О бюджете Талгарского района на 2026-2028 годы
Решение Талгарского районного маслихата Алматинской области от 24 декабря 2025 года № 52-211
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Талгарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 45 846 324 тысяч тенге:
налоговые поступления – 24 684 167 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 72 705 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 532 533 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 16 556 919 тысяч тенге;
2) затраты – 50 929 760 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 66 998 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 129 750 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 62 752 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит бюджета – 5 150 434 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 5 150 434 тысячи тенге:
поступление займов – 4 971 080 тысяч тенге;
погашение займов – 91 370 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 270 724 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решений Талгарского районного маслихата Алматинской области от 05.03.2026 № 55-229 (вводится в действие с 01.01.2026); от 20.05.2026 № 57-244 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Определить объемы трансфертов общего характера из бюджетов города Талгар и сельских округов Талгарского района в абсолютном выражении на трехлетний период 2026 – 2028 годов с разбивкой по годам, согласно приложению 4 к настоящему решению.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных изьятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме – 3 024 749 тысяч тенге, в том числе:
- Город Талгар - 1 163 992 тысячи тенге;
- Алатауский сельский округ - 161 301 тысяча тенге;
- Бельбулакский сельский округ - 209 883 тысячи тенге;
- Бесагашский сельский округ - 480 782 тысячи тенге;
- Бескайнарский сельский округ - 3 524 тысячи тенге;
- Гульдалинский сельский округ - 85 276 тысяч тенге;
- Кендалинский сельский округ - 162 203 тысячи тенге;
- Панфиловский сельский округ - 350 024 тысячи тенге;
- Туздыбастауский сельский округ - 407 764 тысячи тенге.

Талғар ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 52-211 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Талғар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 45 846 324 мың теңге:
салықтық түсімдер – 24 684 167 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 72 705 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 532 533 мың теңге;
трансферттер түсімі – 16 556 919 мың теңге;
2) шығындар – 50 929 760 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 66 998 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 129 750 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 62 752 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо –0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер –0 теңге;
5) бюджет тапшылығы – 5 150 434 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 5 150 434 мың теңге:
қарыздар түсімі – 4 971 080 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 91 370 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 270 724 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 05.03.2026 № 55-229 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi); 20.05.2026 № 57-244 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімдерімен.
2. Талғар қаласы мен ауылдық округтерінің бюджеттерінен жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес, 2026-2028 жылдардың үш жылдық кезеңіне абсолютті мәнде айқындалсын.
3. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері – 3 024 749 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
- Талғар қаласы - 1 163 992 мың теңге;
- Алатау ауылдық округі - 161 301 мың теңге;
- Белбұлақ ауылдық округі - 209 883 мың теңге;
- Бесағаш ауылдык округі - 480 782 мың теңге;
- Бесқайнар ауылдық округі - 3 524 мың теңге;
- Гүлдала ауылдық округі - 85 276 мың теңге;
- Кеңдала ауылдық округі - 162 203 мың теңге;
- Панфилов ауылдык округі -  350 024 мың теңге;
- Тұздыбастау ауылдык округі - 407 764 мың теңге.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
благоустройство населенных пунктов;
водоснабжение населенных пунктов;
уличное освещение населенных пунктов.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Талгарского района.

4. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде:
елді мекендерді көркейтуге;
елді мекендердің көшелерді жарықтандыруға;
елді мекендердің сумен жабдықтау.
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Талғар ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме – 266 725 тысяч тенге.
6. Утвердить перечень целевых индикаторов и конечных результатов паспортов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ на 2026 год, согласно приложению 5 к настоящему решению.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Талгарского районного маслихата       М. Алибеков
Приложение 1 к решению
Талгарского районного маслихата
от 24 декабря 2025 года № 52-211

5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 266 725 мың теңге сомада бекітілсін.
6. Осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес 2026 жылға арналған бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар паспорттарының нысаналы индикаторларының және түпкілікті нәтижелерінің тізбесі бекітілсін
7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Талғар аудандық мәслихатының төрағасы       М. Алибеков
Талғар аудандық мәслихатының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 52-211 шешіміне 1-қосымша

1 746 455
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
74 693
006
Оказание жилищной помощи
1 562
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
186 058
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
19 721
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
156 369
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 308 052
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
311 074
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
211 074
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
66 795
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
10 494
021
Капитальные расходы государственного органа
0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия программ
51 988
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
81 797
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
100 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
100 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
10 520 700
1
Жилищное хозяйство
7 710 168
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
6 084
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
6 084
467
Отдел строительства (города областного значения)
6 768 010
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
130 078
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
3 824
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
6 634 108
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
936 074
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда

1 746 455
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
74 693
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 562
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
186 058
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
19 721
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
156 369
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 308 052
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
311 074
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
211 074
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66 795
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
10 494
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
51 988
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
81 797
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
100 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
100 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
10 520 700
1
Тұрғын үй шаруашылығы
7 710 168
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
6 084
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
6 084
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
6 768 010
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
130 078
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
3 824
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
6 634 108
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
936 074
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер

30 458
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
30 458
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
18 598
122
Аппарат акима района (города областного значения)
18 598
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
18 598
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
175 104
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
175 104
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог (города областного значения)
175 104
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
175 104
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 723 949
1
Социальное обеспечение
572 923
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
572 923
005
Государственная адресная социальная помощь
572 923
2
Социальная помощь
1 852 986
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 852 986
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
74 693
006
Оказание жилищной помощи
1 562
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
269 747
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
19 721
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
156 369
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 330 894
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
298 040
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
198 040
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
57 248
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
10 494
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия программ

30 458
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
30 458
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
18 598
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
18 598
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
18 598
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
175 104
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
175 104
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
175 104
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
175 104
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 723 949
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
572 923
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
572 923
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
572 923
2
Әлеуметтiк көмек
1 852 986
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 852 986
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
74 693
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 562
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
269 747
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
19 721
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
156 369
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 330 894
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
298 040
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
198 040
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57 248
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
10 494
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер