О внесении дополнений в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" и от 4 апреля 2025 года № 150 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 448
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" следующие дополнения:
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в классификации поступлений бюджета:
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 01 "Доходы от государственной собственности":
в подклассе 6 "Вознаграждения за размещение бюджетных средств на банковских счетах":
дополнить спецификой 04 следующего содержания:
"04 Вознаграждения, полученные от размещения в финансовые инструменты временно свободных бюджетных средств cубъектами квазигосударственного сектора";
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 01 "Государственные услуги общего характера":
в функциональной подгруппе 9 "Прочие государственные услуги общего характера":
дополнить администратором бюджетных программ 261 с бюджетной программой 017 следующего содержания:
"261 Управление образования области
017 Обеспечение проведения научных, научно-технических проектов и программ в регионе";
по администратору бюджетных программ 265 "Управление предпринимательства и промышленности области":
дополнить бюджетной программой 005 следующего содержания:
"005 Обеспечение проведения научных, научно-технических проектов и программ в регионе";
дополнить администратором бюджетных программ 266 с бюджетной программой 017 следующего содержания:
"266 Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
017 Обеспечение проведения научных, научно-технических проектов и программ в регионе";
дополнить администратором бюджетных программ 277 с бюджетной программой 006 следующего содержания:
"277 Управление промышленности и индустриально-инновационного развития области
006 Обеспечение проведения научных, научно-технических проектов и программ в регионе";
дополнить администратором бюджетных программ 280 с бюджетной программой 008 следующего содержания:
"280 Управление индустриально-инновационного развития области
008 Обеспечение проведения научных, научно-технических проектов и программ в регионе";

Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 және "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 150 бұйрықтарына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 15 тамыздағы № 448 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығына мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасында:
2 "Салықтық емес түсiмдер" санатында:
01 "Мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер" сыныбында:
6 "Бюджет қаражатын банк шоттарына орналастырғаны үшін сыйақылар" кіші сыныбында:
мынадай мазмұндағы 04 ерекшелікпен толықтырылсын:
"04 Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын қаржы құралдарына орналастырудан алынған сыйақылар";
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
01 "Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер" функционалдық тобында:
9 "Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер" функционалдық кіші тобында:
мынадай мазмұндағы 017 бюджеттік бағдарламасы бар 261 бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен толықтырылсын:
"261 Облыстың білім басқармасы
017 Өңірде ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жүргізуді қамтамасыз ету";
265 "Облыстың кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
мынадай мазмұндағы 005 бюджеттік бағдарламасымен толықтырылсын:
"005 Өңірде ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жүргізуді қамтамасыз ету";
мынадай мазмұндағы 017 бюджеттік бағдарламасы бар 266 бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен толықтырылсын:
"266 Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
017 Өңірде ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жүргізуді қамтамасыз ету";
мынадай мазмұндағы 006 бюджеттік бағдарламасы бар 277 бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен толықтырылсын:
"277 Облыстың өнеркәсіп және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
006 Өңірде ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жүргізуді қамтамасыз ету";
мынадай мазмұндағы 008 бюджеттік бағдарламасы бар 280 бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен толықтырылсын:
"280 Облыстың индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
008 Өңірде ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жүргізуді қамтамасыз ету";

дополнить администратором бюджетных программ 302 с бюджетной программой 004 следующего содержания:
"302 Управление молодежной политики города республиканского значения, столицы
004 Обеспечение проведения научных, научно-технических проектов и программ в регионе";
в функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство":
в функциональной подгруппе 1 "Жилищное хозяйство":
по администратору бюджетных программ 279 "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области":
по бюджетной программе 046 "Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения":
дополнить бюджетной подпрограммой 005 следующего содержания:
"005 За счет внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 458 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)":
по бюджетной программе 053 "Кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения":
дополнить бюджетной подпрограммой 034 следующего содержания:
"034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
в функциональной группе 09 "Топливно-энергетический комплекс и недропользование":
в функциональной подгруппе 1 "Топливо и энергетика":
по администратору бюджетных программ 458 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)":
по бюджетной программе 019 "Развитие теплоэнергетической системы":
дополнить бюджетной подпрограммой 034 следующего содержания:
"034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
в функциональной группе 10 "Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения":
в функциональной подгруппе 2 "Водное хозяйство":
по администратору бюджетных программ 255 "Управление сельского хозяйства области":
дополнить бюджетной программой 023 следующего содержания:
"023 Субсидирование части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения";
по администратору бюджетных программ 741 "Управление сельского хозяйства и земельных отношений области":
дополнить бюджетной программой 043 следующего содержания:
"043 Субсидирование части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения";
в функциональной группе 13 "Прочие":
в функциональной подгруппе 9 "Прочие":
по администратору бюджетных программ 466 "Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)":
по бюджетной программе 071 "Развитие социальной и инженерной инфраструктуры окраин городов":
дополнить бюджетной подпрограммой 028 следующего содержания:
"028 За счет трансфертов из областного бюджета".

мынадай мазмұндағы 004 бюджеттік бағдарламасы бар 302 бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен толықтырылсын:
"302 Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жастар саясаты басқармасы
004 Өңірде ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жүргізуді қамтамасыз ету";
07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобында:
1 "Тұрғын үй шаруашылығы" функционалдық кіші тобында:
279 "Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
046 "Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беру" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 005 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"005 Ішкі қарыздар есебінен";
458 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
053 "Жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беру" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 034 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
09 "Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану" функционалдық тобында:
1 "Отын және энергетика" функционалдық кіші тобында:
458 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
019 "Жылу-энергетикалық жүйені дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 034 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
10 "Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары" функционалдық тобында:
2 "Су шаруашылығы" функционалдық кіші тобында:
255 "Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
мынадай мазмұндағы 023 бюджеттік бағдарламасымен толықтырылсын:
"023 Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау";
741 "Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
мынадай мазмұндағы 043 бюджеттік бағдарламасымен толықтырылсын:
"043 Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау";
13 "Басқалар" функционалдық тобында:
9 "Басқалар" функционалдық кіші тобында:
466 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
071 "Қалалардың шетіндегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 028 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"028 Облыстық бюджеттен берілетін трансферттер есебінен".

2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 150 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств - членов Евразийского экономического союза" следующее дополнение:
в Таблице распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденной указанным приказом:
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 01 "Доходы от государственной собственности":
в подклассе 6 "Вознаграждения за размещение бюджетных средств на банковских счетах":
дополнить строкой следующего содержания:
"
Вознаграждения, полученные от размещения в финансовые инструменты временно свободных бюджетных средств субъектами квазигосударственного сектора
2
01
6
04

2. "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 150 бұйрығына мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесінде:
2 "Салықтық емес түсiмдер" санатында:
01 "Мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер" сыныбында:
6 "Бюджет қаражатын банк шоттарына орналастырғаны үшін сыйақылар" кіші сыныбында:
мынадай мазмұндағы жолдарымен толықтырылсын:
"
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің уақытша бос бюджет қаражатын қаржы құралдарына орналастырудан алынған сыйақылар
2
01
6
04

100
".
3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

100
".
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев