Об утверждении натуральных норм положенности специального автотранспорта и натуральных норм площадей для специфических помещений ведомств Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 441
В соответствии со статьей 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) натуральные нормы положенности специального автотранспорта органов государственных доходов Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) натуральные нормы площадей для специфических помещений ведомств Министерства финансов Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.

Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ведомстволарының арнайы автокөлігінің тиесілік заттай нормаларын және ерекше үй-жайлары үшін алаңдарының заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 441 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 70-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының арнайы автокөлігінің тиесілік заттай нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ведомстволарының ерекше үй-жайлары үшін заттай нормалары бекітілсін.

2. Отменить приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 октября 2021 года № 1025 "О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 21 мая 2019 года № 470 "Об утверждении натуральных норм положенности специального автотранспорта и натуральных норм площадей для специфических помещений ведомств Министерства финансов Республики Казахстан".

2. "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ведомстволарының арнайы автокөлігінің тиесілік заттай нормаларын және ерекше үй-жайлары үшін алаңдарының заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 21 мамырдағы № 470 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 5 қазандағы № 1025 бұйрығының күшi жойылсын.

3. Департаменту внутренних закупок и активов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательстве Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі сатып алу және Министрліктің активтері департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне орналастыру және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от "12" августа 2025 года № 441
Натуральные нормы положенности специального автотранспорта органов государственных доходов Республики Казахстан
Наименование
Натуральные нормы специального автотранспорта на каждое юридическое лицо
Лимит пробега 1 автомобиля в месяц (километр)
для налоговых проверок
для таможенного контроля
на базе легковых
на шасси грузовых автомобилей и пассажирских автобусов и микроавтобусов
на базе легковых
на шасси грузовых автомобилей и пассажирских автобусов и микроавтобусов
1
2
3
4
5
6
7
1.
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
3
0
3
0
2500
2.
Департаменты государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы
4
0
3
1
2500
3.
Главное диспетчерское управление Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
0
0
2
1
2500
4.
Таможенные посты
0
0
2
0
2500
5.
Специализированные государственные учреждения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
0
0
2
1
2500
Примечание:
специальный автотранспорт – легковой либо грузовой автомобиль, автобус, микроавтобус, предназначенный для транспортного обслуживания должностных лиц, работников органов государственных доходов и территорий таможенного поста, в целях обеспечения контроля за соблюдением налогового, таможенного законодательства;
объем двигателя на базе легковых автомобилей не должен превышать 3000 кубических сантиметров;
объем двигателя на шасси грузовых автомобилей и пассажирских автобусов и микроавтобусов зависит от модели автомобиля.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от "12" августа 2025 года № 441
Натуральные нормы площадей для специфических помещений ведомств Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование помещения
Единица измерения
Площадь помещения
1
2
3
4
Центр приема и обработки информации государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан:
1.
Управления государственных доходов по городам: Кокшетау, Актобе, Талдыкорган, Атырау, Усть-Каменогорск, Тараз, Уральск, Кызылорда, Костанай, Актау, Павлодар, Петропавловск
метр квадрат
900
Управления государственных доходов по городам: Степногорск, Капшагай, Текели, Жезказган, Сарань, Темиртау, Шахтинск, Балхаш, Приозерск, Каражал, Сатпаев, Лисаковск, Рудный, Аркалык, Жанаозен, Арыс, Кентау, Туркестан, Аксу, Экибастуз, Риддер, Курчатов, Семей
метр квадрат

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы "12" тамыздағы
№ 441 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының арнайы автокөлігінің тиесілік заттай нормалары
Атауы
Әрбір заңды тұлғаға арналған арнайы автокөліктің заттай нормалары
Жүру лимиті айына 1 автомобильдің (километр)
салықтық тексерулер үшін
кедендік бақылау үшін
жеңіл авто негізінде
жүк автомобильдерінің және жолаушылар автобустары мен шағын автобустарының шассиіне
жеңіл авто негізінде
жүк автомобильдерінің және жолаушылар автобустары мен шағын автобустарының шассиіне
1
2
3
4
5
6
7
1.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
3
0
3
0
2500
2.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер департаменттері
4
0
3
1
2500
3.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитетінің Бас диспетчерлік басқармасы
0
0
2
1
2500
4.
Кеден бекеттері
0
0
2
0
2500
5.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің мамандандырылған мемлекеттік мекемелері
0
0
2
1
2500
Ескертпе:
арнайы автокөлік – салық және кеден заңнамаларының сақталуын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарына, қызметшілеріне және кеден бекеттерінің аумағына көліктік қызмет көрсетуге арналған жеңіл не жүк автомобилі, автобус, шағын автобус;
жеңіл автомобильдер базасында қозғалтқыш көлемі 3000 текше сантиметрден аспауы тиіс;
жүк автомобильдерінің және жолаушылар автобустары мен шағын автобустарының шассиіндегі қозғалтқыш көлемі автомобиль моделіне байланысты.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы "12" тамыздағы
№ 441 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ведомстволарының ерекше үй-жайлары үшін алаңдарының заттай нормалары
Үй-жайлардың атауы
Өлшем бірлігі
Үй-жайдың алаңы
1
2
3
4
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер органдарының ақпаратты қабылдау және өңдеу орталығы:
1.
Көкшетау, Ақтөбе, Талдықорған, Атырау, Өскемен, Тараз, Орал, Қызылорда, Қостанай, Ақтау, Павлодар, Петропавл қалалары бойынша мемлекеттік кірістер басқармалары
шаршы метр
900
Степногорск, Қапшағай, Текелі, Жезқазған, Сарань, Теміртау, Шахтинск, Балхаш, Приозерск, Қаражал, Сәтпаев, Лисаковск, Рудный, Арқалық, Жаңаөзен, Арыс, Кентау, Түркістан, Ақсу, Екібастұз, Риддер, Курчатов, Семей қалалары бойынша мемлекеттік кірістер басқармалары
шаршы метр