О бюджете Карасайского района на 2026-2028 годы
Решение Карасайского районного маслихата Алматинской области от 25 декабря 2025 года № 48-3.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии со статьями 79, 88, 91 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решение Алматинского областного маслихата от 15 декабря 2025 года "Об объемах трансфертов общего характера между областными и районными бюджетами, бюджетами городов областного значения на 2026-2028 годы" №44-252 Карасайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 127 209 355тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 94 996 177 тысяч тенге;
неналоговые поступления 102280 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 1 613 222тысячи тенге;
поступления трансфертов 30 497 676 тысяч тенге;
2) затраты 132 336 833 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 97 226 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 242 200 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 144 974 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобритение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 5 224704 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 5 224704 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов4 564 816 тысяч тенге;
погашение займов222416 тысячитенге;
используемые остатки бюджетных средств 882 304 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Карасайского районного маслихата Алматинской области от 23.06.2026 № 57-3 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить объем бюджетных изъятий из бюджетов города районного значения, сельских округов в районный бюджет на 2026-2028 годы в следующих объемах.
1) бюджетные изъятий на 2026 год в сумме 7 770 985 тысяч тенге, в том числе:
Города Каскелен 3 052 468 тысяч тенге;
Жамбылского сельского округа 257 350 тысяч тенге;
Елтайского сельского округа 638 467 тысяч тенге;
Сельский округ Жибек жолы 422 271 тысяча тенге;
Райымбекского сельского округа 946 808 тысяч тенге;
Первомайского сельского округа 17 839 тысяч тенге;
Жандосовского сельского округа 156 161 тысяча тенге;
Умтылского сельского округа 352 228 тысяч тенге;
Шамалганского сельского округа 399 574 тысячи тенге;

Қарасай ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 48-3 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 79, 88, 91-баптарына "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және "Облыстық және аудандық бюджеттер, облыстық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы" Алматы облыстық мәслихатының 2025 жылғы 15 желтоқсандағы №44-252 шешіміне сәйкес, Қарасай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3 - қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 127 209 355 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 94 996 177 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 102 280 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 1 613 222 мың теңге;
трансферттер түсімі 30 497 676 мың теңге;
2) шығындар 132 336 833 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 97 226мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 242 200 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 144 974 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 5 224704 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 5 224704 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 4 564 816 мың теңге;
қарыздарды өтеу 222 416 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 882 304 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 23.06.2026 № 57-3 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
2. Аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлардың көлемі 2026-2028 жылдарға мынадай көлемде белгіленсін.
1) 2026 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 7 770 985 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Қаскелең қаласынан 3 052 468 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округінен 257 350 мың теңге;
Елтай ауылдық округінен 638 467 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округінен 422 271 мың теңге;
Райымбек ауылдық округінен 946 808 мың теңге;
Бірінші Май ауылдық округінен 17 839 мың теңге;
Жандосов ауылдық округінен 156 161 мың теңге;
Ұмтыл ауылдық округінен 352 228 мың теңге;
Шамалған ауылдық округінен 399 574 мың теңге;

Иргелинского сельского округа 1 408 960 тысяч тенге;
Айтейского сельского округа 118 859 тысяч тенге.
2) бюджетные изъятий на 2027 год в сумме 8 314 954 тысячи тенге, в том числе:
Города Каскелен 3 266 141 тысяча тенге;
Жамбылского сельского округа 275 365 тысяч тенге;
Елтайского сельского округа 683 160 тысяч тенге;
Сельский округ Жибек жолы 451 830 тысяч тенге;
Райымбекского сельского округа 1 013 085 тысяч тенге;
Первомайского сельского округа 19 088 тысяч тенге;
Жандосовского сельского округа 167 092 тысячи тенге;
Умтылского сельского округа 376 884 тысячи тенге;
Шамалганского сельского округа 427 544 тысячи тенге;
Иргелинского сельского округа 1 507 587 тысяч тенге;
Айтейского сельского округа 127 179 тысяч тенге.
3) бюджетные изъятий на 2028 год в сумме 8 897 002 тысячи тенге, в том числе:
Города Каскелен 3 494 771 тысяча тенге;
Жамбылского сельского округа 294 641 тысяча тенге;
Елтайского сельского округа 730 981 тысяча тенге;
Сельский округ Жибек жолы 483 458 тысяч тенге;
Райымбекского сельского округа 1 084 001 тысяча тенге;
Первомайского сельского округа 20 424 тысячи тенге;
Жандосовского сельского округа 178 788 тысяч тенге;
Умтылского сельского округа 403 266 тысяч тенге;
Шамалганского сельского округа 457 472 тысячи тенге;
Иргелинского сельского округа 1 613 118 тысяча тенге;
Айтейского сельского округа 136 082 тысячи тенге.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 302 617 тысяч тенге.
4. Объем расходов, предусматриваемые в бюджетах города районного значения, сельских округов:
Учесть в расходах местных бюджетов объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 4 к настоящему решению.

Іргелі ауылдық округінен 1 408 960 мың теңге;
Әйтей ауылдық округінен 118 859 мың теңге.
2) 2027 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 8 314 954 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Қаскелең қаласынан – 3 266 141 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округінен – 275 365 мың теңге; Елтай ауылдық округінен – 683 160 мың теңге; Жібек жолы ауылдық округінен – 451 830 мың теңге; Райымбек ауылдық округінен – 1 013 085 мың теңге; Бірінші Май ауылдық округінен – 19 088 мың теңге; Жандосов ауылдық округінен – 167 092 мың теңге; Ұмтыл ауылдық округінен – 376 884 мың теңге; Шамалған ауылдық округінен – 427 544 мың теңге; Іргелі ауылдық округінен – 1 507 587 мың теңге; Әйтей ауылдық округінен – 127 179 мың теңге.
3) 2028 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 8 897 002 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Қаскелең қаласынан – 3 494 771 мың теңге; Жамбыл ауылдық округінен – 294 641 мың теңге; Елтай ауылдық округінен – 730 981 мың теңге; Жібек жолы ауылдық округінен – 483 458 мың теңге; Райымбек ауылдық округінен – 1 084 001 мың теңге; Бірінші Май ауылдық округінен – 20 424 мың теңге; Жандосов ауылдық округінен – 178 788 мың теңге; Ұмтыл ауылдық округінен – 403 266 мың теңге; Шамалған ауылдық округінен – 457 472 мың теңге; Іргелі ауылдық округінен – 1 613 118 мың теңге; Әйтей ауылдық округінен – 136 082 мың теңге.
3. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 302 617 мың теңге сомасында бекітілсін.
4. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттерінде көзделетін шығыстар көлемі:
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.

5. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
материально-техническая база аппарата акима города, сельского округа;
освещение улиц в населенных пунктах;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
благоустройство и озеленение населенных пунктов.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Карасайского района.

5. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
қала, ауылдық округ әкмі аппаратының материалдық техникалық базасы;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру.
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Қарасай ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Карасайского районного маслихата Б. Айнабеков
Приложение 1 к решению Карасайского районного маслихата от "25" декабря 2025 года № 48-3
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Карасайского районного маслихата Алматинской области от 23.06.2026 № 57-3 (вводится в действие с 01.01.2026).
Бюджет Карасайского района на 2026 год
КатегорииНаименование
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Под класс
I. Доходы

6. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарасай аудандық мәслихатының төрағасы Б. Айнабеков
Қарасай аудандық мәслихатының 2025 жылғы "25" желтоқсан № 48-3 шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 23.06.2026 № 57-3 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
2026 жылға арналған Қарасай ауданының бюджеті
СанатыАтауы
Сомасы
(мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
I. Кiрiстер

118 937
006
Оказание жилищной помощи
521
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
243 577
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
23 355
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
232 805
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
2 064 127
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
221 331
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
201 331
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
82 057
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
10 500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
46 458
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
62 316
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
20 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
20 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
12 702 873
1
Жилищное хозяйство
7 411 024
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
60 885
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
60 885
467
Отдел строительства района (города областного значения)
6 760 229
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
303 559
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
6 456 670
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
589 910
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
72 783
003
Капитальные расходы государственного органа
106 330
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
410 797
2
Коммунальное хозяйство
4 127 823
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)

118 937
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
521
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
243 577
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
23 355
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
232 805
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
2 064 127
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
221 331
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
201 331
001
Жергiлiктi деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді iске асыру саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiндегi қызметтер
82 057
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi есептеу, төлеу мен жеткiзу бойынша қызметтерге ақы төлеу
10 500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
46 458
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
62 316
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
20 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
20 000
07
Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық
12 702 873
1
Тұрғын үй шаруашылығы
7 411 024
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлiмi
60 885
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
60 885
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
6 760 229
004
Инженерлік- коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
303 559
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
6 456 670
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
589 910
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
72 783
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
106 330
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
410 797
2
Коммуналдық шаруашылық
4 127 823
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

38 724
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
38 724
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
35 124
006
Капитальные расходы государственного органа
3 600
6
Земельные отношения
10 542 593
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
10 542 593
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
69 703
007
Капитальные расходы государственного органа
1 750
123
Проведение мероприятий на текущие расходы по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, устранению ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, общереспубликанского либо международного значения, а также в целях развития агломераций по ходатайству акимов областей, городов республиканского значения, столицы, а также по поручению Президента Республики Казахстан за счет целевых трансфертов из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы
10 471 140
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
78 474
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
78 474
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
78 474
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
68 663
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
68 663
467
Отдел строительстварайона (города областного значения)
37 799
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
37 799
468
Отдел архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
30 864
001
Услуги по реализации государственной политики в области архитектуры и градостроительства на местном уровне
30 864
12
Транспорт и коммуникации
5 110 622
1
Автомобильный транспорт
3 207 505
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 207 505
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
917 483
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2 290 022
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
1 903 117
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 903 117
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области пассажирского транспорта и автомобильных дорог

38 724
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
38 724
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35 124
006
Мемлекеттiк органның күрделі шығыстары
3 600
6
Жер қатынастары
10 542 593
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
10 542 593
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
69 703
007
Мемлекеттiк органның күрделі шығыстары
1 750
123
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен берілетін нысаналы трансферттердің есебінен әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң саяси, экономикалық және әлеуметтiк тұрақтылығына, адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауіп төндiретiн жалпы республикалық немесе халықаралық маңызы бар жағдайларды жою бойынша, сондай-ақ агломерация-ларды дамыту мақсатында облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің өтініштері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша ағымдағы шығыстарға іс-шаралар өткізу
10 471 140
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы,қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
78 474
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
78 474
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
78 474
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
68 663
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
68 663
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
37 799
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
37 799
468
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет және қала құрылысы бөлімі
30 864
001
Жергілікті деңгейде сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30 864
12
Көлік және коммуникация
5 110 622
1
Автомобиль көлігі
3 207 505
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 207 505
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
917 483
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2 290 022
9
Көлік және коммуникациялар саласындағы өзгеде қызметтер
1 903 117
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 903 117
001
Жергілікті деңгейде жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер