының барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты басшылыққа жеткізу.
Білімдер:
1. Ішкі регламенттер мен бөлімшелердің өзара іс-қимыл алгоритмдері;
2. Есептілік форматтары және негізгі өндірістік көрсеткіштер;
3. Өндірістік есепке алу бағдарламасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Клиенттерді жаңа түсімдер және сату шарттары туралы хабардар ету
1-дағды:
Ақпаратты іздеу, жинау және талдау.
Машықтар:

1. Поиск и сбор информации, используя различные источники;
2. Обрабатывать систематизация информации;
3. Анализировать информацию;
4. Применять статистические методы анализа информации;
5. Использовать информации и передача информации;
6. Хранить информации;
7. Применять системы обработки информации.
Знания:
1. Методы поиска и сбора информации;
2. Методы обработки информации;
3. Виды информации;
4. Каналы передачи информации;
5. Статистические методы обработки информации;
6. Системы обработки информации;
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Развитие клиентской базы и каналов сбыта
Умения:
1. Проводить переговоры с ключевыми розничными и оптовыми клиентами
2. Развивать активную клиентскую базу и каналы: розница, horeca, дистрибьюторы
3. Организовывать акции, стимулирующие мероприятия, пробные отгрузки
Знания:
1. Правила работы в соответствующих компьютерных программах и базах данных, их назначение;
2. Правила использования компьютерного и офисного оборудования;
3. Методы систематизации информации о новых поступлениях и об условиях продажи;
4. Основные регламентные характеристики, условия и сроки хранения продукции;
5. Правила работы с современными средствами информирования клиентов (телефон, факс, сотовая связь, электронная почта);
6. Стандарты и технические условия на продукцию: основные свойства, виды, марки, сортность и другие качественные характеристики продукции компании
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Понимание бизнеса
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Поиск и анализ информации
Добропорядочность
Знание продукта
Клиентоориентированность
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Заместитель начальника отдела (по маркетингу и сбыту продукции)
3
Продавец (предприятие оптовой торговли)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Республики Казахстан"
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Митрофанова И.В., +7 (777) 241 08 70, profood@bk.ru
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
16. 4 декабря 2024 г.

1. Түрлі дереккөздерді пайдалана отырып, ақпаратты іздеу және жинау;
2. Ақпаратты өңдеу және жүйелеу;
3. Ақпаратты талдау;
4. Ақпаратты талдауда статистикалық әдістерді қолдану;
5. Ақпаратты пайдалану және жеткізу;
6. Ақпаратты сақтау;
7. Ақпаратты өңдеу жүйелерін қолдану.
Білімдер:
1. Ақпаратты іздеу және жинау әдістері
2. Ақпаратты өңдеу әдістері
3. Ақпарат түрлері
4. Ақпаратты жеткізу арналары
5. Ақпаратты өңдеудің статистикалық әдістері
6. Ақпаратты өңдеу жүйелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Клиенттік базаны және өткізу арналарын дамыту
Машықтар:
1. Негізгі бөлшек және көтерме клиенттермен келіссөздер жүргізу;
2. Белсенді клиенттік базаны және арналарды дамыту: бөлшек сауда, HoReCa, дистрибьюторлар;
3. Акциялар, ынталандыру іс-шаралары және сынамалық жеткізілімдерді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Тиісті компьютерлік бағдарламалар мен деректер базасында жұмыс істеу ережелері, олардың мақсаты;
2. Компьютерлік және кеңселік жабдықтарды пайдалану ережелері;
3. Жаңа түсімдер мен сату шарттары туралы ақпаратты жүйелеу әдістері;
4. Өнімді сақтаудың негізгі регламенттік сипаттамалары, шарттары мен мерзімдері;
5. Клиенттерді ақпараттандырудың қазіргі заманғы құралдарымен (телефон, факс, ұялы байланыс, электрондық пошта) жұмыс істеу ережелері;
6. Өнімге арналған стандарттар мен техникалық шарттар: компания өнімінің негізгі қасиеттері, түрлері, маркалары, сорттылығы және басқа да сапалық сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Ақпаратты іздеу және талдау
Парасаттылық
Өнім туралы білім
Клиентке бағдарлау
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-ның ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бөлім бастығының орынбасары (өнімнің маркетингі және өткізілуі жөніндегі)
3
Сатушы (көтерме сауда кәсіпорыны)
4- тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Митрофанова И.В., +7 (777) 241 08 70, profood@bk.ru
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 4 желтоқсан.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 3 қазан.

17. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
18. 3 октября 2025 г.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 г.
20. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
21. Дата ориентировочного пересмотра:1 января 2028 г.
Приложение 9
к приказу Министра
сельского Хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство продуктов общественного питания"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство продуктов общественного питания" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и регулирует требования к квалификации работников и профессиональные компетенции. Профессиональный стандарт "Производство продуктов общественного питания" охватывает широкий спектр деятельности, связанной с производством, технологией, контролем качества, а также организацией процессов в сфере производства продуктов общественного питания. Этот стандарт применяется для регулирования квалификации работников и их профессиональных компетенций, что обеспечивает эффективную и безопасную работу в данной сфере. Он является важным инструментом для профессионального роста специалистов в области производства продуктов общественного питания регулирует требования к квалификации работников в сфере производства пищи, включая поваров, технологов, менеджеров и других специалистов, которые работают в общественном питании. Этот стандарт служит основой для разработки программ профессиональной подготовки, аттестации и сертификации сотрудников, а также для организации эффективного рабочего процесса на предприятиях общественного питания. Профессиональный стандарт способствует повышению качества предоставляемых услуг в области общественного питания, улучшению квалификации работников и обеспечению безопасных условий труда на предприятиях отрасли.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Пищевые продукты – продукция или изделия, имеющие растительное или животное, в отдельных случаях минеральное происхождение, которые человек потребляет для пищи и способен переваривать;
2) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
4) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;

17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 жыл.
19. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 қаңтар.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
9-қосымша
"Қоғамдық тамақ өнімдерін өндіру" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Қоғамдық тамақтану өнімдерін өндіру" кәсіптік стандарты "Кәсіби біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және жұмысшылардың біліктілігіне қойылатын талаптарды, сондай-ақ олардың кәсіби құзыреттерін реттейді.
"Қоғамдық тамақтану өнімдерін өндіру" кәсіптік стандарты технологиялық үдерістер, сапаны бақылаумен байланысты қызмет түрлерін және қоғамдық тамақтану өнімдерін өндіру саласындағы процестерді ұйымдастыруды қамтиды. Бұл стандарт жұмысшылардың кәсіби құзыреттері мен олардың біліктілігін айқындауға арналған, соның нәтижесінде саладағы қызметтің тиімділігі мен қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі. Сонымен қатар, ол қоғамдық тамақтану өнімдерін өндіру саласындағы мамандардың кәсіби дамуы үшін маңызды құрал болып табылады.
Стандарт қоғамдық тамақтану саласында жұмыс істейтін аспазшыларға, технологтарға, менеджерлерге және өзге де мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді. Ол кәсіби даярлау бағдарламаларын әзірлеуге, қызметкерлерді аттестаттау мен сертификаттауға, сондай-ақ қоғамдық тамақтану кәсіпорындарында тиімді жұмыс үдерісін ұйымдастыруға негіз болып табылады. Кәсіби стандарт қоғамдық тамақтану саласында көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға, жұмысшылардың біліктілігін жоғарылатуға және сала кәсіпорындарында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етуге ықпал етеді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Азық-түлік өнімдері – өсімдіктерден немесе жануарлардан алынған, кейбір жағдайларда минералдан алынған, адам тамақ үшін тұтынатын және қорытуға қабілетті азық-түлік немесе өнімдер;
2) Білім – кәсіби тапсырманы орындау шеңберінде әрекеттерді жүзеге асыруға қажетті меңгерілген және игерілген ақпарат;
3) Дағды – кәсіби тапсырма шеңберінде жекелеген іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) зияткерлік тұрғыда орындай алу қабілеті;
4) Кәсіби біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін қажетті құзыреттіліктерді меңгеру деңгейін сипаттайтын кәсіби даярлық дәрежесі;

5) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
6) Кулинария – это деятельность человека, направленная на приготовление пищи;
7) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
8) Общественное питание – это отрасль народного хозяйства, совокупность предприятий, занимающихся производством, реализацией и организацией потребления кулинарной продукции;
9) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
10) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
11) СанПиН – государственные подзаконные нормативные правовые акты с описаниями и требованиями безопасных и безвредных для человека норм с целью сохранения здоровья и нормальной жизнедеятельности;
12) Технологическая карта – это стандартизированный документ, содержащий необходимые сведения, инструкции для персонала, выполняющего некий технологический процесс или техническое обслуживание объекта;
13) Штатное расписание – нормативный документ предприятия, оформляющий структуру, штатный состав и численность организации с указанием размера заработной платы в зависимости от занимаемой должности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности;
3) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) ТиПО – Техническое и професиональное образование;
6) ISO – ISO — International Organization for Standardization (Международная организация по стандартизации) ;
7) HACCP – HACCP — Hazard Analysis and Critical Control Points (Анализ рисков и критические контрольные точки);
8) ГОСТ – Государственный стандарт.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Производство продуктов общественного питания.
5. Код профессионального стандарта: C122.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
10 Производство продуктов питания;

5) Кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне (ресми және (немесе) бейресми, сондай-ақ информалды білімді ескере отырып), біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
6) Кулинария – бұл адамның тамақ дайындауға бағытталған әрекеті;
7) Машық – кәсіби тапсырманы толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
8) Қоғамдық тамақтану – бұл халық шаруашылығының саласы, аспаздық өнімдерді өндірумен, сатумен және тұтынуды ұйымдастырумен айналысатын кәсіпорындар жиынтығы;
9) Құзыреттілік – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби тапсырманы орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
10) Мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
11) СанЕмН – денсаулық пен қалыпты өмірді сақтау мақсатында адам үшін қауіпсіз және зиянсыз нормалардың сипаттамалары мен талаптары бар мемлекеттік заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер;
12) Технологиялық карта – бұл белгілі бір технологиялық процесті немесе объектіге техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын персоналға қажетті мәліметтерді, нұсқаулықтарды қамтитын стандартталған құжат;
13) Штат кестесі – атқаратын лауазымына байланысты жалақы мөлшерін көрсете отырып, ұйымның құрылымын, штат құрамы мен санын ресімдейтін кәсіпорынның нормативтік құжаты.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтікбіліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТКББ – Техникалық және кәсіптік білім беру;
6) ISO – International Organization for Standardization (Халықаралық стандарттау ұйымы);
7) HACCP – HACCP — Hazard Analysis and Critical Control Points (қауіп-қатерді талдау және сындарлы бақылау нүктелері);
8) МЕМСТ – Мемлекеттік стандарт;
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Қоғамдық тамақтандыру өнімдерін өндіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: C122
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
10 Тамақ өнімдерін өндіру;

1. Нормативно-правовые акты в сфере санитарии, гигиены и безопасности пищевых продуктов.
2. Принципы и методы системы ХАССП, современные стандарты качества в общественном питании.
3. Методы аудита и внутреннего контроля качества продукции и производственных процессов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Целеустремленность
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Мотивированность
Поиск и анализ информации
Проектное мышление
Бережливое производство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Технолог пищевой промышленности
10. Карточка профессии "Технолог пищевой безопасности":
Код группы:
3129-3
Код наименования занятия:
3129-3-001
Наименование профессии:
Технолог пищевой безопасности
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 109. Техник-технолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Общественная безопасность
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Младший технолог по пищевой безопасности. Опыт работы не требуется. Достаточно прохождения обучения по основам санитарии и гигиены, а также стажировки на предприятии. Технолог по пищевой безопасности. Опыт работы не менее 1 года в должности младшего технолога или специалиста по контролю качества в сфере общественного питания. Практический опыт внедрения санитарных норм и правил, контроля условий хранения и приготовления пищи. Ведущий технолог по пищевой безопасности. Опыт работы не менее 3 лет в должности технолога по пищевой безопасности. Опыт организации производственного контроля, ведения документации по ХАССП и санитарным журналам, взаимодействия с надзорными органами. Главный технолог по пищевой безопасности. Опыт работы не менее 5 лет в должности ведущего технолога. Опыт разработки и внедрения систем управления безопасностью пищевой продукции, руководство коллективом специалистов, участие в сертификации и прохождении проверок.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1. Санитария, гигиена және тағам өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
2. ХАССП жүйесінің қағидаттары мен әдістері, қоғамдық тамақтану саласындағы заманауи сапа стандарттары.
3. Өнім мен өндірістік процестердің сапасын ішкі бақылау және аудит әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Мотивация
Ақпаратты іздеу және талдау
Жобалық ойлау
Үнемді өндіріс
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тамақ өнеркәсібінің технологы
10. "Азық-түлік қауіпсіздігінің технологі" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3129-3
Қызмет атауының коды:
3129-3-001
Кәсіптің атауы:
Азық-түлік қауіпсіздігінің технологі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
109-параграф. Техник-технолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Қоғамдық қауіпсіздік
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі жөніндегі кіші технолог. Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Санитария мен гигиенаның негіздері бойынша оқудан және кәсіпорында тағылымдамадан өтудің жеткілікті болуы. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі жөніндегі технолог Қоғамдық тамақтану саласында кіші технолог немесе сапаны бақылау маманы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі. Санитарлық нормалар мен ережелерді енгізу, сақтау және тағам дайындау шарттарын бақылау бойынша тәжірибенің болуы. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі жөніндегі жетекші технолог Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі жөніндегі технолог лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі. Өндірістік бақылауды ұйымдастыру, ХАССП және санитарлық журналдар бойынша құжаттама
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3129-9-004 - Техник-технолог (пищевая промышленность)
3129-9-005 - Технолог пищевод
Основная цель деятельности:
Выполнение технолого - производственных мероприятий по производству продуктов питания.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организовывать и управлять производством
2. Организовывать мероприятия по безопасному выполнению работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организовывать и управлять производством
Навык 1:
Управлять технологическим процессом производства продуктов питания
Умения:
1. Организовывать деятельность, обеспечить подбор и расстановку кадров и контролировать их работу.
2. Организовывать техническое обучение и повышение квалификации работников.
3. Организовывать снабжение предприятия питания.
4. Выбирать наиболее выгодные формы и виды организации поставок.
5. Анализировать и оценивать качество поставляемых товаров.
6. Оценивать потребительские свойства товаров.
7. Соблюдать нормы товарных запасов для предприятия питания.
8. Анализировать состояние товарных запасов.
9. Распределять полномочия между работниками.
10. Разрабатывать и совершенствовать структуру управления предприятием.
11. Организовывать вертикальные и горизонтальные коммуникации.
12. Применять разделение труда.
Знания:
1. Принципы работы оборудования предприятия
2. Единая система технологической подготовки, производства стандартов, технических условий и других нормативных и руководящих материалов по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
3. Технология производства выпускаемой предприятием продукции.
4. Основы экономики, организации труда и организации производства.
5. Правила и нормы охраны труда.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Участвовать в производственном процессе.
Умения:
1. Осуществлять входной контроль поступающего сырья.
2. Осуществлять контроль соблюдения технологической дисциплины.
3. Контролировать соблюдение действующих инструкций по хранению сырья, материалов и готовой продукции.
4. Контролировать соблюдение норм расхода сырья и материалов, проведение контрольных работ по сокращению норм расхода.
Знания:
1. Нормативная документация.
2. Технологические процессы и режимы производства.
3. Перспективы технического развития предприятия.
4. Действующая система государственной аттестации и сертификации продукции.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организовывать мероприятия по безопасному выполнению работ
Навык 1:
Ведение мероприятий по охране труда.
Умения:
1. Принимать участие в разработке или разрабатывать инструкции по охране труда.

3129-9-004 - Техник-технолог (тамақ өнеркәсібі)
3129-9-005 - Азық-түлік технологі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тамақ өнімдерін өндіру бойынша технологиялық - өндірістік іс-шараларды орындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірісті ұйымдастыру және басқару
2. Жұмыстарды қауіпсіз орындау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өндірісті ұйымдастыру және басқару
1-дағды:
Азық-түлік өндірісінің технологиялық процесін басқару
Машықтар:
1. Қызметті ұйымдастыру, кадрларды іріктеу мен орналастыруды қамтамасыз ету және олардың жұмысын бақылау.
2. Техникалық оқытуды және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
3. Тамақтандыру кәсіпорнын жабдықтауды ұйымдастыру.
4. Жеткізуді ұйымдастырудың ең тиімді формалары мен түрлерін таңдау.
5. Жеткізілетін тауарлардың сапасын талдау және бағалау.
6. Тауарлардың тұтынушылық қасиеттерін бағалау.
7. Азық-түлік кәсіпорны үшін тауарлық-материалдық қорлардың нормаларын сақтау.
8. Тауарлық-материалдық қорлардың жағдайын талдау.
9. Жұмысшылар арасында өкілеттіктерді бөлу.
10. Құрылымды әзірлеу және жетілдіру кәсіпорынды басқару.
11. Тік және көлденең байланыстарды ұйымдастыру.
12. Еңбек бөлінісін қолдау.
Білімдер:
1. Кәсіпорындардың негізгі технологиялық жабдықтары және оның жұмыс принциптері
2. Технологиялық құжаттаманы жобалау, әзірлеу және ресімдеу бойынша технологиялық даярлаудың, стандарттарды, техникалық шарттарды және басқа да нормативтік және басшылық материалдарды өндірудің бірыңғай жүйесі.
3. Кәсіпорын шығаратын өнімді өндіру технологиясы.
4. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыру негіздері.
5. Еңбекті қорғау ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өндірістік үдеріске қатысу
Машықтар:
1. Келіп түсетін шикізатқа кіріс бақылауын жүзеге асыру.
2. Технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау.
3. Шикізатты, материалдарды және дайын өнімді сақтау жөніндегі қолданыстағы нұсқаулықтардың сақталуын қадағалау.
4. Шикізат пен материалдарды пайдалану нормаларының сақталуын, сондай-ақ оларды азайту бойынша бақылау жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Нормативтік құжаттама.
2. Өндірістің технологиялық процестері мен режимдері.
3. Кәсіпорынның техникалық дамуының перспективалары.
4. Өнімнің мемлекеттік аттестаттау және сертификаттау жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Жұмыстарды қауіпсіз орындау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру
1-дағды:
Еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеуге немесе әзірлеуге қатысу.

2. Обеспечивать выполнение стандартов, правил, норм, инструкций и указаний по вопросам охраны труда.
3. Контролировать соблюдение трудовой и производственной дисциплины.
Знания:
1. Законодательные акты по охране труда.
2. Правила технической и противопожарной безопасности;
3. Назначение и правила применения инвентаря и тары.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Сбор и анализ информации
Умения:
1. Проводить поиск и сбор информации, используя различные источники.
2. Обрабатывать и систематизировать информацию.
3. Анализировать и обрабатывать информацию.
4. Применять статистические методы анализа информации.
5. Использовать и передавать информацию.
6. Хранить информацию.
7. Применять системы обработки информации.
Знания:
1. Методы поиска и сбора информации.
2. Методы обработки информации.
3. Виды информации.
4. Каналы передачи информации.
5. Статистические методы обработки информации.
6. Системы обработки информации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Добропорядочность
Лидерство
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Целеустремленность
Проектное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Директор (начальник, управляющий) предприятия
4
кондитер
11. Карточка профессии "Кухонный рабочий":
Код группы:
9410-2
Код наименования занятия:
9410-2-001
Наименование профессии:
Кухонный рабочий
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 7. Кухонный рабочий
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
9410-2-002 - Подсобный рабочий на кухне
Основная цель деятельности:
Выполнение вспомогательных, подсобных работ на кухне. Содержать кухню в чистоте и порядке.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнять вспомогательные, подсобные работы на кухне
2. Выполнение вспомогательных работ на кухне
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнять вспомогательные, подсобные работы на кухне
Навык 1:
Следить за наличием и исправностью используемых инструментов, противопожарных средств, оборудования и инвентаря, обеспечивает их своевременный ремонт
Умения:

2. Еңбекті қорғау мәселелері бойынша стандарттардың, ережелердің, нормалардың, нұсқаулықтар мен нұсқаулардың орындалуын қамтамасыз ету.
3. Еңбек және өндірістік тәртіптің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Еңбек қауіпсіздігі бойынша заңнамалық актілер.
2. Техникалық және өрт қауіпсіздігі ережелері.
3. Инвентарь мен ыдыстың мақсаты және оларды пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Әртүрлі дереккөздерді пайдалана отырып, ақпаратты іздеу және жинау.
2. Ақпаратты өңдеу және жүйелеу.
3. Ақпаратты талдау және өңдеу.
4. Ақпаратты талдауда статистикалық әдістерді қолдану.
5. Ақпаратты пайдалану және беру.
6. Ақпаратты сақтау.
7. Ақпаратты өңдеу жүйелерін қолдану.
Білімдер:
1. Ақпаратты іздеу және жинау әдістері.
2. Ақпаратты өңдеу әдістері.
3. Ақпарат түрлері.
4. Ақпаратты жеткізу арналары.
5. Ақпаратты өңдеудің статистикалық әдістері.
6. Ақпаратты өңдеу жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Парасаттылық
Көшбасшылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Жобалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Кәсіпорынның директоры (бастығы, басқарушысы)
4
Кондитер
11. "Ас бөлме жұмысшысы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
9410-2
Қызмет атауының коды:
9410-2-001
Кәсіптің атауы:
Ас бөлме жұмысшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
7-параграф. Ас үй жұмысшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9410-2-002 - Ас бөлмесіндегі қосалқы жұмысшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ас үйде көмекші, қосалқы жұмыстарды орындау. Ас үйді таза және ұқыпты ұстаңыз.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ас үйде көмекші, көмекші жұмыстарды орындау
2. Асүйдегі қосалқы жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Ас үйде көмекші, көмекші жұмыстарды орындау
1-дағды:
Қолданылатын құралдардың, өртке қарсы жабдықтардың, қондырғылар мен инвентардың бар-жоғын және жарамдылығын бақылап, олардың уақтылы жөнделуін қамтамасыз ету.
Машықтар:

1. Соблюдать технику безопасности, санитарные норма, правила пожарной безопасности
2. Организовывать рабочее место
3. Следить за исправность, инвентаря, оборудования, сообщать о неисправностях.
4. Применять методы рациональной организации труда.
5. Применять регламенты, стандарты и нормативно-техническую документацию, используемую при производстве блюд, напитков и кулинарных изделий.
6. Организовать рабочие места и подготовка оборудования, механизмов.
Знания:
1. Правила техники безопасности.
2. Санитарные нормы.
3. Правила пожарной безопасности.
4. Структура управления организации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Соблюдать трудовую и производственную дисциплину
Умения:
1. Соблюдать и выполнять требования стандартов производства.
2. Применять методы рациональной организации труда.
3. Соблюдать и выполнять нормы охраны труда и противопожарной безопасности
Знания:
1. Требования к качеству выполняемых работ и организации труда на производстве.
2. Санитарные нормы и правила, предъявляемые на производстве.
3. Безопасные методы труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Выполнение вспомогательных работ на кухне
Навык 1:
Подготовка сырья и инвентаря к работе
Умения:
1. Очищать, мыть и нарезать овощи и фрукты по заданию повара.
2. Подготавливать посуду, кухонный инвентарь и оборудование к использованию.
3. Соблюдать санитарно-гигиенические правила при обращении с продуктами.
Знания:
1. Основные виды овощей, фруктов и продуктов питания, используемых в кухне.
2. Санитарные нормы и правила личной гигиены на предприятиях общественного питания.
3. Правила пользования и мойки кухонного инвентаря и оборудования.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Поддержание чистоты и порядка на кухне
Умения:
1. Мыть посуду, кухонную утварь и производственные поверхности.
2. Собирать и выносить пищевые отходы в установленное место.
3. Поддерживать чистоту рабочих зон в течение всего рабочего дня.
Знания:
1. Методы санитарной обработки посуды и инвентаря.
2. Требования к утилизации пищевых отходов.
3. Основы техники безопасности при работе с моющими и дезинфицирующими средствами.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Умение работать в команде
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Кулинар (общий профиль)
12. Карточка профессии "Повар детского питания":
Код группы:
5120-9
Код наименования занятия:

1. Қауіпсіздік техникасын, санитарлық нормаларды, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
2. Жұмыс орнын ұйымдастыру
3. Мүкәммалдың, жабдықтың жарамдылығын бақылау, ақаулар туралы хабарлау.
4. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру әдістерін қолдану.
5. Ыдыс-аяқ, сусындар мен аспаздық өнімдерді өндіруде қолданылатын регламенттерді, стандарттарды және нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану.
6. Жұмыс орнын ұйымдастыру және жабдықтарды, механизмдерді дайындау.
Білімдер:
1. Қауіпсіздік ережелері.
2. Санитарлық нормалар.
3. Өрт қауіпсіздігі ережелері.
4. Ұйымның басқару құрылымы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Еңбек және өндірістік тәртіпті сақтау
Машықтар:
1. Өндіріс стандарттарының талаптарын сақтау және орындау.
2. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру әдістерін қолдану.
3. Еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтау және орындау.
Білімдер:
1. Өндірістегі орындалатын жұмыстардың сапасына және еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Өндірісте қолданылатын санитарлық нормалар мен ережелер.
3. Еңбектің қауіпсіз әдістері және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Асүйдегі қосалқы жұмыстарды орындау
1-дағды:
Шикізат пен аспаптарды жұмысқа дайындау
Машықтар:
1. Аспаздың тапсырмасы бойынша көкөністер мен жемістерді тазалау, жуу және турау.
2. Ыдыстарды, асүйлік аспаптар мен жабдықтарды пайдалануға дайындау.
3. Өнімдермен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау.
Білімдер:
1. Асүйде қолданылатын көкөністердің, жемістердің және тағам өнімдерінің негізгі түрлері.
2. Қоғамдық тамақтану кәсіпорындарындағы санитарлық нормалар мен жеке гигиена ережелері.
3. Асүйлік аспаптар мен жабдықтарды пайдалану және жуу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Асүйдегі тазалық пен тәртіпті сақтау
Машықтар:
1. Ыдыстарды, асүйлік жабдықтар мен жұмыс беттерін жуу.
2. Тағам қалдықтарын жинап, белгіленген орынға шығару.
3. Жұмыс аймақтарының тазалығын жұмыс күні бойы сақтау.
Білімдер:
1. Ыдыстар мен аспаптарды санитарлық өңдеу әдістері.
2. Тағам қалдықтарын жоюға қойылатын талаптар.
3. Жуу және дезинфекциялық құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Балдар тағамының аспазы
12. "Балалар тағамының аспазы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
5120-9
Қызмет атауының коды:

5120-9-006
Наименование профессии:
Повар детского питания
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 16. Повар детского питания, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для допуска к самостоятельной работе поваром детского питания необходимо иметь опыт работы в должности повара не менее 1 года. При наличии среднего специального образования по направлению "Технология продукции общественного питания" или "Поварское дело" допускается сокращение стажа до 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3434-0-002 - Мастер-повар
5120-3-003 - Повар в школе
5120-3 - Повара в образовательных, медицинских и прочих учреждениях
Основная цель деятельности:
Организация питания обучающихся в государственных организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка сырья и инвентаря для приготовления детского питания
2. Приготовление блюд и кулинарных изделий для детей
3. Контроль качества, безопасность и организация раздачи готовых блюд
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка сырья и инвентаря для приготовления детского питания
Навык 1:
Подготовка и проверка продуктов питания
Умения:
1. Принимать и проверять качество поступающих продуктов по документам и внешним признакам.
2. Очищать, сортировать и подготавливать продукты в соответствии с технологией.
3. Соблюдать правила товарного соседства и условия хранения продуктов.
Знания:
1. Требования к качеству и безопасности продуктов для детского питания.
2. Нормы закладки сырья и потери при кулинарной обработке.

5120-9-006
Кәсіптің атауы:
Балалар тағамының аспазы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
16-параграф. Балалар тағамының аспазы, 5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Балалар тағамы бойынша аспаз ретінде дербес жұмысқа жіберілу үшін кемінде 1 жыл аспаз лауазымында еңбек өтілі болуы қажет. "Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің технологиясы" немесе "Аспаздық іс" мамандығы бойынша орта арнаулы білімі бар тұлғалар үшін еңбек өтілі 6 айға дейін қысқартылуы мүмкін.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3434-0-002 - Мастер-аспаз
5120-3-003 - Мектептегі аспаз
5120-3 - Білім беру, медициналық және басқа мекемелердегі аспаздар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, қосымша білім берудің мектептен тыс ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балалардың тамақтануын қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балалар тағамын дайындауға арналған шикізат пен аспаптарды дайындау.
2. Балаларға арналған тағамдар мен аспаздық бұйымдарды дайындау
3. Дайын тағамдардың сапасын бақылау, қауіпсіздігін қамтамасыз ету және таратуын ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Балалар тағамын дайындауға арналған шикізат пен аспаптарды дайындау.
1-дағды:
Азық-түлік өнімдерін дайындау және тексеру.
Машықтар:
1. Келіп түскен өнімдердің сапасын құжаттар мен сыртқы белгілері бойынша қабылдап, тексеру.
2. Өнімдерді технологияға сәйкес тазалау, сұрыптау және дайындау.
3. Өнімдерді сақтау шарттары мен тауарлық көршілік ережелерін сақтау.
Білімдер:
1. Балалар тағамына арналған өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
2. Шикізатты салу нормалары және аспаздық өңдеу кезіндегі жоғалтулар.

3. Санитарные нормы хранения пищевых продуктов и сроки их реализации.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка оборудования, посуды и рабочего места
Умения:
1. Подготавливать оборудование и посуду к работе, проводить санитарную обработку.
2. Проверять исправность кухонного оборудования и соблюдение температурных режимов.
3. Организовывать рабочее место в соответствии с санитарными требованиями.
Знания:
1. Устройство и принципы работы теплового и механического оборудования.
2. Правила дезинфекции, санитарной обработки и гигиены труда.
3. Нормы охраны труда и пожарной безопасности на пищеблоках детских учреждений.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Приготовление блюд и кулинарных изделий для детей
Навык 1:
Приготовление основных блюд детского питания
Умения:
1. Приготавливать блюда в соответствии с технологическими картами и нормами питания для различных возрастных групп.
2. Соблюдать последовательность кулинарной обработки и контроль времени теплового воздействия.
3. Поддерживать санитарную чистоту и гигиену во время приготовления пищи.
Знания:
1. Технология приготовления блюд детского питания (варка, тушение, запекание, приготовление на пару).
2. Физиологические нормы питания детей по возрастным категориям.
3. Требования к консистенции, температуре и подаче готовых блюд.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Приготовление специализированных и диетических блюд
Умения:
1. Готовить блюда по диетическим и лечебным рецептурам для детей с особыми потребностями.
2. Контролировать калорийность, содержание белков, жиров, углеводов и витаминов в рационе.
3. Применять щадящие методы термической обработки (варка на пару, запекание, тушение).
Знания:
1. Основы детской нутрициологии и диетотерапии.
2. Методы расчета пищевой и энергетической ценности блюд.
3. Технологические карты и рецептуры специализированных рационов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Контроль качества, безопасность и организация раздачи готовых блюд
Навык 1:
Контроль санитарного состояния и качества готовой продукции
Умения:
1. Проводить визуальную оценку качества и безопасности готовых блюд.
2. Контролировать температуру готовой пищи и сроки хранения.
3. Вести журнал бракеража и контрольные записи качества готовой продукции.
Знания:
1. Правила бракеража готовой продукции и полуфабрикатов.
2. Нормативные документы по контролю качества пищевых продуктов (СанПиН, ГОСТ, ТУ).
3. Методы контроля органолептических показателей (вкус, запах, консистенция, цвет).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация раздачи и выдачи пищи детям
Умения:

3. Азық-түлік өнімдерін сақтау санитарлық нормалары және олардың өткізу мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жабдықтар, ыдыстар және жүмыс орындарын әзірлеу
Машықтар:
1. Балалар тағамына арналған өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
2. Шикізатты салу нормалары және аспаздық өңдеу кезіндегі жоғалтулар.
3. Азық-түлік өнімдерін сақтау санитарлық нормалары және олардың өткізу мерзімдері.
Білімдер:
1. Жабдық пен ыдысты жұмысқа дайындап, санитарлық өңдеуден өткізу.
2. Ас үй жабдықтарының жарамдылығын және температуралық режимдердің сақталуын тексеру.
3. Жұмыс орнын санитарлық талаптарға сәйкес ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Балаларға арналған тағамдар мен аспаздық бұйымдарды дайындау
1-дағды:
Балалар тағамдарының негізгі тағамдарын дайындау
Машықтар:
1. Әр түрлі жас топтарына арналған тағамдық нормалар мен технологиялық карталарға сәйкес тағамдарды дайындау.
2. Аспаздық өңдеу ретін және жылумен өңдеу уақытының бақылауын сақтау.
3. Тағам дайындау кезінде санитарлық тазалық пен гигиенаны сақтау.
Білімдер:
1. Балалар тағамдарын дайындау технологиясы (қайнату, бұқтыру, пісіру, буда дайындау).
2. Балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес тамақтанудың физиологиялық нормалары.
3. Дайын тағамдардың қоюлығы, температурасы және ұсынылуы бойынша талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Арнайы және емдік тағамдарды дайындау
Машықтар:
1. Арнайы қажеттіліктері бар балаларға арналған диеталық және емдік рецептуралар бойынша тағамдар дайындау.
2. Тамақ рационындағы калориялылықты, ақуыздар, майлар, көмірсулар мен дәрумендердің құрамын бақылау.
3. Жұмсақ жылумен өңдеу әдістерін қолдану (буда пісіру, пісіру, бұқтыру).
Білімдер:
1. Балалар нутрициологиясы мен диетотерапиясының негіздері.
2. Тағамдардың қоректік және энергетикалық құндылығын есептеу әдістері.
3. Арнайы рациондарға арналған технологиялық карталар мен рецептуралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-еңбек функциясы:
Дайын тағамдардың сапасын бақылау, қауіпсіздігін қамтамасыз ету және таратуын ұйымдастыру
1-дағды:
Дайын өнімдердің санитарлық жағдайы мен сапасын бақылау
Машықтар:
1. Дайын тағамдардың сапасы мен қауіпсіздігін көзбен шолып бағалау.
2. Дайын астың температурасын және сақтау мерзімін бақылау.
3. Бракераж журналын және дайын өнім сапасын бақылау жазбаларын жүргізу.
Білімдер:
1. Дайын өнімдер мен жартылай фабрикаттарды бракераждау ережелері.
2. Тамақ өнімдерінің сапасын бақылауға арналған нормативтік құжаттар (СанЕмН, МемСТ).
3. Органолептикалық көрсеткіштерді (дәмі, иісі, консистенциясы, түсі) бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Балаларға тамақ таратуды және беруді ұйымдастыру
Машықтар:

1. Соблюдать правила температурного режима при раздаче готовых блюд.
2. Контролировать санитарное состояние инвентаря и посуды при раздаче.
3. Оформлять выдачу пищи согласно нормам и установленным порциям.
Знания:
1. Правила раздачи детского питания и учета потребления блюд.
2. Нормы температурного режима при подаче.
3. Требования к персоналу пищеблоков детских учреждений (гигиена, форма, допуск к работе).
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Кухонный рабочий
4
Технолог пищевой безопасности
13. Карточка профессии "Кулинар (общий профиль)":
Код группы:
5120-9
Код наименования занятия:
5120-9-001
Наименование профессии:
Кулинар (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 8. Повар, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)" Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 9. Повар, 3 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 10. Повар, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 11. Повар, 5 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)" Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.

1. Дайын тағамдарды таратқанда температуралық режим ережелерін сақтау.
2. Тағам таратқанда ыдыстар мен инвентарьдың санитариялық жағдайын бақылау.
3. Тағамды белгіленген нормалар мен порциялар бойынша рәсімдеп беру.
Білімдер:
1. Балалар тағамын тарату және тағам тұтынуды есепке алу ережелері.
2. Тағамды ұсыну кезіндегі температуралық режим нормалары.
3. Балалар мекемелерінің ас блогы қызметкерлеріне қойылатын талаптар (гигиена, арнайы киім, жұмысқа рұқсат).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Ас үй жұмысшысы
4
Азық-түлік қауіпсіздігі технологі
13. "Аспаз (жалпы профиль)" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
5120-9
Қызмет атауының коды:
5120-9-001
Кәсіптің атауы:
Аспаз (жалпы профиль)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
8-параграф. Повар
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
9-параграф. Аспаз, 3-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
10-параграф. Аспаз, 4- разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
11-параграф. Аспаз, 5разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.

Параграф 12. Повар, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Технология производства пищевых продуктов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
1 разряд: Опыт работы не требуется. Обучение проводится на рабочем месте под руководством наставника или повара более высокой квалификации. Работник должен владеть основными санитарными правилами, знать устройство и назначение инвентаря, уметь выполнять простейшие операции по очистке и нарезке продуктов. 2 разряд: Не менее 3 месяцев работы в должности кулинара 1 разряда. Работник должен уметь выполнять отдельные технологические операции: подготовку продуктов, обработку овощей, мяса, рыбы, приготовление простых блюд под контролем мастера. Допускается сокращение стажа до 1 месяца при прохождении обучения в учебно-производственных мастерских или колледже. 3 разряд: Не менее 6 месяцев работы в должности кулинара 2 разряда. Работник должен владеть технологией приготовления блюд средней сложности (гарниры, каши, супы, изделия из теста), знать нормы закладки сырья и правила оформления блюд. Опыт самостоятельной работы на отдельных участках (холодный, горячий, овощной цех). 4 разряд: Не менее 1 года работы в должности кулинара 3 разряда. Работник должен уметь готовить сложные и комбинированные блюда, применять различные способы тепловой обработки, контролировать качество полуфабрикатов и готовых изделий. Обязателен опыт работы с технологическим оборудованием и ведения учетных журналов по цеху. 5 разряд: Не менее 2 лет работы в должности кулинара 4 разряда. Работник должен иметь опыт организации работы производственного участка, владеть технологиями диетического и специализированного питания, знать методы расчета выхода и пищевой ценности блюд. Опыт наставничества и обучения работников младших разрядов обязателен. 6 разряд: Не менее 3 лет работы в должности кулинара 5 разряда. Работник должен обладать высоким уровнем профессионального мастерства, уметь разрабатывать новые рецептуры и технологические карты, организовывать работу кухни или цеха, контролировать соблюдение санитарных норм и требований безопасности. Необходим опыт взаимодействия с контролирующими органами, лабораторией и технологической службой предприятия.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

12-параграф. Аспаз, 6-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Тағам өндірісінің технологиясы
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разряд: Жұмыс өтілі талап етілмейді. Оқыту жұмыс орнында тәлімгердің немесе жоғары білікті аспаздың жетекшілігімен жүргізіледі. Қызметкер негізгі санитарлық ережелерді білуі, аспаптар мен инвентарьдың құрылымы мен мақсатын меңгеруі, өнімдерді тазалау мен тураудың қарапайым операцияларын орындай алуы тиіс. 2-разряд: 1-разрядты аспазшы лауазымында кемінде 3 ай жұмыс өтілі болуы қажет. Қызметкер өнімдерді дайындау, көкөніс, ет және балықты өңдеу, қарапайым тағамдарды шебердің бақылауымен әзірлеу сияқты жеке технологиялық операцияларды орындай алуы тиіс. Өндірістік оқыту шеберханаларында немесе колледжде оқу өткен жағдайда өтіл 1 айға дейін қысқартылуы мүмкін. 3-разряд: 2-разрядты аспазшы лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі болуы қажет. Қызметкер орташа күрделі тағамдарды (гарнирлер, ботқалар, сорпалар, қамырдан жасалған өнімдер) дайындау технологиясын білуі, шикізат салу нормалары мен тағамдарды рәсімдеу ережелерін меңгеруі тиіс. Суық, ыстық және көкөніс цехтарында дербес жұмыс тәжірибесі болуы қажет. 4-разряд: 3-разрядты аспазшы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Қызметкер күрделі және аралас тағамдарды дайындауды, түрлі жылулық өңдеу тәсілдерін қолдануды, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің сапасын бақылауды білуі тиіс. Технологиялық жабдықпен жұмыс істеу және цех бойынша есеп журналдарын жүргізу тәжірибесі міндетті. 5-разряд: 4-разрядты аспазшы лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Қызметкер өндірістік учаскенің жұмысын ұйымдастыру тәжірибесіне ие болуы, диеталық және арнайы тағамдар технологиясын меңгеруі, тағамдардың шығымы мен тағамдық құндылығын есептеу әдістерін білуі тиіс. Төмен разрядтағы қызметкерлерді оқыту және тәлімгерлік тәжірибесі міндетті. 6-разряд: 5-разрядты аспазшы лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Қызметкер жоғары кәсіби шеберлік деңгейіне ие болуы, жаңа рецептуралар мен технологиялық карталарды әзірлей алуы, ас үй немесе цех жұмысын ұйымдастыра білуі және санитарлық нормалар мен қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылауы тиіс. Бақылаушы органдармен, зертханамен және кәсіпорынның технологиялық қызметімен өзара іс-қимыл тәжірибесі қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

5120-9-002 - Кулинар изделий из рыбы и морепродуктов
5120-9-003 - Кулинар мучных изделий
5120-9-005 - Повар
Основная цель деятельности:
Производство и розничная продажа продуктов питания в магазинах производителя.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Приготовление блюд и кулинарных изделий
2. Приготовление блюд
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация производственного процесса
Трудовая функция 1:
Приготовление блюд и кулинарных изделий
Навык 1:
Подготовка сырья и полуфабрикатов к кулинарной обработке
Умения:
Разряд 2
1. Очищать, нарезать и промывать овощи, зелень и фрукты.
2. Подготавливать мясо и рыбу к дальнейшей обработке по указанию повара более высокой квалификации.
3. Поддерживать санитарные требования при работе с продуктами.
Разряд 3
1. Разделывать мясо и рыбу на полуфабрикаты.
2. Подготавливать гарнирные продукты для основных блюд.
3. Выполнять простейшие технологические операции (варка, тушение).
Разряд 4
1. Готовить простые блюда по технологическим картам.
2. Контролировать вес и закладку продуктов.
3. Использовать технологическое оборудование по назначению.
Разряд 5
1. Готовить сложные блюда и соусы.
2. Организовывать рабочее место младшего персонала.
3. Проверять качество сырья и готовой продукции.
Разряд 6
1. Разрабатывать новые блюда и оформлять технологические карты.
2. Руководить работой поваров низшей квалификации.
3. Контролировать соблюдение технологических процессов и санитарных норм.
Знания:
Разряд 2
1. Виды овощей, фруктов и зелени, правила их хранения.
2. Основные санитарные нормы при обработке продуктов.
3. Способы нарезки и первичной обработки сырья.
Разряд 3
1. Основные способы разделки мяса, рыбы и птицы.
2. Правила использования инвентаря и оборудования.
3. Требования к хранению полуфабрикатов.
Разряд 4
1. Рецептуры и технологические карты простых блюд.
2. Требования СанПиН к приготовлению блюд.
3. Основы тепловой обработки продуктов.
Разряд 5
1. Классификация соусов и сложных блюд.
2. Методы контроля качества продуктов.
3. Правила хранения и реализации готовых блюд.
Разряд 6
1. Современные технологии приготовления блюд.
2. Организация производственного процесса на кухне.
3. Стандарты безопасности пищевых продуктов (HACCP, ISO).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка рабочего места
Умения:
Разряд 2
1. Подготавливать посуду и инвентарь к работе.
2. Поддерживать чистоту на рабочем месте.
3. Соблюдать правила утилизации отходов.
Разряд 3

5120-9-002 - Балық және теңіз өнімдерінен тағамдар әзірлеуші аспаз
5120-9-003 - Ұн тағамдарын әзірлеуші аспаз
5120-9-005 - Аспаз
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірушінің дүкендерінде азық-түлік өнімдерін өндіру және бөлшек сату.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындау
2. Тағамды дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Өндірістік процесті ұйымдастыру
1-еңбек функциясы:
Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындау
1-дағды:
Шикізат пен жартылай фабрикаттарды аспаздық өңдеуге дайындау
Машықтар:
2-разряд
1. Көкөністерді, көктер мен жемістерді тазалау, турау және жуу.
2. Жоғары білікті аспаздың нұсқауы бойынша ет пен балықты әрі қарай өңдеуге дайындау.
3. Өнімдермен жұмыс істеу кезінде санитарлық талаптарды сақтау.
3-разряд
1. Ет пен балықты жартылай фабрикаттарға бөлу.
2. Негізгі тағамдарға арналған гарнир өнімдерін дайындау.
3. Қарапайым технологиялық операцияларды орындау (пісіру, бұқтыру).
4-разряд
1. Технологиялық карталар бойынша қарапайым тағамдарды дайындау.
2. Өнімдердің салмағы мен салынуын бақылау.
3. Технологиялық жабдықтарды мақсатына сай пайдалану.
5-разряд
1. Күрделі тағамдар мен тұздықтарды дайындау.
2. Төменгі біліктіліктегі қызметкерлердің жұмыс орнын ұйымдастыру.
3. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын тексеру.
6-разряд
1. Жаңа тағам түрлерін әзірлеу және технологиялық карталарды рәсімдеу.
2. Төменгі біліктіліктегі аспаздардың жұмысын басқару.
3. Технологиялық процестер мен санитарлық нормалардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
2-разряд
1. Көкөністердің, жемістер мен көктердің түрлері және оларды сақтау ережелері.
2. Өнімдерді өңдеу кезіндегі негізгі санитарлық нормалар.
3. Шикізатты алғашқы өңдеу және турау тәсілдері.
3-разряд
1. Етті, балықты және құсты бөлудің негізгі әдістері.
2. Ас үй жабдықтары мен құралдарын пайдалану ережелері.
3. Жартылай фабрикаттарды сақтау талаптары.
4-разряд
1. Қарапайым тағамдардың рецептуралары мен технологиялық карталары.
2. Тағам дайындауға қойылатын СанЕжН талаптары.
3. Өнімдерді жылумен өңдеудің негіздері.
5-разряд
1. Тұздықтар мен күрделі тағамдардың жіктелуі.
2. Өнімдердің сапасын бақылау әдістері.
3. Дайын тағамдарды сақтау және өткізу ережелері.
6-разряд
1. Тағамдарды дайындаудың заманауи технологиялары.
2. Ас үйдегі өндірістік процесті ұйымдастыру.
3. Тағам қауіпсіздігінің стандарттары (HACCP, ISO).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жұмыс орынын дайындау
Машықтар:
2-разряд
1. Ыдыс пен аспаздық құралдарды жұмысқа дайындау.
2. Жұмыс орнындағы тазалықты сақтау.
3. Қалдықтарды кәдеге жарату ережелерін сақтау.
3-разряд

1. Проверять исправность оборудования.
2. Организовывать хранение продуктов.
3. Выполнять санитарную обработку инвентаря.
Разряд 4
1. Организовывать рабочее место для приготовления блюд.
2. Контролировать наличие сырья и посуды.
3. Составлять заявки на недостающий инвентарь.
Разряд 5
1. Организовывать рабочие места младших поваров.
2. Контролировать санитарное состояние участка.
3. Проводить инструктаж младшего персонала.
Разряд 6
1. Руководить подготовкой рабочих мест всей смены.
2. Контролировать соблюдение санитарных норм.
3. Внедрять современные методы организации труда.
Знания:
Разряд 2
1. Основные правила санитарии.
2. Методы уборки и обработки инвентаря.
3. Правила хранения отходов.
Разряд 3
1. Правила санитарной обработки оборудования.
2. Основы складского хранения.
3. Методы поддержания чистоты.
Разряд 4
1. Нормативы организации рабочего места.
2. Правила учета инвентаря.
3. Требования к санитарии рабочего участка.
Разряд 5
1. Основы управления персоналом.
2. Нормативные акты по санитарии.
3. Методы инструктажа.
Разряд 6
1. Современные стандарты организации производства.
2. Система HACCP.
3. Международные правила по безопасности труда.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Приготовление блюд
Навык 1:
Тепловая обработка
Умения:
Разряд 2
1. Загружать продукты в котлы и печи.
2. Выполнять простейшие операции варки и тушения.
3. Следить за временем готовки.
Разряд 3
1. Готовить простые гарниры и супы.
2. Соблюдать рецептуру.
3. Контролировать готовность блюда.
Разряд 4
1. Готовить блюда средней сложности.
2. Поддерживать режим тепловой обработки.
3. Пользоваться оборудованием по инструкции.
Разряд 5
1. Готовить сложные блюда и соусы.
2. Подбирать комбинации продуктов.
3. Организовывать процесс готовки в бригаде.
Разряд 6
1. Разрабатывать новые блюда.
2. Внедрять инновационные методы тепловой обработки.
3. Руководить технологическим процессом.
Знания:
Разряд 2
1. Основы термической обработки.
2. Назначение простого оборудования.
3. Правила закладки продуктов.
Разряд 3
1. Рецептуры простых блюд.
2. Методы контроля готовности.
3. Требования к внешнему виду готовых блюд.
Разряд 4
1. Классификация блюд по сложности.
2. Тепловые режимы обработки.
3. Организация рабочего места.
Разряд 5
1. Методы комбинированной обработки.
2. Разработка фирменных рецептур.

1. Жабдықтардың дұрыстығын тексеру.
2. Өнімдерді сақтау жүйесін ұйымдастыру.
3. Аспаздық құрал-жабдықтарды санитарлық өңдеуден өткізу.
4-разряд
1. Тағам дайындауға арналған жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Шикізат пен ыдыстың жеткілікті болуын бақылау.
3. Жетпейтін құралдарға өтінім жасау.
5-разряд
1. Төменгі разрядтағы аспаздардың жұмыс орындарын ұйымдастыру.
2. Ас дайындау учаскесінің санитарлық жағдайын бақылау.
3. Жас қызметкерлерге нұсқаулық өткізу.
6-разряд
1. Бүкіл ауысымның жұмыс орындарын дайындау процесін басқару.
2. Санитарлық нормалардың сақталуын қадағалау.
3. Еңбекті ұйымдастырудың заманауи әдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Санитарияның негізгі ережелері.
2. Құрал-жабдықтарды тазалау және өңдеу әдістері.
3. Қалдықтарды сақтау ережелері.
3-разряд
1. Жабдықтарды санитарлық өңдеуден өткізу ережелері.
2. Қоймада сақтау негіздері.
3. Тазалықты сақтау тәсілдері.
4-разряд
1. Жұмыс орнын ұйымдастырудың нормативтік талаптары.
2. Құрал-жабдықтарды есепке алу ережелері.
3. Жұмыс аймағының санитарлық талаптары.
5-разряд
1. Персоналды басқарудың негіздері.
2. Санитарияға қатысты нормативтік-құқықтық актілер.
3. Нұсқаулық өткізу әдістері.
6-разряд
1. Өндірісті ұйымдастырудың заманауи стандарттары.
2. HACCP жүйесі.
3. Еңбек қауіпсіздігінің халықаралық нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Тағамды дайындау
1-дағды:
Жылумен өңдеу
Машықтар:
2-разряд
1. Өнімдерді қазандар мен пештерге салу.
2. Қарапайым қайнату және бұқтыру операцияларын орындау.
3. Аспаздық өңдеу уақытының сақталуын бақылау.
3-разряд
1. Қарапайым гарнирлер мен сорпаларды дайындау.
2. Рецептураны сақтау.
3. Тағамның дайын болуын бақылау.
4-разряд
1. Орташа күрделілік деңгейіндегі тағамдарды дайындау.
2. Жылумен өңдеу режимін сақтау.
3. Жабдықтарды нұсқаулыққа сәйкес пайдалану.
5-разряд
1. Күрделі тағамдар мен тұздықтарды дайындау.
2. Өнімдердің үйлесімді комбинацияларын таңдау.
3. Бригада құрамында аспаздық процесті ұйымдастыру.
6-разряд
1. Жаңа тағам түрлерін әзірлеу.
2. Жылумен өңдеудің инновациялық әдістерін енгізу.
3. Технологиялық процесті басқару.
Білімдер:
2-разряд
1. Жылумен өңдеудің негіздері.
2. Қарапайым жабдықтардың қызметі мен мақсаты.
3. Өнімдерді салу және өңдеуге дайындау ережелері.
3-разряд
1. Қарапайым тағамдардың рецептуралары.
2. Тағамның дайын болуын бақылау әдістері.
3. Дайын тағамның сыртқы түріне қойылатын талаптар.
4-разряд
1. Тағамдарды күрделілік дәрежесіне қарай жіктеу.
2. Жылумен өңдеу режимдері.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
5-разряд
1. Біріктірілген (комбинацияланған) өңдеу әдістері.
2. Фирмалық рецептураларды әзірлеу.

3. Технология приготовления соусов.
Разряд 6
1. Современные направления гастрономии.
2. Инновационные технологии в кухне.
3. Производственный контроль качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Оформление и подача блюд
Умения:
Разряд 2
1. Оформлять простые гарниры.
2. Подготавливать посуду для подачи.
3. Соблюдать чистоту при сервировке.
Разряд 3
1. Украшать блюда элементами оформления.
2. Подготавливать закуски к подаче.
3. Контролировать соответствие вида блюда.
Разряд 4
1. Выполнять оформление блюд средней сложности.
2. Использовать соусы и гарниры для украшения.
3. Соблюдать правила подачи.
Разряд 5
1. Оформлять сложные блюда и фирменные закуски.
2. Организовывать работу по сервировке.
3. Контролировать подачу в соответствии с заказом.
Разряд 6
1. Разрабатывать новые методы оформления.
2. Контролировать эстетику подачи на предприятии.
3. Внедрять современные тенденции сервировки.
Знания:
Разряд 2
1. Основы сервировки.
2. Правила подачи простых блюд.
3. Назначение посуды.
Разряд 3
1. Основы оформления блюд.
2. Виды закусок и гарниров.
3. Требования к подаче.
Разряд 4
1. Методы художественного оформления.
2. Правила использования соусов.
3. Нормы подачи в общественном питании.
Разряд 5
1. Классификация фирменных блюд.
2. Современные тенденции оформления.
3. Организация подачи.
Разряд 6
1. Инновации в области сервировки.
2. Международные стандарты подачи.
3. Эстетика ресторанной подачи.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация производственного процесса
Навык 1:
Контроль качества и санитарии
Умения:
Разряд 2
1. Поддерживать чистоту рабочего места.
2. Соблюдать правила гигиены.
3. Использовать моющие средства.
Разряд 3
1. Контролировать состояние инвентаря.
2. Участвовать в уборке помещений.
3. Проверять условия хранения продуктов.
Разряд 4
1. Обеспечивать санитарное состояние участка.
2. Учитывать расход сырья.
3. Контролировать хранение полуфабрикатов.
Разряд 5
1. Организовывать санитарную обработку оборудования.
2. Инструктировать персонал по безопасности.
3. Контролировать исправность оборудования.
Разряд 6
1. Руководить санитарным контролем.
2. Внедрять HACCP.
3. Контролировать производственные аудиты.
Знания:
Разряд 2
1. Основы санитарии.
2. Личная гигиена.
3. Средства обработки.
Разряд 3
1. Правила санитарной обработки.
2. Методы хранения продуктов.
3. Основы безопасности.
Разряд 4

3. Тұздықтар дайындау технологиясы.
6-разряд
1. Гастрономияның заманауи бағыттары.
2. Асүйдегі инновациялық технологиялар.
3. Өндірістік сапаны бақылау жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Тағамдарды безендіру және ұсыну
Машықтар:
2-разряд
1. Қарапайым гарнирлерді безендіру.
2. Тағамды ұсынуға арналған ыдыстарды дайындау.
3. Сервировка кезінде тазалықты сақтау.
3-разряд
1. Тағамдарды безендіру элементтерін қолдану.
2. Тіскебасарларды ұсынуға дайындау.
3. Тағамның сыртқы түрінің сәйкестігін бақылау.
4-разряд
1. Орташа күрделіліктегі тағамдарды безендіру.
2. Безендіру үшін тұздықтар мен гарнирлерді пайдалану.
3. Тағам ұсыну ережелерін сақтау.
5-разряд
1. Күрделі және фирмалық тағамдарды безендіру.
2. Сервировка процесін ұйымдастыру.
3. Тапсырысқа сәйкес тағамды ұсынуды бақылау.
6-разряд
1. Безендірудің жаңа әдістерін әзірлеу.
2. Кәсіпорындағы тағам ұсыну эстетикасын бақылау.
3. Сервировканың заманауи үрдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Сервировка негіздері.
2. Қарапайым тағамдарды ұсыну ережелері.
3. Ыдыстардың қызметі мен түрлері.
3-разряд
1. Тағамдарды безендірудің негізгі тәсілдері.
2. Тіскебасарлар мен гарнирлердің түрлері.
3. Тағам ұсынуға қойылатын талаптар.
4-разряд
1. Көркем безендіру әдістері.
2. Тұздықтарды қолдану ережелері.
3. Қоғамдық тамақтанудағы тағам ұсыну нормалары.
5-разряд
1. Фирмалық тағамдардың жіктелуі.
2. Безендірудің заманауи үрдістері.
3. Тағам ұсынуды ұйымдастыру.
6-разряд
1. Сервировка саласындағы инновациялар.
2. Тағам ұсынудың халықаралық стандарттары.
3. Мейрамхана деңгейіндегі эстетикалық ұсыну принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Қосымша еңбек функциясы 1:
Өндірістік процесті ұйымдастыру
1-дағды:
Сапаны және санитарияны бақылау
Машықтар:
2-разряд
1. Жұмыс орнын таза ұстау.
2. Гигиена ережелерін сақтау.
3. Жуу құралдарын дұрыс пайдалану.
3-разряд
1. Инвентардың жағдайын бақылау.
2. Бөлмелерді тазалау жұмыстарына қатысу.
3. Өнімдерді сақтау шарттарын тексеру.
4-разряд
1. Учаскенің санитарлық жағдайын қамтамасыз ету.
2. Шикізат шығынын есепке алу.
3. Жартылай фабрикаттарды сақтау тәртібін бақылау.
5-разряд
1. Жабдықтарды санитарлық өңдеуді ұйымдастыру.
2. Қызметкерлерге қауіпсіздік бойынша нұсқаулық өткізу.
3. Жабдықтардың жарамдылығын бақылау.
6-разряд
1. Санитарлық бақылау жұмыстарына жетекшілік ету.
2. HACCP жүйесін енгізу және қолдау.
3. Өндірістік аудиттердің орындалуын бақылау.
Білімдер:
2-разряд
1. Санитария негіздері.
2. Жеке гигиена ережелері.
3. Өңдеу құралдары мен жабдықтары.
3-разряд
1. Санитарлық өңдеу тәртібі.
2. Өнімдерді сақтау әдістері.
3. Қауіпсіздік негіздері.
4-разряд

1. Нормативы санитарии.
2. Учет сырья и продукции.
3. Методы контроля состояния.
Разряд 5
1. Законодательство в сфере питания.
2. Организация обработки оборудования.
3. Методы инструктажа.
Разряд 6
1. Международные стандарты пищевой безопасности.
2. Система HACCP.
3. Методы производственного контроля.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организация работы персонала
Умения:
Разряд 2
1. Выполнять поручения старших поваров.
2. Поддерживать дисциплину на рабочем месте.
3. Сообщать о неисправностях оборудования.
Разряд 3
1. Оказывать помощь коллегам.
2. Выполнять распределенные обязанности.
3. Работать в бригаде.
Разряд 4
1. Организовывать работу группы поваров.
2. Обеспечивать выполнение сменных заданий.
3. Контролировать младший персонал.
Разряд 5
1. Распределять обязанности среди работников.
2. Контролировать дисциплину и качество.
3. Инструктировать персонал.
Разряд 6
1. Руководить бригадой поваров.
2. Организовывать производственные процессы.
3. Внедрять новые методы управления.
Знания:
Разряд 2
1. Основы трудовой дисциплины.
2. Правила общения на производстве.
3. Ответственность за нарушения.
Разряд 3
1. Основы командной работы.
2. Правила взаимодействия в смене.
3. Трудовые обязанности.
Разряд 4
1. Основы управления персоналом.
2. Нормативы сменных заданий.
3. Методы контроля выполнения.
Разряд 5
1. Методы инструктажа и наставничества.
2. Правила внутреннего трудового распорядка.
3. Основы управления сменой.
Разряд 6
1. Современные методы управления.
2. Нормативные документы по охране труда.
3. Международные практики менеджмента.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Технолог пищевой безопасности
2
Кухонный рабочий
14. Карточка профессии "Кондитер":
Код группы:
7512-3
Код наименования занятия:
7512-3-021
Наименование профессии:
Кондитер
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 35. Кондитер, 1 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.

1. Санитариялық нормалар мен талаптар.
2. Шикізат пен өнімді есепке алу ережелері.
3. Жағдайды бақылау әдістері.
5-разряд
1. Тамақтану саласындағы заңнамалық талаптар.
2. Жабдықтарды өңдеуді ұйымдастыру.
3. Нұсқаулық өткізу әдістері.
6-разряд
1. Халықаралық тағам қауіпсіздігі стандарттары.
2. HACCP жүйесі.
3. Өндірістік бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Персоналдың жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
2-разряд
1. Аға аспаздардың тапсырмаларын орындау.
2. Жұмыс орнындағы тәртіп пен еңбек тәртібін сақтау.
3. Жабдықтың ақаулары туралы уақтылы хабарлау.
3-разряд
1. Әріптестерге көмек көрсету.
2. Бөлінген міндеттерді орындау.
3. Бригада құрамында жұмыс істеу.
4-разряд
1. Аспаздар тобын ұйымдастыру.
2. Ауысымдық тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ету.
3. Төмен разрядтағы қызметкерлердің жұмысын бақылау.
5-разряд
1. Қызметкерлер арасында міндеттерді бөлу.
2. Тәртіп пен жұмыс сапасын бақылау.
3. Қызметкерлерге нұсқаулық өткізу.
6-разряд
1. Аспаздар бригадасына басшылық жасау.
2. Өндірістік процестерді ұйымдастыру.
3. Басқарудың жаңа әдістерін енгізу.
Білімдер:
2-разряд
1. Еңбек тәртібінің негіздері.
2. Өндірістегі қарым-қатынас ережелері.
3. Ереже бұзғандағы жауапкершілік.
3-разряд
1. Командалық жұмыс негіздері.
2. Ауысымдағы өзара әрекеттесу қағидалары.
3. Еңбек міндеттері мен жауапкершілігі.
4-разряд
1. Персоналды басқару негіздері.
2. Ауысымдық тапсырмаларды орындау нормативтері.
3. Орындауды бақылау әдістері.
5-разряд
1. Нұсқаулық пен тәлімгерлік жүргізу әдістері.
2. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
3. Ауысымды басқару негіздері.
6-разряд
1. Басқарудың заманауи әдістері.
2. Еңбек қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттар.
3. Менеджменттің халықаралық тәжірибелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Азық-түлік қауіпсіздігі технологі
2
Ас үй жұмысшысы
14. "Кондитер" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
7512-3
Қызмет атауының коды:
7512-3-021
Кәсіптің атауы:
Кондитер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
40-параграф. Кондитер
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.

Параграф 36. Кондитер, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 37. Кондитер, 3 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 38. Кондитер, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 39. Кондитер, 5 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 40. Кондитер, 6 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация питания
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
1 разряд. Опыт работы не требуется. Достаточно прохождения первичного инструктажа на рабочем месте. 2 разряд. Опыт работы от 3 месяцев в должности кондитера 1 разряда или прохождение профессионального обучения. 3 разряд. Опыт работы не менее 1 года в должности кондитера 2 разряда. 4 разряд. Опыт работы не менее 2 лет в должности кондитера 3 разряда. Наличие навыков самостоятельной работы и выполнения сложных операций. 5 разряд. Опыт работы не менее 3 лет в должности кондитера 4 разряда. Опыт руководства группой работников или участие в организации производственного процесса. 6 разряд. Опыт работы не менее 5 лет в должности кондитера 5 разряда. Наличие практики разработки новых видов продукции, внедрения инновационных технологий и руководство производственным подразделением.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
ведение процесса изготовления оригинальных, фигурных, заказных и национальных кондитерских изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

36-параграф. Кондитер, 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
37-параграф. Кондитер, 3-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
38-параграф. Кондитер, 4-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
39-параграф. Кондитер, 5-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
40-параграф. Кондитер, 6-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Нан пісіру, макарон және кондитер өндірісі
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Тамақтандыруды ұйымдастыру
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разряд Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Жұмыс орнында бастапқы нұсқаулықтан өту жеткілікті. 2-разряд 1-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 3 ай жұмыс тәжірибесі немесе кәсіби оқудан өту. 3-разряд 2-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі. 4-разряд 3-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесі. Өз бетінше жұмыс істеу және күрделі операцияларды орындау дағдыларының болуы. 5-разряд 4-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі. Қызметкерлер тобын басқару немесе өндірістік процесті ұйымдастыруға қатысу тәжірибесінің болуы. 6-разряд 5-разрядтағы кондитер лауазымында кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Жаңа өнім түрлерін әзірлеу, инновациялық технологияларды енгізу және өндірістік бөлімшеге басшылық жасау тәжірибесінің болуы.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бірегей, бейнелі, тапсырыстық және ұлттық кондитерлік өнімдерді дайындау процесін жүргізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Приготовление теста и полуфабрикатов
2. Формирование и выпечка кондитерских изделии
Дополнительные трудовые функции:
1. Оформление и реализация кондитерских изделий
Трудовая функция 1:
Приготовление теста и полуфабрикатов
Навык 1:
Подготовка и замес теста
Умения:
Разряд 1.
1. Подготавливать сырье к работе.
2. Выполнять простейшие операции по очистке.
3. Поддерживать санитарные правила.
Разряд 2.
1. Взвешивать и отмерять продукты.
2. Замешивать простое тесто по рецептуре.
3. Хранить продукты в надлежащих условиях.
Разряд 3.
1. Приготавливать разные виды теста (дрожжевое, бисквитное, песочное).
2. Проверять качество муки и других ингредиентов.
3. Пользоваться тестомесильным оборудованием.
Разряд 4.
1. Контролировать процесс брожения теста.
2. Готовить тесто с добавками (орехи, сухофрукты).
3. Формовать полуфабрикаты средней сложности.
Разряд 5.
1. Разрабатывать улучшенные рецептуры теста.
2. Контролировать работу младших сотрудников.
3. Обеспечивать стабильное качество полуфабрикатов.
Разряд 6.
1. Разрабатывать новые виды теста для фирменных изделий.
2. Контролировать все этапы приготовления теста.
3. Руководить распределением обязанностей.
Знания:
Разряд 1.
1. Основные виды муки и сахара.
2. Правила санитарии и гигиены.
3. Основы хранения продуктов.
Разряд 2.
1. Рецептуры простых видов теста.
2. Последовательность операций приготовления.
3. Правила пользования инвентарем.
Разряд 3.
1. Свойства теста разных видов.
2. Основы микробиологии теста.
3. Правила работы с оборудованием.
Разряд 4.
1. Технология сложных видов теста.
2. Влияние ингредиентов на структуру.
3. Методы контроля качества.
Разряд 5.
1. Современные технологии приготовления теста.
2. Организация производственного процесса.
3. Нормативные документы по качеству.
Разряд 6.
1. Разработка новых технологий.
2. Управление технологическим процессом.
3. Международные стандарты качества.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка начинок и полуфабрикатов
Умения:
Разряд 1.
1. Подготавливать фрукты и ягоды для начинки.
2. Очищать и измельчать простые ингредиенты.
3. Поддерживать чистоту рабочего места.
Разряд 2.
1. Готовить простые фруктовые и кремовые начинки.
2. Соблюдать рецептуру при приготовлении полуфабрикатов.
3. Работать с простыми инструментами.
Разряд 3.
1. Готовить начинки средней сложности.
2. Контролировать консистенцию полуфабрикатов.
3. Использовать термообработку продуктов.
Разряд 4.
1. Приготавливать сложные кремы и муссы.
2. Использовать современные технологии обработки.
3. Контролировать качество полуфабрикатов.
Разряд 5.

1. Қамыр мен жартылай өнімді дайындау
2. Кондитерлік өнімдерді қалыптау және пісіру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Көндитерлік өнімдерді әрлеу және сату
1-еңбек функциясы:
Қамыр мен жартылай өнімді дайындау
1-дағды:
Қамырды дайындау және илеу
Машықтар:
1-разряд
1. Шикізатты жұмысқа дайындау.
2. Қарапайым тазалау операцияларын орындау.
3. Санитарлық ережелерді сақтау.
2-разряд
1. Өнімдерді өлшеу және мөлшерлеу.
2. Рецептура бойынша қарапайым қамыр илеу.
3. Өнімдерді тиісті жағдайда сақтау.
3-разряд
1. Әртүрлі қамыр түрлерін (ашытқылы, бисквитті, құмды) дайындау.
2. Ұн мен басқа да ингредиенттердің сапасын тексеру.
3. Қамыр илеу жабдығын пайдалану.
4-разряд
1. Қамырдың ашу процесін бақылау.
2. Қоспалармен (жаңғақ, кептірілген жеміс) қамыр дайындау.
3. Орташа күрделіліктегі жартылай фабрикаттарды қалыптау.
5-разряд
1. Қамырдың жетілдірілген рецептурасын әзірлеу.
2. Төмен разрядтағы қызметкерлердің жұмысын бақылау.
3. Жартылай фабрикаттардың тұрақты сапасын қамтамасыз ету.
6-разряд
1. Фирмалық бұйымдарға арналған жаңа қамыр түрлерін әзірлеу.
2. Қамыр дайындаудың барлық кезеңдерін бақылау.
3. Міндеттердің бөлінуін ұйымдастыру және жетекшілік ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Ұн мен қанттың негізгі түрлері.
2. Санитария және гигиена ережелері.
3. Өнімдерді сақтау негіздері.
2-разряд
1. Қарапайым қамыр түрлерінің рецептурасы.
2. Дайындау операцияларының реті.
3. Инвентарды пайдалану ережелері.
3-разряд
1. Әртүрлі қамыр түрлерінің қасиеттері.
2. Қамыр микробиологиясының негіздері.
3. Жабдықтармен жұмыс істеу ережелері.
4-разряд
1. Күрделі қамыр түрлерінің технологиясы.
2. Ингредиенттердің құрылымға әсері.
3. Сапаны бақылау әдістері.
5-разряд
1. Қамыр дайындаудың заманауи технологиялары.
2. Өндірістік процесті ұйымдастыру.
3. Сапа жөніндегі нормативтік құжаттар.
6-разряд
1. Жаңа технологияларды әзірлеу.
2. Технологиялық процесті басқару.
3. Халықаралық сапа стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Салмалар мен жартылай өнімді дайындау
Машықтар:
1-разряд
1. Толтырмаға арналған жемістер мен жидектерді дайындау.
2. Қарапайым ингредиенттерді тазалау және ұсақтау.
3. Жұмыс орнын таза ұстау.
2-разряд
1. Қарапайым жеміс және кілегей толтырмаларын дайындау.
2. Жартылай фабрикаттарды дайындау кезінде рецептураны сақтау.
3. Қарапайым құралдармен жұмыс істеу.
3-разряд
1. Орташа күрделіліктегі толтырмаларды дайындау.
2. Жартылай фабрикаттардың консистенциясын бақылау.
3. Өнімдерді термиялық өңдеуді қолдану.
4-разряд
1. Күрделі кремдер мен мусстарды дайындау.
2. Заманауи өңдеу технологияларын пайдалану.
3. Жартылай фабрикаттардың сапасын бақылау.
5-разряд

1. Разрабатывать новые виды начинок.
2. Анализировать качество сырья и готового продукта.
3. Руководить процессом приготовления.
Разряд 6.
1. Создавать новые фирменные рецептуры.
2. Осуществлять полный контроль технологического процесса.
3. Руководить бригадой по производству начинок.
Знания:
Разряд 1.
1. Основы приготовления простых начинок.
2. Санитарные правила.
3. Правила хранения продуктов.
Разряд 2.
1. Технология простых кремов и фруктовых начинок.
2. Влияние температуры на продукт.
3. Правила дозировки ингредиентов.
Разряд 3.
1. Технология сложных кремов и муссов.
2. Особенности карамелизации и желирования.
3. Влияние механической обработки.
Разряд 4.
1. Современные технологии приготовления начинок.
2. Методы улучшения качества.
3. Средства контроля.
Разряд 5.
1. Нормативные требования к качеству.
2. Методы оценки органолептических показателей.
3. Организация производственного процесса.
Разряд 6.
1. Разработка инновационных технологий.
2. Управление качеством на всех этапах.
3. Международные стандарты производства.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Формирование и выпечка кондитерских изделии
Навык 1:
Формование изделий
Умения:
Разряд 1.
1. Выполнять простое формование печенья.
2. Работать с формами и противнями.
3. Соблюдать гигиену.
Разряд 2.
1. Формовать изделия по рецептуре.
2. Подготавливать тесто к выпечке.
3. Работать с простым оборудованием.
Разряд 3.
1. Формовать изделия средней сложности.
2. Работать с разнообразными формами.
3. Контролировать размеры изделий.
Разряд 4.
1. Формовать сложные изделия.
2. Создавать изделия с декором.
3. Использовать механизированные линии.
Разряд 5.
1. Руководить процессом формования.
2. Обеспечивать единый стандарт.
3. Контролировать качество изделий.
Разряд 6.
1. Разрабатывать новые формы изделий.
2. Внедрять инновационные технологии.
3. Обеспечивать полный контроль производства.
Знания:
Разряд 1.
1. Основы формования.
2. Правила работы с тестом.
3. Санитарные правила.
Разряд 2.
1. Технология простого формования.
2. Влияние температуры на тесто.
3. Правила подготовки к выпечке.
Разряд 3.
1. Методы формования средней сложности.
2. Контроль массы и объема.
3. Использование специализированных инструментов.
Разряд 4.
1. Технология сложного формования.
2. Современные технологии.
3. Нормы качества.
Разряд 5.
1. Управление процессом формования.
2. Нормативные документы.
3. Организация рабочего процесса.
Разряд 6.
1. Международные стандарты качества.
2. Новые технологии формования.
3. Инновации в дизайне изделий.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Выпечка изделий
Умения:
Разряд 1.

1. Толтырмалардың жаңа түрлерін әзірлеу.
2. Шикізат пен дайын өнім сапасын талдау.
3. Дайындау процесіне басшылық жасау.
6-разряд
1. Жаңа фирмалық рецептураларды жасау.
2. Технологиялық процесті толық бақылауды жүзеге асыру.
3. Толтырма өндіру бригадасына жетекшілік ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Қарапайым толтырмаларды дайындау негіздері.
2. Санитарлық ережелер.
3. Өнімдерді сақтау ережелері.
2-разряд
1. Қарапайым кілегей мен жеміс толтырмаларының технологиясы.
2. Температураның өнімге әсері.
3. Ингредиенттерді мөлшерлеу ережелері.
3-разряд
1. Күрделі кілегей мен мусстардың технологиясы.
2. Карамелизация мен желатиндеудің ерекшеліктері.
3. Механикалық өңдеудің әсері.
4-разряд
1. Толтырма дайындаудың заманауи технологиялары.
2. Сапаны жақсарту әдістері.
3. Бақылау құралдары.
5-разряд
1. Сапаға қойылатын нормативтік талаптар.
2. Органолептикалық көрсеткіштерді бағалау әдістері.
3. Өндірістік процесті ұйымдастыру.
6-разряд
1. Инновациялық технологияларды әзірлеу.
2. Барлық кезеңдерде сапаны басқару.
3. Өндірістің халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Кондитерлік өнімдерді қалыптау және пісіру
1-дағды:
өнімдерді қалыптау
Машықтар:
1-разряд
1. Қарапайым печенье пішіндерін қалыптау.
2. Қалыптар мен табалармен жұмыс істеу.
3. Гигиенаны сақтау.
2-разряд
1. Рецептура бойынша бұйымдарды қалыптау.
2. Қамырды пісіруге дайындау.
3. Қарапайым жабдықтармен жұмыс істеу.
3-разряд
1. Орташа күрделіліктегі бұйымдарды қалыптау.
2. Түрлі пішіндермен жұмыс істеу.
3. Бұйымдардың өлшемдерін бақылау.
4-разряд
1. Күрделі бұйымдарды қалыптау.
2. Декоры бар бұйымдар жасау.
3. Механикаландырылған желілерді пайдалану.
5-разряд
1. Қалыптау процесіне басшылық жасау.
2. Біркелкі стандартты қамтамасыз ету.
3. Бұйымдардың сапасын бақылау.
6-разряд
1. Бұйымдардың жаңа пішіндерін әзірлеу.
2. Инновациялық технологияларды енгізу.
3. Өндіріс процесін толық бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Қалыптау негіздері.
2. Қамырмен жұмыс істеу ережелері.
3. Санитарлық ережелер.
2-разряд
1. Қарапайым қалыптау технологиясы.
2. Температураның қамырға әсері.
3. Пісіруге дайындау ережелері.
3-разряд
1. Орташа күрделіліктегі қалыптау әдістері.
2. Салмақ пен көлемді бақылау.
3. Арнайы құралдарды пайдалану.
4-разряд
1. Күрделі қалыптау технологиясы.
2. Заманауи технологиялар.
3. Сапа нормалары.
5-разряд
1. Қалыптау процесін басқару.
2. Нормативтік құжаттар.
3. Жұмыс процесін ұйымдастыру.
6-разряд
1. Халықаралық сапа стандарттары.
2. Қалыптаудың жаңа технологиялары.
3. Бұйым дизайнындағы инновациялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнімді пісіру
Машықтар:
1-разряд

1. Загружать изделия в печь.
2. Соблюдать простые режимы выпечки.
3. Поддерживать порядок.
Разряд 2.
1. Выпекать простые изделия.
2. Контролировать время и температуру.
3. Использовать духовку правильно.
Разряд 3.
1. Выпекать изделия средней сложности.
2. Контролировать равномерность пропекания.
3. Использовать термометры.
Разряд 4.
1. Работать с разными режимами.
2. Выпекать сложные изделия.
3. Контролировать влажность.
Разряд 5.
1. Руководить процессом выпечки.
2. Оптимизировать режимы.
3. Контролировать качество.
Разряд 6.
1. Разрабатывать новые технологии выпечки.
2. Внедрять современные системы.
3. Обеспечивать высокое качество.
Знания:
Разряд 1.
1. Основы выпечки.
2. Правила безопасности.
3. Санитарные нормы.
Разряд 2.
1. Режимы выпечки простых изделий.
2. Влияние температуры.
3. Правила пользования печью.
Разряд 3.
1. Технология выпечки средней сложности.
2. Контроль пропекания.
3. Методы проверки готовности.
Разряд 4.
1. Сложные режимы выпечки.
2. Современные печи.
3. Технология контроля влажности.
Разряд 5.
1. Организация процесса выпечки.
2. Оптимизация режимов.
3. Нормативные требования.
Разряд 6.
1. Новейшие технологии выпечки.
2. Международные стандарты.
3. Разработка новых методов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оформление и реализация кондитерских изделий
Навык 1:
Подготовка изделий к реализации
Умения:
Разряд 1.
1. Укладывать изделия в тару.
2. Подготавливать упаковку.
3. Соблюдать гигиену.
Разряд 2.
1. Упаковывать изделия.
2. Маркировать простые изделия.
3. Контролировать сохранность.
Разряд 3.
1. Готовить изделия к транспортировке.
2. Маркировать продукцию.
3. Проверять целостность упаковки.
Разряд 4.
1. Организовывать хранение.
2. Контролировать условия реализации.
3. Использовать современные материалы.
Разряд 5.
1. Руководить процессом упаковки.
2. Обеспечивать соответствие стандартам.
3. Контролировать транспортировку.
Разряд 6.
1. Разрабатывать фирменную упаковку.
2. Внедрять инновационные материалы.
3. Контролировать весь процесс реализации.
Знания:
Разряд 1.
1. Основы упаковки.
2. Правила гигиены.
3. Маркировка.
Разряд 2.
1. Технология упаковки.
2. Правила маркировки.
3. Влияние условий хранения.
Разряд 3.
1. Современные методы упаковки.
2. Правила транспортировки.
3. Нормы хранения.
Разряд 4.
1. Современные материалы.
2. Методы контроля условий.
3. Стандарты хранения.
Разряд 5.
1. Организация процесса.
2. Нормативные документы.
3. Методы обеспечения качества.
Разряд 6.
1. Международные стандарты упаковки.
2. Инновационные материалы.
3. Разработка фирменной упаковки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Украшение и оформление изделий
Умения:
Разряд 1.

1. Бұйымдарды пешке жүктеу.
2. Қарапайым пісіру режимдерін сақтау.
3. Тәртіп пен тазалықты сақтау.
2-разряд
1. Қарапайым бұйымдарды пісіру.
2. Уақыт пен температураны бақылау.
3. Пешті дұрыс пайдалану.
3-разряд
1. Орташа күрделіліктегі бұйымдарды пісіру.
2. Біркелкі пісуін бақылау.
3. Термометрлерді пайдалану.
4-разряд
1. Әртүрлі пісіру режимдерімен жұмыс істеу.
2. Күрделі бұйымдарды пісіру.
3. Ылғалдылықты бақылау.
5-разряд
1. Пісіру процесіне басшылық жасау.
2. Режимдерді оңтайландыру.
3. Сапаны бақылау.
6-разряд
1. Пісірудің жаңа технологияларын әзірлеу.
2. Заманауи жүйелерді енгізу.
3. Жоғары сапаны қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд
1. Пісіру негіздері.
2. Қауіпсіздік ережелері.
3. Санитарлық нормалар.
2-разряд
1. Қарапайым бұйымдарды пісіру режимдері.
2. Температураның әсері.
3. Пешті пайдалану ережелері.
3-разряд
1. Орташа күрделіліктегі бұйымдарды пісіру технологиясы.
2. Пісу дәрежесін бақылау.
3. Дайындықты тексеру әдістері.
4-разряд
1. Күрделі пісіру режимдері.
2. Заманауи пеш түрлері.
3. Ылғалдылықты бақылау технологиясы.
5-разряд
1. Пісіру процесін ұйымдастыру.
2. Режимдерді оңтайландыру.
3. Нормативтік талаптар.
6-разряд
1. Пісірудің жаңа технологиялары.
2. Халықаралық стандарттар.
3. Жаңа әдістерді әзірлеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Көндитерлік өнімдерді әрлеу және сату
1-дағды:
Өнімдерді сатуға дайындау
Машықтар:
1-разряд
1. Бұйымдарды қаптамаға салу.
2. Қаптаманы дайындау.
3. Гигиенаны сақтау.
2-разряд
1. Бұйымдарды орау.
2. Қарапайым бұйымдарға таңбалау жүргізу.
3. Сақталуын бақылау.
3-разряд
1. Бұйымдарды тасымалдауға дайындау.
2. Өнімге таңбалау жүргізу.
3. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
4-разряд
1. Сақтауды ұйымдастыру.
2. Өнімді өткізу шарттарын бақылау.
3. Заманауи материалдарды пайдалану.
5-разряд
1. Қаптау процесіне басшылық жасау.
2. Стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету.
3. Тасымалдауды бақылау.
6-разряд
1. Фирмалық қаптама әзірлеу.
2. Инновациялық материалдарды енгізу.
3. Өнімді өткізу процесін толық бақылау.
Білімдер:
1-разряд
1. Қаптама негіздері.
2. Гигиена ережелері.
3. Таңбалау.
2-разряд
1. Қаптау технологиясы.
2. Таңбалау ережелері.
3. Сақтау жағдайларының әсері.
3-разряд
1. Қаптаудың заманауи әдістері.
2. Тасымалдау ережелері.
3. Сақтау нормалары.
4-разряд
1. Заманауи материалдар.
2. Шарттарды бақылау әдістері.
3. Сақтау стандарттары.
5-разряд
1. Процесті ұйымдастыру.
2. Нормативтік құжаттар.
3. Сапаны қамтамасыз ету әдістері.
6-разряд
1. Қаптаманың халықаралық стандарттары.
2. Инновациялық материалдар.
3. Фирмалық қаптама әзірлеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Өнімдерді әрлеу және безендіру
Машықтар:
1-разряд

1. Выполнять простое украшение.
2. Использовать готовые элементы.
3. Поддерживать чистоту.
Разряд 2.
1. Украшать простые изделия кремом.
2. Пользоваться кондитерским мешком.
3. Подготавливать украшения.
Разряд 3.
1. Украшать изделия средней сложности.
2. Использовать декоративные элементы.
3. Создавать простые рисунки.
Разряд 4.
1. Украшать сложные торты.
2. Создавать многоцветные украшения.
3. Работать с карамелью.
Разряд 5.
1. Разрабатывать новые методы украшения.
2. Контролировать качество декора.
3. Руководить группой оформителей.
Разряд 6.
1. Создавать фирменный стиль изделий.
2. Внедрять инновационные методы.
3. Контролировать весь процесс.
Знания:
Разряд 1.
1. Основы украшения.
2. Санитарные правила.
3. Правила хранения украшений.
Разряд 2.
1. Технология простого декора.
2. Основы колористики.
3. Инструменты для украшения.
Разряд 3.
1. Современные методы декора.
2. Особенности работы с кремом.
3. Методы нанесения рисунков.
Разряд 4.
1. Технология сложного декора.
2. Работа с карамелью и шоколадом.
3. Современные тенденции.
Разряд 5.
1. Организация процесса украшения.
2. Нормативные требования.
3. Разработка новых идей.
Разряд 6.
1. Международные стандарты декора.
2. Инновационные технологии.
3. Фирменный стиль.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Аккуратность
Способность к обучению и самообучению
Творчество и креативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Кулинар (общий профиль)
6
Технолог пищевой безопасности
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Исполнитель:
Ерғабыл Бақтыбек Жасқайратұлы, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОЮЛ "Союз пищевых предприятий Казахстана"
Руководитель проекта:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Номер телефона: +7 (701) 799 18 91
Исполнители:
Анаятова Ирина Викторовна, +7 (776) 769 15 5, 121219891@mail.ru
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
17. 4 декабря 2024 г.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
19. 30 октября 2025 г.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 18 декабря 2024 г.
21. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 1 декабря 2028 г.
Приложение 10
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 477
Профессиональный стандарт: "Производство приготовленных пищевых продуктов и полуфабрикатов"

1. Қарапайым безендіру жұмыстарын орындау.
2. Дайын элементтерді пайдалану.
3. Тазалықты сақтау.
2-разряд
1. Қарапайым бұйымдарды кілегеймен безендіру.
2. Кондитерлік қалташаны (мешок) пайдалану.
3. Безендіру элементтерін дайындау.
3-разряд
1. Орташа күрделіліктегі бұйымдарды безендіру.
2. Декоративтік элементтерді пайдалану.
3. Қарапайым суреттер жасау.
4-разряд
1. Күрделі торттарды безендіру.
2. Көптүсті әшекейлер жасау.
3. Карамельмен жұмыс істеу.
5-разряд
1. Безендірудің жаңа әдістерін әзірлеу.
2. Декор сапасын бақылау.
3. Безендірушілер тобын басқару.
6-разряд
1. Бұйымдардың фирмалық стилін жасау.
2. Инновациялық әдістерді енгізу.
3. Процесті толық бақылау.
Білімдер:
1-разряд
1. Безендіру негіздері.
2. Санитарлық ережелер.
3. Безендіру элементтерін сақтау қағидалары.
2-разряд
1. Қарапайым декор технологиясы.
2. Түстану негіздері.
3. Безендіруге арналған құралдар.
3-разряд
1. Заманауи декор әдістері.
2. Креммен жұмыс істеу ерекшеліктері.
3. Сурет салу және өрнек түсіру тәсілдері.
4-разряд
1. Күрделі декор технологиясы.
2. Карамель және шоколадпен жұмыс істеу.
3. Заманауи үрдістер мен стильдер.
5-разряд
1. Безендіру процесін ұйымдастыру.
2. Нормативтік талаптар мен стандарттар.
3. Жаңа идеялар мен тәсілдерді әзірлеу.
6-разряд
1. Халықаралық декор стандарттары.
2. Инновациялық технологиялар.
3. Фирмалық стиль мен көркемдік шешімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Дәлдік
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Шығармашылық және шығармашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Аспаз (жалпы профиль)
6
Азық-түлік өндірісінің технологі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орындаушы:
Бақтыбек Жасқайратұлы Ерғабыл, +7 (717) 255 59 12, yergabyl.b@minagri.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның тамақ кәсіпорындары одағы" ЗТБ
Жоба жетекшісі:
Сабралиева М.Д.
E-mail: sppk@sppk.kz
Телефон нөмірі: +7 (701) 799 18 91
Орындаушылар:
Ирина Викторовна Анаятова, +7 (776) 769 15 5, 121219891@mail.ru
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы
18. 4 желтоқсан.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 30 қазан.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 18 желтоқсан.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 жыл.
22. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 1 желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 477 бұйрығына
10-қосымша
Кәсіптік стандарт "Дайындалған тамақ өнімдері мен жартылай фабрикаттар өндіру" кәсіптік стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Производство приготовленных пищевых продуктов и полуфабрикатов" применяется в области производства готовых блюд, пищевых полуфабрикатов, кулинарных изделий и другой продукции общественного питания. Он охватывает все стадии технологического процесса - от подготовки и обработки сырья до тепловой обработки, фасовки, упаковки, хранения, транспортировки и реализации готовых продуктов. Стандарт определяет требования к квалификации и профессиональным навыкам работников, занятых в производстве приготовленных пищевых продуктов и полуфабрикатов, устанавливает перечень трудовых функций, необходимых компетенций, а также содержит рекомендации по современному оборудованию, санитарным нормам, технологическим процессам и требованиям безопасности пищевого производства. Разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и может применяться при формировании требований к соискателю для приема на работу, разработке образовательных программ, в том числе для обучения и повышения квалификации персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования, а также для решения широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях пищевой промышленности и сферы общественного питания.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Бракераж – повседневный контроль за качеством приготовления продукции;
2) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) Навык – способность применять знания и умения, позволяющие выполнять профессиональную задачу целиком;
4) Дошник – большой чан, служащий для квашения капусты;
5) Дефростация мяса – процесс размораживания мяса;
6) Отруб – мясо - костная часть туши, отделенная в соответствии с принятой схемой разделки;
7) Обвалка мяса – процесс отделения мякоти от костей, не допуская глубоких (более 1 см) порезов крупных мышц (мякоти);
8) Полуфабрикат – продукт или изделие, прошедшее одну или несколько видов механической обработки, но требующей дальнейшей тепловой обработки;
9) Органолептический метод оценки качества полуфабриката – метод оценки по внешнему виду, запаху, цвету, вкусу и консистенции;

1-тарау. Жалпы ережелер
Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Дайындалған тамақ өнімдері мен жартылай фабрикаттар өндіру" кәсіптік стандарты дайын тамақтарды, тағамдық жартылай фабрикаттарды, кулинарлық өнімдер мен басқа да қоғамдық тамақтандыру өнімдерін өндіру саласында қолданылады. Ол шикізатты дайындаудан және өңдеуден бастап жылумен өңдеу, буып-түю, орау, сақтау, тасымалдау және дайын өнімді өткізгенге дейінгі тахнолгиялық процестің барлық кезеңін қамтиды.
Стандарт дайын тағам өнімдері мен жартылай фабрикаттарды өндірумен айналысатын қызметкерлердің біліктілігіне және кәсіби дағдыларына қойылатын талаптарды айқындайды, еңбек функциялары мен қажетті құзыреттер тізбесін белгілейді, сондай-ақ заманауи жабдықтарға, санитариялық нормаларға, технологиялық үдерістерге және тағам өндірісіндегі қауіпсіздік талаптарына қатысты ұсынымдарды қамтиды.
Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасының "Кәсіптік біліктілік туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленген және жұмысқа қабылдау үшін үміткерлерге қойылатын талаптарды қалыптастыруда, білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындардағы персоналды оқыту және біліктілігін арттыру бағдарламаларын әзірлеуде, қызметкерлер мен білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіби біліктілігін тануда, сондай-ақ тағам өнеркәсібі мен қоғамдық тамақтандыру саласындағы ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқарудың кең ауқымды міндеттерін шешу барысында қолданылуы мүмкін.
1. Стандарт тамақ өнеркәсібіндегі өндірістік қызметтің көптеген аспектілерін қамтиды және қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігін қалыптастыруға, сондай-ақ осы саладағы еңбек процестерін реттеуге негіз болады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Бракераж – өнімді дайындау сапасын күнделікті бақылау;
2) Білім – кәсіби тапсырма шеңберінде әрекеттерді орындауға қажетті меңгерілген және игерілген ақпарат;
3) Дағды – кәсіби тапсырманы толық орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті; 4) Дошник – қырыққабатты маринадтауға қызмет ететін үлкен кеспек;
5) Ет дефростациясы – етті жібіту процесі;
6) Кесілген ет – қабылданған кесу схемасына сәйкес бөлінген ұшаның ет-сүйек бөлігі;
7) Етті сүйектен бөлу – ірі бұлшықеттердің (жұмсақ еттің) терең (10 см-ден астам) кесілуіне жол бермей, жұмсақ етті сүйектен бөлу процесі;
8) Жартылай фабрикат – механикалық өңдеудің бір немесе бірнеше түрінен өткен, бірақ одан әрі термиялық өңдеуді қажет ететін өнім немесе бұйым;
9) Жартылай фабрикаттардың сапасын бағалаудың органолептикалық әдісі – сыртқы түрі, иісі, түсі, дәмі мен консистенциясы бойынша бағалау әдісі;

10) Профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
11) Профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
12) Выбивание котлетной массы – процесс насыщение массы кислородом воздуха, равномерного распределения специй и однородной консистенции;
13) Калибровка овощей – отбор овощей по размерам, что уменьшает количество отходов при очистке машинным способом;
14) Сортировка овощей – отбор овощей по степени зрелости, форме и другим признакам, определяющим кулинарное использование;
15) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
16) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
17) Льезон – смесь яиц и молока (или воды), в которой смачивают изделия перед панированием для лучшего удержания панировки;
18) Профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
19) Трамбовка и копры – приспособления для трамбования капусты при засолке;
20) Сульфитация – химическая кулинарная обработка очищенного картофеля сернистым ангидридом или раствором солей сернистой кислоты с целью предотвращения от потемнения;
21) Зачистка или жиловка – освобождения мясо от сухожилий, грубой поверхностной пленки, хрящей и излишнего жира;
22) Ферментация – биохимический процесс переработки сырья, протекающий под воздействием ферментов, вырабатываемых соответствующими видами микроорганизмов.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
2) ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
4) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих
5) ТиПО – Техническое и профессиональное образование
6) ISO – International Organization for Standardization (Халықаралық стандарттау ұйымы)
7) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points (қауіп-қатерді талдау және сындарлы бақылау нүктелері )
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

10) Кәсіби біліктілік – мамандық бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеру дәрежесін сипаттайтын кәсіби дайындық деңгейі;
11) Кәсібтік стандарт – белгілі бір кәсіби қызмет саласында білімге, іскерлікке, дағдыларға, еңбек өтіліне, формалды және (немесе) бейресми, және (немесе) бейформалды білімге, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасы мен жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
12) Котлет массасын ұрып араластыру – массаны ауаның оттегімен қанықтыру, дәмдеуіштердің біркелкі таралуы және біртекті консистенция процесі;
13) Көкөністерді калибрлеу – көкөністерді мөлшеріне қарай таңдау, бұл машинада тазалау кезінде қалдықтарды азайтады;
14) Көкөністерді сұрыптау – көкөністерді пісу дәрежесі, пішіні және аспаздық пайдалануды анықтайтын басқа белгілері бойынша таңдау;
15) Дағды – кәсіби тапсырма шеңберінде жекелеген жеке әрекеттерді физикалық және (немесе) ой еңбегі арқылы орындау қабілеті;
16) Құзырет – бір немесе бірнеше кәсіби тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті, олар еңбек функциясының құрамдас бөлігі болып табылады;
17) Льезон – нан үгіндісіне аунатылған өнімді жақсы ұстау үшін үгіндіге аунатар алдында салып алатын жұмыртқа мен сүттің (немесе судың) қоспасы;
18) Мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
19) Нығыздауыштар мен копрлар –қырыққабатты тұздаған кезде нығыздауға арналған құрылғылар;
20) Сульфитация – аршылған картопты күкіртті ангидридпен немесе күкірт қышқылы тұздарының ерітінділерімен химиялық аспаздық өңдеу;
21) Тазалау және тамырлау – етті сіңірлерден, қатты беткі қабықтан, шеміршектен және артық майдан босату;
22) Ферментация – микроорганизмдердің тиісті түрлері шығаратын ферменттердің әсерінен өтетін шикізатты өңдеудің биохимиялық процесі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы;
2) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
3) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
4) БА – Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) ТжКБ – Техникалық және кәсіптік білім беру;
6) ISO – International Organization for Standardization (Халықаралық стандарттау ұйымы);
7) HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points (қауіп-қатерді талдау және сындарлы бақылау нүктелері).
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты

4. Название профессионального стандарта: Производство приготовленных пищевых продуктов и полуфабрикатов
5. Код профессионального стандарта: C120
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность
10 Производство продуктов питания
10.8 Производство прочих продуктов питания
10.89 Производство прочих продуктов питания, не включенных в другие группировки
10.89.9 Производство прочих пищевых продуктов, не включенных в другие группировки
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по профессиям занятых при переработке мяса, рыбы, птицы и овощей для производства пищевых полуфабрикатов. На основе данного стандарта могут быть разработаны стандарты предприятия, требования по повышению их квалификации и аттестации функциональные обязанности работников.
8. Перечень карточек профессий:
7) Контролер пищевой продукции - 4 уровень ОРК
8) Инженеры-технологи пищевого производства - 6 уровень ОРК
9) Изготовитель пищевых полуфабрикатов - 3 уровень ОРК
10) Засольщик овощей - 3 уровень ОРК
11) Подготовитель пищевого сырья и материалов - 2 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Контролер пищевой продукции":
Код группы:
7500-0
Код наименования занятия:
7500-0-010
Наименование профессии:
Контролер пищевой продукции
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 89. Контролер пищевой продукции, 2 разряд
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 90. Контролер пищевой продукции, 3 разряд
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 91. Контролер пищевой продукции, 4 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Дайындалған тамақ өнімдері мен жартылай фабрикаттарды өндіру;
5. Кәсіптік стандарттың коды: C120;
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
10 Тамақ өнімдерін өндіру;
10.8 Басқа да тамақ өнімдерін өндіру;
10.89 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру;
10.89.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де тамақ өнімдерін өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Етті, балықты, құсты және көкөністерді қайта өңдеу арқылы тағамдық жартылай фабрикаттар өндірумен айналысатын мамандардың қызметі. Осы стандарттың негізінде кәсіпорын стандарттарын, олардың біліктілігін арттыру мен аттестациялау талаптарын, сондай-ақ қызметкерлердің функционалдық міндеттерін әзірлеуге болады.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
7) Тамақ өнімін бақылаушы - СБШ-ның 4 деңгейі;
8) Азық-түлік өндірісінің инженер-технологтары - СБШ-ның 6 деңгейі;
9) Тамақ жартылай фабрикаттарын жасаушы - СБШ-ның 3 деңгейі;
10) Көкөністерді тұздаушы - СБШ-ның 3 деңгейі;
11) Тағам өнімдері мен материалдарды даярлаушы - СБШ-ның 2 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Тамақ өнімін бақылаушы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
7500-0
Қызмет атауының коды:
7500-0-010
Кәсіптің атауы:
Тамақ өнімін бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
89-параграф. Азық-түлік өнімдерін бақылаушы, 2-разряд
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
90-параграф. Азық-түлік өнімдерін бақылаушы, 3-разряд
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
91-параграф. Азық-түлік өнімдерін бақылаушы, 4-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

2 разряд: Опыт работы не требуется. Допускается обучение непосредственно на рабочем месте под руководством мастера или контролера более высокой квалификации. Работник должен пройти первичный инструктаж по санитарным нормам, технике безопасности и правилам внутреннего контроля качества. 3 разряд: Не менее 6 месяцев работы в должности контролера пищевой продукции 2 разряда или завершение профессионального обучения (производственные курсы, колледж) по специальности "Контроль качества пищевых продуктов" или "Технология пищевого производства". Работник должен владеть методами органолептической оценки и уметь оформлять результаты контроля. 4 разряд: Не менее 1 года работы в должности контролера пищевой продукции 3 разряда. Обязателен опыт самостоятельного ведения контроля качества на всех стадиях технологического процесса, участие в проверках санитарного состояния и оформлении отчетной документации. При наличии среднего специального образования (техникум, колледж) стаж может быть сокращен до 6 месяцев.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по улучшению технического оснащения и технологического процесса предприятия.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Контроль поступающего сырья и материалов
2. Контроль технологического процесса производства
Дополнительные трудовые функции:
1. Контроль готовой продукции и оформление результатов проверки
Трудовая функция 1:
Контроль поступающего сырья и материалов
Навык 1:
Контроль санитарного состояния производственных участков
Умения:
2 разряд:
1. Проверять чистоту рабочих мест.
2. Контролировать наличие санитарной одежды.
3. Сообщать о нарушениях мастеру.
3 разряд:
1. Проверять состояние оборудования и инвентаря.
2. Контролировать соблюдение санитарных правил.
3. Отмечать выявленные несоответствия.
4 разряд:
1. Проводить плановый санитарный контроль.
2. Оформлять акты санитарной проверки.
3. Контролировать устранение выявленных нарушений.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии и личной гигиены.
2. Правила уборки и дезинфекции.
3. Требования к санитарной одежде.
3 разряд:
1. Санитарные нормы и правила (СанПиН).
2. Методы контроля чистоты.
3. Ответственность за нарушения санитарного режима.
4 разряд:
1. Порядок проведения санитарных осмотров.
2. Методы лабораторного контроля санитарного состояния.
3. Международные стандарты HACCP по гигиене и безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Прием и проверка качества сырья
Умения:
2 разряд:

2-разряд: Жұмыс өтілі талап етілмейді. Оқыту шебердің немесе жоғары білікті бақылаушының басшылығымен тікелей жұмыс орнында жүргізілуі мүмкін. Қызметкер санитарлық нормалар, еңбекті қорғау және ішкі сапа бақылау ережелері бойынша бастапқы нұсқаудан өтуі тиіс. 3-разряд: 2-разрядтағы азық-түлік өнімдерін бақылаушы лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі болуы немесе "Азық-түлік өнімдерінің сапасын бақылау" не "Тамақ өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша кәсіби оқуды (өндірістік курстарды, колледжді) аяқтауы қажет. Қызметкер органолептикалық бағалау әдістерін меңгеріп, бақылау нәтижелерін рәсімдей білуі тиіс. 4-разряд: 3-разрядтағы азық-түлік өнімдерін бақылаушы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Сапаны технологиялық үдерістің барлық кезеңдерінде өздігінен бақылау тәжірибесі, санитарлық жағдайды тексеруге қатысу және есептік құжаттаманы рәсімдеу тәжірибесі міндетті болып табылады. Орта арнаулы білімі (техникум, колледж) бар болған жағдайда жұмыс өтілі 6 айға дейін қысқартылуы мүмкін.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның техникалық жабдықталуы мен технологиялық процесін жақсарту бойынша жұмыстарды орындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Түскен шикізат пен материалдарды бақылау
2. Өндірістің технологиялық процессін бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дайын өнімді бақылау және нәтижесін тіркеу
1-еңбек функциясы:
Түскен шикізат пен материалдарды бақылау
1-дағды:
Өндірістік участкелердің санитарлық жағдайын бағалау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жұмыс орындарының тазалығын тексеру.
2. Санитарлық киімнің болуын бақылау.
3. Бұзушылықтар туралы шеберге хабарлау.
3-разряд:
1. Жабдықтар мен аспаптардың күйін тексеру.
2. Санитарлық ережелердің сақталуын бақылау.
3. Анықталған сәйкессіздіктерді тіркеу.
4-разряд:
1. Жоспарлы санитарлық бақылау жүргізу.
2. Санитарлық тексеру актілерін рәсімдеу.
3. Анықталған бұзушылықтардың жойылуын бақылау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Санитария және жеке гигиена негіздері.
2. Жинау және дезинфекциялау ережелері.
3. Санитарлық киімге қойылатын талаптар.
3-разряд:
1. Санитарлық нормалар мен ережелер (СанПиН).
2. Тазалықты бақылау әдістері.
3. Санитарлық тәртіп бұзылған жағдайда жауапкершілік.
4-разряд:
1. Санитарлық тексерулерді жүргізу тәртібі.
2. Санитарлық жағдайды зертханалық бақылау әдістері.
3. Гигиена мен қауіпсіздік бойынша HACCP халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Шикізатты қабылдау және сапасын тексеру
Машықтар:
2-разряд:

1. Принимать сырье под руководством мастера.
2. Проверять целостность упаковки и срок годности.
3. Сортировать сырье по видам.
3 разряд:
1. Определять качество сырья по внешним признакам.
2. Проверять соответствие маркировки.
3. Оформлять результаты первичного контроля.
4 разряд:
1. Контролировать качество сырья в соответствии с ГОСТ и ТУ.
2. Отбирать пробы для лабораторного анализа.
3. Вести документацию по входному контролю.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии и гигиены.
2. Правила приемки пищевого сырья.
3. Виды и свойства основных материалов.
3 разряд:
1. Основные требования ГОСТ к сырью.
2. Методы органолептической оценки.
3. Правила оформления актов приемки.
4 разряд:
1. Порядок проведения входного контроля.
2. Методы лабораторного отбора проб.
3. Нормативно-технические документы (ГОСТ, СанПиН, ТУ).
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль технологического процесса производства
Навык 1:
Контроль параметров технологических операций
Умения:
2 разряд:
1. Наблюдать за процессом производства.
2. Проверять температуру и время обработки.
3. Сообщать мастеру об отклонениях.
3 разряд:
1. Контролировать соблюдение технологических карт.
2. Проверять дозировку ингредиентов.
3. Фиксировать результаты наблюдений.
4 разряд:
1. Проводить комплексный контроль технологических параметров.
2. Анализировать причины брака.
3. Вносить предложения по устранению отклонений.
Знания:
2 разряд:
1. Основы технологического процесса.
2. Параметры тепловой и механической обработки.
3. Правила безопасности при работе.
3 разряд:
1. Технологические карты и режимы обработки.
2. Нормы допустимых отклонений.
3. Методы измерений и контроля.
4 разряд:
1. Стандарты производственного контроля.
2. Причины отклонений технологических параметров.
3. Требования ГОСТ и ISO к производственным процессам.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль качества полуфабрикатов в процессе изготовления
Умения:
2 разряд:
1. Проверять внешний вид и массу полуфабрикатов.
2. Отбирать образцы по указанию мастера.
3. Следить за чистотой тары.
3 разряд:
1. Контролировать консистенцию и цвет полуфабрикатов.
2. Проверять соблюдение рецептуры.
3. Фиксировать результаты контроля.
4 разряд:
1. Определять органолептические показатели качества.
2. Анализировать причины брака.
3. Составлять отчеты о качестве продукции.
Знания:
2 разряд:
1. Виды полуфабрикатов и их характеристики.
2. Основы санитарии.
3. Простые методы визуального контроля.
3 разряд:
1. Требования ГОСТ к качеству полуфабрикатов.

1. Шебердің басшылығымен шикізатты қабылдау.
2. Қаптаманың бүтіндігін және жарамдылық мерзімін тексеру.
3. Шикізатты түрлері бойынша сұрыптау.
3-разряд:
1. Шикізаттың сапасын сыртқы белгілері бойынша анықтау.
2. Таңбалаудың сәйкестігін тексеру.
3. Бастапқы бақылау нәтижелерін рәсімдеу.
4-разряд:
1. Шикізат сапасын МемСТ талаптарына сәйкес бақылау.
2. Зертханалық талдау үшін сынамалар алу.
3. Кіріс бақылауы бойынша құжаттаманы жүргізу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Санитария мен гигиена негіздері.
2. Азық-түлік шикізатын қабылдау ережелері.
3. Негізгі материалдардың түрлері мен қасиеттері.
3-разряд:
1. Шикізатқа қойылатын негізгі МемСТ талаптары.
2. Органолептикалық бағалау әдістері.
3. Қабылдау актілерін рәсімдеу ережелері.
4-разряд:
1. Кіріс бақылауын жүргізу тәртібі.
2. Зертханалық сынама алу әдістері.
3. Нормативтік-техникалық құжаттар (МемСТ, СанЕмН).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өндірістің технологиялық процессін бақылау
1-дағды:
Технологиялық операциялардың көрсеткішін бағалау
Машықтар:
2-разряд:
1. Өндіріс үдерісін бақылау.
2. Өңдеу температурасы мен уақытын тексеру.
3. Ауытқулар туралы шеберге хабарлау.
3-разряд:
1. Технологиялық карталардың сақталуын бақылау.
2. Ингредиенттердің мөлшерін тексеру.
3. Бақылау нәтижелерін тіркеу.
4-разряд:
1. Технологиялық параметрлерді кешенді бақылау жүргізу.
2. Ақаудың себептерін талдау.
3. Ауытқуларды жою бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Технологиялық үдерістің негіздері.
2. Жылулық және механикалық өңдеу параметрлері.
3. Жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелері.
3-разряд:
1. Технологиялық карталар мен өңдеу режимдері.
2. Рұқсат етілген ауытқу нормалары.
3. Өлшеу және бақылау әдістері.
4-разряд:
1. Өндірістік бақылау стандарттары.
2. Технологиялық параметрлердің ауытқу себептері.
3. Өндірістік үдерістерге арналған МемСТ және ISO талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет емес
2-дағды:
Дайындалу барысындағы жартылай дайын өнімдердің сапасын бақылау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жартылай фабрикаттардың сыртқы түрі мен массасын тексеру.
2. Шебердің нұсқауы бойынша үлгілерді іріктеу.
3. Ыдыстың тазалығын бақылау.
3-разряд:
1. Жартылай фабрикаттардың консистенциясы мен түсін бақылау.
2. Рецептураның сақталуын тексеру.
3. Бақылау нәтижелерін тіркеу.
4-разряд:
1. Сапаның органолептикалық көрсеткіштерін анықтау.
2. Ақаудың себептерін талдау.
3. Өнім сапасы туралы есептер дайындау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Жартылай фабрикаттардың түрлері және олардың сипаттамалары.
2. Санитария негіздері.
3. Көрнекі бақылаудың қарапайым әдістері.
3-разряд:
1. Жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын МемСТ талаптары.

2. Методы контроля массы и консистенции.
3. Правила фиксации результатов контроля.
4 разряд:
1. Методы органолептического и лабораторного анализа.
2. Критерии оценки соответствия стандартам.
3. Нормативы качества и сроков годности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Контроль готовой продукции и оформление результатов проверки
Навык 1:
Контроль качества и безопасности готовой продукции
Умения:
2 разряд:
1. Проверять внешний вид готовых изделий.
2. Контролировать герметичность упаковки.
3. Сортировать изделия по видам.
3 разряд:
1. Проверять вкус, запах и цвет готовой продукции.
2. Определять соответствие внешнего вида стандартам.
3. Оформлять ярлыки качества.
4 разряд:
1. Проводить комплексную проверку готовой продукции.
2. Анализировать результаты лабораторных исследований.
3. Участвовать в приемке готовой продукции на склад.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии и гигиены.
2. Правила упаковки и маркировки.
3. Признаки брака продукции.
3 разряд:
1. Нормативы качества готовой продукции.
2. Методы органолептического контроля.
3. Требования ГОСТ к маркировке.
4 разряд:
1. Система стандартов HACCP и ISO 22000.
2. Методы анализа качества готовой продукции.
3. Порядок сертификации пищевой продукции.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Документирование и отчетность результатов контроля
Умения:
2 разряд:
1. Заполнять простые формы отчетности.
2. Передавать данные мастеру.
3. Поддерживать порядок в журнале учета.
3 разряд:
1. Оформлять акты контроля.
2. Вносить данные в производственные журналы.
3. Своевременно сообщать о нарушениях.
4 разряд:
1. Вести полную документацию по качеству.
2. Составлять отчеты для руководства и лаборатории.
3. Анализировать статистику брака и несоответствий.
Знания:
2 разряд:
1. Правила оформления записей.
2. Основы внутреннего контроля.
3. Виды отчетных документов.
3 разряд:
1. Формы производственной отчетности.
2. Требования к документам контроля качества.
3. Ответственность за достоверность записей.
4 разряд:
1. Системы документации HACCP.
2. Методы анализа данных контроля.
3. Международные стандарты ISO 9001 и ISO 22000.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Аккуратность
Мотивированность
Поиск и анализ информации
Творчество и креативность
Структурированное решение проблем
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Технолог по консервированию пищевых продуктов
3
Изготовитель пищевых полуфабрикатов
10. Карточка профессии "Инженеры-технологи пищевого производства":
Код группы:

2. Массаны және консистенцияны бақылау әдістері.
3. Бақылау нәтижелерін тіркеу ережелері.
4-разряд:
1. Органолептикалық және зертханалық талдау әдістері.
2. Стандарттарға сәйкестікті бағалау критерийлері.
3. Сапа мен жарамдылық мерзімінің нормативтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Дайын өнімді бақылау және нәтижесін тіркеу
1-дағды:
Дайын өнімнің сапасын және қауіпсіздігін бағалау
Машықтар:
2-разряд:
1. Дайын өнімдердің сыртқы түрін тексеру.
2. Қаптаманың тығыздығын бақылау.
3. Өнімдерді түрлері бойынша сұрыптау.
3-разряд:
1. Дайын өнімнің дәмін, иісін және түсін тексеру.
2. Сыртқы түрінің стандарттарға сәйкестігін анықтау.
3. Сапа белгілерін (жапсырмаларды) рәсімдеу.
4-разряд:
1. Дайын өнімге кешенді тексеру жүргізу.
2. Зертханалық талдау нәтижелерін талдау.
3. Дайын өнімді қоймаға қабылдауға қатысу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Санитария мен гигиена негіздері.
2. Қаптау және таңбалау ережелері.
3. Өнім ақауларының белгілері.
3-разряд:
1. Дайын өнімнің сапа нормативтері.
2. Органолептикалық бақылау әдістері.
3. Таңбалауға қойылатын МемСТ талаптары.
4-разряд:
1. HACCP және ISO 22000 стандарттар жүйесі.
2. Дайын өнім сапасын талдау әдістері.
3. Азық-түлік өнімдерін сертификаттау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Бақылау нәтижелері мен есптерді құжатқа түсіру
Машықтар:
2-разряд:
1. Есептіліктің қарапайым нысандарын толтыру.
2. Мәліметтерді шеберге беру.
3. Есеп журналының тәртібін сақтау.
3-разряд:
1. Бақылау актілерін рәсімдеу.
2. Өндірістік журналдарға деректер енгізу.
3. Бұзушылықтар туралы уақтылы хабарлау.
4-разряд:
1. Сапа бойынша толық құжаттаманы жүргізу.
2. Басшылық пен зертханаға арналған есептерді дайындау.
3. Ақаулар мен сәйкессіздіктер статистикасын талдау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Жазбаларды рәсімдеу ережелері.
2. Ішкі бақылаудың негіздері.
3. Есептік құжаттардың түрлері.
3-разряд:
1. Өндірістік есеп беру нысандары.
2. Сапаны бақылау құжаттарына қойылатын талаптар.
3. Жазбалардың дұрыстығы үшін жауапкершілік.
4-разряд:
1. HACCP құжаттама жүйелері.
2. Бақылау деректерін талдау әдістері.
3. ISO 9001 және ISO 22000 халықаралық стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дәлдік
Мотивация
Ақпаратты іздеу және талдау
Шығармашылық және шығармашылық
Құрылымдық мәселелерді шешу
Бастамашылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Азық-түлік өндірісінің инженер-технологтары
3
Жартылай дайын тағам өнімдерін дайындаушы
10. "Азық-түлік өндірісінің инженер-технологтары" кәсіп карточкасы
Топтың коды:

Параграф 49. Инженер-технолог (Технолог)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет; инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет; инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективного функционирования процессов производства пищевых полуфабрикатов, включая планирование, управление производственными ресурсами, контроль выполнения сменных и суточных заданий, анализ производственной эффективности и внедрение мероприятий по повышению качества и снижению издержек.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и совершенствование технологических процессов
2. Контроль качества и безопасности продукции
3. Организация производственного процесса и управление персоналом
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и совершенствование технологических процессов
Навык 1:
Разработка и совершенствование технологических процессов
Умения:
1. Разрабатывать технологические схемы, рецептуры и технологические карты на различные виды продукции.
2. Проводить расчеты выхода продукции, нормы закладки сырья и энергопотребления.
3. Адаптировать технологические процессы под новое оборудование и сырье.
4. Участвовать в разработке новых видов продукции и их внедрении в производство.
Знания:
1. Основы технологии пищевых производств и переработки сырья.
2. Требования ГОСТ, ТУ, СанПиН, ТР ТС к пищевой продукции.
3. Методы технологического проектирования и стандартизации.
4. Системы менеджмента безопасности пищевой продукции (HACCP, ISO 22000).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Совершенствование и оптимизация технологического оборудования
Умения:

49-параграф. Инженер-технолог (Технолог)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Инженер-технолог I санаты: Тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-технолог лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Инженер-технолог II санаты: Тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-технолог лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Инженер-технолог (санатсыз): Тиісті бағыт бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар және жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі (арнаулы орта, кәсіби орта) білімі бар және I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы қажет.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тағамдық жартылай фабрикаттар өндірісінің үдерістерін тиімді жүргізуді қамтамасыз ету – оған жоспарлау, өндірістік ресурстарды басқару, ауысымдық және тәуліктік тапсырмалардың орындалуын бақылау, өндірістік тиімділікті талдау, сапаны арттыру және шығындарды азайту шараларын енгізу кіреді.
Еңбек функцияларынң сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық үдерістерді әзірлеу және жетілдіру
2. Өнімдердің қауіпсіздігі мен сапасын бақылау
3. Өндірістік үдерісті ұйымдастыру және персоналды басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Технологиялық үдерістерді әзірлеу және жетілдіру
1-дағды:
Технологиялық процестерді әзірлеу және жетілдіру
Машықтар:
1. Әртүрлі өнім түрлеріне арналған технологиялық сызбаларды, рецептуралар мен технологиялық карталарды әзірлеу.
2. Өнім шығымы, шикізат мөлшері және энергия тұтыну нормалары бойынша есептер жүргізу.
3. Технологиялық процестерді жаңа жабдықтар мен шикізат түрлеріне бейімдеу.
4. Жаңа өнім түрлерін әзірлеу және оларды өндіріске енгізу жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
1. Тамақ өнімдерін өндіру және шикізатты қайта өңдеу технологиясының негіздері.
2. Азық-түлік өнімдеріне қойылатын МемСТ, СанЕмН талаптары.
3. Технологиялық жобалау және стандарттау әдістері.
4. Азық-түлік өнімдерінің қауіпсіздігін басқару жүйелері (HACCP, ISO 22000).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Технологиялық жабдықтарды жетілдіру және оңтайландыру
Машықтар:

1. Анализировать производственные показатели, выявлять узкие места и причины потерь.
2. Разрабатывать мероприятия по модернизации технологического оборудования.
3. Осуществлять подбор и внедрение нового оборудования и линий.
4. Вести паспортизацию технологического оборудования и обновление технической документации.
Знания:
1. Конструкции и принципы работы оборудования пищевых производств.
2. Методы расчета технологических режимов и производительности линий.
3. Правила технической эксплуатации и ремонта оборудования.
4. Энергосберегающие и экологические технологии в пищевой промышленности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль качества и безопасности продукции
Навык 1:
Организация производственного контроля
Умения:
1. Разрабатывать и внедрять программы производственного контроля и планы HACCP.
2. Организовывать внутренние проверки и аудит производственных участков.
3. Контролировать выполнение санитарных и технологических норм.
4. Анализировать результаты лабораторных испытаний и вести отчетность по качеству.
Знания:
1. Стандарты и регламенты по качеству и безопасности пищевой продукции.
2. Методы контроля технологических параметров и органолептической оценки.
3. Основы химического, физико-химического и микробиологического анализа.
4. Международные системы сертификации ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Умения:
1. Организовывать отбор проб сырья и готовой продукции.
2. Проверять соответствие продукции требованиям нормативной документации.
3. Проводить анализ причин брака и разрабатывать корректирующие меры.
4. Оформлять документацию по качеству и отчетность.
Знания:
1. Показатели качества сырья, полуфабрикатов и готовых изделий.
2. Методы отбора проб и проведения анализов.
3. Критические контрольные точки технологического процесса.
4. Нормативные документы по сертификации и безопасности пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Организация производственного процесса и управление персоналом
Навык 1:
Планирование и организация работы участка
Умения:
1. Планировать производственные задания, сменные графики и загрузку оборудования.
2. Контролировать обеспеченность сырьем, упаковкой и энергоресурсами.
3. Организовывать рациональное использование трудовых и материальных ресурсов.
4. Проводить анализ эффективности производства и разрабатывать мероприятия по ее повышению.
Знания:
1. Принципы производственного планирования и нормирования труда.

1. Өндірістік көрсеткіштерді талдау, шығындар мен әлсіз тұстардың себептерін анықтау.
2. Технологиялық жабдықтарды жаңғырту бойынша іс-шараларды әзірлеу.
3. Жаңа жабдықтар мен технологиялық желілерді іріктеу және енгізу.
4. Технологиялық жабдықтардың паспорттарын жүргізу және техникалық құжаттаманы жаңарту.
Білімдер:
1. Тамақ өндірісі жабдықтарының құрылысы мен жұмыс істеу қағидаттары.
2. Технологиялық режимдер мен желілердің өнімділігін есептеу әдістері.
3. Жабдықтарды техникалық пайдалану және жөндеу ережелері.
4. Тамақ өнеркәсібіндегі энергия үнемдеуші және экологиялық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Өнімдердің қауіпсіздігі мен сапасын бақылау
1-дағды:
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өндірістік бақылау бағдарламалары мен HACCP жоспарларын әзірлеу және енгізу.
2. Өндірістік учаскелерде ішкі тексерулер мен аудиттерді ұйымдастыру.
3. Санитарлық және технологиялық нормалардың орындалуын бақылау.
4. Зертханалық сынақтардың нәтижелерін талдау және сапа бойынша есептілікті жүргізу.
Білімдер:
1. Азық-түлік өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігіне арналған стандарттар мен регламенттер.
2. Технологиялық параметрлерді бақылау және органолептикалық бағалау әдістері.
3. Химиялық, физика-химиялық және микробиологиялық талдау негіздері.
4. Халықаралық сертификаттау жүйелері ISO 9001, ISO 22000
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Шикізаттың, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің сапасын бақылау
Машықтар:
1. Шикізат пен дайын өнімнен сынама алуды ұйымдастыру.
2. Өнімнің нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігін тексеру.
3. Ақаулардың себептерін талдау және түзету шараларын әзірлеу.
4. Сапа бойынша құжаттаманы және есептілікті рәсімдеу.
Білімдер:
1. Шикізаттың, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің сапа көрсеткіштері.
2. Сынама алу және талдау жүргізу әдістері.
3. Технологиялық үдерістің сындарлы (критикалық) бақылау нүктелері.
4. Азық-түлік өнімдерін сертификаттау мен қауіпсіздікке қатысты нормативтік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
3-еңбек функциясы:
Өндірістік үдерісті ұйымдастыру және персоналды басқару
1-дағды:
Учаске жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өндірістік тапсырмаларды, ауысымдық кестелерді және жабдықтардың жүктемесін жоспарлау.
2. Шикізатпен, қаптамамен және энергия ресурстарымен қамтамасыз етілуін бақылау.
3. Еңбек және материалдық ресурстарды ұтымды пайдалануды ұйымдастыру.
4. Өндіріс тиімділігін талдау және оны арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Өндірістік жоспарлау және еңбек нормалауының қағидаттары.

2. Основы экономики и калькуляции себестоимости продукции.
3. Методы анализа производительности и использования оборудования.
4. Системы учета, планирования и отчетности (ERP, MES).
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Управление персоналом и обучение работников
Умения:
1. Инструктировать персонал по санитарным и технологическим требованиям.
2. Организовывать обучение и проверку знаний работников.
3. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины и правил безопасности.
4. Руководить работой производственного персонала и оценивать результаты труда.
Знания:
1. Трудовое законодательство и нормы охраны труда.
2. Методы профессиональной подготовки и наставничества.
3. Основы психологии управления и корпоративной культуры.
4. Принципы формирования компетенций и оценки эффективности персонала.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Гибкость мышления
Аккуратность
Мотивированность
Поиск и анализ информации
Работа в MS Office
Критическое мышление
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Контролер пищевой продукции
11. Карточка профессии "Изготовитель пищевых полуфабрикатов":
Код группы:
7511-9
Код наименования занятия:
7511-9-016
Наименование профессии:
Изготовитель пищевых полуфабрикатов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 33. Изготовитель пищевых полуфабрикатов, 1 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 34. Изготовитель пищевых полуфабрикатов, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.

2. Өнімнің өзіндік құнын есептеу және экономика негіздері.
3. Өнімділікті және жабдықтарды пайдалану тиімділігін талдау әдістері.
4. Есепке алу, жоспарлау және есептілік жүйелері (ERP, MES).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Персоналды басқару және қызметкерлерді оқыту
Машықтар:
1. Қызметкерлерге санитарлық және технологиялық талаптар бойынша нұсқаулық өткізу.
2. Қызметкерлерді оқытуды және білімін тексеруді ұйымдастыру.
3. Еңбек тәртібі мен қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау.
4. Өндірістік персоналдың жұмысын басқару және еңбек нәтижелерін бағалау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы және еңбекті қорғау нормалары.
2. Кәсіби даярлау мен тәлімгерлік әдістері.
3. Басқару психологиясы мен корпоративтік мәдениет негіздері.
4. Қызметкерлердің құзыреттерін қалыптастыру және тиімділігін бағалау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Ойлау икемділігі
Дәлдік
Мотивация
Ақпаратты іздеу және талдау
MS Office бағдарламасында жұмыс істеу
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Тағам өндірісін бақылаушы
11. "Тамақ жартылай фабрикаттарын жасаушы" кәсіп карточкасы:
Топтың коды:
7511-9
Қызмет атауының коды:
7511-9-016
Кәсіптің атауы:
Тамақ жартылай фабрикаттарын жасаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
33-параграф. Тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы, 1-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
34-параграф. Тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы, 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.

Параграф 35. Изготовитель пищевых полуфабрикатов, 3 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 36. Изготовитель пищевых полуфабрикатов, 4 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 37. Изготовитель пищевых полуфабрикатов, 5 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
1 разряд: Опыт работы не требуется. Допускается обучение непосредственно на рабочем месте под руководством более квалифицированного работника или мастера. 2 разряд: Не менее 3 месяцев работы в должности изготовителя пищевых полуфабрикатов 1 разряда или прохождение производственного обучения на предприятии общественного питания или пищевой промышленности. 3 разряд: Не менее 6 месяцев работы в должности изготовителя пищевых полуфабрикатов 2 разряда либо окончание профильных курсов по направлению "Технология приготовления полуфабрикатов и блюд". 4 разряд: Не менее 1 года работы в должности изготовителя пищевых полуфабрикатов 3 разряда. При наличии диплома о среднем специальном образовании (колледж, техникум) стаж может быть сокращен до 6 месяцев. 5 разряд: Не менее 2 лет работы в должности изготовителя пищевых полуфабрикатов 4 разряда. Обязателен опыт самостоятельного ведения технологического процесса, контроля качества и наставничества младших работников.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требует
Другие возможные наименования профессии:
7511-2-006 - Изготовитель мясных полуфабрикатов
7511-2-007 - Изготовитель полуфабрикатов из мяса птицы
Основная цель деятельности:
Выполнение несложных видов работ при изготовлении полуфабрикатов из овощей, мяса.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка сырья и инвентаря

35-параграф. Тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы, 3-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
36-параграф. Тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы, 4-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
37-параграф. Тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы, 5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разряд: Жұмыс өтілі талап етілмейді. Оқыту жоғары білікті жұмысшының немесе шебердің басшылығымен тікелей жұмыс орнында жүргізілуі мүмкін. 2-разряд: 1-разрядтағы тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы лауазымында кемінде 3 ай жұмыс өтілі болуы немесе қоғамдық тамақтандыру не тағам өнеркәсібі кәсіпорнында өндірістік оқытудан өтуі қажет. 3-разряд: 2-разрядтағы тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы лауазымында кемінде 6 ай жұмыс өтілі болуы немесе "Жартылай фабрикаттар мен тағамдарды дайындау технологиясы" бағыты бойынша мамандандырылған курстарды аяқтауы қажет. 4-разряд: 3-разрядтағы тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Орта арнаулы білімі (колледж, техникум) бар болған жағдайда жұмыс өтілі 6 айға дейін қысқартылуы мүмкін. 5-разряд: 4-разрядтағы тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындаушы лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы қажет. Технологиялық үдерісті дербес жүргізу, сапаны бақылау және жас қызметкерлерге тәлімгерлік ету тәжірибесі міндетті болып табылады.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7511-2-006 - Еттен жасалған жартылай дайын өнімдерді даярлаушы
7511-2-007 - Құс етінен жартылай фабрикаттар жасаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көкөністерден, еттерден жартылай фабрикаттар жасау кезінде қарапайым жұмыс түрлерін орындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шикізат пен құралдарды дайындау

2. Изготовление пищевых полуфабрикатов
Дополнительные трудовые функции:
1. Хранение и реализация полуфабрикатов
Трудовая функция 1:
Подготовка сырья и инвентаря
Навык 1:
Прием и сортировка сырья
Умения:
1 разряд:
1. Принимать сырье по указанию мастера.
2. Проверять целостность упаковки.
3. Сортировать продукты по видам.
2 разряд:
1. Определять пригодность сырья по внешнему виду.
2. Размещать продукты в зону хранения.
3. Подготавливать сырье к переработке.
3 разряд:
1. Контролировать качество поступающего сырья.
2. Проверять соответствие санитарным требованиям.
3. Подготавливать ингредиенты к измельчению.
4 разряд:
1. Оценивать качество и свежесть сырья по органолептическим признакам.
2. Вести учет поступившего сырья.
3. Контролировать условия хранения.
5 разряд:
1. Организовывать процесс приема и сортировки сырья.
2. Контролировать санитарное состояние участка.
3. Анализировать качество сырья и предлагать меры по улучшению.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Правила личной гигиены.
3. Виды пищевого сырья.
2 разряд:
1. Правила хранения сырья.
2. Температурные режимы.
3. Санитарные требования к приемке.
3 разряд:
1. Методы определения свежести продуктов.
2. Основные дефекты сырья.
3. Требования ГОСТ.
4 разряд:
1. Методы оценки качества.
2. Нормативы санитарной обработки.
3. Правила ведения учета.
5 разряд:
1. Современные стандарты HACCP.
2. Международные требования к качеству пищевого сырья.
3. Методы рациональной сортировки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка инвентаря и оборудования
Умения:
1 разряд:
1. Подготавливать рабочее место.
2. Очищать инвентарь и посуду.
3. Поддерживать чистоту на участке.
2 разряд:
1. Проверять исправность оборудования.
2. Смазывать движущиеся части по инструкции.
3. Готовить инструменты для работы.
3 разряд:
1. Настраивать оборудование для обработки сырья.
2. Подготавливать машины к работе.
3. Контролировать чистоту и исправность.
4 разряд:
1. Выполнять профилактическую очистку и дезинфекцию.
2. Следить за техническим состоянием машин.
3. Сообщать мастеру о неисправностях.
5 разряд:
1. Организовывать подготовку оборудования.
2. Обучать младших работников.
3. Контролировать санитарное состояние оборудования.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Назначение простого инвентаря.
3. Правила гигиены.
2 разряд:
1. Назначение производственного оборудования.
2. Основы безопасной работы.
3. Правила дезинфекции.
3 разряд:
1. Принципы эксплуатации машин.
2. Нормы технического обслуживания.
3. Санитарные требования.
4 разряд:

2. Тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жартылай өнімдерді сақтау және сату
1-еңбек функциясы:
Шикізат пен құралдарды дайындау
1-дағды:
Шикізатты қабылдау мен сұрыптау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің нұсқауы бойынша шикізатты қабылдау.
2. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
3. Өнімдерді түрлері бойынша сұрыптау.
2-разряд:
1. Шикізаттың жарамдылығын сыртқы түріне қарай анықтау.
2. Өнімдерді сақтау аймағына орналастыру.
3. Шикізатты өңдеуге дайындау.
3-разряд:
1. Түскен шикізаттың сапасын бақылау.
2. Санитарлық талаптарға сәйкестігін тексеру.
3. Ұсақтауға арналған ингредиенттерді дайындау.
4-разряд:
1. Шикізаттың сапасы мен жаңалығын органолептикалық белгілер бойынша бағалау.
2. Түскен шикізаттың есебін жүргізу.
3. Сақтау шарттарын бақылау.
5-разряд:
1. Шикізатты қабылдау және сұрыптау үдерісін ұйымдастыру.
2. Учаскенің санитарлық жағдайын бақылау.
3. Шикізат сапасын талдау және оны жақсарту шараларын ұсыну.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Жеке гигиена ережелері.
3. Азық-түлік шикізатының түрлері.
2-разряд:
1. Шикізатты сақтау ережелері.
2. Температуралық режимдер.
3. Қабылдау кезіндегі санитарлық талаптар.
3-разряд:
1. Өнімдердің жаңалығын анықтау әдістері.
2. Шикізаттың негізгі ақаулары.
3. ГОСТ талаптары.
4-разряд:
1. Сапаны бағалау әдістері.
2. Санитарлық өңдеу нормативтері.
3. Есеп жүргізу ережелері.
5-разряд:
1. HACCP заманауи стандарттары.
2. Азық-түлік шикізатының сапасына қойылатын халықаралық талаптар.
3. Рационалды сұрыптау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Құралдар мен жабдықтарды дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Жұмыс орнын дайындау.
2. Аспаптар мен ыдыстарды тазалау.
3. Учаскедегі тазалықты сақтау.
2-разряд:
1. Жабдықтардың жарамдылығын тексеру.
2. Нұсқаулыққа сәйкес қозғалмалы бөлшектерді майлау.
3. Жұмысқа арналған құралдарды дайындау.
3-разряд:
1. Шикізатты өңдеуге арналған жабдықтарды баптау.
2. Машиналарды жұмысқа дайындау.
3. Тазалық пен жарамдылығын бақылау.
4-разряд:
1. Алдын ала тазалау және дезинфекция жұмыстарын жүргізу.
2. Машиналардың техникалық жағдайын қадағалау.
3. Ақаулар туралы шеберге хабарлау.
5-разряд:
1. Жабдықтарды дайындау үдерісін ұйымдастыру.
2. Жас жұмысшыларды оқыту.
3. Жабдықтардың санитарлық жағдайын бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қарапайым аспаптардың арналуы.
3. Гигиена ережелері.
2-разряд:
1. Өндірістік жабдықтардың арналуы.
2. Қауіпсіз жұмыс істеу негіздері.
3. Дезинфекциялау ережелері.
3-разряд:
1. Машиналарды пайдалану қағидаттары.
2. Техникалық қызмет көрсету нормалары.
3. Санитарлық талаптар.
4-разряд:

1. Методы диагностики неисправностей.
2. Правила профилактики поломок.
3. Схемы технологических линий.
5 разряд:
1. Современные технологии и оборудование.
2. Международные стандарты безопасности.
3. Инновационные методы санитарной обработки.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Изготовление пищевых полуфабрикатов
Навык 1:
Первичная обработка сырья
Умения:
1 разряд:
1. Очищать овощи и мясо по указанию мастера.
2. Разделывать продукты на части.
3. Подготавливать сырье для дальнейшей переработки.
2 разряд:
1. Осуществлять нарезку вручную или на машине.
2. Подготавливать фарш и смеси.
3. Соблюдать санитарные правила.
3 разряд:
1. Работать на механическом оборудовании.
2. Контролировать массу и размеры нарезки.
3. Проверять качество полуфабрикатов.
4 разряд:
1. Регулировать параметры обработки.
2. Контролировать технологический процесс.
3. Проверять соответствие продукции нормам.
5 разряд:
1. Организовывать процесс первичной обработки.
2. Оптимизировать использование оборудования.
3. Контролировать соблюдение технологических режимов.
Знания:
1 разряд:
1. Основные приемы очистки и нарезки.
2. Правила безопасности.
3. Основы санитарии.
2 разряд:
1. Виды механической обработки.
2. Нормы закладки.
3. Температурные режимы.
3 разряд:
1. Технологические процессы обработки.
2. Методы контроля качества.
3. Санитарные правила.
4 разряд:
1. Технологические карты.
2. Методы оптимизации.
3. ГОСТ на полуфабрикаты.
5 разряд:
1. Современные технологии механической обработки.
2. Международные стандарты качества.
3. Методы рациональной организации труда.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Формование и фасовка полуфабрикатов
Умения:
1 разряд:
1. Формовать изделия вручную.
2. Складывать полуфабрикаты в тару.
3. Подготавливать их к хранению.
2 разряд:
1. Работать на фасовочных машинах.
2. Проверять массу изделия.
3. Контролировать герметичность упаковки.
3 разряд:
1. Регулировать параметры фасовки.
2. Проверять качество формовки.
3. Маркировать готовую продукцию.
4 разряд:
1. Контролировать фасовочный процесс.
2. Устранять мелкие неисправности.
3. Обеспечивать точность дозировки.
5 разряд:
1. Организовывать процесс фасовки.
2. Контролировать соответствие упаковки стандартам.
3. Внедрять современные фасовочные технологии.
Знания:
1 разряд:
1. Виды упаковочных материалов.
2. Правила фасовки.
3. Основы санитарии.
2 разряд:
1. Принципы фасовки и маркировки.
2. Назначение фасовочного оборудования.
3. Правила хранения.
3 разряд:
1. Нормативы массы и упаковки.

1. Ақауларды анықтау әдістері.
2. Бүлінудің алдын алу ережелері.
3. Технологиялық желілердің сызбалары.
5-разряд:
1. Заманауи технологиялар мен жабдықтар.
2. Қауіпсіздіктің халықаралық стандарттары.
3. Санитарлық өңдеудің инновациялық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Тағамдық жартылай фабрикаттарды дайындау
1-дағды:
Шикізатты біріншілік өңдеу
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің нұсқауы бойынша көкөністер мен етті тазалау.
2. Өнімдерді бөліктерге бөлу.
3. Шикізатты әрі қарай өңдеуге дайындау.
2-разряд:
1. Қолмен немесе машинада турау жұмыстарын орындау.
2. Тартылған ет пен қоспаларды дайындау.
3. Санитарлық ережелерді сақтау.
3-разряд:
1. Механикалық жабдықтарда жұмыс істеу.
2. Туралған өнімнің массасы мен өлшемдерін бақылау.
3. Жартылай фабрикаттардың сапасын тексеру.
4-разряд:
1. Өңдеу параметрлерін реттеу.
2. Технологиялық үдерісті бақылау.
3. Өнімнің стандарттарға сәйкестігін тексеру.
5-разряд:
1. Бастапқы өңдеу үдерісін ұйымдастыру.
2. Жабдықтарды тиімді пайдалануын қамтамасыз ету.
3. Технологиялық режимдердің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Тазалау және тураудың негізгі тәсілдері.
2. Қауіпсіздік ережелері.
3. Санитария негіздері.
2-разряд:
1. Механикалық өңдеу түрлері.
2. Қолданылатын шикізат мөлшері нормалары.
3. Температуралық режимдер.
3-разряд:
1. Өңдеудің технологиялық үдерістері.
2. Сапаны бақылау әдістері.
3. Санитарлық ережелер.
4-разряд:
1. Технологиялық карталар.
2. Үдерісті оңтайландыру әдістері.
3. Жартылай фабрикаттарға арналған ГОСТ талаптары.
5-разряд:
1. Механикалық өңдеудің заманауи технологиялары.
2. Сапаның халықаралық стандарттары.
3. Еңбекті ұтымды ұйымдастыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жартылай фабрикаттарды қалыптау және қаптау
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімдерді қолмен қалыптау.
2. Жартылай фабрикаттарды ыдысқа салу.
3. Оларды сақтауға дайындау.
2-разряд:
1. Қаптау машиналарында жұмыс істеу.
2. Өнімнің массасын тексеру.
3. Қаптаманың тығыздығын бақылау.
3-разряд:
1. Қаптау параметрлерін реттеу.
2. Қалыптау сапасын тексеру.
3. Дайын өнімге таңба қою (маркировкалау).
4-разряд:
1. Қаптау үдерісін бақылау.
2. Ұсақ ақауларды жою.
3. Дозалаудың дәлдігін қамтамасыз ету.
5-разряд:
1. Қаптау үдерісін ұйымдастыру.
2. Қаптаманың стандарттарға сәйкестігін бақылау.
3. Заманауи қаптау технологияларын енгізу.
Білімдер:
1-разряд:
1. Қаптау материалдарының түрлері.
2. Қаптау ережелері.
3. Санитария негіздері.
2-разряд:
1. Қаптау және таңбалау қағидаттары.
2. Қаптау жабдықтарының арналуы.
3. Сақтау ережелері.
3-разряд:
1. Өнім массасы мен қаптамасына қойылатын нормалар.

2. Методы контроля качества.
3. Правила маркировки.
4 разряд:
1. Технологические режимы фасовки.
2. Методы предотвращения брака.
3. Требования ГОСТ.
5 разряд:
1. Современные технологии упаковки.
2. Международные стандарты качества.
3. Методы рационализации процессов.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Хранение и реализация полуфабрикатов
Навык 1:
Хранение и учет готовой продукции
Умения:
1 разряд:
1. Размещать продукцию на хранение.
2. Поддерживать чистоту в зоне хранения.
3. Следить за сроками годности.
2 разряд:
1. Контролировать температуру и влажность.
2. Проверять целостность упаковки.
3. Отбирать изделия с истекшим сроком.
3 разряд:
1. Вести учет продукции на складе.
2. Проверять условия хранения.
3. Контролировать санитарное состояние.
4 разряд:
1. Организовывать учет и ротацию продукции.
2. Анализировать причины порчи.
3. Контролировать соблюдение норм хранения.
5 разряд:
1. Оптимизировать складские процессы.
2. Контролировать логистику и движение полуфабрикатов.
3. Разрабатывать мероприятия по снижению потерь.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Правила складирования.
3. Сроки хранения.
2 разряд:
1. Температурные режимы.
2. Требования к таре.
3. Санитарные нормы.
3 разряд:
1. Методы учета продукции.
2. Правила маркировки.
3. Условия хранения разных видов полуфабрикатов.
4 разряд:
1. Нормативы ротации.
2. Методы анализа порчи.
3. ГОСТ на хранение.
5 разряд:
1. Международные стандарты хранения пищевых продуктов.
2. Системы HACCP и ISO.
3. Инновационные методы учета и логистики.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Реализация и контроль качества полуфабрикатов
Умения:
1 разряд:
1. Подготавливать продукцию к выдаче.
2. Укладывать изделия в тару.
3. Поддерживать порядок на рабочем месте.
2 разряд:
1. Проверять внешний вид продукции.
2. Маркировать изделия.
3. Осуществлять передачу на склад.
3 разряд:
1. Контролировать качество продукции перед реализацией.
2. Проверять наличие маркировки.
3. Вести учет отгрузки.
4 разряд:
1. Организовывать процесс реализации.
2. Контролировать соответствие стандартам.
3. Анализировать претензии по качеству.
5 разряд:
1. Руководить реализацией продукции.
2. Внедрять систему внутреннего контроля качества.
3. Контролировать соблюдение санитарных норм при реализации.
Знания:
1 разряд:
1. Правила реализации продукции.
2. Основы санитарии.
3. Виды упаковки.
2 разряд:
1. Требования к маркировке.
2. Правила приемки и выдачи.
3. Основы охраны труда.
3 разряд:
1. Методы контроля качества.
2. Нормы допуска к реализации.
3. Санитарные требования.
4 разряд:

2. Сапаны бақылау әдістері.
3. Таңбалау ережелері.
4-разряд:
1. Қаптаудың технологиялық режимдері.
2. Ақаулардың алдын алу әдістері.
3. ГОСТ талаптары.
5-разряд:
1. Қаптаудың заманауи технологиялары.
2. Сапаның халықаралық стандарттары.
3. Үдерістерді ұтымды ұйымдастыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Жартылай өнімдерді сақтау және сату
1-дағды:
Жартылай өнімдерді сақтау және есепке алу
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімдерді сақтауға орналастыру.
2. Сақтау аймағындағы тазалықты сақтау.
3. Жарамдылық мерзімін бақылау.
2-разряд:
1. Температура мен ылғалдылықты бақылау.
2. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
3. Мерзімі өткен өнімдерді іріктеп алу.
3-разряд:
1. Қоймадағы өнім есебін жүргізу.
2. Сақтау шарттарын тексеру.
3. Санитарлық жағдайды бақылау.
4-разряд:
1. Өнім есебін және айналымын ұйымдастыру.
2. Бүлінудің себептерін талдау.
3. Сақтау нормаларының сақталуын бақылау.
5-разряд:
1. Қойма үдерістерін оңтайландыру.
2. Логистика мен жартылай фабрикаттардың қозғалысын бақылау.
3. Шығындарды азайту шараларын әзірлеу.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қоймалау ережелері.
3. Сақтау мерзімдері.
2-разряд:
1. Температуралық режимдер.
2. Ыдысқа қойылатын талаптар.
3. Санитарлық нормалар.
3-разряд:
1. Өнім есебін жүргізу әдістері.
2. Таңбалау ережелері.
3. Әртүрлі жартылай фабрикаттарды сақтау шарттары.
4-разряд:
1. Өнім айналымының нормативтері.
2. Бүліну себептерін талдау әдістері.
3. Сақтауға арналған МемСТ талаптары.
5-разряд:
1. Азық-түлікті сақтау бойынша халықаралық стандарттар.
2. HACCP және ISO жүйелері.
3. Есеп пен логистиканың инновациялық әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жартылай фабрикаттарды өткізу және сапасын бақылау
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімді беруге дайындау.
2. Өнімдерді ыдысқа салу.
3. Жұмыс орнын таза ұстау.
2-разряд:
1. Өнімнің сыртқы түрін тексеру.
2. Өнімге таңба қою (маркировкалау).
3. Өнімді қоймаға тапсыру.
3-разряд:
1. Өнімді өткізу алдында сапасын бақылау.
2. Таңбаның болуын тексеру.
3. Жіберілген өнімнің есебін жүргізу.
4-разряд:
1. Өнім өткізу үдерісін ұйымдастыру.
2. Стандарттарға сәйкестігін бақылау.
3. Сапа бойынша шағымдарды талдау.
5-разряд:
1. Өнім өткізуді басқару.
2. Ішкі сапа бақылау жүйесін енгізу.
3. Өнім өткізу кезінде санитарлық нормалардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Өнімді өткізу ережелері.
2. Санитария негіздері.
3. Қаптаманың түрлері.
2-разряд:
1. Таңбалауға қойылатын талаптар.
2. Қабылдау және беру ережелері.
3. Еңбекті қорғау негіздері.
3-разряд:
1. Сапаны бақылау әдістері.
2. Өнімді өткізуге рұқсат нормалары.
3. Санитарлық талаптар.
4-разряд:

1. ГОСТ и ТУ на полуфабрикаты.
2. Правила сертификации.
3. Методы предотвращения брака.
5 разряд:
1. Международные стандарты HACCP и ISO.
2. Современные методы контроля качества.
3. Основы управления реализацией.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Химик пищевых производств
12. Карточка профессии "Засольщик овощей":
Код группы:
7514-0
Код наименования занятия:
7514-0-002
Наименование профессии:
Засольщик овощей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 14. Засольщик овощей, 2 разряд
Выпуск 51. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 53 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 51)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22288.
Параграф 15. Засольщик овощей, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требует
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение соблюдения технологии засолки мяса и мясопродуктов с целью придания продукту необходимых вкусовых, микробиологических и товарных качеств, соответствующих установленным требованиям безопасности и стандартам.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка овощей и инвентаря к засолке
2. Засолка и хранение овощей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка овощей и инвентаря к засолке
Навык 1:
Подготовка и сортировка овощей
Умения:
2 разряд:
1. Принимать овощи по указанию мастера.
2. Проверять целостность и чистоту сырья.
3. Сортировать овощи по размеру и степени зрелости.
3 разряд:
1. Контролировать качество поступающих овощей.

1. Жартылай фабрикаттарға арналған ГОСТ және ТУ талаптары.
2. Сертификаттау ережелері.
3. Ақаудың алдын алу әдістері.
5-разряд:
1. HACCP және ISO халықаралық стандарттары.
2. Сапаны бақылаудың заманауи әдістері.
3. Өнім өткізуді басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Тамақ өндірісінің химигі
12. "Көкөністерді тұздаушы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
7514-0
Қызмет атауының коды:
7514-0-002
Кәсіптің атауы:
Көкөністерді тұздаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
14-параграф. Көкөністерді тұздаушы, 2-разряд
51-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (51-шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 1 наурыздағы № 53 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22288 болып тіркелді.
15-параграф. Көкөністерді тұздаушы, 3-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ет пен ет өнімдерін тұздау технологиясының сақталуын қамтамасыз ету — өнімге қажетті дәмдік, микробиологиялық және тауарлық қасиеттерді беру мақсатында, белгіленген қауіпсіздік талаптары мен стандарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көкөністер мен құралдарды тұздауға дайындау
2. Көкөністерді тұздау және сақтау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Көкөністер мен құралдарды тұздауға дайындау
1-дағды:
Көкөністіреді сұрыптау және дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Шебердің нұсқауы бойынша көкөністерді қабылдау.
2. Шикізаттың бүтіндігін және тазалығын тексеру.
3. Көкөністерді өлшемі мен пісу дәрежесіне қарай сұрыптау.
3-разряд:
1. Түскен көкөністердің сапасын бақылау.

2. Отбирать сырье, соответствующее стандартам.
3. Подготавливать овощи к мойке и очистке.
Знания:
2 разряд:
1. Виды овощей, используемых для засолки.
2. Основы санитарии и личной гигиены.
3. Правила сортировки и отбора овощей.
3 разряд:
1. Требования ГОСТ к качеству овощного сырья.
2. Основные дефекты и признаки порчи овощей.
3. Правила транспортировки и временного хранения овощей.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка рабочего места и инвентаря
Умения:
2 разряд:
1. Подготавливать рабочее место и оборудование.
2. Проверять чистоту емкостей и ножей.
3. Подготавливать тару для засолки.
3 разряд:
1. Проверять исправность инвентаря.
2. Подготавливать посуду и аппаратуру для рассолов.
3. Контролировать санитарное состояние рабочего места.
Знания:
2 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Назначение простого инвентаря.
3. Правила мойки и дезинфекции.
3 разряд:
1. Правила санитарной обработки оборудования.
2. Устройство простейших машин и приспособлений.
3. Требования безопасности труда при работе с посудой и тарой.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Засолка и хранение овощей
Навык 1:
Приготовление рассолов и ведение процесса засолки
Умения:
2 разряд:
1. Готовить рассол по установленной рецептуре.
2. Засыпать овощи солью или заливать рассолом.
3. Контролировать заполнение емкостей.
3 разряд:
1. Приготавливать рассолы различной концентрации.
2. Контролировать процесс брожения и засолки.
3. Регулировать температуру и концентрацию рассола.
Знания:
2 разряд:
1. Состав и назначение рассола.
2. Нормы закладки соли и воды.
3. Правила заполнения тары.
3 разряд:
1. Химические процессы при брожении и засолке.
2. Требования к концентрации рассолов.
3. Санитарные нормы и контроль качества при засолке.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Контроль, хранение и подготовка готовой продукции
Умения:
2 разряд:
1. Проверять целостность емкостей при хранении.
2. Сливать рассол под руководством мастера.
3. Подготавливать продукцию к фасовке.
3 разряд:
1. Контролировать процесс хранения и зрелость овощей.
2. Проверять вкус, запах и плотность готового продукта.
3. Подготавливать засоленную продукцию к реализации.
Знания:
2 разряд:
1. Правила хранения засоленных овощей.
2. Температурные режимы.
3. Основы санитарного контроля.
3 разряд:
1. Технологические режимы хранения и дозревания овощей.
2. Методы определения готовности продукции.
3. Требования ГОСТ и санитарных норм к готовым засоленным продуктам.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Дисциплинированность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Контролер пищевой продукции

2. Стандарттарға сәйкес келетін шикізатты іріктеу.
3. Көкөністерді жуу мен тазалауға дайындау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Тұздауға пайдаланылатын көкөніс түрлері.
2. Санитария және жеке гигиена негіздері.
3. Көкөністерді сұрыптау және іріктеу ережелері.
3-разряд:
1. Көкөніс шикізатының сапасына қойылатын МемСТ талаптары.
2. Көкөністердің негізгі ақаулары мен бұзылу белгілері.
3. Көкөністерді тасымалдау және уақытша сақтау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жұмыс орыны мен құралдарды дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
2. Ыдыстар мен пышақтардың тазалығын тексеру.
3. Тұздау үшін ыдысты дайындау.
3-разряд:
1. Аспаптардың жарамдылығын тексеру.
2. Тұздықтар дайындауға арналған ыдыс пен аппараттарды дайындау.
3. Жұмыс орнының санитарлық жағдайын бақылау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қарапайым аспаптардың арналуы.
3. Жуу және дезинфекциялау ережелері.
3-разряд:
1. Жабдықтарды санитарлық өңдеу ережелері.
2. Ең қарапайым машиналар мен құрылғылардың құрылысы.
3. Ыдыс пен қаптамамен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Көкөністерді тұздау және сақтау
1-дағды:
Тұздықтарды дайындау және тұздау үдерісін жүргізу
Машықтар:
2-разряд:
1. Белгіленген рецептура бойынша тұздық дайындау.
2. Көкөністерді тұзбен себу немесе тұздықпен құю.
3. Ыдыстардың толтырылуын бақылау.
3-разряд:
1. Әртүрлі концентрациядағы тұздықтарды дайындау.
2. Ашыту және тұздау үдерісін бақылау.
3. Тұздықтың температурасы мен концентрациясын реттеу.
Білімдер:
2-разряд:
1. Тұздықтың құрамы мен арналуы.
2. Тұз бен судың мөлшерлеу нормалары.
3. Ыдысты толтыру ережелері.
3-разряд:
1. Ашыту және тұздау кезіндегі химиялық үдерістер.
2. Тұздықтардың концентрациясына қойылатын талаптар.
3. Тұздау кезіндегі санитарлық нормалар мен сапаны бақылау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Дайын өнімді бақылау, сақтау және дайындау
Машықтар:
2-разряд:
1. Сақтау кезінде ыдыстардың бүтіндігін тексеру.
2. Шебердің басшылығымен тұздықты төгу.
3. Өнімді қаптауға дайындау.
3-разряд:
1. Сақтау үдерісін және көкөністердің пісу дәрежесін бақылау.
2. Дайын өнімнің дәмін, иісін және тығыздығын тексеру.
3. Тұздалған өнімді сатуға дайындау.
Білімдер:
2-разряд:
1. Тұздалған көкөністерді сақтау ережелері.
2. Температуралық режимдер.
3. Санитарлық бақылау негіздері.
3-разряд:
1. Көкөністерді сақтау және пісірудің технологиялық режимдері.
2. Өнімнің дайындық дәрежесін анықтау әдістері.
3. Дайын тұздалған өнімдерге қойылатын ГОСТ және санитарлық нормалар талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Тағам өнімдерін бақылаушы

13. Карточка профессии "Подготовитель пищевого сырья и материалов":
Код группы:
7519-9
Код наименования занятия:
7519-9-003
Наименование профессии:
Подготовитель пищевого сырья и материалов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 125. Подготовитель пищевого сырья и материалов, 1 разряд
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 126. Подготовитель пищевого сырья и материалов, 2 разряд
Выпуск 48. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 48)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2021 года № 22135.
Параграф 127. Подготовитель пищевого сырья и материалов, 3 разряд
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Работник выполняет операции по приему, сортировке, мойке, очистке и предварительной обработке пищевого сырья (мясного, рыбного, овощного, зернового, молочного и др.), а также подготовке упаковочных и вспомогательных материалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Прием и сортировка пищевого сырья
2. Мойка и очистка пищевого сырья
Дополнительные трудовые функции:
1. Подготовка вспомогательных и упаковочных материалов
Трудовая функция 1:
Прием и сортировка пищевого сырья
Навык 1:
Прием и первичная оценка качества сырья.
Умения:
1 разряд:
1. Принимать сырье под руководством мастера.
2. Проверять целостность упаковки.
3. Переносить сырье в зону хранения.
2 разряд:
1. Сортировать сырье по видам и качеству.

13. "Тағам өнімдері мен материалдарды даярлаушы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
7519-9
Қызмет атауының коды:
7519-9-003
Кәсіптің атауы:
Тағам өнімдері мен материалдарды даярлаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
125-параграф. Тамақ шикізаты мен материалдарын даярлаушы, 1-разряд
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
126-параграф. Тамақ шикізаты мен материалдарын даярлаушы, 2-разряд
48-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (48 -шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қаңтарда № 22135 болып тіркелді.
127-параграф. Тамақ шикізаты мен материалдарын даярлаушы, 3-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмысшы азық-түлік шикізатын (ет, балық, көкөніс, астық, сүт және т.б.) қабылдау, сұрыптау, жуу, тазалау және алдын ала өңдеу бойынша операцияларды орындайды, сондай-ақ қаптау және көмекші материалдарды дайындайды.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тағам шикізаттарын қабылдау және сұрыптау
2. Тағамдық шикізаттарды жуу және тазалау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қосымша және қаптауға арналған материалдарды дайындау
1-еңбек функциясы:
Тағам шикізаттарын қабылдау және сұрыптау
1-дағды:
Шикізатты қабылдау және біріншілік бағалау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шикізатты шебердің басшылығымен қабылдау.
2. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
3. Шикізатты сақтау аймағына жеткізу.
2-разряд:
1. Шикізатты түрі мен сапасына қарай сұрыптау.

2. Проверять внешний вид и запах сырья.
3. Отбирать непригодные продукты.
3 разряд:
1. Контролировать соответствие сырья нормативам качества.
2. Проводить визуальную оценку свежести.
3. Вести учет поступившего сырья.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии и личной гигиены.
2. Виды пищевого сырья.
3. Правила приема продукции.
2 разряд:
1. Требования к качеству пищевого сырья.
2. Основы сортировки.
3. Температурные режимы приемки.
3 разряд:
1. Методы органолептической оценки.
2. Основные дефекты сырья.
3. Нормативы ГОСТ и СанПиН.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка рабочего места и тары
Умения:
1 разряд:
1. Подготавливать рабочее место.
2. Убирать и мыть инвентарь.
3. Подготавливать простую тару.
2 разряд:
1. Проверять чистоту оборудования.
2. Подготавливать емкости для хранения сырья.
3. Дезинфицировать рабочую поверхность.
3 разряд:
1. Контролировать санитарное состояние рабочего места.
2. Проверять исправность оборудования.
3. Подготавливать инвентарь для различных видов сырья.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Назначение простого инвентаря.
3. Правила уборки.
2 разряд:
1. Методы дезинфекции.
2. Правила безопасной работы с моющими средствами.
3. Санитарные требования к оборудованию.
3 разряд:
1. Технологические требования к подготовке рабочих мест.
2. Методы контроля санитарного состояния.
3. Основы охраны труда.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Мойка и очистка пищевого сырья
Навык 1:
Очистка и разделка мясного и рыбного сырья
Умения:
1 разряд:
1. Счищать загрязнения с поверхности мяса или рыбы.
2. Помогать при разделке под руководством мастера.
3. Поддерживать чистоту рабочего места.
2 разряд:
1. Выполнять простую разделку (отделение костей, пленок).
2. Промывать сырье после разделки.
3. Складывать очищенное сырье в тару.
3 разряд:
1. Работать на мясообрабатывающем и рыбочистильном оборудовании.
2. Контролировать качество разделки.
3. Проверять массу и целостность сырья после обработки.
Знания:
1 разряд:
1. Виды мясного и рыбного сырья.
2. Правила безопасности при работе с ножом.
3. Санитарные требования.
2 разряд:
1. Основные приемы разделки.
2. Правила мойки оборудования.
3. Температурные режимы хранения.
3 разряд:
1. Технология первичной обработки мяса и рыбы.
2. Методы определения качества разделки.
3. Требования ГОСТ к мясо- и рыбосырью.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Мойка и очистка овощей, фруктов и зелени
Умения:
1 разряд:
1. Мыть овощи и фрукты в проточной воде.

2. Шикізаттың сыртқы түрі мен иісін тексеру.
3. Жарамсыз өнімдерді іріктеп алу.
3-разряд:
1. Шикізаттың сапа нормативтеріне сәйкестігін бақылау.
2. Жаңалығын көзбен бағалау.
3. Түскен шикізаттың есебін жүргізу.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария және жеке гигиена негіздері.
2. Азық-түлік шикізатының түрлері.
3. Өнімді қабылдау ережелері.
2-разряд:
1. Азық-түлік шикізатының сапасына қойылатын талаптар.
2. Сұрыптау негіздері.
3. Қабылдау кезіндегі температуралық режимдер.
3-разряд:
1. Органолептикалық бағалау әдістері.
2. Шикізаттың негізгі ақаулары.
3. МемСт және СанЕмН нормативтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Жұмыс орыны мен ыдыстарды дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Жұмыс орнын дайындау.
2. Жабдықтар мен аспаптарды жинап, жуу.
3. Қарапайым ыдысты дайындау.
2-разряд:
1. Жабдықтардың тазалығын тексеру.
2. Шикізатты сақтауға арналған сыйымдылықтарды дайындау.
3. Жұмыс беттерін дезинфекциялау.
3-разряд:
1. Жұмыс орнының санитарлық жағдайын бақылау.
2. Жабдықтардың жарамдылығын тексеру.
3. Әртүрлі шикізат түрлеріне арналған аспаптарды дайындау.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Қарапайым аспаптардың арналуы.
3. Жинау ережелері.
2-разряд:
1. Дезинфекциялау әдістері.
2. Жуу құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері.
3. Жабдықтарға қойылатын санитарлық талаптар.
3-разряд:
1. Жұмыс орындарын дайындауға қойылатын технологиялық талаптар.
2. Санитарлық жағдайды бақылау әдістері.
3. Еңбекті қорғау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-еңбек функциясы:
Тағамдық шикізаттарды жуу және тазалау
1-дағды:
Ет және балық шикізатын тазалау және бөлшектеу
Машықтар:
1-разряд:
1. Ет немесе балық бетіндегі ластануды тазалау.
2. Шебердің басшылығымен бөлшектеуге көмектесу.
3. Жұмыс орнын таза ұстау.
2-разряд:
1. Қарапайым бөлшектеу жұмыстарын орындау (сүйектерді, қабықтарды бөлу).
2. Бөлшектелген шикізатты жуу.
3. Тазаланған шикізатты ыдысқа салу.
3-разряд:
1. Ет және балық тазалау жабдықтарында жұмыс істеу.
2. Бөлшектеу сапасын бақылау.
3. Өңделген шикізаттың массасы мен бүтіндігін тексеру.
Білімдер:
1-разряд:
1. Ет және балық шикізатының түрлері.
2. Пышақпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
3. Санитарлық талаптар.
2-разряд:
1. Бөлшектеудің негізгі тәсілдері.
2. Жабдықтарды жуу ережелері.
3. Сақтау температуралық режимдері.
3-разряд:
1. Ет пен балықты бастапқы өңдеу технологиясы.
2. Бөлшектеу сапасын анықтау әдістері.
3. Ет және балық шикізатына қойылатын ГОСТ талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Көкөністерді, жемістерді және көкті жуу және тазалау
Машықтар:
1-разряд:
1. Өнімдерді жуу және тазалау ережелері.

2. Очищать простые продукты вручную.
3. Складывать обработанные продукты в емкости.
2 разряд:
1. Работать с механическими овощемоечными машинами.
2. Сортировать очищенные продукты.
3. Соблюдать санитарные правила при мойке.
3 разряд:
1. Контролировать качество мойки и очистки.
2. Определять степень чистоты сырья.
3. Выполнять очистку сложных видов овощей.
Знания:
1 разряд:
1. Правила мойки и очистки продуктов.
2. Температурные режимы.
3. Санитарные нормы.
2 разряд:
1. Устройство и правила работы овощемоечных машин.
2. Правила смены воды и фильтров.
3. Требования по предотвращению перекрестного загрязнения.
3 разряд:
1. Методы контроля качества мойки.
2. Санитарные стандарты HACCP.
3. Правила обработки различных видов сырья.
Возможность признания навыка:
не требуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Подготовка вспомогательных и упаковочных материалов
Навык 1:
Подготовка упаковочных материалов
Умения:
1 разряд:
1. Раскрывать и подготавливать бумагу, пакеты, ящики.
2. Проверять целостность упаковки.
3. Складывать материалы на рабочем месте.
2 разряд:
1. Подготавливать тару для фасовки сырья.
2. Проверять качество упаковочных материалов.
3. Соблюдать чистоту при работе.
3 разряд:
1. Контролировать запас упаковочных материалов.
2. Проверять соответствие упаковки санитарным нормам.
3. Обеспечивать рациональное использование материалов.
Знания:
1 разряд:
1. Виды упаковочных материалов.
2. Основы санитарии.
3. Правила хранения тары.
2 разряд:
1. Нормы расхода упаковочных материалов.
2. Правила маркировки и учета.
3. Санитарные требования к таре.
3 разряд:
1. ГОСТ и ТУ на упаковочные материалы.
2. Методы контроля качества упаковки.
3. Правила безопасности при работе с тарой.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Подготовка вспомогательных материалов и моющих средств
Умения:
1 разряд:
1. Готовить моющие растворы по указанию мастера.
2. Заполнять бачки водой.
3. Поддерживать чистоту инвентаря.
2 разряд:
1. Дозировать моющие средства по нормам.
2. Проверять концентрацию растворов.
3. Обеспечивать своевременную замену.
3 разряд:
1. Контролировать правильность использования моющих средств.
2. Вести учет расхода.
3. Проверять санитарное состояние инвентаря.
Знания:
1 разряд:
1. Основы санитарии.
2. Виды моющих средств.
3. Правила безопасного обращения.
2 разряд:
1. Методы приготовления моющих растворов.
2. Нормы концентрации.
3. Санитарные требования.
3 разряд:
1. Методы контроля концентрации и расхода.
2. Международные стандарты санитарии HACCP.

2. Температуралық режимдер.
3. Санитарлық нормалар.
2-разряд:
1. Көкөніс жуу машиналарының құрылысы және жұмыс істеу ережелері.
2. Суды және сүзгілерді ауыстыру тәртібі.
3. Айқас ластанудың алдын алу талаптары.
3-разряд:
1. Жуу сапасын бақылау әдістері.
2. HACCP санитарлық стандарттары.
3. Әртүрлі шикізат түрлерін өңдеу ережелері.
Білімдер:
1-разряд:
1. Қағазды, қаптарды, жәшіктерді ашып, дайындау.
2. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
3. Материалдарды жұмыс орнында реттеп қою.
2-разряд:
1. Шикізатты қаптауға арналған ыдысты дайындау.
2. Қаптау материалдарының сапасын тексеру.
3. Жұмыс кезінде тазалықты сақтау.
3-разряд:
1. Қаптау материалдарының қорын бақылау.
2. Қаптаманың санитарлық нормаларға сәйкестігін тексеру.
3. Материалдарды тиімді пайдалануын қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
1-қосымша еңбек функциясы:
Қосымша және қаптауға арналған материалдарды дайындау
1-дағды:
Қаптауға арналған материалдарды дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Қағазды, қаптарды, жәшіктерді ашып, дайындау.
2. Қаптаманың бүтіндігін тексеру.
3. Материалдарды жұмыс орнында реттеп қою.
2-разряд:
1. Шикізатты қаптауға арналған ыдысты дайындау.
2. Қаптау материалдарының сапасын тексеру.
3. Жұмыс кезінде тазалықты сақтау.
3-разряд:
1. Қаптау материалдарының қорын бақылау.
2. Қаптаманың санитарлық нормаларға сәйкестігін тексеру.
3. Материалдарды тиімді пайдалануын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1-разряд:
1. Қаптау материалдарының түрлері.
2. Санитария негіздері.
3. Ыдысты сақтау ережелері.
2-разряд:
1. Қаптау материалдарын пайдалану нормалары.
2. Маркировкалау және есепке алу ережелері.
3. Ыдысқа қойылатын санитарлық талаптар.
3-разряд:
1. Қаптау материалдарына арналған МемСт талаптары.
2. Қаптаманың сапасын бақылау әдістері.
3. Ыдыспен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
қажет етілмейді
2-дағды:
Көмекші материалдар мен жуу құралдарын дайындау
Машықтар:
1-разряд:
1. Шебердің нұсқауы бойынша жуу ерітінділерін дайындау.
2. Бактарды сумен толтыру.
3. Аспаптардың тазалығын сақтау.
2-разряд:
1. Жуу құралдарын нормаларға сәйкес мөлшерлеу.
2. Ерітінділердің концентрациясын тексеру.
3. Уақытылы ауыстыруды қамтамасыз ету.
3-разряд:
1. Жуу құралдарын дұрыс пайдалануды бақылау.
2. Қолданылған мөлшерді есепке алу.
3. Аспаптардың санитарлық жағдайын тексеру.
Білімдер:
1-разряд:
1. Санитария негіздері.
2. Жуу құралдарының түрлері.
3. Қауіпсіз пайдалану ережелері.
2-разряд:
1. Жуу ерітінділерін дайындау әдістері.
2. Концентрация нормалары.
3. Санитарлық талаптар.
3-разряд:
1. Концентрация мен шығынды бақылау әдістері.
2. HACCP халықаралық санитарлық стандарттары.