Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аккемирскому, Ащысайскому, Батпаккольскому, Енбекскому, имени К. Жубанова, Кумсайскому сельским округам и города Кандыагаш Мугалжарского района на 2025-2029 годы
Решение Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 16 июля 2025 года № 421
В соответствии подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан и со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Аккемирскому, Ащысайскому, Батпаккольскому, Енбекскому, имени К. Жубанова, Кумсайскому сельским округам и города Кандыагаш Мугалжарского района на 2025-2029 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мугалжарского
районного маслихата
К. Ермагамбетов
Приложение 1 к решению
Мугалжарского районного
маслихата от 16 июля 2025 года
№ 421
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Кандыагаш на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);

Мұғалжар ауданының Аққемер, Ащысай, Батпақкөл, Еңбек, Қ. Жұбанов атындағы, Құмсай ауылдық округтері және Қандыағаш қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 16 шілдедегі № 421 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Жер кодексінің" 15 бабының 1 тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 бабына сәйкес, Мұғалжар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мұғалжар ауданының Аққемер, Ащысай, Батпақкөл, Еңбек, Қ. Жұбанов атындағы, Құмсай ауылдық округтері және Қандыағаш қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мұғалжар аудандық
мәслихатының төрағасы
К. Ермағамбетов
Мұғалжар аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
16 шілдедегі № 421 шешіміне
1 қосымша
Қандыағаш қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.

4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).

6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в городе

6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Қандыағаш қаласында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

13536
6033
продолжение таблицы
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Площадь общественных пастбищ, гектаров
Площадь отгонных пастбищ, гектаров
Лошади
Верблюды
7
8
9
10
3780
0
10341
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 23 349 гектаров.
Крупного рогатого скота – 1758; овец и коз - 4022 и лошадей – 450 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 10351 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ города Кандыагаш не обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между соседними населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в города

13536
6033
Кестенің жалғасы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, гектар
Шалғайдағы жайылымдар алаңы, гектар
жылқылар
түйелер
7
8
9
10
3780
0
10341
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 23349 га қажет.
Ірі қара мал – 1758; қой мен ешкі - 4022 және жылқы – 450 бас қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 10341 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Қандыағаш қаласының қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етпейді. Қандыағаш қаласында жайылымдардың тапшылығы 13008 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды көрші елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Қандыағаш қаласында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
85830
24032
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Кандыагаш — город в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Районный центр Мугалжарского района. Находится примерно в 95 км к югу от центра города Актобе.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

2324
85830
24032
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Қандыағаш - Қазақстанның Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы қала. Мұғалжар ауданының аудан орталығы. Ақтөбе қаласынан оңтүстікке қарай 95 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

Пастбища сельского округа являются сезонными. В зависимости от видового состава выпас скота на сезонных пастбищах определяется пригодностью корма к стравливанию и продолжительностью сохранения его продуктивности. Весенние пастбища использоваться с отрастанием эфемеров. Летом (пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные); весной (дерновиннозлаково-полынные с преобладанием ковылей, ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные), осенью (полынно-злаковые) и зимой (полукустарничково- солянковые). Использование пастбищ без соблюдения мер по их охране часто приводит к перетравливанию пастбищ, к различной степени деградации. А также неиспользование травостоя в нужный (оптимальный) сезон влечет потерю 40-70% кормовых единиц и 60-80% белка. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свой срок, чтобы не было потери ежегодно возобновляемого ресурса
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
Продолжительность выпаса каждого сезона (дней) определяется условиями конкретного года. Выпас животных должен начинаться при достижении устойчивого показателя температуры воздуха +10оС. Заканчивается выпас с залеганием снежного покрова высотой 15-20 см.
Весенние пастбища сельского округа представлены дерновиннозлаково-полынными с преобладанием ковылей, ковыльно-типчаково-узкодольчатополынными типами. Продолжительность выпаса составляет на весенних пастбищах (апрель-июнь) – 70 дней.
Летние пастбища представлены пырейно-разнотравными, злаково-разнотравными типами. Продолжительность выпаса составляет (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представленыполынно-злаковым типом. Продолжительность выпаса составляет (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представлены полукустарничковые- солянковым типом. Продолжительность выпаса составляет (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;
молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 45;
коровы сухостойные – 40;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
лошади племенные, кормящие матки – 40;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;

Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жемшөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидай шөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәнді дақылдар) және қыста (жартылай бұта - солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өз мерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әр маусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі бір жылдың шарттарымен анықталады.Жануарларды жаю ауа температурасының +10оС тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктігі 15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусан типтері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым) – 70 күнді құрайды.
Жазғы жайылымдар бидай шөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек) 70 күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70 күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түрімен ұсынылған.Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан) 30 күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы:
Жазғы уақытта (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2 жасқа дейінгі нетели-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-20;
жатырды емізбейтін жұмысшы жылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қой-8;
1 жасқа дейінгі жас қой-3.
Көктем және күз мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-45;
қысыр сиырлар-40;
2 жасқа дейінгі баспақтар-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-40;
асыл тұқымды жылқылар,
емізетін жатырлар-40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-30;

жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 35;
коровы сухостойные – 30;
нетели в возрасте до 2 лет – 25;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
лошади племенные, кормящие матки – 30;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
овцы взрослые – 3.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Площадь общественных пастбищ городе Кандыагаш не обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье. Дефицит пастбищ составил – 13008 га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между соседними населенными пунктами.
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Кандыагаш в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
4. Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).
5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбище пользователям

7 айға дейінгі құлындар-6;
ересек қойлар-5.
Қыс мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-35;
қысыр сиырлар-30;
2 жасқа дейінгі баспақтар-25;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-30;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
ересек қойлар-3.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі. Қандыағаш қаласының қоғамдық жайылым алаңы жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етпейді жайылатын мал. Жайылымдардың тапшылығы 13008 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды көрші елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қандыағаш қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1, 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
..
5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Аккемер (каз. Ақкемер) — село в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Аккемирского сельского округа. Находится примерно в 22 км к северу от центра города Кандыагаш.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Ақкемер (қаз. Ақкемер) - Қазақстанның Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы ауыл. Ақкемер ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қандыағаш қаласының орталығынан солтүстікке қарай 22 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в Аккемерском

Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Ақкемер ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

сельском округе на 2025-2029
годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пастбища сельского округа являются сезонными. В зависимости от видового состава выпас скота на сезонных пастбищах определяется пригодностью корма к стравливанию и продолжительностью сохранения его продуктивности. Весенние пастбища использоваться с отрастанием эфемеров. Летом (пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные); весной (дерновиннозлаково-полынные с преобладанием ковылей,ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные), осенью (полынно-злаковые) и зимой (полукустарничково- солянковые). Использование пастбищ без соблюдения мер по их охране часто приводит к перетравливанию пастбищ, к различной степени деградации. А также неиспользование травостоя в нужный (оптимальный) сезон влечет потерю 40-70% кормовых единиц и 60-80% белка. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свой срок, чтобы не было потери ежегодно возобновляемого ресурса
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
Продолжительность выпаса каждого сезона (дней) определяется условиями конкретного года.Выпас животных должен начинаться при достижении устойчивого показателя температуры воздуха +10оС. Заканчивается выпас с залеганием снежного покрова высотой 15-20 см.
Весенние пастбища сельского округа представлены дерновиннозлаково-полынными с преобладанием ковылей, ковыльно-типчаково-узкодольчатополынными типами. Продолжительность выпаса составляет на весенних пастбищах (апрель-июнь) – 70 дней.
Летние пастбища представлены пырейно-разнотравными, злаково-разнотравными типами. Продолжительность выпаса составляет (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представленыполынно-злаковым типом. Продолжительность выпаса составляет (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представлены полукустарничковые- солянковым типом. Продолжительность выпаса составляет (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;

2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жемшөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидай шөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәнді дақылдар) және қыста (жартылай бұта - солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өз мерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әр маусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі бір жылдың шарттарымен анықталады.Жануарларды жаю ауа температурасының +10оС тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктігі 15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусан типтері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым) – 70 күнді құрайды.
Жазғы жайылымдар бидай шөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек) 70 күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70 күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түрімен ұсынылған.Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан) 30 күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы:
Жазғы уақытта (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2 жасқа дейінгі нетели-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-20;
жатырды емізбейтін жұмысшы жылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қой-8;

2324
309324
86611
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Ащысай — село в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Ащысайского сельского округа. Находится примерно в 50 км к юго-восток от центра города Кандыагаш.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

2324
309324
86611
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Ащысай - Қазақстанның Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы ауыл. Ащысай ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қандыағаш қаласының орталығынан оңтүстік шығысқа қарай 50 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в Ащысайском
сельском округе на 2025-2029
годы
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
1
0,01
0,01
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в Ащысайском
сельском округе на 2025-2029
годы
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
№ п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер /индивидуальный идентификационный номер владельца
1
2
3
4
5
1
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Даража"
070664026236
2
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Қабдол"
070664026236
3
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Ерлан-К"
070664026236
4
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Береке"
630215300654
5
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Алим"
630215300654
6
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Айдана-М"
090364006432
7
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Асылбек"
090364006432
8
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Ақбота"
090364006432
9
154833000
Ащысайский сельский округ
к/х "Иса"

Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Ащысай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2.
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
1
0,01
0,01
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Ащысай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 4 қосымша
1 –кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
1
154835000
Ащысай ауылдық округі
"Даража" ш/қ
070664026236
2
154835000
Ащысай ауылдық округі
"Қабдол" ш/қ
630215300654
3
154835000
Ащысай ауылдық округі
"Ерлан-К" ш/қ
090364006432
4
154835000
Ащысай ауылдық округі
"Береке" ш/қ

В селе Қожасай: крупного рогатого скота – 203; овец и коз – 627 и лошадей – 61 голов.
В селе Сага: крупного рогатого скота – 377; овец и коз –265 и лошадей – 132 голов, верблюд – 1 головы.
В селе Шенгелши: крупного рогатого скота – 224; овец и коз - 553 и лошадей – 55 голов.
Коэффициент питательности пастбищных кормов сельского округа находится пределах до 0,26 кормовых единиц. Это значит, что в 100 кг пастбищного корма при натуральной влажности содержится до 26 кормовых единиц. При таком коэффициенте питательности пастбищных кормов необходимо кормов в сутки: крупного рогатого скота –34 кг; мелкого рогатого скота - 6,4 кг; лошади – 38,4 кг; за пастбищный период 240 дней: крупного рогатого скота –8160 кг; мелкого рогатого скота –1368 кг; лошади – 9216 кг; верблюд 10152 кг.
При урожайности 850 кг/га и коэффициенте питательности пастбищных кормов 0,26 корм. ед нагрузка выпаса составила: крупного рогатого скота – 9,6; мелкого рогатого скота – 1,6 и лошади – 10,8, верблюд – 11,9 гектаров на голову.
Таблица 4. Распределение пастбищ
№ п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Крупный рогатый скот
1
2
3
4
5
Батпаккольский сельский округ

Қожасай ауылында: ірі қара мал –203; қой мен ешкі – 627, жылқы – 61 бас.
Саға ауылында: ірі қара мал – 377; қой мен ешкі – 265 және жылқы-132 бас, түйе-1 бас.
Шенгелші ауылында: ірі қара мал – 224; қой мен ешкі – 553, жылқы-55 бас.
Ауылдық округтің жайылымдық жемшөптерінің қоректік коэффициенті 0,26 жем шөп бірлігіне дейін болады. Бұл 100 кг жайылымдық жемде табиғи ылғалдылықта 26-ға дейін жем бірлігі бар дегенді білдіреді. Жайылымдық жемшөптің осындай қоректік коэффициентімен тәулігіне: ірі қара мал -34 кг; ұсақ мал -6,4 кг; жылқы – 38,4 кг; жайылым кезеңінде 240 күн: ірі қара мал -8160 кг; ұсақ мал -1368 кг; жылқы-9216 кг, түйе 10152 кг мал азығы қажет. Өнімділігі 850 кг/га және жайылымдық жемнің коректік коэффициенті 0,26 жем. Мал жаю жүктемесі: ІҚМ-9,6; ұсақ мал-1,6, жылқы-бір басына 10,8 гектар және түйе 11,9 гектар.
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
п/п
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекен атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
1
2
3
4
5
6
Батпақкөл ауылдық округі

2158
472768
122920
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Жагабулак — село в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Батпаккольского сельского округа. Находится примерно в 55 км к северу от центра города Кандыагаш.
Климат
Климат сельского округа относится к засушливой степной, полупустынной, пустынной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: полукустарниковые, солончаковые, пустынные пастбища, солончаковые почвы. В травах встречаются: Кара-полынь, Кокпек-полынь, буйвол, тасбуйгын, злаковая полынь. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 9,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в
Батпаккольском сельском округе
на 2025-2029 годы
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
1
0,1
0,1
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
1
0,025
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в
Батпаккольском сельском округе
на 2025-2029 годы
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
№ п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер /индивидуальный идентификационный номер владельца
1
2
3
4
5
1

2158
472768
122920
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Жағабұлақ - Қазақстанның Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы ауыл. Батпақкөл ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қандыағаш қаласының орталығынан оңтүстікке қарай 55 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ далалық, жартылай шөлейттік, шөлді аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен ашық қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: жартылай бұталы, сортаң, шөл жайылымдары, сортаңды топырақтар. Шөптерде: қара-жусан, көкпек-жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, дәнді жусанды шөптер кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 50% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 9,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Батпақкөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2.
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
1
0,0900
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
1
0,0020
Батпақкөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 4 қосымша
1 –кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
1

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение Сагашили — село в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Енбекского сельского округа. Находится примерно в 25 км к северу от центра города Кандыагаш.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Сағашилі - Қазақстанның Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы ауыл. Еңбек ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қандыағаш қаласының орталығынан солтүстікке қарай 25 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

2324
189887
53168
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Каракол — село в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр сельского округа имени К.Жубанова. Находится примерно в 42 км к северу от центра города Кандыагаш.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

2324
189887
53168
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Қаракөл - Қазақстанның Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы ауыл. Қ.Жұбанов атындағы ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қандыағаш қаласының орталығынан солтүстікке қарай 42 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

121,934
Примечание: расшифровка аббревиатур:
к/х – крестьянское хозяйство;
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: крупного рогатого скота – 1210; овец и коз - 2700 и лошадей – 210 голов.
В селе Кумсай: крупного рогатого скота – 1210; овец и коз - 2700 и лошадей – 210 голов.
Коэффициент питательности пастбищных кормов сельского округа находится пределах до 0,28 кормовых единиц. Это значит, что в 100 кг пастбищного корма при натуральной влажности содержится до 28 кормовых единиц. При таком коэффициенте питательности пастбищных кормов необходимо кормов в сутки: крупного рогатого скота –32 кг; мелкого рогатого скота - 6,4 кг; лошади – 35,7 кг; за пастбищный период 240 дней: крупного рогатого скота –7680 кг; мелкого рогатого скота –1536 кг; лошади – 8568 кг.
При урожайности 1020 кг/га и коэффициенте питательности пастбищных кормов 0,28 корм. ед нагрузка выпаса составила: крупного рогатого скота – 7,7; мелкого рогатого скота – 1,5 и лошади – 8,4 гектаров на голову.
Таблица 4. Распределение пастбищ
№ п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Крупный рогатый скот
1
2
3
4
5
Кумсайский сельский округ
154855000
Кумсай
9317
продолжение таблицы
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Площадь общественных пастбищ, гектаров
Площадь отгонных пастбищ, гектаров
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
6
7
8
9
10
4050
1764
0
27551
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 15 131 гектаров.
Крупного рогатого скота – 1210; овец и коз - 2700 и лошадей –210 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 27551 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ сельского округа Кумсай обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в Кумсайском

121,934
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы: ш / қ – шаруа қожалығы;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының саны: ірі қара мал-1210; қой мен ешкі – 2700 және жылқы-210 бас.
Құмсай ауылында: ірі қара мал – 1210; қой мен ешкі – 2700, жылқы- 210 бас.
Ауылдық округтің жайылымдық жемшөптерінің қоректік коэффициенті 0,28 жем шөп бірлігіне дейін болады. Бұл 100 кг жайылымдық жемде табиғи ылғалдылықта 28-ге дейін жем бірлігі бар дегенді білдіреді. Жайылымдық жемшөптің осындай қоректік коэффициентімен тәулігіне: ірі қара мал -32 кг; ұсақ мал -6,4 кг; жылқы – 35,7 кг; жайылым кезеңінде 240 күн: ірі қара мал -7680 кг; ұсақ мал -1536 кг; жылқы-8568 кг мал азығы қажет. Өнімділігі 1020 кг/га және жайылымдық жемнің коректік коэффициенті 0,28 жем. Мал жаю жүктемесі: ІҚМ-7,7; ұсақ мал-1,5 және жылқы-бір басына 8,4 гектар.
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
№ п/п
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекен атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
1
2
3
4
5
6
1
Құмсай ауылдық округі
154855000
Құмсай
9317
4050
Кестенің жалғасы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, гектар
Шалғайдағы жайылымдар алаңы, гектар
жылқылар
түйелер
7
8
9
10
1764
0
27551
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 15 131 га қажет.
Ірі қара мал – 1210; қой мен ешкі - 2700 және жылқы – 210 бас қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 27551 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Құмсай ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Құмсай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
228673
64028
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Кумсай — село в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Кумсайского сельского округа. Находится примерно в 65 км к юго-восток от центра города Кандыагаш.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

2324
228673
64028
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Құмсай - Қазақстанның Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы ауыл. Құмсай ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қандыағаш қаласының орталығынан оңтүстік-шығысқа қарай 65 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ