Об утверждении нормативов промыслового усилия
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 сентября 2025 года № 280
В соответствии с подпунктом 508-49) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить нормативы промыслового усилия согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

Кәсіпшілік күш-жігер нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 5 қыркүйектегі № 280 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-49) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кәсіпшілік күш-жігер нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

110
-
48
Примечания:
* разрешение на промысловый лов рыбы выдается пользователю в зависимости от утвержденного норматива промыслового усилия на данный рыбохозяйственный водоем и пропорционально распределенной ему доле квоты (отношение выделенной квоты к общему лимиту на промысловое рыболовство на данном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке), за исключением Капшагайского водохранилища.
Расчет норматива промыслового усилия для каждого пользователя осуществляется по формуле:
Нру = Нутв х квота/лимит,
где:
Нру – норматив промыслового усилия на рыбохозяйственный водоем и (или) участок (количество рыбаков, сетей, неводов, лодок, судов) (единиц);
Нутв – утвержденный норматив промыслового усилия на водоем (единиц);
квота – выделенная пользователю квота с 1 января по 31 декабря текущего года, (тонн);
лимит – утвержденный лимит на промысловое рыболовство с 1 января по 31 декабря текущего года, (тонн);
** на тоневые участки рек Жайык и Кигаш нормативы промысловых усилий устанавливаются путем деления общего утвержденного норматива на количество тоневых участков (без учета доли выделенной квоты);
*** для Каспийского моря у побережья Мангистауской области показатель "лимит" определяется как сумма квот пользователей, осуществляющих промысловый вылов на закрепленных участках данной акватории, без учета объемов, предусмотренных для добычи килек и квот пользователей, ведущих добычу в открытой части моря вне закрепленных участков;
**** применение только закидных неводов;
***** длина участка по берегу согласно паспорту рыбохозяйственного участка.

110
-
48
Ескертпелер:
* Қапшағай су қоймасын есепке алмағанда, кәсіпшілік балық аулауға рұқсат пайдаланушыға осы балық шаруашылығы су айдынына бекітілген кәсіпшілік күш-жігер нормативіне және оған пропорционалды бөлінген квота үлесіне (бөлінген квотаның осы балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде кәсіпшілік балық аулауға арналған жалпы лимитке қатынасы) қарай беріледі.
Әрбір пайдаланушы үшін кәсіптік күш-жігер нормативін есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Нкн = Нбекіт x квота/лимит,
мұндағы:
Нкн – балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне арналған кәсіпшілік күш-жігер нормативі (балықшылардың, аулардың, жылымдардың, қайықтардың, кемелердің саны) (бірлік);
Нбекіт – су айдынына бекітілген кәсіпшілік күш-жігер нормативі (бірлік);
квота – ағымдағы жылдың 1 қаңтардан 31 желтоқсанына дейін пайдаланушыға бөлінген квота (тонна);
лимит – ағымдағы жылдың 1 қаңтардан 31 желтоқсанына дейін кәсіпшілік балық аулауға бекітілген лимит (тонна);
** Жайық және Қиғаш өзендерінің ұйықтық учаскелеріне кәсіпшілік күш-жігер нормативтері жалпы бекітілген нормативтерді ұйықтық учаскелер санына бөлу жолымен белгіленеді (бөлінген квота үлесін есепке алмай);
*** Маңғыстау облысының жағалауындағы Каспий теңізі үшін "лимит" көрсеткіші майшабақтарды өндіру үшін көзделген көлемдерді есепке алмай, осы акваторияның бекітілген учаскелерінде кәсіпшілік аулауды жүзеге асыратын пайдаланушылар квоталары мен бекітілген учаскелерден тыс теңіздің ашық бөлігінде өндіруді жүргізетін пайдаланушылар квоталарының сомасы ретінде айқындалады;
**** тек тастама ауларды қолдану;
*****балық шаруашылығы учаскесінің паспортына сәйкес учаскенің жаға бойынша ұзындығы;