О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185 "Об утверждении Правил составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 510
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185 "Об утверждении Правил составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса" следующие изменения:
в Правилах составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 53 изложить в следующей редакции:
"53. Расчеты по видам расходов, планируемым по спецификам экономической классификации расходов 154, 155, 156 и 157 составляются согласно приложению 62 к настоящим Правилам.";
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. Форма 01-372 заполняется для расчета расходов на оплату инновационных грантов и грантов субъектам социального предпринимательства и составляется согласно приложению 72 к настоящим Правилам.
56. Форма 01-373 заполняется для расчета расходов на оплату грантов организациям образования и составляется согласно приложению 73 к настоящим Правилам.";
подпункт 16) пункта 77 исключить;
часть вторую пункта 95 изложить в следующей редакции:
"Администраторы бюджетных программ при внесении изменений в паспорта бюджетных программ по своей инициативе в течение 3 (трех) рабочих дней направляют подписанные изменения в паспорт бюджетных программ соответственно в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке уведомления.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Паспорта бюджетных программ, агрегированная сводная информация о паспортах бюджетных программ в течение 3 (трех) рабочих дней после дня подписания и формирования размещаются на интернет-ресурсе администратора бюджетных программ в соответствии со статьей 40 Кодекса.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 72 и 73 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 510 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларында:
53-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жоспарланатын шығыстар түрлері бойынша 154, 155, 156 және 157 есептеулер осы Қағидаларға 62-қосымшаға сәйкес жасалады.";
55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. 01-372 нысаны инновациялық гранттар мен әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне гранттарды төлеуге шығыстарды есептеу үшін толтырылады және осы Қағидаларға 72-қосымшаға сәйкес жасалады.
56. 01-373 нысаны білім беру ұйымдарына гранттарды төлеуге арналған шығыстарды есептеу үшін толтырылады және осы Қағидаларға 73-қосымшаға сәйкес жасалады.";
77-тармақтың 16) тармақшасы алынып тасталсын;
95-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік бағдарламаларға өз бастамасы бойынша өзгерістер енгізген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламалардың паспортына қол қойылған өзгерістерді тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға хабарлама тәртібімен жібереді.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Бюджеттік бағдарламалар паспорттары, бюджеттік бағдарламалар паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпарат қол қойылған және қалыптастырылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Кодекстің 40-бабына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің интернет-ресурсына орналастырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 72 және 73-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 510
Приложение 4 к Правилам
составления, представления,
рассмотрения бюджетного
запроса
Форма
Паспорт бюджетной программы Код и наименование администратора бюджетных программ Плановый период 20__-20__ годы
Код и наименование бюджетной программы:
Код и наименование функции (функций) государственного органа (в соответствии с реестром функций государственных органов):
Код и наименование государственной услуги (в соответствии с реестром государственных услуг):
Описание (обоснование), в том числе текущий статус: Описание должно заменить пояснительную записку
Бюджетная программа планируется в связи … на основании …
Посредством бюджетной программы будут реализованы проекты согласно/предусмотренные и так далее …
Реализация программы позволит …
Отклонение конечного результата бюджетной программы от целевого индикатора … связано с …
Причины несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов
Вид бюджетной программы:
в зависимости от содержания:
в зависимости от уровня государственного управления:
в зависимости от способа реализации:
текущая/развития
Показатели
Факт 20__ года
План текущего 20__ года
Плановый период
Утвержденный
Уточненный
20__
20__
20__
Целевой индикатор документов Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетных программ:
Конечные результаты:
Отклонения конечного результата бюджетной программы от целевых индикаторов документов Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетных программ
Потребность в бюджетных средствах согласно документам Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетных программ
План
Отклонение плана от запланированных средств для достижения целевых индикаторов документов Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетных программ
(указывается в случае влияния на достижение Целевого индикатора Национального плана развития)
Код и наименование бюджетной подпрограммы:
На 20_________ год тысяч тенге
Мероприятия, всего, в том числе
Показатель мероприятия
Показатель документа Системы государственного планирования
Отклонение
Расходы
Сумма документа Системы государственного планирования
Отклонение
Причина отклонения
На 20_________ год тысяч тенге
Мероприятия, всего, в том числе
Показатель мероприятия
Показатель документа Системы государственного планирования
Отклонение
Расходы
Сумма документа Системы государственного планирования
Отклонение
Причина отклонения
На 20_________ год тысяч тенге
Мероприятия, всего, в том числе
Показатель мероприятия
Показатель документа Системы государственного планирования
Отклонение
Расходы
Сумма документа Системы государственного планирования
Отклонение
Причина отклонения
Руководитель бюджетной программы ___________________________________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Паспорт бюджетной программы заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению паспорта бюджетных программ согласно приложению к настоящей форме.
Приложение
к форме паспорта
бюджетной программы
Пояснения по заполнению паспорта бюджетных программ
Паспорт бюджетных программ администратора бюджетных программ составляется в соответствии со следующими требованиями:

2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрі М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 510 бұйрығына
1-қосымша
Бюджеттік сұранымды жасау,
ұсыну, қарау қағидаларына
4-қосымша
____________________ нысан
Бюджеттік бағдарлама паспорты Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды және атауы Жоспарлы кезең 20__-20__ жылдар
Бюджеттік бағдарламаның коды мен атауы:
Мемлекеттік органдар функцияларының тізіліміне сәйкес мемлекеттік орган функциясының (функцияларының) коды мен атауы:
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің коды мен атауы:
Сипаттама (негіздеме), оның ішінде ағымдағы мәртебе: Сипаттама түсіндірме жазбаны ауыстыруы тиіс
Бюджеттік бағдарлама ... байланысты ... негізігде жоспарланады
Бюджеттік бағдарлама келісілген/көзделген және тағы басқа арқылы жобалар іске асырылатын болады
Бағдарламаны іске асыру … мүмкіндік береді
Нысаналы индикатордан бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижесінің ауытқуы ... байланысты
Бюджеттік бағдарламаның түрі:
мазмұнына байланысты:
мемлекеттік басқару деңгейіне байланысты:
іске асыру тәсіліне байланысты:
ағымдағы/даму
Көрсеткіштер
Факт 20__ жыл
20__ жылғы ағымдағы жоспар
Жоспарлы кезең
Бекітілген
Нақтыланған
20__
20__
20__
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттардың нысаналы индикаторы:
Түпкілікті нәтиже:
Бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижесінің Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларынан, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттардан ауытқуы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттарға сәйкес бюджет қаражатына қажеттілік
Жоспар
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларына, ББӘ қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттарға қол жеткізу үшін жоспардың жоспарланған қаражаттан ауытқуы
(Ұлттық даму жоспарының нысаналы индикаторына қол жеткізуге әсер еткен жағдайда көрсетіледі)
Бюджеттік кіші бағдарламаның коды мен атауы:
20_________ жылға мың теңге
Іс-шаралар, барлығы, оның ішінде
Іс-шара көрсеткіші
Мемлекеттік жоспарлау жүйелері құжатының көрсеткіші
Ауытқу
Шығыстар
Мемлекеттік жоспарлау жүйелері құжатының сомасы
Ауытқу
Ауытқу себебі
20_________ жылға мың теңге
Іс-шаралар, барлығы, оның ішінде
Іс-шара көрсеткіші
МӨК құжатының көрсеткіші
Ауытқу
Шығыстар
МӨК құжатының сомасы
Ауытқу
Ауытқу себебі
20_________ жылға мың теңге
Іс-шаралар, барлығы, оның ішінде
Іс-шара көрсеткіші
МӨК құжатының көрсеткіші
Ауытқу
Шығыстар
МӨК құжатының сомасы
Ауытқу
Ауытқу себебі
Бюджеттік бағдарламаның басшысы
________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескертпе:
Бюджеттік бағдарламаның паспорты осы нысанға қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалар паспортын толтыру жөніндегі түсіндірмелерге сәйкес толтырылады.
Бюджеттік бағдарлама
паспортының нысанына
қосымша
Бюджеттік бағдарламалар паспортын толтыру бойынша түсіндірмелер
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының паспорты мынадай талаптарға сәйкес жасалады:

1) в строке "код и наименование администратора бюджетной программы" указываются полное наименование администратора бюджетной программы и его код в соответствии с единой бюджетной классификацией;
плановым периодом являются три финансовых года, следующих за текущим финансовым годом;
2) в строке "код и наименование бюджетной программы" указываются код и наименование бюджетной программы в соответствии с единой бюджетной классификацией;
3) в строке "код и наименование функции (функций) государственного органа (в соответствии с реестром функций государственных органов) указываются код и наименование функции (функций) государственного органа, установленных в соответствии с законами Республики Казахстан, а также на основании реестра функций государственных органов, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах;
4) в строке "код и наименование государственной услуги (в соответствии с реестром государственных услуг)" указываются код и наименование государственной услуги на основании реестра государственных услуг, формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг;
5) в строке "описание (обоснование), в том числе текущий статус" раскрывается взаимоувязка планируемых бюджетных средств с целями, целевыми индикаторами, определенными в плане развития государственного органа или соответствующем плане развития области, города республиканского значения, столицы, либо с полномочиями, определенными в положении о государственном органе. Описание (обоснование) бюджетной программы может содержать способы и методы достижения цели бюджетной программы и должно быть предельно полным, кратким, четким, конкретным и качественным;
6) в строке "вид бюджетной программы":
по строке "в зависимости от содержания" указывается направление бюджетной программы в соответствии с пунктом 1 статьи 14 Кодекса;
по строке "в зависимости от уровня государственного управления" указывается вид бюджетной программы в зависимости от уровня управления;
по строке "в зависимости от способа реализации" указывается индивидуальная бюджетная программа либо распределяемая;
по строке "текущая/развитие" указывается текущая бюджетная программа либо бюджетная программа развития;
7) в таблице 1 (показатели целевого индикатора):
в графе "показатели":
в строке "целевой индикатор документов Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетных программ" указывается показатель целевого индикатора, количественно измеряющий достижение, вытекающий из вышестоящих документов или реализации функций, полномочий и компетенций, определенных законодательством Республики Казахстан, направлений деятельности;
в строке "конечные результаты" указывается результат достижения целевого индикатора документов плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы или реализации функций, полномочий и компетенций, определенных законодательными актами Республики Казахстан, направлений деятельности исходя из объема планируемых бюджетных средств, которые должны быть достигнуты по итогам реализации мероприятий бюджетной программы. Конечные результаты бюджетной программы должны быть ясными, четкими и конкретными, должны отражать качественный итог реализации бюджетной программы путем определения его количественного показателя и конкретной даты (периода) его достижения (за определенный промежуток времени, на конец планового периода, в разбивке по годам планового периода). Если бюджетная программа соответствует одной цели плана развития государственного органа, то в качестве конечных результатов бюджетной программы указываются целевые индикаторы данной цели плана развития государственного органа. Причины несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов излагаются в описании бюджетной программы.
По бюджетным программам, направленным на обеспечение деятельности государственных учреждений по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, имеющих постоянный характер, конечные результаты определяются без указания их показателей.
В конечных результатах бюджетных программ, направленных на реализацию бюджетных инвестиционных проектов отражается количество проектов завершаемых в финансовом году и количество получателей выгод.
Конечные результаты распределяемой бюджетной программы указываются в паспорте бюджетной программы администратора бюджетных программ, распределяющего распределяемую бюджетную программу, за исключением бюджетных программ, направленных на использование резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
Конечные результаты распределяемых бюджетных программ, направленных на использование резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, указываются в паспорте бюджетной программы администратора бюджетных программ, получающего средства за счет данных распределяемых бюджетных программ.
Администраторы бюджетных программ, распределяющие распределяемые бюджетные программы, направленные на использование резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, конечные результаты не указывают;
в строке "отклонения конечного результата бюджетной программы от целевых индикаторов документов Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетной программы" отражается разница между показателем целевого индикатора и конечного результата бюджетной программы;
в строке "потребность в бюджетных средствах согласно документам Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетной программы" указывается потребность бюджетных средств согласно документам Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетной программы;
в строке "план" указывается сумма, которая предусмотрена на финансирование;
в строке "отклонение плана от запланированных средств для достижения целевых индикаторов документов Системы государственного планирования, собственных документов, устанавливающих показатели деятельности администратора бюджетной программы" указывается отклонение плана от запланированных средств для достижения целевых индикаторов.

1) "бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды мен атауы" деген жолда бюджеттік бағдарлама әкімшісінің толық атауы және бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес оның коды көрсетіледі;
ағымдағы қаржы жылынан кейінгі үш қаржы жылы жоспарлы кезең болып табылады;
2) "бюджеттік бағдарламаның коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды мен атауы көрсетіледі.
3) "мемлекеттік органдар функцияларының тізіліміне сәйкес мемлекеттік орган функциясының (функцияларының) коды мен атауы" деген жолда мемлекеттік органдар функцияларының тізіліміне сәйкес мемлекеттік орган функциясының (функцияларының) коды және атауы, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет коды және атауы;
4) көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша 4) "мемлекеттік көрсетілетін қызметтің коды мен атауы (мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес)" деген жолда Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімінің негізінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің коды мен атауы көрсетіледі;
5) "Сипаттама (негіздеме), оның ішінде ағымдағы мәртебе" деген жолда жоспарланатын бюджет қаражатының мемлекеттік органның даму жоспарында немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті даму жоспарында айқындалған мақсаттармен, нысаналы индикаторлармен не мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктермен өзара байланыстылығы ашылады. Бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі) бюджеттік бағдарламаның мақсатына қол жеткізу тәсілдері мен әдістерін қамтуы мүмкін және өте толық, қысқа, түсінікті, нақты және сапалы болуы тиіс.
6) "бюджеттік бағдарламаның түрі" деген жолда:
"мазмұнына қарай" жолы бойынша Кодекстің 14-бабының 1-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламаның бағыты көрсетіледі;
"мемлекеттік басқару деңгейіне байланысты" деген жол бойынша басқару деңгейіне байланысты бюджеттік бағдарламаның түрі көрсетіледі;
"іске асыру тәсіліне байланысты" деген жол бойынша жеке бюджеттік не бөлінетін бағдарлама көрсетіледі;
"ағымдағы/даму" деген жол бойынша ағымдағы бюджеттік бағдарлама не бюджеттік даму бағдарламасы көрсетіледі;
7) 1-кестеде. (нысаналы индикатордың көрсеткіштері):
"көрсеткіштер" деген бағанда:
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттардың нысаналы индикаторы" деген жолда жоғары тұрған құжаттардан туындайтын қол жеткізудің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді, қызмет бағыттарын іске асырудың сандық өлшейтін нысаналы индикаторының көрсеткіші көрсетіледі;
"түпкілікті нәтижелер" деген жолда мемлекеттік органның даму жоспары немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары құжаттарының нысаналы индикаторына қол жеткізу немесе бюджеттік бағдарламаның іс-шараларын іске асыру қорытындылары бойынша қол жеткізуге тиіс жоспарланған бюджет қаражатының көлемін негізге ала отырып, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді іске асыру нәтижесі көрсетіледі. Бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижелері айқын, анық және нақты болуы тиіс оның сандық көрсеткішін және оған қол жеткізудің нақты күнін (кезеңін) айқындау арқылы бюджеттік бағдарламаны іске асырудың сапалық қорытындыларын (белгілі бір уақыт аралығы үшін, жоспарлы кезеңнің соңында, жоспарлы кезеңнің жылдары бойынша бөліністе) көрсетуге тиіс. Егер бюджеттік бағдарлама мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарының біріне сәйкес келсе, онда бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижелері ретінде мемлекеттік органның даму жоспарының осы мақсатының нысаналы индикаторлары көрсетіледі. Нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеу себептері бюджеттік бағдарламаның сипаттамасында жазылады.
Мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын тұрақты сипаттағы мемлекеттік қызметтерді көрсету жөніндегі қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша түпкілікті нәтижелер олардың көрсеткіштері көрсетілмей айқындалады.
Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалардың түпкілікті нәтижелерінде қаржы жылында аяқталатын жобалардың санын және пайда алушылардың саны көрсетіледі.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижелері Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалануға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, бөлінетін бюджеттік бағдарламаны бөлетін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламасының паспортында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың түпкілікті нәтижелері осы бөлінетін бюджеттік бағдарламалар есебінен қаражат алатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламасының паспортында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлетін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері түпкілікті нәтижелерді көрсетпейді.
"Бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижесінің Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларынан, бюджеттік бағдарлама әкімшілері қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттардан ауытқуы" деген жолда нысаналы индикатор көрсеткіші мен бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижесі арасындағы айырма көрсетіледі;
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттарға сәйкес бюджет қаражатына қажеттілік" деген жолда Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес бюджет қаражатына, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттарға қажеттілік көрсетіледі;
"жоспар" деген жолда қаржыландыру көзделген сома көрсетіледі;
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторларына, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің қызметінің көрсеткіштерін белгілейтін меншікті құжаттарға қол жеткізу үшін жоспардың жоспарланған қаражаттан ауытқуы" деген жолда нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін жоспардың жоспарланған қаражаттан ауытқуы көрсетіледі.

8) в строке "код и наименование бюджетной подпрограммы" указываются код и наименование бюджетной подпрограммы в соответствии с единой бюджетной классификацией;
9) в таблице 2,3,4 (мероприятия по бюджетной программе).
в графе "мероприятия, всего, в том числе" указывается наименование мероприятий, определҰнных организованных действий или совокупность действий, направленных на осуществление бюджетной программы или цели установленных администратором бюджетной программы или государственным учреждением. Мероприятия объективно отображают и охватывают все результаты деятельности государственного органа, которые предполагается достичь в определенном финансовом году планового периода за счет бюджетных средств, предусмотренных в бюджетной программе.
в графе "показатель документа Системы государственного планирования" указывается показатель количественно измеряющий целевого индикатора вытекающий из документа Системы государственного планирования;
в графе "отклонение" отражается разница показателей измерения между результатом реализации мероприятия и плановым показателем целевого индикатора плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы или реализации функций, полномочий и компетенций, определенных законодательными актами Республики Казахстан, направлений действий;
в графе "расходы" отражается выделенная бюджетная сумма расходов на мероприятия, в разрезе проектов на текущий период, в случае отсутствия проектов, указывается только мероприятия;
в графе "сумма документа Системы государственного планирования" отражается общая сумма необходимых бюджетных средств, согласно документам Системы государственного планирования;
в графе "отклонение" разница между расходами выделенных средств и общей суммы необходимых средств Системы государственного планирования;
в графе "причина отклонения" указывается причина отклонения необходимых средств от выделенных средств.
10) в строке "руководитель бюджетной программы" указываются фамилия, инициалы и должность руководителя бюджетной программы, ответственный за составление и достоверность информации, обеспечивающий планирование и исполнение бюджетной программы.
На местном уровне государственного управления руководителем бюджетной программы является аким села, поселка, сельского округа, руководитель аппарата акима либо заместитель акима, курирующий соответствующие направления деятельности акимата, первые руководители либо заместители первых руководителей администраторов местных бюджетных программ, курирующие соответствующие направления деятельности государственного органа.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 510
Приложение 72 к Правилам
составления, представления,
рассмотрения бюджетного
запроса

8) "бюджеттік кіші бағдарламаның коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік кіші бағдарламаның коды мен атауы көрсетіледі.
9) 2,3,4-кестеде (бюджеттік бағдарлама бойынша іс-шаралар)
"іс-шаралар, барлығы, оның ішінде" деген бағанда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі немесе мемлекеттік мекеме белгілеген бюджеттік бағдарламаны немесе мақсатты жүзеге асыруға бағытталған белгілі бір айқындалған ұйымдастырылған іс-қимылдар іс-шарасының атауы немесе іс-қимылдар жиынтығы көрсетіледі. Іс-шаралар бюджеттік бағдарламада көзделген бюджет қаражаты есебінен жоспарлы кезеңнің белгілі бір қаржы жылында қол жеткізу күтілетін мемлекеттік орган қызметінің барлық нәтижелерін объективті түрде көрсетеді және қамтиды.
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатының көрсеткіші" деген бағанда Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатынан туындайтын нысаналы индикаторды сандық өлшейтін көрсеткіш көрсетіледі.
"ауытқу" деген бағанда іс-шараны іске асыру нәтижесі мен мемлекеттік органның даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторының жоспарлы көрсеткіші немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған функцияны, өкілеттіктер мен құзыреттерді, іс-қимыл бағыттарын іске асыру арасындағы өлшеу көрсеткіштерінің айырмасы көрсетіледі;
"шығыстар" деген бағанда іс-шараларға арналған шығыстардың бөлінген бюджеттік сомасы көрсетіледі, ағымдағы кезеңге арналған жобалар бөлінісінде, жобалар болмаған жағдайда іс-шаралар ғана көрсетіледі;
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатының сомасы" деген бағанда Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес қажетті бюджет қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі;
"ауытқу" деген бағанда бөлінген қаражаттың шығыстары мен қажетті қаражаттың МЖЖ жалпы сомасы арасындағы айырма;
"ауытқу себебі" деген бағанда бөлінген қаражаттан қажетті қаражаттың ауытқу себебін түсіндіру.
10) "Бюджеттік бағдарламаның басшысы" деген жолда бюджеттік бағдарламаны жоспарлауды және атқаруды қамтамасыз ететін ақпаратты жасауға және оның дұрыстығына жауапты бюджеттік бағдарлама басшысының тегі, аты-жөні және лауазымы көрсетіледі.
Мемлекеттік басқарудың жергілікті деңгейінде бюджеттік бағдарламаның басшысы ауыл, кент, ауылдық округ әкімі, әкім аппаратының басшысы не әкімдік қызметінің тиісті бағыттарына жетекшілік ететін әкімнің орынбасары, мемлекеттік орган қызметінің тиісті бағыттарына жетекшілік ететін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бірінші басшылары не бірінші басшыларының орынбасарлары болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 510 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттік сұранымды жасау,
ұсыну, қарау қағидаларына
72-қосымша

Форма 01-372
Расчет расходов на оплату инновационных грантов и грантов субъектам социального предпринимательства
Год
Коды |______________|
Вид данных (прогноз, план, отчет) |______________|
Функциональная группа |______________|
Администратор программ |______________|
Государственное учреждение |______________|
Программа |______________|
Специфика
Наименование юридического лица
Наименование проекта/гранта
Количество проектов/грантов
Стоимость проекта/гранта
Общая стоимость, тысяч тенге (графа4*графа5)/1000
1
2
3
4
5
6
Итого
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа/руководитель
государственного учреждения ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель бюджетной программы _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер/ начальник финансово-экономического отдела
__________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 510
Приложение 73 к Правилам
составления, представления,
рассмотрения бюджетного
запроса
Форма 01-373
Расчет расходов на оплату грантов организациям образования
Год
Коды |______________|
Вид данных (прогноз, план, отчет) |______________|
Функциональная группа |______________|
Администратор программ |______________|
Государственное учреждение |______________|
Программа |______________|
Специфика
Наименование организации
Количество организации
Размер гранта

01-372-нысан
Инновациялық гранттарға және әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне гранттарға ақы төлеуге арналған шығыстарды есептеу
Жылы
Кодтары                                   ___________________
Деректер түрi (болжам, жоспар, есеп)            ___________________
Функционалдық топ                              ___________________
Бағдарламалардың әкiмшiсi                        ___________________
Мемлекеттiк мекеме                              ___________________
Бағдарлама                                    ___________________
Ерекшелiк                                    ___________________
Заңды тұлғаның атауы
Жобаның/гранттың атауы
Жобаның/гранттың саны
Жобаның/гранттың құны
Жалпы сомасы, мың теңге (4-баған*5-баған)/1000
1
2
3
4
5
6
Барлығы
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы/мемлекеттiк мекеме басшысы
_________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Бюджеттік бағдарлама басшысы
____________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Бас бухгалтер/қаржы-экономикалық бөлімінің бастығы
______________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 510 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттік сұранымды жасау,
ұсыну, қарау Қағидаларына
73-қосымша
01-373-нысан
Білім беру ұйымдарына берілетін гранттарға ақы төлеуге арналған шығыстарды есептеу
Жылы
Кодтары                                   ___________________
Деректер түрi (болжам, жоспар, есеп)            ___________________
Функционалдық топ                              ___________________
Бағдарламалардың әкiмшiсi                        ___________________
Мемлекеттiк мекеме                              ___________________
Бағдарлама                                    ___________________
Ерекшелiк                                    ___________________
Ұйымның атауы
Ұйымның саны
Гранттың мөлшері