Об объемах трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами города Актобе, районов на 2026-2028 годы
Решение Актюбинского областного маслихата от 10 декабря 2025 года № 273
В соответствии со статьей 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "Об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на 2026-2028 годы" Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Определить объемы трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами города Актобе, районов в абсолютном выражении на трехлетний период 2026-2028 годов с разбивкой по годам.
2. Установить бюджетные изъятия из бюджетов города Актобе, районов в областной бюджет:
1) на 2026 год в сумме 139 419 988 тысяч тенге, в том числе:
городу Актобе 122 989 962 тысячи тенге;
Байганинскому 1 803 042 тысячи тенге;
Мугалжарскому 7 978 460 тысяч тенге;
Темирскому 610 883 тысячи тенге;
Хромтаускому 4 957 101 тысяча тенге;
Шалкарскому 1 080 540 тысяч тенге.
2) на 2027 год в сумме 165 912 162 тысяч тенге, в том числе:
городу Актобе 142 336 664 тысячи тенге;
Айтекебийскому 777 182 тысячи тенге;
Байганинскому 2 965 170 тысяч тенге;
Мугалжарскому 9 714 684 тысячи тенге;
Темирскому 1 520 097 тысяч тенге;
Хромтаускому 6 668 892 тысячи тенге;
Шалкарскому 1 929 473 тысячи тенге.
3) на 2028 год в сумме 193 841 021 тысяча тенге, в том числе:
городу Актобе 167 020 262 тысячи тенге;
Айтекебийскому 1 201 980 тысяч тенге;
Байганинскому 3 496 321 тысяча тенге;
Мугалжарскому 11 066 740 тысяч тенге;
Темирскому 1 858 079 тысяч тенге;
Хромтаускому 6 659 186 тысяч тенге;
Шалкарскому 2 538 453 тысячи тенге.
3. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в бюджеты районов:
1) на 2026 год в сумме 13 570 208 тысяч тенге, в том числе:
Айтекебийскому 321 093 тысячи тенге;
Алгинскому 1 900 974 тысячи тенге;
Иргизскому 1 906 662 тысячи тенге;
Каргалинскому 1 735 906 тысяч тенге;
Мартукскому 2 257 181 тысяча тенге;
Уилскому 2 664 749 тысяч тенге;
Кобдинскому 2 783 643 тысячи тенге.
2) на 2027 год в сумме 8 315 505 тысяч тенге, в том числе:
Алгинскому 975 392 тысячи тенге;
Иргизскому 1 204 060 тысяч тенге;
Каргалинскому 1 048 510 тысяч тенге;
Мартукскому 666 280 тысяч тенге;
Уилскому 2 146 698 тысяч тенге;
Кобдинскому 2 274 565 тысяч тенге.
3) на 2028 год в сумме 6 926 314 тысячи тенге, в том числе:
Алгинскому 641 020 тысяч тенге;

Облыстық бюджет және Ақтөбе қаласы, аудандар бюджеттері арасындағы 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 273 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 82-бабы, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы 2026-2028 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы" Заңына сәйкес Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Облыстық бюджет және Ақтөбе қаласы, аудандар бюджеттерінің арасында жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі 2026-2028 жылдардағы үшжылдық кезеңге абсолюттік мәнімен жылдар бойынша бөліне отырып айқындалсын.
2. Ақтөбе қаласы, аудандар бюджеттерінен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар:
1) 2026 жылға сомасы 139 419 988 мың теңге, оның ішінде:
Ақтөбе қаласы 122 989 962 мың теңге;
Байғанин 1 803 042 мың теңге;
Мұғалжар 7 978 460 мың теңге;
Темір 610 883 мың теңге;
Хромтау 4 957 101 мың теңге;
Шалқар 1 080 540 мың теңге сомасында белгіленсін.
2) 2027 жылға сомасы 165 912 162 мың теңге, оның ішінде:
Ақтөбе қаласы 142 336 664 мың теңге;
Әйтеке би 777 182 мың теңге;
Байғанин 2 965 170 мың теңге;
Мұғалжар 9 714 684 мың теңге;
Темір 1 520 097 мың теңге;
Хромтау 6 668 892 мың теңге;
Шалқар 1 929 473 мың теңге сомасында белгіленсін.
3) 2028 жылға сомасы 193 841 021 мың теңге, оның ішінде:
Ақтөбе қаласы 167 020 262 мың теңге;
Әйтеке би 1 201 980 мың теңге;
Байғанин 3 496 321 мың теңге;
Мұғалжар 11 066 740 мың теңге;
Темір 1 858 079 мың теңге;
Хромтау 6 659 186 мың теңге;
Шалқар 2 538 453 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Облыстық бюджеттен аудандар бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемі:
1) 2026 жылға сомасы 13 570 208 мың теңге, оның ішінде:
Әйтеке би 321 093 мың теңге;
Алға 1 900 974 мың теңге;
Ырғыз 1 906 662 мың теңге;
Қарғалы 1 735 906 мың теңге;
Мәртөк 2 257 181 мың теңге;
Ойыл 2 664 749 мың теңге;
Қобда 2 783 643 мың теңге сомасында белгіленсін.
2) 2027 жылға сомасы 8 315 505 мың теңге, оның ішінде:
Алға 975 392 мың теңге;
Ырғыз 1 204 060 мың теңге;
Қарғалы 1 048 510 мың теңге;
Мәртөк 666 280 мың теңге;
Ойыл 2 146 698 мың теңге;
Қобда 2 274 565 мың теңге сомасында белгіленсін.
3) 2028 жылға сомасы 6 926 314 мың теңге, оның ішінде:
Алға 641 020 мың теңге;

Иргизскому 1 106 766 тысяч тенге;
Каргалинскому 799 125 тысяч тенге;
Мартукскому 193 949 тысяч тенге;
Уилскому 2 082 932 тысячи тенге;
Кобдинскому 2 102 522 тысячи тенге.
4. Объемы расходов, предусматриваемые в бюджетах районов и города Актобе:
Учесть в расходах бюджетов районов и города Актобе объемы целевых трансфертов общего характера согласно приложению 1 к настоящему решению.
Учесть в расходах бюджетов районов и города Актобе объемы капитальных затрат согласно приложению 2 к настоящему решению.
Учесть в расходах бюджетов районов и города Актобе объемы затрат на развитие согласно приложению 3 к настоящему решению.

Ырғыз 1 106 766 мың теңге;
Қарғалы 799 125 мың теңге;
Мәртөк 193 949 мың теңге;
Ойыл 2 082 932 мың теңге;
Қобда 2 102 522 мың теңге сомасында белгіленсін.
4. Ақтөбе қаласы және аудандар бюджеттеріне көзделетін шығындар көлемі:
Ақтөбе қаласы және аудандар бюджеттерінің шығындарында осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес жалпы сипаттағы нысаналы трансферттердің көлемі ескерілсін.
Ақтөбе қаласы және аудандар бюджеттерінің шығындарында осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес күрделі шығындардың көлемі ескерілсін.
Ақтөбе қаласы және аудандар бюджеттерінің шығындарында осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес дамуға арналған шығындардың көлемі ескерілсін.