Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2025-2029 годы
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 555
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Респулики Казахстан и статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Шалкарского
районного маслихата
Ж. Шамбалаев
Утверждено
решением Шалкарского
районного маслихата
от 19 декабря 2025 года № 555
План по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года №35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.

Шалқар ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 555 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15 бабының 1 тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшаларына сәйкес, Шалқар ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының төрағасы
Ж. Шамбалаев
Шалқар аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
19 желтоқсандағы № 555
шешімімен бекітілді
Шалқар ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы №35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.

5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.

5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
6) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.

7) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шалкарскому району

7) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Шалқар ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

44902
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 508104 гектаров.
Крупного рогатого скота – 49491; овец и коз – 91271, лошадей – 66528 голов и верблюдов – 15622 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 766514 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ Шалкарского района обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье. Однако в сельском округ Бершугир дефицит пастбищ составил – 5473 га, а у Бозойского сельского округа – 71828 га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий из земель запаса.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
77301
77301
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шалкарскому району
на 2025-2029 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
Шалкарский район
150, 154, 40, 37, 63,53,158, 39
Серополынные, серополынно-мятликовые, серополынно-ранговые, полынные на супесчаных и песчаных почвах, местами с еркеково-серополынными на песках до 20%
Равнинные пастбища и сенокосы
Полынные-70%
шагыровые-30%
5316
Круглогодичное
8.8
Продолжение таблицы
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сено-кос
косимые пастбища
весна
лето
осень
зима
9
10
11
12
13
14
-
-
7,5
8,8
6,6
5,0
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
7,0

44902
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 508104 га қажет.
Ірі қара мал – 49491; қой мен ешкі – 91271; жылқы – 66528 бас және түйе – 15622 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 766514 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Шалқар ауданы аумағындағы қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, Бершүгір елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы – 5473га, ал Бозой ауылдық округте - 71828 га құрайды, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды босалқы жер қорынан бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
77301
77301
Шалқар ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрленді-рулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы мың гектар
Заманауи пайдаланылуы
Жалпы түсімділік, гектарына центнерден (зерттеп-қарау жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
Шалқар ауданы
150, 154, 40, 37, 63, 53,158,39,
Сұр жусан, сұр жусан–бетеге, сұр жусан–еркекшөп, жусанды өсімдіктер жеңіл саздақты және құмды топырақтарда, кей жерлерде құмды жерлерде еркекшөп–сұр жусан өсімдіктерімен (20%-ға дейін) кездеседі.
Жазық жайы-лымдар мен шабындық-тар
Жусанды-70%
Шағырлы-30%
5316
Жыл бойы
8.8
Кестенің жалғасы
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабындық
шабылатын жайылым
көктем
жаз
күз
қыс
9
10
11
12
13
14
-
-
7,5
8,8
6,6
5,0
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
7,0

2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пастбища сельского округа являются сезонными. В зависимости от видового состава выпас скота на сезонных пастбищах определяется пригодностью корма к стравливанию и продолжительностью сохранения его продуктивности. Весенние пастбища использоваться с отрастанием эфемеров. Летом (пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные); весной (дерновиннозлаково-полынные с преобладанием ковылей,ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные), осенью (полынно-злаковые) и зимой (полукустарничково- солянковые). Использование пастбищ без соблюдения мер по их охране часто приводит к перетравливанию пастбищ, к различной степени деградации. А также неиспользование травостоя в нужный (оптимальный) сезон влечет потерю 40-70% кормовых единиц и 60-80% белка. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свой срок, чтобы не было потери ежегодно возобновляемого ресурса
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
Продолжительность выпаса каждого сезона (дней) определяется условиями конкретного года. Выпас животных должен начинаться при достижении устойчивого показателя температуры воздуха +10оС. Заканчивается выпас с залеганием снежного покрова высотой 15-20 см.
Весенние пастбища сельского округа представлены дерновиннозлаково-полынными с преобладанием ковылей, ковыльно-типчаково-узкодольчатополынными типами. Продолжительность выпаса составляет на весенних пастбищах (апрель-июнь) – 70 дней.
Летние пастбища представлены пырейно-разнотравными, злаково-разнотравными типами. Продолжительность выпаса составляет (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представленыполынно-злаковым типом. Продолжительность выпаса составляет (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представлены полукустарничковые-солянковым типом. Продолжительность выпаса составляет (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;

2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жемшөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидай шөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәнді дақылдар) және қыста (жартылай бұта - солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өз мерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әр маусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі бір жылдың шарттарымен анықталады.Жануарларды жаю ауа температурасының +10оС тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктігі 15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусан типтері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым) – 70 күнді құрайды.
Жазғы жайылымдар бидай шөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек) 70 күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70 күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан) 30 күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы:
Жазғы уақытта (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2 жасқа дейінгі нетели-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-20;
жатырды емізбейтін жұмысшы жылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қой-8;

молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 45;
коровы сухостойные – 40;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
лошади племенные, кормящие матки – 40;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 35;
коровы сухостойные – 30;
нетели в возрасте до 2 лет – 25;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
лошади племенные, кормящие матки – 30;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
овцы взрослые – 3.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Айшуакском
сельском округе на 2025-2029
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Айшуакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Актогайском
сельском округе на 2025-2029
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Бершугирском
сельском округе на 2025-2029
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бершугирского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Бозойском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бозойского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в сельском
округе Е. Котибарулы на

1 жасқа дейінгі жас қой-3.
Көктем және күз мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-45;
қысыр сиырлар-40;
2 жасқа дейінгі баспақтар-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-40;
асыл тұқымды жылқылар,
емізетін жатырлар-40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-30;
7 айға дейінгі құлындар-6;
ересек қойлар-5.
Қыс мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-35;
қысыр сиырлар-30;
2 жасқа дейінгі баспақтар-25;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-30;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
ересек қойлар-3.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі.
Айшуақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Айшуақ ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақтоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бершүгір ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.2 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бершүгір ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бозой ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.3 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бозой ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Е. Көтібарұлы ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2025-2029 жылдарға
арналған жоспарға 6.4 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Е.Көтібарұлы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңақоныс ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Е.Котибарулы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Жанаконыском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жанаконыского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Кауылжырском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кауылжырского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Кишикумском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кишикумском сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.8
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Монкебийском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Монкебийского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Тогызском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тогызского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Шалкарском
ельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шалкарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 6.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Шетыргизском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шетыргизского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Айшуакском
сельском округе на 2025-2029
годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья

2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.5 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жаңақоныс ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қауылжыр ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.6 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қауылжыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кішіқұм ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.7 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кішіқұм ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Мөңке би ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.8 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мөңке би ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тоғыз ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.9 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тоғыз ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шалқар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.10 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шалқар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шетырғыз ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 6.11 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шетырғыз ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Айшуақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 7 қосымша
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
Ақтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған

2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1, 2, 3, 4 порядок использование загона в год.
Приложение 8.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Актогайском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1, 2, 3, 4 порядок использование загона в год.
Приложение 8.2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Бершугирском сельском округе
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1, 2, 3, 4 порядок использование загона в год.
Приложение 8.3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Бозойском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1, 2, 3, 4 порядок использование загона в год.

2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1, 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
Ақтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 8.1 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1, 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
Бершүгір ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 8.2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1 , 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
Бозой ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 8.3 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1, 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
Е. Көтібарұлы ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2025-2029 жылдарға

Приложение 8.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Шалкарском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1, 2, 3, 4 порядок использование загона в год.
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Айшуакском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).
Приложение 9.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Актогайском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).
Приложение 9.2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Бершугирском сельском округе
на 2025-2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).
Приложение 9.3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Бозойском сельском округе на

жоспарға 8.11 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1, 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
Айшуақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 9 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
Ақтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 9.1 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
Бершүгір ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 9.2 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
Бозой ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 9.3 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
Е. Көтібарұлы ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану

на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 11.9
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Тогызском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 11.10
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Шалкарском
сельском округе на
2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 11.11
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Шетыргизском сельском округе
на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Айшуакском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 12.1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Актогайском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 12.2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Бершугирском сельском округе
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 12.3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Бозойском сельском округе на
2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 11.9 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шалқар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 11.10 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шетырғыз ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 11.11 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Айшуақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 12 қосымша
Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
Ақтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 12.1 қосымша
Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
Бершүгір ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 12.2 қосымша
Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
Бозой ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 12.3 қосымша
Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
Е. Көтібарұлы ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2025-2029 жылдарға
арналған жоспарға