Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 259
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027.
В соответствии с пунктом 2 статьи 133 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 259
Правила составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора.

Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 259 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін қазақ және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 259 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 133-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібін айқындайды.

2. Администраторы бюджетных программ составляют годовую консолидированную финансовую отчетность с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) консолидированная финансовая отчетность администратора бюджетных программ – это финансовая отчетность администратора бюджетных программ и подведомственных ему государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора, представленная как финансовая отчетность единой организации;
2) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе Фонд национального благосостояния, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, фонд социального медицинского страхования, некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов, их организаций и участников Международного финансового центра "Астана";
3) элиминирование – исключение равных сумм по взаимным операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями и субъектами квазигосударственного сектора, или между государственными учреждениями подведомственными одному администратору бюджетных программ, между администраторами бюджетных программ, между администратором бюджетных программ и уполномоченным органом, ведущим бухгалтерский учет поступлений бюджета, также операций между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов.
4. При составлении годовой консолидированной финансовой отчетности государственные учреждения руководствуются Бюджетным кодексом, Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности в государственных учреждениях и настоящими Правилами.
5. Финансовая отчетность администраторов бюджетных программ, их подведомственных государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора, которая используется при подготовке годовой консолидированной финансовой отчетности, готовится по состоянию на одну и ту же отчетную дату.
Администратор бюджетной программы в целях консолидации при несовпадении отчетной даты финансовой отчетности подведомственного субъекта квазигосударственного сектора с отчетной датой финансовой отчетности администратора бюджетных программ использует:

2. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Қағидаларда белгіленген көлемде және нысандар бойынша квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен жылдық шоғырландырылған есептілікті жасайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі - бұл бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірыңғай ұйымның қаржылық есептілігі ретінде ұсынған қаржылық есептілігі;
2) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде мемлекет құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері болып табылатын Ұлттық әл-ауқат қоры, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, "Астана" халықаралық қаржы орталығы органдарының, олардың ұйымдарының және қатысушыларының қызметі үшін жағдайларды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым;
3) элиминирлеу – бюджеттік бағдарламалар әкімшісі және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен квазимемлекеттік сектор субъектілері арасындағы немесе бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен бюджет кірістерінің есебін жүргізетін уәкілетті орган арасында, өзара операциялар бойынша тең соманы, сондай-ақ жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы операцияларды алып тастау.
4. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде мемлекеттік мекемелер Бюджет кодексін, "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді және осы Қағидаларды басшылыққа алады.
5. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау кезінде пайдаланылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, олардың ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаржылық есептілігі бір есепті күндегі жағдай бойынша дайындалады.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі шоғырландыру мақсатында, егер квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектісінің қаржылық есептілігінің есепті күні бюджеттік бағдарламаның әкімшісінің қаржылық есептілігінің есепті күнімен сәйкес келмесе:

1) дополнительную финансовую отчетность подведомственного субъекта квазигосударственного сектора на дату своей отчетности; либо
2) наиболее позднюю финансовую отчетность подведомственного субъекта квазигосударственного сектора, скорректированную на все существенные операции и события, произошедшие между датой этой отчетности и датой консолидированной финансовой отчетности.
6. Формы консолидированной финансовой отчетности заполняются в точном соответствии с предусмотренными в них показателями. Изменение показателей и их кодов в утвержденных формах финансовой отчетности или внесение в них дополнительных показателей не допускается.
Изменения данных консолидированной финансовой отчетности, относящиеся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в консолидированной финансовой отчетности, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
Изменения администратором бюджетных программ в консолидированную финансовую отчетность после ее сдачи вносятся на основании уведомления государственного казначейства с обязательным соблюдением принципов и требований по внесению изменений, предусмотренных в настоящих Правилах.
7. Адресная часть форм консолидированной финансовой отчетности заполняется в следующем порядке:
наименование формы;
"Индекс" указывается форма консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ с данными финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора (далее – КФОП) (краткое буквенно-цифровое выражение наименование формы);
"Периодичность" – указывается период КФОП;
отчетный период;
Бизнес – идентификационный номер государственного учреждения;
"Метод сбора" – КФОП представляется на бумажном носителе и в электронном виде;
"Вид бюджета" – указывается вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
"Единица измерения" – тысяч тенге.
8. Консолидированная финансовая отчетность администраторами республиканских бюджетных программ представляется в полном объеме форм согласно пункту 15 настоящих Правил в электронном виде посредством информационной системы (далее – ИС) уполномоченного органа по исполнению бюджета. Датой представления отчета считается дата его передачи через ИС.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют годовую консолидированную финансовую отчетность государственному казначейству, в установленные государственным казначейством сроки.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовую консолидированную финансовую отчетность местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, в установленные местным уполномоченным органом по исполнению бюджета сроки.
Срок представления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских и местных бюджетных программ устанавливается уполномоченным органом по исполнению бюджета с учетом последней доступной на отчетную дату финансовой отчетности подведомственных субъектов квазигосударственного сектора.
При совпадении срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, консолидированная финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.
Консолидированная финансовая отчетность администраторами местных бюджетных программ представляется в электронном виде посредством ИС в полном объеме форм согласно пункту 15 настоящих Правил.

1) квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектісінің өзінің есепті күніне арналған қосымша қаржылық есептілігін; немесе
2) осы есептілік күні мен шоғырландырылған қаржылық есептілік күні аралығында орын алған барлық маңызды операциялар мен оқиғаларға түзетілген, квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектісінің ең соңғы қаржылық есептілігін пайдаланады.
6. Шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандары онда көзделген көрсеткіштермен толық сәйкестікте толтырылады. Бекітілген қаржылық есептілік нысандарында көрсеткіштерді және олардың кодтарын өзгертуге немесе оларға қосымша көрсеткіштер енгізуге жол берілмейді.
Ағымдағы есепті кезеңге де, алдыңғы кезеңге де жатқызылатын шоғырландырылған қаржылық есептіліктің деректерін (олар бекітілгеннен кейін) өзгерту бұрмалаушылықтар анықталған кезеңде жасалған шоғырландырылған қаржылық есептілікте жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі шоғырландырылған қаржылық есептілікке өзгерістер оны тапсырғаннан кейін осы Қағидаларда көзделген өзгерістер енгізу жөніндегі қағидаттар мен талаптарды міндетті түрде сақтай отырып, мемлекеттік қазынашылықтың хабарламасы негізінде енгізеді.
7. Шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарының мекенжайлық бөлігі мынадай тәртіппен толтырылады:
нысанның атауы;
"Индекс" бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қаржылық есептілігінің деректерімен шоғырландырылған қаржылық есептілік (бұдан әрі – КШҚЕ) нысаны (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі) көрсетіледі;
"Кезеңділік" – КШҚЕ кезеңі көрсетіледі;
есепті кезең;
Мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
"Жинау әдісі" – КШҚЕ қағаз тасығышта және электрондық түрде ұсынылады;
"Бюджет түрі" – мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" – мың теңге.
8. Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiмен шоғырландырылған қаржылық есептiлiк осы Қағидалардың 15-тармақшасына сәйкес нысандардың толық көлемінде электрондық түрде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) арқылы ұсынылады. Есепті беру күні оны АЖ арқылы беру күні болып есептеледі.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті мемлекеттік қазынашылық белгілеген мерзімде мемлекеттік қазынашылыққа ұсынады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган белгілеген мерзімде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады.
Республикалық және жергілікті бюджет бағдарламалары әкімшілерінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігін ұсыну мерзімі есепті күндегі қолжетімді квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектісінің соңғы қаржылық есептілігін ескере отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен белгіленеді.
Есептілікті ұсыну үшін белгіленген мерзім демалыс (жұмыс істемейтін) күнмен сәйкес келген жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілік одан кейінгі бірінші жұмыс күні ұсынылады.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi осы Қағидалардың 15-тармақшасына сәйкес нысандардың толық көлемінде электрондық түрде АЖ арқылы ұсынады.

При несоответствии представленной консолидированной финансовой отчетности установленным формам согласно пункту 15 настоящих Правил государственное казначейство и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает на доработку в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения отчетности.
При наличии замечаний и необходимости внесения изменений в консолидированную финансовую отчетность администратора бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета отклоняет в ИС консолидированную финансовую отчетность для внесения соответствующих изменений, с указанием причины отклонения.
Администратор бюджетных программ в соответствии с замечаниями, направленными через ИС или на основании письменного уведомления, вносит изменения в свою консолидированную финансовую отчетность в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения письменного уведомления или отклонения в ИС. При изменении финансовой отчетности подведомственного государственного учреждения, администратор бюджетных программ письменно уведомляет соответствующее подведомственное государственное учреждение и перенаправляет предложения по изменениям и дополнениям для внесения их в течение 10 (десяти) рабочих дней в его отдельную финансовую отчетность.
9. Администраторы республиканских бюджетных программ, для которых определен особый порядок финансирования согласно статье 1 Бюджетного кодекса, представляют консолидированную финансовую отчетность с учетом особенностей, установленных законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов.
10. Государственное казначейство на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ составляет консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского бюджета.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов местных бюджетных программ составляет консолидированную финансовую отчетность об исполнении местного бюджета и представляет в государственное казначейство.
Государственное казначейство на основании консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов областей, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета области – консолидированную финансовую отчетность по местным бюджетам.
Консолидированная финансовая отчетность по местным бюджетам формируется в аналитических целях и в целях формирования консолидированной финансовой отчетности по государственному бюджету.

Ұсынылған шоғырландырылған қаржылық есептілік осы Қағидалардың 15-тармақшасына сәйкес белгіленген нысандарға сәйкес келмеген кезде мемлекеттік қазынашылық және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган есептілікті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде пысықтауға қайтарады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне ескертулер болған және өзгерістер енгізу қажет болған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган АЖ-да қабылдамау себептерін көрсете отырып, тиісті өзгерістер енгізу үшін шоғырландырылған қаржылық есептілікті қабылдамай қайтарады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі АЖ арқылы жіберілген ескертулерге сәйкес немесе жазбаша хабарлама негізінде жазбаша хабарламаны алған сәттен немесе АЖ-да қайтарылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өзінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне өзгерістер енгізеді. Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің қаржылық есептілігі өзгерген кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тиісті ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемені жазбаша хабардар етеді және өзгерістер мен толықтырулар бойынша ұсыныстарды оның жеке қаржылық есептілігіне 10 (он) жұмыс күні ішінде енгізу үшін қайта жібереді.
9. Бюджет кодексінің 1-бабына сәйкес қаржыландырудың ерекше тәртібі айқындалған республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің Мемлекеттік құпиялар мәселелерін реттейтін актілерінде белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады.
10. Мемлекеттік қазынашылық республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды және мемлекеттік қазынашылыққа ұсынады.
Мемлекеттік қазынашылық облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде – жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілік.
Жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілік талдамалық мақсаттарда және мемлекеттік бюджет бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру мақсатында қалыптастырылады.

11. Правом первой подписи на консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ обладает руководитель данного органа, или лицо, замещающее его, либо руководитель аппарата государственного органа, правом второй подписи – главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение, обеспечивающее консолидацию финансовой отчетности.
Правом первой подписи на консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета обладает руководитель государственного казначейства, или лицо, замещающее его, правом второй подписи – руководитель структурного подразделения государственного казначейства, обеспечивающий консолидацию финансовой отчетности или лицо, замещающее его.
Правом первой подписи на консолидированной финансовой отчетности об исполнении местного бюджета обладает руководитель уполномоченного органа по исполнению местного бюджета, или лицо, замещающее его, правом второй подписи – руководитель структурного подразделения, обеспечивающий консолидацию финансовой отчетности или лицо, его замещающее.
К финансовой отчетности прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей в отчетности, за исключением администраторов бюджетных программ, представляющих отчетность через ИС.
Во всех формах представляемой консолидированной финансовой отчетности рядом с подписью руководителя и главного бухгалтера государственного органа или лица, возглавляющего структурное подразделение, обеспечивающего консолидацию финансовой отчетности, указывается расшифровка подписи (фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Глава 2. Порядок консолидации годовой финансовой отчетности
12. С целью соблюдения принципа сопоставимости финансовой отчетности, консолидированная финансовая отчетность текущего периода составляется в сравнении с данными аналогичного прошлого отчетного периода.
13. Составление консолидированной финансовой отчетности осуществляется в следующем порядке:
1) построчное суммирование аналогичных статей активов, обязательств, чистых активов/капитала, доходов и расходов, поступлений и выбытия денег, изменений в чистых активах/капитале;
2) элиминирование доходов и расходов по операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями и субъектами квазигосударственного сектора, а также между государственными учреждениями внутри одной системы, между государственными учреждениями и его подведомственными субъектами квазигосударственного сектора;
3) элиминирование доходов и расходов по операциям между администраторами республиканских бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению бюджета (государственного казначейства);

11. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне бірінші қол қою құқығына осы органның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға не мемлекеттік орган аппаратының басшысы, екінші қол қою құқығына – бас бухгалтер немесе қаржылық есептілікті шоғырландыруды қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға ие болады.
Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікке бірінші қол қою құқығына мемлекеттік қазынашылық басшысы немесе оны алмастыратын тұлға, екінші қол қою құқығына – қаржылық есептілікті шоғырландыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік қазынашылық құрылымдық бөлімшесінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға ие болады.
Жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікке бірінші қол қою құқығына жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оны алмастыратын адам, екінші қол қою құқығына – қаржылық есептілікті шоғырландыруды қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға ие болады.
Қаржылық есептілікке АЖ арқылы есептілікті ұсынатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, есептілікте бірінші және екінші қолдарды беру құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
Ұсынылатын шоғырландырылған қаржылық есептіліктің барлық нысандарында мемлекеттік органның басшысының және бас бухгалтерінің немесе қаржылық есептілікті шоғырландыруды қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшені басқаратын адамның қолының қасында қолдың толық жазылуы (Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
2 тарау. Жылдық қаржылық есептілікті шоғырландыру кезеңдері
12. Қаржылық есептіліктің салыстырмалылық қағидатын сақтау мақсатында ағымдағы кезеңнің шоғырландырылған қаржылық есептілігі осыған ұқсас өткен есепті кезеңнің деректерімен салыстырғанда жасалады.
13. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың, кірістер мен шығыстардың, ақшаның түсімдері мен шығыстарының, таза активтердегі/капиталдағы өзгерістердің ұқсас баптарын жол бойынша жинақтау;
2) Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен квазимемлекеттік сектор субъектілері арасындағы, сондай-ақ бір жүйенің ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы, мемлекеттік мекемелер мен оның ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілері арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстарды жою;
3)республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның (мемлекеттік Қазынашылықтың) арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстарды жою;

4) элиминирование доходов и расходов по операциям между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов, между администраторами бюджетных программ;
5) сальдо по взаимным расчетам и операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями и субъектами квазигосударственного сектора, а также между государственными учреждениями внутри одной системы, между государственными учреждениями и его подведомственными субъектами квазигосударственного сектора полностью исключаются;
сальдо по взаимным расчетам и операциям между администратором бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета (государственным казначейством) полностью исключаются;
6) сальдо по взаимным расчетам между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов при консолидации финансовой отчетности уполномоченным органом по исполнению бюджета полностью исключаются;
7) перенос консолидированных данных предыдущего отчетного периода.
Глава 3. Порядок составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ
14. Администраторами бюджетных программ годовая консолидированная финансовая отчетность составляется по состоянию на 31 декабря текущего финансового года. Годовая консолидированная финансовая отчетность составляется за календарный период с 1 января по 31 декабря.
При составлении годовой консолидированной финансовой отчетности соблюдаются следующие требования:
полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций;
правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам;
тождество данных аналитического учета оборотам и остаткам по счетам синтетического учета на первое число месяца, следующего за отчетным периодом;
аккуратность заполнения показателей и недопустимость подчисток и помарок. В случае исправления ошибок делаются соответствующие записи, заверенные лицами, подписавшими финансовую отчетность, с указанием даты исправления.
15. Объем годовой консолидированной финансовой отчетности включает:
1) консолидированный бухгалтерский баланс по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

4) жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстарды жою;
5) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен квазимемлекеттік сектор субъектілері арасындағы, сондай-ақ бір жүйенің ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы, мемлекеттік мекемелер мен оның ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілері арасындағы өзара есеп айырысулар мен операциялар жөніндегі сальдо толығымен алынып тасталады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган (мемлекеттік қазынашылық) арасындағы өзара есеп айырысулар мен операциялар бойынша сальдо толығымен алынып тасталады;
6) Жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо қаржылық есептілікті шоғырландыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган толығымен алып тасталады;
7) алдыңғы есепті кезеңнің шоғырландырылған деректерін көшіру.
3-тарау. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі
14. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жасайды. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсан аралығындағы күнтізбелік кезең үшін жасалады.
Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде мынадай талаптар сақталады:
барлық операциялардың есепті кезеңдегі көріністерінің толықтығы мен дұрыстығы;
кірістер мен шығыстарды есепті кезеңдерге жатқызудың дұрыстығы;
есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніне синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарға талдамалық есепке алу деректерінің ұқсастығы;
көрсеткіштерді толтырудың дәлдігі және тазалауға және тазалауға жол берілмейді. Қателер түзетілген жағдайда қаржылық есептілікке қол қойған тұлғалар растаған, түзету күні көрсетіле отырып, тиісті жазбалар жасалады.
15. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемі мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік баланс;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс);
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп;

5) пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
16. Консолидация статей формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс" (далее – КФОП-1) осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей бухгалтерского баланса государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора с учетом процедур элиминирования. Администратором бюджетных программ исключается стоимость инвестиции и доли в чистых активах/капитале субъекта квазигосударственного сектора.
Консолидация статей формы КФОП-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности" (далее – КФОП-2) осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей доходов и расходов отчета о результатах финансовой деятельности государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора с учетом процедур элиминирования.
Консолидация статей формы КФОП-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" (далее – КФОП-3) осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей отчетов о результатах финансовой деятельности государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора с учетом процедур элиминирования.
Консолидация статей формы КФОП-4 "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" (далее – КФОП-4) осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей отчетов об изменениях чистых активов/капитала государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора с учетом процедур элиминирования.
17. К формам консолидированной финансовой отчетности администратором бюджетных программ составляется пояснительная записка, в которой излагается сравнительный анализ статей форм консолидированной финансовой отчетности.
Форма КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" состоит из общих сведений и раскрытий к консолидированной финансовой отчетности.
В общих сведениях указывается название отчитывающегося администратора бюджетных программ и любые изменения в данной информации в сравнении с прошлым периодом:
информация о нормативных правовых актах, регламентирующих деятельность администратора бюджетных программ;
сведения об основных направлениях деятельности, о задолженностях по налоговым, неналоговым поступлениям и иная информация о деятельности;
информация о реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении и преобразовании) государственного учреждения за отчетный период;
перечень государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора;
информация о субъектах квазигосударственного сектора;
информация о неконтролируемой доле участия субъектов квазигосударственного сектора;
информация о правилах учета активов и обязательств, принятых учетной политикой;
раскрытие информации об активах, обязательствах, чистых активах/капитале, доходах и расходах.

5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба.
16. "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1 (бұдан әрі – КШҚЕ-1) нысанының баптарын шоғырландыру элиминирлеу рәсімдерін ескере отырып, мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бухгалтерлік балансының ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектісінің таза активтеріндегі/капиталындағы үлесінің құнын алып тастайды.
"Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" КШҚЕ-2 (бұдан әрі – КШҚЕ-2) нысанының баптарын шоғырландыру элиминирлеу рәсімдерін ескере отырып, мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаржылық қызметінің нәтижелері туралы есептің кірістері мен шығыстарының ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады.
"Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" КШҚЕ-3 (бұдан әрі – КШҚЕ-3) нысанындағы баптарды шоғырландыру элиминирлеу рәсімдерін ескере отырып, мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаржылық қызметінің нәтижелері туралы есептердің ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады.
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп" КШҚЕ-4 (бұдан әрі – КШҚЕ-4) нысанындағы баптарды шоғырландыру элиминирлеу рәсімдерін ескере отырып, мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің таза активтерінің/капиталының өзгерістері туралы есептердің ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады.
17. Шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарына бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі түсіндірме жазба жасайды, онда шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарының баптарына салыстырмалы талдау жазылады.
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5 нысаны шоғырландырылған қаржылық есептілікке жалпы мәліметтер мен ашулардан тұрады.
Жалпы мәліметтерде есеп беретін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы және өткен кезеңмен салыстырғанда осы ақпараттағы кез келген өзгерістер:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат;
қызметтің негізгі бағыттары туралы мәліметтер, салықтық, салықтық емес түсімдер бойынша берешектер туралы және қызмет туралы өзге де ақпарат;
мемлекеттік мекеменің есепті кезеңде қайта ұйымдастырылуы (біріктірген, қосқан, бөлген, бөлінген және қайта құрылған кезде) туралы ақпарат;
мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесі;
квазимемлекеттік сектор субъектілері туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бақыланбайтын қатысу үлесі туралы ақпарат;
есеп саясаты қабылдаған активтерді және міндеттемелерді есепке алу қағидалары туралы ақпарат;
активтер, міндеттемелер, таза активтер/капитал, кірістер мен шығыстар туралы ақпаратты ашу көрсетіледі.

Глава 4. Процедуры консолидации финансовой отчетности администраторов бюджетных программ
18. Консолидация статей формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Денежные средства и их эквиваленты" (код строки 010);
статьи "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по бюджетным выплатам" (код строки 012);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (код строки 013);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (код строки 014);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по ведомственным расчетам" (код строки 015).
При наличии сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 015);
статьи "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 016);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность работников и прочих подотчетных лиц" (код строки 017);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (код строки 018);
статьи "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 019);
статьи "Запасы" (код строки 020);
статьи "Краткосрочные авансы выданные" (код строки 021);
статьи "Прочие краткосрочные активы" (код строки 022);
статьи "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям" (код строки 023);
статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110).
Сальдо по операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными субъектами квазигосударственного сектора, полностью исключаются;
статьи "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (код строки 111);
статьи "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" (код строки 112);
статьи "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (код строки 113);
статьи "Основные средства" (код строки 114);
статьи "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (код строки 115);
статьи "Инвестиционная недвижимость" (код строки 116);
статьи "Биологические активы" (код строки 117);
статьи "Нематериальные активы" (код строки 118);
статьи "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (код строки 119);
статьи "Прочие долгосрочные активы" (код строки 120);
статьи "Краткосрочные финансовые обязательства" (код строки 210);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по бюджетным выплатам" (код строки 211);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по платежам в бюджет" (код строки 212);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (код строки 213);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по другим обязательным и добровольным платежам" (код строки 214);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (код строки 215);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по ведомственным расчетам" (код строки 216).

4-тарау. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің жылдық қаржылық есептiлiкті шоғырландыру рәсімдері
18. "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" баптары (жол коды 010);
"Қысқа мерзiмдi қаржы инвестициялары" баптары (жол коды 011);
"Бюджеттiк төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 012);
"Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 013);
"Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң қысқа мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 014);
"Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 015).
Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде өзара есеп айырысулар бойынша сальдо 015 пен 216-жолдар бойынша элиминирленеді, яғни өзара бірлесіп алынып тасталады (жол коды 015);
"Алынуға тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" баптары (жол коды 016);
Қызметкерлердің және өзге де есеп беретін тұлғалардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" баптары (жол коды 017);
"Жалдау бойынша қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 018);
"Өзге қысқа мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 019);
"Қорлар" баптары (жол коды 020);
"Берiлген қысқа мерзiмдi аванстар" баптары (жол коды 021);
"Өзге қысқа мерзiмдi активтер" баптары (жол коды 022);
"Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетпен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек баптары (жол коды 023);
"Ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" баптары (жол коды 110).
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оның ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілері арасындағы операциялар бойынша сальдо толығымен алынып тасталады;
"Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлердiң ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешегi" баптары (жол коды 111);
"Жалдау бойынша ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 112);
"Өзге ұзақ мерзiмдi дебиторлық берешек" баптары (жол коды 113);
"Негiзгi құралдар" баптары (жол коды 114);
"Аяқталмаған құрылыс және күрделi салымдар" баптары (жол коды 115);
"Инвестициялық жылжымайтын мүлiк" баптары (жол коды 116);
"Биологиялық активтер" баптары (жол коды 117);
"Материалдық емес активтер" баптары (жол коды 118);
"Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" баптары (жол коды 119);
"Өзге ұзақ мерзiмдi активтер" баптары (жол коды 120);
"Қысқа мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер" баптары (жол коды 210);
"Бюджеттік төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 211);
"Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 212);
"Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 213);
"Басқа да мiндеттi және ерiктi төлемдер бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 214);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 215);
"Ведомстволық есеп айырысулар бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 216).

При наличии сальдо по взаимным расчетам между государственными учреждениями одной системы, при консолидации сальдо по взаимным расчетам по строкам 015 и 216 элиминируется, то есть взаимно исключается (код строки 216);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность стипендиатам" (код строки 217);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность перед работниками и прочими подотчетными лицами" (код строки 218);
статьи "Краткосрочные вознаграждения к выплате" (код строки 219);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по аренде" (код строки 220);
статьи "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 221);
статьи "Краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (код строки 222);
статьи "Прочие краткосрочные обязательства" (код строки 223);
статьи "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" (код строки 224);
статьи "Долгосрочные финансовые обязательства" (код строки 310);
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (код строки 311);
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность по аренде" (код строки 312);
статьи "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (код строки 313);
статьи "Долгосрочные оценочные и гарантийные обязательства" (код строки 314);
статьи "Прочие долгосрочные обязательства" (код строки 315);
статьи "Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов" (код строки 410);
статьи "Резервы" (код строки 411);
статьи "Накопленный финансовый результат по поступлениям в бюджет" (код строки 412).
19. Аналогичные по содержанию забалансовые счета также суммируются:
статьи "Арендованные активы" (код строки 610);
статьи "Запасы, принятые на ответственное хранение или оплаченные по централизованному снабжению" (код строки 620);
статьи "Бланки строгой отчетности" (код строки 630);
статьи "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов" (код строки 640);
статьи "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности" (код строки 650);
статьи "Переходящие спортивные призы и кубки" (код строки 660);
статьи "Путевки" (код строки 670);
статьи "Учебные предметы военной техники" (код строки 680);
статьи "Активы культурного наследия" (код строки 690);
статьи "Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства" (код строки 700).
20. Консолидация статей формы КФОП-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей доходов и расходов:
статьи "Доходы от необменных операций" (код строки 010);
статьи "Финансирование текущей деятельности" (код строки 011) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма дохода подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование текущей деятельности;
статьи "Финансирование капитальных вложений" (код строки 012) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма дохода подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование капитальных вложений;
статьи "Доходы от поступления займов" (код строки 013) в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа по исполнению бюджета подлежит исключению сумма дохода от поступления внешних займов;
статьи "Доходы по трансфертам" (код строки 014);
статьи "Трансферты органам местного самоуправления" (код строки 015);
статьи "Субсидии" (код строки 016);
статьи "Доходы от благотворительной помощи" (код строки 017);
статьи "Гранты" (код строки 018);
статьи "Прочие" (код строки 019);
статьи "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" (код строки 020);

Бiр жүйенiң мемлекеттiк мекемелерi арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, шоғырландыру кезінде 015 пен 216-жолдар бойынша өзара есеп айырысу бойынша сальдо элиминирленеді, яғни өзара алынып тасталады (жол коды 216);
"Стипендиаттарға қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 217);
Қызметкерлер мен басқа да есеп беретін тұлғалар алдындағы қысқа мерзімді кредиторлық берешек" баптары (жол коды 218);
"Төленуге тиiстi қысқа мерзiмдi сыйақылар" баптары (жол коды 219);
"Жалдау бойынша қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 220);
"Өзге қысқа мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 221);
"Қысқа мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi" баптары (жол коды 222);
"Өзге қысқа мерзiмдi мiндеттемелері" баптары (жол коды 223);
"Бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" баптары (жол коды 224);
"Ұзақ мерзiмдi қаржылық мiндеттемелер" баптары (жол коды 310);
"Өнім берушілерге және мердiгерлерге ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 311);
"Жалдау бойынша ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 312);
"Бюджет алдындағы ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешек" баптары (жол коды 313);
"Ұзақ мерзiмдi бағалау және кепiлдiк мiндеттемелерi" баптары (жол коды 314);
"Өзге ұзақ мерзiмдi мiндеттемелер" баптары (жол коды 315);
"Күрделi салымдарды сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебiнен қаржыландыру" баптары (жол коды 410);
"Резервтер" баптары (жол коды 411);
"Жинақталған қаржылық нәтиже" баптары (жол коды 412).
19. Мазмұны жағынан ұқсас баланстан тыс шоттар да осылай жинақталады:
"Жалға алынған активтер" баптары (жол коды 610);
"Жауаптылықпен сақтауға қабылданған немесе орталықтандырылған жабдықтау бойынша төленген қорлар" баптары (жол коды 620);
"Қатаң есептілік бланктері" баптары (жол коды 630);
"Төлемге қабiлетсiз дебиторлардың есептен шығарылған берешегi" баптары (жол коды 640);
"Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшiн оқушылар мен студенттердiң берешегi" баптары (жол коды 650);
"Ауыспалы спорттық жүлделер мен кубоктар" баптары (жол коды 660);
"Жолдамалар" баптары (жол коды 670);
"Әскери техниканың оқу құралдары" баптары (жол коды 680);
"Мәдени мұра активтерi" баптары (жол коды 690);
"Жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік меншігіне айналдырылған (түскен) бағаланған баптары (жол коды 700).
20. КШҚЕ-2 "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" нысанының баптарын шоғырландыру кірістер мен шығыстардың ұқсас баптарын жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер" баптары (жол коды 010);
"Ағымдағы қызметті қаржыландыру" баптары (жол коды 011) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ағымдағы қызметті қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің кіріс сомасы алынып тастауға жатады;
"Күрделі салымдарды қаржыландыру" баптары (жол коды 012) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде күрделі салымдарды қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің кіріс сомасы алынып тастауға жатады;
"Қарыздар түсімдерінен түсетін кірістер" баптары (013-жол коды) шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттік орындау жөніндегі уәкілетті орган сыртқы қарыздарды алудан түскен табыс сомасын алынып тастауға жатады;
"Трансферттер бойынша кірістер" баптары (жол коды 014);
"Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" баптары (жол коды 015);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 016);
"Қайырымдылық көмектен алынатын кірістер" баптары (жол коды 017);
"Гранттар" баптары (жол коды 018);
"Өзгелер" баптары (жол коды 019);
"Бюджетке салық түсімдерінен түсетін кірістер" баптары (жол коды 020);

статьи "Доходы от штрафов, пеней и санкций" (код строки 020-1);
статьи "Другие неналоговые поступления" (код строки 020-2);
статьи "Поступление трансфертов в бюджет" (код строки 020-3);
статьи "Доходы от обменных операций" (код строки 021);
статьи "Доходы от управления активами" (код строки 030);
статьи "Вознаграждения" (код строки 031) отражается сумма вознаграждений по кредитам, выданным нижестоящим бюджетам;
статьи "Прочие доходы от управления активами" (код строки 032);
статьи "Прочие доходы" (код строки 040) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма доходов от безвозмездного получения долгосрочных активов и запасов между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ.
Кроме того, исключению подлежит сумма доходов от централизованного снабжения долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма дохода по безвозмездной прием-передаче кредиторской и дебиторской задолженности между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;
статьи "Расходы государственного учреждения" (код строки 110);
статьи "Оплата труда" (код строки 111);
статьи "Стипендии" (код строки 112);
статьи "Налоги и платежи в бюджет" (код строки 113);
статьи "Расходы по запасам" (код строки 114);
статьи "Командировочные расходы" (код строки 115);
статьи "Коммунальные расходы" (код строки 116);
статьи "Арендные платежи" (код строки 117);
статьи "Содержание долгосрочных активов" (код строки 118);
статьи "Услуги связи" (код строки 119);
статьи "Амортизация активов" (код статьи 120);
статьи "Обесценение активов" (код строки 121);
статьи "Прочие операционные расходы" (код строки 122) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма расхода администратора бюджетных программ, начисленного при передаче средств подведомственным государственным учреждениям на финансирование текущей деятельности и капитальных вложений;
статьи "Расходы на обязательное социальное медицинское страхование" (код строки 123);
статьи "Расходы по бюджетным выплатам" (код строки 130);
статьи "Пенсии и пособия" (код строки 131);
статьи "Субсидии" (код строки 132);
статьи "Целевые трансферты" (код строки 133);
статьи "Трансферты общего характера" (код строки 134);
статьи "Трансферты физическим лицам" (код строки 135);
статьи "Трансферты органам местного самоуправления" (код строки 136);

"Айыппұлдардан, өсімпұлдардан және санкциялардан түскен кірістер" баптары (020-1 жол коды);
"Басқа да салықтық емес түсімдер" баптары (020-2 жол коды);
"Бюджетке трансферттердің түсуі" баптары (020-3 жол коды);
"Айырбас операциялардан алынатын кірістер" баптары (жол коды 021);
"Активтерді басқарудан алынатын кірістер" баптары (жол коды 030);
"Сыйақылар" баптарында (жол коды 031) төмен тұрған бюджеттерге берілген сыйақы сомасы көрсетіледі;
"Активтерді басқарудан алынатын өзге де кірістер" баптары (жол коды 032);
"Өзге кірістер" баптары (жол коды 040) шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасындағы, бір бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ұзақ мерзімді активтер мен қорларды өтеусіз алу бойынша кірістер сомасы алынып тастауға жатады.
Бұдан басқа, бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері мен қорларын орталықтандырылған жабдықтаудан түсетін кірістер сомасы, кредиторлық және дебиторлық берешек өтеусіз қабылдап алу-беру жөніндегі кірістер сомасы алынып тастауға жатады;
"Мемлекеттік мекеменің шығыстары" баптары (жол коды 110);
"Еңбекақы төлеу" баптары (жол коды 111);
"Стипендиялар" баптары (жол коды 112);
"Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" баптары (жол коды 113);
"Қорлар бойынша шығыстар" баптары (жол коды 114);
"Іссапар шығыстары" баптары (жол коды 115);
"Коммуналдық шығыстар" баптары (жол коды 116);
"Жалдау төлемдері" баптары (жол коды 117);
"Ұзақ мерзімді активтерді ұстау" баптары (жол коды 118);
"Байланыс қызметтері" баптары (жол коды 119);
"Активтер амортизациясы" баптары (жол коды 120);
"Активтердің құнсыздануы" баптары (жол коды 121);
"Өзге операциялық шығыстар" баптары (жол коды 122) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге ағымдағы қызметті қаржыландыру мен күрделі салымдарға қаражат беру кезінде есептелген шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған шығыстар" баптары (жол коды 123);
"Бюджеттік төлемдер бойынша шығыстар" баптары (жол коды 130);
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" баптары (жол коды 131);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 132);
"Нысаналы трансферттер" баптары (жол коды 133);
"Жалпы сипаттағы трансферттер" баптары (жол коды 134);
"Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер" баптары (жол коды 135);
"Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер" баптары (жол коды 136);

статьи "Прочие трансферты" (код строки 136-1);
статьи "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (код строки 137);
статьи "Расходы по управлению активами" (код строки 140);
статьи "Вознаграждения" (код строки 141);
статьи "Прочие расходы по управлению активами" (код строки 142);
статьи "Прочие расходы" (код строки 150) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче запасов между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ; сумма расходов по централизованному снабжению долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма расходов по безвозмездной прием – передаче кредиторской и дебиторской задолженностей; в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа по исполнению бюджета подлежит исключению сумма расходов от принятия обязательств по внешним займам полученным на сумму дохода от поступления внешних займов подведомственных ему государственных учреждений;
статьи "Расходы по контрольному счету наличности (далее – КСН) республиканского и местных бюджетов" (код строки 151);
статьи "Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия" (код строки 210);
статьи "Выбытие долгосрочных активов" (код строки 220) в консолидированной финансовой отчетности подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче долгосрочных активов между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;
статьи "Курсовая разница" (код строки 230);
статьи "Прочие" (код строки 240).
21. Консолидация статей формы КФОП- 3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Финансирование из бюджета" (код строки 010);
статьи "Финансирование текущей деятельности" (код строки 011) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма поступлений подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование текущей деятельности;
статьи "Финансирование капитальных вложений" (код строки 012) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма поступлений подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование капитальных вложений;
статьи "За счет внешних займов и связанных грантов" (код строки 013);
статьи "Трансферты" (код строки 014);
статьи "Субсидии" (код строки 015);
статьи "Прочие" (код строки 016);
статьи "Внешние займы и связанные гранты" (код строки 017);
статьи "По деньгам от благотворительной помощи" (код строки 020);
статьи "От реализации товаров, работ и услуг" (код строки 030);
статьи "Полученные вознаграждения" (код строки 040);
статьи "По деньгам временного размещения" (код строки 050);
статьи "Прочие поступления" (код строки 060) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма поступлений денежных средств между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;
статьи "По деньгам местного самоуправления" (код строки 070);
статьи "По поступлениям в бюджет" (код строки 071);

"Өзге де трансферттер" баптары (жол коды 136-1);
"Бюджетке түсетін түсімдерді азайту жөніндегі шығыстар" баптары (жол коды 137);
"Активтерді басқару бойынша шығыстар" баптары (жол коды 140);
"Сыйақылар" баптары (жол коды 141);
"Активтерді басқару бойынша өзге шығыстар" баптары (жол коды 142);
"Өзге шығыстар" баптары (жол коды 150) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы шоғырландырылған қаржылық есептілікте бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы қорларды өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады; мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері мен қорларын орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығыстар сомасы, кредиторлық және дебиторлық берешекті өтеусіз қабылдап алу – беру бойынша шығыстар сомасы; бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілігі оған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздары түсімдерінен алынған табыс сомасының сыртқы қарыздары бойынша қабылданған міндеттемелерден шығыстар сомасын алып тастауға жатады;
"Республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма – қол бақылау шоттары (бұдан әрі – ҚБШ) бойынша шығыстар" баптары (жол коды 151);
"Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза пайда немесе залалдар үлесі" баптары (жол коды 210);
"Ұзақ мерзімді активтердің істен шығуы" баптары (жол коды 220) шоғырландырылған қаржылық есептілікте бір бюджеттік бағдарлама әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ұзақ мерзімді активтерді өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады;
"Бағамдық айырма" баптары (жол коды 230);
"Өзгелер" баптары (жол коды 240).
21. КШҚЕ-3 "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады:
"Бюджеттен қаржыландыру" баптары (жол коды 010);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Ағымдағы қызметті қаржыландыру" баптары (жол коды 011) ағымдағы қызметті қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер түсімдерінің сомасы алып тастауға жатады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Күрделі салымдарды қаржыландыру" баптары (жол коды 012) күрделі салымдарды қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер түсімдерінің сомасын алып тастауға жатады;
"Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен" баптары (жол коды 013);
"Трансферттер" баптары (жол коды 014);
"Субсидиялар" баптары (жол коды 015);
"Өзгелер" баптары (жол коды 016);
"Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" баптары (жол коды 017);
"Қайырымдылық көмектен алынатын ақша бойынша" баптары (жол коды 020);
"Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізуден" баптары (жол коды 030);
"Алынған сыйақылар" баптары (жол коды 040);
"Уақытша орналастыру ақшасы бойынша" баптары (жол коды 050);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Өзге түсімдер" баптары (жол коды 060) бюджеттік бағдарламалардың бір әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ақша қаражаты түсімдерінің сомасы алып тастауға жатады;
"Жергілікті өзін-өзі басқару ақшасы" баптары (жол коды 070);
"Бюджетке түсетін түсімдер" баптары (жол коды 071);

статьи "Поступления денежных средств в виде налогов" (код строки 071-1);
статьи "Поступления денежных средств в виде штрафов, пеней и санкций" (код строки 071-2);
статьи "Поступления трансфертов" (код строки 071-3);
статьи "Оплата труда" (код строки 110);
статьи "Пенсии и пособия" (код строки 120);
статьи "Налоги и платежи в бюджет" (код строки 130);
статьи "Поставщикам и подрядчикам за товары и услуги" (код строки 140);
статьи "Авансы, выданные за товары и услуги" (код строки 150);
статьи "Трансферты, субсидии" (код строки 160);
статьи "Вознаграждения" (код строки 170);
статьи "Закрытие плановых назначений на принятие обязательств в конце года" (код строки 180);
статьи "Прочие платежи" (код строки 190) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма выбытий денежных средств между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;
статьи "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" (код строки 191);
статьи: "Возврат поступлений бюджета" (код строки 192);
статьи "Реализация долгосрочных активов" (код строки 310);
статьи "Реализация доли контролируемых и других субъектов" (код строк 320);
статьи "Реализация ценных бумаг" (код строки 330);
статьи "Погашение займов" (код строки 340);
статьи "Прочие" (код строки 350);
статьи "Приобретение долгосрочных активов" (код строки 410);
статьи "Приобретение доли контролируемых и других субъектов" (код строк 420);
статьи "Приобретение ценных бумаг" (код строки 430);
статьи "Формирование и пополнение уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора" (код строки 440);
статьи "Выданные займы" (код строки 450);
статьи "Прочие" (код строки 460).
Аналогично суммирование статей, относящихся к поступлению и выбытию денежных средств от финансовой деятельности:
статьи "Получение займов" (код строки 610);
статьи "Прочие" (код строки 620);
статьи "Погашение займов" (код строки 710);
статьи "Прочие" (код строки 720).
22. Консолидация статей формы КФОП-4 "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 020);
статьи "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 041);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 042);
статьи "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 043);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 044);
статьи "Прочие резервы" (код строки 045);
статьи "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" (код строки 046);
статьи "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 047);
статьи "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 048);
статьи "Изменения в учетной политике и корректировка ошибок" (код строки 080);
статьи "Увеличение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 101);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов" (код строки 102);
статьи "Увеличение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 103);
статьи "Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиции, имеющихся в наличии для продажи" (код строки 104);
статьи "Прочие резервы" (код строки 105);
статьи "Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности" (код строки 106);
статьи "Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 107);
статьи "Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала" (код строки 108).

"Салық түріндегі ақша қаражатының түсімдері" баптары (071-1 жол коды);
"Айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялар түріндегі ақша қаражатының түсімі" баптары (071-2 жол коды);
"Трансферттердің түсімдері" баптары ( 071-3 жол коды);
"Еңбекақы төлеу" баптары (жол коды 110);
"Зейнетақылар мен жәрдемақылар" баптары (жол коды 120);
"Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер" баптары (жол коды 130);
"Өнім берушілерге және мердігерлерге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер үшін" баптары (жол коды 140);
"Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер үшін берілген аванстар" баптары (жол коды 150);
"Трансферттер, субсидиялар" баптары (жол коды 160);
"Сыйақылар" баптары (жол коды 170);
"Жылдың аяғында міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды жабу" баптары (жол коды 180);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Өзге төлемдер" баптары (жол коды 190) бюджеттік бағдарламалардың бір әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ақша қаражатының шығып қалу сомасы алып тастауға жатады;
"Республикалық және жергілікті бюджетердің ҚБШ бойынша шығыстары" баптары (жол коды 191);
"Қайтарылған бюджет түсімдер" баптары (жол коды 192);
"Ұзақ мерзімді активтерді өткізу" баптары (жол коды 310);
"Бақыланатын және басқа субъектілердің үлестерін өткізу" баптары (жол коды 320);
"Бағалы қағаздарды сату" баптары (жол коды 330);
"Қарыздарды өтеу" баптары (жол коды 340);
"Өзгелер" баптары (жол коды 350);
"Ұзақ мерзімді активтерді сатып алу" баптары (жол коды 410);
"Бақыланатын және басқа субъектілердің үлестерін сатып алу" баптары (жол коды 420);
"Бағалы қағаздарды сатып алу" баптары (жол коды 430);
"Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыру және толтыру" баптары (жол коды 440);
"Берілген қарыздар" баптары (жол коды 450);
"Өзгелер" баптары (жол коды 460).
Қаржылық қызметтен ақшалай қаражаттың түсуіне және шығуына жататын баптарды жинақтау да осыған ұқсас:
"Қарыздарды алу" баптары (жол коды 610);
"Өзгелер" баптары (жол коды 620);
"Қарыздарды өтеу" баптары (жол коды 710);
"Өзгелер" баптары (жол коды 720).
22. "Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп" КШҚЕ-4 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу жолымен жүзеге асырылады:
"Есеп саясатындағы өзгерістер және қателерді түзету" баптары (жол коды 020);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 041);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 042);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 043);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 044);
"Өзге резервтер" баптары (жол коды 045);
"Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" баптары (жол коды 046);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" баптары (жол коды 047);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" баптары (жол коды 048);
"Есеп саясатындағы өзгерістер мен қателерді түзету" баптары (жол коды 080);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 101);
"Ұзақ мерзімді активтерді қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 102);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің ұлғаюы" баптары (жол коды 103);
"Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы" баптары (жол коды 104);
"Өзге резервтер" баптары (жол коды 105);
"Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары" баптары (жол коды 106);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы" баптары (жол коды 107);
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы" баптары (жол коды 108).

23. Формы консолидированной финансовой отчетности в полной мере соответствуют формам, применяемым при составлении финансовой отчетности государственного учреждения.
24. Требования к структуре и раскрытию информации к консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ, отражаемой в пояснительной записке, в полной мере соответствуют требованиям к раскрытию информации для финансовой отчетности государственных учреждений.
25. В формах КФОП-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности", КФОП-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" графа 4 "Прошлый период" заполняется за аналогичный период прошлого года.
Строки 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111, 112 и 120 формы КФОП-4 "Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала" заполняются за аналогичный период прошлого года.
26. К формам консолидированной финансовой отчетности администратором бюджетных программ составляется пояснительная записка, в которой излагается сравнительный анализ статей форм консолидированной финансовой отчетности.
Форма КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" состоит из общих сведений и раскрытий к консолидированной финансовой отчетности.
В общих сведениях указывается название отчитывающегося администратора бюджетных программ и любые изменения в данной информации в сравнении с прошлым периодом:
информация о нормативных правовых актах, регламентирующих деятельность администратора бюджетных программ;
сведения об основных направлениях деятельности, о задолженностях по налоговым, неналоговым поступлениям и иная информация о деятельности;
информация о реорганизации (слиянии, присоединении, разделении, выделении и преобразовании) государственного учреждения за отчетный период;
информация о подведомственных субъектов квазигосударственного сектора;
информация о правилах учета активов и обязательств, принятых учетной политикой.
27. В раскрытиях к консолидированной финансовой отчетности отражается следующая информация.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (строка 010 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода согласно таблице 1 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011 и 110, 119 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 2, 3 и 6 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
характер и размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на отчетную дату;

23. Шоғырландырылған қаржылық есептiлiктiң нысандары мемлекеттік мекеменің қаржылық есептiлiгiн жасаған кезде қолданылатын нысандарға толығымен сәйкес келедi.
24. Түсіндірме жазбада көрсетiлетiн бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне ақпараттың құрылымына және оны ашуға қойылатын талаптар мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептiлiгi үшiн ақпаратты ашуға қойылатын талаптарға толығымен сәйкес келедi.
25. "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" КШҚЕ-2, "Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" КШҚЕ-3 нысандарында 4 "Өткен кезең" деген баған өткен жылдың осыған ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
"Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп" КШҚЕ-4 нысанының 070, 080, 090, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 110, 111, 112 және 120-жолдары өткен жылдың осыған ұқсас кезеңі үшін толтырылады.
26. Түсіндірме жазбада көрсетiлетiн шоғырландырылған қаржылық есептілікке ақпараттың құрылымына және оны салыстырмалы талдау бабы нысаны бойынша ашуға қойылатын талаптардан тұрады.
"Шоғырландырылған қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазба" КШҚЕ-5-нысан шоғырландырылған қаржылық есептілікке жалпы мәлiметтер мен ашылымдардан тұрады.
Жалпы мәліметтерде есеп беріп отырған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы және өткен кезеңмен салыстырғанда осы ақпараттағы кез келген өзгерістер:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат;
қызметтің негізгі бағыттары туралы мәліметтер, салықтық, салықтық емес түсімдер бойынша берешектер туралы және қызмет туралы өзге де ақпарат;
мемлекеттік мекеменің есепті кезеңде қайта ұйымдастырылуы (біріктірген, қосқан, бөлген, бөлінген және қайта құрылған кезде) туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілері туралы ақпарат;
есеп саясаты қабылдаған активтерді және міндеттемелерді есепке алу қағидалары туралы ақпарат көрсетіледі.
27. Шоғырландырылған қаржылық есептілікке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 010-жолы):
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 1-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы ақша қаражатының қалдығы туралы деректер.
"Қысқа және ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 011, 110 және 119 -жолдары):
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5- нысанының 2, 3 және 6-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар және өзгерістері бойынша деректер;
қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құны бойынша) кейіннен бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестицияларының және берілген қарыздардың құнсыздануының объективті және кейіпкер белгілерінің болуы;
есепті күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердің сипаты мен мөлшерлері;

информацию по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора, подлежащих перечислению и перечисленных в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации доходов согласно таблице 24 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 и 113 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, анализ изменений сумм дебиторской задолженности за отчетный период;
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
информацию о резерве по сомнительной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям, включая налоговую задолженность банкротов и иных принудительно ликвидируемых юридических лиц;
представляет сверку дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 25 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Запасы" (строка 020 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 5 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс" описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116 и 118 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):

"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 24-кестесіне сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша кірістердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кодына аударылған және бюджетке аударылған сома туралы ақпарат;
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1- нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 және 113-жолдары):
есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы дебиторлық берешекті салыстыруды, есепті кезең үшін дебиторлық берешек сомасындағы өзгерістерді талдау ұсынылады;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәнді дебиторлық берешек бойынша құрылған резерв жөнінде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерін көрсете отырып, күмәнді дебиторлық берешек бойынша есептен шығарылған үмітсіз борыштардың сомалары;
банкроттардың және мәжбүрлеп таратылатын өзге де заңды тұлғалардың салық берешегін қоса алғанда салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв туралы ақпарат;
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 25-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша дебиторлық берешекті салыстыруды ұсынады.
"Қорлар" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 020-жолы):
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5 нысанының 5-кестесіне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырмасын ұсынады;
қорларды бағалау әдістері;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөніндегі есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептері;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтіру себептері мен сомалары;
ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) кезінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1 -нысанының 022-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
"Ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 114, 116 және 118-жолдары):

по каждому классу долгосрочных активов необходимо представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 8, 9 и 11 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью самортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
При отражении долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки, основание для ее проведения;
об участии независимого оценщика (с указанием номера и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.
Информация по активам, переданным в доверительное управление и по видам доходов и расходов от доверительного управления.
По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений согласно таблице 26 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности". По объектам незавершенного строительства, не отнесенные на счета учета долгосрочных и краткосрочных активов, в сроки, установленные договорами на строительство и реконструкцию объектов, включая разработку проектно-сметной документации, представляется информация согласно таблице 27 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Биологические активы" (строка 117 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
дать описание каждой группы биологических активов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;
при оценке по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 10 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".

ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 8, 9 және 11-кестелеріне сәйкес түсімді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басына және аяғына арналған баланстық құн салыстырмасын ұсыну қажет;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдістерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап құрылған резерв бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап резерв құру себептерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
толығымен амортизацияланған, бірақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзімді активтерді жалдаудың түрлері, мерзімі, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзімді активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетілген жағдайда:
қайта бағалау жүргізілген күні мен оны өткізу үшін негіздеме туралы;
тәуелсіз бағалаушының қатысуы (лицензиясының нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып) туралы;
ұзақ мерзімді активтер объектісінің әділ құнын анықтау үшін пайдаланылған әдістер туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Сенімгерлік басқаруға берілген активтер бойынша және сенімгерлік басқарудан түскен кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша ақпарат.
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 26-кестесіне сәйкес "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектілердің шығындары мен оған күрделі салымдар бойынша ақпарат ұсынылады. Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді активтер шотына енгізілмеген, объектілерді жаңғырту және құрылыс келісімшарттарымен белгіленген мерзімдерде, жобалық-сметалық құжаттарды қоса алғанда, құрылысы аяқталмаған объектілер бойынша ақпарат "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 27-кестесіне сәйкес ұсынылады.
"Биологиялық активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердің әрбір тобына сипаттама берілсін;
биологиялық активтердің әрбір тобының әділ құнын анықтау үшін пайдаланылған әдістер туралы ақпарат;
іс жүзіндегі шығындар бойынша бағалау жағдайында түсімдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерістері түсіндірме жазбаның "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 10-кестесіне сәйкес көрсетілетін есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.

По статье "Нематериальные активы" (строка 118 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс").
По статье "Долгосрочные финансовые инвестиции, учитываемые по методу долевого участия" (строка 119 формы КФОП-1) показываются информации по долгосрочным финансовым инвестициям (наименование и местонахождение субъектов инвестиций, доля участия в уставном капитале, движение инвестиций за отчетный период) согласно таблице 7 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
информация по обязательствам по договорам государственно-частного партнерства;
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 12 и 13 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 и 315 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов;
информация о кредиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 25 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
информация по векселям, в том числе о суммах начисленного вознаграждения по процентам к оплате.
По статье "Оценочные и гарантийные обязательства" (строки 222 и 314 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных активов и условных обязательств.

"Материалдық емес активтер" бабы бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 118-жолы).
"Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын ұзақ мерзiмдi қаржы инвестициялары" бабы бойынша (КШҚЕ-1-нысанының 119-жолы) "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 7-кестесіне сәйкес ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар (инвестиция субъектілерінің атауы мен тұрғылықты жерлері, жарғылық капиталында қатысу үлесі, инвестицияның есепті кезеңдегі қозғалысы) бойынша ақпарат көрсетіледі.
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 120-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Алынған немесе жалға берілген, сондай-ақ концессияға берілген мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлері, шарттары және сомалары;
қаржылық міндеттемелердің жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құн бойынша) кейіннен бағалау;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер жөніндегі ақпарат;
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 12 және 13-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (КШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 және 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақыланатын субъектілермен) операциялар бойынша ақпаратты;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв жөнінде берешекті есептен шығару және есепке алу жөнінде ақпарат;
кредиторлық берешекті есептен шығару сомалары мен себептері;
активтерді жалдау бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 25-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат;
вексельдер бойынша, оның ішінде төлем пайыздары бойынша есептелген сыйақы сомалары туралы ақпарат;
"Бағалау және кепілдік міндеттемелер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау міндеттемелері жөнінде ақпарат;
есепті кезең ішінде бағалау міндеттемелерінің пайдаланылған сомалары;
шартты активтер мен шартты міндеттемелердің қысқаша сипаттамасы.

По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.
По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.
По статье "Резервы" (строка 411 формы КФОП-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы КФОП-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категории доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам, и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статье "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах;
прочим доходам согласно таблице 14 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Прочие расходы" представляется информация согласно таблице 16 КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах.

"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 221-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді кредиторлық берешек түрлері бойынша сипаттамасы.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 315-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 223-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Резервтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" КШҚЕ-1-нысанының 411-жолы) қайта бағалау құны бойынша бағаланатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау жөнінде резервтер бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кірістер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша ("Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" КШҚЕ-2-нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңдегі кірістер мен шығыстар жөнінде ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтерді басқарудан түсетін кірістер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтерді басқарудан түсетін өзге кірістер мен шығыстар бойынша);
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің істен шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған резервті қалпына келтіру бойынша;
қорлардың құнсыздануының резерв сомалары бойынша және бұрын танылған залалдарды қалпына келтіру;
есепті кезеңде және өткен жылдың ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кірістер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – олардың әділ құнының өзгеруінен алынған кірістер туралы;
өтеусіз қабылданған ұзақ мерзімді активтер туралы;
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 14-кестесіне сәйкес басқа кірістер бойынша ақпарат ұсынылады.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 16-кестесіне сәйкес ақпарат ұсынылады:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – активтерді түгендеу барысында айқындалған активтердің құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтер жөнінде;
өтеусіз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы.

По статье "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" согласно таблице 15 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" представляется информация о суммах начисленных доходов от налоговых поступлений в бюджет, основных факторов, влияющих на поступления в бюджет, и прочая информация по доходам от налоговых поступлений.
По статье "Поступление трансфертов в бюджет" представляется информация о суммах начисленных доходов по полученным трансфертам в республиканский и местные бюджеты.
По статье "Неналоговые поступления" представляется информация о суммах начисленных доходов по неналоговым поступлениям, поступившим в республиканский и местные бюджеты.
По статье "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (строка 137 формы КФОП-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о расходах по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов и перечисленных таможенных пошлин перед государствами-членами Евразийского экономического союза согласно таблице 17 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Безвозмездно переданные/полученные долгосрочные активы/запасы" представляется информация о безвозмездно переданных/полученных долгосрочных активах/запасах согласно таблице 18 и 19 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по концессионным активам и активам по прочим активам по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация о наличии концессионных активов и прочих активов, полученных в рамках договоров государственно-частного партнерства по видам основных средств согласно таблице 20 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по взаимным операциям" представляется информация:
по видам доходов и расходов по взаимным операциям администратора бюджетных программ, согласно таблице 21 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности", в целях выявления операций по элиминированию;
по поступлениям денежных средств на счета внешних займов, отраженных по статье 017 "Внешние займы и связанные гранты" формы КФОП-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)", в целях переноса в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа по исполнению бюджета.
По статье Информация по начисленным и перечисленным суммам по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" представляется информация о начисленных суммах по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и перечисленных в бюджет по категориям поступлений бюджета, согласно таблице 22 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности", в целях выявления операций по элиминированию доходов и расходов бюджета.

"Бюджетке түсетін салықтық кірістер" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 15-кестесіне сәйкес бюджетке салық түсімдерінен есептелген кірістердің сомалары, бюджетке түсетін түсімдерге әсер ететін негізгі факторлар туралы ақпарат және салық түсімдерінен түсетін кірістер бойынша өзге де ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке трансферттердің түсуі" деген бап бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерге алынған трансферттер бойынша есептелген кірістердің сомасы туралы ақпарат ұсынылады.
"Салықтық емес түсімдер" деген бап бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерге түскен салықтық емес түсімдер бойынша есептелген кірістердің сомасы туралы ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" деген бап бойынша ("Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" КШҚЕ-2-нысанының 137-жолы) "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 17-кестесіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер алдындағы бұрын есептелген кірістерді және аударылған кеден баждарын түзету кезінде туындайтын бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдердің азаюы бойынша шығыстар туралы ақпарат ұсынылады.
"Өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 18 және 19-кестесіне сәйкес өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы ақпарат ұсынылады.
"Концессиялық активтер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша басқа активтер бойынша ақпарат" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 20-кестесіне сәйкес негізгі құралдардың түрлері бойынша концессиялық активтердің және мемлекеттік-жекеменшік серіктестік шарттары шеңберінде алынған өзге де активтердің болуы туралы ақпарат ұсынылады.
"Өзара операциялар бойынша ақпарат" деген бап бойынша мынадай:
"Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 21-кестесіне сәйкес элиминирленген операцияларды анықтау мақсатында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өзара операциялары бойынша кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша;
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігіне көшіру мақсатында "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" КШҚЕ-3-нысанының 017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" бабы бойынша көрсетілген сыртқы қарыз есебіне ақша қаражатының түсімдері бойынша ақпарат ұсынылады.
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және аударылған сомалар бойынша ақпарат" бабы бойынша 7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және бюджеттің кірістері мен шығыстарын элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 22-кестесіне сәйкес бюджет түсімдерінің санаттары бойынша бюджетке аударылған сомалар туралы ақпарат.

По статье "Обязательства по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация об обязательствах по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по нефинансовым и финансовым обязательствам (по компенсации инвестиционных и операционных затрат, вознаграждениям и прочим обязательствам), предусмотренным договором, согласно таблице 23 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
Государственное учреждение представляет информацию:
по инвестиционному субсидированию;
о государственных гарантиях и условных обязательствах согласно таблице 29 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
28. По статьям формы КФОП-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" представляется информация по поступлениям и выбытиям денежных средств по видам деятельности за отчетный период;
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Фонду компенсации потерпевшим;
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Фонду поддержки инфраструктуры образования;
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Специальному государственному фонду;
информация о движении денежных средств по внебюджетным счетам, согласно таблице 28 формы КФОП-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности.
29. Раскрытие событий после отчетной даты до даты представления финансовой отчетности: описание характера и оценки последствий в его стоимостном выражении каждого существенного события.
Приложение 1
к Правилам составления
годовой консолидированной
финансовой отчетности
администраторами бюджетных
программ с данными
финансовой отчетности
подведомственных субъектов
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Консолидированный бухгалтерский баланс по состоянию на "___" ________ 20__ года
Представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Консолидированный бухгалтерский баланс
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): КФОП-1
Периодичность: годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы по исполнению местного бюджета.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается государственным казначейством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными органами по исполнению местного бюджета.
БИН (бизнес-идентификационный номер)
Метод сбора: в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Активы
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер" деген бап бойынша "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 23-кестесіне сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде шартта көзделген қаржылық емес және қаржылық міндеттемелер бойынша міндеттемелер (инвестициялық және операциялық шығындарды өтеу бойынша, сыйақылар және өзге де міндеттемелер бойынша) туралы ақпарат ұсынылады.
Мемлекеттік мекеме:
инвестициялық субсидиялау бойынша;
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" КШҚЕ-5-нысанының 29-кестесіне сәйкес мемлекеттік кепілдіктер мен шартты міндеттемелер туралы ақпаратты ұсынады.
28. КШҚЕ-3 "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" нысанының баптары бойынша есепті кезеңдегі қызмет түрлері бойынша ақша қаражатының түсімдері мен шығулары бойынша ақпарат:
Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша ақша түсімдері мен жүргізілген төлемдер туралы ақпарат;
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры бойынша ақша түсімдері мен жүргізілген төлемдер туралы ақпарат;
Арнаулы мемлекеттік қор бойынша ақшаның түсуі және жүргізілген төлемдер туралы ақпарат;
КШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 24-кестесіне сәйкес бюджеттен тыс шоттар бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы ақпарат беріледі.
29. Қаржылық есептілікті ұсыну күніне дейінгі есепті күннен кейін оқиғаларды ашу: әрбір елеулі оқиғаның оның құндық мәніндегі салдарларының сипатының және бағалауының сипаттамасы.
30. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен бекітілген Бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының талаптарына сәйкес берілген бюджеттік есептілік жөніндегі ақпарат міндетті түрде жазылады.
Квазимемлекеттік сектордың
ведомстволық бағынысты
субъектілерінің қаржылық
есептілігінің деректерімен
бюджеттік бағдарламалар
әкімшілерінің жылдық
шоғырландырылған қаржылық
есептілігін жасау қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
Ұсынылады: Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): КШҚЕ-1
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін мемлекеттік қазынашылық;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
БСН (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Жинау әдісі: электронды түрде
Бюджеттің түрі: _________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Активтер
Жол
коды
Есепті
кезеңнің
басында
Есепті
кезеңнің
соңында
1
2
3
4
І. Қысқа мерзімді активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

620
Бланки строгой отчетности
630
Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов
640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Наименование
________________________________ Адрес_______________________
________________________________ ____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его, либо руководитель аппарата
государственного органа
____________ ___________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ __________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями, изложенными в пунктах 18 и 19 настоящих Правил.
Приложение 2
к Правилам составления
годовой консолидированной
финансовой отчетности
администраторами бюджетных
программ с данными
финансовой отчетности
подведомственных субъектов
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности за отчетный период на "___" ________ 20__ года
Представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): КФОП-2
Периодичность: годовая
Отчетный период: "__" _________ __ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы по исполнению местного бюджета
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается государственным казначейством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными органами по исполнению местного бюджета.
БИН (бизнес-идентификационный номер)
Метод сбора: в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
Доходы от необменных операций, в том числе:

620
Қатаң есептегі бланктер
630
Төлеуге қабілетсіз дебиторлардың есептен шығарылған берешегі
640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі
650
Өтпелі спорттық жүлделер мен кубоктар
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтері
690
Атауы ___________________________ Мекенжайы__________________
____________________________ _________________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы__________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы не оны алмастыратын тұлға, немесе мемлекеттік орган аппаратының басшысы
_____________ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшеге басшылық ететін тұлға _________
__________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны ____ жылғы "____" _______________
Ескертпе: нысанды толтыру осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарында жазылған түсіндірмелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектордың
ведомстволық бағынысты
субъектілерінің қаржылық
есептілігінің деректерімен
бюджеттік бағдарламалар
әкімшілерінің жылдық
шоғырландырылған қаржылық
есептілігін жасау қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20__ жылғы "___" _______ аяқталатын кезеңге Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп
Ұсынылады: Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): КШҚЕ-2
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін мемлекеттік қазынашылық;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
БСН (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Жинау әдісі: электронды түрде
Бюджеттің түрі: _________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есепті кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер, оның ішінде:

150
Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
151
Расходы, всего (сумма строк 110, 130, 137, 140, 150, 151)
200
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного периода (строка 100 минус строка 200 +/-210, 220, 230, 240)
300
Наименование
________________________________ Адрес____________________________
________________________________ __________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты___________________________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его, либо руководитель аппарата
государственного органа
____________ ______________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ______________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями, изложенными в пункте 20 настоящих Правил.
Приложение 3
к Правилам составления
годовой консолидированной
финансовой отчетности
администраторами бюджетных
программ с данными
финансовой отчетности
подведомственных субъектов
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) за отчетный период на "___" ________ 20__ года
Представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): КФОП-3
Периодичность: годовая
Отчетный период: "__" _________ __год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы по исполнению местного бюджета
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается государственным казначейством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными органами по исполнению местного бюджета.
БИН (бизнес-идентификационный номер)
Метод сбора: в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной деятельности

150
Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар
151
Шығыстар, барлығы (110, 130, 138, 140, 150, 151-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзімді активтердің шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі (100-жол алу 200 +/- 210, 220, 230, 240-жолдар)
300
Атауы ______________________ Мекенжайы__________________
____________________________ ___________________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы__________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы не оны алмастыратын тұлға, немесе мемлекеттік орган аппаратының басшысы
____________ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшеге басшылық ететін тұлға__________
___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысанды толтыру осы Қағидалардың 20-тармағында жазылған түсіндірмелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектордың
ведомстволық бағынысты
субъектілерінің қаржылық
есептілігінің деректерімен
бюджеттік бағдарламалар
әкімшілерінің жылдық
шоғырландырылған қаржылық
есептілігін жасау қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20__ жылғы "__" ________ аяқталатын кезеңге Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)
Ұсынылады: Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасы интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): КШҚЕ-3
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін мемлекеттік қазынашылық;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
БСН (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Жинау әдісі: электронды түрде
Бюджеттің түрі: _________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Есепті кезең
Өткен кезең
1
2
3
4
І. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

103
х
х
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
104
х
Прочие резервы
105
х
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности
106
х
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
107
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
108
х
х
Финансовый результат за прошлый период
110
х
х
Сальдо на конец прошлого периода (строки 090 +/- 100 +/- 120)
120
Наименование
____________________________ Адрес______________________________
____________________________ ___________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его, либо руководитель аппарата
государственного органа
____________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
____________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____ года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями, изложенными в пункте 22 настоящих Правил.
Приложение 5
к Правилам составления
годовой консолидированной
финансовой отчетности
администраторами бюджетных
программ с данными
финансовой отчетности
подведомственных субъектов
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности за отчетный период на "___" ________ 20__ года
Представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета/государственному казначейству
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: Единая платформа интернет–ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin"
Наименование административной формы: Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): КФОП-5
Периодичность: годовая
Отчетный период: "__" _________ __год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы по исполнению местного бюджета
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается государственным казначейством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными органами по исполнению местного бюджета.
БИН (бизнес-идентификационный номер)
Метод сбора: в электронном виде
Вид бюджета: ____________________
Единица измерения: тысяч тенге

103
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
104
х
Өзге резервтер
105
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
106
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
107
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/-100+/-120-жолдары)
120
Атауы ______________________ Мекенжайы________________________
____________________________ ___________________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_____________________________________
Орындаушы__________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы не оны алмастыратын тұлға, немесе мемлекеттік орган аппаратының басшысы
_____________ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшеге басшылық ететін тұлға ___________
__________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысанды толтыру осы Қағидалардың 25-тармағында жазылған түсіндірмелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектордың
ведомстволық бағынысты
субъектілерінің қаржылық
есептілігінің деректерімен
бюджеттік бағдарламалар
әкімшілерінің жылдық
шоғырландырылған қаржылық
есептілігін жасау қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20__ жылғы "__" _________ аяқталатын кезеңге Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
Ұсынылады: Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ мемлекеттік қазынашылыққа
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.mіnfіn.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): КШҚЕ-5
Кезеңділік: жартыжылдық, жылдық
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін мемлекеттік қазынашылық;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
БСН (Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Жинау әдісі: электронды түрде

1. Общие сведения: положение администраторов бюджетных программ/уполномоченных органов:
_______________________________________________________________
количество подведомственных учреждений:
_______________________________________________________________
количество администраторов бюджетных программ:
_______________________________________________________________
количество уполномоченных органов:
_______________________________________________________________
используемые нормативные правовые акты:
_______________________________________________________________

1. Жалпы мәлiметтер.
бағдарламалар әкімшілері/уәкілетті органдардың қағидасы: ____________
ведомстволық бағынысты мекемелер саны
_______________________________________________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері саны
_______________________________________________________________
уәкілетті органдар саны
_______________________________________________________________
пайдаланатын нормативтік құқықтық актілер ________________________