О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 ноября 2025 года № 726
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 01 "Государственные услуги общего характера":
в функциональной подгруппе 3 "Внешнеполитическая деятельность":
дополнить администратором бюджетных программ 608 с бюджетной программой 164 следующего содержания:
"608 Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
164 Обеспечение участия Казахстана в инициативах и инструментах Организации экономического сотрудничества и развития в рамках сотрудничества Казахстана с Организацией экономического сотрудничества и развития";
в функциональной группе 04 "Образование":
в функциональной подгруппе 1 "Дошкольное воспитание и обучение":
по администратору бюджетных программ 224 "Министерство просвещения Республики Казахстан":
по бюджетной программе 003 "Обеспечение доступности дошкольного воспитания и обучения":
дополнить бюджетной подпрограммой 107 следующего содержания:
"107 Целевые текущие трансферты бюджету Туркестанской области на доплату педагогам организаций дошкольного образования за работу в зоне экологического предкризисного состояния";
в функциональной подгруппе 2 "Начальное, основное среднее и общее среднее образование":
по администратору бюджетных программ 224 "Министерство просвещения Республики Казахстан":
по бюджетной программе 004 "Обеспечение доступности качественного школьного образования":
дополнить бюджетной подпрограммой 127 следующего содержания:
"127 Целевые текущие трансферты бюджету Туркестанской области на доплату педагогам организаций среднего образования за работу в зоне экологического предкризисного состояния";
в функциональной подгруппе 4 "Техническое и профессиональное, послесреднее образование":
по администратору бюджетных программ 224 "Министерство просвещения Республики Казахстан":
по бюджетной программе 006 "Обеспечение кадрами с техническим и профессиональным образованием":
дополнить бюджетной подпрограммой 109 следующего содержания:
"109 Целевые текущие трансферты бюджету Туркестанской области на доплату педагогам организаций технического и профессионального, послесреднего образования за работу в зоне экологического предкризисного состояния";
в функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство":
в функциональной подгруппе 2 "Коммунальное хозяйство":
по администратору бюджетных программ 229 "Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан":
по бюджетной программе 229 "Реализация мероприятий в области жилищно-коммунального хозяйства":
дополнить бюджетной подпрограммой 130 следующего содержания:
"130 Оплата услуг технического оператора в рамках Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов"";
в функциональной группе 13 "Прочие":
в функциональной подгруппе 9 "Прочие":
по администратору бюджетных программ 768 "Управление физической культуры, спорта и туризма области":
наименование бюджетной программы 053 "Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"" изложить в следующей редакции:
"053 Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"";
в Структуре специфики экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в подклассе 410 "Приобретение основных средств, нематериальных и биологических активов":
строку
"
413
Приобретение транспортных средств
Затраты на приобретение транспортных средств. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение транспортных средств военного назначения.
"
изложить в следующей редакции:
"
413
Приобретение транспортных средств
Затраты на приобретение транспортных средств, в том числе в рамках договора лизинга. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение транспортных средств военного назначения.
";
строку
"
414
Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря
Затраты на приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение оборудования военного назначения.
"
изложить в следующей редакции:
"
414
Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря
Затраты на приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря, в том числе в рамках договора лизинга. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение оборудования военного назначения.
";
строку
"
418
Материально-техническое оснащение государственных предприятий
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств и нематериальных активов.
"
изложить в следующей редакции:
"
418
Материально-техническое оснащение государственных предприятий
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств, в том числе в рамках договора лизинга, и нематериальных активов.
";
строку
"
419
Приобретение прочих основных средств
Затраты на приобретение прочих основных средств, не отраженных по спецификам 411, 412, 413 и 414.
"
изложить в следующей редакции:
"
419
Приобретение прочих основных средств
Затраты на приобретение прочих основных средств, не отраженных по спецификам 411, 412, 413 и 414, в том числе в рамках договора лизинга.
".

Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 қарашадағы № 726 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
01 "Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер" функционалдық тобында:
3 "Сыртқы саяси қызмет" функционалдық кіші тобында:
мынадай мазмұндағы 164 бюджеттік бағдарламасы бар 608 бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен толықтырылсын:
"608 Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi
164 Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен ынтымақтастығы шеңберінде Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының бастамалары мен құралдарына қатысуын қамтамасыз ету";
04 "Бiлiм беру" функционалдық тобында:
1 "Мектепке дейiнгi тәрбие және оқыту" функционалдық кіші тобында:
224 "Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
003 "Мектепке дейінгі тәрбие мен білім беруге қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 107 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"107 Түркістан облысының бюджетіне мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақта жұмыс істегені үшін қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
2 "Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру" функционалдық кіші тобында:
224 "Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
004 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 127 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"127 Түркістан облысының бюджетіне орта білім беру ұйымдарының педагогтеріне экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақта жұмыс істегені үшін қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
4 "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру" функционалдық кіші тобында:
224 "Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
006 "Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 109 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"109 Түркістан облысының бюджетіне техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтеріне экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақта жұмыс істегені үшін қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобында:
2 "Коммуналдық шаруашылық" функционалдық кіші тобында:
229 "Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
229 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы іс-шараларды іске асыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 130 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"130 "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" Ұлттық жобасы аясында техникалық оператордың қызметтеріне ақы төлеу";
13 "Басқалар" функционалдық тобында:
9 "Басқалар" функционалдық кіші тобында:
768 "Облыстың дене шынықтыру, спорт және туризм басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
053 ""Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту" бюджеттік бағдарламаның атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"053 "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымында:
410 "Негiзгi құралдарды, материалдық емес және биологиялық активтерді сатып алу" кіші сыныбында:
"
413
Көлік құралдарын сатып алу
Көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алу жұмсалатын шығындар көрсетіледі.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
413
Көлік құралдарын сатып алу
Көлік құралдарын, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде сатып алуға арналған шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алуға арналған шығындар көрсетіледі.
";
"
414
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын сатып алу
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын сатып алу. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы көлік құралдарды сатып алу жұмсалатын шығындар көрсетіледі.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
414
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын сатып алу
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде сатып алуға арналған шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар көрсетіледі.
";
"
418
Мемлекеттік кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
418
Мемлекеттік кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру
Негізгі құралдарды, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде және материалдық емес активтерді сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру.
";
"
419
Өзге де негізгі құралдарды сатып алу
411, 412, 413 және 414 ерекшеліктер бойынша көрсетілмеген өзге де негізгі құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындар
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
419
Өзге де негізгі құралдарды сатып алу
411, 412, 413 және 414 ерекшелiктер бойынша, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде көрсетілмеген өзге де негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар.
".

2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев