Об утверждении Правил взаимодействия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с органами государственных доходов и установлении формы, порядка и срока представления заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
Совместные приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 октября 2025 года № 609 и постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 октября 2025 года № 66
Вводятся в действие с 1 января 2026.
В соответствии с частью второй пункта 5 статьи 52 Налогового кодекса Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ и Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Утвердить:
1) форму заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности согласно приложению 1 к настоящим совместным постановлению и приказу;
2) Правила взаимодействия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с органами государственных доходов и сроки представления заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности согласно приложению 2 к настоящим совместным постановлению и приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящих совместного постановления и приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящих совместного постановления и приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после их официального опубликования.
3. Настоящие совместные постановление и приказ вводятся в действие с 1 января 2026 года и подлежат официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
_______________________ М. Абылкасымова
Министр финансов
Республики Казахстан
___________________________ М. Такиев
Приложение 1
к Совместному постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "16" октября 2025 года № 66
и приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от "15" сентября 2025 года № 609
форма
Заключение о страховых обязательствах
________________________________________________________
(наименование страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан)
Бизнес-идентификационный номер_____________________________
Дата________________________
тысяч тенге
Наименование страховых обязательств
Информация по данным налогоплательщика по состоянию
на 31 декабря ______ года
Информация уполномоченного органа по данным страховой (перестраховочной ) организации по состоянию на 31 декабря _______года
Заключение уполномоченного органа о соответствии (несоответствии) актуарных допущений, используемых в расчете страховых обязательств, Методике оценки страховых обязательств
1
2
3
4
5

Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарымен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша тексерілетін салық төлеушіге қатысты сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындының нысанын, ұсыну тәртібі мен мерзімін белгілеу туралы
Бірлескен Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 609 бұйрығы және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 16 қазандағы № 66 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен қаулы және бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 52-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. Мына:
1) осы бірлескен қаулының және бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша тексерілетін салық төлеушіге қатысты сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындының нысаны;
2) осы бірлескен қаулының және бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарымен өзара іс-қимыл жасау қағидалары және Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша тексерілетін салық төлеушіге қатысты сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындыны ұсыну мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен қаулының және бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
2) осы бірлескен қаулыны және бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулы және бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігінің төрағасы
____________ М. Әбілқасымова
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
___________ М. Такиев
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы 16 қазандағы
№ 66 және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 15 қазандағы
№ 609 бірлескен қаулысы мен
бұйрығына 1-қосымша
нысан
Сақтандыру міндеттемелері туралы қорытынды
________________________________________________________
(сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атауы)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі_____________________________
Күні________________________
мың теңге
Сақтандыру міндетемелерінің атауы
___жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша салық төлеушінің деректері бойынша ақпарат
____ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру ) ұйымының деректері бойынша уәкілетті органның ақпараты
Уәкілетті органның сақтандыру міндеттемелерін есептеуде, Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде пайдаланылатын актуарлық жорамалдардың сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы қорытындысы
1
2
3
4
5

Раздел 3. Активы по перестрахованию
1
Активы по перестрахованию, в том числе:
1.1
наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
1.2
актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
1.3
маржа за предусмотренные договором услуги по перестрахованию
1.4
компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования
2
Активы перестрахования по возникшим убыткам
3
Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск по возникшим убыткам
Приложение 2
к Совместному постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "16" октября 2025 года № 66
и приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от "15" октября 2025 года № 609
форма
Правила взаимодействия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с органами государственных доходов и установление срока представления заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с органами государственных доходов и установление срока представления заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй пункта 5 статьи 52 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок взаимодействия органов государственных доходов и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по представлению заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, утверждаемых нормативным правовым актом уполномоченного органа в соответствии со статьей 47-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон).
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) активы по перестрахованию – доля перестраховщика в страховых обязательствах страховой (перестраховочной) организации, возникающие из договоров перестрахования, оцениваемые на основе актуарных расчетов на дату расчета;
2) заключение о страховых обязательствах - заключение о соответствии (несоответствии) актуарных допущений, используемых в расчете страховых обязательств, Методике оценки страховых обязательств, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии со статьей 47-1 Закона;

3-бөлім. Қайта сақтандыру жөніндегі активтер
1
Қайта сақтандыру жөніндегі активтер, оның ішінде:
1.1
қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
1.2
қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
1.3
шартта көзделген қайта сақтандыру қызметтері үшін маржа
1.4
қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа зиянын өтеу құрауышы
2
Туындаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері
3
Туындаған зиян бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы 16 қазандағы
№ 66 және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 15 қазандағы
№ 609 бірлескен қаулысы мен
бұйрығына 2-қосымша
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарымен өзара іс-қимыл жасау қағидалары және Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша тексерілетін салық төлеушіге қатысты сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындының мерзімін белгілеу
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік кірістер органдарымен өзара іс-қимыл жасау қағидалары және Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша тексерілетін салық төлеушіге қатысты сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындының мерзімі (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 52-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 47-1-бабына сәйкес уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілетін талаптарға сәйкестігі бойынша тексерілетін салық төлеушіге қатысты сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындыны ұсыну бойынша мемлекеттік кірістер органдары және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өзара іс-қимылының тәртібін айқындайды.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қайта сақтандыру жөніндегі активтер – қайта сақтандыру шарттарынан туындайтын, есеп айырысу күніне актуарлық есеп айырысулар негізінде бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру міндеттемелеріндегі қайта сақтандырушының үлесі;
2) сақтандыру міндеттемелері туралы қорытынды – Заңның 47-1-бабына сәйкес уәкілетті орган бекітетін сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне, сақтандыру міндеттемелерін есептеуде пайдаланылатын актуарлық жорамалдардың сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы қорытынды;

3) обязательства по оставшейся части страхового покрытия – оценка страховых обязательств, связанная с будущими страховыми событиями, которые могут произойти в течение оставшегося срока действия действующих договоров страхования, за вычетом ожидаемых будущих поступлений по этим договорам;
4) обязательства по возникшим страховым убыткам – оценка страховых обязательств, возникающие в связи со страховыми случаями, которые уже произошли, но по которым еще не произведены страховые выплаты полностью или частично;
5) уполномоченный орган - уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
3. Иные понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, установленных Законом.
Глава 2. Порядок представления заключения о страховых обязательствах
4. Запрос органов государственных доходов, направляемый в ходе проведения налоговой проверки в уполномоченный орган посредством облачного документооборота, содержит следующие сведения:
1) реквизиты страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (наименование, бизнес-идентификационный номер (БИН));
2) дата, на которую представляется заключение о страховых обязательствах;
3) суммы страховых обязательств по оставшейся части страхового покрытия, возникшим страховым убыткам и активам перестрахования на дату, на которую представляется заключение о страховых обязательствах.
5. Уполномоченный орган по запросу органов государственных доходов представляет заключение о страховых обязательствах согласно приложению 1 к настоящему совместному постановлению и приказу в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения.
6. В заключении о страховых обязательствах уполномоченным органом указываются сведения по суммам размеров обязательств по оставшейся части страхового покрытия, возникшим страховым убыткам, активам перестрахования с указанием причин соответствия (несоответствия) актуарных допущений налогоплательщика, используемых в расчете страховых обязательств, Методике оценки страховых обязательств, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии со статьей 47-1 Закона.
7. Заключение о страховых обязательствах направляется в органы государственных доходов посредством облачного документооборота сопроводительным письмом за подписью заместителя руководителя уполномоченного органа.

3) сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелер-осы шарттар бойынша күтілетін болашақ түсімдерді шегергенде, қолданыстағы сақтандыру шарттарының қолданылу мерзімінің қалған кезеңінде болуы мүмкін болашақ сақтандыру оқиғаларына байланысты сақтандыру міндеттемелерін бағалау;
4) туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелер - бұрын орын алған, бірақ олар бойынша сақтандыру төлемдері толық немесе ішінара жүргізілмеген сақтандыру жағдайларына байланысты туындайтын сақтандыру міндеттемелерін бағалау;
5) уәкілетті орган - қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган.
3. Қағидаларда қолданылатын басқа ұғымдар Заңда белгіленген мағыналарда қолданылады.
2 тарау. Сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындыны ұсыну тәртібі
4. Салықтық тексеруді жүргізу барысында уәкілетті органға бұлтты құжат айналымы арқылы жіберілетін мемлекеттік кіріс органдарының сұрау салуы мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының деректемелері (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН));
2) сақтандыру міндеттемелері туралы қорытынды ұсынылатын күн;
3) сақтандыру міндеттемелері туралы қорытынды ұсынылған күні сақтандыру өтемінің қалған бөлігі, туындаған сақтандыру зияндары мен қайта сақтандыру активтері бойынша сақтандыру міндеттемелерінің сомалары;
5. Уәкілетті орган мемлекеттік кіріс органдарының сұрау салуы бойынша осы бірлескен қаулыға және бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындыны алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
6. Сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындыда уәкілетті орган Заңның 47-1-бабына сәйкес уәкілетті орган бекітетін сақтандыру міндеттемелерін есептеу мен сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде пайдаланылатын салық төлеушінің актуарлық жорамалдарына сәйкестік (сәйкессіздік) себептерін көрсете отырып, сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелер мөлшерлерінің сомалары, туындаған сақтандыру шығындары, қайта сақтандыру активтері бойынша мәліметтерді көрсетеді.
7. Сақтандыру міндеттемелері туралы қорытынды мемлекеттік кіріс органдарына бұлтты құжат айналымы арқылы уәкілетті орган басшысының орынбасарының қолы қойылған ілеспе хатпен жіберіледі.