Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сугалинскому, Жиренкопинскому, Кызылжарскому, Акрапскому, Жарыкскому, Отекскому, Бегалинскому, имени И.Курманову, имени И.Билтабанову, Сарбулакскому, Булакскому, Бестаускому, Жарсайскому, Терисакканскому, Талдысайскому, Кобдинскому сельским округам Кобдинского района на 2025-2029 годы
Решение Кобдинского районного маслихата Актюбинской области от 19 декабря 2025 года № 419
В соответствии подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан и со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Кобдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Сугалинскому, Жиренкопинскому, Кызылжарскому, Акрапскому, Жарыкскому, Отекскому, Бегалинскому, имени И. Курманову, имени И. Билтабанову, Сарбулакскому, Булакскому, Бестаускому, Жарсайскому, Терисакканскому, Талдысайскому, Кобдинскому сельским округам Кобдинского района на 2025-2029 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Кобдинского районного маслихата Ж. Ергалиев
Приложение 1 к решению Кобдинского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 419
План по управлению пастбищами и их использованию в Акырапском сельском округе на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);

Қобда ауданының Сөгәлі, Жиренқопа, Қызылжар, Ақрап, Жарық, Өтек, Бегалы, И. Құрманов атындағы, И. Білтабанов атындағы, Сарбұлақ, Бұлақ, Бестау, Жарсай, Терісаққан, Талдысай, Қобда ауылдық округтері бойынша 2025-2029 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қобда аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 419 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Жер кодексінің" 15 бабының 1 тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 бабына сәйкес, Қобда аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қобда ауданының Сөгәлі, Жиренқопа, Қызылжар, Ақрап, Жарық, Өтек, Бегалы, И. Құрманов атындағы, И. Білтабанов атындағы, Сарбұлақ, Бұлақ, Бестау, Жарсай, Терісаққан, Талдысай, Қобда ауылдық округтері бойынша 2025-2029 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қобда аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Ерғалиев
Қобда аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсан № 419 шешіміне 1 қосымша
Ақырап ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.

4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).

6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;

6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;

9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.

9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.

77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Акырап (каз. Ақырап) — село в Кобдинском роайоне Актюбинской области Казахстана. Административный центр Акырапского сельского округа. Находится примерно в 171 км к западу от центра города
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.
В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.

77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Ақырап (қаз. Ақырап) - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Ақырап ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Ақтөбе қаласының орталығынан 171 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,2 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акырапском сельском округе на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пастбища сельского округа являются сезонными. В зависимости от видового состава выпас скота на сезонных пастбищах определяется пригодностью корма к стравливанию и продолжительностью сохранения его продуктивности. Весенние пастбища использоваться с отрастанием эфемеров. Летом (пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные); весной (дерновиннозлаково-полынные с преобладанием ковылей,ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные), осенью (полынно-злаковые) и зимой (полукустарничково- солянковые). Использование пастбищ без соблюдения мер по их охране часто приводит к перетравливанию пастбищ, к различной степени деградации. А также неиспользование травостоя в нужный (оптимальный) сезон влечет потерю 40-70% кормовых единиц и 60-80% белка. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свой срок, чтобы не было потери ежегодно возобновляемого ресурса
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
Продолжительность выпаса каждого сезона (дней) определяется условиями конкретного года.Выпас животных должен начинаться при достижении устойчивого показателя температуры воздуха +10оС. Заканчивается выпас с залеганием снежного покрова высотой 15-20 см.
Весенние пастбища сельского округа представлены дерновиннозлаково-полынными с преобладанием ковылей,ковыльно-типчаково-узкодольчатополынными типами. Продолжительность выпаса составляет на весенних пастбищах (апрель-июнь) – 70 дней.
Летние пастбища представлены пырейно-разнотравными, злаково-разнотравными типами. Продолжительность выпаса составляет (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представленыполынно-злаковым типом. Продолжительность выпаса составляет (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представленыполукустарничковые- солянковым типом.Продолжительность выпаса составляет (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;

Ақырап ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жемшөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидай шөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәнді дақылдар) және қыста (жартылай бұта - солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өз мерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әр маусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі бір жылдың шарттарымен анықталады.Жануарларды жаю ауа температурасының +10оС тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктігі 15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусан типтері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым) – 70 күнді құрайды.
Жазғы жайылымдар бидай шөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек) 70 күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70 күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түрімен ұсынылған.Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан) 30 күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы:
Жазғы уақытта (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2 жасқа дейінгі нетели-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-20;
жатырды емізбейтін жұмысшы жылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-50;

жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;
молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 45;
коровы сухостойные – 40;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
лошади племенные, кормящие матки – 40;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 35;
коровы сухостойные – 30;
нетели в возрасте до 2 лет – 25;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
лошади племенные, кормящие матки – 30;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
овцы взрослые – 3.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Площадь общественных пастбищ сельского округа Акырап обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье. Однако в населенном пункте Акырап дефицит пастбищ составил – 8327 га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акырапского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар

1,5 жасқа дейінгі құлындар-40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қой-8;
1 жасқа дейінгі жас қой-3.
Көктем және күз мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-45;
қысыр сиырлар-40;
2 жасқа дейінгі баспақтар-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-40;
асыл тұқымды жылқылар,
емізетін жатырлар-40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-30;
7 айға дейінгі құлындар-6;
ересек қойлар-5.
Қыс мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-35;
қысыр сиырлар-30;
2 жасқа дейінгі баспақтар-25;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-30;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
ересек қойлар-3.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі. Ақырап ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді жайылатын мал. Алайда, Ақырап елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы 8327 құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақырап ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу

Примечание: 1 , 2, 3, 4 порядок использование загона в год.
4. Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).
5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
7. Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
8. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
9. Схема перераспределения пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 2 к решению Кобдинского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 419
План по управлению пастбищами и их использованию В Бегалинском сельском округе на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);

ескерту: 1 , 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
7. Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
8. Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
9. Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қобда аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсан № 419 шешіміне 2 қосымша
Бегалы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

95676
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Бескудук (каз. Бесқұдық) — село в Кобдинском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Бегалинского сельского округа. Находится примерно в 32 км к западу от центра города
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

95676
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Бесқұдық (қаз. ) - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Бегалы ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданынан орталығынан оңтүстік – батысқа қарай 32 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.

Топырағы негізінен қоңыр және құмайтты, қей жерлерде тұзды. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бетеге, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.

601005301122
2100,00
8
КХ Қарабұлақ Еспусинов Абай
621010302469
2300,00
Примечание: расшифровка аббревиатур:
к/х – крестьянское хозяйство;
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: крупного рогатого скота – 2240; овец и коз -7107 и лошадей – 1150 голов.
В селе Бестау: крупного рогатого скота – 1340; овец и коз - 5517 и лошадей – 1092 голов.
Коэффициент питательности пастбищных кормов сельского округа находится пределах до 0,28 кормовых единиц. Это значит, что в 100 кг пастбищного корма при натуральной влажности содержится до 28 кормовых единиц. При таком коэффициенте питательности пастбищных кормов необходимо кормов в сутки: крупного рогатого скота –32 кг; мелкого рогатого скота - 6,4 кг; лошади – 35,7 кг; за пастбищный период 240 дней: крупного рогатого скота –7680 кг; мелкого рогатого скота –1536 кг; лошади – 8568 кг.
При урожайности 1020 кг/га и коэффициенте питательности пастбищных кормов 0,28 корм. ед нагрузка выпаса составила: крупного рогатого скота – 7,7; мелкого рогатого скота – 1,5 и лошади – 8,4 гектаров на голову.
Таблица 4. Распределение пастбищ
п/п
Наимено-вание сельского округа
Код класси-фикатора администра-тивно-террито-риальных объектов
Наимено-вание населен-ного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Площадь обществен-ных пастбищ, гектаров
Площадь отгонных пастбищ, гектаров
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бестауский сельский округ
Бестау
2240
7107
1150
0
3757
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 1023 гектаров.
Крупного рогатого скота – 2371; овец и коз - 5740 и лошадей – 736 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 33820 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ сельского округа Бестау обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье.В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бестауском сельском округе на 2025-2029 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современ-ное использ-ование
1
2
3
4
5
6
7
Бестауский сельский округ

601005301122
2100,00
8
КХ Қарабұлақ Еспусинов Абай
621010302469
2300,00
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы: ш / қ – шаруа қожалығы;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының саны: ірі қара мал-2240; қой мен ешкі – 7107және жылқы-1150 бас.
Бестау ауылында: ірі қара мал – 1340; қой мен ешкі – 5517, жылқы-1092 бас.
Ауылдық округтің жайылымдық жемшөптерінің қоректік коэффициенті 0,28 жем шөп бірлігіне дейін болады. Бұл 100 кг жайылымдық жемде табиғи ылғалдылықта 28-ге дейін жем бірлігі бар дегенді білдіреді. Жайылымдық жемшөптің осындай қоректік коэффициентімен тәулігіне: ірі қара мал -32 кг; ұсақ мал -6,4 кг; жылқы – 35,7 кг; жайылым кезеңінде 240 күн: ірі қара мал -7680 кг; ұсақ мал -1536 кг; жылқы-8568 кг мал азығы қажет. Өнімділігі 1020 кг/га және жайылымдық жемнің коректік коэффициенті 0,28 жем. Мал жаю жүктемесі: ІҚМ-7,7; ұсақ мал-1,5 және жылқы-бір басына 8,4 гектар.
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
№ п/п
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекен атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, гектар
Шалғайдағы жайылымдар алаңы, гектар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқылар
түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бестауауылдық округі
154233100
Бестау
2240
7107
1150
0
3757
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 1023 га қажет.
Ірі қара мал – 2371; қой мен ешкі - 5740 және жылқы – 736 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 33820 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Бестауов атындағы ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, Бестау елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы 65937 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Бестау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдаланылуы
1
2
3
4
5
6
7
Бестау ауылдық округі

77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Пятигор (каз. Бестау) — село в Кобдинском роайоне Актюбинской области Казахстана. Административный центр Бестауского сельского округа. Находится примерно в 90 км к западу от центра города
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Пятигор (қаз. Бестау ) - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Бестау ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданының орталығынан солтүстікке қарай 90 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

299,00
32
"Желтай" Килибаев Мирамбек
810510301199
796,00
33
"Бұлақ" Қ.Әбдіразақов
3 262,00
итого
64294
Примечание: расшифровка аббревиатур:
к/х – крестьянское хозяйство;
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: крупного рогатого скота – 4071; овец и коз - 8875 и лошадей – 2521 голов.
В селе Алия: крупного рогатого скота – 2366; овец и коз - 5954 и лошадей – 1364 голов.
В селе Булак: крупного рогатого скота – 1705; овец и коз – 2921 и лошадей – 1157 голов.
Коэффициент питательности пастбищных кормов сельского округа находится пределах до 0,28 кормовых единиц. Это значит, что в 100 кг пастбищного корма при натуральной влажности содержится до 28 кормовых единиц. При таком коэффициенте питательности пастбищных кормов необходимо кормов в сутки: крупного рогатого скота –32 кг; мелкого рогатого скота - 5,7 кг; лошади – 35,7 кг; за пастбищный период 240 дней: крупного рогатого скота –7680 кг; мелкого рогатого скота –1368 кг; лошади – 8568 кг.
При урожайности 1020 кг/га и коэффициенте питательности пастбищных кормов 0,28 корм. ед нагрузка выпаса составила: крупного рогатого скота – 7,5; мелкого рогатого скота – 1,3 и лошади – 8,4 гектаров на голову.
Таблица 4. Распределение пастбищ
п/п
Наимено-вание сельского округа
Код класси-фикатораадминистра-тивно-террито-риальных объектов
Наимено-ваниенаселен-ного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Площадь обществен-ных пастбищ, гектаров
Площадь отгонных пастбищ, гектаров
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Булакский сельский округ
154239100
154239200
Алия
3585
8171
1544
20
7515
0
Булак
2046
4617
1308
0
2992
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 64007гектаров.
Крупного рогатого скота – 1560; овец и коз - 3913 и лошадей – 331 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 10507 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ сельских округовнеобеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье Алия дефицит пастбищ составил – 7515га, Булак- 2992 га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4

299,00
32.
"Желтай" Килибаев Мирамбек
810510301199
796,00
33.
"Бұлақ" Қ.Әбдіразақов
3 262,00
жиыны
64294
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы: ш/қ–шаруақожалығы;
Ауылдық округ аумағындағы ауылшаруашылығы жануарларының саны: ірі қара мал-4071; қой мен ешкі–8875 және жылқы-2521 бас.
Алия ауылында: ірі қара мал – 2366; қой мен ешкі - 5954 және жылқы – 1364 голов.
Булак ауылында: ірі қара мал – 1705; қой мен ешкі – 2921 және жылқы – 1157 голов.
Ауылдық округтің жайылымдық жем шөптерінің қоректік коэффициенті 0,28 жем шөп бірлігіне дейін болады. Бұл 100кг жайылымдық жемде табиғиы лғалдылықта 28-ге дейін жем бірлігі бар дегенді білдіреді. Жайылымдық жем шөптің осындай қоректік коэффициентімен тәулігіне: ірі қара мал-32кг; ұсақ мал -6,4кг; жылқы–35,7кг; жайылым кезеңінде 240күн: ірі қара мал -7680кг; ұсақ мал-1536кг; жылқы-8568кг мал азығы қажет. Өнімділігі 1020кг/га және жайылымдық жемнің коректік коэффициенті 0,28жем. Мал жаю жүктемесі: ІҚМ-7,7;ұсақ мал-1,5 және жылқы - бір басына8,4 гектар.
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
№ п/п
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекен атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, гектар
Шалғайдағы жайылымдар алаңы, гектар
Іріқара мал
Ұсақ мал
жылқылар
түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бұлақ ауылдық округі
154239100
Алия
3585
8171
1544
20
7515
0
154239200
Булак
2046
4617
1308
0
2992
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 64007 га қажет.
Іріқарамал–1560; қой мен ешкі-3913 және жылқы–331 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 10507 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4

93106
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Алия (каз.Әлия ) — село в Кобдинском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Булакского сельского округа. Находится примерно в 70 км от центра города Актобе.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.
В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,2 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.

93106
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырыпқолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Әлия - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Бұлақ ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданы орталығынан солтүстікке қарай 70 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әр түрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тас бұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - отулы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Булакском сельском округе на 2025-2029годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пастбища сельского округа являются сезонными. В зависимости от видового состава выпас скота на сезонных пастбищах определяется пригодностью корма к стравливанию и продолжительностью сохранения его продуктивности. Весенние пастбища использоваться с отрастанием эфемеров. Летом (пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные); весной (дерновиннозлаково-полынные с преобладанием ковылей, ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные), осенью (полынно-злаковые) и зимой (полукустарничково- солянковые). Использование пастбищ без соблюдения мер по их охране часто приводит к перетравливанию пастбищ, к различной степени деградации. А также неиспользование травостоя в нужный (оптимальный) сезон влечет потерю 40-70% кормовых единиц и 60-80% белка. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свой срок, чтобы не было потери ежегодно возобновляемого ресурса
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
Продолжительность выпаса каждого сезона (дней) определяется условиями конкретного года. Выпас животных должен начинаться при достижении устойчивого показателя температуры воздуха +10оС. Заканчивается выпас с залеганием снежного покрова высотой 15-20 см.
Весенние пастбища сельского округа представлены дерновиннозлаково-полынными с преобладанием ковылей,ковыльно-типчаково-узкодольчатополынными типами. Продолжительность выпаса составляет на весенних пастбищах (апрель-июнь) – 70 дней.
Летние пастбища представлены пырейно-разнотравными, злаково-разнотравными типами. Продолжительность выпаса составляет (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представленыполынно-злаковым типом. Продолжительность выпаса составляет (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представлены полукустарничковые- солянковым типом. Продолжительность выпаса составляет (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;

Бұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
жылдар
Учаскелердіңнөмірлері
I
II
III
IV
біріншіжыл
көктемгімаусым
жазғымаусым
күзгімаусым
демалатынучаске
екіншіжыл
демалатынучаске
көктемгімаусым
жазғымаусым
күзгімаусым
үшіншіжыл
күзгімаусым
демалатынучаске
көктемгімаусым
жазғымаусым
төртіншіжыл
жазғымаусым
күзгімаусым
демалатынучаске
көктемгімаусым
Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлі кқұрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жем шөптің қоректенуге жарамдылығы мен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығы мен анықталады. Көктемгі жайылымдар фемерлердің қайта өсуі мен қолданылады. Жазда (бидайшөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәндідақылдар) және қыста (жартылай бұта- солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әр бір учаске өз мерзімін де пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әрмаусымның (күндердің) жайылы мұзақтығы белгілі біржылдың шарттарымен анықталады. Жануарларды жаю ау температурасының +10о С тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктіг і15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусантиптері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым)–70күндіқұрайды.
Жазғы жайылымдар бидайшөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек)70күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарматүрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түріменұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан)30күн.
Ауыл шаруашылығыжануарларыныңорташатәуліктіксутұтынуы:
Жазғыуақытта(1басмалғатәулігінелитр):
сүттісиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2жасқадейінгінетели-30;
6айғадейінгібұзаулар-20;
жатырдыемізбейтінжұмысшыжылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетінжатырлар-50;

жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;
молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 45;
коровы сухостойные – 40;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
лошади племенные, кормящие матки – 40;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 35;
коровы сухостойные – 30;
нетели в возрасте до 2 лет – 25;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
лошади племенные, кормящие матки – 30;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
овцы взрослые – 3.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Площадь общественных пастбищ сельского округа Алия и Булак необеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье дефицит пастбищ составил – 22806га; 8557га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории Булакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1 , 2, 3, 4 порядок использование загона в год.

1,5жасқадейінгіқұлындар-40;
7айғадейінгіқұлындар–10;
ересекқой-8;
1жасқадейінгіжасқой-3.
Көктемжәнекүзмезгілінде(1басмалғатәулігінелитр):
сүттісиырлар-45;
қысырсиырлар-40;
2жасқадейінгібаспақтар-30;
6айғадейінгібұзаулар-15;
емізбейтінжұмысшыжылқылар-40;
асылтұқымдыжылқылар,
емізетінжатырлар-40;
1,5жасқадейінгіқұлындар-30;
7айғадейінгіқұлындар-6;
ересекқойлар-5.
Қысмезгілінде(1басмалғатәулігінелитр):
сүттісиырлар-35;
қысырсиырлар-30;
2жасқадейінгібаспақтар-25;
6айғадейінгібұзаулар-15;
емізбейтінжұмысшыжылқылар-30;
асылтұқымдыжылқылар,емізетінжатырлар-30;
1,5жасқадейінгіқұлындар–20;
ересекқойлар-3.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайтабөлу), онда жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі. Бұлақ ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді.
1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бұлақ ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жекеауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналғанқоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема(карта)
жылдар
1 қамаукөктем
2 қамаукөктем-жаз
3 қамаукөктем-жаз-күз
4 қамаукүз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгімаусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
демалу
ескерту: 1 , 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті

Крупного рогатого скота – 3568; овец и коз - 8845 и лошадей – 1420 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 10666 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ сельского округа Жарык обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье. Однако в населенном пункте Жарык дефицит пастбищ составил – 8327 га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарыкском сельском округе на 2025-2029 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современ-ное использ-ование
1
2
3
4
5
6
7
Жарыкский сельский округ
14, 12, 172, 144, 52,
Дерновин-нозлаково-разнотравные степные пастбища с преобладанием ковыля, полыни, типчака, кокпека и кустарников
Равнинные пастбища и сенокосы
Дерновинно-злаковые – 60%
Разнотравные –40%
33,5
Круглогодичное
продолжение таблицы
Валовая урожай-ность, центнеров на гектар (год обследо-вания)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сено-кос
коси-мые паст-бища
весна
лето
осень
зима
8
9
10
11
12
13
14
10,5
-
-
8,8
9,3
10,1
5,1
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель),
центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
8,3
2324
278050

Ірі қара мал – 3568; қой мен ешкі - 8845 және жылқы – 1420 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 10666 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Жарық ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, Жарық елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы 8327 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
6769
Жарық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмала-рының, түрленді-рулерінің) жер бедеріне топыраққа байланы-стырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдала-нылуы
1
2
3
4
5
6
7
Жарық ауылдық округі
Селеулі бетегелі әртүрлі шөптер және жусанды, бұталы өсімдіктері бар дала жайылым-дары
Жазық жайы-лым-дар мен ша-бын-дық-тар
Селеулі бете-гелі – 60%
Әртүрлі шөптер –40%
33,5
Жыл бойы
кестенің жалғасы
Жалпы түсімділік, гектарына центнерден (зерттеп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабындық
шабылатын жайылым
көктем
жаз
күз
қыс
8
9
10
11
12
13
14
10,5
-
-
8,8
9,3
10,1
5,1
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
8,3
2324
278050

14, 12, 172, 144, 52,
Дерновин-нозлаково-разнотравные степные пастбища с преобладанием ковыля, полыни, типчака, кокпека и кустарников
Равнинные пастбища и сенокосы
Дерно-винно-злаковые – 60%
Разно-травные –40%
33,5
Круглогодичное
продолжение таблицы
Валовая урожай-ность, центнеров на гектар (год обследо-вания)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сенокос
косимые пастбища
весна
лето
осень
зима
8
9
10
11
12
13
14
10,5
-
-
8,8
9,3
10,1
5,1
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель),
центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
8,3
2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Жарсай (каз. Жарсай) — село в Кобдинском роайоне Актюбинской области Казахстана. Административный центр Жарсайского сельского округа. Находится примерно в 110 км к западу от центра города
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.
В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию В Жарсайском сельском округе на 2025-2029 годы
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
1
0,1
0,1
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
1

14, 12, 172, 144, 52,
Селеулі бетегелі әртүрлі шөптер және жусанды, бұталы өсімдіктері бар дала жайылымдары
Жазық жайылым-дар мен ша-бын-дық-тар
Селеулі бет-гелі – 60%
Әртүрлі шөптер –40%
33,5
Жыл бойы
кестенің жалғасы
Жалпы түсімділік, гектарына центнерден (зерттеп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабындық
шабылатын жайылым
көктем
жаз
күз
қыс
8
9
10
11
12
13
14
12,2
-
-
10,8
13,2
9,9
7,1
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
10,2
2856
341700
95676
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Жарсай (қаз. ) - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Жарсай ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданынан орталығынан солтүстік – шығысқа қарай 30 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырағы негізінен қоңыр және құмайтты, қей жерлерде тұзды. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бетеге, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Жарсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 3 қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2.
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
1
0,1
0,1
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
1
2
0,2
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
1

990640004941
220
20
Са-Нур
010240003327
5450
итого
53254
Примечание: расшифровка аббревиатур:
к/х – крестьянское хозяйство;
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: крупного рогатого скота – 825; овец и коз – 1657 и лошадей – 110 голов.
Коэффициент питательности пастбищных кормов сельского округа находится пределах до 0,28 кормовых единиц. Это значит, что в 100 кг пастбищного корма при натуральной влажности содержится до 28 кормовых единиц. При таком коэффициенте питательности пастбищных кормов необходимо кормов в сутки: крупного рогатого скота –32 кг; мелкого рогатого скота - 6,4 кг; лошади – 35,7 кг; за пастбищный период 240 дней: крупного рогатого скота –7680 кг; мелкого рогатого скота –1536 кг; лошади – 8568 кг.
При урожайности 1020 кг/га и коэффициенте питательности пастбищных кормов 0,28 корм. ед нагрузка выпаса составила: крупного рогатого скота – 7,7; мелкого рогатого скота – 1,5 и лошади – 8,4 гектаров на голову.
Таблица 4. Распределение пастбищ
п/п
Наимено-вание сельского округа
Код класси-фикатора администра-тивно-террито-риальных объектов
Наимено-вание населен-ного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Площадь обществен-ных пастбищ, гектаров
Площадь отгонных пастбищ, гектаров
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиренкопинский сельский округ
154833000
Жиренкопа
0
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 71 353 гектаров.
Крупного рогатого скота – 2371; овец и коз - 5740 и лошадей – 736 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 33820 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жиренкопинском сельском округе на 2025-2029 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Пло-щадь, тысяч гектаров
Современ-ное использ-ование
1
2
3
4
5
6
7
Жиренкопинский сельский округ

990640004941
220
20.
Са-Нур
010240003327
5450
жиыны
53254
Ескерту: аббревиатуралардыңтранскрипциясы: ш/қ–шаруақожалығы;
Ауылдық округ аумағындағы ауылшаруашылығы жануарларының саны: іріқарамал-825;қойменешкі–1657жәнежылқы-110бас.
.
Ауылдық округтің жайылымдық жем шөптерінің қоректік коэффициенті 0,28 жем шөп бірлігіне дейін болады. Бұл 100кг жайылымдық жемде табиғиы лғалдылықта 28-ге дейін жем бірлігі бар дегенді білдіреді. Жайылымдық жем шөптің осындай қоректік коэффициентімен тәулігіне : ірі қара мал-32кг; ұсақ мал -6,4кг; жылқы–35,7кг; жайылым кезеңінде 240күн: ірі қара мал -7680кг; ұсақ мал-1536кг; жылқы-8568кг мал азығы қажет. Өнімділігі 1020кг/га және жайылымдық жемнің коректік коэффициенті 0,28жем. Мал жаю жүктемесі: ІҚМ-7,7; ұсақ мал-1,5 және жылқы - бір басына8,4 гектар.
4-кесте. Жайылымдардыбөлу
п/п
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елдімекен атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, гектар
Шалғайдағы жайылымдар алаңы, гектар
Іріқара мал
Ұсақ мал
жылқылар
түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жирен қопа ауылдық округі
154833000
Жиренқопа
Ауыл шаруашылығыжануарларынжаюүшін71 353гақажет.
Іріқарамал–2371; қой мен ешкі-5740 және жылқы–736 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 33820 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымшаберілетінжайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Жиренқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмала-рының, түрленді-рулерінің) жер бедеріне топыраққа байланы-стырылған атауы. Басқажерлер мен алқаптардыңатауы
Алқаптүрі
Контур-дағыпайыз-дыққаты-нас
Алаңы, мың гектар
Заманауипайдала-нылуы
1
2
3
4
5
6
7

77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Жиренкопа — село в Хобдинском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Жиренкопинского сельского округа - Хобда. Находится примерно в 100 км к северу от центра района Хобда.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

77854
қанағаттанарлық
Ұсақжәнеіріқара мал жәнежылқыүшін
учаскелердіауыстырыпқолдау
Жайылымдардыгеоботаникалықзерттеумәліметтері
Географиялықорналасуы
Жиренқопа- Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Жиренқопа ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданы орталығынан солтүстікке қарай 100 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағынажатады, қысы ұзақ қатал, қысқаыстық жазда, қыспен жаздың температурасының күртқарама-қайшылықтарымен, жылдықжауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.

Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесіндежайылымдардың мынадайтүрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен,шөгінді,блюграсс,бетеге,камфоросма, қауырсынды шөп,екпе шөп, ши, тамарикс,шабындық,көкпек, бидай шөптері,вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаға н, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5ц/га дейін болды.
Мал қорымдары(биометриялықшұңқырлар)туралымәліметтер
Ауылдықокругтебір мал қорымыбар.

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жиренкопинском сельском округе на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пастбища сельского округа являются сезонными. В зависимости от видового состава выпас скота на сезонных пастбищах определяется пригодностью корма к стравливанию и продолжительностью сохранения его продуктивности. Весенние пастбища использоваться с отрастанием эфемеров. Летом (пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные); весной (дерновиннозлаково-полынные с преобладанием ковылей,ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные), осенью (полынно-злаковые) и зимой (полукустарничково- солянковые). Использование пастбищ без соблюдения мер по их охране часто приводит к перетравливанию пастбищ, к различной степени деградации. А также неиспользование травостоя в нужный (оптимальный) сезон влечет потерю 40-70% кормовых единиц и 60-80% белка. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свой срок, чтобы не было потери ежегодно возобновляемого ресурса
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
Продолжительность выпаса каждого сезона (дней) определяется условиями конкретного года.Выпас животных должен начинаться при достижении устойчивого показателя температуры воздуха +10оС. Заканчивается выпас с залеганием снежного покрова высотой 15-20 см.
Весенние пастбища сельского округа представлены дерновиннозлаково-полынными с преобладанием ковылей,ковыльно-типчаково-узкодольчатополынными типами. Продолжительность выпаса составляет на весенних пастбищах (апрель-июнь) – 70 дней.
Летние пастбища представлены пырейно-разнотравными, злаково-разнотравными типами. Продолжительность выпаса составляет (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представленыполынно-злаковым типом. Продолжительность выпаса составляет (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представлены полукустарничковые- солянковым типом. Продолжительность выпаса составляет (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;

Жиренқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
жылдар
Учаскелердіңнөмірлері
I
II
III
IV
біріншіжыл
көктемгімаусым
жазғымаусым
күзгімаусым
демалатынучаске
екіншіжыл
демалатынучаске
көктемгімаусым
жазғымаусым
күзгімаусым
үшіншіжыл
күзгімаусым
демалатынучаске
көктемгімаусым
жазғымаусым
төртіншіжыл
жазғымаусым
күзгімаусым
демалатынучаске
көктемгімаусым
Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда малжаю жем шөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидайшөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсыншөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәндідақылдар) және қыста (жартылайбұта- солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозыпкетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жембірлігінжәне 60-80% ақуыздыжоғалтуғаәкеледі. Осыған байланысты жылсайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өзмерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әрмаусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі біржылдың шарттарымен анықталады. Жануарларды жаю ауатемпературасының +10о С тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуыкерек. Жайылымбиіктігі 15-20 смқаржамылғысыменаяқталады.
Ауылдықокругтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусантиптері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым)–70күндіқұрайды.
Жазғы жайылымдар бидайшөптері, дәндідақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы(маусым-қыркүйек)70күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша)70күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянкатүрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан)30күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік сутұтынуы:
Жазғыуақытта(1басмалғатәулігінелитр):
сүттісиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2жасқадейінгінетели-30;
6айғадейінгібұзаулар-20;
жатырдыемізбейтінжұмысшыжылқылар-50;
асылтұқымдыжылқылар,емізетінжатырлар-50;

жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;
молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 45;
коровы сухостойные – 40;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
лошади племенные, кормящие матки – 40;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 35;
коровы сухостойные – 30;
нетели в возрасте до 2 лет – 25;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
лошади племенные, кормящие матки – 30;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
овцы взрослые – 3.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жиренкопинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1 , 2, 3, 4 порядок использование загона в год.
4. Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).

1,5жасқадейінгіқұлындар-40;
7айғадейінгіқұлындар–10;
ересекқой-8;
1жасқадейінгіжасқой-3.
Көктемжәнекүзмезгілінде(1басмалғатәулігінелитр):
сүттісиырлар-45;
қысырсиырлар-40;
2жасқадейінгібаспақтар-30;
6айғадейінгібұзаулар-15;
емізбейтінжұмысшыжылқылар-40;
асылтұқымдыжылқылар,
емізетінжатырлар-40;
1,5жасқадейінгіқұлындар-30;
7айғадейінгіқұлындар-6;
ересекқойлар-5.
Қысмезгілінде(1басмалғатәулігінелитр):
сүттісиырлар-35;
қысырсиырлар-30;
2жасқадейінгібаспақтар-25;
6айғадейінгібұзаулар-15;
емізбейтінжұмысшыжылқылар-30;
асылтұқымдыжылқылар,емізетінжатырлар-30;
1,5жасқадейінгіқұлындар–20;
ересекқойлар-3.
Ауылдық округ кекіретінауылдық елдімекендерарасында жайылымдарды жобалықбөлу (қайтабөлу), онда жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке жәнезаңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елдімекендері арасында жайылымдардыбөлу (қайтабөлу) схемасы көрсетіледі. Жиренқопа ауылдық округінің қоғамдық жайылымалаңы жайылымдық жемге деген қажеттіліктіқамтамасызетеді.
1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жиренқопа ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекараларымен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема(карта)
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема(карта)
жылдар
1 қамаукөктем
2 қамаукөктем-жаз
3 қамаукөктем-жаз-күз
4 қамаукүз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгімаусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғымаусым 2
Күзгімаусым 3
демалу
ескерту: 1 , 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема(карта)

5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
7. Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
8. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
9. Схема перераспределения пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 9 к решению Кобдинского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 419
План по управлению и использованию пастбищ Кызылжарского сельского округа на 2025-2029 годы
Этот План по управлению и использованию пастбищ (далее – план) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению и использованию пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под № 34831).
План принят в целях рационального использования пастбищ, стабильного обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке плана учитываются:
1) к этому Плану К приложению 1 Данные региональной информационной системы земельного баланса и государственного земельного кадастра по соответствующей форме.
2) к этому Плану Приложение 2 Данные геоботанического обследования пастбищ по соответствующему объекту.
3) Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 по приказу Сведения о скотомогильниках (биотермических ямах), сформированные в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными Государственным реестром регистрации нормативных правовых актов (зарегистрирован под № 19987);
4) к этому ПлануПриложение 3Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и сервитутах для пропуска сельскохозяйственных животных по соответствующей форме.
5) Приложение 4 к настоящему ПлануТаблица 1данные о численности сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации, с указанием владельцев сельскохозяйственных животных по соответствующей форме;

5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
7. Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
8. Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
9. Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қобда аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсан № 419 шешіміне 9 қосымша
Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;

6) Приложение 4 к настоящему ПлануТаблица 2Данные о численности стад, отар и табунов по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по соответствующей форме.
7) Приложение 4 к настоящему ПлануТаблица 3Сведения о поголовье скота для выпаса на отдаленных пастбищах по соответствующей форме.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на пахотных и суходольных пастбищах, в лесах, водоемах и на особо охраняемых природных территориях.
9) к этому ПлануПриложение 5схемы пастбищеоборотов, предлагаемые для соответствующего объекта;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План включает следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы по категориям земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонные, сезонные, суходольные и пахотные, сведения об их собственниках или землепользователях на основании документов, удостоверяющих право на земельный участок, и его идентификация;
2) схема (карта) пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в личных подворьях, в том числе пастбищ общего пользования, на которой указываются границы и площади пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных в личных подворьях, в том числе пастбищ общего пользования;
3) схема (карта) предлагаемых схем пастбищеоборотов, на которой показаны предлагаемые схемы пастбищеоборотов на основе геоботанических исследований пастбищ;
4) схема (карта) с указанием сервитутов прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонов и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указано местонахождение сервитутов прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонов, объектов пастбищной инфраструктуры, скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с указанием пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) пастбищ, подлежащих резервированию для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях, на которой указаны границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях.

6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.

7) схема доступа к водоисточникам (озера, реки, пруды, водоемы, оросительные или дренажные каналы, трубчатые или шахтные колодцы), составленная в соответствии с нормой водопотребления, с указанием путей перемещения животных к водоисточникам.
8) схема размещения скота на отгонных пастбищах с указанием границ и площадей отгонных пастбищ, предназначенных для размещения скота;
9) проект распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в состав сельского округа, в котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья скота физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;

7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;

10) требования по рациональному использованию пастбищ в соответствующей административно-территориальной единице:
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ"по команде(Зарегистрировано в Государственном реестре нормативных правовых актов под № 11064) по соблюдению предельно допустимой нагрузки на общую площадь пастбищ;
использование пастбищ с учетом пастбищеоборота и источников водопользования;
разделение пастбищных территорий на отдельные полевые участки;
Чередование пастбищных площадей по сезонам в пространстве и времени (сезон, год);
ежегодно оставлять один из участков пастбищеоборота без пастбищ и без сельскохозяйственных животных.
Пастбища в Кызылжарском сельском округе управление и их использование К плану на 2025-2029 годы
1 заявка
Регион Данные информационной системы земельного баланса и государственного земельного кадастра Таблица 1.Распределение пастбищ по категориям земель в Кызылжарском сельском округе, га
Название сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
набор мест
для сельскохозяйственных целей
поселений
промышленные, транспортные и другие несельскохозяйственные цели
особо охраняемых природных территорий
лесной заповедник
водных ресурсов
пустырь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кызылжарский сельский округ
154257000
Кызылжарский сельский округ
12571
0
0
0
0
9297
Административно-территориальное. Согласно делению, в Кызылжарском сельском округе имеется 2 сельских населҰнных пункта. Общая площадь Кызылжарского сельского округа составляет 70 011 га. Земли по категориям: земли сельскохозяйственного назначения – 28 803 га.
гектаров; земли поселений –12571га Земли особо охраняемых природных территорий, лесного фонда и водного фонда отсутствуют.
Таблица 2. Распределение пастбищ по населенному пункту, га
Нет.
п/с
Название сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
название населенного пункта
Общая площадь пастбищ, га
Площадь и типы пастбищ
Предназначен для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на частных подворьях, га
В общественном пользовании, тыс. га
удаленный, гектар
сезонный, гектаров
засушливый, гектар
посевные пастбища, га
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кызылжарский сельский округ
154257000
Кызылжар
28803
9086
0
0
0
0
КызылжарНа территории сельского округа отсутствуют отдалҰнные, сезонные, засушливые и культурные пастбища. Действуют 26 фермерских хозяйств, в которых занято 28 803 человека.
гектаров пастбищ утверждены.
Таблица 3. Информация о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на землю
Номер P/S
Имена владельцев недвижимости и землепользователей
Идентификационный номер предприятия/личный идентификационный номер
Кадастровый номер земельного участка
Площадь пастбищ, тыс. га
1
2
3
4
5
1
"Максат-7" КХ Джумабеков Н

10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері 1-кесте. Қызылжар ауылдық округінің жер санаттары бойынша жайылымдарды бөлу, гектар
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлің санаттары
жерлер жиыны
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғала-тын табиғи аумақтар-дың
орман қоры-ның
су қоры-ның
босал-қы жер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қызылжар ауылдық округі
154257000
Қызылжар ауылдық округі
12571
0
0
0
0
9297
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылжар ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар. Қызылжар ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 70011 гектар. Санаттар бойынша жерлер:ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 28803 гектар; елді мекендердің жерлері – 12571 гектар болып бөлінеді. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, орман қорының, су қорының жерлері, қоры жоқ.
2-кесте. Елді мекеннің жайылымдарын бөлу, гектар
р/с
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
елді мекеннің атауы
Жайылымдардың жалпы алаңы, гектар
Жайылым алаңы мен түрлері
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыруға арналған, гектар
көпшілік пайдаланатын, мың гектар
шалғайдағы, гектар
маусымдық, гектар
аридтік, гектар
екпе жайылымдар, гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қызылжар ауылдық округ
154257000
Қызылжар
28803
0
0
0
0
Қызылжар ауылдық округінің аумағында шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдар жоқ. Округте 26 шаруа қожалығы жұмыс істейді, оларға 28803
гектар жайылым бекітілген.
3-кесте. Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
р/с №
Меншік иелерінің, жер пайдаланушылардың атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жайылымдар алаңы, мың гектар
1
2
3
4
5
1
"Мақсат-7" КХ Джумабеков Н

14, 12, 172, 144, 52,
Селеули-бетегели- степные пастбища с разнообразными злаками и полынью, кустарниковыми растениями
Равнины и луга
Различные травы – 100%
33.7
Круглый год
продолжение талицы
Общая урожайность, ц/га (год исследования)
Средняя годовая урожайность съедобных растений: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовой единицы, перевариваемой килограммов белка на гектар
пастбищный корм по сезону
молодость
Латинская фраза
весна
лето
осень
зима
8
9
10
11
12
13
14
10.7
-
-
8.7
9.0
7.1
8.1
Продолжение таблицы
Урожайность, рассчитанная по контуру: центнеров с гектара сухого вещества (числитель), центнеров с гектара кормовой единицы (делитель)
Запасы кормов по контуру выражены в центнерах на гектар сухой массы (норма), центнеров на гектар кормовой единицы (делитель)
Состояние посевов и техническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по применению, вид животного. Предлагаемые меры по улучшению
15
16
17
18
8.3
2324
278050
77854
удовлетворительно
Для мелкого и крупного рогатого скота и лошадей
поддержка путем перемещения участков
Пастбищаданные геоботанических исследований
Географическийрасположение
Кызылжарский сельский округ — КазахстанКызылжарский сельский округ в Кобдинском районе Актюбинской области. Административный центр Кызылжарского сельского округа — село Кызылжар. Климат
ДеревенскийКлимат района относится к зоне сухой степи, характеризуется теплой зимой, коротким жарким летом, резкими контрастами между зимними и летними температурами, малым годовым количеством осадков и засухой.
Земля
Земляв основном бурые и красновато-бурые, с низким содержанием гумуса. В результате геоботанических исследований выявлены следующие типы пастбищ: различные, селеули-бегетегские полынные и бегетег-полынные, тоболг-караганские кустарниковые растения. Среди злаков: полынь, кобергын, тасбуйыргын, куреувик, изень, суггинди, мятлик, бетаге, камфоросма, ковыль, подмаренник, ши, тамарикс, таволга вязолистная, кокпек, житняк, вострец, астрагал, тоболг, карагана, таволга вязолистная. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 71% от общей площади. На долю таких злаков как горчица, лебеда, адыраспан, чертополох, сафора приходится 3% - наличие огнеядовитых и вредных растений. Потенциальная продуктивность этих пастбищ при естественной влажности воздуха составляет до 14,5 ц/га.
Информация о захоронениях животных (биометрических ямах)
ДеревенскийВ округе имеется одно скотомогильник.
Пастбища в Кызылжарском сельском округе управление и их использование К плану на 2025-2029 годы 3 заявки
Информация об объектах пастбищной инфраструктуры и сервитутах для пропуска сельскохозяйственных животных
Номер РП
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, ед.
Требуется строительство (реконструкция), единиц
Длина, километры
Площадь, тыс. кв. м.
1
2
3
4
5
6
1.
Ирригационные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, апаны)
2.
Здания, мосты, дороги
3.
Скотопрогонные дороги, места стоянки и водопои для скота
4.
Загоны для овец, загоны и вольеры, ограждения пастбищ, ограждения (в том числе электроизгороди), загоны для содержания и выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Переходы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6.
Здания и сооружения для обеспечения электроэнергией и теплом, объекты использования возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и других видов жизнеобеспечения, здания для сезонного проживания персонала и другое имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ

14, 12, 172, 144, 52,
Селеулі- бетегелі -әртүрлі шөптер және жусанды, бұталы өсімдіктері бар дала жайылым-дары
Жазық жайы-лым-дар мен ша-бын-дық-тар
Әртүр-лі шөптер –100%
33,7
Жыл бойы
кестенің жалғасы
Жалпы түсім-ділік, гекта-рына центнер-ден (зерттеп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
ша-бын-дық
шабы-латын жайы-лым
көктем
жаз
күз
қыс
8
9
10
11
12
13
14
10,7
-
-
8,7
9,0
7,1
8,1
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
8,3
2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Қызылжар ауылдық округі- Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауылдық округ. Қызылжар ауылдық округінің әкімшілік орталығы – Қызылжар ауылы. Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы жылы, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 71% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 14,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 3 қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2.
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік

Пастбища в Кызылжарском сельском округе управление и их использование К плану на 2025-2029 годы 4 заявки
Таблица 1. Данные о поголовье сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев
Номер P/S
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Название города, села, сельского округа
Тип владельца
Владелец идентификационный номер предприятия/личный идентификационный номер
1
2
3
4
5
1
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Ажар
2
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Беркат
3
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Бахтияр-1
4
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Темірлан
5
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Ата-Мекен
6
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Мұра
7
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Ата-Қоныс
8
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Жігер
9
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Құттығай
10
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Қызылжар
11
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Рүстем-Дастан
12
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Болашақ
13
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Ануар
14
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Абылайхан
15
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Қайрат
16
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Аслан
17
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Кубейсин
18
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Дидар
19
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Бахтияр-2
20
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Сазан
21
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Қайрат-2
22
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Мақсат-7
23
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Ернат
24
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Масқар
25
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Нұрдаулет
26
Кызылжарский сельский округ
Кызылжар
Береке
продолжение таблицы
Имя, отчество (при наличии), фамилия физических лиц или наименование юридических лиц
Поголовье скота, голов
Крупный рогатый скот
Маленькие животные
лошади
верблюды
6
7
8
9
10
-
-
30

Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 4 қосымша
1 –кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
1
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Ажар
2
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Беркат
3
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Бахтияр-1
4
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Темірлан
5
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Ата-Мекен
6
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Мұра
7
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Ата-Қоныс
8
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Жігер
9
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Құттығай
10
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Қызылжар
11
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Рүстем-Дастан
12
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Болашақ
13
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Ануар
14
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Абылайхан
15
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Қайрат
16
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Аслан
17
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Кубейсин
18
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Дидар
19
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Бахтияр-2
20
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Сазан
21
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Қайрат-2
22
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Мақсат-7
23
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Ернат
24
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Масқар
25
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Нұрдаулет
26
Қызылжар ауылдық округі
Қызылжар
Береке
кестенің жалғасы
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқылар
түйелер
6
7
8
9
10
-
-
30

794
3774
3610
11559
137
2183
0
0
Вакцинация иДанные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на суходольных пастбищах, в лесах, на водоемах и особо охраняемых природных территориях
ВакцинацияВыпас скота на пастбищах и засушливых лугах определяется рядом факторов, включая тип растительности, условия окружающей среды и методы управления. На искусственных пастбищах выпас часто контролируется и интенсивно управляется, что позволяет оптимизировать урожайность и качество кормов. Засушливые луга, с другой стороны, характеризуются скудной растительностью и суровыми условиями, что требует применения адаптивных стратегий выпаса для обеспечения устойчивости.

794
3774
3610
11559
137
2183
0
0
Екпе және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер
Екпе жайылымдар мен аридтік жайылымдарда ауылшаруашылық жануарларын жаю әртүрлі факторлармен, соның ішінде өсімдік жамылғысының түрімен, қоршаған орта жағдайларымен және басқару әдістерімен ерекшеленеді. Өсімдік жамылғысы адам қалыптастыратын екпе жайылымдарда жайылым көбінесе бақыланатын және қарқынды басқарылатын болады, бұл жемшөптің өнімділігі мен сапасын оңтайландыруға мүмкіндік береді. Аридтік жайылымдар, керісінше, аз өсімдіктермен және қатал жағдайлармен сипатталады, бұл тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін бейімделгіш жайылым стратегияларын қажет етеді.

Пастбища в Кызылжарском сельском округе управление и их использование К плану на 2025-2029 годы 5 дополнений
Рекомендуемые схемы выпаса
годы
Номера участков
я
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
зона отдыха
второй год
зона отдыха
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
зона отдыха
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
зона отдыха
весенний сезон
Деревенский Пастбища района имеют сезонный характер. В зависимости от видового состава выпас на сезонных пастбищах определяется питательностью корма и продолжительностью его продуктивности. Весенние пастбища используются с отрастанием эфемеров. Летние (пырей, злаковые травы); весенние (сфагновые мохи, ковыль, узколистная полынь), осенние (полынно-злаковые культуры) и зимние (полынно-кустарничковые солянки). Использование пастбищ без соблюдения мер их охраны зачастую приводит к истощению пастбищ, различной степени деградации. Также неиспользование травостоя в необходимый (оптимальный) сезон приводит к потере 40-70% кормовых единиц и 60-80% протеина. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свое время, чтобы избежать потери ежегодно возобновляемого ресурса.
Разделение пастбищных территорий на отдельные выпасные участки;
КаждыйПродолжительность пастбищного сезона (в днях) определяется условиями конкретного года. Выпас животных следует начинать при достижении устойчивой температуры воздуха +10 °C. Выпас заканчивается при высоте снежного покрова 15–20 см.
ДеревенскийНа весенних пастбищах района преобладают осоково-полынные и ковыльно-полынные виды. Продолжительность выпаса на весенних пастбищах (апрель-июнь) составляет 70 дней.
ЛетопастбищаПредставлены пыреем, злаковыми и злаковыми видами. Продолжительность выпаса (июнь-сентябрь) составляет 70 дней.
Осенние пастбища представлены полынно-злаковыми. Продолжительность выпаса (сентябрь-ноябрь) составляет 70 дней.
ЗимапастбищаПредставлен в виде кустарниковой солянки. Продолжительность пастбищного периода (ноябрь-декабрь) составляет 30 дней.
Среднесуточное потребление воды сельскохозяйственными животными:
Летоза один раз (литров на голову скота в сутки):
молочныйкоровы-55;
тугойкоровы-50;
2в возрасте до 30 лет;
6телята до месячного возраста - 20;
беременнарабочие лошади нелактирующие - 50;
лошади племенные, матки кормящие-50;
1.5жеребята в возрасте до 40 лет;
7жеребята в возрасте до одного месяца – 10;
взрослыйовцы-8;
1Молодняк овец до 3 лет.
Веснаи осенью (литров на голову скота в сутки):
молочныйкоровы-45;
коровы бесплодные-40;

Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жемшөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидай шөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәнді дақылдар) және қыста (жартылай бұта - солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өз мерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әр маусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі бір жылдың шарттарымен анықталады.Жануарларды жаю ауа температурасының +10оС тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктігі 15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусан типтері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым) – 70 күнді құрайды.
Жазғы жайылымдар бидай шөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек) 70 күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70 күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түрімен ұсынылған.Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан) 30 күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы:
Жазғы уақытта (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2 жасқа дейінгі нетели-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-20;
жатырды емізбейтін жұмысшы жылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қой-8;
1 жасқа дейінгі жас қой-3.
Көктем және күз мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-45;
қысыр сиырлар-40;

2обувь моложе 30 лет;
6телята до месячного возраста - 15;
не кормящих грудьюрабочих лошадей-40;
чистокровных лошадей,
грудное вскармливаниематка-40;
1.5жеребята в возрасте до 30 лет;
7жеребята в возрасте до одного месяца - 6;
взрослыйовцы-5.
Зимав течение сезона (литров на голову скота в сутки):
молочные коровы-35;
коровы бесплодные-30;
2обувь моложе 25 лет;
6телята до месячного возраста - 15;
не кормящих грудьюрабочих лошадей-30;
чистокровные лошади, лактирующие матки-30;
1.5жеребята в возрасте до 20 лет;
взрослыйовцы-3.
ДеревенскийПроект распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в состав района, в котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья скота физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами. Общественные пастбища Кызылжарского сельского округа обеспечивают потребности выпасаемого скота в кормах.
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылжарского сельского округа с разделением по категориям земель, землевладельцам и землепользователям на основании правоустанавливающих документов.
2. Схема (карта) обозначения пастбищ, предназначенных для нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий, в том числе пастбищ общего пользования, с указанием границ и площадей пастбищ, в том числе пастбищ общего пользования, предназначенных для нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий
3.Схема (карта) предлагаемых схем пастбищеоборотов на основе геоботанического изучения пастбищ.
годы
1 весенний арест
2 ареста весна-лето
3 ареста весна-лето-осень
4 ареста
2025
весенне-летний сезон1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
отдых
2026
отдых
весенне-летний сезон1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
2027
весенне-летний сезон1
Летний период 2
Осенний сезон 3
отдых
2028
отдых
весенне-летний сезон1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
2029
весенне-летний сезон1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
отдых
Примечание: порядок лишения свободы применяется к 1, 2, 3, 4 годам.
4. Схема (карта) обозначения сервитутов перевозки сельскохозяйственных животных, скотопрогонных путей и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также сервитутов перевозки сельскохозяйственных животных, скотопрогонных путей, объектов пастбищной инфраструктуры, скотомогильников (биометрических ям) с указанием места расположения скотомогильников (биометрических ям)
5. Схема (карта) с указанием пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям

2 жасқа дейінгі баспақтар-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-40;
асыл тұқымды жылқылар,
емізетін жатырлар-40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-30;
7 айға дейінгі құлындар-6;
ересек қойлар-5.
Қыс мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-35;
қысыр сиырлар-30;
2 жасқа дейінгі баспақтар-25;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-30;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
ересек қойлар-3.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі. Қызылжар ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді жайылатын мал.
1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1 , 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)

4129
0
18345
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 18345 гектаров.
Крупного рогатого скота – 3809; овец и коз - 8349 и лошадей – 4129 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 33820 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ сельского округа Сарбулак обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье. Однако в населенном пункте Сарбулак дефицит пастбищ составил – га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарбулакском сельском округе на 2025-2029 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Пло-щадь, тысяч гектаров
Современ-ное использ-ование
1
2
3
4
5
6
7
Сарбулакский сельский округ
14, 12, 172, 144, 52,
Дерновин-нозлаково-разнотравные степные пастбища с преобладанием ковыля, полыни, типчака, кокпека и кустарников
Равнин-ные паст-бища и сено-косы
Дерно-винно-злаковые – 60%
Разно-травные –40%
33,5
Кругло-годичное
продолжение таблицы
Валовая урожай-ность, центнеров на гектар (год обследо-вания)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сено-кос
коси-мые паст-бища
весна
лето
осень
зима
8
9
10
11
12
13
14
10,5
-
-
8,8
9,3
10,1
5,1
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель),
центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
8,3
2324
278050

4129
0
18345
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 18345 га қажет.
Ірі қара мал – 3809; қой мен ешкі - 8349 және жылқы – 4129 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Сарбұлақ ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, Сарбұлақ елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Сарбұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмала-рының, түрленді-рулерінің) жер бедеріне топыраққа байланы-стырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контур-дағы пайыз-дық қаты-нас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдала-нылуы
1
2
3
4
5
6
7
Сарбұлақ ауылдық округі
14, 12, 172, 144, 52,
Селеулі- бетегелі -әртүрлі шөптер және жусанды, бұталы өсімдіктері бар дала жайылым-дары
Жазық жайы-лым-дар мен ша-бын-дық-тар
Әртүр-лі шөптер –100%
33,5
Жыл бойы
кестенің жалғасы
Жалпы түсім-ділік, гекта-рына цен-тнер-ден (зерт-теп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
ша-бын-дық
шабы-латын жайы-лым
көктем
жаз
күз
қыс
8
9
10
11
12
13
14
10,5
-
-
8,8
9,3
10,1
5,1
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
8,3
2324
278050

77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Сарбулак — село в Мугалжарском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Сарбулакского сельского округа. Находится примерно в 35 км к северу от центра района Кобда.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Сарбұлақ - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Сарбұлақ ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданының орталығынан солтүстікке қарай 22 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы жылы, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

2374
2626
6588
169
3445
0
0
00
Данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий
Выпас сельскохозяйственных животных на культурных пастбищах и аридных пастбищах отличается по множеству факторов, включая тип растительности, условия окружающей среды и методы управления. На культурных пастбищах, где растительность сформирована человеком, выпас часто более контролируемый и интенсивно управляемый, что позволяет оптимизировать продуктивность и качество корма. Аридные пастбища, напротив, характеризуются скудной растительностью и суровыми условиями, что требует более адаптивных стратегий выпаса для обеспечения устойчивости.

2374
2626
6588
169
3445
0
0
Екпе және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер
Екпе жайылымдар мен аридтік жайылымдарда ауылшаруашылық жануарларын жаю әртүрлі факторлармен, соның ішінде өсімдік жамылғысының түрімен, қоршаған орта жағдайларымен және басқару әдістерімен ерекшеленеді. Өсімдік жамылғысы адам қалыптастыратын екпе жайылымдарда жайылым көбінесе бақыланатын және қарқынды басқарылатын болады, бұл жемшөптің өнімділігі мен сапасын оңтайландыруға мүмкіндік береді. Аридтік жайылымдар, керісінше, аз өсімдіктермен және қатал жағдайлармен сипатталады, бұл тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін бейімделгіш жайылым стратегияларын қажет етеді.

Крупный рогатый скот - 5394; овец и коз - 13004 и лошадей - 1956 голов Пастбища на общественных пастбищах, площадь 19384 гектаров, на отдаленных пастбищах 0 голов Пастбища, площадь 0 тысяч гектаров.
Общественная пастбищная площадь Согалинского сельского округа обеспечивает потребность в пастбищных кормах для пастбищного скота. Однако дефицит пастбищ в населенном пункте Согали составляет га, в связи с чем необходимо предусмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Необходимые дополнительные пастбища
№ п/п
Дополнительные пастбища, требуемые из земель запаса, тыс. гектар Дополнительные пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены пастбищепользователям в землепользование, тысяч гектар пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по пастбищу сельскохозяйственных животных на личном подворье, тысяч гектар
Размещение пастбищ в Сугалинском сельском округе по управлению и эксплуатации к Плану на 2025-2029 годы
Приложение 2
Данные геоботанического обследования пастбищ естественных кормовых угодий
Номера контуров и характеристик (в скобках) Название типов (отличий, подвидов) естественных кормовых угодий, привязанное к рельефу почвы. Наименование прочих угодий и угодий Вид угодий Площадь в процентах в контуре, тысяч гектар Современная эксплуатация Валовая урожайность, от цены на гектар (год обработки) Урожайность закипающих растений в среднем за год:
по центнеру на гектар сухой массы,
по центнеру с гектара на единицу корма,
килограмм на гектар протеина
пастбищные корма по сезонам
весна и осень Зима
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Сугалинский сельский округ
14, 12, 172, 144, 52, Пастбищно-степные пастбища с селе- разнотравьем и полынной, полынной раститель- ностью Равнинные угодья и пастбища Селеу- ле-бете-гели - 60%
Травы - 40% 33,5 В течение года 12,2 - - - 10,8 13,2 9,9 7,1
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнера (числитель) на гектар сухой массы, центнера (знаменатель) на гектар кормовой единицы Запасы кормов по контуру центнера (числитель) на гектар сухой массы,
Культурно-техническое состояние, наличие лекарственных растений Рекомендации по использованию, виды животных.
Рекомендуемые меры по улучшению
15 16 17 18
10,2
2856 341700
95676 удовлетворительное Для мелкого и крупного рогатого скота и лошадей
перевоспитание участков
Данные геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Согали, Кок-уй (каз.) - село в Кобдинском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Сугалинского сельского округа. Расположен в 104 км к северо-западу от центра Кобдинского района.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется продолжительной суровой, жаркой зимой, резкими перепадами температур зимой и летом, малыми годовыми осадками, засухой.
Почва
Почва преимущественно коричневая и песчаная, соленая. В результате геоботанического обследования выявлены следующие виды пастбищ: разнотравные, нерестово-полынные и нерестово-полынные, колочно-кустарниковые. В травах встречаются: полынь, маслята, изен, осадок, блюграсс, маслята, камфоросма, пернатая трава, сенокос, ши, тамарикс, сенокос, мака, пшеничная трава, вострец, астрагал, колуга, осока, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельских округов составляет 60% от общей площади. 3% таких трав, как горчица, квиноа, тетерев, очаг, сафора - наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная продуктивность этих пастбищ составила до 10,5 ц/га при естественной влажности.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ям)
В сельском округе имеется один скотомогильник
Размещение пастбищ в Сугалинском сельском округе по управлению и эксплуатации к Плану на 2025-2029 годы
Приложение 3
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и сервитутах на перегон сельскохозяйственных животных
№ п/п Объекты пастбищной инфраструктуры Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, ед
единиц Длина, километров Площадь, тысяч квадратных метров
1 2 3 4 5 6
1, Ирригационные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, апаны)
2. сооружения, мосты, дороги 1 0,1 0,1
3, Скотопрогонные дорожки, площадки для остановки скота и оросительные площадки
4, Емкости для выпаса овец, помещения и ограждения, ограждения пастбищ, ограды (в том числе электрические), ограждения для выпаса сельскохозяйственных животных
5, Переходы для ветеринарного лечения сельскохозяйственных животных
6, Сооружения и объекты для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты с использованием возобновляемых и альтернативных источников энергии
7, Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и эксплуатации пастбищ
Данные геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Согали, Кок-уй (каз.) - село в Кобдинском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Сугалинского сельского округа. Расположен в 104 км к северо-западу от центра Кобдинского района.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется продолжительной суровой, жаркой зимой, резкими перепадами температур зимой и летом, малыми годовыми осадками, засухой.
Почва
Почва преимущественно коричневая и песчаная, соленая. В результате геоботанического обследования выявлены следующие виды пастбищ: разнотравные, нерестово-полынные и нерестово-полынные, колочно-кустарниковые. В травах встречаются: полынь, маслята, изен, осадок, блюграсс, маслята, камфоросма, пернатая трава, сенокос, ши, тамарикс, сенокос, мака, пшеничная трава, вострец, астрагал, колуга, осока, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельских округов составляет 60% от общей площади. 3% таких трав, как горчица, квиноа, тетерев, очаг, сафора - наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная продуктивность этих пастбищ составила до 10,5 ц/га при естественной влажности.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ям)
В сельском округе имеется один скотомогильник
Размещение пастбищ в Сугалинском сельском округе по управлению и эксплуатации к Плану на 2025-2029 годы
Приложение 3
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и сервитутах на перегон сельскохозяйственных животных
№ п/п Объекты пастбищной инфраструктуры Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, ед
единиц Длина, километров Площадь, тысяч квадратных метров
1 2 3 4 5 6
1, Ирригационные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, апаны)
2. сооружения, мосты, дороги 1 0,1 0,1
3, Скотопрогонные дорожки, площадки для остановки скота и оросительные площадки
4, Емкости для выпаса овец, помещения и ограждения, ограждения пастбищ, ограды (в том числе электрические), ограждения для выпаса сельскохозяйственных животных
5, Переходы для ветеринарного лечения сельскохозяйственных животных
6, Сооружения и объекты для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты с использованием возобновляемых и альтернативных источников энергии
7, Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и эксплуатации пастбищ
Размещение пастбищ в Сугалинском сельском округе по управлению и эксплуатации к Плану на 2025-2029 годы
Приложение 4
В таблице 1. Данные о численности сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев
№ п/п Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов Наименование поселка, села, сельского округа Тип владельца
бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер Имя, отчество (при его наличии), фамилия физических лиц или наименование юридических лиц Количество поголовья, голов
Крупный рогатый скот Мелкий скот лошади верблюды
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 00 Сугалинский сельский округ к/х Али 711025301997 Абдыкаликов Болат 71 13 6 -
2 Согалинский сельский округ к/х Адиль 7405302349 Аманкулов АЛИК 60 255 7
3 к/х Согалинский сельский округ Аслан 620902302405 Амиргалиев Едилбай 14 36
4 к/х Согалинский сельский округ Аманат 740423302535 Арзакулов Лескен 229 6
5 Согалинский сельский округ к/х Буранбай 720906302537 Ахметов Ербулек 195 613 10
6 Согалинский сельский округ к/х Алтынбек 631010300800 Даулетияров Акылбек 85 384 10
7 к/х "Согалинский сельский округ" Жанболат 7207033300715 Жумашев Ербол 197 521 1
8 Согалинский сельский округ к/х Кенес 720106302944 Ибраев Омирбек 50 138
9 Согалинский сельский округ к/х Алишер 061510002356 Избасов Есенбай 7 33 20
10 Согалинский сельский округ к/х Мырза 201164012349 100 68 44
11 к/х Сугалинский сельский округ Сырым 201264017204 Жанажанов Сырым 120 365 31
12 Согалинский сельский округ к/х Айгали 211164018250 86 507 2
13 к/х Согалинский сельский округ Азизхан 850506301580 Набиев Андрей 363 1139 243
14 Согалинский сельский округ к/х Назым 7302022300397 Нургалиев Калдыгул 211 158 27
15 Сугалинский сельский округ к/х Аяжан 620724300665 Сармантаев Габбас 14 132
16 Согалинский сельский округ к/х Думан 621205300899 Талжанов Утеген 5 16
17 к/х Сугалинский сельский округ Амандык 710518300718 Умаргазиев Мжит 249 458 1
18 к/х Согалинский сельский округ Сугалинский 880928300919 Шарипов Ильдар 509 382
19 Сугалинский сельский округ ТОО Казахстан 990840004858 1313 2001 1112
Таблица 2. Данные о количестве стад, стад, стад, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных
№ п/п Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов Наименование поселка, села, сельского округа
№ п/п Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов Наименование поселка, села, сельского округа Количество стад, стад, стад
Крупный рогатый скот Мелкий скот Лошади Верблюды
быки коровы телки бычки овцы и козы молодняк (бараны, мотыльки) жеребцы, кобылы молодняк
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Итого: Сөгәлі 0 0 0 0 0 0 0 0
Таблица 3. Сведения о количестве голов сельскохозяйственных животных для выпаса на отдаленных пастбищах
№ п/п Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов Наименование поселка, села, сельского округа Численность поголовья голов
Крупный рогатый скот Мелкий скот Лошади Верблюды
сельхозтоваропроизводители на личном подворье сельхозтоваропроизводители на личном подворье сельхозтоваропроизводители на личном подворье сельхозтоваропроизводители на личном подворье
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Итого:
Данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на лесных и сухих пастбищах, землях лесного, водного фонда и особо охраняемых природных территориях
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах и аридных пастбищах отличается различными факторами, в том числе видом растительного покрова, условиями окружающей среды и методами управления. На людских пастбищах с растительным покровом пастбища будут преимущественно контролируемыми и интенсивно управляемыми, что позволит оптимизировать урожайность и качество кормов. Аридные пастбища, напротив, характеризуются низкой растительностью и суровыми условиями, что требует адаптивных пастбищных стратегий для обеспечения стабильности.
Размещение пастбищ в Сугалинском сельском округе
по управлению и эксплуатации
к Плану на 2025-2029 годы
Приложение 5
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
годы Номера участков
I II III IV
первый год весенний сезон летний сезон осенний сезон
второй год отдыха весенний сезон летний сезон осенний сезон
третий год осенний сезон рекреационный участок весенний сезон летний сезон
четвертый год летний сезон осенний сезон рекреационный участок весенний сезон

Ірі қара мал – 5394; қой мен ешкі - 13004 және жылқы – 1956 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 19384 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Сөгәлі ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, Сөгәлі елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
17837
Сөгәлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмала-рының, түрленді-рулерінің) жер бедеріне топыраққа байланы-стырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контур-дағы пайыз-дық қаты-нас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдала-нылуы
1
2
3
4
5
6
7
Сөгәлі ауылдық округі
14, 12, 172, 144, 52,
Селеулі- бетегелі -әртүрлі шөптер және жусанды, бұталы өсімдіктері бар дала жайылым-дары
Жазық жайы-лым-дар мен ша-бын-дық-тар
Селеу-лі –бете-гелі – 60%
Әртүр-лі шөптер –40%
33,5
Жыл бойы
кестенің жалғасы
Жалпы түсім-ділік, гекта-рына цен-тнер-ден (зерт-теп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
ша-бын-дық
шабы-латын жайы-лым
көктем
жаз
күз
Қыс
8
9
10
11
12
13
14
12,2
-
-
10,8
13,2
9,9
7,1
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
10,2
2856
341700
95676
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Сөгәлі,Көк-үй (қаз. ) - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Сөгәлі ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданынан орталығынан солтүстік – батысқа қарай 104 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырағы негізінен қоңыр және құмайтты, қей жерлерде тұзды. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бетеге, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар
Сөгәлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 3 қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
2
3
4
5
6
1.
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2.
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
1
0,1
0,1
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Сөгәлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 4 қосымша
1 –кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
1
00
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Али
711025301997
2
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Адил
7405302349
3
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Аслан
620902302405
4
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Аманат
740423302535
5
Сөгәлі ауылдық округі
ш//қ Буранбай
720906302537
6
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Алтынбек
631010300800
7
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Жанболат
7207033300715
8
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Кенес
720106302944
9
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Алишер
061510002356
10
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Мырза
201164012349
11
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Сырым
201264017204
12
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Айғали
211164018250
13
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Азизхан
850506301580
14
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Назым
7302022300397
15
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қАяжан
620724300665
16
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Думан
621205300899
17
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Амандық
710518300718
18
Сөгәлі ауылдық округі
ш/қ Сөгәлі
880928300919
19
Сөгәлі ауылдық округі
ТОО Казахстан
990840004858
Кестенің жалғасы
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқылар
түйелер
6
7
8
9
10
Абдыкаликов Болат
71
13
6
-
Аманкулов АЛИК
60
255
7
Амиргалиев Едилбай
14
36
Арзакулов Лескен
229
6
Ахметов Ербулек
195
613
10
Даулетияров Акылбек
85
384
10
Жумашев Ербол
197
521
1
Ибраев Омирбек
50
138
Избасов Есенбай
7
33
20
100
68
44
Жанажанов Сырым
120
365
31
86
507
2
Набиев Андрей
363
1139
243
Нургалиев Калдыгул
211
158
27
Сармантаев Габбас
14
132
Талжанов Утеген
5
16
Умаргазиев Мжит
249
458
1
Шарипов Ильдар
509
382
1313
2001
1112
2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер
№ п/п
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Үйірлердің, отарлардың, табындардың саны
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
бұқалар
сиырлар
қашарлар
бұқашықтар
қойлар және ешкілер
төл (тоқтылар, шыбыштар)
төл (еркек тоқтылар , текешіктер)
айғырлар, биелер
төл
түйелер
төл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Итого:
Сөгәлі
0
0
0
0
0
0
0
0
3- кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер
р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Численность поголовья, голов
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого:
Екпе және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер
Екпе жайылымдар мен аридтік жайылымдарда ауылшаруашылық жануарларын жаю әртүрлі факторлармен, соның ішінде өсімдік жамылғысының түрімен, қоршаған орта жағдайларымен және басқару әдістерімен ерекшеленеді. Өсімдік жамылғысы адам қалыптастыратын екпе жайылымдарда жайылым көбінесе бақыланатын және қарқынды басқарылатын болады, бұл жемшөптің өнімділігі мен сапасын оңтайландыруға мүмкіндік береді. Аридтік жайылымдар, керісінше, аз өсімдіктермен және қатал жағдайлармен сипатталады, бұл тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін бейімделгіш жайылым стратегияларын қажет етеді.
Сөгәлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым

Пастбища сельского округа являются сезонными. Пастьба скота на сезонных пастбищах в зависимости от видового состава определяется годностью кормов к кормлению и продолжительностью хранения их продуктивности. Весенние пастбища используются с возобновлением эфемеров. Летом (пшеничные травы, зерновые травы); весной (полынь-полынь с преобладанием перистых трав, полынь-типов), осенью (полынно-зерновые) и зимой (полукустарник-солянка). Использование пастбищ без соблюдения мер их защиты зачастую приводит к деградации пастбищ различной степени. Также неиспользование травы в необходимый (оптимальный) сезон приводит к потере 40-70% кормовых единиц и 60-80% белков. В связи с этим каждый участок должен использоваться в срок для предотвращения потери ежегодно возобновляемых ресурсов.
Разделение пастбищных площадок на отдельные пастбищные участки;
Продолжительность пастбищ каждого сезона (дней) определяется условиями определенного года. Выпас животных должен начинаться при достижении постоянного значения температуры воздуха +10 оС. Пастбища заканчиваются снежным покровом высотой 15-20 см.
В сельском округе преобладают весенние пастбища: полынно-полынные, перо-полынные. Продолжительность пастбищ на весенних пастбищах (апрель-июнь) - 70 дней.
Летние пастбища представлены видами пшеничных трав, зерновых культур и трав. Продолжительность пастбищ (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представлены полынно-крупяной формой. Продолжительность пастбищ (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представлены кустарником-солянкой. Продолжительность пастбищ (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных:
В летнее время (литр в сутки на 1 голову скота):
молочные коровы - 55;
крупный рогатый скот - 50;
нетели до 2 лет - 30;
телята до 6 месяцев - 20;
рабочие лошади, не кормящие матку - 50;
племенные лошади, кормящие матки - 50;
рабыни до 1,5 лет - 40;
рабыни до 7 месяцев - 10;
взрослая овца-8;
Молодняк овец до 1 года - 3.
Весной и осенью (литр в сутки на 1 голову скота):
молочные коровы - 45;
коровы - 40;
прессы до 2 лет - 30;
телята до 6 месяцев - 15;
не кормящие рабочие лошади - 40;
племенные лошади,
кормящие матки - 40;
рабыни до 1,5 лет - 30;
рабыни до 7 месяцев - 6;
взрослые овцы-5.
В зимнее время (литр в сутки на 1 голову скота):
молочные коровы - 35;
лососевые коровы-30;
прессы до 2 лет - 25;
телята до 6 месяцев - 15;
не кормящие рабочие лошади - 30;
племенные лошади, кормящие матки - 30;
рабыни до 1,5 лет - 20;
взрослые овцы-3.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, сельское хозяйство физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами

Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жемшөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидай шөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәнді дақылдар) және қыста (жартылай бұта - солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өз мерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әр маусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі бір жылдың шарттарымен анықталады.Жануарларды жаю ауа температурасының +10 оС тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктігі 15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусан типтері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым) – 70 күнді құрайды.
Жазғы жайылымдар бидай шөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек) 70 күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70 күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан) 30 күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы:
Жазғы уақытта (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2 жасқа дейінгі нетели-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-20;
жатырды емізбейтін жұмысшы жылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қой-8;
1 жасқа дейінгі жас қой-3.
Көктем және күз мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-45;
қысыр сиырлар-40;
2 жасқа дейінгі баспақтар-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-40;
асыл тұқымды жылқылар,
емізетін жатырлар-40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-30;
7 айға дейінгі құлындар-6;
ересек қойлар-5.
Қыс мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-35;
қысыр сиырлар-30;
2 жасқа дейінгі баспақтар-25;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-30;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
ересек қойлар-3.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі. Сөгәлі ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді жайылатын мал. Алайда, Бесқұдық елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы 17837 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді немесе мезгілдік пайдалануға, қарастыру қажет.

1. Схема (карта) размещения пастбищ на территории Согалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
2. Схема (карта), определяющая пастбища для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественные пастбища, на которых указываются границы и площади пастбищ для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
3. Схема (карта) с указанием рекомендуемых схем пастбищеоборотов с указанием схем пастбищеоборотов, предоставляемых на основе геоботанического обследования пастбищ
годы 1 охрана весна 2 охрана весна-лето 3 охрана весна-лето-осень 4 охрана осень
2025 весенне-летний сезон 1 Летний сезон 2 Осенний сезон 3 Отдых
2026 отдых весенне-летний сезон 1 Летний сезон 2 Осенний сезон 3
2027 көктемгі-жазғы маусым 1 Летний период 2 Осенний сезон 3 Отдых
2028 отдых весенне-летний сезон 1 Летний сезон 2 Осенний сезон 3
2029 весенне-летний сезон 1 Летний сезон 2 Осенний сезон 3 Отдых
Примечание: Порядок ареста на 1, 2, 3, 4 года
4. Схема, определяющая скотомогильники (биометрические ямы), в которой указываются сервитуты на перегон сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы и иные объекты пастбищной инфраструктуры, а также сервитуты на перегон сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям) (карта)
5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
6. Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
7. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
8. Схема перераспределения пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 12 к решению Кобдинского районного маслихата от 19 декабря 2025 года № 419
План по управлению пастбищами и их использованию в Талдысайском сельском округе на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:

1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сөгәлі ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
3. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген Схема (карта)
жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Летний период 2
Күзгі маусым 3
Демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалу
ескерту: 1 , 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)
5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
6. Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
7. Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
8. Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал асын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қобда аудандық мәслихатының 2025 жылғы 19 желтоқсан № 419 шешіміне 12 қосымша
Талдысай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:

4772
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 11541 гектаров.
Крупного рогатого скота – 985; овец и коз - 2684 и лошадей – 79 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 4772 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ сельских округов необеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье Талдысай дефицит пастбищ составил – 6769 га.
В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
6769

4772
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 11541 га қажет.
Ірі қара мал –985; қой мен ешкі - 2684 және жылқы – 79 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 33820 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Талдысай ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, Талдысай елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы 6769 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
6769

77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Терисаакан (каз. Терісаққан) — село в Кобдинском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Терисакканского сельского округа. Находится примерно в 22 км к северу от центра города Кандыагаш.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Терісаққан - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. Терісаққан ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданының орталығынан оңтүстікке қарай 42 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қыс құбылмалы әр түрлі болуы мүмкін, жаз мезгілі ыстық құрғақ болады қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

700603300580
45
Мейирхан кх
46
"Ак Жайлау" кх
47
"Ак Жайлау" кх
48
Ак Жайлау кх
49
Адилжан кх
50
Кыпшак кх
Примечание: расшифровка аббревиатур:
к/х – крестьянское хозяйство;
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: крупного рогатого скота – 5676; овец и коз - 13847 и лошадей – 736 голов.
В селе И.Билтабанова : крупного рогатого скота – 3166; овец и коз - 9907 и лошадей – 1003 голов.
В селе Кусуткуль- крупного рогатого скота – 1136; овец и коз -1606 и лошадей – 588 голов.
В селе Байтак- крупного рогатого скота – 603; овец и коз -411 и лошадей – 169 голов.
Коэффициент питательности пастбищных кормов сельского округа находится пределах до 0,28 кормовых единиц. Это значит, что в 100 кг пастбищного корма при натуральной влажности содержится до 0,28 кормовых единиц. При таком коэффициенте питательности пастбищных кормов необходимо кормов в сутки: крупного рогатого скота –32 кг; мелкого рогатого скота - 6,4 кг; лошади – 35,7 кг; за пастбищный период 240 дней: крупного рогатого скота –7680 кг; мелкого рогатого скота –1536 кг; лошади – 8568 кг.
При урожайности 1020 кг/га и коэффициенте питательности пастбищных кормов 0,28 корм. ед нагрузка выпаса составила: крупного рогатого скота – 7,7; мелкого рогатого скота – 1,5 и лошади – 8,4 гектаров на голову.
Таблица 4. Распределение пастбищ
п/п
Наимено-вание сельского округа
Код класси-фикатора администра-тивно-террито-риальных объектов
Наимено-вание населен-ного пункта
Необходимая площадь пастбищ для сельскохозяйственных животных, гектаров
Площадь обществен-ных пастбищ, гектаров
Площадь отгонных пастбищ, гектаров
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Сельский округ им И.Билтабанова
154833000
И.Билтабанова
Кусуткуль
Байтак
3166
1136
603
9907
1606
588
1003
1606
169
0
0
0
0
0
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 65937 гектаров.
Крупного рогатого скота – 5676; овец и коз - 13847 и лошадей – 736 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 33820 гектаров, 0 голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 0 тысяч гектаров.
Площадь общественных пастбищ сельского округа Акырап обеспечивает потребность в пастбищном корме выпасаемое поголовье. Однако в населенном пункте И.Билтабанова дефицит пастбищ составил – 65937 га. В связи, с этим необходимо рассмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4

700603300580
15 249,00
43
"Мейірхан" ш/қ
752,00
44
"Ақ Жайлау" ш/қ
6705,00
45
"Ақ Жайлау" ш/қ
6705,00
46
"Ақ Жайлау" ш/қ
740123300746
6705,00
47
"Адилжан" ш/қ
48
"Жұлдыз" ш/қ
49
"Қыпшақ" ш/қ
50
"Торпақ" ш/қ
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы: ш / қ – шаруа қожалығы;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының саны: ірі қара мал-5676; қой мен ешкі – 13847 және жылқы-736 бас.
И. Білтабанов ауылында: ірі қара мал – 3166; қой мен ешкі – 9907, жылқы-1003 бас.
Қосөткел ауылында: ірі қара мал – 1136; қой мен ешкі – 1606, жылқы-588 бас.
Байтақ ауылында: ірі қара мал – 603; қой мен ешкі – 411, жылқы – 169 бас.
Ауылдық округтің жайылымдық жемшөптерінің қоректік коэффициенті 0,28 жем шөп бірлігіне дейін болады. Бұл 100 кг жайылымдық жемде табиғи ылғалдылықта 28-ге дейін жем бірлігі бар дегенді білдіреді. Жайылымдық жемшөптің осындай қоректік коэффициентімен тәулігіне: ірі қара мал -32 кг; ұсақ мал -6,4 кг; жылқы – 35,7 кг; жайылым кезеңінде 240 күн: ірі қара мал -7680 кг; ұсақ мал -1536 кг; жылқы-8568 кг мал азығы қажет. Өнімділігі 1020 кг/га және жайылымдық жемнің коректік коэффициенті 0,28 жем. Мал жаю жүктемесі: ІҚМ-7,7; ұсақ мал-1,5 және жылқы-бір басына 8,4 гектар.
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
п/п
Ауылдық округ атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекен атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, гектар
Көпшілік пайдаланатын жайылымдардың алаңы, гектар
Шалғайдағы жайылымдар алаңы, гектар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқылар
түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
И.Білтабанов атындағы ауылдық округі
154833000
И.Білтабанов
3166
9907
1003
0
0
Қосөткел
1136
1606
588
0
0
Байтақ
603
588
169
0
0
0
0
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 65937 га қажет.
Ірі қара мал – 5676; қой мен ешкі - 13847 және жылқы – 736 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 33820 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
И. Білтабанов атындағы ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, И.Білтабанов елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы 65937 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4

77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
И. Билтабанов (каз И.Білтабанов) — село в Кобдинском роайоне Актюбинской области Казахстана. Административный центр сельский округ им И.Билтабанова Находится примерно в 22 км к западу от центра города
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
И.Білтабанов (қаз. И.Білтабанов ) - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. И.Білтабанов атындағы ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Қобда ауданының орталығынан солтүстікке қарай 22 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Егиндибулак (каз. Егіндібұлақ) — село в Кобдинском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр сельского округа имени И.Курманова. Находится примерно в 54 км от районного центра пос Кобда.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Егіндібұлақ - Қазақстанның Ақтөбе облысы Қобда ауданындағы ауыл. И.Құрманов атындағы ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Ақтөбе қаласының орталығынан 160 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ